RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Znaczenie magazynowania wód opadowych

Znaczenie magazynowania wód opadowych; fot. unsplash

Znaczenie magazynowania wód opadowych; fot. unsplash

W Polsce, podobnie jak w całej Unii Europejskiej, stale mówi się o konieczności racjonalnego zagospodarowania wód opadowych. Proces ten jest istotny dla strategicznego zarządzania zasobami wody pitnej oraz regulacji stosunków wodnych – np. na terenie miast, gdzie równowaga wodna pozwala łagodzić skutki gwałtownych zjawisk klimatycznych, takich jak susze, powodzie czy ekstremalne deszcze, a wręcz im zapobiegać.

Zobacz także

PHU DAMBAT Program „Moja Woda”

Program „Moja Woda” Program „Moja Woda”

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie...

Program dofinansowań do instalacji zagospodarowania wód opadowych „Moja Woda” cieszył się bardzo dużą popularnością, niestety w 2022 roku nie jest przewidziany nabór do programu. Jednak zbieranie i wykorzystywanie wody deszczowej nadal się opłaca – także bez dotacji.

PHU DAMBAT Pompy do wody deszczowej

Pompy do wody deszczowej Pompy do wody deszczowej

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki...

Systemy służące do zagospodarowania wody deszczowej są coraz bardziej popularne. Pozwalają wykorzystać zgromadzoną w zbiornikach wodę opadową do nawadniania ogrodu, prania czy spłukiwania toalety. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie znacznych oszczędności w zużyciu wody wodociągowej.

Kessel Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów Ochrona domu przed skutkami obfitych opadów deszczów

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do...

Ulewy ponownie dominują w doniesieniach medialnych. Ucierpiało wiele osób, podtapiane są liczne domy. Meteorolodzy są zgodni – silne opady będą występować coraz częściej. Ocieplenie klimatu prowadzi do tworzenia się coraz większej liczby chmur w atmosferze ziemskiej, co skutkuje obfitymi opadami deszczu, które doprowadzają do lokalnych zalań. Dostępne są jednak urządzenia przeciwzalewowe, które pozwalają skutecznie ochronić budynki mieszkalne.

W artykule:

  • Stres wodny – coraz większy problem
  • Wykorzystanie wód opadowych pomaga przeciwdziałać suszom
  • Projektowane nowe rozwiązania prawne dla miast
  • Ułatwienia dla inwestorów i przedsiębiorców

 

Stres wodny – coraz większy problem

Stres wodny (stosunek wody pobranej do zasobów wody słodkiej) może być źródłem niepożądanych zjawisk, takich jak np. susza, gdy ilość rocznie pobieranej wody stanowi 25% lub więcej całkowitych zasobów wody słodkiej danego obszaru. Im wyższy jest ten wskaźnik, tym stres wodny większy i rośnie zagrożenie problemami klimatycznymi.

Jak wskazuje Europejska Agencja Środowiska (EEA) w raporcie Water resources across Europe z końca 2021 roku, stres wodny ma istotny wpływ na degradację środowiska i gospodarkę – jego wynikiem są straty ekonomiczne wynoszące ok. 9 mld euro rocznie [1]. Według ONZ w 2018 roku średni światowy poziom poboru zasobów wody słodkiej wynosił 18,4% [2]. Natomiast World Resources Institute zaprezentował pod koniec 2021 roku prognozę, jak wartości te będą się kształtować w 2040 r. Zgodnie z tą analizą, stres wodny Polski znajdzie się w obszarze średniowysokim (medium to high), czyli w przedziale 20–39% [2] (rys. 1).

stres wodny

Rys. 1. Stres wodny w 2040 roku – wartości prognozowane [2]

Wartości te oszacowano przy założeniu, że do tego czasu nie nastąpią istotne zmiany w stosunku do dzisiejszej strategii gospodarowania zasobami wodnymi, a tempo urbanizacji, wzrost demograficzny, zmiany klimatyczne i rozwój gospodarczy utrzymają aktualny trend zmian i dynamikę wzrostu [2]. Z raportu EEA jednoznacznie wynika, że w przypadku Europy tylko powszechne zmiany, zaplanowane na poziomie unijnym i skutecznie wdrażane w każdym z krajów członkowskich, dają nadzieję na odwrócenie tego trendu [1].

Takie działania podejmowane są także w Polsce.

Wykorzystanie wód opadowych pomaga przeciwdziałać suszom

Twórcy projektu ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom susz [3] wskazują na znaczenie zarówno dużych, jak i mniejszych (ale za to realizowanych na dużą skalę) rozwiązań umożliwiających gromadzenie, zagospodarowanie i wykorzystanie wód opadowych. Podkreślono konieczność rozwoju małej retencji, w szczególności wykorzystującej rozwiązania oparte na przyrodzie z udziałem zielono-niebieskiej infrastruktury, a także ograniczenia zajmowania gruntów i zasklepiania gleby [3]. Wymieniono m.in. inwestycje pozwalające na tworzenie wspomnianej zielono-niebieskiej infrastruktury zarówno na obszarach prywatnych (do 1500 m2), jak i obszarach gminnych (powyżej 1500 m2). Mają powstawać rozwiązania, w ramach których „niebieska” infrastruktura techniczna do gospodarowania wodą deszczową (np. nawierzchnie przepuszczalne lub urządzenia retencyjne) współpracuje z rozwiązaniami „zielonymi” opartymi na roślinności, jak np. oczka wodne, ogrody deszczowe, trawniki i inne tereny zielone. Przykładami zielono-niebieskich rozwiązań (w których rośliny „pracują” w systemach inżynierskich naśladujących lub wspomagających procesy naturalne) są systemy hydrofitowe czy bioretencyjne [3]. Takie podejście współgra ze wskazaniami podanymi w raporcie EEA, który wśród zalecanych działań obok zwiększania efektywności wykorzystania wody (np. w rolnictwie) podaje realizację strategii na rzecz bioróżnorodności (do 2030 roku) oraz dążenie do gospodarki obiegu zamkniętego i adaptację do zmian klimatu [1]. Gminna, miejska i indywidualna infrastruktura zielono-niebieska przyczynia się do realizacji wszystkich tych celów.

Projektowane nowe rozwiązania prawne dla miast

Na rosnące znaczenie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach wskazywali także autorzy projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia klimatycznego wymiaru polityki miejskiej [4]. Podkreślają oni, że wciąż występuje problem niewystarczających środków w budżetach miast na realizację projektów związanych z zielono-niebieską infrastrukturą i różnorodnością biologiczną [4], choć zgodnie z raportem NIK Funkcjonowanie budżetów partycypacyjnych (obywatelskich). Lata 2016­–2018 działania na rzecz gospodarki komunalnej i ochrony środowiska w skontrolowanych miastach stanowiły 23% realizowanych w miastach zadań i przeznaczono na nie ponad 24,6 mln zł [5]. Nowa ustawa ma pomóc także w rozwoju zielono-niebieskiej infrastruktury poprzez „zazielenienie budżetu partycypacyjnego” [4]. Na pierwszy plan wysuwa się planowana nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym: co najmniej 30% środków wydatkowanych w ramach budżetu obywatelskiego wyodrębnia się na projekty związane z ochroną miejskiego środowiska przyrodniczego, w szczególności na projekty, których realizacja ma prowadzić do poprawy stanu oraz zwiększania powierzchni terenów zieleni (…) [4].

Czytaj też: Od retencji domowej do miast gąbek »

Istotne znaczenie może mieć też nowelizacja Prawa ochrony środowiska, zgodnie z którą dla miast o liczbie mieszkańców powyżej 20 tys. mają być sporządzane miejskie plany adaptacji do zmian klimatu, których celem ma się stać zwiększenie odporności miasta na zmiany klimatu poprzez ograniczenie podatności miasta na zagrożenia związane ze zmianami klimatu [4]. Plany te mają pośrednio wspierać zatrzymanie oraz spowolnienie odpływu wód deszczowych, a także ich retencjonowanie i lokalne wykorzystanie na cele związane z zielenią (w tym zielono-niebieską infrastrukturą) [4].

Warto podkreślić, że w nowej perspektywie finansowej UE przewidywane są środki na opracowanie i realizację miejskich planów adaptacji.
Ułatwienia dla inwestorów i przedsiębiorców

W lutym 2022 r. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało wspomniany nowy projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy, tzw. specustawy suszowej [3]. Zastąpił on poprzedni projekt z 2020 roku [6]. Aktualny projekt zawiera m.in. planowaną nowelizację Prawa wodnego [7] i Prawa budowlanego [8] w zakresie procedur związanych z montażem zbiorników bezodpływowych na wody opadowe i roztopowe.

W obszarze Prawa budowlanego do listy inwestycji niewymagających pozwolenia na budowę, ale wymagających zgłoszenia budowlanego (art. 29) [8] zaproponowano dodanie nowego punktu 6a (po punkcie 6, w którym wskazano zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe o pojemności do 10 m3). Punkt ten miałby obejmować „zbiorniki bezodpływowe na wody opadowe lub wody roztopowe o pojemności do 10 m3” [3].

Natomiast w zakresie Prawa wodnego zaproponowano modyfikację definicji „zwykłego korzystania z wód” (art. 33, ust. 4) poprzez jej rozszerzenie o [3]: pobór wody znajdującej się w rowie oraz stawie, który nie jest napełniany w ramach usług wodnych, ale wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi lub wodami gruntowymi, znajdującej się w granicach nieruchomości gruntowej stanowiącej własność właściciela, o ile pobór nie narusza interesu osób trzecich (jako punkt 1a) oraz odprowadzanie wód opadowych lub roztopowych w ilości nieprzekraczającej łącznie 5 m3 na dobę do wód lub do urządzeń wodnych lub do ziemi (jako punkt 3a).

Należy przy tym pamiętać, że samo wykonanie urządzeń wodnych (np. przelewów awaryjnych lub wylotu wód deszczowych do gleby w celu rozsączania) wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego [7]. Zbiornik bezodpływowy nie jest wskazany w Prawie wodnym jako urządzenie wodne.

Nie będzie natomiast większej grupy inwestorów płacących „podatek od deszczu”, a właściwie ponoszących „opłatę za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej”. Propozycję znacznego zwiększenia liczby inwestycji objętych tę opłatą zawarto w poprzednim projekcie specustawy [6]. Tak jak do tej pory, opłata ta będzie dotyczyła nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej i wyłączenia z powierzchni biologicznie czynnej więcej niż 70% powierzchni nieruchomości [7]. Zostaną zatem utrzymane także obecne stawki opłat za tak rozumiane zmniejszenie naturalnej retencji terenowej, wynoszące od 0,50 zł/(m2 · rok) przy braku urządzeń do retencji do 0,05 zł/ (m2 · rok) w przypadku zastosowania urządzeń retencyjnych o pojemności powyżej 30% odpływu rocznego z powierzchni uszczelnionych trwale związanych z gruntem [9].

Literatura

  1. Water resources across Europe – confronting water stress: an updated assessment. EEA Raport 12/2021, https://www.eea.europa.eu/publications/water-resources-across-europe-confronting (dostęp: 28.02.2022)
  2. Armstrong Martin, Where Water Stress Will Be Highest by 2040, https://www.statista.com/chart/26140/water-stress-projections-global/ (dostęp: 28.02.2022)
  3. Minister Infrastruktury, Ustawa o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom susz. Projekt z dnia 18 lutego 2022 r., https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12356956 (dostęp: 28.02.2022)
  4. Minister Klimatu i Środowiska, Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia klimatycznego wymiaru polityki miejskiej. Projekt z dnia 19 sierpnia 2021 r., https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12350802 (dostęp: 28.02.2022)
  5. Funkcjonowanie budżetów partycypacyjnych (obywatelskich). Lata 2016­–2018, Najwyższa Izba Kontroli, Warszawa 2019
  6. Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ustawa o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom susz. Projekt z dnia 12 sierpnia 2020 r., https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12337151 (dostęp: 28.02.2022)
  7. Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (DzU 2017, poz. 1566)
  8. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. DzU 2021, poz. 2351)
  9. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 8 kwietnia 2021 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne (DzU 2021, poz. 736)

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Szperacz Instalacja wielofunkcyjna

Instalacja wielofunkcyjna Instalacja wielofunkcyjna

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

W dążeniu do optymalizacji trzeba się niekiedy wyzbyć wszelkich ograniczeń narzucanych przez przyjęte zasady wykonywania instalacji, prawda?

Redakcja RI news Nowoczesne oczyszczanie wód opadowych na krakowskim lotnisku

Nowoczesne oczyszczanie wód opadowych na krakowskim lotnisku Nowoczesne oczyszczanie wód opadowych na krakowskim lotnisku

Kraków Airport oraz Veolia Water Technologies rozpoczęli współpracę dotyczącą opracowania koncepcji kompleksowego zagwarantowania jakości odprowadzanych wód opadowych z terenu lotniska Kraków-Balice do...

Kraków Airport oraz Veolia Water Technologies rozpoczęli współpracę dotyczącą opracowania koncepcji kompleksowego zagwarantowania jakości odprowadzanych wód opadowych z terenu lotniska Kraków-Balice do systemu kanalizacji deszczowej, a dalej do zewnętrznego naturalnego odbiornika.

Waldemar Joniec news VIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja” – relacja

VIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja” – relacja VIII Konferencja Naukowo-Techniczna „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne  – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja” – relacja

W dniach 8 i 9 maja 2019 r. w Zegrzu odbyła się VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pod tytułem: „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonanie, eksploatacja”. Organizatorem konferencji...

W dniach 8 i 9 maja 2019 r. w Zegrzu odbyła się VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pod tytułem: „Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonanie, eksploatacja”. Organizatorem konferencji był Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Politechniki Warszawskiej.

Redakcja RI VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja"

VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja" VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja"

W dniach 9-10 maja 2019 roku w ośrodku konferencyjnym k/Warszawy odbędzie się VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt.: Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo,...

W dniach 9-10 maja 2019 roku w ośrodku konferencyjnym k/Warszawy odbędzie się VIII Ogólnokrajowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt.: Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne – projektowanie, wykonawstwo, eksploatacja. Wydarzenie organizuje Zakład Zaopatrzenia w Wodę i Odprowadzania Ścieków Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.

Waldemar Joniec Jubileuszowy EKO-DOK

Jubileuszowy EKO-DOK Jubileuszowy EKO-DOK

Podczas X Konferencji Naukowej „Interdyscyplinarne zagadnienia w inżynierii i ochronie środowiska EKO-DOK” młodzi naukowcy dokonali przeglądu kierunków prowadzonych badań i wymienili doświadczenia z zakresu...

Podczas X Konferencji Naukowej „Interdyscyplinarne zagadnienia w inżynierii i ochronie środowiska EKO-DOK” młodzi naukowcy dokonali przeglądu kierunków prowadzonych badań i wymienili doświadczenia z zakresu inżynierii i ochrony środowiska. W prezentowanych zagadnieniach koncentrowano się na aktualnych wyzwaniach dot. ochrony powietrza i redukcji emisji, a także pozyskiwania energii odnawialnej oraz zapewniania bezpieczeństwa i komfortu w budynkach.

Redakcja RI Energia z kanalizacji

Energia z kanalizacji Energia z kanalizacji

W amerykańskim Portland 100 domów korzysta z energii wytwarzanej z kanalizacji. W ramach eksperymentalnego projektu w rurach umieszczono 4 turbiny, które wytwarzają prąd.

W amerykańskim Portland 100 domów korzysta z energii wytwarzanej z kanalizacji. W ramach eksperymentalnego projektu w rurach umieszczono 4 turbiny, które wytwarzają prąd.

S M Separatory zawiesin i substancji ropopochodnych

Separatory zawiesin i substancji ropopochodnych Separatory zawiesin i substancji ropopochodnych

Wody opadowe z powierzchni utwardzonych oraz ścieki technologiczne mogą zawierać substancje ropopochodne szkodliwe dla środowiska. Ich oddzieleniem od wody wprowadzanej do zbiorników wodnych oraz od ścieków...

Wody opadowe z powierzchni utwardzonych oraz ścieki technologiczne mogą zawierać substancje ropopochodne szkodliwe dla środowiska. Ich oddzieleniem od wody wprowadzanej do zbiorników wodnych oraz od ścieków zajmują się separatory. Oferowane są różne rodzaje tych urządzeń, w zależności od wielkości zlewni i rodzaju obiektu.

Joanna Ryńska Przykład obliczeń i wymiarowania instalacji gromadzenia wód opadowych

Przykład obliczeń i wymiarowania instalacji gromadzenia wód opadowych Przykład obliczeń i wymiarowania instalacji gromadzenia wód opadowych

Zamiar wykorzystania wód opadowych na danej działce powinien być poprzedzony analizą, jaką część wody pitnej można zastąpić wodą deszczową i ile wód opadowych (w zależności np. od wielkości i rodzaju dachu...

Zamiar wykorzystania wód opadowych na danej działce powinien być poprzedzony analizą, jaką część wody pitnej można zastąpić wodą deszczową i ile wód opadowych (w zależności np. od wielkości i rodzaju dachu czy lokalizacji inwestycji) można pozyskać. Przeprowadzenie takiej analizy obliczeniowej dla domu jednorodzinnego jest stosunkowo proste.

Joanna Ryńska Odwadnianie dachów płaskich

Odwadnianie dachów płaskich Odwadnianie dachów płaskich

Dachy płaskie cechują się spadkiem wyraźnie mniejszym niż dachy skośne. Dlatego skuteczne odprowadzanie wód opadowych z dachu płaskiego – niezbędne dla jego prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania –...

Dachy płaskie cechują się spadkiem wyraźnie mniejszym niż dachy skośne. Dlatego skuteczne odprowadzanie wód opadowych z dachu płaskiego – niezbędne dla jego prawidłowego i bezpiecznego funkcjonowania – wymaga starannego dobrania systemu odwodnienia i jego parametrów.

dr inż. Joanna Paduchowska, dr inż. Agnieszka Ludwińska Systemy awaryjne odwadniania dachów płaskich

Systemy awaryjne odwadniania dachów płaskich Systemy awaryjne odwadniania dachów płaskich

Spośród oferowanych na rynku systemów odwodnień dachów płaskich projektant może wybrać rozwiązanie dopasowane do konkretnej realizacji. Jednym z istotnych warunków ich skutecznego działania jest projektowanie...

Spośród oferowanych na rynku systemów odwodnień dachów płaskich projektant może wybrać rozwiązanie dopasowane do konkretnej realizacji. Jednym z istotnych warunków ich skutecznego działania jest projektowanie awaryjnych odwodnień dachów budynków w celu redukcji ryzyka przelewania się wód opadowych do budynku lub przeciążenia konstrukcji.

dr inż. Agnieszka Ludwińska, dr inż. Joanna Paduchowska Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków

Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków Wykorzystanie wody deszczowej w instalacjach sanitarnych budynków

Analiza zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze wykazuje, że wodą deszczową można zastąpić około połowę wody pitnej. Pozwala to znacząco ograniczyć zużycie wody pitnej, a jednocześnie zredukować ilość...

Analiza zużycia wody na cele bytowo-gospodarcze wykazuje, że wodą deszczową można zastąpić około połowę wody pitnej. Pozwala to znacząco ograniczyć zużycie wody pitnej, a jednocześnie zredukować ilość ścieków odprowadzanych do kanalizacji.

prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski, prof. dr hab. inż. Barbara Dąbrowska, mgr Halina Jasik Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych

Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych Odwadnianie dachów – wymiarowanie rynien okapowych

Każdy system odwodnienia, w tym rynny, spełnia swoje zadanie z pewnym prawdopodobieństwem odprowadzenia całego spływu z dachu. Poprawne zwymiarowanie odwodnienia wymaga nie tylko prawidłowego ustalenia...

Każdy system odwodnienia, w tym rynny, spełnia swoje zadanie z pewnym prawdopodobieństwem odprowadzenia całego spływu z dachu. Poprawne zwymiarowanie odwodnienia wymaga nie tylko prawidłowego ustalenia parametrów środowiskowych opisujących opad deszczu, ale też parametrów technicznych elementów systemów odwodnień.

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak, dr inż. arch. Justyna Rubaszek Projektowanie systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi

Projektowanie systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi Projektowanie systemów zrównoważonego gospodarowania wodami opadowymi

Coraz większego znaczenia nabiera zagospodarowanie wód opadowych na miejscu opadu. Na terenach bardzo zurbanizowanych ilość wód opadowych odprowadzanych z powierzchni nieprzepuszczalnych do systemów podziemnych...

Coraz większego znaczenia nabiera zagospodarowanie wód opadowych na miejscu opadu. Na terenach bardzo zurbanizowanych ilość wód opadowych odprowadzanych z powierzchni nieprzepuszczalnych do systemów podziemnych jest na tyle duża, że wymaga uzyskania stosownych pozwoleń. W wielu wypadkach problem wód opadowych może być rozwiązany za pomocą ich powierzchniowego zagospodarowania. Wody takie mogą ponadto stanowić atrakcyjny krajobrazowo element zagospodarowania terenów zabudowy jedno- i wielorodzinnej...

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak Wody opadowe w miastach

Wody opadowe w miastach Wody opadowe w miastach

Istotnym problemem obszarów zurbanizowanych jest niewykorzystywanie wody opadowej, która najczęściej traktowana jest jak ściek i szybko oddawana do kanalizacji. Tymczasem przykłady wielu miast wskazują,...

Istotnym problemem obszarów zurbanizowanych jest niewykorzystywanie wody opadowej, która najczęściej traktowana jest jak ściek i szybko oddawana do kanalizacji. Tymczasem przykłady wielu miast wskazują, że wody spływające z powierzchni nieprzepuszczalnych mogą być ujęte w systemy zwiększające infiltrację i retencję. Rozwiązania tego typu przyczyniają się nie tylko do ochrony środowiska (m.in. poprawy bilansu wodnego terenów zurbanizowanych czy zmniejszenia zagrożenia powodziowego poprzez spowolnienie...

dr inż. Ewa Burszta-Adamiak Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji

Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji Zagospodarowanie spływów opadowych za pomocą systemów bioretencji

Rozwiązanie problemów odprowadzania wód opadowych, w tym również pochodzących z ciągów komunikacyjnych, powinno się stać w warunkach polskich zadaniem priorytetowym ze względu na często występujące podczas...

Rozwiązanie problemów odprowadzania wód opadowych, w tym również pochodzących z ciągów komunikacyjnych, powinno się stać w warunkach polskich zadaniem priorytetowym ze względu na często występujące podczas intensywnych opadów i roztopów lokalne podtopienia i powodzie. Najważniejszymi przyczynami takiego stanu rzeczy są starzejące się i ulegające degradacji w wyniku zaniedbań eksploatacyjnych sieci odwadniające, liczne przemiany urbanistyczne, a także fakt, że wraz ze wzrostem poziomu zagospodarowania...

mgr inż. Adam Bojena, mgr inż. Jacek Chlipalski Retencja kanałowa. Obniżanie maksymalnego odpływu ścieków opadowych

Retencja kanałowa. Obniżanie maksymalnego odpływu ścieków opadowych Retencja kanałowa. Obniżanie maksymalnego odpływu ścieków opadowych

Do chwili powstania utwardzonej zlewni, jaką jest droga, dotychczasowy teren rodzimy w postaci pól uprawnych, łąk, nieużytków czy lasu charakteryzował się możliwością odbioru opadów poprzez infiltrację...

Do chwili powstania utwardzonej zlewni, jaką jest droga, dotychczasowy teren rodzimy w postaci pól uprawnych, łąk, nieużytków czy lasu charakteryzował się możliwością odbioru opadów poprzez infiltrację do gruntu, a tylko część odpływała do pobliskich rowów i rzek. Powstające wody nie tworzyły ścieków w rozumieniu Prawa wodnego, były zagospodarowywane w sposób naturalny i rzadko musiał interweniować tu człowiek.

Zenon Świgoń Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych Wskazówki prawno-techniczne indywidualnego zagospodarowania wód deszczowych

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie...

Przystępując do podjęcia decyzji o jakiejkolwiek inwestycji (w tym również wodociągowej lub kanalizacyjnej) inwestor wraz z projektantem muszą odpowiedzieć na kilka pytań, m.in. o czym mówimy (ustalenie terminologii), czy jest to zdefiniowane, co możemy zrobić, jak możemy wykonać i ile inwestycja kosztuje? Dopiero po wykonaniu takiej analizy można podjąć decyzję o ewentualnej inwestycji.

OBI Jak gospodarować wodą w ogrodzie? Zbieranie deszczówki i inteligentne nawadnianie ogrodu

Jak gospodarować wodą w ogrodzie? Zbieranie deszczówki i inteligentne nawadnianie ogrodu Jak gospodarować wodą w ogrodzie? Zbieranie deszczówki i inteligentne nawadnianie ogrodu

Wodne zasoby Ziemi są ograniczone, a całkowita objętość wody na naszej planecie wynosi około 1,386 mln km3, z czego aż 96% to wody słone. Odpowiedzialne gospodarowanie wodą staje się więc kluczowym wyzwaniem...

Wodne zasoby Ziemi są ograniczone, a całkowita objętość wody na naszej planecie wynosi około 1,386 mln km3, z czego aż 96% to wody słone. Odpowiedzialne gospodarowanie wodą staje się więc kluczowym wyzwaniem w kontekście zmian klimatycznych.

Redakcja RI System inteligentnego sterowania retencją powstaje w Bydgoszczy

System inteligentnego sterowania retencją powstaje w Bydgoszczy System inteligentnego sterowania retencją powstaje w Bydgoszczy

Bydgoskie wodociągi podpisały umowę na wdrożenie unikalnego systemu, działającego z wykorzystaniem metod i technik sztucznej inteligencji. System ten pozwoli automatycznie sterować ilością wody w zbiornikach...

Bydgoskie wodociągi podpisały umowę na wdrożenie unikalnego systemu, działającego z wykorzystaniem metod i technik sztucznej inteligencji. System ten pozwoli automatycznie sterować ilością wody w zbiornikach retencyjnych w zależności od prognoz pogody, prognozowanych wielkości opadów w zlewniach kanalizacji deszczowej oraz danych dostarczonych przez systemy pomiarowe.

Joanna Ryńska news WaterFolder Day 2023

WaterFolder Day 2023 WaterFolder Day 2023

Blisko 750 fachowców spotkało się w Gdańsku w dniach 28-29 marca 2023 roku, wynosząc z WaterFolder Day wiedzę, inspiracje i cenne kontakty.

Blisko 750 fachowców spotkało się w Gdańsku w dniach 28-29 marca 2023 roku, wynosząc z WaterFolder Day wiedzę, inspiracje i cenne kontakty.

Joanna Ryńska Pompy głębinowe – zasady doboru i znaczenie detali

Pompy głębinowe – zasady doboru i znaczenie detali Pompy głębinowe – zasady doboru i znaczenie detali

Do ujmowania wód podziemnych, ale także do obsługi zbiorników, np. z deszczówką, stosuje się najczęściej pompy głębinowe. Te kompaktowe urządzenia mogą zapewnić wysoką wydajność i niewielkie zużycie energii...

Do ujmowania wód podziemnych, ale także do obsługi zbiorników, np. z deszczówką, stosuje się najczęściej pompy głębinowe. Te kompaktowe urządzenia mogą zapewnić wysoką wydajność i niewielkie zużycie energii oraz wyróżniać się stabilną pracą i wysoką żywotnością – pod warunkiem prawidłowego doboru i bardzo starannego montażu, uwzględniającego szereg detali o pozornie niewielkim znaczeniu.

Joanna Ryńska news Stormwater Poland 2022

Stormwater Poland 2022 Stormwater Poland 2022

Katowickie Międzynarodowe Centrum Kongresowe gościło 300 uczestników szóstej konferencji Stormwater Poland, którzy przez dwa dni obrad (28–29 września 2022) pod hasłem „Czas na deszczówkę” dyskutowali...

Katowickie Międzynarodowe Centrum Kongresowe gościło 300 uczestników szóstej konferencji Stormwater Poland, którzy przez dwa dni obrad (28–29 września 2022) pod hasłem „Czas na deszczówkę” dyskutowali o retencji i zagospodarowaniu wody deszczowej w polskich i europejskich miastach.

Redakcja RI news WaterFolder Day na STORMWATER POLAND 2022

WaterFolder Day na STORMWATER POLAND 2022 WaterFolder Day na STORMWATER POLAND 2022

WaterFolder Day to wydarzenie poprzedzające konferencję na temat wody deszczowej STORMWATER POLAND. Odbędzie się ono 27 września 2022 r. Skierowane jest do projektantów chcących zgłębić wiedzę z zakresu...

WaterFolder Day to wydarzenie poprzedzające konferencję na temat wody deszczowej STORMWATER POLAND. Odbędzie się ono 27 września 2022 r. Skierowane jest do projektantów chcących zgłębić wiedzę z zakresu profesjonalnych narzędzi doboru w projektowaniu inwestycji. Poznają oni narzędzia do efektywnego projektowania, rozwiązania z ciekawymi case study i skatalogowane oferty najlepszych producentów z kraju i ze świata.

Redakcja RI news Stormwater Poland 2022

Stormwater Poland 2022 Stormwater Poland 2022

STORMWATER POLAND 2022 to międzynarodowa konferencja i panel wymiany doświadczeń w zakresie wody deszczowej. 28-29 września 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach spotkają się inżynierowie,...

STORMWATER POLAND 2022 to międzynarodowa konferencja i panel wymiany doświadczeń w zakresie wody deszczowej. 28-29 września 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach spotkają się inżynierowie, projektanci, eksploatatorzy i samorządowcy. Już po raz szósty – tym razem pod hasłem CZAS NA DESZCZÓWKĘ! – będą rozmawiać o teraźniejszości i przyszłości zagospodarowania wód opadowych i roztopowych.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.