RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Kanalizacja grawitacyjna – rozwiązania konstrukcyjne i wykonawstwo

Gravity sewerage system – construction solutions and performance

Budowa kanalizacji sanitarnej grawitacyjno-tłocznej; UM Grodzisk Wlkp.

Budowa kanalizacji sanitarnej grawitacyjno-tłocznej; UM Grodzisk Wlkp.

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze systemu kanalizacji na danym terenie zawsze należy zacząć od analizy możliwości zastosowania kanalizacji grawitacyjnej, ponieważ jest to system najmniej awaryjny.

Zobacz także

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie...

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie zapewniające użytkownikowi najwyższą jakość i skuteczność działania przy znacznie ograniczonych kosztach operacyjnych.

HAP Armatura HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał...

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał Internet w poszukiwaniu tańszych produktów, bo Twoja oferta wydawała się nieatrakcyjna. Albo czekała Cię godzina tłumaczeń, bo wujek Google podpowiedział mu, co będzie dla niego najlepsze, oczywiście nie uwzględniając podstawowych parametrów, przez co nie do końca była to dobra opcja... Montaż zaplanowany,...

RESAN pracownia projektowa Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Podstawowym zadaniem kanalizacji jest zebranie i odprowadzenie z jednostki osadniczej wszystkich ścieków powstałych w wyniku życia ludzi, produkcji przemysłowej i przetwórczej oraz wód opadowych.

Ze względu na stopień segregacji ścieków usuwanych przez system kanalizacji grawitacyjnej wyróżnia się następujące systemy (rys. 1):

  • kanalizację ogólnospławną – to system kanalizacji, w którym wszystkie rodzaje ścieków są odprowadzane jedną siecią kanałów do oczyszczalni ścieków, a w węzłach sieci znajdujących się najbliżej odbiornika (np. rzeki) i o dużych przepływach buduje się burzowce (przelewy burzowe), którymi w okresie dużych opadów bądź roztopów nadmiar wód opadowych zmieszanych ze ściekami (ścieki rozcieńczone) doprowadzany jest bezpośrednio do odbiornika bez oczyszczania,

  • kanalizację rozdzielczą – to system kanalizacji, w którym ścieki bytowe i przemysłowe są odprowadzane siecią kanałów do oczyszczalni ścieków, natomiast wody opadowe odrębną siecią kanałów do odbiornika (np. rzeka), po usunięciu nadmiaru zanieczyszczeń (np. piasek, substancje ropopochodne) w separatorach służących do tego celu,

  • kanalizację półrozdzielczą – to system kanalizacji, w którym na sieci kanałów (rurociągów) odprowadzających wody opadowe do odbiornika (np. rzeki) zamontowane są separatory, które umożliwiają kierowanie najbardziej zanieczyszczonych wód opadowych do sieci kanałów, którymi ścieki bytowe i przemysłowe są odprowadzane do oczyszczalni ścieków,

  • kanalizację małośrednicową – to system kanalizacji, w którym następuje wstępne mechaniczne oczyszczanie ścieków bytowych w osadnikach gnilnych przed wprowadzeniem ścieków do sieci kanałów grawitacyjnych, które odprowadzają podczyszczone ścieki do oczyszczalni.

Schematy kanalizacji grawitacyjnej

Rys. 1. Schematy kanalizacji grawitacyjnej [5]: a) ogólnospławnej, b) rozdzielczej, c) półrozdzielczej, d) małośrednicowej; 1 – kanał ściekowy, 2 – kolektor ściekowy, 3 – przelew burzowy, 4 – kolektor odprowadzający ścieki surowe (rozcieńczone wodami opadowymi) bezpośrednio do odbiornika, 5 – oczyszczalnia ścieków (OŚ), 6 – kolektor odprowadzający ścieki oczyszczone do odbiornika, 7 – rzeka, 8 – kanał deszczowy, 9 – kolektor deszczowy, 10 – wylot kolektora deszczowego, 11 – separator, 12 – separator tłuszczu (T), 13 – studzienka kanalizacyjna, 14 – strefowa pompowania ścieków (P), 15 – separator zanieczyszczeń (S), 16 – kanał awaryjny, 17 – przykanalik, 18 – osadnik gnilny (OG), 19 – czyszczak, 20 – czyszczak z rurą wentylacyjną, 21 – studzienka kaskadowa, 22 – separator substancji ropopochodnych (R); rys. archiwum autora (M. Kalenik)

System kanalizacji grawitacyjnej stosuje się, gdy spadek terenu występuje w kierunku oczyszczalni ścieków, zwierciadło wód gruntowych znajduje się na głębokości 0,5 m poniżej dna wykopu, zabudowa jest zwarta, a grunty nośne.

W małych miejscowościach (wsiach) nie buduje się kanalizacji ogólnospławnej ani deszczowej, tylko kanalizację ściekową (sanitarną), która odprowadza ścieki bytowe i przemysłowe, albo kanalizację małośrednicową, którą odprowadza się ścieki tylko bytowe i w której można wykorzystać istniejące zbiorniki na ścieki (szamba) jako osadniki gnilne.

Natomiast w dużych miejscowościach buduje się obecnie kanalizację rozdzielczą, półrozdzielczą lub kanalizację ze zbiornikami retencyjnymi na ścieki opadowe [4].

Szczególnie duże zastosowanie mają zbiorniki retencyjne w szybko rozwijających się dużych aglomeracjach miejskich, w których istniejący system kanalizacji nie jest w stanie odprowadzić np. ścieków deszczowych z nowo podłączanych osiedli mieszkaniowych. W związku z tym, żeby nie budować nowego systemu kanalizacji, buduje się zbiornik retencyjny na ścieki opadowe i podłącza go do istniejącego systemu.

Ze względu na obowiązujące wymagania ochrony środowiska i coraz wyższe opłaty za oczyszczanie ścieków obecnie bardzo rzadko buduje się kanalizację ogólnospławną. Można ją spotkać w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie została wybudowana wcześniej.

Czytaj też: Ocena przepustowości sieci kanalizacyjnej >>

Obiekty uzbrojenia sieci kanalizacji grawitacyjnej

W systemach kanalizacji grawitacyjnej stosuje się kanały i kolektory ściekowe o przekroju:

  • kołowym (najczęściej),

  • gruszkowym,

  • jajowym

  • i dzwonowym [9].

Rury stosowane do budowy kanalizacji grawitacyjnej powinny się charakteryzować szczelnością połączeń, dużą wytrzymałością na obciążenia zewnętrzne, powinny być trwałe i odporne na mechaniczne (np. ścieranie dna rury piaskiem) i chemiczne (np. agresywne substancje) oddziaływanie ścieków [8].

Kanały i kolektory ściekowe budowane są z rur: betonowych, żelbetowych, kamionkowych, żeliwnych, z tworzyw sztucznych oraz kompozytowych.

Na obszarach wiejskich nie zawsze jest możliwe zaprojektowanie klasycznej kanalizacji grawitacyjnej, ze względu na bardzo zróżnicowaną zabudowę terenu, małe ilości ścieków i w wielu przypadkach niekorzystne warunki topograficzne.

W związku z powyższym na obszarach wiejskich buduje się kanalizację grawitacyjno-pompową (rys. 2), która charakteryzuje się tym, że w danej miejscowości ścieki z obszaru o zabudowie zwartej kanalizacją grawitacyjną transportowane są do strefowej pompowni ścieków lub tłoczni ścieków [6], z której następnie rurociągiem tranzytowym są tłoczone do drugiego obszaru o zabudowie zwartej, w którym również ścieki kanalizacją grawitacyjną transportowane są do kolejnej pompowni ścieków itd.

W zależności od rodzaju systemu kanalizacji grawitacyjnej na sieci kanałów i kolektorów ściekowych budowane są obiekty uzbrojenia, do których zaliczamy:

  • studzienki kanalizacyjne,

  • separatory,

  • wpusty uliczne,

  • przelewy burzowe,

  • zbiorniki retencyjne,

  • syfony kanalizacyjne, itp.

Rys. 2. Schemat kanalizacji grawitacyjno-pompowej [5]: 1 – budynek mieszkalny, 2 – kanał ściekowy,
3 – studzienka kanalizacyjna, 4 – strefowa pompownia ścieków, 5 – obszar o zwartej zabudowie,
6 – rurociąg ciśnieniowy, 7 – studzienka rozprężna, 8 – tra.

Rys. 2. Schemat kanalizacji grawitacyjno-pompowej [5]: 1 – budynek mieszkalny, 2 – kanał ściekowy, 3 – studzienka kanalizacyjna, 4 – strefowa pompownia ścieków, 5 – obszar o zwartej zabudowie, 6 – rurociąg ciśnieniowy, 7 – studzienka rozprężna, 8 – transport ścieków rurociągiem ciśnieniowym do kolektora lub oczyszczalni ścieków; rys. archiwum autora (M. Kalenik)

Studzienki kanalizacyjne stosuje się przy zmianie kierunku kanału, w miejscach zmiany średnicy kanału, na zmianach spadku kanału, w miejscach łączenia się kanałów oraz na długich prostych odcinkach, średnio co 60–70 m. W zależności od funkcji, jaką pełnią w sieci kanalizacji grawitacyjnej, rozróżnia się studzienki rewizyjne i kaskadowe.

Studzienki kanalizacyjne budowane są najczęściej z kręgów żelbetowych o średnicy ok. 1,0–1,2 m i wysokości 0,3–0,6 m, cegły kanalizacyjnej lub twardego tworzywa sztucznego. Pokrywy do studzienek kanalizacyjnych wykonuje się z żeliwa typu lekkiego, jeżeli studzienka będzie umieszczona w chodniku, lub typu ciężkiego, jeżeli zostanie umieszczona w jezdni.

Dno studzienki (kineta) jest odpowiednio wyprofilowane i wykonywane z betonu, płytek ceramicznych lub tworzywa sztucznego. W studzienkach żelbetowych dno kinety wykonuje się z kamionkowych półrur, które są odporne na ścieranie dna piaskiem. Gdy głębokość posadowienia studzienki kanalizacyjnej przekracza 2,5 m, buduje się ją z kominem włazowym. W studzienkach kanalizacyjnych montuje się stopnie włazowe, które umożliwiają zejście służbom eksploatacyjnym.

Studzienki rewizyjne w sieci kanalizacji grawitacyjnej buduje się jako:

    • połączeniowe,
    • rozgałęzieniowe,
    • połączeniowo-rozgałęzieniowe,
    • przelotowe.

Umożliwiają służbom eksploatacyjnym kontrolowanie i wykonywanie niezbędnych napraw, żeby sieć kanalizacji grawitacyjnej pracowała prawidłowo. Połączenia kanałów i kolektorów ściekowych o średnicy powyżej 0,5 m należy budować o dużym promieniu krzywizny w żelbetowych komorach połączeniowych. Promień krzywizny nie powinien być mniejszy od dziesięciokrotnej szerokości kanału lub kolektora ściekowego.

Natomiast studzienki kaskadowe buduje się w systemach kanalizacji grawitacyjnej w celu pokonania dużych spadów terenu albo do podłączenia przykanalika lub kanału ściekowego z kolektorem ściekowym, gdy przykanalik lub kanał ściekowy jest zagłębiony płycej niż kolektor ściekowy.

Studzienki kaskadowe zaleca się stosować, gdy różnica rzędnych kanału doprowadzającego i odprowadzającego ścieki ze studzienki nie przekracza 4,0 m i gdy wewnętrzna średnica kanałów nie przekracza 0,6 m [3].

W przypadku gdy różnica wysokości jest większa niż 4,0 m, a średnica wewnętrzna kanału większa od 0,6 m, stosuje się komory kaskadowe. Średnica rury spadowej powinna być taka sama jak kanału ściekowego dopływowego.

Wpusty deszczowe uliczne lub podwórzowe stosuje się w grawitacyjnej kanalizacji ogólnospławnej lub rozdzielczej. Służą do zbierania ścieków opadowych z różnych powierzchni terenu. Wyposażone są najczęściej w kraty żeliwne typu ciężkiego o prześwicie ok. 25 mm. Budowane są bez osadnika i syfonu, z osadnikiem lub syfonem albo wyposaża się je w wiadro.

Stosując we wpustach deszczowych osadniki lub wiadra, zabezpiecza się sieć kanalizacji przed zanieczyszczeniami stałymi. Natomiast stosując syfony, zapobiega się wydostawaniu odorów z sieci kanalizacyjnej na zewnątrz, ale uniemożliwia przez to jej wentylację.

Wpusty deszczowe buduje się z kręgów betonowych o średnicy 0,4–0,6 m w obniżeniach terenu, najczęściej w jezdni drogi przy krawężniku.

Z siecią kanalizacji grawitacyjnej wpusty deszczowe łączy się rurami o średnicy 0,15–0,20 m. Przy projektowaniu odstępów między wpustami deszczowymi przyjmuje się na jeden wpust uliczny ok. 400 m2 powierzchni szczelnej do odwodnienia, a przepustowość wpustu w zakresie od 10 do 20 dm3 · s-1 [2].

Wskazane jest wykonywanie wpustów deszczowych przed przejściami dla pieszych i rowerzystów oraz dla dróg rowerowych usytuowanych poza jezdnią drogową.

Separatory buduje się na sieci kanalizacji grawitacyjnej półrozdzielczej w pobliżu rzeki, w miejscach przecięcia się kolektorów zbierających ścieki bytowe z kolektorami prowadzącymi ścieki opadowe do odbiornika (rys. 3).

Schemat separatora kaskadowego

Rys. 3. Schemat separatora kaskadowego [5]: a) przekrój podłużny, b) widok z góry; 1 – pokrywa żeliwna, 2 – korpus żeliwny, 3 – stopnie włazowe, 4 – komora robocza, 5 – kolektor ściekowy, 6 – płyta fundamentowa, 7 – komin włazowy, 8 – dopływowy kolektor deszczowy, 9 – odpływowy kolektor deszczowy, 10 – próg; rys. archiwum autora (M. Kalenik)

Separatory służą do kierowania bardzo zanieczyszczonych ścieków opadowych do kanału ściekowego, którym zostaną odprowadzone do oczyszczalni ścieków.

Ścieki opadowe zawierają różnego rodzaju zanieczyszczenia. Powstają przez spływ powierzchniowy wody z opadów atmosferycznych, z polewania i mycia ulic, z topniejącego śniegu, z dachów domów, ulic, utwardzonych placów, powierzchni terenu do wpustów ulicznych.

Stężenie zanieczyszczeń w ściekach opadowych zależy od intensywności opadu atmosferycznego i spływu powierzchniowego.

Opady atmosferyczne w wyniku transformacji w spływ powierzchniowy usuwają znajdujące się na powierzchni terenu substancje ropopochodne (oleje, smary, ropa, benzyna), uliczne śmieci, resztki nawozów sztucznych, obornika, pestycydów itp. oraz wychwytują z powietrza różne substancje stałe i gazowe usuwane do atmosfery przez zakłady produkcyjne, środki transportu i urządzenia grzewcze. Szczególnie w okresie wiosennym, gdy topnieją śniegi, następuje znaczne zwiększenie zanieczyszczeń w ściekach opadowych resztkami skumulowanych w warstwie śniegu środków utrzymania dróg i śmieci ulicznych.

Największy ładunek zanieczyszczeń w ściekach opadowych występuje w początkowej fazie opadu atmosferycznego. W związku z tym gdy w początkowych minutach opadu atmosferycznego przepływ ścieków w dopływowym kolektorze deszczowym jest mały, separator kieruje ścieki opadowe zawierające największy ładunek zanieczyszczeń do kolektora ściekowego. Natomiast w kolejnych minutach, gdy intensywność dopływu ścieków wzrasta, a stężenie w nich zanieczyszczeń jest małe, separator część ścieków opadowych kieruje do odpływowego kolektora deszczowego, którym ścieki są odprowadzane do rzeki.

Przelewy burzowe buduje się na sieci kanalizacji ogólnospławnej w pobliżu rzeki na kolektorach ściekowych o średnicy ponad 0,5 m. Służą do odciążenia oczyszczalni ścieków podczas dużych opadów deszczu (burz), odprowadzając ścieki (o stopniu rozcieńczenia najczęściej 1:3 lub 1:4) bezpośrednio do rzeki lub zbiorników retencyjnych.

Przelewy burzowe zależnie od usytuowania korony przelewu dzieli się na:

  • boczne – korona przelewu usytuowana równolegle do osi kolektora ściekowego odprowadzającego ścieki do oczyszczalni,

  • czołowe – korona przelewu usytuowana prostopadle do osi kolektora ściekowego odprowadzającego ścieki do oczyszczalni,

  • ukośne – korona przelewu usytuowana pod kątem do osi kolektora ściekowego odprowadzającego ścieki do oczyszczalni.

Przelewy burzowe są budowane z jedną lub dwiema koronami przelewu i projektowane jako:

  • zatopione (zwierciadło ścieków w kolektorze burzowym położone jest powyżej korony przelewu) lub

  • niezatopione (zwierciadło ścieków w kolektorze burzowym położone jest poniżej korony przelewu).

Pod względem hydraulicznym lepiej pracują niezatopione przelewy burzowe, jednak wymagają głębszego posadowienia kolektorów burzowych.

Zbiorniki retencyjne budowane są na sieci kanalizacji deszczowej, która odprowadza ścieki z dużych jednostek osadniczych (miast). Są to konstrukcje żelbetowe jedno- albo wielokomorowe o działaniu grawitacyjnym lub grawitacyjno-pompowym. Służą do odciążenia sieci kanalizacyjnej, uśrednienia dopływów ścieków opadowych do oczyszczalni lub oczyszczania ścieków opadowych w procesie mechanicznym. W związku z tym zbiorniki retencyjne dzieli się na [1]:

  • zbiorniki retencyjne odciążające – budowane są wtedy, gdy przepustowość sieci kanalizacji oraz obiektów i urządzeń znajdujących się poniżej zbiorników lub przepustowość odbiornika (rowu, rzeki) jest niewystarczająca do przejęcia i transportu ścieków w czasie intensywnych opadów deszczu albo intensywnego topnienia śniegu. Są również budowane w zakładach produkcyjnych do regulacji zrzutu ścieków przemysłowych do kanalizacji zbiorczej. Zbiorniki te nie zmieniają ładunku zanieczyszczeń zawartych w odprowadzanych ściekach, natomiast zmieniają chwilowe natężenie dopływu ładunku zanieczyszczeń do oczyszczalni ścieków lub odbiornika.

  • zbiorniki retencyjne uśredniające – budowane są do zatrzymania pierwszej fali bardzo zanieczyszczonych ścieków opadowych, które spłynęły z terenów zamieszkałych przez ludność lub obszarów przemysłowych, i skierowania ich do oczyszczalni ścieków. Zbiorniki te nie zmniejszają ładunku zanieczyszczeń zawartych w ściekach opadowych, jedynie odciążają odbiornik ścieków od bardzo dużego ładunku zanieczyszczeń znajdującego się w pierwszej fali ścieków opadowych.

  • zbiorniki retencyjne oczyszczające – budowane są do oczyszczania ścieków opadowych z wykorzystaniem procesu sedymentacji. Gdy ścieki opadowe wpłyną do zbiornika, następuje wytrącenie prędkości przepływu ścieków i zatrzymanie stałych zanieczyszczeń mineralnych i organicznych. Kiedy ścieki w zbiorniku osiągną odpowiedni poziom, przez przelew ze zbiornika odprowadzane są do odbiornika. Osady zgromadzone na dnie zbiornika są kierowane do kolektora ściekowego i transportowane do oczyszczalni ścieków lub wywożone taborem asenizacyjnym.

Syfony kanalizacyjne w systemach sieci kanalizacji grawitacyjnej buduje się do przekraczania naturalnych i sztucznych przeszkód terenowych, takich jak: rzeki, kanały żeglugowe, wąwozy, tunele kolejowe, drogowe, magistrale wodociągowe, ciepłownicze.

Przepływ ścieków w rurociągach syfonowych jest wymuszony różnicą poziomów zwierciadła ścieków pomiędzy komorą wlotową i wylotową. Budowane są przynajmniej z dwoma rurociągami syfonowymi o minimalnej średnicy wewnętrznej 0,15 m [12].

Dla syfonów projektowanych pod korytem rzeki minimalne zagłębienie zależy od ruchu rumowiska w rzece (podnoszenie się lub obniżanie dna rzeki) i nie powinno być mniejsze niż 0,5 m dla rzek nieżeglownych i 1,0 m dla żeglownych.

Przy przepływie ścieków przez przewody syfonowe musi zostać zachowana prędkość samooczyszczania 0,9 ms-1 dla kanalizacji rozdzielczej i 1,2 ms-1 dla ogólnospławnej [12].

W komorze wlotowej należy zainstalować kratę rzadką i zamknięcia dla poszczególnych przewodów syfonowych. Krata, zatrzymując większe zanieczyszczenia, będzie zapobiegać zatkaniu się przewodów syfonowych, natomiast zamknięcia przewodów syfonowych umożliwią prowadzenie ewentualnych prac remontowych i konserwacyjnych.

Wskazane jest wyniesienie włazów komory wlotowej i wylotowej powyżej zwierciadła wielkiej wody, aby uniknąć zalania syfonu podczas przejścia fali powodziowej.

Załamania trasy przewodów syfonowych należy projektować pod niewielkimi kątami, aby ograniczyć wielkość oporów lokalnych i zapewnić skuteczne wypłukiwanie osadów ze środkowych poziomych i wznoszących części przewodów.

Czytaj też: Dynamika zmian jednostkowej dobowej ilości ścieków w jednorodzinnym gospodarstwie domowym >>>

Układanie kanałów i kolektorów ściekowych

Budowę sieci kanalizacji grawitacyjnej rozpoczyna się od wykonania wykopów, w których w pierwszej kolejności buduje się obiekty sieciowe, a następnie układa z odpowiednimi spadkami kanały i kolektory ściekowe [10]. Sposób układania kanałów i kolektorów (rys. 4 i rys. 5) o przekroju kołowym uzależniony jest od rodzaju podłoża.

Na podłożu suchym bez kamieni w gruntach z piasku grubego, średniego i drobnego rury można układać bezpośrednio na wyrównanym podłożu rodzimym z wyprofilowanym odpowiednio dnem, które stanowi łożysko nośne rury (rys. 4a). Natomiast na podłożu z gruntów skalistych (skały, rumosze, zwietrzeliny), gliniastych (piaski gliniaste, gliny) i ilastych (piaski ilaste, iły) rury układa się na zagęszczonej podsypce o minimalnej miąższości 0,2 m (rys. 4b).

W przypadku podłoża z gruntu o niskiej nośności jak torf, ale małej miąższości, należy usunąć torf i wypełnić zagęszczoną podsypką z piasku do poziomu posadowienia rury (rys. 4c). Natomiast w torfach o dużej miąższości na dnie wykopu należy wykonać płytę fundamentową z betonu lub żelbetu, na której na zagęszczonej podsypce o minimalnej miąższości 0,2 m układa się rury z tworzywa sztucznego (rys. 4d).

Rury betonowe lub żelbetowe można układać bezpośrednio na ławie fundamentowej i je zabetonować. Wykop wokół rury wypełnia się warstwami z piasku (obsypka), zagęszczając każdą warstwę. Nad rurą wykonuje się zasypkę z piasku o miąższości minimum 0,3 m, którą zagęszcza się na całej szerokości wykopu.

W miejscu łączenia rur kielichowych wykonuje się rowki montażowe o głębokości około 10 cm (rys. 5), żeby ułatwić ich montaż i nie zabrudzić końca bosego piaskiem.

Podczas łączenia rur koniec bosy i uszczelkę gumową należy posmarować środkiem przeciwadhezyjnym, żeby zmniejszyć tarcie.

Złącza rur zasypuje się dopiero po wykonaniu próby szczelności.

Wykop powyżej zasypki z piasku wypełnia się warstwami z gruntu rodzimego, zagęszczając każdą warstwę.

Rury w wykopie układa się od najniższego punktu ku górze.

W przypadku występowania wód gruntowych powyżej dna wykopu przed ułożeniem rur należy wykop odwodnić.

Układanie kanałów i kolektorów ściekowych

Rys. 4. Układanie kanałów i kolektorów ściekowych na podłożu z gruntów [5]: a) piaszczystych, b) skalistych, gliniastych, ilastych, c) torfowych o płytkim zaleganiu, d) torfowych o głębokim zaleganiu; 1 – grunt rodzimy lub piasek, 2 – zasypka z pisaku, 3 – kanał lub kolektor ściekowy, 4 – obsypka z piasku, 5 – podsypka z piasku, 6 – płyta fundamentowa z betonu lub żelbetu; rys. archiwum autora (M. Kalenik)

Układanie kanałów i kolektorów ściekowych

Rys. 5. Układanie kanałów i kolektorów ściekowych [5]: 1 – kanał lub kolektor ściekowy, 2 – zasypka z piasku, 3 – kierunek układania rur, 4 – dołek montażowy, 5 – podsypka z piasku; rys. archiwum autora (M. Kalenik)

Podsumowanie

  • Przy podejmowaniu decyzji o wyborze systemu kanalizacji na danym terenie – ciśnieniowym, grawitacyjnym czy podciśnieniowym – zawsze należy zacząć od analizy możliwości zastosowania kanalizacji grawitacyjnej, ponieważ jest ona najmniej awaryjna w porównaniu do pozostałych systemów. Dopiero jeżeli dla analizowanego terenu zastosowanie kanalizacji grawitacyjnej jest nieuzasadnione, gdyż występuje rozproszona zabudowa, małe spadki terenu czy wysoko położone zwierciadło wody gruntowej, a z tym wiążą się duże koszty inwestycyjne, należy rozważyć możliwość zastosowania systemu kanalizacji ciśnieniowej lub podciśnieniowej.

  • Trzeba pamiętać, żeby sieć wodociągowa zawsze była budowana po jednej stronie ulicy, a sieć kanalizacji grawitacyjnej po drugiej stronie. Takie rozwiązanie bardzo ułatwia późniejsze usuwanie wszelkiego rodzaju awarii w trakcie eksploatacji kanalizacji grawitacyjnej [7].

  • Należy również pamiętać, że zgodnie z aktualnym rozporządzeniem Ministra Środowiska [11] w granicach aglomeracji miejskiej można budować jedynie zbiorcze systemy odprowadzania ścieków (czyli kanalizację grawitacyjną, ciśnieniową lub podciśnieniową), a nie można stawiać przydomowych oczyszczalni ścieków.

streszczenie

W artykule przedstawiono rozwiązania konstrukcyjne systemów kanalizacji grawitacyjnej. Omówiono budowę i zasadę działania kanalizacji grawitacyjnej oraz wytyczne układania kanałów i kolektorów ściekowych.

abstract

The paper presents construction solutions gravity sewer systems. The discussed of construction and operation rules gravity sewer system and guidelines laying of sewers and interceptors.

Literatura

  1. Dziopak J., Modelowanie wielokomorowych zbiorników retencyjnych w kanalizacji, Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, Rzeszów 2004.

  2. Edel R., Odwadnianie dróg, WKŁ, Warszawa 2002.

  3. Heidrich Z., Wodociągi i kanalizacja. Kanalizacja, WSiP, Warszawa 1999.

  4. Heidrich Z., Kalenik M., Podedworna J., Stańko G., Sanitacja wsi, Wydawnictwo Seidel-Przywecki, Warszawa 2008.

  5. Kalenik M., Zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków Wydawnictwo SGGW, Warszawa 2015.

  6. Kalenik M., Siwiec T., Wybrane rozwiązania w kanalizacji grawitacyjnej, „Rynek Instalacyjny” nr 3/2013, s. 67–69.

  7. Kalenik M., Siwiec T., Eksploatacja kanalizacji grawitacyjnej na terenach niezurbanizowanych, „Rynek Instalacyjny” nr 5/2013, s. 24–27.

  8. Kuliczkowski A., Rury kanalizacyjne. Tom 1. Właściwości materiałowe, Wydawnictwo Politechniki Świętokrzyskiej, Kielce 2001.

  9. Madryas C., Kolanko A., Wysocki L., Konstrukcje przewodów kanalizacyjnych, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej. Wrocław 2002.

  10. PN-EN 1610: 2002 Budowa i badania przewodów kanalizacyjnych.

  11. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (DzU 2014, poz. 1800).

  12. Szpindor A., Zaopatrzenie w wodę i kanalizacja wsi, Arkady, Warszawa 1998.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera! 

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Woda, ścieki i osady

Woda, ścieki i osady Woda, ścieki i osady

Na początku grudnia blisko 200 przedstawicieli branży wodociągowo-kanalizacyjnej dyskutowało o bezpieczeństwie wody i gospodarce ścieków przemysłowych podczas piątej konferencji „Woda. Ścieki. Osady” zorganizowanej...

Na początku grudnia blisko 200 przedstawicieli branży wodociągowo-kanalizacyjnej dyskutowało o bezpieczeństwie wody i gospodarce ścieków przemysłowych podczas piątej konferencji „Woda. Ścieki. Osady” zorganizowanej przez Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie”. Zgromadzonych w warszawskim hotelu Sheraton gości powitała Dorota Jakuta, prezes Izby, która wskazywała na główne obszary aktywności IGWP w zakresie nowej dyrektywy w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia.

Redakcja RI VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Inżynieria Środowiska - Młodym Okiem"

VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Inżynieria Środowiska - Młodym Okiem" VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Inżynieria Środowiska - Młodym Okiem"

Po raz ósmy odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Inżynieria Środowiska – Młodym Okiem”. ISMO będzie stanowić okazję dla naukowców, inżynierów, menedżerów i specjalistów z całego świata do podsumowania...

Po raz ósmy odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Inżynieria Środowiska – Młodym Okiem”. ISMO będzie stanowić okazję dla naukowców, inżynierów, menedżerów i specjalistów z całego świata do podsumowania osiągnięć naukowych w dziedzinie inżynierii środowiska. Udział w takiej konferencji będzie doskonałą okazją do spotkania kolegów z różnych uczelni, wymiany wiedzy i doświadczeń, a także nawiązania nowych kontaktów.

Redakcja RI Xylem świętuje Światowy Dzień Toalet w celu podniesienia świadomości globalnego kryzysu sanitarnego

Xylem świętuje Światowy Dzień Toalet w celu podniesienia świadomości globalnego kryzysu sanitarnego Xylem świętuje Światowy Dzień Toalet w celu podniesienia świadomości globalnego kryzysu sanitarnego

19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Toalet, który ma na celu podniesienie świadomości 2,5 miliarda ludzi na całym świecie, którym wciąż brakuje dostępu do czystych i bezpiecznych urządzeń sanitarnych.

19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Toalet, który ma na celu podniesienie świadomości 2,5 miliarda ludzi na całym świecie, którym wciąż brakuje dostępu do czystych i bezpiecznych urządzeń sanitarnych.

Redakcja RI 7,5 tys. wniosków programu "Czyste Powietrze"

7,5 tys. wniosków programu "Czyste Powietrze" 7,5 tys. wniosków programu "Czyste Powietrze"

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zorganizował konferencję prasową podczas poznańskich targów POL-ECO SYSTEM. Głównym tematem spotkania był program „Czyste Powietrze” z budżetem 103...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zorganizował konferencję prasową podczas poznańskich targów POL-ECO SYSTEM. Głównym tematem spotkania był program „Czyste Powietrze” z budżetem 103 mld zł oraz unijne wsparcie kilkunastu działań i poddziałań na przedsięwzięcia antysmogowe.

Redakcja RI V konferencja „Woda. Ścieki. Osady.”

V konferencja „Woda. Ścieki. Osady.” V konferencja „Woda. Ścieki. Osady.”

W dniach 4-5 grudnia 2018 roku odbędzie się V edycja konferencji „Woda. Ścieki. Osady.” w hotelu Sheraton w Warszawie. To cykliczna konferencja techniczna organizowana przez Izbę Gospodarczą "Wodociągi...

W dniach 4-5 grudnia 2018 roku odbędzie się V edycja konferencji „Woda. Ścieki. Osady.” w hotelu Sheraton w Warszawie. To cykliczna konferencja techniczna organizowana przez Izbę Gospodarczą "Wodociągi Polskie", podczas której przedstawiciele przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych dyskutują o wyzwaniach stojących przed branżą, jej bieżących problemach oraz sposobach na ich rozwiązanie.

Redakcja RI 10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych

10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych 10 miast w Polsce otrzyma dofinansowanie na rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dziesięciu miejscowościom w Polsce ponad 78 mln zł dofinansowania na inwestycje wodno-kanalizacyjne.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże dziesięciu miejscowościom w Polsce ponad 78 mln zł dofinansowania na inwestycje wodno-kanalizacyjne.

Redakcja RI Zapraszamy na EKO-DOK 2019

Zapraszamy na EKO-DOK 2019 Zapraszamy na EKO-DOK 2019

W dniach 8-10 kwietnia 2019 roku odbędzie się XI edycja Konferencji Naukowej Interdyscyplinarne Zagadnienia w Inżynierii i Ochronie Środowiska EKO-DOK 2019 na Dolnym Śląsku. Organizatorem konferencji jest...

W dniach 8-10 kwietnia 2019 roku odbędzie się XI edycja Konferencji Naukowej Interdyscyplinarne Zagadnienia w Inżynierii i Ochronie Środowiska EKO-DOK 2019 na Dolnym Śląsku. Organizatorem konferencji jest Wydział Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Redakcja RI Wodociągi Białostockie inwestują w fotowoltaikę

Wodociągi Białostockie inwestują w fotowoltaikę Wodociągi Białostockie inwestują w fotowoltaikę

236 paneli fotowoltaicznych będzie zamontowanych w stacji uzdatniania wody w Jurowcach w ramach projektu gminnej spółki Wodociągi Białostockie. Powstaną tam też dwie małe elektrownie słoneczne - poinformowała...

236 paneli fotowoltaicznych będzie zamontowanych w stacji uzdatniania wody w Jurowcach w ramach projektu gminnej spółki Wodociągi Białostockie. Powstaną tam też dwie małe elektrownie słoneczne - poinformowała PAP spółka.

Redakcja RI Powietrze i śmieci wyzwaniami w ochronie środowiska

Powietrze i śmieci wyzwaniami w ochronie środowiska Powietrze i śmieci wyzwaniami w ochronie środowiska

Największymi wyzwaniami ochrony środowiska w Polsce są czystość powietrza i odpady, zwłaszcza te nielegalnie składowane - uznali uczestnicy konferencji "Współczesne wyzwania ochrony środowiska", która...

Największymi wyzwaniami ochrony środowiska w Polsce są czystość powietrza i odpady, zwłaszcza te nielegalnie składowane - uznali uczestnicy konferencji "Współczesne wyzwania ochrony środowiska", która odbywa się w piątek w Olsztynie.

Redakcja RI Nowa przepompownia ścieków w Elblągu

Nowa przepompownia ścieków w Elblągu Nowa przepompownia ścieków w Elblągu

Kolejna ważna dla miasta inwestycja zrealizowana. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zakończyło budowę nowej przepompowni ścieków P-8. Zastąpiła ona mocno wyeksploatowaną przepompownię...

Kolejna ważna dla miasta inwestycja zrealizowana. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zakończyło budowę nowej przepompowni ścieków P-8. Zastąpiła ona mocno wyeksploatowaną przepompownię z lat 70-tych ubiegłego wieku.

Redakcja RI Czy oczyszczalnia ścieków w Łowiczu to bomba ekologiczna?

Czy oczyszczalnia ścieków w Łowiczu to bomba ekologiczna? Czy oczyszczalnia ścieków w Łowiczu to bomba ekologiczna?

Jak wynika ze stanowiska przedstawicieli spółki, która obecnie przeprowadza modernizację łowickiej oczyszczalni ścieków, może ona stać się bombą ekologiczną. Dlaczego? Ponieważ ich zdaniem projekt, który...

Jak wynika ze stanowiska przedstawicieli spółki, która obecnie przeprowadza modernizację łowickiej oczyszczalni ścieków, może ona stać się bombą ekologiczną. Dlaczego? Ponieważ ich zdaniem projekt, który został dostarczony przez miasto, jest wadliwy. Koszt przebudowy oczyszczalni ma wynieść 74 mln zł.

Redakcja RI Poznań szuka wykonawcy ścieżki rowerowej, kanalizacji i wodociągów

Poznań szuka wykonawcy ścieżki rowerowej, kanalizacji i wodociągów Poznań szuka wykonawcy ścieżki rowerowej, kanalizacji i wodociągów

Jeszcze przez niecały miesiąc firmy budowlane mogą składać oferty w przetargu na budowę ul. Folwarcznej w Poznaniu. Nowe rozwiązanie komunikacyjne ma uspokoić ruch na ul. Folwarcznej, Browarnej i Dymka...

Jeszcze przez niecały miesiąc firmy budowlane mogą składać oferty w przetargu na budowę ul. Folwarcznej w Poznaniu. Nowe rozwiązanie komunikacyjne ma uspokoić ruch na ul. Folwarcznej, Browarnej i Dymka oraz połączyć osiedle PTBS z pętlą tramwajową. Dzięki przebudowie ulicy mieszkańcy będą mogli w kilkanaście minut dotrzeć do centrum miasta.

Redakcja RI Kolejnych osiem inwestycji wod-kan otrzyma dotacje unijne

Kolejnych osiem inwestycji wod-kan otrzyma dotacje unijne Kolejnych osiem inwestycji wod-kan otrzyma dotacje unijne

Mieszkańcy następnych ośmiu miejscowości w Polsce będą korzystać z nowoczesnych systemów wodno-kanalizacyjnych, których rozbudowę lub modernizację dofinansuje ze środków unijnych Narodowy Fundusz Ochrony...

Mieszkańcy następnych ośmiu miejscowości w Polsce będą korzystać z nowoczesnych systemów wodno-kanalizacyjnych, których rozbudowę lub modernizację dofinansuje ze środków unijnych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze z Funduszu Spójności – łącznie ponad 197 mln zł – trafią do: Celestynowa, Chełmży, Chojnic, Łodzi, Pruszcza Gdańskiego, Skawiny, Strzelec Opolskich i Tarnowa Podgórnego.

Redakcja RI Oczyszczalnia ścieków skaziła wodę

Oczyszczalnia ścieków skaziła wodę Oczyszczalnia ścieków skaziła wodę

W miejscowości Młynary doszło do skażenia wody przez zrzut nieoczyszczonych ścieków z oczyszczalni w Margoninie. Skutkiem czego jest nie tylko zanieczyszczenie wody, ale także olbrzymie straty gospodarstwa...

W miejscowości Młynary doszło do skażenia wody przez zrzut nieoczyszczonych ścieków z oczyszczalni w Margoninie. Skutkiem czego jest nie tylko zanieczyszczenie wody, ale także olbrzymie straty gospodarstwa rybackiego.

Redakcja RI 12. Międzynarodowa Konferencja „Metody zagospodarowania osadów ściekowych”

12. Międzynarodowa Konferencja „Metody zagospodarowania osadów ściekowych” 12. Międzynarodowa Konferencja „Metody zagospodarowania osadów ściekowych”

W dniach od 25 do 27 września 2018 r. w Poznaniu odbędzie się 12 już edycja międzynarodowej konferencji z zakresu problematyki zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych. Tym razem konferencja przybiera...

W dniach od 25 do 27 września 2018 r. w Poznaniu odbędzie się 12 już edycja międzynarodowej konferencji z zakresu problematyki zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych. Tym razem konferencja przybiera hasło „Metody zagospodarowania osadów ściekowych” i obejmuje całość tematyki dotyczącej zagospodarowania komunalnych osadów ściekowych, prezentowanej i dyskutowanej wcześniej w ramach odrębnych tematycznie konferencji organizowanych przez spółkę Abrys.

Redakcja RI Ponad 60 mln zł dla Wielkopolski na gospodarkę wodno-ściekową

Ponad 60 mln zł dla Wielkopolski na gospodarkę wodno-ściekową Ponad 60 mln zł dla Wielkopolski na gospodarkę wodno-ściekową

26 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu Marszałek Marek Woźniak podpisał umowy o dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) inwestycji z obszaru...

26 lipca w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu Marszałek Marek Woźniak podpisał umowy o dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014+) inwestycji z obszaru gospodarki wodno – ściekowej. Siedem wielkopolskich gmin - Krzykosy, Osieczna, Kłecko, Chocz, Łobżenica, Kuślin i Wijewo zrealizują projekty warte w sumie ponad 116 mln zł.

Redakcja RI Wody Polskie wczesną jesienią mają zakończyć zatwierdzanie taryf

Wody Polskie wczesną jesienią mają zakończyć zatwierdzanie taryf Wody Polskie wczesną jesienią mają zakończyć zatwierdzanie taryf

Wody Polskie wczesną jesienią mają ostatecznie zakończyć proces zatwierdzania taryf za wodę i ścieki - oceniają władze firmy. Do tej pory większość zatwierdzonych taryf przewiduje obniżki opłat, utrzymanie...

Wody Polskie wczesną jesienią mają ostatecznie zakończyć proces zatwierdzania taryf za wodę i ścieki - oceniają władze firmy. Do tej pory większość zatwierdzonych taryf przewiduje obniżki opłat, utrzymanie cen bądź lekkie podwyżki wynikające np. z inflacji.

Redakcja RI Śląsk i Wielkopolska otrzymały dofinansowanie na poprawę gospodarki wodno-ściekowej

Śląsk i Wielkopolska otrzymały dofinansowanie na poprawę gospodarki wodno-ściekowej Śląsk i Wielkopolska otrzymały dofinansowanie na poprawę gospodarki wodno-ściekowej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał kolejne umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy i modernizacji lokalnych sieci wodno-kanalizacyjnych. Wsparcie w łącznej wysokości...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał kolejne umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy i modernizacji lokalnych sieci wodno-kanalizacyjnych. Wsparcie w łącznej wysokości ponad 36 mln zł otrzymają tym razem inwestycje w gminach: Kozy (województwo śląskie) i Śmigiel (województwo wielkopolskie).

Redakcja RI Czas na rewolucję w uzdatnianiu wody, dzięki ogniwom paliwowym

Czas na rewolucję w uzdatnianiu wody, dzięki ogniwom paliwowym Czas na rewolucję w uzdatnianiu wody, dzięki ogniwom paliwowym

Oczyszczanie ścieków wymaga dużej ilości energii elektrycznej. Dzięki mikrobiologicznym ogniwom paliwowym, zamiast zużywać energię na oczyszczanie ścieków, można ją wyprodukować w trakcie ich oczyszczania....

Oczyszczanie ścieków wymaga dużej ilości energii elektrycznej. Dzięki mikrobiologicznym ogniwom paliwowym, zamiast zużywać energię na oczyszczanie ścieków, można ją wyprodukować w trakcie ich oczyszczania. Nowe technologie umożliwiają zdalne monitorowanie procesu oczyszczania ścieków w czasie rzeczywistym. Tym samym oczyszczanie ścieków może też być znacznie bardziej wydajne.

Redakcja RI NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie

NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie

Środki z unijnego Funduszu Spójności przekazane przez NFOŚiGW wesprą rozbudowę i modernizację systemów wodno-kanalizacyjnych w Krynicy Morskiej (woj. pomorskie) i Bystrzycy Kłodzkiej (woj. dolnośląskie)...

Środki z unijnego Funduszu Spójności przekazane przez NFOŚiGW wesprą rozbudowę i modernizację systemów wodno-kanalizacyjnych w Krynicy Morskiej (woj. pomorskie) i Bystrzycy Kłodzkiej (woj. dolnośląskie) – ośrodkach licznie uczęszczanych przez turystów, a także w Głogowie na Dolnym Śląsku, leżącym nad Odrą. Dotacje dla tych trzech miast wyniosą razem ok. 30 mln zł.

Redakcja RI Gminy Nowa Słupia, Górno i Bieliny zbudują kanalizację

Gminy Nowa Słupia, Górno i Bieliny zbudują kanalizację Gminy Nowa Słupia, Górno i Bieliny zbudują kanalizację

Marszałek województwa świętokrzyskiego podpisał umowę na dofinansowanie realizacji projektu związanego z gospodarką wodno-ściekową w trzech kieleckich gminach: Nowej Słupi, Górnie i Bielinach. Samorząd...

Marszałek województwa świętokrzyskiego podpisał umowę na dofinansowanie realizacji projektu związanego z gospodarką wodno-ściekową w trzech kieleckich gminach: Nowej Słupi, Górnie i Bielinach. Samorząd województwa dołoży do inwestycji w tych gminach ponad 60 milionów złotych.

Redakcja RI Ponad 5 milionów złotych z Unii Europejskiej dla Hrubieszowa na modernizację gospodarki wodno-ściekowej

Ponad 5 milionów złotych z Unii Europejskiej dla Hrubieszowa na modernizację gospodarki wodno-ściekowej Ponad 5 milionów złotych z Unii Europejskiej dla Hrubieszowa na modernizację gospodarki wodno-ściekowej

Aglomeracja Hrubieszów w województwie lubelskim będzie modernizować i rozbudowywać swój system gospodarki wodno-ściekowej, z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz systemu informacji przestrzennej....

Aglomeracja Hrubieszów w województwie lubelskim będzie modernizować i rozbudowywać swój system gospodarki wodno-ściekowej, z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz systemu informacji przestrzennej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże na ten cel unijną dotację w wysokości ponad 5 mln zł.

Redakcja RI NFOŚiGW: Mogilno zyska nowoczesną oczyszczalnię ścieków

NFOŚiGW: Mogilno zyska nowoczesną oczyszczalnię ścieków NFOŚiGW: Mogilno zyska nowoczesną oczyszczalnię ścieków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wykorzystując środki z II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, wesprze przebudowę i rozbudowę oczyszczalni...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wykorzystując środki z II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, wesprze przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków w gminie Mogilno, w województwie kujawsko-pomorskim. Wysokość dotacji wyniesie ponad 17 milionów złotych, przy czym koszt całkowity przedsięwzięcia to 33 miliony złotych.

Redakcja RI NFOŚiGW przekaże 200 milionów złotych na gospodarowanie wodami opadowymi

NFOŚiGW przekaże 200 milionów złotych na gospodarowanie wodami opadowymi NFOŚiGW przekaże 200 milionów złotych na gospodarowanie wodami opadowymi

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozdysponuje 200 milionów złotych z Funduszu Spójności na systemy gospodarowania wodami opadowymi w miastach. O dotacje będą mogły ubiegać się jednostki...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozdysponuje 200 milionów złotych z Funduszu Spójności na systemy gospodarowania wodami opadowymi w miastach. O dotacje będą mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego w terminie od 30 kwietnia do 31 sierpnia 2018 r.

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.