Nowe normy przyjęte przez PKN w kwietniu 2023 r.
W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.
Zobacz także
EBM-PAPST Polska Sp. z o.o., Jacek Skotak Wentylatory typu „Plug Fans”
Nowe wentylatory typu „Plug Fans” firmy ebm-papst zostały specjalnie zaprojektowane tak, by spełnić wymagania nowoczesnych central wentylacyjnych, ale mogą być także używane tam, gdzie wymagane są: wysoka...
Nowe wentylatory typu „Plug Fans” firmy ebm-papst zostały specjalnie zaprojektowane tak, by spełnić wymagania nowoczesnych central wentylacyjnych, ale mogą być także używane tam, gdzie wymagane są: wysoka sprawność, wydajność, możliwość sprostania dużym oporom przepływu, kompaktowa konstrukcja i płynna regulacja prędkości.
mgr inż. Krzysztof Drab Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych
Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie...
Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie powietrza z odzyskiem ciepła do dalszej poprawy bilansu energetycznego.
Redakcja RI news Nowe normy – wrzesień 2024 r.
W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...
W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.
- PN-EN ISO 13349-2:2023-04 -- Wentylatory -- Terminologia i definicje kategorii -- Część 2: Kategorie
Niniejszy dokument określa kategorie w obszarze wentylatorów mających zastosowanie do wszystkich celów. Nie ma zastosowania do bezpieczeństwa elektrycznego.
01.040.23 - Pneumatyka i hydraulika ogólnego zastosowania (Słownictwo)
23.120 - Wentylatory. Dmuchawy. Urządzenia klimatyzacyjne
- PN-EN ISO 13137:2023-04 -- Powietrze na stanowiskach pracy -- Pompy osobiste do pobierania próbek czynników chemicznych i biologicznych -- Wymagania i metody badania
- PN-EN ISO 13349-1:2023-04 -- Wentylatory -- Terminologia i definicje kategorii -- Część 1: Słownictwo
Niniejszy dokument określa kategorie w obszarze wentylatorów mających zastosowanie do wszystkich celów. Nie ma zastosowania do bezpieczeństwa elektrycznego.
ICS 01.040.23 - Pneumatyka i hydraulika ogólnego zastosowania (Słownictwo)
23.120 - Wentylatory. Dmuchawy. Urządzenia klimatyzacyjne
- PN-EN ISO 11296-9:2023-04 -- Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do renowacji podziemnych bezciśnieniowych sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej -- Część 9: Wyłożenie ze sztywnie zakotwioną warstwą wewnętrzną z tworzyw sztucznych
Niniejszy dokument, w połączeniu z ISO 11296-1, określa wymagania i metody badań rur i kształtek do renowacji podziemnych bezciśnieniowych sieci odwadniania i kanalizacji poprzez wyłożenia z jednowarstwowego sztywnego pierścienia wypełnionego mieszanką z cementu konstrukcyjnego uformowanego poza wewnętrzną warstwą z tworzyw sztucznych. Wewnętrzna, trwale umocowana warstwa z tworzyw sztucznych służy do uformowania wypełnienia. Niniejsza część ma zastosowanie do wewnętrznych warstw i systemów wypełnienia ze stalowym zbrojeniem lub bez. UWAGA: Dostępne są systemy z wieloma pierścieniami, które jednak podlegają ochronie patentowej i nie są objęte niniejszym dokumentem.
ICS 23.040.20 - Rury z tworzyw sztucznych
23.040.45 - Łączniki z tworzyw sztucznych
91.140.80 - Systemy odwadniające
93.030 - Systemy kanalizacyjne zewnętrzne
- PN-EN 17176-2+A1:2023-04 -- Systemy przewodów rurowych z tworzyw sztucznych do przesyłania wody i do podziemnego i nadziemnego odwadniania, kanalizacji i ciśnieniowego nawadniania -- Orientowany nieplastyfikowany poli(chlorek winylu) (PVC-O) -- Część 2: Rury
- PKN-CEN/TR 16798-10:2023-04 -- Charakterystyka energetyczna budynków -- Wentylacja budynków -- Część 10: Interpretacja wymagań EN 16798-9 -- Metody obliczania zapotrzebowania na energię systemów chłodzących (Moduł M4-1, M4-4, M4-9) -- Wymagania ogólne
Niniejszy Raport Techniczny odnosi się do normy EN 16798-9. Zawiera on informacje wspierające prawidłowe zrozumienie, wykorzystanie i adaptację krajową niniejszej normy.
ICS 91.120.10 - Izolacja cieplna
91.140.30 - Systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne
- PN-EN ISO 10121-3:2023-04 -- Metody badania do oceny wydajności mediów i urządzeń stosowanych do oczyszczania powietrza z gazów w wentylacji ogólnej -- Część 3: System klasyfikacji urządzeń do oczyszczania powietrza zewnętrznego z gazów (GPACD)
Niniejszy dokument ustanawia system klasyfikacji urządzeń do oczyszczania powietrza z gazów (GPACD) dostarczających bezpośrednio powietrze zewnętrzne do systemów wentylacji ogólnej wykorzystujących powietrze zewnętrzne zanieczyszczone przez lokalne źródła miejskie i/lub zanieczyszczenia z dużych odległości. System klasyfikacji ma na celu pomoc w ocenie zanieczyszczenia molekularnego, oprócz zanieczyszczenia cząstkami, o którym mowa w ISO 16890-1. Niniejszy dokument określa cztery zanieczyszczenia referencyjne, tj. ozon, ditlenek siarki, ditlenek azotu i toluen, wykorzystywane do klasyfikacji ze względu na ich znaczenie dla zamierzonego zastosowania. Niniejszy dokument określa ponadto trzy poziomy obciążenia, które są przypisane do każdego zanieczyszczenia, odzwierciedlając typowy zakres wydajności urządzeń przeznaczonych do danego zastosowania. Ponieważ wybór zanieczyszczeń referencyjnych i poziomów obciążenia jest specyficzny i unikalny dla zamierzonego zastosowania, wszystkie inne zastosowania są wykluczone. W szczególności niniejszy dokument nie dotyczy urządzeń do oczyszczania powietrza z gazów (GPACD) stosowanych do recyrkulacyjnych i/lub związanych z zanieczyszczeniami pochodzącymi ze źródeł wewnętrznych, jak również zastosowań farmaceutycznych, mikroelektronicznych, nuklearnych oraz związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym i w zastosowaniach wojskowych.
ICS 91.140.30 - Systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne
- PKN-CEN/TR 16798-18:2023-04 -- Charakterystyka energetyczna budynków -- Wentylacja budynków -- Część 18: Interpretacja wymagań EN 16798-17 -- Wytyczne dotyczące kontroli systemów wentylacji i klimatyzacji (Moduły M4-11, M5-11, M6-11, M7-11)
Niniejszy Raport Techniczny odnosi się do normy EN 16798-17:2017, moduł M4-11, M5-11, M6-11 i M7-11. Zawiera on informacje wspierające prawidłowe zrozumienie i stosowanie ww. normy. Niniejszy Raport Techniczny nie zawiera żadnego przepisu normatywnego. Informacje dotyczące cech wpływających na częstotliwość i czas trwania kontroli zawarte są w Podrozdziale 5.2.
ICS 91.120.10 - Izolacja cieplna
91.140.30 - Systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne
- PKN-CEN/TR 16798-2:2023-04 -- Charakterystyka energetyczna budynków -- Wentylacja budynków -- Część 2: Interpretacja wymagań EN 16798-1 -- Parametry wejściowe środowiska wewnętrznego dla projektowania i oceny charakterystyki energetycznej budynków w zakresie jakości powietrza wewnętrznego, środowiska termicznego, oświetlenia i akustyki (Moduł M1-6)
Niniejszy dokument dotyczy parametrów środowiska wewnętrznego w zakresie środowiska termicznego, jakości powietrza wewnętrznego, oświetlenia i akustyki. Dokument wyjaśnia, jak stosować normę EN 16798-1 do określania parametrów wejściowych środowiska wewnętrznego na potrzeby projektu budowlanego i obliczeń charakterystyki energetycznej. Dokument określa metody długoterminowej oceny środowiska wewnętrznego uzyskanej w wyniku obliczeń lub pomiarów. Dokument określa kryteria dla pomiarów, które mogą być wykorzystane w razie potrzeby do oceny zgodności w drodze inspekcji. Dokument określa parametry, które należy stosować przy monitorowaniu i prezentowaniu środowiska wewnętrznego w istniejących budynkach. Niniejszy dokument ma zastosowanie w przypadku, gdy kryteria dotyczące środowiska wewnętrznego są ustalane na podstawie miejsca przebywania ludzi oraz gdy produkcja lub procesy technologiczne nie mają większego wpływu na środowisko wewnętrzne. Dokument wyjaśnia, jak można stosować różne kategorie kryteriów dotyczących środowiska wewnętrznego.
ICS 91.120.10 - Izolacja cieplna
91.140.01 - Instalacje w budynkach. Zagadnienia ogólne
- PKN-CEN/TR 16798-4:2023-04 -- Charakterystyka energetyczna budynków -- Wentylacja budynków -- Część 4: Interpretacja wymagań EN 16798-3 -- Dla budynków niemieszkalnych -- Wymagania eksploatacyjne dla systemów wentylacji i klimatyzacji pomieszczeń (Moduły M5-1, M5-4)
Niniejszy Raport Techniczny odnosi się do normy EN 16798-3. Zawiera on informacje wspierające prawidłowe zrozumienie i stosowanie normy EN 16798-3. Niniejszy Raport Techniczny nie zawiera żadnych postanowień normatywnych. Niniejszy Raport Techniczny ma zastosowanie do projektowania i oceny systemów wentylacji, klimatyzacji i klimatyzacji pomieszczeń w budynkach niemieszkalnych, w których przebywają ludzie, z wyłączeniem zastosowań takich jak procesy przemysłowe. Koncentruje się on na definicjach różnych parametrów, które są istotne dla takich systemów. Wytyczne do projektowania podane w ww. normie i jej załącznikach mają zastosowanie głównie do systemów wentylacji mechanicznej nawiewno - wywiewnej oraz części mechanicznej systemów wentylacji hybrydowej. Ponadto w Załączniku D wprowadzono ogólne zasady projektowania systemów wentylacji naturalnej. Zastosowania wentylacji w budynkach mieszkalnych nie są przedmiotem niniejszego Raportu Technicznego. Systemy te zostały omówione w CEN/TR 14788. W klasyfikacji zastosowano różne kategorie. Dla niektórych wartości podano przykłady, a dla wymagań przedstawiono typowe zakresy z wartościami domyślnymi. Wartości domyślne podane w tej normie nie są normatywne jako takie i powinny być stosowane tam, gdzie nie określono innych wartości. Klasyfikacja powinna być zawsze odpowiednia do rodzaju budynku i jego przeznaczenia, a podstawa klasyfikacji powinna być wyjaśniona, jeśli przykłady podane w normie nie mają być stosowane. UWAGA Różne normy mogą wyrażać kategorie dla tych samych parametrów w inny sposób, a symbole kategorii mogą być różne.
ICS 91.120.10 - Izolacja cieplna
91.140.30 - Systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne
- PKN-CEN/TR 16798-6:2023-04 -- Charakterystyka energetyczna budynków -- Wentylacja budynków -- Część 6: Interpretacja wymagań EN 16798-5-1 i EN 16798-5-2 -- Metody obliczania dotyczące wymagań energetycznych dla systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych -- (Moduły M5-6, M5-8, M6-5, M6-8, M7-5, M7-8)
Niniejszy Raport Techniczny odnosi się do norm EN 16798-5-1 i EN 16798-5-2. Zawiera on informacje wspierające prawidłowe zrozumienie i stosowanie tych norm. Niniejszy Raport Techniczny nie zawiera żadnych postanowień normatywnych.
ICS 91.120.10 - Izolacja cieplna
91.140.30 - Systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne
- PKN-CEN/TR 16798-8:2023-04 -- Charakterystyka energetyczna budynków -- Wentylacja budynków -- Część 8: Interpretacja wymagań EN 16798-7 -- Metody obliczeniowe służące określaniu strumieni objętościowych powietrza w budynkach, włącznie z infiltracją -- (Moduł M5-5)
Niniejszy Raport Techniczny odnosi się do normy EN 16798-7. Zawiera on informacje wspierające prawidłowe zrozumienie i stosowanie ww. normy.
ICS 91.120.10 - Izolacja cieplna
91.140.30 - Systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne
- PKN-CEN/TR 16798-14:2023-04 -- Charakterystyka energetyczna budynków -- Wentylacja budynków -- Część 14: Interpretacja wymagań EN 16798-13 -- Obliczanie systemów chłodzących (Moduł M4-8) -- Wytwarzanie
Niniejszy Raport Techniczny odnosi się do normy EN 16798-13. Zawiera on informacje wspierające prawidłowe zrozumienie i stosowanie tej normy.
ICS 91.120.10 - Izolacja cieplna
91.140.30 - Systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne
PN-EN 12098-1:2023-04 -- Energetyczne właściwości użytkowe budynków -- Sterowanie systemami ogrzewania -- Część 1: Urządzenia sterujące systemów ogrzewania gorącą wodą -- Moduły M3-5, 6, 7, 8
Niniejszy dokument ma zastosowanie do elektronicznych urządzeń sterujących dla systemów ogrzewania wody jako nośnika ciepła o temperaturze wody zasilającej do 120° C. Urządzenia te sterują rozprowadzaniem i/lub wytwarzaniem ciepła w zależności od temperatury zewnętrznej, czasu i innych czynników referencyjnych. Niniejszy dokument ma również zastosowanie do sterowników, w których stosowany jest optymalny start lub funkcja optymalnego sterowania start-stopowego. Wymagania bezpieczeństwa dotyczące systemów ogrzewania oraz właściwości dynamiczne nie są objęte zakresem niniejszego dokumentu Zakres niniejszego dokumentu nie obejmuje właściwości dynamicznych zaworów i siłowników. Rozproszone systemy wytwarzania i/lub rozprowadzania ciepła wymagają skoordynowanych rozwiązań zapobiegających ich niepożądanej interakcji i nie są częścią niniejszego dokumentu.
ICS 91.140.10 - Centralne ogrzewanie
97.120 - Aparatura sterownicza do użytku domowego