Kolejność działań przy doborze nastawy w zaworze Vexve, rys. Vexve
Projektanci mają do dyspozycji szeroki wybór zaworów do równoważenia instalacji w zależności od jej wielkości, budowy i charakteru. Z kolei instalatorzy oczekują zaworów prostych w montażu, które umożliwiają także łatwe ustawienie i wyregulowanie instalacji bez konieczności przeprowadzania pracochłonnych pomiarów. Producenci oferują różne rozwiązania zaworów regulacyjnych w zależności od typu instalacji i zadań, jakie mają one pełnić.
Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...
Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.
ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie...
ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego, z dużym naciskiem na poprawę jakości powietrza (umożliwiają obniżenie emisji CO2 o ok. 250 kg rocznie z pojedynczego gospodarstwa domowego).
Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży...
Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży poszukują nowych sposobów maksymalizacji wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii i udoskonaleniu swojego wizerunku w zakresie ochrony środowiska. Wyzwania te będą złożone i wieloaspektowe.
Warunkiem koniecznym do prawidłowej pracy instalacji grzewczej lub chłodzącej jest zrównoważenie hydrauliczne, czyli wyrównanie oporów przepływu. Instalacja składa się bowiem z różnych średnic, kształtek i elementów i jest dobierana tak, żeby zapewnić maksymalne zapotrzebowanie na energię. W praktyce zdarza się ono rzadko, a poszczególne pomieszczenia czy strefy mają różne zapotrzebowanie na ciepło lub chłód.
W układzie niezrównoważonym przepływ w częściach instalacji z gałązkami znajdującymi się najbliżej pompy będzie wysoki, a im dalej, tym niższy. Powoduje to niedogrzanie dalszych pomieszczeń i brak komfortu. Zwiększenie przepływu za pomocą pompy nie zwiększa komfortu i powoduje wzrost zużycia energii.
Instalacje można podzielić na stało- i zmiennoprzepływowe. W równoważeniu statycznym instalacja jest regulowana jakościowo, czyli poprzez zmianę temperatury zasilania. W równoważeniu dynamicznym reguluje się przepływ czynnika w instalacji.
Zawory równoważące można podzielić m.in. na ręczne i automatyczne. Ręczne powinny mieć możliwość ustawienia nastawy wstępnej (poprzez zmianę położenia grzybka zaworu) i jej odczytu. Automatyczne umożliwiają płynną nastawę wartości przepływu.
Nowe rozwiązania statycznych zaworów równoważących
Wyróżniają się łatwą nastawą i odczytem, brakiem konieczności stosowania urządzeń do pomiaru przepływu oraz możliwością jego odcięcia. Zawory takie służą do równoważenia przepływu wody w instalacjach grzewczych i chłodzących oraz w domowych instalacjach dystrybucji ciepłej wody użytkowej w zakresie temperatur od –10 do 110°C, w szerokim zakresie średnic, od DN 15 do DN 50, oraz przepływu, np. dla DN 20 od 35 do 700 l/h.
Niezależnie od rodzaju zaworów przed ich montażem trzeba przepłukać instalację. Zawór równoważący należy dobrać pod względem średnicy, zakresu przepływu, ciśnienia dyspozycyjnego i spadku ciśnienia oraz temperatury czynnika. Wiele zaworów może być montowanych w dowolnym położeniu, ale musi zostać zachowany przepływ zgodny z kierunkiem wskazywanym zwykle na korpusie. Miejsce montażu powinno być tak dobrane, aby zapewnić wygodny dostęp do zaworu w celu jego odczytu i późniejszej obsługi. Producenci w komplecie z zaworem dostarczają również naklejki lub plomby do zabezpieczenia nastaw przed przypadkową lub nieautoryzowaną zmianą ustawień. Stosowane są też etykiety do umieszczenia na zaworze, co ułatwia identyfikowanie poszczególnych zaworów w instalacji. Śrubunki należy dokręcić tak, by nie były zbyt mocno dociśnięte. Wielu producentów w danych technicznych podaje informacje o momencie obrotowym dla każdego rozmiaru.
Łatwą nastawę umożliwia m.in. zawór o konstrukcji wykorzystującej technologię pola magnetycznego, która pozwala na odczyt przepływu przy każdorazowej zmianie położenia pokrętła (rys. 1). Obrót pokrętłem zintegrowanym z tarczą powoduje zmianę współczynnika przepływu i umożliwia szybkie ustawienie wymaganego przepływu maksymalnego. Ustawiony przepływ widoczny jest na tarczy w rzeczywistym czasie i jednostkach [l/h]. Ułatwia to kontrolę i ewentualne zmiany. Zawór taki może być również używany do monitorowania natężenia przepływu.
Rys. 1. Zawór równoważący iDROSET z łatwym ustawianiem nastaw. Widoczna skala przepływu i czerwona wskazówka do oznaczania nastawy wstępnej oraz biała śrubka do blokady pokrętła. Obrót pokrętłem powoduje zmiany przepływu; rys. Watts
Po zamontowaniu zaworu instalator otwiera go całkowicie, przekręcając pokrętło w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Ustawia natężenie przepływu zgodnie z wartością obliczeniową z projektu i aby zwiększyć przepływ, przekręca pokrętło w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara, a żeby zmniejszyć – zgodnie z nimi. W zaworze jest też druga wskazówka, czerwona, która instalator wykorzystuje do oznaczania nastawy wstępnej. Po ustawieniu zaworu zabezpiecza nastawę – wystarczy klucz imbusowy 3 mm do dokręcenia śrubki blokującej pokrętło.
Zaleca się, żeby zawory były dwa razy w roku w pełni otwierane i zamykane – wydłuża to znacznie czas ich eksploatacji.
Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...
Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.
Nakładka Armacell dla Autodesk Revit® umożliwiająca automatyczne dodawanie izolacji technicznych na instalacje w budynkach znacznie ułatwia prace projektowe. Jej najnowsza wersja, z lutego 2022 r., to...
Nakładka Armacell dla Autodesk Revit® umożliwiająca automatyczne dodawanie izolacji technicznych na instalacje w budynkach znacznie ułatwia prace projektowe. Jej najnowsza wersja, z lutego 2022 r., to gwarancja dostępu do aktualnej bazy produktów dostępnych na polskim rynku, a także wiele usprawnień zapewniających jeszcze większy komfort i wygodę użytkowania.
1 czerwca wystartowała ogólnopolska promocja firmy HEATPEX na produkty do rekuperacji HEATPEX ARIA „Ile skrzynek, tyle metrów rury”. W okresie trwania promocji do każdej kupionej skrzynki rozdzielczej...
1 czerwca wystartowała ogólnopolska promocja firmy HEATPEX na produkty do rekuperacji HEATPEX ARIA „Ile skrzynek, tyle metrów rury”. W okresie trwania promocji do każdej kupionej skrzynki rozdzielczej ARIA CONNECT otrzymasz 1-metrową rurę ARIA ADURO o średnicy 160 mm za 1 zł.
1 czerwca ruszyła specjalna promocja na klimatyzatory pokojowe LG RAC – z serii Standard 2, modele 9 i 12. Zapraszamy instalatorów klimatyzacji do kontaktu ze swoimi dystrybutorami po szczegółową ofertę....
1 czerwca ruszyła specjalna promocja na klimatyzatory pokojowe LG RAC – z serii Standard 2, modele 9 i 12. Zapraszamy instalatorów klimatyzacji do kontaktu ze swoimi dystrybutorami po szczegółową ofertę. Czas promocji jest ograniczony i trwa do końca czerwca lub wyczerpania zapasów.
Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki...
Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu wody wodociągowej.
Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że urządzenia te są energooszczędne i przyjazne dla środowiska, ale również coraz bardziej dostępne, także dzięki możliwości...
Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że urządzenia te są energooszczędne i przyjazne dla środowiska, ale również coraz bardziej dostępne, także dzięki możliwości otrzymania dofinansowania do zakupu pompy ciepła. Dotychczas z dopłaty do urządzenia można było skorzystać w programach lokalnych oraz w „Czystym powietrzu”, a od końca kwietnia 2022 r. działa program „Moje ciepło”.
Grzejniki są zdecydowanie najpopularniejszą formą urządzenia grzewczego stosowanego w łazienkach. W nowoczesnych aranżacjach wnętrz coraz rzadziej stosuje się klasyczne urządzenia żeberkowe. Zamiast nich...
Grzejniki są zdecydowanie najpopularniejszą formą urządzenia grzewczego stosowanego w łazienkach. W nowoczesnych aranżacjach wnętrz coraz rzadziej stosuje się klasyczne urządzenia żeberkowe. Zamiast nich standardem stają się grzejniki drabinkowe, które można wykorzystać np. jako suszarki do ręczników. Występują w ogromnej ilości form i wersji kolorystycznych. O czym jednak należy pamiętać i na co zwrócić uwagę podczas instalacji grzejnika łazienkowego?
Z przyjemnością informujemy, że BayWa r.e. Solar Systems – jeden z wiodących dystrybutorów PV na rynku polskim nawiązał współpracę z firmą Sungrow w celu dystrybuowania szerokiego portfolio produktów na...
Z przyjemnością informujemy, że BayWa r.e. Solar Systems – jeden z wiodących dystrybutorów PV na rynku polskim nawiązał współpracę z firmą Sungrow w celu dystrybuowania szerokiego portfolio produktów na terenie Polski, ułatwiając tym samym obniżenie emisyjności na kolejnych rynkach.
Parapety to ważny element funkcjonalny na zewnątrz budynku. We wnętrzu pełnią istotną rolę użytkową, a zarazem aranżacyjną. Dlatego powinny być dobrze dobrane do stylu pomieszczeń, a także prawidłowo i...
Parapety to ważny element funkcjonalny na zewnątrz budynku. We wnętrzu pełnią istotną rolę użytkową, a zarazem aranżacyjną. Dlatego powinny być dobrze dobrane do stylu pomieszczeń, a także prawidłowo i estetycznie zainstalowane. Jak zamontować parapet zewnętrzny, a w jaki sposób zamocować ten element wewnątrz domu? Czy sposób montażu zależy od rodzaju parapetu?
Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie...
Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej nadal się opłaca – także bez dotacji.
Nowe rozwiązanie firmy Siniat, trzywarstwowy system zabudowy szachtów instalacyjnych NIDA SZACHT EI 120, stanowi przełom w ofercie płyt ogniochronnych stosowanych w systemach ochrony ppoż.
Nowe rozwiązanie firmy Siniat, trzywarstwowy system zabudowy szachtów instalacyjnych NIDA SZACHT EI 120, stanowi przełom w ofercie płyt ogniochronnych stosowanych w systemach ochrony ppoż.
W branży armatury wodnej już od jakiegoś czasu coraz bardziej popularne staje się podejście ekologiczne przejawiające się w ograniczaniu stosowania w produktach substancji toksycznych i uczulających. Doskonałym...
W branży armatury wodnej już od jakiegoś czasu coraz bardziej popularne staje się podejście ekologiczne przejawiające się w ograniczaniu stosowania w produktach substancji toksycznych i uczulających. Doskonałym przykładem jest nowa linia zaworów kulowych F-Power firmy Ferro. Linia F-Power jest wyjątkowa również ze względu na jej wszechstronność i mnogość możliwych zastosowań. Oprócz instalacji wodnych, F-Power nadają się też do montażu w systemach sprężonego powietrza oraz chłodniczych i solarnych.
Powietrzne pompy ciepła stają się jednymi z najchętniej wybieranych systemów grzewczych w Polsce. W samym roku 2021 odnotowano wzrost ich sprzedaży w stosunku do roku 2020 aż o 88%, jak wynika z danych...
Powietrzne pompy ciepła stają się jednymi z najchętniej wybieranych systemów grzewczych w Polsce. W samym roku 2021 odnotowano wzrost ich sprzedaży w stosunku do roku 2020 aż o 88%, jak wynika z danych dostarczonych przez PORT PC. Nic dziwnego, to bowiem rozwiązanie zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne oraz praktycznie bezobsługowe. Dodatkowym atutem jest fakt, że obejmuje je ulga termomodernizacyjna. Warto jednak pamiętać, że na komfort użytkowania czy efektywność systemu grzewczego wpływa nie...
Firmy z branży przemysłowej szukające oszczędności w kosztach prowadzenia działalności wciąż mogą skorzystać z promocji oferowanych przez europejską platformę handlową merXu. Do 31.08 czeka na nie premia...
Firmy z branży przemysłowej szukające oszczędności w kosztach prowadzenia działalności wciąż mogą skorzystać z promocji oferowanych przez europejską platformę handlową merXu. Do 31.08 czeka na nie premia w gotówce do 700 zł, darmowa dostawa do 1300 zł oraz atrakcyjny program poleceń.
Panasonic Heating & Cooling Solutions wprowadził na rynek nowy emaliowany zbiornik ciepłej wody użytkowej (PAW-TA15C1E5) o pojemności zwiększonej do 167 litrów. Cechuje go jeszcze większa niż dotąd wydajność...
Panasonic Heating & Cooling Solutions wprowadził na rynek nowy emaliowany zbiornik ciepłej wody użytkowej (PAW-TA15C1E5) o pojemności zwiększonej do 167 litrów. Cechuje go jeszcze większa niż dotąd wydajność i elastyczność instalacji.
Brak znajomości języków obcych potrafi być sporą przeszkodą w rozwoju polskich firm z branży przemysłowej. Na szczęście istnieje darmowe rozwiązanie, które znacząco ułatwia handel z międzynarodowymi kontrahentami...
Brak znajomości języków obcych potrafi być sporą przeszkodą w rozwoju polskich firm z branży przemysłowej. Na szczęście istnieje darmowe rozwiązanie, które znacząco ułatwia handel z międzynarodowymi kontrahentami i całkowicie eliminuje problem bariery językowej. Przedsiębiorcy znajdą je na merXu – europejskiej platformie B2B.
Zawory regulacyjne (CV – Control Valves) i zawory równoważące (BV – Balancing Valves) znajdują zastosowanie w instalacjach c.o. i chłodniczych. Te pierwsze zapewniają poprawną regulację temperatury, natomiast...
Zawory regulacyjne (CV – Control Valves) i zawory równoważące (BV – Balancing Valves) znajdują zastosowanie w instalacjach c.o. i chłodniczych. Te pierwsze zapewniają poprawną regulację temperatury, natomiast zawory równoważące odpowiadają za właściwe równoważenie instalacji.
Zawory zasuwowe (popularnie zwane zasuwami) stanowią podstawowe wyposażenie każdej sieci wodociągowej. Zgodnie z zaleceniami producentów służą one wyłącznie do odcinania przepływu w rurociągu, jednak w...
Zawory zasuwowe (popularnie zwane zasuwami) stanowią podstawowe wyposażenie każdej sieci wodociągowej. Zgodnie z zaleceniami producentów służą one wyłącznie do odcinania przepływu w rurociągu, jednak w praktyce stosowane są niekiedy również do regulacji, co nie powinno mieć miejsca z uwagi na niekorzystne charakterystyki hydrauliczne i kawitacyjne [1].
Równoważenie hydrauliczne wra z możliwością regulacji temperatury w każdym z pomieszczeń to obecnie nieodzowne rozwiązania w instalacjach dostarczających ciepło do budynków. Jest jednak jeszcze wiele obiektów...
Równoważenie hydrauliczne wra z możliwością regulacji temperatury w każdym z pomieszczeń to obecnie nieodzowne rozwiązania w instalacjach dostarczających ciepło do budynków. Jest jednak jeszcze wiele obiektów z instalacjami niezrównoważonymi i/lub bez zaworów czy głowic termostatycznych. Rośnie też grupa budynków wyposażonych w zawory termostatyczne, których wymiana na nowe, bardziej precyzyjne, umożliwi wymierne zmniejszenie wydatków na energię do ogrzewania.
Projektanci, mając do wyboru kilkanaście różnych rozwiązań technicznych, często stają przed dylematem, które z nich będzie optymalne. W artykule omówiono zalecane rozwiązania układów równoważenia i regulacji...
Projektanci, mając do wyboru kilkanaście różnych rozwiązań technicznych, często stają przed dylematem, które z nich będzie optymalne. W artykule omówiono zalecane rozwiązania układów równoważenia i regulacji instalacji grzewczych oraz chłodzących w budynkach niemieszkalnych. Rozwiązania te wychodzą naprzeciw nowym standardom i wymaganiom w budynkach zarówno nowych, jak i modernizowanych.
Projektanci, mając do wyboru kilkanaście różnych rozwiązań technicznych, często stają przed dylematem, które z nich będzie optymalne. W artykule omówiono zalecane rozwiązania układów równoważenia i regulacji...
Projektanci, mając do wyboru kilkanaście różnych rozwiązań technicznych, często stają przed dylematem, które z nich będzie optymalne. W artykule omówiono zalecane rozwiązania układów równoważenia i regulacji instalacji grzewczych i chłodniczych wraz z przedstawieniem zjawisk determinujących owe zalecenia. Jest to aktualizacja informacji podanych Czytelnikom w „Rynku Instalacyjnym” 6 i 9/2009 [1, 2] – w ciągu ostatniej dekady wprowadzono bowiem na rynek wiele nowych rozwiązań wychodzących naprzeciw...
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.