W odróżnieniu od rekuperacyjnych wymienników ciepła, w których ciepło ze strumienia powietrza cieplejszego przenika do strumienia chłodniejszego przez nieruchome ścianki rozdzielające te strumienie, wymienniki regeneracyjne wyposażone są w wirniki stykające się kolejno z obydwoma strumieniami powietrza.
Brink to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na rynku europejskim.
Centrale rekuperacyjne Brink są stale rozwijane technologicznie, co znajduje...
Brink to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na rynku europejskim.
Centrale rekuperacyjne Brink są stale rozwijane technologicznie, co znajduje odzwierciedlenie w kolejnych, coraz doskonalszych produktach. Liczne certyfikaty potwierdzają wysoką jakość i parametry tych urządzeń, a szeroki asortyment oraz zakres wydajności pozwalają zastosować je w budynkach nowych lub modernizowanych, o małych i dużych kubaturach.
Centrale rekuperacyjne w zależności od wielkości i wykonania umożliwiają uzyskanie czystego i zdrowego powietrza w każdym domu – nowym lub remontowanym. W ofercie firmy Alnor znajdziemy kilka propozycji...
Centrale rekuperacyjne w zależności od wielkości i wykonania umożliwiają uzyskanie czystego i zdrowego powietrza w każdym domu – nowym lub remontowanym. W ofercie firmy Alnor znajdziemy kilka propozycji rozwiązań technicznych, pasujących do różnych oczekiwań i różnych możliwości.
Szybki montaż, wysoka izolacyjność oraz szczelność systemu to tylko niektóre zalety naszego rozwiązania. Poznaj je wszystkie!
Szybki montaż, wysoka izolacyjność oraz szczelność systemu to tylko niektóre zalety naszego rozwiązania. Poznaj je wszystkie!
Konstrukcja wymiennika obrotowego do odzysku ciepła to wirnik wypełniony odpowiednią masą zdolną do szybkiego pochłaniania ciepła lub ciepła i wilgoci, obracający się w obudowie podzielonej na dwie części: wywiewną i nawiewną, do której przyłączane są kanały wentylacyjne. Przepływające przez wirnik powietrze usuwane, cieplejsze niż powietrze świeże, ogrzewa masę akumulacyjną, gdy znajduje się ona w tym strumieniu powietrza. Z chwilą gdy wirnik obróci się, masa akumulacyjna, ogrzana powietrzem usuwanym, znajdzie się w strumieniu powietrza świeżego, chłodniejszego niż wirnik, któremu odda zmagazynowane ciepło (rys. 1).
Masą akumulującą ciepło może być aluminium, stal, materiały ceramiczne lub specjalne materiały, których skład jest tajemnicą producenta (dotyczy to głównie wymienników obrotowych wymieniających nie tylko ciepło, ale także wilgoć). Dostępne są wymienniki mogące pracować w temperaturze nawet do 650°C, w których masa akumulacyjna wykonana jest ze stali nierdzewnej.
W klimatyzacji wypełnienie wirnika wykonane jest z cienkiej blachy aluminiowej, grubości od 0,07 do 0,15 mm, uformowanej tak, żeby tworzyła wiele małych kanalików o swobodnym przekroju przepływu powietrza wynoszącym ok. 2 mm2. W ten sposób uzyskuje się dużą powierzchnię kontaktu masy akumulującej z przepływającym przez nią powietrzem.
Rys. 1. Regenerator – schemat
Rys. 2. Schemat instalacji z regeneracyjnym wymiennikiem ciepła
Podczas przepływu powietrza przez wirnik wymiennika oprócz temperatury ulega zmianie także zawartość wilgoci. Przy wypełnieniu niehigroskopijnym zmianę wilgoci można pominąć, ale tam, gdzie taka wymiana wilgoci jest potrzebna, masa higroskopijna umożliwia dyfuzję wilgoci z powietrza wilgotniejszego do powietrza suchego; proces ten zachodzi bez wykraplania się pary wodnej na powierzchni wymiennika. Jednak gdy temperatura powietrza zewnętrznego spadnie poniżej pewnej wartości (ok. –10°C), może nastąpić wykroplenie pary i zamarznięcie wody w kanalikach powietrznych, co jest przyczyną zmniejszenia sprawności wymiany ciepła. Aby temu zapobiec, stosuje się wstępne podgrzanie powietrza zewnętrznego.
Sprawność regeneracyjnego wymiennika ciepła można określić następującymi zależnościami:
dla powietrza zewnętrznego:
dla powietrza usuwanego:
gdzie: t – temperatura powietrza [°C], x – zawartość wilgoci [g/kg], h – entalpia powietrza [kJ/kg], η – sprawność.
Fot. 1. Wymiennik obrotowy, Fot. Klingenburg
Sprawność poszczególnych typów i wielkości wymienników zawarta jest w przedziale 75-95%. Zależy ona od rodzaju wypełnienia wirnika, szybkości obrotowej i strumienia powietrza. Maksymalną sprawność osiąga się przy prędkości obrotowej wirnika do 0,17 s–1 i prędkości przepływu powietrza przez wirnik 1-5 m/s. Przy takich prędkościach opór przepływu powietrza wynosi 50-300 Pa.
Aby sprawdzić, w jakim stopniu zastosowanie wymiennika obrotowego w instalacji klimatyzacyjnej może wpływać na zakażenie powietrza świeżego np. bakteriami zawartymi w powietrzu usuwanym, wykonano odpowiednie badania. Do powietrza wywiewanego przed wymiennikiem doprowadzano różne ilości bakterii, a następnie po 5, 10, 30 i 60 minutach wykonywano pomiary w powietrzu nawiewanym (przed wymiennikiem i za nim) oraz w powietrzu usuwanym za wymiennikiem. Wykazano bardzo mały stopień przenoszenia bakterii do powietrza świeżego. A zatem potwierdzono możliwość stosowania wolnoobrotowych wymienników regeneracyjnych także w instalacjach szpitalnych.
Stosowanie wymienników regeneracyjnych umożliwia zmniejszenie zużycia ciepła w wentylacji, a także zimna w urządzeniach klimatyzacyjnych. Przy higroskopijnym wypełnieniu wirnika odzyskujemy także w warunkach zimowych znaczne ilości wilgoci, co pozwala zmniejszyć moc nawilżaczy. Szeroki zakres temperatur i rodzajów gazów, z których można odzyskać ciepło bez niebezpieczeństwa zanieczyszczenia powietrza świeżego, powoduje, że opisane wymienniki są coraz powszechniej stosowane w praktyce.
Literatura
Kosieradzki J., Odzysk ciepła w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, „Nowa technika w inżynierii sanitarnej” nr 10, Arkady 1979.
Recknagel, Sprenger, Schramek, Kompendium wiedzy Ogrzewnictwo, Klimatyzacja, OmniScala 2008.
W celu optymalizacji procesu projektowania budynków energooszczędnych, pasywnych i zeroenergetycznych warto już w fazie koncepcji przeprowadzić wielopoziomową analizę wyboru rozwiązania oraz niezbędne...
W celu optymalizacji procesu projektowania budynków energooszczędnych, pasywnych i zeroenergetycznych warto już w fazie koncepcji przeprowadzić wielopoziomową analizę wyboru rozwiązania oraz niezbędne symulacje. Wskazane jest współdziałanie projektanta instalacji z architektem w celu przygotowania propozycji działania układu oraz przeanalizowania jego możliwości technicznych. Przy wyborze rozwiązań priorytetem są pożądane parametry komfortu klimatycznego środowiska wewnętrznego przy jednoczesnym...
Koszty eksploatacji instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych w obiektach użyteczności publicznej są wysokie. Dlatego obecnie poszukuje się rozwiązań, które pozwolą ograniczyć do minimum zużycie energii...
Koszty eksploatacji instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych w obiektach użyteczności publicznej są wysokie. Dlatego obecnie poszukuje się rozwiązań, które pozwolą ograniczyć do minimum zużycie energii i przy okazji wykorzystać odnawialne źródła energii.
Zintegrowana i inteligentna automatyka budynkowa wpływa na energooszczędną eksploatację obiektu. Przy prawidłowym sterowaniu instalacja wentylacji koszty roczne mogą być nawet 3-krotnie niższe.
Zintegrowana i inteligentna automatyka budynkowa wpływa na energooszczędną eksploatację obiektu. Przy prawidłowym sterowaniu instalacja wentylacji koszty roczne mogą być nawet 3-krotnie niższe.
Właściwe wykorzystanie chłodzenia swobodnego umożliwia ograniczenie zużycia energii. Rozwiązanie to powinno być każdorazowo brane pod uwagę już na etapie planowania, projektowania i realizacji nowych obiektów,...
Właściwe wykorzystanie chłodzenia swobodnego umożliwia ograniczenie zużycia energii. Rozwiązanie to powinno być każdorazowo brane pod uwagę już na etapie planowania, projektowania i realizacji nowych obiektów, jednak jego zastosowanie musi zostać poprzedzone analizą techniczno-ekonomiczną, gdyż inwestycja ta może się okazać zarówno opłacalna, jak i zupełnie nierentowna.
Artykuł przedstawia metody oceny jakości powietrza wewnętrznego w budynkach wg obowiązujących przepisów zawartych w normach i rozporządzeniach, klasyfikację zanieczyszczeń chemicznych oraz przepisy dotyczące...
Artykuł przedstawia metody oceny jakości powietrza wewnętrznego w budynkach wg obowiązujących przepisów zawartych w normach i rozporządzeniach, klasyfikację zanieczyszczeń chemicznych oraz przepisy dotyczące mikrobiologicznego zanieczyszczenia powietrza.
Straty ciepła przez częste otwieranie drzwi lub bram, to jeden z głównych źródeł ubytku ciepła w obiektach takich, jak hale przemysłowe, a także sklepy, czy obiekty użyteczności publicznej.
Straty ciepła przez częste otwieranie drzwi lub bram, to jeden z głównych źródeł ubytku ciepła w obiektach takich, jak hale przemysłowe, a także sklepy, czy obiekty użyteczności publicznej.
Wentylacja nowoczesnych budynków wymaga zastosowania obecnie wysoce energooszczędnych urządzeń. Wiele zależy od centrali wentylacyjno-klimatyzacyjnej, która jest sercem systemu.
Wentylacja nowoczesnych budynków wymaga zastosowania obecnie wysoce energooszczędnych urządzeń. Wiele zależy od centrali wentylacyjno-klimatyzacyjnej, która jest sercem systemu.
Wentylacja to nie tylko zapewnienie komfortowych warunków dla przebywających w budynku osób. W przypadku pomieszczeń takich jak garaże, czy pomieszczenia technologiczne w których są umieszczone urządzenia...
Wentylacja to nie tylko zapewnienie komfortowych warunków dla przebywających w budynku osób. W przypadku pomieszczeń takich jak garaże, czy pomieszczenia technologiczne w których są umieszczone urządzenia grzewcze np. piece czy kotły, prawidłowa wentylacja jest koniecznością dla zabezpieczenia bezpieczeństwa.
Rekuperator to w uproszczeniu centrala wentylacyjna wyposażona w wymiennik ciepła – przeciwprądowy, krzyżowy lub obrotowy. Urządzenie pozwala na wykorzystanie ciepła zawartego w zużytym powietrzu do ogrzania...
Rekuperator to w uproszczeniu centrala wentylacyjna wyposażona w wymiennik ciepła – przeciwprądowy, krzyżowy lub obrotowy. Urządzenie pozwala na wykorzystanie ciepła zawartego w zużytym powietrzu do ogrzania nawiewanego, świeżego powietrza.
Okna przeciwsłoneczne redukują ilość energii słonecznej wpadającej do przeszklonych pomieszczeń w stopniu umożliwiającym projektowanie mniej obciążonych układów chłodzących. W analizowanym budynku redukcja...
Okna przeciwsłoneczne redukują ilość energii słonecznej wpadającej do przeszklonych pomieszczeń w stopniu umożliwiającym projektowanie mniej obciążonych układów chłodzących. W analizowanym budynku redukcja kosztów eksploatacyjnych jest na tyle znacząca, że dodatkowe nakłady inwestycyjne na okna przeciwsłoneczne zwracają się po około 3 latach eksploatacji.
Zagadnienia w artykule dotyczą takich spraw jak: charakterystyka powietrza (jego jakość, udział składników gazowych, określenie zanieczyszczeń naturalnych i antropogenicznych), zanieczyszczenia pyłowe...
Zagadnienia w artykule dotyczą takich spraw jak: charakterystyka powietrza (jego jakość, udział składników gazowych, określenie zanieczyszczeń naturalnych i antropogenicznych), zanieczyszczenia pyłowe i mikrobiologiczne oraz ich wpływ na zdrowie człowieka, wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka, a także tzw. syndromy chorego budynku (SBS) w budynkach mieszkalnych, biurowych, czy szkolnych.
W poprzednim wydaniu prezentowaliśmy projekt instalacji went-klim wykonany dla kompleksu budynków wielofunkcyjnych zlokalizowanego przy ulicy Puławskiej w Warszawie. W tym numerze przyjrzymy się instalacji...
W poprzednim wydaniu prezentowaliśmy projekt instalacji went-klim wykonany dla kompleksu budynków wielofunkcyjnych zlokalizowanego przy ulicy Puławskiej w Warszawie. W tym numerze przyjrzymy się instalacji wentylacji pożarowej, którą zaprojektowała pracownia projektowa Pol-Con Consulting Sp. z o.o. z Warszawy (patrz: „Wentylacja i klimatyzacja w budynku wielofunkcyjnym”, RI nr 3/2016, s.27).
Każdy budynek musi mieć odpowiednią wentylację. Jej zadanie polega na filtrowaniu i wymianie zużytego powietrza na nowe, co jest konieczne przy oddychaniu osób przebywających w danych budynku. Co więcej,...
Każdy budynek musi mieć odpowiednią wentylację. Jej zadanie polega na filtrowaniu i wymianie zużytego powietrza na nowe, co jest konieczne przy oddychaniu osób przebywających w danych budynku. Co więcej, wentylacja potrzebna jest także wszystkim sprzętom znajdującym się w pomieszczeniu, aby mogły prawidłowo funkcjonować. Dlatego wentylacja musi dobrze spełniać swoje zadanie. System wentylacji mechanicznej zapewnia niezależne od warunków pogodowych stałe dostarczanie świeżego powietrza do pomieszczeń...
W nowych budynkach, które muszą spełniać wysokie wymagania odnośnie do efektywności energetycznej, instalacje wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji stają się standardem. Ponadto w obiektach pozbawionych...
W nowych budynkach, które muszą spełniać wysokie wymagania odnośnie do efektywności energetycznej, instalacje wentylacji mechanicznej lub klimatyzacji stają się standardem. Ponadto w obiektach pozbawionych wentylacji mechanicznej trudno jest osiągnąć komfort i odpowiednią jakość powietrza przy szczelnie zaizolowanych konstrukcjach budynków.
Wymagania stawiane przez współczesny świat techniki nie pozwalają spocząć na laurach. Również ambitny projektant urządzeń wentylacyjnych ciągle poszukuje nowych rozwiązań, które wdrożone w nowy wyrób lub...
Wymagania stawiane przez współczesny świat techniki nie pozwalają spocząć na laurach. Również ambitny projektant urządzeń wentylacyjnych ciągle poszukuje nowych rozwiązań, które wdrożone w nowy wyrób lub już istniejący ale będący na etapie modyfikowania , pozwoli postawić go na wyższym poziomie jakości i zwiększy efektywność jego działania.
W tym numerze „Rynku” chcemy Państwu zaprezentować projekt instalacji went-klim wykonany dla kompleksu budynków wielofunkcyjnych Plac Unii zlokalizowanego przy ul. Puławskiej w Warszawie. Projekt instalacji...
W tym numerze „Rynku” chcemy Państwu zaprezentować projekt instalacji went-klim wykonany dla kompleksu budynków wielofunkcyjnych Plac Unii zlokalizowanego przy ul. Puławskiej w Warszawie. Projekt instalacji wykonała pracownia projektowa Pol-Con Consulting Sp. z o.o. z Warszawy. Na podstawie tego projektu chcemy pokazać, jak różne są problemy, z którymi musi się zmierzyć projektant, gdy ma do czynienia z budynkiem wielofunkcyjnym. Po przyjęciu warunków, jakie mają zostać osiągnięte, trzeba przewidzieć,...
W opisywanym budynku wentylacja grawitacyjna nie spełniała swojej funkcji – ilość dwutlenku węgla i wilgotność nie mieściły się w wartościach normatywnych. Analizie poddano inwestycję w nowy system wentylacji...
W opisywanym budynku wentylacja grawitacyjna nie spełniała swojej funkcji – ilość dwutlenku węgla i wilgotność nie mieściły się w wartościach normatywnych. Analizie poddano inwestycję w nowy system wentylacji i porównano dwa rozwiązania: z zastosowaniem centrali wentylacyjnej oraz centrali wentylacyjno‑klimatyzacyjnej.
Całościowa i poprawna analiza pracy systemu wentylacji mechanicznej może dać wyniki znacząco odbiegające od uzyskiwanych w sytuacji, gdy pobieżnie analizuje się efekty pracy rekuperatora – przyjmując jego...
Całościowa i poprawna analiza pracy systemu wentylacji mechanicznej może dać wyniki znacząco odbiegające od uzyskiwanych w sytuacji, gdy pobieżnie analizuje się efekty pracy rekuperatora – przyjmując jego sprawność temperaturową zamiast efektywności energetycznej, pomijając wpływ systemu przeciwzamrożeniowego na efekty energetyczne, prowadząc analizy na danych sezonowych, a nie miesięcznych czy godzinowych.
Nowoczesne budownictwo wymaga coraz bardziej wyspecjalizowanych rozwiązań. Kurtyny powietrzne znane są praktycznie każdemu, ale ich zakres zastosowania jest szerszy, niż mogłoby się wydawać. Prowadzone...
Nowoczesne budownictwo wymaga coraz bardziej wyspecjalizowanych rozwiązań. Kurtyny powietrzne znane są praktycznie każdemu, ale ich zakres zastosowania jest szerszy, niż mogłoby się wydawać. Prowadzone są także odpowiednie badania i symulacje, których celem jest znalezienie nowych rozwiązań funkcjonalnych dla tych urządzeń.
Projektujesz systemy oddymiania budynków i ochrony przeciwpożarowej? Sięgnij po informacje dotyczące projektowania, wykonania i odbioru instalacji przeciwpożarowej.
Projektujesz systemy oddymiania budynków i ochrony przeciwpożarowej? Sięgnij po informacje dotyczące projektowania, wykonania i odbioru instalacji przeciwpożarowej.
Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych....
Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się najczęściej pomiary prędkości przepływu powietrza za pomocą anemometrów, skuteczna jest też termograficzna metoda pomiaru zasięgu strumienia powietrza.
Gruntowe powietrzne wymienniki ciepła (GPWC) to instalacje zapewniające stały dopływ świeżego, higienicznego i przefiltrowanego powietrza do centrali wentylacyjnej, wstępnie podgrzewające lub schładzające...
Gruntowe powietrzne wymienniki ciepła (GPWC) to instalacje zapewniające stały dopływ świeżego, higienicznego i przefiltrowanego powietrza do centrali wentylacyjnej, wstępnie podgrzewające lub schładzające powietrze wentylacyjne. Wśród dostępnych na rynku rozwiązań wymienić można wymienniki powietrzne: rurowe (przeponowe), płytowe oraz żwirowe (bezprzeponowe), gdzie powietrze pełni bezpośrednio funkcję medium, lub wymienniki glikolowe (takie same, jakie stosuje się dla pomp ciepła), gdzie ciepło z...
O konieczności oszczędzania energii pierwotnej w instalacjach wentylacyjnych przekonana jest coraz większa rzesza użytkowników budynków. W związku z tym rozwiązania ograniczające zapotrzebowanie na energię...
O konieczności oszczędzania energii pierwotnej w instalacjach wentylacyjnych przekonana jest coraz większa rzesza użytkowników budynków. W związku z tym rozwiązania ograniczające zapotrzebowanie na energię stosowane są coraz powszechniej. Zastosowania wymienników odzyskujących ciepło i chłód wymagają także obowiązujące przepisy.
Panasonic, światowy lider w dziedzinie rozwiązań klimatyzacyjnych, we współpracy z redakcją Globenergia, serdecznie zaprasza na ekskluzywny webinar, który odbędzie się już 16 października 2024 r. o godzinie...
Panasonic, światowy lider w dziedzinie rozwiązań klimatyzacyjnych, we współpracy z redakcją Globenergia, serdecznie zaprasza na ekskluzywny webinar, który odbędzie się już 16 października 2024 r. o godzinie 10:00. Podczas wydarzenia, Paulina Szczepanek, ekspertka Panasonic, omówi najważniejsze czynniki wpływające na wydajność systemów klimatyzacyjnych VRF i PACi, co pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć, jak optymalizować działanie tych urządzeń.
Politechnika Rzeszowska uruchomiła nową Strefę Relaksu „Rusztowanie”, zlokalizowaną w budynku Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Przestrzeń ta została zaprojektowana przez studentów...
Politechnika Rzeszowska uruchomiła nową Strefę Relaksu „Rusztowanie”, zlokalizowaną w budynku Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Przestrzeń ta została zaprojektowana przez studentów i ma służyć zarówno do pracy, jak i odpoczynku.
Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza...
Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza się zarówno wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, szkołach, szpitalach czy ośrodkach sportowych, oferując niezawodność, trwałość oraz prostotę obsługi, która ułatwia pracę instalatora.
Planujesz zakup osuszacza powietrza, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zanim podejmiesz decyzję, warto zadać sobie kilka kluczowych pytań, które pomogą dopasować urządzenie do Twoich potrzeb. Przeczytaj...
Planujesz zakup osuszacza powietrza, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zanim podejmiesz decyzję, warto zadać sobie kilka kluczowych pytań, które pomogą dopasować urządzenie do Twoich potrzeb. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jakie aspekty wziąć pod uwagę – od celu użycia, przez wydajność i poziom hałasu, po zużycie energii i konserwację urządzenia. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz osuszacza do domu, po zalaniu, czy na budowę, znajdziesz tu odpowiedzi, które ułatwią wybór najlepszego rozwiązania.
Toaleta przenośna na terenie placu budowy to rozwiązanie, które pozwala zapewnić pracownikom odpowiednie warunki sanitarne, zgodne z obowiązującymi w naszym kraju przepisami z zakresu BHP. Dlaczego warto...
Toaleta przenośna na terenie placu budowy to rozwiązanie, które pozwala zapewnić pracownikom odpowiednie warunki sanitarne, zgodne z obowiązującymi w naszym kraju przepisami z zakresu BHP. Dlaczego warto zastosować przenośne toalety WC na budowie? O czym warto pamiętać, wybierając konkretny model? Zapraszamy do lektury!
Klimatyzacja domu i mieszkania to nie tylko komfort, ale często konieczność. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy prozaiczne urządzenia, takie jak klimatyzatory, mogą szkodzić środowisku. Czy klimatyzator...
Klimatyzacja domu i mieszkania to nie tylko komfort, ale często konieczność. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy prozaiczne urządzenia, takie jak klimatyzatory, mogą szkodzić środowisku. Czy klimatyzator musi być wrogiem środowiska? Obalmy ten mit i pokażmy, że nowoczesne systemy klimatyzacji mogą być częścią zrównoważonego stylu życia.
Kotły spalające biomasę to jeden z ekologicznych sposobów ogrzewania, który jest świetnym rozwiązaniem w przypadku wymiany źródła ciepła z urządzeń spalających węgiel. Mówimy tutaj oczywiście o kotłach...
Kotły spalające biomasę to jeden z ekologicznych sposobów ogrzewania, który jest świetnym rozwiązaniem w przypadku wymiany źródła ciepła z urządzeń spalających węgiel. Mówimy tutaj oczywiście o kotłach peletowych oraz zgazowujących drewno. Układy modernizowane są systemami najczęściej wysoko/średnio parametrowymi, gdzie odbiornikami ciepła są istniejące grzejniki.
Z radością zapraszamy na kolejną odsłonę „Webinarowej Środy”, organizowanej przez Panasonic we współpracy z redakcją GlobEnergia, która odbędzie się już 2 października o godzinie 10:00. Prelegentami będą...
Z radością zapraszamy na kolejną odsłonę „Webinarowej Środy”, organizowanej przez Panasonic we współpracy z redakcją GlobEnergia, która odbędzie się już 2 października o godzinie 10:00. Prelegentami będą eksperci z firmy Panasonic – Michał Stojanowski i Piotr Pisiak.
Kupując 5 kompletów urządzeń serii Wings, otrzymasz 700 zł w bonach Pluxee!
Kupując 5 kompletów urządzeń serii Wings, otrzymasz 700 zł w bonach Pluxee!
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.