RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Wyznaczanie średniej rocznej efektywności energetycznej systemów grzewczych (cz. 1)

Calculation of the yearly energy performance of heating systems (Part 1)

O efektywności systemów grzewczych...
Viessmann

O efektywności systemów grzewczych...


Viessmann

W artykule przedstawiono metodę wyznaczania efektywności energetycznej systemu grzewczego na podstawie dyrektywy EPBD i norm z nią związanych. Podano ponadto przykładowe obliczenia charakterystyki energetycznej budynku jednorodzinnego, biurowego oraz przemysłowego w trzech różnych lokalizacjach.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

TTU Projekt Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów Schodołazy towarowe - urządzenia transportowe dla profesjonalistów

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych...

Elektryczne schodołazy towarowe produkowane są z myślą o szczególnych warunkach pracy w branży budowlanej, transportowej i instalatorskiej - konieczności szybkiego wejścia po schodach, transportu nieporęcznych ładunków, ich załadunku do samochodu czy automatycznego poziomowania. Pozwalają zmniejszyć obciążenie pracowników oraz zwiększyć bezpieczeństwo ich pracy.

W 2003 r. Komisja Europejska wydała dyrektywę 2002/91/WE [1] (tzw. EPBD)[1], której celem jest promowanie w krajach Wspólnoty Europejskiej poprawy charakterystyki energetycznej budynków, oczywiście z uwzględnieniem specyficznych aspektów: klimatu zewnętrznego, lokalnych warunków i wymagań wobec klimatu wewnętrznego, a także opłacalności inwestycji i eksploatacji.

Dyrektywa dotyczy wykorzystania energii, ale w analizie nie uwzględnia się całego cyklu zapotrzebowania na energię, pomijana jest np. energia wykorzystywana do produkcji i zbywania produktów zastosowanych w budynku. W przypadku nowych i istniejących budynków wymagane jest wyznaczenie charakterystyki energetycznej z uwzględnieniem energii niezbędnej do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i oświetlenia przeliczonej na energię pierwotną.

Każdy budynek[2] musi mieć świadectwo energetyczne, również systematycznie muszą być kontrolowane systemy ogrzewania, chłodzenia i wentylacji. Dyrektywa EPBD nakłada na wszystkie kraje członkowskie obowiązek wdrożenia jej zapisów w prawie budowlanym lub w odpowiednich normach na poziomie krajowym do stycznia 2006 r. Do tej pory wymagania te zostały w pełni wdrożone tylko w niewielu krajach.

Ujednolicone normy

Komisja Europejska zleciła Europejskiemu Komitetowi Normalizacji (CEN) opracowanie i przyjęcie zgodnych z dyrektywą EPBD standardów metodologii oraz sposobów obliczania charakterystyki energetycznej budynków i szacowania wpływu na środowisko (M343­‑EN-2004 [2]).

W celu skoordynowania standaryzacji wymagań wprowadzonych dyrektywą CEN powołał specjalny Komitet Zadaniowy EPBD, w skład którego weszły następujące Komitety Techniczne (TC): TC 89 – Efektywności energetycznej budynków i komponentów budowlanych; TC156 – Wentylacji budynków; TC169 – Światła i oświetlenia; TC228 – Systemów ogrzewania w budynkach; TC247 – Automatyki, sterowania w budynkach oraz zarządzania budynkiem.

Normy opracowane w ramach powyższego projektu powinny stworzyć kompleksową i elastyczną metodykę obliczania zużycia energii i strat w systemach ogrzewania, chłodzenia, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i systemów oświetleniowych, z uwzględnieniem naturalnego oświetlenia, biernych systemów pozyskiwania energii promieniowania słonecznego (tzw. systemów pasywnych), systemów biernego chłodzenia, położenia i orientacji, automatyki i sterowania oraz wszelkich instalacji pomocniczych niezbędnych do zapewnienia komfortu wewnętrznego.

Wybrana metodyka powinna łączyć, tam, gdzie jest to możliwe, pozytywne efekty zastosowania aktywnych systemów wykorzystujących promieniowanie słoneczne, pozyskiwania ciepła i wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz kogeneracji (np. wytwarzania energii i ciepła w systemach skojarzonych w elektrociepłowniach i mikroelektrociepłowniach) w systemach ciepłowniczych i chłodniczych.

Metodyka ta powinna również ułatwić ocenę wpływu zużycia energii pochodzącej z określonego źródła na środowisko i dostarczyć danych wymaganych do przeprowadzania standardowych ocen ekonomicznych zastosowania różnych systemów.

Omawiany pakiet norm (ok. 40) został zaakceptowany jako finalny. Pierwotnym celem podjęcia tych działań było ustalenie w Europie jednolitych metod obliczeniowych do określania charakterystyki energetycznej budynków oraz systemów grzewczych i klimatyzacyjnych (HVAC). 

Niestety, cel ten nie został osiągnięty, ponieważ prace normalizacyjne rozpoczęto zbyt późno i kilka krajów zdążyło już wcześniej przyjąć własne metody obliczeniowe. Z tego względu niektóre normy nie uwzględniają sposobów alternatywnych, co oznacza, że ocena efektywności energetycznej tego samego systemu może być odmienna w różnych krajach.

Efektywność energetyczna systemów grzewczych

Podstawowa norma służąca do obliczania zapotrzebowania na energię w budynku – EN ISO 13790 [3] – to centralny punkt procesu obliczeniowego. Do wykonania obliczeń niezbędne są dane wejściowe dotyczące: określenia klimatu wewnętrznego, obciążenia wewnętrznego, właściwości budynku i warunków klimatycznych. Istnieją już normy i metody służące do opracowywania tych danych.

Przy obliczaniu zapotrzebowania na energię budynku nie jest brany pod uwagę system ogrzewczo-wentylacyjny z chłodzeniem[3]. Wyznaczone zapotrzebowanie na energię do ogrzewania i wentylacji budynku jest podstawą do obliczania zapotrzebowania na energię całego systemu.

Dodatkowe straty ciepła wyznacza się w przypadku rozpraszania ciepła w pomieszczeniach podczas jego dystrybucji, magazynowania i wytwarzania. Pomocniczą energię elektryczną, która jest niezbędna do napędu wentylatorów, pomp itp., również należy uwzględnić w obliczeniach.

Wpływ systemu sterowania na efektywność energetyczną uwzględniono w zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i oświetlenia budynku oraz w stratach energii spowodowanych nieoptymalną regulacją. Z drugiej strony, zgodnie z zapisami normy EN 15232 [4][4] należy również brać pod uwagę dodatkowe oszczędności energii uzyskane właśnie dzięki zastosowaniu systemów automatycznej regulacji (ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja, urządzenia elektryczne, światło itp.).

Wynik obliczeń (rys. 1) wyznacza energię użyteczną (zapotrzebowanie na energię w budynku) wraz z energią niezbędną do ogrzewania/chłodzenia powietrza dla systemów HVAC, z uwzględnieniem energii pomocniczej. Energia końcowa dostarczana do budynku lub systemu może zostać obliczona poprzez dodanie energii wymaganej dla wszystkich systemów, w tym oświetlenia. Energia końcowa zostanie przeliczona na energię pierwotną z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii i krajowych współczynników konwersji.[5])

Algorytm obliczeń składa się z trzech podstawowych kroków, w których wyznaczana jest kolejno: energia użyteczna (netto, czyli zapotrzebowanie na energię w budynku), zapotrzebowanie na energię końcową (zapotrzebowanie energetyczne systemu) oraz przeliczenie zapotrzebowania na energię pierwotną. Energia końcowa uwzględnia straty w wyniku rozpraszania ciepła, jego dystrybucji i systemów wytwarzania.

Straty ciepła w systemie emisji

Za straty związane z rozpraszaniem ciepła odpowiadają trzy czynniki, a mianowicie: nierównomierny rozkład temperatury, straty od urządzeń wchodzących w skład instalacji ogrzewczej oraz straty spowodowane niedoskonałą regulacją temperatury wewnętrznej (EN 15316-2.1 [6][6]):

gdzie:
Qem,str – straty spowodowane nierównomiernym rozkładem temperatury w przestrzeni ogrzewanej [J],
Qem,emb – straty spowodowane lokalizacją grzejnika (np. grzejnik obudowany) [J],
Qem,ctr – straty spowodowane niedoskonałością regulacji temperatury wewnętrznej [J].

Norma zaleca do stosowania dwie metody obliczeniowe. Chociaż nie gwarantują one uzyskania tych samych wyników, to są zgodne co do zasady. Jednak nie mogą być łączone.

Metoda oparta na efektywności systemu emisji ciepła

Średnia, miesięczna lub dotycząca innego okresu obliczeniowego wartość dodatkowych strat ciepła spowodowanych niedoskonałym rozpraszaniem (emisją) ciepła Qem,ls wyznaczana jest zgodnie z równaniem:

gdzie:
Qem,ls – dodatkowe straty ciepła spowodowane niedoskonałym rozpraszaniem (emisją) ciepła (w okresie obliczeniowym) [kWh],
QH – ciepło użyteczne do ogrzewania (w okresie obliczeniowym, EN ISO 13790) [kWh],
fhydr – współczynnik sposobu regulacji przepływu,
fint – współczynnik uwzględniający pracę urządzenia ogrzewczego z przerwami (jako tryb pracy z przerwami rozumiana jest zmienna w czasie indywidualna redukcja temperatury w każdym ogrzewanym pomieszczeniu),
frad – współczynnik uwzględniający wymianę energii przez promieniowanie (tylko w odniesieniu do ogrzewania przez promieniowanie),
hem – całkowita efektywność rozpraszania ciepła w ogrzewanym pomieszczeniu.

Całkowitą efektywność rozpraszania ciepła hem można wyrazić następującą zależnością:

 

gdzie:
hstr – część składowa efektywności całkowitej rozpraszania (emisji) ciepła wynikająca z pionowego rozkładu temperatury w pomieszczeniu,
hctr – część składowa efektywności całkowitej rozpraszania (emisji) ciepła wynikająca z jakości regulacji miejscowej,
hemb – część składowa efektywności całkowitej rozpraszania ciepła wynikająca z indywidualnych strat komponentów zewnętrznych (systemy wbudowane).

Dodatkowe zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania (straty ciepła) w ciągu roku spowodowane rozpraszaniem (emisją) ciepła w przestrzeni ogrzewanej wyznaczane jest jako suma strat w poszczególnych okresach:

gdzie:
Qem,ls,a – roczne straty emisji ciepła [kWh],
Qem,ls – straty emisji ciepła (w rozpatrywanym okresie) zgodnie z równaniem (2) [kWh].

Domyślne wartości różnych efektywności i współczynników można znaleźć w załączniku informacyjnym do normy. Część z nich wyznaczono eksperymentalnie i/lub za pomocą symulacji komputerowych, inne zaś określono szacunkowo. Przykłady wartości zawartych w załącznikach podano w tabelach 1, 2 oraz tab. 3.

Przykład 1. Źródło ciepła – ogrzewanie płaszczyznowe (grzejnik w ścianie zewnętrznej), przegrzanie 42,5 K, regulator typu P (zakres proporcjonalności 2 K).

Współczynnik pracy z przerwami: 
fint = 0,97.

Współczynnik wymiany ciepła przez promieniowanie: frad = 1,0.

Średnia wartość hemb ma zostać wyznaczona na podstawie najważniejszych parametrów mających wpływ na „system” oraz „specyficzne straty ciepła z powierzchni 1, na której element ogrzewczy został zamontowany”:

Przykład 2. Ogrzewanie podłogowe – system wodny, regulator dwustopniowy, ogrzewanie podłogowe o wysokim stopniu izolacyjności termicznej.

 

Współczynnik pracy z przerwami: 
fint = 0,98.

Współczynnik wymiany ciepła przez promieniowanie: frad = 1,0.

Współczynnik zrównoważenia hydraulicznego: fhydr – taki sam, jak dla grzejników (tab. 2)

Metoda z zastosowaniem równoważnego wzrostu temperatury wewnętrznej 

Wzrost temperatury powietrza wewnętrznego spowodowany jest:

  • gradientem ze względu na stratyfikację w zależności od źródła,
  • zmianą wynikającą z regulacji, w zależności od możliwości urządzenia sterującego, w celu zapewnienia jednorodnej i stałej temperatury.

Równoważna temperatura wewnętrzna qint,inc wyznaczana jest z uwzględnieniem sposobu emisji:

gdzie:
qint,ini – początkowa temperatura powietrza wewnętrznego [°C],
Dqstr – gradient temperatury [°C],
Dqctr – zmiana związana z możliwościami regulacyjnymi urządzenia sterującego [°C].

Wpływ równoważnego wzrostu temperatury wewnętrznej systemu emisji ciepła można obliczyć dwoma sposobami:

  • mnożąc wyznaczone zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania (QH) przez współczynnik zależny od stosunku równoważnego wzrostu temperatury wewnętrznej Dqint,inc do średniej w sezonie ogrzewczym różnicy pomiędzy temperaturą powietrza wewnętrznego i zewnętrznego:
  • przez przeliczenie wymagań energetycznych budynków (zgodnie z EN ISO 13790) przy zastosowaniu równoważnej podwyższonej temperatury wewnętrznej jako temperatury zadanej w strefie o regulowanej temperaturze. Ta druga metoda jest dokładniejsza.

Średnia wartość hstr ma zostać określona na podstawie głównych parametrów wpływających na „przegrzanie” i „specyficzne straty ciepła zewnętrznych komponentów”:

Straty ciepła w systemie dystrybucji

Straty ciepła w systemie dystrybucji zależą od średniej temperatury czynnika ogrzewczego, temperatury otoczenia, długości i izolacji rur (EN 15216-2.3 [7]). Do wyznaczania strat ciepła w danym kroku czasowym stosuje się zależność:

gdzie:
U’ – liniowy współczynnik przenikania ciepła [W/(mK)],
Jm – średnia temperatura nośnika ciepła w rozważanym odcinku sieci rozprowadzającej [°C],
Ja – temperatura otoczenia [°C],
L – długość odcinka sieci rozprowadzającej [m],
tH – liczba godzin ogrzewania w przyjętym kroku czasowym [h].

Norma podaje trzy sposoby obliczeń. Szczegółowa metoda opisana powyższym równaniem jest najdokładniejsza. Wymaga jednak podania wielu danych, które należy zaczerpnąć z dokumentacji projektowej.

Norma zawiera też metodę uproszczoną, do wykorzystania której potrzeba niewielu danych wejściowych, np. długość przewodów szacowana jest na podstawie wymiarów zewnętrznych budynku. Straty energii obliczone zgodnie z tą metodą są wyższe w porównaniu do wyników uzyskiwanych za pomocą metody szczegółowej. Podano również metodę tabelaryczną opartą na metodzie uproszczonej, w której przyjęto nawet dalej idące przybliżenia.

Metoda obliczania zapotrzebowania na energię elektryczną do napędu pomp składa się z dwóch etapów. Najpierw wyznacza się warunki hydrauliczne w systemie dystrybucji, a następnie współczynnik wydatku energetycznego pompy. 

W tej części możliwe jest połączenie metody szczegółowej z uproszczoną. Na przykład straty ciśnienia i przepływ masowy można obliczyć za pomocą sposobu szczegółowego, a współczynnik wydatku energetycznego może być obliczony zgodnie z metodą uproszczoną lub na odwrót. Metoda obliczeń może być stosowana w dowolnym okresie obliczeniowym (dzień, miesiąc lub rok). Szczegóły dotyczące obliczeń można znaleźć w normie.

Straty ciepła w systemie wytwarzania

W artykule przy obliczaniu straty systemu wytwarzania uwzględniono tylko kotły (EN 15316-4.1 [8]). Istnieją odrębne normy dotyczące systemów wytwarzających ciepło, takich jak pompy ciepła, kogeneracja, centralne ogrzewanie, ogrzewanie słoneczne i systemy spalania biomasy. We wspomnianej normie w odniesieniu do kotłów przewidziano dwa rodzaje metod obliczeniowych: ogólną i szczegółową.

W metodzie ogólnej okresem obliczeniowym jest sezon ogrzewczy. Obliczenia opierają się na danych podawanych zgodnie z dyrektywą dotyczącą kotłów. Warunki pracy uwzględniające klimat, system dystrybucji podłączony do głównego źródła ciepła itd. są przybliżone poprzez typologię badanego regionu i nie odnoszą się do konkretnego przypadku.

Jeśli metoda ta ma być stosowana, dostępny musi być właściwy aneks krajowy z odpowiednimi wartościami. Metoda ma zastosowanie tylko do kotłów, dla których zgodnie z dotyczącą ich dyrektywą dostępne są wartości sprawności przy pełnym i 30-proc. obciążeniu. Są to wartości efektywności netto (najwyższe wartości efektywności odniesione do niższej wartości opałowej paliw). 

Istotne jest, że dostępne są oba wyniki i że testy są odpowiednie dla danego typu kotła zgodnie z definicją zawartą w dyrektywie, inaczej obliczenia nie mogą zostać przeprowadzone. Zgodnie z procedurą dane są najpierw przeliczane na całkowitą efektywność (mniejsze wartości efektywności odniesione do wyższej wartości opałowej paliw) w warunkach testowych, a następnie przeliczane na sezonową efektywność, która ma zastosowanie w typowych warunkach użytkowania w mieszkaniach.

Metoda szczegółowa również opiera się na danych związanych z dyrektywą dotyczącą kotłów, ale konieczne są dane uzupełniające, by uwzględnić specyficzne warunki pracy poszczególnych instalacji. Za okres obliczeniowy można przyjąć sezon ogrzewczy, ale może nim być również krótszy okres (miesiąc, tydzień lub inne okresy pracy zgodnie z EN ISO 13790). 

Metoda ta nie jest ograniczona i może być używana z wartościami domyślnymi podanymi w załączniku informacyjnym B do normy. Opiera się ona na wyrażaniu strat dla trzech różnych wskaźników obciążenia lub mocy:

  • straty przy obciążeniu 100% (Fgn;l,Pn);
  • straty przy średnim obciążeniu (Fgn;l,P int);
  • straty przy braku obciążenia (0%) (Fgn;l,Po).

Straty dla określonego obciążenia uzyskuje się poprzez interpolację liniową pomiędzy tymi trzema wartościami mocy. Wydajność dla kotłów gazowych i olejowych mierzona jest zgodnie z dyrektywą dotyczącą kotłów, tj. przy pełnym obciążeniu ze średnią temperaturą wody w kotle 70°C. Sprawność ta powinna zostać skorygowana pod względem temperatury pracy poszczególnych instalacji.

Trzecia metoda wyraźniej rozróżnia straty źródła, które występują w cyklu pracy kotła (tj. straty spalania). Niektóre parametry można mierzyć na miejscu. Metoda ta jest odpowiednia dla istniejących budynków.

Tłumaczenie Joanna Rucińska

Część 2 – w RI 7–8

Literatura

1. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2002/91/WE z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
2. CEN M 343-EN-2004. Upoważnienie dla CEN, CENELEC i ETSI do opracowania i przyjęcia standardów metodologii obliczania zintegrowanej charakterystyki energetycznej budynków oraz szacowania wpływu na środowisko zgodnie z warunkami określonymi w dyrektywie 2002/91/WE.
3. EN 13790-2007 Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Obliczanie zużycia energii do ogrzewania i chłodzenia.
4. EN 15232-2007 Energetyczne właściwości budynków. Wpływ automatyzacji, sterowania i technicznego zarządzania budynkami.
5. EN 15316-1-2007 Systemy ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania zapotrzebowania na energię i sprawności systemów. Część 1: Wymagania ogólne.
6. EN 15316-2.1-2007 Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania zapotrzebowania na energię instalacji i sprawności instalacji. Część 2-1: Instalacje emisji ciepła.
7. EN 15316-2.3-2007 Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania zapotrzebowania na energię instalacji i sprawności instalacji. Część 2-3: Instalacje rozprowadzania ciepła.
8. CEN prEN 15316-4.1-2005 Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania zapotrzebowania na ciepło i oceny sprawności instalacji. Część 4-1: Źródła ciepła do ogrzewania miejscowego, kotły.



[1] W 2010 r. znowelizowano dyrektywę i aktualnie obowiązuje 2010/31/WE.

[2] Komentarz tłumacza: W Polsce o objęciu danego budynku obowiązkiem posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej decyduje ustawa Prawo budowlane (DzU nr 243/2010, poz. 1623).

[3] Komentarz tłumacza: Taki zakres obliczeń zapisany był w poprzedniej i nieaktualnej wersji normy PN-EN ISO 13790:2006 Cieplne właściwości użytkowe budynków. Obliczanie zużycia energii do ogrzewania. W Polsce aktualnie obowiązuje norma PN-EN ISO 13790:2009 Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Obliczanie zużycia energii na potrzeby ogrzewania i chłodzenia.

[4] Komentarz tłumacza: W Polsce dopiero w 2007 r. wprowadzono do stosowania normę PN-EN 15232 Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Wpływ na automatyzację i sterowanie budynków oraz zarządzanie budynkami (oryg.), która przetłumaczona została na język polski w 2008 r. W 2012 r. wprowadzono nową wersję tej normy, jednak nie została ona jeszcze przetłumaczona.

[5] Komentarz tłumacza: W Polsce aktualnie obowiązuje norma PN-EN 15316-1:2009 Systemy ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania zapotrzebowania na energię i sprawności systemów. Część 1: Wymagania ogólne.

[6] Komentarz tłumacza: W Polsce co prawda wprowadzono normę PN-EN 15316-2-1:2007 Instalacje ogrzewcze w budynkach. Metoda obliczania zapotrzebowania na energię instalacji i sprawności instalacji. Część 2-1: Instalacje emisji ciepła, ale jeszcze nie została ona przetłumaczona na język polski.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

kr Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona Projektowanie i serwisowanie za pomocą smartfona

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie....

Aplikacje mobilne oraz programy komputerowe wspierające projektowanie instalacji HVAC to narzędzia, bez których coraz trudniej obejść się przy projektowaniu instalacji, doborze urządzeń lub wykonawstwie. Także użytkownicy końcowi, korzystając z odpowiedniej aplikacji, mogą wpływać na funkcjonowanie budynku, w którym mieszkają czy pracują.

dr inż. Anna Życzyńska, mgr inż. Grzegorz Dyś Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych Wpływ OZE na wskaźnik energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju...

Jednym z warunków, jakie stawia się budynkom w przepisach techniczno-budowlanych, jest spełnienie wymagań w zakresie wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. W zależności od rodzaju budynku przepisy wymagają uwzględnienia tylko potrzeb na cele ogrzewania i przygotowania ciepłej wody (budynki mieszkalne bez chłodzenia) albo dodatkowo energii na potrzeby oświetlenia wbudowanego (budynki inne niż mieszkalne) oraz energii na chłodzenie, jeżeli takie zapotrzebowanie występuje.

Redakcja RI BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii? BIM – jak to robią w Wielkiej Brytanii?

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

4 kwietnia 2016 w Wielkiej Brytanii zacznie obowiązywać wymóg wdrożenia BIM na poziomie przynajmniej drugim (BIM level 2) dla projektów z sektora publicznego centralnie finansowanych.

Redakcja RI Zastosowanie mikrokogeneracji

Zastosowanie mikrokogeneracji Zastosowanie mikrokogeneracji

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych...

Kogeneracja, czyli jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej jest jedną z odpowiedzi na coraz bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące wskaźnika EP, które wymuszają poszukiwanie nowych rozwiązań m.in. instalacyjnych, pozwalających osiągnąć jak najwyższy poziom energooszczędności.

Redakcja RI Praktyka wdrażania BIM

Praktyka wdrażania BIM Praktyka wdrażania BIM

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie...

Biura projektowe w Polsce starają się dotrzymać kroku zagranicznym i inwestują w oprogramowania BIM. Z biegiem czasu modelowanie budynków będzie codziennością. Jednakże wprowadzenie i rozpowszechnienie projektowania w oprogramowaniu BIM wciąż wiąże się z pokonaniem pewnych przeszkód.

dr inż. Jacek Biskupski Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce Możliwości osiągnięcia niezależności energetycznej budynków mieszkalnych w Polsce

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze...

Na powstającym w Polsce rynku mikro- i miniinstalacji odnawialnej energii elektrycznej osoby, które chciałyby dążyć do niezależności energetycznej poprzez instalacje prosumenckie, mają dwa możliwe scenariusze działania. Mogą czekać na lepsze warunki odsprzedaży energii lub skorzystać z oferowanego dofinansowania instalacji mikrokogeneracyjnych i budować niezależność energetyczną.

dr inż. Beata Biernacka Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań Komfort cieplny a system ogrzewania. Przegląd aktualnych badań

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

W artykule przedstawiono przykłady badań komfortu cieplnego w zależności od zastosowanego sposobu ogrzewania pomieszczenia.

mgr inż. Michał Drozdowicz, dr inż. Marta Laska Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Termomodernizacja zabytkowych kamienic Termomodernizacja zabytkowych kamienic

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

Artykuł omawia proces termomodernizacji budynków zabytkowych w zakresie przepisów budowlanych i analizuje różne warianty rozwiązań technicznych dla zabytkowych kamienic.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021 Charakterystyka energetyczna budynków mieszkalnych wielorodzinnych w perspektywie wymagań 2017-2021

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji,...

Kolejne zmiany wymagań energetycznych dla nowych i modernizowanych budynków nadają coraz większe znaczenie źródłom energii do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz sposobom wentylacji, gdyż to w nich tkwi największy potencjał osiągnięcia standardu budynków około zeroenergetycznych. Największe efekty można osiągnąć poprzez łączenie różnych działań dających kilkuprocentowe oszczędności, a skumulowany zysk pozwala zredukować zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do poziomu...

r k Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC Aplikacje dla użytkowników budynków oraz narzędzia dla instalatorów i projektantów HVAC

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych....

Rozwój techniki oraz informatyzacja w praktycznie wszystkich dziedzinach życia przyczyniły się do powstania inteligentnych narzędzi zarówno dla projektantów i instalatorów, jak i użytkowników końcowych. Oferta jest tak szeroka, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

dr inż. Ewa Zaborowska Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021 Charakterystyka energetyczna budynków użyteczności publicznej w perspektywie wymagań 2017–2021

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy...

Artykuł zawiera analizę charakterystyki energetycznej przykładowego budynku użyteczności publicznej o funkcji biurowej przeprowadzoną w perspektywie wymagań 2017–2021. Rozważono w nim wybrane elementy mające wpływ na zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną do ogrzewania, wentylacji, przygotowania ciepłej wody użytkowej i chłodzenia budynku. Wskazano rozwiązania przyczyniające się do poprawy charakterystyki energetycznej i warunkujące osiągnięcie maksymalnych wartości referencyjnych.

dr inż. Jerzy Sowa Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Modernizacja budynków użyteczności publicznej Modernizacja budynków użyteczności publicznej

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu....

Projekty pilotażowe zrealizowane w wielu krajach wykazały, że możliwe jest nie tylko wznoszenie budynków o zerowym zużyciu energii, ale nawet modernizowanie istniejących obiektów do takiego standardu. Polska niestety nie ma dużych doświadczeń w tej dziedzinie. Dobrze znane technologie stosowane w trakcie termomodernizacji budynków nie wystarczają do osiągnięcia tak ambitnych celów. Konieczny jest intensywny transfer wiedzy z krajów o znacznie bogatszych doświadczeniach.

wj Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów Systemy ogrzewania i chłodzenia dla obiektów publicznych, służby zdrowia i domów

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych....

Wraz z obowiązywaniem nowych wymagań względem obiektów publicznych i mieszkalnych w zakresie zużywanej energii rosnąć będzie rola technologii wykorzystujących OZE oraz płaszczyznowych instalacji grzewczych. W obiektach służby zdrowia zdecyduje o tym m.in. łatwiejsze utrzymanie higieny w pomieszczeniach i redukcja ryzyka wędrówki kurzu wraz drobnoustrojami, a w domach – komfort i ekonomia.

Redakcja RI Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia Science City w Hönggerbergu – innowacyjna koncepcja ogrzewania i chłodzenia

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka...

W 150. rocznicę istnienia Politechniki Federalnej w Zurychu (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich – ETH) rozpoczęto nowatorski projekt kampusu o nazwie Science City. Celem była budowa miasteczka studenckiego w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju.

dr inż. Maciej Robakiewicz Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów Audyty efektywności energetycznej po zmianie przepisów

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach...

Po opublikowaniu zmienionej ustawy o efektywności energetycznej (szerzej w RI 1–2/2017) zmienione zostało też rozporządzenie w sprawie audytów efektywności energetycznej, które wprowadza zmiany w zasadach ich sporządzania. Ustawa, rozporządzenie i wytyczne URE zmieniły także tryb postępowania dotyczący uzyskiwania świadectw efektywności energetycznej (tzw. białych certyfikatów) i warunki ich sprzedaży.

mgr inż. Jerzy Żurawski Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków

Etykietowanie energetyczne w praktyce projektowania i budowy budynków Etykietowanie energetyczne  w praktyce projektowania i budowy budynków

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes...

Zagadnienia związane z prawidłowym określaniem energochłonności budynków powinny być istotnym elementem polityki energetycznej i ekologicznej naszego kraju. Właściwa energochłonność to nadrzędny interes narodowy, wspólny dla obywateli oraz wszelkich struktur państwowych i samorządowych, a także organizacji społecznych – swego rodzaju energetyczna racja stanu. Niestety brakuje świadomości znaczenia, jaką ocena energetyczna budynku ma w skali makro – energetycznej, zdrowotnej i ekologicznej.

mgr inż. Jerzy Żurawski Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB Optymalizacja energetyczna istniejących budynków do poziomu nZEB

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada...

Efektywność energetyczna to obecnie priorytet globalny. Także we wszystkich krajach UE realizowana jest polityka poprawy efektywności energetycznej w każdej dziedzinie życia. W UE budownictwo odpowiada za zużycie 41% energii. Możliwości techniczne pozwalają radykalnie ograniczyć zużycie energii w istniejących budynkach, niezależnie od okresu, w którym były one wznoszone. Różne są jednak koszty poprawy efektywności energetycznej i różne ograniczenia techniczne i prawne dla budynków, zwłaszcza objętych...

domoweklimaty.pl Domy parterowe - za i przeciw

Domy parterowe - za i przeciw Domy parterowe - za i przeciw

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy,...

Podjęliśmy tę decyzję, jedną z najważniejszych w życiu - budujemy dom. Zanim jednak weźmiemy się do pracy, musimy zadecydować, jaki projekt domu wybierzemy. Czy dom parterowy będzie odpowiedni? Sprawdźmy, poznajmy jego mocne i słabe strony.

Redakcja RI Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać Aplikacja mobilna dla projektantów i instalatorów - którą wybrać

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i...

Era cyfrowego HVAC w obszarze projektowania i eksploatacji instalacji nadchodzi. Aplikacje mobilne oraz programy dla instalatorów umożliwiają tworzenie wirtualnych modeli budynków na etapie koncepcji i projektu i obejmują jego budowę, eksploatację oraz utylizację.

mgr inż. Wojciech Ratajczak Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym – punkt widzenia

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają...

Od 1 stycznia 2019 r. mają zacząć obowiązywać wyższe wymagania dotyczące energooszczędności nowych i poddawanych przebudowie budynków użyteczności publicznej, a od 31 grudnia 2020 r. wymagania te mają objąć również budynki mieszkalne [1]. Ograniczenie zużycia energii na potrzeby ogrzewania, wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej dla tych pierwszych budynków nie wzbudza wątpliwości, mimo że uzyskanie wartości wskaźnika EPH+W poniżej 45 kWh/(m2 rok) będzie sporym wyzwaniem architektonicznym...

dr inż. Andrzej Górka Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych Praktyczne aspekty stosowania termografii do oceny budynków i instalacji budowlanych

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i...

Termografia to przydatne, szybkie i bezinwazyjne narzędzie diagnostyczne dla budynków i instalacji. Ze względu na spadek cen prostych kamer termograficznych nie ma już problemu z dostępem do narzędzi i wykonaniem zdjęcia, ale pojawiają się trudności z prawidłową interpretacją termogramu przez kompetentną osobę.

mgr inż. Bartosz Radomski Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) Wybór źródła ciepła i chłodu dla typowego budynku jednorodzinnego o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB)

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami...

Warianty źródeł ciepła i chłodu w domach jednorodzinnych o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) wykorzystujących do chłodzenia pasywnego, c.o. i podgrzewu c.wu. pompy ciepła z gruntowymi wymiennikami ciepła wykazują najmniejsze zapotrzebowanie na energię końcową i pierwotną oraz najniższe koszty eksploatacji, ale najwyższe koszty inwestycyjne i amortyzacji urządzeń. Z ekonomicznego punktu widzenia – z uwzględnieniem kosztów inwestycyjnych, eksploatacyjnych prostych i zdyskontowanych całkowitych...

dr inż. Piotr Jadwiszczak, mgr inż. Elżbieta Niemierka Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków Zadania inżynierów inżynierii środowiska w procesie wielokryterialnej certyfikacji budynków

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak...

W Polsce coraz chętniej stosuje się wielokryterialną certyfikację budynków pod kątem spełnienia szeroko rozumianych kryteriów budownictwa zrównoważonego. Wykorzystywane systemy certyfikacji, takie jak BREEAM, LEED, WELL, DGNB, HQE czy GBS, kładą duży nacisk na aspekty związane z inżynierią środowiska.

mgr inż. Jakub Szymiczek Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym Analiza doboru źródła ciepła w budynku jednorodzinnym

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania...

Dostępnych jest wiele kalkulatorów oraz metod obliczeń kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych dla różnych systemów grzewczych. Narzędzia te pozwalają inwestorom dokonać optymalnego wyboru bez narażania się na niepotrzebne koszty inwestycyjne lub wysokie koszty podczas eksploatacji. W każdym z wykorzystanych narzędzi dla wybranego niskoenergetycznego domu jednorodzinnego najkorzystniejszy okazał się wybór powietrznej pompy ciepła.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.