RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Mikrobiologiczne wskaźniki jakości wody w pływalniach

Mikrobiologiczne wskaźniki jakości wody w pływalniach; www.sxc.hu

Mikrobiologiczne wskaźniki jakości wody w pływalniach; www.sxc.hu

W artykule scharakteryzowano mikroorganizmy wskaźnikowe, których pojawienie się w wodach basenowych stanowi ostrzeżenie przed zakażeniami. Zaprezentowano wyniki analiz jakości wody w siedmiu krytych pływalniach. Na podstawie wielkości parametrów mikrobiologicznych, uzupełnionych o parametry fizyczno-chemiczne określono przydatność wody basenowej do kąpieli.

Zobacz także

GWF Sp. z o.o., Łukasz Kubiak Nowa precyzja pomiaru ścieków

Nowa precyzja pomiaru ścieków Nowa precyzja pomiaru ścieków

Pomiar ścieków, zarówno w pełnych i niepełnych rurach, jak i w kanałach otwartych, jest domeną i jednym z głównych filarów sukcesów i portfolio szwajcarskiej firmy GWF. Wsłuchując się w różnorodne potrzeby...

Pomiar ścieków, zarówno w pełnych i niepełnych rurach, jak i w kanałach otwartych, jest domeną i jednym z głównych filarów sukcesów i portfolio szwajcarskiej firmy GWF. Wsłuchując się w różnorodne potrzeby klientów z 86 krajów obsługiwanych przez GWF, stale udoskonalamy produkty, a o naszych najnowszych wdrożeniach mogą Państwo przeczytać poniżej. Szczegółową prezentację oferty będzie można także zobaczyć na stoisku firmy w trakcie targów IFAT 2022, które odbędą się w Monachium w dniach 30 maja–3...

EuroClean Polska Sp. z o.o. Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody? Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

W ostatnich latach ceny energii drastycznie rosną. Eksperci zgodnie przewidują dalszy wzrost cen, zwłaszcza w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Coraz wyższe ceny prądu i gazu zmuszają do szukania oszczędności....

W ostatnich latach ceny energii drastycznie rosną. Eksperci zgodnie przewidują dalszy wzrost cen, zwłaszcza w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Coraz wyższe ceny prądu i gazu zmuszają do szukania oszczędności. Jak możemy zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

Green Water Solutions Odzysk wody deszczowej i recykling wody szarej. Wiodące technologie dla klimatu i nowoczesnego budownictwa

Odzysk wody deszczowej i recykling wody szarej. Wiodące technologie dla klimatu i nowoczesnego budownictwa Odzysk wody deszczowej i recykling wody szarej. Wiodące technologie dla klimatu i nowoczesnego budownictwa

Woda szara i deszczowa skupiają coraz większą uwagę inwestorów budowlanych oraz deweloperów komercyjnych i mieszkaniowych, a możliwości ich odzysku zyskują coraz większą rzeszę entuzjastów po stronie projektantów...

Woda szara i deszczowa skupiają coraz większą uwagę inwestorów budowlanych oraz deweloperów komercyjnych i mieszkaniowych, a możliwości ich odzysku zyskują coraz większą rzeszę entuzjastów po stronie projektantów budynków przemysłowych, komercyjnych mieszkaniowych i użytku publicznego.

Sanitarne zanieczyszczenie wody basenowej może być przyczyną infekcji. Podczas kąpieli mogą być za pomocą wody przenoszone drobnoustroje patogenne, stanowiące zagrożenie epidemiologiczne (z powierzchni ciała jednej osoby przechodzi do wody od 103 do 3×109 bakterii). W obrębie basenów kąpielowych występują również dogodne warunki do rozprzestrzeniania się infekcji. W strefie natrysków i szatni wilgotne powietrze i mokre posadzki wyjątkowo sprzyjać przetrwaniu drobnoustrojów i ich przenikaniu do ludzkiego ciała [3].

Ocena sanitarna basenów kąpielowych zarówno w przepisach krajowych, jak i Unii Europejskiej polega przede wszystkim na badaniach laboratoryjnych, pozwalających ustalić przydatność wody do kąpieli, oraz na wizualnej kontroli wyposażenia i porządku na terenie kontrolowanego obiektu. Dominującą rolę odgrywają badania bakteriologiczne i fizyczno-chemiczne. Pierwsze mają na celu określenie zagrożeń ze strony mikroorganizmów, drugie – ustalenie składu chemicznego wody, ze szczególnym uwzględnieniem substancji szkodliwych dla zdrowia. Porównanie uzyskanych wyników badań z dopuszczalnymi poziomami zanieczyszczeń stanowi podstawę określenia przydatności wody do kąpieli [2].

W Polsce jedynym przepisem prawnym formułującym wymagania jakościowe, którym powinna odpowiadać woda w basenach, jest ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków [13]. Stwierdza się w niej, że jakość wody na potrzeby basenów kąpielowych i pływalni powinna odpowiadać jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi [7]. Przepisem precyzyjnie określającym parametry jakościowe wody w basenach oraz dodatkowo wymagania projektowe i eksploatacyjne jest niemiecka norma DIN 19643. Na jej podstawie w 1998 r. opracowano wymagania sanitarno –higieniczne dla krytych pływalni [1, 9]. Wytyczne te zostały zaakceptowane przez Departament Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej i przeznaczone dla stacji sanitarno- epidemiologicznych i rzeczoznawców ds. opiniowania dokumentacji inwestycji w zakresie wymagań sanitarno-higienicznych, a ze względu na charakter szkoleniowy także jako materiał pomocniczy dla projektantów, inwestorów, wykonawców oraz eksploatatorów [4].

Oceny jakości wody w krytych pływalniach dokonują powiatowe inspektoraty sanitarne w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie, ponieważ od grudnia 2002 r. nie ma uregulowań prawnych dotyczących jakości wody oraz wymagań sanitarno- higienicznych dla basenów i pływalni. Wynika to z faktu, że rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi [7] uchylono rozporządzenie w sprawie warunków, jakim powinna odpowiadać woda do picia i na potrzeby gospodarcze oraz woda w kąpieliskach [14]. Natomiast ostatni projekt rozporządzenia Rady Ministrów z 2004 r. w sprawie warunków higieniczno-sanitarnych obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz zasad sprawowania nadzoru nad ich przestrzeganiem [5] nie został do tej pory wcielony w życie.

Jednak brak ścisłych uregulowań prawnych nie zwalnia Państwowej Inspekcji Sanitarnej od badania jakości wody w basenach kąpielowych. Zgodnie z wymaganiami sanitarnymi i przeciwepidemicznymi dla basenów kąpielowych, wydanymi w 1986 r. przez Departament Inspekcji Sanitarnej przy MZiOS, chemiczne wskaźniki jakości wody traktowane są jako pomocnicze, a za decydujące o dopuszczeniu pływalni do użytku uznaje się wyniki badań bakteriologicznych oraz ocenę obiektu i urządzeń na podstawie dokonanej inspekcji sanitarnej.

O fakcie przekroczenia dopuszczalnych wartości wskaźników fizyczno-chemicznych z zaleceniem ich unormowania powiadamiane jest kierownictwo danego obiektu basenowego. W razie przekroczenia dopuszczalnych wartości wskaźników bakteriologicznych wydawana jest decyzja zarządzająca podjęcie działań naprawczych z rygorem natychmiastowej wykonalności. Decyzje wydawane są na podstawie ustaw o Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz o chorobach zakaźnych i zakażeniach.

Mikrobiologiczne wskaźniki jakości wody basenowej

Podczas analizy mikrobiologicznej wody niemożliwe jest zbadanie wszystkich organizmów chorobotwórczych, dużo łatwiej analizować mikroorganizmy wskaźnikowe, które pełnią funkcję ostrzegawczą przed zakażeniami. Występuje istotna zależność pomiędzy ich liczebnością w wodzie a liczebnością mikroorganizmów chorobotwórczych. Do oceny ryzyka skażenia bakteriologicznego wody basenowej wykorzystuje się [1, 4, 9]:

  • Pseudomonas aeruginosa,

  • Legionella pneumophila,

  • Escherichia coli lub bakterie grupy coli termotolerancyjne,

  • gronkowce koagulazododatnie,

  • ogólną liczbę mikroorganizmów oznaczoną po 44 ±4 godz. inkubacji próbki wody w temperaturze 36 ±2°C.

Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej)

[6, 8] jest Gram-ujemną bakterią o wymiarach 0,5–0,8 na 1,5–3,0 µm, żyjącą w glebie i wodzie, a także w organizmach ludzi i zwierząt (fot. 1). Optymalną temperaturą do wzrostu jest dla niej 37°C, ale rozwija się również w temperaturze do 42°C. Bakterie te wykazują odporność na działanie związków chloru i mogą tworzyć kolonie (biofilm) przyczepione do powierzchni albo bytować w formie wolnej jako organizmy jednokomórkowe. P. aeruginosa może wywoływać u człowieka zapalenie ucha środkowego, zakażenia przyranne, a u osób z ogólnym osłabieniem – nawet posocznicę. Typowym siedliskiem tej bakterii jest pogranicze pomiędzy wodą i powietrzem, jak np. kurki do wody, prysznice, kałuże w obrębie pomieszczeń przybasenia (szatni i natrysków). Według DIN 19643 bakteria ta nie może występować w objętości 100 cm3 wody dopływającej (uzdatnionej) do niecki basenowej i znajdującej się w niecce basenowej.

Pałeczka ropy błękitnej

Fot. 1. Pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa) [12]

Legionella pneumophila

[6, 8] jest Gram-ujemną bakterią o wymiarach 0,3–0,9 na 2,0–4,0 µm (fot. 2). Jest największym światowym problemem higieniczno-infekcyjnym we wszystkich systemach ciepłej wody użyteczności publicznej (pływalnie, szpitale, hotele, ośrodki sportowe), a także w pomieszczeniach prywatnych (prysznice), systemach klimatyzacyjnych i obiegach wody chłodzącej. Optymalna temperatura do rozmnażania dla L. pneumophila wynosi od 30 do 45°C. Dopiero w temperaturze powyżej 60°C bakterie te obumierają. Wywołują choroby z grupy legioneloz, które mogą występować w formie ciężkiego zapalenia płuc lub przypominać zwykłą grypę („gorączka Pontiac”). Do zakażenia u ludzi dochodzi głównie drogą wziewną, w wyniku inhalacji aerozoli zawierających bakterie L. pneumophila. Według DIN 19643 bakteria ta nie może występować w objętości 1 cm3 wody w niecce basenowej i w 100 cm3 wody dopływającej (uzdatnionej) do niecki basenowej. Na obecność bakterii powinno się sprawdzać baseny z hydromasażem. Miejscem dużej koncentracji P. aeruginosa i L. pneumophila są złoża filtrów piaskowych i z węglem aktywnym stosowane w systemach uzdatniania wody basenowej. Ze względu na panującą temperaturę, wystarczającą ilość pożywienia oraz idealne warunki do rozmnażania zasiedla się tam również wiele innych bakterii. Skażenia bakteryjnego filtra można uniknąć jedynie dzięki wysoko efektywnemu i systematycznemu płukaniu, z zachowaniem odpowiedniego stężenia chloru w wodzie do płukania.



Legionella pneumophila

Fot. 2. Legionella pneumophila [12]

Escherichia coli (pałeczka okrężnicy)

[6, 8] jest Gram-ujemną bakterią o długości ok. 2 µm i średnicy ok. 0,8 µm (fot. 3). Wchodzi w skład fizjologicznej flory bakteryjnej jelita grubego człowieka i dlatego stanowi wskaźnik zanieczyszczenia wody przez bakterie kałowe. Wytrzymałość E. coli na czynniki środowiskowe jest stosunkowo mała. Ginie ona po 20 minutach ogrzewania w temperaturze 60°C i jest wrażliwa na wszystkie znane środki dezynfekcyjne. Jednak w środowisku o temperaturze niższej i odpowiedniej wilgotności może utrzymywać się miesiącami. Jelito grube może być siedliskiem bakterii chorobotwórczych, wydzielanych przez osoby chore, rekonwalescentów lub stałych nosicieli, które mogą dostać się do wody pitnej lub kąpielowej razem z E. coli. Wykrycie E. coli w próbce wody wskazuje więc na możliwość zakażenia wody przez zarazki chorobotwórcze oraz konieczność podjęcia niezbędnych środków ostrożności.

Bakterie E. coli, które są nieszkodliwe w jelicie, mogą powodować:

  • zakażenia dróg moczowych,

  • zatrucia pokarmowe,

  • zapalenie otrzewnej,

  • a przy występujących powikłaniach posocznicę i wstrząs endotoksyczny, tzw. sepsę.

Według DIN 19643 bakteria ta nie może występować w objętości 100 cm3 wody dopływającej (uzdatnionej) do niecki basenowej i wody w niecce basenowej.

Pałeczka okrężnicy

Fot. 3. Pałeczka okrężnicy (Escherichia coli) [12]

Gronkowce koagulazododatnie (Staphylococcus sp.)

[6, 8] to bakterie zaliczane do grupy bakterii Gram-dodatnich. Morfologicznie są to ziarenkowce występujące w skupiskach przypominających grona, będące wynikiem podziałów w wielu płaszczyznach. Prawie wszystkie gatunki są względnymi beztlenowcami (rosną zarówno w warunkach tlenowych, jak i beztlenowych). Odpowiedzialnym za większość zakażeń gronkowcowych u ludzi jest Staphylococcus ureus (gronkowiec złocisty – fot. 4). Zakażenia dotyczą przede wszystkim skóry i tkanek podskórnych, zwykle z udziałem procesu ropnego (czyraki, trądzik, jęczmień itp.) oraz układu moczowego. Rozprzestrzenianiu S. aureus sprzyja bezobjawowe nosicielstwo. Szacuje się, że co najmniej 10% osób zdrowych to stali nosiciele gronkowca złocistego, a 70–90% należy do tzw. nosicieli przejściowych. Bakteria zasiedla głównie błony śluzowe nosa oraz gardła.

Gronkowiec złocisty

Fot. 4. Gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) [12]

W niemieckiej normie DIN 19643 nie zostały sprecyzowane wymagania co do najwyższej dopuszczalnej liczby gronkowców koagulazododatnich. Według wymagań sanitarnych i przeciwepidemicznych dla basenów kąpielowych (EN-4435-26/86) oraz projektu rozporządzenia w sprawie warunków higieniczno-sanitarnych obiektów sportowych liczba kolonii gronkowców koagulazododatnich nie może przekraczać 2 w 100 cm3 próbki wody pobranej z niecki basenowej.

Ogólna liczba bakterii to bardzo ważne kryterium jakości wody przeznaczonej do spożycia i kąpieli. Liczba kolonii bakterii > 100 (w 1 cm3) świadczy o zagrożeniu skażeniem wody bakteriami chorobotwórczymi i nieprawidłowo zachodzących procesach jej uzdatniania. Według DIN 19643 i rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi [7] oraz według wymagań sanitarnych i przeciwepidemicznych dla basenów kąpielowych liczba kolonii bakterii wyhodowana w temperaturze 36°C w ciągu 48 godzin nie może przekraczać 100 w 1 cm3 wody.

Wymagania wobec jakości wody

Warunki bakteriologiczne, którym powinna odpowiadać woda w pływalniach, basenach kąpielowych i basenach z hydromasażem, według aktualnych wymagań oraz projektu rozporządzenia w sprawie warunków higieniczno-sanitarnych obiektów sportowych przedstawiono w tab. 1.

Normy bakteriologiczne dla pływalni

Tabela 1. Warunki bakteriologiczne, którym powinna odpowiadać woda w pływalniach

Monitoring czystości bakteriologicznej wody w krytych pływalniach

W okresie od czerwca 2006 r. do czerwca 2008 r. analizowano jakość próbek wody pobieranych z siedmiu krytych pływalni [10, 11]. Na podstawie wielkości parametrów mikrobiologicznych uzupełnionych o wskaźnikowe parametry fizyczno-chemiczne oceniono przydatność wody do kąpieli. Łącznie pobrano i przeanalizowano 228 próbek wody z niecek basenowych, pobieranych z odległości co najmniej 50 cm od ścian niecek basenowych i głębokości 20-30 cm pod powierzchnią lustra wody. Próbki wody pobierano średnio raz w miesiącu i poddawano analizie bakteriologicznej i fizyczno-chemicznej w zakresie podstawowych parametrów jakości wody basenowej wykonywanej przez stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Z zakresu wymagań mikrobiologicznych analizowano: bakterie grupy coli (w 100 cm3), Escherichia coli lub bakterie grupy coli typu kałowego termotolerancyjne (w 100 cm3), ogólną liczbę bakterii (w 1 cm3) po inkubacji próbki w 37°C przez 48 godzin oraz gronkowce koagulazododatnie (w 100 cm3). Stacje sanitarno-epidemiologiczne nadzorujące jakość wody w rozpatrywanych obiektach basenowych nie określały liczby Pseudomonas aeruginosa i Legionella pneumophila (pomimo że dwa analizowane baseny wyposażone są w dysze do hydromasażu). Z zakresu wymagań fizyczno-chemicznych analizowano:

  • mętność,

  • barwę,

  • przezroczystość,

  • odczyn,

  • jon amonowy,

  • utlenialność,

  • chlorki,

  • chlor wolny,

  • chlor związany,

  • potencjał redox,

  • chloroform i ΣTHM.

Wyniki badań przedstawiono w tab. 2.

Synteza wyników badań

Stwierdzono ogólnie dobrą jakość wody basenowej – zgodną z obowiązującymi wytycznymi w tym zakresie [1, 4, 7, 9]:

  • W żadnej próbce wody poddanej analizie mikrobiologicznej (na 228 próbek) nie stwierdzono obecności Escherichia coli lub bakterii typu kałowego termotolerancyjnych.

  • Bakterie grupy coli stwierdzono w jednej próbce wody pobranej z niecki basenu B5, w liczbie 52 JTK (jednostek tworzących kolonie). Po rekontroli, wykonanej po 7 dniach, nie stwierdzono obecności tej bakterii.

  • W 159 próbkach wody basenowej stwierdzono obecność kolonii bakterii (ogólną liczbę bakterii w 1 cm3, po 48-godzinnej inkubacji próbki w temp. 37°C). Jednostki tworzące kolonie bakterii w liczbie od 1 do 10 oznaczono w 137 próbkach (60,1% badanych). Jednostki tworzące kolonie bakterii w liczbie od 11 do 50 oznaczono w 19 próbkach (8,3% badanych). Jednostki tworzące kolonie bakterii w liczbie od 51 do 100 oznaczono w 3 próbkach (1,3% badanych). W pozostałych 69 próbkach wody (30,3%) nie wykryto obecności kolonii bakterii.

  • W żadnej próbce wody nie stwierdzono przekroczenia 100 JTK ogólnej liczby bakterii. Gronkowce koagulazododatnie występowały w pięciu próbkach wody (2,2% badanych).

  • W próbce wody z basenu B2 oznaczono 15 JTK, w próbce z basenu B5 – 18 JTK, w próbce z basenu B6 – 50 JTK, a w dwóch próbkach wody pobranej z basenu B7 oznaczono kolejno 28 i 15 JTK. Po 7 dniach w obiektach basenowych B2, B5, B6 i B7 przeprowadzono rekontrolę jakości wody basenowej i ocenę jej przydatności do kąpieli. W próbkach wody z basenów B2, B5 i B6 nie stwierdzono obecności gronkowców koagulazododatnich, natomiast w próbce wody z basenu B7 ponownie stwierdzono ich obecność. Basen ten wyłączono z eksploatacji na 5 dni, w ciągu których wykonano gruntowne zabiegi czyszczenia niecki i dezynfekcji obiegu uzdatniania wody basenowej.

  • Większość analizowanych próbek wody, w których oznaczono ponadnormatywną liczbę jednostek tworzących kolonie bakterii, miała podwyższone wartości mętności i utlenialności oraz dużo niższe od wymaganych w wytycznych wartości potencjału redox i stężenia chloru wolnego.

Parametry jakości wody w basenach

Tabela 2. Bakteriologiczne parametry jakości wody z badanych niecek basenowych [10, 11]

Podsumowanie

Spełnienie licznych wymagań sanitarnych dotyczących wody w krytych pływalniach ma na celu znaczne ograniczenie zagrożeń dla zdrowia osób kąpiących się. W razie stwierdzenia ponadnormatywnej liczby bakterii szybkie podjęcie działań naprawczych jest podstawą sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania każdego obiektu basenowego. Do działań tych należą: gruntowne czyszczenie oraz dezynfekcja ścian i dna niecki basenowej, obrzeża basenu, rynien przelewowych i pomieszczeń przybasenowych oraz dezynfekcja i płukanie filtrów w układzie uzdatniania wody basenowej.

Stan bakteriologiczny wód basenowych w rozpatrywanych obiektach sportowo-rekreacyjnych w zakresie badanych wskaźników ogólnie odpowiadał wymaganiom zawartym w aktualnych normach, wytycznych i projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie warunków sanitarno- higienicznych obiektów sportowych. Analiza wyników badań bakteriologicznych prowadzonych równolegle z badaniami fizyczno-chemicznymi wykazała, że wskaźniki fizyczno-chemiczne należałoby traktować nie tylko jako pomocnicze w stosunku do wskaźników bakteriologicznych decydujących o dopuszczeniu pływalni do użytku, ale jako istotne i współdecydujące. Wprowadzenie w życie dokumentu precyzującego wymagania jakościowe dla wód basenowych pozwoliłoby jednostkom nadzorującym stan sanitarny obiektów basenowych na sprawniejsze funkcjonowanie i egzekwowanie wymagań.

Literatura

  1. DIN 19643, Aufbereitung von Schwimm und Badebeckenwasser, Düsseldorf 1997.

  2. Krogulska B., Zagrożenia zdrowotne związane z zanieczyszczeniem mikrobiologicznym wody w basenach kąpielowych, materiały seminaryjne „Pływalnie kryte. Kierunki rozwoju. Problematyka projektowania i eksploatacji”, Gdańska Fundacja Wody, Gdańsk 1999.

  3. Krogulska B., Ranke-Rybicka B., Wichrowska B., Baseny kąpielowe – zagrożenia zdrowotne, uzdatnianie i dezynfekcja wody, wymagania normatywne, „Ekopartner” nr 6/1998.

  4. Maziarka S., Wymagania sanitarne i przeciwepidemiczne dla basenów kąpielowych, Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, Departament Inspekcji Sanitarnej, nr EN-4435-26/86, 1986 r.

  5. Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie warunków sanitarno-higienicznych obiektów sportowych i rekreacyjnych oraz zasad sprawowania nadzoru nad ich przestrzeganiem, wersja z 4.05.2004 r.

  6. Roeske W., Dezynfekcja wody pitnej, PROJPRZEMEKO, Bydgoszcz 2007.

  7. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (DzU nr 61, poz. 417).

  8. Schlegel H.G., Mikrobiologia ogólna, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2000.

  9. Sokołowski C., Wymagania sanitarno-higieniczne dla krytych pływalni, MZiOS, Departament Zdrowia Publicznego, PZITS, Warszawa 1998.

  10. Wyczarska-Kokot J., Mikrobiologiczna analiza jakości wód w krytych pływalniach, materiały konferencyjne VII Sympozjum Naukowo-Technicznego „Instalacje Basenowe”, Zakopane 2009.

  11. Wyczarska-Kokot J., Effect of disinfection methods on microbiological water quality in indoor swimming pools, „Architecture Civil Engineering Environment” No. 4/2009.

  12. http://pl.wikipedia.org.

  13. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU nr 72, poz. 747).

  14. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 4 września 2000 r. w sprawie warunków, jakim powinna odpowiadać woda do picia i na potrzeby gospodarcze, woda w kąpieliskach oraz zasad sprawowania kontroli jakości wody przez organy Inspekcji Sanitarnej (DzU nr 82, poz. 937).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Florian Piechurski Ocena i analiza zużycia wody w różnych pływalniach krytych

Ocena i analiza zużycia wody w różnych pływalniach krytych Ocena i analiza zużycia wody w różnych pływalniach krytych

Przyjmowane na podstawie przepisów i norm zapotrzebowanie na wodę do celów higieniczno-sanitarnych w krytych obiektach basenowych nie uwzględnia nowych technologii oraz oszczędnej armatury i tym samym...

Przyjmowane na podstawie przepisów i norm zapotrzebowanie na wodę do celów higieniczno-sanitarnych w krytych obiektach basenowych nie uwzględnia nowych technologii oraz oszczędnej armatury i tym samym jest większe niż rzeczywiste zużycie. Prowadzi to do zawyżania bilansu wody dla krytych pływalni i przewymiarowania instalacji.

dr inż. Katarzyna Ratajczak, Brandon Kunicki Parowanie wody w krytych basenach pływackich - Monitoring parowania w obiekcie rzeczywistym oraz wpływ kąpiących się osób na ilość odparowującej wody

Parowanie wody w krytych basenach pływackich - Monitoring parowania w obiekcie rzeczywistym oraz wpływ kąpiących się osób na ilość odparowującej wody Parowanie wody w krytych basenach pływackich - Monitoring parowania w obiekcie rzeczywistym oraz wpływ kąpiących się osób na ilość odparowującej wody

W artykule skupiono się na doborze zależności do obliczania ilości odparowującej wody, która w przypadku basenów pływackich jest bardzo ważna. Odpowiednio dobrana ma znaczący wpływ na zużycie energii w...

W artykule skupiono się na doborze zależności do obliczania ilości odparowującej wody, która w przypadku basenów pływackich jest bardzo ważna. Odpowiednio dobrana ma znaczący wpływ na zużycie energii w obiektach basenowych, gdyż decyduje o doborze wielkości urządzeń wentylacyjnych, które powodują znaczne zużycie energii [7].

mgr inż. Kamil Więcek Koszty wentylacji i ogrzewania hal basenowych przy zastosowaniu central o różnych konstrukcjach

Koszty wentylacji i ogrzewania hal basenowych przy zastosowaniu central o różnych konstrukcjach Koszty wentylacji i ogrzewania hal basenowych przy zastosowaniu central o różnych konstrukcjach

Na rynku central klimatyzacyjnych występują zasadniczo dwa rozwiązania technologiczne, różniące się stopniem złożoności konstrukcji oraz kosztami eksploatacji. Porównanie ich pod tym ostatnim względem...

Na rynku central klimatyzacyjnych występują zasadniczo dwa rozwiązania technologiczne, różniące się stopniem złożoności konstrukcji oraz kosztami eksploatacji. Porównanie ich pod tym ostatnim względem pozwala uzyskać odpowiedź na pytanie, zastosowanie którego z nich jest bardziej opłacalne.

dr inż. Joanna Wyczarska-Kokot Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 4)

Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 4) Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 4)

Wraz ze wzrostem wiedzy na temat szkodliwego wpływu ubocznych produktów dezynfekcji na zdrowie kąpiących się osób, zwłaszcza małych dzieci, pływaków czy pracowników pływalni, wzrasta zainteresowanie rozwojem...

Wraz ze wzrostem wiedzy na temat szkodliwego wpływu ubocznych produktów dezynfekcji na zdrowie kąpiących się osób, zwłaszcza małych dzieci, pływaków czy pracowników pływalni, wzrasta zainteresowanie rozwojem i unowocześnianiem metod dezynfekcji wody.

dr inż. Joanna Wyczarska-Kokot Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 2)

Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 2) Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 2)

Nowoczesne technologie oczyszczania wody basenowej, dobór właściwych preparatów chemicznych oraz wysoka efektywność filtrowania i dezynfekcji gwarantują uzyskanie wody kąpielowej odpowiadającej rygorystycznym...

Nowoczesne technologie oczyszczania wody basenowej, dobór właściwych preparatów chemicznych oraz wysoka efektywność filtrowania i dezynfekcji gwarantują uzyskanie wody kąpielowej odpowiadającej rygorystycznym wymaganiom i zapewniającej osobom kąpiącym się komfort i bezpieczeństwo pod względem zdrowotnym.

dr inż. Joanna Wyczarska-Kokot Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 1)

Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 1) Nowoczesne i innowacyjne technologie oczyszczania wody basenowej (cz. 1)

Procesy i sposób oczyszczania wody obiegowej powinny uniemożliwiać kumulowanie się zanieczyszczeń wprowadzanych do basenu przez użytkowników oraz zapewniać taką dawkę dezynfektanta, która pozwala na usunięcie...

Procesy i sposób oczyszczania wody obiegowej powinny uniemożliwiać kumulowanie się zanieczyszczeń wprowadzanych do basenu przez użytkowników oraz zapewniać taką dawkę dezynfektanta, która pozwala na usunięcie mikroorganizmów z wody w niecce. Układy oczyszczania wody basenowej na miarę XXI wieku opierają się na nowoczesnych systemach zarządzania, kontroli oraz sterowania procesami jednostkowymi.

dr inż. Edmund Nowakowski Rozkład zużycia i źródła ciepła w obiektach basenowych

Rozkład zużycia i źródła ciepła w obiektach basenowych Rozkład zużycia i źródła ciepła w obiektach basenowych

Obiekty basenowe należą do zakładów zużywających duże ilości ciepła, dlatego powinno się w nich prowadzić racjonalną gospodarkę energią. Oprócz różnych form odzyskiwania ciepła jedną z najważniejszych...

Obiekty basenowe należą do zakładów zużywających duże ilości ciepła, dlatego powinno się w nich prowadzić racjonalną gospodarkę energią. Oprócz różnych form odzyskiwania ciepła jedną z najważniejszych kwestii jest taki dobór urządzeń grzewczych, aby działały z wysoką sprawnością eksploatacyjną. Niezbędna jest do tego znajomość rozkładu zużycia ciepła w obiekcie nie tylko w ciągu doby, ale także w trakcie roku.

dr inż. Przemysław Muszyński Ozonowanie wody basenowej w pływalniach

Ozonowanie wody basenowej w pływalniach Ozonowanie wody basenowej w pływalniach

W artykule omówiono właściwości dezynfekcyjne i utleniające ozonu, sposoby jego dozowania oraz wady i zalety stosowania tego gazu do dezynfekcji wody basenowej. Podano również zalecenia i wymagania dotyczące...

W artykule omówiono właściwości dezynfekcyjne i utleniające ozonu, sposoby jego dozowania oraz wady i zalety stosowania tego gazu do dezynfekcji wody basenowej. Podano również zalecenia i wymagania dotyczące projektowania instalacji ozonowania.

dr inż. Joanna Wyczarska-Kokot, dr inż. Florian Piechurski Jakość wody basenowej a systemy cyrkulacji

Jakość wody basenowej a systemy cyrkulacji Jakość wody basenowej a systemy cyrkulacji

W artykule porównano jakość wody pochodzącej z ośmiu wybranych niecek basenowych, w których zastosowano poziome i pionowe systemy hydrauliczne. Scharakteryzowano analizowane baseny, zamontowane w nich...

W artykule porównano jakość wody pochodzącej z ośmiu wybranych niecek basenowych, w których zastosowano poziome i pionowe systemy hydrauliczne. Scharakteryzowano analizowane baseny, zamontowane w nich systemy przepływu wody i układy jej oczyszczania. Niezależnie od zastosowanego systemu hydraulicznego jakość wody basenowej odpowiadała wymaganiom obowiązujących przepisów, z wyjątkiem obecności chloru związanego we wszystkich badanych basenach i chloru wolnego w dwóch obiektach.

dr inż. Joanna Wyczarska-Kokot System dezynfekcji wody basenowej wspomagany naświetlaniem promieniami UV

System dezynfekcji wody basenowej wspomagany naświetlaniem promieniami UV System dezynfekcji wody basenowej wspomagany naświetlaniem promieniami UV

W artykule porównano wartości wskaźników fizyczno-chemicznych i bakteriologicznych jakości wody basenowej uzdatnianej w układzie: filtracja wstępna/koagulacja powierzchniowa/naświetlanie wody promieniami...

W artykule porównano wartości wskaźników fizyczno-chemicznych i bakteriologicznych jakości wody basenowej uzdatnianej w układzie: filtracja wstępna/koagulacja powierzchniowa/naświetlanie wody promieniami UV i chlorowanie końcowe za pomocą NaOCl z wartościami wskaźników jakości wody uzdatnianej w układzie z wyłączonymi lampami UV.

mgr inż. Kamil Więcek Wentylacja hal basenowych. Obliczenia wg znowelizowanych wytycznych VDI 2089

Wentylacja hal basenowych. Obliczenia wg znowelizowanych wytycznych VDI 2089 Wentylacja hal basenowych. Obliczenia wg znowelizowanych wytycznych VDI 2089

W artykule zawarto wybrane fragmenty znowelizowanych wytycznych VDI 2089, szczególnie istotnych przy obliczeniach wentylacji w halach basenowych.

W artykule zawarto wybrane fragmenty znowelizowanych wytycznych VDI 2089, szczególnie istotnych przy obliczeniach wentylacji w halach basenowych.

Redakcja RI news W Płocku powstaje stacja uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej

W Płocku powstaje stacja uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej W Płocku powstaje stacja uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej

W Płocku 28 listopada 2023 rozpoczęła się budowa największej inwestycji w branży wod-kan. Na terenie zakładu produkcyjnego ORLEN S.A. w Płocku odbyło się symboliczne wbicie pierwszej łopaty pod budowę...

W Płocku 28 listopada 2023 rozpoczęła się budowa największej inwestycji w branży wod-kan. Na terenie zakładu produkcyjnego ORLEN S.A. w Płocku odbyło się symboliczne wbicie pierwszej łopaty pod budowę stacji uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej.

Redakcja RI news Szczecin zaadaptowany do zmian klimatu

Szczecin zaadaptowany do zmian klimatu Szczecin zaadaptowany do zmian klimatu

Zakończyła się realizacja programu „Adaptacja do zmian klimatu miasta Szczecina”, który rozpoczął się w 2021 r. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 21,3 mln zł. W ramach inwestycji unowocześniono stację...

Zakończyła się realizacja programu „Adaptacja do zmian klimatu miasta Szczecina”, który rozpoczął się w 2021 r. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 21,3 mln zł. W ramach inwestycji unowocześniono stację uzdatniania wody, wybudowano i zmodernizowano sieć wodociągową o łącznej długości ok. 11,2 km.

Redakcja RI news Politechnika Białostocka będzie współpracować z Wodociągami Białostockimi

Politechnika Białostocka będzie współpracować z Wodociągami Białostockimi Politechnika Białostocka będzie współpracować z Wodociągami Białostockimi

22 września 2022 roku Politechnika Białostocka podpisała porozumienie o współpracy z Wodociągami Białostockimi sp. z o.o. Największa uczelnia techniczna w północno-wschodniej Polsce wraz ze spółką miejską...

22 września 2022 roku Politechnika Białostocka podpisała porozumienie o współpracy z Wodociągami Białostockimi sp. z o.o. Największa uczelnia techniczna w północno-wschodniej Polsce wraz ze spółką miejską będzie prowadziła wspólne działania w obszarze badawczo-rozwojowym i edukacyjnym.

EuroClean Polska Sp. z o.o. Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody? Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

W ostatnich latach ceny energii drastycznie rosną. Eksperci zgodnie przewidują dalszy wzrost cen, zwłaszcza w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Coraz wyższe ceny prądu i gazu zmuszają do szukania oszczędności....

W ostatnich latach ceny energii drastycznie rosną. Eksperci zgodnie przewidują dalszy wzrost cen, zwłaszcza w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Coraz wyższe ceny prądu i gazu zmuszają do szukania oszczędności. Jak możemy zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

Redakcja RI news 4 mld na inwestycje wodno-kanalizacyjne

4 mld na inwestycje wodno-kanalizacyjne 4 mld na inwestycje wodno-kanalizacyjne

Rząd przeznaczy 4 mld zł na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Ponad 1700 gmin otrzyma dodatkowe fundusze, a pieniądze zostaną przekazane jeszcze w tym roku. O wsparciu poinformował premier podczas wizyty...

Rząd przeznaczy 4 mld zł na inwestycje wodno-kanalizacyjne. Ponad 1700 gmin otrzyma dodatkowe fundusze, a pieniądze zostaną przekazane jeszcze w tym roku. O wsparciu poinformował premier podczas wizyty w stacji uzdatniania wody w Ząbkach.

Redakcja RI Pentair – Technologie wodne

Pentair – Technologie wodne Pentair – Technologie wodne

Firma Pentair zaprezentowała nowy e-book – Technologie wodne. Grupa Pentair jest jednym ze światowych liderów w projektowaniu i produkcji innowacyjnych systemów używanych do uzdatniania, transportu i magazynowania...

Firma Pentair zaprezentowała nowy e-book – Technologie wodne. Grupa Pentair jest jednym ze światowych liderów w projektowaniu i produkcji innowacyjnych systemów używanych do uzdatniania, transportu i magazynowania wody.

Szperacz Kierunek ma znaczenie

Kierunek ma znaczenie Kierunek ma znaczenie

W zasadzie wszystko, co można o instalacji widocznej na zdjęciu napisać, jest oczywiste. Wyraźnie widać, na czym polega błąd wykonawczy, na który zwróciła uwagę Kamila.

W zasadzie wszystko, co można o instalacji widocznej na zdjęciu napisać, jest oczywiste. Wyraźnie widać, na czym polega błąd wykonawczy, na który zwróciła uwagę Kamila.

Redakcja RI news Ścieki ze szpitali zakaźnych – czy są prawidłowo odprowadzane?

Ścieki ze szpitali zakaźnych – czy są prawidłowo odprowadzane? Ścieki ze szpitali zakaźnych – czy są prawidłowo odprowadzane?

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało, że z danych uzyskanych zarówno od przedstawicieli sektora wodociągowo–kanalizacyjnego, jak i wojewodów wynika, że system odprowadzania...

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej poinformowało, że z danych uzyskanych zarówno od przedstawicieli sektora wodociągowo–kanalizacyjnego, jak i wojewodów wynika, że system odprowadzania ścieków ze szpitali zakaźnych działa w większości przypadków prawidłowo, i nie dochodzi do wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych ścieków zawierających drobnoustroje chorobotwórcze.

Redakcja RI news Wzrost zakażeń koronawirusa można przewidzieć dzięki ściekom

Wzrost zakażeń koronawirusa można przewidzieć dzięki ściekom Wzrost zakażeń koronawirusa można przewidzieć dzięki ściekom

Hiszpańscy biolodzy i epidemiolodzy ustalili, że analiza wody ze ścieków pozwala przewidzieć kilka tygodni wcześniej nasilenie się epidemii koronawirusa. Informacja o wzroście stężenia wirusa w ściekach...

Hiszpańscy biolodzy i epidemiolodzy ustalili, że analiza wody ze ścieków pozwala przewidzieć kilka tygodni wcześniej nasilenie się epidemii koronawirusa. Informacja o wzroście stężenia wirusa w ściekach daje opiece medycznej czas na przygotowanie.

RI news Nowe wytyczne dla wody i ścieków w dobie koronawirusa

Nowe wytyczne dla wody i ścieków w dobie koronawirusa Nowe wytyczne dla wody i ścieków w dobie koronawirusa

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała nowe wytyczne dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia i bezpieczeństwa systemów zaopatrzenia w wodę m.in. w związku z epidemią koronawirusa.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała nowe wytyczne dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia i bezpieczeństwa systemów zaopatrzenia w wodę m.in. w związku z epidemią koronawirusa.

Redakcja RI news Stacja uzdatniania wody w Szopach

Stacja uzdatniania wody w Szopach Stacja uzdatniania wody w Szopach

16 marca po 2 latach budowy została uruchomiona stacja uzdatniania wody w Szopach w powiecie elbląskim. Koszt budowy inwestycji wyniósł 20 mln zł.

16 marca po 2 latach budowy została uruchomiona stacja uzdatniania wody w Szopach w powiecie elbląskim. Koszt budowy inwestycji wyniósł 20 mln zł.

Redakcja RI news WHO potwierdza brak zagrożenia dla wody z kranu

WHO potwierdza brak zagrożenia dla wody z kranu WHO potwierdza brak zagrożenia dla wody z kranu

Jak wynika z najnowszej publikacji Światowej Organizacji Zdrowia z dnia 2 marca (Water, sanitation, hygiene and waste management for the COVID-19 virus. Technical brief. WHO 3 March 2020) wcześniej obowiązujące...

Jak wynika z najnowszej publikacji Światowej Organizacji Zdrowia z dnia 2 marca (Water, sanitation, hygiene and waste management for the COVID-19 virus. Technical brief. WHO 3 March 2020) wcześniej obowiązujące wytyczne WHO dotyczące jakości wody przeznaczonej do spożycia i bezpieczeństwa systemów zaopatrzenia w wodę obejmują również sytuację związaną z wybuchem epidemii COVID-19. WHO uważa, że dodatkowe środki nie są potrzebne. W szczególności proces dezynfekcji wody zapewnia szybką inaktywację...

Redakcja RI news Koronawirus a branża wodno-kanalizacyjna

Koronawirus a branża wodno-kanalizacyjna Koronawirus a branża wodno-kanalizacyjna

Nowy koronawirus wywołał obawy dotyczące ryzyka, jakie stwarza on dla działalności branży wod-kan. Ścieki komunalne, ze względu na to, że powstają w gospodarstwach domowych, obiektach użyteczności publicznej,...

Nowy koronawirus wywołał obawy dotyczące ryzyka, jakie stwarza on dla działalności branży wod-kan. Ścieki komunalne, ze względu na to, że powstają w gospodarstwach domowych, obiektach użyteczności publicznej, szpitalach, szkołach, sklepach, obiektach usługowych itd., niosą ze sobą miliony wirusów, bakterii, pasożytów, substancji toksycznych, trujących. Jest to dla operatorów systemów kanalizacyjnych codziennością, są tego świadomi, dlatego pracownicy stosują odpowiednie środki ochronne. Koronawirus...

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.