RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

The role of environmental engineers in sustainable building certification

Zadania inżynierów inżynierii środowiska 

Zadania inżynierów inżynierii środowiska 

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE czy GBS, kładą duży nacisk na aspekty związane z inżynierią środowiska.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.

 

W artykule:

  • Systemy wielokryterialnej certyfikacji budynków
  • Zakres oceny wielokryterialnej budynków
  • Zadania inżynierów inżynierii środowiska

Osiągnięcie założonych celów i uzyskanie przez budynek certyfikatu jest w znacznej mierze zasługą działań podjętych przez inżynierów inżynierii środowiska i opiera się na kooperacji wielu branż w procesie projektowania zintegrowanego w trybie spotkań, dialogu i współpracy, z wykorzystaniem nowoczesnych platform roboczych (np. BIM).

Systemy wielokryterialnej certyfikacji budynków

Systemy wielokryterialnej certyfikacji budynków (oznaczone w dalszej części artykułu skrótem WCB) definiują wymagania, jakie muszą spełniać obiekty budowlane, aby ubiegać się o miano budynków zrównoważonych. Budynki takie mają być w uproszczeniu energooszczędne oraz przyjazne użytkownikom i środowisku. Potwierdzeniem osiągnięcia tych celów jest uzyskanie przez budynek certyfikatu w wybranym systemie WCB. Pomimo że akredytacja taka nie jest obowiązkowa, inwestorzy coraz częściej decydują się z niej skorzystać, żeby marketingowo uatrakcyjnić budynek, obniżyć koszty użytkowania lub wdrożyć własne priorytety ekologiczne.

Coraz więcej inwestycji budowlanych bierze udział w procesach WCB. W Polsce najpopularniejsze systemy certyfikacji to: brytyjski BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Metod), amerykańskie WELL oraz LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), niemiecki DGNB (Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen), francuski HQE (Haute Qualité Environnementale) oraz wdrażany obecnie polski GBS (Green Building Standard). W Polsce jako pierwsze przyznano certyfikaty w systemach LEED i BREEAM (w roku 2010), następnie pojawiały się HQE (2015), DGNB i GBS (2016) oraz WELL (2017). Liczba budynków z certyfikatami wielokryterialnymi w Polsce wciąż rośnie (rys. 1), co potwierdza zainteresowanie rozwiązaniami zrównoważonego budownictwa. Obecnie już ponad 500 obiektów posiada certyfikat WCB [1].

Rosnąca liczba budynków

Rys. 1. Rosnąca liczba budynków posiadających certyfikat WCB w Polsce w latach 2014–2018 (dane wg [1,8])

Głównym celem systemów WCB jest wprowadzanie korzystnych zmian w sposobie projektowania, wznoszenia oraz użytkowania budynków, ze szczególnym naciskiem na zachowanie równowagi pomiędzy czynnikami energetycznymi, środowiskowymi, ekonomicznymi i społecznymi (rys. 2). Systemy te stworzono jako uniwersalne narzędzia dla efektywnego planowania oraz wielokryterialnej oceny budynków pod kątem spełnienia postulatów budownictwa zrównoważonego.

Podstawowe kategorie procesu

Rys. 2. Podstawowe kategorie procesu WCB związane z inżynierią środowiska

W systemach WCB budynek może uzyskać certyfikat na jednym z kilku poziomów (np. Good, Very Good, Excellent i Outstanding czy Silver, Gold i Platinium), stosownie do stopnia, w jakim spełniono kryteria certyfikacji. Swoim zakresem systemy WCB obejmują różne typy budynków: mieszkalne i niemieszkalne, nowe i istniejące, projektowane, budowane oraz poddawane przebudowie, od poziomu pojedynczego wnętrza aż po wielobudynkowe założenia urbanistyczne.

Spełnianie wymagań WCB nie stoi w sprzeczności z przepisami krajowymi, normami czy warunkami technicznymi. Spełniając kryteria certyfikacji, uzyskuje się budynki o lepszych właściwościach energetycznych czy komfortu wewnętrznego niż wymagane przepisami krajowymi.

Zakres oceny wielokryterialnej budynków

W procesie WCB ocenie poddawane są aspekty i udogodnienia z zakresu zrównoważonego budownictwa, ujęte w kategoriach specyficznych dla danego systemu certyfikacji. Jak wspomniano wcześniej, wiele z nich dotyczy bezpośrednio dziedziny inżynierii środowiska (IŚ). 

Zaangażowanie inżynierów

Rys. 3. Zaangażowanie inżynierów inżynierii środowiska w realizację kryteriów systemów wielokryterialnej certyfikacji budynków (na podst. [1–9])

Na rys. 3 zestawiono kategorie wymagań występujące w systemach wielokryterialnej certyfikacji budynków BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE i GBS. Pomimo różnej liczby kategorii wymagań w poszczególnych systemach certyfikacji (od 4 w HQE i GBS do 10 w LEED) widoczna jest ich zbieżność ideologiczna.

W celu zobrazowania udziału i zadań inżynierów inżynierii środowiska w certyfikowanej inwestycji kolorem zielonym zaznaczono kategorie, które zawierają wymagania mocno związane z IŚ, a kolorem żółtym te, w których wypełnianiu branża współuczestniczy. Duża liczba i zakres wyróżnionych kategorii wskazują na ważną rolę przypisywaną inżynierii środowiska w idei budownictwa zrównoważonego. Oznacza to również duże zapotrzebowanie na eksperckie usługi inżynierów IŚ, nie tylko w standardowym projektowaniu, ale również w zaawansowanych pracach koncepcyjnych, analizach wariantowych oraz opracowywaniu innowacyjnych rozwiązań. Inżynieria środowiska jest bardzo szeroką dziedziną, a jej inżynierowie, w ramach certyfikowanej inwestycji, odpowiedzialni są zarówno za skalę mikro (np. komfort cieplny, jakość powietrza wewnętrznego), jak i makro (np. wpływ inwestycji na środowisko).

Zadania inżynierów inżynierii środowiska

Z punktu widzenia procesu wielokryterialnej certyfikacji budynków inżynierowie IŚ realizują odpowiedzialne zadania, działają na wielu polach, a ich praca ma konkretny wpływ na spełnienie wymagań i osiągnięcie założonych celów. Poniższy przegląd wymagań opisanych w grupach kryteriów poszczególnych systemów certyfikacji potwierdza duże zaangażowanie i szeroki obszar odpowiedzialności inżynierów IŚ.

BREEAM 

Opracowany w Wielkiej Brytanii system certyfikacji BREEAM koncentruje się na ocenie jakości procesu inwestycyjnego jako środka do stworzenia budynku energooszczędnego, przyjaznego środowisku na każdym etapie swojego życia. BREEAM składa się z 10 kategorii wymagań dotyczących budynku i jego szeroko rozumianego otoczenia [2, 9]. Aż osiem kategorii stawia zadania inżynierom IŚ (oznaczono je na rys. 3 kolorem zielonym i żółtym), a tylko dwie nie angażują inżynierów IŚ (oznaczone kolorem szarym).

W trzech kategoriach oznaczonych kolorem zielonym inżynierowie IŚ spełniają wymagania certyfikacji:   

  • 3. Energia – odpowiednio projektując systemy i instalacje budynkowe w celu ograniczenia w nich zużycia energii, redukcji emisji CO2 (tzw. low carbon design) oraz wyposażając je w monitoring zużycia energii (energii elektrycznej, ciepła, chłodu i paliw);   
  • 5. Woda – opracowując odpowiednie rozwiązania techniczne, wprowadzając systemy monitoringu zużycia wody we wszystkich systemach budynkowych, ograniczając jej zużycie, minimalizując ryzyko nieszczelności i wycieków oraz stosując systemy sygnalizacji wycieków wody;   
  • 9. Odpady – planując procedury gospodarki odpadami, przeciwdziałania ich powstawaniu oraz ich recyklingu lub ponownego wykorzystania.

W pięciu kategoriach, oznaczonych kolorem żółtym, do inżynierów IŚ należy spełnienie części wymagań dotyczących:   

  • 1. Zarządzanie – ograniczania kosztów cyklu życia projektowanych systemów budynkowych oraz stworzenia dla nich planów obsługi i serwisów;   
  • 2. Zdrowie i dobre samopoczucie – stosowania rozwiązań zapewniających dobrą jakość powietrza wewnętrznego, komfort cieplny i akustyczny oraz przeciwdziałających zagrożeniom wynikającym z rozwoju mikroorganizmów i skażenia wody (w tym bakterii Legionella) w projektowanych systemach budynkowych;   
  • 7. Wykorzystanie terenu i ekologia – uwzględnienia wykonanych przez ekologa: oceny wartości ekologicznej terenu, planów ochrony istniejących i nowych siedlisk przyrodniczych oraz zaplanowania działań i rozwiązań ograniczających wpływ obiektu na środowisko podczas jego realizacji i użytkowania;   
  • 8. Zanieczyszczenia – kategoria obligująca do wyboru odpowiednich czynników chłodniczych i zastosowania rozwiązań zapobiegających ich wyciekom do środowiska, opracowania rozwiązań ograniczających ryzyko zalania i podtopienia terenu inwestycji, przeciwdziałających wzmożonemu odprowadzaniu wody deszczowej, redukujących emisję NOz oraz zapobiegających zanieczyszczeniu hałasem przez projektowane instalacje i systemy;   
  • 10. Innowacje – ta kategoria opisuje raczej możliwość podniesienia oceny certyfikacyjnej niż wymagania czy kryteria. Inżynierowie IŚ mogą zapewnić dodatkowe punkty w systemie WCB np. poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, technologii czy procedur w projektowanych przez nich systemach i instalacjach.

LEED 

W systemie akredytacji LEED branża IŚ obecna jest aż w sześciu z siedmiu kategorii wymagań certyfikacyjnych [3,9]. W trzech oznaczonych na zielono (rys. 3) inżynierowie IŚ pracują nad wypełnieniem wszystkich lub większości kryteriów, a w trzech oznaczonych kolorem żółtym – nad ich częścią. W zielonych kategoriach:

  • 2. Efektywne wykorzystanie wody – zawarte są wymagania: stworzenia systemów o niskim zapotrzebowaniu na wodę, stosowania wodooszczędnej armatury, wież chłodniczych i innych urządzeń, zarówno w instalacjach HVAC (ogrzewanie, wentylacja i klimatyzacja), wody użytkowej, jak i podlewania zieleni; 
  • 3. Energia i atmosfera – opisane są wymagania, które inżynierowie IŚ spełniają poprzez: ograniczanie zapotrzebowania na energię pierwotną w projektowanych systemach HVAC, stosowanie w nich systemów monitorowania zużycia energii, stosowanie centralnego zarządzania popytem energii, wykorzystanie energii odnawialnej, określenie unikniętej emisji dwutlenku węgla, projektowanie rozwiązań ograniczających niszczenie warstwy ozonowej oraz planowanie i przeprowadzanie złożonych procedur odbiorowych;   
  • 5. Jakość środowiska wewnętrznego – inżynierowie IŚ realizują wymagania poprzez projektowanie systemów zapewniających odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego na poziomie uzdatniania powietrza oraz eksploatacji budynku, ograniczających rozprzestrzenianie dymu tytoniowego, minimalizujących zanieczyszczenie hałasem i zapewniających utrzymanie komfortu cieplnego.

Dodatkowo inżynierowie IŚ współuczestniczą w wypełnianiu wymagań opisanych w trzech kategoriach, oznaczonych na rys. 3 kolorem żółtym:   

  • 1. Zrównoważona lokalizacja – gdzie inżynierowie IŚ wspólnie z innymi specjalistami wybierają lokalizację inwestycji poza terenami wrażliwymi ekologicznie na rzecz powtórnego wykorzystania terenów wcześniej zagospodarowanych, opracowują technologie remediacji gruntu, uwzględniają plan ochrony siedlisk przyrodniczych, opracowują rozwiązania zapobiegające rozprzestrzenianiu się pyłów, erozji gleby i jej spływaniu w czasie realizacji inwestycji, wykonują analizy klimatu i zanieczyszczeń środowiska w miejscu inwestycji, współtworzą opinie na temat ryzyka zalania i powodzi oraz ilości wód opadowych, tworzą strategie zarządzania wodą deszczową i uczestniczą w planowaniu zielonych przestrzeni wokół budynku;   
  • 4. Materiały i surowce – gdzie inżynierowie IŚ wybierają i projektują systemy o najniższym koszcie cyklu życia, planują gospodarowanie i zarządzanie odpadami, ich ponowne użycie oraz recykling, opracowują procedury i rozwiązania ograniczające ryzyko zanieczyszczenia rtęcią z odpadów oraz przygotowują rozwiązania dające możliwość zmian funkcjonalnych w budynku bez pogorszenia jego standardu;   
  • 6. Innowacyjność projektu – podobnie jak w poprzednim systemie WCB kategoria ta opisuje możliwości podniesienia oceny certyfikacyjnej, co inżynierowie IŚ mogą zapewnić poprzez zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, technologii czy procedur w projektowanych przez nich systemach i instalacjach.

WELL 

Amerykański system certyfikacji WELL składa się z ośmiu kategorii wymagań, zorientowanych głównie na zdrowie użytkowników i ich dobre samopoczucie w budynku zapewniające wzrost produktywności i ograniczające rotację kadr oraz zapewnienie licznych udogodnień i potrzebnej infrastruktury [4, 9]. Wymagania te realizowane są przez konkretne rozwiązania i urządzenia, w dużej mierze związane z IŚ. Z ośmiu kategorii aż sześć zawiera wymagania dotyczące pola działania inżynierów IŚ – na rys. 3 kolorem zielonym oznaczono obszary, gdzie realizują oni większość wymagań, a żółtym kategorie, w ramach których współuczestniczą w wypełnianiu postulatów systemu certyfikacji.

W trzech kategoriach oznaczonych kolorem zielonym inżynierowie IŚ:   

  • 1. Powietrze – realizują postulaty, projektując systemy i instalacje zapewniające odpowiednią jakość i świeżość powietrza oraz ograniczające stężenie lotnych związków organicznych we wnętrzach budynku;   
  • 2. Woda – spełniają kryteria, stosując w projektach instalacji rozwiązania zapewniające odpowiednią jakość wody użytkowej (np. wykorzystywanie systemów uzdatniania wody) oraz okresową kontrolę jej jakości, co ma się przyczyniać do zwiększenia spożycia wody przez użytkowników;   
  • 6. Komfort – wypełniają wymagania poprzez projektowanie instalacji zapewniających komfort cieplny w pomieszczeniach oraz dobór urządzeń i rozwiązań ograniczających zanieczyszczenie hałasem z instalacji.

W obrębie trzech kategorii oznaczonych kolorem żółtym:   

  • 5. Kondycja – inżynierowie IŚ projektują infrastrukturę instalacyjną niezbędną w strefach aktywności fizycznej użytkowników budynku, np. basenach, siłowniach, salach fitness itd. (systemy HVAC, wody użytkowej i ścieków);   
  • 7. Umysł – inżynierowie IŚ projektują infrastrukturę pomocniczą pozwalającą na wprowadzenie roślinności czy otwartych zbiorników wodnych do budynku oraz uwzględniają ich obecność w projektach systemów HVAC;   
  • 8. Innowacje – podobnie jak w poprzednich systemach WCB, inżynierowie IŚ mogą zapewnić dodatkowe punkty w procesie certyfikacji poprzez stosowanie w projektowanych przez nich systemach i instalacjach innowacyjnych rozwiązań, technologii czy procedur wpływających korzystnie na dobre samopoczucie i komfort użytkowników budynku.

DGNB  

Niemiecki system certyfikacji DGNB reprezentuje inżynierskie podejście do wymogów certyfikacji wielokryterialnej. W DGNB inżynierowie IŚ są zaangażowani we wszystkich kategoriach, stanowiąc filar zespołu specjalistów [5, 9]. Kategorie te zostały zaznaczone na rys. 3 kolorem żółtym, ponieważ inżynierowie IŚ są w nich odpowiedzialni za część wymagań związanych z inżynierią środowiska.

W poszczególnych kategoriach inżynierowie IŚ:   

  • 1. Aspekt ekologiczny – współuczestniczą w planowaniu cyklu życia budynku, projektują systemy i instalacje ograniczające zapotrzebowania na energię oraz minimalizujące ślad węglowy budynku, ograniczające zapotrzebowanie na wodę i zwiększające wykorzystanie jej lokalnych zasobów, ograniczające ilość powstających ścieków, zapewniające możliwie wysoką samowystarczalność budynku i ograniczające ilość odprowadzanych wód opadowych oraz tworzą infrastrukturę, mając na względzie ochronę siedlisk naturalnych i bioróżnorodność;   
  • 2. Aspekt ekonomiczny – projektują systemy i instalacje z zastosowaniem urządzeń i w sposób ograniczający koszty cyklu życia, wprowadzają rozwiązania pozwalające na konwertowalność funkcji budynku bez ryzyka obniżenia jego standardu;   
  • 3. Aspekt społeczno-kulturowy i funkcjonalny – projektują systemy i instalacje, które zapewniają dobrą jakość powietrza i komfort cieplny, nie wywołują powstawania i rozprzestrzeniania się hałasu oraz umożliwiają użytkownikom zmianę zadanych warunków mikroklimatu w pomieszczeniach;   
  • 4. Aspekt technologiczny – opracowują szczegółowe rozwiązania wibroizolacji i izolacji akustycznej w instalacjach HVAC i wod-kan, stosują integrację systemów w celu ograniczenia zapotrzebowania na energię i zarządzania nimi, maksymalnie wykorzystują strategie pasywne w ogrzewaniu i chłodzeniu pomieszczeń, konsultują możliwość recyklingu materiałów budowlanych i wykończeniowych oraz procedury zapobiegania zanieczyszczeniu najbliższego środowiska przez budynek (w tym akustycznego);   
  • 5. Aspekt jakości procesu – są współodpowiedzialni za: utrzymanie jakości i wybór optymalnych rozwiązań w fazie koncepcji i w fazie projektowej w zakresie systemów HVAC, wdrożenie idei zrównoważonego budownictwa w fazę przetargów i kontraktowania, minimalizację oddziaływania na środowisko w trakcie budowy, realizację odbiorów, rozruch instalacji i systemów IŚ oraz przekazanie informacji i wytycznych dotyczących użytkowania budynku na-jemcom;   
  • 6. Aspekt lokalizacji – współtworzą dokumentację określającą zagrożenia środowiskowe dla rozpatrywanych lokalizacji inwestycji, np. ryzyko powodziowe.

HQE  

Opracowany we Francji system certyfikacji HQE w równej mierze propaguje zdrowie i komfort użytkowników oraz efektywność energetyczną i środowiskową budynku [6, 9]. Wymagania te zawarto w czterech kategoriach, w dwóch rola inżynierów IŚ jest wiodąca (oznaczone kolorem zielonym na rys. 3), a w pozostałych dwóch pełnią oni funkcję członka zespołu i są odpowiedzialni jedynie za spełnienie wybranej części kryteriów (oznaczone kolorem żółtym).

Zielone kategorie wymagań w systemie HQE to:   

  • 2. Energia i oszczędności – w ramach której inżynier IŚ odpowiedzialny jest za: opracowanie rozwiązań zmniejszających zużycie energii (systemy i urządzenia energooszczędne), ograniczających emisję zanieczyszczeń do atmosfery, redukujących zużycie wody poprzez odpowiednie rozwiązania instalacyjne lub wykorzystanie wody deszczowej; tworzy strategie gospodarowania odpadami i określa możliwość ich recyklingu, odpowiada za utrzymanie, serwisowanie i regulację systemów i instalacji budynkowych IŚ w trakcie ich eksploatacji;   
  • 3. Komfort – która obliguje inżyniera IŚ do projektowania efektywnych systemów i instalacji pozwalających na utrzymanie komfortu cieplnego i akustycznego, zapewniających odpowiednią ilość świeżego powietrza oraz ograniczających ryzyko dys­kom­fortu zapachowego.

W pozostałych dwóch kategoriach oznaczonych na żółto inżynierowie IŚ odpowiadają za:   

  • 1. Środowisko – wybór i opracowanie projektowe rozwiązań: ograniczających zapotrzebowanie na zasoby i obniżających ryzyko środowiskowe w systemach HVAC, wspierających ochronę istniejących siedlisk przyrodniczych i zachowanie bioróżno-rodności;   
  • 4. Zdrowie i bezpieczeństwo – koncepcje i rozwiązania projektowe gwarantujące utrzymanie odpowiedniej jakości wody użytkowej, zapewniające i monitorujące jakość powietrza wewnętrznego (np. ograniczenie stężenia lotnych związków organicznych).

GBS 

GBS to pierwszy polski system certyfikacji wielokryterialnej budynków, obecnie wdrażany. Podstawową tezą tego systemu jest utrzymanie zdrowia, komfortu i wydajności użytkowników budynku przy racjonalnym zużyciu energii. 

Jako „dopasowany do warunków polskich system certyfikacji” bazuje on na dobrze znanym inżynierom IŚ polskim prawie i ustawodawstwie, ale również na odwołaniach do wybranych wymagań BREEAM i LEED, a także ASHRAE [7].

Wymagania systemu GBS zawarto w czterech kategoriach. W dwóch z nich inżynierowie IŚ odgrywają główną rolę (zaznaczonych kolorem zielonym na rys. 3), są to:   

  • 1. Komfort użytkowników i jakość środowiska wewnętrznego – obligująca inżynierów IŚ do projektowania systemów i instalacji: zapewniających komfort cieplny i akustyczny w pomieszczeniach, dostarczających odpowiednią ilość powietrza zewnętrznego (świeżego) i utrzymujących odpowiednią jakość powietrza wewnętrznego, a w fazie eksploatacji obligująca do utrzymywania systemów w ruchu poprzez ich właściwą eksploatację, serwisowanie i wy-miany;   
  • 4. Zrównoważone zarządzanie bu­dynkiem – nakładająca na inżynierów IŚ obowiązek opracowania i przeprowadzania szkoleń oraz programów edukacyjnych dla najemców i obsługi budynku w zakresie właściwego sposobu użytkowania i jego wpływu na cele opisane w powyższej kategorii.

Wymagania i kryteria zawarte w kolejnych dwóch grupach (oznaczonych kolorem żółtym) realizowane są w części przez inżynierów IŚ lub we współpracy z innymi specjalistami. Są to grupy:  

  • 2. Energia – zawierająca wymagania projektowania przez wszystkich projektantów branżowych, w tym inżynierów IŚ, systemów i instalacji w sposób ograniczający zużycie energii, a przez to zapewniający osiągnięcie wymaganego standardu energetycznego budynku, wykorzystujących odnawialne źródła energii, a w fazie eksploatacji nakładająca na inżynierów IŚ zadania dotyczące dostosowywania parametrów systemów do rzeczywistej charakterystyki budynku;   
  • 3. Udogodnienia – opisująca wymóg lokalizowania w budynku pomieszczeń infrastruktury pomocniczej pozwalającej na osiągnięcie celów w kategoriach: zdrowie, infrastruktura, komfort, żywienie i in. Zadaniem inżynierów IŚ jest zaprojektowanie instalacji pozwalających na zachowanie komfortu oraz wymagań sanitarnych w strefach aktywności użytkowników budynku (np. SPA, fitness, udogodnienia dla rowerzystów).

Podsumowanie

Pomimo wielu różnic pomiędzy systemami wielokryterialnej certyfikacji budynków w każdym z nich inżynierowie inżynierii środowiska pełnią ważną funkcję w realizacji zadanych kryteriów i celów. Niektóre realizowane są bezpośrednio przez działania inżynierów IŚ, w innych zaś pośrednio, np. poprzez właściwe działanie zaprojektowanych przez nich instalacji i systemów.

Realizacja certyfikowanych wielokryterialnie inwestycji opiera się na kooperacji wielu branż w procesie zintegrowanego projektowania, w trybie spotkań, dialogu i współpracy z wykorzystaniem nowoczesnych platform roboczych (np. BIM). Na ostateczny efekt składają się wybory dokonywane przez poszczególnych specjalistów z różnych branż. 

Należy zaznaczyć, że w procesie WCB inżynierowie inżynierii środowiska realizują zadania na wielu polach, które zostały opisane w poszczególnych kategoriach systemów certyfikacji i mają znaczący wpływ na osiągnięty w procesie certyfikacji wynik.

Kryteria certyfikacji nie narzucają projektantom i wykonawcom konkretnych, szczegółowych rozwiązań, lecz stawiają im cele do osiągnięcia. Mogą one być zrealizowane na kilka sposobów, stosownie do lokalnych warunków inwestycji, sposobu eksploatacji budynku czy oczekiwań inwestora.

Certyfikacja wielokryterialna budynków rozszerza obszar usług i pracy inżynierów IŚ. Stanowi nowoczesne i wymagające środowisko, w którym niezbędna jest aktualna wiedza inżynierska, otwarte myślenie oraz umiejętność efektywnej pracy zespołowej i obsługi nowoczesnych narzędzi inżynierskich. Współcześnie szkoleni inżynierowie inżynierii środowiska posiadają te umiejętności i stanowią cenną, a nawet nieodzowną część zespołu roboczego przy każdej inwestycji poddawanej wielokryterialnej certyfikacji budynków.

Literatura

  1. Kuczera A., Certyfikacja zielonych budynków w liczbach, Raport PLGBC, 2018.
  2. Poradniki i dokumentacja standardu BREEAM, 2018, www.breeam.com.
  3. Green building and LEED core concepts guide, 2018, new.usgbc.org/leed.
  4. WELL Building Standard-Certification Guidebook, International WELL Building Institute, PBC, 2018, www.wellcertified.com.
  5. DGNB System criteria for new construction building, 2018, www.dgnb-system.de/de/index.php.
  6. Poradniki i dokumentacja stadardu HQE, www.behqe.com/schemes-and-documents.
  7. Wytyczne szczegółowe Green Building Standard (wersja GBS 2017), 2017, greenbuildingstandard.eu.
  8. Green Building Standard, greenbuildingstandard.eu.
  9. Ebert T., Eßig N., Hauser G., Green Building Certification Systems, 2011.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii? BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

Redakcja RI Zastosowanie mikrokogeneracji

Zastosowanie mikrokogeneracji Zastosowanie mikrokogeneracji

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych...

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań m.in. instalacyjnych, pozwalających osiągnąć jak najwyższy poziom energooszczędności.

Redakcja RI Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM Praktyka wdrażania BIM

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie...

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Termomodernizacja zabytkowych kamienic Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021 Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji,...

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu...

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021 Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy...

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.

dr inż. Jerzy Sowa Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Modernizacja budynków użyteczności publicznej Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu....

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu. Polska niestety nie ma dużych doświadczeń w tej dziedzinie. Dobrze znane technologie stosowane w trakcie termomodernizacji budynków nie wystarczają do osiągnięcia tak ambitnych celów. Konieczny jest intensywny transfer wiedzy z krajów o znacznie bogatszych doświadczeniach.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada...

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada za zużycie 41% energii. Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Różne są jednak koszty poprawy efektywności energetycznej i różne ograniczenia techniczne i prawne dla budynków, zwłaszcza objętych...

domoweklimaty.pl Domy parterowe - za i przeciw

Domy parterowe - za i przeciw Domy parterowe - za i przeciw

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy,...

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy, poznajmy jego mocne i słabe strony.

Redakcja RI Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i...

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

dr inż. Andrzej Górka Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i...

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i wykonaniem zdjęcia, ale pojawiają się trudności z prawidłową interpretacją termogramu przez kompetentną osobę.

mgr inż. Bartosz Radomski Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami...

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na energię końcową i pierwotną oraz najniższe koszty eksploatacji, ale najwyższe koszty inwestycyjne i amortyzacji urządzeń. Z ekonomicznego punktu widzenia – z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych prostych i zdyskontowanych całkowitych...

mgr inż. Jakub Szymiczek Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania...

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania się na niepotrzebne koszty inwestycyjne lub wysokie koszty podczas eksploatacji. W każdym z wykorzystanych narzędzi dla wybranego niskoenergetycznego domu jednorodzinnego najkorzystniejszy okazał się wybór powietrznej pompy ciepła.

mgr inż. Wiktor Koselak, mgr inż. Jacek Krystek, mgr inż. Jerzy Żurawski Projektowanie i wykonywanie budynków niemal zeroenergetycznych (nZEB)

Projektowanie i wykonywanie budynków niemal zeroenergetycznych (nZEB) Projektowanie i wykonywanie budynków niemal zeroenergetycznych (nZEB)

Projektowanie i budowa budynków niemal zeroenergetycznych wymaga powiązania ze sobą wielu istotnych elementów z różnych branż. Należy uwzględnić wszystkie szczegóły i detale, gdyż z pozoru niewielki element,...

Projektowanie i budowa budynków niemal zeroenergetycznych wymaga powiązania ze sobą wielu istotnych elementów z różnych branż. Należy uwzględnić wszystkie szczegóły i detale, gdyż z pozoru niewielki element, np. mostki cieplne, może mieć duży wpływ na efektywność energetyczną całego budynku. Dobór odpowiednich elementów konstrukcyjnych i izolacyjnych musi zawsze iść w parze z projektem instalacji oraz źródeł ciepła i chłodu.

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych dzięki głębokiej termomodernizacji i wykorzystaniu OZE – studium przypadku

Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych dzięki głębokiej termomodernizacji i wykorzystaniu OZE – studium przypadku Poprawa efektywności energetycznej budynków publicznych dzięki głębokiej termomodernizacji i wykorzystaniu OZE – studium przypadku

Promocji instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii służą m.in. termomodernizacje budynków użyteczności publicznej. Zwiększają one wiedzę społeczeństwa i dowodzą, że możliwe jest ogrzewanie...

Promocji instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii służą m.in. termomodernizacje budynków użyteczności publicznej. Zwiększają one wiedzę społeczeństwa i dowodzą, że możliwe jest ogrzewanie i oświetlenie dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. W opisywanym budynku urzędu gminy przeprowadzono głęboką termomodernizację, a starą kotłownię węglową zastąpiono gruntową pompą ciepła i kondensacyjnym kotłem olejowym oraz instalacją PV.

dr inż. Paweł Kędzierski Przygotowanie modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych

Przygotowanie modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych Przygotowanie modernizacji energetycznej budynków wielorodzinnych

Przeglądy energetyczne budynków powinny zawierać część budowlaną, instalacyjną i dotyczącą zaopatrzenia w media i nośniki energii oraz zyskać rangę podobną jak tzw. przeglądy pięcioletnie. Warunkiem skorzystania...

Przeglądy energetyczne budynków powinny zawierać część budowlaną, instalacyjną i dotyczącą zaopatrzenia w media i nośniki energii oraz zyskać rangę podobną jak tzw. przeglądy pięcioletnie. Warunkiem skorzystania z publicznych instrumentów pomocy finansowej powinien być przegląd energetyczny – narzędzie wspomagające ocenę efektywności energetycznej budynku. Narodowa Agencja Poszanowania Energii opracowała autorską metodykę oceny energetycznej przeznaczoną dla budynków mieszkalnych, składającą się...

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.