RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Czynniki wpływające na sprawność centrali rekuperacyjnej

Rys. 1. Różnica między sprawnością temperaturową dla powietrza wilgotnego i suchego

Rys. 1. Różnica między sprawnością temperaturową dla powietrza wilgotnego i suchego

Sprawność centrali rekuperacyjnej (rekuperatora) to jeden z głównych parametrów podawanych przez producentów. Dla klientów stanowi ona często ważne kryterium wyboru, pozwalając na oszacowanie możliwych do uzyskania oszczędności energii. Jednak rzeczywista sprawność centrali rekuperacyjnej zależy od wielu czynników.

Zobacz także

Flowair Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie...

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie rooftopów Cube firmy FLOWAIR.

VTS Polska Sp. z o.o. VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy...

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy silników, ale też parlamenty wielu krajów. Unia Europejska wydaje odpowiednie przepisy nakładające na producentów urządzeń elektrycznych obowiązek stosowania coraz bardziej sprawnych napędów. Firma VTS – podążając za swoją długotrwałą strategią, odpowiadając na potrzeby swoich wieloletnich klientów...

Rosenberg Polska sp. z o.o. CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.

W artykule:

• Sprawność rekuperatora a sprawność wymiennika
• Sprawność rekuperatora a odzysk entalpii
• Wentylatory a sprawność rekuperatora

Sprawność rekuperatora rozumie się jako efektywność odzysku ciepła (energii) ze strumienia powietrza wentylacyjnego wywiewanego. Gdyby w centrali nie było wymiennika, energia ta byłaby bezpowrotnie stracona. Sprawność stanowi iloraz energii odzyskanej Qo do energii Q, którą trzeba dostarczyć, aby ogrzać powietrze wentylacyjne.

Na wartość energii dostarczonej do ogrzania powietrza wentylacyjnego Q składa się:

    • Qu – ilość energii (ciepła) zawartej w powietrzu wywiewanym (usuwanym), J;
    • Qw – ilość energii elektrycznej potrzebnej do zasilania wentylatorów, J;
    • Qg – ilość energii pobieranej przez urządzenie antyzamrożeniowe (np. nagrzewnicę wstępną), J.

Sprawność rekuperatora a sprawność wymiennika

Producenci często jako „sprawność” podają sprawność samego wymiennika. Parametr ten mówi o tym, jaką ilość ciepła (a więc energii) wymiennik może odzyskać z powietrza wywiewnego. Na przykład sprawność rekuperatora 84% oznacza, że 84% ciepła ze strumienia powietrza wywiewanego przekazywane jest do strumienia powietrza nawiewanego, a 16% jest tracone. Sprawność wymiennika określa się często jako sprawność temperaturową odzysku ciepła:

sprawność temperaturowa

gdzie:
T1 – temperatura powietrza zewnętrznego (nawiewanego przed wymiennikiem), °C;
T2 – temperatura powietrza nawiewanego za wymiennikiem, °C;
T3 – temperatura powietrza wywiewanego z pomieszczeń przed wymiennikiem, °C.

Czytaj też: Stosowanie odzysku ciepła, OZE oraz zdecentralizowanych systemów wentylacyjnych w kontekście wymagań WT 2021 >>

Jak widać, sprawność temperaturowa nie jest stała – zależy od wartości, które z natury często się zmieniają:

  • temperatury zewnętrznej powietrza nawiewanego (T1);
  • wilgotności powietrza zewnętrznego;
  • temperatury powietrza wywiewanego z pomieszczenia (T3);
  • wilgotności powietrza wywiewanego;
  • warunków pracy w wymienniku, np. natężenia przepływu (co może się wiązać z trybem pracy i biegiem wentylatora) oraz czystości powierzchni wymiany ciepła;
  • zbilansowania strumieni powietrza nawiewanego i wywiewanego – jeśli powietrza nawiewanego jest mniej, w pomieszczeniach powstaje podciśnienie. W ten sposób może do niego napływać zimne powietrze (przez nieszczelności w powłoce budynku).

Skąd zatem biorą się wartości, które podają producenci? Sprawność temperaturowa wymiennika podawana jest najczęściej dla określonych, najkorzystniejszych warunków pracy. Czy wymiennik jest w stanie osiągnąć taką sprawność? Tak, ale w ściśle określonych warunkach. Zatem sprawność, jaką deklaruje producent, jest zwykle sprawnością maksymalną. Czasem w materiałach technicznych znaleźć można informację o zakresie sprawności temperaturowej, a czasem o jej wartości maksymalnej.

Sprawność rekuperatora a odzysk entalpii

Sprawność odzysku energii w wymienniku zależy nie tylko od temperatury. Wpływa na nią także wilgotność strumieni powietrza, które wymieniają energię. Para wodna także jest nośnikiem energii, tzw. ciepła utajonego. Niektóre wymienniki (obrotowe i przeciwprądowe w wykonaniu tzw. entalpicznym) odzyskują również energię niesioną przez wilgoć. Całkowita energia strumienia powietrza (suchego i pary wodnej) stanowi pewien stan, nazywany entalpią. To właśnie sprawność odzysku entalpii jest pełną miarą sprawności wymiennika.

sprawność odzysku entalpii

gdzie:
I1 – entalpia powietrza nawiewanego przed wymiennikiem, J/kg;
I– temperatura powietrza nawiewanego za wymiennikiem, J/kg;
I3 – temperatura powietrza wywiewanego przed wymiennikiem, J/kg.

Sprawność odzysku entalpii ma wartość niższą niż sprawność temperaturowa. Dlatego zawsze warto sprawdzić, o jakiej sprawności mowa i w jakich warunkach została ona określona.

Wentylatory a sprawność rekuperatora

Rozpatrując centralę rekuperacyjną jako całość, należy uwzględnić także straty ciepła (głównie przez obudowę) oraz zużycie energii elektrycznej. Sprawność centrali wentylacyjnej (efektywność odzysku ciepła) jest więc niższa niż sprawność samego wymiennika. Jeśli nie uruchamiają się mechanizmy chroniące wymiennik przed szronieniem, najwięcej prądu zużywają wentylatory – nawiewny i wywiewny. Na zużycie energii przez wentylatory wpływ mają zastosowany silnik wentylatora i system automatycznej regulacji. Coraz częściej w centralach standardem są wentylatory z silnikami EC (elektronicznie komutowanymi) sterowanymi falownikiem. Rozwiązanie to pozwala dostosować pobór mocy wentylatora do panujących warunków.

 

Ile prądu zużywają rocznie wentylatory? Przyjmijmy przykład domu, w którym w czasie pandemii mieszkańcy spędzają większość czasu, więc wentylatory przez cały czas pracują na drugim biegu. Przykładowa moc wentylatora pracującego na drugim biegu wynosi Pw = 40 W (średnia wartość z rzeczywistych wartości rynkowych dla kilku dobrych urządzeń).

Symulacja może być oczywiście dokładniejsza – np. 2 h pracy na trzecim biegu na czas mycia i gotowania plus 8 h pracy na pierwszym biegu podczas nieobecności domowników – jednak powyższe założenie (24 h na 2. biegu) jest dobrym przybliżeniem. Roczny koszt zużycia takiej energii na terenie Polski wyniesie (przy założeniu, że koszt przesyłu prądu i energii czynnej za 1 kWh w Polsce wynosi 0,62–0,73 zł – dane na koniec 2020 roku):

Zatem zużycie energii przez wentylatory jest w skali roku raczej niewielkie w stosunku do energii, jaką można odzyskać dzięki centrali przy zapewnieniu skutecznej wentylacji. Należy przy tym zauważyć, że zużycie energii przez wentylator rośnie, jeśli są zabrudzone filtry (większe opory przepływu) lub występują jakiekolwiek nieprawidłowości w pracy sieci przewodów wentylacyjnych.

Zamarzanie i zabezpieczenia antyzamrożeniowe a sprawność rekuperatora

Zimą strumień powietrza nawiewanego na rekuperator często ma temperaturę ujemną, co może powodować zamarzanie skroplin (kondensatu). Na płytach wymiennika pojawia się szron. Jego warstwa stopniowo się pogrubia, zmniejszając prześwit i zwiększając spadek ciśnienia na wymienniku oraz ograniczając przepływ powietrza zimnego. Szronienie staje się więc coraz intensywniejsze, co powoduje znaczny spadek sprawności wymiennika. Dlatego konieczne jest stosowanie zabezpieczeń antyzamrożeniowych.

Rekuperatory można zabezpieczyć przed zamarzaniem na kilka sposobów. Jednocześnie ich funkcjonowanie wymaga wyposażenia centrali w odpowiednią automatykę, która steruje włączeniem i wyłączeniem zabezpieczeń antyzamrożeniowych. Odpowiednie elementy pomiarowe umożliwiają reakcję systemu automatyki w przypadku odchylenia temperatury lub ciśnienia od wartości zadanej.

W zakresie pomiaru temperatury rekuperator może więc mieć czujnik temperatury lub termostat za wymiennikiem po stronie wywiewu. Pod względem pomiaru ciśnienia presostat reaguje na większy spadek ciśnienia na rekuperatorze.

Czytaj też: Centrale dachowe >>

Czasowe wyłączenie wentylatora nawiewnego

Zapewnia ogrzanie wymiennika przez powietrze wywiewane. Czujniki sygnalizują spadek temperatury lub ciśnienia, wentylator wywiewny się wyłącza, a przez wymiennik przepływa tylko ciepłe powietrze wywiewane. Wówczas szron się topi. Proces trwa do czasu, kiedy czujnik wykryje podniesienie wartości parametru do zadanego poziomu.

Od stosowania tego sposobu producenci central odchodzą, ponieważ ma on ograniczenia. Jeśli panuje niska temperatura, sytuacja wyłączania i włączania wentylatora nawiewnego powtarza się dość często. Nie jest to korzystne dla trwałości urządzenia. Dodatkowo jeśli wentylator nawiewny nie pracuje, w budynku powstaje podciśnienie. Zimne powietrze zasysane jest w sposób niekontrolowany na przykład przez nieszczelności w stolarce. Wówczas ogrzanie powietrza wymaga jeszcze większego nakładu energii.

Zastosowanie nagrzewnicy wstępnej

Nagrzewnica wstępna elektryczna montowana jest na kanale nawiewnym przed wymiennikiem (jej moc producent dobiera do wydatku centrali). Kiedy nagrzewnica pracuje, podgrzewa powietrze nawiewane do temperatury, przy której szron nie powstanie. Nagrzewnica uruchamia się za pomocą sygnału z czujnika i wyłącza po osiągnięciu zadanej wartości temperatury (lub spadku ciśnienia). W przypadku tego rozwiązania lepiej zastosować czujnik temperatury (nie termostat), co pozwala sterować wartościami temperatury progowej (sygnalizującej konieczność załączenia i wyłączenia nagrzewnicy). Im mniejsza będzie różnica między temperaturami progowymi, tym częściej nagrzewnica będzie się uruchamiać. Sterowanie może też oferować bardziej zaawansowaną funkcję. Moc nagrzewnicy dostosowuje się do temperatury powietrza za wymiennikiem po stronie wywiewu. Praca z mocą dostosowaną do bieżących potrzeb pozwala na zmniejszenie zużycia energii przez nagrzewnicę.

Przepustnica obejściowa

Przepustnica obejściowa wymiennika (by­-pass wymiennika) pozwala na częściowe omijanie wymiennika przez nawiewane zimne powietrze. W tym wypadku sygnał pochodzi z czujnika temperatury lub termostatu. Chodzi o to, aby temperatura za rekuperatorem (na wywiewie) nie spadała poniżej ustalonej wartości (np. 5°C). Powietrze zimne czasowo przepuszczane jest poza wymiennikiem, zatem ciepłe powietrze wywiewane może ogrzać wymiennik i nie dopuścić do jego zamarznięcia.

Gruntowy wymiennik ciepła

Powietrze nawiewane może być też wstępnie podgrzewane przez gruntowy wymiennik ciepła (GWC). Jest to jednak rozwiązanie stosunkowo wymagające i kosztowne na etapie inwestycji. Warto przeliczyć zastosowanie takiego wymiennika w odniesieniu do konkretnych potrzeb. Aby pokusić się o oszacowanie, jaka będzie przybliżona całoroczna sprawność rekuperatora, należy przeprowadzić analizę np. za pomocą programu doboru pochodzącego od producenta lub zamówić u niego taką analizę. Uwzględnia ona sprawność centrali nie tylko pod kątem wymiennika, ale też dodatkowe zużycie energii, w tym zużycie prądu przez wentylatory i zabezpieczenia antyzamrożeniowe. Rzeczywista sprawność w danym roku będzie jednak zależała także m.in. od tego, jak często będzie się uruchamiać zabezpieczenie antyzamrożeniowe – czyli od temperatury zewnętrznej. Łagodne zimy mogą sprawić, że ten składnik zużycia energii będzie niższa.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

wj news Niskoenergetyczne domy prefabrykowane

Niskoenergetyczne domy prefabrykowane Niskoenergetyczne domy prefabrykowane

Choć w Polsce technologia domów prefabrykowanych kojarzy się z jakością bloków z lat 70. i 80., w Europie jest to obecnie technologia zapewniająca wysoki standard wykonania i spełnienie wysokich wymagań...

Choć w Polsce technologia domów prefabrykowanych kojarzy się z jakością bloków z lat 70. i 80., w Europie jest to obecnie technologia zapewniająca wysoki standard wykonania i spełnienie wysokich wymagań dla domów niskoenergetycznych i pasywnych.

Redakcja RI Wentylacja, klimatyzacja z odzyskiem ciepła i rekuperatory - zasady działania

Wentylacja, klimatyzacja z odzyskiem ciepła i rekuperatory - zasady działania Wentylacja, klimatyzacja z odzyskiem ciepła i rekuperatory - zasady działania

Odpowiednie temperatura oraz wilgotność względna powietrza, a także prędkość przepływu powietrza – to czynniki, które decydują o odczuwanym przez nas komforcie w pomieszczeniu. Optymalny klimat może zapewnić...

Odpowiednie temperatura oraz wilgotność względna powietrza, a także prędkość przepływu powietrza – to czynniki, które decydują o odczuwanym przez nas komforcie w pomieszczeniu. Optymalny klimat może zapewnić właściwie dobrana, zainstalowana i użytkowana centrala wentylacyjno-klimatyzacyjna.

Artur Słabosz Czy GWC bez rekuperacji ma sens?

Czy GWC bez rekuperacji ma sens? Czy GWC bez rekuperacji ma sens?

Na temat GWC czyli Gruntowego Wymiennika Ciepła, panuje wiele opinii, nie zawsze pozytywnych. Celem tego artykułu, jest wyjaśnić Ci w najprostszy możliwy sposób zasadę działania GWC, pokazać jak ważną...

Na temat GWC czyli Gruntowego Wymiennika Ciepła, panuje wiele opinii, nie zawsze pozytywnych. Celem tego artykułu, jest wyjaśnić Ci w najprostszy możliwy sposób zasadę działania GWC, pokazać jak ważną rolę w GWC odgrywa rekuperacja. Żeby GWC miało dla Ciebie sens i było przydatne, musisz wiedzieć jak z niego korzystać. To właśnie z niewiedzy wynika większość negatywnych opinii na temat GWC.

Waldemar Joniec Dom z pompą ciepła

Dom z pompą ciepła Dom z pompą ciepła

Coraz więcej budynków w Polsce korzysta z energii grzewczej wytwarzanej przez pompy ciepła. W artykule opisujemy przykładową realizację instalacji z pompą ciepła w domu jednorodzinnym o powierzchni 180...

Coraz więcej budynków w Polsce korzysta z energii grzewczej wytwarzanej przez pompy ciepła. W artykule opisujemy przykładową realizację instalacji z pompą ciepła w domu jednorodzinnym o powierzchni 180 m2.

dr inż. Marek Korzec, inż. Agnieszka Oczkowicz, inż. Joanna Pańczuk Ocena wpływu zabrudzenia wymiennika krzyżowego na efektywność odzysku ciepła

Ocena wpływu zabrudzenia wymiennika krzyżowego na efektywność odzysku ciepła Ocena wpływu zabrudzenia wymiennika krzyżowego na efektywność odzysku ciepła

Okresowe przeglądy central wentylacyjnych oraz wymiana filtrów i czyszczenie elementów wyposażenia instalacji wentylacyjnej mają duże znaczenie. Pozwalają na utrzymanie nie tylko odpowiedniej jakości powietrza...

Okresowe przeglądy central wentylacyjnych oraz wymiana filtrów i czyszczenie elementów wyposażenia instalacji wentylacyjnej mają duże znaczenie. Pozwalają na utrzymanie nie tylko odpowiedniej jakości powietrza nawiewanego, ale i efektywności wymiany ciepła.

dr inż. Bogusław Maludziński, dr inż. Kazimierz Wojtas Audyt energetyczny przedsiębiorstw – nadzieje i wątpliwości

Audyt energetyczny przedsiębiorstw – nadzieje i wątpliwości Audyt energetyczny przedsiębiorstw – nadzieje i wątpliwości

W artykule zawarto analizę aktualnych przepisów i norm oraz propozycję metodyki wykonywania audytu i karty audytu energetycznego przedsiębiorstwa.

W artykule zawarto analizę aktualnych przepisów i norm oraz propozycję metodyki wykonywania audytu i karty audytu energetycznego przedsiębiorstwa.

SITACO Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła

Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła Systemy wentylacji z odzyskiem ciepła

Brink to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na rynku europejskim. Centrale rekuperacyjne Brink są stale rozwijane technologicznie, co znajduje...

Brink to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na rynku europejskim. Centrale rekuperacyjne Brink są stale rozwijane technologicznie, co znajduje odzwierciedlenie w kolejnych, coraz doskonalszych produktach. Liczne certyfikaty potwierdzają wysoką jakość i parametry tych urządzeń, a szeroki asortyment oraz zakres wydajności pozwalają zastosować je w budynkach nowych lub modernizowanych, o małych i dużych kubaturach.

Joanna Ryńska Centrale rekuperacyjne – wymagania rynkowe

Centrale rekuperacyjne – wymagania rynkowe Centrale rekuperacyjne – wymagania rynkowe

Użytkownicy central rekuperacyjnych oczekują, że zyskają dzięki nim nie tylko odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego, ale też zwiększenie efektywności energetycznej budynku. Przygotowana przez Eurovent...

Użytkownicy central rekuperacyjnych oczekują, że zyskają dzięki nim nie tylko odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego, ale też zwiększenie efektywności energetycznej budynku. Przygotowana przez Eurovent rekomendacja pt. „Zgodność central wentylacyjnych dla budynków mieszkalnych z ekoprojektem i etykietowaniem energetycznym” wskazuje, jakie obowiązki ciążą na dostawcach central wentylacyjnych.

Alnor Systemy Wentylacji Sp. z o.o. Rekuperacja dla każdego domu lub pomieszczenia – propozycje marki Alnor

Rekuperacja dla każdego domu lub pomieszczenia – propozycje marki Alnor Rekuperacja dla każdego domu lub pomieszczenia – propozycje marki Alnor

Centrale rekuperacyjne w zależności od wielkości i wykonania umożliwiają uzyskanie czystego i zdrowego powietrza w każdym domu – nowym lub remontowanym. W ofercie firmy Alnor znajdziemy kilka propozycji...

Centrale rekuperacyjne w zależności od wielkości i wykonania umożliwiają uzyskanie czystego i zdrowego powietrza w każdym domu – nowym lub remontowanym. W ofercie firmy Alnor znajdziemy kilka propozycji rozwiązań technicznych, pasujących do różnych oczekiwań i różnych możliwości.

Redakcja RI news Rekuperatory Kaisai

Rekuperatory Kaisai Rekuperatory Kaisai

Centrale rekuperacyjne firmy Kaisai to wysokowydajne urządzenia z odzyskiem ciepła. Stosowane przy wentylacji mechanicznej domów, budynków mieszkalnych, restauracji, biur, sklepów i budynków użyteczności...

Centrale rekuperacyjne firmy Kaisai to wysokowydajne urządzenia z odzyskiem ciepła. Stosowane przy wentylacji mechanicznej domów, budynków mieszkalnych, restauracji, biur, sklepów i budynków użyteczności publicznej.

Joanna Ryńska Efektywność energetyczna i czyste powietrze

Efektywność energetyczna i czyste powietrze Efektywność energetyczna i czyste powietrze

Centrale rekuperacyjne przeznaczone dla mniejszych obiektów (głównie domów jednorodzinnych) kierowane są do coraz bardziej świadomych użytkowników. Rośnie więc zaawansowanie techniczne tych urządzeń oraz...

Centrale rekuperacyjne przeznaczone dla mniejszych obiektów (głównie domów jednorodzinnych) kierowane są do coraz bardziej świadomych użytkowników. Rośnie więc zaawansowanie techniczne tych urządzeń oraz liczba rozwiązań dostępnych w wariantach podstawowych central.

Joanna Ryńska Centrale wentylacyjne - technologie i wymagania

Centrale wentylacyjne - technologie i wymagania Centrale wentylacyjne - technologie i wymagania

Zmiany konstrukcyjne i kierunki rozwoju central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych dyktowane są przede wszystkim względami energooszczędności. Te z kolei wymuszane są nie tylko przez oczekiwania inwestorów,...

Zmiany konstrukcyjne i kierunki rozwoju central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych dyktowane są przede wszystkim względami energooszczędności. Te z kolei wymuszane są nie tylko przez oczekiwania inwestorów, ale i wymagania prawne.

EuroClean Polska Sp. z o.o. Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody? Rosnące ceny energii – jak zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

W ostatnich latach ceny energii drastycznie rosną. Eksperci zgodnie przewidują dalszy wzrost cen, zwłaszcza w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Coraz wyższe ceny prądu i gazu zmuszają do szukania oszczędności....

W ostatnich latach ceny energii drastycznie rosną. Eksperci zgodnie przewidują dalszy wzrost cen, zwłaszcza w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Coraz wyższe ceny prądu i gazu zmuszają do szukania oszczędności. Jak możemy zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?

Redakcja RI news Inteligentne urządzenie pozwoli oszczędzić wodę

Inteligentne urządzenie pozwoli oszczędzić wodę Inteligentne urządzenie pozwoli oszczędzić wodę

Do 2025 roku nawet dwie trzecie światowej populacji może stanąć w obliczu niedoboru wody. Z tego powodu firmy coraz częściej szukają sposobów na ograniczenie jej zużycia. Hydraloop opracował inteligentne...

Do 2025 roku nawet dwie trzecie światowej populacji może stanąć w obliczu niedoboru wody. Z tego powodu firmy coraz częściej szukają sposobów na ograniczenie jej zużycia. Hydraloop opracował inteligentne urządzenie do recyklingu wody. Dzięki niemu można odzyskać do 95 proc. wody z prysznica i wanny oraz opcjonalnie 50 proc. z pralki. Do ponownego użytku trafia do 85 proc. całkowitej wody użytkowej.

Redakcja RI news Termomodernizacja zmniejsza rachunki za energię na osiedlu w Sosnowcu

Termomodernizacja zmniejsza rachunki za energię na osiedlu w Sosnowcu Termomodernizacja zmniejsza rachunki za energię na osiedlu w Sosnowcu

Komunalne osiedle Juliusz w Sosnowcu dzięki przeprowadzeniu energomodernizacji, obejmującej termomodernizację budynku i wymianę ogrzewania, zużycie energii zmniejszyło się aż 3,5-krotnie.

Komunalne osiedle Juliusz w Sosnowcu dzięki przeprowadzeniu energomodernizacji, obejmującej termomodernizację budynku i wymianę ogrzewania, zużycie energii zmniejszyło się aż 3,5-krotnie.

Redakcja RI news Innowacyjny projekt wodociągów w Ząbkach

Innowacyjny projekt wodociągów w Ząbkach Innowacyjny projekt wodociągów w Ząbkach

Podwarszawskie Ząbki borykają się z problemem nadmiernego poboru wody podziemnej oraz stratom wody w sieci wodociągowej. Pomóc ma wdrożenie projektu pn. Zintegrowany system monitoringu infrastruktury wodociągowej...

Podwarszawskie Ząbki borykają się z problemem nadmiernego poboru wody podziemnej oraz stratom wody w sieci wodociągowej. Pomóc ma wdrożenie projektu pn. Zintegrowany system monitoringu infrastruktury wodociągowej miasta Ząbki. Zostanie on przeprowadzony do końca sierpnia 2021 r. dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Redakcja RI news Węzły cieplne Tacanova - inteligentny system zapewniający komfort i oszczędność energii

Węzły cieplne Tacanova - inteligentny system zapewniający komfort i oszczędność energii Węzły cieplne Tacanova - inteligentny system zapewniający komfort i oszczędność energii

Zapotrzebowanie na kompleksowe i komfortowe rozwiązania w technice budynków jest dzisiaj większe niż kiedykolwiek wcześniej. Gotowe do podłączenia mieszkaniowe węzły cieplne Taconova doskonale wpisują...

Zapotrzebowanie na kompleksowe i komfortowe rozwiązania w technice budynków jest dzisiaj większe niż kiedykolwiek wcześniej. Gotowe do podłączenia mieszkaniowe węzły cieplne Taconova doskonale wpisują się w ten trend.

mgr inż. Radosław Sosnowski Przykład realizacji układu chłodzenia adiabatycznego skraplaczy urządzeń chłodniczych

Przykład realizacji układu chłodzenia adiabatycznego skraplaczy urządzeń chłodniczych Przykład realizacji układu chłodzenia adiabatycznego skraplaczy urządzeń chłodniczych

Efektywna praca urządzeń chłodniczych zależy m.in. od temperatur skraplania i parowania czynnika chłodniczego. O ile temperatura parowania jest w zasadzie stała i zależy od procesu, do którego wykorzystywana...

Efektywna praca urządzeń chłodniczych zależy m.in. od temperatur skraplania i parowania czynnika chłodniczego. O ile temperatura parowania jest w zasadzie stała i zależy od procesu, do którego wykorzystywana jest instalacja, to temperatura skraplania dla skraplaczy powietrznych uzależniona jest od temperatury powietrza zewnętrznego. Wraz ze wzrostem temperatury zewnętrznej rośnie temperatura skraplania, a tym samym spada efektywność energetyczna urządzenia. Dla zapewnienia chłodzenia i poprawy efektywności...

Joanna Ryńska Kurtyny powietrza

Kurtyny powietrza Kurtyny powietrza

Według szacunków Euroventu kurtyny powietrzne stosuje się dziś zaledwie w 20% budynków niemieszkalnych w Unii Europejskiej. Inwestorzy i użytkownicy dążą jednak do poprawy energoefektywności i energooszczędności...

Według szacunków Euroventu kurtyny powietrzne stosuje się dziś zaledwie w 20% budynków niemieszkalnych w Unii Europejskiej. Inwestorzy i użytkownicy dążą jednak do poprawy energoefektywności i energooszczędności obiektów, dzięki czemu rozwiązania zmniejszające zużycie energii, takie jak kurtyny, będą stosowane coraz chętniej.

mgr inż. Bożena Blum Rozliczanie kosztów ciepła

Rozliczanie kosztów ciepła Rozliczanie kosztów ciepła

Racjonalne gospodarowanie energią i wodą w budynku wielorodzinnym nie jest możliwe bez wyodrębnienia obiektu, zaopatrzenia go w licznik ciepła i wody, a w budynkach z centralnym przygotowaniem ciepłej...

Racjonalne gospodarowanie energią i wodą w budynku wielorodzinnym nie jest możliwe bez wyodrębnienia obiektu, zaopatrzenia go w licznik ciepła i wody, a w budynkach z centralnym przygotowaniem ciepłej wody w liczniki do rozdziału ciepła na cele centralnego ogrzewania i na podgrzanie wody wodociągowej. W Polsce stan wyposażenia budynków w liczniki ciepła jest niewystarczający.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich...

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich długości oraz po narysowaniu podstawowego schematu ich przebiegu należy przemyśleć szczegóły rozwiązania instalacji. Dodatkowe informacje zamieszczone poniżej przydadzą się podczas tej fazy projektowania...

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają...

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają we wnętrzu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub są przenoszone do pomieszczeń. Osiadłe w instalacjach zanieczyszczenia stałe, namnażające się drobnoustroje świadczą o stanie higienicznym instalacji, który wpływa na czystość oraz jakość powietrza nawiewanego do wentylowanych lub klimatyzowanych...

dr inż. Anna Charkowska Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1) Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte...

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte informacje o materiałach stosowanych obecnie do wykonania filtrów powietrza, a także o budowie filtrów powietrza oraz podstawowe wymagania dotyczące odbioru instalacji zawierających filtry powietrza.

dr inż. Anna Charkowska Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach...

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach „Rynku Instalacyjnego” zagadnień związanych z czystością i czyszczeniem instalacji. Przedstawione zostaną najnowsze informacje na ten temat, wynikające m.in. z pojawienia się w lipcu 2008 r. wersji roboczej normy europejskiej dotyczącej czystości instalacji.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.