RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wentylacja bez hałasu

Fot. 1. Wentylatory dachowe na podstawach tłumiących
Źródło: Venture Industries

Fot. 1. Wentylatory dachowe na podstawach tłumiących


Źródło: Venture Industries

Przetłaczanie powietrza w instalacjach wentylacyjnych wywołuje skutki uboczne, z których najdokuczliwszym, a jednocześnie najtrudniejszym do eliminacji jest hałas. Działania zmierzające do tłumienia hałasu w instalacji powinny być podejmowane już na etapie projektowania i doboru urządzeń. Warunkiem skutecznego ograniczenia emisji hałasu jest przede wszystkim ograniczenie źródła jego powstawania poprzez stosowanie cichobieżnych wentylatorów i elementów wytłumiających oraz odpowiedne prowadzenie instalacji i jej prawidłowy montaż.

Zobacz także

Mastervent Tomasz Miliński Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy Skuteczność odpylania jako istotny aspekt bezpieczeństwa pracy

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia...

Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia materiałów, transportowania, szlifowania i polerowania. Pyły są nie tylko zagrożeniem zdrowotnym, ale również mogą być przyczyną wybuchu.

Mastervent Tomasz Miliński Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego Urządzenia do pochłaniania zanieczyszczeń i obliczanie ilości powietrza odciąganego

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy...

Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy oraz w jego okolicach, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania tzw. obłoku pyłowego, a niewielkie zaiskrzenie mechaniczne lub otwarty ogień mogą spowodować wybuch.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie...

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie rozwiązań architektoniczno-budowlanych, które zmniejszają potrzeby cieplne budynku oraz likwidują mostki termiczne. Stosuje się też systemy instalacyjne, które zapewniają odpowiedni komfort cieplny, zmniejszają koszty eksploatacyjne budynku oraz podnoszą prestiż ekologiczny obiektu. Jakie rozwiązania...

W artykule:

• Hałas – podstawowe definicje

• Charakterystyka widmowa źródeł dźwięku

• Dodawanie źródeł dźwięku

• Tłumienie wentylacji

• Obroty wentylatorów

• Prowadzenie instalacji wentylacyjnej

• Elementy instalacji tłumiące hałas oraz przykład obliczania tłumienia

Instalacje wentylacyjne są nieodłącznym elementem wyposażenia technicznego zdecydowanej większości budynków i stale rośnie ich znaczenie nie tylko w aspekcie dostarczania świeżego powietrza, ale także ogrzewania i chłodzenia. Transportując powietrze do środowiska wewnętrznego, zapewniają odpowiednie warunki osobom przebywającym wewnątrz budynków. W większości sytuacji to człowiek i jego potrzeby higieniczne lub oczekiwania dotyczące komfortu są głównymi czynnikami determinującymi zadania instalacji wentylacyjnych. Wymagania minimalne umożliwiają ludziom przebywanie w optymalnych warunkach środowiska wewnętrznego przez dłuższy czas. Podnoszenie warunków komfortu osiągane jest poprzez zawężanie pożądanych zakresów temperatury i wilgotności względnej oraz zwiększanie wymagań dotyczących czystości powietrza i wielkości wymaganego strumienia wentylacyjnego.

Obecnie, w dobie mechanicznych systemów wentylacji, poruszając kwestię komfortu w jakimkolwiek aspekcie (komfortowe warunki w pracy, komfortowe warunki w mieszkaniu, komfortowa komunikacja), nie sposób pominąć zagadnienia hałasu. W literaturze najczęściej jest on definiowany jako wszelkie niepożądane, nieprzyjemne, dokuczliwe lub szkodliwe drgania mechaniczne ośrodka sprężystego, działające za pośrednictwem powietrza na organ słuchu i inne zmysły oraz elementy organizmu człowieka [1]. Hałas jest czynnikiem zanieczyszczającym środowisko, uciążliwym, a w pewnych przypadkach nawet szkodliwym dla człowieka. Hałas i wibracje są uciążliwościami o znacznym zasięgu, towarzyszącymi człowiekowi praktycznie w sposób ciągły.

Instalacje wentylacyjne prowadzone ze względu na użytkowników mają zapewnić komfortowe warunki wewnątrz pomieszczenia. Czynnikiem mającym na to istotny wpływ jest, obok parametrów powietrza (temperatura, wilgotność względna), akustyka. Jednostką napędową każdej instalacji wentylacyjnej (z wyjątkiem grawitacyjnych) jest wentylator. Intuicyjnie łatwo wskazać, że jest on jednocześnie głównym źródłem hałasu w całym układzie. Przetłaczanie powietrza wywołuje skutki uboczne, z których najdokuczliwszym, a jednocześnie najtrudniejszym do eliminacji jest hałas. Wzrost parametrów przepływowych wentylatora wiąże się najczęściej ze zwiększeniem poziomu jego hałasu. Z tego względu w instalacjach wentylacji mechanicznej pomieszczeń, w których przebywają ludzie, parametr akustyczny często decyduje o doborze wentylatora czy centrali wentylacyjnej.

Hałas – podstawowe definicje

W akustyce występuje kilka kluczowych pojęć niezbędnych do zrozumienia zjawiska hałasu. Hałas to dźwięk o dowolnym charakterze niepożądany w danych warunkach [2]. Ogólnie można stwierdzić, że jest to dźwięk, który nam przeszkadza. Dźwięk to wrażenie słuchowe wywołane drganiami akustycznymi lub drgania akustyczne zdolne wytworzyć wrażenie słuchowe [3]. Definicja ta jest niewątpliwie związana ze zmysłem słuchu. Narządy rejestrują drgania ośrodka w określonym zakresie częstotliwości; dla ucha ludzkiego jest to od ok. 16 do 20 000 Hz. Źródłem dźwięku jest więc każde zjawisko, które powoduje powstawanie drgań ośrodka w określonym zakresie częstotliwości.

Może Cię zainteresuje: Źródła hałasu z instalacji i ich wpływ na komfort użytkowania budynków

 

zakres czestotliwosci 2

Rys. 1. Zakres częstotliwości i poziomu dźwięku, w jakim ucho ludzkie je rejestruje [4]

Wielkością opisującą urządzenie od strony akustyki jest poziom mocy akustycznej. Poziom mocy akustycznej – dziesięć logarytmów, przy podstawie 10, z ilorazu mocy akustycznej promieniowanej przez dane źródło i mocy akustycznej odniesienia [5].

W jednostkach bezwzględnych moc akustyczną wyrażamy w [W] – jest to jednak uciążliwe ze względu na bardzo dużą rozpiętość tych wartości. Ze względów praktycznych wprowadzono nową jednostkę [B] – bel ([dB] – decybel). Jest to jednostka bezwymiarowa, która określa stosunek wartości zmierzonej (wyliczonej) do wartości odniesienia. Poziom mocy akustycznej jest ilorazem mocy akustycznej do mocy akustycznej odniesienia (wartość stała).

Poziom mocy akustycznej jednoznacznie opisuje urządzenia – jest to ich cecha. Powinien być wyznaczany dla określonego trybu pracy. Dla wentylatorów będzie to prędkość obrotowa oraz punkt pracy. Zmiana obrotów wirnika lub zmiana punktu pracy powoduje, że poziom mocy akustycznej dla tego samego urządzenia może być zupełnie inny.

Dodatkowo należy pamiętać, że w celu pełnego opisu wpływu pracy urządzenia na warunki akustyczne otoczenia należy zdefiniować hałas emitowany na ssaniu, na tłoczeniu oraz przez obudowę wentylatora. W sytuacji gdy urządzenie znajduje się w opisywanym pomieszczeniu, a wlot i wylot są z niego wyprowadzone, wystarczające będzie uwzględnienie hałasu przez obudowę. Dla instalacji mechanicznej wywiewnej, gdzie wentylator znajduje się na dachu i jest połączony z pomieszczeniem instalacją wentylacyjną, do opisu akustycznego pomieszczenia niezbędny będzie poziom mocy akustycznej na ssaniu.

cisnienie akustyczne

Rys. 2. Ciśnienie akustyczne i atmosferyczne [4]

wspolczynnik kierunkowy

Rys. 3. Współczynnik kierunkowy dla różnych lokalizacji źródła dźwięku w pomieszczeniu


Źródło: Venture Industries [7]

Wielkością opisującą hałas w określonym miejscu w pomieszczeniu (lub na zewnątrz) jest poziom ciśnienia akustycznego. Jest on zależny od źródła dźwięku (od wentylatora, który jest zdefiniowany poziomem mocy akustycznej), odległością od niego, ilością powierzchni odbijających dźwięk i charakterystyką akustyczną samego pomieszczenia (zdolnością do absorbowania/odbijania dźwięku).

Zrozumienie różnicy i zależności między poziomem mocy akustycznej i poziomem ciśnienia akustycznego jest kluczowe przy opisywaniu zjawisk akustycznych, nie tylko w wentylacji. Zależność między poziomem ciśnienia akustycznego a poziomem mocy akustycznej określa wzór:

Lp – poziom ciśnienia akustycznego – określa hałas w konkretnym miejscu;

Lw – poziom mocy akustycznej urządzenia (wentylatora) – „cecha akustyczna”, wielkość odczytu np. z kart katalogowych producenta;

Q – współczynnik kierunkowy dla różnych lokalizacji źródła dźwięku w pomieszczeniu (patrz rys. 3);

r – odległość od źródła dźwięku;

A – chłonność akustyczna pomieszczenia/środowiska, w którym znajduje się źródło dźwięku.

Uciążliwość akustyczna wentylatora, czyli poziom ciśnienia akustycznego w danym miejscu, jest zależna nie tylko od emitowanego hałasu, czyli od poziomu mocy akustycznej urządzenia, ale również od warunków, w jakich obserwator się znajduje. Wpływ na to ma odległość od źródła dźwięku, chłonność akustyczna środowiska, w którym obserwator się znajduje, oraz ilość powierzchni otaczających źródło. Dwa takie same wentylatory pracujące w tym samym punkcie pracy mogą wywoływać zupełnie inne wrażenia akustyczne – mieć różne wartości poziomu ciśnienia akustycznego. Tabela 1 obrazuje właśnie taką sytuację.

Dwa takie same wentylatory pracują w tym samym punkcie pracy (700 m3/h i 200 Pa), punkty, w których wyliczamy poziom ciśnienia akustycznego, znajdują się w takiej samej odległości od źródła, np. 3 m. Obie sytuacje różnią się jednak środowiskiem, w którym urządzenie pracuje. W pierwszym przypadku mamy przestrzeń mocno absorbującą dźwięk i zjawisko jego odbicia praktycznie nie występuje, w drugim sytuacja jest skrajnie odmienna – środowisko silnie pogłosowe i dźwięk mocno się odbija. Różnica tkwi jeszcze w liczbie przegród odbijających dźwięk – w pierwszym przypadku jest to jedna powierzchnia, a w drugim dwie.

tabela1 2

Rys. 4. Dane akustyczne wentylatora AFB 200 EC

Charakterystyka widmowa źródeł dźwięku

Dźwięki, w tym hałas, towarzyszące nam w życiu codziennym nie są jednotonowe. Również wentylatory nie emitują dźwięku o jednej częstotliwości, lecz w jej szerokim zakresie. Charakterystyka widmowa wentylatora jest niezbędna przy projektowaniu elementów absorbujących i odbijających dźwięk. W technice wentylacyjnej przyjęło się podawać charakterystykę widmową w pasmach oktawowych w zakresie od 63 do 8000 Hz.

Decydujący wpływ na wartość poziomu mocy akustycznej Lw(A) mają oktawy o najwyższej wartości. Jest to informacja kluczowa przy wyborze tłumika, dla wentylatora z powyższego przykładu należy wytłumić przede wszystkim dźwięki w zakresie od 250 do 4000 Hz.

charakterystyka akustyczna wentylatora

Rys. 5. Charakterystyka akustyczna wentylatora AFB 125 EC dla parametrów: ssanie, 435 m3/h i 10 Pa


Źródło: Venture Industries

Korekcja A

W technice wentylacyjnej przyjęło się operowanie wielkościami skorygowanymi korekcją A. Jest to spowodowane budową ucha ludzkiego oraz jego czułością na dźwięki o różnej częstotliwości. Najbardziej uciążliwe są dźwięki przy częstotliwości 1000 Hz, a te poniżej 125 Hz oraz powyżej 8000 Hz mają zdecydowanie mniejszą uciążliwość. Z tego względu wprowadzono krzywą korekcyjną, która uwzględnia odbiór dźwięków przez ludzkie ucho.

Na rys. 6 przedstawiono charakterystykę akustyczną wentylatora RF/4-200 (na ssaniu, przy punkcie pracy 800 m3/h i 125 Pa). Kolumny niebieskie przedstawiają charakterystykę widmową wyrażoną w decybelach [dB]. Analizując jej przebieg, można odnieść wrażenie, że kluczowe będzie wyciszenie oktaw 125, 250 i 500 Hz. Jednak przy uwzględnieniu charakterystyki ucha ludzkiego i jego czułości na dźwięki o różnej częstotliwości, czyli po wprowadzeniu korekcji A (kolumny czerwone), widać, że kluczowe będą oktawy 500, 1000 i 2000 Hz.

wentylator rf

Rys. 6. Charakterystyka akustyczna wentylatora RF/4-200 (na ssaniu, punkt pracy 800 m3/h i 125 Pa)

Hałas wentylatorów, ściśle związany z prędkością obwodową wirnika, wywoływany jest przez [6]:

  • przepływ czynnika roboczego przez wentylator i sieć przewodów wentylacyjnych – jest to tzw. hałas aerodynamiczny,
  • pracę części mechanicznych wentylatora – jest to tzw. hałas mechaniczny.

Hałas mechaniczny o poziomie mocy akustycznej LW ≈ u2,3 (u – prędkość obwodowa wirnika) powstaje na skutek ruchu obrotowego koła wirnikowego wywołującego drgania elementów konstrukcyjnych wentylatora. Drgania te przenoszone poprzez konstrukcję wentylatora (obudowę, kanały itp.) tworzą w jego otoczeniu pole fal powietrznych.

Zły stan techniczny wentylatora (wadliwa praca łożysk, złe wyważenie wirnika, niecentryczności sprzęgła, nieprawidłowe połączenie elementów wentylatora itp.) przy prędkościach rezonansowych może powodować, że składowa mechaniczna decyduje o jego hałasie. W przypadku ograniczenia źródeł hałasu mechanicznego wentylatora zaczyna dominować hałas pochodzenia aerodynamicznego, związany z przepływem przetłaczanego czynnika wewnątrz obudowy wentylatora oraz wzdłuż instalacji wentylacyjnej.

Hałas aerodynamiczny można podzielić na dwie główne grupy:

  • hałas turbulencyjny – charakteryzujący się widmem szumowym,
  • hałas od niejednorodności strugi – o akustycznym widmie tonalnym.

Hałas turbulencyjny o widmie szerokopasmowym wywołany jest przepływami nieustalonymi przez wentylator i zależy od prędkości strumienia opływającego element zakłócający strugę (np. łopatka wentylatora). Turbulencja występuje za elementami wentylatora charakteryzującymi się nieciągłościami pola przepływu. Przepływ powoduje lokalne zmiany ciśnień nie tylko w samej strudze, ale również w pobliżu opływanych powierzchni.

wplyw zmiany predkosci

Rys. 7. Wpływ zmiany prędkości obrotowej wentylatora na kształt widma poziomu mocy akustycznej wylotu wentylatora [8]

sumowanie zrodel dzwieku

Rys. 8. Sumowanie źródeł dźwięku – na przykładzie wentylatorów bocznokanałowych SC50C 1500T


Źródło: Venture Industries

Hałas wywołany niejednorodnością strumienia występuje przede wszystkim przy przechodzeniu krawędzi spływu łopatek w rejonie języczka w wentylatorach promieniowych. W wyniku ustalonego ruchu obrotowego wirnika kąt położenia łopatki, a więc i siła oddziaływania między łopatką a czynnikiem roboczym ulega zmianom. Częstotliwość podstawowa tych zmian jest równa częstotliwości wchodzenia łopatek w obszar zmian pola przepływu. Częstotliwość ta zwana jest częstotliwością łopatkową f2:

gdzie:

z – liczba łopatek,

n – prędkość obrotowa.

Poziom mocy akustycznej wylotu wentylatora jest wyższy niż poziom mocy akustycznej od strony wlotu, a jednocześnie w obu widmach występują częstotliwości związane z częstotliwością łopatkową wentylatora.

Początkowo, przy wzroście prędkości obrotowej wentylatora w widmie poziomu mocy akustycznej obserwowany jest dalszy wzrost poziomu mocy dla f2 = 200 Hz, a dalszy wzrost prędkości obrotowej powoduje przesunięcie częstotliwości łopatkowej do pasma f2 = 250 Hz.

dane techniczne

Rys. 9. Dane techniczne wentylatorów TD i TD Silent


Źródło: Venture Industries

na ssaniu

Rys. 10. Charakterystyka akustyczna porównywanych wentylatorów na ssaniu


Źródło: Venture Industries

na tloczeniu

Rys. 11. Charakterystyka akustyczna porównywanych wentylatorów na tłoczeniu


Źródło: Venture Industries

Dodawanie źródeł dźwięku

W instalacjach wentylacyjnych bardzo rzadko mamy do czynienia z pojedynczym źródłem dźwięku. W celu prawidłowej oceny hałasu (od wentylacji) występującego w danym środowisku należy uwzględnić wszystkie jego źródła. Oprócz hałasu od urządzeń mechanicznych, takich jak wentylatory, należy pamiętać o hałasie generowanym przez instalację wentylacyjną – czyli związanym bezpośrednio z przepływem powietrza przez poszczególne elementy.

Dwa identyczne źródła dźwięku pracujące obok siebie powodują dwukrotnie większy hałas niż jedno urządzenie. Sumowanie źródeł dźwięku odbywa się logarytmicznie.

Tłumienie wentylacji

Działania zmierzające do tłumienia hałasu w instalacji powinny być podejmowane już na etapie projektowania i doboru urządzeń. Warunkiem skutecznego ograniczenia emisji hałasu jest przede wszystkim ograniczenie źródła jego powstawania, tj. stosowanie cichobieżnych wentylatorów oraz ich prawidłowy montaż. Dzięki powiązaniu prac z dziedziny przepływów oraz akustyki i zastosowaniu odpowiednich rozwiązań technicznych opracowane zostały liczne konstrukcje wentylatorów nowej generacji charakteryzujących się obniżonym poziomem hałasu. Jednak pomimo znacznego postępu nadal występuje konieczność stosowania w instalacjach wentylacyjnych biernych elementów ochrony akustycznej, które pozwalają na pracę instalacji przy wykorzystywaniu pomieszczeń budynku zgodnie z ich funkcją użytkową.

W większości sytuacji mamy możliwość wyboru pomiędzy kilkoma urządzeniami, które spełniają podstawowe wymagania, czyli tzw. punkt pracy urządzenia – wydajność i spręż. Na rys. 9 –11 porównano budowę i parametry techniczne dwóch wentylatorów kanałowych: TD i TD Silent (wersja ze specjalnie wykonaną obudową absorbującą dźwięk).

Na rys. 9 pokazano charakterystyki pracy i charakterystyki akustyczne porównywanych wentylatorów. Wybrano punkt pracy dla 600 m3/h i 200 Pa. Na rys. 10 podano charakterystykę akustyczną wentylatora na ssaniu, a na rys. 11 na tłoczeniu wraz z charakterystyką widmową dla poszczególnych oktaw.

Obroty wentylatorów

Łatwo zauważyć, że wentylatory o niższej prędkości obrotowej będą cichsze od tych z dużą prędkością. Na rys. 12 zestawiono parametry dwóch urządzeń z tej samej serii – RF. Oba pracują w tym samym punkcie pracy – 600 m3/h i 150 Pa (rys. 13).

Prowadzenie instalacji wentylacyjnej

Powietrze jest rozprowadzane kanałami wentylacyjnymi, a sposób ich prowadzenia oraz połączenia z wentylatorami ma wpływ na emitowany hałas. Na rys. 14, 15 i 16 zilustrowano prawidłowe i nieprawidłowe podłączenia wentylatorów do kanałów wentylacyjnych.

Hałas emitowany przez instalacje wentylacyjne jest skutkiem ubocznym ich działania. Powietrze transportowane z małą prędkością i bez nagłych zmian kierunku powoduje małe opory przepływu, a powstający hałas nie jest uciążliwy. W przypadku nagłej zmiany kierunku przepływu powietrza bezpośrednio za wentylatorem dochodzi do podniesienia wartości poziomu dźwięku o ok. 4 dB. W przypadku gdy zmiana kierunku przepływu powietrza będzie przeciwna do kierunku obrotów wentylatora, poziom dźwięku może się zwiększyć o ok. 6 dB.

W praktyce wentylacyjnej stosowane są zalecenia dotyczące prędkości przepływu powietrza w instalacjach wentylacyjnych. Większa prędkość przepływu powoduje większy hałas, czyli zmniejszając prędkość, emitowany hałas obniżamy.

Zmniejszenie średnic przewodów przekłada się bezpośrednio na mniejsze koszty materiałowe oraz mniejszą ilość miejsca zajętego przez instalacje. Niestety prowadzi to również do wzrostu oporów przepływu, co skutkuje koniecznością zastosowania mocniejszego wentylatora i powoduje większy hałas.

charakterystyka pracy wentylatorow

Rys. 12. Charakterystyki pracy wentylatorów RF


Źródło: Venture Industries

poziom mocy

Rys. 13. Poziom mocy akustycznej wentylatorów RF/2-160S i RF/4-200S pracujących w punkcie pracy 600 m3/h i 150 Pa, na tłoczeniu

tlumik kanalowy

Rys. 17. Tłumik kanałowy elastyczny AKU-COMP; tłumik kanałowy o przekroju prostokątnym (z widocznymi kulisami); podstawa dachowa tłumiąca (z widocznymi kulisami)


Źródło: Venture Industries

Elementy instalacji tłumiące hałas oraz przykład obliczania tłumienia

Kolejny etapem „walki z hałasem” jest zastosowanie elementów tłumiących dźwięk – podstaw tłumiących lub tłumików – patrz rys. 17. Do wykonywania obliczeń akustycznych niezbędna jest znajomość pełnej charakterystyki akustycznej wentylatora oraz stosowanego tłumika.

Przykład obliczeniowy przedstawiony został w tabeli 3. Dla każdej oktawy od wartości poziomu dźwięku emitowanego przez wentylator należy odjąć tłumienie tłumika oraz dodać szumy powstające na tłumiku. Uzyskany wynik to charakterystyka akustyczna wentylatora z tłumikiem.

 

Literatura

  1. Kaiser Krzysztof, Wolski Andrzej, Hałas i zanieczyszczenia w wentylacji pomieszczeń, MASTA, 2011
  2. Materiały pomocnicze Systemair, (red.) Pełech A., Szczęśniak S., Zając A.
  3. Fortuna Stanisław, Wentylatory: podstawy teoretyczne, zagadnienia konstrukcyjno-eksploatacyjne i zastosowanie, Techwent, 1999
  4. Kirpluk Mikołaj, Podstawy akustyki, https://www.ntlmk.com/biblioteka/M.Kirpluk%20-%20Podstawy%20akustyki%20-%202021-12.pdf
  5. PN-EN ISO 3740 Akustyka. Wyznaczanie poziomów mocy akustycznej źródeł hałasu. Wytyczne stosowania norm podstawowych
  6. Dyszlewska Krystyna, Pomiar dźwięku emitowanego przez strugę, Wyd. Politechnika Łódzka, IMP Zakład Metrologii Przepływu, 2009
  7. Hendiger Jacek, Ziętek Piotr, Chludzińska Marta, Wentylacja i klimatyzacja: materiały pomocnicze do projektowania, Venture Industries, 2019
  8. Bommes Leonhard, Beurteilung des Ventilatorgeräusches, „HLH” Vol. 36, No. 8, 1985
  9. Wiadomości teoretyczne – akustyka, materiały pomocnicze Swegon

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Urządzenia do kontroli rozprzestrzeniania się dymu i ciepła

Urządzenia do kontroli rozprzestrzeniania się dymu i ciepła Urządzenia do kontroli  rozprzestrzeniania się dymu i ciepła

Systemy wentylacji pożarowej w budynkach wielokondygnacyjnych mają za zadanie powstrzymanie rozprzestrzeniania się dymu w budynku i zapewnienie bezpieczeństwa – ewakuacji i działania zespołów ratowniczo-gaśniczych....

Systemy wentylacji pożarowej w budynkach wielokondygnacyjnych mają za zadanie powstrzymanie rozprzestrzeniania się dymu w budynku i zapewnienie bezpieczeństwa – ewakuacji i działania zespołów ratowniczo-gaśniczych. Wymaga to stosowania dla danego budynku rozwiązań technicznych zgodnych z opracowanym dla niego scenariuszem pożarowym. Liczy się rzeczywista efektywność zastosowanych systemów.

dr inż. Beata Wilk-Słomka, dr inż. Janusz Belok Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych...

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych okien i żaluzji bez odpowiedniego algorytmu sterowania nimi oraz oświetleniem nie gwarantuje zysków energetycznych i utrzymania komfortu. Wypadkowa efektywność energetyczna tego typu rozwiązań jest trudna do określenia bez przeprowadzenia badań symulacyjnych. Dlatego warto je wykonać na etapie...

WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Systemy kanalizacji od WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów...

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów łączeniowych. Dzięki doświadczeniu i zaawansowanemu procesowi technologicznemu oferowane przez firmę produkty są najwyższej jakości, mają podwyższoną trwałość oraz precyzyjne wykonanie.

Joanna Ryńska Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z...

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z podstawowych wskazań higienicznych jest odpowiednia jakość powietrza w salach i klasach. Tymczasem jej zapewnienie to ogromne wyzwanie.

mgr inż. Artur Miszczuk Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku...

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku i wymiana stolarki pociągają za sobą zmiany w systemie wentylacji. W obecnie termomodernizowanych budynkach jednorodzinnych należy odchodzić od wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji hybrydowej lub mechanicznej. Zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w...

jr Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Szafy klimatyzacji precyzyjnej Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań...

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań szaf klimatyzacji precyzyjnej – wydajnego, niezawodnego i ciągłego odprowadzania zysków ciepła – doszedł też wymóg energooszczędnej pracy.

Air-Com Pneumatyka Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj! Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Joanna Ryńska Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą...

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą część roku wysoka temperatura powietrza zewnętrznego sprawia, że poszukiwane są także ekonomiczne rozwiązania chłodnicze. Te sprężarkowe są skuteczne, ale zwykle energochłonne. Można jednak wspomóc – a w pewnych warunkach nawet zastąpić – ich działanie, stosując systemy chłodzenia wyparnego.

mgr inż. Monika Załuska, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym...

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym pochodzącymi z własnych urządzeń grzewczych, jest niebezpieczne, ponieważ znacząco obniża jakość powietrza i prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych. W celu zredukowania ilości zanieczyszczeń pyłowych w domach jednorodzinnych można zastosować oczyszczacz powietrza lub wentylację mechaniczną...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji? Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań...

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań systemów łączących wentylację, ogrzewanie i chłodzenie.

dr inż. Marian Rubik Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia...

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia się wysoką efektywnością energetyczną, łatwością prowadzenia przewodów czynnika chłodniczego oraz elastycznym współdziałaniem z systemami BMS. Systemy takie są jednak droższe inwestycyjnie i mają pewne ograniczenia stosowania spowodowane głównie warunkami bezpieczeństwa użytkowników.

Joanna Ryńska Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS,...

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS, przybywa też instalacji łączących niezależne systemy regulacji i sterowania.

Redakcja RI Sklepy online dla instalatora

Sklepy online dla instalatora Sklepy online dla instalatora

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Flowair Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego...

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego dnia jest bardzo duża. Jak nie pogubić się w tym natłoku i jednocześnie wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb? Czy przy wyborze kierować się samymi parametrami produktów czy może warto zwrócić uwagę na coś jeszcze? Na te i inne nurtujące Was pytania odpowiada FLOWAIR i jego program...

Waldemar Joniec Wentylacja garaży zamkniętych

Wentylacja garaży zamkniętych Wentylacja garaży zamkniętych

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi...

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi parkingami. Z czasem będą w nich parkować samochody z różnym napędem – z silnikami spalinowymi z zapłonem iskrowym, wysokoprężnymi, silnikami na LPG i CNG oraz ogniwami paliwowymi, akumulatorami elektrycznymi, a może nawet napędzane wodorem. Projektując garaż i jego wentylację, warto uwzględniać...

Waldemar Joniec Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja wspomagana energią z gruntu Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji...

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji regulowanej i odzysku energii z powietrza wywiewanego z budynków, a także korzystaniu z energii gruntu.

Andrzej Romanowski Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a...

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a także regulacja ciśnienia i strumienia powietrza. Jednym z warunków prawidłowej pracy instalacji jest uzyskanie wymaganych strumieni powietrza we wszystkich jej przewodach i urządzeniach przy możliwie niskim zużyciu energii.

Joanna Ryńska Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących...

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących do szybkiego osuszania pomieszczeń.

Joanna Ryńska Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie,...

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z rozprzestrzenianiem powodującego ją wirusa SARS-CoV-2, ze zdwojoną siłą powraca dyskusja o znaczeniu prawidłowej wentylacji, klimatyzacji i uzdatniania powietrza wewnętrznego dla czystości mikrobiologicznej pomieszczeń.

Waldemar Joniec Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami...

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych. Sercem tych systemów są sensory użyte w detektorach. Do detekcji trującego CO oraz wybuchowych LPG i CNG można stosować różne sensory. Standardem są proste w obsłudze systemy działające automatycznie z detektorami progowymi sygnalizującymi przekroczenie stężeń...

Joanna Ryńska Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza...

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza w pomieszczeniu, jak i do dezynfekcji pomieszczeń po pobycie w nich osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań,...

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań, umożliwiających redukcję zużycia energii przez budynki i ich wpływu na środowisko. Bez nowego spojrzenia na zagadnienia związane z systemami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia powietrza w obiektach nie jest możliwy dalszy rozwój segmentu instalacji HVAC w budynkach mieszkalnych,...

Redakcja RI zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas...

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas największy wpływ. Z badań wynika, że w wielu budynkach wielorodzinnych i placówkach edukacyjnych jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dlatego programy ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI i ODDECH DLA SZKÓŁ skupiają się na rozwiązaniu problemu jakości powietrza wewnętrznego i efektywności energetycznej...

Marcin Gasiński Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021? Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie...

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań, jednak dostarczenie wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego do mieszkań wiąże się nie tylko z kwestiami technicznymi, ale i uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.