Numeryczna analiza CFD gruntowych rurowych wymienników ciepła
The CFD analysis of the parallel earth to air heat exchangers

Analiza wielowariantowa w oparciu o modelowanie CFD pozwala poznać cechy układu, określić jego zalety i wady oraz wyeliminować błędy.
Rys. redakcja RI
Zastosowanie gruntowych rurowych wymienników ciepła (GRWC) ogranicza zapotrzebowanie budynków na konwencjonalne ciepło i chłód oraz poprawia warunki pracy urządzeń grzewczo-wentylacyjnych. Wariantowa analiza parametrów GRWC jest podstawą wyboru najkorzystniejszego rozwiązania oraz uzyskania zakładanych na etapie projektowania efektów, szczególnie w wypadku dużych i złożonych wymienników gruntowych. Modelowanie CFD dostarcza dużo dokładniejszych danych i informacji wspomagających inżyniera niż metody tradycyjne.
Zobacz także
REGULUS®-system Grzejniki do pompy ciepła?

Jeśli Twój klient zmienia ogrzewanie na pompę ciepła, nie zapomnij zaproponować mu wymiany grzejników na nowoczesne, sterowalne, niskotemperaturowe. Jeśli inwestor nie dokonał gruntownej termomodernizacji...
Jeśli Twój klient zmienia ogrzewanie na pompę ciepła, nie zapomnij zaproponować mu wymiany grzejników na nowoczesne, sterowalne, niskotemperaturowe. Jeśli inwestor nie dokonał gruntownej termomodernizacji swojego domu, pozostawienie dotychczasowych grzejników jest „błędem w sztuce”. Inwestorzy mają potem żal, że nikt ich o tej konieczności nie poinformował.
REGULUS®-system Jak podwyższyć moc grzejników? Dostępne są dwie drogi

Gdy dysponujemy łatwo sterowalnym źródłem ciepła z dużym zakresem dostępnej mocy grzewczej, takim jak kocioł elektryczny, olejowy czy też gazowy, odpowiedź na zadane pytanie jest prosta: należy podwyższyć...
Gdy dysponujemy łatwo sterowalnym źródłem ciepła z dużym zakresem dostępnej mocy grzewczej, takim jak kocioł elektryczny, olejowy czy też gazowy, odpowiedź na zadane pytanie jest prosta: należy podwyższyć temperaturę czynnika grzewczego.
REGULUS-system REGULUS®-SYSTEM – optymalne grzejniki remontowe i do pompy ciepła

Jeśli decydujemy się na wymianę czegokolwiek, to na coś co jest lepsze, bardziej ekonomiczne, funkcjonalne, ładniejsze, a czasem także modne. Pamiętajmy jednak, że moda przemija…
Jeśli decydujemy się na wymianę czegokolwiek, to na coś co jest lepsze, bardziej ekonomiczne, funkcjonalne, ładniejsze, a czasem także modne. Pamiętajmy jednak, że moda przemija…
W artykule:• Gruntowe powietrzne wymienniki ciepła
|
Gruntowe powietrzne wymienniki ciepła
Powietrzne gruntowe wymienniki ciepła (GWC) pozwalają obniżyć zapotrzebowanie na energię konwencjonalną w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej oraz przemysłowych. Stosowane są jako element instalacji wentylacji mechanicznej lub dolne źródło ciepła dla powietrznych pomp ciepła.
Gruntowe rurowe wymienniki ciepła (GRWC) są jedną z konstrukcji przeponowych GWC, w których przepływające powietrze nie ma bezpośredniego kontaktu z gruntem.
W okresach wykorzystania GRWC pobierane przez czerpnię terenową powietrze zewnętrzne przepływa przez zagłębioną w ziemi rurę i zmienia swoją temperaturę, zbliżając ją do temperatury otaczającego gruntu. Oznacza to, że w zimie jest wstępnie ogrzewane, latem natomiast schładzane. Redukuje to zapotrzebowanie na ciepło i chłód z konwencjonalnych źródeł, poprawia warunki pracy urządzeń wentylacyjnych i zwiększa efektywność powietrznych pomp ciepła.
Przetłaczanie powietrza przez GRWC powoduje jednak zwiększenie wymaganego sprężu wentylatora w centrali wentylacyjnej lub w powietrznej pompie ciepła, a tym samym wzrost zapotrzebowania na energię pomocniczą.
Dodatkowy nakład energii obniża wynik energetyczny zastosowania GRWC. Tylko właściwy projekt i odpowiednio dobrane parametry GRWC pozwalają osiągnąć najkorzystniejsze proporcje pomiędzy nakładami i zyskami wynikającymi z jego eksploatacji.
Parametry zakładane podczas projektowania, takie jak strumień przetłaczanego powietrza oraz geometria GRWC, rzutują na prędkość i opory przepływu oraz mają znaczący wpływ na efektywność całego układu.
Dodatkowym aspektem jest wymiana ciepła, na którą ma wpływ temperatura gruntu otaczającego wymiennik oraz jej zmienność w ciągu roku, determinowane m.in. przez zagłębienie GRWC. Oznacza to, że dobór parametrów GRWC już na etapie projektu powinien się odbywać na podstawie wariantowej analizy. Jest ona ważnym i odpowiedzialnym zadaniem inżynierskim, szczególnie w wypadku rozległych wymienników gruntowych, ponieważ już wykonanego wymiennika nie można łatwo zmodernizować lub przebudować.
Zakres i dokładność takiej analizy są uzależnione od zastosowanej metody projektowania wymiennika.
Tradycyjne algorytmy projektowania oparte na wytycznych producentów dają jedynie podstawowe możliwości analizowania przyszłych parametrów wymiennika. Wynika to z zastosowanych uproszczeń i założeń mających ułatwiać projektowanie.
Dużo szersze możliwości oferują komputerowe narzędzia do numerycznej analizy CFD, pozwalające na dynamiczną symulację pracy wymienników w szerokim spektrum warunków i parametrów [1].
Modelowanie CFD
Modelowanie CFD (Computational Fluid Dynamics) to numeryczna mechanika płynów wykorzystująca metody numeryczne i struktury danych do rozwiązywania i analizowania problemów związanych z przepływami. Specjalistyczne oprogramowanie komputerowe CFD umożliwia dynamiczne symulacje oddziaływania płynów i gazów w obszarach określonych warunkami brzegowymi z zachowaniem wszystkich praw fizyki. Pozwala na wyznaczenie między innymi rozkładu prędkości, ciśnienia czy temperatury w ośrodku, zarówno w geometrii 2D, jak i 3D.
Dzięki swojej funkcjonalności i elastyczności dynamiczne analizy CFD znajdują szerokie zastosowanie nie tylko do celów badawczych, ale również przemysłowych i technologicznych. Wykorzystywane są jako element zintegrowanego projektowania nastawionego na optymalizację struktury i pracy układów.
Analiza wielowariantowa w oparciu o modelowanie CFD pozwala poznać cechy układu, określić jego zalety i wady oraz wyeliminować błędy.
Analizy CFD wykonuje się etapami w określonej kolejności (rys. 1).
Pierwszym krokiem jest stworzenie odwzorowania geometrii układu. Następnie na tej podstawie modelowana jest siatka obliczeniowa CFD, której jakość wpływa na dokładność i czas trwania obliczeń.
W kolejnym etapie definiowane są parametry symulacji, a parametryzacja modelu może być wykonywana wielowariantowo w celu porównania i wyboru korzystnego rozwiązania.
Ostatnim etapem jest generowanie i analiza wyników [2–5].
Analiza hydrauliki GRWC
W celu zobrazowania możliwości i użyteczności modelowania CFD dokonano numerycznej analizy hydrauliki przykładowego gruntowego rurowego wymiennika ciepła (GRWC). Do badań przyjęto gruntowy rurowy wymiennik ciepła o projektowym strumieniu powietrza 955 m3/h.
Zgodnie w wytycznymi [6, 7] zaprojektowano wymiennik złożony z pięciu równolegle połączonych gałęzi o średnicy DN 200 i długości 55 m w rozstawie 1 m, dwóch kolektorów DN 250, czerpni terenowej oraz przyłącza instalacji wentylacji mechanicznej.

Rys. 2. Porównywane metody obliczeniowe oraz warianty i parametry GRWC; rys. archiwum autorów (E. Niemierka, K. Kozłowska, P. Jadwiszczak)
Wyniki modelowania CFD porównano z otrzymanymi na drodze tradycyjnego projektowania według wytycznych [6,7]. Porównano straty ciśnienia w wymienniku, średnie prędkości w gałęziach wymiennika, równomierność rozkładu prędkości w gałęziach wymiennika oraz relację kosztów jego eksploatacji (rys. 2, tab 1 i tab. 2).
Wariantowa analiza polegała na zmianach strumienia powietrza przepływającego przez wymiennik oraz jego geometrii. Obliczeń dokonano dla strumienia projektowego wynoszącego 955 m3/h, obniżonego 480 m3/h i zawyżonego 1365 m3/h, dla wymiennika w układzie Tichelmanna oraz w układzie harfy (rys. 3). Daje to sześć przykładowych wariantów pracy wymiennika GRWC, co oczywiście nie wyczerpuje możliwych kombinacji.

Rys. 3. Analizowane geometrie gruntowego rurowego wymiennika ciepła; rys. archiwum autorów (E. Niemierka, K. Kozłowska, P. Jadwiszczak)
W przypadku wszystkich wariantów określono straty ciśnienia i średnie prędkości w gałęziach wymiennika dla analizowanych przepływów powietrza i geometrii GRWC.
Parametry wyznaczone metodą tradycyjnego projektowania zestawiono w tab 1, a wyznaczone metodą CFD w tab. 2.
Straty ciśnienia uzyskane przy wykorzystaniu metody tradycyjnej [7–9] są niższe niż wyznaczone w CFD oraz takie same dla danego strumienia niezależnie od geometrii wymiennika. Związane jest to z przyjmowaniem w tradycyjnej metodzie projektowania pomijalnie małych oporów przepływu na kolektorach wymiennika [6,7].

Rys. 4. Wyznaczone metodami tradycyjnymi i CFD straty ciśnienia dla dwóch geometrii GRWC i różnych strumieni powietrza wentylacyjnego; rys. archiwum autorów (E. Niemierka, K. Kozłowska, P. Jadwiszczak)
W obliczeniach CFD straty ciśnienia zmieniają się wraz z geometrią GRWC (tab. 2irys. 4) i w porównaniu do wartości wyznaczonych metodą tradycyjną wynoszą od 109 do 130% w układzie Tichelmanna oraz od 102 do 126% w układzie harfy.
Większe straty ciśnienia przyczyniają się do obniżenia strumienia powietrza nawet do 87,6% wartości projektowej lub do wzrostu kosztów przetłaczania powietrza aż o 48,6% (przy założeniu, że nie nastąpi spadek efektywności energetycznej wentylatora oraz że urządzenie może pracować w nowych warunkach) [8].
Średnie prędkości przepływu powietrza dla danej geometrii wymiennika i strumienia obliczeniowego są takie same we wszystkich gałęziach GRWC w przypadku obliczeń wykonywanych metodą tradycyjną.
Modelowanie CFD wykazało rozbieżność tych wartości w poszczególnych gałęziach wymiennika i ich zależność od strumienia przetłaczanego powietrza. Nierównomierność ta jest związana ze zróżnicowaniem średnich prędkości w odgałęzieniach, które nie są uwzględniane w metodzie tradycyjnej.
Zgodnie z zasadą samoregulacji osiągane straty ciśnienia w każdej gałęzi wymiennika są jednakowe. Dzieje się tak z powodu samoczynnego zróżnicowania średnich prędkości w poszczególnych odgałęzieniach, co z kolei implikuje nierównomierność rozpływów powietrza.
Ze względu na znaczne różnice strat ciśnienia przeprowadzono dodatkowo analizę nierównomierności rozpływu powietrza w GRWC.

Rys. 5. Wizualizacja CFD rozkładu prędkości przepływu powietrza w GRWC w układzie Tichelmanna wraz z numeracją gałęzi wymiennika. Wyniki dla strumienia powietrza 480 m³/h; rys. archiwum autorów (E. Niemierka, K. Kozłowska, P. Jadwiszczak)

Rys. 6. Średnie prędkości przepływu powietrza w poszczególnych gałęziach wymiennika dla układu Tichelmanna; rys. archiwum autorów (E. Niemierka, K. Kozłowska, P. Jadwiszczak)
W układzie Tichelmanna stwierdzono niewielką zmienność prędkości w poszczególnych gałęziach wymiennika (rys. 5). Ich odchylenie standardowe wynosi od 0,15 do 0,28 m/s (rys. 6). Średnie prędkości w gałęziach wymiennika otrzymywane z CFD różnią się o od 71,9 do 122,8% w odniesieniu do tradycyjnej metodyki.

Rys. 7. Wizualizacja CFD rozkładu prędkości przepływu powietrza w GRWC w układzie harfy wraz z numeracją gałęzi wymiennika. Wyniki dla strumienia powietrza 480 m³/h; rys. archiwum autorów (E. Niemierka, K. Kozłowska, P. Jadwiszczak)

Rys. 8. Średnie prędkości przepływu powietrza w poszczególnych gałęziach wymiennika dla układu harfy wyznaczone na podstawie modelu CFD; rys. archiwum autorów (E. Niemierka, K. Kozłowska, P. Jadwiszczak)
Geometria wymiennika w układzie harfy charakteryzuje się mniejszą nierównomiernością rozpływów powietrza (rys. 7) niż w układzie Tichelmanna. W tym wypadku odchylenia standardowe średnich prędkości wynoszą od 0,09 do 0,26 m/s (rys. 8).
Na zróżnicowanie średnich prędkości w poszczególnych gałęziach ma również wpływ projektowy strumień powietrza. Średnie prędkości w gałęziach wymiennika wyznaczone w CFD różnią się o od 72,7 do 118,5% w odniesieniu do tradycyjnej metodyki.
Nierównomierność rozpływów powietrza w GRWC oraz różnice pomiędzy otrzymanymi wynikami ilustrują związek przyjętej metody obliczeniowej, przyszłej pracy oraz osiąganej efektywności energetycznej układu. Zjawisko to nasila się wraz ze wzrostem wielkości i skomplikowania projektowanego GRWC.

Rys. 9. Profile prędkości powietrza w poszczególnych gałęziach (od 1 do 5) wymiennika wyznaczone na podstawie modelu CFD; rys. archiwum autorów (E. Niemierka, K. Kozłowska, P. Jadwiszczak)

Rys. 10. Współczynnik Giniego dla rozpatrywanych geometrii wymienników oraz strumieni powietrza; rys. archiwum autorów (E. Niemierka, K. Kozłowska, P. Jadwiszczak)
Wizualizacja CFD w wypadku obu geometrii GRWC uwidacznia szybką stabilizację profilu prędkości powietrza przepływającego przez elementy wymiennika. Na rys. 9 przedstawiono centryczny rozkład prędkości powietrza w przekroju poprzecznym, z najwyższą prędkością w osi przewodu i najniższą przy jego ściankach.
W niektórych gałęziach duża przyścienna warstwa laminarna ogranicza wymianę ciepła między ścianką przewodu a przepływającym powietrzem. Zwiększenie wymiany ciepła realizowane poprzez wzrost prędkości przepływu mogłoby się odbywać kosztem wzrostu wymaganego sprężu wentylatora oraz trwałości materiału.
W tradycyjnych metodach projektowania takie obserwacje są nieosiągalne. Tego typu wnioski mają duże znaczenie w procesie wyboru najkorzystniejszego rozwiązania oraz eliminacji błędów na etapie koncepcji i projektu. Mogą też służyć identyfikacji problemów eksploatacyjnych w już istniejących GRWC, zwłaszcza w dużych i skomplikowanych systemach.
Nierównomierne przepływy powietrza przez poszczególne gałęzie gruntowego rurowego wymiennika ciepła prowadzą do obniżenia uzysków energetycznych całego wymiennika.
Obniżenie prędkości przepływu w określonych częściach GRWC wywołuje zanik przepływów turbulentnych i ogranicza wymianę ciepła między ścianką wymiennika a przetłaczanym powietrzem.
Zawyżenie prędkości przepływu medium w innych częściach wymiennika ogranicza czas kontaktu i wymiany ciepła
Oczekiwane wyniki energetyczne GRWC ograniczane są więc przez dwa niezależne zjawiska pomimo utrzymania projektowego strumienia powietrza.
Modelowanie CFD ukazuje zróżnicowanie nierównomierności zależnej od geometrii wymiennika i projektowych strumieni powietrza. Tradycyjne algorytmy projektowania zakładają pełną proporcjonalność strumieni powietrza i zupełnie nie uwzględniają nierównomierności i jej wpływu na pracę GRWC.
W celu prezentacji i porównania nierównomierności rozpływów powietrza w poszczególnych gałęziach wymiennika oraz wpływu geometrii i parametrów GRWC określono dla każdego z wariantów CFD współczynnik Giniego (G). Współczynnik ten przyjmuje wartości z przedziału od 0 do 100%, gdzie najniższa wartość wskazuje pełną równomierność rozkładu prędkości powietrza w poszczególnych odgałęzieniach i jest tożsama z tradycyjną metodą obliczeń.
Wzrost wskaźnika G oznacza wzrost nierównomierności rozkładu, aż do osiągnięcia poziomu maksymalnego (100%) w przypadku przepływu strumienia powietrza wentylacyjnego tylko jedną gałęzią wymiennika [10].
gdzie:
νi – wartość i-tej obserwacji,
– – średnia wartość wszystkich obserwacji,
n – liczba powtórzeń.
Obie analizowane w CFD geometrie GRWC wykazują zróżnicowanie nierównomierności rozpływu (tab. 2). Współczynnik Giniego osiąga wartości od 5,4 do 8,5% dla układu Tichelmanna oraz od 5,0 do 6,7% dla układu harfy.
W przypadku pierwszej geometrii współczynnik G jest mniej korzystny dla każdego z analizowanych strumieni powietrza (por. rys. 10). Przyjęcie zatem pełnej równomierności (G = 0%) w metodzie tradycyjnej powoduje m.in. różnice między projektowymi i uzyskanymi stratami ciśnienia oraz efektami energetycznymi pracy GRWC.
Wnioski
- Komputerowa analiza CFD umożliwia uzyskanie pełniejszych i bardziej szczegółowych informacji na temat parametrów mających wpływ na pracę projektowanego GRWC. Dane te są podstawą do analiz hydraulicznych pracy wymiennika oraz mogą być wykorzystane do dalszych obliczeń cieplnych czy energetycznych.
- Modelowanie CFD eliminuje czasochłonne badania przy wykorzystaniu rzeczywistych urządzeń lub modeli, a uzyskane wyniki są dużo dokładniejsze niż te otrzymywane przy użyciu tradycyjnych metod. Dzięki rozwojowi programów komputerowych CFD możliwe jest wykonywanie analiz i symulacji działania instalacji i systemów już nie tylko na potrzeby naukowe.
- Łatwość pozyskania i jakość danych z CFD pozwala wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie, co zmniejsza czasochłonność procesu projektowania i obniża ryzyko nieosiągnięcia zamierzonych wyników pracy GRWC.
Na podstawie analizy dwóch geometrii wymiennika zauważono rozbieżności między parametrami pracy wymiennika (strata ciśnienia, średnia prędkość w poszczególnych gałęziach wymiennika czy nierównomierność rozpływu) pochodzącymi z CFD i metody tradycyjnej.
Geometria wymiennika ma wpływ na nierównomierność prędkości w gałęziach i pośrednio na rozkład strumieni, co określono w oparciu o współczynnik Giniego (G).
Gruntowy rurowy wymiennik ciepła o geometrii harfy charakteryzuje się mniejszym zróżnicowaniem rozpływów (G <5,0%; 6,7%>) niż układ Tichelmanna (G <5,4%; 8,5%>). Zmiana geometrii wymiennika obniża współczynnik G jedynie o 3,5%.
Założenie pełnej równomierności przepływu w gałęziach GRWC w metodzie tradycyjnej jest znacznym uproszczeniem i niesie negatywne konsekwencje dla przyszłej eksploatacji GRWC, szczególnie w wypadku dużych i rozległych wymienników.
Średnie prędkości przepływu w poszczególnych częściach wymiennika odbiegają od zakładanych w metodzie tradycyjnej, osiągając od 71,9 do 122,8% ich wartości. Wpływa to na strumienie powietrza oraz intensywność wymiany ciepła, a tym samym na efektywność całego układu.
W żadnym z układów w analizie CFD nie osiągnięto zbliżonej do wartości projektowej straty ciśnienia wyznaczonej metodami tradycyjnymi. Wynosiły one od 102 do 130% wartości, co dla utrzymania projektowego przepływu wymaga zwiększenia sprężu wentylatora i wzrostu kosztów energii elektrycznej do jego napędu nawet do 148,6%. W przeciwnym wypadku nastąpi spadek strumienia powietrza przepływającego przez GRWC nawet do 87,6% strumienia zakładanego na etapie projektowania.
Analizy CFD są skutecznym i coraz bardziej dostępnym narzędziem wspomagającym pracę inżynierów na etapie projektowania oraz identyfikację problemów w pracy istniejących układów. Należy jak najszerzej wykonywać tego typu analizy GRWC w celu eliminacji potencjalnych błędów i rozczarowań związanych z przyszłą eksploatacją wymienników.
Obliczenia wykonano przy użyciu zasobów udostępnionych przez Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe (http://wcss.pl), grant obliczeniowy nr 422.
streszczenieW artykule porównano możliwość analizy pracy GRWC dostępną w tradycyjnych metodach projektowania oraz w modelowaniu CFD. Wskazano różnice i skutki stosowania obu metod wraz z ich analizą statystyczną. W analizie hydraulicznej pracy wymiennika ocenie poddano straty ciśnienia, prędkości przepływu i nierównomierność rozpływu powietrza w gałęziach wymiennika gruntowego. CFD dostarcza dokładniejszych danych i informacji wspomagających inżyniera. Uzyskane dane powinny być wykorzystywane do projektowania wymienników gruntowych oraz do identyfikacji i rozwiązywania problemów w pracy już istniejących układów. abstractThe paper compares the traditional and and CFD modeling design methods of the parallel earth to air heat exchangers. The differences of both methods were shown with the statistical analysis. The hydraulic analysis of the exchanger included: the pressure losses, the air flow velocities and the air distribution inequalities. The CFD provides more accurate engineer data and information. The obtained data should be used for the design of new exchanges and for the problem identification and solving in the existing systems. |
Literatura
- Trilok Singh Bisoniya, Design of earth–air heat exchanger system, „Geothermal Energy” 3:18, 2015.
- Inc A., FLUENT software and documentation, Canonsburg.
- Rysanek A.M., Second law performance analysis of a large thermal energy storage vessel using CFD, Queen’s University Kingston, Ontario, Canada, 2009.
- Sofialidis D., PRACE Autumn School 2013 – Industry Oriented HPC Simulations, Ljubljana, Slovenia, University of Ljubljana, Faculty of Mechanical Engineering, 2013.
- Hahne E., Numerical Study of Flow and Heat Transfer Characteristics in Hot Water Stores, „Solar Energy Journal”, 64 (1–3), 1998, p. 9.
- Pro-Vent GEO, Rurowy gruntowy wymiennik ciepła.
- Firląg S., Mijakowski M., Projekt gruntowego wymiennika ciepła, Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A., 2004.
- Recknagel H., Sprenger E., Schramek E.-R., Kompendium wiedzy – ogrzewnictwo, klimatyzacja, ciepła woda, chłodnictwo, 2008.
- Rehau, Awadukt Thermo – informacja techniczna, 2016.
- Wiadomości statystyczne, Główny Urząd Statystyczny i Polskie Towarzystwo Statystyczne, luty 2015.