RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Nowe typowe lata meteorologiczne dla Polski

Powszechnie wykorzystywane obecnie w Polsce dane dotyczące typowego roku meteorologicznego pochodzą z lat 1971–2000. W obliczu warunków meteorologicznych występujących w ostatnim dziesięcioleciu mogą one istotnie zawyżać obliczeniowe zużycie ciepła na potrzeby ogrzewania budynków, dlatego konieczna jest ich aktualizacja.

Zobacz także

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

ADEY Innovation SAS ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie...

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego, z dużym naciskiem na poprawę jakości powietrza (umożliwiają obniżenie emisji CO2 o ok. 250 kg rocznie z pojedynczego gospodarstwa domowego).

Alfa Laval Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży...

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży poszukują nowych sposobów maksymalizacji wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii i udoskonaleniu swojego wizerunku w zakresie ochrony środowiska. Wyzwania te będą złożone i wieloaspektowe.

W artykule:

• Wprowadzenie

• Projekt TLM2000 – nowe typowe lata meteorologiczne

• Dane pomiarowo-obserwacyjne IMGW

Dane klimatyczne ERA5

Rodzaje typowych lat meteorologicznych TLM2000 oraz formaty ich zapisu

Rodzaje danych

Formaty danych

Dostęp do danych projektu TLM2000

W artykule przedstawiono wyniki prac związanych z wyznaczeniem nowych typowych lat meteorologicznych dla Polski, obliczonych na podstawie dostępnych danych meteorologicznych ze stacji synoptycznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz modeli powtórnej analizy wstecznej bazy danych ERA5 systemu Copernicus obejmujących lata 2001–2020.

Wyznaczone w 2004 roku typowe lata meteorologiczne na potrzeby wprowadzanego wówczas w Polsce systemu świadectw charakterystyki energetycznej opracowane zostały na podstawie danych meteorologicznych IMGW obejmujących lata 1971–2000. Ich opis można znaleźć w literaturze [1, 2, 3]. Dane źródłowe zawierały kilka podstawowych trzygodzinnych parametrów meteorologicznych oraz wartości natężenia promieniowania słonecznego modelowane za pomocą nieopisanego modelu matematycznego.

Dane te poddawane były krytyce, zwracano w szczególności uwagę na niewystępowanie w nich wartości temperatury powietrza zewnętrznego zbliżonej do wartości obliczeniowej oraz bardzo nietypowe wartości i rozkłady natężenia promieniowania słonecznego. Obserwowalne zmiany klimatu obszaru Polski oraz powszechny dostęp do danych meteorologicznych i klimatycznych wywołały potrzebę opracowania nowych typowych lat meteorologicznych, używanych w symulacjach energetycznych budynków, analizach energetycznych i metodykach wyznaczania świadectw charakterystyki energetycznej budynków.

Wprowadzenie

Typowe lata meteorologiczne to zbiór parametrów meteorologicznych reprezentujących przeciętny klimat dostępnych dla poszczególnych stacji meteorologicznych (najlepiej z okresem pomiarowym równym jednej godzinie) na rozpatrywanym obszarze geograficznym. Dane te wykorzystywane są głównie do obliczeń energetycznych w budownictwie w celu wyznaczania średniego, przeciętnego dla wielolecia, zapotrzebowania na energię do ogrzewania lub chłodzenia budynków oraz nawilżania i osuszania powietrza wentylacyjnego.

Informacje dotyczące typowych lat meteorologicznych są danymi wejściowymi dla wszystkich systemów symulacji energetycznych w budownictwie, powszechnie wykorzystywane są również w fizyce budowli. Typowe lata meteorologiczne opracowuje się, w zależności od metody, na podstawie co najmniej 10-letnich ciągów pomiarów meteorologicznych, z preferencją ciągów 20- lub 30-letnich.

Typowy rok meteorologiczny to, w zależności od metody jego wyznaczania, roczny ciąg danych meteorologicznych dla wybranego roku kalendarzowego, który został uznany za najbardziej typowy w wieloleciu, albo, co częstsze, szereg danych meteorologicznych z dwunastu miesięcy pochodzących z różnych lat kalendarzowych analizowanego wielolecia, które na podstawie metody wyboru uznane zostały za najbardziej reprezentatywne. Zatem szereg ten obejmuje wybrane parametry meteorologiczne oraz dane wyznaczone na ich podstawie dla stycznia, lutego, marca itd. do grudnia, przy czym każdy z wybranych z wielolecia miesięcy może pochodzić z innego roku kalendarzowego.

Ponieważ typowe lata meteorologiczne obejmują najbardziej przeciętne, typowe przebiegi parametrów klimatu dla poszczególnych miesięcy, w większości przypadków nie zawierają one ekstremalnych wartości parametrów meteorologicznych występujących w długich okresach czasu w danej lokalizacji geograficznej.

Projekt TLM2000 – nowe typowe lata meteorologiczne

Opisane w artykule nowe typowe lata meteorologiczne dla Polski – TLM2000 – obejmujące lata kalendarzowe 2001–2020 obliczono na podstawie danych meteorologicznych i klimatycznych pochodzących z dwóch źródeł:

  • dane pomiarowo-obserwacyjne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) [4],
  • dane klimatyczne ERA5 europejskiego centrum Copernicus – European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (­ECMWF) [5].

Dane synoptyczne ze światowych stacji meteorologicznych, w tym położonych na terytorium Polski, dostępne są również w serwisie internetowym Narodowej Administracji Oceanicznej i Meteorologicznej USA – NOAA [6]. Nie były one jednak używane w obliczeniach, gdyż za priorytetowe uznano dane pochodzące z IMGW.

Dane pomiarowo-obserwacyjne IMGW

Baza danych pomiarowo-obserwacyjnych IMGW w dziale danych meteorologicznych zawiera trzy zbiory – dane ze stacji synoptycznych (synop), klimatologicznych (klimat) i opadowych (opad) dla różnych przedziałów czasowych: miesięczne, dobowe i terminowe. Do obliczeń TLM2000 wykorzystano bazę terminowych danych synoptycznych. Na stronie internetowej IMGW opisano te zbiory oraz dostępność danych dla poszczególnych stacji w kolejnych latach kalendarzowych, począwszy od 1960 r.

Analiza danych ze stacji synoptycznych IMGW umożliwiła opracowanie nowych typowych lat meteorologicznych (TLM2000) dla 56 lokalizacji w Polsce na podstawie informacji z lat 2001–2020. Dane obserwacyjno-pomiarowe IMGW zapisane zostały w plikach w formacie CSV znajdujących się na stronie internetowej IMGW. Dostępne są w katalogach z podziałem na dane aktynometryczne, hydrologiczne i meteorologiczne. W katalogu danych meteorologicznych znajdują się dane dobowe, miesięczne oraz terminowe. Dane dobowe i miesięczne zawierają uśrednione wartości dobowe i uśrednione wartości miesięczne parametrów meteorologicznych. Do wyznaczenia TLM2000 wykorzystano dane zawarte w katalogu danych terminowych bazy synoptycznej zawierającej 107 parametrów dla każdego terminu obserwacji. Baza danych synoptycznych IMGW nie zawiera informacji dotyczących natężenia promieniowania słonecznego oraz promieniowania długofalowego nieboskłonu niezbędnych do wyznaczenia typowych lat meteorologicznych.

Bazy danych dostępne na stronie internetowej IMGW zawierają pomiary natężenia promieniowania słonecznego i promieniowania długofalowego nieboskłonu dla stacji aktynometrycznych rozlokowanych na terenie Polski, których lokalizacja nie pokrywa się jednak z lokalizacją stacji synoptycznych. Dodatkowo dane te nie są długookresowe i nie pokrywają się z danymi synoptycznymi przyjętymi do wyznaczenia TLM2000.

Dane klimatyczne ERA5

Ze względu na ograniczenia czasowe i przestrzenne dotyczące danych aktynometrycznych w bazie danych obserwacyjno-pomiarowych IMGW, do obliczeń TLM2000 wykorzystano pochodzące z bazy ERA5 informacje dotyczące natężenia promieniowania słonecznego całkowitego i bezpośredniego na powierzchnię poziomą na poziomie gruntu, bezpośredniego dla powierzchni normalnej do kierunku padania promieniowania na poziomie gruntu oraz natężenia promieniowania długofalowego atmosfery na powierzchnię poziomą na poziomie gruntu. Dane godzinowe dotyczące tych wartości dla wszystkich opisanych powyżej stacji synoptycznych IMGW uzyskano na podstawie kwerend dla wszystkich stacji synoptycznych Polski wysłanych do systemu ERA5 europejskiego centrum danych środowiskowych i klimatycznych Copernicus [6] (https://www.copernicus.eu/en). To jedna z kilkudziesięciu baz danych meteorologicznych i klimatycznych dostępnych w tym serwisie.

Baza ERA5 umożliwia uzyskanie danych godzinowych parametrów meteorologicznych na pojedynczych poziomach nad powierzchnią Ziemi od roku 1959 do chwili obecnej. ERA5 to system powtórnej analizy wstecznej (ang. reanalysis) danych Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) piątej generacji, obejmujący informacje dotyczące globalnego klimatu i pogody w ciągu ostatnich czterech–siedmiu dekad. Aktualnie w systemie ECMWF dostępne są dane od 1950 r. Powtórna analiza wsteczna łączy dane modelowe z obserwacjami z całego świata w globalnie kompletny i spójny zestaw danych, korzystając z modeli matematycznych, ogólnych praw fizyki, fizyki atmosfery i meteorologii. System ERA5 stosuje zasadę asymilacji danych, wykorzystywaną przez centra numerycznych prognoz pogody.

ERA5 dostarcza godzinowe wartości modelowanych dla dużej liczby parametrów atmosferycznych, zafalowania oceanów i parametrów powierzchni lądów. System wyznacza estymaty niepewności przez próbkowanie podstawowego zespołu danych obserwacyjnych dziesięciu parametrów w odstępach trzygodzinnych. ERA5 umożliwia uzyskanie danych meteorologicznych i klimatycznych dla wielu parametrów na podstawie estymat geoprzestrzennych dla dowolnej godziny w okresie od 1959 r. do chwili obecnej. Zestaw danych dostępnych w serwisie internetowym jest podzbiorem pełnego zestawu danych ERA5 w rozdzielczości natywnej. System ten spełnia wymagania większości typowych zastosowań analiz danych atmosferycznych, powierzchni oceanów i lądów. Dane ERA5 zostały dopasowane do regularnej siatki 0,25 stopnia szerokości i długości geograficznej dla powtórnej analizy wstecznej parametrów i 0,5 stopnia szerokości i długości geograficznej dla oszacowania ich niepewności (odpowiednio 0,5 i 1 stopień dla falowania oceanów).

W celu wyznaczenia TLM2000 z bazy ERA5 wygenerowano godzinowe dane dotyczące natężenia promieniowania słonecznego i promieniowania długofalowego nieboskłonu dla lokalizacji wszystkich 67 stacji synoptycznych Polski w okresie 2001–2020. Dane te zostały przekonwertowane do formatu CSV i zawierają znacznik czasu UTC, współrzędne geograficzne, wysokość nad poziomem morza, całkowite natężenie promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą, bezpośrednie natężenie promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą oraz natężenie promieniowania długofalowego nieboskłonu na powierzchni Ziemi. Dodatkowo na podstawie danych pochodzących z systemu ERA5 obliczono natężenie promieniowania rozproszonego na powierzchnię poziomą w [W/m2] oraz natężenie bezpośredniego promieniowania słonecznego na powierzchnię normalną do kierunku padania promieniowania.

Może Cię zainteresuje: Dobra stolarka budowlana

zbiory danych tlm 1

Rys. 1. Przepływ informacji, rodzaje danych i formaty plików nowych typowych lat meteorologicznych w ramach projektu TLM2000

strona pobierania plikow

Rys. 2. Strona pobierania plików z nowymi typowymi latami meteorologicznymi w ramach projektu TLM2000, fizyka-budowli.pl

Rodzaje typowych lat meteorologicznych TLM2000 oraz formaty ich zapisu

Rodzaje danych

Istnieje wiele rodzajów zbiorów danych określanych jako typowe lata meteorologiczne. W projekcie TLM2000 wyznaczono zbiory danych do obliczeń energetycznych w budownictwie, które uznawane są za najbardziej użyteczne, na podstawie procedur opisanych w:

  • raporcie technicznym National Renewable Energy Laboratory NREL/TP-581-43156 z maja 2008 r. opisującym zbiory danych typowych lat meteorologicznych TMY3 [7, 8], określane w dalszej części jako pliki TMY;
  • normie PN-EN ISO 15927-4 Cieplno-wilgotnościowe właściwości użytkowe budynków. Obliczanie i prezentacja danych klimatycznych. Część 4: Dane godzinowe do oceny rocznego zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia [9], określane w dalszej części jako dane ISO;
  • dokumentacji ASHRAE i programu Blast symulacji energetycznych budynków, nazywane typowym rokiem referencyjnym (ang. Test Reference Year) [10, 11], określane w dalszej części jako dane TRY.

Dodatkowo ze względu na spójność z danymi typowych lat meteorologicznych wyznaczonych w 2004 r. stworzono autorskie zbiory danych klimatycznych służące do obliczeń energetycznych budynków w postaci:

  • danych meteorologicznych z najcieplejszym latem – zbiór obejmujący dane od 1 stycznia do 31 grudnia jednego roku kalendarzowego z analizowanego okresu, określane dalej jako dane roku odniesienia HSY (ang. Hot Summer Year);
  • danych meteorologicznych z najzimniejszą zimą – zbiór służący do obliczeń zapotrzebowania na energię dla ciągłego okresu zimy, obejmujący dane od 1 lipca do 30 czerwca następnego roku kalendarzowego, zawierający najzimniejszy pełny sezon grzewczy z analizowanego okresu, określone dalej jako dane roku odniesienia CWY (ang. Cold Winter Year).

Formaty danych

Należy dodatkowo rozróżnić rodzaje typowych lat meteorologicznych lub specyficznych danych klimatycznych od formatu ich zapisu w plikach komputerowych. Rodzaje typowych lat meteorologicznych lub specyficznych zbiorów danych klimatycznych zależą jedynie od procedur ich wyznaczania, natomiast wyznaczone za pomocą tych procedur dane mogą zostać zapisane w najróżniejszych formatach zrozumiałych dla systemów symulacji energetycznych. Przykładowo pliki wyznaczone według procedur TMY, ISO lub TRY mogą być zapisane w postaci plików danych klimatycznych z rozszerzeniem EPW dla systemu EnergyPlus lub DesignBuilder. Te same dane mogą zostać zakodowane w plikach z rozszerzeniem TM2, które są wczytywane przez system TRNSYS, lub w plikach z rozszerzeniem CLM zrozumiałych dla programu ESPr.

W projekcie TLM2000 przyjęto, że opisane powyżej pięć rodzajów danych – TMY, ISO, TRY, HSY i CWY – zostanie zapisanych w następujących formatach:

  • TXT – plik danych rozdzielanych spacjami (ułożone w kolumnach wg przyjętego formatu dane meteorologiczne i klimatyczne),
  • CSV – plik danych rozdzielanych przecinkami lub średnikami (ułożone w kolumnach wg przyjętego formatu dane meteorologiczne i klimatyczne),
  • XLSX – plik skoroszytu danych Excel (ułożone w kolumnach wg przyjętego formatu dane meteorologiczne i klimatyczne w postaci arkusza),
  • TM2 – ściśle opisany przez NREL format danych w postaci tekstowej, wykorzystywany obecnie przez program TRNSYS,
  • EPW – format danych tekstowych ściśle opisany w dokumentacji programu symulacji energetycznych budynków EnergyPlus,
  • CLM – format danych meteorologicznych i klimatycznych wykorzystywanych przez program symulacji energetycznych ESP-r.

Procedury wyboru danych meteorologicznych i klimatycznych dla miesięcy lub lat kalendarzowych do stworzenia typowych lat meteorologicznych różnego rodzaju (TMY, ISO, TRY, HSY i CWY) zostały opisane w literaturze [12].

Do powszechnego używania w systemach symulacji energetycznej budynków, analizach energetycznych oraz systemach świadectw charakterystyki energetycznej budynków rekomenduje się dane TMY. Typowe lata meteorologiczne rodzaju TMY wyznaczane są na podstawie metody powszechnie używanej na świecie, wykorzystującej największą spośród wszystkich metod liczbę parametrów meteorologicznych do określenia typowych miesięcy. Dane rodzaju TMY w formacie plików EPW udostępniane są wraz z programem symulacji energetycznych EnergyPlus dla ponad 2000 lokalizacji na całym świecie, w tym dla Polski, ale wyznaczone są dla lat wcześniejszych niż 2001–2020.

Dostęp do danych projektu TLM2000

Nowe typowe lata meteorologiczne projektu TLM2000 znaleźć można pod adresem https://fizyka-budowli.pl [14]. Na stronie dostępne jest pięć opisanych powyżej rodzajów danych, zapisanych w sześciu różnych formatach dla 59 stacji meteorologicznych obszaru Polski. To łącznie 2825 plików o objętości ok. 4,6 GB. Dane dostępne są po zalogowaniu. Strona jest obecnie w budowie i jej wygląd i funkcjonalność mogą w przyszłości ulec zmianie.

Podsumowanie

Typowe lata meteorologiczne odgrywają kluczową rolę w analizach energetycznych budynków. Wykorzystywane są powszechnie w auditingu energetycznym, metodykach wyznaczania świadectw charakterystyki energetycznej budynków oraz projektowaniu budynków i ich instalacji wewnętrznych. Szczególną rolę odgrywają w projektowaniu instalacji grzewczych i chłodniczych budynków, dla których źródłem energii są pompy ciepła. Analogicznie poprawne projektowanie złożonych systemów i instalacji wytwarzania energii na miejscu z wykorzystaniem systemów fotowoltaicznych czy układów trigeneracji energii również wymaga całorocznych analiz energetycznych, do przeprowadzenia których niezbędne są dane nt. typowych lat meteorologicznych dla danej lokalizacji.

Wyznaczone nowe typowe lata meteorologiczne dla Polski – TLM2000 – umożliwiają przeprowadzenie analiz porównawczych parametrów oraz statystyk z typowymi latami meteorologicznymi wyznaczonymi w 2004 r. W artykule [13] opisano analizę porównawczą TLM1970 i TLM2000 (dane TMY) dla wybranych sześciu stacji meteorologicznych. Porównanie przebiegów temperatury termometru suchego i natężenia całkowitego promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą wykazuje różnice w wartościach tych parametrów. W odniesieniu do temperatury termometru suchego średnie i mediany dla wszystkich analizowanych stacji mają większe wartości w przypadku danych TLM2000 niż TLM1970. Takie same wnioski można wyciągnąć, analizując przebiegi dystrybuant temperatury termometru suchego dla tych stacji wyznaczone z obydwu zbiorów danych.

Przebiegi zmienności, dystrybuanty oraz sumy roczne natężenia całkowitego promieniowania słonecznego na powierzchnię poziomą wskazują, że do wyznaczenia tego parametru w TLM1970 użyto bardzo uproszczonego modelu matematycznego, który wykazuje tendencję do zaniżania rocznej sumy energii promieniowania słonecznego przy jednoczesnym zawyżaniu wartości chwilowych natężenia promieniowania.

Z kolei analiza porównawcza stopniodni ogrzewania i chłodzenia wskazuje, że liczba stopniodni ogrzewania dla wszystkich analizowanych stacji jest niższa w przypadku TLM2000 niż TLM1970. Liczba stopniodni chłodzenia utrzymuje się na zbliżonym poziomie w obu zbiorach danych, ale w połączeniu z zaniżoną sumą energii promieniowania słonecznego obliczenia wykonane z użyciem TLM1970 mogą prowadzić do zaniżenia zapotrzebowania na energię do chłodzenie budynków.

Literatura

1. Budzyński K., Narowski P., Czechowicz J., Przygotowanie zbiorów zagregowanych danych klimatycznych dla potrzeb obliczeń energetycznych budynków, Ministerstwo Infrastruktury, 2004.

2. Narowski P., Metody wyznaczania typowych lat meteorologicznych TMY2, WYEC2 oraz według normy EN ISO 15927-4, „Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja” 12/2014, s. 479–485

3. Narowski P., Dane klimatyczne do obliczeń energetycznych, „Energia i Budynek” 9/2008, s. 18–24

4. Dane pomiarowo-obserwacyjne Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, https://danepubliczne.imgw.pl/

5. Dane klimatyczne ERA5 Europejskiego Centrum Copernicus, European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF), https://cds.climate.copernicus.eu/cdsapp#!/dataset/reanalysis-era5-single-levels?tab=overview

6. Globalne dane godzinowe stacji synoptycznych, National Centers for Environmental Information (NOAA), https://www.ncei.noaa.gov/

7. Marion W., Urban K., User’s Manual for TMY2s Typical Meteorological Years, National Renewable Energy Laboratory, 1995

8. Wilcox S., Marion W., Users Manual for TMY3 Data Sets, Technical Report NREL/TP-581-43156, National Renewable Energy Laboratory, 2008

9. PN-EN ISO 15927-4:2007 Cieplno-wilgotnościowe właściwości użytkowe budynków. Obliczanie i prezentacja danych klimatycznych. Część 4: Dane godzinowe do oceny rocznego zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia

10. Weather Data for Simplified Energy Calculation Methods, Volume IV, United States: WYEC Data, Pacific Northwest Laboratory, U.S. Department of Energy by Battelle Memorial Institute, 1984

11. Test Reference Year (TRY), Tape Reference Manual, TD-9706, National Climatic Center, Asheville, North Carolina, 1976

12. Narowski P., TLM2000 – typowe lata meteorologiczne dla Polski wyznaczone na podstawie danych meteorologicznych i klimatycznych z lat 2001–2020, „Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja” 9/2022, s. 7–20, https://doi.org/10.15199/9.2022.9.1

13. Narowski P., Analiza porównawcza typowych lat meteorologicznych Polski wyznaczonych na podstawie danych źródłowych z lat 2001–2020, „Instal” 10/2022, s. 11–25, https://doi.org/10.36119/15.2022.10.2

14. „Fizyka budowli”, blog technologiczny – Piotr Narowski, serwis TLM2000, https://fizyka-budowli.pl

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

Redakcja RI news Zmiany klimatu wymagają zmian w projektowaniu systemów HVAC

Zmiany klimatu wymagają zmian w projektowaniu systemów HVAC Zmiany klimatu wymagają zmian w projektowaniu systemów HVAC

Przy projektowaniu nowoczesnych systemów ogrzewania czy klimatyzacji w budynkach oraz doborze wielkości urządzeń ogromne znaczenie mają precyzyjne dane. Tymczasem w zakresie parametrów obliczeniowych klimatu...

Przy projektowaniu nowoczesnych systemów ogrzewania czy klimatyzacji w budynkach oraz doborze wielkości urządzeń ogromne znaczenie mają precyzyjne dane. Tymczasem w zakresie parametrów obliczeniowych klimatu Polski projektanci wciąż zmuszeni są bazować na wartościach sprzed blisko 50 lat, obliczonych na podstawie jeszcze starszych danych – nawet z lat 60. ubiegłego wieku, do tego zawartych w już wycofanych normach. Jak naprawić tę sytuację? Optymalnym rozwiązaniem będzie wdrożenie do praktyki projektowej...

Redakcja RI news Aktualizacja danych meteorologicznych konieczna

Aktualizacja danych meteorologicznych konieczna Aktualizacja danych meteorologicznych konieczna

Jedną z istotnych barier rozwoju efektywnych budynków są mocno nieaktualne dane meteorologiczne związane z tzw. typowym rokiem meteorologicznym. W stosunku do występujących w ostatnim dziesięcioleciu warunków...

Jedną z istotnych barier rozwoju efektywnych budynków są mocno nieaktualne dane meteorologiczne związane z tzw. typowym rokiem meteorologicznym. W stosunku do występujących w ostatnim dziesięcioleciu warunków meteorologicznych mogą one zawyżać obliczeniowe (projektowe) zużycie ciepła na potrzeby ogrzewania budynków na poziomie ok. 15%, powodując wiele negatywnych konsekwencji użytkowych świadectw charakterystyki energetycznej np. zawyżając wskaźniki EP, EU, EK dotyczące ogrzewania budynków.

Redakcja RI news Mazowsze chce ufundować stacje do mierzenia suszy

Mazowsze chce ufundować stacje do mierzenia suszy Mazowsze chce ufundować stacje do mierzenia suszy

Samorząd województwa mazowieckiego chce, aby w każdym powiecie na terenie Mazowsza były stacje meteorologiczne, które pomogą w ustaleniu skali suszy rolniczej. Samorząd przeznaczy na ten cel 1,5 mln zł.

Samorząd województwa mazowieckiego chce, aby w każdym powiecie na terenie Mazowsza były stacje meteorologiczne, które pomogą w ustaleniu skali suszy rolniczej. Samorząd przeznaczy na ten cel 1,5 mln zł.

Testo Sp. z o.o. Kompaktowe przyrządy pomiarowe do instalacji HVAC

Kompaktowe przyrządy pomiarowe do instalacji HVAC Kompaktowe przyrządy pomiarowe do instalacji HVAC

Kompaktowe przyrządy pomiarowe do instalacji HVAC dostarczą precyzyjnych wyników wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz – szybko, elastycznie, w sposób przyjazny dla użytkownika i w połączeniu z Twoim smartfonem....

Kompaktowe przyrządy pomiarowe do instalacji HVAC dostarczą precyzyjnych wyników wszędzie tam, gdzie ich potrzebujesz – szybko, elastycznie, w sposób przyjazny dla użytkownika i w połączeniu z Twoim smartfonem. Pomiary nie mogą być już prostsze.

Testo Sp. z o.o. Jak za sprawą jednej aplikacji dokonano rewolucji na rynku pomiarów termicznych?

Jak za sprawą jednej aplikacji dokonano rewolucji na rynku pomiarów termicznych? Jak za sprawą jednej aplikacji dokonano rewolucji na rynku pomiarów termicznych?

Profesjonalna technologia pomiarowa dla instalatorów wentylacji, klimatyzacji, chłodnictwa i ogrzewnictwa – z nowymi SmartSondami teraz bardziej mobilna niż kiedykolwiek.

Profesjonalna technologia pomiarowa dla instalatorów wentylacji, klimatyzacji, chłodnictwa i ogrzewnictwa – z nowymi SmartSondami teraz bardziej mobilna niż kiedykolwiek.

Testo Sp. z o.o. Technologia pomiarowa Testo do serwisowania systemów grzewczych i pomp ciepła

Technologia pomiarowa Testo do serwisowania systemów grzewczych i pomp ciepła Technologia pomiarowa Testo do serwisowania systemów grzewczych i pomp ciepła

W nadchodzącym sezonie grzewczym przed specjalistami z branży grzewczej staną szczególne wyzwania. Klienci są wymagający i oczekują obsługi na najwyższym poziomie, a jednocześnie liczą na minimalizację...

W nadchodzącym sezonie grzewczym przed specjalistami z branży grzewczej staną szczególne wyzwania. Klienci są wymagający i oczekują obsługi na najwyższym poziomie, a jednocześnie liczą na minimalizację kosztów.

Testo Sp. z o.o. Pomiar prędkości i jakości powietrza w pomieszczeniach z przyrządami pomiarowymi Testo

Pomiar prędkości i jakości powietrza w pomieszczeniach z przyrządami pomiarowymi Testo Pomiar prędkości i jakości powietrza w pomieszczeniach z przyrządami pomiarowymi Testo

Z ekranem dotykowym i intuicyjną obsługą, testo 400 umożliwia wykonanie wszystkich pomiarów szybciej i bardziej wydajnie niż kiedykolwiek wcześniej.

Z ekranem dotykowym i intuicyjną obsługą, testo 400 umożliwia wykonanie wszystkich pomiarów szybciej i bardziej wydajnie niż kiedykolwiek wcześniej.

dr inż. Adam Święcicki, dr inż. Beata Sadowska, dr inż. Wiesław Sarosiek Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚ Cz. 2. Plan inwestycji z analizą potencjału efektów termomodernizacji

Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚ Cz. 2. Plan inwestycji z analizą potencjału efektów termomodernizacji Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚ Cz. 2. Plan inwestycji z analizą potencjału efektów termomodernizacji

Artykuł opisuje przebieg modernizacji budynku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. Głównym celem inwestycji jest redukcja kosztów eksploatacyjnych.

Artykuł opisuje przebieg modernizacji budynku Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Białostockiej. Głównym celem inwestycji jest redukcja kosztów eksploatacyjnych.

dr inż. Beata Sadowska, dr inż. Adam Święcicki, dr inż. Wiesław Sarosiek Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚ Cz. 1. Stan istniejący na podstawie dokumentacji archiwalnej i pomiarów

Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚ Cz. 1. Stan istniejący na podstawie dokumentacji archiwalnej i pomiarów Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚ Cz. 1. Stan istniejący na podstawie dokumentacji archiwalnej i pomiarów

Termomodernizacja to zespół zabiegów, których celem jest poprawa charakterystyki energetycznej budynku. Mowa tu nie tyle o przywróceniu pierwotnych cech projektowych pogorszonych w trakcie eksploatacji...

Termomodernizacja to zespół zabiegów, których celem jest poprawa charakterystyki energetycznej budynku. Mowa tu nie tyle o przywróceniu pierwotnych cech projektowych pogorszonych w trakcie eksploatacji (działanie takie to termorenowacja), ale o osiągnięciu lepszej jakości energetycznej, niż zakładał projekt wyjściowy budynku.

dr inż. Ryszard Śnieżyk Dostawa ciepłej wody zasilanej gazowym kotłem kondensacyjnym

Dostawa ciepłej wody zasilanej gazowym kotłem kondensacyjnym Dostawa ciepłej wody zasilanej gazowym kotłem kondensacyjnym

Główną ideą przedsięwzięcia było maksymalne wykorzystanie gazu ziemnego za pomocą kotła kondensacyjnego [1]. W artykule [2] opisano dostawę ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania w tym obiekcie.

Główną ideą przedsięwzięcia było maksymalne wykorzystanie gazu ziemnego za pomocą kotła kondensacyjnego [1]. W artykule [2] opisano dostawę ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania w tym obiekcie.

dr inż. Dariusz Kwiecień Całoroczne zapotrzebowanie na energię do uzdatniania powietrza wentylującego obliczane na podstawie danych klimatycznych

Całoroczne zapotrzebowanie na energię do uzdatniania powietrza wentylującego obliczane na podstawie danych klimatycznych Całoroczne zapotrzebowanie na energię do uzdatniania powietrza wentylującego obliczane na podstawie danych klimatycznych

Nowoczesne rozwiązania stosowane w technice wentylacyjnej i klimatyzacyjnej powinna cechować odpowiednio wysoka wydajność działania przy możliwie niskim zużyciu energii. W urządzeniach wentylacyjnych znaczną...

Nowoczesne rozwiązania stosowane w technice wentylacyjnej i klimatyzacyjnej powinna cechować odpowiednio wysoka wydajność działania przy możliwie niskim zużyciu energii. W urządzeniach wentylacyjnych znaczną część energii przeznacza się na uzdatnianie powietrza, w tym jego ogrzewanie i oziębianie. Niezbędnym warunkiem właściwej oceny każdego projektowanego systemu wentylacyjnego pod względem efektywności jest prawidłowe określenie całorocznego zapotrzebowania energii na te cele. Decydują o tym...

dr inż. Bogdan Nowak, dr inż. Grzegorz Bartnicki Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych...

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych wariantów zaopatrzenia w ciepło i ewentualnie podjąć decyzję o korekcie dotychczasowych warunków eksploatacji systemu. Wśród rozważanych przypadków mogą znaleźć się bardzo radykalne takie jak zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło [1], ale również rozwiązania sprowadzające się wyłącznie do wymiany...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą? Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów,...

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów, ale głównie z warunków, w jakich takie sieci są tworzone. Zła praca systemu ciepłowniczego może wynikać ze złego bilansu cieplnego całego układu, z nieprawidłowej regulacji, z wadliwych przepływów (zły rozdział ciśnienia), a do tego najczęściej dochodzi jeszcze nieprawidłowa eksploatacja. Autor omawia...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców....

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców. Należy wziąć pod uwagę rodzaj kotłów (stało- lub zmiennoprzepływowych) oraz wahania przepływu wody sieciowej i powodowane przez to wahania ciśnień piezometrycznych. Skupiono się na ciepłowniach z kotłami wodnorurkowymi, które są najczęściej stosowane w Polsce (typu WR i WLM). Szczegółowo przeanalizowano...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania pompami. Określono również obniżenie mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych uzyskiwane dzięki wprowadzeniu przepompowni w systemach ciepłowniczych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

Jerzy Kosieradzki Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Biomasa jako paliwo (cz. 1) Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych...

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji [1] paliwem jest również biomasa, rozumiana jako produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa używane w celu odzyskania zawartej w nich energii, a zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak, dr Anna Melcer Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko...

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale również całych budynków, w których materiały te zostały zastosowane.

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy...

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy ciepłowniczych do mocy zamówionej odbiorców końcowych. W efekcie ciągłej poprawy ochrony cieplnej budynków, ich potrzeby maleją – nie zawsze to jednak wpływa na historycznie ukształtowane zasady dotyczące projektowania.

prof. dr hab. inż. Stanisław Nawrat Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów...

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów gminnych rozpoczęło prace w celu wykorzystania metanu (po wtłoczeniu do sieci gazowych) w ogrzewaniu kompleksów budynków.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków...

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej...

prof. dr hab. inż. Janusz Skorek Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział...

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział układów CHP małej mocy wpisujących się w obszar energetyki rozproszonej.

Adam Pytlik, Jiří Koníček, Radek Dvořák Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

dr inż. arch. Marta Skiba Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście? Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Odkryj nowy sposób próżniowania »

Odkryj nowy sposób próżniowania » Odkryj nowy sposób próżniowania »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.