RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Odzysk ciepła − możliwości i zasady

Wzrost wymagań dotyczących jakości powietrza w zakładach przemysłowych jest przyczyną zwiększenia ilości energii koniecznej do przygotowania powietrza wentylacyjnego. W większości procesów technologicznych stosowanie recyrkulacji jest niemożliwe ze względu na występujące zanieczyszczenia powietrza i całe powietrze nawiewane pobierane jest z zewnątrz. Problem oszczędności energii cieplnej zużywanej przez urządzenia centralnego ogrzewania został częściowo rozwiązany poprzez zwiększenie izolacyjności przegród budowlanych i zmniejszenie udziału przeszklenia w tych przegrodach. Natomiast problem ten jest ciągle aktualny w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Zobacz także

SITACO Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła

Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła

Brink to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na rynku europejskim. Centrale rekuperacyjne Brink są stale rozwijane technologicznie, co znajduje...

Brink to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na rynku europejskim. Centrale rekuperacyjne Brink są stale rozwijane technologicznie, co znajduje odzwierciedlenie w kolejnych, coraz doskonalszych produktach. Liczne certyfikaty potwierdzają wysoką jakość i parametry tych urządzeń, a szeroki asortyment oraz zakres wydajności pozwalają zastosować je w budynkach nowych lub modernizowanych, o małych i dużych kubaturach.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Rekuperacja dla każdego domu lub pomieszczenia – propozycje marki Alnor

Rekuperacja dla każdego domu lub pomieszczenia – propozycje marki Alnor Rekuperacja dla każdego domu lub pomieszczenia – propozycje marki Alnor

Centrale rekuperacyjne w zależności od wielkości i wykonania umożliwiają uzyskanie czystego i zdrowego powietrza w każdym domu – nowym lub remontowanym. W ofercie firmy Alnor znajdziemy kilka propozycji...

Centrale rekuperacyjne w zależności od wielkości i wykonania umożliwiają uzyskanie czystego i zdrowego powietrza w każdym domu – nowym lub remontowanym. W ofercie firmy Alnor znajdziemy kilka propozycji rozwiązań technicznych, pasujących do różnych oczekiwań i różnych możliwości.

Heatpex Sp. z o.o. NOWOŚĆ – Izolowany system rozprowadzania powietrza do rekuperacji HEATPEX ARIA ADURO

NOWOŚĆ – Izolowany system rozprowadzania powietrza do rekuperacji HEATPEX ARIA ADURO NOWOŚĆ – Izolowany system rozprowadzania powietrza do rekuperacji HEATPEX ARIA ADURO

Szybki montaż, wysoka izolacyjność oraz szczelność systemu to tylko niektóre zalety naszego rozwiązania. Poznaj je wszystkie!

Szybki montaż, wysoka izolacyjność oraz szczelność systemu to tylko niektóre zalety naszego rozwiązania. Poznaj je wszystkie!

W instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych wraz z powietrzem usuwanym z pomieszczenia tracone są duże ilości ciepła. Gdyby w zimie wykorzystać ciepło zawarte w powietrzu wywiewanym z ogrzewanych pomieszczeń do wstępnego podgrzewania powietrza zewnętrznego lub w lecie chłodzić powietrze zewnętrzne powietrzem wywiewanym z pomieszczenia klimatyzowanego, to w zależności od sprawności zastosowanego wymiennika ciepła można by w obu przypadkach znacznie zmniejszyć zużycie energii.

W zakładach przemysłowych występują niekiedy urządzenia technologiczne wymagające znacznych ilości powietrza świeżego, przy czym z powietrzem usuwanym tracone są duże ilości ciepła technologicznego. Równocześnie występuje zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania powietrza nawiewanego do hal. Bilansując te ilości ciepła, może okazać się, że moc cieplna zawarta w powietrzu usuwanym jest większa niż zapotrzebowanie na moc cieplną do przygotowania powietrza świeżego.

Obecnie, gdy w krajach wysoko rozwiniętych kryzys energetyczny jest przyczyną wielu trudności, każdy sposób oszczędzania energii powinien być wnikliwie rozpatrzony i ewentualnie zastosowany po pozytywnym wyniku analizy ekonomicznej.

Schemat wymiennika płytowego

Rys. 1. Ideowy schemat wymiennika płytowego (rys. JK)

Schemat wymiennika z rur gładkich

Rys. 2. Ideowy schemat wymiennika z rur gładkich (rys. JK)

Sposoby odzysku ciepła w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

 

Opisane poniżej sposoby odzysku ciepła znane są od dawna i były stosowane w niektórych gałęziach przemysłu. Jednak niski koszt paliw płynnych był przyczyną niezbyt powszechnego ich stosowania w układach wentylacyjnych. Wzrost cen paliw oraz ciągłe doskonalenie konstrukcji wymienników ciepła spowodowały zwiększone zainteresowanie metodami odzysku, a zatem i zmniejszenie zużycia energii. Poszukiwano oczywiście rozwiązań najtańszych i najbardziej sprawnych oraz najłatwiejszych w montażu i eksploatacji.

Rekuperacyjne wymienniki ciepła

 

W wymiennikach rekuperacyjnych wykorzystano dwa sposoby wymiany ciepła, tj. wymianę bezpośrednią lub wymianę za pomocą czynnika pośredniego. Rozwiązania te nie mają elementów ruchomych występujących w wymiennikach regeneracyjnych.

Płytowe wymienniki ciepła

 

Na rysunku 1 pokazano ideowy schemat wymiennika płytowego. Listwy dystansowe między płytami są tak ułożone, że umożliwiają przepływ strumieni powietrza usuwanego w kierunku prostopadłym do kierunku przepływu powietrza zewnętrznego. Materiał, z którego są budowane takie wymienniki, jest bardzo różny. Mogą to być płyty stalowe, aluminiowe czy miedziane, ale także płyty szklane. Płyty szklane są odporne na korozję, co jest szczególnie ważne przy usuwaniu powietrza zawierającego agresywne zanieczyszczenia.

Wymienniki ciepła z rur gładkich

Zasada działania wymienników z rur gładkich (rys. 2) jest podobna do zasady działania wyżej opisanego wymiennika płytowego. W wymienniku tym powietrze usuwane przepływa przez rurki ustawione prostopadle do omywającego je z zewnątrz strumienia powietrza zewnętrznego. Wymienniki rurowe wykonywane są najczęściej z rur metalowych, ale stosuje się także rury z tworzyw sztucznych lub szklane.

Wymienniki z pośrednią wymianą ciepła mogą być wykonywane z wymuszonym obiegiem czynnika pośredniego, np. za pomocą pompy, lub z obiegiem wywołanym siłami kapilarnymi czy też grawitacyjnymi (rurki cieplne). W tych wymiennikach powierzchnię wymiany ciepła stanowią rury ożebrowane, wewnątrz których przepływa powietrze. Na rysunku 3 pokazano ideowy schemat działania wymiennika z wymuszonym obiegiem czynnika pośredniego. Najczęściej czynnikiem pośredniczącym w przekazywaniu ciepła jest woda, do której dodawany jest środek zabezpieczający przed zamarzaniem.

Zaletą tego systemu jest możliwość odsunięcia wentylacyjnego przewodu nawiewnego od przewodu wywiewnego. Należy jednak stwierdzić, że zbyt długie rury w obiegu pośrednim pogarszają sprawność cieplną całego urządzenia.

Schemat wymiennika z wymuszonym obiegiem

Rys. 3. Ideowy schemat działania wymiennika z wymuszonym obiegiem czynnika pośredniego (rys. JK)

Wymienniki z bezpośrednią wymianą ciepła

 

Pracę wymiennika rekuperacyjnego należy rozpatrzyć zarówno dla warunków zimowych, gdy dla zmniejszenia mocy cieplnej potrzebnej do podgrzania powietrza świeżego wykorzystuje się część ciepła zawartego w powietrzu usuwanym, jak i dla warunków letnich, gdy zastosowany w instalacji klimatyzacyjnej wymiennik umożliwia zmniejszenie mocy potrzebnej do ochłodzenia powietrza świeżego.

Na rysunku 4 pokazano schemat przebiegu procesu wymiany ciepła w układzie „powietrze/powietrze”, przy czym kierunek strumienia cieplnego zależy od poziomu temperatur (tabela).

Przebieg procesu wymiany ciepła w układzie

Tabela. Przebieg procesu wymiany ciepła w układzie powietrze – powietrze

W Polsce przez większą część roku temperatury powietrza zewnętrznego są niższe od temperatur w pomieszczeniach i dlatego w dalszych rozważaniach rozpatrywane będą tylko warunki zimowe, jako bardziej typowe dla naszego kraju.

Schemat przebiegu procesu wymiany ciepła

Rys. 4. Schemat przebiegu procesu wymiany ciepła, w układzie „powietrze — powietrze” (rys. JK)

Teoretyczna moc cieplna Qt, która może być oddana przez strumień powietrza w wymienniku, określona jest wzorem:

gdzie:

V – objętość strumienia masy powietrza [m3/s];

ρ – gęstość powietrza [kg/m3],

c – ciepło właściwe powietrza przy stałym ciśnieniu [J/(kg ・ K)],

ΔT – spadek temperatury powietrza [K].

Objętość strumienia masy powietrza V przepływającego przez wymiennik zależy od jego konstrukcji i prędkości przepływu.

Moc cieplna wymieniana w wymienniku wynika ze wzoru:

przy czym:

gdzie:

K – współczynnik przenikania ciepła [W/(m2 ・ K)],

F – pole powierzchni wymiany ciepła [m2],

Δ – średnia logarytmiczna różnica temperatur [K].

Definicja sprawności rekuperacyjnego wymiennika ciepła wynika np. z bilansu mocy wymiennika (rys. 4). Moc cieplna dopływająca z powietrzem zewnętrznym (świeżym) wynosi Qz', a moc zawarta w powietrzu odpływającym wynosi Qz". Odpowiednie wielkości dla powietrza usuwanego (zużytego) wynoszą Qu' i Qu". Gdyby nie zastosowano wymiennika ciepła, to moc cieplna tracona z usuwanym powietrzem wentylacyjnym wyniosłaby:

W przypadku zastosowania wymiennika odzyskana moc cieplna wyniesie:

Stosunek odzyskanej mocy cieplnej do traconej mocy cieplnej nazywa się sprawnością wymiennika ηi:

Można także napisać wzór na stopień wykorzystania różnicy temperatur ηT:

oraz na stopień wykorzystania różnicy wilgotności powietrza ηx:

gdzie:

x – zawartość wilgoci, g/kg.

 

W czasie wymiany ciepła między strumieniami powietrza może następować wykraplanie się pary wodnej (kondensacja) i warunki wymiany ciepła zmieniają się. Aby to uwzględnić, do wzoru na sprawność wymiennika ηi wprowadzono także ciepło parowania wody:

gdzie:

r – ciepło parowania wody, J/kg;

cp – ciepło właściwe powietrza przy stałym ciśnieniu, J/(kg K).

 

Przy rozpatrywaniu wymiennika płytowego, w którym nie zachodzi wymiana wilgoci, wzór ten przyjmie postać:

Wzór ten określa sprawność wymiennika ciepła dla określonych parametrów powietrza. W ciągu roku temperatura powietrza zewnętrznego zmienia się i dlatego celowe jest określenie stopnia odzysku ciepła w odniesieniu do jednego roku, tj. stosunku ilości ciepła odzyskanego do ilości ciepła, która byłaby tracona bez odzysku.

Literatura

  1. Kosieradzki J., Odzysk ciepła w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, „Nowa technika w inżynierii sanitarnej” nr 10, Arkady 1979.
  2. Recknagel, Sprenger, Schramek „Kompendium wiedzy Ogrzewnictwo, Klimatyzacja”, OmniScala 2008.

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Poszerzamy portfolio o energooszczędne rozwiązania

Poszerzamy portfolio o energooszczędne rozwiązania Poszerzamy portfolio o energooszczędne rozwiązania

Rozmowa ze Zbigniewem Gonsiorem, dyrektorem sprzedaży i marketingu FERRO.

Rozmowa ze Zbigniewem Gonsiorem, dyrektorem sprzedaży i marketingu FERRO.

mgr inż. Piotr Gabryańczyk Technologia PV – moduły fotowoltaiczne

Technologia PV – moduły fotowoltaiczne Technologia PV – moduły fotowoltaiczne

Wytwarzanie energii elektrycznej przy wykorzystaniu fotowoltaiki nie obciąża środowiska tak jak technologie korzystające z paliw kopalnych, a nieskomplikowana instalacja i możliwość kierowania nadwyżek...

Wytwarzanie energii elektrycznej przy wykorzystaniu fotowoltaiki nie obciąża środowiska tak jak technologie korzystające z paliw kopalnych, a nieskomplikowana instalacja i możliwość kierowania nadwyżek energii elektrycznej do sieci energetycznej decydują o coraz większym zainteresowaniu tą technologią w kontekście zasilania budynków.

Waldemar Joniec Systemy zdalnego odczytu w gospodarowaniu wodą

Systemy zdalnego odczytu w gospodarowaniu wodą Systemy zdalnego odczytu w gospodarowaniu wodą

W UE przypisuje się duże znaczenie utrzymaniu zasobów wody w dobrym stanie, m.in. poprzez nałożenie licznych obowiązków dotyczących gospodarowania zasobami wody i infrastrukturą wodno-kanalizacyjną. Woda...

W UE przypisuje się duże znaczenie utrzymaniu zasobów wody w dobrym stanie, m.in. poprzez nałożenie licznych obowiązków dotyczących gospodarowania zasobami wody i infrastrukturą wodno-kanalizacyjną. Woda jest coraz droższym niezbędnym do życia surowcem i jej zasoby się wyczerpują. W Polsce marnuje się do 20% wody w gospodarce komunalnej – zarówno w sieciach, jak i w instalacjach.

Paweł Lachman Pompy ciepła w układach hybrydowych

Pompy ciepła w układach hybrydowych Pompy ciepła w układach hybrydowych

Jedną z najszybciej rozwijających się technologii grzewczych są obecnie pompy ciepła typu powietrze/woda i powietrze/powietrze. Związane jest to z wprowadzeniem obowiązku stosowania od 2015 r. klas energetycznych...

Jedną z najszybciej rozwijających się technologii grzewczych są obecnie pompy ciepła typu powietrze/woda i powietrze/powietrze. Związane jest to z wprowadzeniem obowiązku stosowania od 2015 r. klas energetycznych urządzeń grzewczych (najwyższe klasy: A+ i A++). Nie bez znaczenia jest też duży udział energii ze źródeł odnawialnych przekazywany przez pompę ciepła (min. 60% dla sezonowego współczynnika SPF równego 2,5).

dr inż. Maria Kostka Zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych wentylacji mechanicznej w budownictwie jednorodzinnym

Zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych wentylacji mechanicznej w budownictwie jednorodzinnym Zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych wentylacji mechanicznej w budownictwie jednorodzinnym

W artykule przeanalizowano koszty eksploatacyjne instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła stosowanych w domach jednorodzinnych oraz przesłanki wyboru rozwiązań na etapie projektowania w celu...

W artykule przeanalizowano koszty eksploatacyjne instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła stosowanych w domach jednorodzinnych oraz przesłanki wyboru rozwiązań na etapie projektowania w celu optymalizacji kosztów i zapewnienia komfortu użytkownikom.

dr inż. Kazimierz Wojtas Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej

Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej

Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu. Systemy chłodzenia...

Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu. Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą, zwane potocznie systemami „wody lodowej”, mogą pozostać nadal efektywną alternatywą w stosunku do systemów ze zmiennym przepływem czynnika ziębniczego („multisplit”) pod warunkiem zachowania podstawowych zasad na etapach projektowania, realizacji i eksploatacji systemu.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Eksploatacyjna sprawność kotła kondensacyjnego

Eksploatacyjna sprawność kotła kondensacyjnego Eksploatacyjna sprawność kotła kondensacyjnego

Na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju źródeł ciepła. Badania pokazują, że prawidłowo eksploatowany kocioł kondensacyjny zasilany gazem ziemnym może generować relatywnie niskie koszty.

Na rynku pojawia się coraz więcej różnego rodzaju źródeł ciepła. Badania pokazują, że prawidłowo eksploatowany kocioł kondensacyjny zasilany gazem ziemnym może generować relatywnie niskie koszty.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja

Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki Wentylacja i klimatyzacja

Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków. W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji...

Obowiązujące od początku br. zmiany wprowadzone do rozporządzenia w sprawie warunków technicznych (WT) mają na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków. W części dotyczącej wentylacji i klimatyzacji jako wyposażenia technicznego budynków zmieniono tylko trzy paragrafy i załącznik, jednak waga tych zmian jest duża. Nowe przepisy m.in. dopuszczają nowe rozwiązania, zwiększają też wymagania w zakresie regulacji wydajności wentylatorów i stosowania odzysku ciepła oraz zapobiegania kondensacji...

arch. Mateusz Sikorski Wykorzystanie strategii pasywnych w projektowaniu jednorodzinnych budynków energooszczędnych

Wykorzystanie strategii pasywnych w projektowaniu jednorodzinnych budynków energooszczędnych Wykorzystanie strategii pasywnych w projektowaniu jednorodzinnych budynków energooszczędnych

Kwestia zmniejszenia zapotrzebowania budynków na ciepło oraz zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych jest coraz częściej dostrzegana podczas procesu projektowego. M.in. w związku z wymaganiami...

Kwestia zmniejszenia zapotrzebowania budynków na ciepło oraz zwiększenia wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych jest coraz częściej dostrzegana podczas procesu projektowego. M.in. w związku z wymaganiami dyrektywy europejskiej 2010/31/EU dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków architekci coraz częściej proponują zastosowanie technologii aktywnych redukujących zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania i chłodzenia. Niestety wciąż mało popularne jest zagadnienie strategii pasywnych,...

Waldemar Joniec Gazowe pompy ciepła w PGNiG

Gazowe pompy ciepła w PGNiG Gazowe pompy ciepła w PGNiG

Rozmowa z Pawłem Sroczyńskim i Arturem Bieńkowskim z firmy Art-Klima

Rozmowa z Pawłem Sroczyńskim i Arturem Bieńkowskim z firmy Art-Klima

dr inż. Anna Bryszewska-Mazurek, dr inż. Wojciech Mazurek, mgr inż. Grzegorz Napolski, mgr inż. Tymoteusz Świeboda Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji chłodu na potrzeby systemów klimatyzacyjnych

Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji chłodu na potrzeby systemów klimatyzacyjnych Wykorzystanie energii słonecznej do produkcji chłodu na potrzeby systemów klimatyzacyjnych

Doświadczenie z praktycznych realizacji solarnych układów absorpcyjnych w klimatyzacji wskazuje na występowanie wielu problemów, które utrudniają projektowanie takich instalacji. Nie ma jednoznacznej...

Doświadczenie z praktycznych realizacji solarnych układów absorpcyjnych w klimatyzacji wskazuje na występowanie wielu problemów, które utrudniają projektowanie takich instalacji. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy jest to zawsze opłacalna inwestycja w porównaniu z tradycyjnymi układami chłodniczymi. Wiele zależy bowiem od lokalnych warunków i praktycznie w każdym przypadku konieczna jest ekonomiczna analiza projektu. Z kolei pomiary przeprowadzone dla sprężarkowego urządzenia chłodniczego...

mgr inż. Katarzyna Rybka Co nowego w kurtynach powietrznych?

Co nowego w kurtynach powietrznych? Co nowego w kurtynach powietrznych?

Głównym zadaniem kurtyny jest wyeliminowanie przeciągu i niekontrolowanych strat ciepła lub chłodu oraz zapewnienie komfortu termicznego. Oprócz powszechnego zastosowania w drzwiach obiektów o dużym nasileniu...

Głównym zadaniem kurtyny jest wyeliminowanie przeciągu i niekontrolowanych strat ciepła lub chłodu oraz zapewnienie komfortu termicznego. Oprócz powszechnego zastosowania w drzwiach obiektów o dużym nasileniu ruchu pieszych (sklepy, urzędy, biura, galerie handlowe itd.) montuje się je również nad bramami wjazdowymi w obiektach przemysłowych, w chłodniach, a nawet na farmach − jako ochronę przed owadami.

Waldemar Joniec Czym będziemy ogrzewać domy?

Czym będziemy ogrzewać domy? Czym będziemy ogrzewać domy?

Waldemar Joniec rozmawia z Krystyną Dawson z brytyjskiej organizacji BSRIA (Building Services Research and Information Association).

Waldemar Joniec rozmawia z Krystyną Dawson z brytyjskiej organizacji BSRIA (Building Services Research and Information Association).

dr inż. Piotr Jadwiszczak Równoważenie hydrauliczne modernizowanej instalacji c.o.

Równoważenie hydrauliczne modernizowanej instalacji c.o. Równoważenie hydrauliczne modernizowanej instalacji c.o.

Termomodernizacja budynku wielorodzinnego zmienia termiczne i hydrauliczne warunki pracy istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Dotychczasowa moc cieplna, układ ciśnień, regulacja i równoważenie...

Termomodernizacja budynku wielorodzinnego zmienia termiczne i hydrauliczne warunki pracy istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. Dotychczasowa moc cieplna, układ ciśnień, regulacja i równoważenie hydrauliczne stają się nieaktualne i nieskuteczne. Wymagane są zmiany dostosowujące c.o. do pracy w nowych warunkach. Dla zapewnienia poprawnej, komfortowej i energooszczędnej pracy konieczne jest ponowne równoważenie hydrauliczne istniejącej instalacji c.o.

dr hab. inż. Wojciech Ozgowicz, dr inż. Elżbieta Kalinowska-Ozgowicz, dr inż. Sabina Lesz, mgr inż. Aleksander Kowalski Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne

Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne Przewody wentylacyjne krytej pływalni – możliwości materiałowe i technologiczne

Dobór materiału na przewody instalacji wywiewnej z hal basenowych to istotny aspekt projektowania instalacji wentylacyjnej krytej pływalni. Analiza rozwiązań materiałowych kanałów wentylacyjnych hali...

Dobór materiału na przewody instalacji wywiewnej z hal basenowych to istotny aspekt projektowania instalacji wentylacyjnej krytej pływalni. Analiza rozwiązań materiałowych kanałów wentylacyjnych hali basenowej wymaga uwzględnienia jednocześnie takich czynników, jak: uzdatnianie powietrza, jego wilgotność oraz środki chemiczne stosowane do uzdatniania wody basenowej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Sterowanie domem w zasięgu ręki

Sterowanie domem w zasięgu ręki Sterowanie domem w zasięgu ręki

Nowe technologie automatyki budynkowej to ukłon w kierunku użytkownika, który sam decyduje, ile energii chce zużyć i na jakie cele ją przeznaczyć. Nawet nie mając wykształcenia technicznego, może on sterować...

Nowe technologie automatyki budynkowej to ukłon w kierunku użytkownika, który sam decyduje, ile energii chce zużyć i na jakie cele ją przeznaczyć. Nawet nie mając wykształcenia technicznego, może on sterować własnym domem, utrzymując przy tym komfortowe parametry mikroklimatu. Takie udogodnienia są znakiem naszych czasów, dlatego warto na bieżąco śledzić nowe możliwości w tym zakresie.

REGULUS-system Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 2)Zmienne strategie grzania. Ekonomiczne spożytkowanie uzysków ciepła

Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 2)Zmienne strategie grzania. Ekonomiczne spożytkowanie uzysków ciepła Ogrzewanie współczesnych, ciepłych domów: komfortowe, zdrowe, tańsze (cz. 2)Zmienne strategie grzania. Ekonomiczne spożytkowanie uzysków ciepła

Temperatura wnętrza musi być bezpieczna dla zdrowia długoterminowo. Nasz dom nie może nam szkodzić! Czy każdy domownik, w każdym wieku i w każdym stanie zdrowia określa taką samą temperaturę jako komfortową...

Temperatura wnętrza musi być bezpieczna dla zdrowia długoterminowo. Nasz dom nie może nam szkodzić! Czy każdy domownik, w każdym wieku i w każdym stanie zdrowia określa taką samą temperaturę jako komfortową dla siebie? Czy taka sama temperatura powinna panować w domu w porze relaksu, zajęć wymagających aktywności fizycznej, aktywności umysłowej, czy też podczas snu? Czy taka sama temperatura powinna panować w każdym pomieszczeniu, w całym domu, podczas całego sezonu grzewczego?

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK Wentylacja basenu – czy warto stosować centrale bez pompy ciepła?

Wentylacja basenu – czy warto stosować centrale bez pompy ciepła? Wentylacja basenu – czy warto stosować centrale bez pompy ciepła?

Instalacja wentylacji basenu ma zapewnić założone warunki cieplno-wilgotnościowe w hali poprzez nawiew odpowiednio przygotowanego powietrza.

Instalacja wentylacji basenu ma zapewnić założone warunki cieplno-wilgotnościowe w hali poprzez nawiew odpowiednio przygotowanego powietrza.

Ilario Vigani Kogeneracja z zastosowaniem bezolejowych mikroturbin

Kogeneracja z zastosowaniem bezolejowych mikroturbin Kogeneracja z zastosowaniem bezolejowych mikroturbin

Skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej, nazywane również kogeneracją, jest jednoczesną produkcją dwóch rodzajów energii – ciepła i energii elektrycznej – z jednego źródła paliwa. Wytwarzanie...

Skojarzone wytwarzanie ciepła i energii elektrycznej, nazywane również kogeneracją, jest jednoczesną produkcją dwóch rodzajów energii – ciepła i energii elektrycznej – z jednego źródła paliwa. Wytwarzanie dwóch rodzajów energii z jednego źródła jest wydajne, oszczędne i korzystne dla środowiska. Bezolejowe mikroturbiny pozwalają na zmianę natężenia zasilania w cyklu dzień-noc oraz lato-zima, co jest zaletą w porównaniu do standardowych silników stosowanych w branży hotelarskiej i spa.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Instalacje centralnego ogrzewania w procesie termomodernizacji budynków

Instalacje centralnego ogrzewania w procesie termomodernizacji budynków Instalacje centralnego ogrzewania w procesie termomodernizacji budynków

Termomodernizacja budynku powinna kompleksowo obejmować wszystkie aspekty związane z jego energochłonnością. Niestety w praktyce często ogranicza się jedynie do zwiększenia izolacyjności cieplnej przegród...

Termomodernizacja budynku powinna kompleksowo obejmować wszystkie aspekty związane z jego energochłonnością. Niestety w praktyce często ogranicza się jedynie do zwiększenia izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych i wymiany stolarki okiennej, bez ingerencji w źródło ciepła i instalację centralnego ogrzewania. Jest to działanie niewłaściwe, niepełne, a nawet szkodliwe z energetycznego punktu widzenia. Jakość pracy instalacji nie poprawia się, a w określonych przypadkach nawet pogarsza. Zużycie...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Certyfikacja Euroventu – komu i do czego jest ona potrzebna?

Certyfikacja Euroventu – komu i do czego jest ona potrzebna? Certyfikacja Euroventu – komu i do czego jest ona potrzebna?

Postawione w tytule pytanie pewnie łatwo można byłoby zbyć jednym słowem, ale nim się na nie zdecydujemy, warto poświęcić chwilę na zastanowienie.

Postawione w tytule pytanie pewnie łatwo można byłoby zbyć jednym słowem, ale nim się na nie zdecydujemy, warto poświęcić chwilę na zastanowienie.

Redakcja RI Etykiety dla klimatyzatorów

Etykiety dla klimatyzatorów Etykiety dla klimatyzatorów

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą...

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą wiedzę o urządzeniach, mają też przynieść oszczędności energii elektrycznej rzędu 11 TWh rocznie do 2020 r.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 6. Najkrótsza sieć ciepłownicza

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 6. Najkrótsza sieć ciepłownicza Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 6. Najkrótsza sieć ciepłownicza

Tematem kolejnej części cyklu jest sposób wyznaczania tras i średnic przewodów w przypadku budowy nowej dwuprzewodowej sieci ciepłowniczej prowadzącej ze źródła ciepła do każdego z budynków.

Tematem kolejnej części cyklu jest sposób wyznaczania tras i średnic przewodów w przypadku budowy nowej dwuprzewodowej sieci ciepłowniczej prowadzącej ze źródła ciepła do każdego z budynków.

dr inż. Małgorzata Smuczyńska Rynek pomp ciepła w Polsce

Rynek pomp ciepła w Polsce Rynek pomp ciepła w Polsce

Polska jako kraj członkowski UE zobowiązana jest do implementacji do prawodawstwa krajowego wymogów unijnych, między innymi dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych....

Polska jako kraj członkowski UE zobowiązana jest do implementacji do prawodawstwa krajowego wymogów unijnych, między innymi dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Jej głównym celem jest doprowadzenie do wzrostu wykorzystania OZE w całkowitym zużyciu energii do poziomu 15% w 2020 r. Prognozy rozwoju rynku OZE w Polsce i pozostałych krajach Unii wskazują, że znaczącą rolę w wypełnieniu wymagań dyrektywy może odegrać geotermia, zwłaszcza niskotemperaturowa,...

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Webinar Panasonic: wydajność klimatyzacji

Webinar Panasonic: wydajność klimatyzacji Webinar Panasonic: wydajność klimatyzacji

Panasonic, światowy lider w dziedzinie rozwiązań klimatyzacyjnych, we współpracy z redakcją Globenergia, serdecznie zaprasza na ekskluzywny webinar, który odbędzie się już 16 października 2024 r. o godzinie...

Panasonic, światowy lider w dziedzinie rozwiązań klimatyzacyjnych, we współpracy z redakcją Globenergia, serdecznie zaprasza na ekskluzywny webinar, który odbędzie się już 16 października 2024 r. o godzinie 10:00. Podczas wydarzenia, Paulina Szczepanek, ekspertka Panasonic, omówi najważniejsze czynniki wpływające na wydajność systemów klimatyzacyjnych VRF i PACi, co pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć, jak optymalizować działanie tych urządzeń.

AIRCON Sp. z o.o. news Nowa Strefa Relaksu na Politechnice Rzeszowskiej z klimatyzatorem FROST marki MDV

Nowa Strefa Relaksu na Politechnice Rzeszowskiej z klimatyzatorem FROST marki MDV Nowa Strefa Relaksu na Politechnice Rzeszowskiej z klimatyzatorem FROST marki MDV

Politechnika Rzeszowska uruchomiła nową Strefę Relaksu „Rusztowanie”, zlokalizowaną w budynku Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Przestrzeń ta została zaprojektowana przez studentów...

Politechnika Rzeszowska uruchomiła nową Strefę Relaksu „Rusztowanie”, zlokalizowaną w budynku Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Przestrzeń ta została zaprojektowana przez studentów i ma służyć zarówno do pracy, jak i odpoczynku.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne

DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne DAB Evoplus Lite. Wytrzymałe i łatwe w obsłudze elektroniczne bezdławnicowe pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza...

Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza się zarówno wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, szkołach, szpitalach czy ośrodkach sportowych, oferując niezawodność, trwałość oraz prostotę obsługi, która ułatwia pracę instalatora.

Orole 10 pytań przed zakupem osuszacza powietrza

10 pytań przed zakupem osuszacza powietrza 10 pytań przed zakupem osuszacza powietrza

Planujesz zakup osuszacza powietrza, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zanim podejmiesz decyzję, warto zadać sobie kilka kluczowych pytań, które pomogą dopasować urządzenie do Twoich potrzeb. Przeczytaj...

Planujesz zakup osuszacza powietrza, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zanim podejmiesz decyzję, warto zadać sobie kilka kluczowych pytań, które pomogą dopasować urządzenie do Twoich potrzeb. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jakie aspekty wziąć pod uwagę – od celu użycia, przez wydajność i poziom hałasu, po zużycie energii i konserwację urządzenia. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz osuszacza do domu, po zalaniu, czy na budowę, znajdziesz tu odpowiedzi, które ułatwią wybór najlepszego rozwiązania.

WC Serwis Toalety przenośne na budowie – dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie?

Toalety przenośne na budowie – dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie? Toalety przenośne na budowie – dlaczego warto postawić na takie rozwiązanie?

Toaleta przenośna na terenie placu budowy to rozwiązanie, które pozwala zapewnić pracownikom odpowiednie warunki sanitarne, zgodne z obowiązującymi w naszym kraju przepisami z zakresu BHP. Dlaczego warto...

Toaleta przenośna na terenie placu budowy to rozwiązanie, które pozwala zapewnić pracownikom odpowiednie warunki sanitarne, zgodne z obowiązującymi w naszym kraju przepisami z zakresu BHP. Dlaczego warto zastosować przenośne toalety WC na budowie? O czym warto pamiętać, wybierając konkretny model? Zapraszamy do lektury!

THERMOSILESIA Klimatyzacja i ekologia

Klimatyzacja i ekologia Klimatyzacja i ekologia

Klimatyzacja domu i mieszkania to nie tylko komfort, ale często konieczność. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy prozaiczne urządzenia, takie jak klimatyzatory, mogą szkodzić środowisku. Czy klimatyzator...

Klimatyzacja domu i mieszkania to nie tylko komfort, ale często konieczność. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy prozaiczne urządzenia, takie jak klimatyzatory, mogą szkodzić środowisku. Czy klimatyzator musi być wrogiem środowiska? Obalmy ten mit i pokażmy, że nowoczesne systemy klimatyzacji mogą być częścią zrównoważonego stylu życia.

Przemysław Dutka, kierownik działu technicznego Caleffi Zabezpieczenie kotłów spalających biomasę – rozwiązania Caleffi Hydronic Solutions

Zabezpieczenie kotłów spalających biomasę – rozwiązania Caleffi Hydronic Solutions Zabezpieczenie kotłów spalających biomasę – rozwiązania Caleffi Hydronic Solutions

Kotły spalające biomasę to jeden z ekologicznych sposobów ogrzewania, który jest świetnym rozwiązaniem w przypadku wymiany źródła ciepła z urządzeń spalających węgiel. Mówimy tutaj oczywiście o kotłach...

Kotły spalające biomasę to jeden z ekologicznych sposobów ogrzewania, który jest świetnym rozwiązaniem w przypadku wymiany źródła ciepła z urządzeń spalających węgiel. Mówimy tutaj oczywiście o kotłach peletowych oraz zgazowujących drewno. Układy modernizowane są systemami najczęściej wysoko/średnio parametrowymi, gdzie odbiornikami ciepła są istniejące grzejniki.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Bezpłatny webinar Panasonic: możliwości pomp ciepła w kaskadzie

Bezpłatny webinar Panasonic: możliwości pomp ciepła w kaskadzie Bezpłatny webinar Panasonic: możliwości pomp ciepła w kaskadzie

Z radością zapraszamy na kolejną odsłonę „Webinarowej Środy”, organizowanej przez Panasonic we współpracy z redakcją GlobEnergia, która odbędzie się już 2 października o godzinie 10:00. Prelegentami będą...

Z radością zapraszamy na kolejną odsłonę „Webinarowej Środy”, organizowanej przez Panasonic we współpracy z redakcją GlobEnergia, która odbędzie się już 2 października o godzinie 10:00. Prelegentami będą eksperci z firmy Panasonic – Michał Stojanowski i Piotr Pisiak.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Hisense Wings – w pakiecie taniej!

Hisense Wings – w pakiecie taniej! Hisense Wings – w pakiecie taniej!

Kupując 5 kompletów urządzeń serii Wings, otrzymasz 700 zł w bonach Pluxee!

Kupując 5 kompletów urządzeń serii Wings, otrzymasz 700 zł w bonach Pluxee!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.