RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Modele opadów do bezpiecznego projektowania kanalizacji

Regiony opadów maksymalnycharchiwum Autora

Regiony opadów maksymalnych
archiwum Autora

W artykule zaprezentowano nową, ale już zweryfikowaną w praktyce metodologię opracowywania wyników pomiarów opadów. Wykazano, że stosowane dotychczas modele opadów niejednokrotnie zaniżały natężenia deszczy, a jedynie miarodajne dane umożliwią bezpieczne wymiarowanie kanalizacji, które zapewni odpowiednie odwodnienie danego terenu.

Zobacz także

PHU DAMBAT Program „Moja Woda”

Program „Moja Woda” Program „Moja Woda”

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie...

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej nadal się opłaca – także bez dotacji.

PHU DAMBAT Pompy do wody deszczowej

Pompy do wody deszczowej Pompy do wody deszczowej

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki...

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu wody wodociągowej.

Kessel Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do...

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do tworzenia się coraz większej liczby chmur w atmosferze ziemskiej, co skutkuje obfitymi opadami deszczu, które doprowadzają do lokalnych zalań. Dostępne są jednak urządzenia przeciwzalewowe, które pozwalają skutecznie ochronić budynki mieszkalne.

Dla wymiarowania, w tym również modelowania hydrodynamicznego sieci odwodnieniowych w skali dużego miasta niezwykle ważna jest analiza historycznych danych o opadach. Analiza taka powinna być podstawą opracowań technicznych dotyczących rozbudowy czy modernizacji ogólnospławnych i deszczowych systemów kanalizacyjnych.

Zarówno krótkotrwałe opady nawalne o małym zasięgu, jak i długotrwałe opady o mniejszej intensywności, lecz dużym zasięgu mogą wywołać zniszczenia środowiskowe w miejskiej infrastrukturze. Występujące zalania czy podtopienia terenu są bowiem skutkiem braku możliwości odbioru przez system kanalizacyjny lub odbiornik ekstremalnie dużych objętości wód opadowych. Wraz z postępującą urbanizacją – uszczelnieniem naturalnych terenów retencji wód opadowych w miastach – zjawiska te mogą się w przyszłości nasilać.

Bezpieczne wymiarowanie systemów kanalizacyjnych ma na celu zapewnienie odpowiedniego standardu odwodnienia terenu, który definiuje się jako przystosowanie systemu do  przyjęcia maksymalnych prognozowanych strumieni wód opadowych z częstością równą dopuszczalnej, akceptowalnej społecznie częstości wystąpienia wylania na powierzchnię terenu. O dokładności każdej metody obliczeniowej decyduje najsłabsze ogniwo, w tym przypadku są to dane wyjściowe o opadach deszczu [1]. Norma europejska PN-EN 752:2008 ogranicza częstość wylewów z kanalizacji do rzadkich powtarzalności ich występowania, tj. raz na 10 do 50 lat (tab. 1).

Dopuszczalne częstości wylania

Tabela 1. Zalecane częstości projektowe deszczu obliczeniowego i dopuszczalne częstości wystąpienia wylania wg PN-EN 752

Ważne stają się obecnie systematyczne badania opadów w celu określenia prawdopodobieństwa (p) czy statystycznej częstości (C) występowania maksymalnych wysokości i natężeń jednostkowych deszczy. Niezbędny jest do tego odpowiednio duży materiał archiwalny z pomiarów opadów (min. 30 lat) i możliwie jak najgęstsza sieć obserwacyjna.

Przedstawione w artykule wyniki czasoprzestrzennego zróżnicowania opadów atmosferycznych w Polsce i we Wrocławiu powinny zwrócić uwagę na znaczenie tego problemu. Przykładowo model opadów Błaszczyka [2], który jest jak dotychczas najczęściej stosowany do wymiarowania kanalizacji w Polsce, znacznie zaniża miarodajne natężenia deszczy [2–6] i powinien być zastąpiony wiarygodnymi modelami, co zostanie wykazane na przykładzie aglomeracji wrocławskiej.

Czasoprzestrzenne zróżnicowanie natężeń opadów

Podstawową formą ilościowego opisu opadów deszczowych są modele zależności: wysokości h [mm] lub intensywności I [mm/min] bądź natężenia jednostkowego q [dm3/(s · ha)] opadu od czasu jego trwania t i prawdopodobieństwa wystąpienia p lub zamiennie częstości (powtarzalności) C = 1/p opadu (w latach), typu:

q = q (t,p)    (1)

Związek natężenia jednostkowego bądź wysokości opadu z czasem jego trwania prezentowany jest najczęściej w postaci krzywych typu IDF (Intensity-Duration-Frequency) lub typu DDF (Depth-Duration-Frequency) dla różnych prawdopodobieństw p (lub częstości C) wystąpienia opadu. Związki takie, opracowane dla wielu regionów geograficznych świata, są do siebie zbliżone jakościowo. Nie znaczy to wcale, że są identyczne ilościowo, zwłaszcza w skali lokalnej.

O zjawisku opadowym określonego obszaru decyduje wiele uwarunkowań środowiskowych, takich jak:

  • położenie geograficzne,

  • odległość od mórz i oceanów,

  • ukształtowanie powierzchni i wyniesienie obszaru nad poziom morza,

  • pokrycie i sposób użytkowania terenu, w tym wysoka zabudowa.

Intensywne opady występujące w warunkach polskich (tab. 2) nie różnią się znacząco pod względem wysokości od notowanych w krajach ościennych, położonych na granicy klimatu kontynentalnego i morskiego, jak Niemcy czy Czechy, podobnie jak opady we Wrocławiu na Strachowicach od występujących na warszawskich Bielanach [1].

Dla celów projektowych przestrzenny rozkład natężeń opadów na obszarze kraju ujmuje model fizykalny Błaszczyka z 1954 r. [2], który jest wciąż najczęściej stosowany do wymiarowania kanalizacji w Polsce. Model ten, wzorowany na strukturze formuły Gorbaczewa, ma postać:

gdzie:
q – jednostkowe natężenie deszczu – średnie w okresie trwania [dm3/(s · ha)],
t – czas trwania deszczu [min],
H – wysokość opadu normalnego [mm],
C – częstość występowania deszczu o natężeniu q lub większym [lata].

Maksymalne wysokości opadów

Tabela 2. Maksymalne wysokości opadów [mm] o czasie trwania od 5 minut do 72 godzin w wybranych krajach Europy na tle Wrocławia (Strachowice) i Warszawy (Bielany)

Model Błaszczyka oparty został na analizie statystycznej zbioru 79 silnych deszczy, spełniających kryterium (średniej) wysokości: h > t0,5 - dla t z całego okresu trwania deszczu, zarejestrowanych w Warszawie w latach 1837–1891 i 1914–1925. Z łącznego okresu 67 lat obserwacji analizie poddano jedynie opady z 37 – po odrzuceniu lat, w których nie odnotowano ani jednego silnego deszczu. Zmienność opadów na obszarze kraju scharakteryzowano za pomocą opadu normalnego, który na przeważającym obszarze Polski zawiera się w granicach od 500 do 700 mm. Najwyższa średnia wysokość opadów sięga 1800 mm (Kasprowy Wierch), natomiast najniższa wynosi ok. 500 mm (Kujawy). We Wrocławiu wysokość opadu normalnego wynosi ok. 590 mm [1].

Bogdanowicz i Stachy opublikowali w 1998 r., na podstawie ogólnopolskich pomiarów deszczy w latach 1960-1990 w 20 stacjach meteorologicznych IMGW, tzw. charakterystyki projektowe opadów w postaci modelu probabilistycznego maksymalnych wysokości [7]:



gdzie:
h – maksymalna wysokość opadu [mm],
t – czas trwania deszczu [min],
p – prawdopodobieństwo przewyższenia opadu: p &epsis; (0; 1],
α – parametr zależny od regionu Polski i czasu t.

Do opracowania modelu (3) za podstawę przyjęto 31 maksymalnych opadów rocznych – po jednym największym z każdego roku obserwacji – które następnie uszeregowano według nierosnących przedziałowych wartości wysokości opadów w 14 interwałach czasowych – od 5 minut do 72 godzin. Model ten nie obejmuje jednak obszarów podgórskich i górskich (rys. 1). Dla prawdopodobieństw przewyższenia p < 1 (czyli dla C > 1) przykładowo w regionie centralnym (R1) parametr α obliczany jest ze wzorów:

  • dla t &epsis; [5; 120) min

    α = 4,693 ln (t + 1) – 1,249               (4)

  • dla t &epsis; [120; 1080) min

    α = 2,223 ln (t + 1) + 10,639             (5)

  • dla t &epsis; [1080; 4320] min

    α = 3,01 ln (t + 1) – 5,173                 (6)

obarczony błędem dotyczącym wysokości opadów dla częstości deszczy pojawiających się raz na rok, p = 1 (C = 1), co zostanie wykazane w dalszej części artykułu.

Regiony opadów maksymalnych

Rys. 1. Regiony opadów maksymalnych: a) dla czasów trwania deszczy t &epsis; [5; 60) min, b) dla t &epsis; [60; 720) min, c) dla t &epsis; [720; 4320] min (R1 – region centralny, R2 – region północno-zachodni, R3 – region południowy i nadmorski)

Zasady tworzenia modeli opadów do projektowania kanalizacji

Wyznaczenie prawdopodobieństwa p lub zamiennie częstości C występowania opadów deszczu o danej albo większej wysokości h bądź wartości natężenia jednostkowego q odbywa się poprzez szeregowanie opadów według nierosnących wartości tych wskaźników. Odnosić to można zarówno do całego okresu trwania opadu – metoda „średnich wartości” (wg Błaszczyka), jak i do poszczególnych jego fragmentów o znanych przedziałowych wartościach h czy q (zliczanych ruchomą sumą) – metoda „chwilowych-maksymalnych wartości” (wg Bogdanowicz i Stachy). Ta druga metoda jest właściwa do formułowania modeli opadów dla bezpiecznego projektowania systemów kanalizacyjnych.

Uwzględniając fakt, że w niektórych latach mogą nie występować bardzo intensywne opady, a w innych latach wielokrotnie, eliminowanie a priori „lat suchych” (za Błaszczykiem) nie jest właściwe, zwłaszcza że badane powinny być maksymalne przedziałowe wartości wskaźników intensywnych opadów. Z kolei zastosowanie pracochłonnej metody przeglądu zupełnego opadów nie jest celowe, gdyż analizowanie opadów o małej czy średniej intensywności wydłuża tylko listę szeregów częstości opadów znacznie poza interpretowany zakres.

Metoda interpretacji częstości występowania maksymalnych wysokości opadów deszczu oparta na założeniu, że każdy rok obserwacyjny może być reprezentowany przez jeden (największy w roku) opad syntetyczny (za Bogdanowicz i Stachy) jest również niewłaściwa. Prowadzi bowiem do znacznego zaniżenia wysokości opadów dla częstości występowania C = 1 rok (p = 1) [1]. Należy więc ustalić odpowiednie kryterium wyboru próby losowej opadów do analiz, tak aby każdy rok był reprezentowany przez co najmniej kilka największych w danym roku opadów syntetycznych.

Dla uszeregowanych już opadów możliwe do zastosowania są dwie odmienne metody uogólnień wyników badań, czyli tworzenia modeli opadów. Pierwszy, historyczny już sposób (wg Błaszczyka) polega na przyjęciu hipotezy, że uszeregowanym malejąco opadom (np. o danym natężeniu wraz z wyższymi) można z góry przypisać empiryczne prawdopodobieństwo występowania – odniesione co najwyżej do długości okresu obserwacji opadów. Jednak wiarygodność takich modeli ograniczona jest zwykle do C ∊ 10 lat, nawet dla okresu obserwacji trwającego np. 30 lat. Uogólnienie wyników polega tutaj na wyznaczeniu (metodą najmniejszych kwadratów) współczynników empirycznych przyjętej postaci modelu fizykalnego opadów.

Druga metoda (wg Bogdanowicz i Stachy) zakłada wygładzanie probabilistyczne zmierzonych serii czasowych opadów i na tej podstawie przypisywanie im teoretycznych częstości występowania, w okresie dłuższym niż okres obserwacji opadów (w 100-leciu już na podstawie np. 30 lat obserwacji). Uogólnieniem wyników jest tutaj model probabilistyczny (najczęściej w postaci wyestymowanego kwantyla) przyjętego rozkładu prawdopodobieństwa, którego dolne ograniczenie odpowiada wartości funkcji o częstości C = 1 rok (p = 1).

Proponowane nowe podstawy tworzenia modeli opadów sformułowano i zweryfikowano na przykładowym materiale badawczym, którym były archiwalne zapisy opadów pochodzące ze stacji IMGW Wrocław-Strachowice z lat 1960–2009 [1]. Mianowicie do wyodrębnienia z pluwiogramów intensywnych deszczy do analiz statystycznych częstości ich występowania przyjęto własne kryterium przedziałowych wysokości opadów: h ≥ 0,75t0,5, które pozwoliło na wyselekcjonowanie dla każdego roku od kilku do kilkunastu najintensywniejszych deszczy.

Łącznie z okresu 50 lat obserwacji do szczegółowej analizy statystycznej wyodrębniono 514 opadów syntetycznych (przeciętnie 10 w roku), które następnie były szeregowane według nierosnących wysokości w poszczególnych 16 przedziałach czasowych ich trwania (od 5 minut do 72 godzin). Na tej podstawie zweryfikowano i uogólniono dwie metody – do fizykalnego oraz probabilistycznego opracowywania wyników pomiarów opadów maksymalnych – które zalecono do stosowania w innych stacjach meteorologicznych w kraju.

Przykład tworzenia modeli fizykalnych opadów maksymalnych

W celu sformułowania modelu fizykalnego dla maksymalnej wysokości opadów przyjęto wstępnie dwuparametrowe równanie do badania rodziny zależności typu DDF, o postaci zwanej w literaturze modelem Lindleya, dla której wyznaczono wartości współczynników regresji metodą najmniejszych kwadratów. W efekcie uzyskano trzy modele fizykalne o różnej klasie dokładności, jednak niezadowalającej w odniesieniu do dwóch najkrótszych czasów trwania opadów (5 i 10 minut).

Sprawdzono więc przydatność trójparametrowego modelu o ogólnej postaci modelu Reinholda. Model ten okazał się dokładniejszy w opisie, zwłaszcza praktycznego, do projektowania kanalizacji, zakresu czasów trwania t &epsis; [5; 360] minut i częstości występowania opadów C &epsis; [1; 10] lat. Model maksymalnej wysokości opadów (hmax [mm]) ma dla stacji Wrocław-Strachowice postać:

a po przekształceniu na natężenie jednostkowe

Rodzina krzywych typu DDF na rys. 3 opisuje zmierzone szeregi czasowe częstości opadów (z rys. 2), interpretowane wg (7) jako linie trendu, w 95% przedziałach ufności.

Wysokość opadów dla Wrocław-Strachowice

Rys. 2. Zmierzone szeregi częstości maksymalnych wysokości opadów z okresu 1960-2009 dla stacji Wrocław-Strachowice

Przykład tworzenia modeli probabilistycznych opadów maksymalnych

Dla sformułowania modelu probabilistycznego do opisu maksymalnych wysokości opadów deszczowych rozpatrzono przydatność czterech typów rozkładów teoretycznych [1]: Fishera–Tippetta typ Imax, Fishera–Tippetta typ IIImin, logarytmiczno-normalny oraz Pearsona typ III. Metodą największej wiarygodności (MNW) wyznaczono estymatory parametrów funkcji gęstości poszczególnych rozkładów, a następnie testem λ-Kołmogorowa zbadano zgodność przyjętych rozkładów teoretycznych z rozkładem empirycznym.

Test ten odrzucił na poziomie istotności α = 0,05 rozkład  logarytmiczno-normalny jako odstający od danych pomiarowych. Pozostałe trzy rozkłady poddano ocenie według kryterium informacyjnego Schwartza (BIC) [8, 9], w celu wyboru najlepszego z nich. Kryterium BIC wskazało na dwa rozkłady, tj. Fishera–Tippetta typ IIImin oraz Pearsona typ III, jako nadające się do opisu opadów deszczowych w stacji Wrocław-Strachowice. Na tej podstawie opracowano dwa modele probabilistyczne pozwalające obliczać maksymalne wysokości opadów o czasie trwania t &epsis; [5; 4320] minut i prawdopodobieństwie występowania p &epsis; [1; 0,01] lat, czyli o częstości C &epsis; [1; 100] lat.

Na podstawie analizy porównawczej obu modeli z danymi pomiarowymi model oparty na rozkładzie Fishera–Tippetta typ IIImin uznano za dokładniejszy. Kwantyl tego rozkładu jest jednocześnie postacią modelu probabilistycznego dla maksymalnej wysokości opadów (hmax [mm]) w stacji Wrocław-Strachowice:


skąd po przekształceniu na maksymalne natężenia jednostkowe (qmax [dm3/(s · ha]) przyjmuje postać:


Interpretację graficzną maksymalnych wysokości opadów (hmax) dla stacji Wrocław- Strachowice w okresie 1960–2009, obliczonych z modelu probabilistycznego (9), przedstawiono na rys. 4. Jest to rodzina krzywych typu DDF – powtarzalnych wysokości opadów maksymalnych o częstości pojawiania się C &epsis; [1; 100] lat oraz czasie trwania t &epsis; [5; 4320] minut.

Częstości maksymalnych wysokości opadów

Rys. 3. Wygładzone modelem (7) szeregi częstości maksymalnych wysokości opadów z okresu 1960–2009 dla stacji Wrocław-Strachowice

Maksymalna wysokości opadów (typu DDF)

Rys. 4. Szeregi częstości maksymalnych wysokości opadów (typu DDF) obliczone z modelu probabilistycznego (9) z okresu 1960–2009 dla stacji Wrocław -Strachowice

Porównanie ilościowe modeli opadów maksymalnych w warunkach wrocławskich

W tab. 3 przedstawiono wyniki obliczeń maksymalnych natężeń deszczy (q) z modeli fizykalnych: Błaszczyka (2) dla H = 590 mm oraz opracowanego dla Wrocławia-Strachowic (8), a także z modeli probabilistycznych: Bogdanowicz–Stachy (3) dla regionu centralnej Polski (R1) i opracowanego dla Wrocławia-Strachowic (10) w zakresie wybranych częstości występowania C = 1–10 lat i czasów trwania opadów t = 15–180 min. Dla celów porównawczych przyjęto wynik obliczeń natężenia opadów z modelu Błaszczyka (2) jako 100%. Względne przewyższenia wyników obliczeń (q) z innych modeli w porównaniu do modelu Błaszczyka (q/q(2)) zaznaczono pogrubioną czcionką.

tab. 3 wynika, że analizowane modele znacznie przewyższają wyniki obliczeń natężeń deszczy z modelu Błaszczyka, w skrajnych przypadkach nawet o 60%. Jedynie dla C = 1 rok można wskazać na duże, bo rzędu 50%, zaniżenie wyników obliczeń q z modelu Bogdanowicz–Stachy nawet porównując z modelem Błaszczyka. Model Błaszczyka, który jest wciąż najczęściej stosowany do wymiarowania kanalizacji w Polsce, znacznie zaniża wyniki obliczeń miarodajnych natężeń deszczy występujących we Wrocławiu – średnio o 40% w porównaniu z modelem fizykalnym (8) i probabilistycznym (10) oraz o 50%, porównując z modelem Bogdanowicz–Stachy (poza C = 1 rok). Nie powinien więc być stosowany zarówno we Wrocławiu, jak i na terenie całego kraju.

Porównanie natężeń deszczy

Tabela 3. Porównanie wyników obliczeń maksymalnych natężeń deszczy [dm3/(s · ha] we Wrocławiu z modelem Błaszczyka

Podsumowanie i wnioski końcowe

W artykule zaprezentowano nowo sformułowaną i zweryfikowaną w praktyce metodologię probabilistycznego i fizykalnego opracowywania wyników pomiarów opadów, miarodajnych dla bezpiecznego wymiarowania kanalizacji. Przeprowadzone badania i studia literaturowe pozwalają na wyciągnięcie wielu wniosków o charakterze metodologicznym. Zweryfikowana na opadach we Wrocławiu-Strachowicach metoda selekcji i wyboru intensywnych deszczy miarodajnych dla analiz statystycznych częstości ich występowania cechuje się następującymi założeniami wyjściowymi:

  • analizowane powinny być wszystkie intensywne opady dla każdego roku o przedziałowych wysokościach zliczanych metodą ruchomej sumy, z ciągłego okresu kilkudziesięciu lat, (minimum 30, optymalnie 50) jednorodnych obserwacji,

  • zaproponowane kryterium selekcyjne przedziałowych wysokości opadów zaliczanych do intensywnych (h ≥ 0,75 t0,5) pozwala na wyodrębnienie w każdym roku od kilku do kilkunastu opadów miarodajnych do analiz statystycznych prawdopodobieństwa lub częstości ich występowania.

Właściwe jest tworzenie modeli opadów o zasięgu lokalnym, odrębnie dla każdej stacji meteorologicznej, a następnie na tej podstawie sporządzanie map opadów maksymalnych na terenie całego kraju – poprzez interpolację wyników pomiędzy stacjami. W celu porównania modeli opadów pochodzących z różnych stacji meteorologicznych wyniki pomiarów wysokości opadów powinny być opracowywane za pomocą jednej wspólnej metodologii, którą zaproponowano w artykule na przykładzie opisu opadów we Wrocławiu.

Model opadów Błaszczyka, który wciąż jest najczęściej stosowany do wymiarowania kanalizacji w Polsce, znacznie zaniża wyniki obliczeń miarodajnych natężeń deszczy, a więc i strumieni objętości ścieków opadowych – dla Wrocławia- Strachowic o 40%. Nie powinien więc być stosowany w warunkach wrocławskich, ale także w innych rejonach Polski. Wskazują na to również wyniki obliczeń modelu Bogdanowicz–Stachy dla regionu centralnego (R1), przewyższające wyniki uzyskiwane przy wykorzystaniu modelu Błaszczyka o 50% dla C = 2, 5 i 10 lat. Jednak dla C = 1 rok model ten znacznie zaniża wyniki obliczeń miarodajnych natężeń deszczy, nawet porównując z modelem Błaszczyka.

Badania zrealizowano ze środków finansowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznanych na działalność statutową Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej w 2008 i 2009 r.

Literatura

  1. Kotowski A., Kaźmierczak B., Dancewicz A., Modelowanie opadów do wymiarowania kanalizacji, Wyd. Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN, Instytut Podstawowych Problemów Techniki, „Studia z zakresu Inżynierii” nr 68, Warszawa 2010.

  2. Błaszczyk W., Spływy deszczowe w sieci kanalizacyjnej. Wytyczne do normatywu, „Gaz, Woda i Technika Sanitarna” nr 9/1954.

  3. Kotowski A., O potrzebie dostosowania zasad wymiarowania kanalizacji w Polsce do wymagań normy PN-EN 752 i zaleceń Europejskiego Komitetu Normalizacji, „GWTS” nr 6/2006.

  4. Kotowski A., Dyskusja nad zaleceniami normy PN-EN 752 odnośnie zasad wymiarowania odwodnień terenów w Polsce, VI Zjazd Kanalizatorów Polskich POLKAN, Łódź 2007, Monografie Komitetu Inżynierii Środowiska PAN Vol. 46/2007.

  5. Kotowski A., O wiarygodności podstaw modelowania zbiorników retencyjnych ścieków deszczowych, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Prace Naukowe, s. „Inżynieria Środowiska”, z. 57/2009.

  6. Kotowski A., Kaźmierczak B., Ocena przydatności dotychczasowych wzorów na natężenie opadów deszczowych do projektowania odwodnień terenów w Polsce, „GWTS” nr 11/2009.

  7. Bogdanowicz E., Stachy J., Maksymalne opady deszczu w Polsce. Charakterystyki projektowe. Materiały badawcze, seria „Hydrologia i Oceanologia” nr 23, Wyd. IMGW, Warszawa 1998.

  8. Sakamoto Y., Ishiguro M., Kitagawa G., Akaike information criterion statistics, KTK Scientific Publishers, 1986.

  9. Konishi S., Kitagawa G., Information criteria and statistical modeling, Springer Science, 2008.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

Joanna Ryńska Instalacje do zagospodarowania wody deszczowej

Instalacje do zagospodarowania wody deszczowej Instalacje do zagospodarowania wody deszczowej

Chcąc skorzystać w pełni z programu „Moja Woda”, warto rozważyć różne warianty instalacji gromadzenia i użytkowania wody deszczowej. Jej wykorzystanie w budynkach i ogrodach znacznie wykracza poza założenie...

Chcąc skorzystać w pełni z programu „Moja Woda”, warto rozważyć różne warianty instalacji gromadzenia i użytkowania wody deszczowej. Jej wykorzystanie w budynkach i ogrodach znacznie wykracza poza założenie oczka wodnego i może w przyszłości pozwoli obniżyć opłaty za zabudowę powierzchni, przyczyni się też do poprawy stanu środowiska w najbliższym otoczeniu.

prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski, prof. dr hab. inż. Barbara Dąbrowska, mgr Halina Jasik Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych

Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych

Każdy system odwodnienia, w tym rynny, spełnia swoje zadanie z pewnym prawdopodobieństwem odprowadzenia całego spływu z dachu. Poprawne zwymiarowanie odwodnienia wymaga nie tylko prawidłowego ustalenia...

Każdy system odwodnienia, w tym rynny, spełnia swoje zadanie z pewnym prawdopodobieństwem odprowadzenia całego spływu z dachu. Poprawne zwymiarowanie odwodnienia wymaga nie tylko prawidłowego ustalenia parametrów środowiskowych opisujących opad deszczu, ale też parametrów technicznych elementów systemów odwodnień.

mgr inż. Bożena Blum Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku Wymiana instalacji wody i kanalizacji w budynku

Podstawowym standardem wyposażenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych są instalacje wodno-kanalizacyjne. Nie najlepsza jakość wody oraz wątpliwej jakości materiały używane w latach ubiegłych powodują,...

Podstawowym standardem wyposażenia budynków mieszkalnych wielorodzinnych są instalacje wodno-kanalizacyjne. Nie najlepsza jakość wody oraz wątpliwej jakości materiały używane w latach ubiegłych powodują, że instalacjami sprawiającymi najwięcej problemów technicznych są instalacje c.o. i właśnie instalacje wod-kan.

Bogdan Majka Eksploatacja studzienek kanalizacyjnych (cz. 2)

Eksploatacja studzienek kanalizacyjnych (cz. 2) Eksploatacja studzienek kanalizacyjnych (cz. 2)

W artykule (cz. 1 w RI 3/2012) przedstawiono doświadczenia z eksploatacji studzienek w gminnych sieciach kanalizacyjnych. Część z poruszanych zagadnień dotyczy również całych sieci kanalizacyjnych jako...

W artykule (cz. 1 w RI 3/2012) przedstawiono doświadczenia z eksploatacji studzienek w gminnych sieciach kanalizacyjnych. Część z poruszanych zagadnień dotyczy również całych sieci kanalizacyjnych jako kompleksowych systemów odprowadzania ścieków.

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak Odprowadzanie wód opadowych systemami do podziemnej retencji i infiltracji

Odprowadzanie wód opadowych systemami do podziemnej retencji i infiltracji Odprowadzanie wód opadowych systemami do podziemnej retencji i infiltracji

Systemy wspomagające pracę układów kanalizacyjnych umożliwiają przesunięcie odpływu w czasie oraz zatrzymanie deszczu na obszarze, na który spadł, za pomocą czasowej retencji i infiltracji opadu do gruntu....

Systemy wspomagające pracę układów kanalizacyjnych umożliwiają przesunięcie odpływu w czasie oraz zatrzymanie deszczu na obszarze, na który spadł, za pomocą czasowej retencji i infiltracji opadu do gruntu. Takie zagospodarowanie wód opadowych odbywa się powierzchniowo (RI 9 i 12/2010 oraz 1–2 i 3/2011) lub podziemnie. Metody podziemne znajdują zastosowanie przede wszystkim na obszarach, gdzie brakuje miejsca do powierzchniowego gromadzenia wody.

Redakcja RI news Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu Bydgoszcz dostosowuje kanalizację deszczową do zmian klimatu

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta...

Bydgoskie wodociągi podpisały już ostatnie umowy na prace w ramach projektu „Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowanie sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy”. Wartość całego projektu to 258 mln zł.

Redakcja RI news Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych Powstaje zaawansowany system monitoringu jakości wód opadowych

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja,...

Naukowcy z Gdańska, Krakowa i Łodzi wspólnie opracowują inteligentny system monitoringu on-line wykrywający zanieczyszczenia w kanalizacji deszczowej i zbiornikach retencyjnych wód opadowych. Instalacja, wyposażona m.in. w zaawansowane bioczujniki i wykorzystująca sztuczną inteligencję, ma wspomagać efektywną gospodarkę wodną w mieście w czasach zmian klimatu. Pierwszy system o tak wysokim stopniu zaawansowania zostanie przetestowany w Sopocie.

Joanna Ryńska Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia Zagospodarowanie wód opadowych na poziomie budynku i jego otoczenia – wybrane zagadnienia

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji...

Zagospodarowanie wód opadowych, nawet w nowoczesnym ujęciu traktującym wodę jako zasób, kojarzone jest głównie z dużymi systemami retencji powierzchniowej. Istnieje jednak szereg rozwiązań małej retencji i mikroretencji, które pozwalają wykorzystać lub oddać naturze wodę deszczową tam, gdzie ona spadła – skutecznie i przy rozsądnych kosztach. Im więcej zastosujemy takich rozwiązań w budynkach i ich otoczeniu w miastach, tym szybciej dzięki efektowi skali nastąpi poprawa warunków hydrologicznych,...

Redakcja RI news Nowe normy – kwiecień 2023 r.

Nowe normy – kwiecień 2023 r. Nowe normy – kwiecień 2023 r.

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Joanna Ryńska Wsparcie małej retencji – aktualności

Wsparcie małej retencji – aktualności Wsparcie małej retencji – aktualności

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych...

Mijający rok obfitował w wydarzenia związane z szeroko rozumianym wsparciem inwestycji w małą retencję. Pokazuje to zarówno duże zainteresowanie różnych grup społecznych, jak i niedobór instrumentów pomocowych – prawnych, podatkowych czy finansowych.

Redakcja RI news Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych Bydgoszcz modernizuje kanalizację i dostosowuje ją do zmian klimatycznych

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych...

ILF Consulting Engineers Polska przygotuje kompleksową dokumentację projektową dla inwestycji budowy i przebudowy kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na terenie miasta Bydgoszcz. Projekt realizowany będzie na zlecenie IDS BUD S.A.

Szperacz Instalacja wielofunkcyjna

Instalacja wielofunkcyjna Instalacja wielofunkcyjna

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

Redakcja RI news 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda” 6 tys. wniosków o dofinansowanie z programu „Moja Woda”

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie...

Minister Klimatu poinformował, że od 1 do 10 lipca złożono ponad 6 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji przydomowej retencji na łączną kwotę 27 milionów złotych. Dzięki programowi możliwe będzie sfinansowanie przynajmniej 20 tys. instalacji przydomowej retencji, które pozwolą na zatrzymanie 1 mln metrów sześciennych wody opadowej rocznie na prywatnych działkach.

Redakcja RI news NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody NFOŚiGW dofinansuje oszczędzanie wody

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na...

W lipcu ma ruszyć nabór wniosków do programu „Moja Woda”. W budżecie NFOŚiGW znalazło się 100 mln zł, które mają pomóc w łagodzeniu skutków suszy w Polsce. Dofinansowanie do 5 tys. zł można otrzymać na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe.

Redakcja RI news Nowy program „Moja Woda”

Nowy program „Moja Woda” Nowy program „Moja Woda”

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu...

NFOŚiGW już w lipcu rozpocznie nabór w ramach nowego programu „Moja Woda”. Nowy program to dotacje do 5 tys. zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe. Budżet całego projektu wynosi 100 mln zł, a program ma na celu złagodzenie skutków suszy w Polsce.

Redakcja RI news 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi 60 mln zł na dotacje związane z gospodarowaniem wodami opadowymi

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel...

Od 29 czerwca samorządy miejskie będą mogły starać się o unijne dofinansowanie na budowę, rozbudowę lub remont sieci kanalizacji deszczowej oraz zbiorników wód opadowych. W budżecie NFOŚiGW na ten cel jest 60 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Nabór potrwa do 28 sierpnia 2020 r.

Redakcja RI news W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych W Katowicach powstała już prawie połowa zbiorników deszczowych

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Katowice walszą z suszą, dzięki budowie zbiorników deszczowych. Właśnie zakończyła się budowa 6 z 13 zaplanowanych zbiorników, które łącznie pomieszczą 6,5 tys. m sześc. wody.

Redakcja RI news Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019

Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019 Nowe normy przyjęte przez PKN i projekty norm grudzień 2019

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.