RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowoczesne ogrzewanie elektryczne

Folia grzejna pod panele podłogowe

Folia grzejna pod panele podłogowe

Elektryfikacja ogrzewania, o której dużo się mówi w kontekście dążenia Europy do neutralności klimatycznej, powoduje większe zainteresowanie nie tylko pompami ciepła, ale też tańszymi w montażu i prostszymi w eksploatacji urządzeniami stricte elektrycznymi: kotłami, grzejnikami i ogrzewaniem płaszczyznowym. Dzięki produkcji prądu solarnego w instalacji fotowoltaicznej również i te rozwiązania mogą korzystać z OZE.

Zobacz także

ELEKTRA Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem Systemy elektryczne ochrony orynnowania i instalacji zewnętrznych przed śniegiem i lodem

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały...

Okres jesienny to dobry czas na to, by przygotować inwestycje budowlane do bezawaryjnego przetrwania chłodnych miesięcy. Choć nadchodząca zima według meteorologów ma być w większości łagodna, nawet krótkotrwały mróz może negatywnie wpłynąć na instalacje znajdujące się na zewnątrz budynków.

Thermoval Polska S.A. Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval Ochrona rur przed mrozem. Systemy przeciwoblodzeniowe Thermoval

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z...

W czasie mrozów instalacje rurowe ułożone na zewnątrz budynku i w pomieszczeniach nieogrzewanych mogą być narażone na zamarznięcie. To prosta droga do ich awarii. Dlatego aby zimą nie mieć problemów z działaniem tego typu instalacji, warto zabezpieczyć je kablami grzewczymi Thermoval przeznaczonymi do ochrony rur przed skutkami oddziaływania niskich temperatur.

ELEKTRA Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem Elektryczne systemy grzejne – ochrona przed śniegiem i lodem

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje...

Ubiegłoroczna zima, po kilku latach łagodnych, zaskoczyła powrotem tradycyjnych mrozów i opadów śniegu. Jesień to odpowiedni czas, by przygotować inwestycje budowlane – w tym dachy, orynnnowanie i instalacje zewnętrzne – do bezawaryjnego przetrwania tych warunków.

Grzewcze urządzenia elektryczne cechują się prostotą montażu, wysoką sprawnością przekształcania energii elektrycznej w energię cieplną oraz niskimi kosztami inwestycyjnymi, natomiast ich zasadniczym ograniczeniem są rosnące i trudne do oszacowania koszty energii elektrycznej. Odpowiedzią na te problemy stało się w ostatnich latach coraz powszechniejsze zastosowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych (tj. instalacji PV o mocy szczytowej do 50 kWp) do produkcji prądu na własne potrzeby. Zainteresowanie nimi związane było m.in. z dotacjami z programu „Mój Prąd” – w sierpniu 2021 r. w słoneczne dni ok. 14% szczytowego zapotrzebowania zaspokajano energią z fotowoltaiki (dwa razy więcej niż rok wcześniej) [1]. Ponieważ jednak podaż prądu solarnego w małym stopniu pokrywa się z okresami popytu na cele ogrzewania, konieczne jest odpowiednie zarządzanie nadwyżkami prądu i ich magazynowanie. W ramach programu „Mój Prąd” warunkiem uzyskania dotacji było wykonanie instalacji w systemie on-grid, czyli z podłączeniem do sieci elektroenergetycznej i rozliczaniem nadwyżki produkowanej energii w systemie net-metering (systemie opustów). W systemie tym nadwyżka energii odprowadzana jest do sieci, a w okresach jej niedoboru prosument może „bezkosztowo” odebrać z sieci 80% oddanego wcześniej prądu (brakujące 20% to koszt przechowania prądu), czyli energia wyprodukowana i pobrana rozliczana jest wspólnie.

Od 2022 r. system rozliczeń ma się zmienić za sprawą nowelizacji Prawa energetycznego [2] – zgodnie z zapisami dyrektywy RED II, które zaczną obowiązywać od początku 2024 r. [3] oraz ustawy o OZE [4]. Dla nowych prosumentów obowiązywać będzie zasada net-billing. W systemie tym prosument sprzedaje nadwyżki wyprodukowanej energii po cenie hurtowej netto (średnia miesięczna z Rynku Dnia Następnego), a zamiast tę energię odebrać, kupuje ją po wyraźnie wyższej cenie detalicznej brutto. W ciągu najbliższych lat hurtowa cena energii będzie coraz trudniejsza do przewidzenia. Zatem całe ryzyko inwestycji w instalacje PV jest przenoszone na prosumenta. Osoby, które przyłączą się do sieci przed 31 grudnia 2021 r., pozostaną w systemie net-meteringu przez kolejne 15 lat. Prosumenci, którzy energię do sieci wprowadzą po 1 kwietnia 2022 r. (trzy miesiące potrwa okres przejściowy), będą objęci zasadą net-billingu.

Zmiany w regulacjach mają zdaniem ustawodawcy zwiększyć zainteresowanie również autokonsumpcją oraz rozwiązaniami umożliwiającymi magazynowanie energii w miejscu jej wytworzenia. Zgodnie z zapowiedziami NFOŚiGW ma to znaleźć odzwierciedlenie także w czwartym naborze do programu „Mój Prąd”. Nowy program ma uwzględniać zapowiadane już przed trzecim (ukończonym w październiku 2022 r.) naborem dotowanie nie tylko instalacji, ale też rozwiązań towarzyszących, tj. banki energii, magazyny chłodu lub ciepła, systemy zarządzania energią czy ładowarki do aut elektrycznych.

Magazynowanie energii a ogrzewanie elektryczne

Jak wskazują eksperci z Forum Energii, najprostszym sposobem magazynowania energii jest ładowanie pojazdów elektrycznych w momencie szczytu produkcji energii czy też… ogrzewanie wody użytkowej [1]. Możliwe są także różnorodne rozwiązania związane z akumulacją energii – np. przez bufory c.o. współpracujące z elektrycznymi kotłami grzewczymi czy elektryczne grzejniki akumulacyjne. Jednak autokonsumpcja większych nadwyżek prądu solarnego wymagać może stosowania domowych magazynów energii. Niewykluczone, że zarówno zmiana systemu rozliczeń, jak i dofinansowanie z „Mojego Prądu” na nowych zasadach zwiększą zainteresowanie magazynowaniem energii elektrycznej, co jest obecnie marginalne ze względu na wysoki koszt inwestycyjny oraz ograniczoną trwałość akumulatorów (ok. 10 tys. cykli ładowania i rozładowywania, czyli ok. 5–8 lat pracy). W przypadku inwestycji w instalację PV niepodłączoną do sieci zasobniki energii stanowią ok. połowy kosztów całej instalacji.

Ważną zaletą magazynów energii jest ich duża sprawność – inwestor odbiera niemal tyle energii, ile wyprodukował. Domowy magazyn energii powinien być przystosowany do pracy ciągłej (stopniowe i łagodne ładowanie i rozładowywanie), cechować się odpornością na szeroki zakres temperatury, w której ma pracować, oraz mieć wysoką gęstość energii i mocy, a także wysoką sprawność gromadzenia mocy. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów zasobników. Najpopularniejsze są akumulatory litowo-jonowe (sprawność gromadzenia mocy ok. 80%), które wyróżniają się także możliwością ładowania i rozładowywania dużym prądem podczas krótkich poborów mocy. Do wolnego ładowania, charakterystycznego dla instalacji fotowoltaicznych, dobrze przystosowane są też akumulatory żelowe. Ich zasadniczym ograniczeniem jest fakt, że źle znoszą pełne rozładowanie trwające dłużej niż 24 h. Akumulatory AGM (Absorbed Glass Mat) mają elektrolit umieszczony w separatorach z włókna szklanego i cechują się wysoką sprawnością, jednak problemem jest ich krótka żywotność i mała liczba cykli ładowania-rozładowania.

Ogrzewanie płaszczyznowe

Najczęściej wybieranym rodzajem ogrzewania elektrycznego jest ogrzewanie płaszczyznowe (podłogowe, ścienne lub sufitowe) zasilane bezpośrednio energią elektryczną. Ogrzewanie elektryczne zasilane prądem sieciowym jest kosztowne – jednak efekt ten może zostać zniwelowany przez zasilanie czystym prądem solarnym pochodzącym z instalacji PV – a jednocześnie wygodne i zdrowe pod względem użytkowym. Jeśli zostanie uwzględnione na etapie projektowania, inwestor unika np. budowy kotłowni, a także nie musi przewidywać miejsca na tradycyjną instalację wodną (przewody i grzejniki).

Liczba mikroinstalacji przyłączonych w Polsce od 2017 r. do końca II kwartału 2021 r.

Liczba mikroinstalacji przyłączonych w Polsce od 2017 r. do końca II kwartału 2021 r.

Ogrzewanie płaszczyznowe ułatwia aranżację pomieszczeń i ich utrzymanie w czystości – brak grzejników pomaga w dowolnym urządzeniu pomieszczenia. Natomiast nieznaczny udział w ogrzewaniu mechanizmu konwekcji (na którym bazuje ogrzewanie grzejnikowe) sprawia, że powietrze nie ulega wysuszeniu, a unoszenie kurzu jest znacznie ograniczone. Głównym mechanizmem ogrzewania płaszczyznowego jest promieniowanie cieplne (podczerwone), które jest przyjazne dla ludzi i zapewnia najbardziej komfortowy rozkład temperatury w pomieszczeniu. Poza tym elektryczne ogrzewanie podłogowe jest stosunkowo łatwo dodać do wybranych pomieszczeń (np. podczas remontu), a w porównaniu do ogrzewania wodnego jest bardziej odporne na ewentualne błędy montażowe. Jest od ogrzewanie wodnego także lepiej sterowalne i cechuje się mniejszą bezwładnością (szybciej reaguje na zmiany temperatury) – dzięki temu inteligentna regulacja może zapewnić nie tylko komfort użytkowania, ale też dodatkowe oszczędności. Dobrze sprawdza się zarówno jako ogrzewanie podstawowe, ale też jako uzupełniające do wybranych pomieszczeń (np. łazienka, pokój dziecka, pokój osoby starszej), w których zapewnia szczególnie wysoki komfort cieplny.

Ogrzewanie podłogowe powinno być zaplanowane już na etapie projektu domu, ponieważ konieczne jest przydzielenie przez zakład energetyczny odpowiedniej mocy elektrycznej. W nowych domach niskoenergetycznych, o zużyciu energii na cele grzewcze podobnym jak w domach „pasywnych”, warto sprawdzić, jaka maksymalna moc ogrzewania będzie konieczna i może być ona niska, np. 1–2 kW. W przypadku remontu trzeba sprawdzić, czy istniejąca instalacja elektryczna będzie odpowiednia do współpracy z ogrzewaniem płaszczyznowym. Ogrzewanie elektryczne należy traktować jako instalację elektryczną – musi być sprawdzone przez uprawnionego elektryka i podłączone do zasilania przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami – inaczej gwarancja producenta nie obowiązuje. Musi też być zabezpieczone wyłącznikiem nadmiarowym i wyłącznikiem różnicowo-prądowym. W pomieszczeniach wilgotnych należy zapewnić ochronę przeciwporażeniową poprzez ekran ochronny oraz wyłącznik różnicowo-prądowy w obwodzie zasilania.

Nowa instalacja wykonywana jest najczęściej z przewodów grzewczych, które wymagają ułożenia w odpowiednio zaizolowanej wylewce, zwykle już po wykonaniu instalacji sanitarnych oraz instalacji elektrycznej, z zachowaniem szczelin dylatacyjnych. W każdym polu z dylatacją powinien się znajdować osobny zestaw kabla grzejnego. Na rynku oferowane są dwa rodzaje przewodów:

  • stałooporowe, pracujące zawsze z pełną mocą. Regulacja termostatem odbywa się według mechanizmu „włącz/wyłącz”. Na podłodze kryjącej pętle z takich przewodów nie można kłaść dywanów ani stawiać mebli, które przykrywają podłogę na dużej powierzchni (np. szaf bez nóżek albo szafek kuchennych). Zakryta podłoga utrudnia lub wręcz uniemożliwia odbiór ciepła, co może się przyczynić do nadmiernego nagrzewania podłogi i jej uszkodzenia;
  • samoregulujące, pracujące ze zmienną mocą. Regulacja termostatem polega na dostosowaniu mocy kabla do temperatury jego otoczenia. Przewody te są droższe od kabli stałooporowych, ale mają dwie zasadnicze zalety. Po pierwsze, eliminują ryzyko przegrzania podłogi – a jest to ważne nie tylko z punktu widzenia jej potencjalnego uszkodzenia, ale i komfortu cieplnego, ponieważ temperatura podłogi w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinna przekraczać 26°C. Po drugie, kable samoregulujące umożliwiają optymalne dopasowanie ilości oddawanego ciepła do potrzeb, co może się przekładać na wyraźne oszczędności energii.

Inwestorzy mają także do wyboru rozwiązania gotowe do układania (a przez to łatwiejsze w montażu) i zajmujące mniej miejsca w pionie – maty i folie grzewcze. Są one szczególnie chętnie wybierane w przypadku remontu, chęci dogrzania pojedynczych pomieszczeń albo w sytuacjach, kiedy decyzja o zastosowaniu ogrzewania elektrycznego podejmowana jest na późnym etapie budowy. Żywotność mat i folii grzewczych jest wysoka, co znajduje odzwierciedlenie w okresie gwarancji producenta – wynosi on nawet do 25 lat.

Maty grzewcze zasilane jedno- lub dwustronnie stanowią samoprzylepne siatki z odpowiednio zabezpieczonego włókna szklanego, w które wplecione są przewody grzewcze o grubości ok. 2 mm. Maty grzewcze zwykle różnią się maksymalną mocą grzewczą (np. wersje 90 i 160 W/m2) – wybór odpowiedniej wartości zależy przede wszystkim od rodzaju nawierzchni, pod którą układa się matę. Są one rozwiązaniem polecanym przede wszystkim do pomieszczeń, w których podłoga wykończona jest terakotą, marmurem lub kamieniem naturalnym (maty o większej mocy jednostkowej). Maty grzewcze o mniejszej mocy można też stosować do innych wykończeń podłogi (np. panele podłogowe, podłogi drewniane, wykładziny). Maty stosuje się także jako ogrzewanie ścienne, do montażu w warstwie kleju pod glazurą czy gresem (rozwiązanie polecane szczególnie do łazienek) lub pod płytami g-k. Elementem grzewczym w tym rozwiązaniu może być elastyczny wielożyłowy przewód z włókna węglowego umieszczony w specjalnej osłonie silikonowej. Do montażu ściennego podtynkowego przeznaczone są maty o szczególnie małej grubości (poniżej 1 mm), zasilane prądem stałym o bezpiecznym, niskim napięciu (SELV – safety extra-low voltage). Zapewnia to pełne bezpieczeństwo np. w przypadku dotknięcia takiej ściany. W tym segmencie bardzo ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza dla budynków remontowanych, są też ścienne maty antypleśniowe zasilane prądem o małej mocy – ich głównym zadaniem nie jest ogrzewanie pomieszczeń, ale utrzymywanie ścian w temperaturze powyżej punktu rosy. Dzięki temu nie następuje kondensacja pary wodnej na przegrodach, co uniemożliwia rozwój grzybów pleśniowych.

Folie grzewcze z tworzyw sztucznych (np. PET) lub z odpowiednio wzmocnionego włókna szklanego z naniesionymi elementami grzejnymi stanowią arkusze o grubości ok. 0,2–0,4 mm – do ich zastosowania wystarczy zaledwie 5 mm miejsca przeznaczonego na montaż. Moc grzewcza może wynosić od 60 do nawet 400 W/m2. Można je stosować pod panelami podłogowymi, wykładzinami i dywanami, a także pod wylewkę betonową, a w przypadku montażu ściennego lub sufitowego pod płyty g-k, a nawet podtynkowo, co dodatkowo ułatwia montaż. Folii nie zaleca się montować w pomieszczeniach wilgotnych, np. łazienkach. Folie grzewcze są tańsze niż inne systemy ogrzewania podłogowego, wyróżniają się także najprostszym montażem. Układa się je łatwo, szybko i czysto – zależnie od wielkości ogrzewanej powierzchni montaż może wynieść 1–2 dni. Wybierając folię grzewczą, warto unikać rozwiązania starszej generacji, tzw. drabinkowego (paskowego) – strukturę grzewczą w tego typu folii stanowią ścieżki z mieszanki opartej na pyle grafitowym, które są podatne na stopniowe wypalanie, co przekłada się na ich malejącą z czasem wydajność i krótszą żywotność.

Ogrzewanie elektryczne reguluje się indywidualnie dla pomieszczenia lub strefy za pomocą termostatów – regulatorów temperatury. Ich rolą jest utrzymanie zadanej temperatury, można też ustawić harmonogram godzinowy. Termostaty mogą otrzymywać sygnał od czujnika temperatury podłogi bądź czujnika powietrza. Dla głównego systemu grzewczego parametrem regulacji powinna być temperatura powietrza, ponieważ jest to parametr decydujący o komforcie termicznym. Jeśli ogrzewanie podłogowe ma charakter wspomagający, lepszy będzie czujnik temperatury podłogi. Dostępne jest też rozwiązanie, w którym termostat korzysta z pomiarów zarówno z czujnika temperatury powietrza, jak i podłogi. Wówczas czujnik podłogowy pełni funkcję „limitującą” – traktowany jest jako zabezpieczenie przed przegrzaniem, co przydaje się szczególnie w pomieszczeniach, w których okresowo dochodzi do gwałtownego wyziębiania. Termostaty mogą być włączone do centralnego systemu sterowania przewodowego lub zdalnego, co umożliwia programowanie dobowe lub tygodniowe. Do oszczędności kosztów przyczynia się też wyłączanie ogrzewania w okresach wietrzenia pomieszczenia (funkcja „otwarte okno”).

Grzejniki akumulacyjne

Ciekawą alternatywą dla ogrzewania płaszczyznowego są grzejniki (piece) akumulacyjne – rozwiązanie znane od wielu lat, choć oferowane dziś urządzenia różnią się od tradycyjnych. Przypominają nieco typowe grzejniki wodne – płytowe lub stalowe żeberkowe, mają zwykle niewielką głębokość i przystosowane są do montażu podłogowego (np. pod parapetem) lub ściennego. Ze względu na swoją budowę mają jednak wyraźnie większą masę niż grzejniki wodne, co może ograniczyć ich stosowanie np. na poddaszu z lekkim stropem oraz utrudnić montaż.

Grzejniki akumulacyjne wyposażone są w bloki (rdzenie) akumulacyjne, które mają zdolność magazynowania (akumulowania) ciepła uzyskanego z energii elektrycznej ze sprawnością bliską 100%. Nagrzane do wysokiej temperatury bloki stopniowo oddają zmagazynowaną energię cieplną do otoczenia. Właściwość tę można szczególnie dobrze wykorzystać przy rozliczeniu poboru energii elektrycznej według taryfy G12 lub G12W, w której cena prądu jest niższa w określonych godzinach lub w weekendy. Wówczas blok akumulacyjny nagrzewa się tylko w czasie, kiedy energia jest tańsza (nawet o 40% niż w pozostałych godzinach). Przez pozostałe godziny nie pobiera już energii, tylko oddaje zakumulowane ciepło. Dzięki temu wykorzystanie prądu jest najbardziej ekonomiczne.

Blok akumulacyjny składa się z cegieł szamotowych lub magnetytowych o dużej pojemności cieplnej. Materiały te charakteryzują się dużą zdolnością magazynowania ciepła wytworzonego z energii elektrycznej – w ciągu paru godzin nagrzewają się do bardzo wysokiej temperatury (magnetyt nawet do ponad 700°C). Prąd elektryczny doprowadzany jest do cegieł za pomocą specjalnych grzałek tylko w okresie, kiedy jego cena jest niska. Piece wyposażone są też w izolację z materiałów odpornych na bardzo wysoką temperaturę (np. wermikulitu) i zamkniętych w obudowie ze stali lakierowanej proszkowo.

Grzejniki akumulacyjne są bardzo łatwe w montażu, choć w przypadku braku kabla zasilającego z wtyczką podłączenie do instalacji elektrycznej powinien przeprowadzić uprawniony elektryk. Urządzenie musi być wyposażone w zegar sterujący, który zapewni zasilanie grzałek tylko w godzinach, w których cena prądu jest niższa. Producenci tych grzejników szacują, że przy odpowiednio efektywnym magazynowaniu ciepła koszt ogrzewania tymi urządzeniami może być porównywalny do kosztów grzania gazem ziemnym. Grzejniki akumulacyjne stosuje się np. w starych mieszkaniach (w kamienicach), gdzie doprowadzenie instalacji gazowej jest niemożliwe. Pomieszczenia, w których są zainstalowane, nie muszą spełniać dodatkowych wymagań.

Piece akumulacyjne mogą być wykonane jako urządzenia z rozładowaniem statycznym lub dynamicznym. W piecach statycznych uwalniane z bloku akumulacyjnego ciepło rozprowadzane jest samoczynnie na drodze promieniowania i konwekcji, podobnie jak w tradycyjnych grzejnikach wodnych. Natomiast w piecach dynamicznych dodatkowymi elementami są rozbudowane powierzchnie wymiany ciepła i wentylator promieniowy, który wymusza przepływ powietrza przez grzejnik i jego nadmuch do pomieszczenia przez kratkę z filtrem powietrza w górnej części urządzenia. Dodatkowo w piecach dynamicznych można regulować moc wyjściową urządzenia, sterując przesłonami zwiększającymi lub zmniejszającymi cyrkulację ogrzanego powietrza.

W grzejniku akumulacyjnym konieczna jest automatyczna regulacja poziomu naładowania w funkcji temperatury zewnętrznej. Urządzenie wyposażone jest też w automatyczny termostat, często z panelem LED, który umożliwia regulację jego pracy w zależności od temperatury pomieszczenia, wykrycia otwartego okna czy spadku temperatury poniżej ustawionej wartości minimalnej (np. 5°C). Termostat może służyć do sterowania ręcznego (ustawiania żądanej temperatury w pomieszczeniu bezpośrednio na grzejniku) lub realizować program dobowy lub tygodniowy. Dostępne jest sterowanie urządzeniem za pomocą aplikacji mobilnej – daje to możliwość regulacji pracy kilku grzejników. Regulacja zapewnia bardziej ekonomiczne zużycie prądu, choć najwyższe oszczędności energii inwestor uzyska przy współpracy grzejnika akumulacyjnego z instalacją PV.

Elektryczne źródło ciepła

Obok elektrycznych instalacji grzewczych inwestorzy coraz chętniej sięgają po źródła ciepła zasilane energią elektryczną i wytwarzające ciepło dla wodnych instalacji c.o. Najbardziej znanym źródłem ciepła zasilanym energią elektryczną jest pompa ciepła. Rozwiązanie to jest chętnie wybierane ze względu na niskie koszty eksploatacyjne pozyskiwania ciepła dzięki wykorzystaniu OZE. Na wymianę starego urządzenia na pompę ciepła można uzyskać dotację w programie „Czyste Powietrze” – na najpopularniejsze obecnie pompy ciepła powietrze/woda odpowiednio dla poziomu podstawowego i podwyższonego – do 30% kosztów kwalifikowanych (do 9 tys. zł) i do 60% kosztów kwalifikowanych (do 18 tys. zł). Na rok 2022 planowany jest także program „Moje Ciepło” obejmujący dofinansowanie do zakupu i montażu urządzeń w nowych budynkach jednorodzinnych o niższym niż wymagane przez prawo zużyciu energii pierwotnej, czyli o wyższym standardzie energetycznym.

Godna uwagi z punktu widzenia współpracy z mikroinstalacją fotowoltaiczną jest pompa ciepła do produkcji c.w.u. Ponieważ ciepła woda produkowana jest przez cały rok, efektywność autokonsumpcji prądu solarnego jest dla takiej pompy ciepła najwyższa. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się monoblokową pompę ciepła powietrze/woda, przygotowaną do współpracy z instalacją PV (oznaczaną np. jako PV Ready). Pompa monoblokowa jest prosta w montażu – wymaga połączenia z instalacją c.w.u. przez hydraulika.

Inwestorzy zwracają uwagę także na wyraźnie tańsze w zakupie elektryczne kotły grzewcze. Są one dostępne w różnych wielkościach i wykonaniach. Mogą być to kotły jedno- lub dwufunkcyjne (przy czym jednofunkcyjne mogą być wyposażone także w zasobnik ciepłej wody), przystosowane do pracy w układzie c.o. otwartym i zamkniętym. Kotły dostępne są w wersji wiszącej lub stojącej, zależnie od mocy grzewczej – wynosi ona zwykle od 4 do 24 kW, przy czym kotły najmniejsze mogą być zasilane jednofazowo, a te o większej mocy wymagają zasilania trójfazowego i zabezpieczenia prądowego. Najczęściej (choć nie zawsze) są one oferowane jako urządzenia gotowe do pracy, wyposaża się je bowiem w pompę obiegową oraz grupę bezpieczeństwa – naczynie wzbiorcze, manometr i zawór bezpieczeństwa. Dzięki temu są przygotowane do pracy z instalacją grzewczą oraz chronione przed uszkodzeniem spowodowanym nadmiernym wzrostem ciśnienia wody. Kotły dwufunkcyjne dostarczane są zwykle jako gotowe „kotłownie”, wyposażone dodatkowo w zasobnik ciepłej wody oraz przeponowe naczynie wzbiorcze do instalacji ciepłej wody.

Elementem grzewczym w kotle jest grzałka wykonana z metalowego drutu oporowego w osłonie stalowej (dostępne są też wykonania ze stali nierdzewnej), miedzianej lub mosiężnej. Liczba grzałek zależy od mocy kotła – jeśli jest ich więcej, uruchamiane są sekwencyjnie, zależnie od bieżącego zapotrzebowania na moc. Jak w przypadku każdego źródła ciepła, ważnym elementem wyposażenia kotła jest sterowanie, umożliwiające dopasowanie mocy kotła do rzeczywistego zapotrzebowania budynku na ciepło i jego ekonomiczną pracę. Parametrem regulacyjnym może być temperatura zewnętrzna (sterowanie pogodowe), temperatura panująca w pomieszczeniu kontrolnym (sterowanie pokojowe) lub temperatura wody powrotnej. Za pomocą programatora można także ustawić dobowe i tygodniowe cykle pracy, regulując w ten sposób wymaganą temperaturę w pomieszczeniach. Urządzenia mogą być także wyposażone w regulację temperatury wody w zasobniku c.w.u. oraz programator, który umożliwia załączanie pompy cyrkulacyjnej zgodnie z zaplanowanym harmonogramem dobowym i tygodniowym. Producenci oferują również moduły komunikacyjne umożliwiające sterowanie kotłem przez internet, z wykorzystaniem komputera lub urządzenia mobilnego z odpowiednią aplikacją, co pozwala na zdalne ustawienie takich parametrów, jak czas pracy kotła czy temperatura poszczególnych pomieszczeń i c.w.u. Kotły elektryczne mogą także (przy wyposażeniu w dodatkowe moduły) współpracować z buforem c.o., akumulującym ciepło w czasie obowiązywania niższych taryf energetycznych, co obniża koszt ich eksploatacji.

Kotły elektryczne są rozwiązaniem bardzo wygodnym pod względem użytkowym – mają niewielkie wymiary i wagę, nie wymagają odprowadzania spalin (ponieważ nie następuje w nich spalanie) ani odrębnego pomieszczenia, koszt ich zakupu jest niższy niż innych urządzeń o porównywalnej mocy grzewczej. Co więcej, zastępując kotłem elektrycznym stare urządzenie grzewcze, można uzyskać dotację w programie „Czyste Powietrze” (zależnie od poziomu finansowania: 30 lub 60% kosztów kwalifikowanych i odpowiednio maks. 3 lub 6 tys. zł). Dzięki niemal bezstratnemu przekształcaniu energii elektrycznej w cieplną (efekt Joule'a) mają wysoką sprawność. Barierą dla inwestorów pozostają jednak wysokie koszty eksploatacyjne, jeśli się nie korzysta z instalacji PV i systemu opustów, ostatnio także trudne do przewidzenia w średniej czy dłuższej perspektywie. Dlatego też są najchętniej wybierane jako rozwiązanie alternatywne lub uzupełniające w układach hybrydowych, np. uruchamiane w niższej taryfie energetycznej, zapasowe lub współpracujące z innym głównym źródłem ciepła, np. kotłem grzewczym lub pompą ciepła. Jako rozwiązanie samodzielne wybierane są najczęściej:

  • do obiektów sezonowych, sporadycznie wykorzystywanych w okresie grzewczym;
  • do obiektów, gdzie z różnych względów nie można zapewnić układu odprowadzania spalin (komina), np. w obiektach zabytkowych;
  • do domów energooszczędnych lub tzw. pasywnych, tj. przy niewielkim zapotrzebowaniu energii, nieprzekraczającym 30–60 kWh/(m2 · rok),
  • jako rozwiązanie tymczasowe, np. kiedy wiadomo, że w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy nieruchomość zostanie podłączona do sieci gazowej,
  • do współpracy z instalacją PV.

Oferowane są kotły elektryczne fabrycznie przygotowane do współpracy z instalacją fotowoltaiczną – jako PV Ready lub PV Friendly. Ich automatyka powoduje, że w pierwszej kolejności pobierają energię pochodzącą z instalacji fotowoltaicznej. Mają też wbudowany licznik zużycia energii, co pozwala na wyłączenie kotła po zużyciu własnej produkcji energii elektrycznej w ramach systemu rozliczeń.

Literatura

  1. Adamczewski Tobiasz, Jędra Michał, Mikroinstalacje na zakręcie. Jak zapewnić przyszłość energetyce rozproszonej w Polsce?, Wyd. Forum Energii, październik 2021
  2. Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (t.j. DzU 2021, poz. 716)
  3. Strona informacyjna programu „Mój Prąd”, https://mojprad.gov.pl/ (dostęp: 16.11.2021)
  4. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (Dz.Urz. UE z 21.12.2018 nr L 328/82)
  5. Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (t.j. DzU 2021, poz. 670)
  6. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z dnia 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz zmieniająca dyrektywę 2012/27/UE (Dz.Urz. UE z 14.06.2019 nr L 158/125)
  7. Materiały techniczne: Dimplex, Elektra, Elektrotermia, Elterm, HexR, Kospel, Matec, Raychem, Stiebel Eltron, Thermal Technology, Thermoval, V4Heat, Viessmann

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych...

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych obiektach przemysłowych.

mgr inż. Katarzyna Rybka Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła

Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła

Płytowe wymienniki ciepła są powszechnie stosowane w systemach ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji. Obecnie wszystko, co budujemy, musi być możliwie energooszczędne, zatem rola odzysku ciepła w instalacjach...

Płytowe wymienniki ciepła są powszechnie stosowane w systemach ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji. Obecnie wszystko, co budujemy, musi być możliwie energooszczędne, zatem rola odzysku ciepła w instalacjach stale wzrasta.

dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa, dr inż. Maria Kostka Wpływ konfiguracji centrali wentylacyjnej i źródła ciepła na wskaźniki EU i EP domu jednorodzinnego

Wpływ konfiguracji centrali wentylacyjnej i źródła ciepła na wskaźniki EU i EP domu jednorodzinnego Wpływ konfiguracji centrali wentylacyjnej i źródła ciepła na wskaźniki EU i EP domu jednorodzinnego

Całościowa i poprawna analiza pracy systemu wentylacji mechanicznej może dać wyniki znacząco odbiegające od uzyskiwanych w sytuacji, gdy pobieżnie analizuje się efekty pracy rekuperatora – przyjmując jego...

Całościowa i poprawna analiza pracy systemu wentylacji mechanicznej może dać wyniki znacząco odbiegające od uzyskiwanych w sytuacji, gdy pobieżnie analizuje się efekty pracy rekuperatora – przyjmując jego sprawność temperaturową zamiast efektywności energetycznej, pomijając wpływ systemu przeciwzamrożeniowego na efekty energetyczne, prowadząc analizy na danych sezonowych, a nie miesięcznych czy godzinowych.

mgr inż. Eligiusz Huk, mgr inż. Małgorzata Jakubiak, mgr inż. Paweł Krupicz Pompy ciepła w IKEA

Pompy ciepła w IKEA Pompy ciepła w IKEA

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono...

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono koszty eksploatacji systemu grzewczego.

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, mgr inż. Izabela Łukaszuk Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE

Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE

Odpowiednio przeprowadzona analiza techniczno-ekonomiczna umożliwia podjęcie właściwej decyzji dotyczącej sposobu modernizacji źródła ciepła oraz wyboru rozwiązania ogrzewania budynku i zapewnienia podgrzewu...

Odpowiednio przeprowadzona analiza techniczno-ekonomiczna umożliwia podjęcie właściwej decyzji dotyczącej sposobu modernizacji źródła ciepła oraz wyboru rozwiązania ogrzewania budynku i zapewnienia podgrzewu ciepłej wody jego użytkownikom.

dr inż. Natalia Fidorów, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Monitoring temperatury w pionowym odwiercie pompy ciepła

Monitoring temperatury w pionowym odwiercie pompy ciepła Monitoring temperatury w pionowym odwiercie pompy ciepła

Odwierty pionowe są obecnie bardzo często stosowanym rozwiązaniem wymiennika ciepła dolnego źródła dla pomp ciepła typu solanka/woda. W uzasadnieniu stosowania takiego rozwiązania przytaczany jest argument...

Odwierty pionowe są obecnie bardzo często stosowanym rozwiązaniem wymiennika ciepła dolnego źródła dla pomp ciepła typu solanka/woda. W uzasadnieniu stosowania takiego rozwiązania przytaczany jest argument stabilności temperatury gruntu na dużych głębokościach. Jednak przy ciągłym pobieraniu lub dostarczaniu energii do gruntu jego temperatura zacznie się zmieniać.

Redakcja RI Pompy ciepła - rynek, szkolenia, perspektywy

Pompy ciepła - rynek, szkolenia, perspektywy Pompy ciepła - rynek, szkolenia, perspektywy

Rośnie liczba instalowanych pomp ciepła, zwiększa się jakość projektów i montowanych instalacji. Sprzyjają temu szkolenia dla instalatorów i nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej...

Rośnie liczba instalowanych pomp ciepła, zwiększa się jakość projektów i montowanych instalacji. Sprzyjają temu szkolenia dla instalatorów i nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej i korzystania z energii odnawialnej. Za kilka lat pompy ciepła mogą być najczęściej stosowanymi urządzeniami do zasilania instalacji c.o. i c.w.u. w nowych obiektach.

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak Kompleksowa termomodernizacja budynku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej - modernizacja źródła ciepła.

Kompleksowa termomodernizacja budynku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej - modernizacja źródła ciepła. Kompleksowa termomodernizacja budynku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej - modernizacja źródła ciepła.

Pompy ciepła powietrze/woda bazują na najtańszym i najłatwiejszym do pozyskania źródle ciepła. Biorąc pod uwagę koszty wykonania instalacji, wypadają dużo korzystniej niż np. gruntowe pompy ciepła. Jednak...

Pompy ciepła powietrze/woda bazują na najtańszym i najłatwiejszym do pozyskania źródle ciepła. Biorąc pod uwagę koszty wykonania instalacji, wypadają dużo korzystniej niż np. gruntowe pompy ciepła. Jednak czy takie urządzenia pracujące w Polsce mogą zgodnie z przepisami UE zostać zaklasyfikowane jako wykorzystujące energię z zasobów odnawialnych?

mgr inż. Ireneusz Rzeczkowski, mgr inż. Piotr Skowroński Czy pompa ciepła powietrze/woda korzysta w warunkach polskich z energii odnawialnej?

Czy pompa ciepła powietrze/woda korzysta w warunkach polskich z energii odnawialnej? Czy pompa ciepła powietrze/woda korzysta w warunkach polskich z energii odnawialnej?

Pompy ciepła powietrze/woda bazują na najtańszym i najłatwiejszym do pozyskania źródle ciepła. Biorąc pod uwagę koszty wykonania instalacji, wypadają dużo korzystniej niż np. gruntowe pompy ciepła. Jednak...

Pompy ciepła powietrze/woda bazują na najtańszym i najłatwiejszym do pozyskania źródle ciepła. Biorąc pod uwagę koszty wykonania instalacji, wypadają dużo korzystniej niż np. gruntowe pompy ciepła. Jednak czy takie urządzenia pracujące w Polsce mogą zgodnie z przepisami UE zostać zaklasyfikowane jako wykorzystujące energię z zasobów odnawialnych?

PORT PC Rola pomp ciepła w budynkach o niemal zerowym zużyciu energii

Rola pomp ciepła w budynkach o niemal zerowym zużyciu energii Rola pomp ciepła w budynkach o niemal zerowym zużyciu energii

Osiągnięcie założonych celów polityki klimatyczno-energetycznej UE do 2030 roku oraz wymagania Dyrektywy EPBD (2010/31/UE) w sprawie charakterystyki energetycznej budynków przyczyniają się do wzrostu zainteresowania...

Osiągnięcie założonych celów polityki klimatyczno-energetycznej UE do 2030 roku oraz wymagania Dyrektywy EPBD (2010/31/UE) w sprawie charakterystyki energetycznej budynków przyczyniają się do wzrostu zainteresowania budownictwem energooszczędnym.

Waldemar Joniec Energia z hybryd

Energia z hybryd Energia z hybryd

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami....

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami. Będą one wykorzystywać różne nośniki energii i w coraz większym stopniu energię odnawialną.

Rafał Kowalski Zawory regulacyjne Taconova do równoważenia hydraulicznego w geotermalnych instalacjach pomp ciepła

Zawory regulacyjne Taconova do równoważenia hydraulicznego w geotermalnych instalacjach pomp ciepła Zawory regulacyjne Taconova do równoważenia hydraulicznego w geotermalnych instalacjach pomp ciepła

Geotermalne instalacje pomp ciepła są bardzo popularnymi systemami stosowanymi do ogrzewania budynków mieszkalnych i przemysłowych. Sondy gruntowe czerpią ciepło zmagazynowane w ziemi, a w obiegu między...

Geotermalne instalacje pomp ciepła są bardzo popularnymi systemami stosowanymi do ogrzewania budynków mieszkalnych i przemysłowych. Sondy gruntowe czerpią ciepło zmagazynowane w ziemi, a w obiegu między pompą ciepła a sondą cyrkuluje solanka, która przepływając odbiera ciepło od gruntu. Aby zoptymalizować działanie instalacji, niezbędne jest zapewnienie możliwości regulacji i odcięcia poszczególnych obiegów solanki między rozdzielaczem a sondami gruntowymi.

Paweł Lachman Pompy ciepła w układach hybrydowych

Pompy ciepła w układach hybrydowych Pompy ciepła w układach hybrydowych

Jedną z najszybciej rozwijających się technologii grzewczych są obecnie pompy ciepła typu powietrze/woda i powietrze/powietrze. Związane jest to z wprowadzeniem obowiązku stosowania od 2015 r. klas energetycznych...

Jedną z najszybciej rozwijających się technologii grzewczych są obecnie pompy ciepła typu powietrze/woda i powietrze/powietrze. Związane jest to z wprowadzeniem obowiązku stosowania od 2015 r. klas energetycznych urządzeń grzewczych (najwyższe klasy: A+ i A++). Nie bez znaczenia jest też duży udział energii ze źródeł odnawialnych przekazywany przez pompę ciepła (min. 60% dla sezonowego współczynnika SPF równego 2,5).

Waldemar Joniec Pompy ciepła – nietypowe realizacje

Pompy ciepła – nietypowe realizacje Pompy ciepła – nietypowe realizacje

W Polsce powstaje coraz więcej ciekawych instalacji, w których istotną funkcję pełnią pompy ciepła. Poniżej przedstawiono dwie realizacje – o ile dom w Rybniku można traktować jako dokładną wskazówkę,...

W Polsce powstaje coraz więcej ciekawych instalacji, w których istotną funkcję pełnią pompy ciepła. Poniżej przedstawiono dwie realizacje – o ile dom w Rybniku można traktować jako dokładną wskazówkę, to rozwiązania zastosowane w domu pod Krakowem będą raczej inspiracją do osiągania statusu budynku niskoenergetycznego, a nawet zero- i plusenergetycznego. W artykule opisano jedynie fragment instalacji w domu Galia i rozwiązania te mają charakter eksperymentalny. Przez lata optymalizowano je jednak,...

dr hab. inż. Łukasz Amanowicz, prof. dr hab. inż. Janusz Wojtkowiak Ilościowy opis równomierności rozdziału powietrza w wielorurowych gruntowych wymiennikach ciepła

Ilościowy opis równomierności rozdziału powietrza w wielorurowych gruntowych wymiennikach ciepła Ilościowy opis równomierności rozdziału powietrza w wielorurowych gruntowych wymiennikach ciepła

Gruntowe wymienniki ciepła będą coraz częściej stosowane jako elementy instalacji wentylacji mechanicznej pozwalające na wstępne podgrzanie powietrza wentylacyjnego zimą i schłodzenie latem [4, 5, 7, 9]....

Gruntowe wymienniki ciepła będą coraz częściej stosowane jako elementy instalacji wentylacji mechanicznej pozwalające na wstępne podgrzanie powietrza wentylacyjnego zimą i schłodzenie latem [4, 5, 7, 9]. Już obecnie stosowanie GWC jest w niektórych przypadkach konieczne, np. w celu spełnienia wymagań stawianym inwestycjom ubiegającym się o dofinansowanie ze środków NFOŚiGW przeznaczonych na budowę domów energooszczędnych [6, 10]. W projektowaniu i doborze wielorurowych GWC istotną rolę odgrywa równomierność...

Waldemar Joniec Gazowe pompy ciepła w PGNiG

Gazowe pompy ciepła w PGNiG Gazowe pompy ciepła w PGNiG

Rozmowa z Pawłem Sroczyńskim i Arturem Bieńkowskim z firmy Art-Klima

Rozmowa z Pawłem Sroczyńskim i Arturem Bieńkowskim z firmy Art-Klima

Redakcja RI REPOWERmap

REPOWERmap REPOWERmap

Czy posiadasz zainstalowany kolektor słoneczny, panel fotowoltaiczny lub małą elektrownię wiatrową albo inne odnawialne źródło energii? A może izolacja twojego budynku zwiększyła jego energooszczędność?...

Czy posiadasz zainstalowany kolektor słoneczny, panel fotowoltaiczny lub małą elektrownię wiatrową albo inne odnawialne źródło energii? A może izolacja twojego budynku zwiększyła jego energooszczędność? Dodaj swoje przykłady na mapie, aby były widoczne dla innych i stanowiły inspirację do podjęcia podobnych działań. Każdy przykład jest ważny!

Waldemar Joniec Czym będziemy ogrzewać domy?

Czym będziemy ogrzewać domy? Czym będziemy ogrzewać domy?

Waldemar Joniec rozmawia z Krystyną Dawson z brytyjskiej organizacji BSRIA (Building Services Research and Information Association).

Waldemar Joniec rozmawia z Krystyną Dawson z brytyjskiej organizacji BSRIA (Building Services Research and Information Association).

mgr inż. Katarzyna Rybka Ciepło pod stopami

Ciepło pod stopami Ciepło pod stopami

Ogrzewanie płaszczyznowe to nowy rozdział w instalacjach HVAC. Oprócz zwiększenia komfortu w pomieszczeniach na popularność tego rozwiązania wpływa także coraz częstsze stosowanie niskotemperaturowych...

Ogrzewanie płaszczyznowe to nowy rozdział w instalacjach HVAC. Oprócz zwiększenia komfortu w pomieszczeniach na popularność tego rozwiązania wpływa także coraz częstsze stosowanie niskotemperaturowych źródeł ciepła, takich jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła.

dr inż. Piotr Kubski Energetyczne uwarunkowania określania zasobów energii odnawialnej pobieranej przez pompy ciepła

Energetyczne uwarunkowania określania zasobów energii odnawialnej pobieranej przez pompy ciepła Energetyczne uwarunkowania określania zasobów energii odnawialnej pobieranej przez pompy ciepła

Decyzja Komisji Europejskiej 2013/114/UE z 1 marca 2013 r. ustanawiająca wytyczne dla państw członkowskich dotyczące obliczania energii odnawialnej z pomp ciepła w odniesieniu do różnych ich technologii...

Decyzja Komisji Europejskiej 2013/114/UE z 1 marca 2013 r. ustanawiająca wytyczne dla państw członkowskich dotyczące obliczania energii odnawialnej z pomp ciepła w odniesieniu do różnych ich technologii nawiązuje do wymagań zawartych w załączniku VII poprzedniej dyrektywy (2009/28/WE) w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Dyrektywa z 2009 r. spowodowała konieczność wprowadzenia do krajowego systemu prawnego ustawy o promocji OZE i rozporządzeń wykonawczych. Jednak mimo że...

Redakcja RI Pompy ciepła w praktyce

Pompy ciepła w praktyce Pompy ciepła w praktyce

Odnawialne i alternatywne źródła energii grzewczej zyskują na popularności, są jednak jeszcze niekiedy traktowane z pewną rezerwą, głównie z powodu braku wiedzy o możliwościach ich praktycznego zastosowania....

Odnawialne i alternatywne źródła energii grzewczej zyskują na popularności, są jednak jeszcze niekiedy traktowane z pewną rezerwą, głównie z powodu braku wiedzy o możliwościach ich praktycznego zastosowania. Do tej grupy nowych technologii należą m.in. pompy ciepła, zwłaszcza urządzenia czerpiące ciepło z powietrza atmosferycznego.

Paweł Lachman Perspektywy rynku urządzeń grzewczych w UE

Perspektywy rynku urządzeń grzewczych w UE Perspektywy rynku urządzeń grzewczych w UE

Po 2015 r. diametralnie zmieni się rynek urządzeń centralnego ogrzewania w Europie. Wymogi ecodesign i oznakowania energetycznego wpłyną na sprzedaż pomp ciepła i kotłów na biomasę, a na rynek nie będą...

Po 2015 r. diametralnie zmieni się rynek urządzeń centralnego ogrzewania w Europie. Wymogi ecodesign i oznakowania energetycznego wpłyną na sprzedaż pomp ciepła i kotłów na biomasę, a na rynek nie będą mogły wejść niskoefektywne urządzenia grzewcze.

Redakcja RI Przed nami nieustanne zmiany w technice grzewczej

Przed nami nieustanne zmiany w technice grzewczej Przed nami nieustanne zmiany w technice grzewczej

O zmianach w technice grzewczej, szczególnie dotyczących pomp ciepła, rozmawia z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, redaktor naczelny RI Waldemar Joniec.

O zmianach w technice grzewczej, szczególnie dotyczących pomp ciepła, rozmawia z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, redaktor naczelny RI Waldemar Joniec.

Waldemar Joniec Rynek pomp ciepłaWyniki i trendy

Rynek pomp ciepłaWyniki i trendy Rynek pomp ciepłaWyniki i trendy

Europejski rynek pomp ciepła w latach 2005–2008 rozwijał się w tempie od 10 do 30% rocznie. Po kryzysie w 2009 r. odnotowano spadek o ok. 12% i niewielkie wzrosty w następnych latach. Jaka jest obecnie...

Europejski rynek pomp ciepła w latach 2005–2008 rozwijał się w tempie od 10 do 30% rocznie. Po kryzysie w 2009 r. odnotowano spadek o ok. 12% i niewielkie wzrosty w następnych latach. Jaka jest obecnie sytuacja tego segmentu rynku i co przyniesie mu przyszłość?

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.