RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Poprawa efektywności energetycznej budynków biurowych i użyteczności publicznej poprzez optymalizację pracy automatyki budynkowej

Reduction of energy use in office and public buildings by optimizing it’s automation system

Głównymi elementami kontrolowanymi przez system BMS są podsystemy zasilania i sterowania energią elektryczną, podsystemy bezpieczeństwa i sterowanie komfortem.

Głównymi elementami kontrolowanymi przez system BMS są podsystemy zasilania i sterowania energią elektryczną, podsystemy bezpieczeństwa i sterowanie komfortem.

Połączenie systemów budynku w jeden układ umożliwia zapewnienie komfortu w wybranych pomieszczeniach w określonym czasie i wpływa na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Samo posiadanie systemu BMS nie jest wystarczające – powinien on zostać zoptymalizowany oraz dopasowany do profilu i sposobu użytkowania budynku. Wnikliwy commissioning lub audyt energetyczny pozwala na wychwycenie nie tylko niesprawnych elementów, ale i całych systemów zaprojektowanych lub zaprogramowanych nieoptymalnie, których praca prowadzi do nieracjonalnego zawyżania zużycia energii.

Zobacz także

REGULUS-system Wójcik s.j. Grzejniki do pompy ciepła?

Grzejniki do pompy ciepła? Grzejniki do pompy ciepła?

Jeśli Twój klient zmienia ogrzewanie na pompę ciepła, nie zapomnij zaproponować mu wymiany grzejników na nowoczesne, sterowalne, niskotemperaturowe. Jeśli inwestor nie dokonał gruntownej termomodernizacji...

Jeśli Twój klient zmienia ogrzewanie na pompę ciepła, nie zapomnij zaproponować mu wymiany grzejników na nowoczesne, sterowalne, niskotemperaturowe. Jeśli inwestor nie dokonał gruntownej termomodernizacji swojego domu, pozostawienie dotychczasowych grzejników jest „błędem w sztuce”. Inwestorzy mają potem żal, że nikt ich o tej konieczności nie poinformował.

REGULUS-system Wójcik s.j. Jak podwyższyć moc grzejników? Dostępne są dwie drogi

Jak podwyższyć moc grzejników? Dostępne są dwie drogi Jak podwyższyć moc grzejników? Dostępne są dwie drogi

Gdy dysponujemy łatwo sterowalnym źródłem ciepła z dużym zakresem dostępnej mocy grzewczej, takim jak kocioł elektryczny, olejowy czy też gazowy, odpowiedź na zadane pytanie jest prosta: należy podwyższyć...

Gdy dysponujemy łatwo sterowalnym źródłem ciepła z dużym zakresem dostępnej mocy grzewczej, takim jak kocioł elektryczny, olejowy czy też gazowy, odpowiedź na zadane pytanie jest prosta: należy podwyższyć temperaturę czynnika grzewczego.

REGULUS-system Wójcik s.j. REGULUS-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła

REGULUS-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła REGULUS-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła

Jeśli decydujemy się na wymianę czegokolwiek, to na coś co jest lepsze, bardziej ekonomiczne, funkcjonalne, ładniejsze, a czasem także modne. Pamiętajmy jednak, że moda przemija…

Jeśli decydujemy się na wymianę czegokolwiek, to na coś co jest lepsze, bardziej ekonomiczne, funkcjonalne, ładniejsze, a czasem także modne. Pamiętajmy jednak, że moda przemija…

W artykule:

• Przykład działań optymalizacyjnych
• Niewykorzystany potencjał systemów BMS
• Metody obliczeniowe
• Podsumowanie

Dla wielu specjalistów zajmujących się audytingiem energetycznym budynków rozpowszechnienie systemów BMS zdawało się zamykać pewien etap w kontekście możliwości poprawy efektywności energetycznej tych obiektów. W końcu większość dostawców automatyki budynkowej podkreśla, że jedną z podstawowych korzyści płynących z „inteligentnych budynków” ma być obniżenie kosztów eksploatacji wynikające z oszczędzania energii. Wnioski z pierwszych audytów przeprowadzonych na takich obiektach są jednak nieco odmienne.

Na początku trzeba wyjaśnić, czym jest BMS – Building Management System, czyli zintegrowany system zarządzania budynkiem. Korzystając z technologii informatycznych i komunikacji cyfrowej, łączy on systemy odpowiedzialne za funkcje techniczne w jeden układ, pozwalając na efektywne sterowanie obiektem. Głównymi elementami kontrolowanymi przez system BMS są podsystemy zasilania i sterowania energią elektryczną (m.in. wszelkiego rodzaju instalacje pomiarowe, oświetleniowe, rozdzielnie elektryczne czy układy zasilania awaryjnego), podsystemy bezpieczeństwa (urządzenia alarmowe, kontrola dostępu itp.) oraz sterowanie komfortem (wszelkiego rodzaju systemy ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji itp.) [1, 2, 3].

BMS można stosować w niemal wszystkich typach budynków, jednak w obiektach biurowych i użyteczności publicznej potencjał, jaki stwarza automatyka w zakresie zmniejszania zużycia energii, jest znacznie większy. Prawie wszystkie obiekty biurowe powstające w ostatnich kilku latach wyposażane są w tego typu systemy. Niestety, jak wskazują doświadczenia audytorów, wiele z nich do tej pory nie przeszło podstawowych optymalizacji pod kątem efektywności energetycznej, a co gorsza, wiele błędów wprowadzonych do systemu od początku nigdy nie zostało wychwyconych ani naprawionych. Niekiedy modyfikacje nie są wprowadzane nawet w sytuacji zmiany funkcji budynku lub jego pojedynczej strefy [1, 2, 3].

Jedną z możliwości sprawdzenia, jaki potencjał oszczędności tkwi w danym obiekcie, jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Audytorzy energetyczni są w stanie wspólnie z osobami odpowiedzialnymi za dany obiekt przeanalizować aktualny stan pracy budynku, wykryć możliwości osiągnięcia dodatkowych korzyści i zaproponować działania, które przyniosą najlepsze efekty.

Przykład działań optymalizacyjnych

Zdaniem autorów poprawa efektywności energetycznej budynków biurowych oraz użyteczności publicznej powinna być prowadzona równolegle we wszystkich obszarach systemu BMS. Podstawowym działaniem optymalizacyjnym powinno być odpowiednie „wyprofilowanie” i dostosowanie nastaw automatyki do potrzeb grzewczych, chłodniczych i wentylacyjnych w budynku. Często zdarza się, że najemcy powierzchni biurowych mają zakontraktowaną możliwość dostępu do poszczególnych stref przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, mimo że ich przestrzeń jest wykorzystywana niemal wyłącznie w godzinach typowych dla pracy biur. Odpowiadając na oczekiwania zamawiającego, zarządcy budynków a priori zakładają, że nastawy temperaturowe grzania i chłodzenia oraz krotności wymian powietrza obowiązują bez przerwy.

Skutkiem tego instalacje HVAC pracują w pełnej gotowości, aby zapewnić komfort cieplny potencjalnym użytkownikom, podczas gdy w godzinach nocnych obiekt zwykle nie jest użytkowany. Większość zarządców stawia sprawę jasno: za zużycie rozliczany jest najemca i to, przez ile czasu będzie on korzystał z zamówionych parametrów, a przez ile grzane, chłodzone, nawilżane i wentylowane będą puste pokoje, nie jest naszą sprawą.

Z oczywistych przyczyn poprawa efektywności energetycznej przy takim podejściu zarządców jest zdecydowanie utrudniona, choć ciężko ich winić, gdyż rzeczywiście odpowiadają oni na, być może nie najlepiej sprecyzowane, oczekiwania najemcy. Warto jednak zauważyć, że większość (o ile nie wszystkie) obiektów wyposażonych w BMS równolegle korzysta z systemów kontroli dostępu, wiadomo zatem, w których strefach przebywają użytkownicy. Pomimo że są to zwykle instalacje niezależne, migracja danych między ich bazami nie jest niemożliwa i stworzenie nowej funkcjonalności BMS-u, która automatycznie przełącza nastawy grzania/chłodzenia w poszczególnych strefach na tryb obniżenia nocnego lub weekendowego pod nieobecność użytkowników, może prowadzić do znaczących oszczędności.

Kolejną kwestią jest optymalizacja poszczególnych obszarów systemu HVAC. Standardową praktyką jest rozróżnianie nastaw temperaturowych w centralach wentylacyjnych pomiędzy sezonem grzewczym i chłodniczym. Niestety praktyka audytorska wskazuje, że parametry zadawane są często w sposób daleki od optymalnego. Powszechnym zjawiskiem jest korzystanie z instalacji chłodniczej w trakcie zimy tylko dlatego, że w centrali wentylacyjnej powietrze nagrzewane jest do temperatury np. 23°C, a przecież w przestrzeniach użytkowych pojawiają się jeszcze zyski bytowe, od oświetlenia i innych urządzeń elektrycznych, przez co użytkownicy są zmuszani do schładzania wcześniej ogrzanego powietrza. Podobne przypadki tworzą ogromne pole do poszukiwania oszczędności.

Najprostszym sposobem optymalizacji jest metoda prób i błędów, która przez zarządców wybierana jest bardzo niechętnie z obawy przed chwilowym niedotrzymaniem parametrów komfortu cieplnego. Motywacją do podejmowania ryzyka powinny być straty finansowe związane z równoległą pracą systemów grzewczych i chłodniczych, ale ich wielkości właściciele budynków oraz najemcy zwykle nie są świadomi. Drugim rozwiązaniem jest droga analityczna wykorzystująca zaawansowane narzędzia do symulacji dynamicznych (np. EnergyPlus), które pozwalają na uwzględnienie w sposób szczegółowy zysków wewnętrznych i zewnętrznych oraz harmonogramów i charakteru wykorzystania pomieszczeń.

W tym momencie pojawia się odpowiedzialna rola audytora, który powinien jak najlepiej odwzorować sytuację zastaną w obiekcie, aby wszelka ingerencja w funkcjonujący system nie prowadziła do pogorszenia warunków użytkowych. Innym działaniem, które podejmowane jest zaskakująco rzadko, jest optymalizacja taryf zakupu energii i mocy zamówionych. Projektanci wpisują zwykle do poszczególnych opracowań maksymalne (nierzadko bezpiecznie zawyżone) pobory, które teoretycznie mogłyby wystąpić w budynku przy jednoczesnej pracy wszystkich urządzeń, a następnie te same wielkości przepisywane są jako moce zamówione.

Co ciekawe, w wielu budynkach poziomy te funkcjonują przez kilka–kilkanaście lat i nikt nie przegląda faktur w celu ich weryfikacji. Niechlubnym przykładem takiej niegospodarności jest jeden z obiektów biurowych w Warszawie, gdzie w trakcie audytu stwierdzono nadmiar mocy zamówionej na poziomie 2 MW energii elektrycznej, który nie został skorygowany przez kilkanaście lat. Oczywiście jest to obszar, w którym należy być ostrożnym ze śrubowaniem wyników o każdy kW, ale przegląd faktur pod kątem przekroczeń mocy zamówionych, występowania energii biernych (energia elektryczna) lub strat czynnika (sieć ciepłownicza) powinien odbywać się przynajmniej raz w roku, a najlepiej przy rozliczaniu każdej faktury.

 

Czytaj też: Projektowanie instalacji mechanicznych z wykorzystaniem technologii BIM >>>

Wszystkim użytkownikom systemów automatyki budynkowej warto przypominać, że korzystanie z systemu BMS wiąże się z koniecznością regularnego przeglądu i sprawdzania poprawności działania komponentów instalacji. Praktyka wskazuje, że częstym zjawiskiem są niesprawne sensory, których odczyty są kluczowe dla sterowania systemem HVAC, a generowane przez nie błędy nie są korygowane przez lata. Wynikiem tego jest ogólne obniżenie efektywności energetycznej, jak np. praca urządzenia w sytuacjach niepożądanych (np. przez całą dobę z maksymalną wydajnością) albo zmuszenie użytkowników do indywidualnej regulacji nastaw, co zwykle nie jest rozwiązaniem optymalnym z punktu widzenia efektywności energetycznej.

Nagminnie spotyka się błędne wskazania i nastawy czujników dwutlenku węgla (CO2), które powodują błędnie wysterowanie regulatorów zmiennego przepływu VAV i central wentylacyjnych. Na rys. 1 przedstawiono uszkodzony czujnik CO2 oraz „nastawę” poziomu CO2 w pomieszczeniu. Każda osoba mająca odpowiednie wykształcenie na pierwszy rzut oka powinna się zorientować, że wskazanie jest błędne, a mimo to taki stan rzeczy generował straty przez długi okres. Dobrą praktyką jest prowadzenie regularnego commissioningu polegającego na przeglądzie kluczowych urządzeń i sensorów, kontroli nastaw regulacji miejscowej i centralnej oraz przeglądzie faktur w celu sprawdzenia, czy przyjęte taryfy są w obecnej sytuacji rynkowej optymalne.

Błędny pomiar

Rys. 1. Błędny pomiar będący podstawą do sterowania systemem wentylacyjnym

Wnikliwy commissioning lub audyt energetyczny pozwala na wychwycenie nie tylko niesprawnych elementów, ale również całych systemów zaprojektowanych lub zaprogramowanych w sposób błędny, których praca prowadzi do nieracjonalnego zawyżania zużycia. Przykładem może być równoległe zastosowanie w jednym z nowo powstałych obiektów biurowych w Warszawie klimakonwektorów, za pomocą których odbywało się schładzanie powietrza nawiewanego, oraz grzejników płytowych z głowicą termostatyczną bez jakiejkolwiek integracji instalacji grzewczej i chłodniczej. Nastawy chłodzenia w okresie zimowym w momencie pojawienia się dużych zysków wewnętrznych i/lub zewnętrznych uruchamiały schładzanie powietrza nawiewanego, a to powodowało otwieranie się głowic termostatycznych na grzejnikach.

Instalacja HVAC, zamiast zapewniać komfort, powodowała wzajemne zwalczanie się poszczególnych podsystemów. W tym przypadku konieczna była integracja systemów na poziomie centralnym (głowice nie były zintegrowane z BMS, dlatego zastosowano algorytm ograniczający możliwość równoległej pracy systemu grzewczego i chłodniczego), co nie jest rozwiązaniem optymalnym, jednak pozwoliło na wyeliminowanie dużej uciążliwości w zakresie komfortu (użytkownicy skarżyli się na nawiew powietrza o niskiej temperaturze) oraz poprawę wyniku energetycznego. Innym przykładem napotkanym w trakcie podobnego audytu w kilkuletnim biurowcu jest jednostka chłodnicza, która pracowała przez cały rok 24 godziny na dobę, gdyż nie tylko nie była sterowana w zależności od zapotrzebowania, ale z poziomu BMS nie było możliwości jej wyłączenia. Proste działanie ingerujące jedynie w system informatyczny pozwalało na osiągnięcie znaczących oszczędności.

Przykładowym działaniem modernizacyjnym, będącym częstym wnioskiem z przeprowadzonego audytu, jest rozbudowa funkcjonalności ustalania harmonogramów pracy urządzeń wentylacyjnych o możliwość sterowania wydajnością, temperaturą i wilgotnością w określonych godzinach (patrz rys. 2), zamiast prostych harmonogramów włącz/wyłącz z zadanymi parametrami projektowymi.

Rozbudowany harmonogram

Rys. 2. Rozbudowany harmonogram pracy centrali wentylacyjnej

Pozwala to nie tylko na większą personalizację potrzeb, ale również na automatyczne załączanie chłodzenia nocnego, nie zawsze implementowanego w nowych obiektach (patrz rys. 3). Dodatkową korzyścią jest zdecydowana poprawa komfortu najemców, którzy w pewnym zakresie mogą indywidualnie modulować nastawy.

Odzysk ciepła

Rys. 3. Odzysk ciepła pracuje z pełną wydajnością nawet w nocy/nad ranem w okresie letnim, zamiast naturalnie schłodzić budynek poprzez wymianę powietrza w godzinach porannych

Wyniki audytu niekiedy skłaniają do wniosków, że umiejętna rozbudowa systemów o nowe czujniki lub urządzenia może pozwolić na przeprowadzenie inwestycji o krótkich okresach zwrotu. Przykładowo jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu w większości instalacji wodnych i glikolowych stosowano regulację o stałym przepływie z zaworem mieszającym. W wielu takich przypadkach istnieje możliwość dostosowania tak zaprojektowanej instalacji do regulacji o zmiennym przypływie, która płynnie odpowiada na potrzeby budynku. Innym działaniem może być montaż dodatkowych czujników stężenia dwutlenku węgla.

Pomiar CO2 pozwala na precyzyjne i dynamiczne dostosowanie ilości powietrza wentylacyjnego do liczby użytkowników korzystających z danej przestrzeni, dzięki czemu oszczędzamy na kosztownej obróbce powietrza – transporcie, filtracji, nawilżaniu/osuszaniu oraz ogrzewaniu lub chłodzeniu. Szerzej o możliwych do przeprowadzenia modernizacjach można przeczytać m.in. na stronie poświęconej zagadnieniom optymalizacji energetycznej budynków [6].

Niewykorzystany potencjał systemów BMS

Działania obejmujące projektowanie instalacji, dobieranie urządzeń, ustalanie harmonogramów pracy, jak również prognozowanie zużycia energii w warunkach „projektowych” zawsze obarczone są pewnym błędem. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Z jednej strony można się ich doszukiwać w metodach obliczeniowych, które nie zawsze w pełni oddają rzeczywistość, często nie są dostępne niezbędne dane, przez co obliczenia opierają się na wielkościach typowych lub uśrednionych, nie wspominając już o rozbieżnościach między stanem projektowym a rzeczywistym w geometrii, wyposażeniu czy sposobie wykorzystania budynków.

Jednak odpowiednio skalibrowany system BMS pozwala na gromadzenie ogromnych ilości danych obejmujących trudne do zamodelowania zachowania użytkowników, takie jak otwieranie okien, migracja między pokojami, przerwy w pracy itp. Zestawienie takich wielkości z danymi meteorologicznymi czy czasowymi profilami użytkowania przy zastosowaniu pewnego rodzaju samouczących się algorytmów pozwoliłoby z każdym dniem, tygodniem, rokiem jeszcze lepiej regulować pracę systemu HVAC w zależności od chwilowych potrzeb użytkowników.

Czytaj też: Wymagania obliczeniowe dla instalacji wentylacyjnych >>>

Tego typu narzędzia nazywane są systemami BEMS (Building Energy Management Systems). Niestety są to rozwiązania nadal rzadko spotykane w skali całego obiektu, mimo że podobne stosowane są komercyjnie w postaci, chociażby systemów automatyki kotłowej, która „uczy się”, jak zmienia się obciążenie jednostki w funkcji m.in. temperatury zewnętrznej, prędkości i kierunku wiatru, kąta padania, kierunku i natężenia promieniowania słonecznego, temperatury nieboskłonu itp., aby wykorzystując prognozy pogody oraz zaobserwowaną bezwładność cieplną budynku, zoptymalizować krzywą grzewczą w stosunku do warunków prognozowanych.

Model budynku

Rys. 4. Model budynku wraz z obiektami otaczającymi z programu DesignBuilder

Inną funkcją, jaką może pełnić system BMS, wykorzystując odczyty istniejącego analizatora sieci elektrycznej w rozdzielni głównej (podstawowe mierniki tego typu są częstym wyposażeniem w budynkach biurowych), jest rola strażnika mocy zamówionej, czyli tymczasowe ograniczanie pracy mało znaczących urządzeń w celu utrzymania kosztownej mocy zamówionej na stałym niskim poziomie.

Metody obliczeniowe

Analiza potencjału energii, którą można zaoszczędzić dzięki optymalizacji sterowania instalacjami HVAC w systemach BMS, może być prowadzona na wiele sposobów. W ramach audytów przeprowadzonych przez Narodową Agencję Poszanowania Energii, które skupiały się na systemach automatyki budynkowej, większość obliczeń prowadzona była według jednego z trzech podstawowych sposobów:

  1. Działania skupiały się na obszarach, w których zużycie energii nie było zależne od czynników takich, jak temperatura powietrza, bezwładność cieplna budynku, pora dnia itp., bądź zależne było od nich w niewielkim stopniu (praktycznie pomijalnym). Wykorzystywane były zwykle analizy wzorowane na audytach efektywności energetycznej – obejmowały drobny wycinek całości, zakładając brak interakcji pomiędzy składowymi systemu.

Przykładowo w taki sposób możliwe jest szacowanie oszczędności wynikających ze zmiany algorytmów sterujących oświetleniem na kondygnacjach podziemnych, prosta modernizacja instalacji c.o. obejmująca obszar o znanym zużyciu (np. dołożenie zaworów termostatycznych) czy wymiana nieefektywnych napędów elektrycznych o znanych średniorocznych czasach pracy itp. Dużą zaletą takiego podejścia nie tylko dla audytora jest prostota, która pozwala klientowi w pełni prześledzić i zrozumieć proces obliczeniowy.

  1. Kolejnym wariantem jest przeprowadzenie analizy z wykorzystaniem oprogramowania umożliwiającego symulacje dynamiczne. Jest to podejście optymalne, gdyż pozwala na prognozowanie zużycia energii w budynku z uwzględnieniem godzinowych zmian w profilu użytkowania i nastawach regulacyjnych, rozróżnienie indywidualnych potrzeb grzewczych lub chłodniczych poszczególnych stref, rozróżnienie systemów HVAC w różnych pomieszczeniach, uwzględnienie potrzeb oświetleniowych w zależności od zadanego kryterium gęstości strumienia świetlnego na dowolnie wybranej powierzchni czy uwzględnienie sposobów regulacji poszczególnych systemów, a to wszystko analizowane jest dla konkretnego budynku, o zadanych parametrach izolacyjności termicznej przegród, pojemności cieplnej wyliczonej na podstawie modelu, wraz z możliwością dodatkowego uwzględnienia obiektów zacieniających, które mają kluczowe znaczenie dla zysków cieplnych od promieniowania słonecznego czy zapotrzebowania na energię do celów oświetlenia.

Oczywiście uzyskane w ten sposób wyniki muszą być zwalidowane w oparciu o zmierzone dane z faktur, aby oszacowanie oszczędności wynikające z potencjalnych modernizacji było jak najdokładniejsze. Wszystkie wymienione wyżej czynniki audytor musi zamodelować, dlatego analizy tego typu są wielokrotnie bardziej pracochłonne niż te prowadzone metodami uproszczonymi, jednak zdaniem autorów jest to jedyna obiektywna metoda obliczeniowa dająca wiarygodne wyniki.

  1. W sytuacji gdy klient rozważa gruntowną modernizację systemu BMS obejmującą cały budynek lub, przystępując do inwestycji, musi podjąć decyzję, jak bardzo zaawansowane systemy BMS w obszarze HVAC wybrać, pomocnym narzędziem może być norma PN-EN 15232 [4], która wprowadza cztery kategorie efektywności energetycznej systemu BMS. Dzięki rozbudowanej ankiecie norma umożliwia przyporządkowanie rozpatrywanych systemów do jednej z czterech klas, a następnie oszacowanie różnic w zużyciu energii tego samego budynku dla systemów o różnym stopniu zaawansowania.

Minusem takiego podejścia jest to, że norma opiera się na wynikach konkretnych obliczeń, które uwzględniły tylko typowy harmonogram użytkowania, profil zysków wewnętrznych, nie są one zależne od strefy klimatycznej, a budynek z założenia w całości wyposażony jest w system automatyki jednej klasy. Bez wątpienia na podstawie normy można zauważyć, oszczędności, jakiego rzędu są możliwe do osiągnięcia dla danego typu obiektu (biurowiec, budynek mieszkalny, magazyn itp.), ale nie znajduje to zastosowania w sytuacjach skrajnych, gdzie z powodu niedopatrzeń zużycie jest zawyżone w sposób znaczący, i bardziej skomplikowanych. Norma została szeroko opisana i zinterpretowana w [5].

Model systemu HVAC

Rys. 5. Model systemu HVAC dla analizowanego budynku

Podsumowanie

Wprowadzenie systemu zarządzania energią w budynkach biurowych i użyteczności publicznej niesie ze sobą wiele korzyści, ale jego poprawne funkcjonowanie wiąże się z pewnymi wymaganiami. BMS pozwala na zapewnienie elastycznego dostępu do systemów automatyki budynku znajdujących się w całym obiekcie. Dzięki połączeniu systemów budynku w jeden układ możliwe jest zapewnienie optymalnego komfortu w wybranych pomieszczeniach w określonym czasie. To z kolei wpływa nie tylko na zmniejszenie zużycia energii, ale i obniżenie rachunków oraz szkodliwych emisji do atmosfery.

Jak wskazują zaprezentowane w artykule doświadczenia, samo posiadanie systemu BMS nie jest wystarczające. Należy pamiętać o odpowiednim zoptymalizowaniu systemu sterowania budynkiem, który powinien być dopasowany do profilu i charakteru jego użytkowania. Tylko odpowiednie wykorzystanie zależności wpływających na zużycie energii może zagwarantować najlepsze wyniki. Aby mieć pewność, że cały budynek będzie funkcjonował prawidłowo, zalecane jest wykorzystanie wiedzy specjalistów, którzy mają doświadczenie w zarządzaniu energią.

Literatura

  1. How a building management system works, Advanced Control Corp., 16.01.2017, http://advancedcontrolcorp.com/blog/2017/01/how-building-management-system-works/ (28.12.2017).
  2. Doukas H., Patlitzianas D.K., Iatropoulosm K., Psarras J., Intelligent building energy management system using rule sets, „Building and Environment” Volume 42, Issue 10, 2007, p. 3562–3569.
  3. Ali GhaffarianHoseini, Tongrui Zhang, Okechukwu Nwadigo et al., Application of nD BIM Integrated Knowledge-based Building Management System (BIM-IKBMS) for inspecting post-construction energy efficiency, „Renewable and Sustainable Energy Reviews” Volume 72, 2017, p. 935–949.
  4. PN-EN 15232 Energetyczne właściwości użytkowe budynków. Część 1: Wpływ automatyzacji, sterowania i technicznego zarządzania budynkami.
  5. Building automation – impact on Energy efficiency, Application per EN 15232 eu.bac product certification, https://www.siemens.be/cmc/upload/cms/docs/sbt/Impact_of_building_automation_on_energy_efficiency.pdf (28.12.2017).6. optymalizatorbudynku.pl.

Czytaj też: Zapotrzebowanie na energię cieplną do przygotowania c.w.u. w budynku mieszkalnym >>>

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Zawory i regulatory do instalacji c.o.

Zawory i regulatory do instalacji c.o. Zawory i regulatory do instalacji c.o.

Zapewnienie komfortu wewnątrz pomieszczeń i niskich kosztów eksploatacyjnych wymaga hydraulicznego równoważenia instalacji oraz zastosowania regulatorów.

Zapewnienie komfortu wewnątrz pomieszczeń i niskich kosztów eksploatacyjnych wymaga hydraulicznego równoważenia instalacji oraz zastosowania regulatorów.

dr inż. Dorota Anna Krawczyk, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚStan techniczny instalacji grzewczo-wentylacyjnych przed termomodernizacją i możliwości poprawy ich efektywności

Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚStan techniczny instalacji grzewczo-wentylacyjnych przed termomodernizacją i możliwości poprawy ich efektywności Kompleksowa termomodernizacja budynku WBiIŚStan techniczny instalacji grzewczo-wentylacyjnych przed termomodernizacją i możliwości poprawy ich efektywności

Rozkład zużycia energii w sektorze budowlanym pomiędzy systemy grzewcze, wentylacyjne, chłodnicze, ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenie i urządzenia elektryczne zależy od warunków klimatycznych, w jakich...

Rozkład zużycia energii w sektorze budowlanym pomiędzy systemy grzewcze, wentylacyjne, chłodnicze, ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenie i urządzenia elektryczne zależy od warunków klimatycznych, w jakich dany obiekt się znajduje, preferencji i przyzwyczajeń użytkowników oraz uwarunkowań techniczno-ekonomicznych. W Polsce ok. 70% zużycia energii wiąże się z ogrzewaniem budynków [2] – w Wielkiej Brytanii ok. 58–60% [3, 4]. Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia w krajach o ciepłym klimacie,...

mgr inż. Konrad Rodacki, mgr inż. Małgorzata Mieszczak Sterowanie systemami ogrzewania i wentylacji a oszczędność energii

Sterowanie systemami ogrzewania i wentylacji a oszczędność energii Sterowanie systemami ogrzewania i wentylacji a oszczędność energii

Przy badaniu efektywności energetycznej i komfortu nowoczesnych budynków pasywnych lub energooszczędnych uwaga skupiana jest głównie na aspektach związanych z parametrami przegród budowlanych, nawiewno-wywiewnej...

Przy badaniu efektywności energetycznej i komfortu nowoczesnych budynków pasywnych lub energooszczędnych uwaga skupiana jest głównie na aspektach związanych z parametrami przegród budowlanych, nawiewno-wywiewnej instalacji wentylacji czy ogrzewania budynku. Elementy te projektowane są na ogół przez specjalistów z danej dziedziny inżynierii (architektura, konstrukcja, inżynieria sanitarna, ogrzewnictwo) i traktowane osobno. Jednak jedynie całościowe analizowanie wszystkich elementów zintegrowanych...

dr inż. Joanna Piotrowska-Woroniak, mgr inż. Izabela Łukaszuk Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE

Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE Modernizacja źródła ciepła z wykorzystaniem OZE

Odpowiednio przeprowadzona analiza techniczno-ekonomiczna umożliwia podjęcie właściwej decyzji dotyczącej sposobu modernizacji źródła ciepła oraz wyboru rozwiązania ogrzewania budynku i zapewnienia podgrzewu...

Odpowiednio przeprowadzona analiza techniczno-ekonomiczna umożliwia podjęcie właściwej decyzji dotyczącej sposobu modernizacji źródła ciepła oraz wyboru rozwiązania ogrzewania budynku i zapewnienia podgrzewu ciepłej wody jego użytkownikom.

Koniec rur przy grzejniku

Koniec rur przy grzejniku Koniec rur przy grzejniku

Nowy grzejnik aluminiowy G500 F/D wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z tym trendem. Dzięki nowemu sposobowi przyłączenia, doprowadzające wodę rury pozostają niewidoczne.

Nowy grzejnik aluminiowy G500 F/D wychodzi naprzeciw potrzebom związanym z tym trendem. Dzięki nowemu sposobowi przyłączenia, doprowadzające wodę rury pozostają niewidoczne.

kr Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w nowym wydaniu

Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w nowym wydaniu Pompy obiegowe i cyrkulacyjne w nowym wydaniu

Efektywność energetyczna jest pojęciem coraz częściej używanym nie tylko przez specjalistów – zwracają na nią uwagę także inwestorzy i klienci końcowi. Stale zwiększane wymagania dotyczące zużycia energii...

Efektywność energetyczna jest pojęciem coraz częściej używanym nie tylko przez specjalistów – zwracają na nią uwagę także inwestorzy i klienci końcowi. Stale zwiększane wymagania dotyczące zużycia energii motywują producentów do wytwarzania coraz lepszych, sprawniejszych urządzeń.

mgr inż. Hubert Denda, prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, dr inż. Michał Ryms Określanie konwekcyjnych strat ciepła z pionowych powierzchni budynków za pomocą nowej metody

Określanie konwekcyjnych strat ciepła z pionowych powierzchni budynków za pomocą nowej metody Określanie konwekcyjnych strat ciepła z pionowych powierzchni budynków za pomocą nowej metody

Kamery termowizyjne mogą znaleźć nowe zastosowanie w ocenie budynków. Dotychczas stosowano je do jakościowej kontroli strat ciepła – nowa metoda umożliwia dodatkowe pomiary ilości tych strat. Metoda ta...

Kamery termowizyjne mogą znaleźć nowe zastosowanie w ocenie budynków. Dotychczas stosowano je do jakościowej kontroli strat ciepła – nowa metoda umożliwia dodatkowe pomiary ilości tych strat. Metoda ta jest prosta, szybka i nie wymaga kosztownych pomiarów. Po ustaleniu się równowagi temperaturowej, co zajmuje kilkanaście minut, oraz wykonaniu i przetworzeniu termogramu uzyskujemy dane badanego obszaru bez konieczności czasochłonnego próbkowania tradycyjnymi miernikami temperatury.

dr inż. Andrzej Górecki Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność

Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność Instalacje ogrzewcze – przepisy, trwałość, odpowiedzialność

Zagadnienia trwałości i sprawności instalacji ogrzewczych były przedmiotem wielu artykułów. Jednak większość instalacji c.o. (oraz innych układów zamkniętych) wciąż nie spełnia wymagań, które powinny zagwarantować...

Zagadnienia trwałości i sprawności instalacji ogrzewczych były przedmiotem wielu artykułów. Jednak większość instalacji c.o. (oraz innych układów zamkniętych) wciąż nie spełnia wymagań, które powinny zagwarantować im 50-letnią trwałość oraz komfort użytkowania pomieszczeń, a także prawidłowe rozliczanie kosztów ogrzewania.

dr inż. Szymon Firląg, dr inż. Arkadiusz Węglarz, inż. Andrej Goleniewski Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów

Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów Wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną a optymalizacja kosztów

Głównym celem artykułu było określenie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPCO+W dla optymalnego kosztowo standardu energetycznego jednorodzinnego budynku mieszkalnego....

Głównym celem artykułu było określenie wartości wskaźnika zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EPCO+W dla optymalnego kosztowo standardu energetycznego jednorodzinnego budynku mieszkalnego. Autorzy zaprezentowali metodykę obliczania kosztów skumulowanych uwzględnianych w projekcie budynku, analizowane warianty wraz z analizą ich kosztów, nadto przedstawili wyniki obliczeń i wnioski.

REGULUS-system Wójcik s.j. Hybrydowa dystrybucja ciepła

Hybrydowa dystrybucja ciepła Hybrydowa dystrybucja ciepła

Nowoczesne systemy grzewcze muszą sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie komfortu cieplnego. Do ogrzania współczesnych domów wystarczy mała ilość energii cieplnej, bowiem przez większą część doby i sezonu...

Nowoczesne systemy grzewcze muszą sprostać rosnącym wymaganiom w zakresie komfortu cieplnego. Do ogrzania współczesnych domów wystarczy mała ilość energii cieplnej, bowiem przez większą część doby i sezonu grzewczego w ciepłym, dobrze akumulującym domu, instalacja nie musi grzać w ogóle – zatem instalacja oparta jedynie na samej "podłogówce" nie sprawdzi się.

Waldemar Joniec Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o.

Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o. Narzędzia energooszczędnej eksploatacji systemów ciepłowniczych i instalacji c.o.

Wytwarzanie ciepła i jego dystrybucja są drogie, towarzyszy im zatem stale poszukiwanie możliwych oszczędności. W wielu wypadkach potencjał oszczędności jest wciąż spory, wymaga to jednak dokładnego opomiarowania...

Wytwarzanie ciepła i jego dystrybucja są drogie, towarzyszy im zatem stale poszukiwanie możliwych oszczędności. W wielu wypadkach potencjał oszczędności jest wciąż spory, wymaga to jednak dokładnego opomiarowania i rozpoznania funkcjonowania sieci i instalacji oraz ich stałego monitorowania. Systemy zdalnego odczytu i sterowanie pracą sieci wprowadzane jest w wielu miastach. Końcowy efekt ma być wynikiem synergii najnowszych osiągnięć technologii, automatyki, informatyki i telekomunikacji do sterowania...

Redakcja RI Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej

Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej Równoważenie hydrauliczne instalacji c.o. i chłodniczej

Projektowanie instalacji c.o. nie kończy się na doborze źródła ciepła i grzejników czy przewodów chłodniczych. Gwarancją prawidłowej pracy instalacji jest jej zrównoważenie hydrauliczne.

Projektowanie instalacji c.o. nie kończy się na doborze źródła ciepła i grzejników czy przewodów chłodniczych. Gwarancją prawidłowej pracy instalacji jest jej zrównoważenie hydrauliczne.

dr inż. Tomasz Cholewa, dr hab. inż. Alicja Siuta-Olcha, prof. PL, mgr inż. Rafał Anasiewicz Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych

Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych Sprawność i koszty eksploatacyjne wybranych systemów c.o. i c.w.u. w budynkach wielorodzinnych

Wśród badanych budynków wielorodzinnych najniższe koszty ciepła niezbędnego do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej generują obiekty wyposażone w wymiennikownię i dodatkowo w węzły mieszkaniowe....

Wśród badanych budynków wielorodzinnych najniższe koszty ciepła niezbędnego do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej generują obiekty wyposażone w wymiennikownię i dodatkowo w węzły mieszkaniowe. Dzięki zastosowaniu mieszkaniowych węzłów cieplnych można znacznie ograniczyć straty ciepła na przesyle czynnika od źródła ciepła do mieszkań.

dr hab. inż. Paweł Michnikowski Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku

Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku Ocena sposobu rozliczania kosztów ogrzewania lokalu w budynku wielorodzinnym na podstawie indywidualnego rachunku

Na podstawie indywidualnego rachunku za dostarczoną energię cieplną można dokonać oceny poprawności obliczenia zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i tym samym weryfikacji naliczonych opłat.

Na podstawie indywidualnego rachunku za dostarczoną energię cieplną można dokonać oceny poprawności obliczenia zużycia ciepła w lokalu mieszkalnym i tym samym weryfikacji naliczonych opłat.

Kazimierz Zakrzewski Miedź czy tworzywo?

Miedź czy tworzywo? Miedź czy tworzywo?

Przekonanie, że miedziane instalacje grzewcze i sanitarne są drogie, jest mitem. Pomimo że cena rury miedzianej jest wyższa niż rury z tworzywa sztucznego, korzyści wynikające ze stosowania przewodów miedzianych...

Przekonanie, że miedziane instalacje grzewcze i sanitarne są drogie, jest mitem. Pomimo że cena rury miedzianej jest wyższa niż rury z tworzywa sztucznego, korzyści wynikające ze stosowania przewodów miedzianych są bezapelacyjne.

dr hab. inż. Edyta Dudkiewicz, dr inż. Alina Żabnieńska-Góra Wpływ prędkości przepływu wody na pracę miedzianej instalacji wody ciepłej i zimnej

Wpływ prędkości przepływu wody na pracę miedzianej instalacji wody ciepłej i zimnej Wpływ prędkości przepływu wody na pracę miedzianej instalacji wody ciepłej i zimnej

Zarówno zaniżenie, jak i zawyżenie prędkości przepływu wody wpływa na efektywność ekonomiczną pracy instalacji, jej trwałość oraz tworzenie się biofilmu. Przyczyną błędów obliczeniowych jest m.in. stosowanie...

Zarówno zaniżenie, jak i zawyżenie prędkości przepływu wody wpływa na efektywność ekonomiczną pracy instalacji, jej trwałość oraz tworzenie się biofilmu. Przyczyną błędów obliczeniowych jest m.in. stosowanie różnych wzorów i wartości współczynników oraz nieuwzględnianie temperatury wody.

REGULUS-system Wójcik s.j. Zmodernizowana instalacja grzewcza z grzejnikami REGULUS-system

Zmodernizowana instalacja grzewcza z grzejnikami REGULUS-system Zmodernizowana instalacja grzewcza z grzejnikami REGULUS-system

Zasadniczym elementem modernizacji domu jest obniżenie zapotrzebowania na ciepło poprzez termomodernizację. W tym celu należy ocieplić budynek, wymienić stolarkę okienną, zmniejszyć straty wentylacyjne...

Zasadniczym elementem modernizacji domu jest obniżenie zapotrzebowania na ciepło poprzez termomodernizację. W tym celu należy ocieplić budynek, wymienić stolarkę okienną, zmniejszyć straty wentylacyjne i zlikwidować mostki cieplne. Po remoncie należy ponownie dobrać grzejniki, ich moc powinna być dostosowana do nowych potrzeb grzewczych, które trzeba dokładnie wyliczyć. Unikniemy w ten sposób przewymiarowania źródła ciepła, które wiąże się nie tylko z wyższymi kosztami zakupu instalacji, ale też...

REGULUS-system Wójcik s.j. Bardzo cienkie grzejniki Inspiro

Bardzo cienkie grzejniki Inspiro Bardzo cienkie grzejniki Inspiro

• bardzo cienkie grzejniki – tylko 65 mm • wersja INSPIRO z konwekcją naturalną – wysokość: 300 mm • wersja INSPIRO E-VENT z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem – wysokość: 400 mm • wszystkie dostępne...

• bardzo cienkie grzejniki – tylko 65 mm • wersja INSPIRO z konwekcją naturalną – wysokość: 300 mm • wersja INSPIRO E-VENT z cyrkulacją wspomaganą wentylatorem – wysokość: 400 mm • wszystkie dostępne kolory wg palety RAL w tej samej cenie

Damian Żabicki Zawory regulacyjne i równoważące

Zawory regulacyjne i równoważące Zawory regulacyjne i równoważące

Zawory regulacyjne (CV – Control Valves) i zawory równoważące (BV – Balancing Valves) znajdują zastosowanie w instalacjach c.o. i chłodniczych. Te pierwsze zapewniają poprawną regulację temperatury, natomiast...

Zawory regulacyjne (CV – Control Valves) i zawory równoważące (BV – Balancing Valves) znajdują zastosowanie w instalacjach c.o. i chłodniczych. Te pierwsze zapewniają poprawną regulację temperatury, natomiast zawory równoważące odpowiadają za właściwe równoważenie instalacji.

inż. Michał Jarosiński, Michał Zarębski Zużycie mediów w domach studenckich Politechniki Warszawskiej w latach 2014–2016

Zużycie mediów w domach studenckich Politechniki Warszawskiej w latach 2014–2016 Zużycie mediów w domach studenckich Politechniki Warszawskiej w latach 2014–2016

Wymagania dla nowych budynków są coraz wyższe i popularność zyskują obiekty nisko-, zero-, a nawet plusenergetyczne. Często jednak zapomina się o takich szczególnych budynkach zamieszkania zbiorowego jak...

Wymagania dla nowych budynków są coraz wyższe i popularność zyskują obiekty nisko-, zero-, a nawet plusenergetyczne. Często jednak zapomina się o takich szczególnych budynkach zamieszkania zbiorowego jak domy studenckie, gdzie zużycie mediów czasem kilkukrotnie przekracza akceptowalne wielkości. Studenci Politechniki Warszawskiej przyjrzeli się bliżej poziomowi energii pochłanianej przez „akademiki”, mającemu zasadniczy wpływ na koszty ich eksploatacji. Wnioski z audytu mogą stanowić ważne przesłanki...

Redakcja RI Dlaczego warto stosować zawory równoważące?

Dlaczego warto stosować zawory równoważące? Dlaczego warto stosować zawory równoważące?

Zawory równoważące mają na celu hydrauliczne równoważenie instalacji grzewczych i chłodniczych, co zapewnienia komfort wewnątrz pomieszczeń i pomaga obniżyć koszty eksploatacyjne instalacji.

Zawory równoważące mają na celu hydrauliczne równoważenie instalacji grzewczych i chłodniczych, co zapewnienia komfort wewnątrz pomieszczeń i pomaga obniżyć koszty eksploatacyjne instalacji.

Joanna Ryńska Sterowanie urządzeniami grzewczymi

Sterowanie urządzeniami grzewczymi Sterowanie urządzeniami grzewczymi

Wydajne, niezawodne, energooszczędne, komfortowe i bezobsługowe – takie mają być dzisiejsze urządzenia grzewcze. Optymalna realizacja tych wymagań nie byłaby możliwa bez systemów automatyki – sterowania...

Wydajne, niezawodne, energooszczędne, komfortowe i bezobsługowe – takie mają być dzisiejsze urządzenia grzewcze. Optymalna realizacja tych wymagań nie byłaby możliwa bez systemów automatyki – sterowania i regulacji pracy kotłów, kolektorów słonecznych, pomp ciepła oraz układów łączących różne źródła ciepła.

mgr inż. Elżbieta Niemierka, mgr inż. Kamila Kozłowska, dr inż. Piotr Jadwiszczak Numeryczna analiza CFD gruntowych rurowych wymienników ciepła

Numeryczna analiza CFD gruntowych rurowych wymienników ciepła Numeryczna analiza CFD gruntowych rurowych wymienników ciepła

Zastosowanie gruntowych rurowych wymienników ciepła (GRWC) ogranicza zapotrzebowanie budynków na konwencjonalne ciepło i chłód oraz poprawia warunki pracy urządzeń grzewczo-wentylacyjnych. Wariantowa analiza...

Zastosowanie gruntowych rurowych wymienników ciepła (GRWC) ogranicza zapotrzebowanie budynków na konwencjonalne ciepło i chłód oraz poprawia warunki pracy urządzeń grzewczo-wentylacyjnych. Wariantowa analiza parametrów GRWC jest podstawą wyboru najkorzystniejszego rozwiązania oraz uzyskania zakładanych na etapie projektowania efektów, szczególnie w wypadku dużych i złożonych wymienników gruntowych. Modelowanie CFD dostarcza dużo dokładniejszych danych i informacji wspomagających inżyniera niż metody...

dr inż. Adrian Trząski, dr inż. Andrzej Wiszniewski Aspekty ekonomiczne i środowiskowe ogrzewania elektrycznego w nowo wznoszonych budynkach jednorodzinnych

Aspekty ekonomiczne i środowiskowe ogrzewania elektrycznego w nowo wznoszonych budynkach jednorodzinnych Aspekty ekonomiczne i środowiskowe ogrzewania elektrycznego w nowo wznoszonych budynkach jednorodzinnych

Ogrzewanie elektryczne nowych i modernizowanych budynków mieszkalnych mogłoby być konkurencyjne pod względem ekonomicznym i ekologicznym (zwłaszcza w kontekście ograniczania niskiej emisji) w stosunku...

Ogrzewanie elektryczne nowych i modernizowanych budynków mieszkalnych mogłoby być konkurencyjne pod względem ekonomicznym i ekologicznym (zwłaszcza w kontekście ograniczania niskiej emisji) w stosunku do innych rozwiązań, gdyby system energetyczny korzystał w dużej mierze z energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii i nie był obarczony tak wysokim współczynnikiem nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej.

Najnowsze produkty i technologie

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.