RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Projektowanie i wykonywanie budynków niemal zeroenergetycznych (nZEB)

Analizowany budynek szkolno-przedszkolny w Podgórzynie
Fot. Redakcja RI

Analizowany budynek szkolno-przedszkolny w Podgórzynie


Fot. Redakcja RI

Projektowanie i budowa budynków niemal zeroenergetycznych wymaga powiązania ze sobą wielu istotnych elementów z różnych branż. Należy uwzględnić wszystkie szczegóły i detale, gdyż z pozoru niewielki element, np. mostki cieplne, może mieć duży wpływ na efektywność energetyczną całego budynku. Dobór odpowiednich elementów konstrukcyjnych i izolacyjnych musi zawsze iść w parze z projektem instalacji oraz źródeł ciepła i chłodu.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.

W artykule:

• Wymagania WT2021
• Wytyczne
• Mostki cieplne
• System grzewczo-chłodniczy

Projektowanie i wznoszenie budynków niemal zeroenergetycznych (nZEB) wymaga dużej staranności, zwłaszcza w kwestii szczegółów. Wzorem mogą być wytyczne opracowane dla budynków pasywnych. Na podstawie doświadczeń projektowo-wykonawczych w artykule opisano szczegółowe wymagania definiujące budynek nZEB, które pozwolą osiągnąć oczekiwany poziom zużycia energii pierwotnej wymagany przez warunki techniczne (EPWT2021) [1]. Spełnienie wymagań stawianych budynkom niemal zeroenergetycznym omówione zostanie na przykładzie zaprojektowanego i wybudowanego w 2018 roku demonstracyjnego budynku szkolno-przedszkolnego w Podgórzynie k. Jeleniej Góry.

Wymagania WT2021

Maksymalną wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP oblicza się zgodnie z poniższym wzorem:

gdzie: 

  • EPH+W – cząstkowa wartość wskaźnika EP na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej,
  • ΔEPC – cząstkowa wartość wskaźnika EP na potrzeby chłodzenia, 
  • ΔEPL – cząstkowa wartość wskaźnika EP na potrzeby oświetlenia.

Cząstkowe wartości wskaźnika EP określa się zgodnie z tabelą 1.

Cząstkowe wartości wskaźnika EP

Tabela 1. Cząstkowe wartości wskaźnika EP na potrzeby ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej

W przypadku budynku o różnych funkcjach użytkowych maksymalną wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP oblicza się zgodnie z poniższym wzorem:

gdzie: 

  • EPi − wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP dla części budynku o jednolitej funkcji użytkowej o powierzchni Af,i, obliczona zgodnie ze wzorem zawartym w ust. 1; 
  • Af,i − powierzchnia pomieszczeń o regulowanej temperaturze powietrza (ogrzewana lub chłodzona) dla części budynku o jednolitej funkcji użytkowej, określona zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 15 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków.

Wytyczne

W załączniku nr 2 do rozporządzenia WT [1] zamieszczono wymagania szczegółowe w zakresie wartości współczynnika przenikania ciepła UC ścian, stropów, dachów, stropodachów, okien, drzwi oraz izolacji technicznych dla wszystkich rodzajów budynków, uwzględniające poprawki ze względu na pustki powietrzne w warstwie izolacji, łączniki mechaniczne przechodzące przez warstwę izolacyjną oraz opady na dach o odwróconym układzie warstw. Obliczone one zostały zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi obliczania oporu cieplnego i współczynnika przenikania ciepła oraz przenoszenia ciepła przez grunt – nie mogą być większe niż wartości UC(max) określone w odpowiednich tabelach. Jednak spełnienie wymagań szczegółowych uniemożliwia spełnienie wymagań w zakresie nieodnawialnej energii pierwotnej. Pojawia się zatem pytanie, jak należy zaprojektować poszczególne elementy budynku, aby spełnić wymagania w zakresie EP? 

Na podstawie doświadczeń zebranych przy projektowaniu i wznoszeniu budynków o niemal zerowym zużyciu energii wypracowano zakres szczegółowych wymagań umożliwiających osiągnięcie oczekiwanych poziomów energochłonności: 

  • przy współczynniku kształtu A/Ve > 1,0 średni współczynnik przenikania ciepła dla przegród nieprzezroczystych powinien być ≤ 0,1 W/(m2K);przy współczynniku kształtu 0,5 < A/Ve < 1 średni współczynnik przenikania ciepła dla przegród nieprzezroczystych powinien być ≤ 0,13 W/(m2K);
  • przy współczynniku kształtu A/Ve < 0,5 średni współczynnik przenikania ciepła dla przegród nieprzezroczystych powinien być ≤ 0,15 W/(m2K); 
  • współczynnik przenikania ciepła dla okien powinien być ≤ 0,8 W/(m2K); 
  • g szyby powinno być ≥ 0,6;
  • szczelność powietrzna stolarki powinna być w kl. IV, L100 ≤ 1,5–2 m3/h/m2;
  • przegrody przezroczyste należy wyposażyć w ruchome osłony przeciwsłoneczne (światłołamacze, markizy, refleksole) sterowane automatycznie;
  • wartość konstrukcyjnego współczynnika przenikania ciepła podłogi na gruncie powinna być ≤ 0,2 W/(m2 K);
  • należy zastosować wentylację z odzyskiem ciepła o sprawności temperaturowej rekuperacji η ≥ 90% z funkcją free coolingu lub z wymiennikiem gruntowym;
  • szczelność powietrzna budynku powinna być na poziomie n50 ≤ 0,2–0,4 wym/h;
  • należy zastosować ogrzewanie i chłodzenie powierzchniowe oparte na rewersyjnych pompach ciepła;
  • zaleca się pompy ciepła o sezonowym współczynniku sprawności SCOP ≥ 4,5–4,0;
  • średnia moc oświetlenia powinna być ≤ 5,5 W/m; 
  • oświetlenie powinno być wyposażone w czujniki ruchu i natężenia światła. 

Zastosowanie powyżej wymienionych rozwiązań pozwoli spełnić wymagania w zakresie energii pierwotnej EPH+W na poziomie ≤ 65 kWh/(m² rok).

W dalszej części poddano analizie wpływ mostków cieplnych na efektywność energetyczną budynku oraz wpływ systemu grzewczo-chłodniczego na przykładzie budynku szkolno-przedszkolnego w Podgórzynie (fot. 1, tabela 2).

Charakterystyka geometryczna

Tabela 2. Charakterystyka geometryczna analizowanego budynku

Mostki cieplne

W każdym, nawet najlepiej zaprojektowanym budynku zawsze będą występować mostki cieplne, czyli miejsca o obniżonej izolacyjności termicznej. Niestety brak wiedzy w tym zakresie jest przyczyną wielu konfliktów na linii wykonawca – inwestor, zwłaszcza gdy wiedza ta opiera się jedynie na pomiarach za pomocą kamer termowizyjnych operatorów niemających wystarczających informacji i umiejętności. 

Poprawne zaprojektowanie detali architektonicznych nie jest zadaniem prostym. Pominięcie ich wpływu na właściwości energetyczne budynku może się wiązać z niedoborem mocy grzewczej źródła ciepła. Ma to szczególne znaczenie w budynkach zasilanych ciepłem z pomp ciepła. 

Skoro występowanie mostków cieplnych jest nieuniknione, to jaki ich udział w stratach ciepła i jaki poziom jest akceptowalny?

W dokumentacji projektowej analizowanego obiektu zawarto szereg rozwiązań, które miały na celu eliminację lub ograniczenie wpływu mostków termicznych na całkowity bilans energetyczny oraz poprawienie szczelności powietrznej budynku. Zakładany efekt udało się osiągnąć m.in. dzięki zastosowaniu poniższych rozwiązań.

W przegrodach zewnętrznych zastosowano elementy systemowe – cylindry montażowe o średnicy 90 mm, wykonane z twardego polistyrenu ekspandowanego o gęstości 150 kg/m3, mające współczynnik przewodności cieplnej λ = 0,040 W/(mK). Cylinder montażowy został wykorzystany do montażu kamer zewnętrznych, opraw oświetleniowych (rys. 1), obejm rur spustowych oraz częściowo podkonstrukcji pod zieloną elewację. 

Szczegół montażu

Rys 1. Szczegół montażu oprawy oświetleniowej za pośrednictwem cylindra montażowego

Konsola wykonana z twardej pianki PUR (rys. 2) wykorzystana została do montażu na elewacji elementów o masie do 100 kg. Konsolę wykorzystano do montażu daszku nad wejściem do budynku, a także do montażu zewnętrznych lin napinających, po których wspinać się będzie roślinność. 

Konsola z pianki PUR

Rys 2. Konsola z pianki PUR

W każdym wejściu do budynku zamontowano ciepły próg wykonany z betonu GRC z wypełnieniem styropianem EPS (rys. 3). Systemowe progi w znacznym stopniu zmniejszają udział liniowych mostków cieplnych w bilansie budynku.

Próg termoizolacyjny

Rys 3. Próg termoizolacyjny z betonu GRC z wypełnieniem ze styropianu

Ściany i ławy fundamentowe zostały ocieplone z obu stron. Wykorzystano polistyren przeznaczony do zabezpieczenia podziemnych części budowli, o bardzo niskim wskaźniku nasiąkliwości przy zachowaniu odpowiedniego współczynnika przewodzenia ciepła. Izolację termiczną od strony wewnętrznej połączono płynnie z izolacją termiczną posadzki na gruncie, a od strony zewnętrznej z izolacją termiczną ściany nad gruntem. Bardzo istotne z punktu widzenia szczelności powietrznej obiektu było odpowiednie połączenie tych izolacji na budowie. Aby skontrolować właściwe wykonawstwo tych elementów, przeprowadzono detekcję powietrzną, która wykazała kilka miejsc nieszczelnych. Miejsca te zostały zlokalizowane i ponownie uszczelnione. W podobny sposób zostały zaizolowane termicznie ściany fundamentowe wewnętrzne (rys. 4). Izolację tych ścian połączono z izolacją posadzki na gruncie, zapewniając szczelność termiczną oraz powietrzną elementów.

Izolacja termiczna

Rys 4. Izolacja termiczna fundamentowych ścian wewnętrznych

System grzewczo-chłodniczy

Źródłem ciepła i chłodu dla budynku jest pompa ciepła solanka/woda o mocy grzewczej 150 kW i chłodniczej 120 kW, wykorzystująca jako dolne źródło 18 sond gruntowych o długości 150 m każda. W fazie projektowej została wstępnie założona liczba oraz długość sond gruntowych, jednak ich precyzyjny dobór był możliwy dopiero po określeniu wydajności pojedynczego odwiertu metodą TRT. W okresie grzewczym urządzenie dostarcza czynnik grzewczy o parametrach 35/25°C do układu ciepła technologicznego, tj. nagrzewnic central wentylacyjnych oraz ogrzewania płaszczyznowego budynku. Pompa ciepła pracuje także na potrzeby podgrzewu ciepłej wody użytkowej. W okresach letnich z układu technologicznego pompy ciepła uzyskiwany jest czynnik chłodniczy, którym zasilane są chłodnice central wentylacyjnych. System ten pracuje w układzie chłodzenia pasywnego (natural cooling – NC) oraz chłodzenia aktywnego (active cooling – AC). 

W okresach przejściowych, gdy nie występuje konieczność ogrzewania budynku, a wymagane jest schłodzenie powietrza nawiewanego przez centrale wentylacyjne, układ technologiczny podaje czynnik chłodniczy bezpośrednio z sond gruntowych z pominięciem pompy ciepła (natural cooling). Uzyskuje się dzięki temu wodę lodową o parametrach 6–10°C na zasilaniu, obniża koszty chłodzenia budynku oraz poddaje regeneracji źródło ciepła.

W okresie letnim, gdy zapotrzebowanie na chłód budynku rośnie, a wymiennik gruntowy jest już częściowo zregenerowany, pompa ciepła pracuje w trybie chłodzenia aktywnego (active cooling). Wówczas w układzie technologicznym węzła wytwarzana jest woda lodowa o parametrach 7/12°C, natomiast ciepło pozyskane w tym procesie jest „zrzucane” przez sondy do gruntu lub wykorzystywane do podgrzania ciepłej wody. 

Wpływ mostków ciepła

Tabela 3. Wpływ mostków ciepła na wartość średniego współczynnika przenikania ciepła przy tradycyjnych rozwiązaniach mostków ciepła przegród nieprzezroczystych

Wpływ mostków ciepła

Tabela 4. Wpływ mostków ciepła na wartość średniego współczynnika przenikania ciepła przy rozwiązaniach mostków ciepła przegród nieprzezroczystych stosowanych w budynkach pasywnych

Wpływ mostków ciepła

Tabela 5. Wpływ mostków ciepła na wartość średniego współczynnika przenikania ciepła przy tradycyjnych rozwiązaniach mostków ciepła przegród przezroczystych

Wpływ mostków ciepła

Tabela 6. Wpływ mostków ciepła na wartość średniego współczynnika przenikania ciepła przy ciepłym montażu przegród przezroczystych

Praca układu technologicznego węzła cieplnego w trybie wytwarzania ciepła, chłodzenia pasywnego i aktywnego realizowana jest poprzez układ automatyki sterującej pompami oraz sekwencją otwarcia zaworów elektromagnetycznych V1–V7. Dzięki zastosowaniu instalacji grzewczej płaszczyznowej i nagrzewnic central wentylacyjnych pracujących na parametrach 35/25°C udało się uzyskać wysoki współczynnik efektywności SCOP pompy ciepła, tj. 4,5–4,9. Natomiast w trybie pracy na potrzeby podgrzania ciepłej wody SCOP wynosi 3,5. 

Z uwagi na fakt, że pompa ciepła podgrzewa ciepłą wodę użytkową do temperatury 45–50°C, nie jest możliwy skuteczny wygrzew antybakteryjny wody w zasobnikach oraz instalacji. Dlatego w każdym z trzech zbiorników zastosowano grzałki elektryczne sterowane czasowo i temperaturowo oraz zsynchronizowane z pompą ciepła i pompą cyrkulacyjną, które okresowo przegrzewają ciepłą wodę do temperatury 70°C.

Analiza wpływu kosztów

Tabela 8. Analiza wpływu kosztów mostków cieplnych na charakterystykę energetyczną budynku

W budynku szkoły i przedszkola zastosowano wentylację mechaniczną wyposażoną w centralę klimatyzacyjną komfortu, tj. urządzenia zapewniające odpowiednią czystość, a także temperaturę powietrza nawiewanego w okresie letnim oraz zimowym. Zastosowana wentylacja ma za zadanie dostarczyć odpowiednią ilość powietrza do celów higienicznych, zapewnić odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniach oraz usunąć powstałe zyski ciepła. 

Zamontowane urządzenia wentylacyjne wyposażono w wysokosprawne moduły odzysku ciepła MHR (Multi Heat Recovery) zapewniające odzysk ciepła w granicach 90–93% oraz wentylatory z silnikami o regulacji w przedziale 30–100% wydajności nominalnej. Ponieważ źródłem ciepła w obiekcie jest pompa ciepła, w centralach zastosowano nagrzewnice o bardzo niskich parametrach czynnika grzewczego 35/25°C. W urządzeniach wykorzystano także chłodnice zasilane wodą lodową o parametrach 7/12°C. 

Z uwagi na charakter obiektu oraz w celu obniżenia kosztów związanych z eksploatacją wentylacji mechanicznej w salach lekcyjnych, przedszkolnych, auli oraz pomieszczeniach przeznaczonych do przebywania większej liczby osób zastosowano czujniki CO2 współpracujące z regulatorami powietrza typu VAV, ograniczające strumień powietrza nawiewanego i wywiewanego do 60% wartości nominalnej. Wykorzystanie w układach wentylacyjnych przepustnic systemu VAV narzuciło konieczność zastosowania urządzeń wentylacyjnych o stałym ciśnieniu, których wydajność jest sterowana przez przetworniki ciśnienia na kanale nawiewnym i wywiewnym. Z uwagi na różne funkcje i przeznaczenie pomieszczeń zastosowano siedem układów wentylacyjnych pracujących w oparciu o centrale klimatyzacyjne komfortu, dodatkowo sterowane systemem BMS. Pozwala to na precyzyjne ustawianie czasu pracy urządzeń wentylacyjnych, ich optymalne wykorzystanie oraz nadzór z dowolnego miejsca. System zarządzania wentylacją umożliwia także zastosowanie free coolingu w układzie wentylacji. Budynek szkoły i przedszkola znajduje się na terenie podgórskim, dlatego w okresie letnim, gdy różnica temperatury między dniem a nocą dochodzi do kilkunastu stopni, przewidziano wykorzystanie tego systemu do wychładzania budynku w nocy. Ideowy schemat instalacji centralnego ogrzewania, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia przedstawiono na rys. 5.

 Schemat ideowy instalacji

Rys 5. Schemat ideowy instalacji c.o., c.w.u. i chłodzenia

Podsumowanie

Aby poprawnie zaprojektować i wybudować budynek niemal zeroenergetyczny (nZEB), należy umiejętnie powiązać ze sobą wiele istotnych elementów z różnych branż. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie szczegóły i detale, gdyż okazać się może, że nawet z pozoru niewielki element ma bardzo duży wpływ na aspekt energooszczędności całego budynku (co wykazano w artykule). Projektanci i wykonawcy skupiają się często na głównych elementach, tj. grubość ocieplenia, parametry cieplne stolarki itp., zapominając np. o kształcie obiektu, sposobie montażu elementów na elewacji, rozwiązaniu detali w przegrodach zewnętrznych czy sposobie montażu stolarki. Dobór odpowiednich elementów izolacyjnych w branży architektonicznej musi iść zawsze w parze z projektami pozostałych branż. Przyjmując założenia efektywności energetycznej budynku, należy go traktować jako całość, nie zapominając o nawet z pozoru nieistotnych składowych – tylko wtedy obiekt rzeczywiście będzie spełniał założenia, jakie nakreśli projektant.

Literatura 

  1. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75/2002, poz. 690, z późn. zm.).
  2. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (DzU 2013, poz.1409, z późn. zm.).
  3. Ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (DzU 2014, poz. 1200).
  4. Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (DzU 2012, poz. 462).
  5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 27 lutego 2015 r. w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku lub części budynku oraz świadectw charakterystyki energetycznej (DzU 2015, poz. 376).
  6. Instrukcja ITB 447/2009 Złożone systemy izolacji cieplnej ścian zewnętrznych budynków. ETICS. Zasady projektowania i wykonywania.
  7. Ocieplenia na ocieplenia, Stowarzyszenie na rzecz Systemów Ociepleń, wyd. I, Warszawa 2012, www.systemyocieplen.pl.
  8. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1253/2014 z dnia 7 lipca 2014 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla systemów wentylacyjnych (Dz.Urz. UE L 337/8).
  9. Żurawski, J., Projekt i wykonanie niemal zeroenergetycznego zespołu szkolno-przedszkolnego, „Rynek Instalacyjny” nr 12/2018, s. 24–29.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Justyna Skrzypek, dr inż. Andrzej Górka Oprogramowanie do modelowania energetycznego budynków

Oprogramowanie do modelowania energetycznego budynków Oprogramowanie do modelowania energetycznego budynków

Modelowanie energetyczne staje się popularne również w Polsce. Duży wybór programów komputerowych i ich ciągłe udoskonalanie pozwalają na przeprowadzenie symulacji dla budynków o różnym stopniu skomplikowania...

Modelowanie energetyczne staje się popularne również w Polsce. Duży wybór programów komputerowych i ich ciągłe udoskonalanie pozwalają na przeprowadzenie symulacji dla budynków o różnym stopniu skomplikowania konstrukcji i wyposażenia. W artykule przedstawione zostały wybrane narzędzia, zarówno samodzielne, jak i współpracujące z zewnętrznym modelem BIM obiektu.

kr Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie....

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie. Także użytkownicy końcowi, korzystając z odpowiedniej aplikacji, mogą wpływać na funkcjonowanie budynku, w którym mieszkają czy pracują.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Redakcja RI BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii? BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

Redakcja RI Zastosowanie mikrokogeneracji

Zastosowanie mikrokogeneracji Zastosowanie mikrokogeneracji

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych...

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań m.in. instalacyjnych, pozwalających osiągnąć jak najwyższy poziom energooszczędności.

Redakcja RI Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM Praktyka wdrażania BIM

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie...

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Termomodernizacja zabytkowych kamienic Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021 Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji,...

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu...

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021 Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy...

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.

dr inż. Jerzy Sowa Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Modernizacja budynków użyteczności publicznej Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu....

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu. Polska niestety nie ma dużych doświadczeń w tej dziedzinie. Dobrze znane technologie stosowane w trakcie termomodernizacji budynków nie wystarczają do osiągnięcia tak ambitnych celów. Konieczny jest intensywny transfer wiedzy z krajów o znacznie bogatszych doświadczeniach.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada...

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada za zużycie 41% energii. Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Różne są jednak koszty poprawy efektywności energetycznej i różne ograniczenia techniczne i prawne dla budynków, zwłaszcza objętych...

domoweklimaty.pl Domy parterowe - za i przeciw

Domy parterowe - za i przeciw Domy parterowe - za i przeciw

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy,...

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy, poznajmy jego mocne i słabe strony.

Redakcja RI Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i...

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

dr inż. Andrzej Górka Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i...

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i wykonaniem zdjęcia, ale pojawiają się trudności z prawidłową interpretacją termogramu przez kompetentną osobę.

mgr inż. Bartosz Radomski Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami...

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na energię końcową i pierwotną oraz najniższe koszty eksploatacji, ale najwyższe koszty inwestycyjne i amortyzacji urządzeń. Z ekonomicznego punktu widzenia – z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych prostych i zdyskontowanych całkowitych...

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Elżbieta Niemierka Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak...

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE czy GBS, kładą duży nacisk na aspekty związane z inżynierią środowiska.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.