RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Projekt Strategii dla ciepłownictwa do 2030 r. z perspektywą do 2040 r.

Projekt Strategii dla ciepłownictwa do 2030 r. z perspektywą do 2040 r. Fot. Uponor

Projekt Strategii dla ciepłownictwa do 2030 r. z perspektywą do 2040 r. Fot. Uponor

W ciągu najbliższej dekady ciepłownictwo systemowe stanie przed szeregiem wyzwań związanych z niespotykaną dotychczas skalą nakładów inwestycyjnych na modernizację. Do 2050 roku czeka je całkowita przebudowa w oparciu o nowe technologie. Zwlekanie z procesami inwestycyjnymi spowoduje w przyszłości znacznie większy wzrost cen ciepła. Priorytetem jest możliwie szybkie odejście od spalania najbardziej emisyjnych paliw kopalnych i jak najszybsze włączenie OZE do systemów ciepłowniczych. Gaz ziemny powinien pełnić funkcję przejściową, przede wszystkim w kogeneracji zasilającej duże systemy.

Zobacz także

Waldemar Joniec Ciepłownictwo systemowe w drodze do generacji 5G

Ciepłownictwo systemowe w drodze do generacji 5G Ciepłownictwo systemowe w drodze do generacji 5G

Przyszłością ciepłownictwa są systemy hybrydowe, za pośrednictwem których można będzie przesyłać energię ze źródeł wysoko- i niskotemperaturowych, wytwarzać ją z różnych nośników energii, zwłaszcza odnawialnej...

Przyszłością ciepłownictwa są systemy hybrydowe, za pośrednictwem których można będzie przesyłać energię ze źródeł wysoko- i niskotemperaturowych, wytwarzać ją z różnych nośników energii, zwłaszcza odnawialnej oraz w ramach kogeneracji, i wykorzystywać energię odpadową z procesów przemysłowych i komunalnych. Sieć ciepłownicza ma być coraz mocniej skoordynowana z siecią energetyczną. Ma to być inteligentny system łączący oddzielne dotychczas branże. Niezbędnymi warunkami do osiągnięcia tego celu są...

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

ADEY Innovation SAS ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie...

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego, z dużym naciskiem na poprawę jakości powietrza (umożliwiają obniżenie emisji CO2 o ok. 250 kg rocznie z pojedynczego gospodarstwa domowego).

Projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Strategii dla ciepłownictwa do 2030 r. z perspektywą do 2040 r. został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów 10 września 2021 r. W czerwcu 2022 r. Ministerstwo Klimatu i Środowiska prowadziło konsultacje publiczne projektu, a przyjęcie uchwały w tej sprawie planowane jest na III kwartał 2022 r.

Strategia opisuje stan obecny oraz wyzwania dla ciepłownictwa systemowego. Realizuje obowiązki wynikające z postanowień dokumentów krajowych i Unii Europejskiej, przy jednoczesnym uwzględnieniu konieczności spełnienia nadrzędnego wymogu zapewnienia bezpieczeństwa technicznego i ekonomicznego dostaw ciepła dla odbiorców oraz zasadniczej roli samorządu lokalnego jako podmiotu odpowiedzialnego za organizację tych dostaw.

Strategia realizuje zadania zawarte w Polityce energetycznej Polski do 2040 roku, w tym rozwój ciepłownictwa i kogeneracji oraz poprawę efektywności energetycznej, a także w Krajowym planie na rzecz energii i klimatu na lata 2021–2030 oraz Europejskim Zielonym Ładzie, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej UE do 2050 roku. W ramach wdrażania Zielonego Ładu, Rada Europejska zdecydowała o podwyższeniu celu redukcji emisji gazów cieplarnianych na 2030 rok z 40 do 55%.

Zmierzając do realizacji tego ambitnego celu, Komisja Europejska opublikowała 14 lipca 2021 r. pakiet „Fit for 55” (Gotowi na 55) składający się z 14 aktów prawnych, z których część odnosi się również do ciepłownictwa systemowego. Zmiany te dotyczą definicji efektywnych systemów ciepłowniczych, systemu handlu uprawnieniami do emisji, a także celów związanych z wykorzystaniem źródeł odnawialnych.

Stan ciepłownictwa systemowego

Polski sektor ciepłowniczy dzieli się na dwa główne podsektory:

  1. Ciepłownictwo systemowe – obszar regulowany przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, obejmujący przedsiębiorstwa produkujące i dostarczające ciepło na potrzeby innych podmiotów.
  2. Ciepłownictwo niesystemowe – pozostała część sektora, w której największą grupę stanowią indywidualne źródła ciepła w gospodarstwach domowych.

W obu segmentach najważniejszym paliwem jest obecnie węgiel kamienny, a w ciepłownictwie niesystemowym udział ma również drewno opałowe. Skutkiem tej sytuacji jest wysoka emisyjność CO2 oraz zanieczyszczeń powietrza w ciepłownictwie niesystemowym. Gwałtowny wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla w ostatnich latach spowodował podwyższenie kosztów dla przedsiębiorstw ciepłowniczych, co nie ma wystarczającego odzwierciedlenia w taryfach i skutkuje złą kondycją finansową tych zakładów. Barierą dla rozwoju ciepłownictwa systemowego jest uznawanie danego systemu ciepłowniczego za „efektywny” zgodnie z definicją dyrektywy 2012/27/EU. Konieczne jest wsparcie tego sektora i przeprowadzenie jego transformacji w kierunku gospodarki niskoemisyjnej i zrównoważonej.

Strategia przedstawia obecną sytuację polskiego ciepłownictwa, wyznacza cele zgodne z dokumentami strategicznymi, a następnie metody ich realizacji. Nie obejmuje obszaru wytwarzania i dostaw ciepła realizowanych w przemyśle na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej za pomocą własnych jednostek wytwórczych i wewnętrznej infrastruktury przedsiębiorstwa przemysłowego.

W kontekście dynamicznie zmieniającej się polityki regulacyjnej UE coraz istotniejszą rolę w polskim ciepłownictwie odgrywają odnawialne źródła energii, odpowiadające za produkcję 9,5% ciepła – 97,5% tej wartości stanowi biomasa, a 0,4% biogaz.

Głównymi przyczynami spadku sprzedaży ciepła są przeprowadzana powszechnie termomodernizacja oraz wyższe temperatury zewnętrzne podczas sezonów grzewczych. Prognozowany jest dalszy wzrost średnich temperatur, a w konsekwencji skracanie sezonu grzewczego. Naturalnym efektem zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło, systemowe w szczególności, będzie nadmiar mocy zainstalowanej w źródłach oraz przewymiarowanie sieci ciepłowniczych, co zmniejszy ich efektywność.

Powyższe zjawiska w połączeniu ze wzrostem kosztów produkcji ciepła z paliw kopalnych będą wpływały negatywnie na opłacalność prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i dystrybucji ciepła w obecnej formie.

Aby przeczytać pełną wersję artykułu, należy się zalogować. wykupić prenumeratę i zalogować się.

W artykule:

Stan ciepłownictwa systemowego

• Wyzwania stojące przed ciepłownictwem systemowym

• Alternatywy dla węgla – paliwa i technologie

• Perspektywy rozwoju

• Model docelowy

• Działania obszaru regulacyjno-administracyjnego

• Środki na realizację planów

• Wnioski

 

Literatura

  1.  https://bip.mos.gov.pl/strategie-plany-programy/strategia-dla-cieplownictwa-do-2030-r-z-perspektywa-do-2040-r (dostęp: 8.07.2022)

Komentarze

  • Pioto Pioto, 10.08.2022r., 08:11:01 Modernizacja by było drożej, no rewelacja, cofamy się w rozwoju panowie i panie. Potrzebna jest porządna katastrofa by się opamiętać.

Powiązane

Redakcja RI news Nowe programy NFOŚiGW

Nowe programy NFOŚiGW Nowe programy NFOŚiGW

Programy Energia Plus z budżetem 4 miliardów złotych oraz Ciepłownictwo powiatowe z budżetem 500 milionów złotych to dwie nowe propozycje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na walkę...

Programy Energia Plus z budżetem 4 miliardów złotych oraz Ciepłownictwo powiatowe z budżetem 500 milionów złotych to dwie nowe propozycje Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na walkę ze smogiem. Pierwszy nabór wniosków o dotacje i pożyczki na projekty z zakresu poprawy jakości powietrza rusza 1 marca i potrwa do 20 grudnia 2019 r.

Redakcja RI Czy będzie program antysmogowy dla budynków wielorodzinnych?

Czy będzie program antysmogowy dla budynków wielorodzinnych? Czy będzie program antysmogowy dla budynków wielorodzinnych?

W przyszłym roku Ministerstwo Środowiska chce rozpocząć prace nad programem antysmogowym, który będzie dotyczył budynków wielorodzinnych. Chodzi m.in. o upowszechnienie sieci ciepłowniczej w takich domach.

W przyszłym roku Ministerstwo Środowiska chce rozpocząć prace nad programem antysmogowym, który będzie dotyczył budynków wielorodzinnych. Chodzi m.in. o upowszechnienie sieci ciepłowniczej w takich domach.

Redakcja RI Od 4 listopada kupujący węgiel mogą zażądać świadectwa jego jakości

Od 4 listopada kupujący węgiel mogą zażądać świadectwa jego jakości Od 4 listopada kupujący węgiel mogą zażądać świadectwa jego jakości

Pełnomocnik rządu ds. rządowego programu "Czyste powietrze" Piotr Woźny poinformował, że już od 4 listopada kupujący węgiel będą mogli zażądać od sprzedających świadectwa jego jakości. Dodał także, że...

Pełnomocnik rządu ds. rządowego programu "Czyste powietrze" Piotr Woźny poinformował, że już od 4 listopada kupujący węgiel będą mogli zażądać od sprzedających świadectwa jego jakości. Dodał także, że rząd teraz będzie chciał zmierzyć się m.in. z problemem smogu pochodzącego z transportu.

Redakcja RI NFOŚiGW ma przeznaczyć kilka mld złotych na program wsparcia rozwoju zielonego ciepłownictwa

NFOŚiGW ma przeznaczyć kilka mld złotych na program wsparcia rozwoju zielonego ciepłownictwa NFOŚiGW ma przeznaczyć kilka mld złotych na program wsparcia rozwoju zielonego ciepłownictwa

Jak podaje "Rzeczpospolita", program wsparcia funkcjonuje na razie pod roboczą nazwą "Systemy ciepłownicze współpracujące z OZE i magazynami energii". Program ma ruszyć najwcześniej w listopadzie.

Jak podaje "Rzeczpospolita", program wsparcia funkcjonuje na razie pod roboczą nazwą "Systemy ciepłownicze współpracujące z OZE i magazynami energii". Program ma ruszyć najwcześniej w listopadzie.

Redakcja RI news Powstanie centralny rejestr pieców i kotłów jako narzędzie programu "Czyste powietrze"

Powstanie centralny rejestr pieców i kotłów jako narzędzie programu "Czyste powietrze" Powstanie centralny rejestr pieców i kotłów jako narzędzie programu "Czyste powietrze"

Najdalej w ciągu najbliższego półtora roku ma powstać centralny rejestr pieców i kotłów - baza danych, docelowo zawierająca informacje o sposobach ogrzewania wszystkich ok. 5,5 mln domów jednorodzinnych...

Najdalej w ciągu najbliższego półtora roku ma powstać centralny rejestr pieców i kotłów - baza danych, docelowo zawierająca informacje o sposobach ogrzewania wszystkich ok. 5,5 mln domów jednorodzinnych w Polsce - zapowiedział pełnomocnik premiera ds. rządowego programu "Czyste powietrze" Piotr Woźny.

Redakcja RI URE zapowiada ustępstwa dla ciepłowników

URE zapowiada ustępstwa dla ciepłowników URE zapowiada ustępstwa dla ciepłowników

Jak podaje Rzeczpospolita, w związku z szybko rosnącymi cenami uprawnień do emisji dwutlenku węgla Urząd Regulacji Energetyki zapowiedział zamiany w modelu kształtowania taryf firm ciepłowniczych.

Jak podaje Rzeczpospolita, w związku z szybko rosnącymi cenami uprawnień do emisji dwutlenku węgla Urząd Regulacji Energetyki zapowiedział zamiany w modelu kształtowania taryf firm ciepłowniczych.

Redakcja RI Modernizacja ciepłownictwa do 2030 roku

Modernizacja ciepłownictwa do 2030 roku Modernizacja ciepłownictwa do 2030 roku

Z raportu Forum Energii wynika, że istnieją możliwości efektywnej transformacji ciepłownictwa do 2030 roku, jednak rząd powinien działać już teraz. Różne warunki, w jakich funkcjonują systemy ciepłowniczy...

Z raportu Forum Energii wynika, że istnieją możliwości efektywnej transformacji ciepłownictwa do 2030 roku, jednak rząd powinien działać już teraz. Różne warunki, w jakich funkcjonują systemy ciepłowniczy i wiele dostępnych technologii, powodują, że nie ma jednego, prostego rozwiązania dla ciepłownictwa.

Waldemar Joniec Układy hybrydowe w ogrzewaniu budynków

Układy hybrydowe w ogrzewaniu budynków Układy hybrydowe w ogrzewaniu budynków

W inteligentnych budynkach ważnym aspektem są i będą technologie ogrzewania oraz przygotowania c.w.u. Zapowiadana elektryfikacja ogrzewania budynków i stosowanie hybrydowych systemów ogrzewania mogą być...

W inteligentnych budynkach ważnym aspektem są i będą technologie ogrzewania oraz przygotowania c.w.u. Zapowiadana elektryfikacja ogrzewania budynków i stosowanie hybrydowych systemów ogrzewania mogą być realizowane na różne sposoby. Na rynku europejskim dostępne są i znane hybrydowe pompy ciepła współpracujące z gazowymi kotłami kondensacyjnymi, łączone w celu optymalizacji kosztów eksploatacyjnych. W Szwecji od wielu lat łączy się pompy ciepła z systemem ciepłowniczym. Produkcja ciepła powiązana...

jr Energooszczędne pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Energooszczędne pompy obiegowe i cyrkulacyjne Energooszczędne pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Dzisiejsze pompy cyrkulacyjne i obiegowe wyposażone są w wiele rozwiązań energooszczędnych oraz regulacyjnych. Jeśli urządzenie zostanie prawidłowo dobrane i przygotowane do pracy z konkretną instalacją,...

Dzisiejsze pompy cyrkulacyjne i obiegowe wyposażone są w wiele rozwiązań energooszczędnych oraz regulacyjnych. Jeśli urządzenie zostanie prawidłowo dobrane i przygotowane do pracy z konkretną instalacją, może zapewnić nie tylko wysoki poziom komfortu, ale i oszczędności energii.

Waldemar Joniec Perspektywy dla polskiego ciepłownictwa

Perspektywy dla polskiego ciepłownictwa Perspektywy dla polskiego ciepłownictwa

Konieczna jest dyskusja o modernizacji ciepłownictwa w celu wypracowania wizji jego rozwoju do roku 2030, przygotowania planu działań, a także uruchomienia mechanizmów i źródeł ich finansowania. W wyniku...

Konieczna jest dyskusja o modernizacji ciepłownictwa w celu wypracowania wizji jego rozwoju do roku 2030, przygotowania planu działań, a także uruchomienia mechanizmów i źródeł ich finansowania. W wyniku wieloletnich zaniechań za 10 lat funkcjonowanie systemów ciepłowniczych będzie zagrożone, jeśli nie zostaną one dostosowane do norm środowiskowych. Konieczne zatem będzie m.in. takie planowanie inwestycji, żeby wykorzystać źródła odnawialne i integrować ciepłownictwo z energetyką.

Marcin Klimczak , mgr inż. Daria Sztuka Analiza pracy sieci ciepłowniczej po termomodernizacji odbiorów ciepła

Analiza pracy sieci ciepłowniczej po termomodernizacji odbiorów ciepła Analiza pracy sieci ciepłowniczej po termomodernizacji odbiorów ciepła

Z perspektywy firmy ciepłowniczej jako dostawcy ciepła termomodernizacja oznacza przede wszystkim zmniejszenie przychodów z jego sprzedaży. W latach 2001–2010 m.in. ze względu na intensywną modernizację...

Z perspektywy firmy ciepłowniczej jako dostawcy ciepła termomodernizacja oznacza przede wszystkim zmniejszenie przychodów z jego sprzedaży. W latach 2001–2010 m.in. ze względu na intensywną modernizację budynków zużycie ciepła sieciowego w Polsce zmniejszyło się o 18%. A jak termomodernizacja wpływa na wielkość strat ciepła w sieciach?

dr inż. Jan Wrona Wybrane aspekty projektowania urządzeń pracujących w obiegu Stirlinga

Wybrane aspekty projektowania urządzeń pracujących w obiegu Stirlinga Wybrane aspekty projektowania urządzeń pracujących w obiegu Stirlinga

Produkowane obecnie urządzenia Stirlinga mogą być alternatywą dla stosowanych powszechnie silników cieplnych ze spalaniem wewnętrznym oraz chłodziarek realizujących obieg Lindego.

Produkowane obecnie urządzenia Stirlinga mogą być alternatywą dla stosowanych powszechnie silników cieplnych ze spalaniem wewnętrznym oraz chłodziarek realizujących obieg Lindego.

dr inż. Henryk Karcz, mgr inż. Wojciech Komorowski, mgr inż. Marcin Kantorek, dr inż. Piotr Dziugan, prof. dr hab. inż. Krzysztof Wierzbicki Spalanie odpadów komunalnych w kotłach rusztowych (cz. 2)

Spalanie odpadów komunalnych w kotłach rusztowych (cz. 2) Spalanie odpadów komunalnych w kotłach rusztowych (cz. 2)

W artykule (poprzednia część w RI 11/2011) przeanalizowano proces jednoczesnego spalania odpadów komunalnych o różnych strukturach morfologicznych w tym samym kotle rusztowym. Wykazano, że rozwiązanie...

W artykule (poprzednia część w RI 11/2011) przeanalizowano proces jednoczesnego spalania odpadów komunalnych o różnych strukturach morfologicznych w tym samym kotle rusztowym. Wykazano, że rozwiązanie to znacznie obniża sprawność spalania kotła, ma też istotne wady ekologiczne.

Waldemar Joniec Wymienniki płytowe

Wymienniki płytowe Wymienniki płytowe

Wymienniki płytowe składają się z wielu cienkich metalowych płyt połączonych razem za pomocą ramy ściągającej lub lutowania. Wewnętrzna konfiguracja kanałów wymiennika powoduje, że po jednej stronie płyty...

Wymienniki płytowe składają się z wielu cienkich metalowych płyt połączonych razem za pomocą ramy ściągającej lub lutowania. Wewnętrzna konfiguracja kanałów wymiennika powoduje, że po jednej stronie płyty płynie gorący płyn, a po drugiej – w przeciwprądzie – płyn zimny. Każda płyta wymiennika ma specjalne wytłoczenia, które zwiększają turbulencje obu płynów, co podwyższa wartość współczynników przenikania ciepła.

dr inż. Ryszard Śnieżyk O pompowaniu w ciepłowniach

O pompowaniu w ciepłowniach O pompowaniu w ciepłowniach

Celem cyklu artykułów jest przedstawienie najistotniejszych warunków pracy pomp w miejskich ciepłowniach wodnych. Takich obiektów w Polsce jest bardzo wiele i w większości wymagają modernizacji. Przeprowadzono...

Celem cyklu artykułów jest przedstawienie najistotniejszych warunków pracy pomp w miejskich ciepłowniach wodnych. Takich obiektów w Polsce jest bardzo wiele i w większości wymagają modernizacji. Przeprowadzono modernizację wielu układów hydraulicznych w ciepłowniach, ale wyniki tych działań budzą wątpliwości.

dr inż. Bogdan Nowak, dr inż. Grzegorz Bartnicki Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych...

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych wariantów zaopatrzenia w ciepło i ewentualnie podjąć decyzję o korekcie dotychczasowych warunków eksploatacji systemu. Wśród rozważanych przypadków mogą znaleźć się bardzo radykalne takie jak zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło [1], ale również rozwiązania sprowadzające się wyłącznie do wymiany...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą? Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów,...

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów, ale głównie z warunków, w jakich takie sieci są tworzone. Zła praca systemu ciepłowniczego może wynikać ze złego bilansu cieplnego całego układu, z nieprawidłowej regulacji, z wadliwych przepływów (zły rozdział ciśnienia), a do tego najczęściej dochodzi jeszcze nieprawidłowa eksploatacja. Autor omawia...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców....

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców. Należy wziąć pod uwagę rodzaj kotłów (stało- lub zmiennoprzepływowych) oraz wahania przepływu wody sieciowej i powodowane przez to wahania ciśnień piezometrycznych. Skupiono się na ciepłowniach z kotłami wodnorurkowymi, które są najczęściej stosowane w Polsce (typu WR i WLM). Szczegółowo przeanalizowano...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania pompami. Określono również obniżenie mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych uzyskiwane dzięki wprowadzeniu przepompowni w systemach ciepłowniczych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

Jerzy Kosieradzki Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Biomasa jako paliwo (cz. 1) Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych...

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji [1] paliwem jest również biomasa, rozumiana jako produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa używane w celu odzyskania zawartej w nich energii, a zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak, dr Anna Melcer Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko...

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale również całych budynków, w których materiały te zostały zastosowane.

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy...

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy ciepłowniczych do mocy zamówionej odbiorców końcowych. W efekcie ciągłej poprawy ochrony cieplnej budynków, ich potrzeby maleją – nie zawsze to jednak wpływa na historycznie ukształtowane zasady dotyczące projektowania.

prof. dr hab. inż. Stanisław Nawrat Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów...

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów gminnych rozpoczęło prace w celu wykorzystania metanu (po wtłoczeniu do sieci gazowych) w ogrzewaniu kompleksów budynków.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków...

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej...

Wybrane dla Ciebie

Jak połączyć pompę ciepła i gaz?

Jak połączyć pompę ciepła i gaz? Jak połączyć pompę ciepła i gaz?

Jak połączyć panele fotowoltaiczne i pompy ciepła

Jak połączyć panele fotowoltaiczne i pompy ciepła Jak połączyć panele fotowoltaiczne i pompy ciepła

Co to są moduły fotowoltaiczne i jak działają?

Co to są moduły fotowoltaiczne i jak działają? Co to są moduły fotowoltaiczne i jak działają?

Jak zmniejszyć koszty energii i chronić środowisko

Jak zmniejszyć koszty energii i chronić środowisko Jak zmniejszyć koszty energii i chronić środowisko

Która ładowarka zadba o żywotność akumulatora?

Która ładowarka zadba o żywotność akumulatora? Która ładowarka zadba o żywotność akumulatora?

Zobacz, jakie pompy ciepła możesz ustrzelić w black week

Zobacz, jakie pompy ciepła możesz ustrzelić w black week Zobacz, jakie pompy ciepła możesz ustrzelić w black week

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. »

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. » Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.  »

Jak oszczędzić na ogrzewaniu - od podstaw

Jak oszczędzić na ogrzewaniu - od podstaw Jak oszczędzić na ogrzewaniu - od podstaw

Pompa ciepła w nowym domu, czy to się opłaca

Pompa ciepła w nowym domu, czy to się opłaca Pompa ciepła w nowym domu, czy to się opłaca

Najnowsze produkty i technologie

new-house.com.pl Systemy rekuperacji ciepła w nowoczesnych domach: analiza zwrotu inwestycji

Systemy rekuperacji ciepła w nowoczesnych domach: analiza zwrotu inwestycji Systemy rekuperacji ciepła w nowoczesnych domach: analiza zwrotu inwestycji

Rekuperacja jest innowacyjnym systemem wentylacji, który dodatkowo pozwala na odzysk energii cieplnej. Jego zastosowanie znacząco redukuje straty energetyczne budynku, a tym samym obniża koszty ponoszone...

Rekuperacja jest innowacyjnym systemem wentylacji, który dodatkowo pozwala na odzysk energii cieplnej. Jego zastosowanie znacząco redukuje straty energetyczne budynku, a tym samym obniża koszty ponoszone na ogrzewanie. System tego typu składa się z kanałów, które odpowiadają za pobór zużytego powietrza z domu oraz wpuszczanie nowego. Od klasycznej instalacji wentylacyjnej różni się właśnie zintegrowanym układem odzysku energii cieplnej, dzięki czemu może zapewnić znaczące oszczędności na etapie eksploatacji...

Kanlux SA news Szynoprzewody Kanlux TEAR

Szynoprzewody Kanlux TEAR Szynoprzewody Kanlux TEAR

Szynoprzewody wcześniej kojarzone były wyłącznie ze sklepami, biurami i innymi pomieszczeniami komercyjnymi, coraz częściej jednak goszczą w prywatnych domach i mieszkaniach. Ich główną zaletą jest możliwość...

Szynoprzewody wcześniej kojarzone były wyłącznie ze sklepami, biurami i innymi pomieszczeniami komercyjnymi, coraz częściej jednak goszczą w prywatnych domach i mieszkaniach. Ich główną zaletą jest możliwość tworzenia różnorodnych konfiguracji świetlnych, za pomocą ruchomych projektorów. Mamy możliwość umieszczenia kilku punktów świetlnych na jednej szynie, a co najważniejsze, w każdym momencie możemy zmienić położenie takiego pojedynczego projektora i oświetlić inną strefę w pomieszczeniu zgodnie...

Kanlux SA news Jakie lampy zainstalować w łazience?

Jakie lampy zainstalować w łazience? Jakie lampy zainstalować w łazience?

Przy wyborze opraw oświetleniowych do łazienki powinieneś zwrócić uwagę na ich odporność na wnikanie wilgoci (stopień IP). Lampy w łazience muszą być wytrzymałe na warunki panujące w tym pomieszczeniu...

Przy wyborze opraw oświetleniowych do łazienki powinieneś zwrócić uwagę na ich odporność na wnikanie wilgoci (stopień IP). Lampy w łazience muszą być wytrzymałe na warunki panujące w tym pomieszczeniu – tylko wtedy będą dla Ciebie bezpieczne i bezawaryjnie posłużą Ci przez długie lata. Kanlux przygotował ofertę opraw łazienkowych, która jest bardzo szeroka, dlatego jesteśmy pewni, że znajdziesz lampy, które będą odpowiadały Twoim potrzebom.

Kanlux SA news Profesjonalne taśmy Kanlux NEON LED

Profesjonalne taśmy Kanlux NEON LED Profesjonalne taśmy Kanlux NEON LED

Kanlux NEON LED to wyjątkowe taśmy LED dostępne w trzech temperaturach barwowych: biała zimna, biała ciepła i biała neutralna i w kolorze niebieskim. Cechują się wodoodpornością (IP65) i wyjątkową sprężystością....

Kanlux NEON LED to wyjątkowe taśmy LED dostępne w trzech temperaturach barwowych: biała zimna, biała ciepła i biała neutralna i w kolorze niebieskim. Cechują się wodoodpornością (IP65) i wyjątkową sprężystością. Ich zaletą jest równomierne świecenie na całej długości (nie widać punktów świetlnych) i 3 lata gwarancji.

Kanlux SA news Plafoniera Kanlux IPER LED – wodoodporność i wstrząsoodporność na najwyższym poziomie

Plafoniera Kanlux IPER LED – wodoodporność i wstrząsoodporność na najwyższym poziomie Plafoniera Kanlux IPER LED – wodoodporność i wstrząsoodporność na najwyższym poziomie

Plafoniera Kanlux IPER LED ma szereg zalet, które wpływają na jej jakość. 5 lat gwarancji, trwałość 50 000 h, wysoka skuteczność świetlna 120 lm/W – to tylko część z nich.

Plafoniera Kanlux IPER LED ma szereg zalet, które wpływają na jej jakość. 5 lat gwarancji, trwałość 50 000 h, wysoka skuteczność świetlna 120 lm/W – to tylko część z nich.

Energynat Jesienna edycja SOFAR ROADSHOW 2023 za nami – kolejny sukces SOFAR i Energynat Trade

Jesienna edycja SOFAR ROADSHOW 2023 za nami – kolejny sukces SOFAR i Energynat Trade Jesienna edycja SOFAR ROADSHOW 2023 za nami – kolejny sukces SOFAR i Energynat Trade

W ubiegłym tygodniu zakończyła się jesienna edycja SOFAR Roadshow – kultowego cyklu spotkań szkoleniowo-networkingowych organizowanych przez markę SOFAR wraz z oficjalnym dystrybutorem urządzeń SOFAR,...

W ubiegłym tygodniu zakończyła się jesienna edycja SOFAR Roadshow – kultowego cyklu spotkań szkoleniowo-networkingowych organizowanych przez markę SOFAR wraz z oficjalnym dystrybutorem urządzeń SOFAR, firmą Energynat Trade. Wydarzenie po raz kolejny zakończyło się sukcesem – swoją wiedzę pogłębiło kilkuset instalatorów z różnych miast Polski.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.