Jakość powietrza w szkołach i biurach w świetle nowych wytycznych WHO
Środowiska naukowe zajmujące się jakością i ochroną środowiska, w tym lekarskie, z zadowoleniem przyjęły zmianę po 16 latach wytycznych WHO dotyczących jakości powietrza zewnętrznego. Nowe zalecenia powinny się przełożyć na większą popularność wentylacji mechanicznej i filtracji powietrza w obiektach, w których spędzamy najwięcej czasu i gdzie powinniśmy być najbardziej wydajni – zwłaszcza w zakładach pracy, biurach i szkołach.
Komfortowa wentylacja pozwala ograniczyć koszty ogrzewania, a latem naturalnie i zdrowo schłodzić powietrze. Co więcej, pomaga zapobiegać uczuciu duszności w okresie upałów, a zimą dowilżać suche powietrze...
Komfortowa wentylacja pozwala ograniczyć koszty ogrzewania, a latem naturalnie i zdrowo schłodzić powietrze. Co więcej, pomaga zapobiegać uczuciu duszności w okresie upałów, a zimą dowilżać suche powietrze w budynku. Dobrze, jeśli działa także prozdrowotnie, redukując stężenie bakterii i grzybów w powietrzu wentylacyjnym.
Oferta Wilo dla chłodnictwa to nie tylko popularne, wysokosprawne pompy bezdławnicowe, które mogą również pracować z mieszaniną woda-glikol w stężeniu do 50%, ale także cała gama pomp, które doskonale...
Oferta Wilo dla chłodnictwa to nie tylko popularne, wysokosprawne pompy bezdławnicowe, które mogą również pracować z mieszaniną woda-glikol w stężeniu do 50%, ale także cała gama pomp, które doskonale sprawdzają się w obiegach chłodniczych pierwotnych i wtórnych wodnych i wodno-glikolowych. Coraz częściej w w/w układach stosuje się również jako medium mrówczan potasu, który przy pewnych zastrzeżeniach może być przetłaczany za pomocą pomp Wilo.
Jesteśmy firmą zajmującą się prefabrykacją oraz montażem instalacji wentylacyjnych. Nasze wieloletnie doświadczenie w realizacjach wielu projektów skłania nas do szukania nowych rozwiązań w dziedzinie...
Jesteśmy firmą zajmującą się prefabrykacją oraz montażem instalacji wentylacyjnych. Nasze wieloletnie doświadczenie w realizacjach wielu projektów skłania nas do szukania nowych rozwiązań w dziedzinie wentylacji. Wychodząc naprzeciw polepszaniu warunków bytowych ludzi przebywających w pomieszczeniach z wentylacją i rekuperacją, wprowadziliśmy w tych instalacjach montaż generatorów emitujących jony ujemne nazywane aerojonami.
Zanieczyszczenie powietrza – zarówno atmosferycznego, jak i wewnętrznego – odpowiada za ok. 12% zgonów rocznie (dane z 2019 r.) oraz za ok. 1,575 bln dol. rocznie kosztów skutków zdrowotnych i umieralności w Europie [1]. Jak wskazują sygnatariusze międzynarodowego oświadczenia środowisk medycznych, naukowych i zdrowia publicznego, negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza występują nie tylko przy jego wysokich stężeniach – nie istnieją wręcz progi, poniżej których stężenia zanieczyszczeń można uznać za bezpieczne dla zdrowia [1].
Dlatego we wrześniu 2021 r. ukazały się zaktualizowane po 16 latach wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące jakości powietrza [2]. Oprócz zaostrzenia dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń powietrza (por. tabela 1), stwierdzono, że należy także sukcesywnie zmniejszać średnie narażenie na zanieczyszczenia. Koncepcja ta powinna znaleźć odzwierciedlenie m.in. w zaplanowanej na 2022 r. rewizji dyrektywy 2008/50/EC dotyczącej jakości powietrza [1].
Choć wytyczne WHO dotyczą jakości powietrza atmosferycznego, przez środowiska inżynierskie traktowane są także jako zalecenia dla jakości powietrza wewnętrznego. Takie podejście rekomenduje organizacja Eurovent w Wytycznych 4-23 Dobór filtrów do wentylacji ogólnej klasyfikowanych według EN ISO 16890 (zaktualizowanych na początku 2022 roku) i wskazuje, że dla pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi (SUP 2, czyli kategoria 2. powietrza nawiewanego – por. tabela 2) wartość stężenia PM w powietrzu nawiewanym powinna wynosić maks. 0,5 wartości zalecanych przez WHO [3]. Natomiast dla SUP 3, czyli pomieszczeń z czasowym przebywaniem ludzi (magazyny, centra handlowe, myjnie, serwerownie) maks. wartość cząstek stałych może stanowić 0,75 wartości zalecanych przez WHO 2021, a dla SUP 4, czyli pomieszczeń doraźnego przebywania ludzi (np. toalety, klatki schodowe), wartość maks. jest taka sama jak w wytycznych WHO, czyli PM2,5 ≤ 5 μg/m3 i PM10 ≤ 15 μg/m3.
Wytyczne Euroventu uwzględniają fakt, że pył zawieszony pochodzi nie tylko z powietrza zewnętrznego, ale i powstaje wewnątrz pomieszczeń, głównie wskutek termicznej obróbki żywności czy palenia tytoniu [3].
Eurovent 4/23 - 2022
Rekomendacje Euroventu mają zastosowanie przede wszystkim w projektowaniu systemów inżynierskich zapewniających prawidłową jakość powietrza dla biur. Według raportu Ankieta o zdrowych budynkach [4], 62% pracowników biur wiąże jakość powietrza wewnętrznego z lepszą kondycją zdrowotną, 53% – z dobrostanem psychicznym, a 43% – z wyższą produktywnością i zdolnością rozwiązywania problemów. Odczucia te znajdują potwierdzenie w badaniach prowadzonych w 2014 r. w szkołach, według których istnieje związek między stosowaniem wentylacji mechanicznej a dobrymi wynikami testów logicznych zarówno rano, jak i po południu, co należy wiązać ze stałą jakością powietrza przez cały dzień [5].
Około 75% respondentów pracujących w biurach uważa, że powietrze wewnętrzne jest mniej zdrowe niż powietrze na zewnątrz, tyle samo martwi się o jakość powietrza w swoim budynku – aż 35% deklaruje, że martwi się „bardzo” lub „skrajnie” [4]. Na obawy pracowników biur wpływa też pandemia choroby COVID-19 i jej kolejne warianty – aż 87% pracowników odczuwa większy niż do tej pory dyskomfort związany z pracą w budynku biurowym. Zgodnie z głosami środowiska naukowego, w obecnej sytuacji globalnej zadaniem budynkowych systemów technicznych powinna się stać także kontrola rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych poprzez obniżenie ryzyka zakażeń do akceptowalnego poziomu, np. dzięki stosowaniu filtracji czy dezynfekcji oraz zwiększonej wymiany powietrza [6].
O ile w przypadku biur wysoka jakość powietrza będzie się stawać przewagą konkurencyjną pracodawcy, o tyle w szkołach – szczególnie w istniejących placówkach – wykonanie systemu wentylacyjnego odpowiedzialnego za prawidłową jakość powietrza może napotkać bariery ekonomiczne. To m.in. dlatego w wyniku rozstrzygniętego w lipcu 2021 r. konkursu organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju pt. „Wentylacja dla szkół i domów” cztery firmy, dysponując budżetem po 700 tys. zł, mają opracować nie tylko innowacyjne, ale też efektywne ekonomicznie systemy wentylacji mechanicznej dla istniejących sal lekcyjnych. Mają to być systemy zdecentralizowane (jeden system na jedną salę lekcyjną), składające się z maksymalnie trzech central o całkowitym poborze mocy elektrycznej nie większej niż 3,8 kW na pomieszczenie lekcyjne, zapewniające poziom dźwięku LAeq nie większy niż 35 dB. Wszystkie elementy systemu dla danej sali lekcyjnej mają być zainstalowane w tej konkretnej sali. Natomiast czerpnie i wyrzutnie mają zostać zlokalizowane w przegrodach zewnętrznych sali.
Systemy te mają spełnić szereg wymagań związanych z jakością powietrza i efektywnością energetyczną, ale także zapewnić właściwą jakość powietrza. NCBiR nie tylko określiło wymagania dotyczące temperatury i wilgotności powietrza nawiewanego, minimalnych wartości odzysku ciepła, chłodu i wilgoci czy ryzyka przeciągu, ale także podało wskaźniki dotyczące jakości powietrza, metodykę ich wyznaczania oraz ich minimalną wartość, jaką system wentylacyjny musi zapewnić.
Środowiskową jakość powietrza ECO określa wskaźnik oparty na sumie trzech wskaźników – średnich zmian przyrostów stężenia dwutlenku węgla, stężenia cząstek PM2,5 oraz zużycia energii elektrycznej. Natomiast mikrobiologiczną jakość powietrza IAQ określa zmiana liczby jednostek tworzących kolonie dla aerozolu bakteryjnego GRAM(–) oraz GRAM(+) w ciągu 45 minut.
Literatura
Badyda Artur (red. wersji polskiej), Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące jakości powietrza z 2021 roku – drogowskaz do zdrowszego powietrza dla wszystkich, https://is.pw.edu.pl/wytyczne-swiatowej-organizacji-zdrowia-who-dotyczace-jakosci-powietrza-z-2021-roku-drogowskaz-do-zdrowszego-powietrza-dla-wszystkich/ (dostęp: 15.03.2022)
WHO global air quality guidelines: Particulate matter (PM2.5 and PM10), ozone, nitrogen dioxide, sulfur dioxide and carbon monoxide. Executive summary, World Health Organization, 2021
Eurovent 4/23 – 2022, Selection of EN ISO 16890 rated air filter classes for general ventilation applications – Fourth edition, 2022, Brussels, 22.01.2022
Honeywell and Wakefield Research, Healthy Buildings Survey, 2022
Schools Indoor Pollution and Health Observatory Network in Europe – Final Report, European Union, 2014
Morawska Lidia et al., A paradigm shift to combat indoor respiratory infection. Building ventilation systems must get much better, „Science” 372, 6543, 14.05.2021
Wentylacja dla szkół i domów, https://www.gov.pl/web/ncbr/wentylacja-dla-szkol-i-domow (dostęp: 15.03.2022)
Frapol, Czym oddychają uczniowie, czyli dlaczego pilnie potrzebny jest ODDECH DLA SZKÓŁ, „Rynek Instalacyjny” 11/2021, s. 42–44
Rozwój branży budowlanej wiąże się z sukcesywnym zmniejszaniem zapotrzebowania na energię grzewczą (chłodniczą) budynków. Rośnie zatem znaczenie poziomu konsumpcji energii elektrycznej – wielkość jej zużycia...
Rozwój branży budowlanej wiąże się z sukcesywnym zmniejszaniem zapotrzebowania na energię grzewczą (chłodniczą) budynków. Rośnie zatem znaczenie poziomu konsumpcji energii elektrycznej – wielkość jej zużycia przez systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne jest coraz ważniejszym aspektem doboru urządzeń.
Nowoczesne systemy regulacji strumienia powietrza umożliwiają oszczędność energii przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu użytkownikom. Wykorzystanie do sterowania wentylacją czujników zamontowanych w pomieszczeniach...
Nowoczesne systemy regulacji strumienia powietrza umożliwiają oszczędność energii przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu użytkownikom. Wykorzystanie do sterowania wentylacją czujników zamontowanych w pomieszczeniach sprawia, że instalacja pracuje tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
Pomieszczenia, w których montowane są sprężarki wchodzące w skład instalacji sprężonego powietrza i agregaty pomp próżniowych, wymagają odpowiedniej wentylacji i chłodzenia, a także czystości powietrza....
Pomieszczenia, w których montowane są sprężarki wchodzące w skład instalacji sprężonego powietrza i agregaty pomp próżniowych, wymagają odpowiedniej wentylacji i chłodzenia, a także czystości powietrza. Ma to istotny wpływ na eksploatację tych urządzeń – nieprawidłowa wentylacja grozi bowiem ich przegrzewaniem się i awarią.
W artykule poruszono problem zakresu stosowalności norm do obliczeń związanych z bilansowaniem energetycznym budynku na potrzeby sporządzenia świadectw charakterystyki energetycznej według nowej metodyki.
W artykule poruszono problem zakresu stosowalności norm do obliczeń związanych z bilansowaniem energetycznym budynku na potrzeby sporządzenia świadectw charakterystyki energetycznej według nowej metodyki.
O konieczności oszczędzania energii pierwotnej w instalacjach wentylacyjnych przekonana jest coraz większa rzesza użytkowników budynków. W związku z tym rozwiązania ograniczające zapotrzebowanie na energię...
O konieczności oszczędzania energii pierwotnej w instalacjach wentylacyjnych przekonana jest coraz większa rzesza użytkowników budynków. W związku z tym rozwiązania ograniczające zapotrzebowanie na energię stosowane są coraz powszechniej. Zastosowania wymienników odzyskujących ciepło i chłód wymagają także obowiązujące przepisy.
Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...
Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dużo większego znaczenia nabierają wtedy straty ciepła spowodowane przez infiltrację.
Autorki w oparciu o przywołaną w literaturze normę techniczną dotycząca metody obliczania strat energii w budynkach spowodowanych wentylacją i infiltracją powietrza dokonały obliczeń energetycznych strumienia...
Autorki w oparciu o przywołaną w literaturze normę techniczną dotycząca metody obliczania strat energii w budynkach spowodowanych wentylacją i infiltracją powietrza dokonały obliczeń energetycznych strumienia ciepła przepływającego z gruntu do powietrza przez gruntowe wymienniki ciepła. Tę metodę można także stosować przy obliczeniach dla central wentylacyjnych.
Wentylacja na żądanie może być stosowana głównie w pomieszczeniach ze zmienną bądź okresową obecnością ludzi. Poprawna eksploatacja takiego systemu w obiektach typu sale wykładowe, konferencyjne i kinowe...
Wentylacja na żądanie może być stosowana głównie w pomieszczeniach ze zmienną bądź okresową obecnością ludzi. Poprawna eksploatacja takiego systemu w obiektach typu sale wykładowe, konferencyjne i kinowe może przynieść oszczędność kosztów eksploatacyjnych na poziomie 50–60%, natomiast w biurach ok. 20%.
Energia cieplna i elektryczna mają decydujący wpływ na koszty działania układów wentylacji i klimatyzacji. Koszty te można redukować, wykorzystując m.in. automatyczną regulację parametrów instalacji, w...
Energia cieplna i elektryczna mają decydujący wpływ na koszty działania układów wentylacji i klimatyzacji. Koszty te można redukować, wykorzystując m.in. automatyczną regulację parametrów instalacji, w tym płynną zmianę mocy dostarczanej do nagrzewnic i chłodnic. Istotną rolę w działaniach energooszczędnościowych odgrywa także eliminowanie wzajemnego niekorzystnego oddziaływania instalacji klimatyzacji i wentylacji oraz instalacji c.o. Koszty zużycia energii cieplnej mogą być także obniżane poprzez...
Małe firmy poszukują i skutecznie odnajdują klientów w Internecie. Przedstawiamy historie tych, które zarobiły na pozycjonowaniu strony internetowej w Google.
Małe firmy poszukują i skutecznie odnajdują klientów w Internecie. Przedstawiamy historie tych, które zarobiły na pozycjonowaniu strony internetowej w Google.
Powietrze w obiektach sportowych powinno mieć jakość pozwalającą na podejmowanie dużego wysiłku fizycznego. Nadmiernemu stężeniu dwutlenku węgla oraz tworzeniu się bioaerozolu z bakteriami i grzybami mikroskopowymi...
Powietrze w obiektach sportowych powinno mieć jakość pozwalającą na podejmowanie dużego wysiłku fizycznego. Nadmiernemu stężeniu dwutlenku węgla oraz tworzeniu się bioaerozolu z bakteriami i grzybami mikroskopowymi zapobiega wymiana powietrza, a urządzenia i instalacje wentylacyjne należy systematycznie czyścić. Ma to szczególne znaczenie w sezonie zimowym.
Utrzymanie właściwych warunków mikroklimatu w pomieszczeniach, w których znajdują się wyjątkowo wrażliwe na zmiany temperatury urządzenia elektroniczne, należy do podstawowych zadań klimatyzacji precyzyjnej....
Utrzymanie właściwych warunków mikroklimatu w pomieszczeniach, w których znajdują się wyjątkowo wrażliwe na zmiany temperatury urządzenia elektroniczne, należy do podstawowych zadań klimatyzacji precyzyjnej. Jest ona stosowana przede wszystkim w serwerowniach, pomieszczeniach, w których gromadzone są bazy danych, oraz centralach telekomunikacyjnych, a także laboratoriach.
W poprzednim artykule ("Rynek Instalacyjny" nr 11/2015) omówiono elementy technicznego wyposażenia pomieszczeń laboratoriów chemicznych z punktu widzenia wentylacji ogólnej i jej współpracy z wentylacją...
W poprzednim artykule ("Rynek Instalacyjny" nr 11/2015) omówiono elementy technicznego wyposażenia pomieszczeń laboratoriów chemicznych z punktu widzenia wentylacji ogólnej i jej współpracy z wentylacją technologiczną. Poniżej przedstawione zostały elementy związane z wentylacją technologiczną, takie jak digestoria, filtry/skrubery, ssawki, okapy oraz szafy wentylowane.
Wymagania stawiane przez współczesny świat techniki nie pozwalają spocząć na laurach. Również ambitny projektant urządzeń wentylacyjnych ciągle poszukuje nowych rozwiązań, które wdrożone w nowy wyrób lub...
Wymagania stawiane przez współczesny świat techniki nie pozwalają spocząć na laurach. Również ambitny projektant urządzeń wentylacyjnych ciągle poszukuje nowych rozwiązań, które wdrożone w nowy wyrób lub już istniejący ale będący na etapie modyfikowania , pozwoli postawić go na wyższym poziomie jakości i zwiększy efektywność jego działania.
Zagadnienia w artykule dotyczą takich spraw jak: charakterystyka powietrza (jego jakość, udział składników gazowych, określenie zanieczyszczeń naturalnych i antropogenicznych), zanieczyszczenia pyłowe...
Zagadnienia w artykule dotyczą takich spraw jak: charakterystyka powietrza (jego jakość, udział składników gazowych, określenie zanieczyszczeń naturalnych i antropogenicznych), zanieczyszczenia pyłowe i mikrobiologiczne oraz ich wpływ na zdrowie człowieka, wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka, a także tzw. syndromy chorego budynku (SBS) w budynkach mieszkalnych, biurowych, czy szkolnych.
Okna przeciwsłoneczne redukują ilość energii słonecznej wpadającej do przeszklonych pomieszczeń w stopniu umożliwiającym projektowanie mniej obciążonych układów chłodzących. W analizowanym budynku redukcja...
Okna przeciwsłoneczne redukują ilość energii słonecznej wpadającej do przeszklonych pomieszczeń w stopniu umożliwiającym projektowanie mniej obciążonych układów chłodzących. W analizowanym budynku redukcja kosztów eksploatacyjnych jest na tyle znacząca, że dodatkowe nakłady inwestycyjne na okna przeciwsłoneczne zwracają się po około 3 latach eksploatacji.
Nowe wymagania dla urządzeń wentylacyjnych w zakresie oszczędności energii warunkują wprowadzenie ich do obrotu i dopuszczenie do użytku. Zmiany wprowadzane są dwuetapowo – od początku 2016 i 2018 r. Nowe...
Nowe wymagania dla urządzeń wentylacyjnych w zakresie oszczędności energii warunkują wprowadzenie ich do obrotu i dopuszczenie do użytku. Zmiany wprowadzane są dwuetapowo – od początku 2016 i 2018 r. Nowe wymogi zobowiązują producentów do podawania informacji istotnych z punktu widzenia późniejszej eksploatacji. Dane te umożliwiają porównywanie urządzeń. Rzeczywiste koszty eksploatacji instalacji zależą jednak od wielu parametrów, z których część ustalana jest indywidualnie dla danego systemu na...
Artykuł przedstawia metody oceny jakości powietrza wewnętrznego w budynkach zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w normach i rozporządzeniach. Zwrócono w nim uwagę na komfort cieplny pomieszczeń,...
Artykuł przedstawia metody oceny jakości powietrza wewnętrznego w budynkach zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w normach i rozporządzeniach. Zwrócono w nim uwagę na komfort cieplny pomieszczeń, warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki, jakość powietrza wewnętrznego, minimalny strumień powietrza, stężenie dwutlenku węgla, a także obecność pyłów.
W pierwszej części artykułu (Rynek Instalacyjny 7–8/2016) omówiono założenia dla klasyfikacji pomieszczeń przyjętej w projekcie „Wytycznych…” oraz opisano wymagania względem czystości powietrza w pomieszczeniach...
W pierwszej części artykułu (Rynek Instalacyjny 7–8/2016) omówiono założenia dla klasyfikacji pomieszczeń przyjętej w projekcie „Wytycznych…” oraz opisano wymagania względem czystości powietrza w pomieszczeniach poszczególnych klas. Poniżej scharakteryzowano zagadnienia dotyczące procesu inwestycyjnego, odbiorowego oraz eksploatacyjnego.
W analizowanym obiekcie pomimo modernizacji instalacja wentylacji naturalnej nie spełniła swojej funkcji. Poprawa układu wywiewnego bez prawidłowego doprowadzenia odpowiedniej ilości świeżego powietrza...
W analizowanym obiekcie pomimo modernizacji instalacja wentylacji naturalnej nie spełniła swojej funkcji. Poprawa układu wywiewnego bez prawidłowego doprowadzenia odpowiedniej ilości świeżego powietrza zewnętrznego nie skutkuje polepszeniem jakości powietrza wewnętrznego. W obiektach szkolnych o zakresie prac modernizacyjnych decydują często ograniczone środki inwestycyjne, a w trakcie eksploatacji wentylacja pomieszczeń jest nierzadko świadomie ograniczana w celu obniżenia kosztów ogrzewania budynku.
Z punktu widzenia energii i kosztów filtracja powietrza jest w wentylacji zjawiskiem niekorzystnym, gdyż każdy, szczególnie zabrudzony filtr generuje zwiększone zużycie energii oraz zwiększa koszty inwestycyjne...
Z punktu widzenia energii i kosztów filtracja powietrza jest w wentylacji zjawiskiem niekorzystnym, gdyż każdy, szczególnie zabrudzony filtr generuje zwiększone zużycie energii oraz zwiększa koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Jest to konsekwencją konieczności zastosowania wentylacji mechanicznej, której rozwój wspierany jest przez budownictwo energooszczędne, przede wszystkim potrzebę hermetyzacji budynków i kontrolowania wentylacji z odzyskiem ciepła.
Nowa norma EN-ISO 16890 wprowadza m.in. 30 klas filtrów w miejsce obecnych 5 i zmienia zasady ich doboru w systemach wentylacji mechanicznej. Nie ma niestety prostej metody przeliczania dotychczasowych...
Nowa norma EN-ISO 16890 wprowadza m.in. 30 klas filtrów w miejsce obecnych 5 i zmienia zasady ich doboru w systemach wentylacji mechanicznej. Nie ma niestety prostej metody przeliczania dotychczasowych klas na nowe. Z tego powodu przed producentami urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych stoi m.in. zadanie sformułowania całkowicie nowych wymagań w zakresie ochrony powierzchni wymienników ciepła przed ich zanieczyszczeniem w trakcie eksploatacji.
W artykule zawarto propozycję prostego wskaźnika...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.