RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Projektowanie pompowni ścieków – wybrane zagadnienia

Designing of wastewater pumping stations

Projektowanie pompowni ścieków
fot. Autor

Projektowanie pompowni ścieków


fot. Autor

W artykule omówiono zastosowanie obliczeń hydraulicznych do rozpoznania przyczyn nieprawidłowej pracy przepompowni ścieków. Zastosowano model numeryczny zbudowany w programie Epanet2, udostępnionym bez ograniczeń co do stosowania przez Agencję Ochrony Środowiska USA.
Ten dobrze znany program do obliczania sieci wodociągowych ma wiele innych zastosowań i stanowi m.in. efektywne narzędzie przeznaczone do obliczania kanalizacji ciśnieniowej.
Obliczenia w nim prowadzone zajmują mało czasu i dostarczają więcej informacji niż uproszczone metody oparte na tablicach prawdopodobieństwa włączenia pomp (np. metoda opracowana przez Wilo i zmodyfikowana przez Szabò).

Zobacz także

Grupa Aliaxis Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem Biblioteki BIM Grupy Aliaxis – kompletne pod każdym względem

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej...

Building Information Modelling (BIM) powoli staje się codziennością w biurach projektowych i na placach budowy. Inwestorzy, projektanci i generalni wykonawcy dostrzegli potencjał cyfryzacji, coraz chętniej wdrażając nowe technologie i procesy. Producenci materiałów i produktów budowlanych również starają się iść z duchem czasu. Niestety zbyt często „gotowość na BIM” jest upraszczana i sprowadzana do posiadania biblioteki obiektów BIM (np. rodzin Revit). Co gorsza, jakość plików i danych do pobrania...

EcoComfort Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany? Koszt budowy domu 2017 – na jaką kwotę musisz być przygotowany?

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy...

Koszty budowy domu każdego roku analizuje kilkadziesiąt tysięcy prywatnych inwestorów, którzy rozpoczynają walkę o własne cztery ściany. Jeszcze większa liczba ludzi sprawdza koszty budowy domu, bo marzy o własnym kącie. Budowa domu jest dla większości inwestorów największym wydatkiem w życiu, bo to tam właściciel planuje spędzić swoją przyszłość. Nie da się ukryć, że do budowy domu trzeba się dobrze przygotować. Wbrew pozorom inwestycja nie zaczyna się wraz z wyborem działki czy projektu – rozpocząć...

dr inż. Edmund Nowakowski Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych Metody określania obliczeniowych przepływów wody w budynkach mieszkalnych

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej....

Norma PN-92/B-01706 [1], zawierająca wzory i tabele do określania obliczeniowych przepływów wody w instalacjach wodociągowych w budynkach, została w maju 2009 r. unieważniona bez podania normy zastępczej. Wobec konieczności znalezienia innej metody obliczeniowej w artykule omówiono sposoby obliczeń wykorzystywane dotychczas w Polsce.

Modelowanie kanalizacji ciśnieniowej programem Epanet2 pozwala na symulowanie pracy sieci w czasie. Ponadto pozwala uwzględnić zróżnicowane w czasie dopływy ścieków pochodzących od różnych użytkowników kanalizacji, co stanowi istotną przewagę nad metodami obliczeń, w których dla wszystkich pompowni przyjmuje się jednakowe prawdopodobieństwo włączenia.

Wystarczy zadeklarować odpowiednio krótki krok czasowy obliczeń, np. 3 minuty, żeby możliwe było obserwowanie włączania i wyłączania pomp, napełniania i opróżniania studni kanalizacyjnych, zmienne w sieci ciśnienia i przepływy.

W artykule zwrócono także uwagę na niektóre błędy często popełniane w projektach pompowni ściekowych. Należy się spodziewać zmian w wymaganiach dotyczących kanalizacji z uwagi na zmiany klimatu [1–3]. Będzie to również dotyczyło przepompowni ścieków, nawet w kanalizacji sanitarnej, gdyż w czasie deszczu dostaje się do niej pewna ilość wody, co należy brać pod uwagę przy wymiarowaniu.

Sposób prowadzenia obliczeń

O włączeniu i wyłączeniu pomp decyduje jedynie poziom zwierciadła ścieków w komorze zbiorczej pompowni, a komenda „otwórz” i „zamknij” dowolny odcinek sieci w zależności od wysokości ciśnienia w dowolnym węźle jest jedną z kilku prostych komend stosowanych w sterowaniu pracą programu Epanet2.

W przypadku ciśnieniowej sieci kanalizacyjnej w zabudowie rozproszonej owym węzłem, w którym wysokość ciśnienia, w tym przypadku rzędna zwierciadła ścieków, decyduje o włączeniu i wyłączeniu pompy, jest studnia kanalizacyjna, w której zanurzona jest pompa.

Studnia ta modelowana jest jako zbiornik zapasowo-wyrównawczy, a więc należy w danych określić rzędną nad poziom morza osi kanału doprowadzającego ścieki oraz poziomy zwierciadeł: maksymalny i minimalny względem osi tego kanału.

Osiągnięcie poziomu maksymalnego nie oznacza zatrzymania pompy, a jeżeli dojdzie do takiej sytuacji, program prowadzić będzie obliczenia przy założeniu, że nadmiar ścieków odprowadzany jest na zewnątrz, tak jakby założony został przelew awaryjny, np. do studni rezerwowej.

To instrukcje sterujące pracą pomp mają zawierać informacje o tym, przy jakim poziomie ścieków w studni pompa ma zostać włączona, a przy jakim wyłączona. Poziom, przy którym się ona włączy, musi być niższy od maksymalnego, a wyłączenie ma nastąpić przy poziomie wyższym od minimalnego w studni.

W ten sposób, przyjmując przypadkowe poziomy zwierciadła ścieków w poszczególnych studniach na początku doby i znając dopływy do nich, możemy symulować zmienne w czasie napełnienia, opróżnienia studni kanalizacyjnych oraz zmienne w czasie przepływy przewodami ciśnieniowymi.

Jednak żeby to było możliwe, trzeba jeszcze określić dopływy do studni kanalizacyjnych. W tym celu do każdej studni wyposażonej w pompę dorysowujemy przewód doprowadzający o długości kilku metrów, średnicy ok. 1000 mm, o węźle początkowym położonym znacznie powyżej najwyższego dopuszczalnego poziomu zwierciadła ścieków w studni kanalizacyjnej, z której są one pompowane.

Następnie definiujemy rozbiór ujemny w tym węźle, czyli dopływ do niego, oraz numer rozkładu współczynników nierównomierności dopływu w poszczególnych godzinach doby. Program Epanet nie może zostać użyty do symulacji przepływów w kanałach ze swobodnym zwierciadłem ścieków, a więc obliczenia dopływu do pompowni prowadzone są przy takich danych, żeby odpływy ścieków z pobliskich zabudowań natychmiast trafiały do przepompowni.

Należy pamiętać, by w chwili rozpoczęcia obliczeń przypisać wszystkim pompom stan wyłączenia z pracy, tak aby dopiero poziomy ścieków w studniach kanalizacyjnych decydowały o kolejności włączeń.

Na rys. 1 pokazano przykład niedużej sieci kanalizacyjnej w zabudowie rozproszonej wraz z przepływami, które obliczono w pierwszym dniu symulacji numerycznej o godzinie 10:47. Na rys. 2 przedstawiono zmiany położenia zwierciadła ścieków w jednej ze studni kanalizacyjnych w pierwszym dniu symulacji numerycznej.

Do studni tej dopływały ścieki z czterech domów jednorodzinnych. Po północy studnia wyraźnie wolniej się napełniała niż w godzinach wieczornych, gdy zużycie wody było większe. Czas opróżniania studni jest nieporównywalnie krótszy od czasu jej napełniania.

Przyjęło się, że jeżeli ciśnienia w przewodach kanalizacyjnych nie przekraczają 0,3 MPa, to kanalizację klasyfikuje się jako niskociśnieniową, a w przeciwnym przypadku wysokociśnieniową.

W Polsce w ciśnieniowych systemach kanalizacyjnych stosowane są zazwyczaj pompy wirowe Wilo, Grundfos, Flygt, Jung, których charakterystyki H(Q) są na tyle łagodne, że włączenie większej liczby pomp równocześnie prowadzi do znacznego zdławienia wydajności, ciśnienia wzrastają jedynie w ograniczonym zakresie, przez co umiarkowane są wymagania wytrzymałościowe w odniesieniu do sieci.

W rezultacie ograniczony jest również wzrost prędkości przepływu przez przewody, gdy okazjonalnie włączy się równocześnie wiele pomp. Dlatego w systemach tych może w szczególnych przypadkach wystąpić konieczność okresowego płukania przewodów. 

Węgrzy w 1980 r. opracowali system z zastosowaniem pomp śrubowo-wyporowych, których charakterystyki H(Q) są bardziej strome. W wyniku tego dławienie spowodowane równoczesnym włączeniem się większej liczby pomp jest mniejsze, a skoki ciśnień i zmiany prędkości przepływu większe, dlatego system ten nie wymaga płukania przewodów. 

Na bazie pomysłu i doświadczeń węgierskich obecnie stosuje się pompy i system Presskan, popularny w Czechach i na Słowacji [8], a w Polsce stosowany sporadycznie. W gminie Kobylnica funkcjonuje sieć złożona z 730 pompowni pracujących w systemie i z pompami Presskan [8]. 

Dużą niezawodnością działania charakteryzują się stosowane w Szwecji, Danii, Norwegii i Holandii pompy i system amerykański E/One, w Polsce rzadko stosowane. Związek Gmin Dorzecza Górnej Raby i Krakowa wybudował taką sieć w Zakliczynie.

Na co zwracać uwagę 

W przypadku pompowni wody w centrum zainteresowania są: wysokość podnoszenia, wydajność, współczynnik sprawności i wymagana wartość wysokości ciśnienia bezwzględnego na doprowadzeniu w króćcu ssawnym pompy. Przy pompowaniu ścieków bez rozdrabniarek dochodzi dodatkowy parametr, którym jest prześwit wirnika, czyli średnica kuli, która może przejść przez pompę. 

Jeżeli pompa obsługuje pojedynczy budynek jednorodzinny, średnica tej kuli może wynosić 30–50 mm, ale już dla kilku domów powinna osiągnąć wartość 55–65 mm, a dla większych pompowni do 80 mm, chyba że pompy wyposażone są w rozdrabniarki. 

Zatrzymanie pompy następuje zazwyczaj z powodu okręcenia szmat czy nici wokół osi wirnika – jest to bardziej prawdopodobne przy mniejszej mocy silnika i prześwicie wirnika. W droższych wykonaniach możliwe jest monitorowanie mocy pobieranej przez pompy i gdy przekracza ona wyraźnie przeciętną wartość, planuje się wyprzedzające czyszczenie przed zatrzymaniem wirnika.

Zamiast wybierać pompy z dużym prześwitem wirnika, można stosować droższe rozwiązania z rozdrabniarkami, a zanieczyszczenia włókniste wyłapywać wcześniej w łapaczach, zawierających często kolce, na których zatrzymywane są włókna. W ten sposób w zabudowie rozproszonej stosowane mogą być systemy o najmniejszych średnicach wewnętrznych przewodów tłocznych 40 mm, a w niektórych rozwiązaniach nawet 32 mm. 

Obecnie rozpowszechnione jest stosowanie pomp z rozdrabniaczami. Możliwość zastosowania małych prześwitów wirnika pompy ułatwia jej skonstruowanie z wyższym współczynnikiem sprawności. 

Ważny jest całkowity koszt zakupu, montażu, energii i konserwacji pompy i często opłaca się kupić pompę droższą, ale zużywającą mniej energii. Koszty te kształtuje w dużej mierze projektant, przyjmując liczbę i rodzaj montowanych agregatów pompowych. Bardzo dobrym, ale niestety drogim rozwiązaniem jest stosowanie tłoczni.

W zabudowie rozproszonej występuje problem dużych spadków hydraulicznej linii ciśnienia i niekiedy konieczność stosowania przepompowni. Duże opory przepływu wynikają z faktu, że we wzorze Darcy’ego–Weisbacha średnica wewnętrzna przewodu znajduje się w mianowniku. 

Częste problemy stwarzają zawory zwrotne. W pompach ściekowych są to zwykle zawory z wulkanizowanymi metalowymi kulami. Zawory zwrotne charakteryzują się stałym współczynnikiem oporów miejscowych dopiero po przekroczeniu granicznej wartości przepływu, powyżej której armatura zamykająca (kula, klapa) przyjmuje położenie, przy którym zawór jest całkowicie otwarty. 

 

Wcześniej wartość współczynnika oporów miejscowych maleje wraz ze wzrostem przepływu od wartości bardzo dużych aż do wartości nominalnej dla danego zaworu. Ponieważ pompy pracują w różnych układach, zmieniają się ich wydajności.

Trudność może sprawiać taki dobór średnic i zaworów, żeby odpowiednie zawory zwrotne w czasie pracy pomp pozostawały zawsze całkowicie otwarte. To wymaganie wymusza duże wartości prędkości przepływu w przewodach tłocznych wewnątrz pompowni. 

Pompy ściekowe w małych pompowniach obsługujących sieć ciśnieniową w rozproszonej zabudowie jednorodzinnej są zanurzone w ściekach, ale w większych pompowniach zazwyczaj stosuje się rozwiązanie instalacji suchej w pomieszczeniu przylegającym do czerpni ścieków. 

Nawet jeżeli zwierciadło tych ścieków zlokalizowane jest niewysoko ponad wlotem do pompy, i tak w przewodzie ssawnym zapewne wystąpi podciśnienie, a więc konfuzor, którym przechodzimy z większej średnicy przewodu ssawnego na średnicę króćca, musi być w tym przypadku niesymetryczny, tak aby uniknąć tworzenia się kieszeni powietrznej.

Jeżeli wystąpi kawitacja, może bardzo szybko zniszczyć wirnik pompy. Możliwość jej powstania ocenia się na podstawie porównania dostępnej nadwyżki wysokości ssania NPSHav powyżej wysokości, przy której doszłoby do wrzenia, z wymaganą wartością NPSHr (którą określa producent, jako funkcję wydajności Q):

gdzie:
(pd – pv)/rg – różnica wysokości ciśnienia atmosferycznego nad zwierciadłem ścieków w zbiorniku i ciśnienia wrzenia przy danej temperaturze ścieków;
vd2/2g – wysokość prędkości w króćcu ssawnym pompy;
Hs – różnica wysokości pomiędzy osią króćca ssawnego i położeniem zwierciadła ścieków w zbiorniku; może przyjmować wartości ujemne, o ile zwierciadło ścieków jest zlokalizowane powyżej króćca ssawnego pompy;
Dhs – wysokość hydraulicznych strat ciśnienia wywołanych oporami ruchu;
p – ciśnienie;
r – gęstość;
g – przyspieszenie ziemskie;
v– prędkość przepływu w króćcu ssawnym pompy.

Im wyższa jest temperatura ścieków, tym mniejsza wartość NPSHav. Wymagana przez producentów wielkość NPSHr jest funkcją wydajności pompy i przyjmuje wartości wyraźnie większe, gdy Q jest znacznie wyższe lub niższe od wartości nominalnej Qnom. Zatem najczęściej należy sprawdzić w wariantowych obliczeniach, czy nie wystąpią przypadki takiej konfiguracji pracujących pomp, przy których wartość NPSHr na tyle wzrośnie, że zajdzie obawa wystąpienia kawitacji.

Pompy ustawia się tak, by zminimalizować liczbę włączeń. Zatem jeżeli w pompowni mamy przykładowo trzy pompy, to pierwsza włącza się przy poziomie ścieków w zbiorniku h1max i wyłącza przy osiągnięciu poziomu h1min, przy czym oczywiście h1max > h1min. Druga pompa powinna się włączyć do pracy po uzyskaniu przez ścieki poziomu h2max > h1max, a trzecia po uzyskaniu poziomu h3max > h2max > h1max.

Pompy nie powinny się wyłączać dokładnie przy takim samym położeniu zwierciadła ścieków – żeby nie potęgować efektu uderzenia hydraulicznego, powinien być spełniony warunek h1min ¹ h2min ¹ h3min. Urządzenia powinny pracować nie tylko w rezerwie gorącej, ale być również równomiernie eksploatowane w długim przedziale czasowym.

Oznacza to, że jeżeli z uwagi na mały dopływ ścieków ich poziom spadł poniżej h1min, co spowodowało wyłączenie pompy pierwszej, to pompie pierwszej przypisane zostaną nastawienia pompy drugiej h2max, h2min, a pompie drugiej wartości h1max, h1min pompy pierwszej. 

 

W ten sposób dochodzi do zamiany ról i teraz pompa druga pracuje w sposób ciągły, a pierwsza dorywczo. Gdy druga pompa stanie, ze względu na obniżenie zwierciadła ścieków poniżej poziomu minimalnego, to zamieni się rolami z pompą trzecią. 

Część producentów wykonuje pompy w wariancie do instalacji poziomej i pionowej. Każde z ustawień pomp ma zalety i wady. Ustawienie pionowe pozwala zaoszczędzić miejsce w pompowni, ale pompa postawiona jest na kolanie, a więc wyżej niż w pozycji poziomej, co najczęściej wymaga podniesienia minimalnego poziomu ścieków w komorze zbiorczej pompowni.

Często wersja pionowa pompy różni się od wersji poziomej sposobem wymiany oleju, na co należy zwrócić szczególną uwagę. Jeżeli projektant poda w specyfikacji wersję poziomą, a przewidzi w projekcie montaż pionowy, lub przeciwnie, to do wymiany oleju może się okazać niezbędny demontaż pompy, co stanowi utrudnienie nie do przyjęcia przez użytkownika pompowni i może spowodować dotkliwe konsekwencje finansowe wynikające z konieczności przebudowy połączeń. 

Zainstalowanie pompy w niewłaściwej pozycji powoduje również dezorientację co do wielkości wymaganej wartości NPSHr, która została określona przez producenta dla innych warunków pracy. 

Specyfika uderzenia hydraulicznego

Ze względu na technologię produkcji przewody o małych średnicach mają zazwyczaj naddatek nośności w stosunku do potrzeb, oprócz tego występują w nich duże opory hydrauliczne na długości, a problem uderzenia hydraulicznego zazwyczaj nie jest tak znaczący jak w przewodach o większych średnicach. 

W dużych układach pompowych z pompami odśrodkowymi ich uruchamianie rozpoczyna się przy zamkniętej przepustnicy na przewodzie tłocznym, która następnie powoli się otwiera. Przed wyłączeniem pompy postępuje się przeciwnie – najpierw wolno zamyka przepustnicę, a dopiero później wyłącza pompę. 

W ten sposób nie tylko unikamy uderzenia hydraulicznego, ale w chwili włączenia pompy zmniejszamy również pobór mocy, gdyż pompy odśrodkowe stosowane w przepompowniach sieciowych pobierają mniej energii przy małych przepływach i dużych wysokościach podnoszenia, a pobór prądu w chwili załączenia jest znacznie większy niż w czasie ustabilizowanej pracy.

Inny jest pobór mocy dla pomp transportujących ścieki w dużych ilościach przy małych wysokościach podnoszenia. Tak duże układy pompowe spotykane są w kanalizacji rzadko, oprócz przypadków przerzucania wód deszczowych przez wały do rzeki. Również w oczyszczalniach ścieków podnosi się je zawsze na początku na niedużą wysokość, żeby umożliwić grawitacyjny przepływ przez wszystkie urządzenia, często stosowane są też podnośniki ślimakowe. 

Przed dużymi oczyszczalniami stosuje się pompy wirowe, ale konstrukcja ich wirników przy małych wysokościach podnoszenia i dużych przepływach jest inna, charakteryzują się one odmiennymi wyróżnikami szybkobieżności i nie mają charakterystyk statycznych. 

Często stosownymi obiektami kanalizacyjnymi w Polsce są przepompownie ścieków z najniższego miejsca w zlewni do oczyszczalni. W przeciwieństwie do sieci wodociągowych, z których należy zaopatrzyć w wodę odbiorców mieszkających na najwyższych kondygnacjach budynków, ciśnienia w przewodzie kanalizacyjnym, którym przerzucamy ścieki do oczyszczalni, są małe i w czasie ujemnej fazy uderzenia hydraulicznego łatwo może dojść do powstania w nich podciśnienia. 

Jest to zjawisko groźne wówczas, gdy spadek ciśnienia jest aż tak znaczny, że dochodzi do rozerwania strugi ścieków. Przy powracającej fali nadciśnienia dojdzie do nałożenia się efektu uderzenia hydraulicznego z mechanicznym uderzeniem o siebie dwóch strumieni ścieków, co wywołuje kolejne uderzenie hydrauliczne. 

Efekt złożenia się razem tych działań jest trudny do przewidzenia i dlatego należy przyjąć jako sztywną zasadę, by nie dopuszczać w czasie uderzenia ujemnego do zbyt dużego podciśnienia. 

W jednym z miast pod Krakowem zmodernizowano oczyszczalnię ścieków i projektant, technolog ścieków, podjął się na końcu procesu inwestycyjnego dodatkowego zadania, którym było przetransportowanie ścieków z najniższego punktu zlewni do oczyszczalni. Długość rurociągu wynosiła niecałe 500 m, a wysokościowo trasa przebiegała tak, jak to pokazano na rys 3. 

Projektant zdecydował się na przewody PVC o średnicy 400 mm, łączone kielichowo. Wiedział, że w najwyższych punktach (A oraz C) należy umieścić odpowietrzniki/napowietrzniki, a w najniższych (B) spusty. Nie przewidział żadnych urządzeń przeciwuderzeniowych i nawet nie przeprowadził szacunkowych obliczeń zmian ciśnienia w czasie ujemnego uderzenia wprost według starej teorii Allieviego–Żukowskiego. 

Popełnił przy tym dwa błędy projektowe. Jednym z nich było poprowadzenie rurociągu ciśnieniowego od przepompowni aż do samej oczyszczalni ścieków. Na szczycie drugiego pagórka, w punkcie C, powinna zostać zlokalizowana studnia rozprężna i dalszy przepływ powinien się odbywać grawitacyjnie. 

Przeprowadzenie przewodu ciśnieniowego od punktu C do oczyszczalni ścieków powoduje, że przy najmniejszym nawet uderzeniu ujemnym w rurociągu w okolicy przewyższenia C powstaje podciśnienie. Gdy jest ono znacznie wyższe od absolutnego ciśnienia wrzenia ścieków, układ pracuje prawidłowo, ale gdy spada na tyle, żeby do wrzenia doszło, strumień ulega rozerwaniu, a uderzenie przebiega w sposób trudny do obliczenia. 

Niewłaściwy był również dobór materiału. Polichlorek winylu jest tańszy od polietylenów i polipropylenu i do tego bardziej wytrzymały, ale jednocześnie kruchy i w wydaniu europejskim łączony kielichowo na uszczelki elestomerowe lub gumowe. 

W przypadku powstania dużego podciśnienia nie jest pewne, czy uszczelka nie będzie wciągnięta do środka kielicha, chociaż należy przyznać, że w tym przypadku tego rodzaju awaria nie wystąpiła. W USA oprócz tradycyjnego PVC produkowane są przewody ze zgrzewalnego polichlorku winylu i takie połączenia są bardziej niezawodne w przypadku powstania podciśnień. 

 

Po uruchomieniu pompowni wyłączono pompy i rurociąg pękł na strzępy tuż przy pompowni i w bezpośredniej bliskości punktu C. Dokonano wymiany rur i powtórzono eksperyment z identycznym skutkiem.

Projektant przesłał list do producenta z zapytaniem, jakiej wielkości podciśnienia są dopuszczalne w produkowanych przez niego przewodach. W odpowiedzi otrzymał zalecenie, by cały przewód wymienić, gdyż po przejściu uderzenia hydraulicznego z przekroczeniem dopuszczalnego podciśnienia zmieniła się struktura materiału, przez co utracił on wymagane własności mechaniczne.

Jak wykazały badania wytrzymałościowe przeprowadzone na Politechnice Świętokrzyskiej, materiał pod względem wytrzymałości odpowiadał specyfikacji producenta i normom międzynarodowym, a zastrzeżenie o utracie własności mechanicznych było zapewne podyktowane ostrożnością producenta, który obawiał się procesu, gdyby deklarowane przez niego wymagania wytrzymałościowe nie zostały spełnione. 

W tej sytuacji projektant zwrócił się do producenta zaworów przeciwuderzeniowych z prośbą o zwymiarowanie ich wielkości i otrzymał od inwestora środki na ich zakup.

Zawory przeciwuderzeniowe, w przeciwieństwie do wymaganych zaworów bezpieczeństwa, otwierają się już w trakcie gwałtownego obniżenia ciśnienia. Dzięki temu są otwarte, gdy powraca uderzenie w postaci fali podwyższonego ciśnienia. 

Zawory bezpieczeństwa działają zbyt wolno, gdyż uderzenie w samej wodzie rozchodzi się tak szybko jak dźwięk, a więc z prędkością ponad 1500 m/s, a w przewodach z żeliwa szarego i stali od 1000 do 1400 m/s, natomiast z polietylenów od 199 do 319 m/s, z PVC od 288 do 444 m/s, a z GRP od 330 do 640 m/s [6].

Szybkość rozchodzenia się fali ciśnienia w czasie uderzenia hydraulicznego zależy od modułu sprężystości materiału, z którego wykonany jest przewód, grubości ściany i średnicy przewodu. Jednak niektórzy producenci rur GRP zalecają w katalogach przyjmowanie prędkości przesuwania się fali ciśnienia 400 m/s dla wszystkich swoich przewodów.

Po założeniu zwymiarowanych przez producenta zaworów przeciwuderzeniowych uderzenie zostało opanowane i awarie przestały występować.

Naprężenia ścinające

Odkładanie się osadów w przewodach zależy od wartości naprężeń ścinających t na granicy przewód–przepływające ścieki [5, 7]. Naprężenia te muszą być większe dla starych osadów kohezyjnych [4]. Ich wartość oblicza się ze wzoru:

gdzie:
ρ – gęstość ścieków;
g – przyspieszenia ziemskie;
S – spadek hydrauliczny;
d – średnica wewnętrzna przewodu.

Naprężenia ścinające poniżej 1,8 N/msą niedopuszczalnie małe. W literaturze często przyjmuje się wartość 2,4 N/m2 jako wymaganą dla ścieków bytowo-gospodarczych – powinna ona wystąpić co najmniej raz na dobę [5]. Warunki transportu osadu zależą między innymi od właściwości fizycznych zawiesin i promienia hydraulicznego, a więc od średnicy przewodu ciśnieniowego, a dla kanałów grawitacyjnych od ich kształtu, wielkości i napełnienia względnego. Nie ma jednej uniwersalnej prędkości samooczyszczania, gdyż i ona zależy od promienia hydraulicznego kanału [7].

Wnioski

Ogólnie dostępny program Epanet nadaje się do symulowania czasowo-przestrzennej pracy ciśnieniowej sieci kanalizacyjnej, a przewidziane w nim instrukcje sterowania pompami są wystarczające dla opisu warunków włączania się i wyłączania poszczególnych agregatów w zależności od poziomu ścieków w czerpni.

Przy przepompowywaniu ścieków z najniżej położonego miejsca w zlewni do oczyszczalni należy zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo rozerwania strugi w ujemnej fazie uderzenia hydraulicznego. Z uwagi na niższe ciśnienia i wyższe temperatury niebezpieczeństwo to jest wyższe w przewodzie kanalizacyjnym ciśnieniowym niż przy transporcie wody pitnej.

W obliczeniach hydraulicznych pompowni ścieków złożonych z kilku agregatów pompowych należy rozważyć różne scenariusze współpracy, zwracając baczną uwagę na to, czy w każdym z nich dojdzie do pełnego otwarcia zaworów zwrotnych i czy nie wystąpi znacznie wyższa od zakładanej wymagana wysokość ciśnienia na wlocie do króćca ssawnego pomp. Wysokość ta jest funkcją wydajności pompy. Współczynniki oporów miejscowych dla częściowo otwartych zaworów są znacznie większe niż przy pełnym otwarciu, a praca tych zaworów dla zbyt małych prędkości przepływu może być niestabilna.

Ocenę warunków transportu osadów w kanalizacji ciśnieniowej i grawitacyjnej można przeprowadzić z uwagi na wartości naprężeń ścinających na granicy ściana przewodu–ścieki. Nie istnieje jedna uniwersalna prędkość samooczyszczania przewodów, gdyż jest ona uzależniona m.in. od promienia hydraulicznego, a więc od wielkości i napełnienia kanału.

Literatura

1. Dąbrowski W., Bąk J., W jaki sposób będą się zmieniały systemy kanalizacyjne? Część I Zmiany dotychczasowe, „Instal” nr 2/2013.
2. Dąbrowski W., Bąk J., W jaki sposób będą się zmieniały systemy kanalizacyjne? Część II Prognoza trendu zmian, „Instal” nr 5/2013.
3. Dąbrowski W., Wody deszczowe sąsiada. Część I Najlepsza praktyka zarządzania, „Instal” nr 11/2011.
4. Dąbrowski W., Storage of ammonia in old sewer sediments, „Lakes & Reservoirs: Research and Management” No. 5/2000.
5. Dąbrowski W., Piaseczny G., Numerical simulation of domestic wastewater sewer performance, „Lakes & Reservoirs: Research and Management” No. 5/2000.
6. Dąbrowski W., Kwietniewski M., Miłaszewski R., Morga B., Starzyński J., Szatkiewicz K., Tłoczek M., Wichrowska B., Wysocki L., Zasady doboru rozwiązań materiałowo-konstrukcyjnych do budowy przewodów wodociągowych, Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie, Bydgoszcz, 2011.
7. Nalluri C., Dąbrowski W., Need for new standards to prevent deposition in wastewater sewers, „Journal of Environmental Engineering”, ASCE, 5 (120)/1994.
8. Trzyna J., Rozwój kanalizacji ciśnieniowej, „Przegląd Komunalny” nr 3 (162)/2005.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Bogdan Majka Eksploatacja studzienek kanalizacyjnych (cz. 1)

Eksploatacja studzienek kanalizacyjnych (cz. 1) Eksploatacja studzienek kanalizacyjnych (cz. 1)

W artykule przedstawiono doświadczenia z eksploatacji studzienek w kilku gminnych sieciach kanalizacyjnych. Część poruszanych zagadnień dotyczy również całych sieci kanalizacyjnych jako kompleksowych systemów...

W artykule przedstawiono doświadczenia z eksploatacji studzienek w kilku gminnych sieciach kanalizacyjnych. Część poruszanych zagadnień dotyczy również całych sieci kanalizacyjnych jako kompleksowych systemów odprowadzania ścieków.

Redakcja RI Odprowadzanie ścieków. Urządzenia przeciwzalewowe i przepompownie

Odprowadzanie ścieków. Urządzenia przeciwzalewowe i przepompownie Odprowadzanie ścieków. Urządzenia przeciwzalewowe i przepompownie

Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu....

Praktyka wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem jest opracowanie koncepcji całkowitego odwadniania i odprowadzania ścieków sanitarnych, wód opadowych i roztopowych z danego budynku i przyległego terenu. Należy przy tym ustalić obecny i planowany system odbioru ścieków (w zależności od rodzaju sieci kanalizacyjnej – ogólnospławnej, sanitarnej czy deszczowej) oraz poziom zalewania i określić przeznaczenie poszczególnych części budynku, by dobrać dla nich optymalne urządzenia, m.in. przeciwzalewowe.

dr inż. Artur Dudziak Przepustnice – przegląd konstrukcji

Przepustnice – przegląd konstrukcji Przepustnice – przegląd konstrukcji

W artykule porównano kilka popularnych rozwiązań konstrukcyjnych najważniejszych elementów przepustnic międzykołnierzowych centrycznych stosowanych w układach przesyłu wody oraz ścieków komunalnych.

W artykule porównano kilka popularnych rozwiązań konstrukcyjnych najważniejszych elementów przepustnic międzykołnierzowych centrycznych stosowanych w układach przesyłu wody oraz ścieków komunalnych.

Zenon Świgoń Drogie szamba

Drogie szamba Drogie szamba

W Polsce nie ma ani jednej gminy, która miałaby wdrożony system kontroli szamb, taboru asenizacyjnego i stacji zlewczych. Tylko taki system daje podstawy do pogodzenia z pozoru niespójnych regulacji zawartych...

W Polsce nie ma ani jednej gminy, która miałaby wdrożony system kontroli szamb, taboru asenizacyjnego i stacji zlewczych. Tylko taki system daje podstawy do pogodzenia z pozoru niespójnych regulacji zawartych w art. 3 dyrektywy ściekowej i art. 42 ust. 4 Prawa wodnego. Nadal obowiązują niestety plany zagospodarowania przestrzennego z nakazem wykonywania szamb bądź podłączenia się do sieci kanalizacyjnej, a zapomina się o pojedynczych systemach oczyszczania (oczyszczalniach do 5 m sześć.). W gminach...

Redakcja RI Sanitarne systemy instalacyjne

Sanitarne systemy instalacyjne Sanitarne systemy instalacyjne

Stelaże instalacyjne umożliwiają projektantom dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a instalatorom ułatwiają montaż urządzeń sanitarnych. Z kolei użytkownicy...

Stelaże instalacyjne umożliwiają projektantom dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a instalatorom ułatwiają montaż urządzeń sanitarnych. Z kolei użytkownicy mogą dzięki nim korzystać z estetycznych i łatwych do utrzymania w czystości łazienek i toalet.

Waldemar Joniec Separatory ścieków

Separatory ścieków Separatory ścieków

Stosowanie separatorów do podczyszczania ścieków zawierających substancje ropopochodne i organiczne oraz tłuszcze nie tylko umożliwia odprowadzanie ścieków o wymaganych parametrach, ale przyczynia się...

Stosowanie separatorów do podczyszczania ścieków zawierających substancje ropopochodne i organiczne oraz tłuszcze nie tylko umożliwia odprowadzanie ścieków o wymaganych parametrach, ale przyczynia się do ochrony wód powierzchniowych oraz sprawniejszej i dłuższej eksploatacji instalacji kanalizacyjnej i nie zakłóca pracy oczyszczalni ścieków.

Jerzy Kosieradzki Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim Instalacja wodno-kanalizacyjna w budynku wysokim

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce,...

W przypadku instalacji w budynkach wysokich jednym z najważniejszych zadań projektantów jest prawidłowe ustalenie stref i ich zasilania w wodę i ciepło oraz odprowadzania ścieków. Jak to wygląda w praktyce, można się przekonać na przykładzie koncepcji instalacji wod-kan dla budynku o wysokości 176 m (z 54 kondygnacjami nadziemnymi). Projekt instalacji wykonali inżynierowie Jacek Wierzbicki i Sławomir Sawicki z biura projektów Pol-Con Consulting.

Zenon Świgoń Gospodarowanie ściekami dowożonymi

Gospodarowanie ściekami dowożonymi Gospodarowanie ściekami dowożonymi

Problem niewłaściwego oddziaływania ścieków dowożonych na pracę grupowych oczyszczalni ścieków jest wciąż aktualny, często mówi się też o niewłaściwym gospodarowaniu tymi ściekami. Nie można jednak analizować...

Problem niewłaściwego oddziaływania ścieków dowożonych na pracę grupowych oczyszczalni ścieków jest wciąż aktualny, często mówi się też o niewłaściwym gospodarowaniu tymi ściekami. Nie można jednak analizować tej kwestii bez odwoływania się do obowiązującego prawa.

Michał Andrzejewski Szczelność kanalizacji

Szczelność kanalizacji Szczelność kanalizacji

Zastanawiające jest to, że w żadnych aktach prawnych kwestia odpowiedzialności nie jest w zasadzie sformułowana wprost. Jeśli jednak spojrzymy na nieszczelną kanalizację jako na źródło zanieczyszczeń gleby...

Zastanawiające jest to, że w żadnych aktach prawnych kwestia odpowiedzialności nie jest w zasadzie sformułowana wprost. Jeśli jednak spojrzymy na nieszczelną kanalizację jako na źródło zanieczyszczeń gleby i wód gruntowych oraz przyczynę zmian stosunków wodnych, to sytuacja zaczyna wyglądać poważnie. Warto zacytować kilka obowiązujących aktów prawnych, ocenę ich wymowy pozostawiając czytelnikom.

dr inż. Florian Piechurski Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan Ochrona przed hałasem w instalacjach wod-kan

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka...

Ochrona przed hałasem w budynku ma bardzo ważne znaczenie dla samopoczucia i zdrowia mieszkańców. Dlatego szczególnie w budownictwie mieszkaniowym, hotelach, szkołach, szpitalach i biurowcach akustyka instalacji wymaga szczególnej uwagi. W przeciwieństwie do elementów budowlanych statycznych – w instalacjach, armaturze i innym wyposażeniu instalacji zachodzą procesy dynamiczne.

PENTAIR WATER POLSKA SP. Z O.O. Nowe pompownie ścieków do zabudowy wewnątrz budynku Jung Pumpen

Nowe pompownie ścieków do zabudowy wewnątrz budynku Jung Pumpen Nowe pompownie ścieków do zabudowy wewnątrz budynku Jung Pumpen

Nowe Compli 1100 E jest kompaktowym urządzeniem z dwiema pompami. Dzięki niewielkim wymiarom zbiornika jest on szczególnie łatwy i wygodny w instalacji. Liczne opcje podłączenia umożliwiają łatwy i elastyczny...

Nowe Compli 1100 E jest kompaktowym urządzeniem z dwiema pompami. Dzięki niewielkim wymiarom zbiornika jest on szczególnie łatwy i wygodny w instalacji. Liczne opcje podłączenia umożliwiają łatwy i elastyczny montaż. Wysokość wlotu można płynnie regulować w zakresie od 180 do 250 mm. Sprawne silniki pomp prądu zmiennego z obudową ze stali nierdzewnej spoczywają na żeliwnych pierścieniach, które nadają systemowi szczególną stabilność i zapewniają cichą pracę.

Waldemar Joniec Pompownie ścieków

Pompownie ścieków Pompownie ścieków

Pompownie ścieków są podstawowym elementem sieci transportu ścieków w nowoczesnej gospodarce wodno‑ściekowej. Przetłaczają ścieki do głównych kolektorów kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej lub tłocznej...

Pompownie ścieków są podstawowym elementem sieci transportu ścieków w nowoczesnej gospodarce wodno‑ściekowej. Przetłaczają ścieki do głównych kolektorów kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej lub tłocznej (ciśnieniowej). Nowoczesne przepompownie to zwarte i kompletne urządzenia wyposażane w zależności od zadań, jakie się im stawia.

opr. red. Ochrona przed zalaniem i cofaniem się ścieków

Ochrona przed zalaniem i cofaniem się ścieków Ochrona przed zalaniem i cofaniem się ścieków

Przy projektowaniu instalacji kanalizacyjnej i instalacji odprowadzania wód opadowych należy uwzględnić ryzyko przepływu zwrotnego. Instalacje te powinny być projektowane i montowane w taki sposób, żeby...

Przy projektowaniu instalacji kanalizacyjnej i instalacji odprowadzania wód opadowych należy uwzględnić ryzyko przepływu zwrotnego. Instalacje te powinny być projektowane i montowane w taki sposób, żeby eliminowały ryzyko zalania budynku lub posesji. Obowiązek zastosowania takich zabezpieczeń spoczywa na inwestorze, a nie na odbiorcy ścieków.

Joanna Ryńska Pompy do ścieków

Pompy do ścieków Pompy do ścieków

Pompy do przetłaczania wody brudnej i ścieków są wykorzystywane nie tylko w dużych rozwiązaniach infrastrukturalnych (jak przepompownie czy oczyszczalnie), wspierają także instalację grawitacyjną bezpośrednio...

Pompy do przetłaczania wody brudnej i ścieków są wykorzystywane nie tylko w dużych rozwiązaniach infrastrukturalnych (jak przepompownie czy oczyszczalnie), wspierają także instalację grawitacyjną bezpośrednio w obiektach lub odprowadzają z nich ścieki do instalacji ciśnieniowej.

Damian Żabicki Pompy i przepompownie do ścieków

Pompy i przepompownie do ścieków Pompy i przepompownie do ścieków

O zastosowaniu konkretnej pompy do ścieków decyduje przede wszystkim jej konstrukcja. Z kolei przepompownie ścieków znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie wykonanie kanalizacji grawitacyjnej jest trudne,...

O zastosowaniu konkretnej pompy do ścieków decyduje przede wszystkim jej konstrukcja. Z kolei przepompownie ścieków znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie wykonanie kanalizacji grawitacyjnej jest trudne, a czasami nawet niemożliwe.

Redakcja RI Urządzenia przeciwzalewowe

Urządzenia przeciwzalewowe Urządzenia przeciwzalewowe

Jedną z najczęstszych przyczyn zalania ściekami pomieszczeń położonych poniżej poziomu zalewania jest brak zasuw burzowych lub ich nieprawidłowy montaż oraz brak poprawnie wykonanych instalacji z urządzeniami...

Jedną z najczęstszych przyczyn zalania ściekami pomieszczeń położonych poniżej poziomu zalewania jest brak zasuw burzowych lub ich nieprawidłowy montaż oraz brak poprawnie wykonanych instalacji z urządzeniami przepompowującymi ścieki. Urządzenia przeciwzalewowe stosuje się tylko w kanalizacji grawitacyjnej, z naturalnym spadkiem przewodów, a w razie braku spadku do kanału należy zainstalować urządzenia przepompowujące ścieki.

dr inż. Marcin Janczak Pompa do ścieków - sztuka kompromisu

Pompa do ścieków - sztuka kompromisu Pompa do ścieków - sztuka kompromisu

O wyborze pompy powinny decydować przede wszystkim trzy czynniki – niezawodność, sprawność i cena urządzenia.

O wyborze pompy powinny decydować przede wszystkim trzy czynniki – niezawodność, sprawność i cena urządzenia.

dr inż. Mieczysław Łuźniak Pompownie ścieków – dobór i rozmieszczenie pomp

Pompownie ścieków – dobór i rozmieszczenie pomp Pompownie ścieków – dobór i rozmieszczenie pomp

Projektując pompownie kanalizacyjne, należy dążyć zarówno do poprawy wskaźników energetycznych transportu ścieków w systemie, zwiększenia niezawodności pracy zastosowanych pomp, jak i zmniejszenia negatywnego...

Projektując pompownie kanalizacyjne, należy dążyć zarówno do poprawy wskaźników energetycznych transportu ścieków w systemie, zwiększenia niezawodności pracy zastosowanych pomp, jak i zmniejszenia negatywnego oddziaływania obiektów tego typu na środowisko.

Dipl.-Ing. Roland Priller Projektowanie przepompowni ścieków

Projektowanie przepompowni ścieków Projektowanie przepompowni ścieków

Pomimo istnienia obszernych regulacji technicznych dotyczących przepompowni ścieków, serwisanci stale zgłaszają problemy związane z zabudową tych urządzeń. Zdarza się, że przepompownie stosowane są tam,...

Pomimo istnienia obszernych regulacji technicznych dotyczących przepompowni ścieków, serwisanci stale zgłaszają problemy związane z zabudową tych urządzeń. Zdarza się, że przepompownie stosowane są tam, gdzie nie są konieczne i odwrotnie – nie są zastosowane, gdzie pod względem technicznym są niezbędne. Przyczyną jest często nieprzestrzeganie obowiązujących standardów technicznych w połączeniu z niedostateczną wymianą informacji pomiędzy osobami odpowiedzialnymi za projektowanie struktury naziemnej,...

dr inż. Edmund Nowakowski Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych Oddziały odnowy biologicznej w hotelach uzdrowiskowych

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje...

W ostatnim półwieczu zmienił się znacznie zakres usług świadczonych przez hotele, zwłaszcza  w miejscowościach uzdrowiskowych. Poza zapewnieniem noclegów i wyżywieniem zaczęto  organizować konferencje oraz udostępniać różne formy wypoczynku, zarówno dla gości  hotelowych, jak i dla klientów zewnętrznych. Wiele z tych hoteli ma oddziały odnowy  biologicznej. W artykule przedstawione są propozycje, w jaki sposób rozwiązać działalność  takich zakładów.

Zenon Świgoń Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie...

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

dr inż. Piotr Krzysztof Tuz Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych Przygotowanie i rozliczanie c.w.u. w węzłach grupowych

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie...

Problem opomiarowania węzłów grupowych jest złożony i może doprowadzić do błędów przy doborze urządzeń pomiarowych, to zaś spowoduje kłopoty z rozliczaniem ciepła i ustaleniem rzeczywistej stawki za podgrzanie wody. W artykule zawarto uwagi dotyczące projektowania i eksploatacji węzłów grupowych, pozwalające na wydłużanie okresu ich bezawaryjnej pracy i zwiększanie niezawodności pomiarów.

Waldemar Joniec Stelaże łazienkowe

Stelaże łazienkowe Stelaże łazienkowe

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

Zastosowanie stelaży instalacyjnych w łazienkach pozwala na dużą dowolność w projektowaniu pomieszczeń i niekonwencjonalne aranżowanie wnętrz, a także ułatwia montaż urządzeń sanitarnych i utrzymanie czystości.

dr inż. Jerzy Dylewski Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1) Uprawnienia budowlane w branży instalacji sanitarnych (cz. 1)

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich...

Uzyskanie uprawnień do samodzielnego wykonywania funkcji technicznych w budownictwie nie jest obecnie proste. Poza dyskusją, zdaniem autora, pozostaje jednak stwierdzenie, że uprawnienia są dla wszystkich „budowlańców”, a więc także reprezentujących branżę instalacji sanitarnych, kwestią być albo nie być na budowlanym rynku zawodowym. W części pierwszej artykułu autor dokonuje przeglądu regulacji prawnych dotyczących uprawnień budowlanych na przestrzeni lat oraz obecne wymagania w tym zakresie, w...

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.