RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Instalacje HVAC w modernizowanych budynkach zabytkowych i reprezentacyjnych

Instalacja klimatyzacyjna VRF w przykładowej kamienicy z montażem jednostki zewnętrznej na poddaszu budynku
Źródło: Rotenso

Instalacja klimatyzacyjna VRF w przykładowej kamienicy z montażem jednostki zewnętrznej na poddaszu budynku


Źródło: Rotenso

Na rynku istnieje grupa rozwiązań grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, które mają sprostać nie tylko szczególnym wymaganiom technicznym, ale także związanym z przeznaczeniem danego budynku oraz jego architekturą i wystrojem wnętrz.

W artykule:

• „Niewidoczna” klimatyzacja nie tylko w obiektach zabytkowych

• Ogrzewanie i dogrzewanie

• Dopasowanie lub ukrywanie elementów instalacyjnych

• Wentylacja mechaniczna dla poszczególnych pomieszczeń

• Estetyczny dach obiektu usługowego z wentylatorem dachowym

• Ogrzewanie bez odprowadzania spalin

Obiekty, które wymagają szczególnego podejścia do instalacji grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych z punktu widzenia charakteru budynku czy jego architektury, to m.in.:

  • obiekty budowlane wpisane do rejestru zabytków – w przypadku robót budowlanych wymagające pozwolenia na budowę, do którego niezbędne jest pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków [1, 2];
  • obiekty, w których typowe elementy instalacji kolidowałyby z estetyką elewacji lub uniemożliwiałyby wymaganą aranżację wnętrza;
  • obiekty narażone na przestępstwa, akty wandalizmu czy chuligaństwa (kradzież elementów, np. jednostki zewnętrznej systemu klimatyzacyjnego czy dewastacja widocznych urządzeń grzewczych, np. grzejników);
  • obiekty, w których montaż elementów instalacji jest niemożliwy lub utrudniony np. ze względu na konstrukcję czy przeznaczenie budynku, a także budynki, w przypadku których montaż klasycznych rozwiązań instalacyjnych wiązałby się ze szczególnie wysokimi kosztami transportu i montażu.

Szczególne wymagania wobec estetyki instalacji stawiane są często także podczas remontu czy zmiany przeznaczenia budynków.

„Niewidoczna” klimatyzacja nie tylko w obiektach zabytkowych

W przypadku budynków zabytkowych szczególną grupą rozwiązań stanowią instalacje klimatyzacji i chłodzenia, czyli centrale wentylacyjne i klimatyzatory. Są one z jednej strony istotne dla spełnienia oczekiwań inwestora, np. adaptującego starą kamienicę na biura, w których nie tylko ogrzewanie, ale i dobra wentylacja oraz chłodzenie stają się standardem. Z drugiej strony zapewnienie właściwej temperatury i wilgotności w zabytkowym pomieszczeniu może być wymaganiem określonym przez konserwatora zabytków, niezbędnym dla zachowania obiektu we właściwym stanie [3].

Montaż urządzeń wentylacyjnych i klimatyzatorów oraz ich instalacji w budynku wpisanym do rejestru zabytków wymaga uzyskania pozwolenia na budowę (w przypadku budynku wpisanego do gminnej ewidencji zabytków potrzebne jest tylko zgłoszenie budowlane). Składając wniosek o pozwolenie na budowę, należy dołączyć pozytywną decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków. We wniosku kierowanym do konserwatora należy wskazać nie tylko funkcję, jaką w budynku będzie pełniła instalacja klimatyzacyjna, ale też planowane miejsce lokalizacji centrali lub jednostki zewnętrznej klimatyzatora – tak, by nie umieszczać jej w miejscu widocznym, zwłaszcza na elewacji od strony ulicy. Jednym z dostępnych rozwiązań, pozytywnie przyjmowanych przez konserwatorów zabytków, jest umieszczenie jednostki zewnętrznej klimatyzatora w podcieniach, na zakrytych balkonach czy loggiach, na niewidocznych dachach (jeśli pozwala na to ich układ) lub na niewyeksponowanych elewacjach (np. od strony podwórza). Centrale można natomiast montować na strychach, zrobiono tak np. na Zamku Królewskim w Warszawie. W przypadku klimatyzatorów rozwiązaniem sprawdzającym się w obiektach zabytkowych jest układ VRF z jednostką zewnętrzną przystosowaną do montażu w pomieszczeniu technicznym (np. na poddaszu). Warunkiem takiego montażu jest nie tylko dostępność odpowiedniego pomieszczenia, ale także zapewnienie dopływu do niego odpowiedniej ilości powietrza zewnętrznego potrzebnej do pracy klimatyzatora. Ważnym czynnikiem realizacji tego zadania jest spręż dyspozycyjny wentylatora jednostki, który wpływa na to, jak długi może być kanał czerpny i wyrzutowy. Wlot i wylot powietrza można skutecznie zamaskować za pomocą odpowiednich czerpni i wyrzutni, dostosowanych kolorystycznie i stylistycznie do pokrycia dachowego lub do wykończenia ściany.

instalacja klimatyzacyjna vrf

Instalacja klimatyzacyjna VRF w przykładowej kamienicy z montażem jednostki zewnętrznej na poddaszu budynku


Źródło: Rotenso

Jednak w wielu obiektach, np. ulokowanych w centrach miast lub niewielkich, nie ma możliwości umieszczenia jednostki zewnętrznej w sposób nieingerujący w zabytkowy charakter budynku czy jego otoczenia. Także mieszkańcy budynków wielorodzinnych chcący zamontować klimatyzatory w swoich mieszkaniach zgodnie z literą prawa, tj. na podstawie zgłoszenia do wspólnoty lub spółdzielni, mogą się spotkać z odmowami, szczególnie w przypadku, gdy zgłoszenie nastąpi krótko po remoncie elewacji. W takich sytuacjach rozwiązaniem mogą się okazać klimatyzatory określane jako bezprzewodowe lub monoblokowe – niemające odrębnej jednostki zewnętrznej. W rozwiązaniu tym skraplacz znajduje się nie w osobnej jednostce, ale w obudowie urządzenia lokowanego w pomieszczeniu, najczęściej w wykonaniu przypodłogowym (montowanego pod parapetem okna). Układ chłodniczy jest hermetycznie zabudowany, a na elewacji widoczne są tylko dwa otwory o średnicy kilkunastu centymetrów (ich wielkość zależy od mocy chłodniczej urządzenia), przeznaczone do doprowadzania i odprowadzania powietrza „technologicznego” – niezbędnego do chłodzenia skraplacza. Kiedy urządzenie nie pracuje, te niewielkie otwory zakrywane są dodatkowo kołnierzami, które mogą zostać dostosowane do kolorystyki elewacji.

klimatyzator monoblokowy

Przykład klimatyzatora monoblokowego i zewnętrznego zakończenia przewodów powietrznych


Źródło: Innova Energie

Ogrzewanie i dogrzewanie

Przy okazji remontu, a szczególnie zmiany funkcji budynku zabytkowego na mieszkalną, usługową lub komercyjną, spośród dostępnych rozwiązań grzewczych chętnie wybierane są gotowe do ułożenia rozwiązania elektrycznego ogrzewania płaszczyznowego – maty i folie grzewcze. Za wyborem tym może stać kilka czynników. Jednym z ważniejszych jest fakt, że system ogrzewania jest niewidoczny – nie dochodzi zatem do „nowoczesnej ingerencji” w zabytkowe wnętrze, a jednocześnie zapewnione są szerokie możliwości aranżacji pomieszczenia. Zaletą takiego rozwiązania przy remoncie lub zmianie funkcji budynku zabytkowego jest także możliwość niezależnego ogrzania poszczególnych pomieszczeń. Choć maty i folie grzewcze mogą stanowić ogrzewanie podstawowe, nie wymagają centralnego podejścia do systemu grzewczego – każde pomieszczenie w zależności od potrzeb i wymagań można wyposażyć w osobną pętlę grzewczą. Ponieważ ogrzewanie płaszczyznowe przekazuje energię głównie przez promieniowanie, w pomieszczeniach zapewniony jest korzystny rozkład temperatury, komfortowy dla człowieka i bezpieczny dla elementów wyposażenia oraz niepowodujący unoszenia się kurzu (jak w przypadku grzejników konwekcyjnych), co ułatwia bieżącą konserwację i utrzymanie zabytkowych wnętrz. Z punktu widzenia ochrony pomieszczeń zabytkowych ogrzewanie płaszczyznowe to także rodzaj ogrzewania, który „nie powoduje powstawania wilgoci” – zachowanie odpowiednich warunków cieplno-wilgotnościowych w pomieszczeniu i zapobieganie kondensacji pary wodnej konserwatorzy zabytków uważają ze jeden z istotnych elementów zapobiegania zawilgoceniu obiektów zabytkowych [3]. Ich zaletą jest także prosty i szybki montaż – poza przegrodą, w której rozwiązania te są montowane, prace remontowe przebiegają bez konieczności znacznej ingerencji w remontowany budynek.

Z drugiej strony należy zwrócić uwagę, by powierzchnia grzewcza nie była w sposób trwały zakryta – dotyczy to szczególnie systemu montowanego w podłodze, na której nie należy stawiać bezpośrednio mebli lub innych trwałych (szczególnie ciężkich) elementów wyposażenia wnętrz. Trwałe zakrycie ogrzewania płaszczyznowego skutkuje jego mniejszą wydajnością, może się też przyczynić do uszkodzenia pokrycia przegrody, które nie ma możliwości skutecznego odprowadzenia ciepła. Innym niekorzystnym aspektem zastosowania ogrzewania elektrycznego są wysokie i trudne do przewidzenia ceny energii elektrycznej, za którymi idą duże i niepewne koszty eksploatacji. W budynkach, którym nie stawia się wymagań dotyczących wyglądu dachu, problem ten można w dużym stopniu wyeliminować dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych, umożliwiających produkcję prądu ze słońca – maty i folie grzewcze są przystosowane do współpracy z systemami PV. Dla budynków, w których ze względu na ochronę konserwatorską czy ograniczenia techniczne (np. związane z nośnością dachu) montaż klasycznych paneli fotowoltaicznych jest niemożliwy, przyszłościowym rozwiązaniem mogą się stać ultracienkie folie perowskitowe, przeznaczone np. do powlekania pokryć dachowych, choćby dachówek. Już dziś możliwa jest integracja specjalnych cienkich ogniw perowskitowych z fasadami budynków.

Elektryczne maty grzewcze danego producenta oferowane są najczęściej w dwóch wielkościach maksymalnej mocy grzewczej (np. wersje 90 i 160 W/m2), dobieranej przede wszystkim w zależności od rodzaju wykończenia podłogi lub ściany. Ponieważ dobrze sprawdza się montaż w warstwie kleju pod elementami ceramicznymi, maty grzewcze zaleca się stosować przede wszystkim pod podłogą wykończoną terakotą, gresem, marmurem lub kamieniem naturalnym, a także na ścianie pod glazurą. Sprawdzą się także w pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienki. Szczególnie interesującym rozwiązaniem z punktu widzenia obiektów zabytkowych są cienkie (poniżej 1 mm) podtynkowe maty ścienne, oferowane jako „antypleśniowe” i sprawdzające się np. w obiektach, w których konieczne jest zachowanie niższej temperatury. Maty takie utrzymują temperaturę ściany powyżej punktu rosy. Dzięki temu na przegrodach nie kondensuje para wodna – zapobiega to degradacji i uszkodzeniom ścian, a także uniemożliwia rozwój grzybów pleśniowych.

ogniwa perowskitowe

Ogniwa perowskitowe zintegrowane ze szklaną elewacją budynku


Źródło: Skanska

Jeśli miejsca na montaż ogrzewania płaszczyznowego jest bardzo mało, rozwiązaniem będą elektryczne folie grzewcze. Są to cienkie arkusze (ok. 0,2–0,4 mm) wykonane najczęściej z PET lub wzmocnionego włókna szklanego, z naniesionymi elementami – dla folii najnowszej generacji elementem grzewczym jest pasta karbonowa z włóknem węglowym (zamiast „ścieżek” z pyłu grafitowego), co sprawia, że elementy grzewcze nie wypalają się i nie tracą na wydajności, a producenci mogą udzielić na gotowy system nawet 25-letniej gwarancji. Grubość montażowa takiego systemu wynosi 5 mm, co ułatwia prace konserwatorskie i wykonawcze, umożliwiając dodanie folii do niemal każdego rodzaju przegrody. Folię grzewczą można zamontować pod dowolną okładziną podłogową (np. terakota, deski drewniane, deski kładzione, parkiet, panele, wykładzina), na ścianie (pod suchą zabudową lub okładzinami ściennymi), a także w sufitach podwieszanych GK, sufitach panelowych, kratownicach w stropach podwieszanych i skosach na poddaszach użytkowych.

Maksymalna moc grzewcza folii wynosi zwykle od 60 do nawet 400 W/m2 – dobiera się ją zależnie od wielkości ogrzewanego pomieszczenia, wielkości powierzchni grzewczej (nie zawsze możliwe jest zastosowanie folii grzewczej na całej powierzchni przegrody) oraz sposobu wykończenia wnętrza. Folia nagrzewa elementy budowlane, w których jest zamontowana, do temperatury nieco wyższej od temperatury odczuwalnej – elementy te następnie równomiernie emitują korzystne promieniowanie podczerwone.

folia grzewcza

Folia grzewcza podczas montażu sufitowego


Źródło: Espacia

Dopasowanie lub ukrywanie elementów instalacyjnych

Niejednokrotnie budynki zabytkowe, ale też wnętrza o charakterze reprezentacyjnym wymagają specjalnego dostosowania urządzeń instalacyjnych do wnętrz. Rynek oferuje szereg urządzeń, w których kluczowe jest estetyczne wykonanie – szczególnie w zakresie ściennych grzejników wodnych, klimakonwektorów i nawiewników (anemostatów). Te ostatnie urządzenia mogą się wyróżniać nie tylko atrakcyjnym układem dysz nawiewnych, ale też nietypowymi wykonaniami kolorystycznymi – dostępne są np. urządzenia w kolorze ciemnozielonym lub pomarańczowym.

Jako urządzenia dopasowane do reprezentacyjnych wnętrz stosuje się często klimakonwektory w różnych wykonaniach.

Klimakonwektory podłogowe (zabudowane w wylewce) szczególnie dobrze sprawdzą się we wnętrzach o dużych przeszkleniach. Poprowadzone wzdłuż ścian zewnętrznych, chronią przed chłodnym powietrzem (tryb grzania) lub wysokimi zyskami ciepła od słońca (tryb chłodzenia). Urządzenia te dostępne są w różnych długościach, szerokościach i wysokościach, a ofertę uzupełniają takie rozwiązania, jak skosy, narożniki czy łuki. Kratki osłonowe mogą być wykonane nie tylko z aluminium anodowanego na wybrany, pasujący do wnętrza kolor, ale także z mosiądzu, stali nierdzewnej czy lakierowanego drewna. Dzięki zaletom użytkowym i estetycznym klimakonwektory te nie tylko pozwalają spełnić oczekiwania techniczne inwestora, ale wręcz podkreślają charakter wnętrza.

Klimakonwektory przypodłogowe wyróżniają się nowoczesnym i eleganckim wyglądem oraz małą głębokością (np. ok. 12 cm). W urządzeniach „szczupłych” (slim) wentylatory mają specjalne wykonanie akustyczne, a ich konstrukcja zapewnia odpowiednio dużą powierzchnię wymiany ciepła. Natomiast klimakonwektory kanałowe mogą być doskonale „zamaskowane”, co może być konieczne ze względu na wymagania aranżacyjne czy funkcję reprezentacyjną pomieszczenia. Klimakonwektor kanałowy montowany jest w sieci kanałów, a w pomieszczeniu widoczna jest wąska ścienna kratka nawiewna.

nawiewnik barwiony

Nawiewnik (anemostat) barwiony w masie na atrakcyjny kolor


Źródło: CWK

Klimakonwektory można też przystosować indywidualnie do zadań specjalnych, tak jak w przypadku urządzeń zainstalowanych w 2021 roku w komnatach (Stanzach) Rafaela w Muzeum Watykańskim, gdzie wyeksponowano bezcenne freski namalowane w latach 1508–1524. Duże zainteresowanie tym obiektem ze strony zwiedzających sprawiło, że należało w nim zapewnić właściwą wentylację i temperaturę, jednak bez naruszania elementów historycznych. W komorach zlokalizowanych pod oknami – miejscach po historycznych urządzeniach grzewczych – umieszczono specjalnie wykonane klimakonwektory dużej mocy, zgodnie z deklaracją dostawcy w obudowie odpowiadającej wielkością standardowemu urządzeniu o mocy 2,5 kW zmieszczono podzespoły o mocy chłodniczej aż 10 kW. Urządzenia osłonięto historycznymi kratami, dzięki czemu są one niewidoczne dla zwiedzających, a wręcz stanowią element architektoniczno-wykończeniowy cennego wnętrza [4].

Wentylacja mechaniczna dla poszczególnych pomieszczeń

Rosnąca wiedza inwestorów w zakresie wentylacji sprawia, że coraz częściej są oni zainteresowani wykorzystaniem wentylacji mechanicznej i niskimi kosztami eksploatacyjnymi. Nie zawsze w grę wchodzi wykonanie rozbudowanego, centralnego układu wentylacji mechanicznej – może to wynikać m.in. z braku możliwości rozprowadzenia sieci przewodów, braku miejsca na pomieszczenie techniczne, zbyt słabej konstrukcji stropu (niemożność wykonania otworów pod czerpnię czy wyrzutnię) czy uwarunkowań estetycznych lub konserwatorskich uniemożliwiających montaż centrali dachowej.

klimakonwektor w wykonaniu specjalnym

Klimakonwektor w wykonaniu specjalnym, przygotowany do montażu w historycznej komorze grzewczej w Komnatach Rafaela Muzeum Watykańskiego


Źródło: © Governatorato S.C.V. – Direzione dei Musei (archiwum Dyrekcji Muzeum Watykańskiego)

W takich sytuacjach można zastosować rozwiązanie zdecentralizowane – małe rekuperatory montowane w ścianach zewnętrznych poszczególnych pomieszczeń. Ingerencja w elewację budynku ogranicza się w tym wypadku do wykonania i odpowiedniego zabezpieczenia otworu ściennego o średnicy od 125 do 160 mm, w zależności od wydatku powietrza zapewnianego przez dany rekuperator. Na ścianie zewnętrznej widoczna jest okrągła kratka zabezpieczająca, którą można tak dostosować do wyglądu elewacji, że będzie praktycznie niewidoczna, natomiast wewnątrz pomieszczenia na ścianie montuje się niewielki anemostat.

Rekuperator ścienny może działać jako miniaturowa centrala z dwoma wentylatorami i miedzianym antyseptycznym wymiennikiem ciepła realizująca jednocześnie nawiew i wywiew albo jako rozwiązanie „push-pull” z zastosowaniem regeneracyjnego wymiennika ceramicznego i jednego wentylatora działającego naprzemiennie w dwóch cyklach. W fazie „pull” wentylator pracuje jako wywiewny, a wymiennik akumuluje ciepło ze strumienia wywiewanego. Natomiast w fazie „push” wentylator nawiewa świeże powietrze, którego strumień jest ogrzewany przez ciepło zgromadzone wcześniej w wymienniku. Aby zwiększyć skuteczność rekuperacji decentralnej, rekuperatory „push-pull” w pomieszczeniu można zamontować parami i zsynchronizować ich pracę (jeden pracuje jako nawiewny, drugi jako wywiewny).

Dobierając rekuperator dla inwestycji, należy zwrócić uwagę na dostosowanie długości modułu roboczego do grubości ściany, sposób zapewnienia filtracji powietrza oraz odpowiedni dobór wielkości (wydatku powietrza) urządzenia do wielkości pomieszczenia, uwzględniający jego kubaturę. Nie należy dobierać rekuperatora „na styk”, ponieważ będzie wówczas pracował na najwyższym biegu, co spowoduje zbyt głośną pracę.

Estetyczny dach obiektu usługowego z wentylatorem dachowym

Dla mniejszych obiektów usługowych, a także budynków zabytkowych przystosowywanych do świadczenia usług chętnie wybieranym rozwiązaniem są wentylatory dachowe. Na rynku dostępne są różne wykonania materiałowe tych urządzeń dla poszczególnych sektorów usług – np. wentylatory dla zwykłych pomieszczeń (biurowe, konferencyjne itp.), kuchenne (dla gastronomii), kwasoodporne czy chemoodporne (np. dla obiektów hotelowo-rekreacyjnych mających strefę basenową, w której do dezynfekcji wody używa się związków chloru).

Tego rodzaju wentylatory dachowe – obudowy, ale też wirniki z łopatkami – wykonuje się ze stali nierdzewnej lub z kompozytów (laminatów), najczęściej z wykorzystaniem żywic poli- lub winyloestrowych. Wykonanie materiałowe obudowy ma znaczenie także z punktu widzenia wymagań estetycznych obiektów – dostosowania formy i kolorystyki zastosowanego wentylatora do stylu i koloru pokrycia dachowego. W tym aspekcie szczególnie sprawdzi się urządzenie wykonane z laminatu estrowo-szklanego. Materiał ten wyróżnia się wysoką odpornością na warunki środowiskowe, można go też barwić w masie (trwale) na dowolne kolory z palety RAL oraz nadać mu wygląd pasujący do dachu.

Wentylatory dachowe można także łatwo dostosować do niemal dowolnego spadku połaci dachowej (jeden z producentów podaje zakres 0–55%), wykorzystując kominki wentylacyjne wykonane z materiału kompatybilnego z urządzeniem.

daikin klimakonwektor

Klimakonwektor przypodłogowy w wersji „slim”


Źródło: Daikin

Ogrzewanie bez odprowadzania spalin

Obiekty, które w wyniku remontu lub przebudowy zmieniają swoją rolę, np. budynki zabytkowe dostosowywane do nowej funkcji, wymagają często przebudowy systemu grzewczego, a przynajmniej wymiany źródła ciepła. W wypadku obiektów, w których z różnych względów, estetycznych czy konstrukcyjnych, nie można zapewnić układu odprowadzania spalin, inwestorzy chętnie wybierają elektryczne kotły grzewcze – małe i lekkie, niewymagające pomieszczenia technicznego i systemu odprowadzania spalin oraz tańsze w zakupie od innych urządzeń o porównywalnej mocy grzewczej. Dostępne są jako kotły jedno- lub dwufunkcyjne, w wersji wiszącej lub stojącej i o mocy w zakresie od 4 do 24 kW, najczęściej jako urządzenia gotowe do pracy – oferuje się je wraz z pompą obiegową oraz grupą bezpieczeństwa. Szeroki zakres precyzyjnego sterowania umożliwia bieżące dopasowanie mocy kotła do rzeczywistego zapotrzebowania budynku na ciepło. Barierą dla inwestorów mogą być obawy związane z trudną do przewidzenia prognozą kosztów energii elektrycznej, ale docelowe unijne i polskie scenariusze rozwoju ogrzewania zakładają jego elektryfikację. Warto zatem rozważyć zastosowanie w budynku takiego rozwiązania grzewczego, które będzie mogło korzystać z instalacji PV i magazynu energii elektrycznej.

Literatura

  1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. DzU 2021, poz. 2351)
  2. Ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t.j. DzU 2021, poz. 710, 954)
  3. Wikłacz Zbigniew, Wilgoć w budynkach zabytkowych, „Wiadomości Konserwatorskie – Journal of Heritage Conservation” 55/2018
  4. Komnaty Rafaela, https://www.carrier.com/commercial/pl/pl/o-carrier/nasze-realizacje/komnaty-rafaela (dostęp: 17.03.2022)
  5. Materiały firm: Carrier, CWK, Daikin, Eko-Instal, Espacia, Innova Energie, Kampmann, Klima-Therm, Raychem, Red Snake, Rotenso, Skanska, Trox, Vantubo, V4Heat

 

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Elego.1 Elego.1, 21.06.2022r., 11:45:14 Dopełnieniem zgód konserwatorskich w gęstej zabudowie miejskiej są operaty środowiskowe hałasu.

Powiązane

Redakcja RI Urządzenia do kontroli rozprzestrzeniania się dymu i ciepła

Urządzenia do kontroli rozprzestrzeniania się dymu i ciepła Urządzenia do kontroli  rozprzestrzeniania się dymu i ciepła

Systemy wentylacji pożarowej w budynkach wielokondygnacyjnych mają za zadanie powstrzymanie rozprzestrzeniania się dymu w budynku i zapewnienie bezpieczeństwa – ewakuacji i działania zespołów ratowniczo-gaśniczych....

Systemy wentylacji pożarowej w budynkach wielokondygnacyjnych mają za zadanie powstrzymanie rozprzestrzeniania się dymu w budynku i zapewnienie bezpieczeństwa – ewakuacji i działania zespołów ratowniczo-gaśniczych. Wymaga to stosowania dla danego budynku rozwiązań technicznych zgodnych z opracowanym dla niego scenariuszem pożarowym. Liczy się rzeczywista efektywność zastosowanych systemów.

dr inż. Beata Wilk-Słomka, dr inż. Janusz Belok Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym Wpływ systemu regulacji zysków słonecznych na zużycie energii chłodniczej i elektrycznej oraz komfort oświetlenia światłem naturalnym

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych...

W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych okien i żaluzji bez odpowiedniego algorytmu sterowania nimi oraz oświetleniem nie gwarantuje zysków energetycznych i utrzymania komfortu. Wypadkowa efektywność energetyczna tego typu rozwiązań jest trudna do określenia bez przeprowadzenia badań symulacyjnych. Dlatego warto je wykonać na etapie...

WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Systemy kanalizacji od WiPlast Systemy kanalizacji od WiPlast

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów...

Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów łączeniowych. Dzięki doświadczeniu i zaawansowanemu procesowi technologicznemu oferowane przez firmę produkty są najwyższej jakości, mają podwyższoną trwałość oraz precyzyjne wykonanie.

Joanna Ryńska Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego Wentylacja budynków edukacyjnych – problemy z jakością powietrza wewnętrznego

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z...

Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z podstawowych wskazań higienicznych jest odpowiednia jakość powietrza w salach i klasach. Tymczasem jej zapewnienie to ogromne wyzwanie.

mgr inż. Artur Miszczuk Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych Ograniczenie zużycia energii na wentylację w domach jednorodzinnych

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku...

Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku i wymiana stolarki pociągają za sobą zmiany w systemie wentylacji. W obecnie termomodernizowanych budynkach jednorodzinnych należy odchodzić od wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji hybrydowej lub mechanicznej. Zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w...

jr Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Szafy klimatyzacji precyzyjnej Szafy klimatyzacji precyzyjnej

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań...

Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań szaf klimatyzacji precyzyjnej – wydajnego, niezawodnego i ciągłego odprowadzania zysków ciepła – doszedł też wymóg energooszczędnej pracy.

Air-Com Pneumatyka Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj! Instalacja sprężonego powietrza – tych błędów unikaj!

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Wskazujemy 7 najczęstszych błędów, jakich należy unikać na etapie projektu i wykonania instalacji sprężonego powietrza. Jak im przeciwdziałać?

Joanna Ryńska Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych Adiabatyczne systemy chłodzenia w budynkach przemysłowych

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą...

Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą część roku wysoka temperatura powietrza zewnętrznego sprawia, że poszukiwane są także ekonomiczne rozwiązania chłodnicze. Te sprężarkowe są skuteczne, ale zwykle energochłonne. Można jednak wspomóc – a w pewnych warunkach nawet zastąpić – ich działanie, stosując systemy chłodzenia wyparnego.

mgr inż. Monika Załuska, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym Analiza stężenia pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 w domu jednorodzinnym

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym...

Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym pochodzącymi z własnych urządzeń grzewczych, jest niebezpieczne, ponieważ znacząco obniża jakość powietrza i prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych. W celu zredukowania ilości zanieczyszczeń pyłowych w domach jednorodzinnych można zastosować oczyszczacz powietrza lub wentylację mechaniczną...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji? Integracja HVAC – nowy kierunek rozwoju urządzeń klimatyzacyjnych, ogrzewczych i wentylacji?

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań...

Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań systemów łączących wentylację, ogrzewanie i chłodzenie.

dr inż. Marian Rubik Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF Bezpośrednie systemy ogrzewania i chłodzenia obiektów – układy VRF

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia...

Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia się wysoką efektywnością energetyczną, łatwością prowadzenia przewodów czynnika chłodniczego oraz elastycznym współdziałaniem z systemami BMS. Systemy takie są jednak droższe inwestycyjnie i mają pewne ograniczenia stosowania spowodowane głównie warunkami bezpieczeństwa użytkowników.

Joanna Ryńska Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków Integracja systemów HVAC z systemem sterowania budynków

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS,...

Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS, przybywa też instalacji łączących niezależne systemy regulacji i sterowania.

Redakcja RI Sklepy online dla instalatora

Sklepy online dla instalatora Sklepy online dla instalatora

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Prezentujemy listę sklepów dla instalatorów, w których można zrobić zakupy przez internet.

Flowair Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia Świat zmienia się na naszych oczach, a wsparcie klienta na każdym etapie współpracy nabiera nowego znaczenia

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego...

Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego dnia jest bardzo duża. Jak nie pogubić się w tym natłoku i jednocześnie wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb? Czy przy wyborze kierować się samymi parametrami produktów czy może warto zwrócić uwagę na coś jeszcze? Na te i inne nurtujące Was pytania odpowiada FLOWAIR i jego program...

Waldemar Joniec Wentylacja garaży zamkniętych

Wentylacja garaży zamkniętych Wentylacja garaży zamkniętych

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi...

Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi parkingami. Z czasem będą w nich parkować samochody z różnym napędem – z silnikami spalinowymi z zapłonem iskrowym, wysokoprężnymi, silnikami na LPG i CNG oraz ogniwami paliwowymi, akumulatorami elektrycznymi, a może nawet napędzane wodorem. Projektując garaż i jego wentylację, warto uwzględniać...

Waldemar Joniec Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja wspomagana energią z gruntu Wentylacja wspomagana energią z gruntu

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji...

Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji regulowanej i odzysku energii z powietrza wywiewanego z budynków, a także korzystaniu z energii gruntu.

Andrzej Romanowski Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a...

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a także regulacja ciśnienia i strumienia powietrza. Jednym z warunków prawidłowej pracy instalacji jest uzyskanie wymaganych strumieni powietrza we wszystkich jej przewodach i urządzeniach przy możliwie niskim zużyciu energii.

Joanna Ryńska Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii Osuszanie budynków podczas budowy lub w przypadku awarii

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących...

Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących do szybkiego osuszania pomieszczeń.

Joanna Ryńska Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego Zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusów SARS-CoV-2 w pomieszczeniach. Zalecenia eksploatacyjne i urządzenia do uzdatniania powietrza wentylacyjnego

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie,...

W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z rozprzestrzenianiem powodującego ją wirusa SARS-CoV-2, ze zdwojoną siłą powraca dyskusja o znaczeniu prawidłowej wentylacji, klimatyzacji i uzdatniania powietrza wewnętrznego dla czystości mikrobiologicznej pomieszczeń.

Waldemar Joniec Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji Sensory i detektory gazów w systemach wentylacji

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami...

Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych. Sercem tych systemów są sensory użyte w detektorach. Do detekcji trującego CO oraz wybuchowych LPG i CNG można stosować różne sensory. Standardem są proste w obsłudze systemy działające automatycznie z detektorami progowymi sygnalizującymi przekroczenie stężeń...

Joanna Ryńska Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń Uzdatnianie powietrza a dezynfekcja pomieszczeń

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza...

Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza w pomieszczeniu, jak i do dezynfekcji pomieszczeń po pobycie w nich osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań Bezprzewodowe systemy wentylacji i klimatyzacji – konieczność poszukiwania innowacyjnych rozwiązań

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań,...

Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań, umożliwiających redukcję zużycia energii przez budynki i ich wpływu na środowisko. Bez nowego spojrzenia na zagadnienia związane z systemami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia powietrza w obiektach nie jest możliwy dalszy rozwój segmentu instalacji HVAC w budynkach mieszkalnych,...

Redakcja RI zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach zaFrapuj się na lepsze powietrze w szkołach i niższe zużycie energii w blokach

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas...

Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas największy wpływ. Z badań wynika, że w wielu budynkach wielorodzinnych i placówkach edukacyjnych jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dlatego programy ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI i ODDECH DLA SZKÓŁ skupiają się na rozwiązaniu problemu jakości powietrza wewnętrznego i efektywności energetycznej...

Marcin Gasiński Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021? Budynki mieszkalne wielorodzinne – jak je wentylować w zgodzie z WT 2021?

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie...

Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań, jednak dostarczenie wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego do mieszkań wiąże się nie tylko z kwestiami technicznymi, ale i uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  Chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem znaczne spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.