Zastosowany do celów ogrzewczych gaz wystawiane są rachunki z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Powinno się więc w nich przewidywać prognostyczne zużycie gazu, gdyż znany jest dla budynków „rozkład zużycia ciepła w sezonie ogrzewczym”. Porównując rozkład ponoszonych należności za gaz stosowany do celów ogrzewczych i wentylacyjnych z rozkładem potrzeb cieplnych występujących w sezonie ogrzewczym można stwierdzić, że pobierane należności przez zakłady gazownicze, nie są dostosowane do rozkładu pobieranego ciepła.
Budujesz domy jednorodzinne, domy w zabudowie szeregowej lub bloki w niskiej zabudowie, a może planujesz wymianę starego ogrzewania? Obecnie nie masz możliwości podłączenia gazu z sieci lub skorzystania...
Budujesz domy jednorodzinne, domy w zabudowie szeregowej lub bloki w niskiej zabudowie, a może planujesz wymianę starego ogrzewania? Obecnie nie masz możliwości podłączenia gazu z sieci lub skorzystania z miejskiej ciepłowni? Jest na to rada – zastosuj ogrzewanie gazem płynnym. Sieć gazowa LPG pozwala ogrzać nawet całe osiedle, a dodatkowo służy do przygotowania ciepłej wody użytkowej i zasila kuchenki gazowe.
Elastyczny przewód stalowy Super Euro FPGS to nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie przyłączy gazowych proponowane przez Grupę Armatura. Materiały, z których został wykonany, a także jego specyficzna struktura...
Elastyczny przewód stalowy Super Euro FPGS to nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie przyłączy gazowych proponowane przez Grupę Armatura. Materiały, z których został wykonany, a także jego specyficzna struktura zapewniają najwyższą jakość, bezpieczne użytkowanie i wygodę w utrzymaniu.
Zawór gazowy jest jednym z najistotniejszych elementów sieci instalacyjnej. Od jego niezawodności i szczelności zależy prawidłowy przepływ gazu. Ma on także kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa danego...
Zawór gazowy jest jednym z najistotniejszych elementów sieci instalacyjnej. Od jego niezawodności i szczelności zależy prawidłowy przepływ gazu. Ma on także kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa danego obiektu, gdyż pozwala na szybkie odcięcie gazu w sytuacji awaryjnej. Decydując się na wybór tak ważnego akcesorium montażowego, należy brać pod uwagę tylko produkty najwyższej jakości.
Rozkład zużycia ciepła na cele grzewcze
Do niedawna znany był tylko uproszczony rozkład zapotrzebowania na paliwo do celów ogrzewczych, przydatny przy określaniu powierzchni użytkowej składu paliwa. Rozkład ten [1, 2] podano w tabeli 1. Dopiero podane w normie PN-B-02025:2001 [3] parametry obliczeniowe powietrza zewnętrznego, umożliwiły opracowanie dokładnego rozkładu zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynków.
Tabela 1. Uproszczony rozkład zużycia paliwa w sezonie ogrzewczym
Propozycję takich rozkładów podałem w publikacjach [4, 5], a opracowany na ich podstawie wyciąg wykonany dla 16 miast wojewódzkich, zestawiłem w tabeli 2. Dla każdego rejonu kraju można określić rozkład zużycia ciepła do ogrzewania budynku, a więc i rozkład zużycia gazu w poszczególnych miesiącach sezonu ogrzewczego. Porównajmy rozkład zapotrzebowania na ciepło do celów ogrzewczych budynku do rozkładu ponoszonych opłat za paliwo gazowe.
Tabela 2. Rozkład procentowy zapotrzebowania ciepła do ogrzewania budynków w miesiącach sezonu ogrzewczego
Do porównania wykorzystam przykład własnego domu jednorodzinnego, wyposażonego w kocioł gazowy z zamkniętą kamorą spalania (Buderus Logomax U 122 K). Porównania tego za okres 5 sezonów ogrzewczych dokonano w tabeli 3. Z porównania jednoznacznie wynika, że wystawiane za paliwo gazowe rachunki nie są skorelowane z rozkładem zużycia ciepła w budynku.
Tabela 3. Porównanie rozkładów procentowych zapotrzebowania ciepła do ogrzewania budynku w okresie sezonu ogrzewczego z udziałem procentowym opłacanych rachunków za gaz
Zakładom gazowniczym należy przypomnieć, że w interesie dostawcy i odbiorcy gazu powinno się dokładniej prognozować zużycie gazu do celów ogrzewczych oraz pobierać za gaz należności finansowe. Ponieważ podany w tabeli 2. rozkład zużycia ciepła na cele ogrzewcze budynku określono w postaci udziału procentowego przypadającego na poszczególne miesiące sezonu ogrzewczego, dokładność prognostycznego zużycia gazu, a więc i rozkładu płatności za gaz, będą zależne od przyjęcia kosztu ogrzewania dla rozpatrywanego sezonu ogrzewczego.
Ze względu na często zmieniające się ceny jednostkowe paliw, przewidywany koszt ogrzewania za bieżący sezon ogrzewczy powinien, moim zdaniem, określać dostawca gazu. Dla przykładu, w tabeli 4. podano (obowiązujący dla Wrocławia) rozkład należności za gaz przypadających w poszczególnych miesiącach sezonu ogrzewczego, w zależności od przyjętego kosztu należności za cały sezon ogrzewczy. Koszty powyższe określono dla średniego rozkładu zużycia ciepła w budynku. Jeżeli przewiduje się ostrą zimę, zużycie ciepła wzrosnąć może maksymalnie o 20% [6]
Tabela 4. Rozkład należności (w złotych) za ogrzewanie budynku gazem miejskim w zależności od przewidywanego kosztu opłat dla całego sezonu ogrzewczego i rozkładu zużycia ciepła przewidzianego dla Wrocławia
Rozkład zużycia ciepła na cele wentylacyjne
Wielokrotnie w publikacjach podkreślałem, że nie zapewni się dobrej wentylacji pomieszczeń, jeżeli do nich nie będzie się doprowadzało ogrzanego powietrza zewnętrznego.
W budynkach wentylowanych grawitacyjnie, ciepło niezbędne do ogrzania powietrza zewnętrznego powinien dostarczyć odpowiednio dobrany grzejnik, niezależnie od formy doprowadzania powietrza do pomieszczenia. Ze względu na powszechne stosowanie szczelnych okien w budynkach, okna te powinny być wyposażone w szczeliny nawiewne.
Powiększanie mocy cieplnej grzejników powinno być dokonywane w tych pomieszczeniach, w których okna są wyposażone w szczeliny nawiewne. Problemy doboru grzejników przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń i doprowadzanego powietrza zewnętrznego omówione są m.in. w publikacji [7], a dobór listew wentylacyjnych dla pomieszczeń w [8, 9].
W budynkach o wentylacji grawitacyjnej pomieszczeń, ponoszony koszt za energię cieplną jest wspólny dla ogrzewania i wentylacji. W budynkach wyposażonych w wentylację mechaniczną lub klimatyzację, zapotrzebowanie na ciepło do celów wentylacyjnych, należy określać oddzielnie. Wprawdzie norma [3] przewidziana jest również do określania zapotrzebowania ciepła na cele wentylacyjne, lecz podane w normie parametry obliczeniowe mogą być stosowane tylko dla wentylacji lub klimatyzacji używanej w sposób ciągły w czasie doby.
W większości jednak przypadków urządzenia te nie pracują z jednakowym natężeniem w czasie doby. Występują więc problemy z prawidłowym określaniem parametrów obliczeniowych powietrza zewnętrznego, gdyż instytuty meteorologiczne dla części doby parametrów powietrza nie podają. Problemy związane z określaniem średnich temperatur powietrza zewnętrznego dla wentylacji omówiłem w publikacji [10].
Wnioski
Rozliczenia dotychczasowe zużycia gazu do celów ogrzewczych w budynkach stosowane przez zakłady gazownicze są przypadkowe i niedokładne. Odbiorca gazu powinien mieć możliwość płacenia za gaz o objętości zbliżonej do wartości zużytej.
Aby można było prognozować w sezonie ogrzewczym zużycie gazu, rozkład tego zużycia opracować należy na podstawie rozkładu procentowego zużycia ciepła, opracowanego dla 16 miast wojewódzkich, podanego w tabeli 2.
Literatura
Tablice inżynierskie. Tom VI. Centralne ogrzewanie, PWN, Warszawa 1961.
Kamler W., Ciepłownictwo, Skrypt Politechniki Warszawskiej, Warszawa 1979.
PN-B-02025:2001 Obliczanie sezonowego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynków mieszkalnych i zamieszkania zbiorowego.
Nowakowski E., Objętość zbiorników na paliwa płynne, Rynek Instalacyjny 4/2005, s. 70.
Nowakowski E., Zapotrzebowanie na ciepło do podgrzewania powietrza wentylacyjnego, Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna 4/2006.
Wierzbicki Z., Wskaźniki klimatyczne sezonu ogrzewczego w Polsce, COW 2/1970.
Nowakowski E., Zapotrzebowanie ciepła na cele wentylacyjne mieszkań, Rynek Instalacyjny 1–2/2002, s. 34.
Nowakowski E., Okienne listwy wentylacyjne, Rynek Instalacyjny 1–2/2005, s. 76.
Nowakowski E., Nawiewniki powietrza zewnętrznego w wentylacji grawitacyjnej, Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna 3/2005.
Nowakowski E., Średnie miesięczne temperatury powietrza dla sezonu ogrzewczego wentylacji, Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna 11/2006.
Pomiar ścieków, zarówno w pełnych i niepełnych rurach, jak i w kanałach otwartych, jest domeną i jednym z głównych filarów sukcesów i portfolio szwajcarskiej firmy GWF. Wsłuchując się w różnorodne potrzeby...
Pomiar ścieków, zarówno w pełnych i niepełnych rurach, jak i w kanałach otwartych, jest domeną i jednym z głównych filarów sukcesów i portfolio szwajcarskiej firmy GWF. Wsłuchując się w różnorodne potrzeby klientów z 86 krajów obsługiwanych przez GWF, stale udoskonalamy produkty, a o naszych najnowszych wdrożeniach mogą Państwo przeczytać poniżej. Szczegółową prezentację oferty będzie można także zobaczyć na stoisku firmy w trakcie targów IFAT 2022, które odbędą się w Monachium w dniach 30 maja–3...
Temat wykorzystania fotowoltaiki w rolnictwie jest bardzo ciekawy, ale przede wszystkim ważny i potrzebny dla naszego klimatu. Ta gałąź fotowoltaiki daje szansę na podwójne wykorzystanie przestrzeni: chroniąc...
Temat wykorzystania fotowoltaiki w rolnictwie jest bardzo ciekawy, ale przede wszystkim ważny i potrzebny dla naszego klimatu. Ta gałąź fotowoltaiki daje szansę na podwójne wykorzystanie przestrzeni: chroniąc ją przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, a jednocześnie produkując zieloną energię z tej samej ziemi.
Santander Consumer Bank proponuje kredyt Czyste Powietrze, w ramach którego klienci mogą skorzystać z pożyczki w wysokości od 10 tys. do 100 tys. zł – z dopłatą do 37 tys. z rządowego programu dopłat do...
Santander Consumer Bank proponuje kredyt Czyste Powietrze, w ramach którego klienci mogą skorzystać z pożyczki w wysokości od 10 tys. do 100 tys. zł – z dopłatą do 37 tys. z rządowego programu dopłat do wymiany źródła ogrzewania.
Podnośniki koszowe kompleksowo wspierają instalatorów w pracach na wysokości. Co może zaoferować im nowoczesny sprzęt podnośnikowy? Sprawdzamy jego możliwości razem z wypożyczalnią podnośników AA HERKULES.
Podnośniki koszowe kompleksowo wspierają instalatorów w pracach na wysokości. Co może zaoferować im nowoczesny sprzęt podnośnikowy? Sprawdzamy jego możliwości razem z wypożyczalnią podnośników AA HERKULES.
Komfortowa wentylacja pozwala ograniczyć koszty ogrzewania, a latem naturalnie i zdrowo schłodzić powietrze. Co więcej, pomaga zapobiegać uczuciu duszności w okresie upałów, a zimą dowilżać suche powietrze...
Komfortowa wentylacja pozwala ograniczyć koszty ogrzewania, a latem naturalnie i zdrowo schłodzić powietrze. Co więcej, pomaga zapobiegać uczuciu duszności w okresie upałów, a zimą dowilżać suche powietrze w budynku. Dobrze, jeśli działa także prozdrowotnie, redukując stężenie bakterii i grzybów w powietrzu wentylacyjnym.
Mamy przyjemność ogłosić, że już 1 czerwca 2022 firma BayWa r.e. Solar Systems organizuje maraton szkoleniowy dla instalatorów PV, czyli cały dzień wypełniony ciekawymi oraz przydatnymi panelami spotkań.
Mamy przyjemność ogłosić, że już 1 czerwca 2022 firma BayWa r.e. Solar Systems organizuje maraton szkoleniowy dla instalatorów PV, czyli cały dzień wypełniony ciekawymi oraz przydatnymi panelami spotkań.
Zapotrzebowanie na energię stale rośnie, a prognozy pokazują, że tendencja będzie trwała. Niezależność energetyczna to nie tylko ekologia, ale również spore oszczędności. Dla inwestorów to również przewaga...
Zapotrzebowanie na energię stale rośnie, a prognozy pokazują, że tendencja będzie trwała. Niezależność energetyczna to nie tylko ekologia, ale również spore oszczędności. Dla inwestorów to również przewaga konkurencyjna – coraz więcej firm dąży do zrównoważonego rozwoju, podejmując działania na rzecz ochrony środowiska. Dla takich Klientów powstała marka BuyPV.
Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...
Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.
Nakładka Armacell dla Autodesk Revit® umożliwiająca automatyczne dodawanie izolacji technicznych na instalacje w budynkach znacznie ułatwia prace projektowe. Jej najnowsza wersja, z lutego 2022 r., to...
Nakładka Armacell dla Autodesk Revit® umożliwiająca automatyczne dodawanie izolacji technicznych na instalacje w budynkach znacznie ułatwia prace projektowe. Jej najnowsza wersja, z lutego 2022 r., to gwarancja dostępu do aktualnej bazy produktów dostępnych na polskim rynku, a także wiele usprawnień zapewniających jeszcze większy komfort i wygodę użytkowania.
1 czerwca 2022 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu”. Program skierowany jest do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą...
1 czerwca 2022 r. ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu”. Program skierowany jest do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii, o zainstalowanej mocy cieplnej i/lub elektrycznej źródeł energii nie mniejszej niż 50 MW. Wnioski o dofinansowanie w formie dotacji i pożyczki będzie można składać w trybie ciągłym do 16 grudnia 2022 r. lub do wyczerpania alokacji środków.
1 czerwca wystartowała ogólnopolska promocja firmy HEATPEX na produkty do rekuperacji HEATPEX ARIA „Ile skrzynek, tyle metrów rury”. W okresie trwania promocji do każdej kupionej skrzynki rozdzielczej...
1 czerwca wystartowała ogólnopolska promocja firmy HEATPEX na produkty do rekuperacji HEATPEX ARIA „Ile skrzynek, tyle metrów rury”. W okresie trwania promocji do każdej kupionej skrzynki rozdzielczej ARIA CONNECT otrzymasz 1-metrową rurę ARIA ADURO o średnicy 160 mm za 1 zł.
1 czerwca ruszyła specjalna promocja na klimatyzatory pokojowe LG RAC – z serii Standard 2, modele 9 i 12. Zapraszamy instalatorów klimatyzacji do kontaktu ze swoimi dystrybutorami po szczegółową ofertę....
1 czerwca ruszyła specjalna promocja na klimatyzatory pokojowe LG RAC – z serii Standard 2, modele 9 i 12. Zapraszamy instalatorów klimatyzacji do kontaktu ze swoimi dystrybutorami po szczegółową ofertę. Czas promocji jest ograniczony i trwa do końca czerwca lub wyczerpania zapasów.
Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki...
Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu wody wodociągowej.
Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że urządzenia te są energooszczędne i przyjazne dla środowiska, ale również coraz bardziej dostępne, także dzięki możliwości...
Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że urządzenia te są energooszczędne i przyjazne dla środowiska, ale również coraz bardziej dostępne, także dzięki możliwości otrzymania dofinansowania do zakupu pompy ciepła. Dotychczas z dopłaty do urządzenia można było skorzystać w programach lokalnych oraz w „Czystym powietrzu”, a od końca kwietnia 2022 r. działa program „Moje ciepło”.
Grzejniki są zdecydowanie najpopularniejszą formą urządzenia grzewczego stosowanego w łazienkach. W nowoczesnych aranżacjach wnętrz coraz rzadziej stosuje się klasyczne urządzenia żeberkowe. Zamiast nich...
Grzejniki są zdecydowanie najpopularniejszą formą urządzenia grzewczego stosowanego w łazienkach. W nowoczesnych aranżacjach wnętrz coraz rzadziej stosuje się klasyczne urządzenia żeberkowe. Zamiast nich standardem stają się grzejniki drabinkowe, które można wykorzystać np. jako suszarki do ręczników. Występują w ogromnej ilości form i wersji kolorystycznych. O czym jednak należy pamiętać i na co zwrócić uwagę podczas instalacji grzejnika łazienkowego?
Z przyjemnością informujemy, że BayWa r.e. Solar Systems – jeden z wiodących dystrybutorów PV na rynku polskim nawiązał współpracę z firmą Sungrow w celu dystrybuowania szerokiego portfolio produktów na...
Z przyjemnością informujemy, że BayWa r.e. Solar Systems – jeden z wiodących dystrybutorów PV na rynku polskim nawiązał współpracę z firmą Sungrow w celu dystrybuowania szerokiego portfolio produktów na terenie Polski, ułatwiając tym samym obniżenie emisyjności na kolejnych rynkach.
Parapety to ważny element funkcjonalny na zewnątrz budynku. We wnętrzu pełnią istotną rolę użytkową, a zarazem aranżacyjną. Dlatego powinny być dobrze dobrane do stylu pomieszczeń, a także prawidłowo i...
Parapety to ważny element funkcjonalny na zewnątrz budynku. We wnętrzu pełnią istotną rolę użytkową, a zarazem aranżacyjną. Dlatego powinny być dobrze dobrane do stylu pomieszczeń, a także prawidłowo i estetycznie zainstalowane. Jak zamontować parapet zewnętrzny, a w jaki sposób zamocować ten element wewnątrz domu? Czy sposób montażu zależy od rodzaju parapetu?
Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, spółka należąca do PGE Energia Ciepła, podsumowała zimę 2020/2021. Najniższą temperaturę tegorocznej zimy, -16 st. C, odnotowano 18 stycznia 2021 r. Dla...
Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, spółka należąca do PGE Energia Ciepła, podsumowała zimę 2020/2021. Najniższą temperaturę tegorocznej zimy, -16 st. C, odnotowano 18 stycznia 2021 r. Dla porównania w poprzednim roku minimalna odnotowana temperatura wyniosła -7 st. C, a cały 2020 r. został sklasyfikowany jako wyjątkowo ciepły.
Zgodnie z prawem unijnym, w którym widać dążenie do zwiększania energooszczędności i tzw. inteligencji budynków, ciepłomierze (podobnie jak i inne liczniki stosowane w budynkach) albo już muszą zapewniać...
Zgodnie z prawem unijnym, w którym widać dążenie do zwiększania energooszczędności i tzw. inteligencji budynków, ciepłomierze (podobnie jak i inne liczniki stosowane w budynkach) albo już muszą zapewniać zdalny odczyt wskazań, albo będą musiały zostać wyposażone w tę funkcjonalność wkrótce.
Wymagania prawne dla dostawców ciepła i jego odbiorców rosną wraz z wdrażaniem nowych rozwiązań, są także narzędziem służącym wprowadzaniu zasad zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko. Nowe ciepłomierze...
Wymagania prawne dla dostawców ciepła i jego odbiorców rosną wraz z wdrażaniem nowych rozwiązań, są także narzędziem służącym wprowadzaniu zasad zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko. Nowe ciepłomierze są również elementem systemów inteligentnych budynków i mają się przyczyniać nie tylko do zwiększenia komfortu, ale i obniżania kosztów eksploatacji.
Węzły cieplne w budynkach zasilanych z miejskiej sieci cieplnej są przygotowane do stałego dostarczania ciepła do mieszkań, szczególnie węzły dwufunkcyjne zasilane przez cały rok. Zapewnienie komfortu...
Węzły cieplne w budynkach zasilanych z miejskiej sieci cieplnej są przygotowane do stałego dostarczania ciepła do mieszkań, szczególnie węzły dwufunkcyjne zasilane przez cały rok. Zapewnienie komfortu cieplnego w pomieszczeniach w okresach spadku temperatur powietrza zewnętrznego poza sezonem grzewczym nie generuje wysokich kosztów i może być z powodzeniem stosowane w budynkach mieszkalnych.
Obiekty basenowe należą do zakładów zużywających duże ilości ciepła, dlatego powinno się w nich prowadzić racjonalną gospodarkę energią. Oprócz różnych form odzyskiwania ciepła jedną z najważniejszych...
Obiekty basenowe należą do zakładów zużywających duże ilości ciepła, dlatego powinno się w nich prowadzić racjonalną gospodarkę energią. Oprócz różnych form odzyskiwania ciepła jedną z najważniejszych kwestii jest taki dobór urządzeń grzewczych, aby działały z wysoką sprawnością eksploatacyjną. Niezbędna jest do tego znajomość rozkładu zużycia ciepła w obiekcie nie tylko w ciągu doby, ale także w trakcie roku.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.