RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Odprowadzanie ścieków. Urządzenia przeciwzalewowe i przepompownie

Odpływ piwniczny z funkcją zamknięciaViega

Odpływ piwniczny z funkcją zamknięcia
Viega

Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu. Należy przy tym ustalić obecny i planowany system odbioru ścieków (w zależności od rodzaju sieci kanalizacyjnej – ogólnospławnej, sanitarnej czy deszczowej) oraz poziom zalewania i określić przeznaczenie poszczególnych części budynku, by dobrać dla nich optymalne urządzenia, m.in. przeciwzalewowe.

Zobacz także

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie...

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie zapewniające użytkownikowi najwyższą jakość i skuteczność działania przy znacznie ograniczonych kosztach operacyjnych.

HAP Armatura HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał...

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał Internet w poszukiwaniu tańszych produktów, bo Twoja oferta wydawała się nieatrakcyjna. Albo czekała Cię godzina tłumaczeń, bo wujek Google podpowiedział mu, co będzie dla niego najlepsze, oczywiście nie uwzględniając podstawowych parametrów, przez co nie do końca była to dobra opcja... Montaż zaplanowany,...

RESAN pracownia projektowa Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Cofnięcie się ścieków do budynków występuje na skutek niedrożności instalacji kanalizacyjnej lub przykanalików oraz gwałtownych opadów i wzrostu poziomu ścieków w sieci kanalizacyjnej. Ścieki cofają się do instalacji także wtedy, gdy wody deszczowe z dachów i tarasów odprowadzane są nieprawidłowo do kanalizacji ogólnospławnej. W budynkach posadowionych na płaskich terenach z kanalizacją ogólnospławną występuje szczególne zagrożenie zalaniem pomieszczeń w wyniku krótkiego, lecz intensywnego opadu.

Jedną z najczęstszych przyczyn zalania pomieszczeń położonych poniżej poziomu zalewania jest brak zasuw burzowych lub ich nieprawidłowy montaż oraz niepoprawnie wykonane instalacje z urządzeniami przepompowującymi ścieki. Urządzenia przeciwzalewowe stosuje się tylko w kanalizacji grawitacyjnej, z naturalnym spadkiem przewodów, a przy braku spadku do kanału należy zainstalować urządzenia przepompowujące ścieki.

Stosowanie urządzeń przeciwzalewowych w budynkach uregulowane jest w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych [2]. W § 124 znajduje się zapis: Instalacja kanalizacyjna grawitacyjna w pomieszczeniach budynku, z których krótkotrwale nie jest możliwy grawitacyjny spływ ścieków, może być wykonana pod warunkiem zainstalowania zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym ścieków z sieci kanalizacyjnej przez zastosowanie przepompowni ścieków, zgodnie z wymaganiami Polskiej Normy dotyczącej projektowania przepompowni ścieków w kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków lub urządzenia przeciwzalewowego zgodnie z wymaganiami Polskiej Normy dotyczącej urządzeń przeciwzalewowych w budynkach.

W niektórych gminach przedsiębiorstwa wod-kan nie zauważyły, że w 2009 r. zmieniło się brzmienie tych wymagań i nadal na ich stronach można wyczytać, że Skanalizowanie piwnic i innych pomieszczeń w budynku, położonych poniżej poziomu, z którego krótkotrwale nie jest możliwy grawitacyjny spływ ścieków, może być wykonane pod warunkiem zainstalowania w miejscach łatwo dostępnych urządzeń przeciwzalewowych, o konstrukcji umożliwiającej ich szybkie zamknięcie ręczne lub samoczynne, a w budynkach użyteczności publicznej – zamknięcie samoczynne.

Rozporządzenie reguluje w § 126 sposób odprowadzania wód opadowych: Dachy i tarasy, a także zagłębienia przy ścianach zewnętrznych budynku powinny mieć odprowadzenie wody opadowej do wyodrębnionej kanalizacji deszczowej lub kanalizacji ogólnospławnej, a w przypadku braku takiej możliwości – zgodnie z § 28 ust. 2, który stanowi: W razie braku możliwości przyłączenia do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, dopuszcza się odprowadzanie wód opadowych na własny teren nieutwardzony, do dołów chłonnych lub do zbiorników retencyjnych.

Prawidłowe miejsce montażu urządzeń przeciwzalewowych

Rys. 1. Prawidłowe miejsce montażu urządzeń przeciwzalewowych
Źródło: WJ

Zatem wyraźny jest wymóg, by przewody odprowadzające wody opadowe przez wnętrze budynku do sieci kanalizacji ogólnospławnej były łączone z instalacją kanalizacyjną poza budynkiem. Natomiast przyłączenie drenażu terenu przy budynku do przewodów odprowadzających ścieki do kanalizacji ogólnospławnej lub deszczowej wymaga zastosowania urządzeń zapobiegających zamulaniu tych przewodów. Na uwagę zasługują podawane przez przedsiębiorstwa wod-kan informacje, że złamanie zakazu wprowadzania wód deszczowych czy drenażowych do kanalizacji sanitarnej powoduje wzrost kosztów eksploatacyjnych oczyszczalni i zwiększenie opłat za korzystanie ze środowiska, które muszą ponosić wszyscy mieszkańcy, a grozi za to kara grzywny do 10 tys. zł.

Wymóg obowiązuje, ale w praktyce urządzenia i rozwiązania zapobiegające cofaniu się ścieków nie są powszechnie stosowane. Może to być dla ubezpieczycieli podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania za straty wynikające z zalania budynku, gdyż firmy ubezpieczeniowe wyłączają swoją odpowiedzialność za szkody powstałe w wyniku zalania wynikające m.in. z błędów konstrukcyjnych w ubezpieczonym mieniu, zaistniałych zarówno na etapie projektu, jak i wykonawstwa. Dlatego brak odpowiednich urządzeń może być interpretowany jako błąd ubezpieczonego.

Przepisy § 124 rozporządzenia przywołują dwie normy: PN-EN 12056-4:2002 Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków – Część 4: Pompownie ścieków – Projektowanie układu i obliczenia [4] oraz PN-EN 13564-1:2004 Urządzenia przeciwzalewowe w budynkach – Część 1: Wymagania [5]. W tej drugiej wyróżniono sześć rodzajów urządzeń przeciwzalewowych:

  • typ 0 – urządzenia z tylko jednym samoczynnym mechanizmem zamykania do stosowania na przewodach poziomych,

  • typ 1 – urządzenia do stosowania na przewodach poziomych z jednym samoczynnym mechanizmem zamykania i jednym mechanizmem zamykania awaryjnego, które mogą być łączone,

  • typ 2 – urządzenia do stosowania na przewodach poziomych z dwoma samoczynnymi mechanizmami zamykania i jednym zamykaniem awaryjnym, zamykanie awaryjne może być łączone z jednym z mechanizmów zamknięcia samoczynnego,

  • typ 3 – urządzenia do stosowania na przewodach poziomych z mechanizmem zamykania poruszanym za pomocą energii zewnętrznej (np. elektrycznej, pneumatycznej) oraz z mechanizmem zamykania awaryjnego, który działa niezależnie od zamknięcia samoczynnego,

  • typ 4 – urządzenia, które montowane są w kształtkach lub we wpustach podłogowych, z jednym lub dwoma samoczynnymi mechanizmami zamykania i jednym mechanizmem

  • zamykania awaryjnego, który może być łączony z zamykaniem samoczynnym,

  • typ 5 – wpusty podłogowe z jednym samoczynnym mechanizmem zamykania i mechanizmem zamykania awaryjnego.

Dobór optymalnego urządzenia przeciwzalewowego zależy od wielu czynników – należy uwzględnić przeznaczenie budynku, usytuowanie instalacji i przyborów sanitarnych oraz kanału, a także rodzaj ścieków i obowiązujące normy i przepisy. Wielu projektantów i instalatorów staje przed koniecznością kompromisu pomiędzy jakością i pewnością zabezpieczenia a kosztami inwestycyjnymi. Kryteria tego wyboru zawsze jednak należy konsultować z inwestorem i nie ulegać jego presji bezkrytycznego cięcia kosztów. Oprócz doboru ważny jest prawidłowy montaż. Pomieszczenia w budynkach zalewane są też z powodu nieprawidłowego wprowadzenia przewodu z wodą opadową z dachów i tarasów do przewodu odprowadzającego ścieki do kanalizacji ogólnospławnej. Odprowadzenie to powinno się znajdować zawsze pomiędzy urządzeniem przeciwzalewowym a ujściem przykanalika do sieci kanalizacyjnej. Jeśli urządzenie przeciwzalewowe zostanie zamontowane za ujściem przewodu odprowadzającego wodę z dachu lub z przyborów sanitarnych na wyższych kondygnacjach, to w czasie intensywnych opadów albo wzrostu poziomu ścieków w przykanaliku dojdzie do zalania pomieszczeń poniżej poziomu zalewania ściekami napływającymi z górnych części instalacji w budynku (rys. 1).

Poza doborem i poprawnym montażem ważna jest też eksploatacja – czyli stały i regularny dozór nad urządzeniami, który zapewni ich skuteczne działanie. Producenci podkreślają, że konieczne jest zapewnienie stałego dostępu do urządzenia w celu przeprowadzenia okresowych przeglądów i czyszczenia, przynajmniej raz na pół roku.

Wpusty, zasuwy i zawory zwrotne

W niektórych przypadkach poziom zalewania znajduje się na takiej wysokości, że konieczne jest zabezpieczenie np. tylko wpustu w podłodze piwnicy lub pojedynczego urządzenia ze ściekami szarymi – umywalki czy pralki w piwnicy. Wystarczą do tego wpusty piwniczne z klapami zwrotnymi lub proste narurowe, montowane w kształtkach zawory zwrotne, a nawet specjalne syfony z zaworami. Do przewodów o większych średnicach i w celu ochrony całych kondygnacji czy budynków stosuje się zasuwy burzowe.

Najprostsze są urządzenia, które przepuszczają ścieki tylko w jedną stronę i działają samoczynnie pod wpływem naporu cofających się ścieków na klapę zwrotną. Oferowane są rozwiązania z jedną lub dwiema działającymi niezależnie klapami (jedna z nich pełni też funkcję klapy awaryjnej uruchamianej ręcznie). Montuje się je na przewodzie swobodnym przykanalika, w płycie podłogowej lub studzience na zewnątrz budynku. Klapy w zasuwach wykonywane są z metalu (np. stali nierdzewnej) lub tworzywa, które jest odporne na szkodliwe działanie gryzoni.

Odpływ piwniczny z funkcją zamknięcia

Rys. 2. Odpływ piwniczny z funkcją zamknięcia – dwie klapy zamykają się samoczynnie, a trzecia uruchamiana jest w razie potrzeby ręcznie
rys. Viega

Zasuwy burzowe z mechanicznymi klapami zamykanymi siłą naporu cofających się ścieków zalecane są przez producentów do montażu na przewodach odprowadzających ścieki szare. Dostępne są też zasuwy z dwiema klapami do ścieków mogących zawierać fekalia. Norma PN-EN 13564 [5] nie precyzuje bowiem krajowych zaleceń dotyczących doboru urządzenia w zależności od rodzaju ścieków.

W załączniku do tej normy znajdują się np. odniesienia do zaleceń niemieckich – do ścieków z fekaliami polecane są urządzenia z mechanizmem zamknięcia z napędem typu 3, czyli mogące pokonać ewentualny opór zalegających w przewodzie nieczystości. Ma to uzasadnienie w praktyce i w każdym przypadku należy przeanalizować koszty i oszczędności inwestycyjne, a także możliwe koszty z tytułu poniesionych szkód w przypadku zalania pomieszczeń.

Są bowiem takie budynki, w przypadku których na zabezpieczeniach przeciwzalewowych lepiej nie oszczędzać, np. magazyny czy archiwa. Urządzenia do ścieków z fekaliami z automatycznymi zaworami zwrotnymi zasilane energią zewnętrzną służą do zabudowy w płycie podłogowej lub na swobodnym przewodzie kanalizacyjnym i w studzience. Mają dwie klapy zwrotne, które w normalnym trybie pracy są otwarte, a w razie cofnięcia się ścieków automatycznie domykają się za pomocą siłownika sterowanego sondą umieszczoną w kanale. Otwierane są również automatycznie po ustąpieniu przepływu zwrotnego.

Pompa we wpuście podłogowym odprowadza ścieki

Rys. 3. Pompa zamontowana we wpuście podłogowym odprowadza ścieki z urządzeń sanitarnych i chroni pomieszczenie przed ewentualnym zalaniem przez wody opadowe mogące się dostać do wewnątrz przez okno. Instalacja wyposażona jest w lewar zabezpieczający przed przepływem zwrotnym
Fot. Kessel

Dostępne są także urządzenia, które w wersji podstawowej wyposażone są tylko w klapy mechaniczne i w dowolnym momencie mogą zostać przezbrojone na automatyczne.

Instalacje pompowe i przepompownie domowe

Jeśli przybory sanitarne znajdujące się poniżej poziomu zalewania są często wykorzystywane, zalecane jest zastosowanie instalacji pompowych do zapobiegania przepływom zwrotnym. Można wówczas korzystać z tych przyborów nawet przy przepływie zwrotnym, a gdy cofka nie występuje, ścieki spływają grawitacyjnie. Warto zwrócić uwagę, że w nowym zapisie § 124 [2] jako zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym na pierwszym miejscu wymienione zostały przepompownie ścieków.

Do ścieków zawierających fekalia przeznaczone są m.in. urządzenia z automatycznymi zaworami zwrotnymi zasilane energią zewnętrzną, wyposażone dodatkowo w niewielki zbiornik i pompę. Jeśli zbiornik zostanie wypełniony, włącza się pompa, która rozdrabnia elementy stałe w ściekach i tłoczy ścieki do przykanalika. Jednak urządzenia te nie zastępują przepompowni w instalacjach bez odpływu grawitacyjnego i można je stosować tylko w kanalizacji grawitacyjnej. Gdy przybory i urządzenia sanitarne (WC, pralka, natryski itp.) znajdują się poniżej poziomu zalewnia i jednocześnie tak nisko, że odpływy nie mają spadku do przykanalika, konieczne jest ich podniesienie. W tym celu stosuje się urządzenia pompowe z niewielkim zbiornikiem, który po napełnieniu automatycznie podnosi ścieki do poziomu, z którego możliwy jest dalszy ich grawitacyjny odpływ, a zabezpieczenie przed cofnięciem się ścieków stanowi lewar. To rozwiązanie jest zalecane wtedy, gdy ilość przyborów sanitarnych i ścieków jest niewielka. Oferowane są też urządzenia do swobodnego ustawienia w budynku w pomieszczeniach nieprzemarzających i podnoszenia dużej ilości ścieków zawierających fekalia i bez fekaliów, które zbierają je z instalacji położonych poniżej i gromadzą w zbiorniku. Są one wyposażane w jedną lub dwie pompy. Główne elementy składowe takich przepompowni to zbiornik z tworzywa, rzadziej ze stali nierdzewnej lub powlekanej antykorozyjnie, o pojemności od 50 do kilkuset dm3, z pneumatyczną rejestracją poziomu i otworem rewizyjnym. Wyposażony jest on w króćce przyłączeniowe i odpowietrzania oraz w zasuwę odcinającą. Sterowanie pracą pomp jest automatyczne, a w celu zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym instalacje wyposaża się w lewar. Przepompownie mogą być też montowane w specjalnych studzienkach na zewnątrz budynków.

Przydomowe przepompownie ścieków

Producenci proponują również kompletne przepompownie ścieków do zabudowy zewnętrznej, które składają się z komory retencyjnej, pompy, układu hydraulicznego i układu sterowania. Zbiorniki coraz częściej wykonywane są z polimerobetonu i tworzyw sztucznych oraz laminatów. Kształt tych lekkich zbiorników jest tak dobierany, by nie były one wypierane mimo braku obciążenia, a dno profilowane, aby nie powstawały na nim i nie zagniwały osady. Dostępne są w różnych wielkościach, gdyż przyjmuje się, że przepompownia przydomowa powinna odbierać ścieki przez 1–2 dni w razie awarii systemu.

Przepompownia w studzience

Rys. 4. Przepompownia w studzience
rys. Kessel

O niezawodności i efektywności przepompowni decydują pompy i zastosowane w nich wirniki odpowiednie do zawartości ścieków. Obecnie stosowana elektronika wykorzystuje nowoczesne sterowniki i możliwa jest zdalna kontrola pracy tych urządzeń, a nawet diagnozowanie zakłóceń i stanów alarmowych. Jednak nawet najlepsza elektronika nie zniweluje błędu, jakim jest niepoprawny dobór urządzenia, jego wielkości, przyłączy z instalacjami i siecią oraz rodzaju pomp i armatury.

Praktyka wskazuje, że optymalnym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania, odprowadzania ścieków sanitarnych i wód opadowych oraz roztopowych z danego budynku lub zespołu budynków i terenu. Trzeba ustalić obecny i planowany system odbioru ścieków, czy kanalizacja jest ogólnospławna, sanitarna, czy deszczowa. Należy też ustalić poziom zalewania i określić przeznaczenie różnych części budynku i dobrać dla nich najlepsze rozwiązania, w tym przeciwzalewowe. W przypadku wprowadzania wód deszczowych z dachów i tarasów do instalacji kanalizacyjnej istnieje duże ryzyko zalania budynków podczas intensywnych opadów.

Wprawdzie można je ograniczyć, prawidłowo prowadząc instalacje i urządzenia przeciwzalewowe, ale w pierwszym rzędzie należy poszukać innych metod odprowadzenia opadów.

Warto rozważyć zastosowanie rozwiązań rozsączających wody opadowe, gdyż może to być tańsze w eksploatacji od ponoszenia opłat za wprowadzanie wód opadowych do kanalizacji. Jednak nie zawsze można z nich skorzystać. Są bowiem tereny, na których rozwiązania takie powodują stałe podtopienia piwnic i szybką korozję oraz zagrzybienie fundamentów i ścian. Dlatego na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych lub graniczących z gruntami nieprzepuszczalnymi korzystniej jest zastosować retencję powierzchniową i ewentualne kontrolowane odprowadzenie do kanalizacji ogólnospławnej, lub deszczowej, tak aby nie przeciążać sieci.

Kolejny ważny punkt przy doborze to unikanie przyjmowania z góry określonej ilości wody opadowej jako wartości stałej bez odniesienia lokalnego. Warto też uwzględnić ewentualny wzrost ilości ścieków w wyniku modernizacji budynku lub rozbudowy czy utwardzenia terenu.

Przy sporządzaniu koncepcji odprowadzania ścieków i szczegółowego planu nie zaszkodzi na początku ustalić umiejscowienia przepompowni. Należy w miarę możliwości uwzględniać ewentualny hałas podczas jej pracy i rozprzestrzenianie się zapachów w trakcie prac konserwacyjnych. Ponadto w trakcie montażu warto zwracać uwagę na staranne wykonanie studzienki pod przepompownię oraz na głębokości dopływu, pojemność użyteczną, klasy obciążeń i wymogi związane z wodami gruntowymi.

Pompy i ich wirniki należy dobierać do spodziewanego składu ścieków, tak aby w czasie eksploatacji nie występowały kłopoty spowodowane osadami dennymi i kożuchem z tłuszczy, które mogą zagniwać i powodować przyspieszoną korozję czy zakłócenia w pracy sygnalizatorów poziomu ścieków. Osady denne usuwa się m.in. dzięki zaworom płuczącym, które zmieniają pracę pompy, tak że wykonuje ona przez kilkadziesiąt sekund w momencie załączenia funkcję mieszadła i wzbudza osad (dzięki czemu powstaje zawiesina, którą łatwo usunąć), a następnie powraca do normalnego trybu pompowania.

Stosowany jest też specjalny moduł do sterowania pracą pompy – może się ona załączać przy bardzo niskich poziomach ścieków i pracuje bardzo krótko, jednak wystarczająco, by pochwycić i przepompować kożuch. Dobór pompy do kanalizacji ciśnieniowej wymaga szczególnej uwagi, gdyż dla jej prawidłowej pracy ważny jest optymalny poziom ciśnienia. W zabudowie zwartej i na równinach zalecane jest stosowanie pomp wirowych, które mają większą wydajność, choć niższą wysokość podnoszenia niż pompy wyporowe o takiej samej mocy. Podniesienie ścieków przez pompę wirową na tę samą wysokość co za pomocą pompy wyporowej wymaga zastosowania silnika o ponaddwukrotnie większej mocy, a to wpływa nie tylko na koszt przepompowni, ale też na koszty eksploatacyjne.

Pompy wyporowe dzięki znacznej wysokości podnoszenia umożliwiają dostarczanie ścieków nie tylko wzwyż, ale także na  duże odległości, nawet do kilku kilometrów. Zalecane są zatem w zabudowie rozproszonej i znacznie zróżnicowanej wysokościowo. Warto też mieć na uwadze, że sterowanie pracą przepompowni w kanalizacji ciśnieniowej może wpływać na pracę całego systemu, np. przez rozpoznawanie stanu wzajemnego dławienia się pomp. Należy też chronić układ przed jednoczesnym włączeniem się wszystkich pomp po dłuższym zaniku napięcia.

Niektóre budynki, np. hotele, szpitale czy biurowce, wymagają szczególnych układów pompowych gwarantujących pracę ciągłą. Przepompownie wyposaża się wtedy w dwie pompy o takiej samej wydajności tłoczenia, sterowane automatycznie. Dobiera się dla nich specjalną koncepcję sterowania, tak aby np. pierwsza pompa uruchamiała się przy dolnym, a druga przy średnim poziomie włączania, a w maksymalnym punkcie powinien się uruchomić alarm. W takim układzie pompy powinny załączać się naprzemiennie. Z kolei dobór wydajności dwóch przepompowni połączonych równolegle powinien uwzględniać fakt, że nie będą one tłoczyć podwójnej ilości ścieków. Podczas pracy równoległej rzeczywisty wzrost wydajności jest przeważnie niższy niż 50%, gdyż ustala się nowy punkt pracy [6]. Dla pracy przepompowni istotne znaczenie mają też zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym. Przepompownie wyposaża się m.in. w zawory zwrotne i zasuwy odcinające. Zawór zwrotny zapobiega wstecznemu przepływowi pompowanego medium, natomiast zasuwa odcinająca pozwala zamknąć przepływ ścieków podczas prac serwisowych. Dla ochrony przed przepływem zwrotnym stosuje się również odpowiednio ułożony lewar. Jest to najskuteczniejsze rozwiązanie, o ile zostanie prawidłowo wykonane, zdarza się bowiem, że lewar jest ułożony za nisko w stosunku do poziomu zalewania lub nie jest zabezpieczony przed przemarzaniem. Również przewody tłoczne narażone na przemarzanie powinny być izolowane lub ogrzewane.

Nie zawsze najtańsze rozwiązanie będzie rozwiązaniem najbardziej ekonomicznym. Koszty inwestycyjne powinny zostać starannie przeanalizowane w kontekście planowanego okresu użytkowania i należy uwzględnić koszty eksploatacyjne: energii oraz obsługi i napraw. Przyjmuje się, że żywotność pomp wynosi ok. 15 lat, a w tym czasie koszty eksploatacyjne mogą być wielokrotnie wyższe od inwestycyjnych. Warto zatem przyjrzeć się sprawności i zwracać uwagę na niezawodność urządzeń, tak aby pracowały one bez awarii, a w razie ich wystąpienia czas naprawy był jak najkrótszy. Mogą to zaoferować producenci, którzy dysponują nie tylko towarem, ale też kompetentnym doradztwem projektowym i sprawnym serwisem posprzedażowym.

Literatura

  1. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (DzU nr 123/2006, poz. 858, ze zm.).

  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 5/2002, poz. 690, ze zm.).

  3. PN-B-01707:1992 Instalacje kanalizacyjne – Wymagania w projektowaniu.

  4. PN-EN 12056-4:2002 Systemy kanalizacji grawitacyjnej wewnątrz budynków – Część 4: Pompownie ścieków – Projektowanie układu i obliczenia.

  5. PN-EN 13564-1:2004 Urządzenia przeciwzalewowe w budynkach – Część 1: Wymagania.

  6. Priller R., Projektowanie przepompowni ścieków, Zasady i zalecenia praktyczne dotyczące projektowania i wykonania, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2008.

  7. Chlipalski J., Optymalny wybór kanalizacji, „Rynek Instalacyjny” nr 10/2006.

  8. Materiały firm: Białogon, EkoWodrol, Hydro-Vacuum, Inwap, ITT Flygt, KSB, Metalchem, Meprozet, Presskan.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski Projektowanie pompowni ścieków – wybrane zagadnienia

Projektowanie pompowni ścieków – wybrane zagadnienia Projektowanie pompowni ścieków – wybrane zagadnienia

W artykule omówiono zastosowanie obliczeń hydraulicznych do rozpoznania przyczyn nieprawidłowej pracy przepompowni ścieków. Zastosowano model numeryczny zbudowany w programie Epanet2, udostępnionym bez...

W artykule omówiono zastosowanie obliczeń hydraulicznych do rozpoznania przyczyn nieprawidłowej pracy przepompowni ścieków. Zastosowano model numeryczny zbudowany w programie Epanet2, udostępnionym bez ograniczeń co do stosowania przez Agencję Ochrony Środowiska USA. Ten dobrze znany program do obliczania sieci wodociągowych ma wiele innych zastosowań i stanowi m.in. efektywne narzędzie przeznaczone do obliczania kanalizacji ciśnieniowej. Obliczenia w nim prowadzone zajmują mało czasu i dostarczają...

dr inż. Marek Kalenik Skuteczność oczyszczania ścieków w żwirze pod drenażem rozsączającym ścieki

Skuteczność oczyszczania ścieków w żwirze pod drenażem rozsączającym ścieki Skuteczność oczyszczania ścieków w żwirze pod drenażem rozsączającym ścieki

Wiele wsi w Polsce, a także małych miast nie ma uporządkowanej gospodarki ściekowej. Najczęściej spotykaną metodą usuwania ścieków z budynków mieszkalnych i gospodarskich jest ich gromadzenie w zbiorniku...

Wiele wsi w Polsce, a także małych miast nie ma uporządkowanej gospodarki ściekowej. Najczęściej spotykaną metodą usuwania ścieków z budynków mieszkalnych i gospodarskich jest ich gromadzenie w zbiorniku bezodpływowym i wywóz samochodem asenizacyjnym do oczyszczalni ścieków, niekiedy na pole czy do rowu.

ROTH POLSKA Sp. z o.o. Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC

Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC Biologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC

Oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC znajdują zastosowanie, jeśli istnieje potrzeba odprowadzenia ścieków bytowych z gospodarstw domowych, a nie ma możliwości wybudowania centralnej lub lokalnej...

Oczyszczalnie ścieków ROTH MICRO-STEP TWINBLOC znajdują zastosowanie, jeśli istnieje potrzeba odprowadzenia ścieków bytowych z gospodarstw domowych, a nie ma możliwości wybudowania centralnej lub lokalnej oczyszczalni ścieków lub koszty inwestycji sieci kanalizacyjnej na terenach oddalonych od aglomeracji miejskich są zbyt wysokie.

Zenon Świgoń Oczyszczalnie przydomowe. Jak uzyskać dofinansowanie?

Oczyszczalnie przydomowe. Jak uzyskać dofinansowanie? Oczyszczalnie przydomowe. Jak uzyskać dofinansowanie?

Od lipca br. działa w Polsce program NFOŚiGW pn. „Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego”. W artykule scharakteryzowano jego najważniejsze...

Od lipca br. działa w Polsce program NFOŚiGW pn. „Dofinansowanie przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączeń budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego”. W artykule scharakteryzowano jego najważniejsze elementy i podano wskazówki, jak skutecznie starać się o dofinansowanie lub preferencyjne pożyczki.

Zenon Świgoń Drogie szamba

Drogie szamba Drogie szamba

W Polsce nie ma ani jednej gminy, która miałaby wdrożony system kontroli szamb, taboru asenizacyjnego i stacji zlewczych. Tylko taki system daje podstawy do pogodzenia z pozoru niespójnych regulacji zawartych...

W Polsce nie ma ani jednej gminy, która miałaby wdrożony system kontroli szamb, taboru asenizacyjnego i stacji zlewczych. Tylko taki system daje podstawy do pogodzenia z pozoru niespójnych regulacji zawartych w art. 3 dyrektywy ściekowej i art. 42 ust. 4 Prawa wodnego. Nadal obowiązują niestety plany zagospodarowania przestrzennego z nakazem wykonywania szamb bądź podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, a zapomina się o pojedynczych systemach oczyszczania (oczyszczalniach do 5 m sześć.). W gminach...

Waldemar Joniec Separatory ścieków

Separatory ścieków Separatory ścieków

Stosowanie separatorów do podczyszczania ścieków zawierających substancje ropopochodne i organiczne oraz tłuszcze nie tylko umożliwia odprowadzanie ścieków o wymaganych parametrach, ale przyczynia się...

Stosowanie separatorów do podczyszczania ścieków zawierających substancje ropopochodne i organiczne oraz tłuszcze nie tylko umożliwia odprowadzanie ścieków o wymaganych parametrach, ale przyczynia się do ochrony wód powierzchniowych oraz sprawniejszej i dłuższej eksploatacji instalacji kanalizacyjnej i nie zakłóca pracy oczyszczalni ścieków.

Zenon Świgoń Gospodarowanie ściekami dowożonymi

Gospodarowanie ściekami dowożonymi Gospodarowanie ściekami dowożonymi

Problem niewłaściwego oddziaływania ścieków dowożonych na pracę grupowych oczyszczalni ścieków jest wciąż aktualny, często mówi się też o niewłaściwym gospodarowaniu tymi ściekami. Nie można jednak analizować...

Problem niewłaściwego oddziaływania ścieków dowożonych na pracę grupowych oczyszczalni ścieków jest wciąż aktualny, często mówi się też o niewłaściwym gospodarowaniu tymi ściekami. Nie można jednak analizować tej kwestii bez odwoływania się do obowiązującego prawa.

Redakcja RI news Szkolenia WATTS SOCLA wiosna 2019

Szkolenia WATTS SOCLA wiosna 2019 Szkolenia WATTS SOCLA wiosna 2019

Firma WATTS Industries Polska serdecznie zaprasza na serię szkoleń dla projektantów z zakresu: Zawory antyskażeniowe, zwrotne, przepustnice, zawory pierwszeństwa, nadprędkości, mieszające cwu, armatura...

Firma WATTS Industries Polska serdecznie zaprasza na serię szkoleń dla projektantów z zakresu: Zawory antyskażeniowe, zwrotne, przepustnice, zawory pierwszeństwa, nadprędkości, mieszające cwu, armatura instalacji grzewczych oraz inna armatura marki SOCLA / WATTS.

Redakcja RI Urządzenia przeciwzalewowe

Urządzenia przeciwzalewowe Urządzenia przeciwzalewowe

Jedną z najczęstszych przyczyn zalania ściekami pomieszczeń położonych poniżej poziomu zalewania jest brak zasuw burzowych lub ich nieprawidłowy montaż oraz brak poprawnie wykonanych instalacji z urządzeniami...

Jedną z najczęstszych przyczyn zalania ściekami pomieszczeń położonych poniżej poziomu zalewania jest brak zasuw burzowych lub ich nieprawidłowy montaż oraz brak poprawnie wykonanych instalacji z urządzeniami przepompowującymi ścieki. Urządzenia przeciwzalewowe stosuje się tylko w kanalizacji grawitacyjnej, z naturalnym spadkiem przewodów, a w razie braku spadku do kanału należy zainstalować urządzenia przepompowujące ścieki.

EWE Armaturen Zawory antyskażeniowe EWE

Zawory antyskażeniowe EWE Zawory antyskażeniowe EWE

Istniejąca na niemieckim rynku od 1946 r. firma Wilhelm EWE Armaturen GmbH & Co KG. jest producentem armatury wodociągowej oraz gazowej. Specjalizuje się w wytwarzaniu kompletnych wodociągowych przyłączy...

Istniejąca na niemieckim rynku od 1946 r. firma Wilhelm EWE Armaturen GmbH & Co KG. jest producentem armatury wodociągowej oraz gazowej. Specjalizuje się w wytwarzaniu kompletnych wodociągowych przyłączy domowych, począwszy od nawiertek na rurociągach głównych, a skończywszy na zestawach wodomierzowych montowanych na granicy sieci zewnętrznej i instalacji wewnętrznej. Siedziba firmy oraz fabryka zlokalizowane są w Brunszwiku. Firma ma wprowadzony system jakościowy ISO 9001 potwierdzony certyfikatem...

Anna Stochaj Urządzenia przeciwzalewowe

Urządzenia przeciwzalewowe Urządzenia przeciwzalewowe

Krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu stają się charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. Skutki takich silnych opadów często bywają katastrofalne, gdyż powodują przeciążenie kanalizacji....

Krótkotrwałe, ale intensywne opady deszczu stają się charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. Skutki takich silnych opadów często bywają katastrofalne, gdyż powodują przeciążenie kanalizacji. Napierająca woda, zamiast swobodnie spływać do kanału, cofa się i wdziera do piwnic oraz innych nisko usytuowanych pomieszczeń, powodując ich zalanie, a w efekcie częściowe bądź całkowite zniszczenie.

Waldemar Joniec Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w kanalizacji

Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w kanalizacji Zabezpieczenia przed przepływem zwrotnym w kanalizacji

Pomimo coraz szerszej oferty urządzeń przeciwzalewowych i coraz doskonalszych konstrukcji stosowanie ich w Polsce nie jest powszechne. Brak zabezpieczeń przed przepływem zwrotnym w kanalizacji może doprowadzić...

Pomimo coraz szerszej oferty urządzeń przeciwzalewowych i coraz doskonalszych konstrukcji stosowanie ich w Polsce nie jest powszechne. Brak zabezpieczeń przed przepływem zwrotnym w kanalizacji może doprowadzić do dużych szkód w przypadku zalania pomieszczeń, a ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

Redakcja RI news Bezpłatne szkolenia firmy KESSEL dla instalatorów, projektantów i partnerów serwisowych

Bezpłatne szkolenia firmy KESSEL dla instalatorów, projektantów i partnerów serwisowych Bezpłatne szkolenia firmy KESSEL dla instalatorów, projektantów i partnerów serwisowych

W ramach bezpłatnych szkoleń eksperci firmy KESSEL stworzyli program obejmujący tematykę związaną z techniką odwadniania, począwszy od kompleksowych rozwiązań z zakresu odprowadzania ścieków, poprzez aktualne...

W ramach bezpłatnych szkoleń eksperci firmy KESSEL stworzyli program obejmujący tematykę związaną z techniką odwadniania, począwszy od kompleksowych rozwiązań z zakresu odprowadzania ścieków, poprzez aktualne normy aż po warsztaty praktyczne, podczas których można wykorzystywać zdobytą wiedzę teoretyczną. Poszczególne tematy szkoleniowe dopasowane są do potrzeb związanych z pracą instalatora, projektanta czy partnera serwisowego.

mgr inż. Adam Bojena, mgr inż. Jacek Chlipalski Retencja kanałowa. Obniżanie maksymalnego odpływu ścieków opadowych

Retencja kanałowa. Obniżanie maksymalnego odpływu ścieków opadowych Retencja kanałowa. Obniżanie maksymalnego odpływu ścieków opadowych

Do chwili powstania utwardzonej zlewni, jaką jest droga, dotychczasowy teren rodzimy w postaci pól uprawnych, łąk, nieużytków czy lasu charakteryzował się możliwością odbioru opadów poprzez infiltrację...

Do chwili powstania utwardzonej zlewni, jaką jest droga, dotychczasowy teren rodzimy w postaci pól uprawnych, łąk, nieużytków czy lasu charakteryzował się możliwością odbioru opadów poprzez infiltrację do gruntu, a tylko część odpływała do pobliskich rowów i rzek. Powstające wody nie tworzyły ścieków w rozumieniu Prawa wodnego, były zagospodarowywane w sposób naturalny i rzadko musiał interweniować tu człowiek.

Joanna Ryńska Cicha praca instalacji kanalizacyjnej w budynkach nowych i modernizowanych

Cicha praca instalacji kanalizacyjnej w budynkach nowych i modernizowanych Cicha praca instalacji kanalizacyjnej w budynkach nowych i modernizowanych

Wyposażenie techniczne nie może powodować większego hałasu, niż określono w normach – jest to uwarunkowane nie tylko przepisami prawa, ale także względami komfortu i zdrowia użytkowników pomieszczeń. Hałas...

Wyposażenie techniczne nie może powodować większego hałasu, niż określono w normach – jest to uwarunkowane nie tylko przepisami prawa, ale także względami komfortu i zdrowia użytkowników pomieszczeń. Hałas od kanalizacji może być szczególnie uciążliwy, bardziej niż np. zewnętrzny hałas komunikacyjny. Na rynku dostępne są rozwiązania, które pomogą skutecznie wyciszyć kanalizację zarówno wewnątrz nowego, jak i modernizowanego budynku.

Joanna Ryńska Podczyszczanie ścieków z zakładów przemysłu spożywczego i obiektów gastronomicznych

Podczyszczanie ścieków z zakładów przemysłu spożywczego i obiektów gastronomicznych Podczyszczanie ścieków z zakładów przemysłu spożywczego i obiektów gastronomicznych

W wielu obiektach powstają ścieki o składzie mogącym negatywnie wpływać na sieci i instalacje kanalizacyjne, a zwłaszcza na pracę oczyszczalni ścieków. Powinny być one zatem odseparowane lub podczyszczone...

W wielu obiektach powstają ścieki o składzie mogącym negatywnie wpływać na sieci i instalacje kanalizacyjne, a zwłaszcza na pracę oczyszczalni ścieków. Powinny być one zatem odseparowane lub podczyszczone przed odprowadzeniem do sieci. Należą do nich ścieki pochodzące z zakładów przemysłu spożywczego i z szeroko pojętej gastronomii, wymagające usunięcia tłuszczów i cukrów złożonych.

Joanna Ryńska Kanalizacja niskoszumowa – standard nowoczesnych budynków

Kanalizacja niskoszumowa – standard nowoczesnych budynków Kanalizacja niskoszumowa – standard nowoczesnych budynków

Hałas powodowany przez wyposażenie techniczne budynków, w tym instalacje kanalizacyjne, jest przez ich użytkowników odbierany jako bardziej uciążliwy niż np. zewnętrzny hałas komunikacyjny. Dlatego w projektowaniu...

Hałas powodowany przez wyposażenie techniczne budynków, w tym instalacje kanalizacyjne, jest przez ich użytkowników odbierany jako bardziej uciążliwy niż np. zewnętrzny hałas komunikacyjny. Dlatego w projektowaniu instalacji budynkowych, a zwłaszcza kanalizacji, dąży się do zapewnienia ich jak najcichszej pracy.

Szperacz Po co komu WT?

Po co komu WT? Po co komu WT?

Zdjęcie nieco nieostre, jednak dość czytelne. Jest kratka wentylacyjna. Są rury i kształtki. Chociaż nieznacznie "pomajstrowałem" z fotką, pewnie domyślicie się, jaka to instalacja :)

Zdjęcie nieco nieostre, jednak dość czytelne. Jest kratka wentylacyjna. Są rury i kształtki. Chociaż nieznacznie "pomajstrowałem" z fotką, pewnie domyślicie się, jaka to instalacja :)

Szperacz Syfon. Prosta sprawa?

Syfon. Prosta sprawa? Syfon. Prosta sprawa?

"Mimo że pracuję w branży wiele lat, to jeszcze takiego bubla nie widziałem." - tak skomentował nadesłane do nas zdjęcie p. Ryszard.

"Mimo że pracuję w branży wiele lat, to jeszcze takiego bubla nie widziałem." - tak skomentował nadesłane do nas zdjęcie p. Ryszard.

Szperacz Kanalizacja na wesoło

Kanalizacja na wesoło Kanalizacja na wesoło

Dzisiaj trochę lżejszy temat. Instalacja kanalizacyjna, która działa, ale...

Dzisiaj trochę lżejszy temat. Instalacja kanalizacyjna, która działa, ale...

Szperacz Na skrzyżowaniu

Na skrzyżowaniu Na skrzyżowaniu

Co zrobić, gdy instalacje uparcie się ze sobą krzyżują i nie chcą iść na współpracę?

Co zrobić, gdy instalacje uparcie się ze sobą krzyżują i nie chcą iść na współpracę?

Szperacz Jak instalacja wewnętrzna może "wyjść" na dwór

Jak instalacja wewnętrzna może "wyjść" na dwór Jak instalacja wewnętrzna może "wyjść" na dwór

Jak pomysłowi mogą być wykonawcy instalacji wodnych i kanalizacyjnych?

Jak pomysłowi mogą być wykonawcy instalacji wodnych i kanalizacyjnych?

Waldemar Joniec news VIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja” – relacja

VIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja” – relacja VIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne  – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja” – relacja

W dniach 8 i 9 maja 2019 r. w Zegrzu odbyła się VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pod tytułem: „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonanie, eksploatacja”. Organizatorem konferencji...

W dniach 8 i 9 maja 2019 r. w Zegrzu odbyła się VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pod tytułem: „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonanie, eksploatacja”. Organizatorem konferencji był Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Politechniki Warszawskiej.

Redakcja RI VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja"

VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja" VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja"

W dniach 9-10 maja 2019 roku w ośrodku konferencyjnym k/Warszawy odbędzie się VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt.: Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo,...

W dniach 9-10 maja 2019 roku w ośrodku konferencyjnym k/Warszawy odbędzie się VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt.: Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja. Wydarzenie organizuje Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.