W instalacjach tzw. wody lodowej prowadzonych wewnątrz budynków czynnikiem chłodniczym może być woda, jednak przy zewnętrznej lokalizacji jednostek wytwarzających chłód układy te powinny być wypełnione płynem niezamarzającym zimą. W Polsce najczęściej stosuje się w tym celu wodny roztwór glikolu etylenowego lub propylenowego o stężeniu 30–40%.
Komfortowa wentylacja pozwala ograniczyć koszty ogrzewania, a latem naturalnie i zdrowo schłodzić powietrze. Co więcej, pomaga zapobiegać uczuciu duszności w okresie upałów, a zimą dowilżać suche powietrze...
Komfortowa wentylacja pozwala ograniczyć koszty ogrzewania, a latem naturalnie i zdrowo schłodzić powietrze. Co więcej, pomaga zapobiegać uczuciu duszności w okresie upałów, a zimą dowilżać suche powietrze w budynku. Dobrze, jeśli działa także prozdrowotnie, redukując stężenie bakterii i grzybów w powietrzu wentylacyjnym.
Oferta Wilo dla chłodnictwa to nie tylko popularne, wysokosprawne pompy bezdławnicowe, które mogą również pracować z mieszaniną woda-glikol w stężeniu do 50%, ale także cała gama pomp, które doskonale...
Oferta Wilo dla chłodnictwa to nie tylko popularne, wysokosprawne pompy bezdławnicowe, które mogą również pracować z mieszaniną woda-glikol w stężeniu do 50%, ale także cała gama pomp, które doskonale sprawdzają się w obiegach chłodniczych pierwotnych i wtórnych wodnych i wodno-glikolowych. Coraz częściej w w/w układach stosuje się również jako medium mrówczan potasu, który przy pewnych zastrzeżeniach może być przetłaczany za pomocą pomp Wilo.
Jesteśmy firmą zajmującą się prefabrykacją oraz montażem instalacji wentylacyjnych. Nasze wieloletnie doświadczenie w realizacjach wielu projektów skłania nas do szukania nowych rozwiązań w dziedzinie...
Jesteśmy firmą zajmującą się prefabrykacją oraz montażem instalacji wentylacyjnych. Nasze wieloletnie doświadczenie w realizacjach wielu projektów skłania nas do szukania nowych rozwiązań w dziedzinie wentylacji. Wychodząc naprzeciw polepszaniu warunków bytowych ludzi przebywających w pomieszczeniach z wentylacją i rekuperacją, wprowadziliśmy w tych instalacjach montaż generatorów emitujących jony ujemne nazywane aerojonami.
Gęstość roztworu glikolu jest nieznacznie większa niż wody, a kinematyczny współczynnik lepkości jest w przypadku glikolu znacznie wyższy. Specyficzne właściwości fizyczne roztworu glikolu należy uwzględnić przy doborze elementów układów chłodzenia: rurociągów, pomp, zaworów regulacyjnych, zaworów bezpieczeństwa i przeponowych naczyń wzbiorczych.
Właściwości fizyczne roztworu glikolu
Stężenie roztworu glikolu jest zależne od jego temperatury krzepnięcia. W tab. 1 podano temperaturę krzepnięcia roztworu glikolu etylenowego i propylenowego. Zakres temperaturowy obejmuje większość obszaru kraju, natomiast w IV i V strefie klimatycznej powinien być stosowany roztwór glikolu etylenowego o stężeniu 40% [5]. Na rys. 1, 2, 3 i 4 pokazano właściwości fizyczne 30 i 35-proc. roztworu glikolu etylenowego i propylenowego [3] wraz z formułami aproksymującymi.
Tabela 1. Temperatura krzepnięcia [°C] roztworu glikolu etylenowego i propylenowego w zależności od stężenia
Obliczenia hydrauliczne rurociągów roztworu glikolu Wewnętrzne układy rurociągów są zwykle wykonywane z rur stalowych, miedzianych lub z tworzyw sztucznych (najczęściej PE SDR 11 lub 7,4). Na zewnątrz budynków przewody z tworzyw sztucznych nie powinny być stosowane ze względu na słabą odporność na niską temperaturę otoczenia.
Roztwór glikolu propylenowego lub etylenowego jest płynem newtonowskim. Obliczenia hydrauliczne przewodów wykonuje się na podstawie wzoru Colebrooka-White’a (w ruchu burzliwym i strefie przejściowej) lub Hagena-Poisseuille’a (w ruchu laminarnym). Wzory te są powszechnie znane [1], podobnie jak wzór Darcy-Weisbacha [1] do obliczania liniowej straty ciśnienia. Strata miejscowa jest liczona jako iloczyn sumy współczynników oporów miejscowych i ciśnienia dynamicznego.
Więcej szczegółów zainteresowani znajdą w publikacji [1] i podstawowych pozycjach bibliograficznych z dziedziny mechaniki cieczy. Obliczenia wygodnie wykonuje się w arkuszu kalkulacyjnym – w tab. 2 przedstawiono przykładowy formularz do obliczeń przewodów z tworzyw sztucznych (PE SDR 11). Przyjęte w formularzu oznaczenia są również powszechnie znane. Białe pola wypełnia użytkownik, zacienione są wyliczane przez program. Procedury obliczeniowe umieszczone zostały w obszarze roboczym arkusza. Wartości właściwości fizycznych są liczone za pomocą wzorów aproksymujących (rys. 1, 2, 3 i 4).
Rys. 1. Właściwości fizyczne 30% roztworu glikolu etylenowego [3] Źródło: Autor
Rys. 2. Właściwości fizyczne 35% roztworu glikolu etylenowego [3] Źródło: Autor
Rys. 3. Właściwości fizyczne 30% roztworu glikolu propylenowego [3] Źródło: Autor
Rys. 4. Właściwości fizyczne 35% roztworu glikolu propylenowego [3] Źródło: Autor
Dobór zaworów regulacyjnych
W układach chłodzenia pośredniego dobierane są zawory regulacji temperatury (z płynną regulacją lub typu on/off). Mogą to być zawory mieszające (regulacja jakościowa) lub rozdzielające (regulacja ilościowa). W gałęziach układu oraz, najczęściej, w obejściach chłodnic stosuje się zawory regulacji strumienia objętości (przepływu).
Niektórzy producenci zalecają zastosowanie zaworów regulacji przepływu przy każdej jednostce chłodzącej. W układach wody lodowej rzadziej stosuje się zawory regulacji różnicy ciśnienia. Zawór regulacyjny dobierany jest na podstawie przyjętej straty ciśnienia (w układach dwudrogowych na podstawie autorytetu zaworu, tj. stosunku straty ciśnienia w zaworze całkowicie otwartym do łącznej straty ciśnienia w regulowanym obwodzie):
gdzie: Δpzaw – strata ciśnienia w zaworze całkowicie otwartym [bar], ρ – gęstość cieczy [kg/m3], V – strumień objętości cieczy [m3/h], Kv – współczynnik przepływu zaworu.
Również te obliczenia wygodnie przeprowadza się w arkuszu kalkulacyjnym, podając współczynnik przepływu i sprawdzając stratę ciśnienia. W tab. 3 pokazano przykładowy dobór zaworów do jednostek wewnętrznych. Właściwości fizyczne cieczy są obliczane wg procedur pokazanych w tab. 2. Korzystanie z uproszczonej formuły (bez uwzględnienia gęstości płynu) prowadzi do niewielkiego błędu.
Tabela 2. Przykładowy formularz do obliczeń przewodów z tworzyw sztucznych (PE SDR 11) [4]
Tabela 3. Przykładowy dobór zaworów regulacyjnych do jednostek wewnętrznych (30-proc. roztwór glikolu propylenowego)
Dobór pomp
Wydajność pompy oblicza się ze wzoru:
gdzie: Vp – wydajność pompy [m3/s], ρ – gęstość cieczy [kg/m3], m – strumień masy cieczy [kg/s].
W celach praktycznych wydajność pompy przeliczana jest na m3/h. Wysokość podnoszenia pompy określa wzór:
gdzie: Hp – wysokość podnoszenia pompy [m], Δp – strata ciśnienia w układzie cyrkulacyjnym (równa różnicy ciśnienia wytwarzanego przez pompę) [Pa], ρ – gęstość cieczy [kg/m3], g – stała grawitacji (przyspieszenie ziemskie), równa 9,80665 m/s2.
Przy doborze pompy za pomocą programu doboru (autorstwa producenta pomp) należy zwrócić uwagę na tłoczony czynnik. Przyjęcie pompy o parametrach jak w wypadku wody spowoduje niedobór mocy silnika (większa gęstość i większe wewnętrzne straty ciśnienia w pompie). Większość producentów dostarcza programy doboru pomp z możliwością wyboru przetłaczanego czynnika. Nieuzasadnione jest przyjmowanie „zapasu” wydajności i wysokości podnoszenia przy dokładnym obliczeniu układów hydraulicznych.
W układach z przepływowym zbiornikiem buforowym pompa powinna pokonać łączne straty ciśnienia w obwodzie wraz z obiegiem parownika. W układach rozdzielonych zbiornikiem buforowym w formie sprzęgła hydraulicznego dobiera się osobne pompy do obiegu parownika agregatu wody lodowej i do obiegu instalacji.
Dobór zaworów bezpieczeństwa
Przyczyną wzrostu ciśnienia w układach chłodzenia może być jedynie zwiększenie się objętości cieczy spowodowane wzrostem temperatury. Dokładna procedura doboru zaworu bezpieczeństwa powinna określać przepustowość zaworu jako strumienia masy odpowiadającego zwiększeniu objętości w czasie. Z uwagi na niewielką prędkość zmiany parametrów cieczy w układach chłodzenia zaleca się [2] stosowanie wzoru z nieobowiązującej już normy PN-B-02414:
gdzie: M – przepustowość zaworu bezpieczeństwa [kg/s], V – pojemność instalacji [m3].
Średnicę króćca dolotowego zaworu bezpieczeństwa można obliczyć ze wzoru:
gdzie: do – średnica króćca dolotowego zaworu bezpieczeństwa [mm], M – przepustowość zaworu bezpieczeństwa [kg/s], αc – współczynnik wypływu zaworu bezpieczeństwa [–], 0,9 – współczynnik poprawkowy [–], pmax – najwyższe ciśnienie w instalacji [bar], ρ – gęstość cieczy [kg/m3].
Na pojemność instalacji składają się przewody, zbiornik buforowy oraz urządzenia do wytwarzania chłodu. W celu obliczenia zaworu bezpieczeństwa wystarczy znać łączną pojemność układu.
Dobór przeponowego naczynia wzbiorczego
W przypadku układów z roztworem glikolu część instalacji znajduje się wewnątrz, a część na zewnątrz budynku. W każdej części występuje inna różnica temperatury i zmiana objętości czynnika. W części zewnętrznej należy przyjąć zakres temperatury od minimalnej w sezonie grzewczym do maksymalnej w okresie lata. W praktyce można (w uproszczeniu) przyjąć zakres od –20 do 35°C.
W części wewnętrznej temperatura może mieć zakres 7–28°C. Najniższa temperatura odnosi się do czynnika chłodniczego, a najwyższa może wystąpić w niechłodzonej przestrzeni instalacyjnej, np. stropu podwieszonego. Pojemność użytkową naczynia wzbiorczego można wyznaczyć z wzoru:
gdzie: Vu – pojemność użytkowa naczynia wzbiorczego [dm3], V – pojemność instalacji [dm3], ?v v – względny przyrost objętości właściwej cieczy w zakresie zmiany temperatury [–].
Tabela 4. Obliczanie pojemności użytkowej naczynia wzbiorczego
Również w tym wypadku obliczenia wygodnie wykonuje się w arkuszu kalkulacyjnym (tab. 4). Pojemność całkowitą naczynia wzbiorczego oblicza się ze wzoru:
Przedstawione procedury obliczeniowe i narzędzia pozwalają na obliczenia układów chłodzenia zawierających roztwór glikolu (propylenowego lub etylenowego). Procedury te mogą stanowić dogodne narzędzie wspomagające obliczenia układów chłodzenia pośredniego w budynkach.
Literatura
Żarski K., Mechanika płynów. Wybrane zagadnienia w ujęciu komputerowym, Ośrodek Informacji „Technika Instalacyjna w Budownictwie”, Warszawa 2007.
Żarski K., Obiegi wodne i parowe w kotłowniach, Ośrodek Informacji „Technika Instalacyjna w Budownictwie”, Warszawa 2000.3. CAS200 – program doboru wymienników Alfa Laval.
Programy do obliczeń układów chłodzenia pośredniego, opracowanie autora.
PN-EN ISO 12831:2006 Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania projektowego obciążenia cieplnego.
Nowoczesne systemy regulacji strumienia powietrza umożliwiają oszczędność energii przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu użytkownikom. Wykorzystanie do sterowania wentylacją czujników zamontowanych w pomieszczeniach...
Nowoczesne systemy regulacji strumienia powietrza umożliwiają oszczędność energii przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu użytkownikom. Wykorzystanie do sterowania wentylacją czujników zamontowanych w pomieszczeniach sprawia, że instalacja pracuje tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
Pomieszczenia, w których montowane są sprężarki wchodzące w skład instalacji sprężonego powietrza i agregaty pomp próżniowych, wymagają odpowiedniej wentylacji i chłodzenia, a także czystości powietrza....
Pomieszczenia, w których montowane są sprężarki wchodzące w skład instalacji sprężonego powietrza i agregaty pomp próżniowych, wymagają odpowiedniej wentylacji i chłodzenia, a także czystości powietrza. Ma to istotny wpływ na eksploatację tych urządzeń – nieprawidłowa wentylacja grozi bowiem ich przegrzewaniem się i awarią.
W artykule poruszono problem zakresu stosowalności norm do obliczeń związanych z bilansowaniem energetycznym budynku na potrzeby sporządzenia świadectw charakterystyki energetycznej według nowej metodyki.
W artykule poruszono problem zakresu stosowalności norm do obliczeń związanych z bilansowaniem energetycznym budynku na potrzeby sporządzenia świadectw charakterystyki energetycznej według nowej metodyki.
O konieczności oszczędzania energii pierwotnej w instalacjach wentylacyjnych przekonana jest coraz większa rzesza użytkowników budynków. W związku z tym rozwiązania ograniczające zapotrzebowanie na energię...
O konieczności oszczędzania energii pierwotnej w instalacjach wentylacyjnych przekonana jest coraz większa rzesza użytkowników budynków. W związku z tym rozwiązania ograniczające zapotrzebowanie na energię stosowane są coraz powszechniej. Zastosowania wymienników odzyskujących ciepło i chłód wymagają także obowiązujące przepisy.
Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...
Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dużo większego znaczenia nabierają wtedy straty ciepła spowodowane przez infiltrację.
Autorki w oparciu o przywołaną w literaturze normę techniczną dotycząca metody obliczania strat energii w budynkach spowodowanych wentylacją i infiltracją powietrza dokonały obliczeń energetycznych strumienia...
Autorki w oparciu o przywołaną w literaturze normę techniczną dotycząca metody obliczania strat energii w budynkach spowodowanych wentylacją i infiltracją powietrza dokonały obliczeń energetycznych strumienia ciepła przepływającego z gruntu do powietrza przez gruntowe wymienniki ciepła. Tę metodę można także stosować przy obliczeniach dla central wentylacyjnych.
Wentylacja na żądanie może być stosowana głównie w pomieszczeniach ze zmienną bądź okresową obecnością ludzi. Poprawna eksploatacja takiego systemu w obiektach typu sale wykładowe, konferencyjne i kinowe...
Wentylacja na żądanie może być stosowana głównie w pomieszczeniach ze zmienną bądź okresową obecnością ludzi. Poprawna eksploatacja takiego systemu w obiektach typu sale wykładowe, konferencyjne i kinowe może przynieść oszczędność kosztów eksploatacyjnych na poziomie 50–60%, natomiast w biurach ok. 20%.
Energia cieplna i elektryczna mają decydujący wpływ na koszty działania układów wentylacji i klimatyzacji. Koszty te można redukować, wykorzystując m.in. automatyczną regulację parametrów instalacji, w...
Energia cieplna i elektryczna mają decydujący wpływ na koszty działania układów wentylacji i klimatyzacji. Koszty te można redukować, wykorzystując m.in. automatyczną regulację parametrów instalacji, w tym płynną zmianę mocy dostarczanej do nagrzewnic i chłodnic. Istotną rolę w działaniach energooszczędnościowych odgrywa także eliminowanie wzajemnego niekorzystnego oddziaływania instalacji klimatyzacji i wentylacji oraz instalacji c.o. Koszty zużycia energii cieplnej mogą być także obniżane poprzez...
Małe firmy poszukują i skutecznie odnajdują klientów w Internecie. Przedstawiamy historie tych, które zarobiły na pozycjonowaniu strony internetowej w Google.
Małe firmy poszukują i skutecznie odnajdują klientów w Internecie. Przedstawiamy historie tych, które zarobiły na pozycjonowaniu strony internetowej w Google.
Powietrze w obiektach sportowych powinno mieć jakość pozwalającą na podejmowanie dużego wysiłku fizycznego. Nadmiernemu stężeniu dwutlenku węgla oraz tworzeniu się bioaerozolu z bakteriami i grzybami mikroskopowymi...
Powietrze w obiektach sportowych powinno mieć jakość pozwalającą na podejmowanie dużego wysiłku fizycznego. Nadmiernemu stężeniu dwutlenku węgla oraz tworzeniu się bioaerozolu z bakteriami i grzybami mikroskopowymi zapobiega wymiana powietrza, a urządzenia i instalacje wentylacyjne należy systematycznie czyścić. Ma to szczególne znaczenie w sezonie zimowym.
Utrzymanie właściwych warunków mikroklimatu w pomieszczeniach, w których znajdują się wyjątkowo wrażliwe na zmiany temperatury urządzenia elektroniczne, należy do podstawowych zadań klimatyzacji precyzyjnej....
Utrzymanie właściwych warunków mikroklimatu w pomieszczeniach, w których znajdują się wyjątkowo wrażliwe na zmiany temperatury urządzenia elektroniczne, należy do podstawowych zadań klimatyzacji precyzyjnej. Jest ona stosowana przede wszystkim w serwerowniach, pomieszczeniach, w których gromadzone są bazy danych, oraz centralach telekomunikacyjnych, a także laboratoriach.
W poprzednim artykule ("Rynek Instalacyjny" nr 11/2015) omówiono elementy technicznego wyposażenia pomieszczeń laboratoriów chemicznych z punktu widzenia wentylacji ogólnej i jej współpracy z wentylacją...
W poprzednim artykule ("Rynek Instalacyjny" nr 11/2015) omówiono elementy technicznego wyposażenia pomieszczeń laboratoriów chemicznych z punktu widzenia wentylacji ogólnej i jej współpracy z wentylacją technologiczną. Poniżej przedstawione zostały elementy związane z wentylacją technologiczną, takie jak digestoria, filtry/skrubery, ssawki, okapy oraz szafy wentylowane.
Wymagania stawiane przez współczesny świat techniki nie pozwalają spocząć na laurach. Również ambitny projektant urządzeń wentylacyjnych ciągle poszukuje nowych rozwiązań, które wdrożone w nowy wyrób lub...
Wymagania stawiane przez współczesny świat techniki nie pozwalają spocząć na laurach. Również ambitny projektant urządzeń wentylacyjnych ciągle poszukuje nowych rozwiązań, które wdrożone w nowy wyrób lub już istniejący ale będący na etapie modyfikowania , pozwoli postawić go na wyższym poziomie jakości i zwiększy efektywność jego działania.
Zagadnienia w artykule dotyczą takich spraw jak: charakterystyka powietrza (jego jakość, udział składników gazowych, określenie zanieczyszczeń naturalnych i antropogenicznych), zanieczyszczenia pyłowe...
Zagadnienia w artykule dotyczą takich spraw jak: charakterystyka powietrza (jego jakość, udział składników gazowych, określenie zanieczyszczeń naturalnych i antropogenicznych), zanieczyszczenia pyłowe i mikrobiologiczne oraz ich wpływ na zdrowie człowieka, wpływ zanieczyszczeń powietrza na zdrowie człowieka, a także tzw. syndromy chorego budynku (SBS) w budynkach mieszkalnych, biurowych, czy szkolnych.
Okna przeciwsłoneczne redukują ilość energii słonecznej wpadającej do przeszklonych pomieszczeń w stopniu umożliwiającym projektowanie mniej obciążonych układów chłodzących. W analizowanym budynku redukcja...
Okna przeciwsłoneczne redukują ilość energii słonecznej wpadającej do przeszklonych pomieszczeń w stopniu umożliwiającym projektowanie mniej obciążonych układów chłodzących. W analizowanym budynku redukcja kosztów eksploatacyjnych jest na tyle znacząca, że dodatkowe nakłady inwestycyjne na okna przeciwsłoneczne zwracają się po około 3 latach eksploatacji.
Nowe wymagania dla urządzeń wentylacyjnych w zakresie oszczędności energii warunkują wprowadzenie ich do obrotu i dopuszczenie do użytku. Zmiany wprowadzane są dwuetapowo – od początku 2016 i 2018 r. Nowe...
Nowe wymagania dla urządzeń wentylacyjnych w zakresie oszczędności energii warunkują wprowadzenie ich do obrotu i dopuszczenie do użytku. Zmiany wprowadzane są dwuetapowo – od początku 2016 i 2018 r. Nowe wymogi zobowiązują producentów do podawania informacji istotnych z punktu widzenia późniejszej eksploatacji. Dane te umożliwiają porównywanie urządzeń. Rzeczywiste koszty eksploatacji instalacji zależą jednak od wielu parametrów, z których część ustalana jest indywidualnie dla danego systemu na...
Artykuł przedstawia metody oceny jakości powietrza wewnętrznego w budynkach zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w normach i rozporządzeniach. Zwrócono w nim uwagę na komfort cieplny pomieszczeń,...
Artykuł przedstawia metody oceny jakości powietrza wewnętrznego w budynkach zgodnie z obowiązującymi przepisami zawartymi w normach i rozporządzeniach. Zwrócono w nim uwagę na komfort cieplny pomieszczeń, warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki, jakość powietrza wewnętrznego, minimalny strumień powietrza, stężenie dwutlenku węgla, a także obecność pyłów.
W pierwszej części artykułu (Rynek Instalacyjny 7–8/2016) omówiono założenia dla klasyfikacji pomieszczeń przyjętej w projekcie „Wytycznych…” oraz opisano wymagania względem czystości powietrza w pomieszczeniach...
W pierwszej części artykułu (Rynek Instalacyjny 7–8/2016) omówiono założenia dla klasyfikacji pomieszczeń przyjętej w projekcie „Wytycznych…” oraz opisano wymagania względem czystości powietrza w pomieszczeniach poszczególnych klas. Poniżej scharakteryzowano zagadnienia dotyczące procesu inwestycyjnego, odbiorowego oraz eksploatacyjnego.
W analizowanym obiekcie pomimo modernizacji instalacja wentylacji naturalnej nie spełniła swojej funkcji. Poprawa układu wywiewnego bez prawidłowego doprowadzenia odpowiedniej ilości świeżego powietrza...
W analizowanym obiekcie pomimo modernizacji instalacja wentylacji naturalnej nie spełniła swojej funkcji. Poprawa układu wywiewnego bez prawidłowego doprowadzenia odpowiedniej ilości świeżego powietrza zewnętrznego nie skutkuje polepszeniem jakości powietrza wewnętrznego. W obiektach szkolnych o zakresie prac modernizacyjnych decydują często ograniczone środki inwestycyjne, a w trakcie eksploatacji wentylacja pomieszczeń jest nierzadko świadomie ograniczana w celu obniżenia kosztów ogrzewania budynku.
Z punktu widzenia energii i kosztów filtracja powietrza jest w wentylacji zjawiskiem niekorzystnym, gdyż każdy, szczególnie zabrudzony filtr generuje zwiększone zużycie energii oraz zwiększa koszty inwestycyjne...
Z punktu widzenia energii i kosztów filtracja powietrza jest w wentylacji zjawiskiem niekorzystnym, gdyż każdy, szczególnie zabrudzony filtr generuje zwiększone zużycie energii oraz zwiększa koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Jest to konsekwencją konieczności zastosowania wentylacji mechanicznej, której rozwój wspierany jest przez budownictwo energooszczędne, przede wszystkim potrzebę hermetyzacji budynków i kontrolowania wentylacji z odzyskiem ciepła.
Nowa norma EN-ISO 16890 wprowadza m.in. 30 klas filtrów w miejsce obecnych 5 i zmienia zasady ich doboru w systemach wentylacji mechanicznej. Nie ma niestety prostej metody przeliczania dotychczasowych...
Nowa norma EN-ISO 16890 wprowadza m.in. 30 klas filtrów w miejsce obecnych 5 i zmienia zasady ich doboru w systemach wentylacji mechanicznej. Nie ma niestety prostej metody przeliczania dotychczasowych klas na nowe. Z tego powodu przed producentami urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych stoi m.in. zadanie sformułowania całkowicie nowych wymagań w zakresie ochrony powierzchni wymienników ciepła przed ich zanieczyszczeniem w trakcie eksploatacji.
W artykule zawarto propozycję prostego wskaźnika...
Wysokie wymagania akustyczne niektórych obiektów wymagają zastosowania w instalacji wentylacyjnej specjalnych rozwiązań, zarówno w zakresie przygotowania, jak i dystrybucji powietrza. Cichą pracę instalacji...
Wysokie wymagania akustyczne niektórych obiektów wymagają zastosowania w instalacji wentylacyjnej specjalnych rozwiązań, zarówno w zakresie przygotowania, jak i dystrybucji powietrza. Cichą pracę instalacji uzyskuje się m.in. dzięki zastosowaniu kompozytowych przewodów wentylacyjnych oraz odpowiednich nawiewników.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.