RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Organizacja wymiany powietrza

Nawiewnik sufitowy, Fot. A. Zając

Nawiewnik sufitowy, Fot. A. Zając

W artykule przeanalizowano systemy organizacji przepływu powietrza w pomieszczeniach bogato wyposażonych w sprzęt komputerowy, w tym m.in. w szkołach, bankach i urzędach. Zwrócono uwagę na zalety i wady stosowania wymiany powietrza typu dół – góra (system wyporowy) oraz góra – góra i góra – dół (system mieszający). Zaprezentowano także prototypowy nawiewnik sufitowy przeznaczony dla organizacji wymiany powietrza typu góra – góra.

Zobacz także

Mastervent Tomasz Miliński Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia...

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia materiałów, transportowania, szlifowania i polerowania. Pyły są nie tylko zagrożeniem zdrowotnym, ale również mogą być przyczyną wybuchu.

Mastervent Tomasz Miliński Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy...

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy oraz w jego okolicach, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania tzw. obłoku pyłowego, a niewielkie zaiskrzenie mechaniczne lub otwarty ogień mogą spowodować wybuch.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie...

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie rozwiązań architektoniczno-budowlanych, które zmniejszają potrzeby cieplne budynku oraz likwidują mostki termiczne. Stosuje się też systemy instalacyjne, które zapewniają odpowiedni komfort cieplny, zmniejszają koszty eksploatacyjne budynku oraz podnoszą prestiż ekologiczny obiektu. Jakie rozwiązania...

Obecny stan techniki klimatyzacyjnej i wentylacyjnej pozwala przygotować powietrze o dowolnych parametrach, rozwiązać najbardziej skomplikowane układy instalacji i powiązać je z urządzeniami automatycznej regulacji oraz z aparaturą kontrolno-pomiarową. Natomiast trudno uzyskać prawidłowy i efektywny rozdział powietrza w pomieszczeniu. Tu wymagane jest duże doświadczenie zawodowe.

Przy wyborze organizacji wymiany powietrza projektant powinien indywidualnie analizować każdy przypadek i brać pod uwagę m.in. następujące czynniki:

  • prędkość wypływu powietrza z otworu nawiewnego,
  • różnicę temperatur miedzy powietrzem nawiewanym a wewnątrz pomieszczenia,
  • strukturę strumienia nawiewanego, która jest zależna od konstrukcji i kształtu otworu nawiewnego,
  • usytuowanie i kształt otworów wywiewnych w pomieszczeniu,
  • przestrzenne ukształtowanie pomieszczenia (pod względem architektoniczno-budowlanym),
  • wyposażenie pomieszczenia pod względem technologicznym (aparatura, urządzenia, oświetle nie, meble itp.),
  • równomierność rozłożenia źródeł wydzielających zanieczyszczenia (ciepło, wilgoć),
  • usytuowanie urządzeń technologicznych wywołujących niezależny ruch powietrza w pomieszczeniu.

Nie sposób przedstawić w prostej formie wpływu wszystkich wymienionych czynników na przepływ i stopień mieszania się powietrza. Rozdział powietrza i sposób jego nawiewu oprzeć trzeba o podstawy teoretyczne oraz wyniki badań i analiz z eksploatacji podobnych układów. Prawidłowy rozdział powietrza nawiewanego powinien zapewnić w zależności od wymagań technologicznych w pomieszczeniu, obszarze, strefie czy na stanowisku roboczym zadane warunki mikroklimatu, tj. temperatury powietrza, jego wilgotności i prędkości ruchu.

Organizacja wymiany powietrza typu dół – góra

Przepływ powietrza w pomieszczeniu dół – góra oznacza nawiew powietrza do strefy dolnej i usuwanie go ze strefy górnej (rys. 1 a i b). Powietrze o względnie niskiej temperaturze nawiewane jest na poziomie podłogi z małą prędkością, bliską prędkości zalecanej dla warunków komfortu w strefie przebywania ludzi (0,25 ÷ 0,4 m/s) i rozprzestrzenia się po całym pomieszczeniu na tym poziomie.

Schematy przepływu powietrza

Rys. 1. Schematy przepływu powietrza w pracowni komputerowej typu dół – góra (rys. A. Zając)

Temperatura powietrza nawiewanego powinna się różnić od wymaganej temperatury komfortu nie więcej niż o 2÷3 K. Powietrze doprowadzane do strefy przypodłogowej, napotykając źródła ciepła, ogrzewa się i unosi, asymilując nadmiar ciepła. Wywiew powietrza następuje z górnej części pomieszczenia. W celu odprowadzenia dużych jednostkowych zysków ciepła pojawiających się w pracowniach komputerowych, trzeba do pomieszczenia doprowadzić większe strumienie powietrza nawiewanego, bądź nawiewać je o odpowiednio niższej temperaturze.

Przy tej organizacji wymiany powietrza należy jednak brać pod uwagę, że w przypadku umieszczenia otworów nawiewnych w ścianach, w niewielkiej odległości od podłogi, istnieje niebezpieczeństwo, że dolne części ciała osób przebywających w pomieszczeniu narażone będą na przepływ zimnego powietrza. Może to powodować nieprzyjemne odczucie przeciągu. Natomiast zastosowanie nawiewników podłogowych pociąga za sobą niebezpieczeństwo gromadzenia się w nich kurzu i innych zanieczyszczeń pyłowych wnoszonych przez użytkowników do pomieszczeń. Stosowanie takiego systemu wymaga często zbudowania podwójnej podłogi. W literaturze prezentowany jest pogląd, że systemy wentylacji wyporowej mają zastosowanie przy obciążeniu chłodniczym do 40÷50 W/m2 [1]. Zgodnie z innym źródłem [2] system ten z powodzeniem może być stosowany w pomieszczeniach o zyskach ciepła sięgających 30÷80 W/m2. Natomiast wg [3] maksymalne jednostkowe obciążenia cieplne, możliwe do zasymilowania przez system wentylacji wyporowej, wynoszą 40 W/m2.

Niestety w pracowniach komputerowych zagęszczenie sprzętu komputerowego i osób na niewielkiej powierzchni powoduje, że jednostkowe zyski ciepła często znacznie przekraczają 120 W/m2. Tak duże obciążenia chłodnicze zwykle wymagają dodatkowego systemu chłodzenia. Asymilacja wyższych obciążeń przez wentylację wyporową jest możliwa w przypadku pomieszczeń wysokich, o niskich wymaganiach co do strumienia powietrza zewnętrznego lub w przypadku zastosowania bardzo dużych nawiewników.

Możliwe jest także użycie dodatkowych urządzeń w postaci wentylokonwektorów (z pośrednim czynnikiem chłodzącym – ziębiwem) bądź klimatyzatorów (z bezpośrednim odparowaniem czynników niskokrzepnących – ziębników, znanych potocznie jako freony) w celu odebrania zbędnych zysków ciepła z pomieszczenia.

Organizacja wymiany powietrza typu góra – góra

Przepływy powietrza w pomieszczeniu góra – góra uzyskuje się, gdy nawiew i wywiew zlokalizowane są w strefie górnej pomieszczenia (rys. 2 a, b, c i d). Układ ten może mieć zastosowanie w przypadku znacznych zysków ciepła w pomieszczeniach , w których istnieje możliwość nawiewania powietrza z dużą różnicą temperatur. Wówczas chłodne powietrze opada do strefy dolnej, podgrzewa się, a następnie unosi się do strefy górnej w obszar wywiewu.

Schematy przepływu powietrza

Rys. 2. Schematy przepływu powietrza w pracowni komputerowej typu góra – góra (rys. A. Zając)

Powietrze nawiewane jest przeważnie spod sufitu z prędkością początkową 2÷6 m/s, co pozwala uzyskać równomierny przepływ powietrza z góry ku dołowi oraz indukcję powietrza z pomieszczenia. Po częściowej asymilacji ciepła w strefie roboczej pomieszczenia powietrze, wspomagane prądami konwekcyjnymi, unoszone i wywiewane jest z obszaru podstropowego. System ten daje lepsze rezultaty podczas dostarczania powietrza chłodniejszego niż powietrze znajdujące się pomieszczeniu.

Rozwiązanie to jest korzystne w pomieszczeniach wymagających ochładzania przez cały rok. Umieszczenie otworów wywiewnych ponad strefą przebywania ludzi pozwala często na przyjęcie większych wartości przyrostu temperatury powietrza w pomieszczeniu, a tym samym wentylowania pomieszczenia mniejszym strumieniem powietrza.

W niskich pomieszczeniach zastosowanie tego systemu może być ograniczone ze względu na krótką drogę od nawiewnika do górnej granicy strefy przebywania ludzi. Dłuższa droga strugi powietrza daje lepsze warunki asymilacji ciepła. Przy nawiewie do strefy górnej powietrze przepływa przez całą wysokość pomieszczenia, po drodze pochłaniając wydzielane w pomieszczeniu ciepło i, już jako podgrzane, napływa do strefy przebywania ludzi.

Powietrze nawiewane, na skutek intensywnego mieszania się z powietrzem w pomieszczeniu, osiąga temperaturę niewiele różniącą się od średniej temperatury w strefie przebywania ludzi (max. 2 K). Prędkość zalecana dla uzyskania warunków komfortu w strefie przebywania ludzi powinna wynosić od 0,15 do 0,35 m/s. Ponadto układ taki może być stosowany, w przypadku gdy nie ma możliwości zlokalizowania elementów nawiewnych w dolnej strefie. Istotne jest takie usytuowanie elementów nawiewnych i wywiewnych, aby uniknąć zjawiska tzw. martwych stref i krótkiego spięcia strumieni powietrza nawiewanego z wywiewanym.

W okresie letnim, gdy wymagane jest chłodzenie, układ pozwala nawiewać powietrze o temperaturze 5÷10°C niższej od temperatury powietrza w strefie przebywania ludzi. W okresie zimowym można natomiast wykorzystywać wewnętrzne zyski ciepła na podgrzewanie powietrza nawiewanego, co wpływa na zmniejszenie zapotrzebowania ciepła w nagrzewnicach. W okresie letnim mieszanie chłodnego powietrza nawiewanego z cieplejszym wewnętrznym, a w okresie zimowym bardziej nagrzanego powietrza nawiewnego z chłodniejszym wewnętrznym, ma za zadanie wywołać w strefie roboczej pomieszczenia wtórnych prądów powietrza dających odczucie świeżości.

Rozmieszczenie elementów nawiewnych i wywiewnych w części podstropowej nie ogranicza zmian wystroju oraz funkcji pomieszczenia i zapewnia prawidłowe kształtowanie mikroklimatu w sali, a elementy nawiewne oraz wywiewne nie zostają przesłonięte elementami wyposażenia pracowni komputerowej. Ponadto górne doprowadzenie i odprowadzenie powietrza wymaga zazwyczaj mniejszych nakładów budowlanych, niż ma to miejsce przy nawiewie od dołu. Przy takim przepływie powietrza należy zwracać szczególną uwagę na sposób wykończenia stropu, czy w pomieszczeniu występują belki, podciągi, kasetony, kinkiety oświetleniowe itp.

Schematy przepływu powietrza

Rys. 3. Schematy przepływu powietrza w pracowni komputerowej typu góra – dół (rys. A. Zając)

Zapewnienie przepływu powietrza w pomieszczeniu z wentylacją mieszającą bez odczuwania przeciągów jest możliwe, gdy maksymalne jednostkowe obciążenia cieplne do zasymilowania wynoszą od 100 do 120 W/m2 [3]. Przy stosowaniu kratek nawiewnych zasięg strumienia nie powinien przekraczać 0,75 s (s – wymiar poprzeczny, szerokość pomieszczenia). W przeciwnym razie następuje szybki ześlizg strumienia po ścianie, co osoby przebywające w pomieszczeniu odczuwać będą jako przeciąg.

Zasilanie dwustronne stosuje się, gdy stosunek s/h przekracza 2,5 ÷ 3,0 [4]. W przypadku gdy straty ciepła są w znacznej części lub całkowicie pokrywane przez grzejniki ustawione pod oknami, jest rzeczą obojętną, czy otwory nawiewne są usytuowane przy ścianie wewnętrznej, czy zewnętrznej. Jeżeli natomiast zadanie ogrzania pomieszczenia spoczywa wyłącznie na urządzeniu wentylacyjnym, należy powietrze nawiewać od ściany wewnętrznej ku zewnętrznej, a zasięg strumienia zwiększyć do 0,9 s.

W ten sposób kompensuje się efekt niekorzystnego zjawiska, jakim jest szybkie opadanie powietrza ochłodzonego przez zimne ściany lub okna. Wskutek dużej masy ciepłego powietrza omywającego ścianę zewnętrzną temperatura opadającego strumienia jest dostatecznie wysoka, aby – mimo jego szybkiego ruchu ku dołowi – nie wywoływać wrażenia przeciągu.

Organizacja wymiany powietrza typu góra – dół

Ten sposób wymiany powietrza w pomieszczeniu uzyskuje się dzięki nawiewaniu powietrza do strefy górnej i usuwaniu go ze strefy dolnej (rys. 3a i b). Powietrze nawiewane jest z obszaru podstropowego elementami nawiewnymi odznaczającymi się wysoką indukcyjnością i burzliwością. Strugi nawiewne muszą posiadać energię niezbędną do przeciwdziałania prądom konwekcyjnym powstającym w pomieszczeniu. W fazie początkowej ruch powietrza zbliżony jest i posiada znamiona przepływu typu góra – góra.

Nawiewnik sufitowy

Fot. 1. Nawiewnik sufitowy ze strugą ograniczającą (fot. A. Zając)

Temperatura dostarczanego powietrza uzdatnionego, dzięki intensywnemu mieszaniu się strumieni powietrza nawiewanego i z pomieszczenia, zbliżona jest do średniej temperatury w strefie przebywania ludzi. Podobnie jest z prędkością powietrza dostarczanego do pomieszczenia.

W strefie przebywania ludzi osiąga ona wartość 0,25 m/s ± 0,1 m/s. Ruch powietrza od góry do dołu jest szeroko stosowany także z uwagi na możliwości, jakie daje zastosowanie sufitów perforowanych. Powietrze nawiewanie, przechodząc przez perforacje w suficie, miesza się intensywnie z powietrzem pomieszczenia, a skutkiem tego mieszania jest znaczny spadek prędkości strumienia i szybkie zrównywanie się temperatury powietrza nawiewanego ze średnią temperaturą powietrza w pomieszczeniu. Niestety organizacja wymiany powietrza z góry na dół sprzeciwia się prawom fizyki, gdyż zużyte powietrze, po zasymilowaniu zysków ciepła i wilgoci od ludzi i innych źródeł, ma naturalną tendencję do unoszenia się ku górze. Istnieje jeszcze kilka przesłanek stosowania danego systemu organizacji wymiany powietrza. Jeżeli otwory nawiewne są umieszczone w ścianie, to otwory wywiewne powinny być usytuowane w tej samej ścianie, a nie w ścianie przeciwległej, gdyż wtedy znaczna cześć strefy przebywania ludzi znalazłaby się w obszarze niezasilanym powietrzem nawiewanym (świeżym).

Przy chłodzeniu pomieszczenia lepsze rezultaty otrzymuje się, jeżeli otwory wywiewne są usytuowane nie w dole, przy podłodze, lecz wyżej, ponad strefą przebywania ludzi, a w pomieszczeniach niskich – tuż pod otworami nawiewnymi. Jeżeli urządzenie spełnia w okresie zimnym rolę ogrzewania powietrznego, otwory wywiewne należy umieszczać jak najniżej, przy podłodze.

Podsumowanie

Analiza rozpływu powietrza w pomieszczeniach wskazuje, że – ze względów technicznych i ekonomicznych – najbardziej uzasadnione jest doprowadzanie „świeżego” powietrza bezpośrednio do strefy przebywania ludzi. Takie rozwiązanie determinuje wybór organizacji wymiany powietrza typu dół – góra. W tym przypadku ruch powietrza wspomagany jest przez naturalne zjawisko konwekcji swobodnej.

Uzdatnione powietrze doprowadzane jest przez nawiewniki bezpośrednio do strefy pracy. Nawiew ten realizowany jest przez nawiewniki wyporowe umieszczone w podłodze lub wzdłuż ścian (rys. 1a i 1b).

W przypadku sal komputerowych takie rozwiązanie, zgodne z wymogami komfortu cieplnego, może być trudne do realizacji, zwłaszcza z uwagi na ograniczenia architektoniczno-budowlane związane z prowadzeniem instalacji powietrznych oraz z instalowaniem elementów nawiewnych. Często na niewielkiej powierzchni zainstalowanych jest kilkanaście komputerów, a wysokość pomieszczeń nie przekracza 3÷3,5 m. W takiej sytuacji instalowanie dodatkowej podłogi, do wykonania przestrzeni potrzebnej do prowadzenia instalacji powietrznych, może być niedopuszczalne z uwagi na konieczność zachowania wysokości pomieszczenia wymaganej przez przepisy.

Wizualizacja rozpływu powietrza

Fot. 2. Wizualizacja rozpływu powietrza z nawiewnika poprzez zadymienie (fot. A. Zając)

Ponadto trudne jest w praktyce zachowanie czystości podłóg, tak aby nawiewane powietrze nie porywało cząstek pyłu, zwłaszcza w przypadku pomieszczeń użyteczności publicznej. Trudna może być też lokalizacja elementów nawiewnych, przez które należy doprowadzić powietrze w obszarze podłogi, w taki sposób, by nie wywoływać dyskomfortu (a zwłaszcza uczucia przeciągu) u ludzi.

Nawiew powietrza z góry ku dołowi może być niekorzystny, gdy powietrze nawiewane miesza się z unoszonymi konwekcyjnie strumieniami powietrza „zużytego” (powietrza, które zasymilowało ciepło i wilgoć od ludzi oraz z innych źródeł). Zgodnie z prawami fizyki ciepłe powietrze ma naturalną tendencję do unoszenia się ku górze. Możliwe jest jednak takie rozwiązanie elementów nawiewnych i takie rozmieszczenie nawiewników i wywiewników w pomieszczeniu, aby wykorzystane zostały prądy konwekcyjne od ludzi i komputerów, a odczucia cieplne wszystkich użytkowników były poprawne.

Taką możliwość daje m.in. oryginalny nawiewnik sufitowy własnej konstrukcji [5] z ograniczoną, odpowiednio kierowaną strugą powietrza, przewidziany dla organizacji wymiany typu góra – góra (fot. 1). Nawiewnik ten umożliwia doprowadzenie zwartego, ograniczonego strumienia powietrza nawiewanego do strefy przebywania ludzi, co powoduje spadek intensywności jego mieszania się z powietrzem w pomieszczeniu.

Strumień nawiewny zostaje jednak wyhamowany przed strefą przebywania ludzi, tak że w strefie tej powstaje niestacjonarny, trójwymiarowy, „dyfuzyjny” przepływ powietrza. Pomimo że wypływające z części środkowej nawiewnika strumienie powietrza odznaczają się wysoką indukcyjnością i wyraźną turbulencją, ograniczone są szczelinami nawiewnymi zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się strumieni na głowy użytkowników.

W ten sposób strumień powietrza doprowadzony zostaje nad podłogę w niezmienionej formie geometrycznej, bez rozprzestrzeniania się na boki i tym samym ma miejsce tylko niewielkie podsysanie powietrza z pomieszczenia (fot. 2). Po dotarciu do podłogi strumień powietrza zaczyna się ścielić po podłodze, a napotykając na źródła ciepła, asymiluje ich nadmiar i wspomagany strumieniami konwekcyjnymi unosi się do góry, wprost do instalacji wywiewnej (patrz rys. 2d).

Takie działanie tego nawiewnika zostało potwierdzone badaniami w warunkach rzeczywistych [6]. Przez nawiew powietrza do strefy pomieszczenia o najmniejszych jednostkowych zyskach ciepła oraz jego wywiew znad skupionych źródeł ciepła wykorzystane mogą być zalety wentylacji wyporowej i organizacji wymiany powietrza typu dół – góra. Uzyskany w taki sposób ruch powietrza daje dobre rezultaty w kształtowaniu mikroklimatu pomieszczeń o zmiennych i dużych obciążeniach cieplnych.

Jako rozwiązanie alternatywne do najczęściej projektowanych układów z nawiewnikami przypodłogowymi proponuje się system organizacji wymiany powietrza z prototypowym nawiewnikiem sufitowym z ograniczoną, odpowiednio kierowaną strugą powietrza, oryginalnej konstrukcji [5]. Taka organizacja przepływu powietrza pozwala na asymilację ciepła podobną jak dla wentylacji mieszającej, spełniając jednocześnie, w obszarze stanowisk pracy i ciągłego przebywania ludzi, zalety systemu wyporowego.

Literatura

  1. Hamilton S. D., Roth K. W., Brodrick J., Displacement Ventilation, ASHRAE Journal 09/2004.
  2. Przydróżny S., Wentylacja, Wydawnictwo Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1991.
  3. Halupczok J., Nawiewniki wyporowe w pomieszczeniach o podwyższonym komforcie cieplnym, „Rynek Instalacyjny” 03/2004.4. Przydróżny S., Ferencowicz J., Klimatyzacja, Wydawnictwo Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 1989. 
  4. Besler G. J., Zając A., Badania prototypu nawiewnika sufitowego z ograniczoną, odpowiednio kierowaną strugą powietrza, XII International Conference „Air & Heat”, Szklarska Poręba 2008.
  5. Zając A., Kształtowanie parametrów powietrza w pomieszczeniach o znacznych, skupionych zyskach ciepła, praca niepublikowana, kwiecień 2008.

Komentarze

Powiązane

dr inż. Beata Wilk-Słomka, dr inż. Janusz Belok Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych...

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych okien i żaluzji bez odpowiedniego algorytmu sterowania nimi oraz oświetleniem nie gwarantuje zysków energetycznych i utrzymania komfortu. Wypadkowa efektywność energetyczna tego typu rozwiązań jest trudna do określenia bez przeprowadzenia badań symulacyjnych. Dlatego warto je wykonać na etapie...

WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Systemy kanalizacji od WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów...

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów łączeniowych. Dzięki doświadczeniu i zaawansowanemu procesowi technologicznemu oferowane przez firmę produkty są najwyższej jakości, mają podwyższoną trwałość oraz precyzyjne wykonanie.

Joanna Ryńska Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z...

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z podstawowych wskazań higienicznych jest odpowiednia jakość powietrza w salach i klasach. Tymczasem jej zapewnienie to ogromne wyzwanie.

mgr inż. Artur Miszczuk Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku...

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku i wymiana stolarki pociągają za sobą zmiany w systemie wentylacji. W obecnie termomodernizowanych budynkach jednorodzinnych należy odchodzić od wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji hybrydowej lub mechanicznej. Zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w...

jr Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Szafy klimatyzacji precyzyjnej Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań...

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań szaf klimatyzacji precyzyjnej – wydajnego, niezawodnego i ciągłego odprowadzania zysków ciepła – doszedł też wymóg energooszczędnej pracy.

Air-Com Pneumatyka Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj! Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Joanna Ryńska Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą...

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą część roku wysoka temperatura powietrza zewnętrznego sprawia, że poszukiwane są także ekonomiczne rozwiązania chłodnicze. Te sprężarkowe są skuteczne, ale zwykle energochłonne. Można jednak wspomóc – a w pewnych warunkach nawet zastąpić – ich działanie, stosując systemy chłodzenia wyparnego.

mgr inż. Monika Załuska, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym...

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym pochodzącymi z własnych urządzeń grzewczych, jest niebezpieczne, ponieważ znacząco obniża jakość powietrza i prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych. W celu zredukowania ilości zanieczyszczeń pyłowych w domach jednorodzinnych można zastosować oczyszczacz powietrza lub wentylację mechaniczną...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji? Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań...

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań systemów łączących wentylację, ogrzewanie i chłodzenie.

dr inż. Marian Rubik Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia...

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia się wysoką efektywnością energetyczną, łatwością prowadzenia przewodów czynnika chłodniczego oraz elastycznym współdziałaniem z systemami BMS. Systemy takie są jednak droższe inwestycyjnie i mają pewne ograniczenia stosowania spowodowane głównie warunkami bezpieczeństwa użytkowników.

Joanna Ryńska Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS,...

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS, przybywa też instalacji łączących niezależne systemy regulacji i sterowania.

Redakcja RI Sklepy online dla instalatora

Sklepy online dla instalatora Sklepy online dla instalatora

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Flowair Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego...

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego dnia jest bardzo duża. Jak nie pogubić się w tym natłoku i jednocześnie wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb? Czy przy wyborze kierować się samymi parametrami produktów czy może warto zwrócić uwagę na coś jeszcze? Na te i inne nurtujące Was pytania odpowiada FLOWAIR i jego program...

Waldemar Joniec Wentylacja garaży zamkniętych

Wentylacja garaży zamkniętych Wentylacja garaży zamkniętych

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi...

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi parkingami. Z czasem będą w nich parkować samochody z różnym napędem – z silnikami spalinowymi z zapłonem iskrowym, wysokoprężnymi, silnikami na LPG i CNG oraz ogniwami paliwowymi, akumulatorami elektrycznymi, a może nawet napędzane wodorem. Projektując garaż i jego wentylację, warto uwzględniać...

Waldemar Joniec Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja wspomagana energią z gruntu Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji...

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji regulowanej i odzysku energii z powietrza wywiewanego z budynków, a także korzystaniu z energii gruntu.

Andrzej Romanowski Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a...

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a także regulacja ciśnienia i strumienia powietrza. Jednym z warunków prawidłowej pracy instalacji jest uzyskanie wymaganych strumieni powietrza we wszystkich jej przewodach i urządzeniach przy możliwie niskim zużyciu energii.

Joanna Ryńska Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących...

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących do szybkiego osuszania pomieszczeń.

Joanna Ryńska Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie,...

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z rozprzestrzenianiem powodującego ją wirusa SARS-CoV-2, ze zdwojoną siłą powraca dyskusja o znaczeniu prawidłowej wentylacji, klimatyzacji i uzdatniania powietrza wewnętrznego dla czystości mikrobiologicznej pomieszczeń.

Waldemar Joniec Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami...

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych. Sercem tych systemów są sensory użyte w detektorach. Do detekcji trującego CO oraz wybuchowych LPG i CNG można stosować różne sensory. Standardem są proste w obsłudze systemy działające automatycznie z detektorami progowymi sygnalizującymi przekroczenie stężeń...

Joanna Ryńska Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza...

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza w pomieszczeniu, jak i do dezynfekcji pomieszczeń po pobycie w nich osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań,...

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań, umożliwiających redukcję zużycia energii przez budynki i ich wpływu na środowisko. Bez nowego spojrzenia na zagadnienia związane z systemami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia powietrza w obiektach nie jest możliwy dalszy rozwój segmentu instalacji HVAC w budynkach mieszkalnych,...

Redakcja RI zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas...

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas największy wpływ. Z badań wynika, że w wielu budynkach wielorodzinnych i placówkach edukacyjnych jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dlatego programy ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI i ODDECH DLA SZKÓŁ skupiają się na rozwiązaniu problemu jakości powietrza wewnętrznego i efektywności energetycznej...

Marcin Gasiński Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021? Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie...

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań, jednak dostarczenie wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego do mieszkań wiąże się nie tylko z kwestiami technicznymi, ale i uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi.

Joanna Ryńska Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych Chłodzenie adiabatyczne budynków przemysłowych

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk...

Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk kładzie się na ekonomikę stosowanych urządzeń i instalacji. Inwestorzy i projektanci budynków produkcyjnych, magazynowych czy centrów danych poszukują więc rozwiązań technicznych spełniających obydwa te wymagania.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.