RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Schemat sieci ciepłowniczej
SPEC
 

Schemat sieci ciepłowniczej


SPEC


 

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów, ale głównie z warunków, w jakich takie sieci są tworzone. Zła praca systemu ciepłowniczego może wynikać ze złego bilansu cieplnego całego układu, z nieprawidłowej regulacji, z wadliwych przepływów (zły rozdział ciśnienia), a do tego najczęściej dochodzi jeszcze nieprawidłowa eksploatacja. Autor omawia przedsięwzięcia modernizacyjne przeprowadzone w jednym z zakładów, które pozwoliły, przy bardzo niskich nakładach, uzyskać poprawne efekty eksploatacyjne. W wyniku zmian uzyskano znaczne obniżenie zużycia węgla kamiennego i znacząco podwyższono jakość dostawy ciepła. Praktyka wskazuje, że przy modernizacji sieci w zakładach przemysłowych należy analizować procesy technologiczne pod kątem wykorzystania ciepła odpadowego.

Zobacz także

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

ADEY Innovation SAS ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie...

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego, z dużym naciskiem na poprawę jakości powietrza (umożliwiają obniżenie emisji CO2 o ok. 250 kg rocznie z pojedynczego gospodarstwa domowego).

Alfa Laval Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży...

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży poszukują nowych sposobów maksymalizacji wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii i udoskonaleniu swojego wizerunku w zakresie ochrony środowiska. Wyzwania te będą złożone i wieloaspektowe.

Stan przed modernizacją

System ciepłowniczy APC Metalchem w Opolu [1] zasilany był z ciepłowni parowo-wodnej wyposażonej w trzy kotły wodne WR-25 i dwa kotły parowe OR-5. Zainstalowana moc cieplna (3 × 29 MW + 2 × 3,5 MW = 94 MW) była znacznie wyższa niż aktualne zapotrzebowanie. Ciepłownia zasilała hale produkcyjne (ogrzewanie i wentylacja) oraz obiekty biurowe, a także dwa osiedla mieszkaniowe (centralne ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej).

W sumie na terenie zakładu znajdowało się ok. 40 obiektów, których obliczeniowe zapotrzebowanie mocy do centralnego ogrzewania wynosiło 40 MW, na potrzeby wentylacji − 6 MW, a moc potrzebna do przygotowania ciepłej wody użytkowej − 2 MW.

Na osiedlach mieszkało ok. 2500 osób. Zapotrzebowanie mocy dla potrzeb centralnego ogrzewania wynosiło 6 MW. Początkowo przygotowywanie ciepłej wody użytkowej w jednym osiedlu odbywało się za pomocą wymienników ciepła typu para−woda. W drugim osiedlu znajdowała się kotłownia gazowa, która dostarczała ciepłą wodę użytkową. Rzeczywiste potrzeby systemu ciepłowniczego wynosiły 20 MW ze względu na znaczą liczbę wyłączonych obiektów przemysłowych. Uproszczony plan sieci ciepłowniczej przedstawia rysunek 1.

Plan sieci ciepłowniczej

Rys. 1. Plan sieci ciepłowniczej przed modernizacją


 

Najpierw chciałbym przedstawić swoje wrażenia, gdy zaczynałem poznawać cały układ. Zwróciłem uwagę na obiekt Rw-36. Był to hotel robotniczy zasilany niskimi parametrami do c.o. i c.w.u. z instalacji znajdującej się w ciepłowni. W niektórych miejscach ułożono obok siebie następujące przewody:

  1. para wodna,
  2. kondensat,
  3. woda sieciowa (wysoki parametr) zasilanie,
  4. woda sieciowa (wysoki parametr) powrót,
  5. woda instalacyjna (niski parametr) zasilanie,
  6. woda instalacyjna (niski parametr) powrót,
  7. ciepła woda użytkowa,
  8. cyrkulacja.

Przewody kondensatu uległy całkowitemu zniszczeniu, a to powodowało, że kondensat nie wracał do ciepłowni. Innym problemem był fakt, że jedno z osiedli mieszkaniowych było zasilane z końca sieci ciepłowniczej, tj. z odgałęzienia, które wcześniej obsługiwało obiekty przemysłowe. Takie połączenie powodowało niestabilne parametry dostawy ciepła (szczególnie duże wahania ciśnienia dyspozycyjnego), a tym samym skoki temperatury wody sieciowej na zasilaniu. Sposób podłączenia (końcówka sieci) całkowicie wykluczał stosowanie centralnej regulacji ilościowej, gdy zakład nie pracował (ogrzewanie dyżurne).

Co można było zrobić?

Inwestor postawił następujące warunki: modernizację systemu ciepłowniczego należało przeprowadzić w taki sposób, aby nie ponosić dużych nakładów inwestycyjnych, gdyż perspektywy istnienia systemu ciepłowniczego nie były pewne. Zadanie trudne, ale do wykonania.

Zmiana struktury sieci ciepłowniczej

Przede wszystkim trzeba było przeprowadzić dokładną analizę stanu i zastanowić się nad tym, co należy zmienić, aby instalacja pracowała poprawnie. Celami zmiany struktury sieci ciepłowniczej były:

  1. wydzielenie odbiorców komunalnych przez utworzenie osobnego wyjścia sieci ciepłowniczej z ciepłowni,
  2. likwidacja sieci parowej.

Konieczne było przebudowanie węzła ciepłowniczego na jednym osiedlu mieszkaniowym przez wybudowanie dwufunkcyjnego węzła ciepłowniczego. I w tym celu zastosowano oryginalne rozwiązanie [2] polegające na zautomatyzowaniu spięcia letniego w pełnoszeregowym węźle ciepłowniczym. Na rysunku 2 pokazano schemat takiego węzła ciepłowniczego. Jest to węzeł pełnoszeregowy, ktory czasami pracował jako szeregowo-równoległy, zmieszania pompowego z obniżeniem ciśnienia (pompa centralnego ogrzewania w przewodzie powrotnym).

Działanie takich węzłów można sprawdzić w ponad 40 zmodernizowanych sieciach ciepłowniczych w Bydgoszczy, Słupsku, Kwidzynie i Ustce. Ponieważ każdy z węzłów ciepłowniczych był sterowany i posiadał monitoring, to dysponowano minutowymi pomiarami wszystkich parametrów jego pracy. Rozwiązanie to było przedmiotem pracy doktorskiej M. Fijewskiego [3], w której wykazano jego zasadniczą zaletę polegającą na niewielkich wahaniach przepływu wody sieciowej (około ±}15%).

Schemat węzła ciepłowniczego

Rys. 2. Schemat węzła ciepłowniczego w osiedlach mieszkaniowych


 

Osobne zasilanie osiedli mieszkaniowych uzyskano przez wybudowanie nowego odcinka sieci ciepłowniczej, co ilustruje rysunek 3. Jest to odcinek o średnicy Dn = 100 mm (obydwa przewody są w jednym płaszczu – technologia PRIM Lublin) i długości blisko 500 m. Przyłączenie hotelu robotniczego (Rw-36) do węzła grupowego i usunięcie zbędnego odcinka sieci ciepłowniczej, poza obniżeniem strat ciepła na tym zlikwidowanym odcinku, pozwoliło także na wyeliminowanie strat pary wodnej oraz kondensatu.

Zastosowane rozwiązanie zapewnia ekonomiczną pracę mniejszych kotłów parowych, które są niezbędne latem. Łączna długość (wg planu) zlikwidowanych odcinków sieci ciepłowniczej wynosiła ponad 1000 m. W niektórych miejscach było nawet 8 przewodów, a ich całkowita długość wynosiła około 4000 m.

 Struktura sieci ciepłowniczej

Rys. 3. Struktura sieci ciepłowniczej po modernizacji

Zmiany w ciepłowni
Oprócz zmian w sieci ciepłowniczej oraz przebudowy węzłów ciepłowniczych w osiedlach mieszkaniowych przebudowano węzły ciepłownicze na terenie zakładu i ciepłowni. Zmieniono sposób przygotowania c.w.u. w ciepłowni. Istniejące podgrzewacze pojemnościowe wykorzystano jako zasobniki c.w.u., a jej podgrzewanie realizowano w wymiennikach przepływowych typu JAD-6/50. Ze względu na małe zapotrzebowanie c.w.u. oraz dużą pojemność zasobników (20 m3) czas ich rozładowania wynosił nawet trzy doby.

Kotły parowe OR-5 zasilały wymienniki ciepła typu JAD-6/50. Pięć wymienników pracowało jako wymienniki para–woda, a dwa woda–woda do dochłodzenia kondensatu. Uzyskano relatywnie niskie temperatury kondensatu. Pomimo że kotły były w złym stanie technicznym, to zużycie węgla latem zmniejszyło się, po przebudowie układu do 30% wartości wcześniejszej.

Wykonano również odpowiednie układy sterowania w węzłach ciepłowniczych i w samej ciepłowni. Aby działały one poprawnie i zgodnie z założeniami, konieczne było opracowanie wykresu regulacyjnego oraz określenie parametrów pracy układow na terenie ciepłowni, tj. wykresów ciśnień piezometrycznych oraz temperatur i przepływów przez kotły, podmieszanie zimne i gorące.

Przyjęto wykres regulacyjny z dwoma załamaniami (co jest oryginalnym rozwiązaniem autora zastosowanym w wielu systemach ciepłowniczych [4, 5]), czyli: Tz/Tp = 150/70°C, przy: Tzmax = 130°C i Tzmin = 70°C. Pozwala to na zachowanie przepływów na projektowym poziomie (niemal przez cały sezon ogrzewczy) oraz stosowanie izolacji cieplnej sieci ciepłowniczej z pianki poliuretanowej. Ponadto wyznaczono temperatury przy ogrzewaniu dyżurnym w dni, w których obiekty przemysłowe nie są wykorzystywane.

W przypadku dni wolnych od pracy zastosowano ogrzewanie dyżurne. Wówczas wentylacja nie pracuje, a do ogrzewania hal stosowane są odpowiednie temperatury, przy przepływie wody sieciowej takim jak podczas normalnego ogrzewania. Stały przepływ wody sieciowej wynikał z małej stateczności hydraulicznej i dużej wrażliwości systemu na zmiany przepływu. Przy zbiegu niekorzystnych okoliczności mogłoby bowiem dojść do zamarznięcia wody w instalacji centralnego ogrzewania w niektórych miejscach.

Przyjęto, że temperatura wewnętrzna w halach podczas ogrzewania dyżurnego wynosi twd = 10°C. Ogrzewanie dyżurne działało przy temperaturach zewnętrznych o Δtw = 4K niższych niż temperatura wewnętrzna, czyli poniżej tzew <6 °C.

Dla osiedli mieszkaniowych najniższa temperatura wody sieciowej na zasilaniu wynosiła Tzmin = 70°C, gdyż wymagały tego wymienniki do podgrzewania ciepłej wody. Na podstawie wykresów regulacyjnych wyznaczono przepływy wody sieciowej oraz w układzie hydraulicznym ciepłowni, których metodologię można znaleźć w [8].

Schemat ciepłowni

Rys. 4. Schemat ciepłowni Metalchem po modernizacji


 

Schemat technologiczny ciepłowni

Rysunek 4 przedstawia schemat ciepłowni po zaproponowanych zmianach w jej strukturze sieci ciepłowniczej oraz rozdzieleniu dostawy ciepła do zakładu i osiedli mieszkaniowych. Zainstalowano odpowiedni układ sterowania. Główne podmieszanie zimne służy do ustalenia temperatury na wyjściu (do osiedli mieszkaniowych), dodatkowe podmieszanie − do doregulowania temperatury potrzebnej w części przemysłowej.

Podmieszanie gorące służy do uzyskania odpowiedniej temperatury wody sieciowej przed kotłami (powyżej Tpk = 70°C). Temperatura wody za kotłami powinna być wyższa niż Tzk > 110°C, aby właściwie pracowało odgazowanie termiczne wody sieciowej.

Niesłychanie istotną częścią rewitalizacji systemu ciepłowniczego Metalchemu było wykonanie regulacji hydraulicznej. Dzięki temu uzyskano odpowiednią stateczność hydrauliczną sieci ciepłowniczej oraz właściwe rozpływy wody sieciowej. Uzyskanie odpowiedniej oporności sieci ciepłowniczej pozwalało na stabilną pracę układu pompowego w ciepłowni. Jest to niezbędny warunek uzyskania właściwych parametrów pracy systemu ciepłowniczego.

Z powodu braku dopasowania mocy poszczególnych kotłów do potrzeb eksploatacja ciepłowni był niesłychanie trudna. Pomimo tych problemów osiągnięto pozytywne efekty ekonomiczne eksploatacji ciepłowni.

Artykuł powstał na podstawie referatu „Możliwości racjonalizacji pracy przemysłowo-komunalnego systemu ciepłowniczego na przykładzie Metalchem Opole”, wygłoszonego podczas II Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej „Ogrzewanie i wentylacja w przemyśle i rolnictwie” zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Zarządzania Środowiskiem w Tucholi w dniach 25–27 września 2008 r.

Literatura

  1.  Śnieżyk R., Koncepcja modernizacji, projekt techniczny i realizacja modernizacji systemu ciepłowniczego APC Metalchem w Opolu, Ryszard Śnieżyk, Wrocław 1995.
  2. Juniewicz H., Śnieżyk R., Analiza metrologiczna pomiarów przepływu wody i ciepła w sieci ciepłowniczej, „Energetyka” 1994, t. 48, nr 1, s. 8-13. 
  3. Fijewski M., Badania pełnoszeregowego węzła ciepłowniczego okresowo pracującego jako szeregowo-równoległy. Rozprawa doktorska, Politechnika Wrocławska, Wrocław 2000.
  4. Śnieżyk R., Podstawy regulacji dostawy ciepła w systemach ciepłowniczych. Raporty Inst. Inż. Chem. PWr 1990, Ser. SPR nr 3, 40 s., 38 rys., 14 tab., maszyn. powiel. (praca niepublikowana).
  5. Śnieżyk R., Wykres centralnej regulacji systemu ciepłowniczego zasilanego z EC-II w Gdańsku, Instytut Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej Oddział w Krakowie, Kraków 1991 (praca niepublikowana).
  6. Mielnicki J.S., Centralne ogrzewanie. Regulacja i eksploatacja, Arkady, Warszawa 1985.
  7. Śnieżyk R., Wpływ zapotrzebowania ciepła do wentylacji na pracę miejskiego systemu ciepłowniczego, COW, 1987, t. 19, nr 6, s. 140-141.
  8. Żarski K., Obiegi wodne i parowe w kotłowniach, Ośrodek Informacji „Technika instalacyjna w budownictwie”, Warszawa 2000.

Komentarze

Powiązane

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Redakcja RI news Trzy nowości Audytora SET

Trzy nowości Audytora SET Trzy nowości Audytora SET

Użytkownicy programów Audytor SET 7.0 oraz 7.1 mogą pobrać bezpłatną aktualizację i skorzystać z najnowszych funkcji programu.

Użytkownicy programów Audytor SET 7.0 oraz 7.1 mogą pobrać bezpłatną aktualizację i skorzystać z najnowszych funkcji programu.

Redakcja RI news Audytor SET 7.1

Audytor SET 7.1 Audytor SET 7.1

Pakiet oprogramowania Audytor SET służy do projektowania instalacji centralnego ogrzewania, centralnego chłodzenia oraz wewnętrznych instalacji wodociągowych. Program dedykowany jest zarówno do małych,...

Pakiet oprogramowania Audytor SET służy do projektowania instalacji centralnego ogrzewania, centralnego chłodzenia oraz wewnętrznych instalacji wodociągowych. Program dedykowany jest zarówno do małych, jak i dużych obiektów. Najnowsza wersja 7.1 zawiera szereg nowych funkcji i usprawnień.

Redakcja RI Program Audytor SET 7.0 CC

Program Audytor SET 7.0 CC Program Audytor SET 7.0 CC

Firma SANKOM zaprasza do przetestowania nowego programu Audytor CC. Audytor SET 7.0 to nowa wersja programu z serii Audytor łącząca w jednym projekcie obliczenia instalacji zimnej i ciepłej wraz z cyrkulacją...

Firma SANKOM zaprasza do przetestowania nowego programu Audytor CC. Audytor SET 7.0 to nowa wersja programu z serii Audytor łącząca w jednym projekcie obliczenia instalacji zimnej i ciepłej wraz z cyrkulacją oraz instalacji centralnego ogrzewania i chłodzenia.

Redakcja RI Audytor SET 7.0

Audytor SET 7.0 Audytor SET 7.0

Firma SANKOM wprowadziła na rynek kolejną generację oprogramowania z serii Audytor, oznaczoną jako Audytor SET 7.0. Pakiet zawiera całkowicie nowy moduł projektowania instalacji wodociągowych (Audytor...

Firma SANKOM wprowadziła na rynek kolejną generację oprogramowania z serii Audytor, oznaczoną jako Audytor SET 7.0. Pakiet zawiera całkowicie nowy moduł projektowania instalacji wodociągowych (Audytor H2O), który zyskał obecnie funkcjonalność analogiczną do programu Audytor C.O. od wersji 6.0.

Redakcja RI Fortum podsumowało sezon grzewczy w Płocku

Fortum podsumowało sezon grzewczy w Płocku Fortum podsumowało sezon grzewczy w Płocku

Fortum, właściciel miejskiej sieci ciepłowniczej w Płocku, w zakończonym właśnie sezonie grzewczym dostarczyło odbiorcom na terenie miasta blisko 1,4 mln GJ ciepła. W 2017 roku firma zainwestowała w Płocku...

Fortum, właściciel miejskiej sieci ciepłowniczej w Płocku, w zakończonym właśnie sezonie grzewczym dostarczyło odbiorcom na terenie miasta blisko 1,4 mln GJ ciepła. W 2017 roku firma zainwestowała w Płocku 12 mln zł. Na tę kwotę złożyły się między innymi inwestycje w rozwój sieci o wartości blisko 8 mln zł oraz prace modernizacyjne za ponad 4 mln zł.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania pompami. Określono również obniżenie mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych uzyskiwane dzięki wprowadzeniu przepompowni w systemach ciepłowniczych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Sterowanie pracą pomp obiegowych w ciepłowniach

Sterowanie pracą pomp obiegowych w ciepłowniach Sterowanie pracą pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o sterowaniu parametrami (wysokością podnoszenia i wydajnością) pomp obiegowych w ciepłowniach (tzw. układ klasyczny). Analizę przeprowadzono...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o sterowaniu parametrami (wysokością podnoszenia i wydajnością) pomp obiegowych w ciepłowniach (tzw. układ klasyczny). Analizę przeprowadzono na podstawie parametrów pracy rzeczywistego systemu ciepłowniczego. Szczególną uwagę zwrócono na lokalizację punktu w sieci ciepłowniczej, w którym najlepiej stabilizować ciśnie dyspozycyjne do sterowania wysokością podnoszenia pomp obiegowych w ciepłowni.Artykuł jest kontynuacją publikacji [1] i...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców....

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców. Należy wziąć pod uwagę rodzaj kotłów (stało- lub zmiennoprzepływowych) oraz wahania przepływu wody sieciowej i powodowane przez to wahania ciśnień piezometrycznych. Skupiono się na ciepłowniach z kotłami wodnorurkowymi, które są najczęściej stosowane w Polsce (typu WR i WLM). Szczegółowo przeanalizowano...

dr inż. Bogdan Nowak, dr inż. Grzegorz Bartnicki Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych...

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych wariantów zaopatrzenia w ciepło i ewentualnie podjąć decyzję o korekcie dotychczasowych warunków eksploatacji systemu. Wśród rozważanych przypadków mogą znaleźć się bardzo radykalne takie jak zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło [1], ale również rozwiązania sprowadzające się wyłącznie do wymiany...

Jerzy Kosieradzki Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Biomasa jako paliwo (cz. 1) Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych...

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji [1] paliwem jest również biomasa, rozumiana jako produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa używane w celu odzyskania zawartej w nich energii, a zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak, dr Anna Melcer Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko...

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale również całych budynków, w których materiały te zostały zastosowane.

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy...

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy ciepłowniczych do mocy zamówionej odbiorców końcowych. W efekcie ciągłej poprawy ochrony cieplnej budynków, ich potrzeby maleją – nie zawsze to jednak wpływa na historycznie ukształtowane zasady dotyczące projektowania.

prof. dr hab. inż. Stanisław Nawrat Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów...

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów gminnych rozpoczęło prace w celu wykorzystania metanu (po wtłoczeniu do sieci gazowych) w ogrzewaniu kompleksów budynków.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków...

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej...

prof. dr hab. inż. Janusz Skorek Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział...

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział układów CHP małej mocy wpisujących się w obszar energetyki rozproszonej.

Adam Pytlik, Jiří Koníček, Radek Dvořák Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

dr inż. arch. Marta Skiba Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście? Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

dr Artur Miros Preizolowane rury giętkie – badania własności

Preizolowane rury giętkie – badania własności Preizolowane rury giętkie – badania własności

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

mgr inż. Katarzyna Rybka Wymienniki ciepła

Wymienniki ciepła Wymienniki ciepła

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji...

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji różnego rodzaju, w tym wodnych, nie miałaby prawa działać. Mimo że są to dość proste w obsłudze urządzenia, nawet pozornie nieistotne szczegóły i niedociągnięcia wpływają na spadek ich efektywności.

dr inż. Jan Wrona Wybrane aspekty projektowania urządzeń pracujących w obiegu Stirlinga

Wybrane aspekty projektowania urządzeń pracujących w obiegu Stirlinga Wybrane aspekty projektowania urządzeń pracujących w obiegu Stirlinga

Produkowane obecnie urządzenia Stirlinga mogą być alternatywą dla stosowanych powszechnie silników cieplnych ze spalaniem wewnętrznym oraz chłodziarek realizujących obieg Lindego.

Produkowane obecnie urządzenia Stirlinga mogą być alternatywą dla stosowanych powszechnie silników cieplnych ze spalaniem wewnętrznym oraz chłodziarek realizujących obieg Lindego.

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.