RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kominy dla kotłów 5 klasy

System odprowadzania spalin; fot. redakcja

System odprowadzania spalin; fot. redakcja

Kiedy zachęcani przez kampanie informacyjne i dofinansowania posiadacze starszych kotłów na paliwa stałe decydują się na wymianę urządzenia na nowoczesny kocioł klasy 5, nie zawsze wiedzą, że może się z tym wiązać konieczność unowocześnienia lub wymiany komina odprowadzającego spaliny.

Zobacz także

JEREMIAS Sp. z o.o. Odprowadzanie spalin w technice kondensacyjnej

Odprowadzanie spalin w technice kondensacyjnej Odprowadzanie spalin w technice kondensacyjnej

Oferta kominowa firmy Jeremias została poszerzona o nowoczesne polipropylenowe systemy odprowadzania spalin. Przeznaczona jest do współpracy z urządzeniami grzewczymi o stosunkowo niskiej temperaturze...

Oferta kominowa firmy Jeremias została poszerzona o nowoczesne polipropylenowe systemy odprowadzania spalin. Przeznaczona jest do współpracy z urządzeniami grzewczymi o stosunkowo niskiej temperaturze spalin nieprzekraczającej 120°C.

MK Żary Renowacja kotłowni – wkłady kominowe

Renowacja kotłowni – wkłady kominowe Renowacja kotłowni – wkłady kominowe

Wygoda, utrata sprawności systemu, awaria. Niezależnie od powodu wymiany kotła, modernizacja kotłowi wiążę się z koniecznością dostosowania przewodów dymowych lub spalinowych do pracy nowego urządzenia....

Wygoda, utrata sprawności systemu, awaria. Niezależnie od powodu wymiany kotła, modernizacja kotłowi wiążę się z koniecznością dostosowania przewodów dymowych lub spalinowych do pracy nowego urządzenia. W wielu przypadkach sposobem na bezproblemową renowację jest zastosowanie wkładów kominowych.

Komin-Flex Kominy stalowe dla kotłów 5 klasy - wydajność i niska emisja zanieczyszczeń

Kominy stalowe dla kotłów 5 klasy - wydajność i niska emisja zanieczyszczeń Kominy stalowe dla kotłów 5 klasy - wydajność i niska emisja zanieczyszczeń

Kominy stalowe od Komin-Flex to wydajność, sprawność i niska emisja zanieczyszczeń.

Kominy stalowe od Komin-Flex to wydajność, sprawność i niska emisja zanieczyszczeń.

W artykule:

• Spalinowe problemy kotłów 5 klasy
• Komin jaki jest, każdy widzi?
• Adaptacja komina

Pułapka nowoczesności

Zgodnie z dyrektywą ustanawiającą wymagania dla produktów związanych z energią (tzw. Ekoprojekt) indywidualne urządzenia grzewcze, w tym kotły na paliwo stałe, muszą się cechować określoną minimalną sprawnością oraz emitować odpowiednio mało tlenku węgla, substancji smolistych i pyłu. W polskim prawie kwestię tę reguluje rozporządzenie w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe [4], powołujące się na normę PN-EN 303-5:2012 [1]. Według zapisów tego rozporządzenia sprawność cieplna kotła powinna wynosić co najmniej 87% (kotły o znamionowej mocy cieplnej do 100 kW) lub 89% (kotły o znamionowej mocy cieplnej powyżej 100 kW).

Tak sformułowane wymagania prawne oraz wymagania rozporządzenia UE 2015/1189 w sprawie wykonania dyrektywy w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe [2], które od początku 2020 roku ma wejść bezpośrednio do polskiego porządku prawnego, sprawiają, że wśród inwestorów pojawia się coraz większe zainteresowanie kotłami klasy 5. Regionalne programy wymiany starych źródeł ciepła na bardziej przyjazne środowisku dodatkowo zachęcają inwestorów indywidualnych do przejścia na nowe urządzenia. 

W kotłach klasy 5 spalanie jest bardziej ekonomiczne i przyjazne dla środowiska niż w ich poprzednikach – okazuje się jednak, że w tej nowoczesności jest pewien haczyk. Zastosowane rozwiązania zwiększające efektywność pracy kotła – np. modulacja wydajności pracy, precyzyjne sterowanie procesem spalania czy znaczny odzysk ciepła ze spalin – zmieniają w dużym stopniu charakter spalin. Z tego powodu do eksploatacji kotłów klasy 5 nie wystarczą tradycyjne kominy ceglane czy ceramiczne pozostałe po kotle niższej klasy. Komin nieodpowiedni (np. za duży lub za mały) dla nowego kotła może paradoksalnie spowodować zwiększenie emitowanych zanieczyszczeń. Jeśli natomiast komin jest wykonany z materiału nieodpowiedniego do nowych warunków pracy, może szybko ulec uszkodzeniu. Zatem – co często jest zaskoczeniem dla inwestora – wymiana źródła ciepła wiąże się także z koniecznością modernizacji komina (instalacji odprowadzania spalin).

Spalinowe problemy kotłów 5 klasy

Zasadniczym problemem związanym z odprowadzaniem spalin jest obniżenie ich temperatury. O ile jest to zjawisko korzystne z punktu widzenia efektywności, oszczędności energii i wpływu na środowisko, o tyle tradycyjne kominy nie są na to przygotowane. W dawniejszych kotłach węglowych temperatura spalin wynosiła 300°C. W nowoczesnych kotłach zasilanych np. tzw. ekogroszkiem jest to już 200°C, a dla biomasy jeszcze mniej, np. 70–120ºC. Kotły na pelety, jako urządzenia niewymagające zbyt wysokiego podciśnienia, często podłącza się do komina z zastosowaniem regulatora ciągu kominowego z funkcją rozprężeniową – poprawia to sprawność kotła (większe wykorzystanie ciepła ze spalin w wymienniku kotła), ale przyczynia się do obniżenia temperatury jego pracy i samych spalin. Mało tego – są to wartości temperatury spalin dla mocy nominalnej, a takie warunki pracy zdarzają się w trakcie sezonu grzewczego rzadko. Dzięki dużemu zakresowi modulacji kotły częściej pracują z mocą częściową – może to być nawet 30% mocy nominalnej. W takich warunkach pracy temperatura spalin jest jeszcze niższa. Jak wskazuje jeden z producentów systemów kominowych, kotły węglowe klasy 5 eksploatowane przy mocy od 3 do 100% osiągają temperatury spalin od 70 do 110°C. 

Niska temperatura spalin jest problematyczna, ponieważ przy odpowiednio niskiej wartości temperatury (tzw. punkt rosy) rozpoczyna się wykraplanie produktów spalania. Jest to poważny problem z dwóch względów.

Po pierwsze, ze względu na skład paliw stałych. Skroplone produkty spalania mają odczyn kwaśny, np. problemem węgla jest zasiarczenie, a w przypadku biomasy w spalinach znajduje się chlor. Produkty spalania związków siarki i chloru oddziałują korozyjnie na ściany komina, na których się osadzają. Jeśli przewód kominowy nie jest odpowiednio zabezpieczony, wykroplona wilgoć (kondensat) wsiąka w ściany przewodu, pogłębiając korozję, do której zaczyna dochodzić na całej grubości przewodu kominowego. Oznacza to, że komin musi być wykonany z materiału odpornego na korozję chemiczną.

Po drugie, zawartość wilgoci w spalinach powoduje zwiększenie ich gęstości. To oznacza, że zwiększają się opory przepływu spalin przez komin – potrzebny jest więc odpowiednio większy ciąg kominowy, dzięki któremu opory hydrauliczne zostaną pokonane. Problem znacznych oporów hydraulicznych pogłębia zaawansowana konstrukcja kotła – takie rozwiązania jak turbulizatory przepływu, wymienniki wielociągowe czy płomieniówki powodują, że opory przepływu rosną. 

Komin jaki jest, każdy widzi?

Komin (system odprowadzania spalin) dla kotłów na paliwo stałe klasy 5 musi być przygotowany na niską temperaturę spalin i zapewnienie odpowiedniego ciągu kominowego umożliwiającego pokonanie ich oporów przepływu. Musi być więc wykonany z odpowiedniego materiału, zarówno odpornego na korozję chemiczną spowodowaną przez powstający kondensat kwaśny, jak i niepalnego, by zgodnie z § 266 Warunków Technicznych [3] elementy komina były odporne na działanie pożaru sadzy. Warunki takie spełniają kominy i wkłady kominowe wykonane z następujących materiałów:

  • stal nierdzewna (kwasoodporna) gatunku 1.4404,
  • ceramika kwasoodporna,
  • stal stopowa z emalią żaroodporną.

Należy także ograniczyć spadek temperatury spalin wchodzących do komina na całej jego długości. Zapewnia się to dzięki ograniczeniu ucieczki ciepła przez elementy komina omywane strumieniem spalin. Jest to możliwe dzięki prawidłowej pełnej izolacji cieplnej komina, poczynając od przyłącza kotła (czopucha), poprzez całą długość przewodu, aż po wylot nad dach. Do ocieplania komina służy wełna mineralna umieszczana między warstwą wewnętrzną a płaszczem zewnętrznym komina.

Jednak nawet przy starannej izolacji komina dla kotła klasy 5 nie uniknie się powstawania w nim kondensatu (skroplin) spalin, dlatego trzeba zapewnić jego odprowadzenie. Przewód odprowadzający kondensat powinien być skierowany do kanalizacji z odpowiednim spadkiem oraz drożny i sprawny.

Ponieważ opory w kominie kotła klasy 5 są z natury większe niż dla kotłów niższych klas czy pozaklasowych, należy eliminować wszelkie elementy, które mogłyby ten opór zwiększyć. W takim kominie powinno być więc jak najmniej zwężek, redukcji, kolan czy innych kształtek cechujących się wysokim oporem miejscowym. Dotyczy to także kształtek umieszczanych na zakończeniu komina, takich jak daszki, nasady pierścieniowe czy turbiny wyciągowe montowane bezpośrednio na przewodzie. Rozwiązania takie należy zastąpić osłonami rotacyjnymi czy ustnikami inżektorowymi. Komin musi mieć także odpowiednią wysokość.

Adaptacja komina

Decyzja o zmianie systemu odprowadzania spalin przy wymianie kotła na paliwo stałe na kocioł 5 klasy powinna być podejmowana już na etapie doboru urządzenia grzewczego. Po pierwsze, sam dobór parametrów kotła i unikanie jego przewymiarowania ma wpływ na to, w jakich warunkach będzie pracował komin. Po drugie, każdy kocioł ma określone parametry dla przewodu kominowego. W katalogach producentów podawane są one w powiązaniu z mocą grzewczą kotła. Producent wskazuje temperaturę spalin dla mocy nominalnej, wymagany przekrój komina oraz jego minimalną wysokość. Wymiary przekroju komina podawane są zarówno dla kształtu okrągłego (średnica), jak i dla prostokątnego (wymiary boków). Istniejące kominy – najczęściej murowane – zwykle nie spełniają tych wymogów.

W wielu przypadkach adaptacja komina polega na jednoczesnym:

  • zainstalowaniu wkładu kominowego odpornego na kondensat z udziałem kwasu siarkowego (kocioł węglowy) lub związków chloru (kocioł na biomasę),
  • zaizolowaniu przyłącza kotła i wkładu w części wychodzącej ponad dach,
  • wykonaniu odprowadzenia kondensatu spalin do kanalizacji, a czasami także
  • przedłużeniu wysokości komina – najlepiej poprzez zastosowanie kształtek przedłużających stanowiących element systemu kominowego oferowanego przez konkretnego producenta.

Wkłady kominowe muszą, podobnie jak kominy systemowe dla kotłów klasy 5, zapewnić odporność na pracę w trybie mokrym z występującymi spalinami, cechować się gładkością ścian (co obniża liniowy opór przepływu), być szczelne i odporne na pożar sadzy (wymóg bezpieczeństwa określony w WT). Zazwyczaj stosuje się wkłady stalowe – najczęściej ze stali nierdzewnej gatunku 1.4404 o grubości ścian 0,8–1,0 mm lub stali emaliowanej żaroodpornej. Jako wkład kominowy można zastosować także rozwiązanie z ceramiki izostatycznie prasowanej. Technologia produkcji tego materiału (odpowiednie formowanie i suszenie) sprawia, że ścianki takiego wkładu są gładkie (liniowe opory przepływu są porównywalne do oporów ścian stalowych), odporne na zmiany temperatury oraz mniej porowate, a przez to mniej nasiąkliwe, co w przypadku kondensujących spalin ma duże znaczenie. Ważne, żeby wybrać rozwiązanie systemowe (nie tylko rury, ale też pozostałe elementy, takie jak rozetka, nasada, trójnik przyłączeniowy i wyczystka) pochodzące od jednego producenta.

Zdarzają się też sytuacje, w których zamontowanie w istniejącym kominie wkładu nie jest wystarczające, by mógł on efektywnie obsłużyć nowy kocioł klasy 5. Wówczas najlepiej sprawdzą się gotowe (prefabrykowane) rozwiązania systemowe. Są one wykonywane jako zewnętrzne z odpowiednio izolowanej stali nierdzewnej (ewentualnie stali zabezpieczonej emalią żaroodporną) lub z ceramiki – jako zewnętrzne lub wewnętrzne. W tym drugim przypadku na rynku dużą popularnością cieszą się trójwarstwowe systemy prefabrykowane – ceramika, izolacja z wełny mineralnej i pustaki keramzytobetonowe, które ułatwiają i przyspieszają wykonanie komina oraz zapewniają jego odpowiednie ustawienie, wytrzymałość i szczelność. 

Poważne decyzje

Przy adaptacji komina do kotła klasy 5 powinien pomóc specjalista w zakresie techniki kominowej, który określi wymagania dla nowego komina i podpowie, jakie rozwiązanie techniczne będzie dla danej inwestycji optymalne. Dodatkowymi kryteriami wyboru między rozwiązaniami materiałowymi (stal, ceramika) mogą być preferencje estetyczne i budżet.

Na efektywność pracy komina wpłynie znacząco sposób eksploatacji całego systemu kocioł-komin. Przede wszystkim należy stosować paliwo dobrej jakości i odpowiednio je przechowywać – w suchym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Należy także regularnie dokonywać przeglądów kotła, komina i odprowadzenia skroplin, a także zamawiać czyszczenie ścian wewnętrznych przewodu kominowego. W ten sposób zachowane zostaną wyjściowe warunki pracy kotła (m.in. efektywność) i komina (wysoka temperatura spalin, niskie opory przepływu), dzięki czemu układ będzie pracował wydajnie i bezawaryjnie.

Literatura

  1. PN-EN 303-5:2012-5 Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 500 kW. Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie.
  2. Rozporządzenie Komisji (UE) 2015/1189 w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów na paliwo stałe.
  3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU 2015, poz. 1422, z późn. zm.).
  4. Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe (DzU 2017, poz. 1690, z późn. zm.).

Komentarze

Powiązane

Andrzej Romanowski Regulacja wilgotności w klimatyzacji

Regulacja wilgotności w klimatyzacji Regulacja wilgotności w klimatyzacji

Zadaniem systemów klimatyzacji jest oprócz filtracji, ogrzewania i chłodzenia również osuszanie i nawilżanie powietrza. W centralach wentylacyjnych do sterowania tymi procesami wykorzystuje się układy,...

Zadaniem systemów klimatyzacji jest oprócz filtracji, ogrzewania i chłodzenia również osuszanie i nawilżanie powietrza. W centralach wentylacyjnych do sterowania tymi procesami wykorzystuje się układy, które utrzymują zadane strumienie i parametry powietrza oraz nadzorują procesy jego obróbki. Regulacja wilgotności należy do trudniejszych procesów w klimatyzacji.

mgr inż. Ewelina Stefanowicz, inż. Krzysztof Piechurski Przyczyny i skutki przeciążenia dolnego źródła gruntowej pompy ciepła

Przyczyny i skutki przeciążenia dolnego źródła gruntowej pompy ciepła Przyczyny i skutki  przeciążenia dolnego źródła gruntowej pompy ciepła

Stabilna temperatura gruntu na głębokości poniżej 15 m gwarantuje wydajną i ekonomiczną eksploatację gruntowych pomp ciepła. Wymaga to jednak szczególnej uwagi na etapie projektowania i wykonywania wymienników....

Stabilna temperatura gruntu na głębokości poniżej 15 m gwarantuje wydajną i ekonomiczną eksploatację gruntowych pomp ciepła. Wymaga to jednak szczególnej uwagi na etapie projektowania i wykonywania wymienników. Ważny jest zatem świadomy wybór wykonawcy z doświadczeniem oraz aktualną wiedzą wiertniczo-geologiczną. Końcowym ogniwem determinującym poprawną pracę układu jest jego eksploatacja, która w dużej mierze zależy od świadomości właściciela instalacji.

dr inż. Michał Strzeszewski, mgr inż. Piotr Wereszczyński Zastosowanie BIM w audytingu energetycznym i projektowaniu instalacji sanitarnych

Zastosowanie BIM w audytingu energetycznym i projektowaniu instalacji sanitarnych Zastosowanie BIM w audytingu energetycznym i projektowaniu instalacji sanitarnych

Programy do projektowania są cały czas dynamicznie rozwijane w celu udostępnienia projektantom i audytorom energetycznym coraz bardziej zaawansowanych narzędzi, które odciążą ich przy wykonywaniu żmudnych,...

Programy do projektowania są cały czas dynamicznie rozwijane w celu udostępnienia projektantom i audytorom energetycznym coraz bardziej zaawansowanych narzędzi, które odciążą ich przy wykonywaniu żmudnych, powtarzalnych prac, umożliwiając poświęcenie czasu na zajęcia bardziej kreatywne (prace koncepcyjne, optymalizacja instalacji itp.). Programy te potrafią ze sobą dobrze współpracować w ramach procesu modelowania budynków.

Joanna Ryńska Jakie dolne źródło pompy ciepła dla konkretnej inwestycji?

Jakie dolne źródło pompy ciepła dla konkretnej inwestycji? Jakie dolne źródło pompy ciepła dla konkretnej inwestycji?

Ideą pompy ciepła jest pobieranie ogólnodostępnego ciepła niskotemperaturowego obecnego w otoczeniu (powietrzu, wodzie, gruncie – źródłach odnawialnych) i efektywne przekształcenie go w użyteczną energię...

Ideą pompy ciepła jest pobieranie ogólnodostępnego ciepła niskotemperaturowego obecnego w otoczeniu (powietrzu, wodzie, gruncie – źródłach odnawialnych) i efektywne przekształcenie go w użyteczną energię cieplną. O wydajności pompy ciepła decyduje wiele czynników, ale jednym z ważniejszych jest źródło dolne.

Joanna Ryńska Nie tylko glikole i inhibitory korozji, czyli środki chemiczne w domowej instalacji grzewczej

Nie tylko glikole i inhibitory korozji, czyli środki chemiczne w domowej instalacji grzewczej Nie tylko glikole i inhibitory korozji, czyli środki chemiczne w domowej instalacji grzewczej

Wśród środków chemicznych stosowanych w domowych instalacjach grzewczych najczęściej wymienia się glikole (zapobiegające zamarzaniu wody grzewczej) i inhibitory korozji. Niektóre instalacje wymagają jednak...

Wśród środków chemicznych stosowanych w domowych instalacjach grzewczych najczęściej wymienia się glikole (zapobiegające zamarzaniu wody grzewczej) i inhibitory korozji. Niektóre instalacje wymagają jednak dodatkowego zabezpieczenia przed tworzeniem kamienia kotłowego, namnażaniem bakterii czy zapowietrzeniem. Również i w takich sytuacjach z pomocą przychodzą środki chemiczne.

Joanna Ryńska Wspomaganie domowej instalacji grzewczej środkami chemicznymi

Wspomaganie domowej instalacji grzewczej środkami chemicznymi Wspomaganie domowej instalacji grzewczej środkami chemicznymi

Wśród szeregu kwestii, które trzeba brać pod uwagę przy eksploatacji instalacji grzewczej, jest zapewnienie odpowiedniej jakości wody. W wielu instalacjach jakość wody grzewczej wprowadzanej do instalacji...

Wśród szeregu kwestii, które trzeba brać pod uwagę przy eksploatacji instalacji grzewczej, jest zapewnienie odpowiedniej jakości wody. W wielu instalacjach jakość wody grzewczej wprowadzanej do instalacji wymaga korekt, aby przewody nie ulegały uszkodzeniu czy zapychaniu.

VTS Polska Sp. z o.o. Nagrzewnica wodna VOLCANO - królewska jakość, drapieżna cena

Nagrzewnica wodna VOLCANO - królewska jakość, drapieżna cena Nagrzewnica wodna VOLCANO - królewska jakość, drapieżna cena

Najwyższej jakości nagrzewnica wodna VOLCANO teraz dostępna jest z dwoma typami silnika.

Najwyższej jakości nagrzewnica wodna VOLCANO teraz dostępna jest z dwoma typami silnika.

Alfa Laval Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży...

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży poszukują nowych sposobów maksymalizacji wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii i udoskonaleniu swojego wizerunku w zakresie ochrony środowiska. Wyzwania te będą złożone i wieloaspektowe.

Katarzyna Cesluk Rozdzielacze i grupy pompowe, czyli o stabilnej instalacji ogrzewczej

Rozdzielacze i grupy pompowe, czyli o stabilnej instalacji ogrzewczej Rozdzielacze i grupy pompowe, czyli o stabilnej instalacji ogrzewczej

Systemy ogrzewania – szczególnie podłogowego, cechującego się dużą bezwładnością, bądź mieszanego (gdy w jednej instalacji pracują zarówno grzejniki płaszczyznowe, jak i tradycyjne ścienne) – wymagają...

Systemy ogrzewania – szczególnie podłogowego, cechującego się dużą bezwładnością, bądź mieszanego (gdy w jednej instalacji pracują zarówno grzejniki płaszczyznowe, jak i tradycyjne ścienne) – wymagają bardzo dobrego rozwiązania dostarczania ciepła do poszczególnych pomieszczeń, tak by zmiana wymagań w jednym pomieszczeniu (np. otwarcie okna i zwiększenie zapotrzebowania na moc cieplną) nie wpływała na dostarczanie ciepła do innych.

Joanna Ryńska Wymienniki ciepła – tłoczenia i materiały

Wymienniki ciepła – tłoczenia i materiały Wymienniki ciepła – tłoczenia i materiały

Płytowe wymienniki ciepła to urządzenia o stosunkowo prostej konstrukcji, w których ważne są detale i sprawdzone rozwiązania technologiczne. Muszą bowiem pracować w coraz bardziej wymagających instalacjach,...

Płytowe wymienniki ciepła to urządzenia o stosunkowo prostej konstrukcji, w których ważne są detale i sprawdzone rozwiązania technologiczne. Muszą bowiem pracować w coraz bardziej wymagających instalacjach, ze zmiennym przepływem i temperaturami oraz przy zastosowaniu różnych mediów – od wody po ciecze agresywne.

dr inż. Paweł Kędzierski Przygotowanie modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych

Przygotowanie modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych Przygotowanie modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych

Przeglądy energetyczne budynków powinny zawierać część budowlaną, instalacyjną i dotyczącą zaopatrzenia w media i nośniki energii oraz zyskać rangę podobną jak tzw. przeglądy pięcioletnie. Warunkiem skorzystania...

Przeglądy energetyczne budynków powinny zawierać część budowlaną, instalacyjną i dotyczącą zaopatrzenia w media i nośniki energii oraz zyskać rangę podobną jak tzw. przeglądy pięcioletnie. Warunkiem skorzystania z publicznych instrumentów pomocy finansowej powinien być przegląd energetyczny – narzędzie wspomagające ocenę efektywności energetycznej budynku. Narodowa Agencja Poszanowania Energii opracowała autorską metodykę oceny energetycznej przeznaczoną dla budynków mieszkalnych, składającą się...

Adam Koniszewski Ogrzewanie budynków gruntową pompą ciepła

Ogrzewanie budynków gruntową pompą ciepła Ogrzewanie budynków gruntową pompą ciepła

Analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania gruntowej pompy ciepła przeprowadzono na przykładzie wolno stojącego budynku mieszkalnego o powierzchni użytkowej 160 m2, znajdującego się w Toruniu, w II strefie...

Analizę techniczno-ekonomiczną zastosowania gruntowej pompy ciepła przeprowadzono na przykładzie wolno stojącego budynku mieszkalnego o powierzchni użytkowej 160 m2, znajdującego się w Toruniu, w II strefie klimatycznej. Szczytowe zapotrzebowanie na moc grzewczą dla tego obiektu wynosi 8 kW, a dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową to 200 dm3, co daje roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania pomieszczeń oraz przygotowania c.w.u. równe 23 379,7 kWh.

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych dzięki głębokiej termomodernizacji i wykorzystaniu OZE – studium przypadku

Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych dzięki głębokiej termomodernizacji i wykorzystaniu OZE – studium przypadku Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych dzięki głębokiej termomodernizacji i wykorzystaniu OZE – studium przypadku

Promocji instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii służą m.in. termomodernizacje budynków użyteczności publicznej. Zwiększają one wiedzę społeczeństwa i dowodzą, że możliwe jest ogrzewanie...

Promocji instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii służą m.in. termomodernizacje budynków użyteczności publicznej. Zwiększają one wiedzę społeczeństwa i dowodzą, że możliwe jest ogrzewanie i oświetlenie dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. W opisywanym budynku urzędu gminy przeprowadzono głęboką termomodernizację, a starą kotłownię węglową zastąpiono gruntową pompą ciepła i kondensacyjnym kotłem olejowym oraz instalacją PV.

mgr inż. Wiktor Koselak, mgr inż. Jacek Krystek, mgr inż. Jerzy Żurawski Projektowanie i wykonywanie budynków niemal zeroenergetycznych (nZEB)

Projektowanie i wykonywanie budynków niemal zeroenergetycznych (nZEB) Projektowanie i wykonywanie budynków niemal zeroenergetycznych (nZEB)

Projektowanie i budowa budynków niemal zeroenergetycznych wymaga powiązania ze sobą wielu istotnych elementów z różnych branż. Należy uwzględnić wszystkie szczegóły i detale, gdyż z pozoru niewielki element,...

Projektowanie i budowa budynków niemal zeroenergetycznych wymaga powiązania ze sobą wielu istotnych elementów z różnych branż. Należy uwzględnić wszystkie szczegóły i detale, gdyż z pozoru niewielki element, np. mostki cieplne, może mieć duży wpływ na efektywność energetyczną całego budynku. Dobór odpowiednich elementów konstrukcyjnych i izolacyjnych musi zawsze iść w parze z projektem instalacji oraz źródeł ciepła i chłodu.

Waldemar Joniec Wentylacja i klimatyzacja w nowych dyrektywach

Wentylacja i klimatyzacja w nowych dyrektywach Wentylacja i klimatyzacja w nowych dyrektywach

Nowe regulacje kładą nacisk na synergię pomiędzy korzystaniem z OZE a niskim zapotrzebowaniem na energię przez budynki wyposażone w inteligentne systemy automatyki i sterowania instalacjami wentylacyjnymi,...

Nowe regulacje kładą nacisk na synergię pomiędzy korzystaniem z OZE a niskim zapotrzebowaniem na energię przez budynki wyposażone w inteligentne systemy automatyki i sterowania instalacjami wentylacyjnymi, klimatyzacyjnymi i ogrzewania.

Adam Koniszewski, Glen Dimplex Polska Sp. z o.o. Powietrzna pompa ciepła monoblok – jakie koszty eksploatacyjne?

Powietrzna pompa ciepła monoblok – jakie koszty eksploatacyjne? Powietrzna pompa ciepła monoblok – jakie koszty eksploatacyjne?

Obiektem do przeprowadzenia analizy techniczno – ekonomicznej zastosowania powietrznej pompy ciepła jest wolnostojący budynek mieszkalny o powierzchni użytkowej 160 m2 znajdujący się w Toruniu w województwie...

Obiektem do przeprowadzenia analizy techniczno – ekonomicznej zastosowania powietrznej pompy ciepła jest wolnostojący budynek mieszkalny o powierzchni użytkowej 160 m2 znajdujący się w Toruniu w województwie Kujawsko - Pomorskim, czyli w II strefie klimatycznej. Szczytowe zapotrzebowanie na moc grzewczą dla tego obiektu wynosi 8 kW, natomiast dobowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową wynosi 200 dm3/24 h co daje roczne zapotrzebowanie na ciepło do ogrzania jego pomieszczeń oraz przygotowania...

mgr inż. Jakub Szymiczek Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania...

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania się na niepotrzebne koszty inwestycyjne lub wysokie koszty podczas eksploatacji. W każdym z wykorzystanych narzędzi dla wybranego niskoenergetycznego domu jednorodzinnego najkorzystniejszy okazał się wybór powietrznej pompy ciepła.

Joanna Ryńska Powietrzne pompy ciepła w ciekawych zastosowaniach

Powietrzne pompy ciepła w ciekawych zastosowaniach Powietrzne pompy ciepła w ciekawych zastosowaniach

Powietrzne pompy ciepła o różnych rozwiązaniach i wielkościach zyskują coraz większe uznanie klientów w Europie, i to nie tylko inwestorów budujących nowe domy jednorodzinne. Urządzenia te są najłatwiejsze...

Powietrzne pompy ciepła o różnych rozwiązaniach i wielkościach zyskują coraz większe uznanie klientów w Europie, i to nie tylko inwestorów budujących nowe domy jednorodzinne. Urządzenia te są najłatwiejsze w montażu spośród wszystkich pomp ciepła i uniwersalne pod względem lokalizacji – powietrze jest wszak dostępne wszędzie.

Redakcja RI PAS pyta rząd - co z programem Czyste Powietrze?

PAS pyta rząd - co z programem Czyste Powietrze? PAS pyta rząd - co z programem Czyste Powietrze?

Program Czyste Powietrze został uruchomiony 19 września 2018 roku. Od tego momentu PAS bacznie przygląda się działaniom rządu i NGOŚiGW w celu weryfikowania realizacji programu. Po pięciu miesiącach przyszedł...

Program Czyste Powietrze został uruchomiony 19 września 2018 roku. Od tego momentu PAS bacznie przygląda się działaniom rządu i NGOŚiGW w celu weryfikowania realizacji programu. Po pięciu miesiącach przyszedł czas na pierwsze wnioski.

Redakcja RI PAS: Polskie progi alarmowania najwyższe w Europie

PAS: Polskie progi alarmowania najwyższe w Europie PAS: Polskie progi alarmowania najwyższe w Europie

Polski Alarm Smogowy kolejny raz sprawdził, ile dni z alarmem smogowym wystąpiłoby, gdyby władze uznały, że Polacy zasługują na zachodnioeuropejskie kryteria ostrzegania o zagrożeniu. W niektórych polskich...

Polski Alarm Smogowy kolejny raz sprawdził, ile dni z alarmem smogowym wystąpiłoby, gdyby władze uznały, że Polacy zasługują na zachodnioeuropejskie kryteria ostrzegania o zagrożeniu. W niektórych polskich miastach „francuski” alarm smogowy obowiązywałby przez dwa miesiące. Obowiązujące w Polsce kryteria sprawiają, że pomimo wysokich stężeń pyłów zawieszonych w 2018 w żadnym z miast wojewódzkich nie ogłoszono alarmu smogowego.

Waldemar Joniec Liczniki ciepła w inteligentnych budynkach

Liczniki ciepła w inteligentnych budynkach Liczniki ciepła w inteligentnych budynkach

Budynki powinny być inteligentne, a systemy grzewcze nisko- i bezemisyjne, korzystające ze źródeł odnawialnych. Mieszkańcy mają otrzymywać informację, na co zużywają energię, z jakich źródeł ona pochodzi,...

Budynki powinny być inteligentne, a systemy grzewcze nisko- i bezemisyjne, korzystające ze źródeł odnawialnych. Mieszkańcy mają otrzymywać informację, na co zużywają energię, z jakich źródeł ona pochodzi, jak ją można zaoszczędzić i czy będzie to dla nich opłacalne. Informacje te dostarczać ma system zarządzania budynkiem, m.in. na podstawie danych z liczników ciepła. Technologia smart metering ma się stać elementem smart home.

Redakcja RI Program „Czyste Powietrze” powinien mocniej wspierać OZE

Program „Czyste Powietrze” powinien mocniej wspierać OZE Program „Czyste Powietrze”  powinien mocniej wspierać OZE

Podczas wstępnych rozmów otrzymaliśmy jasną informację z Komisji Europejskiej, że w przyszłej perspektywie finansowej Unia Europejska nie zamierza finansować i dotować wymian domowych kotłów na takie,...

Podczas wstępnych rozmów otrzymaliśmy jasną informację z Komisji Europejskiej, że w przyszłej perspektywie finansowej Unia Europejska nie zamierza finansować i dotować wymian domowych kotłów na takie, które korzystać będą z paliw kopalnych, to znaczy zarówno z węgla, jak i z gazu – powiedział na początku stycznia br. „Gazecie Wyborczej” Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze”.

Redakcja RI Program priorytetowy „Czyste Powietrze” po zmianach

Program priorytetowy „Czyste Powietrze” po zmianach Program priorytetowy  „Czyste Powietrze” po zmianach

Po przerwie trwającej od 1 do 21 stycznia 2019 r. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wznowiły nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. Przerwa w naborze...

Po przerwie trwającej od 1 do 21 stycznia 2019 r. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wznowiły nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. Przerwa w naborze wniosków spowodowana była wejściem w życie ustawy wprowadzającej termomodernizacyjną ulgę podatkową oraz dostosowaniem systemu informatycznego do tych zmian prawnych.

Materiały PR Jakie zalety i wady mają kominy ceramiczne?

Jakie zalety i wady mają kominy ceramiczne? Jakie zalety i wady mają kominy ceramiczne?

Instalując w domu system grzewczy, należy pamiętać o odpowiednio dobranym i podłączonym do niego kominie. Coraz częściej inwestorzy decydują się na kominy ceramiczne. Dlaczego? Ponieważ komin ceramiczny...

Instalując w domu system grzewczy, należy pamiętać o odpowiednio dobranym i podłączonym do niego kominie. Coraz częściej inwestorzy decydują się na kominy ceramiczne. Dlaczego? Ponieważ komin ceramiczny jest uniwersalny, odporny na temperaturę, a prawidłowo dobrany może służyć wiele lat. Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie i montażu?

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.