RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Free cooling (cz. 2)

Tradycyjny system free coolingu
Carrier

Tradycyjny system free coolingu


Carrier

W poprzedniej części artykułu („RI” nr 3/2011) przedstawiono za pomocą metody graficznej różnice w oszczędnościach energetycznych pomiędzy dwoma rozwiązaniami free coolingu: bezpośredniego i pośredniego. Jak wiadomo, zastosowanie wszelkich metod przekazywania ciepła w sposób pośredni (wymienniki i ciecze pośredniczące) powoduje straty energetyczne. Na konkretnym przykładzie potwierdzono, że zastosowanie metod free coolingu pośredniego również powoduje takie straty. Jednak czy wszystkie rozwiązania free coolingu bezpośredniego umożliwiają najwyższe oszczędności energetyczne?

Zobacz także

Flowair Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube Oszczędności wynikające z zastosowania kompaktowych rooftopów Cube

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie...

W czasach, kiedy coraz większy nacisk kładziony jest na terminy realizacji inwestycji, poszukuje się rozwiązań maksymalnie upraszczających proces projektowania i wykonawstwa. Jednym z nich jest zastosowanie rooftopów Cube firmy FLOWAIR.

VTS Polska Sp. z o.o. VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend VOLCANO i WING z silnikami EC w standardzie - energooszczędna nagrzewnica i kurtyna powietrzna VTS wyznacza nowy rynkowy trend

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy...

Znaczący udział w poborze energii elektrycznej na świecie mają silniki stosowane w przemyśle. Wartości te są na tyle duże, że ich zmniejszeniem zainteresowani są nie tylko ponoszący koszty użytkownicy silników, ale też parlamenty wielu krajów. Unia Europejska wydaje odpowiednie przepisy nakładające na producentów urządzeń elektrycznych obowiązek stosowania coraz bardziej sprawnych napędów. Firma VTS – podążając za swoją długotrwałą strategią, odpowiadając na potrzeby swoich wieloletnich klientów...

Rosenberg Polska sp. z o.o. CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie CLEVER CONTROL. Inteligentne sterowanie

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii...

Wszystkie przeprowadzone badania i testy potwierdzają, że prawidłowo dobrane i zamontowane kurtyny powietrzne są wysoce skuteczne. Chronią cenną energię cieplną pozwalając zaoszczędzić nawet 80% energii przy jednoczesnej ochronie klimatu wewnętrznego i zwiększeniu komfortu ludzi.

Rozwiązania free coolingu bezpośredniego

Metoda free coolingu bezpośredniego w agregatach chłodniczych to rozwiązanie polegające, jak sama nazwa wskazuje, na bezpośrednim schłodzeniu wody ziębniczej na wymienniku free coolingu z wykorzystaniem naturalnych pokładów chłodu zawartych w powietrzu zewnętrznym. Obecnie na rynku najpopularniejsze są dwa rozwiązania.

Pierwsze wykorzystuje trójdrogowy zawór regulacyjny oraz dodatkowy wymiennik free coolera montowany przed skraplaczem sprężarkowego agregatu chłodniczego, a drugie polega na wykorzystaniu dry coolera w sprężarkowym agregacie ziębniczym, który ponadto pełni funkcję free coolera w okresie zimowym.

Wykorzystanie trójdrogowego zaworu regulacyjnego i dodatkowego wymiennika free coolera

W tradycyjnym rozwiązaniu dodatkowy wymiennik free coolingu jest montowany przed skraplaczem, a trójdrogowy zawór regulacyjny umieszczony przed parowaczem sprężarkowego układu chłodniczego. Dodatkowy wymiennik free coolingu powoduje zwiększone opory na drodze przepływu powietrza i cieczy oziębianej, podobnie zwiększone opory pojawią się na drodze przepływu cieczy przez dodatkowy zawór trójdrogowy. Z uwagi na możliwość zamarznięcia wody konieczne jest zastosowanie domieszek glikolu w celu obniżenia temperatury krzepnięcia cieczy oziębianej.

W tego typu układzie rozróżnić można umownie trzy zasadnicze okresy pracy: letni, przejściowy oraz zimowy. Jako okres letni rozumie się okres, w którym temperatura powietrza zewnętrznego jest wyższa lub równa temperaturze wody na powrocie z instalacji (na wlocie do agregatu). Funkcja free coolingu pozostaje wtedy wyłączona.

Proces free coolingu rozpoczyna się w okresie przejściowym, gdy temperatura powietrza zewnętrznego jest o około jeden stopień niższa od temperatury wody ziębniczej na powrocie z instalacji. Wentylatory przy sekcji skraplacza załączają się na maksymalną prędkość obrotową, tak by z powietrza zewnętrznego uzyskać jak największe pokłady naturalnego chłodu.

Ponieważ temperatura powietrza zewnętrznego jest zbyt wysoka, by uzyskać zadaną temperaturę wody na wyjściu z agregatu tylko z wykorzystaniem wymiennika free coolingu, dodatkowe schłodzenie wody do żądanej temperatury odbywa się z wykorzystaniem sprężarkowego układu chłodniczego. Problematyczne przechłodzenie powierzchni skraplacza w okresie przejściowym, spowodowane wymuszoną pracą wentylatorów z pełną prędkością obrotową, jest rozwiązane poprzez asymetryczny podział powierzchni sekcji skraplacza.

Zmniejszenie powierzchni wymiany ciepła powoduje podniesienie temperatury skraplania w układzie chłodniczym do wartości gwarantujących poprawne i stabilne warunki pracy załączanego układu chłodniczego.

W okresie zimowym, gdy temperatura powietrza zewnętrznego pozwala na uzyskanie z wymiennika free coolingu 100% wydajności znamionowej agregatu, woda ziębnicza osiąga zadaną temperaturę przy całkowicie wyłączonym układzie chłodniczym (sprężarki pozostają wyłączone). Temperatura powietrza zewnętrznego, przy której wymiennik free coolingu osiąga 100% wydajności ziębienia agregatu, zależy od producenta, konstrukcji agregatu oraz temperatury wody ziębniczej w instalacji.

Szacunkowo można przyjąć, że temperatura ta jest mniejsza o ok. 16–20°C (zależnie od konstrukcji agregatu) od temperatury wody ziębniczej na powrocie z instalacji (na wlocie do agregatu).

W miarę obniżania się temperatury powietrza zewnętrznego wydajność wymiennika zwiększa się, co może powodować przechłodzenie wody poniżej zadanej temperatury. Logika sterowania polega na zmniejszaniu obrotów wentylatorów aż do ich całkowitego wyłączenia. Dalsze obniżanie się temperatury powietrza atmosferycznego powoduje przestawienie zaworu trójdrogowego i regulację ilościową na wymienniku free coolingu. Przepływ przez wymiennik free coolingu jest zmniejszany i kierowany do parowacza wyłączonego układu chłodniczego, tak by zadana temperatura wody na wyjściu pozostała utrzymana.

Z punktu widzenia energochłonności agregatu i możliwości funkcji free coolingu można zaobserwować charakterystyczne punkty pracy:

    • proces free coolingu rozpoczyna się przy temperaturze powietrza zewnętrznego mniejszej o 1 lub 2°C od temperatury wody na powrocie (dla parametrów wody ziębniczej 12/7°C start free coolingu rozpoczyna się przy temperaturze zewnętrznej 11 lub 10°C, zależnie od konstrukcji agregatu),
    • w zakresie pomiędzy temperaturą powietrza zewnętrznego o jeden lub dwa stopnie niższą od temperatury powrotu cieczy z instalacji a temperaturą otoczenia, przy której wymiennik free coolingu osiąga 100% mocy chłodniczej, płynnie zwiększa się udział wydajności free coolingu przy stopniowym wyłączaniu się poszczególnych stopni układu chłodniczego (sprężarek),
    • osiągnięcie 100-proc. wydajności chłodniczej odpowiada temperaturze powietrza zewnętrznego o ok. 16 do 20°C niższej od temperatury powrotu wody ziębniczej z instalacji (dla parametrów 12/7°C wartość ta wynosi od –4 do –8°C w zależności od konstrukcji agregatu).

Wykorzystanie dry coolera w sprężarkowym agregacie ziębniczym

Ten typ free coolingu wykorzystywany jest w agregatach ze skraplaczem chłodzonym cieczą współpracujących z dry coolerem. Dry cooler pełni w takich układach w okresie letnim funkcję urządzenia odprowadzającego ciepło od wody chłodzącej skraplacz agregatu chłodniczego, w związku z czym parametry pracy dry coolera wynikają z przyjętej obliczeniowej temperatury powietrza zewnętrznego.

Temperatura wody na dry coolerze powinna być w takim przypadku wyższa od temperatury powietrza zewnętrznego, tak by możliwe było przekazywanie ciepła z dry coolera do powietrza atmosferycznego. Przy najczęściej przyjmowanej obliczeniowej temperaturze powietrza zewnętrznego od 30 do 35°C temperatura wody na dry coolerze wynosi od 45/40 do 50/45°C.

Analizując pracę i parametry dry coolera, można zauważyć, że dla założonych parametrów wody ziębniczej na parowaczu agregatu (np. 12/7°C) jego wydajność chłodnicza zmienia się wraz z temperaturą powietrza zewnętrznego. Przy określonej temperaturze powietrza zewnętrznego wydajność dry coolera będzie odpowiadać wydajności ziębniczej agregatu chłodniczego.

Jeżeli istnieje potrzeba doprowadzenia w takich warunkach chłodu do systemu, zastosowanie sprężarkowego układu chłodniczego o dużym poborze mocy elektrycznej przez sprężarki jest nieuzasadnione. Układ może przełączyć się na tryb free coolingu, pobierając dużo mniejszą moc elektryczną (tylko przez wentylatory) w stosunku do załączonego układu sprężarkowego o dużo większym poborze (koniecznym do napędu sprężarek).

Wentylatory kontrolują temperaturę wody na wylocie przy wyłączonym sprężarkowym układzie chłodniczym. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez autora, jeżeli dry cooler zostanie dobrany tylko do mocy chłodniczej i parametrów wynikających z potrzeby odprowadzenia ciepła ze skraplacza agregatu chłodniczego, temperatura powietrza zewnętrznego, przy której dry cooler mógłby się załączyć w trybie free coolera, jest na tyle niska, że oszczędności energetyczne nie będą zadowalające.

Uzasadnione jest zatem przewymiarowanie powierzchni dry coolera lub też dobór dry coolera dla parametrów pracy w trybie free coolingu (z weryfikacją parametrów pracy dry coolera w okresie letnim).

Przewymiarowanie powierzchni dry coolera lub też jego dobór na potrzeby pracy jako free coolera powoduje konieczność sprawdzenia dwóch warunków: pierwszy wynika ze zmiany przepływów dla dwóch różnych trybów pracy i prawdopodobieństwa zmniejszenia liczby Reynoldsa poniżej wartości dopuszczalnych, drugi związany jest z ograniczeniem przepływu przez dry cooler wynikającym z ewentualnego wykorzystania tej samej pompy cyrkulacyjnej do pracy dry coolera i free coolera.

W rozwiązaniu tego typu należy przeanalizować fakt, że moment przełączania układu z trybu dry coolera na free cooler i odwrotnie nie jest korzystny dla instalacji. Następuje nagła zmiana parametrów pracy instalacji, co powoduje wahania temperatury wywołane bezpośrednio zmianą parametrów pracy dry coolera lub dłuższym postojem związanym z wyregulowaniem temperatur w instalacji. Nie do pominięcia jest fakt, że w tradycyjnych rozwiązaniach tego typu nie jest możliwa jednoczesna praca dry coolera jako urządzenia odprowadzającego ciepło z dry coolera oraz free coolera.

W związku z tym niemożliwa jest jednoczesna praca sprężarkowego agregatu chłodniczego oraz układu free coolingu w tym samym czasie. Powoduje to, że układ free coolingu zostaje załączany z dużym opóźnieniem w stosunku do np. rozwiązania z trójdrogowym zaworem regulacyjnym i dodatkowym wymiennikiem free coolera.

Im „później” zostaje załączony układ free coolingu, tym mniejsza pozostaje możliwa liczba godzin pracy w sezonie związana z wykorzystaniem darmowego źródła chłodu. Przenosi się to na różnice w oszczędnościach energii elektrycznej. Z punktu widzenia pracy układu free coolingu dla tego rozwiązania można zauważyć, że:

    • w tego typu rozwiązaniach (brak możliwości jednoczesnej pracy suchej chłodnicy jako dry coolera i free coolera) dry cooler pracuje jako urządzenie odprowadzające ciepło ze sprężarkowego agregatu chłodniczego aż do momentu osiągnięcia dla zadanych parametrów wody ziębniczej 100% mocy chłodniczej agregatu,
    • aby dry cooler mógł pracować jako free cooler, często konieczne staje się jego przewymiarowanie w stosunku do dry coolera wymiarowanego tylko na potrzeby odprowadzenia ciepła z agregatu,
    • temperatura zewnętrzna, przy której wymiennik free coolingu osiąga pełną wydajność ziębniczą, jest zależna od powierzchni wymiany ciepła wymiennika free coolera, temperatur czynników uczestniczących w procesie wymiany ciepła itp. Każdorazowo przy wymiarowaniu free coolera konieczne staje się określenie temperatury zewnętrznej, przy której układ ma się przełączyć na tryb free coolingu,
    • w zakresie występowania temperatur zewnętrznych, od maksymalnych do temperatury odpowiadającej punktowi przełączania układu na free cooling, pracuje sprężarkowy układ chłodniczy (dry cooler odprowadza ciepło z agregatu). Poniżej tej temperatury układ przełącza się na tryb free coolingu. Rozpatrywane są zatem dwa umowne okresy pracy: letni i zimowy,
    • z uwagi na brak możliwości pracy w umownym okresie przejściowym przewidywane są straty energetyczne związane z pracą układu sprężarkowego zamiast układu free coolingu, w odniesieniu do rozwiązań umożliwiających pracę free coolingu w tym okresie. Porównanie analityczne obu metod free coolingu bezpośredniego

Porównanie analityczne obu metod free coolingu bezpośredniego

Rozwiązanie free coolingu w postaci trójdrogowego zaworu regulacyjnego i dodatkowego wymiennika free coolingu zostało skonfrontowane z rozwiązaniem free coolingu w postaci agregatu ze skraplaczem chłodzonym cieczą z dry coolerem pełniącym w okresie letnim funkcję urządzenia odbierającego ciepło od skraplacza, a w okresie zimowym funkcję free coolera.

W obydwu przypadkach mamy zatem do czynienia z rozwiązaniami free coolingu bezpośredniego. Różnią się one tym, że analizowane rozwiązanie z dry coolerem nie pozwala na równoległą pracę free coolingu i sprężarkowego układu chłodniczego. Start procesu free coolingu rozpoczyna się z dużym opóźnieniem w stosunku do rozwiązania z trójdrogowym zaworem regulacyjnym i dodatkowym wymiennikiem free coolingu. Powodować to może duże różnice w kosztach eksploatacji.

Dane techniczne agregatu A (wg kart doborów technicznych)

    • parametry pracy: 12/7°C MEG 40%, powietrze zewnętrzne: 32°C;
    • moc chłodnicza: 381 kW;
    • pobór mocy sprężarek: 111 kW;
    • pobór mocy wentylatorów: 13 kW;
    • efektywność energetyczna układu chłodniczego EER: 381/111 kW = 3,43;
    • efektywność energetyczna agregatu chłodniczego bez uwzględnienia pomp parowacza: 381/(111 + 13) = 381/124 = 3,07;
    • free cooling: start przy 10°C. Wydajność 100% uzyskiwana przy –8,0°C. Możliwość równoległej pracy układu sprężarkowego oraz układu free coolingu w okresie przejściowym, co pozwala przewidywać oszczędności energetyczne.

Dane techniczne agregatu B (wg kart doborów technicznych)

    • parametry pracy: 12/7°C MEG 35%, woda chłodząca skraplacz: 45/40°C MEG 35%, powietrze zewnętrzne: 32°C;
    • moc chłodnicza: 383 kW;
    • pobór mocy sprężarek: 118 kW;
    • pobór mocy wentylatorów dry coolera: 26 kW;
    • pobór mocy przez pompy skraplacza: ok. 3 kW;
    • efektywność energetyczna układu chłodniczego EER: 383/118 = 3,24;
    • efektywność energetyczna agregatu chłodniczego bez uwzględnienia pomp parowacza: 383/(118 + 26 + 3) = 381/147 = 2,59;
    • free cooling: start i przełączanie na tryb free coolingu przy temperaturze –1°C. Brak możliwości pracy równoległej układu sprężarkowego oraz free coolingu pozwala przewidywać straty energetyczne.

Założenia pracy instalacji

Agregaty pracują stale z pełną wydajnością 380 kW przez cały sezon (8761 godzin). W analizie uwzględniono pobór mocy przez sprężarki i wentylatory przy pominięciu wpływu temperatury zewnętrznej na osiągi urządzeń (pominięto wpływ zmiany temperatury zewnętrznej na wydajność chłodniczą i pobór mocy elektrycznej przez agregaty). Kalkulacje są szacunkowe.Przy założeniu ciągłej pracy urządzeń chłodniczych przez cały sezon można rozpatrywać charakterystyczne punkty pracy obu rozwiązań:

    • agregat A – praca układu chłodniczego w zakresie temperatur powietrza zewnętrznego +35 do –1°C; praca w okresie przejściowym (częściowa praca układu chłodniczego/częściowa praca w trybie free coolingu) od +10 do –8°C; praca w trybie free coolingu w zakresie temperatur powietrza zewnętrznego od –8 do –20°C;
    • agregat B – praca tylko układu chłodniczego w zakresie temperatur powietrza zewnętrznego od +35 do –1°C; praca w trybie free coolingu w zakresie temperatur  powietrza zewnętrznego od –1 do –20°C.

Dane meteorologiczne dla Krakowa

Liczba godzin pracy sprężarek: 8761 godz./sezon. Liczba godzin pracy w zakresie weryfikowanych przedziałów częstości występowania temperatur zewnętrznych:

agregat A:

    • od +35 do –10°C: 3879 godz./sezon,
    • od +10 do –8°C: 4596 godz./sezon,
    • od –8 do –20°C: 286 godz./sezon,
    • razem: 8761 godz./sezon;

agregat B + dry cooler:

    • od +35 do –1°C: 7265 godz./sezon,
    • od –1 do –20°C: 1496 godz./sezon,
    • razem: 8761 godz./sezon.

Analiza porównawcza

Zużycie energii elektrycznej dla rozwiązania opartego na agregacie A

Kalkulacje dla trzech okresów wyznaczonych przez pracę układu free coolingu.

Okres letni:

Okres letni

Okres przejściowy:

Okres przejściowy

Okres zimowy:

Okres zimowy

gdzie:

Pel – pobór mocy elektrycznej przez sprężarki jest wartością interpolowaną dla okresu przejściowego: 0% przy temperaturze –8,0°C, 100% przy temperaturze 10°C. Funkcja w przybliżeniu liniowa w tym zakresie.

Zużycie energii elektrycznej dla rozwiązania opartego na agregacie B wraz z dry coolerem

Praca układu chłodniczego:

Praca układu

Praca trybu free coolingu:

Praca trybu free cooling

Różnica w kosztach eksploatacji

Agregat A: 799 540 kWh.

Agregat B + dry cooler: 1 106 851 kWh.

Różnica w zużyciu energii elektrycznej w sezonie wynikająca z zastosowania agregatu A z funkcją free coolingu w stosunku do agregatu B:1 193 970 – 799 540 = 307 311 kWh.

Oszczędności w kosztach eksploatacji w wyniku zastosowania agregatu A przy ww. założeniach oraz po przyjęciu kosztów w wysokości 1 kWh = 0,40 zł: 122 924 zł/sezon.

Wnioski

Na podstawie obydwu części artykułów można wyciągnąć następujące wnioski:

    • poszczególne rozwiązania funkcji free coolingu różnią się między sobą nie tylko konstrukcyjnie, ale także pod względem przewidywanych oszczędności energetycznych wynikających z ich zastosowania,
    • w oparciu o analizę porównawczą niektórych rozwiązań free coolingu można wykazać, że różnice w kosztach eksploatacji mogą być bardzo znaczące,
    • w celu porównania różnych rozwiązań funkcji free coolingu konieczne jest przeanalizowanie zachowania się układów free coolingu w pełnym zakresie występowania temperatur zewnętrznych (kiedy następuje rozpoczęcie procesu free coolingu, możliwość równoległej pracy ze sprężarkowym układem chłodniczym, kiedy dany układ free coolingu osiąga 100-proc. wydajność ziębniczą agregatu itp.),
    • jak wynika z przeprowadzonych analiz, rozwiązania free coolingu, które pozwalają na pracę już od wysokich temperatur powietrza zewnętrznego (niewiele niższych od wymaganej temperatury wody na powrocie z instalacji),
    • równoległą pracę układu free coolingu i sprężarkowego układu chłodniczego, a także osiągnięcie pełnej wydajności chłodniczej przy stosunkowo wysokiej temperaturze powietrza zewnętrznego, cechują się największymi oszczędnościami energetycznymi,
    • rozwiązania tradycyjne oparte na trójdrogowym zaworze regulacyjnym i dodatkowym wymienniku free colingu spełniają powyższe postulaty i powinny być rozpatrywane w pierwszej kolejności jako cechujące się największymi oszczędnościami energetycznymi, prostotą i zintegrowanym sterowaniem oraz umożliwiające płynne przejście z pracy układu sprężarkowego na układ free coolingu bez konsekwencji dla instalacji (zmiany temperatury w układzie), w instalacjach, w których z różnych przyczyn nie jest możliwe wykorzystanie tradycyjnych rozwiązań free coolingu, zalecane jest stosowanie innych metod.

W obydwu częściach artykułu pominięto analizę układu free coolingu opartego na agregacie chłodniczym ze skraplaczem chłodzonym cieczą oraz dry coolerem połączonych ze sobą układem hydraulicznym umożliwiającym jednoczesną pracę dry coolera w trybie free coolingu (free cooler) oraz urządzenia odprowadzającego ciepło ze skraplacza agregatu chłodniczego.

Literatura

  1. Adamski B., Free-cooling pośredni czy bezpośredni? Dylemat inwestora i projektanta, „Chłodnictwo i Klimatyzacja” nr 8/2010.
  2. Klimczuk B., Tzw. free-cooling w systemach z bezpośrednim odparowaniem syntetycznego czynnika chłodniczego, „Technika Chłodnicza i Klimatyzacyjna” nr 3/2010.
  3. Kot J., DX free-cooling – w oczekiwaniu na polemikę, „Chłodnictwo i Klimatyzacja” nr 5/2008.
  4. Adamski B., Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych cz. 1, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2009.
  5. Adamski B., Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych cz. 2, „Rynek Instalacyjny” nr 6/2009.

Komentarze

Powiązane

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają...

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają we wnętrzu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub są przenoszone do pomieszczeń. Osiadłe w instalacjach zanieczyszczenia stałe, namnażające się drobnoustroje świadczą o stanie higienicznym instalacji, który wpływa na czystość oraz jakość powietrza nawiewanego do wentylowanych lub klimatyzowanych...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich...

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich długości oraz po narysowaniu podstawowego schematu ich przebiegu należy przemyśleć szczegóły rozwiązania instalacji. Dodatkowe informacje zamieszczone poniżej przydadzą się podczas tej fazy projektowania...

Redakcja RI news Nowe normy – wrzesień 2022 r.

Nowe normy – wrzesień 2022 r. Nowe normy – wrzesień 2022 r.

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN...

W zestawieniu podano wybrane nowe normy z branży instalacyjnej i projekty norm. Wykaz przygotowano na podstawie informacji normalizacyjnych podawanych w wersji elektronicznej miesięcznika „Wiadomości PKN – Normalizacja”.

Redakcja RI Taconova - pierwszy oddział w Polsce

Taconova - pierwszy oddział w Polsce Taconova - pierwszy oddział w Polsce

Szwajcarska Taconova powołała Taconova Polska Sp. z o.o. w celu dalszego podnoszenia standardów obsługi klientów i uproszczenia systemu sprzedaży.

Szwajcarska Taconova powołała Taconova Polska Sp. z o.o. w celu dalszego podnoszenia standardów obsługi klientów i uproszczenia systemu sprzedaży.

Sebastian Brzoza, Piotr Lędzion Regulacja i równoważenie w wodnych instalacjach grzewczych i chłodniczych

Regulacja i równoważenie w wodnych instalacjach grzewczych i chłodniczych Regulacja i równoważenie w wodnych instalacjach grzewczych i chłodniczych

Projektanci, mając do wyboru kilkanaście różnych rozwiązań technicznych, często stają przed dylematem, które z nich będzie optymalne. W artykule omówiono zalecane rozwiązania układów równoważenia i regulacji...

Projektanci, mając do wyboru kilkanaście różnych rozwiązań technicznych, często stają przed dylematem, które z nich będzie optymalne. W artykule omówiono zalecane rozwiązania układów równoważenia i regulacji instalacji grzewczych oraz chłodzących w budynkach niemieszkalnych. Rozwiązania te wychodzą naprzeciw nowym standardom i wymaganiom w budynkach zarówno nowych, jak i modernizowanych.

Sebastian Brzoza, Piotr Lędzion Regulacja i równoważenie w wodnych instalacjach grzewczych i chłodniczych. Cz. 2. Aplikacje zalecane dla budynków mieszkalnych

Regulacja i równoważenie w wodnych instalacjach grzewczych i chłodniczych. Cz. 2. Aplikacje zalecane dla budynków mieszkalnych Regulacja i równoważenie w wodnych instalacjach grzewczych i chłodniczych. Cz. 2. Aplikacje zalecane dla budynków mieszkalnych

W artykule opisane zostały zalecane rozwiązania techniczne dotyczące wodnych instalacji ogrzewania w budynkach mieszkaniowych.

W artykule opisane zostały zalecane rozwiązania techniczne dotyczące wodnych instalacji ogrzewania w budynkach mieszkaniowych.

Redakcja RI Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej

Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej

Projektowanie instalacji c.o. nie kończy się na doborze źródła ciepła i grzejników czy przewodów chłodniczych. Gwarancją prawidłowej pracy instalacji jest jej zrównoważenie hydrauliczne.

Projektowanie instalacji c.o. nie kończy się na doborze źródła ciepła i grzejników czy przewodów chłodniczych. Gwarancją prawidłowej pracy instalacji jest jej zrównoważenie hydrauliczne.

dr inż. Kazimierz Żarski Dobór elementów kotłowni wodnych małej i średniej mocy

Dobór elementów kotłowni wodnych małej i średniej mocy Dobór elementów kotłowni wodnych małej i średniej mocy

Artykuł zawiera opis procedur doboru elementów kotłowni w odniesieniu do schematów ideowych prezentowanych w poprzednich artykułach z cyklu.

Artykuł zawiera opis procedur doboru elementów kotłowni w odniesieniu do schematów ideowych prezentowanych w poprzednich artykułach z cyklu.

dr inż. Kazimierz Żarski Układy wody lodowej. Zastosowanie czynników o niskiej temperaturze krzepnięcia

Układy wody lodowej. Zastosowanie czynników o niskiej temperaturze krzepnięcia Układy wody lodowej. Zastosowanie czynników o niskiej temperaturze krzepnięcia

W instalacjach tzw. wody lodowej prowadzonych wewnątrz budynków czynnikiem chłodniczym może być woda, jednak przy zewnętrznej lokalizacji jednostek wytwarzających chłód układy te powinny być wypełnione...

W instalacjach tzw. wody lodowej prowadzonych wewnątrz budynków czynnikiem chłodniczym może być woda, jednak przy zewnętrznej lokalizacji jednostek wytwarzających chłód układy te powinny być wypełnione płynem niezamarzającym zimą. W Polsce najczęściej stosuje się w tym celu wodny roztwór glikolu etylenowego lub propylenowego o stężeniu 30–40%.

Stefan Dembicki Kulowe zawory regulacyjne Navaltrim

Kulowe zawory regulacyjne Navaltrim Kulowe zawory regulacyjne Navaltrim

Fińska firma Naval od wielu już lat produkuje różnego rodzaju zawory kulowe. Obecnie jest największym na świecie producentem wytwarzającym asortyment w liczbie ok. 700 tys. sztuk rocznie.

Fińska firma Naval od wielu już lat produkuje różnego rodzaju zawory kulowe. Obecnie jest największym na świecie producentem wytwarzającym asortyment w liczbie ok. 700 tys. sztuk rocznie.

dr inż. Edmund Nowakowski Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody Termostatyczne zawory regulacyjne w obiegu cyrkulacyjnym instalacji ciepłej wody

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w...

Układ instalacji z zamontowanymi na pionach cyrkulacyjnych termostatycznymi zaworami regulacyjnymi jest jednym z najczęściej projektowanych. W artykule omówiono zagadnienia doboru tych zaworów, gdyż w praktyce może to sprawiać problemy.W instalacjach ciepłej wody występuje zagrożenie rozwoju bakterii Legionella. Aby ograniczyć do minimum możliwości rozwoju tych bakterii, w „Warunkach technicznych” wprowadzono szereg zaleceń do stosowania.

Redakcja RI news Nowości w ofercie Klima-Therm by Clint

Nowości w ofercie Klima-Therm by Clint Nowości w ofercie Klima-Therm by Clint

Czynniki chłodnicze o niskim GWP R452B i R513A, nowe energooszczędne modele urządzeń oraz wiele nowych opcji dostępnych akcesoriów – to najważniejsze elementy najnowszej oferty produktowej włoskiej marki...

Czynniki chłodnicze o niskim GWP R452B i R513A, nowe energooszczędne modele urządzeń oraz wiele nowych opcji dostępnych akcesoriów – to najważniejsze elementy najnowszej oferty produktowej włoskiej marki Clint, która jest już dostępna dla klientów firmy Klima-Therm.

Redakcja RI Agregaty wody lodowej

Agregaty wody lodowej Agregaty wody lodowej

Inżynierowie firmy Johnson Controls stworzyli jednostopniowy, odśrodkowy agregat wody lodowej YORK® YZ na bazie łożysk magnetycznych z czynnikiem R-1233zd(E).

Inżynierowie firmy Johnson Controls stworzyli jednostopniowy, odśrodkowy agregat wody lodowej YORK® YZ na bazie łożysk magnetycznych z czynnikiem R-1233zd(E).

Jarema Chmielarski Izolacje instalacji wody lodowej

Izolacje instalacji wody lodowej Izolacje instalacji wody lodowej

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego...

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego zwiększenia grubości izolacji w razie braku swobodnej cyrkulacji powietrza. Dobór minimalnej grubości izolacji ze względu na zapobieganie kondensacji pary wodnej uzupełniony jest informacją nt. optymalnej grubości izolacji z punktu widzenia oszczędności energii. W dalszej części omówione zostały...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Systemy ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego w obiektach o dużej kubaturze

Systemy ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego w obiektach o dużej kubaturze Systemy ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego w obiektach o dużej kubaturze

W artykule porównano działanie najbardziej popularnych systemów o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza opartych na wodzie ziębniczej oraz systemów ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego (VRF, VRV) w...

W artykule porównano działanie najbardziej popularnych systemów o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza opartych na wodzie ziębniczej oraz systemów ze zmiennym przepływem czynnika chłodniczego (VRF, VRV) w budynkach wielkokubaturowych.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Pobór energii elektrycznej przez agregaty chłodnicze

Pobór energii elektrycznej przez agregaty chłodnicze Pobór energii elektrycznej przez agregaty chłodnicze

W artykule zawarto informacje dotyczące zużycia energii elektrycznej przez agregaty chłodnicze. Przedstawiono podstawowe zagadnienia z elektrotechniki i wzory umożliwiające obliczenie zużycia energii elektrycznej...

W artykule zawarto informacje dotyczące zużycia energii elektrycznej przez agregaty chłodnicze. Przedstawiono podstawowe zagadnienia z elektrotechniki i wzory umożliwiające obliczenie zużycia energii elektrycznej przez poszczególne komponenty agregatów chłodniczych, wymagających doprowadzenia energii elektrycznej, a także dokonano zestawienia danych elektrycznych cechujących wytwornice wody ziębniczej, jakie należy przedstawić w wytycznych branżowych. Ponadto zaprezentowano metody umożliwiające zmniejszenie...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 1.)

Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 1.) Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 1.)

W poprzednich numerach Rynku Instalacyjnego (12/07 i 1–2/08) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania instalacji freonowych z bezpośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego. Z uwagi...

W poprzednich numerach Rynku Instalacyjnego (12/07 i 1–2/08) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania instalacji freonowych z bezpośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego. Z uwagi na dużą popularność systemów wody ziębniczej, które są najczęściej wykorzystywanymi układami doprowadzającymi czynnik chłodzący do odbiorników chłodu, w niniejszym artykule zostaną przedstawione podstawowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę przy wymiarowaniu tego typu instalacji.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Sprężarkowe agregaty wody ziębniczej ze skraplaczem chłodzonym cieczą. Budowa, przegląd, zastosowanie

Sprężarkowe agregaty wody ziębniczej ze skraplaczem chłodzonym cieczą. Budowa, przegląd, zastosowanie Sprężarkowe agregaty wody ziębniczej ze skraplaczem chłodzonym cieczą. Budowa, przegląd, zastosowanie

Agregat wody ziębniczej składa się z typowego układu chłodniczego, wyposażony jest więc w: wymienniki parowacza i skraplacza, sprężarki (lub zespół sprężarek), zawór rozprężny oraz przewody freonowe. Czynnik...

Agregat wody ziębniczej składa się z typowego układu chłodniczego, wyposażony jest więc w: wymienniki parowacza i skraplacza, sprężarki (lub zespół sprężarek), zawór rozprężny oraz przewody freonowe. Czynnik chłodniczy (zwany również ziębnikiem), krążąc w zamkniętym obiegu układu chłodniczego, podlega ciągłym przemianom. W parowaczu, przez który przepływa ochładzana woda, czynnik chłodniczy odbiera od niej ciepło (powodując jej schłodzenie) i odparowuje.

mgr inż. Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono...

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono zagadnienia związane z doborem wzbiorczych naczyń przeponowych i zbiorników buforowych oraz celowości ich zastosowania w systemie z pośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego. W drugiej i ostatniej części artykułu zostaną przedstawione aspekty związane z doborem zaworów bezpieczeństwa, filtrów...

dr inż. Anna Charkowska Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1) Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte...

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte informacje o materiałach stosowanych obecnie do wykonania filtrów powietrza, a także o budowie filtrów powietrza oraz podstawowe wymagania dotyczące odbioru instalacji zawierających filtry powietrza.

dr inż. Anna Charkowska Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach...

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach „Rynku Instalacyjnego” zagadnień związanych z czystością i czyszczeniem instalacji. Przedstawione zostaną najnowsze informacje na ten temat, wynikające m.in. z pojawienia się w lipcu 2008 r. wersji roboczej normy europejskiej dotyczącej czystości instalacji.

mgr inż. Marcin Łuczak Triki automatyki

Triki automatyki Triki automatyki

W artykule scharakteryzowano rozwiązania zmierzające do optymalizacji zużycia energii przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów sterowania centralą wentylacyjną, czyli bez konieczności ponoszenia dodatkowych...

W artykule scharakteryzowano rozwiązania zmierzające do optymalizacji zużycia energii przy wykorzystaniu odpowiednich algorytmów sterowania centralą wentylacyjną, czyli bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów inwestycyjnych na urządzenia.Więcej na str. 75 Rynku Instalacyjnego 9/2009

mgr inż. Krzysztof Kaiser Tłumiki akustyczne w instalacjach wentylacyjnych

Tłumiki akustyczne w instalacjach wentylacyjnych Tłumiki akustyczne w instalacjach wentylacyjnych

Na coraz powszechniejsze stosowanie wentylacji mechanicznej wpływa poprawianie się szczelności budynków, spowodowane działaniami energooszczędnościowymi, takimi jak wymiana stolarki okiennej i drzwiowej...

Na coraz powszechniejsze stosowanie wentylacji mechanicznej wpływa poprawianie się szczelności budynków, spowodowane działaniami energooszczędnościowymi, takimi jak wymiana stolarki okiennej i drzwiowej na bardziej szczelną, wykonanie termoizolacji budynku itp. jednak instalacja wentylacyjna może stać się przyczyną zwiększonego poziomu hałasu w pomieszczeniu. Aby temu zapobiec, wszędzie tam, gdzie tłumienie dźwięków okazuje się niewystarczające, należy wprowadzić dodatkowy element konstrukcyjny...

mgr inż. Bartłomiej Adamski Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych (cz. 1)

Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych (cz. 1) Systemy free coolingu pośredniego. Analiza i symulacja oszczędności pod kątem nakładów eksploatacyjnych (cz. 1)

W „Rynku Instalacyjnym” nr 7/8 z 2007 r. [1] autor szczegółowo przedstawił zasadę działania jednej z metod wykorzystania funkcji pośredniego free-coolingu w sprężarkowych agregatach chłodniczych. Z uwagi,...

W „Rynku Instalacyjnym” nr 7/8 z 2007 r. [1] autor szczegółowo przedstawił zasadę działania jednej z metod wykorzystania funkcji pośredniego free-coolingu w sprężarkowych agregatach chłodniczych. Z uwagi, że metod pozwalających na wykorzystanie darmowych nakładów chłodu jest na rynku dużo, w niniejszym artykule dokonano prezentacji najczęściej wykorzystywanych metod i przedstawiono krótko ich wady i zalety. W drugiej części artykułu, w oparciu o najczęściej wykorzystywaną metodę free coolingu pośredniego...

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.