RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Przed nami nieustanne zmiany w technice grzewczej

Paweł Lachman, prezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła
PORT PC

Paweł Lachman, prezes zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła


PORT PC

O zmianach w technice grzewczej, szczególnie dotyczących pomp ciepła, rozmawia z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła, redaktor naczelny RI Waldemar Joniec.

Zobacz także

Rafał Kowalski Zawory regulacyjne Taconova do równoważenia hydraulicznego w geotermalnych instalacjach pomp ciepła

Zawory regulacyjne Taconova do równoważenia hydraulicznego w geotermalnych instalacjach pomp ciepła Zawory regulacyjne Taconova do równoważenia hydraulicznego w geotermalnych instalacjach pomp ciepła

Geotermalne instalacje pomp ciepła są bardzo popularnymi systemami stosowanymi do ogrzewania budynków mieszkalnych i przemysłowych. Sondy gruntowe czerpią ciepło zmagazynowane w ziemi, a w obiegu między...

Geotermalne instalacje pomp ciepła są bardzo popularnymi systemami stosowanymi do ogrzewania budynków mieszkalnych i przemysłowych. Sondy gruntowe czerpią ciepło zmagazynowane w ziemi, a w obiegu między pompą ciepła a sondą cyrkuluje solanka, która przepływając odbiera ciepło od gruntu. Aby zoptymalizować działanie instalacji, niezbędne jest zapewnienie możliwości regulacji i odcięcia poszczególnych obiegów solanki między rozdzielaczem a sondami gruntowymi.

Solar Naturalna Energia Sp. z o.o. Heliotherm – pompy ciepła i pasja

Heliotherm – pompy ciepła i pasja Heliotherm  – pompy ciepła i pasja

Rozwój sektora sprężarkowych pomp ciepła skutkuje coraz bogatszą ofertą produktową. W natłoku urządzeń, producentów i dystrybutorów trudno dokonać optymalnego wyboru. Warto przyjrzeć się bliżej propozycji...

Rozwój sektora sprężarkowych pomp ciepła skutkuje coraz bogatszą ofertą produktową. W natłoku urządzeń, producentów i dystrybutorów trudno dokonać optymalnego wyboru. Warto przyjrzeć się bliżej propozycji szczególnego producenta, tj. Heliotherm Wärmepumpen Ges.m.b.H.

prof. dr inż. Paweł Wargocki Nowe zadania w projektowaniu i eksploatacji wentylacji

Nowe zadania w projektowaniu i eksploatacji wentylacji Nowe zadania w projektowaniu i eksploatacji wentylacji

Rozmowa z prof. Pawłem Wargockim z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego, członkiem komisji eksperckiej, która tworzyła i będzie rewidować normę ASHRAE 241.

Rozmowa z prof. Pawłem Wargockim z Duńskiego Uniwersytetu Technicznego, członkiem komisji eksperckiej, która tworzyła i będzie rewidować normę ASHRAE 241.

Jak się Panu udało przekonać tyle na co dzień konkurujących ze sobą firm, żeby współdziałały?

Udało się to dzięki wspólnej pracy wielu osób z grupy roboczej w Euro-Centrum w Katowicach. Właśnie tam zrodził się pomysł opracowania wytycznych dla dolnych źródeł pomp ciepła. W trakcie prac nad nimi stwierdziliśmy, że bez zaangażowania szerszego grona specjalistów i firm z branży, bez nadania naszemu działaniu ram organizacyjnych, wytyczne szybko nie powstaną.

PORT PC to stowarzyszenie od początku otwarte dla wszystkich producentów urządzeń i osób zainteresowanych wspieraniem technologii pomp ciepła w Polsce – każdy może się do tej inicjatywy przyłączyć.

Jakie obraliście cele?

Dzięki analizie doświadczeń innych krajów europejskich mieliśmy świadomość, że rynek nie rozwinie się bez opanowania przez projektantów i instalatorów zagadnień projektowych, poprawnego doboru urządzeń i montażu instalacji.

Pompy ciepła to jedne z najbardziej niezawodnych urządzeń grzewczych – mają najmniejszy współczynnik awarii wśród urządzeń grzewczych, a koszty przeglądów są niewielkie. Jest to jednak technologia bardzo czuła na błędy, zarówno na etapie projektowania, jak i doboru i montażu. Brak jednolitych standardów technicznych jest dużą przeszkodą w stosowaniu tej technologii w Polsce.

Punktem wyjścia była dla nas analiza błędów, zwłaszcza popełnianych przy wykonywaniu gruntowych pionowych wymienników ciepła. Jedna źle zamontowana pompa ciepła sprawia, że w okolicy nikt już nie zechce takiego urządzenia. Oczywiście za błędy nie odpowiada wyłącznie instalator.

Budynek może być na przykład źle zaizolowany, do tego może dojść kilka innych czynników, jak suszenie wylewek i tynków za pomocą instalacji z gruntową pompą ciepła z wymiennikiem pionowym, co może takie dolne źródło przeciążyć, a nawet zniszczyć.

Kierowała też nami obawa, że zbyt duże wsparcie dla nowych technologii bez dbałości o jakość wykonywanych instalacji może spowodować regres, a nie wzrost tego rynku. Przykładem mogą być dopłaty do kolektorów słonecznych, za którymi nie idzie odpowiednia kontrola, przez co powstaje dużo instalacji, ale o niskiej jakości.

Nasze wytyczne mają się stać podstawą do zawierania umów cywilnych między inwestorem a wykonawcą. W założeniu ma to działać w obie strony – gdy wykonawca zrobi coś niezgodnie ze standardem, klient będzie w stanie to wychwycić, a jeśli klient będzie użytkował budynek niezgodnie z wytycznymi, instalator zdobędzie argumenty do obrony przed nieuzasadnionymi zarzutami.

Czy wytyczne będą dotyczyć tylko instalacji z dolnym źródłem w gruncie?

W przypadku powietrznych pomp ciepła problemem jest hałas tych urządzeń – kolejne wytyczne opracowujemy właśnie na ten temat, przygotowujemy też wytyczne dotyczące szacowania współczynnika efektywności.

Kiedy te standardy będą gotowe?

Wytyczne dla dolnych źródeł są już przygotowane, trwają jeszcze ostateczne konsultacje i korekty, więc za 2–3 miesiące powinny się ukazać. Uporządkują one między innymi kwestię wypełniania odwiertów pionowych wymienników ciepła. Niestosowanie tych wypełnień to naszym zdaniem duży błąd, gwarantują one bowiem dobre przewodzenie ciepła oraz bezpieczeństwo dla warstw wodonośnych, chronią także sam przewód wymiennika.

Według naszych szacunków odwiertów z wypełnieniem jest obecnie w Polsce około 25%, a jeszcze 2 lata temu było to jedynie 2–5%, podczas gdy w Niemczech – 100%. Dla inwestora wiąże się to z większym o ok. 10% kosztem wymiennika, ale gwarantuje optymalną pracę i całkowitą eliminację ryzyka połączenia warstw wodonośnych.

Mamy nadzieję, że wymóg stosowania wypełnień znajdzie wkrótce odzwierciedlenie również w przepisach. Pozostałe wytyczne PORT PC powinny się pojawić na początku przyszłego roku.

Jak będziemy liczyć SPF dla budowanych instalacji?

To rozległy temat. Norma PN-EN 14825 z 2012 r. ma służyć głównie oznakowaniu urządzeń, jednak metodyka w niej zawarta jest tak skomplikowana, że trudno ją przełożyć np. na stronę internetową czy program komputerowy, za pomocą którego instalator mógłby szybko wyliczyć współczynnik efektywności.

Naszym zdaniem w warunkach polskich lepsza będzie metoda oparta na niemieckich wytycznych VDI 4650. Jest ona może mniej dokładna, ale prostsza i zarazem wiarygodna.

Metoda ta może być naszym zdaniem wykorzystywana do obliczania współczynnika efektywności przy ubieganiu się o dofinansowanie, wkrótce opublikujemy ją i będziemy upowszechniać. Liczymy, że w jej adaptacji do warunków polskich pomoże nam m.in. p. Marek Miara z Instytutu Fraunhofera z Freiburga. Wstępna analiza warunków klimatycznych dla Niemiec i Polski wskazuje, że nie ma między naszymi krajami zasadniczych różnic.

Planujemy też stworzenie strony internetowej z kalkulatorem, dzięki któremu każdy będzie mógł sam wprowadzić dane instalacji, wybrać pompę i obliczyć współczynnik SPF.

A co oznacza dla rynku pomp ciepła niedawna decyzja Komisji Europejskiej w sprawie SPF?

Ma ona istotne znaczenie dla statystyki OZE krajów członkowskich UE. Za pomocą ­tego wskaźnika mogą oni wyliczyć ilość energii odnawialnej wytwarzanej przez pompy ciepła w swoich krajach.

Warto podkreślić, że zgodnie z decyzją komisji pompa ciepła o mocy 10 kW typu powietrze/woda czerpiąca ciepło z powietrza zewnętrznego dostarcza ok. 10 tys. kWh rocznie, a pompa ciepła typu solanka/woda czerpiąca ciepło z gruntu daje ponad 17 tys. kWh energii odnawialnej. Energia ta wchodzi do krajowego bilansu energii odnawialnej, jaki powinien osiągnąć nasz kraj zgodnie z przyjętymi zobowiązaniami.

W przypadku fotowoltaiki odpowiednik 17 tys. kWh rocznie wymagałby budowy instalacji o powierzchni ok. 170 m2, z kolei kolektory słoneczne potrzebowałyby ok. 50 m2 powierzchni brutto. Decyzja KE zamyka dyskusję, czy pompy ciepła to urządzenia dostarczające energię odnawialną, i wyraźnie promuje ich zastosowanie.

Czyli Polska, chcąc spełnić przyjęte zobowiązania co do poziomu produkcji energii ze źródeł odnawialnych, powinna zacząć promować też pompy ciepła?

Zilustruję to na przykładzie. Mamy w Polsce program dofinansowania kolektorów słonecznych – plan dla 100 tys. domów. Tę samą ilość energii odnawialnej wchodzącej do ogólnego bilansu możemy uzyskać za pomocą instalacji z pompami ciepła zamontowanymi w 12 tys. domów.

Poprzez odpowiedni poziom dofinansowania można by wesprzeć również pompy ciepła dla ok. 60–100 tys. domów. Pompy ciepła dają szansę wypełnienia naszych zobowiązań dotyczących udziału energii odnawialnej w całości zużywanej energii, szansę do tej pory praktycznie pomijaną przez decydentów.

Osobiście jestem pod wrażeniem działań Komisji Europejskiej w zakresie energooszczędności, jej regulacje są bardzo spójne i przemyślane. Narzucanie pewnych standardów jest konieczne, gdyż na bezpieczeństwie energetycznym zyskują wszyscy – inwestor, instalator i samo państwo. Np. milion pomp obiegowych w klasie energetycznej A zastosowanych w układach c.o. to znacząca redukcja zużycia energii w skali kraju. To oszczędność odpowiadająca produkcji rocznej energii z 10 000 m2 paneli fotowoltaicznych.

Co ciekawe, duża część klientów, instalatorów nie była zainteresowana zakupem pomp obiegowych klasy energetycznej A, mimo że okres zwrotu był naprawdę krótki i sięgał 2 lat. My tego jeszcze nie doceniamy, jednak warto spojrzeć na te wymagania energetyczne z innej, szerszej perspektywy.

PORT PC prognozuje, że w 2020 r. połowa nowych budynków będzie wyposażona w pompy ciepła. Jak do tego dojdzie, skoro obecnie urządzenia te mają pod względem wsparcia rządowego status podobny do zwykłych kotłów węglowych?

Nawet niższy – w wielu miejscach w Polsce oferowane jest wsparcie dla kotłów węglowych. Jednak o stosowaniu pomp ciepła zadecyduje ekonomia. Eksploatacja pomp gruntowych jest o 50% tańsza niż kotłów gazowych, a pomp powietrznych o ok. 20%. Mniejsze koszty eksploatacji to mocny argument, kolejnymi są bezobsługowość, niskie koszty przeglądów i długa żywotność urządzeń.

Ponadto gdy wprowadzony zostanie wymóg udziału energii odnawialnej w bilansie budynku, do wyboru będziemy mieć np. kocioł gazowy z kolektorem słonecznym lub pompę ciepła. W takim układzie różnice w kosztach inwestycyjnych będą mniejsze niż przy porównaniu pompy jedynie z samym kotłem.

Uwzględniając ilość energii odnawialnej uzyskiwanej z kolektora słonecznego i pompy ciepła, widać wyraźnie, co państwo powinno promować. Tym bardziej że, szczególnie na południu kraju, mamy ogromny problem z niską emisją, tak szkodliwą dla zdrowia ludzi. Panuje powszechne przekonanie, że spalanie biomasy jest ekologiczne, a w rzeczywistości nie zawsze tak jest.

Na zmianę nastawienia inwestorów wpłynie ponadto wprowadzenie od 2015 r. klas energetycznych dla urządzeń grzewczych. Klient obecnie nie jest w stanie skutecznie porównać różnych urządzeń – np. kotła o sprawności 107% i pompy ciepła z COP 4,7 przy B0/W35 oraz kotła o sprawności 90%. Klasy energetyczne mają pomóc ocenić urządzenie przed jego wyborem, sprawdziły się w przypadku sprzętu AGD.

Jeśli chodzi o urządzenia grzewcze, klasa A+ lub wyższa będzie oznaczać, że korzystają one z odnawialnych źródeł energii. Uzyskanie klasy A+ dla kotła gazowego będzie możliwe tylko w pakiecie z kolektorem słonecznym, a będzie ona osiągalna już dla pompy ciepła powietrze/woda i zastosowania ogrzewania płaszczyznowego, natomiast pompy gruntowe będą miały klasy A++ i A+++.

Klasyfikacja będzie się odnosić do zużytej energii pierwotnej, np. kocioł kondensacyjny o obecnej efektywności 107% zgodnie z nowymi przepisami będzie miał ok. 90%, uwzględniona zostanie bowiem m.in. energia elektryczna, jaką zużywa.

Dodam, że nadal brakuje nam dobrej kampanii informacyjnej, pokazującej przykłady zastosowania pomp ciepła w innych niż domy jednorodzinne obiektach, np. w szkołach, z pełną analizą kosztów, tak aby inwestor (gmina) mógł się na tych realizacjach wzorować. Będziemy takich przykładów pokazywać coraz więcej.

Ponadto ogromny potencjał mają pompy ciepła o dużych mocach, np. montowane na końcówkach sieci ciepłowniczych w celu dostarczania ciepła poza sezonem grzewczym do przygotowania c.w.u., w przemyśle do wykorzystywania dolnych źródeł o wysokiej temperaturze − nawet 100°C, by móc następnie zasilać układy z temperaturą 150–200°C. W miastach dolne źródła dla pomp znajdziemy nawet w sieciach kanalizacyjnych, a w przemyśle nadal sporo ciepła zrzucane jest prosto do rzek.

Czy nie obawia się Pan, że nastąpi nagły wzrost popytu na pompy ciepła i rozregulowanie rynku?

Zbyt duży przyrost rynku byłby problemem, ale jak na razie rozwija się on harmonijnie. Zainteresowanie pompami ciepła znacząco rosło w Europie w czasie kryzysów paliwowych, gdy drożały olej i gaz. Sprawiało to, że np. na targach we Frankfurcie w 1981 r. pojawiło się kilkuset producentów, jednak później sprzedaż gwałtownie malała. I nie było to spowodowane tylko spadkiem cen energii, ale również błędami w doborze i montażu urządzeń, brakiem standardów, stowarzyszeń i szkoleń. Wywoływało to obawy nie tylko inwestorów, ale i instalatorów – po prostu z braku wiedzy i umiejętności odradzali klientom montowanie tych urządzeń.

Poprawie jakości wykonywanych instalacji OZE służyć mają m.in. programy szkoleń dla instalatorów i certyfikaty – co z nimi?

W Polsce obecnie panuje tendencja do uwalniania zawodów i instalatorzy montujący instalacje OZE prawdopodobnie nie będą musieli się legitymować certyfikatem. Jednak uważam, że warunkiem uzyskania wsparcia dla budowy instalacji z OZE powinien być wymóg wykonania ich przez instalatora certyfikowanego lub mającego autoryzację producenta.

Są firmy, w których „szkolenie” instalatora pomp ciepła trwa przysłowiowe parę minut. Nasze stowarzyszenie przygotowuje pięciodniowe szkolenie w ramach programu EUCERT, kończące się egzaminem i uzyskaniem certyfikatu. Program jest szeroki, ale niezbędny – począwszy od zagadnień ekonomicznych, czyli jak policzyć koszty inwestycji i eksploatacji, przez wiedzę techniczną na temat urządzeń, po praktyczne umiejętności doboru i montażu.

Szkolenia te prowadzone są na podstawie jednolitego europejskiego standardu, który będzie podlegał modyfikacjom w miarę zbierania doświadczeń z różnych krajów. Naszym zdaniem wprowadzenie takiego standardu szkoleń pomoże uzyskać wysoką jakość wykonywanych instalacji z pompami ciepła.

Rezygnacja z obowiązkowego certyfikowania instalatorów OZE nakłada na nas zadanie zachęcania inwestorów, by jednak wybierali wykonawców, których umiejętności zostały wiarygodnie poświadczone. Wydawany przez nas certyfikat instalatora Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła (EHPA) będzie potwierdzał, że jego posiadacz dysponuje odpowiednią wiedzą i umiejętnościami, takimi samymi, jakie mają wykwalifikowani specjaliści w innych krajach.

W Euro-Centrum w Katowicach wystartujemy ze stacjonarnymi szkoleniami pięciodniowymi, a później planujemy prowadzić je dwustopniowo – część w ośrodku szkoleniowym, a część w siedzibach producentów, którzy włączą się do tego programu.

Jak zamierza Pan przekonać instalatorów, że warto się u was szkolić?

Powiem wprost – zajmuję się szkoleniami od 18 lat i ten program to jeden z najlepszych, jakie widziałem. Obejmuje wszystkie tematy potrzebne instalatorowi w praktyce. Żaden producent nie jest obecnie w stanie przygotować szkolenia w takim zakresie, nie ma po prostu na to czasu.

Jestem przekonany, że dobrzy instalatorzy mają świadomość, że muszą się cały czas kształcić, by móc pracować w swoim zawodzie. Nawet jeśli ktoś ma doświadczenie i dużą wiedzę – warto ją uporządkować i uaktualnić, a zmienia się sporo.

Jak wielu klientów jest zainteresowanych pompami ciepła?

Z badań wynika, że 40% inwestorów budujących nowe domy chciałoby mieć w nich pompy ciepła. Jednak wielu rezygnuje z tego pomysłu ze względu na brak dofinansowania czy większe koszty niż zwykłego kotła wielopaliwowego. Klientów byłoby więcej, gdyby funkcjonował program wsparcia dla pomp ciepła i można było wiarygodnie porównać różne warianty i przykłady realizacji oraz korzyści eksploatacyjne.

Pokażę to na przykładzie kosztów mojego domu o powierzchni 250 m2 – koszty ogrzewania, przygotowania ciepłej wody i pasywnego chłodzenia latem za pomocą gruntowej pompy ciepła wynoszą rocznie 2700 zł. To o połowę mniej, niż gdybym ogrzewał gazem i używał klimatyzatora.

Dodam jeszcze, że moja pompa ciepła produkuje rocznie 18 tys. kWh energii odnawialnej, którą państwo wlicza do ogółu zużywanej energii. Przez 5 lat to już blisko 90 tys. kWh energii odnawialnej dodanej do bilansu.

Jaka jest Pana wizja systemów ogrzewania i klimatyzacji budynków za 20–40 lat?

Inwestorzy zwracają coraz większą uwagę na koszty eksploatacji. Ogrzewanie, ciepła woda i chłodzenie pochłania blisko 90% całej energii zużywanej w budynkach. Wiele osób już dziś zadaje sobie pytanie, czy nie warto zbudować mniejszego domu, ale lepiej wyposażonego, żeby tej energii zużywał jak najmniej. W domach takich stosowane będą m.in. pompy ciepła.

Technologia ta jest stale rozwijana i w perspektywie kilku lat możemy się spodziewać zasadniczych zmian, nie tylko w pompach sprężarkowych. Przykładem z ostatnich 2–4 lat jest rozwój pomp typu powietrze/woda i zastosowanie w nich np. inwertera i zaworu rozprężnego czy nowych wentylatorów, co sprawiło, że powstała zupełnie nowa generacja tych urządzeń, pracujących w temperaturze –20°C z efektywnością wyższą niż 1,5.

Wyzwaniem dla producentów jest obecnie skonstruowanie urządzenia, które będzie pracować efektywnie w budynkach modernizowanych, z instalacjami c.o. zasilanymi temperaturami powyżej 70°C i zdolnego podgrzewać c.w.u. do wysokich temperatur.

Bardzo obiecująca jest technologia wykorzystania CO2 jako czynnika roboczego i za kilka lat możemy być świadkami kolejnych przewartościowań w technice grzewczej i chłodzenia. Chyba jesteśmy skazani na ciągłe zmiany…

Waldemar Joniec

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr inż. Maciej Knapik Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne

Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne Współpraca pomp ciepła z turbinami wiatrowymi i panelami fotowoltaicznymi – aspekty energetyczne i ekonomiczne

Współpraca pomp ciepła powietrze/woda z odnawialnymi źródłami energii wiatrowej i słonecznej pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynku związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody....

Współpraca pomp ciepła powietrze/woda z odnawialnymi źródłami energii wiatrowej i słonecznej pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacji budynku związane z ogrzewaniem i przygotowaniem ciepłej wody. Jednak konieczność spełnienia wymagań prawnych w zakresie wykorzystania energii odnawialnej przez nowe budynki nie zawsze idzie w parze z efektami ekonomicznymi, tj. z kosztami inwestycyjnymi i eksploatacyjnymi.

Dagmara Ćwiek, Karolina Kowal, Bartłomiej Tokarzewski, Tomasz Kolsicki Project Island – projekt instalacji sanitarnych w budynku stacji meteorologicznej w Chile

Project Island – projekt instalacji sanitarnych w budynku stacji meteorologicznej w Chile Project Island – projekt instalacji sanitarnych w budynku stacji meteorologicznej w Chile

Zespół studentów Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej zwyciężył w międzynarodowym konkursie projektowym organizowanym przez ASHRAE – 2017 Student...

Zespół studentów Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej zwyciężył w międzynarodowym konkursie projektowym organizowanym przez ASHRAE – 2017 Student Design Competition. Pierwszy w historii zespół z Polski w czteroosobowym składzie opracował projekt systemów HVAC dla budynku stacji meteorologicznej na wyspie Diego Ramirez w Chile, pokonując rywali z całego świata.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, inż. Krzysztof Piechurski, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła

Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła Czynniki robocze dolnych źródeł gruntowych pomp ciepła

Głównym powodem stosowania glikolu propylenowego w pionowych sondach gruntowych jest obawa przed zamarzaniem dolnego źródła. Obecnie dostępne są już metody umożliwiające projektantom szczegółową analizę...

Głównym powodem stosowania glikolu propylenowego w pionowych sondach gruntowych jest obawa przed zamarzaniem dolnego źródła. Obecnie dostępne są już metody umożliwiające projektantom szczegółową analizę możliwości energetycznych gruntu. Jest to szczególnie ważne przy projektowaniu dużych obiektów o znacznym zapotrzebowaniu na energię grzewczą oraz chłodniczą. Zastosowanie nanofluidów lub wody jako czynnika roboczego pozwala na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji systemu, a w przypadku wody...

Solar Naturalna Energia Sp. z o.o. Heliotherm – pompy ciepła i pasja

Heliotherm – pompy ciepła i pasja Heliotherm  – pompy ciepła i pasja

Rozwój sektora sprężarkowych pomp ciepła skutkuje coraz bogatszą ofertą produktową. W natłoku urządzeń, producentów i dystrybutorów trudno dokonać optymalnego wyboru. Warto przyjrzeć się bliżej propozycji...

Rozwój sektora sprężarkowych pomp ciepła skutkuje coraz bogatszą ofertą produktową. W natłoku urządzeń, producentów i dystrybutorów trudno dokonać optymalnego wyboru. Warto przyjrzeć się bliżej propozycji szczególnego producenta, tj. Heliotherm Wärmepumpen Ges.m.b.H.

PORT PC Rozwój technologii pomp ciepła w oparciu o transfer wiedzy do przemysłu

Rozwój technologii pomp ciepła w oparciu o transfer wiedzy do przemysłu Rozwój technologii pomp ciepła w oparciu o transfer wiedzy do przemysłu

VI Kongres PORT PC „Pompy ciepła i smart grid – system ciepłowniczy przyszłości“ to zarazem pierwsza odsłona ogólnopolskiej konferencji naukowej o tematyce pomp ciepła. Sesja naukowa pt.: „Transfer wiedzy...

VI Kongres PORT PC „Pompy ciepła i smart grid – system ciepłowniczy przyszłości“ to zarazem pierwsza odsłona ogólnopolskiej konferencji naukowej o tematyce pomp ciepła. Sesja naukowa pt.: „Transfer wiedzy do przemysłu” organizowana jest jako jedna z dwóch równoległych sesji tematycznych tegorocznego Kongresu PORT PC. Jej pomysłodawcą i współorganizatorem jest dr inż. Marek Miara koordynator działań związanych z pompami ciepła w Instytucie Fraunhofera ISE we Freiburgu, członek założyciel PORT PC.

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, mgr inż. Agnieszka Chmielewska, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno...

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno energetycznie, jak i finansowo. Stosowanie takiego rozwiązania w lokalizacjach o obniżonym przebiegu temperatury zewnętrznej w ciągu roku – na przykład w terenie górskim – wymaga starannych obliczeń. Ponadto warto szukać możliwości pozyskiwania energii odpadowej, np. z powietrza wentylacyjnego.

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła

Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła Jak powstaje etykieta energetyczna pompy ciepła

Efektywność energetyczna pomp ciepła zależy od bardzo wielu czynników. Choć teoretycznie dzięki zastosowaniu etykiet energetycznych porównanie poszczególnych urządzeń jest możliwe, w praktyce – z uwagi...

Efektywność energetyczna pomp ciepła zależy od bardzo wielu czynników. Choć teoretycznie dzięki zastosowaniu etykiet energetycznych porównanie poszczególnych urządzeń jest możliwe, w praktyce – z uwagi na brak ścisłych wytycznych odnośnie do przyjmowania punktu biwalentnego układu na potrzeby sporządzania etykiet – rozbieżności w wynikach mogą być bardzo duże. Dla zapewnienia korzystnej klasy energetycznej (równie wysokiej jak na etykiecie) niezbędna jest indywidualna analiza współpracy pompy ciepła...

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, mgr inż. Bartosz Baranowski Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym

Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym Analiza techniczno-ekonomiczna wyboru pomp ciepła dla zaspokojenia potrzeb cieplnych w budynku jednorodzinnym

Przeprowadzona analiza wskazuje, że mimo iż nakłady inwestycyjne w przypadku instalacji z pompami ciepła przewyższają koszty budowy kotłowni na paliwa konwencjonalne, pompy ciepła mogą być korzystnym ekonomicznie...

Przeprowadzona analiza wskazuje, że mimo iż nakłady inwestycyjne w przypadku instalacji z pompami ciepła przewyższają koszty budowy kotłowni na paliwa konwencjonalne, pompy ciepła mogą być korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem alternatywnym, zwłaszcza tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej.

Joanna Ryńska Układy hybrydowe jako odpowiedź na wymagania WT2017 i WT2021

Układy hybrydowe jako odpowiedź na wymagania WT2017 i WT2021 Układy hybrydowe jako odpowiedź na wymagania WT2017 i WT2021

Układy hybrydowe, czyli korzystające z co najmniej dwóch różnych form energii do produkcji ciepła, w ciągu najbliższych lat będą zyskiwały na popularności, szczególnie w budynkach mieszkalnych. Wszystko...

Układy hybrydowe, czyli korzystające z co najmniej dwóch różnych form energii do produkcji ciepła, w ciągu najbliższych lat będą zyskiwały na popularności, szczególnie w budynkach mieszkalnych. Wszystko za sprawą coraz ostrzejszych wymagań dotyczących energooszczędności. Obecnie stosowane źródła ciepła nie będą w stanie ich samodzielnie spełnić i łączenie kilku źródeł energii, w tym odnawialnej, stanie się koniecznością.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda

Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda Konfiguracja odwiertów oraz obciążenie cieplne i chłodnicze obiektu a parametry pracy dolnego źródła pompy ciepła glikol/woda

Niezawodna, bezawaryjna i ekonomiczna praca systemów zasilania c.o. i c.w.u. w dużych obiektach, do których energię dostarczają gruntowe pompy ciepła z wymiennikami pionowymi, wymaga przeprowadzenia na...

Niezawodna, bezawaryjna i ekonomiczna praca systemów zasilania c.o. i c.w.u. w dużych obiektach, do których energię dostarczają gruntowe pompy ciepła z wymiennikami pionowymi, wymaga przeprowadzenia na etapie projektu dokładnych obliczeń parametrów pracy dolnego źródła dla długiego okresu eksploatacji. W celu prawidłowego zaprojektowania dolnego źródła należy się szczegółowo zapoznać z charakterystyką gruntu i wykonać co najmniej jeden odwiert pilotażowy. Możliwe będzie dzięki temu wykonanie testu...

dr inż. Marcin Malicki Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy

Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy Przemysłowe i energetyczne zastosowanie absorpcyjnych pomp ciepła dużej mocy

Możliwości zastosowania prostych technologii poprawy efektywności energetycznej wyczerpują się i wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej...

Możliwości zastosowania prostych technologii poprawy efektywności energetycznej wyczerpują się i wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej zajmują źródła ciepła niskotemperaturowego traktowanego jako ciepło odpadowe. Implementacja technologii konwersji ciepła nieużytecznego i odpadowego na ciepło użyteczne może prowadzić do znacznego ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Jedną z takich technologii są absorpcyjne pompy ciepła.

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, inż. Maciej Załuska, mgr inż. Rafał Tomaszewicz Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda

Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda Zastosowanie dodatkowych źródeł energii odnawialnej do współpracy z pompą ciepła solanka/woda

Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku...

Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku jednorodzinnym. Pompa ciepła o zmierzonej średniej mocy grzewczej 9,53 kW i mocy chłodniczej 7,8 kW pracuje w układzie monowalentnym na cele grzewcze i podgrzewu ciepłej wody użytkowej.

Redakcja RI Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania

Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania

Rozmowa z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

Rozmowa z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

mgr inż. Katarzyna Rybka Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

Redakcja RI Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań...

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań technicznych i środków ochrony antykorozyjnej. Kluczowym czynnikiem dla instalacji grzewczych są parametry wody. Nie może ona zawierać związków wywołujących proces odkładania się osadów wapniowych i przyspieszających korozję przewodów, armatury i wymienników, nie powinno w niej być rozpuszczonego...

mgr inż. Katarzyna Rybka, Waldemar Joniec Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych....

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych. Wraz z rozwojem tego kierunku wzrastać będzie też zainteresowanie pozyskiwaniem ciepła odpadowego w różnych procesach. Spory potencjał w tej dziedzinie mają pompy ciepła. W artykule zaprezentowano przykłady niestandardowych instalacji z pompami ciepła w górnictwie i rolnictwie oraz gospodarce komunalnej.

Redakcja RI 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych...

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych obiektach przemysłowych.

mgr inż. Katarzyna Rybka Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła

Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła

Płytowe wymienniki ciepła są powszechnie stosowane w systemach ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji. Obecnie wszystko, co budujemy, musi być możliwie energooszczędne, zatem rola odzysku ciepła w instalacjach...

Płytowe wymienniki ciepła są powszechnie stosowane w systemach ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji. Obecnie wszystko, co budujemy, musi być możliwie energooszczędne, zatem rola odzysku ciepła w instalacjach stale wzrasta.

dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa, dr inż. Maria Kostka Wpływ konfiguracji centrali wentylacyjnej i źródła ciepła na wskaźniki EU i EP domu jednorodzinnego

Wpływ konfiguracji centrali wentylacyjnej i źródła ciepła na wskaźniki EU i EP domu jednorodzinnego Wpływ konfiguracji centrali wentylacyjnej i źródła ciepła na wskaźniki EU i EP domu jednorodzinnego

Całościowa i poprawna analiza pracy systemu wentylacji mechanicznej może dać wyniki znacząco odbiegające od uzyskiwanych w sytuacji, gdy pobieżnie analizuje się efekty pracy rekuperatora – przyjmując jego...

Całościowa i poprawna analiza pracy systemu wentylacji mechanicznej może dać wyniki znacząco odbiegające od uzyskiwanych w sytuacji, gdy pobieżnie analizuje się efekty pracy rekuperatora – przyjmując jego sprawność temperaturową zamiast efektywności energetycznej, pomijając wpływ systemu przeciwzamrożeniowego na efekty energetyczne, prowadząc analizy na danych sezonowych, a nie miesięcznych czy godzinowych.

mgr inż. Eligiusz Huk, mgr inż. Małgorzata Jakubiak, mgr inż. Paweł Krupicz Pompy ciepła w IKEA

Pompy ciepła w IKEA Pompy ciepła w IKEA

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono...

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono koszty eksploatacji systemu grzewczego.

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, mgr inż. Izabela Łukaszuk Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE

Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE

Odpowiednio przeprowadzona analiza techniczno-ekonomiczna umożliwia podjęcie właściwej decyzji dotyczącej sposobu modernizacji źródła ciepła oraz wyboru rozwiązania ogrzewania budynku i zapewnienia podgrzewu...

Odpowiednio przeprowadzona analiza techniczno-ekonomiczna umożliwia podjęcie właściwej decyzji dotyczącej sposobu modernizacji źródła ciepła oraz wyboru rozwiązania ogrzewania budynku i zapewnienia podgrzewu ciepłej wody jego użytkownikom.

dr inż. Natalia Fidorów, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Monitoring temperatury w pionowym odwiercie pompy ciepła

Monitoring temperatury w pionowym odwiercie pompy ciepła Monitoring temperatury w pionowym odwiercie pompy ciepła

Odwierty pionowe są obecnie bardzo często stosowanym rozwiązaniem wymiennika ciepła dolnego źródła dla pomp ciepła typu solanka/woda. W uzasadnieniu stosowania takiego rozwiązania przytaczany jest argument...

Odwierty pionowe są obecnie bardzo często stosowanym rozwiązaniem wymiennika ciepła dolnego źródła dla pomp ciepła typu solanka/woda. W uzasadnieniu stosowania takiego rozwiązania przytaczany jest argument stabilności temperatury gruntu na dużych głębokościach. Jednak przy ciągłym pobieraniu lub dostarczaniu energii do gruntu jego temperatura zacznie się zmieniać.

Redakcja RI Pompy ciepła - rynek, szkolenia, perspektywy

Pompy ciepła - rynek, szkolenia, perspektywy Pompy ciepła - rynek, szkolenia, perspektywy

Rośnie liczba instalowanych pomp ciepła, zwiększa się jakość projektów i montowanych instalacji. Sprzyjają temu szkolenia dla instalatorów i nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej...

Rośnie liczba instalowanych pomp ciepła, zwiększa się jakość projektów i montowanych instalacji. Sprzyjają temu szkolenia dla instalatorów i nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej i korzystania z energii odnawialnej. Za kilka lat pompy ciepła mogą być najczęściej stosowanymi urządzeniami do zasilania instalacji c.o. i c.w.u. w nowych obiektach.

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak Kompleksowa termomodernizacja budynku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej - modernizacja źródła ciepła.

Kompleksowa termomodernizacja budynku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej - modernizacja źródła ciepła. Kompleksowa termomodernizacja budynku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej - modernizacja źródła ciepła.

Pompy ciepła powietrze/woda bazują na najtańszym i najłatwiejszym do pozyskania źródle ciepła. Biorąc pod uwagę koszty wykonania instalacji, wypadają dużo korzystniej niż np. gruntowe pompy ciepła. Jednak...

Pompy ciepła powietrze/woda bazują na najtańszym i najłatwiejszym do pozyskania źródle ciepła. Biorąc pod uwagę koszty wykonania instalacji, wypadają dużo korzystniej niż np. gruntowe pompy ciepła. Jednak czy takie urządzenia pracujące w Polsce mogą zgodnie z przepisami UE zostać zaklasyfikowane jako wykorzystujące energię z zasobów odnawialnych?

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.