RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Systemy różnicowania ciśnienia – wybrane aspekty stosowania

Systemy różnicowania ciśnienia – wybrane aspekty stosowania, fot. pixabay

Systemy różnicowania ciśnienia – wybrane aspekty stosowania, fot. pixabay

W przypadku pożaru w budynku kluczowa jest ochrona lub ewakuacja osób oraz umożliwienie skutecznego działania ekipom ratowniczo-gaśniczym. Drogi ewakuacyjne w czasie pożaru powinny być wolne od lotnych produktów spalania – dymu i gorących gazów pożarowych. Jednym ze sposobów ochrony klatek schodowych jest zapobieganie przedostawaniu się produktów spalania na drogi ewakuacyjne dzięki zastosowaniu systemów różnicowania ciśnienia.

Zobacz także

RESAN pracownia projektowa Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów Wentylacja pożarowa chroni ludzkie życie, dlatego jest wyzwaniem dla projektantów

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie...

Budynki powinny być nie tylko funkcjonalne i komfortowe dla użytkowników, ale też bezpieczne, m.in. pod względem ochrony przeciwpożarowej. Choć wszyscy życzą sobie, by zabezpieczenia pożarowe nigdy nie były używane, muszą być w budynku obecne, a do tego prawidłowo zaprojektowane, wykonane i kontrolowane, by pozostawać w gotowości do ocalenia zdrowia i życia użytkowników w sytuacji zagrożenia.

Redakcja RI Skuteczne oddymianie zimą

Skuteczne oddymianie zimą Skuteczne oddymianie zimą

Obciążenie śniegiem odgrywa niezwykle ważną rolę podczas doboru dachowych okien oddymiających. Warto pamiętać, że na skutek nieuwzględnienia tego wskaźnika i nieodpowiedniego doboru stolarki oraz współpracujących...

Obciążenie śniegiem odgrywa niezwykle ważną rolę podczas doboru dachowych okien oddymiających. Warto pamiętać, że na skutek nieuwzględnienia tego wskaźnika i nieodpowiedniego doboru stolarki oraz współpracujących z nią siłowników system nie spełni swojej funkcji.

mgr inż. Izabela Tekielak-Skałka, Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o. Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych

Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych Systemy wentylacji pożarowej przeznaczone do stosowania w garażach zamkniętych

Ograniczona ilość przestrzeni pod inwestycję spowodowała, że w naszym kraju coraz popularniejsze stało się budowanie pod budynkami garaży podziemnych. Jest to szczególnie popularne w centrach dużych miast,...

Ograniczona ilość przestrzeni pod inwestycję spowodowała, że w naszym kraju coraz popularniejsze stało się budowanie pod budynkami garaży podziemnych. Jest to szczególnie popularne w centrach dużych miast, w których liczba miejsc postojowych przy ulicach jest znacznie mniejsza od ilości kierowców szukających miejsc postojowych, co wpłynęło na popularyzację parkingów podziemnych oraz wielopoziomowych.

W artykule:

• Ogólne wymagania dla systemów różnicowania ciśnienia

System różnicowania ciśnienia czy instalacja oddymiająca?

Bezpieczna ewakuacja a możliwość otwarcia drzwi przeciwpożarowych

 

Zadaniem systemów zapobiegania zadymieniu jest niedopuszczenie do przedostania się lotnych produktów spalania do przestrzeni dróg ewakuacyjnych (dróg ucieczki użytkowników budynku) i dróg pożarowych (dróg dojścia ekip gaśniczo-ratowniczych). Zadanie to realizują systemy różnicowania ciśnień, tworząc odpowiednie warunki nadciśnienia lub przepływu w drzwiach otwartych. Utrzymanie takich warunków zabezpiecza strefę chronioną przed przedostawaniem się do niej dymu i zapewnia tym samym bezpieczną ewakuację oraz pracę ekip ratowniczo-gaśniczych. W dużym uproszczeniu działanie systemu tego typu polega na uruchomieniu wentylatora nawiewnego po wykryciu pożaru, tak aby tłoczył on powietrze do strefy chronionej w celu zapewnienia w niej nadciśnienia i uniemożliwienia napływu dymu. Wydajność systemu jest automatycznie dostosowywana do zdarzeń zachodzących w czasie ewakuacji, np. otwarcie drzwi przeciwpożarowych.

Wśród zasadniczych zalet systemu różnicowania ciśnienia wskazuje się m.in. na jego niezależność od warunków zewnętrznych (takich jak parcie wiatru czy temperatura zewnętrzna) oraz szybką reakcję na zmiany warunków występujących podczas ewakuacji. Ma to szczególne znaczenie, gdyż budynek, w którym wybuchł pożar i odbywa się ewakuacja, stanowi skomplikowany układ hydrauliczny, gdzie poszczególne komponenty i zachowania osób ewakuujących się wzajemnie na siebie oddziałują. Wybór i zaprojektowanie systemu ochrony klatek schodowych przed zadymieniem wymaga zatem szczegółowych analiz i symulacji (poczynając od stworzenia scenariusza pożarowego, aż po analizę akceptowalności ryzyka z uwzględnieniem czynnika ekonomicznego), uwzględniających szereg specyficznych uwarunkowań.

DWIE KLASY SYSTEMU OCHRONY DRÓG EWAKUACYJNYCH

Zgodnie z normą PN-EN 12101-13:2022 [2] klasa 1 powinna być stosowana:

  • w budynkach wyposażonych w instalację z tryskaczami szybkiego reagowania (RTI < 50),
  • w budynkach mieszkalnych o wysokości do 30 m lub, według krajowych wymogów, niższych od limitu dla budynków wysokościowych (w Polsce: 55 m),
  • w budynkach mieszkalnych, w których pomiędzy przestrzenią chronioną a pomieszczeniem potencjalnie objętym pożarem znajdują się co najmniej dwa pomieszczenia z małym ryzykiem wystąpienia w nich pożaru (bez obciążenia ogniowego), z drzwiami wyposażonymi w samozamykacze.

Klasa 2 powinna być stosowana we wszystkich pozostałych przypadkach.

Ogólne wymagania dla systemów różnicowania ciśnienia

Wymagania funkcjonalne i projektowe dla systemów różnicowania ciśnienia zostały określone w znowelizowanych pod koniec 2022 r. normach PN-EN 12101-6:2022 Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła. Część 6: Wymagania techniczne dotyczące systemów różnicowania ciśnień. Zestawy urządzeń [1] oraz PN-EN 12101-13:2022 Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła. Część 13: Systemy różnicowania ciśnień (SRC). Projektowanie i metody obliczeniowe, instalowanie, badania okresowe i konserwacja [2]. Wprowadzone dzięki nowelizacjom tych norm zmiany porządkujące i uściślające wytyczne dla projektantów instalacji wentylacji pożarowej oraz kwestie badań i dopuszczeń do obrotu zestawów urządzeń do różnicowania ciśnienia opisał szeroko W. Łącki w artykule opublikowanym w RI 12/2022 [4]. Natomiast budynki, w których obowiązuje zastosowanie takiego systemu, zostały wskazane w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [3].

Systemy różnicowania ciśnienia (wytwarzania i utrzymania nadciśnienia w strefach i przestrzeniach chronionych oraz wytwarzania wymaganego przepływu powietrza) muszą stanowić kompletne zestawy wyrobów, w skład których wchodzą m.in. wentylatory nawiewne (jednostki napowietrzające), centrala sterująca oraz elementy kontrolne, regulacyjne i pomiarowe. Zestaw taki musi być produkowany w oparciu o Krajową Aprobatę Techniczną, na podstawie której ITB lub CNBOP-PIB wydaje krajowy certyfikat stałości właściwości użytkowych.

Nowelizacja normy PN-EN 12101-6:2022 [1] otwiera drogę do jej harmonizacji, co oznacza, że w przyszłości raport z badań wykonanych w akredytowanym laboratorium może się stać podstawą do przeprowadzenia procesu certyfikacji wyrobu i w efekcie uzyskania europejskiego certyfikatu stałości właściwości użytkowych oraz wprowadzenia wyrobu do obrotu z oznakowaniem CE [4].

Zobacz także: Rola systemów wentylacji pożarowej w strategii ochrony ppoż. budynków wielokondygnacyjnych

System różnicowania ciśnienia czy instalacja oddymiająca?

O ile w przypadku budynków wysokich (od powyżej 25 do 55 m nad poziomem terenu) i wysokościowych (od 55 m włącznie nad poziomem terenu) istnieje obowiązek stosowania dla klatek schodowych i przedsionków pożarowych urządzeń zapobiegających zadymieniu (§ 246.2) WT [3], o tyle w przypadku budynków średniowysokich ustawodawca pozostawia decyzję inwestorowi i zespołowi projektantów. Zgodnie z § 245 i § 246.3 WT [3] klatki schodowe powinny być [...] wyposażone w urządzenia zapobiegające zadymieniu lub służące do usuwania dymu w następujących budynkach:

  • średniowysokich użyteczności publicznej (strefy ZL I, II i III);
  • średniowysokich zamieszkania zbiorowego (strefa ZL V);
  • niskich (strefa ZL II);
  • wybranych przemysłowych (dla strefy pożarowej PM w budynku wysokim).

W przypadku takich budynków często wybierane są rozwiązania służące do usuwania dymu (oddymiania grawitacyjnego) ze względu na niższe koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Systemy różnicowania ciśnienia są nieporównywalnie droższe, a z uwagi na obecność elementów sterujących i regulujących bardziej kosztowne jest także ich utrzymanie i regularna kontrola. Jednocześnie jednak cechują się znacznie większą stabilnością pracy i brakiem podatności na warunki atmosferyczne, takie jak parcie wiatru czy temperatura zewnętrzna.

Wpływ tego drugiego czynnika oceniono podczas badań przeprowadzonych przez A. Bogusławską i D. Brzezińską w rzeczywistym budynku średniowysokim (19,8 m) LabFactor zlokalizowanym na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej [5]. Stwierdzono, że system oddymiania grawitacyjnego funkcjonuje prawidłowo (z odpowiednią wydajnością) przez ok. 80% roku, przy czym wymaganą wydajność określono według kryterium przepływu powietrza przez klatkę schodową, wynoszącego zgodnie z normą brytyjską BS 7346-7:2013 10 wym./h [5, 6]. Przez niecałe 10 miesięcy w roku różnica temperatury między środowiskiem zewnętrznym a wnętrzem klatki schodowej wynosi maksymalnie –4,6°C (maksymalna temperatura zewnętrzna to 15,4°C przy temperaturze wewnątrz klatki schodowej ok. 20°C). W pozostałym okresie, kiedy temperatura zewnętrzna jest wyższa od 15,4°C, wymagana wydajność grawitacyjnego systemu oddymiania nie jest zachowana. Badaczki we wnioskach praktycznych ze swoich badań wskazują, że z jednej strony system oddymiania grawitacyjnego cechuje się większą niezawodnością zadziałania niż system różnicowania ciśnienia (ze względu na brak urządzeń regulujących i sterujących), lecz z drugiej jest bardziej niestabilny i zależny od warunków atmosferycznych – nie tylko od parcia wiatru, ale też od temperatury zewnętrznej wpływającej na różnicę temperatury między otoczeniem zewnętrznym a chronioną klatką schodową [5]. Dlatego wybór systemu ochrony dróg ewakuacyjnych między instalacją oddymiania a systemem różnicowania ciśnień powinien każdorazowo uwzględniać także akceptowalność ryzyka niewystarczająco wydajnej pracy przez część roku.

Bezpieczna ewakuacja a możliwość otwarcia drzwi przeciwpożarowych

W stosowanych już od roku znowelizowanych normach PN-EN 12101-6:2022 [1] oraz ­PN-EN 12101-13:2022 [2] bardzo duży nacisk położono na spełnienie kryterium siły potrzebnej do otwarcia drzwi dymoszczelnych (przeciwpożarowych) na drodze ewakuacyjnej, która nie może przekraczać 100 N. Drugim ważnym kryterium jest utrzymanie różnicy ciśnienia przy drzwiach zamkniętych (powyżej 30 Pa) i prędkości przepływu powietrza w otwartych drzwiach między przestrzenią chronioną a niechronioną (≥ 1 m/s w przypadku systemów klasy 1 oraz ≥ 2 m/s dla systemów klasy 2). Wartości te zostały urealnione w stosunku do starej wersji normy – łatwiej je osiągnąć i utrzymać bez szkody dla bezpieczeństwa ewakuacji.

Zapewnienie odpowiednich warunków ewakuacji ma wspierać kolejny wymóg nowej normy, tj. czas potrzebny do tego, by układ osiągnął odpowiednie parametry pracy. Wyodrębniono następujące wymagania:

  • czas aktywacji systemu – czas, w jakim system powinien się aktywować od momentu otrzymania sygnału o pożarze, nie może przekroczyć 60 s;
  • czas pracy (operation time) – czas od momentu aktywacji systemu do osiągnięcia pełnej sprawności układu, nie może przekroczyć 120 s;
  • czas reakcji (response time) – czas po zmianie położenia drzwi (zamknięte/otwarte), w jakim system osiąga projektowane parametry, nie może być dłuższy niż 5 s.

Z punktu widzenia przebiegu samej ewakuacji szczególnie istotny jest ten ostatni parametr (czas reakcji). Zbyt długi czas ustalania parametrów pracy może powodować problem z otwarciem drzwi na drodze ewakuacyjnej, a to może opóźnić, utrudnić lub wręcz uniemożliwić ewakuację [4].

Na ważne zagadnienie związane z prawidłowym doborem drzwi przeciwpożarowych zwracają także uwagę E. Sztarbała i G. Sztarbała [7]. W normie PN-EN 12101-13:2022 [2] określono wzór łączący maksymalną różnicę ciśnień ΔPmax, jaka może występować po dwóch stronach drzwi, aby siła potrzebna do ich otwarcia nie była większa niż 100 N. Oprócz parametrów takich jak wymiary geometryczne drzwi (w tym odległość osi klamki od krawędzi ościeżnicy) wskazano także moment otwierający drzwi [Nm]. Jak podkreślają autorzy, jest to wielkość, która charakteryzuje samozamykacz i powinna zostać określona na etapie projektu architektonicznego drzwi przeciwpożarowych – można wówczas uwzględnić, że drzwi będą się otwierać w kierunku przestrzeni o podwyższonym ciśnieniu [7]. Dobór samozamykacza bez uwzględnienia różnicy ciśnienia powoduje często nieprawidłowe działanie drzwi podczas testów i konieczność skorygowania ich parametrów. Odpowiedni moment otwierający drzwi przeciwpożarowych mógłby być wskazany przez producenta systemu różnicowania ciśnień jako jeden z parametrów prawidłowej pracy układu [7].

Opr. red.

Literatura

1. PN-EN 12101-6:2022 Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła. Część 6: Wymagania techniczne dotyczące systemów różnicowania ciśnień. Zestawy urządzeń

2. PN-EN 12101-13:2022 Systemy kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła. Część 13: Systemy różnicowania ciśnień (SRC). Projektowanie i metody obliczeniowe, instalowanie, badania okresowe i konserwacja

3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2022 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. DzU 2022, poz. 1225)

4. Łącki Włodzimierz, Systemy różnicowania ciśnienia. Nowelizacja normalizacji w zakresie projektowania, obliczania, montażu oraz badań i konserwacji, „Rynek Instalacyjny” 12/2022, https://www.rynekinstalacyjny.pl/artykul/systemy-ppoz/153696,systemy-roznicowania-cisnienia 

5. Bogusławska Arleta, Brzezińska Dorota, Systemy oddymiania klatek schodowych. Wpływ temperatury zewnętrznej na przepływ powietrza, „Cyrkulacje” 76 (lipiec–sierpień), 2023

6. BS 7346-7:2013 Components for smoke and heat control systems. Code of practice on functional recommendations and calculation methods for smoke and heat control systems for covered car parks

7. Sztarbała Ewa, Sztarbała Grzegorz, Siła otwarcia drzwi 100 N a samozamykacz w drzwiach do przestrzeni chronionej, „Cyrkulacje” 76 (lipiec–sierpień), 2023

8. Materiały techniczne firm: Aereco, Frapol, Mercor, Smay

Komentarze

Powiązane

Włodzimierz Łącki Systemy różnicowania ciśnienia

Systemy różnicowania ciśnienia Systemy różnicowania ciśnienia

Zmiany wprowadzone do normy projektowej dotyczącej systemów różnicowania ciśnienia porządkują i uściślają wytyczne dla projektantów instalacji wentylacji pożarowej. Ważne jest odejście od wygórowanych...

Zmiany wprowadzone do normy projektowej dotyczącej systemów różnicowania ciśnienia porządkują i uściślają wytyczne dla projektantów instalacji wentylacji pożarowej. Ważne jest odejście od wygórowanych i w praktyce trudnych do spełnienia wymagań przy jednoczesnym zachowaniu skuteczności systemów. Z kolei nowa norma produktowa reguluje kwestię badania i dopuszczenia do obrotu zestawów urządzeń do różnicowania ciśnienia – w momencie jej zharmonizowania poszerzy się rynek dla tych urządzeń.

Redakcja RI Bezpłatny program do wentylacji przeciwpożarowej firmy FlaktGroup

Bezpłatny program do wentylacji przeciwpożarowej firmy FlaktGroup Bezpłatny program do wentylacji przeciwpożarowej firmy FlaktGroup

FlaktGroup przedstawił bezpłatny program do wentylacji przeciwpożarowej. Jest to najbardziej zaawansowany program do systemów różnicowania ciśnienia w budynkach wielokondygnacyjnych (napowietrzanie klatek).

FlaktGroup przedstawił bezpłatny program do wentylacji przeciwpożarowej. Jest to najbardziej zaawansowany program do systemów różnicowania ciśnienia w budynkach wielokondygnacyjnych (napowietrzanie klatek).

Adam Krasuski, Andrzej Krauze, Michał Zugaj, Adam Dorsz, Arkadiusz Zawrotniak, Włodzimierz Łącki Wykorzystanie symulacji CFD do oceny skuteczności działania wentylacji strumieniowej garaży zamkniętych

Wykorzystanie symulacji CFD do oceny skuteczności działania wentylacji strumieniowej garaży zamkniętych Wykorzystanie symulacji CFD do oceny skuteczności działania wentylacji strumieniowej garaży zamkniętych

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych określa wymagania dotyczące konieczności zastosowania wentylacji oddymiającej w garażu. Nie definiuje jednak sposobu, w jaki ma być ona zrealizowana, ale...

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych określa wymagania dotyczące konieczności zastosowania wentylacji oddymiającej w garażu. Nie definiuje jednak sposobu, w jaki ma być ona zrealizowana, ale określa jej cele funkcjonalne: zapewnienie bezpiecznej ewakuacji ludzi. Ocena skuteczności projektowanego rozwiązania jest możliwa dzięki wykorzystaniu symulacji CFD. Brakuje jednak norm określających sposób realizacji tego zadania, co z kolei powoduje brak jednolitego podejścia do oceny poprawności...

Piotr Mazur, Dariusz Kulewski Wentylacja pożarowa dróg ewakuacyjnych w tunelach

Wentylacja pożarowa dróg ewakuacyjnych w tunelach Wentylacja pożarowa dróg ewakuacyjnych w tunelach

W artykule opisano rozwiązania wentylacji pożarowej poziomych oraz pionowych dróg ewakuacyjnych na przykładzie powstających tunelowych inwestycji krajowych różniących się między sobą ze względu na funkcje....

W artykule opisano rozwiązania wentylacji pożarowej poziomych oraz pionowych dróg ewakuacyjnych na przykładzie powstających tunelowych inwestycji krajowych różniących się między sobą ze względu na funkcje. Tematem publikacji nie jest jednak wentylacja pożarowa głównych naw czy tuneli, lecz kwestia zabezpieczenia dróg ewakuacyjnych niezależnie od różnych możliwych rozwiązań oraz scenariuszy na wypadek pożaru w nawie tunelu.

Redakcja RI news ArCADia-DROGI EWAKUACYJNE

ArCADia-DROGI EWAKUACYJNE ArCADia-DROGI EWAKUACYJNE

ArCADia-DROGI EWAKUACYJNE to moduł branżowy systemu ArCADia, oparty na technologii BIM, pozwalający na projektowanie sieci dróg ewakuacyjnych w budynkach. Umożliwia ich zaprojektowanie i wydruk w wielkościach...

ArCADia-DROGI EWAKUACYJNE to moduł branżowy systemu ArCADia, oparty na technologii BIM, pozwalający na projektowanie sieci dróg ewakuacyjnych w budynkach. Umożliwia ich zaprojektowanie i wydruk w wielkościach zależnych od potrzeb użytkownika.

Joanna Ryńska Ochrona dróg ewakuacyjnych – systemy oddymiania i kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła

Ochrona dróg ewakuacyjnych – systemy oddymiania i kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła Ochrona dróg ewakuacyjnych – systemy oddymiania i kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła

Specyfika instalacji wentylacji pożarowej budynków sprawia, że jej działanie jest konieczne nie więcej niż raz w trakcie życia obiektu, a najlepiej wcale. Jednak ten jeden raz wszystkie urządzenia, jak...

Specyfika instalacji wentylacji pożarowej budynków sprawia, że jej działanie jest konieczne nie więcej niż raz w trakcie życia obiektu, a najlepiej wcale. Jednak ten jeden raz wszystkie urządzenia, jak i cały system muszą zadziałać w pełni efektywnie, spełniając zadania ewakuacji, ratowania życia ludzkiego i ochrony budynku przed poważnymi zniszczeniami. Dlatego do projektowania i doboru tych systemów trzeba przykładać szczególną wagę.

Redakcja RI news Regulatory zmiennego przepływu

Regulatory zmiennego przepływu Regulatory zmiennego przepływu

Smay oferuje nowe okrągłe regulatory zmiennego przepływu do niskich prędkości RVL-R.

Smay oferuje nowe okrągłe regulatory zmiennego przepływu do niskich prędkości RVL-R.

Andrzej Romanowski Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Regulacja ciśnienia i strumienia powietrza w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a...

W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a także regulacja ciśnienia i strumienia powietrza. Jednym z warunków prawidłowej pracy instalacji jest uzyskanie wymaganych strumieni powietrza we wszystkich jej przewodach i urządzeniach przy możliwie niskim zużyciu energii.

Redakcja RI news Coraz więcej pożarów spowodowanych przez urządzenia grzewcze

Coraz więcej pożarów spowodowanych przez urządzenia grzewcze Coraz więcej pożarów spowodowanych przez urządzenia grzewcze

Pożary są zmorą każdego sezonu grzewczego. Jednym z najczęstszych powodów ich powstawania w mieszkaniach jest zapalenie się sadzy kominowej. Według danych Państwowej Straży Pożarnej od początku 2023 roku...

Pożary są zmorą każdego sezonu grzewczego. Jednym z najczęstszych powodów ich powstawania w mieszkaniach jest zapalenie się sadzy kominowej. Według danych Państwowej Straży Pożarnej od początku 2023 roku strażacy interweniowali z tego powodu ponad 11 000 razy. Natomiast od października takich interwencji było już ponad 1100 [1]. W sezonie grzewczym odnotowuje się trzy razy więcej szkód pożarowych niż latem.

Waldemar Joniec Nowe wytyczne dla działań ratowniczych w razie pożarów oraz wnioski istotne przy projektowaniu i budowie garaży

Nowe wytyczne dla działań ratowniczych w razie pożarów oraz wnioski istotne przy projektowaniu i budowie garaży Nowe wytyczne dla działań ratowniczych w razie pożarów oraz wnioski istotne przy projektowaniu i budowie garaży

Wydany przez CNBOP-PIB poradnik prowadzenia działań ratowniczych podczas zdarzeń z udziałem pojazdów z napędem elektrycznym zawiera zalecenia dla służb ratowniczych oraz wnioski mogące stanowić pomoc także...

Wydany przez CNBOP-PIB poradnik prowadzenia działań ratowniczych podczas zdarzeń z udziałem pojazdów z napędem elektrycznym zawiera zalecenia dla służb ratowniczych oraz wnioski mogące stanowić pomoc także przy wyborze systemów ppoż. w garażach. Z kolei zmiany prawa odbiurokratyzowują proces budowlany i znoszą konieczność uzyskiwania uzgodnień środowiskowych dla garaży i parkingów o powierzchni poniżej 10 tys. m2 na obszarach nieobjętych ochroną przyrody.

Robert Zapała Systemy zasilania i sterowania wentylacją pożarową w tunelach drogowych

Systemy zasilania i sterowania wentylacją pożarową w tunelach drogowych Systemy zasilania i sterowania wentylacją pożarową w tunelach drogowych

Wentylacja pożarowa tuneli to zadanie złożone, wymagające współdziałania stron na wszystkich etapach projektowania, wykonawstwa oraz odbioru urządzeń i systemu zarządzania nimi, gdyż od wzajemnego powiązania...

Wentylacja pożarowa tuneli to zadanie złożone, wymagające współdziałania stron na wszystkich etapach projektowania, wykonawstwa oraz odbioru urządzeń i systemu zarządzania nimi, gdyż od wzajemnego powiązania tych elementów zależy bezpieczeństwo użytkowników korzystających z obiektu i skuteczne prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczych.

Gniewosz Siemiątkowski Stałe urządzenia gaśnicze na mgłę wodną

Stałe urządzenia gaśnicze na mgłę wodną Stałe urządzenia gaśnicze na mgłę wodną

Projektowanie instalacji mgły wodnej nie powinno ograniczać się tylko do miejsc, w których stałe urządzenia gaśnicze wodne są wymagane prawem. Możliwości, jakie niesie ta technologia dla ochrony życia...

Projektowanie instalacji mgły wodnej nie powinno ograniczać się tylko do miejsc, w których stałe urządzenia gaśnicze wodne są wymagane prawem. Możliwości, jakie niesie ta technologia dla ochrony życia użytkowników, są nie do przecenienia. Wprowadzona w 2022 roku norma PN-EN 14972-3:2022-01 stanowi protokół testowy także budynków użyteczności publicznej, takich jak szpitale i domy opieki. W artykule omówiono wpływ instalacji mgłowych na ewakuację osób ze szczególnymi potrzebami oraz przedstawiono...

dr inż. Grzegorz Kubicki Oddymianie klatek schodowych wspomagane sterowanym nawiewem. Dlaczego warto stosować takie rozwiązanie

Oddymianie klatek schodowych wspomagane sterowanym nawiewem. Dlaczego warto stosować takie rozwiązanie Oddymianie klatek schodowych wspomagane sterowanym nawiewem. Dlaczego warto stosować takie rozwiązanie

Dla zapewnienia warunków przynajmniej częściowej ewakuacji budynku lub możliwości przetrwania pożaru – do czego obligują przepisy – konieczne jest stosowanie przetestowanych, skutecznych rozwiązań technicznych....

Dla zapewnienia warunków przynajmniej częściowej ewakuacji budynku lub możliwości przetrwania pożaru – do czego obligują przepisy – konieczne jest stosowanie przetestowanych, skutecznych rozwiązań technicznych. Systemy oddymiania klatek schodowych o zwiększanej wydajności nawiewu umożliwiają efektywne usuwanie dymu po odcięciu jego napływu do klatki schodowej, ograniczenie zadymienia tej przestrzeni (redukcję strat materialnych) oraz znaczną poprawę warunków prowadzenia akcji ratowniczych.

Jarosław Wiche, Dyrektor Techniczny firmy SMAY Sp. z o.o., dr inż. Marek Prymon, Jakub Wojtyga, Michał Cieślik Klapy przeciwpożarowe

Klapy przeciwpożarowe Klapy przeciwpożarowe

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy...

W ostatnich latach w Polsce oraz w innych krajach Unii Europejskiej nastąpiło zaostrzenie przepisów związanych z ochroną budynku przed pożarem. Każdego roku w Polsce jest instalowanych dziesiątki tysięcy klap przeciwpożarowych odcinających z napędem elektrycznym, których zadaniem jest w przypadku pożaru odcięcie danej części instalacji, by zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia przez instalację wentylacji ogólnej (bytowej).

Redakcja RI Klapy odcinające

Klapy odcinające Klapy odcinające

Wymóg stosowania klap przeciwpożarowych w przewodach wentylacji i klimatyzacji wprowadza rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1]. Przepisy te zacytowano poniżej w obszernych fragmentach, gdyż...

Wymóg stosowania klap przeciwpożarowych w przewodach wentylacji i klimatyzacji wprowadza rozporządzenie w sprawie warunków technicznych [1]. Przepisy te zacytowano poniżej w obszernych fragmentach, gdyż uległy one pewnym zmianom, wprowadzonym 12 marca 2009 r.

Waldemar Joniec Przewody oddymiające

Przewody oddymiające Przewody oddymiające

Celem systemów odprowadzających dym jest wytworzenie nad podłogą warstwy wolnej od niego. Systemy grawitacyjne wykorzystują zjawisko unoszenia się dymu. Mechaniczne odprowadzanie dymu pełni te same funkcje...

Celem systemów odprowadzających dym jest wytworzenie nad podłogą warstwy wolnej od niego. Systemy grawitacyjne wykorzystują zjawisko unoszenia się dymu. Mechaniczne odprowadzanie dymu pełni te same funkcje co odprowadzanie naturalne. Zaletą oddymiania wymuszonego jest to, że pełna moc wolumetryczna jest dostępna natychmiast i może być użyta także wobec zimnego dymu. Jednak przepływ gazów spowodowany przez wentylatory zmniejsza się w miarę wzrostu temperatury tych gazów, dlatego tak ważna jest odporność...

mgr inż. Krzysztof Kaiser Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach

Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach Tlenek i dwutlenek węgla w pomieszczeniach

Podczas pogoni za obniżaniem energochłonności budynków, mającym wpłynąć na zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, niestety często zapomina się o konieczności zachowania właściwej jakości powietrza...

Podczas pogoni za obniżaniem energochłonności budynków, mającym wpłynąć na zmniejszenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla, niestety często zapomina się o konieczności zachowania właściwej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń. Nierozważne hermetyzowanie budynków, szczególnie starych, o wentylacji niedostosowanej do wprowadzanych zmian termomodernizacyjnych, jest przyczyną pogarszania się stanu higienicznego powietrza wewnętrznego.

dr inż. Grzegorz Kubicki Wentylatory w systemach oddymiania

Wentylatory w systemach oddymiania Wentylatory w systemach oddymiania

Systemy oddymiania mechanicznego to jedne z najbardziej rozpowszechnionych układów wentylacji pożarowej stosowanych w budynkach wielkokubaturowych i wielokondygnacyjnych. Wentylatory oddymiające, jako...

Systemy oddymiania mechanicznego to jedne z najbardziej rozpowszechnionych układów wentylacji pożarowej stosowanych w budynkach wielkokubaturowych i wielokondygnacyjnych. Wentylatory oddymiające, jako urządzenia odpowiedzialne za usuwanie toksycznych produktów spalania poza budynek, zajmują w tych systemach szczególne miejsce. Zarówno w układach mechanicznego oddymiania, jak i zapobiegania zadymieniu wentylatory muszą być wykonane bardzo starannie i spełniać rygorystyczne wymagania techniczne. Jednak...

dr inż. Grzegorz Kubicki Systemy nawiewu pożarowego

Systemy nawiewu pożarowego Systemy nawiewu pożarowego

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI...

System oddymiania pożarowego składa się z dwóch zasadniczych elementów: urządzeń odbioru dymu oraz otworów lub urządzeń dostarczania powietrza zewnętrznego (kompensacyjnego). W poprzednich artykułach (RI nr 10 i 11/2010) opisane zostały zasady wykorzystania w układach wentylacji pożarowej klap oddymiających i wentylatorów pożarowych. Przyszła zatem kolej na omówienie rozwiązań służących dostarczaniu powietrza kompensacyjnego, których zadaniem jest wypchnięcie powstającego podczas pożaru dymu ze strefy...

dr inż. Grzegorz Kubicki Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu

Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu Warunki skuteczności systemów zapobiegania zadymieniu

Krajowe przepisy techniczno-budowlane nakładają na inwestorów obowiązek stosowania w budynkach wielokondygnacyjnych urządzeń służących przeciwpożarowej ochronie pionowych dróg ewakuacji. Cel ten może zostać...

Krajowe przepisy techniczno-budowlane nakładają na inwestorów obowiązek stosowania w budynkach wielokondygnacyjnych urządzeń służących przeciwpożarowej ochronie pionowych dróg ewakuacji. Cel ten może zostać zrealizowany przy wykorzystaniu instalacji oddymiania lub układów zapobiegania zadymieniu, przy czym liczne próby i analizy symulacyjne wskazują na znacznie wyższą skuteczność drugiej z tych metod. Dlatego układy różnicowania ciśnienia (systemy zapobiegania zadymieniu) należy obowiązkowo stosować...

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu

Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu Wentylacja pożarowa. Przebieg pożaru i przepływ dymu

Do powstania pożarów dochodzi bardzo często w wyniku zaistnienia sprzyjających czynników, takich jak np.: zwarcie instalacji elektrycznej, zaprószenie ognia czy samozapłon substancji łatwopalnej. Do najbardziej...

Do powstania pożarów dochodzi bardzo często w wyniku zaistnienia sprzyjających czynników, takich jak np.: zwarcie instalacji elektrycznej, zaprószenie ognia czy samozapłon substancji łatwopalnej. Do najbardziej niebezpiecznych i katastrofalnych w skutkach należą pożary budynków wysokich, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. W cyklu artykułów opisane zostaną m.in. przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w tunelach i budynkach oraz wymagania ppoż. stawiane instalacjom wentylacyjnym.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Bezpieczeństwo pożarowe

Bezpieczeństwo pożarowe Bezpieczeństwo pożarowe

Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach wprowadzane są wymagania prawne dotyczące konstruowania, wykonania i wyposażenia tych budynków. Głównym celem przepisów jest zminimalizowanie...

Ze względu na bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach wprowadzane są wymagania prawne dotyczące konstruowania, wykonania i wyposażenia tych budynków. Głównym celem przepisów jest zminimalizowanie ryzyka powstania pożaru, a w przypadku jego zaistnienia – zwiększenie szans przeprowadzenia sprawnej ewakuacji osób z budynku. Nie bez znaczenia jest również zmniejszenie strat materialnych spowodowanych działaniem dymu i wysokiej temperatury.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1) Przykłady rozwiązań wentylacji pożarowej w budynkach (cz. 1)

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji...

W artykule scharakteryzowano metody oddymiania obiektów wielkokubaturowych, pomieszczeń specjalnych, takich jak laboratoria czy zakłady gastronomiczne, i zagrożonych wybuchem oraz podziemnych kondygnacji budynków. W kolejnej części opisane zostaną systemy oddymiania dróg komunikacyjnych, garaży oraz szybów windowych.

Waldemar Joniec Izolacje przewodów oddymiających

Izolacje przewodów oddymiających Izolacje przewodów oddymiających

Instalacja wentylacji oddymiającej powinna podczas pożaru usuwać dym z intensywnością, która zapewni odpowiednią ilość czasu na ewakuację ludzi i umożliwi prowadzenie akcji gaśniczej. Przewody powinny...

Instalacja wentylacji oddymiającej powinna podczas pożaru usuwać dym z intensywnością, która zapewni odpowiednią ilość czasu na ewakuację ludzi i umożliwi prowadzenie akcji gaśniczej. Przewody powinny być wykonane z właściwych materiałów oraz zainstalowane i zabezpieczone tak, aby same nie stały się drogami, przez które pożar rozprzestrzeni się w budynku.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024 Pompy ciepła Hisense – mistrzowskie ceny na EURO 2024

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

Mistrzowskie ceny pomp ciepła Hisense w gorącym okresie EURO 2024!

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.