RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kompetencje pracowników w sektorze gospodarki wodno-ściekowej

Kompetencje pracowników w sektorze gospodarki wodno-ściekowej

Kompetencje pracowników w sektorze gospodarki wodno-ściekowej

Pracodawcy od dawna sygnalizują problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników m.in. w sektorze gospodarki wodno-ściekowej i rekultywacji. Dopływ osób, które będą spełniać oczekiwania branży, to jednak nie tylko kwestia koniunktury na rynku pracy. Ważne jest, żeby pracodawcy precyzyjnie komunikowali wymagania kompetencyjne, kandydaci wiedzieli, czego się od nich oczekuje, a instytucje edukacyjne dopasowywały do tego swoją ofertę. Jednym z narzędzi ułatwiających tę komunikację są sektorowe ramy kwalifikacji.

Zobacz także

FERRO S.A. Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Zawory kulowe F-Power firmy Ferro Zawory kulowe F-Power firmy Ferro

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu...

Niezbędnym elementem armatury wodnej, a w szczególności armatury zaporowej służącej do otwierania i zamykania przepływu, są zawory kulowe. Składają się one z korpusu (obudowy całego mechanizmu), napędu ręcznego (w postaci jednoramiennej dźwigni lub motylka), trzpienia z dławikiem oraz gniazda wraz z kulą. W kuli znajdziemy wydrążony z dwóch stron otwór służący do przepuszczania medium, gdy zawór jest otwarty. Obracając dźwignię zaworu o dziewięćdziesiąt stopni, zamykamy przepływ medium.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem Wydajna instalacja podnoszenia ciśnienia wody z niskim kosztem eksploatacji, czyli zestaw hydroforowy SMB Lowara firmy Xylem

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB...

Od współczesnych zestawów hydroforowych oczekuje się nie tylko skutecznego podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach wody użytkowej, ale również niskich kosztów eksploatacji. W zestawie hydroforowym SMB Lowara postawiono na spełnienie tych oczekiwań dzięki połączeniu rozwiązań zapewniających dobre parametry hydrauliczne i efektywność energetyczną.

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem Stałe ciśnienie wody w instalacji? To możliwe z zestawem hydroforowym GHV Lowara firmy Xylem

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu...

Zestaw hydroforowy GHV Lowara zapewnia stałe ciśnienie wody w instalacji, nawet przy dużych i częstych wahaniach w rozbiorach wody. Pełna automatyzacja, osiągana dzięki zaawansowanej regulacji i sterowaniu sprawia, że stabilna praca instalacji zapewniona jest bez udziału użytkownika.

Luka pokoleniowa się pogłębia

Badania przeprowadzone na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w 2021 roku wskazały, że połowa pracodawców spośród tych, którzy szukali nowych pracowników, miała w ciągu roku (od maja 2020 do maja 2021) problemy ze znalezieniem odpowiednich osób do pracy [1].

Problemy z rekrutacją dotyczyły najczęściej takich stanowisk, jak monter sieci wodno-kanalizacyjnych, elektryk czy operator ujęć i stacji uzdatniania wody. Przyczyn tej sytuacji upatrywano najczęściej w małym zainteresowaniu daną ofertą pracy oraz zgłaszaniu się kandydatów niespełniających oczekiwań pracodawcy.

Eksperci Rady ds. Kompetencji w Sektorze Gospodarki Wodno-Ściekowej [2] zwracają uwagę na pogłębiającą się w wyniku tego lukę pokoleniową.

Wskazują ponadto m.in. na niedostosowanie kierunków kształcenia do potrzeb sektora oraz niedostateczne ukierunkowanie nauczania na umiejętności praktyczne. Kwestią podnoszoną od lat, i wciąż stanowiącą wyzwanie, jest brak wystarczającej współpracy między przedsiębiorcami a instytucjami edukacyjnymi. Problemem jest także niska efektywność uczenia się przez całe życie oraz doradztwa zawodowego.

Zintegrowany System Kwalifikacji i sektorowe ramy kwalifikacji

Rozwiązaniem, które ma służyć rozwojowi kompetencji i wspierać uczenie się również po zakończeniu edukacji w szkole czy na studiach, jest Zintegrowany System Kwalifikacji. Umożliwia on porównywanie kwalifikacji nadawanych w naszym kraju i w innych krajach Unii Europejskiej poprzez odniesienie ich do poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji, a za jej pośrednictwem do poziomów Europejskiej Ramy Kwalifikacji. Każdy z poziomów Polskiej Ramy Kwalifikacji jest opisany za pomocą ogólnych stwierdzeń dotyczących wymagań w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, które muszą spełniać osoby posiadające kwalifikacje danego poziomu.

W Polsce funkcjonuje dodatkowo unikatowe w skali europejskiej rozwiązanie – sektorowe ramy kwalifikacji. Są one opisem poziomów kwalifikacji funkcjonujących w danym sektorze lub branży i stanowią uszczegółowienie Polskiej Ramy Kwalifikacji. Ich poziomy odpowiadają kolejnym poziomom Polskiej Ramy Kwalifikacji, a jednocześnie uwzględniają specyfikę danej branży lub sektora, dzięki czemu są bardziej czytelne dla podmiotów rynkowych.

mozliwosci wykorzystania sektorowych ram kwalifikacji

Możliwości wykorzystania sektorowych ram kwalifikacji

Dotychczas opracowano 17 sektorowych ram kwalifikacji, m.in. dla sektora budownictwa, rolnictwa, energetyki czy gospodarki odpadami. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem Sektorowej Ramy Kwalifikacji dla Sektora Gospodarki Wodno-Ściekowej i Rekultywacji.

Wspólny język to podstawa

Sektorowa rama kwalifikacji (SRK) to zbiór kluczowych kompetencji wykorzystywanych w danej branży. Są one uporządkowane i opisane w wystandaryzowany sposób. Umożliwia to porównywanie kompetencji i ich wykorzystywanie do formułowania wymagań dla poszczególnych zadań zawodowych czy stanowisk pracy. Pierwotnie sektorowe ramy kwalifikacji miały być wykorzystywane przede wszystkim do przypisywania nowo powstającym kwalifikacjom rynkowym poziomu Polskiej Ramy Kwalifikacji. Obecnie widać wyraźnie, że mogą z nich korzystać również:

  • pracodawcy,
  • doradcy zawodowi,
  • osoby uczące się,
  • instytucje edukacyjne,
  • instytucje szkoleniowe,
  • instytucje certyfikujące i walidujące,
  • organizacje działające na rzecz sektora.

Sektorowa rama kwalifikacji tworzona jest przez zespół ekspertów, w którym istotny głos należy do przedsiębiorców z danego sektora. Odzwierciedla więc realne, zarówno aktualne, jak i przyszłe, wymagania pracodawców wobec kompetencji pracowników i kandydatów do pracy. Jednocześnie zawarte w SRK kompetencje są odpowiednio uporządkowane, podzielone według kategorii: wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, ułożone zgodnie ze stopniem złożoności i pogrupowane w obszary tematyczne. Umożliwia to korzystanie z dokumentu przez osoby, które nie są fachowcami w danej branży, ale realizują na jej rzecz usługi edukacyjne, szkoleniowe, doradcze czy związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi.

Impuls do doskonalenia programów kształcenia i szkolenia

Znalezienie sposobu mówienia o kompetencjach, których potrzebują pracodawcy, to dopiero punkt wyjścia. Ważne, aby na te potrzeby odpowiedziały instytucje zajmujące się edukacją, zarówno formalną, jak i pozaformalną, czyli uczelnie, szkoły czy firmy szkoleniowe. Również tutaj z pomocą może przyjść sektorowa rama kwalifikacji.

Zapisy sektorowej ramy kwalifikacji można wykorzystać do precyzyjnego określenia oczekiwań pracodawców czy diagnozy potrzeb szkoleniowych konkretnych osób czy zespołów. SRK może wspierać przeprowadzanie rozmów i wywiadów, jak również tworzenie bardziej zaawansowanych narzędzi, ankiet, testów itp. SRK może również wesprzeć tworzenie oferty edukacyjnej. W szczególności:

  • ujęcie w SRK wszystkich specyficznych dla sektora kompetencji ułatwia zbudowanie kompletnego programu kształcenia, szkolenia czy oferty programu rozwojowego dla przedsiębiorstwa, SRK może też pomóc zweryfikować kompletność już utworzonego programu;
  • ułożenie kompetencji w SRK według rosnącego stopnia złożoności ułatwia tworzenie ścieżki edukacyjnej poprzez zaprojektowanie kolejnych modułów/stopni danego kursu czy szkolenia, obejmujących coraz bardziej złożone zagadnienia;
  • pogrupowanie kompetencji według kategorii wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych ułatwia dobór metod rozwijania poszczególnych kompetencji czy ich weryfikacji. Kompetencji odwołujących się do wiedzy, czyli znajomości określonego zbioru faktów, definicji, metod czy technologii, można uczyć metodami wykładowymi, a sprawdzać np. podczas testu. Kompetencje, które dotyczą umiejętności, wymagają ćwiczenia, czyli samodzielnego wykonania zadania w warunkach symulowanych, np. na warsztatach szkolnych, czy w warunkach rzeczywistych – w zakładzie pracy.

Wsparcie praktyk i staży dla uczniów i studentów

Kwestią, na którą zwracają uwagę pracodawcy, jest niedostateczny nacisk na rozwijanie u uczniów i studentów praktycznych umiejętności. Proces kształcenia realizowany w szkołach i na uczelniach nie zawsze jest w stanie odpowiedzieć na to zapotrzebowanie. Sposobem radzenia sobie z tym problemem może być natomiast poprawa efektywności praktyk i staży dla uczniów i studentów.

Sektorowa Rama Kwalifikacji dla Sektora Gospodarki Wodno-Ściekowej i Rekultywacji

Projekt SRK GWŚIR powstaje na zlecenie Instytutu Badań Edukacyjnych. Zadanie realizuje konsorcjum: EPRD, Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie oraz firma MABEA. W prace włącza się też Sektorowa Rada ds. Kompetencji Sektora Gospodarki Wodno-Ściekowej i Rekultywacji, która zarekomendowała opracowanie SRK dla sektora.

Na okres kwiecień–maj br. zaplanowane są konsultacje opracowanego dokumentu wśród szerokiego grona przedstawicieli sektora, w które będą się mogli włączyć wszyscy zainteresowani. Ostateczny projekt SRK GWŚIR powstanie do końca czerwca br.

Więcej o działaniach na rzecz rozwoju kompetencji w sektorze gospodarki wodno-ściekowej i rekultywacji i o postępach prac nad SRK GWŚIR: https://rada-gws.ios.edu.pl/

Osoby zainteresowane tworzeniem projektu SRK GWŚIR mogą zgłaszać chęć udziału w konsultacjach na adres: [email protected]

Sektorowa rama kwalifikacji może być niezwykle przydatna w całym procesie projektowania i realizacji praktyk i staży: od ich zaplanowania, poprzez ocenę rezultatów i dokumentowanie. Zapisy SRK mogą stanowić podstawę do zbudowania wymagań kompetencyjnych dla poszczególnych zadań zawodowych. Pracodawca może następnie na ich podstawie określić minimalne wymagania stawiane uczniom czy studentom przyjmowanym na staż/praktykę. Jednocześnie, w sposób jednoznaczny i zrozumiały dla wszystkich stron: stażysty, szkoły lub uczelni oraz pracodawcy, można doprecyzować kompetencje, które będą rozwijane w trakcie stażu/praktyki. Działa to mobilizująco zarówno na stażystę, jak i przydzielonego mu opiekuna. Łatwiejsza jest też późniejsza weryfikacja postępów, a w zaświadczeniu o ukończeniu stażu/praktyki w prosty sposób można zawrzeć zdobyte umiejętności zawodowe. Taki dokument ma zdecydowanie większą wartość dla osoby uczącej się, może też być elementem portfolio przedstawianego przyszłemu pracodawcy.

Przykładowo przeprowadzone w 2019 roku pilotażowe wdrożenie Sektorowej Ramy Kwalifikacji dla Przemysłu Mody potwierdziło użyteczność zapisów sektorowej ramy kwalifikacji przy planowaniu praktyk i staży zawodowych. W ramach pilotażu przygotowano i przetestowano m.in. modułowe programy dla wybranych stanowisk pracy. Warto zauważyć, że mechanizmy zaprojektowane na potrzeby staży i praktyk dla uczniów i studentów mogą być z powodzeniem wykorzystywane przy organizacji staży dla osób bezrobotnych lub programów wdrożeniowych dla nowo przyjmowanych pracowników.

Budowanie wizerunku przedsiębiorstwa i całej branży

Sektorowa rama kwalifikacji, ułatwiająca określanie wymagań kompetencyjnych dla poszczególnych zadań, procesów czy stanowisk pracy, może być niezwykle użyteczna dla przedsiębiorców. Potwierdziło to pilotażowe wdrożenie SRK dla Sektora Nieruchomości [3].

Zintegrowany System Kwalifikacji

Zintegrowany System Kwalifikacji to narzędzie polityki uczenia się przez całe życie, realizowanej zgodnie ze strategią polskiego rządu oraz Unii Europejskiej. Funkcjonuje na podstawie Ustawy o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, która weszła w życie 15 stycznia 2016 r.

Zintegrowany System Kwalifikacji oferuje możliwość formalnego potwierdzenia umiejętności i wiedzy zdobytych w trakcie samodzielnego uczenia się oraz zapewnia powszechny dostęp do uporządkowanej listy obecnych na rynku kwalifikacji z ich jasno określonym opisem. Pełna lista kwalifikacji znajduje się w publicznej bazie danych − Zintegrowanym Rejestrze Kwalifikacji (ZRK).

ZSK określa także zasady i standardy potwierdzania funkcjonujących w nim kwalifikacji, co gwarantuje wysoką jakość certyfikatów zawodowych wydawanych w ramach systemu. Więcej: https://kwalifikacje.edu.pl/

SRK nie tylko zwiększa efektywność procesów zarządzania zasobami ludzkimi, ale może również stanowić narzędzie do budowania wizerunku firmy. Oparcie komunikatu dla klientów, partnerów biznesowych czy organów nadzoru na kompetencjach, które posiadają pracownicy, przyczynia się do wzmocnienia wizerunku przedsiębiorstwa, a w dłuższym okresie sprzyja profesjonalizacji świadczonych w sektorze usług. Sektorowa rama kwalifikacji odzwierciedla wszystkie kluczowe dla sektora kompetencje, od umiejętności najprostszych po znajomość i umiejętność wykorzystania zaawansowanych urządzeń i technologii. Pokazuje w ten sposób osobom uczącym się i poszukującym zatrudnienia w sektorze szereg możliwości rozwoju, dzięki czemu zwiększa atrakcyjność branży jako potencjalnego miejsca pracy.

Rada ds. Kompetencji w Sektorze Gospodarki Wodno-Ściekowej i Rekultywacji

Rada ds. Kompetencji w Sektorze Gospodarki Wodno-Ściekowej i Rekultywacji jest inicjatywą Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Działa na podstawie art. 4c i 4e ustawy z dnia 9 listopada 2000 r. o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i wraz z radami powołanymi w innych sektorach tworzy System Sektorowych Rad ds. Kompetencji. Celem Rady jest identyfikacja obecnych i przyszłych potrzeb kwalifikacyjno-zawodowych w sektorze i jak najlepsze dostosowanie oferty edukacji formalnej (na poziomie szkół branżowych i szkolnictwa wyższego) oraz pozaformalnej do faktycznych potrzeb sektora. Więcej: https://rada-gws.ios.edu.pl/

Możliwość aktywnego włączenia się w prace nad SRK branży wod-kan

Prace nad Sektorową Ramą Kwalifikacji dla Sektora Gospodarki Wodno-Ściekowej i Rekultywacji trwają. Biorąc pod uwagę możliwości, jakie da opracowany dokument, warto śledzić działania zespołu ekspertów zaangażowanych w jego stworzenie. Wszyscy zainteresowani mogą też wziąć aktywny udział w konsultacjach wstępnej wersji sektorowej ramy kwalifikacji. Twórcom ramy zależy na poznaniu opinii szerokiego grona specjalistów i uwzględnieniu w pracach różnych perspektyw. Pomoże to w stworzeniu dokumentu odzwierciedlającego realne potrzeby branży. Dzięki temu sektorowa rama kwalifikacji będzie mogła się stać użytecznym narzędziem wspierającym działania na rzecz coraz lepszego dopasowania kompetencji pracowników do oczekiwań pracodawców.

Literatura

  1. Urbanowicz Paulina, Kania Iwona, Kornecki Janusz, Krukowski Marcin, Jelec Paweł, Branżowy Bilans Kapitału Ludzkiego. Branża gospodarki wodno-ściekowej i rekultywacji. Raport z I edycji badań, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Warszawa 2021
  2. Kuśmierz Agnieszka, Ramm Klara, Lutowska Anna, Gołębiewski Adam, Charakterystyka sektora gospodarki wodno-ściekowej i jego potrzeb w zakresie kompetencji, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Warszawa 2020
  3. Sektorowa Rama Kwalifikacji w Nieruchomościach, http://srkn.administrator24.info/jak-pracodawca-zarzadca-i-posrednik-nieruchomosci-moze-wykorzystac-sektorowa-rame-kwalifikacji/ (dostęp: 18.02.2022)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI news Sektorowa Rama Kwalifikacji dla branży wod-kan

Sektorowa Rama Kwalifikacji dla branży wod-kan Sektorowa Rama Kwalifikacji dla branży wod-kan

Gospodarka wodno-ściekowa oraz rekultywacja i remediacja są kolejnymi branżami, które przystępują do prac nad projektem sektorowej ramy kwalifikacji.

Gospodarka wodno-ściekowa oraz rekultywacja i remediacja są kolejnymi branżami, które przystępują do prac nad projektem sektorowej ramy kwalifikacji.

Redakcja RI Ponad 60 mln zł dla Wielkopolski na gospodarkę wodno-ściekową

Ponad 60 mln zł dla Wielkopolski na gospodarkę wodno-ściekową Ponad 60 mln zł dla Wielkopolski na gospodarkę wodno-ściekową

26 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu Marszałek Marek Woźniak podpisał umowy o dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) inwestycji z obszaru...

26 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu Marszałek Marek Woźniak podpisał umowy o dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) inwestycji z obszaru gospodarki wodno – ściekowej. Siedem wielkopolskich gmin - Krzykosy, Osieczna, Kłecko, Chocz, Łobżenica, Kuślin i Wijewo zrealizują projekty warte w sumie ponad 116 mln zł.

Redakcja RI NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie

NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie

Środki z unijnego Funduszu Spójności przekazane przez NFOŚiGW wesprą rozbudowę i modernizację systemów wodno-kanalizacyjnych w Krynicy Morskiej (woj. pomorskie) i Bystrzycy Kłodzkiej (woj. dolnośląskie)...

Środki z unijnego Funduszu Spójności przekazane przez NFOŚiGW wesprą rozbudowę i modernizację systemów wodno-kanalizacyjnych w Krynicy Morskiej (woj. pomorskie) i Bystrzycy Kłodzkiej (woj. dolnośląskie) – ośrodkach licznie uczęszczanych przez turystów, a także w Głogowie na Dolnym Śląsku, leżącym nad Odrą. Dotacje dla tych trzech miast wyniosą razem ok. 30 mln zł.

Redakcja RI Gminy Nowa Słupia, Górno i Bieliny zbudują kanalizację

Gminy Nowa Słupia, Górno i Bieliny zbudują kanalizację Gminy Nowa Słupia, Górno i Bieliny zbudują kanalizację

Marszałek województwa świętokrzyskiego podpisał umowę na dofinansowanie realizacji projektu związanego z gospodarką wodno-ściekową w trzech kieleckich gminach: Nowej Słupi, Górnie i Bielinach. Samorząd...

Marszałek województwa świętokrzyskiego podpisał umowę na dofinansowanie realizacji projektu związanego z gospodarką wodno-ściekową w trzech kieleckich gminach: Nowej Słupi, Górnie i Bielinach. Samorząd województwa dołoży do inwestycji w tych gminach ponad 60 milionów złotych.

Redakcja RI Ponad 5 milionów złotych z Unii Europejskiej dla Hrubieszowa na modernizację gospodarki wodno-ściekowej

Ponad 5 milionów złotych z Unii Europejskiej dla Hrubieszowa na modernizację gospodarki wodno-ściekowej Ponad 5 milionów złotych z Unii Europejskiej dla Hrubieszowa na modernizację gospodarki wodno-ściekowej

Aglomeracja Hrubieszów w województwie lubelskim będzie modernizować i rozbudowywać swój system gospodarki wodno-ściekowej, z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz systemu informacji przestrzennej....

Aglomeracja Hrubieszów w województwie lubelskim będzie modernizować i rozbudowywać swój system gospodarki wodno-ściekowej, z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz systemu informacji przestrzennej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże na ten cel unijną dotację w wysokości ponad 5 mln zł.

Redakcja RI NFOŚiGW przyznał 106 mln zł wsparcia na pięć inwestycji wodno-kanalizacyjnych

NFOŚiGW przyznał 106 mln zł wsparcia na pięć inwestycji wodno-kanalizacyjnych NFOŚiGW przyznał 106 mln zł wsparcia na pięć inwestycji wodno-kanalizacyjnych

W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisano pięć kolejnych umów o dofinansowanie projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Inwestycje w Bydgoszczy, Dębicy, Nowej Dębie,...

W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisano pięć kolejnych umów o dofinansowanie projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Inwestycje w Bydgoszczy, Dębicy, Nowej Dębie, Tomaszowie Mazowieckim i Dobrej (Szczecińskiej) będą kosztowały przeszło 206 mln zł, a wsparcie z Funduszu Spójności wyniesie ponad 106 mln zł. Dotychczas NFOŚiGW udzielił unijnej pomocy 279 tego typu przedsięwzięciom o wartości ponad 13 mld zł, z czego 6,7 mld zł stanowią dotacje.

Redakcja RI NFOŚiGW: Kraśnik będzie miał nowoczesną sieć kanalizacji

NFOŚiGW: Kraśnik będzie miał nowoczesną sieć kanalizacji NFOŚiGW: Kraśnik będzie miał nowoczesną sieć kanalizacji

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje budowę sieci kanalizacyjno-sanitarnej w Kraśniku (województwo lubelskie). Ponad 22,5 miliona złotych wyłoży z unijnego budżetu a 6 milionów...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje budowę sieci kanalizacyjno-sanitarnej w Kraśniku (województwo lubelskie). Ponad 22,5 miliona złotych wyłoży z unijnego budżetu a 6 milionów złotych ze środków krajowych. Prace potrwają do 2023 r.

Redakcja RI Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Nowej Dębie

Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Nowej Dębie Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Nowej Dębie

Zadaniami Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nowej Dębie w wojewódzkie podkarpackim będzie rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków, modernizacja sieci kanalizacji sanitarnej...

Zadaniami Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Nowej Dębie w wojewódzkie podkarpackim będzie rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków, modernizacja sieci kanalizacji sanitarnej oraz budowa przepompowni ścieków. Projekt o wartości 26 mln zł otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 21 mln zł ze środków NFOŚiGW w formie pożyczki z programu Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach.

Redakcja RI 92 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową w Łukowie

92 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową w Łukowie 92 mln zł na gospodarkę wodno-ściekową w Łukowie

Łuków w województwie lubelskim otrzyma z NFOŚiGW ponad 47 mln zł unijnej dotacji między innymi na modernizację oczyszczalni ścieków, sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Przedsięwzięcie o wartości 92 mln...

Łuków w województwie lubelskim otrzyma z NFOŚiGW ponad 47 mln zł unijnej dotacji między innymi na modernizację oczyszczalni ścieków, sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Przedsięwzięcie o wartości 92 mln zł będzie realizowane do 2023 r.

Redakcja RI 241 mln zł na ekologiczną inwestycję w Poznaniu

241 mln zł na ekologiczną inwestycję w Poznaniu 241 mln zł na ekologiczną inwestycję w Poznaniu

Kolejny etap uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach otrzyma ponad 241 mln zł unijnego wsparcia. Dotację NFOŚiGW przekaże poznańskiej spółce Aquanet....

Kolejny etap uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej dla ochrony zasobów wodnych w Poznaniu i okolicach otrzyma ponad 241 mln zł unijnego wsparcia. Dotację NFOŚiGW przekaże poznańskiej spółce Aquanet. Projekt wart blisko 473 mln zł zakończy się do 2023 r.

Redakcja RI Ponad 52 mln zł z UE na gospodarkę wodno-ściekową na Podlasiu

Ponad 52 mln zł z UE na gospodarkę wodno-ściekową na Podlasiu Ponad 52 mln zł z UE na gospodarkę wodno-ściekową na Podlasiu

420 przydomowych oczyszczalni ścieków, 64 kilometry sieci wodociągowej, 18 kilometrów sieci kanalizacyjnej, 16 nowych ujęć wody, 9 stacji uzdatniania wody - to tylko część projektów, które zostaną zrealizowane...

420 przydomowych oczyszczalni ścieków, 64 kilometry sieci wodociągowej, 18 kilometrów sieci kanalizacyjnej, 16 nowych ujęć wody, 9 stacji uzdatniania wody - to tylko część projektów, które zostaną zrealizowane w województwie podlaskim dzięki dotacjom unijnych. W poniedziałek (10 lipca) w Białymstoku podpisano umowy w tej sprawie.

prof. dr hab. Krystyna Konieczny, prof. dr hab. inż. Michał Bodzek Praktyczne zastosowanie ciśnieniowych technik membranowych w gospodarce wodno-ściekowej (cz. 2)

Praktyczne zastosowanie ciśnieniowych technik membranowych w gospodarce wodno-ściekowej (cz. 2) Praktyczne zastosowanie ciśnieniowych technik membranowych w gospodarce wodno-ściekowej (cz. 2)

Procesom uzdatniania wód stawiane są coraz wyższe wymagania pod względem jakości i bezawaryjności przebiegu. W złożonych układach technologicznych uzdatniania wód do celów przemysłowych i do picia korzysta...

Procesom uzdatniania wód stawiane są coraz wyższe wymagania pod względem jakości i bezawaryjności przebiegu. W złożonych układach technologicznych uzdatniania wód do celów przemysłowych i do picia korzysta się także z ciśnieniowych technik membranowych. W artykule podano przykłady takich instalacji działających w zakładach wodociągowych i w przemyśle.

prof. dr hab. Krystyna Konieczny, prof. dr hab. inż. Michał Bodzek Ciśnieniowe techniki membranowe w gospodarce wodno-ściekowej

Ciśnieniowe techniki membranowe w gospodarce wodno-ściekowej Ciśnieniowe techniki membranowe w gospodarce wodno-ściekowej

Częściowym rozwiązaniem problemu rosnącego zanieczyszczenia środowiska wodnego jest wdrażanie nowych technologii. Stąd do układów technologicznych uzdatniania wody i oczyszczania ścieków wprowadzane są...

Częściowym rozwiązaniem problemu rosnącego zanieczyszczenia środowiska wodnego jest wdrażanie nowych technologii. Stąd do układów technologicznych uzdatniania wody i oczyszczania ścieków wprowadzane są nowe procesy jednostkowe, które pozwalają na usunięcie bardzo różnych zanieczyszczeń. Większość współczesnych dużych systemów uzdatniania wód powierzchniowych i podziemnych oraz oczyszczania ścieków charakteryzuje się bardzo złożonymi układami technologicznymi zakładającymi sekwencję wielu procesów. W...

dr inż. Edmund Nowakowski Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych Wymagania prawne dla obiektów uzdrowiskowych

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter...

Obecnie obowiązująca ustawa dotycząca kwestii związanych z uzdrowiskami nie jest doskonałym aktem prawnym. Podobnie jak rozporządzenie w sprawie wymagań, jakim powinny odpowiadać uzdrowiska, ma charakter ogólny i niewystarczający do unowocześnienia i modernizacji tych obiektów. W artykule zostaną przeanalizowane wymagania zawarte w obecnie obowiązujących przepisach.

Waldemar Joniec Legionella w instalacjach c.w.u.

Legionella w instalacjach c.w.u. Legionella w instalacjach c.w.u.

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii...

Od stycznia 2008 r. obowiązuje przepis prawny [8] zobowiązujący do badania w budynkach zamieszkania zbiorowego i w zakładach opieki zdrowotnej zamkniętych stanu instalacji ciepłej wody na obecność bakterii Legionella, a w przypadku jej wykrycia obowiązek dezynfekcji instalacji. Obowiązek taki spoczywa na administratorach tych obiektów. Brak przestrzegania wymaganej temperatury w instalacjach c.w.u. w zakresie 55÷60°C i niewłaściwie prowadzona ich konserwacja oraz występowanie osadów i biofilmu, a...

dr inż. Edmund Nowakowski Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku Dylematy realizacyjne przyłącza wody do budynku

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich...

Sposoby projektowania i realizacji przyłącza wody do budynku są zależne od wielkości „jednostki osadniczej”, w której ma być ono realizowane. Najłatwiej realizuje się przyłącza wody na terenach wiejskich i osiedlach, dla których zakładany jest nowy wodociąg. Problemy projektowania i realizacji przyłącza wody w dużej aglomeracji miejskiej są bardziej skomplikowane. W artykule zostanie opisany przypadek realizacji przyłącza w jednym z miast wojewódzkich.

Jarosław Czapliński Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji Jakość materiału i jakość montażu gwarancją jakości instalacji

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci...

Każdy użytkownik instalacji zimnej i ciepłej wody użytkowej oczekuje, iż woda ta będzie w pełni bezpieczna do picia. Tymczasem jakość wody w miejscu poboru zależy nie tylko od tego, co wpływa do sieci wodociągu lecz również od tego, przez co przepływa, zanim dotrze do kranu. A więc od rodzaju i jakości instalacji wewnętrznej.

dr inż. Edmund Nowakowski Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w...

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w praktyce może to sprawiać problemy.W instalacjach ciepłej wody występuje zagrożenie rozwoju bakterii Legionella. Aby ograniczyć do minimum możliwości rozwoju tych bakterii, w „Warunkach technicznych” wprowadzono szereg zaleceń do stosowania.

Jacek Derendarz Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

Obejmy naprawcze Gebo Unifix® Obejmy naprawcze Gebo Unifix®

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

W artykule omówiono budowę i obszar zastosowań obejm naprawczych ze stali nierdzewnych Gebo Unifix®.

dr inż. Edmund Nowakowski Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej Instalacje ciepłej wody ze stali kwasoodpornej

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia...

W instalacjach ciepłej wody coraz częściej stosowane są rury ze stali kwasoodpornej, gdyż dobrze spełniają wymagania norm wobec wyrobów używanych w instalacjach przesyłu wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Brakuje jednak zasad projektowania takich instalacji – w artykule spróbowano wypełnić tę lukę.

Materiały PR Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych Zawory kulowe do instalacji wodnych, grzewczych i gazowych

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Niezbędnym elementem instalacji jest armatura zaporowa, zamykająca i otwierająca przepływy. Pracujące urządzenia powinny powodować jak najniższe opory hydrauliczne, a co za tym idzie, straty energii.

Jerzy Kosieradzki Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u. Dobór pomp w instalacjach c.o i c.w.u.

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do...

Pompa jest urządzeniem, które pracuje bez przerwy albo z krótkimi przerwami (np. przy cyrkulacji ciepłej wody). Stąd powinien płynąć wniosek, że przy doborze pomp powinniśmy więcej uwagi przykładać do jej sprawności i prawidłowości tego doboru.

dr inż. Edmund Nowakowski Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody Obliczeniowe przepływy wody w budynkach mieszkalnych – wybór metody

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono...

Stosowana przy projektowaniu instalacji wodociągowych norma PN-92/B-01706 określała zasady wyznaczania obliczeniowych przepływów wody w budynkach, również mieszkalnych, jednak w 2009 r. dokument ten unieważniono bez wskazania normy zastępczej. Ponieważ instalacje wodociągowe muszą być nadal projektowane, w artykule porównano metody obliczeniowe przepływów wody określanych z wykorzystaniem normy radzieckiej SNiP-II-30-76 i normy PN-92/B-01706 oraz uzyskiwanych według metody uproszczonej podanej w...

Redakcja RI Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Błędy w instalacjach wod-kan i c.o. Błędy w instalacjach wod-kan i c.o.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

Poniżej porcja kolejnych przykładów na kreatywne i innowacyjne myślenie niektórych instalatorów, a także przykłady "dbałości" o kieszeń inwestora.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.