RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ocena wpływu zabrudzenia wymiennika krzyżowego na efektywność odzysku ciepła

The influence of dirtiness for energy recovery efficiency in cross-flow heat exchanger

Schemat stanowiska badawczego z centralą wentylacyjną; Rys. Redakcja

Schemat stanowiska badawczego z centralą wentylacyjną; Rys. Redakcja

Okresowe przeglądy central wentylacyjnych oraz wymiana filtrów i czyszczenie elementów wyposażenia instalacji wentylacyjnej mają duże znaczenie. Pozwalają na utrzymanie nie tylko odpowiedniej jakości powietrza nawiewanego, ale i efektywności wymiany ciepła.

Zobacz także

Flowair Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie...

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie rooftopów Cube firmy FLOWAIR.

VTS Polska Sp. z o.o. VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy...

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy silników, ale też parlamenty wielu krajów. Unia Europejska wydaje odpowiednie przepisy nakładające na producentów urządzeń elektrycznych obowiązek stosowania coraz bardziej sprawnych napędów. Firma VTS – podążając za swoją długotrwałą strategią, odpowiadając na potrzeby swoich wieloletnich klientów...

Rosenberg Polska sp. z o.o. CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.

W artykule:

  • Metody czyszczenia instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
  • Stanowisko badawcze
  • Porównanie wyników efektywności odzysku ciepła

Systemy wentylacji mechanicznej są powszechnie stosowane w budynkach użyteczności publicznej, również użytkownicy indywidualni chętnie decydują się na ich zabudowę w budynkach mieszkalnych. Jedną z zalet stosowania systemów wentylacji mechanicznej jest możliwość odzysku ciepła z powietrza wywiewanego z pomieszczeń przez zastosowanie centrali wentylacyjnej wyposażonej w odpowiednie urządzenie do odzysku ciepła. Odzysk strumienia ciepła z powietrza wywiewanego pozwala na zaoszczędzenie energii, która musiałaby zostać dostarczona do pomieszczenia w celu jego ogrzania czy ochłodzenia. W zależności od tego, czy w urządzeniu odzysku ciepła dochodzi do bezpośredniego kontaktu strumieni powietrza nawiewanego i wywiewanego z pomieszczeń, czy też nie, dzieli się je na regeneratory i rekuperatory [3]. O możliwości zastosowania danego rozwiązania decydują zazwyczaj względy związane z utrzymaniem odpowiedniej czystości powietrza nawiewanego do pomieszczeń [3, 5].

W pomieszczeniach zamkniętych człowiek spędza większą część swojego życia. Dlatego poza względami ekonomicznymi ważne jest zachowanie odpowiedniej czystości poszczególnych elementów instalacji wentylacji mechanicznej w celu zapewnienia czystości powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Aktualnie nie obowiązują jednoznaczne wymagania prawne dotyczące zakresu oraz częstotliwości czyszczenia i konserwacji instalacji wentylacji mechanicznej. Ewentualne zalecenia dotyczące tych czynności wynikają z warunków gwarancji czy sugestii producentów i dostawców urządzeń oraz rozwiązań. Na konieczność czyszczenia instalacji wskazują badania potwierdzające, że brak dbałości o czystość instalacji może powodować objawy chorobowe u jego użytkowników [2]. W budownictwie powstał termin SBS (z ang. Sick Building Syndrome), czyli syndrom chorego budynku.

W artykule skoncentrowano się na ocenie wpływu zanieczyszczeń elementów centrali wentylacyjnej z wymiennikiem krzyżowym na efektywność odzysku ciepła. Do porównania posłużono się sprawnością temperaturową i sprawnością całkowitą uzyskiwaną w centrali wentylacyjnej w stanie zabrudzenia oraz po wykonaniu zabiegów czyszczenia podstawowych elementów instalacji, takich jak filtry, powierzchnie wymiennika krzyżowego, wirniki wentylatorów oraz wnętrze centrali.

Metody czyszczenia instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Czynności związane z czyszczeniem instalacji można podzielić na etapy związane z diagnostyką, czyszczeniem instalacji i jej wyposażenia oraz inspekcją po jego wykonaniu [2]. Diagnostyka stanu zabrudzenia instalacji może się okazać stosunkowo trudna, szczególnie w przypadku skomplikowanej sieci przewodów wentylacyjnych. Niekiedy dostęp do przewodów jest utrudniony, a lokalizacja klap rewizyjnych nie pozwala na dotarcie do wielu miejsc w instalacji. W takich sytuacjach możliwe jest wykorzystanie kamer endoskopowych lub robotów wyposażonych w kamery z oświetleniem. Ocena stanu zabrudzenia filtrów czy wnętrza urządzeń wentylacyjnych jest łatwa z uwagi na ich pełną dostępność i powinna być przeprowadzana okresowo.

W przypadku stwierdzenia zabrudzenia należy przystąpić do czyszczenia instalacji lub poszczególnych elementów jej wyposażenia. Najłatwiejsza do przeprowadzenia jest wymiana filtrów, która w zależności od charakteru pracy instalacji powinna być wykonywana z częstotliwością od 1 do 6 miesięcy [6]. Na częstotliwość wymiany filtrów wpływać będą zanieczyszczenia powietrza zewnętrznego, ale też czas pracy instalacji czy rodzaj i sposób użytkowania pomieszczenia. Stosunkowo prostym zadaniem jest również przeprowadzenie czyszczenia podstawowych elementów centrali wentylacyjnej. Trudniejsze może się okazać czyszczenie wszystkich przewodów wentylacyjnych. Ogólnie metody czyszczenia instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych można podzielić na mokre i suche, co zostało pokazane schematycznie na rys. 1.

Metody czyszczenia instalacji

Rys. 1. Podział metod czyszczenia instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Czyszczenie na sucho wykonuje się najczęściej z wykorzystaniem szczotek. Ich kształt i rodzaj zależy od kształtu kanałów oraz czyszczonych powierzchni. Zanieczyszczenia mogą być usuwane bezpośrednio z okolic szczotek za pomocą odciągów. Do metod czyszczenia na sucho zalicza się również czyszczenie sprężonym powietrzem, którego zastosowanie warunkowane jest w znacznej mierze wielkością instalacji. W przypadku dużych elementów i rozległych instalacji niezbędne jest stosowanie generatorów sprężonego powietrza o dużych wydatkach. W łatwo dostępnych miejscach prostym sposobem czyszczenia na sucho jest zastosowanie odkurzaczy przemysłowych. Czyszczenie na mokro znajduje zastosowanie w przypadku silnie zabrudzonych elementów instalacji. Takiego rodzaju czyszczenia wymagają najczęściej elementy instalacji przemysłowych czy też odciągów par i gazów, gdzie czyszczenie na sucho nie przyniosłoby pożądanego efektu. Najczęściej używa się pary lub wody. W niektórych instalacjach lub fragmentach instalacji, szczególnie mających kontakt z wilgocią lub drobnoustrojami, stosuje się dodatkowo dezynfekcję.

Stanowisko badawcze

Badania przeprowadzono w Laboratorium Wentylacji i Klimatyzacji Przemysłowej znajdującym się na Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Widok ogólny stanowiska badawczego przedstawia rys. 2. Stanowisko składa się z centrali wentylacyjnej wyposażonej w wymiennik krzyżowy oraz klimatyzatora. Dodatkowo na stanowisku zabudowana jest aparatura kontrolno-pomiarowa, w skład której wchodzą przetworniki ciśnienia wraz z sondami pomiarowymi, przetworniki wilgotności względnej z sondami pomiarowymi oraz przetwornik temperatury z sondami pomiarowymi.

Widok ogólny stanowiska badawczego

Rys. 2. Widok ogólny stanowiska badawczego

Na rys. 3 przedstawiono schemat stanowiska badawczego wraz ze wskazaniem parametrów cieplno-wilgotnościowych oraz przepływowych w poszczególnych strumieniach powietrza przepływającego przez centralę wentylacyjną. Ochłodzone powietrze z klimatyzatora stanowi źródło powietrza zewnętrznego (3), które przez czerpnię pobierane jest do centrali wentylacyjnej. W wyniku procesu odzysku ciepła od strumienia powietrza wywiewanego (2), którym jest ciepłe powietrze z chłodzenia skraplacza klimatyzatora, uzyskiwano strumień powietrza nawiewanego (1). Strumień powietrza (4) stanowił powietrze usuwane.

Schemat stanowiska badawczego

Rys. 3. Schemat stanowiska badawczego z centralą wentylacyjną

W strumieniu powietrza nawiewanego (1) oraz usuwanego (4) dokonywano pomiaru temperatury powietrza. W strumieniu powietrza wywiewanego (2) i zewnętrznego (3) mierzono temperaturę i wilgotność względną powietrza, jak również dokonywano pomiaru ciśnienia dynamicznego w celu określenia prędkości powietrza w przewodzie.

Na stanowisku badawczym przeprowadzono dwie serie pomiarowe. Pierwszą dla stanu z zabrudzonymi elementami wyposażenia stanowiska, a drugą po wyczyszczeniu elementów centrali wentylacyjnej. Dokonano czyszczenia filtrów, powierzchni wymiennika, wirników wentylatorów oraz wnętrza centrali. Zastosowano metody czyszczenia na sucho. Każda z serii pomiarowych trwała ok. 80 min, a odstęp pomiędzy kolejnymi odczytami wynosił 2 min. Z uwagi na zmienność parametrów powierza w początkowej fazie badania, związaną z pracą klimatyzatora stanowiącego źródło powietrza zewnętrznego i wywiewanego, w obliczeniach uwzględniono pomiary, w których temperatury powietrza w tych strumieniach się ustabilizowały (zmiana pomiędzy kolejnymi pomiarami była mniejsza niż 1%). Do porównania efektywności odzysku ciepła dla obu serii pomiarowych wykorzystano wyniki pomiarów z okresu 40 min, kiedy parametry powietrza zewnętrznego i wywiewanego były takie same. Z uwagi na fakt, że po czynnościach związanych z czyszczeniem elementów centrali wydatek powietrza przepływającego przez obie części wymiennika uległ zwiększeniu (wzrost o ok. 6%), dokonano jego regulacji w celu uzyskania przepływu takiego samego, jak przy pomiarach wymiennika zabrudzonego. W trakcie pomiarów w obydwu wykonanych seriach przepływ powietrza przez centralę po obu stronach wymiennika krzyżowego wynosił 150 m3/h.

Porównanie wyników efektywności odzysku ciepła

Dla każdej serii pomiarowej dokonano analizy uzyskanych wyników, porównując efektywność odzysku ciepła. Porównano sprawność temperaturową oraz całkowitą dla obu stanów zabrudzenia wymiennika (przed i po czyszczeniu).Sprawność temperaturową z uwzględnieniem takiego samego wydatku powietrza po obu stronach wymiennika określono ze wzoru [1]:

(1)

gdzie:

t1 – temperatura powietrza nawiewanego, °C;

t2 – temperatura powietrza wywiewanego, °C;

t3 – temperatura powietrza zewnętrznego, °C.

Sprawność całkowitą, z uwzględnieniem takiego samego wydatku powietrza po obu stronach wymiennika, określono ze wzoru [1]:

(2)

gdzie:

i1 – entalpia właściwa powietrza nawiewanego, °C;

i2 – entalpia właściwa powietrza wywiewanego, °C;

i3 – entalpia właściwa powietrza zewnętrznego, °C.

Entalpię właściwą powietrza wilgotnego obliczono na podstawie znanych zależności obliczeniowych dla parametrów powietrza wilgotnego [4] w oparciu o pomierzone parametry termodynamiczne powietrza, takie jak temperatura powietrza, wilgotność względna oraz ciśnienie atmosferyczne.

Na rys. 4 przedstawiono zmiany temperatur i wilgotności w centrali wentylacyjnej dla obu serii pomiarowych. Wydatek powietrza przepływającego przez centralę w czasie badania wynosił 150 m3/h po obu stronach wymiennika.

Zmiany temperatury

Rys. 4. Zmiany temperatury i wilgotności względnej podczas pomiarów

Z kolei na rys. 5 przedstawiono zmiany sprawności temperaturowej w czasie pomiarów dla wymiennika zabrudzonego oraz po czyszczeniu. Sprawność temperaturowa wymiennika po czyszczeniu jest większa średnio o 4,6%.

Sprawność temperaturowa

Rys. 5. Sprawność temperaturowa centrali wentylacyjnej podczas pomiarów

Na rys. 6 przedstawiono natomiast zmiany sprawności całkowitej w czasie pomiarów dla obu stanów zabrudzenia wymiennika. Sprawność całkowita wymiennika po czyszczeniu jest większa średnio o 4,9%.

Sprawność centrali wentylacyjnej

Rys. 6. Sprawność całkowita centrali wentylacyjnej podczas pomiarów

Sprawność całkowita centrali wentylacyjnej podczas pomiarów

Uwzględniając strumień przepływającego powietrza w centrali przed czyszczeniem, odbierano średnio 970 W energii cieplnej. Po wyczyszczeniu wymiennika uzyskano zwiększenie odbioru energii cieplnej do 1025 W, czyli o 55 W, co stanowi wzrost o 5,7%.

Kiedy czyścić – zdaniem eksperta

Domowe instalacje wentylacji powinny być tak samo regularnie serwisowane, jak instalacje w obiektach użyteczności publicznej. W domach spędzamy równie dużo, jeśli nie więcej czasu – śpiąc, wychowując dzieci, spędzając wolny czas. Instalacje wentylacji powinny być czyszczone i dezynfekowane wraz z rekuperatorami, w szczególności gdy:

  • od ostatniego czyszczenia minęło kilka lat,
  • we wnętrzu roznosi się nieprzyjemny zapach,
  • w powietrzu unosi się pył,
  • w instalacji zagnieździły się gryzonie lub owady,
  • doszło do zalania instalacji,
  • po pożarze.
Nie oznacza to jednak, że powinniśmy czekać na zaobserwowanie powyższych zjawisk. Instalacje powinny być prewencyjnie przeglądane, serwisowane, czyszczone i dezynfekowane przynajmniej raz w roku. Niniejszy artykuł potwierdza naukowo słuszność pomijanego, a nawet notorycznie lekceważonego problemu higieny wentylacji. Od lat jako praktycy walczymy z tym faktem, budując świadomość użytkowników obiektów, zarówno prywatnych, jak i instytucjonalnych, poprzez przeprowadzanie bezpłatnych inspekcji stanu higienicznego instalacji wentylacji na terenie całego kraju. Sam proces czyszczenia instalacji domowych wraz z rekuperatorami nie odbiega znacząco od realizacji tych prac na innych obiektach. Prace wykonywane są przy użyciu specjalistycznego sprzętu – dostosowanego do typu instalacji w danym budynku – dlatego tak ważny jest wybór profesjonalnej firmy, dysponującej nie tylko zapleczem technicznym, ale także wieloletnim doświadczeniem umożliwiającym skuteczne wykonanie usługi.

Podsumowanie

W ramach przeprowadzonych badań skupiono się na określeniu zmiany sprawności temperaturowej i całkowitej centrali wentylacyjnej z wymiennikiem krzyżowym przed i po czyszczeniu jego elementów. Przeprowadzenie czyszczenia elementów centrali i wymiana filtrów spowodowała wzrost wydatku powietrza przepływającego przez centralę o ok. 6%. W celu porównania sprawności odzysku ciepła po czyszczeniu dokonano regulacji strumienia powietrza dla uzyskania takiego samego strumienia powietrza jak dla wymiennika zabrudzonego. Uzyskano wzrost o 4,6% w wypadku sprawności temperaturowej oraz 4,9% dla sprawności całkowitej. Czyszczenie wymiennika centrali wentylacyjnej przyczyniło się do wzrostu odzysku energii cieplnej o 5,7%.

Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że okresowa wymiana filtrów oraz czyszczenie elementów wyposażenia instalacji wentylacyjnej mają duże znaczenie. Wpływa to na poprawę efektywności wymiany ciepła, ale także na jakość powietrza doprowadzanego do pomieszczeń.

Literatura

  1. Lipska Barbara, Projektowanie wentylacji i klimatyzacji – podstawy uzdatniania powietrza, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, Gliwice 2014.
  2. Musioł Krzysztof, O metodach czyszczenia instalacji wentylacyjnych „po polsku”, „Instal Reporter” nr 3/2011, https://instalreporter.pl/ogolna/o-metodach-czyszczenia-instalacji-wentylacyjnych-„po-polsku/ (dostęp 19.06.2019).
  3. Pełech Aleksander, Wentylacja i klimatyzacja – podstawy, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław 2013.
  4. Recknagel Hermann, Sprenger Eberhard, Schramek Ernst-Rudolf, Kompendium Wiedzy. Ogrzewnictwo, Klimatyzacja, Ciepła woda, Chłodnictwo, Omni Scala, Wrocław 2008.
  5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2002, nr 75, poz. 690, z późn. zm.).
  6. Ryńska Joanna, Krótki przewodnik po konserwacji central wentylacyjno-klimatyzacyjnych, „Chłodnictwo i Klimatyzacja” nr 11/2016, s. 64–70.

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Bartłomiej Adamski Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych (cz. 1)

Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych (cz. 1) Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych (cz. 1)

W „Rynku Instalacyjnym” nr 7/8 z 2007 r. [1] autor szczegółowo przedstawił zasadę działania jednej z metod wykorzystania funkcji pośredniego free-coolingu w sprężarkowych agregatach chłodniczych. Z uwagi,...

W „Rynku Instalacyjnym” nr 7/8 z 2007 r. [1] autor szczegółowo przedstawił zasadę działania jednej z metod wykorzystania funkcji pośredniego free-coolingu w sprężarkowych agregatach chłodniczych. Z uwagi, że metod pozwalających na wykorzystanie darmowych nakładów chłodu jest na rynku dużo, w niniejszym artykule dokonano prezentacji najczęściej wykorzystywanych metod i przedstawiono krótko ich wady i zalety. W drugiej części artykułu, w oparciu o najczęściej wykorzystywaną metodę free coolingu pośredniego...

Jerzy Kosieradzki Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna Biblioteki Publicznej w Warszawie

Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna Biblioteki Publicznej w Warszawie Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna Biblioteki Publicznej w Warszawie

Odpowiednia wentylacja czy klimatyzacja pomieszczeń użytkowych nie tylko gwarantuje komfort przebywania w tych pomieszczeniach, ale wpływa również na właściwą pracę znajdujących się w nich urządzeń (np....

Odpowiednia wentylacja czy klimatyzacja pomieszczeń użytkowych nie tylko gwarantuje komfort przebywania w tych pomieszczeniach, ale wpływa również na właściwą pracę znajdujących się w nich urządzeń (np. w serwerowniach) lub zapewnia wymagane parametry powietrza, np. do przechowywania dzieł sztuki czy księgozbiorów. W artykule przedstawiono projekt instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej wykonany dla budynku Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy przez firmę PROBAD-BIS, w którym dodatkowo uwzględniono...

dr inż. Anna Charkowska Kontrola poprzedzająca czyszczenie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Stan prawny

Kontrola poprzedzająca czyszczenie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Stan prawny Kontrola poprzedzająca czyszczenie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Stan prawny

Projektant instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych powinien tak zaprojektować instalację, aby poza zapewnieniem właściwych warunków cieplno- -wilgotnościowych dla przebywających w klimatyzowanych...

Projektant instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych powinien tak zaprojektować instalację, aby poza zapewnieniem właściwych warunków cieplno- -wilgotnościowych dla przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach ludzi dostarczała ona powietrze o oczekiwanej czystości pyłowej, gazowej oraz mikrobiologicznej. Kontynuacją działań projektanta powinna być regularna kontrola w trakcie eksploatacji instalacji, zarówno ze względu na jej prawidłowy stan techniczny, jak i higieniczny, a także ze względu...

Jarema Chmielarski Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową

Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową Optymalizacja izolacji rur instalacji klimatyzacyjnych z wodą lodową

Artykuł ma za zadanie udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można uzyskać oszczędność energii poprzez zastosowanie optymalnej izolacji rur w chłodnictwie i klimatyzacji, a jeśli tak, to jaką ilość energii...

Artykuł ma za zadanie udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy można uzyskać oszczędność energii poprzez zastosowanie optymalnej izolacji rur w chłodnictwie i klimatyzacji, a jeśli tak, to jaką ilość energii można zaoszczędzić i do jakiego stopnia takie inwestycje są opłacalne. Kwestia ta jest dzisiaj bardzo aktualna, ponieważ zgodnie z dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, energia faktycznie zużyta przez instalacje chłodnicze i klimatyzacyjne jest włączona w ogólny bilans energetyczny...

Dariusz Ryżkowski Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie...

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie w ogóle nie zwracano uwagi na punkty mówiące o szczególnych, przyszłościowych zakazach zawartych w tych regulacjach i skupiano się na rozwiązywaniu bieżących problemów związanych z funkcjonowaniem branży chłodnictwa i klimatyzacji w zmienionej rzeczywistości. Czas jest jednak nieubłagany i wspomniane...

Materiały PR Systemy dystrybucji powietrza

Systemy dystrybucji powietrza Systemy dystrybucji powietrza

System dystrybucji powietrza to element całościowego systemu komfortowej wentylacji, montowanego zgodnie z wymaganiami klienta. System wentylacji obejmuje centralną jednostkę wentylacyjną, innowacyjny...

System dystrybucji powietrza to element całościowego systemu komfortowej wentylacji, montowanego zgodnie z wymaganiami klienta. System wentylacji obejmuje centralną jednostkę wentylacyjną, innowacyjny system dystrybucji powietrza oraz wymiennik gruntowy.

Mariusz Jędrzejewski, Sebastian Brzoza Regulacja i równoważenie w instalacjach grzewczych i chłodniczych (cz. 2). Systemy HVAC – aplikacje rekomendowane i niezalecane

Regulacja i równoważenie w instalacjach grzewczych i chłodniczych (cz. 2). Systemy HVAC – aplikacje rekomendowane i niezalecane Regulacja i równoważenie w instalacjach grzewczych i chłodniczych (cz. 2). Systemy HVAC – aplikacje rekomendowane i niezalecane

Dobór właściwego rozwiązania ma podstawowe znaczenie dla poprawności działania instalacji, co przekłada się bezpośrednio na zadowolenie inwestora lub użytkownika. Ma także ogromny wpływ na ilość czasu...

Dobór właściwego rozwiązania ma podstawowe znaczenie dla poprawności działania instalacji, co przekłada się bezpośrednio na zadowolenie inwestora lub użytkownika. Ma także ogromny wpływ na ilość czasu poświęcanego na proces projektowania, uruchamiania i oddawania instalacji do użytku. W tej części artykułu (cz. 1 – „RI” nr 6/2009) przedstawiono zalecane i niezalecane rozwiązania projektowe mające zastosowanie w systemach HVAC.

dr inż. Kazimierz Wojtas Zastosowanie chłodzenia naturalnego w systemach klimatyzacji budynków

Zastosowanie chłodzenia naturalnego w systemach klimatyzacji budynków Zastosowanie chłodzenia naturalnego w systemach klimatyzacji budynków

Wdrażanie europejskiej dyrektywy EPBD to tylko jeden z elementów strategii mającej wywrzeć odpowiedni nacisk na projektantów i inwestorów, by stosowali energooszczędne rozwiązania w technice instalacyjnej...

Wdrażanie europejskiej dyrektywy EPBD to tylko jeden z elementów strategii mającej wywrzeć odpowiedni nacisk na projektantów i inwestorów, by stosowali energooszczędne rozwiązania w technice instalacyjnej i budowlanej. Gdzie szukać oszczędności energii? Zdaniem autora głównie w dobrej, obiektywnej edukacji inżynierów – późniejszych projektantów – przez ośrodki akademickie o profilu politechnicznym oraz w aktywnej działalności szkoleniowej prowadzonej przez niezależne ośrodki i stowarzyszenia, połączonej...

Jerzy Kosieradzki Klimatyzatory

Klimatyzatory Klimatyzatory

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

praca zbiorowa Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie

Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie

Projekt klimatyzacji i wentylacji budynku biurowo-usługowego siedziby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej zlokalizowanego przy ul. Chmielnej róg Żelaznej w Warszawie Projekt, który postanowiliśmy przedstawić...

Projekt klimatyzacji i wentylacji budynku biurowo-usługowego siedziby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej zlokalizowanego przy ul. Chmielnej róg Żelaznej w Warszawie Projekt, który postanowiliśmy przedstawić naszym Czytelnikom, jest ciekawym rozwiązaniem architektonicznym, ale także bardzo interesującym ujęciem roli klimatyzacji w budynkach biurowo-usługowych. Klimatyzowane atrium, z którego można pobrać świeże powietrze poprzez otwarcie okna w pokoju, to rozwiązanie warte poznania. Mimo że realizacja...

dr inż. Anna Charkowska Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach...

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach „Rynku Instalacyjnego” zagadnień związanych z czystością i czyszczeniem instalacji. Przedstawione zostaną najnowsze informacje na ten temat, wynikające m.in. z pojawienia się w lipcu 2008 r. wersji roboczej normy europejskiej dotyczącej czystości instalacji.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1) Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza...

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza nawiewanego. Systemy te powinny być wykorzystywane w obiektach, w których występują pojedyncze pomieszczenia o dużej kubaturze lub strefy o zbliżonych zyskach ciepła i wilgoci.

Jarema Chmielarski Izolacje instalacji wody lodowej

Izolacje instalacji wody lodowej Izolacje instalacji wody lodowej

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego...

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego zwiększenia grubości izolacji w razie braku swobodnej cyrkulacji powietrza. Dobór minimalnej grubości izolacji ze względu na zapobieganie kondensacji pary wodnej uzupełniony jest informacją nt. optymalnej grubości izolacji z punktu widzenia oszczędności energii. W dalszej części omówione zostały...

Jerzy Kosieradzki Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne

Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne

W jednym z artykułów poświęconych klimatyzacji zapytałem projektantów tych instalacji, dlaczego przy obecnym poziomie wiedzy i szerokim wyborze bardzo dobrych urządzeń w wielu dużych centrach handlowych...

W jednym z artykułów poświęconych klimatyzacji zapytałem projektantów tych instalacji, dlaczego przy obecnym poziomie wiedzy i szerokim wyborze bardzo dobrych urządzeń w wielu dużych centrach handlowych mamy uczucie dyskomfortu, gdyż temperatura jest wysoka przy nadmiernej wilgotności. Zawinił zły projekt, wykonanie czy eksploatacja?

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono...

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono zagadnienia związane z doborem wzbiorczych naczyń przeponowych i zbiorników buforowych oraz celowości ich zastosowania w systemie z pośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego. W drugiej i ostatniej części artykułu zostaną przedstawione aspekty związane z doborem zaworów bezpieczeństwa, filtrów...

dr inż. Anna Charkowska Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1) Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte...

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte informacje o materiałach stosowanych obecnie do wykonania filtrów powietrza, a także o budowie filtrów powietrza oraz podstawowe wymagania dotyczące odbioru instalacji zawierających filtry powietrza.

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.)

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 51.) opublikowano pierwszą część artykułu, w której zawarto zagadnienia prawne, a także kwestie dotyczące zanieczyszczeń oraz kontroli czystości instalacji...

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 51.) opublikowano pierwszą część artykułu, w której zawarto zagadnienia prawne, a także kwestie dotyczące zanieczyszczeń oraz kontroli czystości instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. W drugiej i ostatniej części opisano metody czyszczenia oraz rozwiązania dotyczące eksploatacji i konserwacji tych systemów. W artykule zachowano ciągłość numeracji rysunków oraz tabel.

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają...

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają we wnętrzu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub są przenoszone do pomieszczeń. Osiadłe w instalacjach zanieczyszczenia stałe, namnażające się drobnoustroje świadczą o stanie higienicznym instalacji, który wpływa na czystość oraz jakość powietrza nawiewanego do wentylowanych lub klimatyzowanych...

dr inż. Bogdan Nowak Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251 Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego,...

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego, które uwzględniane są przy projektowaniu instalacji oraz podczas oceny efektywności energetycznej budynków wynikającej z dyrektywy EPBD (energy performance of buildings directive) [2].

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich...

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich długości oraz po narysowaniu podstawowego schematu ich przebiegu należy przemyśleć szczegóły rozwiązania instalacji. Dodatkowe informacje zamieszczone poniżej przydadzą się podczas tej fazy projektowania...

mgr inż. Marcin Łuczak Triki automatyki

Triki automatyki Triki automatyki

W artykule scharakteryzowano rozwiązania zmierzające do optymalizacji zużycia energii przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów sterowania centralą wentylacyjną, czyli bez konieczności ponoszenia dodatkowych...

W artykule scharakteryzowano rozwiązania zmierzające do optymalizacji zużycia energii przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów sterowania centralą wentylacyjną, czyli bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów inwestycyjnych na urządzenia.Więcej na str. 75 Rynku Instalacyjnego 9/2009

mgr inż. Krzysztof Kaiser Tłumiki akustyczne w instalacjach wentylacyjnych

Tłumiki akustyczne w instalacjach wentylacyjnych Tłumiki akustyczne w instalacjach wentylacyjnych

Na coraz powszechniejsze stosowanie wentylacji mechanicznej wpływa poprawianie się szczelności budynków, spowodowane działaniami energooszczędnościowymi, takimi jak wymiana stolarki okiennej i drzwiowej...

Na coraz powszechniejsze stosowanie wentylacji mechanicznej wpływa poprawianie się szczelności budynków, spowodowane działaniami energooszczędnościowymi, takimi jak wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na bardziej szczelną, wykonanie termoizolacji budynku itp. jednak instalacja wentylacyjna może stać się przyczyną zwiększonego poziomu hałasu w pomieszczeniu. Aby temu zapobiec, wszędzie tam, gdzie tłumienie dźwięków okazuje się niewystarczające, należy wprowadzić dodatkowy element konstrukcyjny...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Monoblokowe centrale dachowe typu rooftop. Zasada działania i nowe konstrukcje (cz. 1)

Monoblokowe centrale dachowe typu rooftop. Zasada działania i nowe konstrukcje (cz. 1) Monoblokowe centrale dachowe typu rooftop. Zasada działania i nowe konstrukcje (cz. 1)

W cyklu artykułów omówione zostaną różne rozwiązania konstrukcyjne monoblokowych central dachowych z uwzględnieniem także najnowszych osiągnięć technicznych w tej dziedzinie. Przedstawione zostaną najprostsze...

W cyklu artykułów omówione zostaną różne rozwiązania konstrukcyjne monoblokowych central dachowych z uwzględnieniem także najnowszych osiągnięć technicznych w tej dziedzinie. Przedstawione zostaną najprostsze centrale typu rooftop oraz bardziej zaawansowane konstrukcje współpracujące z systemami pierścieniowymi WLHP.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Free cooling (cz. 1)

Free cooling (cz. 1) Free cooling (cz. 1)

Rozwiązaniom free coolingu poświęcono stosunkowo dużo uwagi w prasie oraz podczas branżowych spotkań. Skutkuje to powszechnym przekonaniem, że zastosowanie tej funkcji i wykorzystanie naturalnych pokładów...

Rozwiązaniom free coolingu poświęcono stosunkowo dużo uwagi w prasie oraz podczas branżowych spotkań. Skutkuje to powszechnym przekonaniem, że zastosowanie tej funkcji i wykorzystanie naturalnych pokładów chłodu zawartych w zimnym powietrzu zewnętrznym w systemach, w których to tylko możliwe, jest nieodzowne. Jednak wszystkie dostępne na rynku rozwiązania free coolingu są traktowane równorzędnie, a wśród projektantów, firm wykonawczych i inwestorów panuje przekonanie, że niezależnie od wybranego...

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.