RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Przyszłość kotłów c.o. zasilanych paliwem stałym

The future of domestic solid fuel fired boilers

Kompaktowe, łatwe w instalacji urządzenie umożliwiające proste i bezobsługowe napełnianie zbiornika kotła c.o. zasilanego peletami drzewnymi, działające w sposób przypominający odkurzacz wraz ze zgarniaczem (prezentowane na targach ISH Frankfurt 2015)
arch. redakcji

Kompaktowe, łatwe w instalacji urządzenie umożliwiające proste i bezobsługowe napełnianie zbiornika kotła c.o. zasilanego peletami drzewnymi, działające w sposób przypominający odkurzacz wraz ze zgarniaczem (prezentowane na targach ISH Frankfurt 2015)


arch. redakcji

Liczba eksploatowanych kotłów c.o. zasilanych paliwami stałymi będzie się stopniowo zmniejszać. Rosnąć będzie w tym segmencie udział urządzeń z automatycznym podawaniem paliwa, w tym na biomasę. Szybkość procesu naturalnej eliminacji paliw stałych z sektora ogrzewnictwa indywidualnego zależeć będzie nie tylko od regulacji prawnych dotyczących emisji, w tym regionalnych, ale też od sytuacji gospodarczej w kraju. Ze względu na wymagania paliwowe automatycznych węglowych kotłów c.o. i możliwości polskich producentów węgla eksploatacja tych jednostek będzie coraz droższa, co wielu użytkowników może skłaniać do zmiany sposobu ogrzewania.

Zobacz także

Hoval Sp. z o.o. Kotły w obudowach zewnętrznych – ważne aspekty projektowe

Kotły w obudowach zewnętrznych – ważne aspekty projektowe Kotły w obudowach zewnętrznych – ważne aspekty projektowe

Na etapie projektowania budynku inwestor we współpracy z architektem i projektantem instalacji sanitarnych musi podjąć decyzję o zlokalizowaniu kotłowni gazowej. Często zdarza się, że z uwagi na moc projektowanej...

Na etapie projektowania budynku inwestor we współpracy z architektem i projektantem instalacji sanitarnych musi podjąć decyzję o zlokalizowaniu kotłowni gazowej. Często zdarza się, że z uwagi na moc projektowanej kotłowni oraz ograniczenia przestrzenne – zabronione jest jej wybudowanie w piwnicy i konieczne staje się jej zlokalizowanie na najwyższej kondygnacji budynku.

RESAN pracownia projektowa W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek?

W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek? W jaki sposób zaprojektować źródło ciepła, aby prawidłowo ogrzać budynek?

Budynki komercyjne lub użyteczności publicznej mogą mieć własne źródła ciepła, (kotły, pompy ciepła) lub być podłączone do sieci miejskiej poprzez węzeł cieplny. Niezależnie od wybranego rozwiązania, prawidłowo...

Budynki komercyjne lub użyteczności publicznej mogą mieć własne źródła ciepła, (kotły, pompy ciepła) lub być podłączone do sieci miejskiej poprzez węzeł cieplny. Niezależnie od wybranego rozwiązania, prawidłowo zaprojektowane i wykonane źródło ciepło jest absolutną podstawą do tego, by ogrzewanie budynku było niezawodne, wydajne i energooszczędne.

ELTERM Konfigurator doboru kotłów elektrycznych ELTERM

Konfigurator doboru kotłów elektrycznych ELTERM Konfigurator doboru kotłów elektrycznych ELTERM

Firma ELTERM zaprezentowała konfigurator doboru kotłów elektrycznych 2020. Wszystkie modele naszych kotłów współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi i poza Wachmistrzem wyposażone są w dedykowane liczniki...

Firma ELTERM zaprezentowała konfigurator doboru kotłów elektrycznych 2020. Wszystkie modele naszych kotłów współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi i poza Wachmistrzem wyposażone są w dedykowane liczniki zużycia energii pochodzącej z instalacji PV.

Jakość powietrza w Polsce pozostawia wiele do życzenia [3,4]. Trwa nieustanna dyskusja, które źródła emisji najbardziej oddziałują na wzrost zanieczyszczenia powietrza i jakie są najlepsze czy najbardziej realne drogi prowadzące do poprawy istniejącego stanu.

Na podstawie analizy ogólnodostępnych danych można wnioskować, że spalanie paliw stałych w istniejącej infrastrukturze indywidualnych źródeł ciepła wpływa na zanieczyszczenie powietrza, a tym samym na nasz komfort życia i zdrowia.

Taką analizę można rozpocząć od porównania wartości stężeń zanieczyszczeń monitorowanych i dokumentowanych przez Inspektoraty Ochrony Środowiska w różnych miejscach kraju podczas sezonu grzewczego i poza nim.

W tab. 1 pokazano zestawienie, z którego jednoznacznie wynika, że jakość powietrza pogarsza się wraz z nadejściem sezonu grzewczego, co oznacza, że produkcja ciepła wpływa na wzrost zanieczyszczeń powietrza.

Tabela 1. Średnie imisje zarejestrowane przez stację monitoringu „Kraków – Aleja Krasińskiego”
w miesiącach letnich: lipcu i sierpniu 2013 oraz w sezonie grzewczym: w styczniu
i lutym 2013

Tabela 1. Średnie imisje zarejestrowane przez stację monitoringu „Kraków – Aleja Krasińskiego” w miesiącach letnich: lipcu i sierpniu 2013 oraz w sezonie grzewczym: w styczniu i lutym 2013

W tab. 2 przedstawiono szacunki, w jaki sposób w kraju wytwarzane jest ciepło, a więc jaki procent gospodarstw domowych w Polsce wykorzystuje do ogrzewania odpowiednio: paliwa stałe, ciekłe i gazowe, energię elektryczną czy ciepło produkowane w ciepłowniach lub elektrociepłowniach.

Infrastruktura systemów ogrzewania

Tabela 2. Infrastruktura systemów ogrzewania w Polsce w sezonie grzewczym 2014/2015

Większość analiz pokazuje, że ok. 70% (±10%) gospodarstw produkuje ciepło, spalając paliwa stałe. Jeśli zatem obserwujemy pogorszenie jakości powietrza w sezonie grzewczym, to na podstawie szacunków pokazanych w tab. 2 jednoznacznie można wnioskować, że największy wpływ na tego typu negatywne oddziaływanie ma spalanie paliw stałych.

Przekroczenia dopuszczalnego poziomu takich zanieczyszczeń jak pył czy benzo(alfa)piren (B(a)P) są w sezonie grzewczym na tyle duże i częste, że nie ulega wątpliwości, iż poprawa stanu jakości powietrza w Polsce jest jednym z priorytetowych problemów, z rozwiązaniem którego nie można zwlekać. Do poprawy tego stanu będą dążyć zarówno władze lokalne i państwowe w Polsce, jak i zarządzający UE.

Skoro w tak prostej, przedstawionej powyżej analizie można wskazać źródło problemu, czy zostanie on w najbliższym czasie rozwiązany?

Czy dziś można jednoznacznie określić, jak będzie wyglądała infrastruktura wytwarzania ciepła w Polsce np. za 5, 10 czy 15 lat?

Z pewnością nie, ale poprzez analizę faktów i obecnych trendów podjęto poniżej próbę odpowiedzi na to pytanie.

Paliwa stałe w ogrzewnictwie indywidualnym

Mimo nagłaśniania w mediach kwestii spalania paliw stałych w dalszym ciągu znaczna część społeczeństwa uważa, że paliwo stałe = węgiel.

Rzeczywiście, wśród paliw stałych spalanych w źródłach indywidualnych węgiel dominuje – węgla kamiennego spala się w Polsce 11–12 mln ton rocznie, a brunatnego ok. 1 mln ton. Jednak według statystyk GUS rocznie w Polsce na potrzeby wytwarzania ciepła spala się również od 6 do 8 mln ton biomasy, a więc drewna kawałkowego, zrębek, trocin, peletów, brykietów, słomy itp.

Należy pamiętać, że biomasa jest również paliwem stałym, mimo znacznego zużycia pomijanym nie tylko w ujęciu społecznym, ale również prawnym. W nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, którą w 2014 roku uzupełniono o definicję paliw stałych, biomasy nie uwzględniono [7].

Bilansując zużycie w Polsce paliw stałych, należy uwzględniać spalanie mułu węglowego i to nawet w ilości 1 mln ton rocznie, paliwa zupełnie nienadającego się do spalania w indywidualnych źródłach ciepła, oraz odpadów w szacunkowej ilości 0,5 mln ton rocznie.

Wprawdzie spalanie mułu jest jeszcze legalne, ale trwają prace mające na celu wyeliminowanie tego produktu z rynku paliw dostępnych dla odbiorców indywidualnych. Natomiast spalanie czy współspalanie odpadów w instalacjach do tego nieprzystosowanych jest nielegalne.

Oba te procesy generują niewspółmierną do ilości wytworzonego ciepła emisję zanieczyszczeń i bez ich wyeliminowania nie ma szans na poprawę wizerunku spalania paliw stałych w Polsce.

Urządzenia grzewcze – kotły c.o.

Kotły c.o. stosowane w sektorze ogrzewnictwa indywidualnego (o mocy do 500 kW) zasilane paliwami stałymi ze względu na rozwiązania konstrukcyjno-technologiczne można podzielić na układy z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa.

Od strony procesowej kotły dzieli się na urządzenia, w których proces spalania przebiega współprądowo i przeciwprądowo, a podział ten wynika z kierunku podawania paliwa i powietrza do spalania.

Jeśli paliwo podawane jest współprądowo z powietrzem, powstałe w strefie odgazowania zanieczyszczenia przechodzą do strefy żaru, gdzie ulegają dopaleniu.

Przy dostarczaniu paliwa z przeciwnej strony złoża w stosunku do doprowadzanego strumienia powietrza mamy do czynienia ze spalaniem przeciwprądowym.

W kotłach z ręcznym, cyklicznym zasypem (uzupełnianiem) paliwa po zasypie porcji paliwa na warstwę żaru następuje jego gwałtowne odgazowanie, a produkty tego procesu (tlenek węgla, węglowodory i inne związki, w tym wypadku zanieczyszczenia) przechodzą bezpośrednio do strefy suszenia, gdzie ulegają ochłodzeniu i nie dochodzi do ich spalenia.

W spalinach z tych kotłów znajduje się więc duża dawka zanieczyszczeń emitowana wprost do powietrza i nie jest to jedyne zagrożenie. Powstający tlenek węgla to również tzw. cichy zabójca, niebezpieczny dla zdrowia człowieka, ponieważ gdy stężenie CO w powietrzu wynosi 600 ppm (0,06%), już w ciągu godziny powoduje ból głowy i nudności.

Jeśli stężenie przekracza 900 ppm (0,09%), przebywanie w takim pomieszczeniu dłużej niż 1,5 h spowoduje zgon.

Duże stężenie tlenku węgla występujące w procesie odgazowania paliwa może również powodować zagrożenie wybuchem w komorze spalania kotła [3].

Jest też grupa kotłów c.o. z ręcznym zasypem paliwa, tzw. szybowych, gdzie na ruszt zasypywane jest złoże paliwa, którego rozpalanie następuje od góry.

Kotły te ze względu na swoją specyfikę wymagają cyklicznego rozpału (średnio raz na dobę), wyposażone są też w specjalne kanały doprowadzające powietrze do całej wysokości złoża, uniemożliwiające tworzenie się stref przebiegu gwałtownych reakcji (wybuchu, spalania detonacyjnego itp.).

Idea pracy takiego kotła wygląda następująco:

  • rozpala się górną część złoża paliwa, od której nagrzewają się stopniowo niższe warstwy, uzyskując szybko temperaturę początku odgazowania;
  • w miarę spalania się wydzielanych gazów warstwa żaru przesuwa się w dół, aż do rusztu.

W rzeczywistości wypalające się stopniowo paliwo odsłania dysze kanałów powietrza, które wychładza produkty spalania, co negatywnie wpływa na sprawność urządzenia i emisję związków szkodliwych (np. wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych /WWA/, w tym B(a)P).

W porównaniu do tradycyjnych kotłów komorowych średnia emisja zanieczyszczeń z kotłów szybowych jest jednak niższa.

Wadą tych kotłów jest m.in. wysoka emisja zanieczyszczeń podczas rozpalania, wychładzanie spalin powietrzem dostarczanym nad żar, co powoduje spadek sprawności i wzrost emisji zanieczyszczeń, ograniczone możliwości sterowania procesem spalania, konieczność stosowania miału o odpowiedniej wilgotności (suche paliwo może powodować zagrożenie wybuchem pomimo dodatkowych kanałów powietrznych, w które wyposażone są kotły szybowe).

We wszystkich konstrukcjach z ręcznym zasypem paliwa istnieje możliwość spalania paliw złej jakości, mułów czy odpadów, co w znacznym stopniu obciąża środowisko.

Kotły c.o. z ręcznym zasypem paliwa to rozwiązanie najprostsze, znane i stosowane od setek lat. Rozwój techniki sprawia, że w każdej dziedzinie prymitywne, działające periodyczne urządzenia są zastępowane takimi, w których procesy są realizowane w sposób ciągły lub quasi ciągły. Umożliwia to rzeczywiste, a nie intuicyjne sterowanie procesem oraz jego optymalizację i kontrolę, co w przypadku urządzeń grzewczych (kotły z automatycznym podawaniem paliwa) przekłada się na wyższą sprawność i niższe wskaźniki emisji zanieczyszczeń.

W Polsce mamy bardzo dużą liczbę różnych konstrukcji kotłów z ręcznym zasypem paliwa, tzw. komorowych – szacuje się, że stanowią one 75% rynku.

Szybowe kotły c.o. są stosunkowo rzadko spotykane, ich udział w rynku to maks. 5%.

Pozostałe 20% to kotły z automatycznym podawaniem paliwa, w których realizowany jest współprądowy lub do niego zbliżony proces spalania, a paliwo podawane jest ze zbiornika bądź innego magazynu w sposób uporządkowany, małymi porcjami wraz z odpowiednim strumieniem powietrza bezpośrednio do palnika umieszczonego w komorze spalania kotła. Taka realizacja procesu gwarantuje dobry kontakt paliwa z powietrzem oraz odpowiedni czas przebywania takiej mieszanki w strefie wysokich temperatur. Kotły c.o. tego typu to najczęściej urządzenia retortowe (z palnikami retortowymi), podsuwowe czy tłokowe, zazwyczaj przeznaczone do spalania węgla kamiennego, czasem dostosowane do spalania biomasy, oraz kotły c.o. na pelet umożliwiające spalanie wyłącznie granulowanej biomasy, a także kotły przeznaczone do spalania określonego rodzaju biomasy (zrębki, brykiety itp.)

Coraz częściej oferowane są również kotły c.o. z członem zgazowującym. Są to również konstrukcje z automatycznym podawaniem paliwa, najczęściej biomasy.

W kotłach automatycznych ze względu na rodzaj układów podawania zazwyczaj stosowane są paliwa o granulacji od 5 do 30 mm, czyli pelety, węgle sortymentu groszek lub sortymentowy miał.

Bardziej elastyczne pod tym względem są kotły podsuwowe lub z członem zgazowującym, jednak nie umożliwiają one podania sortymentów typu muł (< 1 mm) czy orzech lub kostka. Zgodnie z instrukcją obsługi i DTR (Dokumentacją Techniczno-Ruchową) stosowanie kotłów c.o. z automatycznym załadunkiem paliwa, które zostały poddane badaniom energetyczno-emisyjnym wg normy PN-EN 303-5:2012 [8] i sklasyfikowane wg niej, jest gwarancją wytwarzania ciepła bez zbędnego obciążania środowiska naturalnego.

Badania energetyczno-emisyjne kotłów c.o. i ich prawidłowa eksploatacja

Wśród kotłów stosowanych do wytwarzania ciepła w gospodarstwach indywidualnych jedynie urządzenia c.o. z automatycznym załadunkiem paliwa powinny mieć rację bytu. Konstrukcje te wyposażone są co najmniej w układ podawania paliwa z napędem elektrycznym i wentylator nadmuchowy. Nawet laik nie powinien mieć problemu ze stwierdzeniem, że taki kocioł jest maszyną, a skoro tak, musi spełniać wytyczne dyrektywy maszynowej [9].

Tabela 3. Graniczne wartości emisji dla kotłów na paliwa stałe z automatycznym zasypem paliwa
wg PN-EN 303-5:2002 i PN-EN 303-5:2012

Tabela 3. Graniczne wartości emisji dla kotłów na paliwa stałe z automatycznym zasypem paliwa wg PN-EN 303-5:2002 i PN-EN 303-5:2012

Norma PN-EN 303-5:2012 [8] jest zharmonizowana z tą dyrektywą, więc nie wnikając w możliwe interpretacje prawne, kotły c.o. sprzedawane na rynku polskim powinny posiadać sprawozdanie z badań przeprowadzonych wg tej normy, wykonane w jej zakresie przez laboratorium akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji (PCA). Opisuje ona przebieg koniecznych do przeprowadzenia testów badawczych oraz określa, jakie kryteria musi spełniać urządzenie w zależności od klasy, która zostanie mu przypisana. W tab. 3 przedstawiono kryteria emisji, które muszą spełniać kotły c.o. na paliwa stałe przeznaczone do użytkowania w gospodarstwach domowych i małych kotłowniach.

Norma PN-EN 303-5 została wprowadzona w Polsce w 2002 r. Ta pierwsza wersja wprowadzała ocenę kotła w klasie od 1 (najgorszej) do 3 (najlepszej).

Wersja z 2012 r. wprowadza klasy od 3 (najgorszej, w której wartości pozostały na poziomie określonym dla tej klasy w poprzedniej wersji dokumentu) do 5 (najlepszej).

Właściwie wszystkie pozostałe kryteria oceny kotłów bazują na poziomach emisji podanych w normie PN-EN 303-5:2012 [8].

Najbardziej znane, szczególnie na zachodzie Europy, są kryteria BAFA [11] dla jednostek biomasowych czy rozporządzenie Komisji Europejskiej w sprawie wykonania dyrektywy 2009/125/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla kotłów c.o. na paliwo stałe [10].

Jednak nawet najlepsze kotły c.o. spełniające w trakcie badań laboratoryjnych najostrzejsze kryteria nie gwarantują dotrzymania niskich poziomów emisji zanieczyszczeń w trakcie rzeczywistej eksploatacji. Większość tych jednostek wyposażona jest w automatyczne regulatory, które w zależności od zapotrzebowania na ciepło regulują stosunkowo poprawnie parametry procesu spalania, dobierając odpowiednie strumienie paliwa i powietrza podawane do komory spalania.

Kotły c.o. z automatycznym podawaniem paliwa stałego wymagają stałego nadzoru, polegającego na systematycznym czyszczeniu jednostki, okresowej obsługi serwisowej wykonywanej przez specjalistę czy utrzymania czystego przewodu dymowego (komina) [5]. Kotły c.o. najwyższej klasy wyposażone są często w dodatkowe układy ograniczające emisję zanieczyszczeń, np. elektrofiltry. Elementy te również wymagają cyklicznego czyszczenia i obsługi zgodnie z instrukcją obsługi i wytycznymi DTR. I co najważniejsze: najlepszy kocioł c.o. z najlepszą obsługą, ale zasilany nieodpowiednim paliwem będzie dalej w nadmiarze produkował zanieczyszczenia i zatruwał powietrze.

Kotły c.o. na paliwa stałe w UE

Polska jest największym producentem kotłów c.o. na paliwa stałe. Trudno porównywać konstrukcje kotłów zasilanych paliwami węglowymi produkowanymi w kraju z tymi z zachodniego regionu UE, jednostek tych jest bowiem stosunkowo niewiele. Jednak w przypadku kotłów c.o. zasilanych peletami drzewnymi dopracowane konstrukcje krajowe jakością nie odbiegają od tych z Zachodu [6]. Zazwyczaj są również bardzo atrakcyjne cenowo.

Liderem w produkcji zaawansowanych technologicznie kotłów automatycznych małych mocy zasilanych biomasą są w Europie Austria i Niemcy.

Niemcy promują rozwiązania ograniczające emisję CO2 (przyjmuje się, że spalanie biomasy nie powoduje emisji tego związku), np. resort gospodarki i transportu (Bundesamt für Wirtschaft und Ausfuhrkontrolle) na swojej stronie internetowej [11] zamieszcza uaktualnianą co kwartał listę urządzeń grzewczych, w tym automatycznych kotłów c.o. małej mocy zasilanych biomasą – kupując figurujące na niej urządzenie, klienci otrzymują dofinansowanie.

Fot. 1. Kompaktowe, łatwe w instalacji urządzenie
umożliwiające proste i bezobsługowe napełnianie
zbiornika kotła c.o. zasilanego peletami drzewnymi,
działające w sposób przypominający odkurzacz
wraz ze zgarniaczem (prezentowane na targach
ISH Frank.

Fot. 1. Kompaktowe, łatwe w instalacji urządzenie umożliwiające proste i bezobsługowe napełnianie zbiornika kotła c.o. zasilanego peletami drzewnymi, działające w sposób przypominający odkurzacz wraz ze zgarniaczem (prezentowane na targach ISH Frankfurt 2015)

Wpis na listę dokonywany jest po dokładnej weryfikacji wyników badań przedstawionych przez producenta, któremu opłaca się zgłoszenie wyrobów, gdyż ze względu na udzielane dofinansowanie taki wpis zwiększa konkurencyjność produktów.

Na liście tej znajdują się urządzenia produkowane przez firmy w różnych krajach Europy – na około 210 ujętych w spisie producentów znajduje się 10 polskich.

W Polsce klient w dalszym ciągu zwraca uwagę przede wszystkim na koszty inwestycyjne i eksploatacyjne urządzenia wytwarzającego ciepło.

W zamożniejszych krajach UE kryterium to schodzi na dalszy plan. Dla statystycznego Niemca czy Austriaka cena również jest istotna, ale ustępuje miejsca komfortowi obsługi i ekologii użytkowania. Stąd w krajach tych rozwijane są konstrukcje kotłowe, w których priorytetem jest wysoki komfort obsługi i niska emisja gazów i pyłów. Dostępne są systemy automatycznego załadunku kotła, bezpośrednio z pomieszczenia, w którym składowane jest paliwo (fot. 1), i automatycznego odpopielania. Serwis gwarantuje dostawę odpowiedniego paliwa i usługę czyszczenia, regeneracji czy wymiany poszczególnych elementów, a kominiarz dba o właściwy stan przewodu dymowego. Dla użytkownika takiego urządzenia pod kątem komfortu nie ma więc różnicy, czy spala paliwo stałe, czy np. gazowe. Ma jednak satysfakcję, że nie konsumuje paliw kopalnych, a jego wkład w emisję CO2 bezpośrednio wiązaną z efektem cieplarnianym jest zerowy.

Żeby dodatkowo wzmocnić ekologiczny wizerunek takich kotłów, producenci jednostek zasilanych biomasą tworzą dla nich człony kondensacyjne i tym samym mogą zamieszczać informację o sprawności przekraczającej 100%. Oferowane są też jednostki na biomasę (nieobciążone emisją CO2) wytwarzające ciepło i energię elektryczną w kogeneracji, np. wyposażone w silnik Stirlinga czy układ ORC.

Podsumowanie

Pomimo znacznego wpływu produktów procesu spalania w kotłach c.o. zasilanych paliwem stałym na niską emisję błędem jest utożsamianie emisji zanieczyszczeń wyłącznie ze spalaniem paliw stałych. Spalaniu każdego paliwa towarzyszy emisja związków szkodliwych do atmosfery [1,2]. Z punktu widzenia poziomów osiąganej emisji bardziej istotna niż rodzaj spalanego paliwa jest organizacja procesu spalania.

Żeby umożliwić spalanie paliwa, potrzebne jest przede wszystkim zapewnienie odpowiedniego kontaktu paliwa z utleniaczem (a więc zarówno odpowiednia ilość powietrza, jak i właściwe wymieszanie obu tych składników) oraz odpowiednio wysoka temperatura i czas przebywania paliwa zarówno w strefie wysokiej temperatury, jak i w kontakcie z powietrzem. Warunki te można spełnić poprzez zastosowanie wyłącznie najlepszych konstrukcji kotłów c.o., zapewniających odpowiednie parametry procesu spalania, gwarantujące nieznaczną emisję zanieczyszczeń – na urządzenia te często można uzyskać dofinnsowanie.

Należy pamiętać, że stopniowa eliminacja kotłów c.o. z ręcznym zasypem paliwa to dopiero połowa sukcesu w dążeniu do poprawy jakości powietrza. Jednostki z automatycznym podawaniem paliwa stałego wymagają bowiem stałego nadzoru i bardzo dobrego paliwa.

W polskich warunkach ekonomicznych wśród osób eksploatujących kotły c.o. zasilane paliwami stałymi panuje pogląd, że im większy komfort użytkowania, tym wyższa cena jednostki wyprodukowanego ciepła. Jednak społeczeństwo coraz bardziej ceni sobie jakość życia, więc jeśli w najbliższych latach średnie dochody przeciętnego Polaka będą rosnąć, można przewidywać, że wzrośnie liczba kotłów c.o. zasilanych paliwem gazowym oraz energią elektryczną (pompy ciepła) i gospodarstw domowych przyłączanych do sieci ciepłowniczej.

Ze względu na wymagania paliwowe automatycznych węglowych kotłów c.o. i możliwości polskich producentów węgla eksploatacja tych jednostek będzie coraz droższa, co wielu użytkowników również skłoni do zmiany sposobu ogrzewania. Niekoniecznie zatem narzucone ograniczenia związane z koniecznością poprawy jakości powietrza w Polsce będą siłą sprawczą ograniczania stosowania kotłów c.o. zasilanych paliwem stałym.

Biorąc pod uwagę świadomość ekologiczną Polaków oraz ich aspiracje ekologiczne, raczej trudno prognozować znaczny wzrost użytkowników zaawansowanych technologicznie kotłów c.o. zasilanych biomasą, co można zaobserwować obecnie w niektórych krajach UE. Mogłoby to mieć miejsce jedynie w przypadku kreowania tego typu polityki przez państwo, a więc dopłat do upraw energetycznych czy do budowy instalacji peletowania biomasy lub bezpośrednich dopłat do produkowanego paliwa biomasowego.

Z analiz, częściowo przedstawionych w tym artykule, jednoznacznie wynika, że liczba eksploatowanych kotłów c.o. zasilanych paliwami stałymi będzie się stopniowo zmniejszać, jednak ze względu na uwarunkowania krajowe w najbliższych 10 czy 15 latach jednostki te nie znikną zupełnie z rynku. Prawdopodobnie będzie też rósł udział kotłów c.o. z automatycznym podawaniem paliwa w stosunku do wszystkich eksploatowanych w kraju urządzeń zasilanych paliwem stałym.

To, jak szybko następować będzie naturalna eliminacja paliw stałych z sektora ogrzewnictwa indywidualnego, będzie na pewno uzależnione od sytuacji gospodarczej Polaków. Jednak aspekt ten prawdopodobnie nie zmieni znacząco infrastruktury technicznej ogrzewnictwa indywidualnego w najbliższych kilku czy kilkunastu latach. Sytuacja może jednak ulec zmianie w przypadku narzucenia drastycznych uwarunkowań prawnych.

Literatura

  1. Jarosiński J., Technika czystego spalania, Warszawa, WNT, 1996
  2. Kordylewski W., Hardy T., Niskoemisyjne techniki spalania: problemy i perspektywy, Politechnika Wrocławska, Wrocław 2003.
  3. Matuszek K., Kotły c.o. małej mocy na paliwa stałe – zanieczyszczenie środowiska, rozwój konstrukcji, kryteria oceny, „Karbo” nr 4 (2006).
  4. Matuszek K., Hrycko P., Wpływ parametrów paliwa na parametry energetyczno-emisyjne kotłów c.o. małej mocy. Tlenki azotu w kotłach zasilanych peletami drzewnymi, „Instal” nr 1/2015.
  5. Matuszek K., Hrycko P., Praca kotła c.o. w warunkach laboratoryjnych i w warunkach rzeczywistej eksploatacji, „Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja” nr 5/2013.
  6. Bocian P., Golec T., Rakowski J. red., Nowoczesne technologie pozyskania i energetycznego wykorzystania biomasy, Wydawnictwo Instytutu Energetyki, Warszawa 2010.
  7. Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19 listopada 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (DzU 2014, poz. 1728).
  8. PN-EN 303-5:2012 Kotły grzewcze. Część 5: Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym i automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 500 kW. Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie.
  9. Dyrektywa 2006/42/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 maja 2006 r. w sprawie maszyn, zmieniająca dyrektywę 95/16/WE – przekształcenie (DzU UE 2006, L 157/24).
  10. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 813/2013 z dnia 2 sierpnia 2013 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla ogrzewaczy pomieszczeń i ogrzewaczy wielofunkcyjnych (DzU UE 2013, L 239/136).
  11. http://www.bafa.de/bafa/de/energie/erneuerbare_energien/biomasse/publikationen/index.htm.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Jerzy Kosieradzki Korozja w instalacji centralnego ogrzewania

Korozja w instalacji centralnego ogrzewania Korozja w instalacji centralnego ogrzewania

O korozji instalacji centralnego ogrzewania krążą najróżniejsze opinie. Które z opowiadań instalatorów są prawdziwe?

O korozji instalacji centralnego ogrzewania krążą najróżniejsze opinie. Które z opowiadań instalatorów są prawdziwe?

dr inż. Jacek Zawistowski Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego

Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego Współczesne kotły węglowe dla ogrzewnictwa indywidualnego

W kotle wodnym dla instalacji centralnego ogrzewania wyróżnia się trzy podstawowe układy: układ spalania – zespół urządzeń zamieniających energię chemiczną zawartą w paliwie na ciepło; układ wymiany ciepła...

W kotle wodnym dla instalacji centralnego ogrzewania wyróżnia się trzy podstawowe układy: układ spalania – zespół urządzeń zamieniających energię chemiczną zawartą w paliwie na ciepło; układ wymiany ciepła – zespół urządzeń umożliwiających przekazanie uzyskanego ciepła czynnikowi pośredniemu (wodzie), transportującemu ciepło do ogrzewanych obiektów; układ sterowania – zespół urządzeń umożliwiających racjonalne prowadzenie ruchu kotła. Podstawą podziału kotłów na charakterystyczne grupy stanowią rozwiązania...

dr inż. Władysław Węgrzyn Ochrona przeciwpożarowa przy transporcie, składowaniu i spalaniu biomasy

Ochrona przeciwpożarowa przy transporcie, składowaniu i spalaniu biomasy Ochrona przeciwpożarowa przy transporcie, składowaniu i spalaniu biomasy

Bezpieczne pod względem pożarowym i wybuchowym przetwarzanie biomasy na energię elektryczną możliwe jest jedynie wtedy, gdy w całym procesie technologicznym transportu, składowania i spalania biomasy zachowane...

Bezpieczne pod względem pożarowym i wybuchowym przetwarzanie biomasy na energię elektryczną możliwe jest jedynie wtedy, gdy w całym procesie technologicznym transportu, składowania i spalania biomasy zachowane zostaną zasady bezpieczeństwa pożarowego i wybuchowego dostosowane do postaci występowania i parametrów fizyko-chemicznych produktu, wyrobu lub odpadu określanego jako biomasa.Jeżeli w procesach technologicznych u wytwórcy produktu, wyrobu lub odpadu technologicznego, który w elektrociepłowni...

Waldemar Joniec Kotłownie na biopaliwa stałe

Kotłownie na biopaliwa stałe Kotłownie na biopaliwa stałe

Wiedza i praktyka dotycząca budowy kotłowni wbudowanych oraz wolno stojących dla urządzeń spalających węgiel i koks jest ugruntowana i powszechna. W praktyce zasady dotyczące kotłowni węglowych wykorzystywane...

Wiedza i praktyka dotycząca budowy kotłowni wbudowanych oraz wolno stojących dla urządzeń spalających węgiel i koks jest ugruntowana i powszechna. W praktyce zasady dotyczące kotłowni węglowych wykorzystywane są przy budowie kotłowni na biopaliwa stałe. Jednak jest wiele różnic pomiędzy tymi paliwami, determinujących wielkość, lokalizację oraz dojazd i dojście do kotłowni, a także ich budowę i aranżację wnętrza.

Jerzy Kosieradzki Jak dobrać kocioł gazowy?

Jak dobrać kocioł gazowy? Jak dobrać kocioł gazowy?

Przychodzi klient i mówi: „Chciałbym kupić kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania w moim domku jednorodzinnym. Co państwo macie w swojej ofercie? Proszę mi coś doradzić”. Czy sprzedawca może...

Przychodzi klient i mówi: „Chciałbym kupić kocioł gazowy do instalacji centralnego ogrzewania w moim domku jednorodzinnym. Co państwo macie w swojej ofercie? Proszę mi coś doradzić”. Czy sprzedawca może spełnić prośbę klienta? Co musi wiedzieć, aby móc zaprezentować coś z oferty swojej hurtowni? I zrobić to tak, aby klient był zadowolony i szef hurtowni także.

Testo Sp. z o.o. Analizatory spalin Testo

Analizatory spalin Testo Analizatory spalin Testo

Sezon grzewczy tuż-tuż. Dla instalatorów i serwisantów kotłów grzewczych to czas wytężonej pracy, ale również największej liczby zleceń, a co za tym idzie, zarobku. Podstawą wygodnej i skutecznej pracy...

Sezon grzewczy tuż-tuż. Dla instalatorów i serwisantów kotłów grzewczych to czas wytężonej pracy, ale również największej liczby zleceń, a co za tym idzie, zarobku. Podstawą wygodnej i skutecznej pracy instalatorów i serwisantów jest sprawny i precyzyjny analizator spalin. Umożliwi on szybkie i wiarygodne pomiary, niezbędne do właściwego ustawienia pracy kotła grzewczego.

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 2)

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie...

Kotły kondensacyjne są obecne na rynku już od wielu lat, jednak ich pierwsze konstrukcje nie miały wiele wspólnego z oferowanymi dziś zaawansowanymi urządzeniami. Na przestrzeni lat technologia ta gwałtownie się rozwijała. Pierwsze kotły kondensacyjne były raczej połączeniem zwykłego kotła atmosferycznego z dodatkowym wymiennikiem ciepła pełniącym funkcję ekonomizera doprowadzającego do dalszego odebrania ciepła od spalin, które opuściły pierwotny wymiennik ciepła. Z uwagi na niską temperaturę spalin...

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.) Technika kondensacyjna. Korzyści płynące z zastosowania kotłów kondensacyjnych (cz. 1.)

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90....

Kotły kondensacyjne znane są w Europie od lat 70. W Polsce już na przełomie lat 70. i 80. opracowano koncepcję budowy tych kotłów, jednak na większą skalę zaczęto je stosować dopiero pod koniec lat 90. Spowodowane to było przede wszystkim wysoką ceną ówczesnych urządzeń, ale także nieufnością inwestorów i instalatorów wobec nowej technologii. Przeszkodą było również stosowanie prawie wyłącznie ogrzewania grzejnikowego oraz powszechne przekonanie, że kocioł kondensacyjny może współpracować tylko z...

Waldemar Joniec, Sławomir Pilarski Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła Kotły na paliwa stałe. Urządzenia do odprowadzania nadmiaru ciepła

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi...

Kotłom na paliwa stałe stawia się duże wymagania – mają zapewnić nie tylko tanią eksploatację i niską emisję, ale i wysoką sprawność. Coraz częściej wymaga się od nich także możliwości współpracy z nowoczesnymi instalacjami z zaworami termostatycznymi i jednocześnie z kolektorami słonecznymi lub pompami ciepła, a nawet z instalacjami zasilanymi dodatkowo kotłami olejowymi lub na gaz płynny. Powyższe wymagania mogą być w pełni spełnione w instalacjach zamkniętych. Jednak dotychczas prawo dopuszczało...

Jerzy Kosieradzki Regularna kontrola kotłów. Co i jak robić?

Regularna kontrola kotłów. Co i jak robić? Regularna kontrola kotłów. Co i jak robić?

Od 4 stycznia 2006 r. obowiązuje w krajach Wspólnoty Europejskiej dyrektywa 2002/91/EC w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1], wprowadzająca m.in. obowiązek sporządzania świadectw energetycznych...

Od 4 stycznia 2006 r. obowiązuje w krajach Wspólnoty Europejskiej dyrektywa 2002/91/EC w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1], wprowadzająca m.in. obowiązek sporządzania świadectw energetycznych budynków, wykonywania kontroli kotłów i systemów klimatyzacji. Z ostatnim dniem grudnia br. kończy się okres przejściowy i do stycznia 2009 r. wymagania tej dyrektywy są obowiązkowe. Obowiązek okresowych kontroli kotłów wdrożyła do polskiego prawa zmiana w ustawie Prawo budowlane wprowadzona...

Olgierd Romanowski Kontrola kotłów w budynkach. Czy na pewno wiemy, jak ją przeprowadzać?

Kontrola kotłów w budynkach. Czy na pewno wiemy, jak ją przeprowadzać? Kontrola kotłów w budynkach. Czy na pewno wiemy, jak ją przeprowadzać?

Znowelizowane Prawo budowlane [4] wdraża do polskich przepisów prawnych dyrektywę 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1]. Dyrektywa wprowadza dwa mechanizmy służące zmniejszeniu...

Znowelizowane Prawo budowlane [4] wdraża do polskich przepisów prawnych dyrektywę 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1]. Dyrektywa wprowadza dwa mechanizmy służące zmniejszeniu zużycia energii w budynkach: certyfikację energetyczną budynków i okresową kontrolę kotłów grzewczych, a także jednorazową kontrolą instalacji grzewczych, w których kotły pracują dłużej niż 15 lat. Jednak zawarte w polskich przepisach szczegółowe wymagania są nieprecyzyjne i osoby zobowiązane do ich...

Waldemar Joniec Wymienniki płytowe

Wymienniki płytowe Wymienniki płytowe

Wymienniki płytowe składają się z wielu cienkich metalowych płyt połączonych razem za pomocą ramy ściągającej lub lutowania. Wewnętrzna konfiguracja kanałów wymiennika powoduje, że po jednej stronie płyty...

Wymienniki płytowe składają się z wielu cienkich metalowych płyt połączonych razem za pomocą ramy ściągającej lub lutowania. Wewnętrzna konfiguracja kanałów wymiennika powoduje, że po jednej stronie płyty płynie gorący płyn, a po drugiej – w przeciwprądzie – płyn zimny. Każda płyta wymiennika ma specjalne wytłoczenia, które zwiększają turbulencje obu płynów, co podwyższa wartość współczynników przenikania ciepła.

Jan Bylicki, Grażyna Lechman Uwagi na temat spalania

Uwagi na temat spalania Uwagi na temat spalania

Proces spalania pozwala na uzyskanie niezbędnego dla ludzi ciepła. Może ono być zamienione w pracę mechaniczną bądź użyte do celów grzewczych (ewentualnie przygotowania ciepłej wody użytkowej) w kotłach.

Proces spalania pozwala na uzyskanie niezbędnego dla ludzi ciepła. Może ono być zamienione w pracę mechaniczną bądź użyte do celów grzewczych (ewentualnie przygotowania ciepłej wody użytkowej) w kotłach.

dr inż. Jacek Zawistowski, mgr inż. Sławomir Janiszewski Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o.

Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o. Paliwa węglowe dla małych kotłów c.o.

Ze względu na dostępność surowca podaż kwalifikowanych paliw węglowych w sortymencie groszek dla nowoczesnych kotłów c.o. małej mocy jest ograniczona i tym samym wyznacza naturalną granicę rozwoju produkcji...

Ze względu na dostępność surowca podaż kwalifikowanych paliw węglowych w sortymencie groszek dla nowoczesnych kotłów c.o. małej mocy jest ograniczona i tym samym wyznacza naturalną granicę rozwoju produkcji kotłów na tzw. ekogroszek. Deficyt węgli sortymentu groszek wpłynął na opracowanie palników retortowych nowej generacji do spalania węgla sortymentu miał i węgli o podwyższonej spiekalności. Producenci kotłów i ich użytkownicy powinni uwzględnić te uwarunkowania przed podjęciem decyzji o inwestycjach.

Stefan Żuchowski Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych Technika kondensacyjna. Praktyczne zastosowanie kotłów kondensacyjnych

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

W poprzednich artykułach [1, 2] opisane zostały podstawy techniki kondensacyjnej oraz rozwiązania optymalizujące pracę kotłów. W niniejszej publikacji omówiono stosowanie kotłów kondensacyjnych w praktyce.

Leszek Pacuła Siłownie ORC – ciekawa alternatywa

Siłownie ORC – ciekawa alternatywa Siłownie ORC – ciekawa alternatywa

Ograniczanie emisji do atmosfery wiąże się z unijną polityką wspierania odnawialnych źródeł energii (OZE). Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem OZE premiowana jest tzw. zielonymi certyfikatami,...

Ograniczanie emisji do atmosfery wiąże się z unijną polityką wspierania odnawialnych źródeł energii (OZE). Produkcja energii elektrycznej z wykorzystaniem OZE premiowana jest tzw. zielonymi certyfikatami, mającymi wymierną wartość rynkową. Kogeneracja energii cieplnej i elektrycznej w oparciu o biomasę jest atrakcyjną alternatywą dla powszechnych w Polsce kotłowni węglowych, zasilających nieduże organizmy miejskie, osiedla satelickie większych miast czy obiekty przemysłowe, w których generowane...

dr inż. Zdzisław Gebhardt, Waldemar Joniec Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych Odprowadzanie spalin z kotłów gazowych. Zmiana wymagań dotyczących przewodów spalinowych i dymowych

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów...

Rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 marca 2009 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], wprowadziło szereg istotnych zmian w stosowaniu przewodów spalinowych i dymowych. Uwzględniają one uwagi od lat zgłaszane przez producentów kotłów gazowych, i to na producentach będzie teraz spoczywała większa odpowiedzialność za dostarczenie do urządzenia instrukcji umożliwiającej prawidłowy dobór i montaż przewodów. Zmiany te powinny być też...

dr inż. Jacek Zawistowski, mgr inż. Sławomir Janiszewski Kotły z automatycznym podawaniem paliwa

Kotły z automatycznym podawaniem paliwa Kotły z automatycznym podawaniem paliwa

Pierwsze kotły węglowe z automatycznym podawaniem paliwa stałego pojawiły się na polskim rynku dopiero w połowie lat 90. i w początkowym okresie bazowały na zagranicznych rozwiązaniach konstrukcyjnych....

Pierwsze kotły węglowe z automatycznym podawaniem paliwa stałego pojawiły się na polskim rynku dopiero w połowie lat 90. i w początkowym okresie bazowały na zagranicznych rozwiązaniach konstrukcyjnych. Od tego czasu obserwuje się dynamiczny rozwój produkcji i sprzedaży tych kotłów, skutkujący poprawianiem się ich jakości. W Polsce w eksploatacji znajduje się ok. 250 tys. kotłów z automatycznym podawaniem paliwa o łącznej mocy ok. 5000 MW. To ponad 10% wszystkich eksploatowanych w kraju małych kotłów...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło?

Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło? Bilans cieplny w budynku. Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na ciepło?

W artykule szczegółowo przedstawiono znaczący wpływ izolacji na zapotrzebowanie budynku na ciepło i komfort cieplny jego mieszkańców. W kolejnej publikacji omówione zostaną izolacje transparentne, umożliwiające...

W artykule szczegółowo przedstawiono znaczący wpływ izolacji na zapotrzebowanie budynku na ciepło i komfort cieplny jego mieszkańców. W kolejnej publikacji omówione zostaną izolacje transparentne, umożliwiające pozyskanie przez budynek ciepła z otoczenia.

ROTH POLSKA Sp. z o.o. ROTH... życie pełne energii

ROTH... życie pełne energii ROTH... życie pełne energii

ROTH Polska Sp. z o.o. jest członkiem międzynarodowej grupy ROTH Industries GmbH & Co. rodzinnej firmy, która w roku 1947 zatrudniała kilka osób, zajmowała się produkcją kotłów i miała ograniczony zasięg...

ROTH Polska Sp. z o.o. jest członkiem międzynarodowej grupy ROTH Industries GmbH & Co. rodzinnej firmy, która w roku 1947 zatrudniała kilka osób, zajmowała się produkcją kotłów i miała ograniczony zasięg działania, a której rozwój nastąpił bardzo szybko – budowa pierwszej hali produkcyjnej, poszerzenie palety produktów, znaczne zwiększenie zatrudnienia, wreszcie rozpoczęcie działalności na szerokim europejskim rynku. Obecnie ROTH Industries GmbH & Co. jest koncernem posiadającym 24 oddziały i biura...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak Bilans cieplny w budynku. Zastosowanie izolacji transparentnych (cz. 2.)

Bilans cieplny w budynku. Zastosowanie izolacji transparentnych (cz. 2.) Bilans cieplny w budynku. Zastosowanie izolacji transparentnych (cz. 2.)

W artykule (cz. 1 – „RI” nr 12/2010) omówiono wielofunkcyjne izolacje energetyczne nowej generacji, chroniące przed stratami energii cieplnej, ale dodatkowo umożliwiające jeszcze pobranie energii promieniowania...

W artykule (cz. 1 – „RI” nr 12/2010) omówiono wielofunkcyjne izolacje energetyczne nowej generacji, chroniące przed stratami energii cieplnej, ale dodatkowo umożliwiające jeszcze pobranie energii promieniowania słonecznego. W ten sposób, dostarczając energię słoneczną i ograniczając straty energii cieplnej, izolacje transparentne poprawiają bilans energetyczny budynku i zmniejszają koszty jego eksploatacji.

Jerzy Kosieradzki Jak nie łączyć kotła z kominem

Jak nie łączyć kotła z kominem Jak nie łączyć kotła z kominem

Nie wszystkie instalacje łączące kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania z kominem wykonywane są prawidłowo. Przy zastosowaniu takiego kotła ważny jest prawidłowy dopływ świeżego powietrza (nadmiar...

Nie wszystkie instalacje łączące kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania z kominem wykonywane są prawidłowo. Przy zastosowaniu takiego kotła ważny jest prawidłowy dopływ świeżego powietrza (nadmiar powietrza pogarsza kondensację pary wodnej) oraz szczelność przewodu oprowadzającego spaliny.

Redakcja RI Kotły. Oferta rynkowa

Kotły. Oferta rynkowa Kotły. Oferta rynkowa

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł...

Wybór systemu ogrzewania jest niezwykle istotny przy budowie nowego domu, bądź modernizacji instalacji grzewczej w budynku juz istniejącym. Jednym z możliwych do zastosowania źródeł ciepła jest kocioł grzewczy. Na rynku dostępne sa różnorodne kotły grzewcze: na paliwa płynne, paliwa stałe czy gazowe. Kotły grzewcze można podzielić także ze względu na rodzaj opału na kotły na paliwa węglowe (węgiel, brykiet, ekogroszek) oraz na biomasę (drewno, zrębki, pelet, i in.). Dobierając kocioł właściwy do...

Dawid Pantera Wymiana kotła olejowego na gazowy

Wymiana kotła olejowego na gazowy Wymiana kotła olejowego na gazowy

W domu jednorodzinnym od 10 lat pracuje kocioł olejowy Vitorond 100 o mocy 18 kW. Ponieważ budynek wyposażony zostanie w przyłącze gazowe i gaz ziemny, mam następujące pytania: 1. Czy można w tym kotle...

W domu jednorodzinnym od 10 lat pracuje kocioł olejowy Vitorond 100 o mocy 18 kW. Ponieważ budynek wyposażony zostanie w przyłącze gazowe i gaz ziemny, mam następujące pytania: 1. Czy można w tym kotle wymienić palnik z olejowego na gazowy i czy jest to uzasadnione ekonomicznie (ile w przybliżeniu mogłoby to kosztować)? 2. Czy nie lepiej zainwestować w kocioł gazowy kondensacyjny? 3. Jakich zmian w kominie i kotłowni (wentylacja itd.) będzie wymagać zainstalowanie kondensacyjnego kotła...

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.