RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Pompownie ścieków – dobór i rozmieszczenie pomp

Sewage pumping stations – selection and location of pumps

Fragment miejskiej oczyszczalni ścieków w Wieluniu

Fragment miejskiej oczyszczalni ścieków w Wieluniu

Projektując pompownie kanalizacyjne, należy dążyć zarówno do poprawy wskaźników energetycznych transportu ścieków w systemie, zwiększenia niezawodności pracy zastosowanych pomp, jak i zmniejszenia negatywnego oddziaływania obiektów tego typu na środowisko.

Zobacz także

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie...

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie zapewniające użytkownikowi najwyższą jakość i skuteczność działania przy znacznie ograniczonych kosztach operacyjnych.

HAP Armatura HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał...

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał Internet w poszukiwaniu tańszych produktów, bo Twoja oferta wydawała się nieatrakcyjna. Albo czekała Cię godzina tłumaczeń, bo wujek Google podpowiedział mu, co będzie dla niego najlepsze, oczywiście nie uwzględniając podstawowych parametrów, przez co nie do końca była to dobra opcja... Montaż zaplanowany,...

RESAN pracownia projektowa Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Pompownie ścieków z tzw. mokrą komorą wlotową i suchą komorą pompową wymagają znacznie większej powierzchni w porównaniu z pompowniami wyposażonymi w pompy zatapialne. Z tych względów w niekonwencjonalnych (ciśnieniowych) systemach kanalizacji ściekowej buduje się obecnie wyłącznie pompownie wyposażone w pompy zatapialne, instalowane w zagłębionych w gruncie komorach – studniach zbiorczych [1, 3, 4, 5]. Klasyczne konstrukcje pompowni stosuje się nadal w dużych grawitacyjno-pompowych systemach kanalizacji rozdzielczej czy też ogólnospławnej, gdzie pełnią funkcję pośrednich pompowni ścieków [1, 4, 11, 13].

Ściekowe pompy zatapialne pracują często w złożonych systemach kanalizacyjnych składających się z kilkudziesięciu współpracujących ze sobą pompowni. Pompownie te zlokalizowane są przeważnie na rozległym terenie. Wymaga się od nich przede wszystkim bezawaryjnej pracy, przy możliwie ograniczonej obsłudze zainstalowanych pomp i znajdujących się w nich instalacji. Specyfika pompowania ścieków w stosunku do transportu czystej wody jest zdecydowanie bardziej złożona z uwagi na znajdujące się w cieczy zanieczyszczenia stałe i gazy.

Postęp techniczny pozwala na produkcję zatapialnych pomp ściekowych z wirnikami przeznaczonymi do pompowania ścieków z różnymi rodzajami zanieczyszczeń [4, 5, 7, 9, 10, 14]. Obecnie, praktycznie dla każdego rodzaju zanieczyszczeń w ściekach, możliwy jest dobór właściwej pompy ściekowej z charakterystycznym typem wirnika.

Podstawowym kryterium doboru pomp ściekowych do danego układu pompowego, oprócz bezawaryjnego pompowania ścieków z zanieczyszczeniami, pozostaje nadal praca z wysoką sprawnością w całym możliwym zakresie. Projektując pompownie kanalizacyjne, należy dążyć zarówno do poprawy wskaźników energetycznych transportu ścieków w systemie, zwiększenia niezawodności pracy zastosowanych pomp, jak i zmniejszenia negatywnego oddziaływania tego typu obiektów na środowisko.

Zasady doboru pomp w pompowniach

Wybór właściwej pompy w układzie pompowym powinien się opierać na minimalizacji wszystkich kosztów poniesionych przez użytkownika w całym okresie eksploatacji – LCC [2]. Na łączny koszt składają się: koszty inwestycyjne zakupu urządzeń i instalacji (wraz z kosztami spłaty kredytów zaciągniętych na ich zakup), koszty poniesione na wszystkie prace instalacyjne (budowlane, elektryczne oraz hydrauliczne) oraz koszty eksploatacyjne (bieżącej obsługi, energii elektrycznej zużytej do napędu pomp, przeglądów i remontów oraz usuwania skutków awarii). Istotną częścią jest także koszt zakupu energii do napędu zespołów pompowych.

Duże przepompownie ścieków, z uwagi na bardzo dużą nierównomierność czasową dopływu strumieni objętości (wydajności) ścieków Q do systemu, projektuje się przeważnie jako wielopompowe [1, 3, 9, 10, 12]. Liczbę przyjętych pomp (i) w projektowanych pompowniach należy przyjmować w zależności od:

  • rzeczywistego, charakterystycznego dla danego systemu kanalizacyjnego stosunku Qmax do Qmin,
  • nachylenia charakterystyki przepływu przyjętych pomp Hi = f(Qi),
  • kształtu charakterystyki strat hydraulicznych sieci kanalizacyjnej, w której pracują pompy Δh = f(Q).

Projektując pompownie wielopompowe, można przyjmować liczbę pomp (i) o zarówno identycznych parametrach pracy Hi = f(Qi), jak i różnych, tj. większe o charakterystyce HB = f(Q) lub mniejsze o charakterystyce HA = f(Q).

Pompy o różnych parametrach pracy

Przeanalizujmy zasadę doboru urządzeń dla pompowni dwupompowej, w której dobrano dwie pompy różniące się charakterystykami przepływu i pracujące w różnych układach pompowych. Jako podstawowe kryterium doboru przyjmijmy zużycie energii elektrycznej koniecznej do napędu pomp dla przepompowania tej samej ilości ścieków [9].

Zużycie energii elektrycznej przez pompę w ciągu roku można obliczyć z zależności:

E = PS · t

gdzie:

E – roczne zużycie energii elektrycznej, kWh;

Ps – moc pobierana z sieci elektrycznej przez silnik napędowy, kW;

t – roczny czas pracy pompy, h.

Moc silnika napędowego:

Ps = PWS

gdzie:

Pw – moc na wale pompy;

μs – sprawność silnika napędowego.

Moc na wale pompy wynosi:

gdzie:

γ – ciężar właściwy ścieków, N/m3;

H – wysokość podnoszenia pompy, m;

Q – strumień objętości pompy, m3/s;

ηc – sprawność całkowita pompy.

Roczne zużycie energii obliczyć można z zależności:

    Dla uproszczenia analizy przyjmijmy, że ciężar właściwy ścieków, sprawność pompy i silnika napędowego mają stałą wartość. Wówczas roczne zużycie energii E jest proporcjonalne do iloczynu H, Q i t.

Kształt charakterystyki hydraulicznej sieci ma zasadnicze znaczenie z uwagi na zużycie energii (rys. 9).

Przeanalizujmy dwie pompy, mniejszą HA = f(Q) i większą HB = f(Q), współpracujące z trzema typami charakterystyk sieci: płaską (bez strat Δh = Hg – wg rys. 1a), typową Δh1 = f(Q) (wg rys. 1b) oraz stromą Δh2 = f(Q) (wg rys. 1c).

Załóżmy też, że strumień objętości mniejszej pompy QA będzie równy średniemu dopływowi ścieków do przepompowni Qin śr oraz równy QB/2.

W pierwszym przypadku (wg rys. 1a – bez strat hydraulicznych sieci) większa pompa B przepompuje identyczny strumień objętości QB jak pompa mniejsza A w czasie dwukrotnie krótszym. Zużycie energii w obu przypadkach będzie jednakowe, ponieważ QA = QB/2.

Z uwagi na koszt eksploatacji dla sieci o płaskich charakterystykach (tylko wysokość geometryczna) nie ma znaczenia, którą pompę, mniejszą czy większą, przyjmiemy w przepompowni.

Jeżeli chcemy uzyskać równomierny dopływ strumienia ścieków np. do oczyszczalni, wskazane jest przyjęcie kilku pomp mniejszych (licząc się z obniżoną sprawnością całkowitą dla pomp mniejszych).

W drugim przypadku [wg rys. 1b – sieć hydrauliczna o typowej charakterystyce Δh1 = f(Q)] zużycie energii dla pompy większej QB będzie dwukrotnie większe niż dla pompy mniejszej QA.

Jeżeli przyjmiemy jedną pompę B (o strumieniu QB = Qin śr), należy się wówczas liczyć ze znacznym wzrostem zużycia energii (do 100%) w stosunku do wariantu z dwiema pompami A (o QA = Qin śr).

W trzecim przypadku [wg rys. 1c – sieć hydrauliczna o stromej charakterystyce dla znacznych strat Δh2 = f(Q)], przyjmując jedną większą pompę B (o QB = Qin śr), w stosunku do wariantu z dwoma pompami A (o QA = Qin śr) zużycie energii będzie jeszcze większe (w analizowanym przypadku wzrośnie o ok. 300%).

Z przeprowadzonej analizy można wyprowadzić praktyczne wnioski dla projektantów pompowni:

  • jeżeli wysokość geometryczna (Hg) wynosi więcej niż 2/3 wysokości tłoczenia pomp (H), to dla danej sieci kanalizacyjnej powinno się dobierać pompy o tej samej wielkości,
  • jeżeli wysokość geometryczna (Hg) wynosi mniej niż 2/3 wysokości tłoczenia pomp (H), to dla danej sieci kanalizacyjnej powinno się dobierać pompy o różnych wielkościach.
Parametry różnych pomp

Rys. 1. Parametry współpracy dwóch różnych pomp A i B z siecią o charakterystyce: a) płaskiej, b) typowej, c) stromej

Pompy identyczne

Większość pompowni ścieków wyposaża się w identyczne pompy o tych samych parametrach pracy, włączane równolegle do współpracy wraz ze zwiększającym się napływem ścieków do pompowni. Z uwagi na koszty inwestycyjne należy ograniczać liczbę pomp w pompowni do niezbędnego minimum (maks. 4 szt.). W pompowniach z większą liczbą identycznych pomp czynnych ich parametry pracy będą się zmieniały w zależności od charakterystyki przepływu, liczby pracujących pomp oraz charakterystyki układu pompowego [1, 3].

Na przedstawionych na rys. 2a, rys. 2b, rys. 2c i rys. 2d wykresach zobrazowano nieliniowe zmiany parametrów działania pompowni – odnośnie do wysokości tłoczenia H i strumienia objętości (wydajności) Q, a także nieliniowe zmiany parametrów poszczególnych pomp – Qi, Hi, przy kolejnym załączaniu pomp i = 1, 2, 3 i 4 do wspólnej równoległej pracy.

Przykładowo na rys. 2 parametry pracy pompy (Qi, Hi) wynoszą odpowiednio Q1 = 167,4 m3/h, H1 = 12,4 m; Q2 = 153,8 m3/h, H2 = 15,7 m; Q3 = 137,0 m3/h, H3 = 19,4 m oraz Q4 = 120,7 m3/h, H4 = 22,6 m.

Załączenie do pracy równoległej drugiej pompy powoduje zwiększenie wydajności pompowni o ok. 45,5%, trzeciej – o 25,1%, a czwartej – już tylko o 14,8%. Ponadto zmiana parametrów pracy pomp Hi, Qi w zależności od liczby pracujących urządzeń uwzględniać powinna kształt charakterystyki hydraulicznej (tzw. przepływność) sieci, do której tłoczone są ścieki.

Parametry pracy przepompowni

Rys. 2. Zmiany parametrów pracy przepompowni ścieków (Hp, Qp) i poszczególnych pomp (Hi, Qi) w zależności od liczby równocześnie załączonych urządzeń (i)

Na rys. 3 przedstawiono zmiany parametrów pracy identycznych pomp współpracujących z dwiema różnymi sieciami kanalizacyjnymi Δh = f(Q) oraz Δh’ = f(Q).

Parametry pracy pomp Qi’, Hi’ współpracujących z siecią o charakterystyce bardziej „stromej”  Δh’ = f(Q) wynoszą odpowiednio: Q1’= 144,0 m3/h, H1’= 17,9 m; Q2’= 121,1 m3/h, H2’= 22,6 m; Q3’= 97,7 m3/h, H3’= 26,5 m oraz Q4’= 80,5 m3/h, H4’= 28,8 m. W tym przypadku włączenie do pracy równoległej drugiej pompy powoduje zwiększenie wydajności pompowni o 40,4%, trzeciej – o 17,4%, a czwartej – już tylko o 9,0%.

Parametry pracy pomp

Rys. 3. Parametry pracy pomp w zależności od liczby załączonych urządzeń dla dwóch charakterystyk hydraulicznych sieci kanalizacyjnej

Dobierając pompy pracujące w ściekowej pompowni wielopompowej, należy pamiętać, żeby przyjmować urządzenia o wysokiej sprawności maksymalnej, tj. pompy do ścieków wyposażone w wirniki jedno- lub wielokanałowe [3, 4, 13]. Prawidłowy dobór tych pomp powinien uwzględniać nie tylko wartość sprawności maksymalnej ηmax, ale także wartości rzeczywistych sprawności pracujących urządzeń w całym zakresie ich współpracy równoległej w systemie dla i = 1; 2; 3 i 4 (rys. 4).

Zgodnie z ogólnymi zasadami doboru pomp dopuszczalny spadek sprawności Δμ powinien się mieścić w zakresie od 10 do 15% ηmax.

Zmiany sprawności pomp

Rys. 4. Zmiany sprawności pomp η w zależności od liczby równocześnie załączonych urządzeń (i) przy ich równoległej pracy

Rozmieszczenie pomp w studniach zbiorczych

Projektując pompownie ścieków zagłębione w gruncie z mokrą komorą studni zbiorczej, należy zapewnić:

  • odpowiednie gabaryty dostosowane do wymaganej objętości retencyjnej, przyjętej z uwagi na dobrane pompy i ich sposób sterowania,
  • poprawne hydrauliczne zasilanie pomp ściekami,
  • brak stref zalegania osadów na dnie,
  • dwustronną szczelność,
  • odporność na ścieki i wody gruntowe,
  • odporność na występowanie znacznej siły wyporu pod działaniem wód gruntowych,
  • dużą sztywność konstrukcji oraz możliwość mocowania pomp i instalacji do jej dna i ścian bocznych,
  • dostateczną przestrzeń do montażu i obsługi bieżącej pomp i instalacji.

Wymiary studni pompowni, w której montuje się pompy ściekowe, wynikają przede wszystkim z wymaganej objętości retencyjnej [1, 3, 9]. Objętość ta jest niezbędna z uwagi na nierównomierny dopływ ścieków do pompowni oraz przerywaną pracę przyjętych w systemie pomp.

Przy częstych rozruchach urządzeń temperatura uzwojeń ich silników napędowych znacznie wzrasta w chwili załączenia do pracy z uwagi na zwiększony pobór prądu z sieci.

Zasady wyznaczania wymaganej objętości retencyjnej (czynnej – Vcz) w zależności od nierównomierności dopływu strumienia ścieków (Q), dopuszczalnej liczby cykli załączeń pomp w trakcie godziny (1/Tmin), liczby zainstalowanych pomp w pompowni (i) i sposobu sterowania ich pracą przedstawiono w artykułach [1, 3]. Ponadto pompy zatapialne w przepompowniach ścieków powinny być tak zamocowane do dna studni, żeby zapewnić ich niezawodne działanie w każdych warunkach pracy, bezpieczną obsługę, możliwie najkrótsze prowadzenie rurociągów w obiekcie oraz ewentualną rozbudowę pompowni (małe koszty inwestycyjne).

Przyjęte gabaryty komory pompowej powinny zapewniać ciągły ruch ścieków w całej jej objętości (żeby nie dochodziło do zalegania zanieczyszczeń na dnie) oraz właściwie zasilanie strumieniem ścieków poszczególnych pomp (bez zasysania powietrza do króćców ssących pomp) [9, 12].

Dłuższe zaleganie osadów na dnie studni, w przerwach pomiędzy kolejnymi cyklami pompowania ścieków, prowadzi do ich zagniwania, a tym samych do wydzielania się szkodliwych zapachów – odorów (najczęściej siarkowodoru) [4, 5].

Wielkość studni pompowni, jej kształt, pochylenie dna oraz rozmieszczenie poszczególnych zespołów pompowych w komorze ma zasadniczy wpływ na uciążliwość pracy tego typu obiektów zlokalizowanych w terenie zurbanizowanym.

Projektując pompownie ściekowe zlokalizowane w bezpośrednim pobliżu ludzi, dla zmniejszenia ich uciążliwości należy instalacje tłoczne poszczególnych pomp wyposażać w zawory płuczące (rozruchowe). Na rys. 5 pokazano zasadę pracy takiego hydrodynamicznego zaworu płuczącego (typ 490), który nie wymaga zasilania zewnętrznego [11].

Przepływ ścieków w momencie załączenia pompy do pracy przedstawiono na rys. 5a. Przez pewien czas (20–50 sekund) pompa kieruje, poprzez otwartą dyszę zaworu, silny strumień ścieków na zalegający na dnie studni osad, powodując jego uniesienie i wymieszanie.

Po zakończeniu rozruchu wypływ ścieków przez zawór do studni zostaje odcięty i ścieki wraz z zanieczyszczeniami stałymi kierowane są do instalacji tłocznej (rys. 5b).

Przepływ ścieków schemat

Rys. 5. Przepływ ścieków przez pompę i zawór płuczący [11]: a) w czasie jej rozruchu, b) w czasie pompowania załączonych urządzeń (i) przy ich równoległej pracy

Pompownie walcowe

W pompowniach ścieków przeznaczonych do małych i średnich systemów kanalizacyjnych studnie zbiorcze, z uwagi na minimalizację kosztów budowy, wykonuje się zazwyczaj w kształcie walca zagłębionego w gruncie [4, 7, 10]. Ściany studni, dna oraz płyty górnej wykonywane są najczęściej z betonu (żelbetu), rzadziej z polimeru lub polimerobetonu.

W małych pompowniach przeznaczonych do pracy w systemach kanalizacji bytowej montuje się w studni przeważnie jedną pompę czynną, a pompę rezerwową umieszcza w magazynie.

W średniej wielkości pompowniach grupowych, z uwagi na zapewnienie niezawodności działania systemu, należy instalować dwie pompy – jedną czynną i jedną rezerwową. Pompa rezerwowa może być wówczas włączana okresowo do pracy w przypadkach gwałtownego i niespodziewanego napływu ścieków do pompowni.

Dobieramy konstrukcję pomp w wersji stacjonarnej, ze stopą mocowaną do dna studni. Instalację tłoczną, wykonaną ze stali nierdzewnej lub żeliwa, także montujemy na stałe do króćca tłocznego stopy. Wymaga ona niezależnego podparcia na dnie lub ścianie bocznej studni albo zawieszenia na jej płycie górnej.

Indywidualna instalacja tłoczna pompy powinna mieć zawór zwrotny i zawór zaporowy. W pompowni ścieków, gdy pompy nie mają zaworów płuczących, należy bezwzględnie stosować znaczne (45–60o) nachylenie dna w kierunku króćców ssących pomp (dla stworzenia odpowiednich warunków hydraulicznych przy dnie). Wzmożona turbulencja cieczy z zanieczyszczeniami pływającymi w strefie zasysania pomp pozwala na ich skuteczne usunięcie w czasie pompowania ścieków.

Dla walcowych studni zbiorczych jedno- lub dwupompowych pompowni rozmieszczenie pomp (i podstawowe wymiary komór pompowych) można przyjmować według wytycznych firm (np. [10] – rys. 6 i tab. 1). Montaż pomp w studniach retencyjnych pompowni należy zawsze wykonywać według zaleceń zawartych w DTR producenta urządzeń.

Zabudowa pomp schemat

Rys. 6. Przykłady zabudowy pomp w studniach walcowych [10]

Wymiary zabudowy pomp

Tabela 1. Zalecane przez jednego z producentów wymiary zabudowy pomp w studniach walcowych [10]

Pompownie prostopadłościenne

W przypadku dużych pompowni ścieków – o kształcie prostopadłościennym – możliwe są dwa sposoby doprowadzenia ścieków do komory pompowej [6, 8, 9]. Wlot ścieków może się znajdować w ścianie czołowej (rys. 7) lub bocznej studni (rys. 8).

Rozmieszczenie pomp schemat

Rys. 7. Rozmieszczenie pomp w przepompowni prostopadłościennej dla wlotu ścieków usytuowanego w ścianie czołowej [9]

Rozmieszczenie pomp schemat

Rys. 8. Rozmieszczenie pomp w przepompowni prostopadłościennej dla bocznego wlotu ścieków [9]: u góry) wlot usytuowany powyżej dna komory, u dołu) wlot usytuowany przy dnie komory

W obu przypadkach zaleca się, żeby ścieki dopływające rurociągiem grawitacyjnym nie dopływały bezpośrednio do komory pompowej, ale były kierowane najpierw do komory wlotowej. Oddzielona część wlotowa od komory pompowej ma za zadanie odpowietrzenie ścieków i reguluje prędkość ich dopływu do poszczególnych pomp. W tym celu w dnie komory wlotowej, naprzeciw poszczególnych pomp, znajdują się prostokątne otwory przelewowe. Minimalny poziom ścieków w komorze pomp musi sięgać na taką wysokość, by otwory przelewowe w dnie komory wlotowej zawsze były zalane. Górna krawędź ściany działowej pomiędzy komorami umieszczona naprzeciw rury wlotowej powinna wystawać ponad jej oś (rys. 7).

Minimalna szerokość komory wlotowej i wysokość ściany działowej uzależnione są od średnicy rury wlotowej. Szerokość komory wlotowej powinna być tak dobrana, by ścieki przy prędkości w rurze wlotowej rzędu 1,0–1,5 m/s trafiały w pionową ścianę działową. Przy mniejszych prędkościach wypływu, ok. 0,7 m/s, strumień ścieków powinien spływać na pochyloną część dna komory wlotowej

Jeżeli poziom ścieków w komorze wlotowej jest wysoki, pływający w ściekach kożuch i skratki przelewają się do komory pompowej przez ściankę działową (na części przelewowej). Dno komory pompowej powinno być nachylone w kierunku króćców ssawnych pomp pod kątem ok. 8–10°.

Podstawy dużych pomp zatapialnych montuje się zwykle na podwyższonych fundamentach. Pompy montowane na takich fundamentach zapewniają dostateczną wymaganą odległość ich otworów ssących od dna komory, a tym samym prawidłowe warunki dopływu ścieków do urządzeń, nawet przy bardzo dużym przepływie.

Innym rozwiązaniem prostopadłościennych komór pompowni ścieków, koniecznym ze względu na miejscowe warunki prowadzenia sieci kanalizacyjnej, są studnie z bocznym wlotem ścieków. Na rys. 8-góra przedstawiono pompownię czteropompową z rurą wlotową znajdującą się powyżej dna komory wlotowej. Natomiast na rys. 8-dół pokazano przypadek takiej studni z rurą wlotową usytuowaną przy dnie pompowni. W obu przypadkach w pompowni wydzielono komorę wlotową oddzieloną od komory pompowej ścianą działową. Rozwiązanie to w stosunku do rozwiązania z wlotem czołowym nie różni się zasadniczo pod względem wymaganych gabarytów.

Według zaleceń Hydraulic Institute Standards [6, 8, 9] duże prostopadłościenne pompownie wyposażone w pompy zatapialne należy projektować z uwzględnieniem wymaganych minimalnych wymiarów (A–F) komory wlotowej i komory pomp.

Na rys. 9 przedstawiono warunki wzajemnego rozmieszczenia czterech pomp w komorze pompowej oraz ukształtowania jej dna z uwagi na zapewnienie właściwego dopływu ścieków.

Diagram minimalnych wymiarów

Rys. 9. Diagram do wyznaczania minimalnych wymiarów dużych prostopadłościennych przepompowni ścieków [9]

Podsumowanie

W artykule omówiono zasady doboru zatapialnych pomp ściekowych pracujących w różnych systemach kanalizacji ciśnieniowej. Zaprezentowano zasady doboru pomp w zależności od kształtu charakterystyki sieci kanalizacyjnej z uwagi na minimalizację zużycia energii elektrycznej. Przedstawiono minimalne wymagane wymiary studni zbiorczych walcowych i prostopadłościennych pompowni ścieków działających w systemach kanalizacji grawitacyjno-pompowej oraz ciśnieniowej. Opisano właściwe rozmieszczenie poszczególnych pomp w studniach pompowni z uwagi na ich poprawne hydrauliczne działanie.

Literatura

  1. Łuźniak M., Kotowski A., Zasady wymiarowania przepompowni ścieków wyposażonych w pompy zatapialne, konferencja naukowo-techniczna „Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych”, Ustroń 2014.
  2. Holzhuter H., Główne czynniki kształtujące koszty LCC układów pompowych, „Pompy Pompownie” nr 11/2000.
  3. Łuźniak M., Wymagana retencja w studniach zbiorczych przepompowni ścieków bytowo-gospodarczych i przemysłowych, konferencja naukowo-techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonanie, eksploatacja”, Dębe k. Warszawy 2015.
  4. Weismann D., Komunalne przepompownie ścieków, Wyd. Seidel-Przywecki, Warszawa 2001.
  5. Bagieński J., Lokalne pompownie wodociągowe i kanalizacyjne, konferencja naukowo-techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonanie, eksploatacja”, Dębe k. Warszawy 2015.
  6. Smith P.N., Highway Stormwater Pump Station Desing, raport nr FHWA-NHI-01-007, U.S. Department of Transportation, „Hydraulic Engineering Circular” nr 24, 2001.
  7. ATV A134E Projektowanie i budowa małych pompowni ścieków, Gfa, Hennef 2000.
  8. MDOT, Pump Station Hydraulic Design Example, Drainage Manual, Michigan 2006.
  9. ITT FLYGT, Poradnik projektanta – projektowanie i wymiarowanie stacji pomp, Wyd. ITT FLYGT, Warszawa 1993.
  10. KSB Pompy i Armatura, Wskazówki do poprawnego projektowania przepompowni wyposażonych w pompy zatapialne, Wyd. KSB Pompy i Armatura Sp. z o.o., Warszawa 2000.
  11. Materiały katalogowe firmy Flygt, Zawory płuczące 4901, 4910, www. xylemwatersolutions.com.
  12. Jankowski F., Pompownie i urządzenia hydroforowe, Arkady, 1968.
  13. Strączyński M. i in., Podręcznik eksploatacji pomp w wodociągach i kanalizacji, Wyd. Seidel-Przywecki, Warszawa 2007.
  14. Kotowski A., Podstawy bezpiecznego wymiarowania odwodnień terenów. Tom I i II, Wyd. Seidel-Przywecki, Warszawa 2015.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

inż. Martyna Cieniawska, dr inż. Agnieszka Malesińska Hydranty – wymagania prawne i podstawowe parametry hydrauliczne

Hydranty – wymagania prawne i podstawowe parametry hydrauliczne Hydranty – wymagania prawne i podstawowe parametry hydrauliczne

W artykule podjęto próbę przybliżenia wymagań stawianych budynkom mieszkalnym pod kątem wyposażenia ich w zawory hydrantowe i hydranty oraz związanych z hydrantami zewnętrznymi. W obowiązujących przepisach...

W artykule podjęto próbę przybliżenia wymagań stawianych budynkom mieszkalnym pod kątem wyposażenia ich w zawory hydrantowe i hydranty oraz związanych z hydrantami zewnętrznymi. W obowiązujących przepisach znaleźć można wiele niejasności, które z punktu widzenia projektanta mogą być przyczyną błędów projektowych.

Redakcja RI Jak dobrać zestaw hydroforowy?

Jak dobrać zestaw hydroforowy? Jak dobrać zestaw hydroforowy?

Zestawy hydroforowe służą do podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach i sieciach. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego urządzenia, warto rozważyć kilka czynników.

Zestawy hydroforowe służą do podnoszenia ciśnienia wody w instalacjach i sieciach. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego urządzenia, warto rozważyć kilka czynników.

dr inż. Agnieszka Ludwińska, dr inż. Joanna Paduchowska Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków

Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków

Analiza zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze wykazuje, że wodą deszczową można zastąpić około połowę wody pitnej. Pozwala to znacząco ograniczyć zużycie wody pitnej, a jednocześnie zredukować ilość...

Analiza zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze wykazuje, że wodą deszczową można zastąpić około połowę wody pitnej. Pozwala to znacząco ograniczyć zużycie wody pitnej, a jednocześnie zredukować ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji.

mgr inż. Katarzyna Skrzypiec, dr hab. inż. Magdalena Gajewska Oczyszczalnie hydrofitowe dla miejscowości turystycznej – studium przypadku

Oczyszczalnie hydrofitowe dla miejscowości turystycznej – studium przypadku Oczyszczalnie hydrofitowe dla miejscowości turystycznej – studium przypadku

Jak wynika z analizy, systemy hydrofitowe sprawdzają się na obszarach, na których występują duże wahania dopływu ścieków do oczyszczalni. Znaczna zmienność obciążeń hydraulicznych oraz ładunkami zanieczyszczeń...

Jak wynika z analizy, systemy hydrofitowe sprawdzają się na obszarach, na których występują duże wahania dopływu ścieków do oczyszczalni. Znaczna zmienność obciążeń hydraulicznych oraz ładunkami zanieczyszczeń ogranicza możliwość zastosowania w małych miejscowościach turystycznych innych technologii oczyszczania ścieków.

mgr inż. Kamil Świętochowski Korelacja szumu wycieku na przewodach wodociągowych żeliwnych i stalowych – przykłady

Korelacja szumu wycieku na przewodach wodociągowych żeliwnych i stalowych – przykłady Korelacja szumu wycieku na przewodach wodociągowych żeliwnych i stalowych – przykłady

Aktywna kontrola wycieków jest ważnym elementem procesu obniżania strat wody w sieci wodociągowej. Poszukiwanie i lokalizacja miejsca awarii na sieci powinny się rozpocząć jak najszybciej od momentu jej...

Aktywna kontrola wycieków jest ważnym elementem procesu obniżania strat wody w sieci wodociągowej. Poszukiwanie i lokalizacja miejsca awarii na sieci powinny się rozpocząć jak najszybciej od momentu jej powstania. Jedną z metod jest korelacja szumu wycieku.

mgr inż. Katarzyna Skrzypiec, mgr inż. Aleksandra Bejnarowicz, dr hab. inż. Magdalena Gajewska Rozwiązania gospodarki ściekowej na obszarach niezurbanizowanych. Małe oczyszczalnie ścieków zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju

Rozwiązania gospodarki ściekowej na obszarach niezurbanizowanych. Małe oczyszczalnie ścieków zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju Rozwiązania gospodarki ściekowej na obszarach niezurbanizowanych. Małe oczyszczalnie ścieków zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju

Tematem artykułu jest oczyszczanie ścieków bytowych na terenach o rozproszonej zabudowie. Omówiono dostępne technologie oczyszczania stosowane dla małych jednostek osadniczych. Scharakteryzowano i porównano...

Tematem artykułu jest oczyszczanie ścieków bytowych na terenach o rozproszonej zabudowie. Omówiono dostępne technologie oczyszczania stosowane dla małych jednostek osadniczych. Scharakteryzowano i porównano pod względem ekonomicznym możliwe do zastosowania na takich obszarach rozwiązania gospodarki ściekowej, w tym małe, lokalne oczyszczalnie ścieków pracujące w technologii złóż hydrofitowych.

Damian Żabicki Pompy i przepompownie do ścieków

Pompy i przepompownie do ścieków Pompy i przepompownie do ścieków

O zastosowaniu konkretnej pompy do ścieków decyduje przede wszystkim jej konstrukcja. Z kolei przepompownie ścieków znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie wykonanie kanalizacji grawitacyjnej jest trudne,...

O zastosowaniu konkretnej pompy do ścieków decyduje przede wszystkim jej konstrukcja. Z kolei przepompownie ścieków znajdują zastosowanie w miejscach, gdzie wykonanie kanalizacji grawitacyjnej jest trudne, a czasami nawet niemożliwe.

mgr inż. Anna Lempart, dr inż. Joanna Wyczarska-Kokot Bilans jakości wody dla wybranego obiektu basenowego

Bilans jakości wody dla wybranego obiektu basenowego Bilans jakości wody dla wybranego obiektu basenowego

Bezpieczeństwo oraz komfort użytkowników pływalni zależą przede wszystkim od parametrów jakości wody, warunków przepływu w nieckach basenów, prawidłowej eksploatacji stacji oczyszczania wody oraz instalacji...

Bezpieczeństwo oraz komfort użytkowników pływalni zależą przede wszystkim od parametrów jakości wody, warunków przepływu w nieckach basenów, prawidłowej eksploatacji stacji oczyszczania wody oraz instalacji ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji w budynku pływalni.

dr inż. Agnieszka Ludwińska, dr inż. Joanna Paduchowska Analiza opłacalności wykorzystania systemu odzysku ścieków szarych w budynku mieszkalnym

Analiza opłacalności wykorzystania systemu odzysku ścieków szarych w budynku mieszkalnym Analiza opłacalności wykorzystania systemu odzysku ścieków szarych w budynku mieszkalnym

Zagospodarowanie wód szarych może być nie tylko inicjatywą proekologiczną, ale również inwestycją służącą obniżeniu kosztów eksploatacyjnych. Nie ma w Polsce wymagań prawnych i systemu zachęt do budowy...

Zagospodarowanie wód szarych może być nie tylko inicjatywą proekologiczną, ale również inwestycją służącą obniżeniu kosztów eksploatacyjnych. Nie ma w Polsce wymagań prawnych i systemu zachęt do budowy takich układów oraz wytycznych do ich projektowania, można jednak w tym celu wykorzystać normy i przepisy innych krajów UE.

dr inż. Marek Kalenik, dr inż. Piotr Wichowski, mgr inż. Dariusz Morawski Skuteczność napowietrzania wody w aeratorze rurowym wypełnionym pierścieniami Białeckiego

Skuteczność napowietrzania wody w aeratorze rurowym wypełnionym pierścieniami Białeckiego Skuteczność napowietrzania wody w aeratorze rurowym wypełnionym pierścieniami Białeckiego

Ze względu na występujący na niektórych obszarach deficyt wody oraz oddziaływanie antropogeniczne coraz częściej sięga się po wodę trudną do uzdatnienia. W tym celu niezbędne jest udoskonalenie urządzeń...

Ze względu na występujący na niektórych obszarach deficyt wody oraz oddziaływanie antropogeniczne coraz częściej sięga się po wodę trudną do uzdatnienia. W tym celu niezbędne jest udoskonalenie urządzeń i metod uzdatniania wody do różnych celów gospodarczych [12] oraz projektowanie stacji uzdatniania o jak najmniejszej energochłonności przy największej wydajności.

dr inż. Zbigniew Mucha, mgr inż. Marzena Mucha Zastosowanie reaktorów z osadem czynnym o działaniu cyklicznym w gminnych oczyszczalniach ścieków

Zastosowanie reaktorów z osadem czynnym o działaniu cyklicznym w gminnych oczyszczalniach ścieków Zastosowanie reaktorów z osadem czynnym o działaniu cyklicznym w gminnych oczyszczalniach ścieków

W artykule przedstawiono rozwiązania technologiczne i przeprowadzono analizę pracy czterech oczyszczalni z biologicznymi reaktorami o działaniu cyklicznym typu SBR, wybudowanych lub zmodernizowanych w...

W artykule przedstawiono rozwiązania technologiczne i przeprowadzono analizę pracy czterech oczyszczalni z biologicznymi reaktorami o działaniu cyklicznym typu SBR, wybudowanych lub zmodernizowanych w ostatnich latach.

prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski Połączenia blokowane przewodów żeliwnych

Połączenia blokowane przewodów żeliwnych Połączenia blokowane przewodów żeliwnych

W artykule opisano postęp w produkcji przewodów żeliwnych, który miał miejsce w XX i XXI wieku. Zwrócono uwagę na różnice w metodach zewnętrznej ochrony przewodów żeliwnych przed korozją elektrochemiczną...

W artykule opisano postęp w produkcji przewodów żeliwnych, który miał miejsce w XX i XXI wieku. Zwrócono uwagę na różnice w metodach zewnętrznej ochrony przewodów żeliwnych przed korozją elektrochemiczną stosowanych w USA i Europie. Opisano różne konstrukcje połączeń blokowanych i je zilustrowano.

Waldemar Joniec Łazienka bez barier i dla pokoleń

Łazienka bez barier i dla pokoleń Łazienka bez barier i dla pokoleń

Łazienki stają się bardzo ważnym elementem domu lub mieszkania i pełnią funkcję salonów wypoczynku i relaksu dla osób w różnym wieku. Z tego względu znaczenie ma nie tylko wzornictwo, ale też trwałe, niezawodne...

Łazienki stają się bardzo ważnym elementem domu lub mieszkania i pełnią funkcję salonów wypoczynku i relaksu dla osób w różnym wieku. Z tego względu znaczenie ma nie tylko wzornictwo, ale też trwałe, niezawodne technologie zapewniające komfort oraz oszczędność wody.

mgr inż. Agnieszka Chmielewska, dr inż. Małgorzata Szulgowska-Zgrzywa, dr inż. Grzegorz Bartnicki, prof. nzw. dr hab. inż. Jan Danielewicz Zapotrzebowanie na energię cieplną do przygotowania c.w.u. w budynku mieszkalnym

Zapotrzebowanie na energię cieplną do przygotowania c.w.u. w budynku mieszkalnym Zapotrzebowanie na energię cieplną do przygotowania c.w.u. w budynku mieszkalnym

Artykuł traktuje o parametrach do obliczania zapotrzebowania na energię do przygotowania c.w.u.: jej zużycia, temperatury wody wodociągowej i sprawności systemu c.w.u. Wykazano w nim, że pomiędzy analizami...

Artykuł traktuje o parametrach do obliczania zapotrzebowania na energię do przygotowania c.w.u.: jej zużycia, temperatury wody wodociągowej i sprawności systemu c.w.u. Wykazano w nim, że pomiędzy analizami wykonanymi zgodnie z założeniami rozporządzenia oraz analizami opartymi na rzeczywistym zużyciu wody w budynku oraz zmiennej temperaturze wody wodociągowej występują rozbieżności zarówno roczne, jak i miesięczne.

mgr Małgorzata Jamsheer-Bratkowska, mgr Agnieszka Stankiewicz, lek. med. Dorota Maziarka, dr Maciej Szczotko Aktualne zasady oceny higienicznej wyrobów kontaktujących się z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi

Aktualne zasady oceny higienicznej wyrobów kontaktujących się z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi Aktualne zasady oceny higienicznej wyrobów kontaktujących się z wodą przeznaczoną do spożycia przez ludzi

W artykule omówiono podstawy prawne oraz aktualne zasady atestacji higienicznej tego typu materiałów i wyrobów, wykonywanej w Zakładzie Higieny Środowiska NIZP-PZH.

W artykule omówiono podstawy prawne oraz aktualne zasady atestacji higienicznej tego typu materiałów i wyrobów, wykonywanej w Zakładzie Higieny Środowiska NIZP-PZH.

mgr inż. Gabriela Hajduga Ocena niezawodności pompowni wodociągowej o zadanej strukturze technicznej

Ocena niezawodności pompowni wodociągowej o zadanej strukturze technicznej Ocena niezawodności pompowni wodociągowej o zadanej strukturze technicznej

W artykule dokonano oceny niezawodności pompowni w oparciu o znajomość jej struktury technicznej, przez którą rozumie się schemat połączeń głównych elementów ją budujących oraz struktury rezerwowania agregatów...

W artykule dokonano oceny niezawodności pompowni w oparciu o znajomość jej struktury technicznej, przez którą rozumie się schemat połączeń głównych elementów ją budujących oraz struktury rezerwowania agregatów pompowych. Analiza pozwoliła na: wyznaczenie newralgicznych elementów systemów obniżających niezawodność, określenie powstającego niedoboru wody w przypadku niesprawności systemu oraz zaproponowanie wariantu jego modernizacji i porównanie otrzymanych wartości.

dr inż. Grzegorz Ścieranka Porównanie rozwiązań sterowania ciśnieniem w modelach sieci wodociągowej

Porównanie rozwiązań sterowania ciśnieniem w modelach sieci wodociągowej Porównanie rozwiązań sterowania ciśnieniem w modelach sieci wodociągowej

Modelowanie hydrauliczne sieci wodociągowych stało się w ostatnich latach popularnym narzędziem wspomagającym proces zarządzania siecią. Zainteresowanie budową modeli zaobserwować można było najpierw w...

Modelowanie hydrauliczne sieci wodociągowych stało się w ostatnich latach popularnym narzędziem wspomagającym proces zarządzania siecią. Zainteresowanie budową modeli zaobserwować można było najpierw w firmach wodociągowych funkcjonujących na terenie dużych miast, obecnie coraz szerszą inicjatywę w tym zakresie wykazują również średnie i małe przedsiębiorstwa. Szczególnie korzystne okazało się wdrażanie systemów GIS, stanowiących solidną bazę danych dla budowy modeli.

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Marek Sidorczyk Próby ciśnieniowe sieci hydrantowych w świetle krajowych i zagranicznych przepisów

Próby ciśnieniowe sieci hydrantowych w świetle krajowych i zagranicznych przepisów Próby ciśnieniowe sieci hydrantowych w świetle krajowych i zagranicznych przepisów

Autorzy omówili cele hydraulicznej próby ciśnieniowej sprawdzającej szczelność i jakość wykonania sieci hydrantowej oraz poszczególne metody testowe. W celu porównania warunków i przebiegu oraz kryteriów...

Autorzy omówili cele hydraulicznej próby ciśnieniowej sprawdzającej szczelność i jakość wykonania sieci hydrantowej oraz poszczególne metody testowe. W celu porównania warunków i przebiegu oraz kryteriów zestawiono wielkości charakterystyczne dla opisywanych metod badawczych oraz obliczenia dla hipotetycznej sieci hydrantowej.

dr inż. Marek Kalenik Badanie współczynników oporów miejscowych ζ w trójnikach żeliwnych i PVC

Badanie współczynników oporów miejscowych ζ w trójnikach żeliwnych i PVC Badanie współczynników oporów miejscowych ζ w trójnikach żeliwnych i PVC

Celem artykułu było przedstawienie analizy wyników badań współczynników oporów miejscowych obliczonych wg PN-76/M-34034 [13] i wyznaczonych z pomiarów wykonanych na stanowisku pomiarowym. Jego zakres obejmuje...

Celem artykułu było przedstawienie analizy wyników badań współczynników oporów miejscowych obliczonych wg PN-76/M-34034 [13] i wyznaczonych z pomiarów wykonanych na stanowisku pomiarowym. Jego zakres obejmuje badania współczynników oporów miejscowych w trójnikach żeliwnych i PVC, których średnica wynosiła 0,02 m.

dr inż. Piotr Wichowski, Przemysław Sawiak Badania rozbiorów wody w kontekście poprawności doboru wodomierza głównego na przykładzie wybranych budynków wielorodzinnych

Badania rozbiorów wody w kontekście poprawności doboru wodomierza głównego na przykładzie wybranych budynków wielorodzinnych Badania rozbiorów wody w kontekście poprawności doboru wodomierza głównego na przykładzie wybranych budynków wielorodzinnych

W artykule przedstawiono wyniki pomiarów zużycia wody w wybranych budynkach wielolokalowych dwóch spółdzielni mieszkaniowych. Podniesiono problem rozbieżności obliczeniowych rozbiorów wody w stosunku do...

W artykule przedstawiono wyniki pomiarów zużycia wody w wybranych budynkach wielolokalowych dwóch spółdzielni mieszkaniowych. Podniesiono problem rozbieżności obliczeniowych rozbiorów wody w stosunku do rozbiorów rzeczywistych. Przedstawiono również przykład wyjaśniający sposób interpretacji parametrów wodomierzy produkowanych według dotychczasowych przepisów w odniesieniu do MID.

mgr inż. Joanna Gwoździej-Mazur , dr inż. Piotr Krzysztof Tuz, mgr inż. Rafał Smilewicz Koncepcja ograniczania strat wody w sieciach wodociągowych

Koncepcja ograniczania strat wody w sieciach wodociągowych Koncepcja ograniczania strat wody w sieciach wodociągowych

Nowa koncepcja ograniczania strat wody w systemach wodociągowych wykorzystuje budowanie bilansu opartego na systemach stacjonarnych oraz pomiary w obrębie sieci wodociągowej wg metodyki IWA.

Nowa koncepcja ograniczania strat wody w systemach wodociągowych wykorzystuje budowanie bilansu opartego na systemach stacjonarnych oraz pomiary w obrębie sieci wodociągowej wg metodyki IWA.

dr Ewa Miaśkiewicz-Pęska, mgr Dominika Dąbrowska Ocena mikrobiologicznej jakości wody w fontannach miejskich

Ocena mikrobiologicznej jakości wody w fontannach miejskich Ocena mikrobiologicznej jakości wody w fontannach miejskich

W artykule opisano wyniki badań mikrobiologicznych wody pobranej z fontann różniących się wiekiem oraz stanem instalacji i metodami dezynfekcji. Przeprowadzone badania wykazały, że dodatkowa dezynfekcja...

W artykule opisano wyniki badań mikrobiologicznych wody pobranej z fontann różniących się wiekiem oraz stanem instalacji i metodami dezynfekcji. Przeprowadzone badania wykazały, że dodatkowa dezynfekcja wody oraz dbałość o stan instalacji wodnej mają decydujący wpływ na jakość wody w fontannach.

dr inż. Robert Cichowicz Projektowanie instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych z wykorzystaniem BIM

Projektowanie instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych z wykorzystaniem BIM Projektowanie instalacji wodociągowo-kanalizacyjnych z wykorzystaniem BIM

Dysponujemy już narzędziami do trójwymiarowego modelowania budynków i instalacji budowlanych. Narzędzia te mogą zrewolucjonizować proces projektowania, wykonywania i eksploatacji obiektów. System do modelowania...

Dysponujemy już narzędziami do trójwymiarowego modelowania budynków i instalacji budowlanych. Narzędzia te mogą zrewolucjonizować proces projektowania, wykonywania i eksploatacji obiektów. System do modelowania informacji o budynku może zostać wykorzystany do zoptymalizowania i zweryfikowania także dowolnego projektu instalacji wod-kan i uniknięcia typowych błędów projektowych. Jest on pomocny zarówno w praktyce inżynierskiej, jak i nauczaniu przyszłych projektantów, technologów i eksploatatorów...

dr inż. Florian Piechurski Ocena i analiza zużycia wody w różnych pływalniach krytych

Ocena i analiza zużycia wody w różnych pływalniach krytych Ocena i analiza zużycia wody w różnych pływalniach krytych

Przyjmowane na podstawie przepisów i norm zapotrzebowanie na wodę do celów higieniczno-sanitarnych w krytych obiektach basenowych nie uwzględnia nowych technologii oraz oszczędnej armatury i tym samym...

Przyjmowane na podstawie przepisów i norm zapotrzebowanie na wodę do celów higieniczno-sanitarnych w krytych obiektach basenowych nie uwzględnia nowych technologii oraz oszczędnej armatury i tym samym jest większe niż rzeczywiste zużycie. Prowadzi to do zawyżania bilansu wody dla krytych pływalni i przewymiarowania instalacji.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.