RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Pompownie stałych urządzeń gaśniczych wodnych – nomenklatura

Pumping stations for fixed water firefighting extinguishing systems – nomenclature

Urządzenia przeciwpożarowe
Fot. pixabay.com

Urządzenia przeciwpożarowe


Fot. pixabay.com

Poprawna nomenklatura w ochronie przeciwpożarowej, w tym w procesie składania wniosków o krajowe oceny techniczne, jest bardzo ważna, gdyż w zależności od zastosowanej nazwy zmienia się zamierzone zastosowanie wyrobu, a czasem również wymagania prawne. Z tych powodów konieczne jest odwoływanie się do definicji zawartych w prawie – ustawach i rozporządzeniach oraz normach.

Zobacz także

Ela-compil sp. z o.o. Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+

Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+ Centrala Sterująca Urządzeniami Przeciwpożarowymi FPM+

Obecne rozwiązania techniczne dają nam możliwość pełnej kontroli nad algorytmami sterującymi, realizującymi coraz bardziej skomplikowane scenariusze pożarowe, aby eksploatowanie obiektu było nie tylko...

Obecne rozwiązania techniczne dają nam możliwość pełnej kontroli nad algorytmami sterującymi, realizującymi coraz bardziej skomplikowane scenariusze pożarowe, aby eksploatowanie obiektu było nie tylko jak najbardziej bezpieczne dla jego użytkowników, lecz także bezproblemowe.

Gniewosz Siemiątkowski Stałe urządzenia gaśnicze na mgłę wodną

Stałe urządzenia gaśnicze na mgłę wodną Stałe urządzenia gaśnicze na mgłę wodną

Projektowanie instalacji mgły wodnej nie powinno ograniczać się tylko do miejsc, w których stałe urządzenia gaśnicze wodne są wymagane prawem. Możliwości, jakie niesie ta technologia dla ochrony życia...

Projektowanie instalacji mgły wodnej nie powinno ograniczać się tylko do miejsc, w których stałe urządzenia gaśnicze wodne są wymagane prawem. Możliwości, jakie niesie ta technologia dla ochrony życia użytkowników, są nie do przecenienia. Wprowadzona w 2022 roku norma PN-EN 14972-3:2022-01 stanowi protokół testowy także budynków użyteczności publicznej, takich jak szpitale i domy opieki. W artykule omówiono wpływ instalacji mgłowych na ewakuację osób ze szczególnymi potrzebami oraz przedstawiono...

Redakcja RI Wybrane zalecenia projektowe i eksploatacyjne dla klap ppoż.

Wybrane zalecenia projektowe i eksploatacyjne dla klap ppoż. Wybrane zalecenia projektowe i eksploatacyjne dla klap ppoż.

Automatyczne klapy przeciwpożarowe są dziś praktycznie standardem w systemach wentylacji. Ich przeglądy i serwis przeprowadzają uprawnieni specjaliści, których praca zależy w dużym stopniu od projektantów...

Automatyczne klapy przeciwpożarowe są dziś praktycznie standardem w systemach wentylacji. Ich przeglądy i serwis przeprowadzają uprawnieni specjaliści, których praca zależy w dużym stopniu od projektantów systemów wentylacyjnych i firm wykonawczych. Mogą oni znacznie ułatwić działania kontrolne, jeśli przy projektowaniu i rozmieszczaniu klap przeciwpożarowych wezmą pod uwagę fakt, że wymagają one regularnych kontroli i konserwacji, a zatem należy zapewnić do nich łatwy dostęp.

W artykule:

• Pompy pożarowe
• Pompy do instalacji wodociągowych przeciwpożarowych
• Instalacje hydrantowe, stałe urządzenia gaśnicze wodne
• Pozostałe definicje

W branży ochrony przeciwpożarowej w zależności od zastosowanej nazwy zmienia się zamierzone zastosowanie wyrobu budowlanego, a często również wymagania prawne go dotyczące (dotyczy np. hydroforów), dlatego nazewnictwo jest tu bardziej istotne niż np. w branży sanitarnej. Zagadnienia związane ze stałymi urządzeniami gaśniczymi wymagają znajomości prawa oraz obowiązujących norm i standardów, dlatego w celu poprawnej interpretacji przepisów konieczne jest odwoływanie się do definicji powołanych w normach, ustawach i rozporządzeniach.

W obowiązującym rozporządzeniu dotyczącym wyrobów budowlanych [1] wprowadzone zostały nowe terminy odnoszące się do wyrobów objętych obowiązkiem wydania krajowej deklaracji właściwości użytkowych [2]. W zakresie stałych urządzeń gaśniczych wodnych najważniejsze zmiany zostały wprowadzone w grupie 10 w kontekście pompowni przeciwpożarowych i pomp pożarowych oraz ich elementów składowych [3], a największą niespodzianką jest wprowadzenie pojęcia „pompy do instalacji wodociągowych przeciwpożarowych”. 

Szkolenie Pompownie przeciwpożarowe 21. wieku

Pompy pożarowe

„Pompy pożarowe” (ang. fire pump/series fire pump unit [4]/packages [5]) to termin bardzo ogólny i nie sposób podać ich jedną definicję. W zależności od wytycznych, standardów i norm pompą pożarową może być każda pompa, która spełni odpowiednie wymagania odnoszące się zawsze co najmniej do charakterystyki zasadniczej urządzenia, konstrukcji i napędu. Ze względu na szeroki zakres pojęcia zamierzone zastosowanie tych wyrobów obejmuje wszystkie pompy i zestawy biorące jakikolwiek udział w zasilaniu wodą urządzeń wykorzystywanych do tłumienia bądź gaszenia pożaru.

Zgodnie z definicją standardu NFPA [4] są to pompy zapewniające wydatek oraz ciśnienie przeznaczone specjalnie do ochrony przeciwpożarowej. Jednostka pompowa (ang. fire pump unit) składa się z połączonych ze sobą: pompy pożarowej, napędu, sterownika i akcesoriów.

Zestaw jednostek pompowych składa się z połączonych szeregowo jednostek, gdzie pierwsza pobiera wodę ze źródła zaopatrzenia w wodę, a każda kolejna podnosi ciśnienie generowane przez poprzednią pompę.

Amerykański standard [5] instytucji certyfikującej wyroby FM Approvals, będącej częścią organizacji ubezpieczeniowej FM Global, definiuje pompy pożarowe jako pompy dostarczające wodę do instalacji przeciwpożarowych, natomiast zestaw pomp pożarowych ma się składać z połączonych ze sobą, wymienionych w standardzie podzespołów, do których należą m.in. pompa pożarowa, napęd, sterownik, odpowietrznik.

Norma PN-EN 12845 [6] nie używa określenia „pompy pożarowe”, a jedynie stawia wymagania wyrobom budowlanym nazwanym ogólnie „pompy”. Rozporządzenie [7] traktuje pompy w pompowniach przeciwpożarowych jako urządzenia przeciwpożarowe, dla których warunkiem dopuszczenia do użytkowania jest przeprowadzenie odpowiednich prób i badań potwierdzających prawidłowość działania, a za pompownię przeciwpożarową można uważać pompownię zasilającą w wodę instalację lub sieć wodociągową przeciwpożarową. 

Zgodnie z zapisami krajowej oceny technicznej [8,9]: „Pompy pożarowe są przeznaczone do podnoszenia ciśnienia wody w stałych urządzeniach gaśniczych wodnych”. Zatem na podstawie powyższych definicji pompami pożarowymi lub zestawami pomp pożarowych można nazwać dowolne pompy hydrauliczne zasilające w wodę instalacje, lub sieci wodociągowe przeciwpożarowe, spełniające określone wymagania norm, wytycznych, standardów lub innych dokumentów oceny w zakresie zasadniczych charakterystyk. Zgodnie z tą definicją nie ma znaczenia, czy pompy przeznaczone są do zasilania instalacji tryskaczowych, zraszaczowych, mgły wodnej, instalacji hydrantowych czy innych instalacji ppoż.

Pompy do instalacji wodociągowych przeciwpożarowych 

„Wodociągowa instalacja przeciwpożarowa”, tak jak wszystkie inne terminy zawarte w rozporządzeniu [1], nie ma omówionej definicji. Rozporządzenie nie definiuje również, gdzie kończy się wodociągowa sieć przeciwpożarowa, a zaczyna wodociągowa instalacja przeciwpożarowa, ani nie podaje żadnych kryteriów lub wytycznych dotyczących przypisywania wyrobów do danych terminów na podstawie zamierzonego zastosowania.

W celu zrozumienia terminologii należy przeanalizować, gdzie kończy się sieć wodociągowa przeciwpożarowa, a rozpoczyna instalacja wodociągowa przeciwpożarowa. Zgodnie z rozporządzeniem [10] „Sieć wodociągowa stanowiąca źródło wody do celów przeciwpożarowych, zwana dalej «siecią wodociągową przeciwpożarową», powinna być zasilana z pompowni przeciwpożarowej, zbiornika wieżowego, studni lub innych urządzeń, zapewniających wymaganą wydajność i ciśnienie w hydrantach zewnętrznych, nawet tych niekorzystnie ulokowanych, przez co najmniej 2 godziny”. Zgodnie z tym zapisem sieć wodociągowa przeciwpożarowa jest zwykłą siecią wodociągową dostarczającą wodę do celów przeciwpożarowych, jednak musi być to sieć zasilana z pompowni przeciwpożarowej.

Wytyczne dotyczące sieci wodociągowych zostały zawarte w ustawie [11], zgodnie z którą sieć definiuje się jako „przewody wodociągowe lub kanalizacyjne wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, którymi dostarczana jest woda lub którymi odprowadzane są ścieki, będące w posiadaniu przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego”, a instalacja zaczyna się od przyłącza wodociągowego, którym jest „odcinek przewodu łączącego sieć wodociągową z wewnętrzną instalacją wodociągową w nieruchomości odbiorcy usług wraz z zaworem za wodomierzem głównym”. 

Zgodnie z rozporządzeniem MSWiA w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych [12] instalacja wodociągowa to „układ przewodów wody zimnej w budynku wraz z armaturą i wyposażeniem, mający początek w miejscu połączenia przewodu z zaworem odcinającym tę instalację od wodomierza umieszczonego na przyłączu wodociągowym, a zakończenie w punktach czerpalnych wody zimnej”. Na podstawie definicji zawartych w wymienionych aktach prawnych można stwierdzić, że instalacja wodociągowa przeciwpożarowa jest instalacją wodociągową zaopatrującą w wodę urządzenia przeciwpożarowe. Zatem instalacja wodociągowa przeciwpożarowa rozpoczyna się za zaworem odcinającym przyłącza wodociągowego, a kończy na punktach czerpalnych urządzeń ppoż., bez względu na to, czy jest to hydrant, zraszacz, czy tryskacz, lecz zapisy rozporządzenia [7] w rozdziale 5 mówią, że punkty czerpalne instalacji wodociągowej przeciwpożarowej ograniczone są jedynie do hydrantów wewnętrznych.

W przypadku gdy sieć wodociągowa nie ma wystarczających parametrów do zapewnienia pracy instalacji przeciwpożarowej lub gdy nie spełnia wymagań prawnych, konieczne jest zastosowanie pompowni przeciwpożarowej wyposażonej w pompy hydrauliczne, które mogą być pompami pożarowymi lub pompami do instalacji wodociągowej przeciwpożarowej zgodnie z podziałem w rozporządzeniu [1]. Ostateczna decyzja o zakwalifikowaniu wyrobu do danego terminu będzie zależała od interpretacji prawnej jednostek oceny technicznych [2], które decydują o wydaniu krajowej oceny technicznej.

Instalacje hydrantowe, stałe urządzenia gaśnicze wodneInstalacje hydrantowe składają się z sieci rurociągów wzajemnie ze sobą połączonych, biegnących od pompowni przeciwpożarowej do hydrantów wewnętrznych lub zewnętrznych, a w przypadku gdy sieć wodociągowa zapewnia właściwe parametry pracy oraz spełnia wymagania prawne, od przyłącza wodociągowego do hydrantów zewnętrznych i/lub wewnętrznych. Zasadnicze pytanie brzmi, czy instalacje hydrantowe, tak samo jak np. instalacje zraszaczowe albo mgły wodnej, są stałymi urządzeniami gaśniczymi? Obecnie w użyciu są trzy różne, choć podobne, definicje stałych urządzeń gaśniczych: 

  • zgodnie z rozporządzeniem MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków [7] są to urządzenia związane na stałe z obiektem, zawierające zapas środka gaśniczego, uruchamiane samoczynnie we wczesnej fazie rozwoju pożaru;
  • zgodnie z PN-EN ISO 8421-4:1998 [13] są to zamontowane na stałe urządzenia zawierające określoną ilość środka gaśniczego, połączone ze stałą dyszą (stałymi dyszami), przez którą środek gaśniczy jest podawany do gaszenia pożaru, uruchamiane ręcznie lub samoczynnie;
  • zgodnie z mandatem CEN M/109 SUG są to instalacje, uruchamiane ręcznie lub automatycznie, podające środek gaśniczy do zwalczania pożaru.

Zgodnie z definicją rozporządzenia stałe urządzenia gaśnicze powinny się uruchamiać samoczynnie, czyli bez udziału stron trzecich. Przykładem mogą być tryskacze wyposażone w ampułki wypełnione cieczą termoczułą, zmieniającą gęstość w wysokich temperaturach, co powoduje pęknięcie ampułki i uruchomienie tryskacza w sposób samoczynny. Termin „samoczynnie” nie jest tożsamy z terminem „automatycznie” – w przypadku automatyki elementem wyzwalającym jest sygnał ze sterownika, co oznacza, że zgodnie z definicją rozporządzenia instalacje zraszaczowe uruchamiane ręcznie lub automatycznie tak samo jak hydranty nie są stałymi urządzeniami gaśniczymi. Ze względu na nasze członkostwo w UE rozporządzenie europejskie [14] ma większą moc prawną niż rozporządzenie krajowe [7], dlatego stosuje się zawarte w nim przepisy prawa, które stanowią, że organizacją odpowiedzialną za opracowywanie norm zharmonizowanych jest Europejski Komitet Normalizacji (CEN), a zasadnicze charakterystyki wyrobu oraz jego zamierzone zastosowanie określają normy.

Czytaj też: Projekt hydrauliczny pompowni pożarowych zgodny z NFPA 20 2016 Edition lub PN-EN 12845:2015 >>

Norma zharmonizowana, będąca również Polską Normą PN-EN 671-1:2012, zatytułowana została Stałe urządzenia gaśnicze. Hydranty wewnętrzne. Część 1: Hydranty wewnętrzne z wężem półsztywnym [15], co oznacza, że hydranty wewnętrzne zostały przypisane do grupy stałych urządzeń gaśniczych. Orzecznictwo (wyrok Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-100/13) wskazuje, że państwa członkowskie nie są uprawnione do ustanawiania przepisów krajowych na potrzeby oceny właściwości użytkowych w odniesieniu do jakichkolwiek zasadniczych charakterystyk dodatkowo w stosunku do tego, co zawierają normy zharmonizowane, jeśli chodzi o wprowadzanie do obrotu lub stosowanie objętych nimi wyrobów budowlanych [21]. W przypadku gdy norma zharmonizowana określa hydranty jako części SUG, prawo krajowe nie może ograniczać zamierzonego zastosowania wyrobu lub wymagać dodatkowych metod oceny, dlatego zgodnie z prawem hydranty są stałymi urządzeniami gaśniczymi wodnymi.

Pozostałe definicje 

Wyrób budowlany – każdy wyrób lub zestaw wyprodukowany i wprowadzony do obrotu w celu trwałego wbudowania w obiektach budowlanych lub ich częściach, którego właściwości wpływają na właściwości użytkowe obiektów budowlanych w stosunku do podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych [14].

Zestaw/zespół – oznacza wyrób budowlany wprowadzony do obrotu przez jednego producenta jako zestaw co najmniej dwóch odrębnych składników, które muszą zostać połączone, aby mogły zostać włączone w obiekty budowlane [14]. W przypadku pomp, zgodnie z definicją rozporządzenia, wszystkie urządzenia składające się z pompy i silnika powinny być traktowane jako zestawy, co jest również zgodne z definicją techniczną, w której za zespół (agregat) pompowy uznaje się co najmniej pompę wraz z silnikiem i łączącym je sprzęgłem [22].

Zestawy hydroforowe/hydrofory (ang. pressure tank [6]) – zestawy hydroforowe nie zostały wymienione w rozporządzeniu [1], nie występowały również w rozporządzeniu [16] i nie wydaje się dla nich krajowych ocen technicznych. Zgodnie z definicją normy [6] hydrofor to zbiornik zawierający wodę pod ciśnieniem powietrza wystarczającym do tego, by cała ilość wody wypłynęła przy wymaganym ciśnieniu. Hydrofory muszą spełnić określone wymagania, aby mogły być wykorzystywane w instalacjach tryskaczowych, w zależności od klasy zagrożenia pożarowego ochranianego budynku ich pojemność powinna wynosić 15 lub 23 m3 wody. Są to jedyne urządzenia, które można określać mianem hydroforów, rozszerzanie tej definicji na zestawy pompowe, w których przepływ wody generowany jest bezpośrednio pracą pompy, a nie ciśnieniem powietrza w zbiorniku, jest bezzasadne.

Zestawy podnoszenia ciśnienia/zestawy pomp wspomagających (ang. booster pump set [6]) – zgodnie z definicją normy [6] pompa wspomagająca to automatyczna pompa zasilająca wodą urządzenie tryskaczowe ze zbiornika grawitacyjnego lub z publicznej sieci wodociągowej. Definicja ta ogranicza stosowanie pomp do instalacji domyślnie znajdujących się pod ciśnieniem napływającej wody, lecz niewystarczającym do pracy instalacji ppoż. W tym przypadku pompy nie pracują w warunkach ssania i montuje się je szeregowo w stosunku do pierwotnego źródła zapewniającego określony przepływ i ciśnienie. W rozporządzeniu [1] wyroby te nie zostały określone oddzielną definicją. Niedopuszczalne jest nazywanie tych wyrobów hydroforami lub zestawami hydroforowymi w kontekście ochrony przeciwpożarowej. 

Pompa uzupełniająca/pompa jockey (ang. pressure maintenance pump [6], jockey pump [4]) – zgodnie z definicją normy [6] jest to mały automatyczny zestaw pompowy stosowany do uzupełnienia niewielkiego, normalnego ubytku wody i utrzymania ciśnienia roboczego w urządzeniu tryskaczowym. Zgodnie z definicją standardu NFPA [4] pompa jockey służy do utrzymania ciśnienia w instalacji przeciwpożarowej pomiędzy zadanymi granicami, gdy nie generuje się przepływu (wywołanego pracą pomp głównych) w instalacji.

Przepływ znamionowy/nominalny (ang. rated flow [4], rated capacity [5]) – zgodnie z definicją słownikową [17]: wartość znamionowa, wartość nominalna, techn. wartość wielkości fiz. (np. mocy, natężenia prądu elektr., napięcia elektr., ciśnienia czynnika roboczego), na jaką zostało skonstruowane urządzenie przy przewidzianych warunkach pracy; podawana na tabliczce znamionowej na urządzeniu.

Zasadniczo można przyjąć, że w przypadku pomp pożarowych przepływ znamionowy jest maksymalnym przepływem, jaki pompa może generować zgodnie z dokumentem odniesienia będącym podstawą certyfikacji. W przypadku pomp zgodnych z VdS dokument referencyjny [18] nie zawiera pojęcia przepływu znamionowego, lecz wprowadza własną definicję „maksymalnego dopuszczalnego przepływu Qzul”, który nie jest przepływem maksymalnym, jaki pompa technicznie może wygenerować, ale przepływem granicznym pomiędzy certyfikowanym zakresem pracy pompy a zakresem niecertyfikowanym. W tym przypadku na tabliczce znamionowej podaje się właśnie wartość Qzul jako wartość przepływu znamionowego.

Standard NFPA [4] definiuje przepływ znamionowy jako wydatek pompy przy znamionowej prędkości obrotowej silnika opisanej na tabliczce znamionowej pompy. W normie 12845 [6] nie zostało użyte określenie przepływ znamionowy, termin „rated flow” również nie jest w niej stosowany. W przypadku standardu FM [5] przepływ znamionowy to przepływ wyrażony w jednostkach gal/min lub l/min, uzyskiwany przy znamionowej prędkości obrotowej i znamionowym ciśnieniu. 

Prędkość znamionowa (ang. rated speed [4, 5, 18]) – prędkość obrotowa silnika, na jaką pompa jest certyfikowana, niekoniecznie będąca prędkością maksymalną, którą silnik może wygenerować. W przypadku VdS maksymalna certyfikowana prędkość wynosi 3600 RPM [18], taka sama prędkość graniczna jest podana w projekcie normy dotyczącej badań pomp na zgodność z normą tryskaczową [6] prEN 12259-12 [19] z 2004 roku. W przypadku projektu tej samej normy z 2017 roku [20] nie ogranicza się maksymalnej prędkości znamionowej pompy, ale wymaga, by była ona podana przez producenta. 

Znamionowa wysokość podnoszenia/znamionowe ciśnienie (ang. rated pressure, rated head [4]) – ciśnienie lub wysokość podnoszenia uzyskiwane dla przepływu znamionowego. W przypadku tłumaczeń nazewnictwa z języka angielskiego bardzo ważnym aspektem jest pochodzenie dokumentu. Nazewnictwo brytyjskie w wielu aspektach znacznie różni się od amerykańskiego pomimo posługiwania się tym samym (względnie podobnym) językiem, a ponadto dokumenty tłumaczone z innych języków obcych na angielski potrafią zawierać definicje tych samych parametrów, które widnieją w standardach krajów anglojęzycznych, ale opisanych w zupełnie inny sposób.W przypadku wartości znamionowych na tabliczkach producenta należy zawsze brać pod uwagę standard odniesienia, według którego pompa jest certyfikowana. Dla wyrobów budowlanych objętych krajową oceną techniczną wszystkie informacje o wyrobie znajdują się w KOT wraz z opisem, co konkretnie musi się znajdować na tabliczce znamionowej. Należy zwrócić uwagę na rozbieżność wymagań w normach i standardach odnośnie do nomenklatury i zawartości tabliczek znamionowych.

Literatura

  1. Rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 13 czerwca 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (DzU 2018, poz. 1233).
  2. Gawryluk N., Wprowadzanie do obrotu wyrobów budowlanych zgodnie z obowiązującym prawem krajowym oraz unijnym, https://www.linkedin.com/pulse/wprowadzanie-do-obrotu-wyrob%C3%B3w-budowlanych-zgodnie-z-prawem-gawryluk/ (dostęp 25.09.2018).
  3. Gawryluk N., Alternatywne metody wprowadzania wyrobów budowlanych do obrotu zgodnie z prawem krajowym i unijnym – wyroby przeciwpożarowe, „Rynek Instalacyjny” nr 9/2018. 
  4. NFPA 20 2016 Edition Standard for the Installation of Stationary Pumps for Fire Protection.
  5. Approval Standard for Centrifugal Fire Pumps (Horizontal, End Suction Type), Class Number 1319, January 2018, FM Approvals.
  6. PN-EN 12845:2015-10 Stałe urządzenia gaśnicze. Automatyczne urządzenia tryskaczowe. Projektowanie, instalowanie i konserwacja (wersja angielska).
  7. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (DzU nr 109/2010, poz. 719).
  8. Krajowa Ocena Techniczna CNBOP-PIB-KOT-2018/ 0035-1005, wydanie 1.
  9. Krajowa Ocena Techniczna CNBOP-PIB-KOT-2018/ 0053-1005, wydanie 1.
  10. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę oraz dróg pożarowych (DzU nr 124/2009, poz. 1030).
  11. Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (t.j. DzU nr 72/2001, poz. 747).
  12. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (DzU nr 74/1999, poz. 836).
  13. PN-ISO 8421-4:1998 Ochrona przeciwpożarowa. Terminologia. Wyposażenie gaśnicze.
  14. Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011 z dnia 9 marca 2011 r. ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzania do obrotu wyrobów budowlanych i uchylające dyrektywę Rady 89/106/EWG. Tekst mający znaczenie dla EOG (Dz.Urz. UE nr L 88 z 4.04.2011).
  15. PN-EN 671-1:2012 Stałe urządzenia gaśnicze. Hydranty wewnętrzne. Część 1: Hydranty wewnętrzne z wężem półsztywnym.
  16. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 r. w sprawie sposobu deklarowania właściwości użytkowych wyrobów budowlanych oraz sposobu znakowania ich znakiem budowlanym (DzU 2016, poz. 1966).
  17. https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/wartosc-znamionowa;4001953.html.
  18. VdS Guidelines for water extinguishing systems – Sprinkler Pumps – Requirements and test methods, VdS 2100-07:2013-05.
  19. prEN 12259-12:2004 Fixed firefighting systems – Components for sprinkler and water spray systems – Part 12: Pumps.
  20. prEN 12259-12:2017 Fixed firefighting systems – Components for sprinkler and water spray systems – Part 12: Pumps.
  21. Decyzja Komisji (UE) 2017/145 z dnia 25 stycznia 2017 r. w sprawie utrzymania z ograniczeniem w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej odniesienia do normy zharmonizowanej EN 14904:2006 Nawierzchnie terenów sportowych. Halowe nawierzchnie sportowe przeznaczone do uprawiania wielu dyscyplin sportowych. Specyfikacja, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011.
  22. Jędral W., Pompy wirowe, Oficyna Wydawnicza PW, wydanie II zmienione, Warszawa 2014.

Komentarze

Powiązane

wj Eksploatacja instalacji wod-kan i c.w.u.

Eksploatacja instalacji wod-kan i c.w.u. Eksploatacja instalacji wod-kan i c.w.u.

Ostatnie wydarzenia potwierdziły, jak ważne jest utrzymywanie wysokiego poziomu higieny w toaletach oraz dbanie o instalacje wody zimnej i ciepłej.

Ostatnie wydarzenia potwierdziły, jak ważne jest utrzymywanie wysokiego poziomu higieny w toaletach oraz dbanie o instalacje wody zimnej i ciepłej.

dr inż. Szymon Firląg Modernizacja instalacji ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych

Modernizacja instalacji ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych Modernizacja instalacji ciepłej wody użytkowej w domach jednorodzinnych

W Polsce trwa kampania na rzecz termomodernizacji domów jednorodzinnych oraz wymiany źródeł ogrzewania, m.in. w ramach programu „Czyste Powietrze”. Obniżenie zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania w budynkach...

W Polsce trwa kampania na rzecz termomodernizacji domów jednorodzinnych oraz wymiany źródeł ogrzewania, m.in. w ramach programu „Czyste Powietrze”. Obniżenie zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania w budynkach jednorodzinnych może spowodować, że w ich bilansie energetycznym wzrośnie udział zapotrzebowania na energię do podgrzania ciepłej wody użytkowej. W procesie termomodernizacji i wymiany źródeł ogrzewania warto zwracać uwagę na ograniczenie zużycia energii przez instalacje c.w.u. Działania te...

Joanna Ryńska Jak prawidłowo stosować środki chemiczne w domowych instalacjach grzewczych?

Jak prawidłowo stosować środki chemiczne w domowych instalacjach grzewczych? Jak prawidłowo stosować środki chemiczne w domowych instalacjach grzewczych?

W domowych instalacjach grzewczych wspomagamy się środkami chemicznymi. Do najczęściej stosowanych należą inhibitory korozji - remedium na korozyjne własności wody instalacyjnej oraz glikole - substancje...

W domowych instalacjach grzewczych wspomagamy się środkami chemicznymi. Do najczęściej stosowanych należą inhibitory korozji - remedium na korozyjne własności wody instalacyjnej oraz glikole - substancje niezamarzające, stosowane w instalacjach grzewczych okresowo narażonych na zamarzanie oraz biocydy do zapobiegania powstawaniu biofilmu. Środki chemiczne spełnią swoje zadanie, jeśli będą prawidłowo stosowane.

Joanna Ryńska Stosowanie inhibitorów korozji

Stosowanie inhibitorów korozji Stosowanie inhibitorów korozji

Jakość wody grzewczej w instalacji bywa różna, co może prowadzić do problemów i powstawania warunków korozyjnych. Woda korozyjna powoduje niszczenie metalowych elementów instalacji – od przewodów, przez...

Jakość wody grzewczej w instalacji bywa różna, co może prowadzić do problemów i powstawania warunków korozyjnych. Woda korozyjna powoduje niszczenie metalowych elementów instalacji – od przewodów, przez grzejniki aż po wymienniki ciepła i inne elementy źródła ciepła.

Joanna Ryńska Materiały uszczelniające połączenia w instalacjach sanitarnych

Materiały uszczelniające połączenia w instalacjach sanitarnych Materiały uszczelniające połączenia w instalacjach sanitarnych

Połączenia rur w instalacji sanitarnej wymagają precyzyjnie wykonanego uszczelnienia. Odpowiednio dobrane i zastosowane materiały uszczelniające pozwolą zachować szczelność instalacji oraz ciągłość ich...

Połączenia rur w instalacji sanitarnej wymagają precyzyjnie wykonanego uszczelnienia. Odpowiednio dobrane i zastosowane materiały uszczelniające pozwolą zachować szczelność instalacji oraz ciągłość ich parametrów także na połączeniu.

Joanna Ryńska Glikole stosowane w instalacjach domowych

Glikole stosowane w instalacjach domowych Glikole stosowane w instalacjach domowych

Glikole w technice sanitarnej wykorzystywane są jako płyny przewodzące ciepło – w instalacjach grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, solarnych czy pompach ciepła. W przeciwieństwie do wody nie zamarzają...

Glikole w technice sanitarnej wykorzystywane są jako płyny przewodzące ciepło – w instalacjach grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, solarnych czy pompach ciepła. W przeciwieństwie do wody nie zamarzają w temperaturze ujemnej – mogą zachować swoje własności nawet do temperatury -35°C.

dr hab. inż. Andrzej Jedlikowski, dr inż. Sebastian Englart Wpływ zastosowania baterii czerpalnych na zużycie wody w budynkach

Wpływ zastosowania baterii czerpalnych na zużycie wody w budynkach Wpływ zastosowania baterii czerpalnych na zużycie wody w budynkach

Zastosowanie efektywnych baterii czerpalnych pozwala znacznie zredukować zużycie wody w gospodarstwach domowych. W zależności od stosowanych rozwiązań możliwe jest osiągnięcie oszczędności wody sięgających...

Zastosowanie efektywnych baterii czerpalnych pozwala znacznie zredukować zużycie wody w gospodarstwach domowych. W zależności od stosowanych rozwiązań możliwe jest osiągnięcie oszczędności wody sięgających ponad 50%. Przyjmowanie podczas projektowania instalacji sanitarnych normatywnych wypływów wody dla baterii czerpalnych – ustanowionych ponad 25 lat temu – może powodować duże przewymiarowanie instalacji.

mgr inż. Anna Jurga Napowietrzanie bezpęcherzykowe w procesach oczyszczania ścieków

Napowietrzanie bezpęcherzykowe w procesach oczyszczania ścieków Napowietrzanie bezpęcherzykowe w procesach oczyszczania ścieków

Stworzenie efektywnego układu oczyszczania ścieków w obiektach kosmicznych wymaga odpornego na brak działania grawitacji systemu napowietrzania i separacji osadu. Technologia ta może być wykorzystywana...

Stworzenie efektywnego układu oczyszczania ścieków w obiektach kosmicznych wymaga odpornego na brak działania grawitacji systemu napowietrzania i separacji osadu. Technologia ta może być wykorzystywana także w systemach ziemskich – zarówno w mniejszych układach, takich jak instalacje przydomowe, jak i w oczyszczalniach ścieków.

Katarzyna Cesluk Studzienki wodomierzowe z tworzyw sztucznych – dobór i eksploatacja

Studzienki wodomierzowe z tworzyw sztucznych – dobór i eksploatacja Studzienki wodomierzowe  z tworzyw sztucznych  – dobór i eksploatacja

Studzienki wodomierzowe stosuje się wtedy, gdy zestawu wodomierzowego nie można zamontować w budynku. Ich zadaniem jest ochrona zestawu wodomierzowego przed wpływem warunków atmosferycznych, głównie przemarzaniem,...

Studzienki wodomierzowe stosuje się wtedy, gdy zestawu wodomierzowego nie można zamontować w budynku. Ich zadaniem jest ochrona zestawu wodomierzowego przed wpływem warunków atmosferycznych, głównie przemarzaniem, oraz umożliwienie jego łatwego odczytu. Dlatego dobór studzienki uzależniony jest od lokalnych warunków jej posadowienia.

Joanna Ryńska Wspomaganie domowej instalacji grzewczej środkami chemicznymi

Wspomaganie domowej instalacji grzewczej środkami chemicznymi Wspomaganie domowej instalacji grzewczej środkami chemicznymi

Wśród szeregu kwestii, które trzeba brać pod uwagę przy eksploatacji instalacji grzewczej, jest zapewnienie odpowiedniej jakości wody. W wielu instalacjach jakość wody grzewczej wprowadzanej do instalacji...

Wśród szeregu kwestii, które trzeba brać pod uwagę przy eksploatacji instalacji grzewczej, jest zapewnienie odpowiedniej jakości wody. W wielu instalacjach jakość wody grzewczej wprowadzanej do instalacji wymaga korekt, aby przewody nie ulegały uszkodzeniu czy zapychaniu.

Redakcja RI Recykling wody szarej, czyli jak ponownie wykorzystać wodę z odzysku?

Recykling wody szarej, czyli jak ponownie wykorzystać wodę z odzysku? Recykling wody szarej, czyli jak ponownie wykorzystać wodę z odzysku?

Magazynowanie wody jest w naszym kraju nadal niezbyt popularne, a jej zużycie jest bardzo duże. W jaki sposób możemy oszczędzić zużycie wody w domu? Jednym ze sposobów jest odzysk wody deszczowej, który...

Magazynowanie wody jest w naszym kraju nadal niezbyt popularne, a jej zużycie jest bardzo duże. W jaki sposób możemy oszczędzić zużycie wody w domu? Jednym ze sposobów jest odzysk wody deszczowej, który nie tylko jest ekologiczny, ale sprawia, że rachunki za wodę są mniejsze. Jednak warto pójść o krok dalej i również recyklingować wodę szarą. Co to jest woda szara i do czego możemy ją wykorzystać?

mgr inż. Anna Jurga Toalety dywersyjne jako sposób na zapewnienie zrównoważonej gospodarki sanitarnej

Toalety dywersyjne jako sposób na zapewnienie zrównoważonej gospodarki sanitarnej Toalety dywersyjne jako sposób na zapewnienie zrównoważonej gospodarki sanitarnej

Zrównoważony rozwój wymaga oszczędnego gospodarowania zasobami. Rosnące zapotrzebowanie na wodę i naturalne nawozy do produkcji żywności będzie z czasem skłaniało do stosowania skutecznych technologii...

Zrównoważony rozwój wymaga oszczędnego gospodarowania zasobami. Rosnące zapotrzebowanie na wodę i naturalne nawozy do produkcji żywności będzie z czasem skłaniało do stosowania skutecznych technologii odzyskiwania wody i składników odżywczych ze ścieków. Separacja strumieni uryny i kału może być sposobem na zapewnienie zrównoważonego gospodarowania ściekami. Są to rozwiązania znane, jednak dotychczas nie wdrażano ich na większą skalę, nie znamy też ich zapotrzebowania na energię.

Redakcja RI Pompy ciepła – gazowe czy elektryczne?

Pompy ciepła – gazowe czy elektryczne? Pompy ciepła – gazowe czy elektryczne?

Pompy ciepła w ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne. Pomimo dużych kosztów inwestycyjnych osoby, które właśnie się budują i stają przed wyborem systemu ogrzewania decydują się na kupno pompy...

Pompy ciepła w ostatnim czasie stają się coraz bardziej popularne. Pomimo dużych kosztów inwestycyjnych osoby, które właśnie się budują i stają przed wyborem systemu ogrzewania decydują się na kupno pompy ciepła. Na rynku można znaleźć pompę ciepła gazową, jak i elektryczną. Czym one się różnią i jaką wybrać?

dr inż. Florian Piechurski Problemy z utrzymaniem jakości wody basenowej w istniejących systemach jej oczyszczania

Problemy z utrzymaniem jakości wody basenowej w istniejących systemach jej oczyszczania Problemy z utrzymaniem jakości wody basenowej w istniejących systemach jej oczyszczania

W przypadku problemów z jakością wody basenowej jednym z pierwszych rutynowych działań jest jej intensywne chlorowanie. Może to jednak doprowadzić do przekroczenia dopuszczalnego poziomu związków wpływających...

W przypadku problemów z jakością wody basenowej jednym z pierwszych rutynowych działań jest jej intensywne chlorowanie. Może to jednak doprowadzić do przekroczenia dopuszczalnego poziomu związków wpływających na zapach wody basenowej oraz powodujących u osób kąpiących się podrażnienie oczu, dróg oddechowych i błony śluzowej nosa. Jednym ze skutecznych sposobów przywracania jakości wody basenowej może być jej okresowe ozonowanie.

inż. Nikon Gawryluk Projekt hydrauliczny pompowni pożarowych zgodny z NFPA 20 2016 Edition lub PN-EN 12845:2015

Projekt hydrauliczny pompowni pożarowych zgodny z NFPA 20 2016 Edition lub PN-EN 12845:2015 Projekt hydrauliczny pompowni pożarowych zgodny z NFPA 20 2016 Edition lub PN-EN 12845:2015

Prawo wymaga projektowania instalacji i pompowni pożarowych zgodnie z obowiązującymi przepisami i aktualną wiedzą techniczną, która zawarta jest m.in. w normach i standardach. Standard NFPA szczegółowo...

Prawo wymaga projektowania instalacji i pompowni pożarowych zgodnie z obowiązującymi przepisami i aktualną wiedzą techniczną, która zawarta jest m.in. w normach i standardach. Standard NFPA szczegółowo określa wymagania dla pompowni pożarowych, ale w innych kwestiach wskazuje jedynie cel, który należy osiągnąć, pozostawiając projektantowi swobodę wyboru sposobu jego realizacji. Z kolei Polska Norma nie reguluje szczegółowo kwestii pompowni i pozostawia projektantom i producentom zespołów pompowych...

mgr inż. Anna Jurga, inż. Bartosz Zięba Technologie inżynierii środowiska w obiektach kosmicznych

Technologie inżynierii środowiska w obiektach kosmicznych Technologie inżynierii środowiska w obiektach kosmicznych

Tak jak Formuła 1 była sprawdzianem dla nowych technologii w przemyśle samochodowym, tak projektowane obiekty kosmiczne mogą być impulsem do rozwoju technologii w inżynierii i ochronie środowiska, zwłaszcza...

Tak jak Formuła 1 była sprawdzianem dla nowych technologii w przemyśle samochodowym, tak projektowane obiekty kosmiczne mogą być impulsem do rozwoju technologii w inżynierii i ochronie środowiska, zwłaszcza w zakresie gospodarowania ściekami.

Redakcja RI Jak działają pompy ciepła?

Jak działają pompy ciepła? Jak działają pompy ciepła?

W ostatnim czasie pompy ciepła w Polsce stają się coraz bardziej popularne. Wszystko przez chęć zadbania o czystość naszego powietrza, walkę ze smogiem oraz trend na energooszczędne budownictwo. Co więcej,...

W ostatnim czasie pompy ciepła w Polsce stają się coraz bardziej popularne. Wszystko przez chęć zadbania o czystość naszego powietrza, walkę ze smogiem oraz trend na energooszczędne budownictwo. Co więcej, koszty ogrzewania stanowią co najmniej 60% wszystkich wydatków związanych z eksploatacją domów jednorodzinnych, a dzięki pompie ciepła wydatki można sporo obniżyć.

Waldemar Joniec Pomiar mediów komunalnych

Pomiar mediów komunalnych Pomiar mediów komunalnych

Wraz z postępem technologicznym prawo stawia nowe wyzwania dostawcom i odbiorcom wody, ciepła czy energii. Nowe wymagania służą m.in. optymalizacji dostaw oraz obniżaniu kosztów wytwarzania i dystrybucji....

Wraz z postępem technologicznym prawo stawia nowe wyzwania dostawcom i odbiorcom wody, ciepła czy energii. Nowe wymagania służą m.in. optymalizacji dostaw oraz obniżaniu kosztów wytwarzania i dystrybucji. Stają się też wsparciem przy budowaniu systemów inteligentnych budynków i miast. Są również narzędziem służącym wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju i dbałości o środowisko.

Redakcja RI Odwodnienie liniowe zewnętrzne – jakie wybrać?

Odwodnienie liniowe zewnętrzne – jakie wybrać? Odwodnienie liniowe zewnętrzne – jakie wybrać?

Odwodnienie liniowe jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania większej utwardzonej powierzchni lub działki. Jednak system odwodnień liniowych trzeba wcześniej dobrze zaplanować, aby uniknąć powstawania...

Odwodnienie liniowe jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania większej utwardzonej powierzchni lub działki. Jednak system odwodnień liniowych trzeba wcześniej dobrze zaplanować, aby uniknąć powstawania zastojów wody, kałuż czy błota. Należy też pamiętać, że dobry system odwodnienia może uchronić przed zawilgoceniem fundamentów i ścian zewnętrznych. Z jakich elementów powinno składać się odwodnienie liniowe na zewnątrz? W jaki sposób je ułożyć, żeby dobrze spełniało swoje zadanie?

Waldemar Joniec Odzysk ciepła z kanalizacji

Odzysk ciepła z kanalizacji Odzysk ciepła z kanalizacji

Przy budowie nowoczesnych domów niskoenergetycznych i pasywnych stosowane są technologie, dzięki którym możliwe jest oszczędzanie energii. Najczęściej wykorzystuje się materiały do izolacji ścian oraz...

Przy budowie nowoczesnych domów niskoenergetycznych i pasywnych stosowane są technologie, dzięki którym możliwe jest oszczędzanie energii. Najczęściej wykorzystuje się materiały do izolacji ścian oraz montowane są szczelne okna, a także odzyskiwane jest ciepło z wentylacji. Jednakże w ściekach odprowadzanych do kanalizacji „drzemie” dość dużo energii. Na świecie powstało kilka technologii odzysku ciepła ze ścieków.

dr hab. inż. Edyta Dudkiewicz, dr inż. Alina Żabnieńska-Góra Wyznaczanie przepływu obliczeniowego wody w halach produkcyjnych

Wyznaczanie przepływu obliczeniowego wody w halach produkcyjnych Wyznaczanie przepływu obliczeniowego wody w halach produkcyjnych

W artykule omówiono metody wyznaczania przepływów obliczeniowych wody w halach produkcyjnych na podstawie analizy formuł dostępnych w literaturze. Przedstawiono wyniki badań dynamiki rozbioru ciepłej wody...

W artykule omówiono metody wyznaczania przepływów obliczeniowych wody w halach produkcyjnych na podstawie analizy formuł dostępnych w literaturze. Przedstawiono wyniki badań dynamiki rozbioru ciepłej wody dla hali produkcyjnej zlokalizowanej we Wrocławiu.

prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski, inż. Monika Plata Oszczędności energii i ilości wody płucznej w procesie płukania filtrów pospiesznych wody

Oszczędności energii i ilości wody płucznej w procesie płukania filtrów pospiesznych wody Oszczędności energii i ilości wody płucznej w procesie płukania filtrów pospiesznych wody

W procesie płukania filtrów pospiesznych wody można uzyskiwać oszczędności wody i redukować ryzyko utraty ziaren. Wyniki badań wskazują, że w przypadku prowadzenia płukania wodą powierzchniową konieczne...

W procesie płukania filtrów pospiesznych wody można uzyskiwać oszczędności wody i redukować ryzyko utraty ziaren. Wyniki badań wskazują, że w przypadku prowadzenia płukania wodą powierzchniową konieczne jest zróżnicowanie intensywności płukania w zależności od temperatury wody, jeżeli oczekujemy tej samej wartości ekspansji latem i zimą. Brak takiego zróżnicowania może prowadzić do utraty ziaren, wody płucznej i energii zimą lub zbyt małej intensywności płukania latem, co skutkuje sklejaniem ziaren...

prof. dr hab. inż. Wojciech Dąbrowski, inż. Monika Plata Podstawy teoretyczne płukania filtrów pospiesznych wody

Podstawy teoretyczne płukania filtrów pospiesznych wody Podstawy teoretyczne płukania filtrów pospiesznych wody

W procesie płukania filtrów pospiesznych wody można uzyskiwać oszczędności wody i redukować ryzyko utraty ziaren. Dla tej samej ekspansji złoża w czasie płukania w warunkach zimowych wymagana jest bowiem...

W procesie płukania filtrów pospiesznych wody można uzyskiwać oszczędności wody i redukować ryzyko utraty ziaren. Dla tej samej ekspansji złoża w czasie płukania w warunkach zimowych wymagana jest bowiem znacznie mniejsza intensywność płukania niż w warunkach letnich.

mgr inż. Jakub Kozicki Analiza doboru żywic w rehabilitacji kanałów sanitarnych

Analiza doboru żywic w rehabilitacji kanałów sanitarnych Analiza doboru żywic w rehabilitacji kanałów sanitarnych

Coraz większym problemem dużych miast jest konieczność rehabilitacji kanałów sanitarnych. Problemem z punktu widzenia inwestora jest mocno rozwinięta infrastruktura podziemna, co często dyskwalifikuje...

Coraz większym problemem dużych miast jest konieczność rehabilitacji kanałów sanitarnych. Problemem z punktu widzenia inwestora jest mocno rozwinięta infrastruktura podziemna, co często dyskwalifikuje metody wykopowe. W zależności od stanu technicznego w kontekście zróżnicowanego toku obliczeniowego, a także warunków panujących w sieci kluczowe znaczenie ma zastosowanie odpowiedniej żywicy, zarówno pod względem mechanicznym, jak i chemicznym.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.