Rys. 1. Różnica między sprawnością temperaturową dla powietrza wilgotnego i suchego
Sprawność centrali rekuperacyjnej (rekuperatora) to jeden z głównych parametrów podawanych przez producentów. Dla klientów stanowi ona często ważne kryterium wyboru, pozwalając na oszacowanie możliwych do uzyskania oszczędności energii. Jednak rzeczywista sprawność centrali rekuperacyjnej zależy od wielu czynników.
W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie...
W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie rooftopów Cube firmy FLOWAIR.
Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy...
Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy silników, ale też parlamenty wielu krajów. Unia Europejska wydaje odpowiednie przepisy nakładające na producentów urządzeń elektrycznych obowiązek stosowania coraz bardziej sprawnych napędów.
Firma VTS – podążając za swoją długotrwałą strategią, odpowiadając na potrzeby swoich wieloletnich klientów...
Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...
Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.
Sprawność rekuperatora rozumie się jako efektywność odzysku ciepła (energii) ze strumienia powietrza wentylacyjnego wywiewanego. Gdyby w centrali nie było wymiennika, energia ta byłaby bezpowrotnie stracona. Sprawność stanowi iloraz energii odzyskanej Qo do energii Q, którą trzeba dostarczyć, aby ogrzać powietrze wentylacyjne.
Na wartość energii dostarczonej do ogrzania powietrza wentylacyjnego Q składa się:
• Qu – ilość energii (ciepła) zawartej w powietrzu wywiewanym (usuwanym), J; • Qw – ilość energii elektrycznej potrzebnej do zasilania wentylatorów, J; • Qg – ilość energii pobieranej przez urządzenie antyzamrożeniowe (np. nagrzewnicę wstępną), J.
Sprawność rekuperatora a sprawność wymiennika
Producenci często jako „sprawność” podają sprawność samego wymiennika. Parametr ten mówi o tym, jaką ilość ciepła (a więc energii) wymiennik może odzyskać z powietrza wywiewnego. Na przykład sprawność rekuperatora 84% oznacza, że 84% ciepła ze strumienia powietrza wywiewanego przekazywane jest do strumienia powietrza nawiewanego, a 16% jest tracone. Sprawność wymiennika określa się często jako sprawność temperaturową odzysku ciepła:
sprawność temperaturowa
gdzie: T1 – temperatura powietrza zewnętrznego (nawiewanego przed wymiennikiem), °C; T2 – temperatura powietrza nawiewanego za wymiennikiem, °C; T3 – temperatura powietrza wywiewanego z pomieszczeń przed wymiennikiem, °C.
Jak widać, sprawność temperaturowa nie jest stała – zależy od wartości, które z natury często się zmieniają:
temperatury zewnętrznej powietrza nawiewanego (T1);
wilgotności powietrza zewnętrznego;
temperatury powietrza wywiewanego z pomieszczenia (T3);
wilgotności powietrza wywiewanego;
warunków pracy w wymienniku, np. natężenia przepływu (co może się wiązać z trybem pracy i biegiem wentylatora) oraz czystości powierzchni wymiany ciepła;
zbilansowania strumieni powietrza nawiewanego i wywiewanego – jeśli powietrza nawiewanego jest mniej, w pomieszczeniach powstaje podciśnienie. W ten sposób może do niego napływać zimne powietrze (przez nieszczelności w powłoce budynku).
Skąd zatem biorą się wartości, które podają producenci? Sprawność temperaturowa wymiennika podawana jest najczęściej dla określonych, najkorzystniejszych warunków pracy. Czy wymiennik jest w stanie osiągnąć taką sprawność? Tak, ale w ściśle określonych warunkach. Zatem sprawność, jaką deklaruje producent, jest zwykle sprawnością maksymalną. Czasem w materiałach technicznych znaleźć można informację o zakresie sprawności temperaturowej, a czasem o jej wartości maksymalnej.
W artykule:
• Sprawność rekuperatora a sprawność wymiennika • Sprawność rekuperatora a odzysk entalpii • Wentylatory a sprawność rekuperatora
Centrale rekuperacyjne firmy Kaisai to wysokowydajne urządzenia z odzyskiem ciepła. Stosowane przy wentylacji mechanicznej domów, budynków mieszkalnych, restauracji, biur, sklepów i budynków użyteczności...
Centrale rekuperacyjne firmy Kaisai to wysokowydajne urządzenia z odzyskiem ciepła. Stosowane przy wentylacji mechanicznej domów, budynków mieszkalnych, restauracji, biur, sklepów i budynków użyteczności publicznej.
Reversus to nowoczesne centrale wentylacyjne wykorzystujące do wymiany ciepła wymienniki przeciwprądowe zarówno w wersji aluminiowej jak i entalpicznej, w których wymiennik przekazuje nie tylko ciepło,...
Reversus to nowoczesne centrale wentylacyjne wykorzystujące do wymiany ciepła wymienniki przeciwprądowe zarówno w wersji aluminiowej jak i entalpicznej, w których wymiennik przekazuje nie tylko ciepło, ale również cząsteczki wilgoci do powietrza nawiewanego z zewnątrz, gwarantując uzyskanie doskonałej wydajności cieplnej i jakości powietrza, przy zachowaniu umiarkowanych oporów przepływu.
Flexit oferuje hybrydowe urządzenie EcoNordic WH4, które zawiera pompę ciepła typu powietrze/woda z czynnikiem chłodniczym CO2, rekuperator powietrza, zasobnik c.w.u. oraz instalację hydrauliczną z pompami...
Flexit oferuje hybrydowe urządzenie EcoNordic WH4, które zawiera pompę ciepła typu powietrze/woda z czynnikiem chłodniczym CO2, rekuperator powietrza, zasobnik c.w.u. oraz instalację hydrauliczną z pompami obiegowymi.
Podczas tegorocznej edycji Forum Wentylacja w Warszawie firma ISTPOL zaprezentowała po raz pierwszy w Polsce najnowszą, najmniejszą centralę Helios Ventilatoren z serii KWL EC. Urządzenie o wydajności...
Podczas tegorocznej edycji Forum Wentylacja w Warszawie firma ISTPOL zaprezentowała po raz pierwszy w Polsce najnowszą, najmniejszą centralę Helios Ventilatoren z serii KWL EC. Urządzenie o wydajności 170 m3/h jest przeznaczone do mieszkań wielkości do 110 m2 i jest perfekcyjnie dopasowane do potrzeb budynków wielokondygnacyjnych.
VTS włączył do swojej oferty opcje wymienników heksagonalnych wykonanych z wysoko udarowego polistyrenu (HIPS - High Impact Polystyrene). Opcja dostępna jest w centralach podwieszanych VENTUS Compact (VVS005s-VVS030s).
VTS włączył do swojej oferty opcje wymienników heksagonalnych wykonanych z wysoko udarowego polistyrenu (HIPS - High Impact Polystyrene). Opcja dostępna jest w centralach podwieszanych VENTUS Compact (VVS005s-VVS030s).
Pro-Vent oferuje nowy rekuperator Mistral PRO 950 EC przeznaczony do wentylacji obiektów użyteczności publicznej i domów jednorodzinnych o powierzchni do 460 m2.
Pro-Vent oferuje nowy rekuperator Mistral PRO 950 EC przeznaczony do wentylacji obiektów użyteczności publicznej i domów jednorodzinnych o powierzchni do 460 m2.
Choć w Polsce technologia domów prefabrykowanych kojarzy się z jakością bloków z lat 70. i 80., w Europie jest to obecnie technologia zapewniająca wysoki standard wykonania i spełnienie wysokich wymagań...
Choć w Polsce technologia domów prefabrykowanych kojarzy się z jakością bloków z lat 70. i 80., w Europie jest to obecnie technologia zapewniająca wysoki standard wykonania i spełnienie wysokich wymagań dla domów niskoenergetycznych i pasywnych.
Odpowiednie temperatura oraz wilgotność względna powietrza, a także prędkość przepływu powietrza – to czynniki, które decydują o odczuwanym przez nas komforcie w pomieszczeniu. Optymalny klimat może zapewnić...
Odpowiednie temperatura oraz wilgotność względna powietrza, a także prędkość przepływu powietrza – to czynniki, które decydują o odczuwanym przez nas komforcie w pomieszczeniu. Optymalny klimat może zapewnić właściwie dobrana, zainstalowana i użytkowana centrala wentylacyjno-klimatyzacyjna.
Na temat GWC czyli Gruntowego Wymiennika Ciepła, panuje wiele opinii, nie zawsze pozytywnych. Celem tego artykułu, jest wyjaśnić Ci w najprostszy możliwy sposób zasadę działania GWC, pokazać jak ważną...
Na temat GWC czyli Gruntowego Wymiennika Ciepła, panuje wiele opinii, nie zawsze pozytywnych. Celem tego artykułu, jest wyjaśnić Ci w najprostszy możliwy sposób zasadę działania GWC, pokazać jak ważną rolę w GWC odgrywa rekuperacja. Żeby GWC miało dla Ciebie sens i było przydatne, musisz wiedzieć jak z niego korzystać. To właśnie z niewiedzy wynika większość negatywnych opinii na temat GWC.
Okresowe przeglądy central wentylacyjnych oraz wymiana filtrów i czyszczenie elementów wyposażenia instalacji wentylacyjnej mają duże znaczenie. Pozwalają na utrzymanie nie tylko odpowiedniej jakości powietrza...
Okresowe przeglądy central wentylacyjnych oraz wymiana filtrów i czyszczenie elementów wyposażenia instalacji wentylacyjnej mają duże znaczenie. Pozwalają na utrzymanie nie tylko odpowiedniej jakości powietrza nawiewanego, ale i efektywności wymiany ciepła.
Centrale rekuperacyjne przeznaczone dla mniejszych obiektów (głównie domów jednorodzinnych) kierowane są do coraz bardziej świadomych użytkowników. Rośnie więc zaawansowanie techniczne tych urządzeń oraz...
Centrale rekuperacyjne przeznaczone dla mniejszych obiektów (głównie domów jednorodzinnych) kierowane są do coraz bardziej świadomych użytkowników. Rośnie więc zaawansowanie techniczne tych urządzeń oraz liczba rozwiązań dostępnych w wariantach podstawowych central.
Zmiany konstrukcyjne i kierunki rozwoju central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych dyktowane są przede wszystkim względami energooszczędności. Te z kolei wymuszane są nie tylko przez oczekiwania inwestorów,...
Zmiany konstrukcyjne i kierunki rozwoju central wentylacyjnych i klimatyzacyjnych dyktowane są przede wszystkim względami energooszczędności. Te z kolei wymuszane są nie tylko przez oczekiwania inwestorów, ale i wymagania prawne.
W ostatnich latach ceny energii drastycznie rosną. Eksperci zgodnie przewidują dalszy wzrost cen, zwłaszcza w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Coraz wyższe ceny prądu i gazu zmuszają do szukania oszczędności....
W ostatnich latach ceny energii drastycznie rosną. Eksperci zgodnie przewidują dalszy wzrost cen, zwłaszcza w obliczu wojny Rosji z Ukrainą. Coraz wyższe ceny prądu i gazu zmuszają do szukania oszczędności. Jak możemy zaoszczędzić na kosztach podgrzewania wody?
Do 2025 roku nawet dwie trzecie światowej populacji może stanąć w obliczu niedoboru wody. Z tego powodu firmy coraz częściej szukają sposobów na ograniczenie jej zużycia. Hydraloop opracował inteligentne...
Do 2025 roku nawet dwie trzecie światowej populacji może stanąć w obliczu niedoboru wody. Z tego powodu firmy coraz częściej szukają sposobów na ograniczenie jej zużycia. Hydraloop opracował inteligentne urządzenie do recyklingu wody. Dzięki niemu można odzyskać do 95 proc. wody z prysznica i wanny oraz opcjonalnie 50 proc. z pralki. Do ponownego użytku trafia do 85 proc. całkowitej wody użytkowej.
Komunalne osiedle Juliusz w Sosnowcu dzięki przeprowadzeniu energomodernizacji, obejmującej termomodernizację budynku i wymianę ogrzewania, zużycie energii zmniejszyło się aż 3,5-krotnie.
Komunalne osiedle Juliusz w Sosnowcu dzięki przeprowadzeniu energomodernizacji, obejmującej termomodernizację budynku i wymianę ogrzewania, zużycie energii zmniejszyło się aż 3,5-krotnie.
Podwarszawskie Ząbki borykają się z problemem nadmiernego poboru wody podziemnej oraz stratom wody w sieci wodociągowej. Pomóc ma wdrożenie projektu pn. Zintegrowany system monitoringu infrastruktury wodociągowej...
Podwarszawskie Ząbki borykają się z problemem nadmiernego poboru wody podziemnej oraz stratom wody w sieci wodociągowej. Pomóc ma wdrożenie projektu pn. Zintegrowany system monitoringu infrastruktury wodociągowej miasta Ząbki. Zostanie on przeprowadzony do końca sierpnia 2021 r. dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zapotrzebowanie na kompleksowe i komfortowe rozwiązania w technice budynków jest dzisiaj większe niż kiedykolwiek wcześniej. Gotowe do podłączenia mieszkaniowe węzły cieplne Taconova doskonale wpisują...
Zapotrzebowanie na kompleksowe i komfortowe rozwiązania w technice budynków jest dzisiaj większe niż kiedykolwiek wcześniej. Gotowe do podłączenia mieszkaniowe węzły cieplne Taconova doskonale wpisują się w ten trend.
Efektywna praca urządzeń chłodniczych zależy m.in. od temperatur skraplania i parowania czynnika chłodniczego. O ile temperatura parowania jest w zasadzie stała i zależy od procesu, do którego wykorzystywana...
Efektywna praca urządzeń chłodniczych zależy m.in. od temperatur skraplania i parowania czynnika chłodniczego. O ile temperatura parowania jest w zasadzie stała i zależy od procesu, do którego wykorzystywana jest instalacja, to temperatura skraplania dla skraplaczy powietrznych uzależniona jest od temperatury powietrza zewnętrznego. Wraz ze wzrostem temperatury zewnętrznej rośnie temperatura skraplania, a tym samym spada efektywność energetyczna urządzenia. Dla zapewnienia chłodzenia i poprawy efektywności...
Według szacunków Euroventu kurtyny powietrzne stosuje się dziś zaledwie w 20% budynków niemieszkalnych w Unii Europejskiej. Inwestorzy i użytkownicy dążą jednak do poprawy energoefektywności i energooszczędności...
Według szacunków Euroventu kurtyny powietrzne stosuje się dziś zaledwie w 20% budynków niemieszkalnych w Unii Europejskiej. Inwestorzy i użytkownicy dążą jednak do poprawy energoefektywności i energooszczędności obiektów, dzięki czemu rozwiązania zmniejszające zużycie energii, takie jak kurtyny, będą stosowane coraz chętniej.
Racjonalne gospodarowanie energią i wodą w budynku wielorodzinnym nie jest możliwe bez wyodrębnienia obiektu, zaopatrzenia go w licznik ciepła i wody, a w budynkach z centralnym przygotowaniem ciepłej...
Racjonalne gospodarowanie energią i wodą w budynku wielorodzinnym nie jest możliwe bez wyodrębnienia obiektu, zaopatrzenia go w licznik ciepła i wody, a w budynkach z centralnym przygotowaniem ciepłej wody w liczniki do rozdziału ciepła na cele centralnego ogrzewania i na podgrzanie wody wodociągowej. W Polsce stan wyposażenia budynków w liczniki ciepła jest niewystarczający.
W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich...
W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich długości oraz po narysowaniu podstawowego schematu ich przebiegu należy przemyśleć szczegóły rozwiązania instalacji. Dodatkowe informacje zamieszczone poniżej przydadzą się podczas tej fazy projektowania...
Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają...
Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają we wnętrzu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub są przenoszone do pomieszczeń. Osiadłe w instalacjach zanieczyszczenia stałe, namnażające się drobnoustroje świadczą o stanie higienicznym instalacji, który wpływa na czystość oraz jakość powietrza nawiewanego do wentylowanych lub klimatyzowanych...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.