Pomimo zmian zasad rozliczeń dystrybutorów energii z prosumentami w ramach nowego programu „Mój Prąd” branża fotowoltaiki i magazynowania energii elektrycznej ma dobre perspektywy rozwoju. Zwłaszcza nowe i remontowane budynki jednorodzinne mają duże predyspozycje do uzyskiwania wysokiej samowystarczalności energetycznej i tym samym obniżania kosztów eksploatacyjnych. Spory potencjał mają też pozostałe budynki dzięki rosnącym możliwościom magazynowania energii elektrycznej z lokalnych instalacji PV oraz wzrostowi elektromobilności.
W artykule:
• Analiza zapotrzebowania energetycznego
• Zastosowane rozwiązanie
•Autokonsumpcja – klucz do sukcesu
• Jak zagospodarować nadwyżki energii?
Hannes Haude, mieszkaniec regionu Górnej Frankonii w Niemczech, od dziecka interesował się możliwościami wykorzystywania alternatywnych źródeł energii. Już na etapie budowy w 2015 roku domu dla swojej trzyosobowej rodziny zamontował na dachu instalację fotowoltaiczną, dzięki czemu od samego początku mógł czerpać korzyści płynące z zielonej, przyjaznej środowisku energii.
Pomimo że inwestycja ta zlokalizowana jest w Niemczech, można ją przyrównać do polskich realiów, tym bardziej po wprowadzeniu w tym roku nowych zasad w programie „Mój Prąd” 4.0. Stosunek poziomu wynagrodzeń do kosztów energii elektrycznej jest w obu krajach podobny. Tak samo porównywalne jest nasłonecznienie terenu na zbliżonej szerokości geograficznej w środkowej Europie. Montowanie paneli fotowoltaicznych jest opłacalne i w Polsce, i w Niemczech, a ilości wygenerowanej energii słonecznej są podobne.
Analiza zapotrzebowania energetycznego
Roczne zużycie prądu przez rodzinę Haude wynosi ok. 9200 kWh. Około 33% zużywane jest na potrzeby ładowania samochodów elektrycznych, kolejna 1/3 wykorzystywana jest przez pompę ciepła, która zapewnia ogrzewanie pomieszczeń i przygotowanie ciepłej wody użytkowej, a reszta służy zasilaniu klimatyzatora o mocy 5 kW i pozostałych urządzeń elektrycznych.
Wiele pomp ciepła to urządzenia nowej generacji, które mają możliwość płynnego sterowania lub komunikowania się za pomocą określonych protokołów z inteligentnymi licznikami energii. Dzięki temu priorytetem jest zużywanie własnej energii i minimalizowanie oddawania jej nadwyżki do sieci. Chwilowe nadmiary energii z instalacji PV są magazynowane w postaci ciepłej wody. Taka inteligentna współpraca fotowoltaiki i pomp ciepła pozwala zoptymalizować koszty. Ponadto coraz więcej sprzętów AGD jest przystosowanych do standardu Smart Home, czyli domowych systemów inteligentnego zarządzania energią i wygodą, tak aby osiągać jak najlepsze warunki komfortu i jednocześnie obniżać do minimum rachunki za energię elektryczną z sieci energetycznej.
Fot. 1. Opisywany budynek od strony południowej
Źródło: IBC SOLAR
Zastosowane rozwiązanie
Przy doborze instalacji PV w domu Hannesa Haude’a wzięto pod uwagę zapotrzebowanie całej rodziny na energię i zdecydowano się na instalację o mocy 9,7 kWp, która jest w stanie wyprodukować nawet 9000 kWh energii słonecznej rocznie. Instalacja ta jest połączona z inwerterem o mocy 9 kW, a także systemem magazynowania energii elektrycznej o pojemności użytkowej 6,4 kWh. Domownicy mogą dzięki temu w ciągu dnia korzystać bezpośrednio z produkowanej energii elektrycznej do zasilania standardowych urządzeń AGD: zmywarki, pralki, suszarki, odkurzacza czy piekarnika. Praca tych urządzeń jest możliwa w czasie największego uzysku energii instalacji PV dzięki sterowaniu nimi za pomocą odpowiednich aplikacji w ramach technologii Smart Home.
Magazyn energii elektrycznej jest potrzebny tylko w godzinach wieczornych i nocnych, głównie do zasilania oświetlania oraz urządzeń RTV, a także doładowania baterii w samochodzie elektrycznym. Aby uzyskać wysoki poziom samowystarczalności, rodzina Haude zaprogramowała pompę ciepła tak, żeby pracowała tylko w ciągu dnia (przy wyższej temperaturze i nasłonecznieniu instalacji PV), miała priorytet podgrzewania ciepłej wody użytkowej i zasilała instalację centralnego ogrzewania, a latem klimatyzator. Późnym popołudniem pompa ciepła przestaje pracować, aż do następnego dnia, gdy na horyzoncie znowu pojawi się słońce.
Całość jest monitorowana przez inteligentną platformę do zarządzania energią, której zadaniem jest kontrola wszystkich przepływów energii elektrycznej w domu oraz ich optymalizacja. Bazując na danych pochodzących z platformy oraz prognozach pogody, możliwe jest uzyskanie bardzo wysokiego współczynnika samowystarczalności, na poziomie 58%. Z kolei w skali roku współczynnik autokonsumpcji wyprodukowanej energii słonecznej wynosi ok. 59%, co oznacza, że od kwietnia do września rodzina Haude osiąga niemal pełną samowystarczalność energetyczną.
W opisywanym przypadku prosument posiada samochód elektryczny, dlatego poziom autokonsumpcji bliski 60% to bardzo dobry wynik. Przy braku takiego auta wartość ta byłaby prawdopodobnie o wiele wyższa, gdyż cała wyprodukowana i zmagazynowana energia elektryczna zostałaby spożytkowana wyłącznie do zasilania urządzeń domowych. Aby uznać, że inwestycja w instalację PV się zwraca, powinniśmy utrzymywać wskaźnik autokonsumpcji na poziomie min. 30%. Należy podkreślić, że zmieniając nawyki, jesteśmy w stanie bez problemu osiągnąć autokonsumpcję na poziomie nawet 35–38%.
Autokonsumpcja – klucz do sukcesu
Aby jak najefektywniej korzystać z instalacji PV, rodzina Haude już na początku inwestycji zdecydowała się na zakup wspomnianego samochodu z napędem elektrycznym. Instalacja PV w skali roku dawała bowiem sporą nadwyżkę wyprodukowanej mocy, która nie była w pełni spożytkowana na miejscu. Dzięki stacji ładowania można przejechać samochodem elektrycznym ok. 100 km, korzystając z energii słonecznej, a następnie w ciągu zaledwie czterech godzin ponownie go naładować.
Należy podkreślić, że istnieje możliwość naturalnego zwiększania poziomu autokonsumpcji w domowych warunkach. To przede wszystkim korzystanie z urządzeń elektrycznych wtedy, gdy moduły PV generują najwięcej energii. Dzięki nowym technologiom i możliwości zaprogramowania chociażby pralki czy zmywarki użytkownik może zaplanować prace domowe także w czasie, gdy nie ma go w domu, szczególnie w godzinach okołopołudniowych, kiedy wygenerowana energia może zostać wykorzystana bezpośrednio bez konieczności jej magazynowania.
Fot. 2. Widok budynku od strony garażu i stacji ładowania samochodu
Źródło: IBC SOLAR
Jak zagospodarować nadwyżki energii?
Hannes Haude może także korzystać ze stacji do ładowania „elektryków” udostępnianej przez jego pracodawcę. To dla pracowników duża korzyść – po powrocie do domu wystarczy jedynie nieznacznie doładować auto, wykorzystując do tego energię pochodzącą z domowego systemu magazynowania. Z kolei w weekendy możliwe jest całkowite naładowanie pojazdu z instalacji fotowoltaicznej w ciągu dnia, bez konieczności korzystania z magazynu energii. Latem moduły generują tak dużo mocy, że teoretycznie samochód mógłby zostać naładowany do pełna trzy razy w ciągu dnia.
Taki model gospodarowania energią cieszy się coraz większą popularnością. Według raportu opublikowanego przez Deloitte, 45% ankietowanych mieszkańców Niemiec rozważa zakup kolejnego samochodu napędzanego częściowo lub całkowicie energią elektryczną, a 13% respondentów planuje ładować samochody elektryczne w pracy. Popularnym rozwiązaniem w niemieckich przedsiębiorstwach jest udostępnianie pracownikom stacji ładowania pojazdów elektromobilnych.
W Polsce również coraz więcej osób interesuje się pojazdami hybrydowymi lub w pełni elektrycznymi. Według wyników jednego z badań, 35% ankietowanych Polaków rozważa kupno samochodu zasilanego elektrycznie. Niestety w naszym kraju wciąż jest stanowczo za mało stacji ładowania. Z tego względu posiadacze samochodów elektrycznych muszą bardzo skrupulatnie planować podróże, aby móc skutecznie dojechać z punktu A do B. Jednak obecnie firmy oferujące nowoczesne technologie magazynowania energii elektrycznej i stacje ładowania odnotowują duży wzrost zapytań o te urządzenia (szczególnie w porównaniu do poprzedniego roku). Napawa to branżę optymizmem i wskazuje na dalszy rozwój technologii PV i magazynowania energii elektrycznej oraz elektromobilności, pomimo zmian w zasadach rozliczeń za energię dla prosumentów. Sporym impulsem dla rynku będzie też program „Moje Ciepło” dla nowych budynków, który można łączyć z nowym programem „Mój Prąd”.
Głównym powodem stosowania glikolu propylenowego w pionowych sondach gruntowych jest obawa przed zamarzaniem dolnego źródła. Obecnie dostępne są już metody umożliwiające projektantom szczegółową analizę...
Głównym powodem stosowania glikolu propylenowego w pionowych sondach gruntowych jest obawa przed zamarzaniem dolnego źródła. Obecnie dostępne są już metody umożliwiające projektantom szczegółową analizę możliwości energetycznych gruntu. Jest to szczególnie ważne przy projektowaniu dużych obiektów o znacznym zapotrzebowaniu na energię grzewczą oraz chłodniczą. Zastosowanie nanofluidów lub wody jako czynnika roboczego pozwala na znaczne ograniczenie kosztów eksploatacji systemu, a w przypadku wody...
Rozwój sektora sprężarkowych pomp ciepła skutkuje coraz bogatszą ofertą produktową. W natłoku urządzeń, producentów i dystrybutorów trudno dokonać optymalnego wyboru. Warto przyjrzeć się bliżej propozycji...
Rozwój sektora sprężarkowych pomp ciepła skutkuje coraz bogatszą ofertą produktową. W natłoku urządzeń, producentów i dystrybutorów trudno dokonać optymalnego wyboru. Warto przyjrzeć się bliżej propozycji szczególnego producenta, tj. Heliotherm Wärmepumpen Ges.m.b.H.
VI Kongres PORT PC „Pompy ciepła i smart grid – system ciepłowniczy przyszłości“ to zarazem pierwsza odsłona ogólnopolskiej konferencji naukowej o tematyce pomp ciepła. Sesja naukowa pt.: „Transfer wiedzy...
VI Kongres PORT PC „Pompy ciepła i smart grid – system ciepłowniczy przyszłości“ to zarazem pierwsza odsłona ogólnopolskiej konferencji naukowej o tematyce pomp ciepła. Sesja naukowa pt.: „Transfer wiedzy do przemysłu” organizowana jest jako jedna z dwóch równoległych sesji tematycznych tegorocznego Kongresu PORT PC. Jej pomysłodawcą i współorganizatorem jest dr inż. Marek Miara koordynator działań związanych z pompami ciepła w Instytucie Fraunhofera ISE we Freiburgu, członek założyciel PORT PC.
Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno...
Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno energetycznie, jak i finansowo. Stosowanie takiego rozwiązania w lokalizacjach o obniżonym przebiegu temperatury zewnętrznej w ciągu roku – na przykład w terenie górskim – wymaga starannych obliczeń. Ponadto warto szukać możliwości pozyskiwania energii odpadowej, np. z powietrza wentylacyjnego.
Efektywność energetyczna pomp ciepła zależy od bardzo wielu czynników. Choć teoretycznie dzięki zastosowaniu etykiet energetycznych porównanie poszczególnych urządzeń jest możliwe, w praktyce – z uwagi...
Efektywność energetyczna pomp ciepła zależy od bardzo wielu czynników. Choć teoretycznie dzięki zastosowaniu etykiet energetycznych porównanie poszczególnych urządzeń jest możliwe, w praktyce – z uwagi na brak ścisłych wytycznych odnośnie do przyjmowania punktu biwalentnego układu na potrzeby sporządzania etykiet – rozbieżności w wynikach mogą być bardzo duże. Dla zapewnienia korzystnej klasy energetycznej (równie wysokiej jak na etykiecie) niezbędna jest indywidualna analiza współpracy pompy ciepła...
Przeprowadzona analiza wskazuje, że mimo iż nakłady inwestycyjne w przypadku instalacji z pompami ciepła przewyższają koszty budowy kotłowni na paliwa konwencjonalne, pompy ciepła mogą być korzystnym ekonomicznie...
Przeprowadzona analiza wskazuje, że mimo iż nakłady inwestycyjne w przypadku instalacji z pompami ciepła przewyższają koszty budowy kotłowni na paliwa konwencjonalne, pompy ciepła mogą być korzystnym ekonomicznie rozwiązaniem alternatywnym, zwłaszcza tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej.
Układy hybrydowe, czyli korzystające z co najmniej dwóch różnych form energii do produkcji ciepła, w ciągu najbliższych lat będą zyskiwały na popularności, szczególnie w budynkach mieszkalnych. Wszystko...
Układy hybrydowe, czyli korzystające z co najmniej dwóch różnych form energii do produkcji ciepła, w ciągu najbliższych lat będą zyskiwały na popularności, szczególnie w budynkach mieszkalnych. Wszystko za sprawą coraz ostrzejszych wymagań dotyczących energooszczędności. Obecnie stosowane źródła ciepła nie będą w stanie ich samodzielnie spełnić i łączenie kilku źródeł energii, w tym odnawialnej, stanie się koniecznością.
Niezawodna, bezawaryjna i ekonomiczna praca systemów zasilania c.o. i c.w.u. w dużych obiektach, do których energię dostarczają gruntowe pompy ciepła z wymiennikami pionowymi, wymaga przeprowadzenia na...
Niezawodna, bezawaryjna i ekonomiczna praca systemów zasilania c.o. i c.w.u. w dużych obiektach, do których energię dostarczają gruntowe pompy ciepła z wymiennikami pionowymi, wymaga przeprowadzenia na etapie projektu dokładnych obliczeń parametrów pracy dolnego źródła dla długiego okresu eksploatacji. W celu prawidłowego zaprojektowania dolnego źródła należy się szczegółowo zapoznać z charakterystyką gruntu i wykonać co najmniej jeden odwiert pilotażowy. Możliwe będzie dzięki temu wykonanie testu...
Możliwości zastosowania prostych technologii poprawy efektywności energetycznej wyczerpują się i wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej...
Możliwości zastosowania prostych technologii poprawy efektywności energetycznej wyczerpują się i wdrażane są bardziej zaawansowane rozwiązania. Szczególne miejsce w obszarze poprawy efektywności energetycznej zajmują źródła ciepła niskotemperaturowego traktowanego jako ciepło odpadowe. Implementacja technologii konwersji ciepła nieużytecznego i odpadowego na ciepło użyteczne może prowadzić do znacznego ograniczenia emisji CO2 do atmosfery. Jedną z takich technologii są absorpcyjne pompy ciepła.
Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku...
Artykuł przedstawia analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania dodatkowych źródeł energii odnawialnej w układzie technologicznym pracy pompy ciepła typu solanka/woda, która zainstalowana jest w budynku jednorodzinnym. Pompa ciepła o zmierzonej średniej mocy grzewczej 9,53 kW i mocy chłodniczej 7,8 kW pracuje w układzie monowalentnym na cele grzewcze i podgrzewu ciepłej wody użytkowej.
Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.
Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.
Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań...
Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań technicznych i środków ochrony antykorozyjnej. Kluczowym czynnikiem dla instalacji grzewczych są parametry wody.
Nie może ona zawierać związków wywołujących proces odkładania się osadów wapniowych i przyspieszających korozję przewodów, armatury i wymienników, nie powinno w niej być rozpuszczonego...
Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych....
Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych. Wraz z rozwojem tego kierunku wzrastać będzie też zainteresowanie pozyskiwaniem ciepła odpadowego w różnych procesach. Spory potencjał w tej dziedzinie mają pompy ciepła. W artykule zaprezentowano przykłady niestandardowych instalacji z pompami ciepła w górnictwie i rolnictwie oraz gospodarce komunalnej.
Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych...
Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych obiektach przemysłowych.
Płytowe wymienniki ciepła są powszechnie stosowane w systemach ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji. Obecnie wszystko, co budujemy, musi być możliwie energooszczędne, zatem rola odzysku ciepła w instalacjach...
Płytowe wymienniki ciepła są powszechnie stosowane w systemach ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji. Obecnie wszystko, co budujemy, musi być możliwie energooszczędne, zatem rola odzysku ciepła w instalacjach stale wzrasta.
Całościowa i poprawna analiza pracy systemu wentylacji mechanicznej może dać wyniki znacząco odbiegające od uzyskiwanych w sytuacji, gdy pobieżnie analizuje się efekty pracy rekuperatora – przyjmując jego...
Całościowa i poprawna analiza pracy systemu wentylacji mechanicznej może dać wyniki znacząco odbiegające od uzyskiwanych w sytuacji, gdy pobieżnie analizuje się efekty pracy rekuperatora – przyjmując jego sprawność temperaturową zamiast efektywności energetycznej, pomijając wpływ systemu przeciwzamrożeniowego na efekty energetyczne, prowadząc analizy na danych sezonowych, a nie miesięcznych czy godzinowych.
W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono...
W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono koszty eksploatacji systemu grzewczego.
Odpowiednio przeprowadzona analiza techniczno-ekonomiczna umożliwia podjęcie właściwej decyzji dotyczącej sposobu modernizacji źródła ciepła oraz wyboru rozwiązania ogrzewania budynku i zapewnienia podgrzewu...
Odpowiednio przeprowadzona analiza techniczno-ekonomiczna umożliwia podjęcie właściwej decyzji dotyczącej sposobu modernizacji źródła ciepła oraz wyboru rozwiązania ogrzewania budynku i zapewnienia podgrzewu ciepłej wody jego użytkownikom.
Odwierty pionowe są obecnie bardzo często stosowanym rozwiązaniem wymiennika ciepła dolnego źródła dla pomp ciepła typu solanka/woda. W uzasadnieniu stosowania takiego rozwiązania przytaczany jest argument...
Odwierty pionowe są obecnie bardzo często stosowanym rozwiązaniem wymiennika ciepła dolnego źródła dla pomp ciepła typu solanka/woda. W uzasadnieniu stosowania takiego rozwiązania przytaczany jest argument stabilności temperatury gruntu na dużych głębokościach. Jednak przy ciągłym pobieraniu lub dostarczaniu energii do gruntu jego temperatura zacznie się zmieniać.
Rośnie liczba instalowanych pomp ciepła, zwiększa się jakość projektów i montowanych instalacji. Sprzyjają temu szkolenia dla instalatorów i nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej...
Rośnie liczba instalowanych pomp ciepła, zwiększa się jakość projektów i montowanych instalacji. Sprzyjają temu szkolenia dla instalatorów i nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej i korzystania z energii odnawialnej. Za kilka lat pompy ciepła mogą być najczęściej stosowanymi urządzeniami do zasilania instalacji c.o. i c.w.u. w nowych obiektach.
Pompy ciepła powietrze/woda bazują na najtańszym i najłatwiejszym do pozyskania źródle ciepła. Biorąc pod uwagę koszty wykonania instalacji, wypadają dużo korzystniej niż np. gruntowe pompy ciepła. Jednak...
Pompy ciepła powietrze/woda bazują na najtańszym i najłatwiejszym do pozyskania źródle ciepła. Biorąc pod uwagę koszty wykonania instalacji, wypadają dużo korzystniej niż np. gruntowe pompy ciepła. Jednak czy takie urządzenia pracujące w Polsce mogą zgodnie z przepisami UE zostać zaklasyfikowane jako wykorzystujące energię z zasobów odnawialnych?
Pompy ciepła powietrze/woda bazują na najtańszym i najłatwiejszym do pozyskania źródle ciepła. Biorąc pod uwagę koszty wykonania instalacji, wypadają dużo korzystniej niż np. gruntowe pompy ciepła. Jednak...
Pompy ciepła powietrze/woda bazują na najtańszym i najłatwiejszym do pozyskania źródle ciepła. Biorąc pod uwagę koszty wykonania instalacji, wypadają dużo korzystniej niż np. gruntowe pompy ciepła. Jednak czy takie urządzenia pracujące w Polsce mogą zgodnie z przepisami UE zostać zaklasyfikowane jako wykorzystujące energię z zasobów odnawialnych?
Osiągnięcie założonych celów polityki klimatyczno-energetycznej UE do 2030 roku oraz wymagania Dyrektywy EPBD (2010/31/UE) w sprawie charakterystyki energetycznej budynków przyczyniają się do wzrostu zainteresowania...
Osiągnięcie założonych celów polityki klimatyczno-energetycznej UE do 2030 roku oraz wymagania Dyrektywy EPBD (2010/31/UE) w sprawie charakterystyki energetycznej budynków przyczyniają się do wzrostu zainteresowania budownictwem energooszczędnym.
Lubimy produkty nowoczesne, innowacyjne, nieraz zaskakujące. Równocześnie każdy z nas ceni sobie sprawdzoną jakość, przetestowane rozwiązania i ponadczasowy design. Grzejniki aluminiowe to doskonałe połączenie...
Lubimy produkty nowoczesne, innowacyjne, nieraz zaskakujące. Równocześnie każdy z nas ceni sobie sprawdzoną jakość, przetestowane rozwiązania i ponadczasowy design. Grzejniki aluminiowe to doskonałe połączenie klasycznego wzornictwa z nowoczesną, a jednocześnie sprawdzoną przez miliony użytkowników funkcjonalnością. Są niezwykle popularnym wyborem wśród właścicieli domów, a także projektantów wnętrz ze względu na swój prosty, estetyczny kształt, ale przede wszystkim efektywność ogrzewania. Czym...
Inteligentna stacja ładowania firmy Fronius daje wiele nowych możliwości. Nowy Fronius Wattpilot oferuje zarządzanie obciążeniem, większą elastyczność, wyższy stopień ochrony IP i maksymalną trwałość.
Inteligentna stacja ładowania firmy Fronius daje wiele nowych możliwości. Nowy Fronius Wattpilot oferuje zarządzanie obciążeniem, większą elastyczność, wyższy stopień ochrony IP i maksymalną trwałość.
Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....
Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.
Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...
Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.
Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła...
Wraz ze wzrastającą popularnością pomp ciepła, w tym pomp ciepła typu monoblok, dużym zainteresowaniem cieszy się również zawór antyzamarzaniowy Caleffi z serii 108. Jego zadaniem jest ochrona pompy ciepła typu monoblok przed zamarznięciem w sytuacji wystąpienia awarii zasilania elektrycznego.
W dniach 13-17 marca 2023 roku we Frankfurcie nad Menem odbędą się kolejne targi ISH – wiodące wydarzenie dla branży instalacyjno-sanitarnej.
W dniach 13-17 marca 2023 roku we Frankfurcie nad Menem odbędą się kolejne targi ISH – wiodące wydarzenie dla branży instalacyjno-sanitarnej.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.