Wzrost wymagań dotyczących jakości powietrza w zakładach przemysłowych jest przyczyną zwiększenia ilości energii koniecznej do przygotowania powietrza wentylacyjnego. W większości procesów technologicznych stosowanie recyrkulacji jest niemożliwe ze względu na występujące zanieczyszczenia powietrza i całe powietrze nawiewane pobierane jest z zewnątrz. Problem oszczędności energii cieplnej zużywanej przez urządzenia centralnego ogrzewania został częściowo rozwiązany poprzez zwiększenie izolacyjności przegród budowlanych i zmniejszenie udziału przeszklenia w tych przegrodach. Natomiast problem ten jest ciągle aktualny w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
Brink to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na rynku europejskim.
Centrale rekuperacyjne Brink są stale rozwijane technologicznie, co znajduje...
Brink to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na rynku europejskim.
Centrale rekuperacyjne Brink są stale rozwijane technologicznie, co znajduje odzwierciedlenie w kolejnych, coraz doskonalszych produktach. Liczne certyfikaty potwierdzają wysoką jakość i parametry tych urządzeń, a szeroki asortyment oraz zakres wydajności pozwalają zastosować je w budynkach nowych lub modernizowanych, o małych i dużych kubaturach.
Centrale rekuperacyjne w zależności od wielkości i wykonania umożliwiają uzyskanie czystego i zdrowego powietrza w każdym domu – nowym lub remontowanym. W ofercie firmy Alnor znajdziemy kilka propozycji...
Centrale rekuperacyjne w zależności od wielkości i wykonania umożliwiają uzyskanie czystego i zdrowego powietrza w każdym domu – nowym lub remontowanym. W ofercie firmy Alnor znajdziemy kilka propozycji rozwiązań technicznych, pasujących do różnych oczekiwań i różnych możliwości.
Szybki montaż, wysoka izolacyjność oraz szczelność systemu to tylko niektóre zalety naszego rozwiązania. Poznaj je wszystkie!
Szybki montaż, wysoka izolacyjność oraz szczelność systemu to tylko niektóre zalety naszego rozwiązania. Poznaj je wszystkie!
W instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych wraz z powietrzem usuwanym z pomieszczenia tracone są duże ilości ciepła. Gdyby w zimie wykorzystać ciepło zawarte w powietrzu wywiewanym z ogrzewanych pomieszczeń do wstępnego podgrzewania powietrza zewnętrznego lub w lecie chłodzić powietrze zewnętrzne powietrzem wywiewanym z pomieszczenia klimatyzowanego, to w zależności od sprawności zastosowanego wymiennika ciepła można by w obu przypadkach znacznie zmniejszyć zużycie energii.
W zakładach przemysłowych występują niekiedy urządzenia technologiczne wymagające znacznych ilości powietrza świeżego, przy czym z powietrzem usuwanym tracone są duże ilości ciepła technologicznego. Równocześnie występuje zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania powietrza nawiewanego do hal. Bilansując te ilości ciepła, może okazać się, że moc cieplna zawarta w powietrzu usuwanym jest większa niż zapotrzebowanie na moc cieplną do przygotowania powietrza świeżego.
Obecnie, gdy w krajach wysoko rozwiniętych kryzys energetyczny jest przyczyną wielu trudności, każdy sposób oszczędzania energii powinien być wnikliwie rozpatrzony i ewentualnie zastosowany po pozytywnym wyniku analizy ekonomicznej.
Rys. 2. Ideowy schemat wymiennika z rur gładkich (rys. JK)
Sposoby odzysku ciepła w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
Opisane poniżej sposoby odzysku ciepła znane są od dawna i były stosowane w niektórych gałęziach przemysłu. Jednak niski koszt paliw płynnych był przyczyną niezbyt powszechnego ich stosowania w układach wentylacyjnych. Wzrost cen paliw oraz ciągłe doskonalenie konstrukcji wymienników ciepła spowodowały zwiększone zainteresowanie metodami odzysku, a zatem i zmniejszenie zużycia energii. Poszukiwano oczywiście rozwiązań najtańszych i najbardziej sprawnych oraz najłatwiejszych w montażu i eksploatacji.
Rekuperacyjne wymienniki ciepła
W wymiennikach rekuperacyjnych wykorzystano dwa sposoby wymiany ciepła, tj. wymianę bezpośrednią lub wymianę za pomocą czynnika pośredniego. Rozwiązania te nie mają elementów ruchomych występujących w wymiennikach regeneracyjnych.
Płytowe wymienniki ciepła
Na rysunku 1 pokazano ideowy schemat wymiennika płytowego. Listwy dystansowe między płytami są tak ułożone, że umożliwiają przepływ strumieni powietrza usuwanego w kierunku prostopadłym do kierunku przepływu powietrza zewnętrznego. Materiał, z którego są budowane takie wymienniki, jest bardzo różny. Mogą to być płyty stalowe, aluminiowe czy miedziane, ale także płyty szklane. Płyty szklane są odporne na korozję, co jest szczególnie ważne przy usuwaniu powietrza zawierającego agresywne zanieczyszczenia.
Wymienniki ciepła z rur gładkich
Zasada działania wymienników z rur gładkich (rys. 2) jest podobna do zasady działania wyżej opisanego wymiennika płytowego. W wymienniku tym powietrze usuwane przepływa przez rurki ustawione prostopadle do omywającego je z zewnątrz strumienia powietrza zewnętrznego. Wymienniki rurowe wykonywane są najczęściej z rur metalowych, ale stosuje się także rury z tworzyw sztucznych lub szklane.
Wymienniki z pośrednią wymianą ciepła mogą być wykonywane z wymuszonym obiegiem czynnika pośredniego, np. za pomocą pompy, lub z obiegiem wywołanym siłami kapilarnymi czy też grawitacyjnymi (rurki cieplne). W tych wymiennikach powierzchnię wymiany ciepła stanowią rury ożebrowane, wewnątrz których przepływa powietrze. Na rysunku 3 pokazano ideowy schemat działania wymiennika z wymuszonym obiegiem czynnika pośredniego. Najczęściej czynnikiem pośredniczącym w przekazywaniu ciepła jest woda, do której dodawany jest środek zabezpieczający przed zamarzaniem.
Zaletą tego systemu jest możliwość odsunięcia wentylacyjnego przewodu nawiewnego od przewodu wywiewnego. Należy jednak stwierdzić, że zbyt długie rury w obiegu pośrednim pogarszają sprawność cieplną całego urządzenia.
Rys. 3. Ideowy schemat działania wymiennika z wymuszonym obiegiem czynnika pośredniego (rys. JK)
Wymienniki z bezpośrednią wymianą ciepła
Pracę wymiennika rekuperacyjnego należy rozpatrzyć zarówno dla warunków zimowych, gdy dla zmniejszenia mocy cieplnej potrzebnej do podgrzania powietrza świeżego wykorzystuje się część ciepła zawartego w powietrzu usuwanym, jak i dla warunków letnich, gdy zastosowany w instalacji klimatyzacyjnej wymiennik umożliwia zmniejszenie mocy potrzebnej do ochłodzenia powietrza świeżego.
Na rysunku 4 pokazano schemat przebiegu procesu wymiany ciepła w układzie „powietrze/powietrze”, przy czym kierunek strumienia cieplnego zależy od poziomu temperatur (tabela).
Tabela. Przebieg procesu wymiany ciepła w układzie powietrze – powietrze
W Polsce przez większą część roku temperatury powietrza zewnętrznego są niższe od temperatur w pomieszczeniach i dlatego w dalszych rozważaniach rozpatrywane będą tylko warunki zimowe, jako bardziej typowe dla naszego kraju.
Rys. 4. Schemat przebiegu procesu wymiany ciepła, w układzie „powietrze — powietrze” (rys. JK)
Teoretyczna moc cieplna Qt, która może być oddana przez strumień powietrza w wymienniku, określona jest wzorem:
gdzie:
V – objętość strumienia masy powietrza [m3/s];
ρ – gęstość powietrza [kg/m3],
c – ciepło właściwe powietrza przy stałym ciśnieniu [J/(kg ・ K)],
ΔT – spadek temperatury powietrza [K].
Objętość strumienia masy powietrza V przepływającego przez wymiennik zależy od jego konstrukcji i prędkości przepływu.
Moc cieplna wymieniana w wymienniku wynika ze wzoru:
przy czym:
gdzie:
K – współczynnik przenikania ciepła [W/(m2 ・ K)],
F – pole powierzchni wymiany ciepła [m2],
Δ – średnia logarytmiczna różnica temperatur [K].
Definicja sprawności rekuperacyjnego wymiennika ciepła wynika np. z bilansu mocy wymiennika (rys. 4). Moc cieplna dopływająca z powietrzem zewnętrznym (świeżym) wynosi Qz', a moc zawarta w powietrzu odpływającym wynosi Qz". Odpowiednie wielkości dla powietrza usuwanego (zużytego) wynoszą Qu' i Qu". Gdyby nie zastosowano wymiennika ciepła, to moc cieplna tracona z usuwanym powietrzem wentylacyjnym wyniosłaby:
W przypadku zastosowania wymiennika odzyskana moc cieplna wyniesie:
Stosunek odzyskanej mocy cieplnej do traconej mocy cieplnej nazywa się sprawnością wymiennika ηi:
Można także napisać wzór na stopień wykorzystania różnicy temperatur ηT:
oraz na stopień wykorzystania różnicy wilgotności powietrza ηx:
gdzie:
x – zawartość wilgoci, g/kg.
W czasie wymiany ciepła między strumieniami powietrza może następować wykraplanie się pary wodnej (kondensacja) i warunki wymiany ciepła zmieniają się. Aby to uwzględnić, do wzoru na sprawność wymiennika ηi wprowadzono także ciepło parowania wody:
gdzie:
r – ciepło parowania wody, J/kg;
cp – ciepło właściwe powietrza przy stałym ciśnieniu, J/(kg K).
Przy rozpatrywaniu wymiennika płytowego, w którym nie zachodzi wymiana wilgoci, wzór ten przyjmie postać:
Wzór ten określa sprawność wymiennika ciepła dla określonych parametrów powietrza. W ciągu roku temperatura powietrza zewnętrznego zmienia się i dlatego celowe jest określenie stopnia odzysku ciepła w odniesieniu do jednego roku, tj. stosunku ilości ciepła odzyskanego do ilości ciepła, która byłaby tracona bez odzysku.
Literatura
Kosieradzki J., Odzysk ciepła w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, „Nowa technika w inżynierii sanitarnej” nr 10, Arkady 1979.
Recknagel, Sprenger, Schramek „Kompendium wiedzy Ogrzewnictwo, Klimatyzacja”, OmniScala 2008.
Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami....
Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami. Będą one wykorzystywać różne nośniki energii i w coraz większym stopniu energię odnawialną.
Wykorzystanie projektów typowych w budownictwie energooszczędnym jest powszechną praktyką, a przyjęte przez projektantów i wykonawców rozwiązania wpływają na wieloletnią jakość obiektu. Powstałe na tym...
Wykorzystanie projektów typowych w budownictwie energooszczędnym jest powszechną praktyką, a przyjęte przez projektantów i wykonawców rozwiązania wpływają na wieloletnią jakość obiektu. Powstałe na tym etapie błędy są trudne lub niemożliwe do usunięcia bądź wiążą się z koniecznością poniesienia znacznych nakładów finansowych.
Wytwarzanie energii elektrycznej przy wykorzystaniu fotowoltaiki nie obciąża środowiska tak jak technologie korzystające z paliw kopalnych, a nieskomplikowana instalacja i możliwość kierowania nadwyżek...
Wytwarzanie energii elektrycznej przy wykorzystaniu fotowoltaiki nie obciąża środowiska tak jak technologie korzystające z paliw kopalnych, a nieskomplikowana instalacja i możliwość kierowania nadwyżek energii elektrycznej do sieci energetycznej decydują o coraz większym zainteresowaniu tą technologią w kontekście zasilania budynków.
W UE przypisuje się duże znaczenie utrzymaniu zasobów wody w dobrym stanie, m.in. poprzez nałożenie licznych obowiązków dotyczących gospodarowania zasobami wody i infrastrukturą wodno-kanalizacyjną.
Woda...
W UE przypisuje się duże znaczenie utrzymaniu zasobów wody w dobrym stanie, m.in. poprzez nałożenie licznych obowiązków dotyczących gospodarowania zasobami wody i infrastrukturą wodno-kanalizacyjną.
Woda jest coraz droższym niezbędnym do życia surowcem i jej zasoby się wyczerpują. W Polsce marnuje się do 20% wody w gospodarce komunalnej – zarówno w sieciach, jak i w instalacjach.
Jedną z najszybciej rozwijających się technologii grzewczych są obecnie pompy ciepła typu powietrze/woda i powietrze/powietrze. Związane jest to z wprowadzeniem obowiązku stosowania od 2015 r. klas energetycznych...
Jedną z najszybciej rozwijających się technologii grzewczych są obecnie pompy ciepła typu powietrze/woda i powietrze/powietrze. Związane jest to z wprowadzeniem obowiązku stosowania od 2015 r. klas energetycznych urządzeń grzewczych (najwyższe klasy: A+ i A++). Nie bez znaczenia jest też duży udział energii ze źródeł odnawialnych przekazywany przez pompę ciepła (min. 60% dla sezonowego współczynnika SPF równego 2,5).
W artykule przeanalizowano koszty eksploatacyjne instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła stosowanych w domach jednorodzinnych oraz przesłanki wyboru rozwiązań na etapie projektowania w celu...
W artykule przeanalizowano koszty eksploatacyjne instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła stosowanych w domach jednorodzinnych oraz przesłanki wyboru rozwiązań na etapie projektowania w celu optymalizacji kosztów i zapewnienia komfortu użytkownikom.
Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu.
Systemy chłodzenia...
Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu.
Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą, zwane potocznie systemami „wody lodowej”, mogą pozostać nadal efektywną alternatywą w stosunku do systemów ze zmiennym przepływem czynnika ziębniczego („multisplit”) pod warunkiem zachowania podstawowych zasad na etapach projektowania, realizacji i eksploatacji systemu.
Na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju źródeł ciepła. Badania pokazują, że prawidłowo eksploatowany kocioł kondensacyjny zasilany gazem ziemnym może generować relatywnie niskie koszty.
Na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju źródeł ciepła. Badania pokazują, że prawidłowo eksploatowany kocioł kondensacyjny zasilany gazem ziemnym może generować relatywnie niskie koszty.
Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków.
W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji...
Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków.
W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji jako wyposażenia technicznego budynków zmieniono tylko trzy paragrafy i załącznik, jednak waga tych zmian jest duża.
Nowe przepisy m.in. dopuszczają nowe rozwiązania, zwiększają też wymagania w zakresie regulacji wydajności wentylatorów i stosowania odzysku ciepła oraz zapobiegania kondensacji...
Kwestia zmniejszenia zapotrzebowania budynków na ciepło oraz zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych jest coraz częściej dostrzegana podczas procesu projektowego.
M.in. w związku z wymaganiami...
Kwestia zmniejszenia zapotrzebowania budynków na ciepło oraz zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych jest coraz częściej dostrzegana podczas procesu projektowego.
M.in. w związku z wymaganiami dyrektywy europejskiej 2010/31/EU dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków architekci coraz częściej proponują zastosowanie technologii aktywnych redukujących zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania i chłodzenia.
Niestety wciąż mało popularne jest zagadnienie strategii pasywnych,...
Doświadczenie z praktycznych realizacji solarnych układów absorpcyjnych w klimatyzacji wskazuje na występowanie wielu problemów, które utrudniają projektowanie takich instalacji.
Nie ma jednoznacznej...
Doświadczenie z praktycznych realizacji solarnych układów absorpcyjnych w klimatyzacji wskazuje na występowanie wielu problemów, które utrudniają projektowanie takich instalacji.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy jest to zawsze opłacalna inwestycja w porównaniu z tradycyjnymi układami chłodniczymi. Wiele zależy bowiem od lokalnych warunków i praktycznie w każdym przypadku konieczna jest ekonomiczna analiza projektu.
Z kolei pomiary przeprowadzone dla sprężarkowego urządzenia chłodniczego...
Głównym zadaniem kurtyny jest wyeliminowanie przeciągu i niekontrolowanych strat ciepła lub chłodu oraz zapewnienie komfortu termicznego. Oprócz powszechnego zastosowania w drzwiach obiektów o dużym nasileniu...
Głównym zadaniem kurtyny jest wyeliminowanie przeciągu i niekontrolowanych strat ciepła lub chłodu oraz zapewnienie komfortu termicznego. Oprócz powszechnego zastosowania w drzwiach obiektów o dużym nasileniu ruchu pieszych (sklepy, urzędy, biura, galerie handlowe itd.) montuje się je również nad bramami wjazdowymi w obiektach przemysłowych, w chłodniach, a nawet na farmach − jako ochronę przed owadami.
Termomodernizacja budynku wielorodzinnego zmienia termiczne i hydrauliczne warunki pracy istniejącej instalacji centralnego ogrzewania.
Dotychczasowa moc cieplna, układ ciśnień, regulacja i równoważenie...
Termomodernizacja budynku wielorodzinnego zmienia termiczne i hydrauliczne warunki pracy istniejącej instalacji centralnego ogrzewania.
Dotychczasowa moc cieplna, układ ciśnień, regulacja i równoważenie hydrauliczne stają się nieaktualne i nieskuteczne. Wymagane są zmiany dostosowujące c.o. do pracy w nowych warunkach.
Dla zapewnienia poprawnej, komfortowej i energooszczędnej pracy konieczne jest ponowne równoważenie hydrauliczne istniejącej instalacji c.o.
Dobór materiału na przewody instalacji wywiewnej z hal basenowych to istotny aspekt projektowania instalacji wentylacyjnej krytej pływalni.
Analiza rozwiązań materiałowych kanałów wentylacyjnych hali...
Dobór materiału na przewody instalacji wywiewnej z hal basenowych to istotny aspekt projektowania instalacji wentylacyjnej krytej pływalni.
Analiza rozwiązań materiałowych kanałów wentylacyjnych hali basenowej wymaga uwzględnienia jednocześnie takich czynników, jak: uzdatnianie powietrza, jego wilgotność oraz środki chemiczne stosowane do uzdatniania wody basenowej.
Nowe technologie automatyki budynkowej to ukłon w kierunku użytkownika, który sam decyduje, ile energii chce zużyć i na jakie cele ją przeznaczyć. Nawet nie mając wykształcenia technicznego, może on sterować...
Nowe technologie automatyki budynkowej to ukłon w kierunku użytkownika, który sam decyduje, ile energii chce zużyć i na jakie cele ją przeznaczyć. Nawet nie mając wykształcenia technicznego, może on sterować własnym domem, utrzymując przy tym komfortowe parametry mikroklimatu.
Takie udogodnienia są znakiem naszych czasów, dlatego warto na bieżąco śledzić nowe możliwości w tym zakresie.
Temperatura wnętrza musi być bezpieczna dla zdrowia długoterminowo. Nasz dom nie może nam szkodzić! Czy każdy domownik, w każdym wieku i w każdym stanie zdrowia określa taką samą temperaturę jako komfortową...
Temperatura wnętrza musi być bezpieczna dla zdrowia długoterminowo. Nasz dom nie może nam szkodzić! Czy każdy domownik, w każdym wieku i w każdym stanie zdrowia określa taką samą temperaturę jako komfortową dla siebie?
Czy taka sama temperatura powinna panować w domu w porze relaksu, zajęć wymagających aktywności fizycznej, aktywności umysłowej, czy też podczas snu? Czy taka sama temperatura powinna panować w każdym pomieszczeniu, w całym domu, podczas całego sezonu grzewczego?
Skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej, nazywane również kogeneracją, jest jednoczesną produkcją dwóch rodzajów energii – ciepła i energii elektrycznej – z jednego źródła paliwa.
Wytwarzanie...
Skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej, nazywane również kogeneracją, jest jednoczesną produkcją dwóch rodzajów energii – ciepła i energii elektrycznej – z jednego źródła paliwa.
Wytwarzanie dwóch rodzajów energii z jednego źródła jest wydajne, oszczędne i korzystne dla środowiska. Bezolejowe mikroturbiny pozwalają na zmianę natężenia zasilania w cyklu dzień-noc oraz lato-zima, co jest zaletą w porównaniu do standardowych silników stosowanych w branży hotelarskiej i spa.
Termomodernizacja budynku powinna kompleksowo obejmować wszystkie aspekty związane z jego energochłonnością. Niestety w praktyce często ogranicza się jedynie do zwiększenia izolacyjności cieplnej przegród...
Termomodernizacja budynku powinna kompleksowo obejmować wszystkie aspekty związane z jego energochłonnością. Niestety w praktyce często ogranicza się jedynie do zwiększenia izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych i wymiany stolarki okiennej, bez ingerencji w źródło ciepła i instalację centralnego ogrzewania. Jest to działanie niewłaściwe, niepełne, a nawet szkodliwe z energetycznego punktu widzenia. Jakość pracy instalacji nie poprawia się, a w określonych przypadkach nawet pogarsza. Zużycie...
Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą...
Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą wiedzę o urządzeniach, mają też przynieść oszczędności energii elektrycznej rzędu 11 TWh rocznie do 2020 r.
W ubiegłym tygodniu zakończyła się jesienna edycja SOFAR Roadshow – kultowego cyklu spotkań szkoleniowo-networkingowych organizowanych przez markę SOFAR wraz z oficjalnym dystrybutorem urządzeń SOFAR,...
W ubiegłym tygodniu zakończyła się jesienna edycja SOFAR Roadshow – kultowego cyklu spotkań szkoleniowo-networkingowych organizowanych przez markę SOFAR wraz z oficjalnym dystrybutorem urządzeń SOFAR, firmą Energynat Trade. Wydarzenie po raz kolejny zakończyło się sukcesem – swoją wiedzę pogłębiło kilkuset instalatorów z różnych miast Polski.
W 2022 roku naukowcy z amerykańskiego laboratorium OpenAI zaprezentowali światu prototyp inteligentnego chatbota GPT. Nikt wówczas nie przypuszczał, że narzędzie to zrewolucjonizuje sposób postrzegania...
W 2022 roku naukowcy z amerykańskiego laboratorium OpenAI zaprezentowali światu prototyp inteligentnego chatbota GPT. Nikt wówczas nie przypuszczał, że narzędzie to zrewolucjonizuje sposób postrzegania chatbotów. Obecnie coraz więcej branż korzysta z rozwiązania, jakim jest inteligentny, cyfrowy rozmówca. O jakich branżach mowa? Sprawdź.
To pierwsza taka instalacja w Polsce! Nowy system montażowy na dach zielony od firmy novotegra miał swój debiut w Poznaniu na dachu jednego z biurowców. Instalację wykonała firma D3RS Czymbor, Koperski...
To pierwsza taka instalacja w Polsce! Nowy system montażowy na dach zielony od firmy novotegra miał swój debiut w Poznaniu na dachu jednego z biurowców. Instalację wykonała firma D3RS Czymbor, Koperski Sp. j.
Montaż instalacji fotowoltaicznej to doskonałe remedium na rosnące ceny prądu oraz limity zużycia, z gwarantowaną stawką za kilowatogodzinę. W dobie niepewnych czasów na rynku energetycznym oraz ciągle...
Montaż instalacji fotowoltaicznej to doskonałe remedium na rosnące ceny prądu oraz limity zużycia, z gwarantowaną stawką za kilowatogodzinę. W dobie niepewnych czasów na rynku energetycznym oraz ciągle rosnącej inflacji, takie rozwiązanie pozwala cieszyć się spokojem i niezależnością. Choć najczęstszym sposobem montażu instalacji fotowoltaicznej jest konstrukcja na dachu, istnieją wskazania i okoliczności, by zamontować panele fotowoltaiczne na gruncie. W jakich sytuacjach sprawdzą się stelaże naziemne?...
Spójna dekoracja okna zależy od wielu czynników, ale często i przede wszystkim od tego, jakiego typu rolety i karnisze dopasujemy. Różnorodna oferta dostępnych produktów umożliwia przygotowanie innowacyjnej...
Spójna dekoracja okna zależy od wielu czynników, ale często i przede wszystkim od tego, jakiego typu rolety i karnisze dopasujemy. Różnorodna oferta dostępnych produktów umożliwia przygotowanie innowacyjnej i ciekawej aranżacji, dlaczego jednak nie zawsze daje ona tak duże wrażenie estetyczne? Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak udekorować okno wykonując aranżację okna pod klucz to koniecznie zajrzyj do dalszej części tego poradnika.
Wyobraź sobie, że w 2030 r. po europejskich drogach nie jeździ ani jeden samochód. Dzięki temu do atmosfery nie trafia 500 mln ton dwutlenku węgla. Czy taki kompromis byłby satysfakcjonujący? Na szczęście...
Wyobraź sobie, że w 2030 r. po europejskich drogach nie jeździ ani jeden samochód. Dzięki temu do atmosfery nie trafia 500 mln ton dwutlenku węgla. Czy taki kompromis byłby satysfakcjonujący? Na szczęście nie jest konieczny - według szacunków Międzynarodowej Agencji Energetycznej taki sam potencjał zmniejszenia emisji CO2 mają pompy ciepła.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.