RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Instalacje hybrydowe z kolektorami słonecznymi

Instalacje hybrydowe z kolektorami słonecznymi

Instalacje hybrydowe z kolektorami słonecznymi

Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych przygotowało poradnik nt. instalacji kolektorów słonecznych służących do wspomagania ogrzewania budynków. Opisywane są w nim m.in. typowe instalacje hybrydowe kolektorów słonecznych z różnymi źródłami ciepła, takimi jak np. kotły gazowe i na biomasę, pompy ciepła i ogrzewanie elektryczne. Omówiono też zagadnienia doboru i obliczeń stopnia pokrycia zapotrzebowania na ciepło, wielkości powierzchni kolektorów, magazynowania ciepła, a także kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych.

Zobacz także

Zakład Produkcyjny Blachotrapez Sp. z o.o. Montaż fotowoltaiki – schematy, zasada działania i niezbędne wyposażenie

Montaż fotowoltaiki – schematy, zasada działania i niezbędne wyposażenie Montaż fotowoltaiki – schematy, zasada działania i niezbędne wyposażenie

Źródła odnawialnej energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych. Instalacja fotowoltaiki domowej pozwala ograniczyć rachunki za energię elektryczną praktycznie...

Źródła odnawialnej energii cieszą się coraz większą popularnością wśród właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych. Instalacja fotowoltaiki domowej pozwala ograniczyć rachunki za energię elektryczną praktycznie do zera. Chcesz się dowiedzieć się, jak przebiega montaż modułów PV oraz jak są projektowane schematy instalacji fotowoltaicznej? Przeczytaj poniższy artykuł!

Zielona Firma Sp. z.o.o Znamy najlepszego instalatora PV w 2023 roku

Znamy najlepszego instalatora PV w 2023 roku Znamy najlepszego instalatora PV w 2023 roku

Zielona Firma z Krakowa zwyciężyła w zmaganiach o tytuł „Instalatora roku”. To szósta już edycja konkursu organizowanego przez firmę Corab – lidera rynku dystrybucji komponentów PV. Szósta, i jak dotąd,...

Zielona Firma z Krakowa zwyciężyła w zmaganiach o tytuł „Instalatora roku”. To szósta już edycja konkursu organizowanego przez firmę Corab – lidera rynku dystrybucji komponentów PV. Szósta, i jak dotąd, najtrudniejsza.

BayWa r.e. Solar Systems AGRI-PV – Wszystko co musisz wiedzieć!

AGRI-PV – Wszystko co musisz wiedzieć! AGRI-PV – Wszystko co musisz wiedzieć!

Temat wykorzystania fotowoltaiki w rolnictwie jest bardzo ciekawy, ale przede wszystkim ważny i potrzebny dla naszego klimatu. Ta gałąź fotowoltaiki daje szansę na podwójne wykorzystanie przestrzeni: chroniąc...

Temat wykorzystania fotowoltaiki w rolnictwie jest bardzo ciekawy, ale przede wszystkim ważny i potrzebny dla naszego klimatu. Ta gałąź fotowoltaiki daje szansę na podwójne wykorzystanie przestrzeni: chroniąc ją przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, a jednocześnie produkując zieloną energię z tej samej ziemi.

W artykule:

 • Zapotrzebowanie domów na ciepło
 • Instalacje hybrydowe wykorzystujące kolektory słoneczne
 • Obliczanie ogrzewania słonecznego

Przygotowany przez SPIUG poradnik pt. Instalacje kolektorów słonecznych do wspomagania instalacji ogrzewania w budynkach został opracowany m.in. na podstawie materiałów Bundesverband der Deutschen Heizungsindustrie (BDH) i Sonnenhaus Institut oraz Solar Heat Europe.

Większość działających w Polsce instalacji kolektorów słonecznych służy tradycyjnie tylko do przygotowania c.w.u., ale coraz częściej wykorzystywane są one także do wspomagania systemu grzewczego. U naszych zachodnich sąsiadów początkowo kolektory także pracowały tylko na potrzeby c.w.u., a obecnie ponad połowa wspomaga instalacje c.o. O ile obliczenia instalacji kolektorów na potrzeby przygotowania c.w.u. nie są trudne, to wsparcie ogrzewania wymaga już szerszych analiz. Jednak przyjmując kilka wartości orientacyjnych, można dokonać trafnej wstępnej oceny rentowności takich instalacji hybrydowych.

Nowe regulacje prawne promują korzystanie w nowych i remontowanych budynkach z energii odnawialnej, w tym słonecznej. Instalacje takie pozwalają nie tylko spełnić wymogi prawne, ale również ograniczyć koszty przygotowania c.w.u. i ogrzewania. Rozwiązania hybrydowe sprawdzają się w modernizowanych budynkach także z tego powodu, że użytkownicy często nie są w stanie udźwignąć ciężaru finansowego kompleksowej termomodernizacji i przejścia w pełni na ciepło ze źródeł odnawialnych bez ryzyka utraty komfortu cieplnego w pomieszczeniach.

Instalacje hybrydowe z kolektorami słonecznymi mają duży potencjał pokrycia zapotrzebowania na ciepło zwłaszcza w okresie przejściowym i przy łagodnych zimach. Latem system ogrzewania słonecznego może całkowicie pokryć zapotrzebowanie na ciepło do przygotowania c.w.u. w domach jedno- i wielorodzinnych. Ogrzewanie słoneczne powinno być zawsze traktowane jako dodatkowe źródło ciepła w ramach instalacji hybrydowej (z wyjątkiem specjalnie zaprojektowanych nowych budynków, które charakteryzują się odpowiednią architekturą, jak np. tzw. dom słoneczny). Efektywne działanie systemu hybrydowego wymaga spełnienia kilku podstawowych warunków związanych z lokalizacją budynku, jego zorientowaniem względem stron świata, możliwościami technicznymi zainstalowania większego niż zwykle buforu ciepła, co jest konieczne z uwagi na konieczność magazynowania ciepła oraz zapobiegania przegrzewaniu się instalacji w okresie letnim. Ciepło pozyskiwane z energii słonecznej jest obecnie wykorzystywane w czterech głównych obszarach: do wytwarzania ciepłej wody użytkowej, dodatkowego wspomagania systemu grzewczego oraz podgrzewania basenów, jak również do wspomagania wytwarzania tzw. ciepła procesowego w przemyśle.

Czytaj również: Jak wybrać odpowiedni system grzewczy dla Twojego domu: przegląd najnowszych technologii >>

Instalacje kolektorów słonecznych jako dodatkowe źródło ciepła do wspomagania systemu grzewczego są najbardziej złożone i wymagają znacznej powierzchni dachu lub innej przestrzeni do montażu kolektorów oraz miejsca w budynku na montaż zasobnika ciepła o wystarczającej objętości. Przyczyniają się w znaczący sposób do pokrycia zapotrzebowania na c.w.u. i wsparcia ogrzewania domu. Instalacja dla domu jednorodzinnego działająca w układzie hybrydowym na potrzeby ogrzewania pozwala zaoszczędzić od 10 do 30%, a w sprzyjających warunkach nawet do 40% całkowitych kosztów ogrzewania. Na potrzeby samej ciepłej wody użytkowej wystarczają mniejsze instalacje i zwykle umożliwiają one oszczędność do 60% rocznych kosztów przygotowania ciepłej wody. Podgrzewanie wody w basenie może efektywnie wspomagać nawet mała i bardzo prosta instalacja tzw. basenowych kolektorów słonecznych, bez dodatkowej izolacji termicznej i zasobników ciepła, którą można niedrogo zrealizować.

Zapotrzebowanie domów na ciepło

W budynkach istniejących o średnim zużyciu ciepła energia słoneczna nie może zwykle pokryć więcej niż 30–40% całkowitego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania, nawet przy bardzo dużych instalacjach. W nowych budynkach, o znacznie niższym zapotrzebowaniu na ciepło (domy niskoenergetyczne lub pasywne), można osiągnąć wyższy udział pokrycia zapotrzebowania na ciepło energią pozyskaną przez kolektory słoneczne, a w tzw. domach słonecznych nawet do 100% [2].

Przed wymiarowaniem instalacji kolektorów słonecznych konieczne jest dokładne obliczenie zapotrzebowania na ciepło dla ogrzewania domu, np. na podstawie rachunków za energię czy paliwo, a w projektowanych budynkach należy takie zapotrzebowanie oszacować na podstawie danych projektowych.

Pokrycie energią z kolektorów od 20 do 40% średniorocznego zapotrzebowania na ciepło w istniejącym budynku, a tym samym nawet całkowitego w okresach przejściowych, może być czasami trudne, gdyż energia słoneczna jest zależna od warunków pogodowych i stopnia nasłonecznienia. Buforem bezpieczeństwa są odpowiednio pojemne magazyny ciepła. Zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania zależy nie tylko od powierzchni ogrzewanej, ale też od rodzaju instalacji c.o. (ogrzewanie powierzchniowe lub grzejniki), izolacji termicznej budynku oraz możliwości instalacji magazynu ciepła. Do dyspozycji są magazyny ciepła krótko- i średniookresowe, które przechowują ciepło przez kilka dni lub tygodni, oraz sezonowe magazyny ciepła pozwalające na jego przechowywanie przez wiele tygodni, a nawet miesięcy.

Najczęściej stosowana w domach jednorodzinnych technologia magazynowania pozwala przechowywać energię słoneczną przez krótki czas, zwykle do tygodnia, ale i ten zależy od wielu warunków, np. lokalizacji i architektury budynku.

Optymalnym rozwiązaniem jest zatem wykorzystanie energii słonecznej do wspomagania systemu ogrzewania po to, aby darmowym ciepłem pozyskiwanym z promieniowania słonecznego zredukować ilość energii lub paliwa potrzebną do prawidłowego funkcjonowania takiego układu.

Można także wykorzystać kolektory hybrydowe PVT i instalacja taka dostarcza energię elektryczną i ciepło do wspomagania ogrzewania (i/lub zasilania urządzeń elektrycznych) z jednej powierzchni instalacji kolektorów.

Instalacje hybrydowe wykorzystujące kolektory słoneczne

Kolektory mogą być łączone w układy hybrydowe z kotłami gazowymi, olejowymi, na biomasę oraz z urządzeniami zasilanymi energią elektryczną. Podstawowy system ogrzewania jest włączany, najczęściej automatycznie, gdy system ogrzewania słonecznego nie generuje wystarczającej ilości ciepła do zasobnika ciepła, w którym temperatura spada poniżej pewnej minimalnej wartości. Wiele nowoczesnych kotłów gazowych ma fabryczne rozwiązania umożliwiające podłączenie kolektorów do systemu ogrzewania i tworzenie takich instalacji.

W układach hybrydowych są dwa warianty zasilania instalacji. W pierwszym wariancie oba systemy zasilają wytwarzanym ciepłem wspólny zasobnik ciepła i dotyczy to głównie układów kolektorów z kotłami gazowymi, olejowymi, elektrycznymi i na biomasę oraz klasycznego wariantu z pompami ciepła. W drugim wariancie ciepło z kolektorów podgrzewa grunt wokół sondy gruntowej pompy ciepła, aby osiągnąć wyższą efektywność dolnego źródła ciepła.

Połączenie pomp ciepła z systemami ogrzewania słonecznego jest szczególnie korzystne w dobrze izolowanych budynkach, gdyż pozwala na uzyskiwanie efektów bardzo bliskich tzw. domom bez rachunków ze względu na znaczne ograniczenie zapotrzebowania na energię elektryczną potrzebną do zasilania pompy ciepła, którą można pokryć z lokalnego źródła do pozyskiwania energii elektrycznej (PV, turbiny wiatrowe czy mikroelektrownie wodne), a nawet korzystanie w stu procentach z energii odnawialnej do c.o. i c.w.u.

Typowe komponenty instalacji kolektorów do połączonego przygotowania ciepłej wody użytkowej i wspomagania ogrzewania to: kolektory słoneczne, instalacja z obiegiem nośnika ciepła (płynu solarnego), grupa pompowa ze sterowaniem i wyposażeniem, zasobnik ciepłej wody z wymiennikiem ciepła oraz podstawowe źródło ciepła – zwykle istniejący kocioł lub pompa ciepła.

Kolektory i kotły gazowe

Połączenie gazu i słonecznej energii cieplnej może zmniejszyć zapotrzebowanie na gaz ziemny o ok. 30–40%. Praktycznie każdy nowoczesny kocioł gazowy może być połączony z systemem ogrzewania słonecznego. Jeśli kocioł gazowy jest stary, wysłużony i niedostosowany do współpracy z kolektorami słonecznymi, to warto dokonać modernizacji instalacji i skorzystać z możliwości wymiany kotła na bardziej efektywny energetycznie. Podłączenie instalacji kolektorów do stojących kotłów gazowych starszego typu, które zwykle charakteryzują się dużymi wymiarami, może być skomplikowane i wymaga dużo miejsca na buforowy magazyn ciepła. Zgodnie z obecnie dyskutowanymi planami unijnymi i krajowymi sieć gazowa może być w przyszłości zasilana mieszanką wodoru i metanu, a po modernizacji lub przebudowie z czasem nawet samym wodorem, który może być także wytwarzany i wykorzystywany na miejscu, co wydaje się bardziej korzystnym rozwiązaniem niż jego przesył. Uczyni to z tych układów hybrydowych instalacje całkowicie bezemisyjne, korzystające z energii odnawialnej i spełniające przyszłe wymagania.

Kolektory i pompy ciepła

W klasycznym układzie ogrzewania słonecznego kolektory słoneczne i pompa ciepła współdzielą wytwarzanie ciepła. Stosuje się dwa obwody i kombinacja ta zapewnia wyższą ogólną efektywność energetyczną oraz eliminuje potrzebę stosowania tradycyjnego systemu c.o. i c.w.u. – przynajmniej latem i w okresach przejściowych. Takie gotowe łączone systemy są już oferowane przez producentów.

W pośrednim wsparciu ciepło z kolektorów trafia także do gruntu wokół sondy gruntowej i tym samym pompa ciepła może mieć znacznie wyższą wydajność oraz potrzebuje mniejszą ilość energii elektrycznej do wygenerowania wymaganej temperatury pracy. Pozwala to na dobór pompy ciepła o mniejszej mocy, dzięki czemu zredukowane są koszty inwestycyjne, a mniej włączeń pompy i krótsza praca zwiększają jej żywotność. Taki układ pośredni zwiększa też wydajność samych kolektorów, gdyż ciepło z nich przejmuje grunt o niskiej temperaturze.

Kolektory i kotły na biomasę

Kolektory w połączeniu z kotłami na biomasę zmniejszają zużycie paliwa nawet o 30–40%. Kotły na pelet działają najefektywniej, gdy pracują w górnym zakresie mocy, dlatego warto przeanalizować w wypadku takiej instalacji możliwość zmniejszenia ich mocy nominalnej. Trzeba też brać pod uwagę przestrzeń potrzebną do przechowywania peletu i miejsce na duży zasobnik ciepła. Zaletą tego układu jest nieskomplikowane połączenie przez dwuwężownicowy magazyn ciepła. Przy wymiarowaniu instalacji kolektorów należy dobrać zasobnik ciepła tak, aby uniknąć przegrzewania się instalacji w okresieletnim.

Kolektory i kocioł elektryczny

Zasada funkcjonowania takiej instalacji jest podobna jak w przypadku kotłów gazowych i kotłów na pelet. Ciepło z kolektorów trafia do buforowego zbiornika ciepła, do którego z drugiej strony podłączony jest kocioł elektryczny. Jeżeli temperatura jest za niska, automatycznie włączany jest kocioł elektryczny, który dogrzewa wodę w zasobniku ciepła do temperatury gwarantującej komfort cieplny w ogrzewanych pomieszczeniach i zadanej temperatury c.w.u. Taka instalacja może działać całkowicie bezobsługowo.

Dom słoneczny

Dom słoneczny to koncepcja budowlana opracowana kilkanaście lat temu przez Sonnenhaus-Institut e.V. w Straubing. Charakteryzuje się udziałem powyżej 50% pokrycia zapotrzebowania na c.o. i c.w.u. energią z kolektorów, a pozostała część zapotrzebowania na ciepło jest pokrywana przez drugie źródło ciepła energii odnawialnej – najczęściej z kotła na pelet. Do ogrzewania wykorzystywany jest duży magazyn ciepła i niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe lub ścienne. Straty ciepła nie mogą przekraczać 0,28 W/m2K, a zapotrzebowanie na energię pierwotną 15 kWh/m2 na rok. Kluczowa jest lokalizacja budynku i jego architektura. Budynek wymaga południowej orientacji powierzchni dachu i dużego magazynu ciepła: 150–200 dm3/1 m2 powierzchni kolektorów. Powierzchnia pola kolektorów przekracza często 40 m2 i powinna być bardziej nachylona w porównaniu do klasycznego sposobu montażu. Dom słoneczny musi spełnić wiele wymagań, w tym dotyczące wysokiego standardu izolacji cieplnej przegród zewnętrznych budynku oraz stolarki. Dokładny opis konstrukcji oraz wytyczne dotyczące projektowania i wykonawstwa zostały zawarte w opracowaniu Minimalizacja kosztów ogrzewania w praktyce – czy można ogrzać dom ciepłem słonecznym? [1].

Obliczanie ogrzewania słonecznego

Obliczenia prowadzi się w celu określenia: stopnia pokrycia zapotrzebowania na ciepło i wielkości powierzchni kolektorów oraz wielkości magazynu ciepła. Głównym problemem przy obliczeniach jest to, że instalacja uzyskuje dużą ilość ciepła wtedy, gdy nie występuje zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania lub jest ono małe – czyli latem i we wczesnych okresach przejściowych.

W procesie doboru trzeba znaleźć optymalną wielkość powierzchni kolektorów i optymalną wielkość magazynu ciepła, tak aby móc je przechowywać jak najdłużej i bez ryzyka awarii z powodu przegrzania. Największe zyski ciepła występują latem, dlatego inwestycja w system kolektorów do ogrzewania nie zwraca się tak szybko jak do c.w.u. ze względu na wyższe koszty inwestycyjne i niższą sprawność całoroczną. Trudno przedstawić uniwersalną formułę wyznaczania wielkości instalacji, ponieważ jest to zależne od wielu czynników indywidualnych dla danego budynku i jego lokalizacji.

W dalszej części artykułu pokazane zostały różne podejścia do szacowania wielkości elementów instalacji, dlatego mogą wystąpić pewne różnice wynikowe, ale ogólny rząd wielkości jest zbliżony.

Warunkiem wstępnym dla efektywnego zastosowania systemu ogrzewania słonecznego jest dostępność odpowiedniej powierzchni dachu. Dach powinien być skierowany na południe, a ewentualne odchylenie od 15 do 30° od kierunku południowego nie ma znaczącego wpływu na uzysk ciepła. Nachylenie połaci kolektorów słonecznych pracujących na potrzeby wsparcia ogrzewania powinno wynosić ok. 50°, co różni się od zalecanego nachylenia ok. 30° dla instalacji do c.w.u. lub instalacji PV. Jest to podyktowane koniecznością ograniczenia ryzyka przegrzewania się kolektorów w okresie letnim i zwiększania uzysku ciepła w okresach przejściowych i w zimie.

Wybór komponentów instalacji kolektorów słonecznych dla wsparcia ogrzewania jest bardzo ważny: ceny i jakość komponentów znacznie się miedzy sobą różnią. Kolektory powinny mieć certyfikat „Solar Keymark” lub inny równoważny. Potwierdza to zgodność z normą PN-EN 12976 i stanowi często podstawę do ubiegania się o dofinansowanie.

Przy obliczaniu instalacji hybrydowych z wykorzystaniem kolektorów słonecznych należy najpierw określić właściwe założenia dla instalacji. Ważne jest, aby określić poszczególne zmienne potrzebne do indywidualnego podejścia przy projektowaniu danej instalacji: sposób zaopatrzenia w ciepłą wodę, wielkość budynku, dostępną powierzchnię dla kolektorów, nachylenie i orientację względem południa oraz potencjalne zacienienie dachu, lokalne warunki klimatyczne, stan izolacji budynku, sposób magazynowania ciepła, dobór rodzaju kolektorów słonecznych i ew. fotowoltaiki lub kolektorów hybrydowych PVT.

Wpływ na instalację kolektorów dla przygotowania ciepłej wody użytkowej i wsparcia ogrzewania mają następujące czynniki:

 • powierzchnia mieszkalna – im większa, tym większa powierzchnia kolektorów. Należy wziąć pod uwagę nieuniknione letnie nadwyżki ciepła. Celem jest pokrycie ok. 20–30% całkowitego zapotrzebowania na ciepło (dla c.o. i c.w.u. łącznie) energią słoneczną w skali roku;
 • termoizolacja budynku (włącznie z oknami i stolarką drzwiową) – im lepiej dom jest zaizolowany, tym większy udział pokrycia zapotrzebowania na ciepło mają kolektory;
 • zapotrzebowanie na c.w.u. – 30 l na osobę to niskie zużycie i bardziej prawdopodobne jest średnie, czyli 45 l na osobę, wysokie wynosi do 60 l – każde założenie oparte jest na temperaturze wody 45°C;
 • wybór rodzaju kolektora – kolektory próżniowe wymagają ok. 30% mniejszej powierzchni dzięki wyższej sprawności;
 • pożądany udział pokrycia zapotrzebowania na ciepło energią słoneczną do ogrzewania i przygotowania c.w.u. Im wyższy stopień pokrycia zapotrzebowania, tym większa powierzchnia kolektorów i pojemność magazynu ciepła;
 • konstrukcja zbiornika magazynowego i jego wielkość dobrana do stopnia pokrycia zapotrzebowania na ciepło i powierzchni kolektorów. Dla przeciętnego czteroosobowego gospodarstwa domowego przyjmuje się 700–1000 l;
 • zgodność z wymaganiami pod kątem uzyskania finansowych instrumentów wsparcia.

Typowa wielkość instalacji

Często stosowaną podstawą wymiarowania instalacji kolektorów jest wielkość zapotrzebowania na c.w.u. Kolektory pokrywają zwykle do 60% całkowitego zapotrzebowania na c.w.u., np. typowy dom jednorodzinny wymaga 7 m2 powierzchni kolektorów do przygotowania c.w.u. Wielkość ta zależy także od liczby łazienek i korzystających z nich mieszkańców – przyjmuje się 1–1,5 m2 kolektora na osobę.

W celu zwymiarowania powierzchni kolektorów na potrzeby ogrzewania powierzchnia dla c.w.u. jest mnożona przez współczynnik 2 lub 2,5. Wielkości te wynikają z praktyki i doświadczeń z eksploatacji. Zatem średnia wielkość instalacji do wsparcia c.o. wynosi od 14 do 17,5 m2, trzeba do niej dodać powierzchnię wynikającą z cech indywidualnych budynków, takich jak zapotrzebowanie na ciepło oraz izolacja termiczna.

Stosuje się też zgrubne określenie wielkości instalacji. Na każde 10 m2 powierzchni ogrzewanej przyjmuje się 1 m2 kolektora płaskiego lub 0,5 m2 kolektora próżniowego. W zgrubnej metodzie pojemność zasobnika ciepła wyznacza się jako 50 l na 1 m2 powierzchni kolektora płaskiego i 50 l dla zapotrzebowania na c.w.u. na 1 osobę.

Reasumując – do wyboru są kolektory płaskie i rurowe. Te drugie potrzebują ok. 20% mniej miejsca na montaż, ale są droższe. W praktyce przyjmuje się 1,5 m2 powierzchni płaskiego kolektora na osobę na potrzeby przygotowania c.w.u. Minimalna objętość dla akumulacji ciepła na potrzeby c.w.u. wynosi 200% dziennego zużycia. Dla pełnego wsparcia instalacji c.o. potrzeba 2,3 m2 powierzchni kolektorów oraz 50 l pojemności zasobnika na 10 m2 ogrzewanej powierzchni. Instalacja kolektorów słonecznych tylko na potrzeby przygotowania c.w.u. jest oczywiście tańszą opcją – wymaga mniej kolektorów i mniejszego zasobnika.

Magazynowanie energii słonecznej

Ogrzewanie słoneczne wymaga magazynowania ciepła. Oprócz wielkości zbiornika ciepła ważny jest wybór jego typu. Zbiornik akumulacyjny powinien przechowywać od 1,5 do 2 razy większą ilość ciepła od dziennego zapotrzebowania, aby instalacja kolektorów słonecznych nie przegrzewała się latem. Ważna jest dobra izolacja termiczna zasobnika. Typowa wielkość zasobnika ciepła dla instalacji kolektorów do podgrzewania c.w.u. i wspomagania c.o. wynosi 60 l/1 m2 powierzchni kolektora płaskiego i 80 l/1 m2 pow. kolektora próżniowego. W typowym domu jednorodzinnym wymagany jest zbiornik o pojemności ok. 700 l, ale może to być więcej, jeżeli pozwalają na to warunki i założenia ekonomiczne. Gdy nie ma wystarczającej ilości ciepła słonecznego, zbiornik ciepła jest dogrzewany przez podstawowe urządzenie grzewcze – kocioł gazowy, peletowy, pompę ciepła lub kocioł elektryczny. Dostępne na rynku zasobniki akumulujące ciepło z kolektorów słonecznych dla systemu grzewczego mają zwykle pojemność od 500 do 1000 l. Są też większe, o pojemności kilku tysięcy litrów, do długiego magazynowania – to sezonowe zasobniki ciepła.

Wielkości zbiorników podawane w artykule są szacunkowe i w praktyce zależą od wielu czynników indywidualnych i lokalnych. Stąd biorą się różnice w ich wielkości w zależności od podejścia projektowego. Generalna zasada jest taka, że bezpieczniej przyjąć nieco większą pojemność magazynu ciepła, aby zminimalizować niebezpieczeństwo przegrzania się instalacji. Nie warto jednak przesadzać z przewymiarowaniem, gdyż przegrzaniu instalacji można zapobiegać nocnym schładzaniem kolektorami, odwracając obieg w instalacji. W wielu krajach w programach wsparcia instalacji słonecznej na cele grzewcze wielkość zasobnika ma wpływ na możliwe do pozyskania środki, gdyż preferowane są instalacje pracujące na potrzeby wsparcia ogrzewania budynku, a nie tylko przygotowania c.w.u.

Zasobniki ciepła do c.o. i c.w.u.

Zasobnik taki służy do magazynowania i jednoczesnego dostarczania ciepłej wody użytkowej i wody zasilającej układ grzewczy. Jest to możliwe dzięki kilku rozwiązaniom. W systemie zbiornik w zbiorniku wewnątrz głównego zbiornika magazynującego ciepło z kolektorów słonecznych w górnej części znajduje się dodatkowy zamknięty zbiornik dla c.w.u. W ten sposób dwa obiegi wody – na cele c.o. i c.w.u. – są od siebie oddzielone, a ciepło z kolektora trafia do zbiornika c.w.u., który może też być podgrzewany z drugiego źródła ciepła.

Warstwowy zasobnik jest bardzo wysoki i wąski. Ciepła woda gromadzi się w górze zbiornika, a chłodniejsza na dnie. Stratyfikacja może być pasywna lub aktywna. Pasywna odbywa się za pomocą rur wymiennikowych w zasobniku z przepływem do góry. Aktywną stratyfikację tworzy się za pomocą wielu punktów zasilania wężownic (wymienników ciepła) na różnych wysokościach. Woda podgrzana przez kolektory jest kierowana do zasobnika dokładnie we właściwym miejscu. Dzięki temu woda o niższej temperaturze nie miesza się z cieplejszą wodą i średnia temperatura w zasobniku nie spada. Taki zasobnik znacznie rzadziej wymaga dogrzewania i ciepło z kolektorów jest efektywniej wykorzystywane.

Kalkulacja potencjału oszczędności

Cel oszczędności lub zakładany limit wydajności dla podgrzewania c.w.u. wspomaganej energią z kolektorów wynosi zwykle 60%. W przypadku modernizacji systemu grzewczego w celu wspomagania go instalacją kolektorów potencjał oszczędności wynosi 20–30% kosztów ogrzewania. Potencjał oszczędności kosztów eksploatacyjnych rośnie wraz z wyższymi kosztami nośników energii, co obserwujemy obecnie w postaci znacznych podwyżek cen energii elektrycznej, gazu czy biomasy i oszczędności te mają bezpośredni wpływ na inwestycję i jej amortyzację.

Punktem wyjścia jest zakres inwestycji, na którym opiera się kalkulacja wsparcia kolektorami instalacji ogrzewania. Aby uzyskać równowagę między kosztem zakupu a zyskiem, należy uwzględnić potencjał oszczędności w trakcie eksploatacji jako czynnik amortyzacji. Im wyższa inwestycja początkowa, tym większe powinny być efekty oszczędności podczas bieżącej działalności. Doświadczenie pokazuje, że amortyzacja słonecznych instalacji pozyskujących ciepło do wspomagania ogrzewania wynosi od 10 do 15 lat. Okres ten skraca się dzięki dotacjom do instalacji OZE. W Niemczech dzięki tamtejszemu programowi dotacji okres zwrotu skraca się do pięciu lat. Przy obecnych cenach nośników energii ten okres może ulec znacznemu skróceniu, nie licząc zwiększenia efektu niezależności od zewnętrznych dostawców, co ma duży wpływ na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego na podstawowym poziomie.

Instalacje kolektorów słonecznych do wspomagania c.o. i przygotowania c.w.u. wymagają większych nakładów, ale dostarczają więcej energii i tym samym ich potencjał oszczędności szacuje się na 20–30% rocznych kosztów eksploatacyjnych. Potencjał oszczędności instalacji tylko do przygotowania c.w.u. wynosi od 55 do 60% rocznych kosztów.

Ceny instalacji i koszty eksploatacji

Z uwagi na brak wiarygodnego punktu odniesienia do cen w Polsce przyjęto ceny z rynku niemieckiego. Można założyć, że poziom cen w Polsce będzie niższy niż w Niemczech. Czasopismo branżowe „Sonne, Wind & Wärme”, z którym współpracuje SPIUG, prowadzi stale aktualizowany przegląd rynku pakietów solarnych, systemów ciepłej wody i systemów kombinowanych. W tabeli zestawiono przykładowe ceny komponentów instalacji. Do obliczeń przyjęto dom o powierzchni mieszkalnej 128 m2 z ogrzewaniem powierzchniowym z zasilaniem temperaturą 35°C i o rocznym zapotrzebowaniu na ciepło 9090 kWh.

Koszty eksploatacji i serwisu, podobnie jak koszty inwestycyjne, pochodzą z rynku niemieckiego. Bieżące koszty obejmują prace serwisowe, ubezpieczenie i koszty energii elektrycznej do obsługi pompy obiegowej i automatyki. Konserwacja instalacji do ogrzewania słonecznego powinna być przeprowadzana raz w roku, a koszt takiej usługi wynosi od 50 do 100 euro. Koszt zasilania pompy obiegowej to ok. 20 euro. Ubezpieczenie obejmuje szkody spowodowane warunkami pogodowymi, kradzieżą lub aktami wandalizmu i kosztuje ok. 40 euro rocznie. Raz na kilka lat, w zależności od wymagań producenta kolektorów, należy wymienić płyn solarny (glikol).

Podsumowanie

Wykorzystanie ciepła z kolektorów słonecznych przechodzi obecnie renesans w wielu krajach europejskich. Wynika to z coraz wyższych wymagań dla budynków w zakresie redukcji emisji oraz korzystania z energii odnawialnej, a także dążenia użytkowników do redukcji kosztów ogrzewania. W przyszłości, gdy będą obowiązywać reguły wymuszające dekarbonizację w ogrzewnictwie, energia słoneczna będzie jednym z kluczowych rozwiązań. Przejście na ogrzewanie zasilane energią odnawialną wiąże się jednak z koniecznością głębokiej termomodernizacji istniejących budynków. Podwyższanie standardu efektywności budynków to proces wymagający czasu i nie wszędzie będzie to możliwe ze względów ekonomicznych lub technicznych. Dlatego wykorzystanie instalacji hybrydowych, które przynajmniej w części pozwolą ograniczyć zużycie paliw czy energii elektrycznej, a przez to ograniczyć emisję CO2 do atmosfery, jest praktycznym rozwiązaniem, które można zaadaptować do istniejących budynków stosunkowo niskim kosztem, uzyskując praktycznie od razu wymierny efekt ekologiczny i ekonomiczny.

W nowych budynkach instalacje kolektorów słonecznych są uzupełnieniem innych źródeł ciepła, co ma pozytywny wpływ na żywotność tych źródeł i koszty eksploatacji (zużywanych paliw lub energii elektrycznej). Instalacje hybrydowe będą stosowane coraz częściej także z uwagi na możliwości dywersyfikacji nośników energii oraz wykorzystania zasobów lokalnych. Transformacja energetyczna w UE i podnoszenie bezpieczeństwa energetycznego przy równoczesnym odchodzeniu od paliw kopalnych to planowana elektryfikacja ok. 1/3 zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania w budynkach mieszkalnych oraz 1/2 w budynkach komercyjnych. Scenariusze rozwoju ogrzewnictwa wskazują, że znaczna część zapotrzebowania na ciepło w budynkach mieszkalnych, których nie obejmie ogrzewanie zasilane energią elektryczną, będzie musiała korzystać z ciepła wytwarzanego z OZE, takich jak energia słoneczna, biomasa i biometan, oraz z gazów zdekarbonizowanych, głównie wodoru, i technologii magazynowania ciepła.

Literatura

 1. Instalacje kolektorów słonecznych do wspomagania instalacji ogrzewania w budynkach, SPIUG 2021, https://spiug.pl/raporty/planowanie-instalacji-kolektorow-slonecznych-do-wspomagania-ogrzewania-w-budynkach/
 2. Wytyczne dotyczące zasady konstrukcji domu słonecznego opisane w broszurze wydanej przez SPIUG pt.: Minimalizacja kosztów ogrzewania w praktyce: czy można ogrzać dom ciepłem słonecznym?
 3. Materiały techniczne: Sonnenhaus Institut e.v, www.solaranlagen-portal.com, BDH, Solar Heat Europe, Net4energy, Minergie, Sonne Wind & Wärme

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania

Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania Rzetelna wiedza o pompach ciepła to najlepszy argument na rzecz ich stosowania

Rozmowa z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

Rozmowa z Pawłem Lachmanem, prezesem zarządu Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła

mgr inż. Katarzyna Rybka Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE Inteligentny budynek – znaczenie instalacji HVAC i OZE

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

Energooszczędny i nowoczesny budynek to nie tylko wysoka sprawność urządzeń albo dobra izolacja. Nawet najlepszy kocioł czy centrala wentylacyjna nie zapewnią użytkownikom komfortowej i oszczędnej eksploatacji.

Redakcja RI Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja Wytyczne projektowania, wykonania i odbioru instalacji z pompami ciepła – woda w instalacjach i korozja

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań...

Nowoczesne instalacje to miks wielu materiałów podlegających różnym zjawiskom, w tym korozji elektrochemicznej i biologicznej. Efektywna praca i trwałość takich instalacji zależą od zastosowanych rozwiązań technicznych i środków ochrony antykorozyjnej. Kluczowym czynnikiem dla instalacji grzewczych są parametry wody. Nie może ona zawierać związków wywołujących proces odkładania się osadów wapniowych i przyspieszających korozję przewodów, armatury i wymienników, nie powinno w niej być rozpuszczonego...

mgr inż. Katarzyna Rybka, Waldemar Joniec Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego Pompy ciepła – przykłady pozyskiwania ciepła odpadowego

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych....

Według ekspertów w połowie tego stulecia głównym nośnikiem energii dla ogrzewania budynków i napędu samochodów osobowych będzie energia elektryczna uzyskiwana w znacznej mierze ze źródeł odnawialnych. Wraz z rozwojem tego kierunku wzrastać będzie też zainteresowanie pozyskiwaniem ciepła odpadowego w różnych procesach. Spory potencjał w tej dziedzinie mają pompy ciepła. W artykule zaprezentowano przykłady niestandardowych instalacji z pompami ciepła w górnictwie i rolnictwie oraz gospodarce komunalnej.

Redakcja RI 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła 5 ciekawych rozwiązań z pompami ciepła

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych...

Zastosowanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania i chłodzenia budynków staje się powoli koniecznością. Coraz szersze zastosowanie mają pompy ciepła - zarówno w domach jednorodzinnych jak i dużych obiektach przemysłowych.

mgr inż. Katarzyna Rybka Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła

Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła Obszary zastosowania płytowych wymienników ciepła

Płytowe wymienniki ciepła są powszechnie stosowane w systemach ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji. Obecnie wszystko, co budujemy, musi być możliwie energooszczędne, zatem rola odzysku ciepła w instalacjach...

Płytowe wymienniki ciepła są powszechnie stosowane w systemach ogrzewania, chłodzenia oraz wentylacji. Obecnie wszystko, co budujemy, musi być możliwie energooszczędne, zatem rola odzysku ciepła w instalacjach stale wzrasta.

dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa, dr inż. Maria Kostka Wpływ konfiguracji centrali wentylacyjnej i źródła ciepła na wskaźniki EU i EP domu jednorodzinnego

Wpływ konfiguracji centrali wentylacyjnej i źródła ciepła na wskaźniki EU i EP domu jednorodzinnego Wpływ konfiguracji centrali wentylacyjnej i źródła ciepła na wskaźniki EU i EP domu jednorodzinnego

Całościowa i poprawna analiza pracy systemu wentylacji mechanicznej może dać wyniki znacząco odbiegające od uzyskiwanych w sytuacji, gdy pobieżnie analizuje się efekty pracy rekuperatora – przyjmując jego...

Całościowa i poprawna analiza pracy systemu wentylacji mechanicznej może dać wyniki znacząco odbiegające od uzyskiwanych w sytuacji, gdy pobieżnie analizuje się efekty pracy rekuperatora – przyjmując jego sprawność temperaturową zamiast efektywności energetycznej, pomijając wpływ systemu przeciwzamrożeniowego na efekty energetyczne, prowadząc analizy na danych sezonowych, a nie miesięcznych czy godzinowych.

mgr inż. Eligiusz Huk, mgr inż. Małgorzata Jakubiak, mgr inż. Paweł Krupicz Pompy ciepła w IKEA

Pompy ciepła w IKEA Pompy ciepła w IKEA

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono...

W obiekcie dystrybucyjnym IKEA zastosowano do celów grzewczych pompy ciepła korzystające z odwiertów wykonanych dla potrzeb instalacji p.poż. Dzięki temu wyeliminowano emisję spalin do atmosfery oraz zmniejszono koszty eksploatacji systemu grzewczego.

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, mgr inż. Izabela Łukaszuk Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE

Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE

Odpowiednio przeprowadzona analiza techniczno-ekonomiczna umożliwia podjęcie właściwej decyzji dotyczącej sposobu modernizacji źródła ciepła oraz wyboru rozwiązania ogrzewania budynku i zapewnienia podgrzewu...

Odpowiednio przeprowadzona analiza techniczno-ekonomiczna umożliwia podjęcie właściwej decyzji dotyczącej sposobu modernizacji źródła ciepła oraz wyboru rozwiązania ogrzewania budynku i zapewnienia podgrzewu ciepłej wody jego użytkownikom.

dr inż. Natalia Fidorów, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa Monitoring temperatury w pionowym odwiercie pompy ciepła

Monitoring temperatury w pionowym odwiercie pompy ciepła Monitoring temperatury w pionowym odwiercie pompy ciepła

Odwierty pionowe są obecnie bardzo często stosowanym rozwiązaniem wymiennika ciepła dolnego źródła dla pomp ciepła typu solanka/woda. W uzasadnieniu stosowania takiego rozwiązania przytaczany jest argument...

Odwierty pionowe są obecnie bardzo często stosowanym rozwiązaniem wymiennika ciepła dolnego źródła dla pomp ciepła typu solanka/woda. W uzasadnieniu stosowania takiego rozwiązania przytaczany jest argument stabilności temperatury gruntu na dużych głębokościach. Jednak przy ciągłym pobieraniu lub dostarczaniu energii do gruntu jego temperatura zacznie się zmieniać.

Redakcja RI Pompy ciepła - rynek, szkolenia, perspektywy

Pompy ciepła - rynek, szkolenia, perspektywy Pompy ciepła - rynek, szkolenia, perspektywy

Rośnie liczba instalowanych pomp ciepła, zwiększa się jakość projektów i montowanych instalacji. Sprzyjają temu szkolenia dla instalatorów i nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej...

Rośnie liczba instalowanych pomp ciepła, zwiększa się jakość projektów i montowanych instalacji. Sprzyjają temu szkolenia dla instalatorów i nowe wymagania dla budynków w zakresie efektywności energetycznej i korzystania z energii odnawialnej. Za kilka lat pompy ciepła mogą być najczęściej stosowanymi urządzeniami do zasilania instalacji c.o. i c.w.u. w nowych obiektach.

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak Kompleksowa termomodernizacja budynku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej - modernizacja źródła ciepła.

Kompleksowa termomodernizacja budynku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej - modernizacja źródła ciepła. Kompleksowa termomodernizacja budynku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej - modernizacja źródła ciepła.

Pompy ciepła powietrze/woda bazują na najtańszym i najłatwiejszym do pozyskania źródle ciepła. Biorąc pod uwagę koszty wykonania instalacji, wypadają dużo korzystniej niż np. gruntowe pompy ciepła. Jednak...

Pompy ciepła powietrze/woda bazują na najtańszym i najłatwiejszym do pozyskania źródle ciepła. Biorąc pod uwagę koszty wykonania instalacji, wypadają dużo korzystniej niż np. gruntowe pompy ciepła. Jednak czy takie urządzenia pracujące w Polsce mogą zgodnie z przepisami UE zostać zaklasyfikowane jako wykorzystujące energię z zasobów odnawialnych?

mgr inż. Ireneusz Rzeczkowski, mgr inż. Piotr Skowroński Czy pompa ciepła powietrze/woda korzysta w warunkach polskich z energii odnawialnej?

Czy pompa ciepła powietrze/woda korzysta w warunkach polskich z energii odnawialnej? Czy pompa ciepła powietrze/woda korzysta w warunkach polskich z energii odnawialnej?

Pompy ciepła powietrze/woda bazują na najtańszym i najłatwiejszym do pozyskania źródle ciepła. Biorąc pod uwagę koszty wykonania instalacji, wypadają dużo korzystniej niż np. gruntowe pompy ciepła. Jednak...

Pompy ciepła powietrze/woda bazują na najtańszym i najłatwiejszym do pozyskania źródle ciepła. Biorąc pod uwagę koszty wykonania instalacji, wypadają dużo korzystniej niż np. gruntowe pompy ciepła. Jednak czy takie urządzenia pracujące w Polsce mogą zgodnie z przepisami UE zostać zaklasyfikowane jako wykorzystujące energię z zasobów odnawialnych?

PORT PC Rola pomp ciepła w budynkach o niemal zerowym zużyciu energii

Rola pomp ciepła w budynkach o niemal zerowym zużyciu energii Rola pomp ciepła w budynkach o niemal zerowym zużyciu energii

Osiągnięcie założonych celów polityki klimatyczno-energetycznej UE do 2030 roku oraz wymagania Dyrektywy EPBD (2010/31/UE) w sprawie charakterystyki energetycznej budynków przyczyniają się do wzrostu zainteresowania...

Osiągnięcie założonych celów polityki klimatyczno-energetycznej UE do 2030 roku oraz wymagania Dyrektywy EPBD (2010/31/UE) w sprawie charakterystyki energetycznej budynków przyczyniają się do wzrostu zainteresowania budownictwem energooszczędnym.

Waldemar Joniec Energia z hybryd

Energia z hybryd Energia z hybryd

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami....

Prognozy specjalistów od ogrzewania są coraz bliższe wizjom futurystów sprzed lat. Do zasilania instalacji ogrzewających budynki wykorzystywane są coraz bardziej złożone układy z wieloma urządzeniami. Będą one wykorzystywać różne nośniki energii i w coraz większym stopniu energię odnawialną.

Rafał Kowalski Zawory regulacyjne Taconova do równoważenia hydraulicznego w geotermalnych instalacjach pomp ciepła

Zawory regulacyjne Taconova do równoważenia hydraulicznego w geotermalnych instalacjach pomp ciepła Zawory regulacyjne Taconova do równoważenia hydraulicznego w geotermalnych instalacjach pomp ciepła

Geotermalne instalacje pomp ciepła są bardzo popularnymi systemami stosowanymi do ogrzewania budynków mieszkalnych i przemysłowych. Sondy gruntowe czerpią ciepło zmagazynowane w ziemi, a w obiegu między...

Geotermalne instalacje pomp ciepła są bardzo popularnymi systemami stosowanymi do ogrzewania budynków mieszkalnych i przemysłowych. Sondy gruntowe czerpią ciepło zmagazynowane w ziemi, a w obiegu między pompą ciepła a sondą cyrkuluje solanka, która przepływając odbiera ciepło od gruntu. Aby zoptymalizować działanie instalacji, niezbędne jest zapewnienie możliwości regulacji i odcięcia poszczególnych obiegów solanki między rozdzielaczem a sondami gruntowymi.

Paweł Lachman Pompy ciepła w układach hybrydowych

Pompy ciepła w układach hybrydowych Pompy ciepła w układach hybrydowych

Jedną z najszybciej rozwijających się technologii grzewczych są obecnie pompy ciepła typu powietrze/woda i powietrze/powietrze. Związane jest to z wprowadzeniem obowiązku stosowania od 2015 r. klas energetycznych...

Jedną z najszybciej rozwijających się technologii grzewczych są obecnie pompy ciepła typu powietrze/woda i powietrze/powietrze. Związane jest to z wprowadzeniem obowiązku stosowania od 2015 r. klas energetycznych urządzeń grzewczych (najwyższe klasy: A+ i A++). Nie bez znaczenia jest też duży udział energii ze źródeł odnawialnych przekazywany przez pompę ciepła (min. 60% dla sezonowego współczynnika SPF równego 2,5).

Waldemar Joniec Pompy ciepła – nietypowe realizacje

Pompy ciepła – nietypowe realizacje Pompy ciepła – nietypowe realizacje

W Polsce powstaje coraz więcej ciekawych instalacji, w których istotną funkcję pełnią pompy ciepła. Poniżej przedstawiono dwie realizacje – o ile dom w Rybniku można traktować jako dokładną wskazówkę,...

W Polsce powstaje coraz więcej ciekawych instalacji, w których istotną funkcję pełnią pompy ciepła. Poniżej przedstawiono dwie realizacje – o ile dom w Rybniku można traktować jako dokładną wskazówkę, to rozwiązania zastosowane w domu pod Krakowem będą raczej inspiracją do osiągania statusu budynku niskoenergetycznego, a nawet zero- i plusenergetycznego. W artykule opisano jedynie fragment instalacji w domu Galia i rozwiązania te mają charakter eksperymentalny. Przez lata optymalizowano je jednak,...

dr hab. inż. Łukasz Amanowicz, prof. dr hab. inż. Janusz Wojtkowiak Ilościowy opis równomierności rozdziału powietrza w wielorurowych gruntowych wymiennikach ciepła

Ilościowy opis równomierności rozdziału powietrza w wielorurowych gruntowych wymiennikach ciepła Ilościowy opis równomierności rozdziału powietrza w wielorurowych gruntowych wymiennikach ciepła

Gruntowe wymienniki ciepła będą coraz częściej stosowane jako elementy instalacji wentylacji mechanicznej pozwalające na wstępne podgrzanie powietrza wentylacyjnego zimą i schłodzenie latem [4, 5, 7, 9]....

Gruntowe wymienniki ciepła będą coraz częściej stosowane jako elementy instalacji wentylacji mechanicznej pozwalające na wstępne podgrzanie powietrza wentylacyjnego zimą i schłodzenie latem [4, 5, 7, 9]. Już obecnie stosowanie GWC jest w niektórych przypadkach konieczne, np. w celu spełnienia wymagań stawianym inwestycjom ubiegającym się o dofinansowanie ze środków NFOŚiGW przeznaczonych na budowę domów energooszczędnych [6, 10]. W projektowaniu i doborze wielorurowych GWC istotną rolę odgrywa równomierność...

Waldemar Joniec Gazowe pompy ciepła w PGNiG

Gazowe pompy ciepła w PGNiG Gazowe pompy ciepła w PGNiG

Rozmowa z Pawłem Sroczyńskim i Arturem Bieńkowskim z firmy Art-Klima

Rozmowa z Pawłem Sroczyńskim i Arturem Bieńkowskim z firmy Art-Klima

Redakcja RI REPOWERmap

REPOWERmap REPOWERmap

Czy posiadasz zainstalowany kolektor słoneczny, panel fotowoltaiczny lub małą elektrownię wiatrową albo inne odnawialne źródło energii? A może izolacja twojego budynku zwiększyła jego energooszczędność?...

Czy posiadasz zainstalowany kolektor słoneczny, panel fotowoltaiczny lub małą elektrownię wiatrową albo inne odnawialne źródło energii? A może izolacja twojego budynku zwiększyła jego energooszczędność? Dodaj swoje przykłady na mapie, aby były widoczne dla innych i stanowiły inspirację do podjęcia podobnych działań. Każdy przykład jest ważny!

Waldemar Joniec Czym będziemy ogrzewać domy?

Czym będziemy ogrzewać domy? Czym będziemy ogrzewać domy?

Waldemar Joniec rozmawia z Krystyną Dawson z brytyjskiej organizacji BSRIA (Building Services Research and Information Association).

Waldemar Joniec rozmawia z Krystyną Dawson z brytyjskiej organizacji BSRIA (Building Services Research and Information Association).

mgr inż. Katarzyna Rybka Ciepło pod stopami

Ciepło pod stopami Ciepło pod stopami

Ogrzewanie płaszczyznowe to nowy rozdział w instalacjach HVAC. Oprócz zwiększenia komfortu w pomieszczeniach na popularność tego rozwiązania wpływa także coraz częstsze stosowanie niskotemperaturowych...

Ogrzewanie płaszczyznowe to nowy rozdział w instalacjach HVAC. Oprócz zwiększenia komfortu w pomieszczeniach na popularność tego rozwiązania wpływa także coraz częstsze stosowanie niskotemperaturowych źródeł ciepła, takich jak kotły kondensacyjne czy pompy ciepła.

dr inż. Piotr Kubski Energetyczne uwarunkowania określania zasobów energii odnawialnej pobieranej przez pompy ciepła

Energetyczne uwarunkowania określania zasobów energii odnawialnej pobieranej przez pompy ciepła Energetyczne uwarunkowania określania zasobów energii odnawialnej pobieranej przez pompy ciepła

Decyzja Komisji Europejskiej 2013/114/UE z 1 marca 2013 r. ustanawiająca wytyczne dla państw członkowskich dotyczące obliczania energii odnawialnej z pomp ciepła w odniesieniu do różnych ich technologii...

Decyzja Komisji Europejskiej 2013/114/UE z 1 marca 2013 r. ustanawiająca wytyczne dla państw członkowskich dotyczące obliczania energii odnawialnej z pomp ciepła w odniesieniu do różnych ich technologii nawiązuje do wymagań zawartych w załączniku VII poprzedniej dyrektywy (2009/28/WE) w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych. Dyrektywa z 2009 r. spowodowała konieczność wprowadzenia do krajowego systemu prawnego ustawy o promocji OZE i rozporządzeń wykonawczych. Jednak mimo że...

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.