RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Zmiany w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów

Amendments to the Act on supporting thermo-modernization and renovation

Liczba przyznanych premii, rys. Piotr Krysik

Liczba przyznanych premii, rys. Piotr Krysik

Styczniowa nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów ma na celu m.in. wsparcie systematycznej i głębokiej termomodernizacji budynków oraz poprawę ich stanu technicznego. Wspomaganie tych działań ze środków publicznych uzasadnione jest m.in. korzyściami osiąganymi przez całe społeczeństwo – takimi jak poprawa jakości powietrza zewnętrznego, redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz zmniejszenie uzależnienia od zewnętrznych dostaw surowców energetycznych, głównie gazu ziemnego. Zmiany są też podyktowane koniecznością wspierania działań remontowych w budynkach komunalnych i z wielkiej płyty.

Zobacz także

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

ADEY Innovation SAS ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie...

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego, z dużym naciskiem na poprawę jakości powietrza (umożliwiają obniżenie emisji CO2 o ok. 250 kg rocznie z pojedynczego gospodarstwa domowego).

Alfa Laval Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży...

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży poszukują nowych sposobów maksymalizacji wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii i udoskonaleniu swojego wizerunku w zakresie ochrony środowiska. Wyzwania te będą złożone i wieloaspektowe.

W artykule:

• Przesłanki do zmiany ustawy
• Najważniejsze zmiany w ustawie
• Podsumowanie

Streszczenie

W artykule omówiono najważniejsze zmiany wprowadzone ustawą z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów [12]. Przewidują one większe wsparcie dla prac związanych ze wzmocnieniem ścian zewnętrznych w budynkach wykonanych w technologii wielkopłytowej, zwiększają wysokość premii termomodernizacyjnej w przypadku zastosowania odnawialnych źródeł energii oraz likwidują zależność poziomu wsparcia od kwoty kredytu i oszczędności energii. Wysokim wsparciem objęto realizację remontów komunalnych budynków mieszkalnych należących do gmin, w postaci 50 lub 60% premii remontowej, a także zwiększono dostępność premii kompensacyjnej.

Abstract

The article discusses the most important changes introduced by the amendment Act on supporting thermo-modernization and renovations. The introduced changes provide support for works related to strengthening the external walls in buildings made in large-panel technology, increase the amount of thermo-modernization bonus in the case of using renewable energy sources and eliminate dependence of the support level on the loan amount and energy savings. The implementation of municipal repairs of residential buildings belonging to municipalities is highly supported. The availability of a compensation bonus is increased.

Ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów została uchwalona 21 listopada 2008 r., zastępując ustawę o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych z grudnia 1998 r. Jej celem jest zwiększenie efektywności energetycznej zasobów mieszkaniowych poprzez wsparcie realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych i poprawiających stan techniczny istniejących zasobów mieszkaniowych. Ustawa zobowiązała Bank Gospodarstwa Krajowego do utworzenia Funduszu Termomodernizacji i Remontów, z którego środki przeznaczane są na wypłaty trzech rodzajów premii: termomodernizacyjnej, remontowej i kompensacyjnej. W latach 2009–2016 przyznano łącznie blisko 25 tys. premii na łączną kwotę 1350,3 mln zł, a wartość realizowanych inwestycji wyniosła 8861,2 mln zł. Największą popularnością cieszy się premia termomodernizacyjna, której udział w przyznanych premiach wynosi 78,8%. Ilość energii finalnej zaoszczędzonej w wyniku realizacji przedsięwzięć współfinansowanych w ramach ustawowego mechanizmu wsparcia termomodernizacji i remontów wynosi 11,4 mln GJ. Jednostkowe wsparcie finansowe przedsięwzięć w stosunku do każdego zaoszczędzonego GJ energii wyniosło więc 118,9 zł/GJ, natomiast jednostkowy koszt osiągniętego efektu to 780,4 zł/GJ.

W całym okresie funkcjonowania wsparcia przedsięwzięć służących oszczędności energii w budynkach, tj. w latach 1999–2018, premią wsparto modernizację 45 585 obiektów, z czego aż 94,8% stanowią budynki wielorodzinne. Obowiązujące dotychczas przepisy okazały się szczególnie atrakcyjne głównie dla dwóch grup inwestorów: wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych, które łącznie uzyskały 90,2% przyznanych premii (rys. 1).

Wnioski o premie

Rys. 1. Struktura wniosków o premie (wszystkie rodzaje) wg rodzaju inwestora w latach 1999–2018 [3]

Przesłanki do zmiany ustawy

Od dnia uchwalenia ustawy, tj. od 21 listopada 2008 r., nie zmieniano przepisów dotyczących wysokości premii termomodernizacyjnej i remontowej, zakresu rzeczowego dofinansowywanych przedsięwzięć oraz rodzaju beneficjentów mogących się ubiegać o premię z Funduszu. Zmieniło się natomiast otoczenie prawne, zarówno krajowe, jak i na poziomie Unii Europejskiej, definiujące wymagania związane z efektywnością energetyczną budynków. Komisja Europejska wskazuje, że ok. 75% budynków znajdujących się na terenie Unii jest nieefektywnych energetycznie, a zaledwie 0,4–1,2% zasobów budowlanych (w zależności od państwa członkowskiego) jest co roku termomodernizowanych.

Fakt ten był jednym z powodów przyjęcia w 2018 r. dyrektywy UE 2018/844 [4], zmieniającej m.in. dyrektywę 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Wśród zmian znalazł się artykuł dotyczący długoterminowej strategii służącej wspieraniu renowacji krajowych zasobów budynków mieszkalnych i niemieszkalnych w sposób umożliwiający osiągnięcie do 2050 r. wysokiej efektywności energetycznej i dekarbonizacji budynków w Unii. W uzasadnieniu do nowelizacji dyrektywy Komisja Europejska wskazała, że niezbędny średni poziom renowacji budynków skutkujący osiągnięciem ambitnych planów Unii w zakresie efektywności energetycznej wynosi 3%.

Liczba premii termomodernizacyjnych udzielanych na mocy ustawy ukazuje niestety mało optymistyczny obraz tempa termomodernizacji budynków w Polsce (rys. 2). Od 2014 r. systematycznie spada liczba przyznanych premii termomodernizacyjnych i remontowych, osiągając w 2018 r. najniższy poziom od 2006 r. (wyjątek stanowi rok 2013, w którym ze względu na wyczerpanie się środków w Funduszu przyznano zaledwie 1348 premii). Wskaźnik liczby termomodernizowanych i remontowanych budynków mieszkalnych rocznie spadł z poziomu ok. 0,89% w 2011 r. do zaledwie 0,33% w 2018 r. (przyjmując liczbę mieszkań w Polsce: 12,96 mln w 2011 r. i 14,62 mln w 2018 r. [7, 5]). W całym okresie funkcjonowania ustawowego wsparcia przedsięwzięć służących oszczędności energii, tj. w latach 1999–2018, modernizacji wspartej premią poddano 8,08% łącznej liczby budynków wielorodzinnych znajdujących się w Polsce (w odniesieniu do liczby budynków wg Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 r. [7]).

Liczba premii

Rys. 2. Liczba premii przyznanych w ramach Funduszu Termomodernizacji i Remontów w latach 2009–2018

Na konieczność nowelizacji ustawy wskazuje m.in. Raport z przeglądu funkcjonowania ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów w latach 2009–2016 oraz dokument Budownictwo wielkopłytowe. Raport o stanie technicznym, które opublikowano jako załączniki do uzasadnienia zmian w ustawie. Dokumenty te identyfikują problemy, na które nie odpowiadały dotychczasowe zasady funkcjonowania programu termomodernizacji i remontów. Najważniejsze z nich to:

  • uzależnienie wysokości premii termomodernizacyjnej i remontowej od kwoty zaciągniętego na ten cel kredytu, a w przypadku premii termomodernizacyjnej także od wysokości oszczędności kosztów energii, co zachęca do realizacji inwestycji o prostym okresie zwrotu nakładów (SPBT) krótszym niż 12,5 lat;
  • wykluczenie wielu gmin z możliwości skorzystania ze środków Funduszu z uwagi na konieczność zaciągnięcia kredytu na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (dotrzymanie limitów zadłużenia gmin) oraz niski poziom wsparcia w stosunku do potrzeb termomodernizacyjno-remontowych zasobów komunalnych;
  • możliwość realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, w którego efekcie uzyskuje się zaledwie 15% oszczędności energii dostarczanej do budynków, jeżeli przeprowadzono w nich modernizację systemu grzewczego po 1984 r. (ryzyko realizacji płytkiej termomodernizacji, niepołączonej z wymianą nawet 36-letniego źródła ciepła);
  • ograniczenia w dostępności premii kompensacyjnej związane ze zdolnością kredytową potencjalnych inwestorów lub posiadaniem przez nich środków innych niż kredyt, niższych od kwoty przysługującej im premii;
  • zbyt niska wysokość premii termomodernizacyjnej w stosunku do koniecznych kosztów jej uzyskania (audyt energetyczny, projekt budowlany) dla właścicieli domów jednorodzinnych, a także zbyt skomplikowana procedura uzyskania wsparcia i niechęć do zaciągania kredytu. Problem ten został jednak rozwiązany dzięki innym mechanizmom wsparcia właścicieli domów jednorodzinnych, tj. program „Czyste Powietrze”, „STOP SMOG” czy ulga termomodernizacyjna;
  • brak uzależnienia wysokości premii termomodernizacyjnej od głębokości termomodernizacji oraz jej kompleksowego charakteru;
  • niezadowalający stan techniczny ścian zewnętrznych budynków wykonanych w technologii wielkopłytowej, których docieplenie bez kosztownego wzmocnienia związane jest z ryzykiem zerwania wieszaków warstw fakturowych, obciążonych dodatkową warstwą izolacji.

Najważniejsze zmiany w ustawie

Znowelizowana ustawa przewiduje:

  1. Wprowadzenie dodatkowego instrumentu finansowego wsparcia dla inwestorów dokonujących wraz z przedsięwzięciem termomodernizacyjnym wzmocnienia warstw fakturowych w budynkach wybudowanych w technologii wielkopłytowej.
  2. Zwiększenie intensywności wsparcia samorządów gminnych realizujących przedsięwzięcia remontowe, ze szczególnym uwzględnieniem budynków zabytkowych.
  3. Promowanie kompleksowych inwestycji obejmujących obok termomodernizacji również montaż mikroinstalacji odnawialnego źródła energii.
  4. Uproszczenie zasad ubiegania się o premię termomodernizacyjną i umożliwienie wykorzystania w większym stopniu środków własnych inwestorów.
  5. Zwiększenie dostępności premii kompensacyjnej.
  6. Wprowadzenie innych rozwiązań dostosowujących ustawę (…), do obecnych uwarunkowań prawnych i ekonomicznych oraz eliminujących wątpliwości interpretacyjne [11].

Dodatkowy instrument wsparcia dla inwestorów, którzy dokonują wzmocnienia warstw fakturowych w ramach ocieplenia trójwarstwowych ścian zewnętrznych, jest odpowiedzią na wykazany przez Instytut Techniki Budowlanej [1] niezadowalający w wielu przypadkach stan techniczny elementów stalowych, łączących warstwę konstrukcyjną ściany zewnętrznej z warstwą fakturową. Elementy te, w wyniku błędów wykonawczych lub zastosowania stali o niższej jakości, charakteryzują się mniejszą nośnością, niż zakłada projekt. Wykonanie dodatkowego ocieplenia ścian powoduje zwiększenie obciążenia, które może być źródłem awarii polegającej na zerwaniu się wieszaków.

Dotychczas prace związane z wykonaniem dodatkowych połączeń warstwy fakturowej z warstwą konstrukcyjną ścian za pomocą kotew stalowych były objęte zakresem robót termomodernizacyjnych i wliczane w koszt termomodernizacji. Ich realizacja nie wiązała się jednak ze wzrostem przyznawanej premii, a szacuje się, że koszt wykonania takich połączeń stanowić może nawet ok. 38–46% wartości termomodernizacji [11]. W celu zwiększenia opłacalności docieplenia ścian w budynkach wielkopłytowych wprowadzono artykułem 5a dodatkowe wsparcie w wysokości 50% kosztów połączenia warstwy fakturowej z warstwą konstrukcyjną płyt. Do kosztów kwalifikowanych dodatkowego wsparcia należy: wykonanie dokumentacji technicznej doboru i rozmieszczenia kotew, nabycie kotew metalowych oraz przygotowanie otworów i montaż kotew. Wsparcie to zwiększa wysokość premii termomodernizacyjnej, jednak może zostać udzielone wyłącznie w przypadku, gdy wzmocnione i docieplone ściany będą spełniać wymagania dotyczące współczynnika przenikania ciepła U obowiązujące od 31 grudnia 2020 r. (Umax 0,20 W/(m2 · K)), co zostanie potwierdzone audytem energetycznym. Nowy instrument wsparcia rozszerza zakres dokumentów dołączanych do wniosku o przyznanie premii termomodernizacyjnej (art. 13 ust. 1). Uzyskanie dodatkowego wsparcia wymaga, żeby do wniosku, oprócz audytu energetycznego i oświadczenia inwestora, że kredyt na sfinansowanie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego nie jest przeznaczony na sfinansowanie prac, na które uzyskano wsparcie ze środków publicznych, załączona została dokumentacja techniczna doboru i rozmieszczenia kotew oraz kalkulacja kosztów wzmocnienia ścian.

Zasadniczym celem ustawy jest wspieranie kompleksowych i głębokich termomodernizacji budynków. Drobne usprawnienia o ograniczonym zakresie i krótkim okresie zwrotu mogą być bowiem realizowane przez inwestorów bez uruchamiania określonej w ustawie procedury i ponoszenia kosztów z nią związanych. Dotychczasowe przepisy stanowiły zatem, by roczne zmniejszenie zapotrzebowania na energię z tytułu realizowania przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku, które uprawnia inwestora do skorzystania z premii na spłatę części zaciągniętego na ten cel kredytu, wynosiły co najmniej:

  • 10% w budynkach, w których modernizuje się wyłącznie system grzewczy,
  • 15% w budynkach, w których po 1984 r. przeprowadzono modernizację systemu grzewczego,
  • 25% w pozostałych budynkach.

Minimalny próg zmniejszenia rocznego zapotrzebowania na energię w budynkach, w których po 1984 r. zmodernizowano system grzewczy, uznano za nieaktualny i usunięto (art. 3 pkt 1 lit. b). Modernizacja systemu grzewczego powinna być przeprowadzona po mniej więcej dwudziestoletnim okresie jego użytkowania [6], dlatego nie ulega wątpliwości, że przepis ten należało uznać za nieaktualny. Wprowadzona zmiana wspiera więc realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych służących faktycznemu istotnemu zmniejszeniu zapotrzebowania na energię. Motywuje także do modernizacji systemów grzewczych w ramach przedsięwzięcia termomodernizacyjnego lub po jego realizacji, dzięki czemu systemy te zostaną dostosowane do zmienionego zapotrzebowania na ciepło i będą zdolne do bardziej efektywnej pracy. Brak odpowiedniej regulacji instalacji c.o. oraz dostosowania mocy źródła ciepła może być bowiem przyczyną przegrzewania budynku po termomodernizacji, a także występowania strat ciepła. Zmniejszy to zatem spodziewany efekt energetyczny przedsięwzięcia i jego opłacalność ekonomiczną.

Ustawa upraszcza zasady kalkulacji premii termomodernizacyjnej i remontowej. Dotychczas maksymalna wysokość premii termomodernizacyjnej wynosiła 20% kwoty kredytu zaciągniętego na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, nie więcej jednak niż 16% całkowitych kosztów przedsięwzięcia i dwukrotność rocznych oszczędności kosztów energii określonych w audycie energetycznym. W wyniku tych zasad maksymalna wysokość premii występowała w przypadku przedsięwzięć finansowanych w 80% kredytem bankowym oraz gdy okres zwrotu nakładów inwestycyjnych nie przekraczał 12,5 lat. Wspierano więc głównie przedsięwzięcia o krótkich okresach zwrotu, co było działaniem zasadnym w początkowych latach funkcjonowania ustawy. Premia skierowana była bowiem do właścicieli posiadających najbardziej energochłonne budynki, które powinny zostać zmodernizowane w pierwszej kolejności.

Obecnie celem ustawy jest wspieranie głębokich i kompleksowych termomodernizacji (choć nie zdefiniowano w ustawie tych pojęć, a wysokość premii nie jest zależna od osiągniętego zmniejszenia zapotrzebowania na energię) o dłuższych okresach zwrotu. W formie przed nowelizacją ze stycznia br. premia termomodernizacyjna malała wraz ze wzrostem SPBT powyżej 12,5 lat. W konsekwencji dla przedsięwzięcia o SPBT wynoszącym 25 lat premia wynosiła zaledwie 8% kosztów poniesionych na jego realizację. Fakt ten stanowił niewielką motywację do ubiegania się o premię w warunkach konieczności zaciągnięcia kredytu na realizację inwestycji, którego odsetki stanowiły dodatkowy koszt dla inwestora.

Zmieniając artykuły 5 i 9, zrezygnowano z podwójnego odniesienia do premii termomodernizacyjnej i remontowej jako maksymalnego limitu zarówno do kwoty kredytu, jak i kosztu inwestycji. W stosunku do premii termomodernizacyjnej zrezygnowano również z limitu określonego jako dwukrotność rocznych oszczędności kosztów energii. Premia stanowi odtąd stały odsetek kosztów przedsięwzięcia. W przypadku termomodernizacji wyniesie 16% kosztów, natomiast jeżeli w ramach przedsięwzięcia zostanie zainstalowana w budynku mikroinstalacja odnawialnego źródła energii, wysokość premii wyniesie 21% kosztów. Warunkiem zwiększenia premii jest, by maksymalna moc mikroinstalacji OZE wynosiła co najmniej 1 kW w przypadku budynku jednorodzinnego oraz 6 kW w pozostałych budynkach. Podobnie jak w przypadku kotew wzmacniających ściany zewnętrzne, montaż OZE był objęty wsparciem w obowiązującej dotychczas ustawie, jednak nie wiązał się z tego wsparcia wzrostem. Uzależnienie wysokości premii od zakresu przedsięwzięć termomodernizacyjnych należy uznać za dobry kierunek, który motywuje do realizowania kompleksowych termomodernizacji, połączonych z wykorzystaniem OZE w budynkach. Należy jednak pamiętać o górnym limicie maksymalnej mocy instalacji OZE objętej dofinansowaniem, który wynika z definicji mikroinstalacji [10] i wynosi obecnie 50 kW.

W myśl nowej ustawy premia remontowa wyniesie 15, 50 lub nawet 60% kosztów przedsięwzięcia remontowego, a jej wysokość nie zależy już od wykorzystanej kwoty kredytu. Pięćdziesięcioprocentowa premia remontowa przysługuje, gdy spełnione zostaną wszystkie przesłanki określone w art. 9a ust. 1, a zatem gdy:

  1. inwestorem jest gmina lub spółka należąca w 100% do samorządu gminnego,
  2. właścicielem wszystkich lokali mieszkalnych znajdujących się w budynku jest jednostka samorządu terytorialnego,
  3. gmina znajduje się w województwie, które przyjęło uchwałę antysmogową,
  4. w budynku będącym przedmiotem premii remontowej zmodernizowano system grzewczy, przyłączono go do sieci ciepłowniczej lub zostanie to wykonane w ramach wspieranego przedsięwzięcia,
  5. remontowane w ramach przedsięwzięcia przegrody zewnętrzne oraz oddzielające pomieszczenia ogrzewane od nieogrzewanych będą spełniały maksymalne współczynniki przenikania ciepła U obowiązujące po 31 grudnia 2020 r., chyba że z audytu remontowego wynika, iż nie jest to możliwe.

Premia remontowa w wysokości 60% przysługuje budynkom komunalnym, które spełniają powyższe warunki i wpisane są do rejestru zabytków lub znajdują się na obszarze wpisanym do tego rejestru. W tym przypadku premia remontowa nie może jednak wynieść więcej niż wykorzystana do sfinansowania przedsięwzięcia kwota kredytu. Brak uzależnienia wysokości premii termomodernizacyjnej i remontowej od wysokości kredytu nie oznacza, że przedsięwzięcia te mogą być realizowane wyłącznie ze środków własnych inwestora. Premia termomodernizacyjna i remontowa przysługuje bowiem, jeżeli kwota kredytu zaciągniętego na zrealizowanie inwestycji stanowi co najmniej 50% kosztów danego przedsięwzięcia (art. 3 ust. 2 oraz art. 7 ust. 1a). W przypadku budynków komunalnych wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się na obszarze objętym takim rejestrem kredyt powinien wynieść co najmniej 60% kosztów przedsięwzięcia remontowego, aby można było skorzystać z maksymalnej wysokości premii. Wprowadzenie zastrzeżenia dotyczącego minimalnego udziału kredytu w strukturze kapitału przeznaczonego do sfinansowania inwestycji ma na celu stworzenie możliwości większego wykorzystania środków własnych inwestora, ograniczając jednocześnie ryzyko realizowania inwestycji z minimalnym udziałem kredytu tylko po to, by uzyskać premię. Według argumentacji przedstawionej w uzasadnieniu do ustawy: obniżenie kwoty kredytu (poniżej 50% kosztów przedsięwzięcia) zniechęcałoby również instytucje finansowe do udziału w programie, które pełnią nie tylko rolę dostarczyciela środków kredytowych, ale również odgrywają rolę pośrednika przy przyjmowaniu wniosków o premie remontowe i termomodernizacyjne [11]. Współpraca z bankami jest zatem konieczna do sprawnego funkcjonowania mechanizmu udzielania premii i mogłaby zostać zachwiana w przypadku ograniczenia korzyści, jakie mogą one czerpać z faktu udzielania kredytów termomodernizacyjnych i remontowych.

Zwiększenie intensywności wsparcia samorządów gminnych, realizujących przedsięwzięcia remontowe do 50% kosztów, a w przypadku budynków zabytkowych do 60% kosztów, wynika z dużych potrzeb remontowych gminnych zasobów mieszkaniowych oraz z wykluczenia tych podmiotów z możliwości ubiegania się o premię remontową w trybie ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. Jednostki samorządu terytorialnego mogły w ramach obowiązujących przepisów ubiegać się wyłącznie o premię termomodernizacyjną na zasadach równych z innymi właścicielami i zarządcami budynków. W praktyce jednak gminy nie sięgały po premię. Z 19 669 udzielonych w latach 2009–2016 premii termomodernizacyjnych zaledwie 221 (1,12%) przyznano jednostkom samorządu terytorialnego. Zmieniony art. 7 ust. 1 rozszerza katalog beneficjentów premii remontowej, który jest obecnie tożsamy z inwestorami uprawnionymi do otrzymania premii termomodernizacyjnej. Spodziewane jest zatem zwiększenie zainteresowania kompleksową modernizacją gminnych zasobów mieszkaniowych służącą oszczędności energii dzięki dostępowi do premii remontowej, jej atrakcyjnej wysokości oraz likwidacji związku pomiędzy kwotą kredytu i wielkością premii.

W związku z wprowadzeniem nowego instrumentu wsparcia skierowanego do jednostek samorządu terytorialnego dodano punkt 4 do art. 14 ust. 1, który określa katalog dokumentów dołączanych do wniosku o przyznanie premii remontowej. Podmiot wnioskujący o przyznanie 50 lub 60% premii remontowej powinien dostarczyć oświadczenia wskazujące, że jest uprawniony do ubiegania się o wsparcie publiczne w ww. wysokości.

Dzięki nowej ustawie zwiększono dostępność do premii kompensacyjnej. Zmieniona treść ust. 4 art. 19 wprowadza możliwość wypłaty premii kompensacyjnej w nie więcej niż czterech ratach, wraz z postępem przedsięwzięcia remontowego. Dotychczas BGK przekazywał premię jednorazowo po wykorzystaniu kwoty kredytu w wysokości nie niższej niż wysokość przyznanej premii kompensacyjnej lub po poniesieniu przez inwestora wydatków na realizację przedsięwzięcia lub remontu zgodnie z zakresem rzeczowym określonym w dokumentach dołączonych do wniosku o przyznanie premii kompensacyjnej, w wysokości nie niższej niż wysokość przyznanej premii kompensacyjnej [11]. Oznacza to, że inwestor musiał mieć zdolność kredytową lub środki własne w wysokości nie niższej niż przysługująca premia kompensacyjna i dopiero po ich wykorzystaniu mógł otrzymać premię. Wartość przeciętnej premii kompensacyjnej jest względnie wysoka, wyniosła w 2018 r. 125,8 tys. zł, była zatem o niemal 2,5 razy większa od premii termomodernizacyjnej i ponad 2,6 razy większa od premii remontowej. Pozyskanie źródła finansowania w wysokości umożliwiającej skorzystanie z premii kompensacyjnej okazało się zbyt dużą barierą dla części uprawnionych inwestorów. Wprowadzone rozwiązanie polegające na wypłacie premii kompensacyjnej w ratach umożliwi realizację przedsięwzięcia przy znacznie niższym zaangażowaniu własnych środków finansowych lub pochodzących z kredytu.

Pozostałe zmiany w ustawie mają na celu eliminację wątpliwości interpretacyjnych oraz dostosowują ją do obecnych uwarunkowań prawnych i ekonomicznych. Zmieniono art. 4 oraz art. 8 pkt 3, które obecnie jednoznacznie wskazują, że kredyt zaciągnięty na przedsięwzięcie termomodernizacyjne lub remontowe i przysługująca z tego tytułu premia nie mogą być przeznaczone na sfinansowanie prac, na które uzyskano wsparcie z innych środków publicznych (krajowych i pochodzących z budżetu Unii Europejskiej). Wprowadzono ustęp 3 do art. 5 mówiący o proporcjonalnym obniżeniu premii termomodernizacyjnej w przypadku, gdy w budynku znajdują się lokale inne niż mieszkalne. W poprzedniej wersji ustawy podobny zapis dotyczył wyłączne premii remontowej (art. 9 ust. 2). Treść zmienionego art. 9 ust. 3 oraz art. 14 ust. 1 pkt 3 uwzględnia zaś aktualne przepisy dotyczące pomocy publicznej, udzielanej jako pomoc de minimis.

W art. 2 znowelizowanej ustawy określono maksymalny limit wydatków z budżetu państwa na zasilenie Funduszu Termomodernizacji i Remontów w celu finansowania premii termomodernizacyjnych, remontowych i kompensacyjnych. W latach 2020–2029 planuje się przeznaczyć na ten cel niemal 2,9 mld zł. Kwota ta uwzględnia wydatki związane zarówno z dotychczasową działalnością Funduszu, jak i z nowo wprowadzonymi zmianami zwiększającymi poziom premii termomodernizacyjnej i remontowej oraz spodziewanym wzrostem zainteresowania premiami.

Wszystkie wszczęte przed dniem wejścia w życie nowelizowanej ustawy procedury o przyznanie każdego rodzaju premii będą rozpatrywane w trybie przepisów dotychczasowych.

Podsumowanie

Nowelizacja ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów odpowiada na potrzebę ciągłej, systematycznej i głębokiej termomodernizacji budynków w Polsce oraz poprawy ich stanu technicznego. Potencjał poprawy efektywności energetycznej budynków jest wciąż wysoki, a ambicje określone na poziomie Unii Europejskiej wymagają wsparcia mechanizmów rynkowych w tym zakresie. Interwencja publiczna mająca na celu redukcję zapotrzebowania na energię budynków uzasadniona jest wielowymiarowymi korzyściami, osiąganymi zarówno przez bezpośrednich beneficjentów, jak i całe społeczeństwo. Do korzyści tych w skali makro zaliczyć można poprawę jakości środowiska naturalnego, przede wszystkim atmosfery, która przez długi czas stanowiła nieodpłatny bufor emitowanych zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych, zmniejszenie uzależnienia Polski od zewnętrznych dostaw surowców energetycznych, ograniczenie tempa wzrostu zapotrzebowania na moc w systemie elektroenergetycznym i ciepłowniczym, a także redukcję ubóstwa energetycznego i poprawę komfortu cieplnego budynków mieszkalnych.

Zmiany w ustawie są odpowiedzią na zidentyfikowane niedoskonałości funkcjonowania dotychczasowych przepisów oraz zmianę sytuacji gospodarczo-politycznej. Spodziewany jest zatem wzrost zainteresowania przedsięwzięciami termomodernizacyjnymi i remontowymi, szczególnie wśród jednostek samorządu terytorialnego oraz właścicieli budynków wykonanych z wielkiej płyty.

Literatura

  1. Budownictwo wielkopłytowe. Raport o stanie technicznym, Instytut Techniki Budowlanej, 2018, http://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/0/00F10AB98B7B2002C12584E900354464/%24File/128.pdf (dostęp: 6.03.2020).
  2. Commission welcomes agreement on energy performance of buildings, European Commission, 2017, https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/IP_17_5129 (dostęp: 6.03.2020).
  3. Dane liczbowe Funduszu Termomodernizacji i Remontów, Bank Gospodarstwa Krajowego, https://www.bgk.pl/files/public/Pliki/Fundusze_i_programy/FTiR/Dane_liczbowe_FTiR.pdf (dostęp: 6.03.2020).
  4. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/844 z dnia 30 maja 2018 r. zmieniająca dyrektywę 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków i dyrektywę 2012/27/UE w sprawie efektywności energetycznej (Dz. Urz. UE L 156/75).
  5. Gospodarka mieszkaniowa w 2018 roku, Główny Urząd Statystyczny, 2019, https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/infrastruktura-komunalna-nieruchomosci/nieruchomosci-budynki-infrastruktura-komunalna/gospodarka-mieszkaniowa-w-2018-roku,14,2.html (dostęp: 6.03.2020).
  6. Raport z przeglądu funkcjonowania ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów w latach 2009-2016, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Departament Mieszkalnictwa, 2017, http://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/0/00F10AB98B7B2002C12584E900354464/%24File/128.pdf (dostęp: 6.03.2020).
  7. Raport z wyników. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2011, Główny Urząd Statystyczny, 2012, https://stat.gov.pl/cps/rde/xbcr/gus/lud_raport_z_wynikow_NSP2011.pdf (dostęp: 6.03.2020).
  8. Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, 2019, http://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/0/00F10AB98B7B2002C12584E900354464/%24File/128.pdf (dostęp: 6.03.2020).
  9. Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (tekst jednolity: DzU 2020, poz. 22, z późn. zm.).
  10. Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (DzU 2018, poz. 2389, z późn. zm.).
  11. Uzasadnienie do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, 2019, http://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/0/00F10AB98B7B2002C12584E900354464/%24File/128.pdf (dostęp: 6.03.2020).
  12. Ustawa z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów (DzU 2020, poz. 412).

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

dr inż. Ryszard Śnieżyk Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 3. Parametry pracy kotłowni osiedlowej

Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 3. Parametry pracy kotłowni osiedlowej Możliwości obniżenia kosztów ciepła z kotłowni zasilanej gazem Cz. 3. Parametry pracy kotłowni osiedlowej

W poprzednich częściach cyklu (RI 6 i 7–8/2012) przedstawiono pokrótce ideę obniżenia kosztów zaopatrzenia budynków w ciepło z kotłowni gazowych. Sprowadza się ona do zastąpienia wielu kotłowni jedną dwupaliwową...

W poprzednich częściach cyklu (RI 6 i 7–8/2012) przedstawiono pokrótce ideę obniżenia kosztów zaopatrzenia budynków w ciepło z kotłowni gazowych. Sprowadza się ona do zastąpienia wielu kotłowni jedną dwupaliwową [1] oraz szczegółowej analizy zapotrzebowania na ciepło w budynkach poddanych termomodernizacji [2]. W poniższym artykule opisano pracę kotłowni z centralnym węzłem c.w.u. Znajomość warunków pracy tego układu umożliwi najlepsze dostosowanie wielkości produkcji ciepła do potrzeb.

Waldemar Joniec Ogrzewanie podłogowe - najczęściej zadawane pytania

Ogrzewanie podłogowe - najczęściej zadawane pytania Ogrzewanie podłogowe - najczęściej zadawane pytania

Decydując się na instalację ogrzewania podłogowego w domu, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, dzięki którym poznamy wady i zalety takiego sposobu ogrzewania oraz znajdziemy rozwiązanie idealne...

Decydując się na instalację ogrzewania podłogowego w domu, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, dzięki którym poznamy wady i zalety takiego sposobu ogrzewania oraz znajdziemy rozwiązanie idealne do naszych potrzeb.

prof. Bjarne W. Olesen, prof. Michele de Carli Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 2)

Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 2) Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 2)

W artykule (cz. 1 w RI 6/2012) przedstawiono metodę wyznaczania efektywności energetycznej systemu grzewczego na podstawie dyrektywy EPBD i norm z nią związanych. Podano ponadto przykładowe obliczenia...

W artykule (cz. 1 w RI 6/2012) przedstawiono metodę wyznaczania efektywności energetycznej systemu grzewczego na podstawie dyrektywy EPBD i norm z nią związanych. Podano ponadto przykładowe obliczenia charakterystyki energetycznej budynku jednorodzinnego, biurowego i przemysłowego w trzech różnych lokalizacjach.

prof. Bjarne W. Olesen, prof. Michele de Carli Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 1)

Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 1) Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 1)

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania efektywności energetycznej systemu grzewczego na podstawie dyrektywy EPBD i norm z nią związanych. Podano ponadto przykładowe obliczenia charakterystyki energetycznej...

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania efektywności energetycznej systemu grzewczego na podstawie dyrektywy EPBD i norm z nią związanych. Podano ponadto przykładowe obliczenia charakterystyki energetycznej budynku jednorodzinnego, biurowego oraz przemysłowego w trzech różnych lokalizacjach.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Efektywność energetyczna w Polsce

Efektywność energetyczna w Polsce Efektywność energetyczna w Polsce

Niedobory energii elektrycznej w Polsce stają się coraz bardziej realne. Będą one wynikiem zarówno wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną, jak i starzejącej się (żeby nie powiedzieć: sypiącej)...

Niedobory energii elektrycznej w Polsce stają się coraz bardziej realne. Będą one wynikiem zarówno wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną, jak i starzejącej się (żeby nie powiedzieć: sypiącej) bazy wytwórczej, wymagającej pilnego odtworzenia lub gruntownej rewitalizacji.

Tomasz Lenarczyk Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku

Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku Opłacalność pompy ciepła. Analiza przypadku

Kluczowym elementem są sprawności średnioroczne pomp, czyli uzyskiwane przez cały sezon grzewczy. Wpływ na nie mają m.in.: temperatury zewnętrzne, temperatury pracy instalacji, jej dopasowanie do urządzenia...

Kluczowym elementem są sprawności średnioroczne pomp, czyli uzyskiwane przez cały sezon grzewczy. Wpływ na nie mają m.in.: temperatury zewnętrzne, temperatury pracy instalacji, jej dopasowanie do urządzenia grzewczego, liczba włączeń i wyłączeń, straty postojowe i kominowe czy jakość paliwa. Dlatego zastosowane urządzenia zostały opomiarowane – pompę ciepła wyposażono w oddzielne liczniki energii elektrycznej i cieplnej.

Adam Ruciński Bezpieczniej z termowizją

Bezpieczniej z termowizją Bezpieczniej z termowizją

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Jednym z najważniejszych zadań producentów (niezależnie od profesji) jest utrzymanie wysokiego poziomu ciągłości wytwarzania przy możliwie jak najniższych kosztach własnych i wysokim stopniu bezpieczeństwa.

Stanisław Sowa Nowe sprawności energetyczne silników pomp dławnicowych

Nowe sprawności energetyczne silników pomp dławnicowych Nowe sprawności energetyczne silników pomp dławnicowych

16 czerwca 2011 r. rozpocznie się pierwszy etap wdrażania harmonogramu podwyższania sprawności energetycznej silników elektrycznych. Stanowi to realizację postanowień rozporządzenia Komisji Wspólnot Europejskich...

16 czerwca 2011 r. rozpocznie się pierwszy etap wdrażania harmonogramu podwyższania sprawności energetycznej silników elektrycznych. Stanowi to realizację postanowień rozporządzenia Komisji Wspólnot Europejskich nr 640/2009, które jest aktem powiązanym z dyrektywą 2005/32/WE zwaną EuP (ang. Energy using Products) oraz dyrektywą 2009/125/WE zwaną ErP (ang. Energy related Products). Rozporządzenie ustanawia nowe normy sprawności nominalnej dla silników elektrycznych stosowanych również w pompach dławnicowych.

Maciej Danielak Ogrzewanie obiektów nietypowych - kurniki

Ogrzewanie obiektów nietypowych - kurniki Ogrzewanie obiektów nietypowych - kurniki

Optymalny klimat wewnętrzny panujący w budynku oraz jego właściwa eksploatacja to niejednokrotnie czynniki poprawiające współczynniki ekonomiczne prowadzonego albo powiązanego z budynkiem biznesu. W praktyce...

Optymalny klimat wewnętrzny panujący w budynku oraz jego właściwa eksploatacja to niejednokrotnie czynniki poprawiające współczynniki ekonomiczne prowadzonego albo powiązanego z budynkiem biznesu. W praktyce inżynierskiej projektant niejednokrotnie konfrontowany jest z nietypowymi obiektami, których specyfika sprawia, że konieczne jest dokładne przeanalizowanie zadań i wymagań, by poprawnie opracować koncepcję techniczną. Do takich budynków należą niewątpliwie również pomieszczenia służące do hodowli...

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej

Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej Metody zwiększenia efektywności energetycznej pompowania wody sieciowej

Decyzja o zakupie nowych zespołów pompowych do nowych albo modernizowanych obiektów powinna zostać poprzedzona staranną analizą techniczną i rachunkiem kosztów. W artykule [1] przedstawiono zasady obliczeń...

Decyzja o zakupie nowych zespołów pompowych do nowych albo modernizowanych obiektów powinna zostać poprzedzona staranną analizą techniczną i rachunkiem kosztów. W artykule [1] przedstawiono zasady obliczeń doboru optymalnych parametrów pompy wirtualnej, dla której zużycie energii elektrycznej przez układ napędowy jest najniższe, a następnie wyboru konkretnego zespołu pompowego o najmniejszym „koszcie życia” LCC. Zagadnienie zilustrowano przykładem obliczeniowym doboru zespołów pompowych do instalacji...

dr inż. Kazimierz Wojtas Zyski ciepła przez przegrody przezroczyste (cz. 2)

Zyski ciepła przez przegrody przezroczyste (cz. 2) Zyski ciepła przez przegrody przezroczyste (cz. 2)

Przy obliczeniach natężenia promieniowania padającego na ścianę o określonym nachyleniu i orientacji model przegrody przezroczystej wg ASHARAE zakłada, że natężenie promieniowania całkowitego jest sumą...

Przy obliczeniach natężenia promieniowania padającego na ścianę o określonym nachyleniu i orientacji model przegrody przezroczystej wg ASHARAE zakłada, że natężenie promieniowania całkowitego jest sumą promieniowania bezpośredniego rozproszonego pochodzącego od „nieboskłonu” oraz promieniowania rozproszonego odbitego od powierzchni ziemi.

Roman Wichowski Zużycie ciepła w budownictwie europejskim

Zużycie ciepła w budownictwie europejskim Zużycie ciepła w budownictwie europejskim

W artykule przedstawiono zużycie energii cieplnej w sektorze budownictwa w wybranych krajach europejskich. Ok. 38% badanych budynków miało roczne zużycie ciepła większe niż średnia europejska (174,3 kWh/m2...

W artykule przedstawiono zużycie energii cieplnej w sektorze budownictwa w wybranych krajach europejskich. Ok. 38% badanych budynków miało roczne zużycie ciepła większe niż średnia europejska (174,3 kWh/m2 · a), a ok. 30% powodowało większe zanieczyszczenie powietrza w porównaniu ze średnią europejską. W Polsce jest najwyższe jednostkowe zużycie ciepła na potrzeby grzewcze (63% budynków ponad średnią europejską). Ponadto obiekty francuskie i polskie charakteryzują się najwyższą emisją zanieczyszczeń...

dr inż. Bogdan Nowak, dr inż. Grzegorz Bartnicki Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych...

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych wariantów zaopatrzenia w ciepło i ewentualnie podjąć decyzję o korekcie dotychczasowych warunków eksploatacji systemu. Wśród rozważanych przypadków mogą znaleźć się bardzo radykalne takie jak zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło [1], ale również rozwiązania sprowadzające się wyłącznie do wymiany...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą? Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów,...

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów, ale głównie z warunków, w jakich takie sieci są tworzone. Zła praca systemu ciepłowniczego może wynikać ze złego bilansu cieplnego całego układu, z nieprawidłowej regulacji, z wadliwych przepływów (zły rozdział ciśnienia), a do tego najczęściej dochodzi jeszcze nieprawidłowa eksploatacja. Autor omawia...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców....

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców. Należy wziąć pod uwagę rodzaj kotłów (stało- lub zmiennoprzepływowych) oraz wahania przepływu wody sieciowej i powodowane przez to wahania ciśnień piezometrycznych. Skupiono się na ciepłowniach z kotłami wodnorurkowymi, które są najczęściej stosowane w Polsce (typu WR i WLM). Szczegółowo przeanalizowano...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania pompami. Określono również obniżenie mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych uzyskiwane dzięki wprowadzeniu przepompowni w systemach ciepłowniczych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

Jerzy Kosieradzki Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Biomasa jako paliwo (cz. 1) Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych...

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji [1] paliwem jest również biomasa, rozumiana jako produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa używane w celu odzyskania zawartej w nich energii, a zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak, dr Anna Melcer Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko...

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale również całych budynków, w których materiały te zostały zastosowane.

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy...

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy ciepłowniczych do mocy zamówionej odbiorców końcowych. W efekcie ciągłej poprawy ochrony cieplnej budynków, ich potrzeby maleją – nie zawsze to jednak wpływa na historycznie ukształtowane zasady dotyczące projektowania.

prof. dr hab. inż. Stanisław Nawrat Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów...

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów gminnych rozpoczęło prace w celu wykorzystania metanu (po wtłoczeniu do sieci gazowych) w ogrzewaniu kompleksów budynków.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków...

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej...

prof. dr hab. inż. Janusz Skorek Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział...

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział układów CHP małej mocy wpisujących się w obszar energetyki rozproszonej.

Adam Pytlik, Jiří Koníček, Radek Dvořák Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

dr inż. arch. Marta Skiba Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście? Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

Najnowsze produkty i technologie

REGULUS-system Wójcik s.j. Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Gorący temat: chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi Gorący temat:  chłodzenie grzejnikami ściennymi lub grzejnikami podłogowymi kanałowymi

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze...

Zimowy sezon grzewczy to myślenie o tym, żeby było odpowiednio ciepło, natomiast sezon letni to myślenie o tym, żeby nie było za ciepło. Szybkie zmiany między ekstremalnymi zjawiskami jak nawalne deszcze z groźnymi burzami i silnym wiatrem, po nich susze, długotrwałe upały, potem duże spadki temperatury, powodują że domy i miejsca pracy należy dostosowywać do znacznych wahań temperatur.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.