RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Instalacje kanalizacji niskoszumowej

Coraz częściej wskazuje się na niekorzystny wpływ hałasu na samopoczucie i zdrowie ludzi. Niski poziom dźwięków w pomieszczeniach mieszkalnych, a zwłaszcza pomieszczeniach szpitalnych i hotelowych, jest obecnie podstawowym wymaganiem przy projektowaniu budynków. Poziom hałasu emitowany przez instalacje, w tym kanalizacyjne, może być wysoki i przeszkadzać w codziennym życiu, w pracy i odpoczynku mieszkańców.

Zobacz także

Xylem Water Solutions Polska Sp. z o.o. Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM Inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie...

Jak wybrać rozwiązanie do przepompowni, które sprosta każdej sytuacji? Odpowiedzią jest pierwszy na świecie zintegrowany inteligentny system pompowania ścieków Flygt ConcertorTM – nowatorskie rozwiązanie zapewniające użytkownikowi najwyższą jakość i skuteczność działania przy znacznie ograniczonych kosztach operacyjnych.

HAP Armatura HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna HAP – nowoczesna hurtownia instalacyjna

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał...

Praca instalatora to niełatwe zadanie. Ciągłe zmagania z Klientami i zmieniającym się rynkiem mogą uprzykrzać pracę i zafundować kilka siwych włosów. Zapewne nie raz spotkałeś Klienta, który przeszukiwał Internet w poszukiwaniu tańszych produktów, bo Twoja oferta wydawała się nieatrakcyjna. Albo czekała Cię godzina tłumaczeń, bo wujek Google podpowiedział mu, co będzie dla niego najlepsze, oczywiście nie uwzględniając podstawowych parametrów, przez co nie do końca była to dobra opcja... Montaż zaplanowany,...

RESAN pracownia projektowa Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Hałas w instalacjach

Hałas to niepożądane dźwięki o różnej częstotliwości zakłócające spokój. Człowiek słyszy drgania akustyczne, rozchodzące się w powietrzu, wodzie i ciałach stałych, o częstotliwości od 16 do 22 000 Hz (drgań na sekundę) i o natężeniu od 0 do 120 dB. Wzrost natężenia o 10 dB powoduje dwukrotne zwiększenie się dźwięku – poziom dźwięku w przedziale 20–60 dB wzrasta ośmiokrotnie. Hałas określany jest obecnie jako zanieczyszczenie akustyczne. W krajach rozwiniętych jest on przyczyną spadku jakości życia.

Ma niepożądane skutki dla zdrowia i komfortu człowieka i może być jedną z przyczyn wysokiego ciśnienia, bólu głowy, dyskomfortu psychicznego i fizjologicznego oraz nerwicy.

Niski poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych, usługowych, szpitalnych i hotelowych to podstawowe wymaganie przy projektowaniu budynków. Hałas docierający z otoczenia i z wnętrza budynku nie powinien w żaden sposób szkodzić zdrowiu i wpływać na warunki pracy i odpoczynku. Główne źródła hałasu, które mają wpływ na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniach, to m.in. dźwięki dochodzące z zewnątrz, zwłaszcza emitowane przez pojazdy, odgłosy urządzeń AGD (m.in. pralki, lodówki, odkurzacza), zabaw dzieci, słuchania muzyki, oglądania telewizji itp. oraz dźwięki emitowane z instalacji i urządzeń klimatyzacyjnych, z instalacji kanalizacyjnych, wodociągowych, centralnego ogrzewania, z pomp i wind.

Miejsca powstawania hałasu w instalacjach kanalizacyjnych

Rys. 1. Miejsca powstawania hałasu w instalacjach kanalizacyjnych

Nim hałas powstanie w instalacjach kanalizacyjnych, często pojawia się też w instalacjach wodociągowych zasilających urządzenia sanitarne podłączone do instalacji kanalizacyjnej. Dźwięki te powstają przede wszystkim w miejscach zwężenia średnicy instalacji, zmiany kierunku i prędkości przepływu (wybór zbyt małej średnicy rury). Wywołuje je też kawitacja w punktach zwężenia instalacji oraz praca mechanizmów napełniania i zwalniania w spłuczkach i rezerwuarach. Następnie woda wraz z zanieczyszczeniami trafia do instalacji kanalizacyjnej, z której wydobywają się hałasy, i przenoszone są one przez powietrze i ściany oraz stropy, a także poprzez same instalacje w budynku.

Hałas w instalacjach kanalizacyjnych wywołany jest głównie odgłosami docierającymi z wnętrza instalacji i wibracją samej instalacji w wyniku przepływających przez nią ścieków. Objawia się to na kilka sposobów: poprzez uderzenia ścieków spływających po ścianach pionów kanalizacyjnych, uderzenia ścieków o ściany rur kanalizacyjnych w miejscach zmiany ich kierunku (kolanka, trójniki, osadzki w pionie) oraz poprzez zawirowania powietrza w rurze w wyniku ścieków przepływających w dół.

Część tych hałasów rozchodzi się wewnątrz rur instalacji kanalizacyjnej, jednak wiele z nich przenika bezpośrednio do otoczenia (tzw. hałas powietrzny) oraz poprzez elementy mocujące do ścian szachtów instalacyjnych i ścian oraz stropów, a tym samym do konstrukcji budynku (hałas materiałowy). Hałas powietrzny jest tłumiony przez przegrody (ściany, obudowy szachtów instalacyjnych). Hałas materiałowy można wytłumić, izolując rurociągi od konstrukcji budynku.

Poziom hałasu w instalacjach kanalizacyjnych zależy głównie od właściwości przewodów i ich możliwości tłumienia dźwięków (materiał, sposób łączenia, sprężystość itp.). Wpływ na niego mają też zastosowane mocowania instalacji do ścian oraz konstrukcja budynku. Znaczenie ma również projekt i jakość wykonania instalacji. Hałas zależy także od długości instalacji i liczby poziomów instalacyjnych – w budynkach wielokondygnacyjnych i wieżowcach stanowić on może bardzo poważny problem.

Można ograniczyć drgania przewodów poprzez zwiększanie ich masy, ale jest to drogie i nieracjonalne. Można też stosować dźwiękochłonne przegrody w szachtach i ścianach oraz oddzielać przewody od przegród wykładzinami dźwiękochłonnymi. Wymaga to jednak wysokich nakładów finansowych i zwalczane są skutki, a nie przyczyny zjawiska.

Aby skutecznie uniknąć przekroczenia dopuszczalnych poziomów hałasu pochodzącego z pracy instalacji kanalizacyjnej, należy wybrać system rur o dobrych właściwościach dźwiękochłonnych i opracować odpowiedni projekt oraz prawidłowo zamontować instalację, używając do tego odpowiednich elementów.

Na rynku oferowanych jest kilka systemów do budowy niskoszumowych instalacji kanalizacyjnych w budynkach o podwyższonych wymaganiach akustycznych. Są to systemy do instalacji kanalizacji sanitarnej i deszczowej.

Zastosowanie kanalizacji niskoszumowej umożliwia zredukowanie hałasu – nawet czterokrotnie w stosunku do tradycyjnych przewodów żeliwnych lub z PVC. Poszczególne rozwiązania gwarantują poziomy hałasu nieprzekraczające 30 dB, a opracowany specjalnie dla kanalizacji niskoszumowej system przewodów wielowarstwowych redukuje hałas do poziomu nie większego niż 20 dB.

Projektowanie i montaż

W praktyce budowlanej ważna jest właściwa współpraca i dokładność przy wykonywaniu poszczególnych elementów budynku. Nieuwaga podczas montażu może prowadzić do powstania w instalacji kanalizacyjnej mostków akustycznych, które zniweczą założenia projektowe.

Na etapie projektowania budynku warto rozpatrywać koncentrację pomieszczeń sanitarnych, planować pomieszczenia sanitarne w jednym pionie, umieszczać szachty instalacyjne centralnie w obszarze pomieszczeń sanitarnych, unikać połączeń z pomieszczeniami chronionymi, szczególnie poprzez lekkie ściany, i oddzielać pomieszczenia chronione ścianami pozbawionymi instalacji i posiadającymi odpowiednią izolacyjność akustyczną.

Planując prowadzenie przewodów, warto rozważyć konsekwentne stosowanie ścianek instalacyjnych (zabudowa przyścienna), odizolowanie instalacji od konstrukcji, prowadzenie pionów w szachtach instalacyjnych i bez zbędnych odsadzek.

Zaleca się odizolowanie podejść przyłączy kanalizacyjnych od konstrukcji budynku. W ściankach instalacyjnych oraz w poziomych przewodach dochodzących do pionu i zabetonowanych w stropie należy stosować trwałe połączenia lub izolować je specjalnymi taśmami. Niektóre systemy wymagają na takich odcinkach zastosowania mat dodatkowo tłumiących dźwięk.

W posadzce należy unikać krzyżowania się przewodów kanalizacji z innymi instalacjami, gdyż tworzy się w tych miejscach pudło rezonansowe potęgujące poziom hałasu. Także w podejściach zamurowanych w ścianie należy używać trwałych połączeń, można też izolować akustycznie przewody.

Instalacje kanalizacji niskoszumowej

Rys. 2. Poziomy ciśnienia dźwięku dla różnych źródeł i poziomy odczuwania hałasu przez człowieka

Przy montażu rur w murze powinny być wykonane bruzdy lub szachty, jednak w taki sposób, aby nie naruszyć nośności ścian lub stateczności ścian działowych. Niektórzy producenci dopuszczają montaż przewodów bezpośrednio w betonie, ale zalecają jednocześnie uwzględnienie zjawiska zmiany długości rur pod wpływem temperatury. Należy zwracać szczególną uwagę na wykonane mocowania i zachować staranność podczas betonowania instalacji, aby długość przewodów nie zmieniła się. Wskazane jest zaślepienie otworów rur.

Piony kanalizacyjne należy mocować tak, aby nie powstawały naprężenia oraz by możliwa była kompensacja wydłużeń. Do mocowania rur należy stosować obejmy wygłuszające szumy, pochodzące z tego samego systemu, a ich wymiary muszą być dokładnie dostosowane do średnic zewnętrznych rur. Objemy powinny być mocowane do ściany za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych wkrętów i kołków.

Zastosowanie innych, zwykłych obejm – co nieraz zdarza się instalatorom – może spowodować, że instalacja nie osiągnie zakładanych w projekcie parametrów tłumienia dźwięków. Należy też uwzględnić zalecane przez producenta odstępy między obejmami w zależności od średnicy przewodów, umiejscowienia punktów stałych oraz lokalizacji podejść. Przestrzegać należy wskazówek co do lokalizacji punktów stałych oraz przesuwnych. Warto zwrócić uwagę na zalecenia producenta wobec mocowania odcinków przewodów z kształtkami.

W przypadku wykonywania instalacji w budynkach wielokondygnacyjnych należy sprawdzić zalecenia co do zabezpieczania pionów kanalizacyjnych o dużych średnicach przed obsuwaniem. Mogą do tego służyć np. dodatkowe zamocowania – wsporniki rur spustowych. Instalacje kanalizacyjne powinny być też wyposażone w kominki i rury wywiewne do wykonania odpowiedniej wentylacji.

Rurę wentylacyjną należy wystawić ponad dach na wysokość od 0,5 do 1,0 m w taki sposób, aby odległość wylotu rury od okien i drzwi prowadzących do pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi wynosiła co najmniej 4 m. W razie problemów z odpowietrzaniem pionów lub nagromadzeniem niekorzystnie usytuowanych względem pionu urządzeń sanitarnych można stosować zawory napowietrzające.

Kołnierze ogniochronne do zabezpieczenia ppoż.

Rys. 3. Kołnierze ogniochronne do zabezpieczenia ppoż.

Należy przestrzegać stosowania odpowiednich przepustów instalacyjnych pomiędzy strefami pożarowymi. Konstrukcja przepustów powinna umożliwiać remonty i naprawy instalacji. Przy prowadzeniu w budynku szachtów instalacyjnych należy zapewnić możliwość instalowania dodatkowych przewodów, tak w szachcie, jak i w przepuście.

Wszelkie zmiany w budowie przepustu powinny być wprowadzane w taki sposób, aby zachować wymaganą klasę odporności. Przepusty instalacyjne z przewodów z tworzyw palnych zabezpiecza się kasetami, obejmami, opaskami i kołnierzami z pęczniejącymi masami uszczelniającymi. Na pojedynczych rurach palnych o średnicach 25–200 mm do zabezpieczania przepustów instalacyjnych stosuje się głównie opaski.

Nakłada się dwie opaski przy przepustach przez ścianę i jedną u dołu stropu. Zaleca się taki montaż opaski, aby stanowiła ona uszczelnienie pomiędzy rurą a przegrodą, tj. była zlicowana z przegrodą. Szczelinę między rurą a przegrodą należy zabezpieczyć przed dymem i gazem masą uszczelniającą. W przypadku prowadzenia rury palnej przez osłonę w tulei (rurze) niepalnej należy umiejscowić opaskę na krawędzi rury niepalnej, a przestrzeń pomiędzy nimi uszczelnić masą uszczelniającą ognioochronną.

Szczelinę pomiędzy rurą niepalną a przegrodą należy uszczelnić wełną mineralną i zaprawą lub masą. Jeśli tuleja ochronna styka się z materiami palnymi w sąsiedniej strefie, to na osłonę z rury metalowej należy nałożyć niepalną otulinę izolacyjną. Producenci oferują także własne zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Materiały

Dostępne na rynku systemy kanalizacji niskoszumowej składają się z kompletnych zestawów rur i kształtek oraz mocowań, a niekiedy także taśm i mat izolacyjnych i tłumiących. Rozmiary przewodów i rodzaje połączeń oraz kształtki są kompatybilne z innymi systemami przewodów kanalizacyjnych i urządzeń sanitarnych, co pozwala na szerokie ich wykorzystywanie przy umywalkach, wannach i miskach ustępowych oraz podłączanie do podejść z tradycyjnymi systemami wykonanymi z polipropylenu i polichlorku winylu, a także z instalacjami żeliwnymi.

Systemy kanalizacji niskoszumowej zawierają specjalnie opracowane mocowania wytłumiające dźwięki – są to obejmy z wkładkami z miękkiego tworzywa, które mocuje się do ścian i stropów kołkami z tworzyw, aby maksymalnie ograniczyć powstawanie mostków akustycznych i zapobiegać transmisji drgań z rurociągu do elementów konstrukcyjnych budynku.

O jakości instalacji niskoszumowej decyduje w istotnym stopniu także rodzaj połączeń stosowanych pomiędzy poszczególnymi elementami rurociągów. Producenci zalecają różne połączenia w zależności od materiału, z którego wykonane są rury i kształtki, oraz lokalizacji danego odcinka podejścia lub pionu.Przewody i kształtki systemów kanalizacji niskoszumowej wykonuje się z tworzyw sztucznych, głównie na bazie polietylenu, polipropylenu i polichlorku winylu.

Przewody wykonane z polipropylenu dobrze izolują dźwięki powstające wewnątrz instalacji podczas przepływania ścieków i nie wpadają w duże drgania mogące wywoływać hałas konstrukcyjny. Wynika to między innymi z dużej gęstości materiału i struktury cząsteczek polimeru. Przewody i kształtki z polietylenu do kanalizacji niskoszumowej mają większą grubość – nieraz dwukrotnie – od zwykłych przewodów i kształtek z tego tworzywa. Kształtki są również wykonywane ze specjalnym ożebrowaniem.

Z myślą o kanalizacji niskoszumowej opracowano rurę i kształtki o trójwarstwowej budowie PP/PP-MD/PP (polipropylen/polipropylen z modyfikatorami mineralnymi/polipropylen). Hałas powstający wewnątrz rury o takiej budowie ma do pokonania trzy warstwy o rożnej gęstości i grubości, co powoduje tłumienie drgań i fali dźwiękowej. Dla tego systemu oferowane są specjalne obejmy z wkładkami o trzech punktowych powierzchniach kontaktu, a nie z całym obwodem rury. Ten asymetryczny podział obejmy ma za zadanie dalsze tłumienie hałasu.

Opracowano na podstawie materiałów firm: Geberit, Hakan, Magnaplast, Marley, Poliplast, Rehau, Wavin, Valsir

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Bakterie, które walczą o czystą wodę

Bakterie, które walczą o czystą wodę Bakterie, które walczą o czystą wodę

Bakterie kojarzą nam się z czymś niedobrym. Zazwyczaj myślimy o nich jako coś, co trzeba zwalczyć. Jednak bakterie to cudowne stworzenia, jednokomórkowe zakłady przetwórcze, które w biologicznych oczyszczalniach...

Bakterie kojarzą nam się z czymś niedobrym. Zazwyczaj myślimy o nich jako coś, co trzeba zwalczyć. Jednak bakterie to cudowne stworzenia, jednokomórkowe zakłady przetwórcze, które w biologicznych oczyszczalniach ścieków mogą utylizować każdy rodzaj odpadów, jeśli tylko odpowiednio je do tego przystosujemy. Wśród nich są niezwykłe pod względem budowy komórkowej bakterie, prowadzące beztlenowe utlenianie amoniaku - anammox.

Redakcja RI Wody Polskie wczesną jesienią mają zakończyć zatwierdzanie taryf

Wody Polskie wczesną jesienią mają zakończyć zatwierdzanie taryf Wody Polskie wczesną jesienią mają zakończyć zatwierdzanie taryf

Wody Polskie wczesną jesienią mają ostatecznie zakończyć proces zatwierdzania taryf za wodę i ścieki - oceniają władze firmy. Do tej pory większość zatwierdzonych taryf przewiduje obniżki opłat, utrzymanie...

Wody Polskie wczesną jesienią mają ostatecznie zakończyć proces zatwierdzania taryf za wodę i ścieki - oceniają władze firmy. Do tej pory większość zatwierdzonych taryf przewiduje obniżki opłat, utrzymanie cen bądź lekkie podwyżki wynikające np. z inflacji.

Redakcja RI Rynek wodno-kanalizacyjny i jego prawa

Rynek wodno-kanalizacyjny i jego prawa Rynek wodno-kanalizacyjny i jego prawa

Czy cena za wodę niskiej jakości powinna być obniżona? Podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej, czy trzeba zapłacić? W jakiej sytuacji można odciąć dostawę wody i rozwiązać umowę? Na te i inne pytania...

Czy cena za wodę niskiej jakości powinna być obniżona? Podłączenie do sieci wodno-kanalizacyjnej, czy trzeba zapłacić? W jakiej sytuacji można odciąć dostawę wody i rozwiązać umowę? Na te i inne pytania odpowiada poradnik, który przygotował UOKiK.

Redakcja RI Śląsk i Wielkopolska otrzymały dofinansowanie na poprawę gospodarki wodno-ściekowej

Śląsk i Wielkopolska otrzymały dofinansowanie na poprawę gospodarki wodno-ściekowej Śląsk i Wielkopolska otrzymały dofinansowanie na poprawę gospodarki wodno-ściekowej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał kolejne umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy i modernizacji lokalnych sieci wodno-kanalizacyjnych. Wsparcie w łącznej wysokości...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał kolejne umowy na dofinansowanie ze środków unijnych rozbudowy i modernizacji lokalnych sieci wodno-kanalizacyjnych. Wsparcie w łącznej wysokości ponad 36 mln zł otrzymają tym razem inwestycje w gminach: Kozy (województwo śląskie) i Śmigiel (województwo wielkopolskie).

Redakcja RI Zaproszenie na Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną w Nowym Sączu

Zaproszenie na Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną w Nowym Sączu Zaproszenie na Międzynarodową Konferencję Naukowo-Techniczną w Nowym Sączu

W dniach 24 - 26 października 2018 roku w Nowym Sączu odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. Infrastruktura krytyczna miast. Tematem przewodnim konferencji będzie bezpieczeństwo...

W dniach 24 - 26 października 2018 roku w Nowym Sączu odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna pt. Infrastruktura krytyczna miast. Tematem przewodnim konferencji będzie bezpieczeństwo funkcjonowania infrastruktury komunalnej: wodociągów, kanalizacji, energetyki i teleinformatyki.

Redakcja RI NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie

NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie NFOŚiGW dofinansuje modernizacje instalacji ściekowych w Krynicy Morskiej, Bystrzycy Kłodzkiej i Głogowie

Środki z unijnego Funduszu Spójności przekazane przez NFOŚiGW wesprą rozbudowę i modernizację systemów wodno-kanalizacyjnych w Krynicy Morskiej (woj. pomorskie) i Bystrzycy Kłodzkiej (woj. dolnośląskie)...

Środki z unijnego Funduszu Spójności przekazane przez NFOŚiGW wesprą rozbudowę i modernizację systemów wodno-kanalizacyjnych w Krynicy Morskiej (woj. pomorskie) i Bystrzycy Kłodzkiej (woj. dolnośląskie) – ośrodkach licznie uczęszczanych przez turystów, a także w Głogowie na Dolnym Śląsku, leżącym nad Odrą. Dotacje dla tych trzech miast wyniosą razem ok. 30 mln zł.

Redakcja RI Gminy Nowa Słupia, Górno i Bieliny zbudują kanalizację

Gminy Nowa Słupia, Górno i Bieliny zbudują kanalizację Gminy Nowa Słupia, Górno i Bieliny zbudują kanalizację

Marszałek województwa świętokrzyskiego podpisał umowę na dofinansowanie realizacji projektu związanego z gospodarką wodno-ściekową w trzech kieleckich gminach: Nowej Słupi, Górnie i Bielinach. Samorząd...

Marszałek województwa świętokrzyskiego podpisał umowę na dofinansowanie realizacji projektu związanego z gospodarką wodno-ściekową w trzech kieleckich gminach: Nowej Słupi, Górnie i Bielinach. Samorząd województwa dołoży do inwestycji w tych gminach ponad 60 milionów złotych.

Redakcja RI Ponad 5 milionów złotych z Unii Europejskiej dla Hrubieszowa na modernizację gospodarki wodno-ściekowej

Ponad 5 milionów złotych z Unii Europejskiej dla Hrubieszowa na modernizację gospodarki wodno-ściekowej Ponad 5 milionów złotych z Unii Europejskiej dla Hrubieszowa na modernizację gospodarki wodno-ściekowej

Aglomeracja Hrubieszów w województwie lubelskim będzie modernizować i rozbudowywać swój system gospodarki wodno-ściekowej, z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz systemu informacji przestrzennej....

Aglomeracja Hrubieszów w województwie lubelskim będzie modernizować i rozbudowywać swój system gospodarki wodno-ściekowej, z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii oraz systemu informacji przestrzennej. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże na ten cel unijną dotację w wysokości ponad 5 mln zł.

Redakcja RI Ponad 41 mln zł dotacji na gospodarkę wodno-ściekową w aglomeracji olsztyńskiej

Ponad 41 mln zł dotacji na gospodarkę wodno-ściekową w aglomeracji olsztyńskiej Ponad 41 mln zł dotacji na gospodarkę wodno-ściekową w aglomeracji olsztyńskiej

Olsztyn otrzyma 41,5 mln zł unijnej dotacji na poprawę gospodarki wodno-ściekowej na swoim terenie. Pieniądze z Funduszu Spójności przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szeroko...

Olsztyn otrzyma 41,5 mln zł unijnej dotacji na poprawę gospodarki wodno-ściekowej na swoim terenie. Pieniądze z Funduszu Spójności przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szeroko zakrojony projekt ma być realizowany wspólnie z sąsiednimi gminami Dywity i Gietrzwałd.

Redakcja RI Systemy instalacyjne Viega sprostały wyzwaniom hamburskiej Filharmonii

Systemy instalacyjne Viega sprostały wyzwaniom hamburskiej Filharmonii Systemy instalacyjne Viega sprostały wyzwaniom hamburskiej Filharmonii

Muzyczne arcydzieła nie powstają z dnia na dzień. Zazwyczaj są efektem wieloletnich wysiłków, niektóre pozostają niedokończone, ale pomimo tego zachwycają ludzi przez całe dekady i wieki. To samo odnosi...

Muzyczne arcydzieła nie powstają z dnia na dzień. Zazwyczaj są efektem wieloletnich wysiłków, niektóre pozostają niedokończone, ale pomimo tego zachwycają ludzi przez całe dekady i wieki. To samo odnosi się do budynków, gdzie rozbrzmiewa wspaniała muzyka. Przykładem jest nowa Filharmonia nad Łabą, której budowa trwała aż 10 lat, ale po ukończeniu zachwyca zarówno pod względem akustyki, jak i wyjątkowej architektury.

Redakcja RI NFOŚiGW przyznał 106 mln zł wsparcia na pięć inwestycji wodno-kanalizacyjnych

NFOŚiGW przyznał 106 mln zł wsparcia na pięć inwestycji wodno-kanalizacyjnych NFOŚiGW przyznał 106 mln zł wsparcia na pięć inwestycji wodno-kanalizacyjnych

W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisano pięć kolejnych umów o dofinansowanie projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Inwestycje w Bydgoszczy, Dębicy, Nowej Dębie,...

W Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisano pięć kolejnych umów o dofinansowanie projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. Inwestycje w Bydgoszczy, Dębicy, Nowej Dębie, Tomaszowie Mazowieckim i Dobrej (Szczecińskiej) będą kosztowały przeszło 206 mln zł, a wsparcie z Funduszu Spójności wyniesie ponad 106 mln zł. Dotychczas NFOŚiGW udzielił unijnej pomocy 279 tego typu przedsięwzięciom o wartości ponad 13 mld zł, z czego 6,7 mld zł stanowią dotacje.

Redakcja RI Targi WOD-KAN 2018 już w czerwcu!

Targi WOD-KAN 2018 już w czerwcu! Targi WOD-KAN 2018 już w czerwcu!

Zapraszamy do udziału w XXVI edycji Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2018 w Bydgoszczy. Organizatorem wydarzenia jest Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”....

Zapraszamy do udziału w XXVI edycji Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2018 w Bydgoszczy. Organizatorem wydarzenia jest Izba Gospodarcza „Wodociągi Polskie”. Targi odbędą się w dniach 5-7 czerwca. Nasza redakcja objęła patronat medialny nad wydarzeniem.

Redakcja RI Kanalizacja niskoszumowa Wavin SiTech+: Konkurs Lider Instalacji 2018

Kanalizacja niskoszumowa Wavin SiTech+: Konkurs Lider Instalacji 2018 Kanalizacja niskoszumowa Wavin SiTech+: Konkurs Lider Instalacji 2018

System kanalizacji niskoszumowej nowej generacji Wavin SiTech+ obejmuje pełną gamę rur i kształtek do niskoszumowych instalacji kanalizacyjnych. Dzięki recepturze surowca, budowie rur oraz kształtek, a...

System kanalizacji niskoszumowej nowej generacji Wavin SiTech+ obejmuje pełną gamę rur i kształtek do niskoszumowych instalacji kanalizacyjnych. Dzięki recepturze surowca, budowie rur oraz kształtek, a także opracowanej technice mocowania obniża poziom natężenia hałasu wynikający z pracy instalacji kanalizacyjnej w stosunku do klasycznej kanalizacji wewnętrznej wykonanej z rur i kształtek z polipropylenu zgodnych z normą PN-EN 1451-1:2001.

Redakcja RI NFOŚiGW: Mogilno zyska nowoczesną oczyszczalnię ścieków

NFOŚiGW: Mogilno zyska nowoczesną oczyszczalnię ścieków NFOŚiGW: Mogilno zyska nowoczesną oczyszczalnię ścieków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wykorzystując środki z II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, wesprze przebudowę i rozbudowę oczyszczalni...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wykorzystując środki z II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, wesprze przebudowę i rozbudowę oczyszczalni ścieków w gminie Mogilno, w województwie kujawsko-pomorskim. Wysokość dotacji wyniesie ponad 17 milionów złotych, przy czym koszt całkowity przedsięwzięcia to 33 miliony złotych.

Redakcja RI NFOŚiGW przekaże 200 milionów złotych na gospodarowanie wodami opadowymi

NFOŚiGW przekaże 200 milionów złotych na gospodarowanie wodami opadowymi NFOŚiGW przekaże 200 milionów złotych na gospodarowanie wodami opadowymi

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozdysponuje 200 milionów złotych z Funduszu Spójności na systemy gospodarowania wodami opadowymi w miastach. O dotacje będą mogły ubiegać się jednostki...

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozdysponuje 200 milionów złotych z Funduszu Spójności na systemy gospodarowania wodami opadowymi w miastach. O dotacje będą mogły ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego w terminie od 30 kwietnia do 31 sierpnia 2018 r.

Redakcja RI Geberit ogłasza program „Strażnicy Rzek”

Geberit ogłasza program „Strażnicy Rzek” Geberit ogłasza program „Strażnicy Rzek”

Płyną pod Twoimi stopami, w Twoim kranie, są dla nas najcenniejszym skarbem – rzeki, które są źródłem naszej wody pitnej. Ludzie w 75% składają się z wody, dlatego rzeki dosłownie i w przenośni płyną przez...

Płyną pod Twoimi stopami, w Twoim kranie, są dla nas najcenniejszym skarbem – rzeki, które są źródłem naszej wody pitnej. Ludzie w 75% składają się z wody, dlatego rzeki dosłownie i w przenośni płyną przez nasze serca. Można wręcz powiedzieć, że wszyscy jesteśmy rzekami. WWF i Geberit połączyły siły w programie „Strażnicy Rzek”, żeby chronić polskie rzeki.

Redakcja RI Modernizacja i rozbudowa kanalizacji w Międzyzdrojach z dofinansowaniem

Modernizacja i rozbudowa kanalizacji w Międzyzdrojach z dofinansowaniem Modernizacja i rozbudowa kanalizacji w Międzyzdrojach z dofinansowaniem

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Międzyzdrojach oraz budowa i modernizacja sieci kanalizacji sanitarnej – takie inwestycje zostaną zrealizowane w ramach projektu „Uporządkowanie gospodarki ściekowej...

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Międzyzdrojach oraz budowa i modernizacja sieci kanalizacji sanitarnej – takie inwestycje zostaną zrealizowane w ramach projektu „Uporządkowanie gospodarki ściekowej oraz modernizacja oczyszczalni ścieków na terenie aglomeracji Międzyzdroje”. Koszt przedsięwzięcia wyniesie ponad 62 mln zł, z czego 32 mln zł pokryje NFOŚiGW z unijnego budżetu.

Redakcja RI Konferencja "Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych"

Konferencja "Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych" Konferencja "Nowe technologie w sieciach i instalacjach wodociągowych i kanalizacyjnych"

Zakład Wodociągów i Kanalizacji Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej w Gliwicach zaprasza na XII Konferencję Naukowo-Techniczną, która odbędzie się w dniach 17-19 października 2018...

Zakład Wodociągów i Kanalizacji Instytutu Inżynierii Wody i Ścieków Politechniki Śląskiej w Gliwicach zaprasza na XII Konferencję Naukowo-Techniczną, która odbędzie się w dniach 17-19 października 2018 r. w Beskidzie Śląskim. Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji przedstawicieli środowisk naukowych, projektantów, wykonawców i producentów oraz eksploatatorów sieci i instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych.

Redakcja RI Unijne środki to za mało

Unijne środki to za mało Unijne środki to za mało

Województwo opolskie wyczerpało 52 mln zł z UE na dofinansowanie budowy i ulepszeń sieci kanalizacji, jakie miało do dyspozycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Województwo opolskie wyczerpało 52 mln zł z UE na dofinansowanie budowy i ulepszeń sieci kanalizacji, jakie miało do dyspozycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Redakcja RI Pompownie przeciwpożarowe

Pompownie przeciwpożarowe Pompownie przeciwpożarowe

Pompownie pożarowe to potoczna nazwa pomieszczenia, w którym umieszczane są pompy i inne urządzenia służące do zasilania w medium instalacji gaśniczych. Mogą to być pompownie zasilające instalacje gaśnicze...

Pompownie pożarowe to potoczna nazwa pomieszczenia, w którym umieszczane są pompy i inne urządzenia służące do zasilania w medium instalacji gaśniczych. Mogą to być pompownie zasilające instalacje gaśnicze pianowe, instalacje hydrantów zewnętrznych i wewnętrznych czy instalacje tryskaczowe.

Wiktor Janecki Ochrona przed przepływem zwrotnym w kanalizacji

Ochrona przed przepływem zwrotnym w kanalizacji Ochrona przed przepływem zwrotnym w kanalizacji

W czasie gwałtownych opadów uwidaczniają się problemy spowodowane nieprawidłowym odprowadzeniem wód opadowych lub brakiem odpowiedniego zabezpieczenia instalacji kanalizacyjnych przed cofaniem się ścieków....

W czasie gwałtownych opadów uwidaczniają się problemy spowodowane nieprawidłowym odprowadzeniem wód opadowych lub brakiem odpowiedniego zabezpieczenia instalacji kanalizacyjnych przed cofaniem się ścieków. Zabezpieczenie takie stanowią zawory zwrotne i pompownie ścieków.

Waldemar Joniec Zapobieganie zagniwaniu ścieków

Zapobieganie zagniwaniu ścieków Zapobieganie zagniwaniu ścieków

Eksploatacja kanalizacji ciśnieniowej wiąże się z szeregiem zjawisk wynikających ze specyfiki budowy sieci i urządzeń do pompowania ścieków. Jednym z nich jest zagniwanie ścieków. W trakcie paru dekad...

Eksploatacja kanalizacji ciśnieniowej wiąże się z szeregiem zjawisk wynikających ze specyfiki budowy sieci i urządzeń do pompowania ścieków. Jednym z nich jest zagniwanie ścieków. W trakcie paru dekad eksploatacji kanalizacji ciśnieniowej zebrano doświadczenia i powstały rozwiązania techniczne oraz procedury eksploatacji zapobiegające temu zjawisku.

RESAN pracownia projektowa Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna Instalacja wodno-kanalizacyjna: niezawodna i bezpieczna

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Każdy budynek musi być wyposażony w instalację wodociągową i kanalizacyjną. Ważne jest nie tylko zapewnienie ciągłości dostawy wody do całego budynku i nieuciążliwy odbiór ścieków, ale też aspekty bezpieczeństwa.

Waldemar Joniec Chusteczki nawilżane – problem systemów kanalizacyjnych

Chusteczki nawilżane – problem systemów kanalizacyjnych Chusteczki nawilżane  – problem systemów kanalizacyjnych

Każdemu, kto korzysta z toalety, powinno przyświecać nowe przykazanie wodociągowców – nie wrzucaj nawilżanych chusteczek do kanalizacji. Materiały, z którego są one wykonane, nie rozkładają się w ściekach...

Każdemu, kto korzysta z toalety, powinno przyświecać nowe przykazanie wodociągowców – nie wrzucaj nawilżanych chusteczek do kanalizacji. Materiały, z którego są one wykonane, nie rozkładają się w ściekach i powodują one ogromne problemy eksploatacyjne, a tym samym wiele awarii i zbędnych kosztów. W wielu krajach urasta to do głównego problemu w eksploatacji pompowni i oczyszczalni ścieków.

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.