RynekInstalacyjny.pl

Magazynowanie energii słonecznej. Nowe systemy

W poprzednim artykule dotyczącym działania pompy ciepła we współpracy z kolektorami słonecznymi (RI nr 11/2009) opisano instalację, która pozwalała zmagazynować w ziemi nadmiar ciepła pozostający po podgrzaniu c.w.u. w okresie letnim. Nie jest to jednak jedyna możliwość wykorzystania energii Słońca. Inne ciekawe rozwiązania to „system hybrydowy” i wykorzystanie zasobników parafinowych.

Zobacz także

Rafał Kowalski Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych Regulacja hydrauliczna baterii kolektorów słonecznych

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać...

Warunki eksploatacyjne i zależności hydrauliczne w termicznych instalacjach kolektorów słonecznych wymagają zastosowania elementów regulacyjnych i bezpieczeństwa, żeby z jednej strony efektywnie wykorzystać energię solarną, a z drugiej zagwarantować bezpieczeństwo użytkowania.

dr inż. Paweł Kowalski Kolektory słoneczne - dofinansowania

Kolektory słoneczne - dofinansowania Kolektory słoneczne - dofinansowania

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW)...

Od kilku tygodni inwestorzy mają szanse skorzystać z 45% dofinansowania do kupna i montażu instalacji solarnej. Dofinansowania udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) poprzez sieć banków z którymi podpisał umowy (Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A. oraz zrzeszone Banki Spółdzielcze, Krakowski Bank Spółdzielczy, Warszawski Bank Spółdzielczy, Mazowiecki Bank Regionalny...

Z. Heidrich Próżniowy czy płaski

Próżniowy czy płaski Próżniowy czy płaski

Wielu sprzedających kolektory słoneczne zapewnia o ich wysokiej wydajności podając zalety materiałów i technologii wykorzystanych do ich produkcji, pomijając niestety podstawowe dane pozwalające określić...

Wielu sprzedających kolektory słoneczne zapewnia o ich wysokiej wydajności podając zalety materiałów i technologii wykorzystanych do ich produkcji, pomijając niestety podstawowe dane pozwalające określić ich rzeczywistą wydajność. Kolektory słoneczne mają ściśle charakteryzujące je parametry. Pozwalają one na wyliczenie spodziewanych efektów pracy i porównanie pomiędzy sobą różnych kolektorów.

Analizując moce cieplne kolektorów słonecznych w poszczególnych miesiącach roku oraz zapotrzebowanie na energię cieplną budynku, łatwo stwierdzić, że w okresie od listopada do końca marca kolektory nie wytworzą tyle ciepła, by móc ogrzać budynek i podgrzać ciepłą wodę użytkową. Zatem kwestią kluczową pozostaje magazynowanie nadwyżki ciepła, którą kolektory są w stanie wyprodukować w okresie kwiecień–październik.

System hybrydowy

System hybrydowy to rozwiązanie oferowane przez jedną z niemieckich firm (rys. 1). Głównymi elementami instalacji są: hybrydowy kolektor słoneczny (rys. 2), pompa ciepła, zasobnik ciepła dwufazowy (na ciepło utajone), warstwowy zasobnik wody i regulator. Hybrydowy kolektor słoneczny nie różni się wyraźnie budową od zwykłych kolektorów, jedyną jego cechą szczególną jest to, że pod i nad blachą trzymającą rurki przepływa powietrze pobierane z otoczenia kolektora.

Schemat instalacji solara

Rys. 1. Schemat instalacji Solaera (rys. Consolar)

Kolektor słoneczny hybrydowy

Rys. 2. Kolektor słoneczny hybrydowy (rys. Consolar)

Gdy zapotrzebowanie na ciepło, jakiego potrzebuje zasobnik, jest większe, niż promieniowanie słoneczne może dostarczyć, włącza się wentylator umieszczony w kolektorze i powietrze oddaje część ciepła, które przy tych warunkach klimatycznych posiada, rurkom kolektora. Powietrze staje się zatem dolnym źródłem ciepła pompy ciepła, kolektor zaś staje się wymiennikiem powietrze–woda (glikol) i może pracować nie tylko w pochmurne dni, ale również w nocy.

Dzięki zastosowaniu w układzie z kolektorami słonecznymi pompy ciepła można wykorzystać ciepło ze źródeł o niższych temperaturach, niż są potrzebne do podgrzania c.w.u. Zatem w pokazanym na schemacie układzie pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza, gdy promieniowania słonecznego nie ma lub jest zbyt słabe, aby wodę podgrzać. Każdy z zastosowanych elementów ma swoją rolę w całym układzie.

Źródłem ciepła jest energia słoneczna i ciepło zawarte w powietrzu (jeśli pracuje wentylator). Gdy świeci Słońce, jego ciepło ładuje zasobnik wody i zasobnik warstwowy. Gdy Słońca brakuje, temperatura powietrza nie pozwala na bezpośrednie ładowanie zasobnika wody i wtedy odbywa się to za pośrednictwem pompy ciepła.

Instalacja therma exclusiv

Rys. 3. Schemat instalacji Therma-Exclusiv (rys. Westfa)

Na schemacie obrazującym działanie innej instalacji (rys. 3) widać trochę odmienny sposób połączenia poszczególnych elementów instalacji. Szczególną uwagę zwraca miejsce i rola parownika pompy ciepła. Wydaje się, że jest to propozycja lepsza od pokazanej na rys. 1 pod względem możliwości sterowania i regulacji układu. Jednak trudno jest ocenić obydwa rozwiązania bez dokładnej znajomości układu sterowania, a tego żadna z firm w swoich materiałach nie podaje.

rys 4 schemat instalacji solarnej z parafinowym zasobnikiem ciepla

Rys. 4. Schemat instalacji solarnej z parafinowym zasobnikiem ciepła (rys. PowerTank)

Zasobniki parafinowe

Trwają również prace nas skonstruowaniem pojemnościowych zasobników ciepła. Inna niemiecka firma opracowała układ instalacji słonecznej składający się z kolektorów słonecznych i parafinowego zasobnika ciepła PCM (ang. phase change material) oraz kotła i zasobnika ciepłej wody (rys. 4). Baterie parafinowe z podwójnym wymiennikiem ciepła pozwalają stworzyć zasobnik o potrzebnej pojemności cieplnej.

W opisywanej instalacji zastosowano baterie parafinowe z podwójnym wymiennikiem ciepła i z zasobnikiem stworzonym z 24 baterii połączonych ze sobą w układzie Tichelmanna. Baterie są po zmontowaniu izolowane, a przestrzenie między nimi wypełnia się żwirem, aby zwiększyć pojemność cieplną całego zespołu. Zaleca się izolację cieplną grubości co najmniej 100 mm.

Producent proponuje zespoły złożone z 2 baterii parafinowych, każda o wysokości 1800 mm, średnicy 200 mm, pojemności 60 l i wadze 52 kg,.

Wypełnione są parafiną o punkcie topnienia 50/52°C. Ilość ciepła, którą można wykorzystać, to 10–12 kWh przy ΔT = 50 K (35–85°C). Wymiennik ciepła wykonany jest z rurek miedzianych o średnicy 15 mm i mocy cieplnej 2×(1,4–5,2 kW) przy ΔT = 15–30 K.

Maksymalna temperatura pracy wynosi 85°C. Dostępne są baterie z jednym lub dwoma wymiennikami ciepła, również o niestandardowej wysokości, w układzie pionowym lub poziomym. W zastosowaniach przemysłowych wykorzystuje się zasobniki parafinowe pracujące w temperaturze maksymalnej 220°C.

Zmiana faz parafiny

Rys. 5. Zmiana faz parafiny w zasobniku ciepła (rys. PowerTank)

Akumulator ciepła, bo tak chyba można nazwać opisywany zasobnik parafinowy, korzysta z technologii PCM wykorzystującej różnicę w pojemności cieplnej materiału w fazie stałej i ciekłej. Podobnie jak w kotłach kondensacyjnych (technologia kondensacji pary wodnej i przechodzenia z fazy gazowej w fazę ciekłą) umieszczona w zasobniku parafina pod wpływem ciepła do niej dostarczanego rozpuszcza się, przechodząc w fazę ciekłą (rys. 5).

Gdy potrzebne jest ciepło, rozpoczyna się proces odwrotny – temperatura parafiny spada poniżej 52°C i z fazy ciekłej przechodzi w fazę stałą. Przy ΔT = 15°C zasobnik ciepła z parafiną jest w stanie zmagazynować cztery razy więcej ciepła niż woda (rys. 6). Aby instalacja pracowała poprawnie i efektywnie, potrzebne jest jeszcze prawidłowo zaprojektowane sterowanie i regulacja. Trzeba na to zwrócić szczególną uwagę, bo nawet najlepiej pomyślaną instalację może zepsuć nieprawidłowo zaprojektowany układ regulacyjny.

Możliwości magazynowania ciepła

Rys. 6. Możliwości magazynowania ciepła (rys. PowerTank)

Większość firm działających na rynku instalacji słonecznych i pomp ciepła oferuje bardzo rozbudowane regulatory, które należy umiejętnie wykorzystać. Opisane powyżej instalacje słoneczne powiązane z pompą ciepła i zasobnikami PCM istotnie zwiększają możliwość wykorzystania energii cieplnej z odnawialnych źródeł energii. W naszych warunkach klimatycznych i przy obecnym poziomie cen energii instalacja wykorzystująca zasobniki PCM raczej nie będzie konkurencyjna w stosunku do innych instalacji, ale gdy popularność zasobników parafinowych zwiększy się, a jednocześnie ich ceny spadną, wykorzystanie takiego rozwiązania warto będzie rozważyć.

Literatura

  1. Theiss E., Eheschließung mit Verstand, „IKZ-Haustechnik“ nr 15–16/2009. 

  2. www.consolar.de. 

  3. www.westfa.de.

  4. www.powertank.de.

  5. Kosieradzki J., Współpraca instalacji solarnej z pompą ciepła, „Rynek Instalacyjny” nr 11/2009.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Urządzenia gazowe w technice klimatyzacyjnej

Urządzenia gazowe w technice klimatyzacyjnej Urządzenia gazowe w technice klimatyzacyjnej

Systemy z gazowymi pompami ciepła zapewniają chłodzenie budynku latem i ogrzewanie zimą oraz ciepłą wodę użytkową. To alternatywa dla klasycznych rozwiązań chłodzenia powietrza wewnętrznego z użyciem urządzeń...

Systemy z gazowymi pompami ciepła zapewniają chłodzenie budynku latem i ogrzewanie zimą oraz ciepłą wodę użytkową. To alternatywa dla klasycznych rozwiązań chłodzenia powietrza wewnętrznego z użyciem urządzeń zasilanych energią elektryczną.

Joanna Ryńska Grzejniki kanałowe – estetyczne ogrzewanie wnętrz

Grzejniki kanałowe – estetyczne ogrzewanie wnętrz Grzejniki kanałowe – estetyczne ogrzewanie wnętrz

Podłogowe grzejniki (konwektory) kanałowe to rozwiązanie grzewcze z możliwością chłodzenia, chętnie stosowane dla polepszenia ustawności (aranżacji) pomieszczeń, szczególnie o dużej powierzchni przegród...

Podłogowe grzejniki (konwektory) kanałowe to rozwiązanie grzewcze z możliwością chłodzenia, chętnie stosowane dla polepszenia ustawności (aranżacji) pomieszczeń, szczególnie o dużej powierzchni przegród przeszklonych. Odpowiednio dobrane, np. we współpracy z innymi urządzeniami, pełnić będą optymalnie funkcję grzewczą.

Redakcja RI Kocioł gazowy czy elektryczny - który wybrać?

Kocioł gazowy czy elektryczny - który wybrać? Kocioł gazowy czy elektryczny - który wybrać?

Budując dom bardzo często zastanawiamy się, jaki system ogrzewania wybrać. Jest to istotny temat, ponieważ ważny jest nie tylko koszt zakupu systemu, ale również późniejsze opłaty za ogrzewanie oraz jego...

Budując dom bardzo często zastanawiamy się, jaki system ogrzewania wybrać. Jest to istotny temat, ponieważ ważny jest nie tylko koszt zakupu systemu, ale również późniejsze opłaty za ogrzewanie oraz jego eksploatacja. Najczęściej do ogrzewania domu wykorzystujemy kotły — gazowe lub elektryczne. Czym się różnią i jakie spełniają funkcje?

Redakcja RI Pompy ciepła – gazowe czy elektryczne?

Pompy ciepła – gazowe czy elektryczne? Pompy ciepła – gazowe czy elektryczne?

Pompy ciepła w ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne. Pomimo dużych kosztów inwestycyjnych osoby, które właśnie się budują i stają przed wyborem systemu ogrzewania decydują się na kupno pompy...

Pompy ciepła w ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne. Pomimo dużych kosztów inwestycyjnych osoby, które właśnie się budują i stają przed wyborem systemu ogrzewania decydują się na kupno pompy ciepła. Na rynku można znaleźć pompę ciepła gazową, jak i elektryczną. Czym one się różnią i jaką wybrać?

Redakcja RI Jak działa węzeł cieplny?

Jak działa węzeł cieplny? Jak działa węzeł cieplny?

Coraz częściej deweloperzy decydują się na wyposażenie mieszkania w węzły cieplne. Co to takiego? Węzeł cieplny tworzą urządzenia, które łączą sieć cieplną znajdującą się na zewnątrz budynku z instalacją...

Coraz częściej deweloperzy decydują się na wyposażenie mieszkania w węzły cieplne. Co to takiego? Węzeł cieplny tworzą urządzenia, które łączą sieć cieplną znajdującą się na zewnątrz budynku z instalacją w jego wnętrzu. Ich zadaniem jest rozdział dostarczonego ciepła poprzez sieć do poszczególnych odbiorców. Jest to rozwiązanie łączące energooszczędność z możliwością indywidualnego sterowania komfortem cieplnym w poszczególnych mieszkaniach.

Waldemar Joniec Instalacje grzewcze i wentylacyjne w kurnikach

Instalacje grzewcze i wentylacyjne w kurnikach Instalacje grzewcze i wentylacyjne w kurnikach

Hodowla ptaków wymaga szczególnych warunków dla zapewnienia im zdrowia i rozwoju. Spośród zwierząt hodowlanych drób ma najwyższe wymagania odnośnie do warunków termicznych, zmieniające się w trakcie cyklu...

Hodowla ptaków wymaga szczególnych warunków dla zapewnienia im zdrowia i rozwoju. Spośród zwierząt hodowlanych drób ma najwyższe wymagania odnośnie do warunków termicznych, zmieniające się w trakcie cyklu produkcyjnego. Wymaga to zaprojektowania i budowy optymalnego względem przeznaczenia obiektu systemu ogrzewania i wentylacji.

Redakcja RI Jak działają pompy ciepła?

Jak działają pompy ciepła? Jak działają pompy ciepła?

W ostatnim czasie pompy ciepła w Polsce stają się coraz bardziej popularne. Wszystko przez chęć zadbania o czystość naszego powietrza, walkę ze smogiem oraz trend na energooszczędne budownictwo. Co więcej,...

W ostatnim czasie pompy ciepła w Polsce stają się coraz bardziej popularne. Wszystko przez chęć zadbania o czystość naszego powietrza, walkę ze smogiem oraz trend na energooszczędne budownictwo. Co więcej, koszty ogrzewania stanowią co najmniej 60% wszystkich wydatków związanych z eksploatacją domów jednorodzinnych, a dzięki pompie ciepła wydatki można sporo obniżyć.

VTS Sp. z o. o. Rozpoczynamy sezon grzewczy!

Rozpoczynamy sezon grzewczy! Rozpoczynamy sezon grzewczy!

W pewnych częściach świata wciąż trwa lato, ale VTS jest już gotowy, aby rozpocząć sezon grzewczy! Z dumą prezentujemy nowy film promocyjny dot. nagrzewnicy wodnej Volcano – główny element tegorocznej...

W pewnych częściach świata wciąż trwa lato, ale VTS jest już gotowy, aby rozpocząć sezon grzewczy! Z dumą prezentujemy nowy film promocyjny dot. nagrzewnicy wodnej Volcano – główny element tegorocznej kampanii promocyjnej.

Buderus Grzejniki Buderus – najwyższa jakość i nowoczesne wzornictwo

Grzejniki Buderus – najwyższa jakość i nowoczesne wzornictwo Grzejniki Buderus – najwyższa jakość i nowoczesne wzornictwo

Grzejniki Logatrend marki Buderus łączą najwyższą jakość z nowoczesnym wzornictwem. Specjalna technologia zabezpieczania powierzchni grzejnika wydłuża znacznie jego żywotność. Nowoczesny wygląd i różnorodność...

Grzejniki Logatrend marki Buderus łączą najwyższą jakość z nowoczesnym wzornictwem. Specjalna technologia zabezpieczania powierzchni grzejnika wydłuża znacznie jego żywotność. Nowoczesny wygląd i różnorodność dostępnych modeli sprawia, że bez problemu można dobrać odpowiednie grzejniki do każdego pomieszczenia.

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz Wpływ doboru pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej

Wpływ doboru pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej Wpływ doboru  pompy ciepła powietrze/woda na koszty eksploatacyjne instalacji grzewczej

Odpowiedni dobór mocy pompy ciepła powietrze/woda jest bardzo istotny z uwagi na późniejsze koszty eksploatacyjne. Powszechnie zauważalnym problemem jest niedowymiarowanie urządzeń i tym samym nadmierne...

Odpowiedni dobór mocy pompy ciepła powietrze/woda jest bardzo istotny z uwagi na późniejsze koszty eksploatacyjne. Powszechnie zauważalnym problemem jest niedowymiarowanie urządzeń i tym samym nadmierne zużycie energii elektrycznej przez grzałkę w okresie niskich temperatur w sezonie grzewczym. Z kolei przewymiarowanie powoduje nie tylko wyższe koszty inwestycyjne, ale i eksploatacyjne przy występowaniu umiarkowanych temperatur.

Waldemar Joniec Wybrane wytyczne projektowania wentylacji i komfortu termicznego w budynkach biurowych

Wybrane wytyczne projektowania wentylacji i komfortu termicznego w budynkach biurowych Wybrane wytyczne  projektowania wentylacji i komfortu termicznego w budynkach biurowych

Zdrowe zielone biura to raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych w drugiej połowie 2017 roku wśród 703 pracowników biur różnej klasy...

Zdrowe zielone biura to raport Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC). Powstał na podstawie ankiet przeprowadzonych w drugiej połowie 2017 roku wśród 703 pracowników biur różnej klasy w całej Polsce. Odpowiada na pytanie, co składa się na zdrowe i zielone budownictwo, i inspiruje do projektowania środowiska pracy z nowej perspektywy.

Redakcja RI Kotły kondensacyjne – trendy

Kotły kondensacyjne – trendy Kotły kondensacyjne – trendy

Rosną nie tylko wymagania prawne wobec urządzeń grzewczych, ale i oczekiwania użytkowników. Wysoka sprawność gazowych kotłów kondensacyjnych to standard, więc rynek zwraca większą uwagę na jakość i trwałość,...

Rosną nie tylko wymagania prawne wobec urządzeń grzewczych, ale i oczekiwania użytkowników. Wysoka sprawność gazowych kotłów kondensacyjnych to standard, więc rynek zwraca większą uwagę na jakość i trwałość, wzornictwo oraz komfort obsługi.

mgr inż. Paulina Mielniczuk, mgr inż. Iwona Barszczewska Analiza ekonomiczno-ekologiczna różnych wariantów ogrzewania w domu jednorodzinnym na terenie Białegostoku

Analiza ekonomiczno-ekologiczna różnych wariantów ogrzewania w domu jednorodzinnym na terenie Białegostoku Analiza ekonomiczno-ekologiczna różnych wariantów ogrzewania w domu jednorodzinnym na terenie Białegostoku

Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy porównawczej różnych źródeł ciepła do ogrzewania budynku jednorodzinnego zlokalizowanego na terenie Białegostoku. Pod uwagę zostały wzięte zarówno aspekty ekonomiczne,...

Celem artykułu jest przeprowadzenie analizy porównawczej różnych źródeł ciepła do ogrzewania budynku jednorodzinnego zlokalizowanego na terenie Białegostoku. Pod uwagę zostały wzięte zarówno aspekty ekonomiczne, jak i ekologiczne każdego z analizowanych rozwiązań.

REGULUS-system Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów?

Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów? Jakie grzejniki do pomp ciepła i kondensatów?

W jakich godzinach i jak długo przebywamy w poszczególnych pomieszczeniach? To jedno z istotnych pytań, które zadajemy sobie planując modernizację instalacji grzewczej. Zapewnienie komfortu cieplnego...

W jakich godzinach i jak długo przebywamy w poszczególnych pomieszczeniach? To jedno z istotnych pytań, które zadajemy sobie planując modernizację instalacji grzewczej. Zapewnienie komfortu cieplnego wymaga szczególnie elastycznego funkcjonowania instalacji grzewczej, zaczynając od produkcji ciepła przez jego magazynowanie (ewentualne), a kończąc na jego emisji.

dr inż. Anna Werner-Juszczuk Koszty instalacji centralnego ogrzewania w budynku jednorodzinnym

Koszty instalacji centralnego ogrzewania w budynku jednorodzinnym Koszty instalacji centralnego ogrzewania w budynku jednorodzinnym

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego...

Zastosowanie określonego typu instalacji c.o. o danej temperaturze czynnika grzewczego wpływa na koszty eksploatacyjne ogrzewania budynku. Ogrzewanie podłogowe pozwala obniżyć koszty użytkowania domu ogrzewanego za pomocą niskotemperaturowych źródeł ciepła, jak np. pompy ciepła czy kotły kondensacyjne.

TECH STEROWNIKI Gdy ogrzewanie myśli o Tobie – sprawdź możliwości sterowników do podłogówki

Gdy ogrzewanie myśli o Tobie – sprawdź możliwości sterowników do podłogówki Gdy ogrzewanie myśli o Tobie – sprawdź możliwości sterowników do podłogówki

Ogrzewanie podłogowe od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Wysoki komfort cieplny, wygoda i niższe rachunki za ogrzewanie to zalety, które skłaniają do wyboru tego rozwiązania. Dobra wiadomość...

Ogrzewanie podłogowe od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Wysoki komfort cieplny, wygoda i niższe rachunki za ogrzewanie to zalety, które skłaniają do wyboru tego rozwiązania. Dobra wiadomość jest taka, że system może pracować jeszcze efektywniej, gdy będzie sterowany. Nowoczesne sterowniki zapewnią idealnie dopasowaną do potrzeb dystrybucję ciepła do pomieszczeń przy zachowaniu maksymalnych oszczędności.

Materiały PR Co to jest wentylacja mechaniczna?

Co to jest wentylacja mechaniczna? Co to jest wentylacja mechaniczna?

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna to wymiana zużytego powietrza w pomieszczeniach. Wyciągane jest powietrze zanieczyszczone, czyli zużyte, a nawiewane świeże powietrze z zewnątrz. Dodatkowo nawiewane...

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna to wymiana zużytego powietrza w pomieszczeniach. Wyciągane jest powietrze zanieczyszczone, czyli zużyte, a nawiewane świeże powietrze z zewnątrz. Dodatkowo nawiewane powietrze jest filtrowane (jakość filtracji zależy od klasy filtra i zastosowanych rozwiązań dodatkowych).

inż. Krzysztof Piechurski, mgr inż. Ewelina Stefanowicz, mgr inż. Agnieszka Chmielewska, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego Wykorzystanie ciepła odpadowego do zwiększenia efektywności energetycznej pompy ciepła powietrze/woda pracującej w warunkach klimatu górskiego

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno...

Zastosowanie pompy ciepła powietrze/woda jako jedynego źródła ciepła dla budynku zlokalizowanego w Polsce, przy zachowaniu pewnych standardów instalacyjnych, jest w pełni możliwe oraz korzystne zarówno energetycznie, jak i finansowo. Stosowanie takiego rozwiązania w lokalizacjach o obniżonym przebiegu temperatury zewnętrznej w ciągu roku – na przykład w terenie górskim – wymaga starannych obliczeń. Ponadto warto szukać możliwości pozyskiwania energii odpadowej, np. z powietrza wentylacyjnego.

REGULUS-system Nowoczesne domy, nowoczesne instalacje c.o. z grzejnikami REGULUS®-system

Nowoczesne domy, nowoczesne instalacje c.o. z grzejnikami REGULUS®-system Nowoczesne domy, nowoczesne instalacje c.o. z grzejnikami REGULUS®-system

Obowiązkowym elementem modernizacji domu jest obniżenie zapotrzebowania na ciepło poprzez termomodernizację. W tym celu należy m.in. wykonać ocieplenie ścian, wymienić stolarkę okienną, zmniejszyć straty...

Obowiązkowym elementem modernizacji domu jest obniżenie zapotrzebowania na ciepło poprzez termomodernizację. W tym celu należy m.in. wykonać ocieplenie ścian, wymienić stolarkę okienną, zmniejszyć straty wentylacyjne oraz zidentyfikować i zlikwidować mostki cieplne.

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG) Podsumowanie trendów rynku budowlanego i instalacyjno-grzewczego w III kwartale 2016 r.

Podsumowanie trendów rynku budowlanego i instalacyjno-grzewczego w III kwartale 2016 r. Podsumowanie trendów rynku budowlanego i instalacyjno-grzewczego w III kwartale 2016 r.

Trzeci kwartał 2016 roku w branży instalacyjno-grzewczej był generalnie dobry. Według ocen praktycznie wszystkich respondentów, nastąpiły wzrosty czasami nawet wysokie, oceniane jak zwykle na różnym poziomie,...

Trzeci kwartał 2016 roku w branży instalacyjno-grzewczej był generalnie dobry. Według ocen praktycznie wszystkich respondentów, nastąpiły wzrosty czasami nawet wysokie, oceniane jak zwykle na różnym poziomie, ale panował ogólny optymizm.

mgr inż. Bartosz Radomski, mgr inż. Joanna Jaskulska Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych

Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych Integracja systemów wentylacyjnych i grzewczo-chłodzących dla budynków pasywnych jednorodzinnych

W celu optymalizacji procesu projektowania budynków energooszczędnych, pasywnych i zeroenergetycznych warto już w fazie koncepcji przeprowadzić wielopoziomową analizę wyboru rozwiązania oraz niezbędne...

W celu optymalizacji procesu projektowania budynków energooszczędnych, pasywnych i zeroenergetycznych warto już w fazie koncepcji przeprowadzić wielopoziomową analizę wyboru rozwiązania oraz niezbędne symulacje. Wskazane jest współdziałanie projektanta instalacji z architektem w celu przygotowania propozycji działania układu oraz przeanalizowania jego możliwości technicznych. Przy wyborze rozwiązań priorytetem są pożądane parametry komfortu klimatycznego środowiska wewnętrznego przy jednoczesnym...

kr Zapobieganie stratom ciepła i chłodu w obiektach publicznych

Zapobieganie stratom ciepła i chłodu w obiektach publicznych Zapobieganie stratom ciepła i chłodu w obiektach publicznych

Koszty eksploatacji instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych w obiektach użyteczności publicznej są wysokie. Dlatego obecnie poszukuje się rozwiązań, które pozwolą ograniczyć do minimum zużycie energii...

Koszty eksploatacji instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych w obiektach użyteczności publicznej są wysokie. Dlatego obecnie poszukuje się rozwiązań, które pozwolą ograniczyć do minimum zużycie energii i przy okazji wykorzystać odnawialne źródła energii.

Waldemar Joniec Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe Efektywna wymiana ciepła i chłodu – wymienniki płytowe

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub...

Aktualne wymagania dla instalacji i obiektów w zakresie efektywności energetycznej wymagają od projektantów stosowania wysokoefektywnych i energooszczędnych rozwiązań. Raz wprowadzona do instalacji lub obiektu energia nie może być marnowana – powinna być przekazywana prawie bez strat i odzyskiwana tam, gdzie to tylko możliwe. Rola wymienników w instalacjach stale rośnie, zwłaszcza że współczesne instalacje są zasilane z wielu źródeł i wymagają precyzyjnego transportu energii.

Waldemar Joniec Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych Pompy ciepła w obiektach zabytkowych, termomodernizowanych i nowoczesnych

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach...

Pompy ciepła znajdują zastosowanie w różnych obiektach do ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody. Stają się nieodzownym elementem instalacji hybrydowych w nowych, energooszczędnych budynkach oraz poddawanych termomodernizacji. Są też efektywne w instalacjach ogrzewczych remontowanych budynków, także zabytkowych. Tam, gdzie jest to możliwe, coraz częściej do zasilania pomp ciepła wykorzystuje się instalacje fotowoltaiczne. Wiele inwestycji nie wymaga już dotacji i stają się one atrakcyjne...

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.