RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

Electric and heat energy production from high-efficiency cogeneration

Tłokowy silnik spalinowy Deutz TGC 2020 V20
archiwum Autorów

Tłokowy silnik spalinowy Deutz TGC 2020 V20


archiwum Autorów

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

Zobacz także

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

ADEY Innovation SAS ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie...

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego, z dużym naciskiem na poprawę jakości powietrza (umożliwiają obniżenie emisji CO2 o ok. 250 kg rocznie z pojedynczego gospodarstwa domowego).

Alfa Laval Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży...

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży poszukują nowych sposobów maksymalizacji wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii i udoskonaleniu swojego wizerunku w zakresie ochrony środowiska. Wyzwania te będą złożone i wieloaspektowe.

W wyniku podziemnej eksploatacji węgla kamiennego dochodzi do uwalniania się dużych ilości gazu kopalnianego, w skład którego wchodzi metan. Gaz kopalniany powstaje jako produkt uboczny procesu tworzenia się węgla z biomasy. Występuje w formie zaadsorbowanej w pokładach węgla lub w pułapkach stratygraficznych – najczęściej w warstwach nadkładu pokładów węgla.

Podczas eksploatacji węgla kamiennego dochodzi do desorpcji gazu kopalnianego z pokładów, w wyniku czego przedostaje się on do wyrobisk kopalnianych, a następnie wraz z powietrzem wentylacyjnym wypływa na powierzchnię.

Skład gazu kopalnianego uzależniony jest od warunków geologicznych panujących podczas powstawania węgla oraz parametrów eksploatacji węgla kamiennego. Głównym składnikiem tego gazu jest metan, występujący w koncentracjach od 25 do 80%. Do pozostałych składników należą: dwutlenek węgla, azot, tlen oraz wyższe węglowodory. W czynnych kopalniach węgla kamiennego gaz kopalniany, ujmowany w system odmetanowania, ma maksymalnie ok. 50% metanu.

Gospodarka gazem kopalnianym w Ostrawsko­‑Karwińskim Zagłębiu Węglowym

Gaz kopalniany z czynnych kopalń

Gaz kopalniany w kopalniach węgla kamiennego należących do OKD, a.s. [jedynego producenta węgla kamiennego w Czechach – przyp. red.] ujmowany jest w system odmetanowania w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracy podczas eksploatacji pokładów węgla. Dodatkowo przeprowadzane jest odmetanowanie polegające na ujmowaniu gazu nagromadzonego w starych wyrobiskach kopalń.

Gaz kopalniany dostarczany jest przede wszystkim do zakładów energetycznych kopalń. Pozostała jego część spalana jest w układach kogeneracyjnych należących do firmy Green Gas DPB, a.s. lub dostarczana siecią gazociągów do regionalnych odbiorców przemysłowych.

Gaz kopalniany z kopalń zamkniętych

Innym źródłem gazu kopalnianego dla Green Gas DPB jest jego koncesjonowana eksploatacja w zamkniętych kopalniach węgla kamiennego Ostrawsko-Karwińskiego Zagłębia Węglowego. Eksploatacja gazu odbywa się poprzez szyby, specjalnie przygotowane na etapie likwidacji kopalni, oraz poprzez odwierty do starych wyrobisk kopalnianych.

Gaz eksploatowany ze starych wyrobisk wykorzystywany jest w układach kogeneracyjnych należących do firmy lub dostarczany, podobnie jak gaz z odmetanowania czynnych kopalń, do regionalnych odbiorców przemysłowych. Spółka posiada obecnie sieć  rurociągów o łącznej długości 150 km.

Utylizacja gazu kopalnianego w procesie wysokosprawnej kogeneracji

Zastosowanie kogeneracji w utylizacji gazu kopalnianego

W przeszłości gaz kopalniany wykorzystywany był przede wszystkim w kotłowniach do produkcji ciepła i ciepłej wody użytkowej oraz w instalacjach technologicznych huty żelaza. Jednak warunkiem efektywnego spalania jest w takim wypadku dostarczenie gazu kopalnianego o koncentracji metanu przekraczającej 50%.

Niestety, parametry jakościowe i ilościowe gazu kopalnianego zmieniają się w zależności od warunków atmosferycznych oraz parametrów eksploatacji węgla kamiennego. Zastosowanie układów kogeneracyjnych opartych na silniku firmy Deutz (fot. 1) w celu wykorzystania gazu kopalnianego uzasadnione było możliwością spalania gazu o koncentracji metanu przekraczającej 30%.

Kogeneracja jest obecnie jedną z najbardziej ekologicznych, a zarazem ekonomicznie uzasadnionych technologii produkcji energii elektrycznej i cieplnej. W przypadku mniejszych zdecentralizowanych źródeł gazu kopalnianego energia elektryczna i cieplna powstaje w miejscu swojego wykorzystania, dlatego jej koszt pomniejszony jest o straty wynikające z konieczności przesyłania na znaczne odległości.

W układzie kogeneracyjnym energia elektryczna powstaje analogicznie jak w innych elektrowniach – poprzez wprowadzenie w ruch obrotowy wirnika generatora prądu, w tym przypadku przy pomocy silnika tłokowego spalającego gaz kopalniany. Ciepło wydzielane podczas pracy silnika spalinowego jest odbierane przez podzespół chłodzenia.

Energia elektryczna powstająca w układzie kogeneracyjnym sprzedawana jest przedsiębiorstwu energetycznemu, natomiast energia cieplna wykorzystywana jest do ogrzewania budynków, przygotowania c.w.u. oraz zasilania instalacji technologicznych. Dzięki równoczesnemu wykorzystaniu energii elektrycznej i cieplnej sprawność układów kogeneracyjnych obsługiwanych przez Green Gas DPB sięga 80–90%. 

Budowa układów kogeneracyjnych

Początkowo kogeneracja miała służyć firmie do spalania gazu kopalnianego o niskiej koncentracji metanu (30–50%), który nie mógł być dostarczany odbiorcom przemysłowym, dlatego miał zostać wypuszczony do atmosfery. Projekt pilotażowy zrealizowano w maju 2005 r. na terenie oddziału firmy w miejscowości Vrbice. Zainstalowano tam jednostkę kogeneracyjną Tedom Quanto SP CON o mocy 580 kW (fot. 2).

Została ona umieszczona w kontenerze, w którym oprócz jej podzespołów (tj. układu silnik-generator, układu chłodzącego oraz układu sterowania) zainstalowano również stację eksploatacji gazu kopalnianego. Układy sterujące jednostką kogeneracyjną i stacją eksploatacji są zespolone, co umożliwia optymalne dostosowanie parametrów gazu dostarczanego do silnika spalinowego. 

Ze względu na bardzo niską zawartość metanu w eksploatowanym gazie do napędu jednostki kogeneracyjnej wybrano wysokosprawny gazowy silnik tłokowy szeregu TCG 2016 niemieckiej firmy Deutz.

Ze względu na osiągnięty wysoki poziom produkcji, niezawodność pracy oraz korzystny system dotowania produkcji energii elektrycznej z gazu kopalnianego Green Gas DPB opracował i zrealizował wielkoskalowy projekt budowy układów kogeneracyjnych o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej 30 MW. Do tego celu posłużyły zarówno czynne, jak i zamknięte kopalnie Ostrawsko-Karwińskiego Zagłębia Węglowego. 

Podstawowym kryterium umiejscowienia układu kogeneracyjnego była bliskość: stacji odmetanowania lub stacji eksploatacji gazu kopalnianego, własnego systemu gazociągów oraz potencjalnych odbiorców ciepła, do których zaliczają się głównie kotłownie oraz stacje wymienników ciepła należące do firmy OKD.

Dzięki współpracy z firmą Green Gas Germany, dysponującą know-how uzyskanym w ciągu ponad 15-letniego funkcjonowania w obszarze projektowania, uruchamiania oraz konserwacji jednostek kogeneracyjnych, powstał typoszereg jednostek kogeneracyjnych o mocy 1,6 MW.

Ujednolicono dzięki temu usługi serwisowe, zwiększono możliwości produkcji energii elektrycznej i umożliwiono przenoszenie jednostek do nowych lokalizacji w razie problemów z dostawą gazu kopalnianego. W 2008 r. Green Gas DPB, a.s. zainstalowała sześć jednostek kogeneracyjnych tego typoszeregu (fot. 3).

Aktualnie system kogeneracji wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych i zamkniętych kopalń węgla kamiennego Ostrawsko-Karwińskiego Zagłębia Węglowego przedstawia się następująco:

  • liczba jednostek kogeneracyjnych – 23,
  • liczba lokalizacji, w których zainstalowano jednostki kogeneracyjne – 14,
  • całkowita zainstalowana moc elektryczna systemu kogeneracji – 30 MW,
  • zakładane zużycie gazu kopalnianego w systemie kogeneracji – 64 mln m3.

Podsumowanie

Wykorzystanie gazu kopalnianego do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w procesie kogeneracji przebiega obecnie na wysokim poziomie technicznym. Zastosowanie silników firmy Deutz pozwala na spalanie gazu kopalnianego o zawartości metanu już od 28%. Dzięki temu możliwa jest eksploatacja i spalanie gazu kopalnianego o relatywnie niskich koncentracjach metanu, który inaczej zostałby wypuszczony do atmosfery.

Projekt budowy systemu kogeneracji o całkowitej zainstalowanej mocy 30 MW należy do najciekawszych w Europie Środkowej. Zapewnia zwiększenie bezpieczeństwa w obszarze robót górniczych, ochronę środowiska poprzez obniżenie emisji metanu do atmosfery oraz zwiększenie sprawności energetycznej dzięki wykorzystaniu odnawialnych i wtórnych źródeł energii.

Literatura

1. Materiały własne niepublikowane, Green Gas DPB, a.s., 2005–2012.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

  • Andy Andy, 16.10.2013r., 22:45:23 Dobre jak ma się tani gaz

Powiązane

Redakcja RI Czy sztuczny mózg będzie kontrolować ciepło?

Czy sztuczny mózg będzie kontrolować ciepło? Czy sztuczny mózg będzie kontrolować ciepło?

Czasem słońce, czasem deszcz – jaka będzie pogoda powie Ci twój dom. Jak? Dzięki sztucznym sieciom neuronowym, które działają jak mózg, tylko sztuczny. Podobnie jak w przypadku ludzkiego, tak syntetyczny...

Czasem słońce, czasem deszcz – jaka będzie pogoda powie Ci twój dom. Jak? Dzięki sztucznym sieciom neuronowym, które działają jak mózg, tylko sztuczny. Podobnie jak w przypadku ludzkiego, tak syntetyczny rozum będzie odbierał sygnały z otoczenia, przetwarzał je i reagował. Czy to możliwe? Tak! Kilka miesięcy temu w Niemczech opracowano samouczące się sztuczne sieci neuronowe (ANN) do sterowania systemami grzewczymi opartymi o energię ze słońca. Czy czeka nas era domów z syntetycznym rozumem?

Redakcja RI Poznań przez 24 lata będzie korzystać z zielonego ciepła

Poznań przez 24 lata będzie korzystać z zielonego ciepła Poznań przez 24 lata będzie korzystać z zielonego ciepła

Portal gramwzielone.pl poinformował, że w tym miesiącu spółki Suez Zielona Energia i Veolia Energia Poznań podpisały umowę na sprzedaż ciepła z poznańskiej Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów...

Portal gramwzielone.pl poinformował, że w tym miesiącu spółki Suez Zielona Energia i Veolia Energia Poznań podpisały umowę na sprzedaż ciepła z poznańskiej Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych (ITPOK). W ten sposób dostęp do ciepła produkowanego z odpadów zyskają mieszkańcy Poznania. Umowa ma obowiązywać przez 24 lata.

Redakcja RI Międzynarodowy konkurs PowerUp! rozstrzygnięty

Międzynarodowy konkurs PowerUp! rozstrzygnięty Międzynarodowy konkurs PowerUp! rozstrzygnięty

HeatVentors z Węgier zwyciężył w tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu PowerUp! dla innowacyjnych start-upów z obszaru energii. Zespół zaprezentował magazyn energii cieplnej, pozwalający na oszczędność...

HeatVentors z Węgier zwyciężył w tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu PowerUp! dla innowacyjnych start-upów z obszaru energii. Zespół zaprezentował magazyn energii cieplnej, pozwalający na oszczędność od 20 do 40% energii przy inwestycji od pół roku do dwóch lat. Magazyn zajmuje też o 90% mniej powierzchni niż dotychczasowe magazyny energii cieplnej! HeatVentors otrzymał 20 000 euro i szansę na zaproszenie do prestiżowego akceleratora Highway® by InnoEnergy.

Joanna Ryńska Instalacje PV – na co przeznaczyć swój prąd?

Instalacje PV – na co przeznaczyć swój prąd? Instalacje PV – na co przeznaczyć swój prąd?

Inwestorzy zainteresowani produkcją własnej energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej dążą do jak największej samodzielności. Wyzwaniem dla świadomego inwestora jest zasilanie swoją energią urządzeń...

Inwestorzy zainteresowani produkcją własnej energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej dążą do jak największej samodzielności. Wyzwaniem dla świadomego inwestora jest zasilanie swoją energią urządzeń grzewczych, takich jak pompy ciepła czy elektryczne ogrzewanie podłogowe, podgrzewacze ciepłej wody lub kotły elektryczne. Jak to zrobić, skoro najwyższa produkcja energii elektrycznej z instalacji PV ma miejsce wtedy, kiedy ogrzewanie zupełnie nie jest potrzebne?

Katarzyna Cesluk Elektryczne ogrzewanie płaszczyznowe – kable i maty grzejne

Elektryczne ogrzewanie płaszczyznowe – kable i maty grzejne Elektryczne ogrzewanie płaszczyznowe  – kable i maty grzejne

Popularność instalacji fotowoltaicznych, napędzana przez rosnącą dostępność tych rozwiązań i wspierające je programy rządowe, przyczynia się także do dużego zainteresowania rozwiązaniami ogrzewczymi korzystającymi...

Popularność instalacji fotowoltaicznych, napędzana przez rosnącą dostępność tych rozwiązań i wspierające je programy rządowe, przyczynia się także do dużego zainteresowania rozwiązaniami ogrzewczymi korzystającymi z energii elektrycznej. Inwestorów przekonuje możliwość optymalizacji kosztów oraz „czystość” prądu pochodzącego z energii słonecznej, a nie ze spalania węgla. Dobra passa dotyczy m.in. elektrycznego ogrzewania podłogowego.

inż. Monika Kondraciuk, dr inż. Krystian Kurowski Analiza możliwości wykorzystania mikrokogeneracji w budownictwie mieszkaniowym

Analiza możliwości wykorzystania mikrokogeneracji w budownictwie mieszkaniowym Analiza możliwości wykorzystania mikrokogeneracji w budownictwie mieszkaniowym

W sektorze mieszkaniowym mikrokogeneracja może zmniejszyć koszty eksploatacji budynków i jednocześnie obniżyć emisję zanieczyszczeń do środowiska. Technologia ta jest opłacalna w przypadku większych budynków...

W sektorze mieszkaniowym mikrokogeneracja może zmniejszyć koszty eksploatacji budynków i jednocześnie obniżyć emisję zanieczyszczeń do środowiska. Technologia ta jest opłacalna w przypadku większych budynków wielorodzinnych (powyżej 200 mieszkańców), w których występuje stosunkowo wysokie i stabilne zapotrzebowanie na energię i tym samym możliwe jest efektywne wykorzystanie czasu pracy układu i uzyskanie szybkiego zwrotu nakładów inwestycyjnych.

Waldemar Joniec Odzysk ciepła z kanalizacji

Odzysk ciepła z kanalizacji Odzysk ciepła z kanalizacji

Przy budowie nowoczesnych domów niskoenergetycznych i pasywnych stosowane są technologie, dzięki którym możliwe jest oszczędzanie energii. Najczęściej wykorzystuje się materiały do izolacji ścian oraz...

Przy budowie nowoczesnych domów niskoenergetycznych i pasywnych stosowane są technologie, dzięki którym możliwe jest oszczędzanie energii. Najczęściej wykorzystuje się materiały do izolacji ścian oraz montowane są szczelne okna, a także odzyskiwane jest ciepło z wentylacji. Jednakże w ściekach odprowadzanych do kanalizacji „drzemie” dość dużo energii. Na świecie powstało kilka technologii odzysku ciepła ze ścieków.

Rosenberg Polska sp. z o.o. ZEN - kurtyny powietrzne jako element wystroju wnętrza

ZEN - kurtyny powietrzne jako element wystroju wnętrza ZEN - kurtyny powietrzne jako element wystroju wnętrza

Zasadność stosowania kurtyn powietrznych w obiektach użyteczności publicznej nie podlega wątpliwości. Ich wysoka skuteczność w zakresie zachowania prawidłowej pracy układu wentylacyjnego oraz oszczędności...

Zasadność stosowania kurtyn powietrznych w obiektach użyteczności publicznej nie podlega wątpliwości. Ich wysoka skuteczność w zakresie zachowania prawidłowej pracy układu wentylacyjnego oraz oszczędności energii cieplnej poprzez oddzielenie obszarów o różnych warunkach klimatycznych są bezsporne.

dr inż. Janusz Belok, dr inż. Beata Wilk-Słomka Wpływ pojemności cieplnej budynku na funkcjonowanie ogrzewania podłogowego

Wpływ pojemności cieplnej budynku na funkcjonowanie ogrzewania podłogowego Wpływ pojemności cieplnej budynku na funkcjonowanie ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem, które charakteryzuje się wysokim komfortem cieplnym, rozumianym m.in. jako stan zrównoważonego bilansu cieplnego człowieka z otoczeniem. Jednym ze sposobów określenia...

Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem, które charakteryzuje się wysokim komfortem cieplnym, rozumianym m.in. jako stan zrównoważonego bilansu cieplnego człowieka z otoczeniem. Jednym ze sposobów określenia odczuć ludzi jest wskaźnik PMV, który przewiduje średnią ocenę komfortu przez dużą grupę osób, w siedmiostopniowej skali.

Zbigniew A. Tałach, Dominika Sopa Technologia wykorzystywania gazów kopalnianych do celów energetycznych na przykładzie instalacji sprężania metanu

Technologia wykorzystywania gazów kopalnianych do celów energetycznych na przykładzie instalacji sprężania metanu Technologia wykorzystywania gazów kopalnianych do celów energetycznych na przykładzie instalacji sprężania metanu

Polska emituje do atmosfery blisko 70% metanu kopalnianego w Europie. Około 90% metanu z kopalni węglowych pochodzi ze złóż głębinowych. Wycieki tego gazu cieplarnianego w Polsce mają większy wpływ na zmiany...

Polska emituje do atmosfery blisko 70% metanu kopalnianego w Europie. Około 90% metanu z kopalni węglowych pochodzi ze złóż głębinowych. Wycieki tego gazu cieplarnianego w Polsce mają większy wpływ na zmiany klimatu niż np. emisja CO2 z elektrowni w Bełchatowie. Prowadzone są obecnie prace mające na celu wdrożenie technologii umożliwiających odzyskiwanie metanu zawartego w gazach kopalnianych. Powstała m.in. instalacja służąca do wykorzystywania metanu kopalnianego pracująca w oparciu o technologię...

Redakcja RI news Wysokosprawna kogeneracja w Firmie Oponiarskiej Dębica

Wysokosprawna kogeneracja w Firmie Oponiarskiej Dębica Wysokosprawna kogeneracja w Firmie Oponiarskiej Dębica

Firma Oponiarska Dębica S.A. planuje zainwestować w źródło wysokosprawnej kogeneracji. Ekologiczne przedsięwzięcie, które w całości ma kosztować 82,3 mln zł, otrzyma od NFOŚiGW dotacje: z Mechanizmu Finansowego...

Firma Oponiarska Dębica S.A. planuje zainwestować w źródło wysokosprawnej kogeneracji. Ekologiczne przedsięwzięcie, które w całości ma kosztować 82,3 mln zł, otrzyma od NFOŚiGW dotacje: z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz z budżetu państwa. Na podstawie podpisanej umowy beneficjent otrzyma blisko 25,7 mln zł z MF EOG oraz ponad 4,5 mln zł ze środków krajowych. Inwestycja ma zostać ukończona w maju 2024 r.

Redakcja RI Ministerstwo Energii wesprze instalacje CHP

Ministerstwo Energii wesprze instalacje CHP Ministerstwo Energii wesprze instalacje CHP

Rozwój instalacji CHP przyczyni się do poprawy efektywności wykorzystania pierwotnych nośników energii, a tym samym pozwoli na zwiększenie efektywności polskiej gospodarki.

Rozwój instalacji CHP przyczyni się do poprawy efektywności wykorzystania pierwotnych nośników energii, a tym samym pozwoli na zwiększenie efektywności polskiej gospodarki.

dr inż. Bogdan Nowak, dr inż. Grzegorz Bartnicki Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych...

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych wariantów zaopatrzenia w ciepło i ewentualnie podjąć decyzję o korekcie dotychczasowych warunków eksploatacji systemu. Wśród rozważanych przypadków mogą znaleźć się bardzo radykalne takie jak zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło [1], ale również rozwiązania sprowadzające się wyłącznie do wymiany...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą? Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów,...

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów, ale głównie z warunków, w jakich takie sieci są tworzone. Zła praca systemu ciepłowniczego może wynikać ze złego bilansu cieplnego całego układu, z nieprawidłowej regulacji, z wadliwych przepływów (zły rozdział ciśnienia), a do tego najczęściej dochodzi jeszcze nieprawidłowa eksploatacja. Autor omawia...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców....

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców. Należy wziąć pod uwagę rodzaj kotłów (stało- lub zmiennoprzepływowych) oraz wahania przepływu wody sieciowej i powodowane przez to wahania ciśnień piezometrycznych. Skupiono się na ciepłowniach z kotłami wodnorurkowymi, które są najczęściej stosowane w Polsce (typu WR i WLM). Szczegółowo przeanalizowano...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania pompami. Określono również obniżenie mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych uzyskiwane dzięki wprowadzeniu przepompowni w systemach ciepłowniczych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

Jerzy Kosieradzki Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Biomasa jako paliwo (cz. 1) Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych...

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji [1] paliwem jest również biomasa, rozumiana jako produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa używane w celu odzyskania zawartej w nich energii, a zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak, dr Anna Melcer Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko...

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale również całych budynków, w których materiały te zostały zastosowane.

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy...

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy ciepłowniczych do mocy zamówionej odbiorców końcowych. W efekcie ciągłej poprawy ochrony cieplnej budynków, ich potrzeby maleją – nie zawsze to jednak wpływa na historycznie ukształtowane zasady dotyczące projektowania.

prof. dr hab. inż. Stanisław Nawrat Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów...

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów gminnych rozpoczęło prace w celu wykorzystania metanu (po wtłoczeniu do sieci gazowych) w ogrzewaniu kompleksów budynków.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków...

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej...

prof. dr hab. inż. Janusz Skorek Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział...

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział układów CHP małej mocy wpisujących się w obszar energetyki rozproszonej.

dr inż. arch. Marta Skiba Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście? Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

dr Artur Miros Preizolowane rury giętkie – badania własności

Preizolowane rury giętkie – badania własności Preizolowane rury giętkie – badania własności

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.