RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach – propozycja pierwszej normy europejskiej

Sala operacyjna musi być właściwie wentylowana i klimatyzowana

Sala operacyjna musi być właściwie wentylowana i klimatyzowana

W sierpniu 2009 r. pojawiła się od dawna oczekiwana pierwsza norma europejska dotycząca klimatyzacji i wentylacji w szpitalach. Jest to na razie wersja robocza normy, a więc z całą pewnością niektóre z zawartych w niej zapisów mogą zostać zmienione, ale warto się z nią zapoznać, by zorientować się, jakie zmiany w projektowaniu nas czekają. Zarówno dla projektantów korzystających do tej pory z krajowych wytycznych projektowania szpitali ogólnych z 1984 r., jak i dla osób opierających swoje projekty na kolejnych wersjach niemieckiej normy DIN 1946 informacje te mogą być interesujące. W artykule przedstawiono wybrane zalecenia i wymagania zamieszczone w obszernej propozycji normy europejskiej.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych Agregaty z naturalnym czynnikiem chłodniczym w sklepach spożywczych

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe....

Dla każdego klienta sklepu spożywczego najważniejsze są świeżość produktów, ich wygląd i smak. Takie kwestie jak wyposażenie sklepu, wystrój czy profesjonalizm obsługi są dla niego ważne, ale nie priorytetowe. Dlatego kwestia odpowiedniego chłodzenia jest w sklepach kluczowa, ponieważ niektóre produkty tracą przydatność do spożycia, jeśli nie są przechowywane w odpowiednio niskiej temperaturze. Do jej zapewnienia przeznaczone są między innymi agregaty wykorzystujące naturalny czynnik chłodniczy.

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii Projektowanie instalacji HVAC i wod-kan w gastronomii

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa...

Ważnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania instalacji sanitarnych w obiektach gastronomicznych, jest konieczność zapewnienia nie tylko komfortu cieplnego, ale też bezpieczeństwa pracowników i gości restauracji. Zastosowane rozwiązania wentylacyjne i grzewczo-klimatyzacyjne muszą być energooszczędne, ponieważ gastronomia potrzebuje dużych ilości energii przygotowania posiłków i wentylacji.

ARTEKON Sklejka 18 mm

Sklejka 18 mm Sklejka 18 mm

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są...

Sklejka to materiał drewnopochodny, którego arkusze powstają poprzez sklejenie kilku cienkich warstw drewna nazywanych fornirami. Arkusz najczęściej składa się z 3 lub więcej warstw forniru. Warstwy są klejone między sobą żywicami syntetycznymi. Włókna sąsiednich warstw są ułożone prostopadle do siebie.

Zakres stosowania normy

Propozycja normy europejskiej zawiera zalecenia dotyczące projektowania, budowy, klasyfikacji oraz działania systemów wentylacji i klimatyzacji obsługującej takie obszary lub pomieszczenia, jak: budynki szpitalne, szpitale „jednego dnia”, gabinety lekarskie z salami zabiegowymi, ambulatoria, gabinety chirurgiczne/zakłady opieki zdrowotnej dla pacjentów ambulatoryjnych, centra dializy, zakłady opieki dla rekonwalescentów, ośrodki rehabilitacyjne, sanatoria, domy opieki dla osób starszych i przewlekle chorych, sterylizatornie [6]. Podane w propozycji normy wymagania dotyczące projektowania wentylacji i klimatyzacji to jedynie wymagania minimalne. W konkretnym przypadku możliwe jest  zastosowanie ostrzejszych wymagań, uzgodnionych z klientem, specjalistą ds. higieny szpitalnej lub konsultantem ds. wentylacji i klimatyzacji.

Cel stosowania klimatyzacji i wentylacji

Konieczność zastosowania systemów wentylacji i klimatyzacji w obiektach służby zdrowia wynika z następujących przesłanek [6]:

  • zapewnienie wymaganej dla szpitali higieny (czystości) powietrza wewnętrznego przyczyniającej się do zmniejszenia stężenia drobnoustrojów oraz ilości cząstek w powietrzu,
  • zapewnienie komfortu cieplno-wilgotnościowego personelowi oraz pacjentom (łącznie z kontrolą zysków ciepła),
  • obniżenie zawartości w powietrzu szkodliwych, toksycznych gazów oraz drażniących zapachów,
  • kompensowanie niekorzystnych warunków zewnętrznych (np. bardzo zanieczyszczone powietrze zewnętrzne, wysoka wilgotność, duży hałas na zewnątrz budynku, silny wiatr),
  • kompensowanie niekorzystnych warunków wewnętrznych (np. zamknięte na stałe okna, pomieszczenia wewnętrzne lub głębokie, stosowanie substancji radioaktywnych).

Klasyfikacja pomieszczeń i koncepcja klimatyzacji lub wentylacji

Pomieszczenia wykorzystywane do celów medycznych zostały podzielone na klasy pomieszczeń w oparciu o wymagany niski poziom drobnoustrojów. Jednocześnie zostały dla nich określone wymagania dotyczące systemu klimatyzacji i wentylacji (tab. 1).

Klasyfikacja pomieszczeń szpitalnych

Tab.1. Klasyfikacja pomieszczeń szpitalnych oraz zalecane dla klasy pomieszczeń rozwiązanie systemu wentylacji/klimatyzacji [6]

Jest to nowa klasyfikacja, inna od znanych nam dotychczas, zarówno zamieszczonych w krajowych "Wytycznych” [7], jak i w zagranicznych wymaganiach, np. powszechnie stosowanych w Europie wytycznych szwajcarskich zamieszczonych w dokumencie SKI Guideline Band 35 z 1987 r. [1]. Nowa jest nie tylko nomenklatura, lecz także podział na więcej klas (licząc wraz z podklasami) czystości powietrza, niż stosuje się obecnie, oraz przypisanie do poszczególnych klas sposobu wykonania systemu klimatyzacji lub wentylacji.

Pomieszczenia i obszary zakwalifikowane do klasy H1, H2 i H3 muszą być zawsze wyposażone w system wentylacji mechanicznej. Pomieszczenia i obszary klasy H4 mogą być wyposażone jedynie w system wentylacji mechanicznej, jeżeli zastosowano się do zamieszczonych w normie wymagań dotyczących higieny (punkt 5.1 normy), wymagane jest wyrównanie bilansu strumieni powietrza lub jeśli nie jest możliwe zastosowanie wentylacji naturalnej.

Klasyfikacja powietrza pomieszczeń

Tab. 2. Klasyfikacja powietrza pomieszczeń wraz z wymaganiami higienicznymi [6]

tab. 2  zamieszczono rozszerzoną charakterystykę klas czystości powietrza wraz z przykładowymi pomieszczeniami. Przez chronioną strefę operacyjną (zwaną także obszarem chronionym) rozumie się strefę stanowiska operacyjnego lub zabiegowego i miejsce pracy zespołu operacyjnego w jałowej odzieży medycznej, obszar przeznaczony na pokrycia sterylne (prześcieradła i chusty chirurgiczne) oraz stół na sterylne narzędzia i materiały. Wielkość obszaru chronionego zależeć będzie od rodzaju przeprowadzanej operacji. Na podstawie zdobytej w praktyce wiedzy stwierdzono w [2], że powierzchnia obszaru chronionego powinna wynosić 3×3 m. Uzyskuje się ją, stosując strop laminarny o wymiarach 3,2×3,2 m.

Parametry powietrza

W propozycji normy bardzo szczegółowo przedstawiano wymagania dotyczące parametrów powietrza w różnych pomieszczeniach szpitalnych (tab. 3 i tab. 4).

Charakterystyka systemu klimatyzacji

Tabela 3. Charakterystyka systemu klimatyzacji dla pomieszczeń klasy H1 i H2 według propozycji normy europejskiej [6]

Wartości zawartości wilgoci w powietrzu zamieszczone w tabeli 3 są minimalnymi wartościami zalecanymi w okresie grzewczym i maksymalnymi wartościami w okresie chłodzenia powietrza. W przypadku wysokiej zawartości wilgotności w powietrzu zewnętrznym podane maksymalne wartości zawartości wilgoci mogą zostać przekroczone przez kilka dni w ciągu roku. Jeżeli wymagane jest zapewnienie stałego zakresu zawartości wilgoci, może być to osiągnięte przez odpowiednie rozwiązanie instalacji.

Charakterystyka systemu klimatyzacji

Tabela 4. Charakterystyka systemu klimatyzacji dla pomieszczeń klasy H3 według propozycji normy europejskiej [6]

Filtracja powietrza

Oczyszczanie powietrza dopływającego do pomieszczeń o wysokich wymaganiach w zakresie zapewnienia czystości mikrobiologicznej i pyłowej, a także filtrowanie powietrza usuwanego na zewnątrz budynku (ze względu na znajdujące się w nim drobnoustroje, powszechnie obecne w powietrznym środowisku szpitalnym) to zagadnienia niezwykle istotne w obiektach służby zdrowia.

W celu zapewnienia wymaganych niskich stężeń zanieczyszczeń w powietrzu nawiewanym nie wystarczy tak jak w przypadku klimatyzacji i wentylacji w obiektach typowych, poprzestać na jednym lub dwóch stopniach filtracji, o niskich i średnich wartościach jej skuteczności. Dlatego też w propozycji normy europejskiej [6] zamieszczono wymagania dotyczące wielostopniowej filtracji z filtrem klasy HEPA jako filtrem końcowym umieszczonym w nawiewniku powietrza w salach zakwalifikowanych do najwyższych klas czystości pomieszczeń, czyli H1 i H2.

W instalacjach nawiewnych dostarczających powietrze do pomieszczeń klasy H1 i H2 zaleca się trzystopniową filtrację powietrza nawiewanego oraz jednostopniową filtrację powietrza wywiewanego. Natomiast w przypadku pomieszczeń zaliczanych do klas H3 oraz H4 wymagany jest dwustopniowy układ filtrów powietrza w części nawiewnej instalacji i jeden filtr powietrza w części wywiewnej.

Proponuje się zastosowanie następujących klas filtrów powietrza w nawiewnej części instalacji (nazewnictwo zgodne z normami PN-EN 779:2005 [4] oraz PN-EN 1822-1:2009 [3]):

  • 1. stopień filtracji: filtr klasy F7,
  • 2. stopień filtracji: filtr klasy F9,
  • 3. stopień filtracji: filtr klasy H13 dla cząstek zawieszonych w powietrzu.

W przypadku 1. stopnia filtracji należy przewidzieć filtr klasy co najmniej F5, jednak jeśli jest to możliwe, powinien zostać zastosowany filtr klasy F7. Ze względów higienicznych zaleca się stosować filtr wyższej klasy niż podanej jako minimalna.

W instalacji wywiewnej usuwającej powietrze z pomieszczeń o klasie czystości od H1 do H3 może być dodatkowo niezbędne zainstalowanie filtra cząstek zawieszonych i/lub filtra adsorbującego substancje gazowe. Jeżeli z powodów technicznych (np. ochrona wymiennika do odzy- skiwania ciepła) wymagana jest filtracja powietrza usuwanego, zastosowany filtr musi być klasy co najmniej F5.

Wymagania krajowe dotyczące instalowania filtrów powietrza w centrali klimatyzacyjnej w celu ochrony urządzeń uzdatniających powietrze przed zanieczyszczeniem są zamieszczone w rozporządzeniu o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich otoczenie (Dział IV, Rozdział VI, § 154, ust. 6) [5]. Stwierdza się w nim: „Urządzenia wentylacji mechanicznej i klimatyzacji powinny być zabezpieczone przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu zewnętrznym, a w szczególnych przypadkach w powietrzu obiegowym (recyrkulacyjnym), za pomocą filtrów: 1) nagrzewnice, chłodnice i urządzenia do odzyskiwania ciepła – co najmniej klasy G4, 2) nawilżacze – co najmniej klasy F6, określonych w Polskiej Normie dotyczącej klasyfikacji filtrów powietrza”.

A zatem, porównując wymagania krajowe i wymagania przedstawione w propozycji normy [6], należy zwrócić uwagę na nieco ostrzejsze wymagania normy dotyczące doboru filtra chroniącego wymienniki do odzyskiwania ciepła (co najmniej filtr klasy F5, a nie klasy G4).

Zgodnie z propozycją normy w przypadku zastosowania filtrów wykonanych z materiału o właściwościach antybakteryjnych ich skuteczność musi być udowodniona. Podczas zabiegów operacyjnych żadne szkodliwe substancje nie mogą być wydzielane z materiałów filtracyjnych i uwalniane do systemu klimatyzacji.

Filtr 1. stopnia filtracji powinien być zainstalowany wewnątrz centrali klimatyzacyjnej (lub wentylacyjnej), w pobliżu wlotu powietrza zewnętrznego. Już na etapie projektowania systemu klimatyzacji/wentylacji należy zwrócić uwagę, aby temperatura powietrza przepływającego przez filtr wstępny nie była niższa od temperatury punktu rosy, szczególnie w przypadku przerw w pracy systemu.

Wilgotność względna powietrza w pobliżu filtra wyższa od 90% może spowodować problemy, nawet jeśli występuje przez krótki czas. Jeżeli, ze względu na lokalizację obiektu (np. obszary o często występującej mgle, obszary o częstych i długotrwałych okresach występowania opadów atmosferycznych lub montaż filtra za nawilżaczem powietrza) lub długotrwałe występowanie powietrza o wysokiej wartości wilgotności względnej albo dopływu wilgoci wraz z powietrzem zewnętrznym na filtr powietrza, lub tłumik hałasu, prawdopodobny jest napływ na filtr powietrza o bardzo wysokiej wartości wilgotności względnej, należy przewidzieć odpowiednie rozwiązania techniczne w celu przeciwdziałania rozwojowi drobnoustrojów w zawilgoconym materiale filtracyjnym lub tłumiącym. Jednym z rozwiązań może być zastosowanie ogrzewania wstępnego powietrza, tak aby uzyskać przyrost temperatury powietrza o około 3 stopnie Kelvina.

Filtr 2. stopnia powinien być ostatnim urządzeniem znajdującym się w centrali klimatyzacyjnej (lub wentylacyjnej), czyli powinien zostać zainstalowany po stronie tłocznej za ostatnim urządzeniem w centrali w strumieniu powietrza nawiewanego.

Chłodnice powietrza, które poza chłodzeniem realizują także proces osuszania powietrza (tzw. pracujące na mokro), oraz nawilżacze powietrza powinny być tak zamontowane, aby nie dopuścić do dopływu wilgoci do filtra. Jeżeli chłodnica powietrza pracująca na mokro lub wentylator z napędem pasowym klinowym są zainstalowane poza centralą, tuż za nimi niezbędny jest filtr klasy F9.

W przypadku pomieszczeń klasy H1 filtr 3. stopnia powinien być zainstalowany po stronie tłocznej w przewodzie nawiewnym, bardzo blisko wlotu powietrza do pomieszczenia (w odległości mniejszej niż 500 mm). Zainstalowanie go w dalszej odległości lub montaż wewnątrz centrali klimatyzacyjnej jest dopuszczalne jedynie w specjalnych sytuacjach (niezbędna jest opinia specjalisty ds. higieny szpitalnej). W zasadzie jedynie filtr powietrza testowany zgodnie z metodyką podaną w normie EN 1822 (norma polska: PN-EN 1822-1:2009 [3]) może być stosowany jako filtr cząstek zawieszonych w powietrzu. Jego materiał filtracyjny musi być hydrofobowy. Nie wolno instalować za filtrem 3. stopnia ani przewodów elastycznych, ani takich urządzeń jak tłumik hałasu czy przepustnice (lub podobnych elementów wyposażenia instalacji). W propozycji normy zdecydowanie stwierdzono, że w szczególności nie jest dozwolone stosowanie elektrostatycznych filtrów powietrza.

Zalecenia dotyczące stropu laminarnego

W propozycji normy zamieszczono następujące informacje o parametrach pracy i wykonaniu nawiewnych stropów laminarnych:

  • podczas zabiegów operacyjnych przez strop nawiewny musi dopływać powietrze o temperaturze niższej niż temperatura powietrza w pomieszczeniu,
  • zainstalowanie chłodnicy powietrza w przestrzeni stropu laminarnego jest możliwe jedynie wtedy, gdy nigdy nie wystąpi kondensacja pary wodnej,
  • obudowa stropu powinna być wykonana z materiałów zapewniających bezpieczeństwo ze względu na wysokie wymagania dotyczące higieny, odpornych na środki dezynfekujące, w sposób zapewniający wymaganą szczelność,
  • rozdzielacz strug powietrza (ang. laminizer) powinien być wykonany w sposób umożliwiający jego łatwe zdemontowanie,
  • maksymalna różnica pomiędzy temperaturą powietrza w pomieszczeniu a temperaturą powietrza nawiewanego nie powinna przekraczać 3 K,
  •  jako filtr końcowy powinien być zastosowany filtr cząstek zawieszonych klasy co najmniej H13, zgodnie z klasyfikacją zamieszczoną w normie EN 1822 [3],
  • maksymalna prędkość powietrza nawiewanego powinna wynosić 0,45 m/s (pomiar prędkości w odległości 0,3 m poniżej stropu laminarnego), średnia prędkość – co najmniej 0,25 m/s, minimalna wartość prędkości uzyskana w pojedynczych pomiarach – 0,23 m/s,
  • wartość intensywności turbulencji powietrza powinna być niższa od 20% (co odpowiada niskoturbulentnemu wypływowi nawiewanego powietrza ze stropu laminarnego),
  • należy zminimalizować możliwość powstania zakłóceń przepływu strumienia laminarnego (niskoturbulentnego), np. przez zastosowanie lamp operacyjnych o obudowie zapewniającej dobre warunki przepływu powietrza, mosty anestezyjne o zmniejszonych wymiarach,
  • w celu uniknięcia indukcji powietrza z otoczenia zaleca się wyposażyć strop laminarny w boczne osłony, zawieszone na brzegach wokół stropu,
  • powinny zostać przewidziane łatwo dostępne z pomieszczenia króćce przyłączeniowe umożliwiające przeprowadzenie testu filtra wysokoskutecznego z wykorzystaniem aerozolu (np. DEHS, czyli aerozolu oleju syntetycznego – estru bis (2-ethyloheksylu) kwasu sebacynowego), zgodnie z wymaganiami przedstawionymi w normie EN 1822-1 [3].

Testy mikrobiologiczne powietrza

W celu określenia stężenia drobnoustrojów w powietrzu w warunkach normalnego wykorzystania sal operacyjnych powinno się przeprowadzać krótkotrwałe testy mikrobiologiczne z wykorzystaniem płytek sedymentacyjnych Petriego. Ta metoda jest najprostszą drogą do sprawdzenia, czy system klimatyzacji, a także zespół operacyjny pracują zgodnie z zaleceniami określonymi ze względu na wymagane warunki higieniczne [6]. Testy przeprowadza się w trakcie pięciu następujących po sobie zabiegów operacyjnych, z których każdy trwa ≥45 minut (licząc czas od otwarcia rany operacyjnej do jej zaszycia) w przypadku sal operacyjnych klasy H1a oraz H1b i trwających ≥10 minut w przypadku sal o klasie H1c.

Stosuje się typowe płytki sedymentacyjne o średnicy ≥80 mm, z pożywką agarową Caso (agar z tryptonem sojowym). Płytki ustawiane są na wysokości 1,2 metra w określonych w normie lokalizacjach, m.in. na stoliku narzędziowym lub na innych stołach oraz w innych miejscach opisanych w normie, np. na stanowisku pracy chirurgów. Następnie odsłania się je. Po zakończeniu testów zakryte płatki zawozi się do laboratorium, gdzie są inkubowane przez 48 godzin w temperaturze 36°C ±1. Wynik określenia ilości drobnoustrojów w powietrzu odnosi się do powierzchni 50 cm2 oraz czasu pobierania próbki 60 minut [6]. Zdefiniowano następujące dopuszczalne stężenie ilościowe drobnoustrojów w powietrzu w zależności od klasy czystości pomieszczenia [6]:

  • dla pomieszczenia klasy H1a i H1b – średnia liczebność właściwa kolonii ≤1 jtk/(50 cm2×60 minut),
  •  dla pomieszczenia klasy H1c – średnia liczebność właściwa kolonii ≤5 jtk/(50 cm2×60 minut),
    gdzie:
    jtk – jednostki tworzące kolonie (CFU – colony forming unit), termin równoważny z wcześniej stosowanym określeniem – liczebność komórek (kolonii) mikroorganizmów.

Przedstawione w propozycji normy europejskiej [6] dopuszczalne ilości drobnoustrojów w powietrzu są takie same jak w najnowszej propozycji normy niemieckiej DIN 1942-1:2008 [2]. W przypadku uzyskania wyniku mieszczącego się w zalecanych granicach uznaje się, że system klimatyzacji pracuje efektywnie i zachowane są wymagania higieniczne.

Jeśli ilość kolonii drobnoustrojów przekracza dopuszczalne wartości, wymagane jest przeprowadzenie analizy przyczyn uzyskania takich wyników. Działanie systemu klimatyzacji należy uznać za niesatysfakcjonujące, gdy przedstawione powyżej dopuszczalne ilości kolonii drobnoustrojów zostały przekroczone podczas każdej z pięciu operacji (przy założeniu, że liczba osób i ich aktywność fizyczna były takie same podczas każdej z operacji).

Efekt ochronny

Określenie efektu ochronnego dla pomieszczenia jest sposobem oceny pracy systemu klimatyzacji w salach operacyjnych. Autorzy omawianej propozycji normy [6] zdecydowali, że metodę oceny efektu ochronnego stosuje się tylko dla pomieszczeń klasy H1a.

Podczas oceny efektu ochronnego określa się ilościowe stężenie cząstek w obszarze chronionym. Do kontrolowanego obszaru doprowadza się pył (aerozol) testowy o znanym stężeniu, zwanym referencyjnym stężeniem cząstek, stałym podczas całego pomiaru, zawierającym cząstki o wielkości odpowiadającej cząstkom najbardziej przenikającym przez zastosowany w nawiewniku filtr powietrza.

Test przeprowadza się dwuetapowo:

  • I etap – wykazanie, że obszar chroniony jest dostatecznie zabezpieczony przed wpływem otoczenia (ochrona przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z otoczenia zewnętrznego),
  • II etap – sprawdzenie możliwego efektu zanieczyszczenia powietrza cząstkami unoszącymi się z podłogi, czyli wykazanie, że obszar chroniony jest dostatecznie zabezpieczony przed wpływem zanieczyszczeń pochodzących z wnętrza tego obszaru.

Dla każdego z etapów testu zalecane jest inne rozstawienie wytwornic aerozolu. Dla sal operacyjnych klasy H1a otrzymane wyniki stopnia ochrony SG powinny wynosić przynajmniej 4,0 (bez lamp operacyjnych) lub 2,0 (z lampami operacyjnymi).

Przedstawiona metodyka oceny stopnia ochrony pomieszczenia przed zanieczyszczeniem jest identyczna jak metoda zamieszczona w propozycji normy niemieckiej DIN 1942-1:2008 [2]. Różnicę stanowi ograniczenie jej stosowania do sal operacyjnych o najwyższych wymaganiach dotyczących czystości powietrza.

Podsumowanie

  • W propozycji normy europejskiej dotyczącej szpitali i innych obiektów służby zdrowia przedstawiona jest nowa klasyfikacja pomieszczeń ze względu na wymaganą czystość powietrza, zwana klasyfikacją powietrza w pomieszczeniach (w normie stosowana jest zamiennie nazwa – klasyfikacja pomieszczeń).
  • Klasyfikacja pomieszczeń szpitalnych ze względu na czystość powietrza wynikającą z wymagań higienicznych jest odniesiona do rozwiązania klimatyzacji lub wentylacji, gwarantującego uzyskanie wymaganych stężeń drobnoustrojów i zanieczyszczeń stałych w powietrzu w danym pomieszczeniu, a nie do ilościowych wymagań dotyczących dopuszczalnej ilości drobnoustrojów (lub ilości cząstek stałych) w powietrzu.
  • W propozycji normy podano szczegółowe zalecanie dotyczące parametrów powietrza w pomieszczeniach  różnym przeznaczeniu, począwszy od sal operacyjnych o najwyższych wymaganiach dotyczących czystości powietrza, skończywszy na szatniach dla osób odwiedzających pacjentów. Uwagę zwraca sposób określenia poziomu wilgoci w pomieszczeniach: zamiast powszechnie stosowanej w Polsce wilgotności względnej powietrza w tabelach znajdują się wartości wilgotności bezwzględnej powietrza (czyli zawartość wilgoci podawana w gramach wilgoci znajdujących się w 1 kg suchego powietrza).
  • Metodą oceny pracy klimatyzacji w salach operacyjnych najwyższej klasy jest przeprowadzenie testu służącego do wyznaczenia efektu ochronnego i podania stopnia ochrony pomieszczenia. Dla sal operacyjnych klasy H1a otrzymane wyniki stopnia ochrony SG powinny wynosić przynajmniej 4,0 (bez lamp operacyjnych) lub 2,0 (z lampami operacyjnymi).
  • Po pojawieniu się pierwszej propozycji normy europejskiej dotyczącej instalacji wentylacji i klimatyzacji w szpitalach, w dobie ujednolicania norm i prawa w krajach członkowskich Unii Europejskiej, problemem pojawiającym się w przypadku szpitali w Polsce stanie się fakt, że pomimo wyposażenia sal operacyjnych i innych pomieszczeń w system klimatyzacji lub wentylacji (w zależności od wymagań zdefiniowanych dla konkretnych pomieszczeń), najprawdopodobniej nie w każdym przypadku ich poziom będzie odpowiadał wymaganiom normatywnym UE.

Literatura

  1. Brunner A., Current hospital guidelines in Switzerland and in Germany, http://www.bht.ch/de/pdf/referate/060511- Oslo_Hospital_BHT_eng2.pdf.
  2. DIN 1946-4: 2008 Ventilation and air conditioning – Part 4: Ventilation in hospital.
  3. PN-EN 1822-1:2009 Wysokoskuteczne filtry powietrza (EPA, HEPA, ULPA). Część 1: Klasyfikacja, badanie parametrów, znakowanie (ang.)
  4. PN-EN 779:2005 Przeciwpyłowe filtry powietrza do wentylacji ogólnej. Określanie parametrów filtracyjnych.
  5. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75, poz. 690).
  6. Ventilation for hospitals, pr EN working draft, CEN/TC 156, lipiec 2009 r.
  7. Wytyczne projektowania szpitali ogólnych. Instalacje sanitarne. Zeszyt 5: Wentylacja i Klimatyzacja, oprac. Biura Studiów i Projektów Służby Zdrowia, Warszawa 1984.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

mgr inż. Demis Pandelidis Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego – założenia

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy...

W dobie kryzysu gospodarczego i wzrastających cen surowców duży nacisk kładzie się na obniżanie energochłonności systemów HVAC. Jednymi z najmniej korzystnych ekonomicznie urządzeń są konwencjonalne układy chłodnicze w instalacjach wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, dlatego coraz częściej stosuje się rozwiązania wykorzystujące energię odnawialną. Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne tego typu systemów. Jedną z możliwości, atrakcyjną zarówno inwestycyjnie, jak i eksploatacyjnie, jest wykorzystanie...

dr inż. Mariusz Adamski, mgr inż. Justyna Siergiejuk Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej Pomiary stężenia CO2 w pomieszczeniu mieszkalnym w zabudowie jednorodzinnej

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy...

Dwutlenek węgla uważany jest za gaz nietoksyczny. Jednak zbyt duże jego stężenie w pomieszczeniach może powodować dyskomfort i złe samopoczucie ich użytkowników. Ponieważ znaczną część swojego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych (ok. 80–90% czasu [1]), tak ważne jest, by zapewnić w nich odpowiednią jakość powietrza, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego stężenia CO2.

dr inż. Michał Piasecki Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków Środowiskowe, socjalne i ekonomiczne aspekty zintegrowanego projektowania budynków

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl...

Sektor budownictwa ma jeden z największych udziałów w emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Opracowane zostały zatem wymagania, które dotyczą procesu projektowania obiektu, uwzględniając przy tym cały cykl jego funkcjonowania.

mgr inż. Katarzyna Knap-Miśniakiewicz Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania Projektowanie BIM – przegląd oprogramowania

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

Coraz szersze możliwości wykorzystania technologii 3D w projektowaniu instalacji sanitarnych pozwalają porównać programy dostępne obecnie na polskim i zagranicznych rynkach.

mgr inż. Zuzanna Babicz, mgr inż. Ewa Żołnierska, dr inż. Jerzy Sowa Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych Badania mikroklimatu sal do intensywnych ćwiczeń rekreacyjnych

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy...

Brakuje przepisów i wytycznych dotyczących komfortu cieplnego oraz jakości powietrza w pomieszczeniach sportowo-rekreacyjnych. Badania wskazują, że aby zapewnić w tych pomieszczeniach ciągły komfort, należy zaprojektować system wentylacji i klimatyzacji, który podoła dużej dynamice zmian środowiska wewnętrznego i uwzględni zyski ciepła i wilgoci oraz emisję biozanieczyszczeń generowanych przez użytkowników.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Radosław Górzeński Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia...

W artykule opisano wyniki dwumiesięcznych pomiarów parametrów pracy urządzenia do bezpośredniego chłodzenia wyparnego (adiabatycznego, ewaporacyjnego) budynku. Na podstawie tych wyników wykonano obliczenia dla typowych letnich parametrów klimatycznych w kilku miastach Polski.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca? Klimatyzacja pokoi hotelowych – czy system VAV się opłaca?

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi...

Zastosowanie systemu ze zmiennym strumieniem powietrza wentylującego generuje większe nakłady inwestycyjne, m.in. związane z automatyczną regulacją. Jednak w obiektach hotelowych, w których większość pokoi nie jest wynajmowana, umożliwi on redukcję kosztów eksploatacji i krótki okres zwrotu dodatkowych wydatków inwestycyjnych w porównaniu do instalacji ze stałym strumieniem powietrza.

mgr inż. Piotr Miecznikowski Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM Zintegrowany proces planowania, projektowania i realizacji inwestycji z wykorzystaniem BIM

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają...

Jak przekonać inwestora i wykonawcę, że warto stosować technologię BIM?Realizacja większości inwestycji budowlanych przekracza planowany budżet lub harmonogram, a często obydwa te plany. Spory trafiają przed sądy, a informacje o wysokich roszczeniach stron codziennie zapełniają nagłówki prasowe. Głównym źródłem tych problemów jest oddzielanie etapu projektowania od etapu realizacji inwestycji oraz sztywny podział ról, którego wynikiem jest brak rzeczywistej współpracy.

mgr inż. Nikola Szeszycka, dr inż. Maria Kostka Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych Energia gruntu w klimatyzacji obiektów hotelowych

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich...

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu ze zmiennym strumieniem powietrza oraz z gruntowym wymiennikiem ciepła można znacząco zredukować koszty pracy instalacji klimatyzacji w obiektach hotelowych o wysokich wymaganiach dotyczących parametrów powietrza wewnętrznego. Przed wyborem rozwiązania warto przeanalizować różne warianty instalacji i ich wpływ na koszty eksploatacyjne.

dr inż. Michał Piasecki Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego Zrównoważone budownictwo - proces projektowania zintegrowanego

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia...

Projektowanie zintegrowane to metoda, która zakłada, że ​​projekt budynku jako całość wymaga zaangażowania wszystkich zainteresowanych stron – członków zespołu projektowego i przyszłych użytkowników. Założenia dotyczące właściwości technicznych i środowiskowych budynku uwzględniane są już w pierwszych etapach procesu projektowania, dzięki czemu łatwiej i efektywniej mogą zostać wprowadzone do dokumentacji.

dr inż. Kazimierz Wojtas Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów Wybrane aspekty zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków według nowych przepisów

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków,...

Ocena energetyczna budynku jest obecnie jednym z głównych narzędzi służących do zwiększania świadomości energetycznej społeczeństwa oraz wywierania nacisku zarówno na inwestorów, jak i użytkowników budynków, tak aby w przyszłości powszechnie powstawały budynki energooszczędne i okołozeroenergetyczne. W przypadku obiektów klimatyzowanych jednym z ważnych elementów oceny energetycznej jest wyliczenie rocznego (sezonowego) zapotrzebowania na energię do chłodzenia.

mgr inż. Demis Pandelidis, prof. dr hab. inż. Sergey Anisimov Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej Analiza konstrukcji wymienników wyparnych na przykładzie wymiennika krzyżowego: wyniki symulacji numerycznej

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej...

Z racji rosnącego zainteresowania techniką pośredniego chłodzenia wyparnego niezbędna stała się analiza poszczególnych elementów konstrukcji wyparnych wymienników ciepła w celu osiągnięcia maksymalnej efektywności chłodniczej.

Piotr Tarnawski Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura Analiza CFD sprawności systemów rozdziału powietrza dla biura

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający...

W artykule przedstawiono wyniki analizy CFD (Computational Fluid Dynamics) jakości i sprawności wymiany powietrza dla pomieszczenia biurowego użytkowanego przez 12 osób. Analizowano system wyporowy, mieszający i strefowy (strumieniowy).

Jerzy Kosieradzki Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Klimatyzacja nowoczesnych szpitali Klimatyzacja nowoczesnych szpitali

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz...

Wraz ze zmianami w służbie zdrowia rośnie zainteresowanie budową nowoczesnych szpitali. Oferują one nie tylko nowoczesny sprzęt i urządzenia medyczne, ale także bezpieczeństwo i komfort pracownikom oraz pacjentom – na salach operacyjnych i w każdym innym pomieszczeniu.

dr inż. Szymon Firląg, mgr inż. Artur Miszczuk Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje Szczelność powietrzna budynków energooszczędnych a instalacje

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła...

Osiągnięcie standardu budynku energooszczędnego jest często niemożliwe z uwagi na małą szczelność powietrzną obudowy obiektu. Zastosowanie mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w znacznym stopniu ogranicza straty ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego. Dużo większego znaczenia nabierają wtedy straty ciepła spowodowane przez infiltrację.

dr inż. Dorota Brzezińska LPG w garażach podziemnych

LPG w garażach podziemnych LPG w garażach podziemnych

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone...

W Polsce blisko 10% samochodów napędzanych jest gazem LPG, czyli około 2 mln pojazdów. Obowiązujące przepisy [1] wymagają, by garaże podziemne, do których dopuszcza się wjazd samochodów z LPG, wyposażone były w system detekcji tego gazu i samoczynnie uruchamianą wentylację.

dr inż. Michał Szymański, dr inż. Radosław Górzeński, dr inż. Kamil Szkarłat Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie Instalacje HVAC laboratoriów chemicznych - projektowanie

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy...

Głównym celem stosowania wentylacji w pomieszczeniach laboratoriów chemicznych jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza. W pierwszej kolejności należy się skupić na przeznaczeniu i sposobie użytkowania laboratorium oraz możliwościach hermetyzacji procesów.

mgr inż. Jacek Janota-Bzowski Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych Klasyczne projektowanie a modelowanie budynku. Rozpoczęcie prac projektowych

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana...

Coraz częściej w publikacjach pojawia się zagadnienie zintegrowanego projektowania budynków. W większości z nich sygnalizowane są niewątpliwe korzyści ze stosowania tej metody. Na pierwszym miejscu wymieniana jest, wynikająca ze specyfiki projektowania w formie przestrzennej (3D), eliminacja kolizji. Inne zalety to poprawa organizacji, skrócenie czasu realizacji i wynikające z tego obniżenie kosztów inwestycji oraz istotne dla użytkownika udogodnienia.

dr inż. Andrzej Górka, dr inż. Filip Pawlak Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza Zastosowanie termografii do określania zasięgu strumienia powietrza

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych....

Kiedy konieczne jest określenie rozkładu prędkości lub zasięgu strumienia powietrza nawiewanego w eksploatowanych układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, najprostsze jest zastosowanie metod pomiarowych. W praktyce inżynierskiej stosuje się najczęściej pomiary prędkości przepływu powietrza za pomocą anemometrów, skuteczna jest też termograficzna metoda pomiaru zasięgu strumienia powietrza.

Marcin Gasiński Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W) Określanie średniego strumienia powietrza wentylacyjnego na potrzeby obliczania wskaźnika EP(H+W)

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Zmiany do rozporządzenia o warunkach technicznych, które weszły w życia 1 stycznia 2014 r., umożliwiły częściowe wdrożenie wymagań dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Redakcja RI Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Klimatyzacja - informacje dla projektanta Klimatyzacja - informacje dla projektanta

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić...

Projektowanie instalacji wentylacji i klimatyzacji w budynku tak aby zapewnić zarówno komfort i przy okazji aby zgadzało się to z wizją finansową inwestora jest bardzo trudne. Dodatkowo należy spełnić wymagania zapotrzebowania na energię, zatem system musi być energooszczędny. Klika zebranych aspektów związanych z projektowaniem instalacji wentylacji i klimatyzacji zamieszczono poniżej.

mgr inż. Katarzyna Rybka Sposoby obniżania zysków ciepła

Sposoby obniżania zysków ciepła Sposoby obniżania zysków ciepła

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz...

Projektowanie wentylacji i klimatyzacji w budynkach jest na ogół jednym z najtrudniejszych zadań w pracy projektanta. Kiedy już wszystkie zyski ciepła zostaną policzone i dobrane elementy nawiewne wraz z kanałami i oporami przepływu, okazuje się, że dla zapewnienia komfortu użytkownikom pomieszczeń trzeba poszukać innowacyjnych rozwiązań.

Jerzy Kosieradzki Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce Modernizacja klimatyzacji biblioteki w praktyce

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem...

Gdy projektant klimatyzacji staje przed zadaniem wykonania projektu instalacji klimatyzacyjnej w modernizowanym budynku, wie, że powinien jak najszybciej skontaktować się z architektem i użytkownikiem obiektu. Im szybciej to zrobi, tym mniej kłopotów będzie miał później, a że problemy będą, to pewne – taka już specyfika modernizacji budynków. Wyobrażenia architekta są nierzadko rozbieżne z możliwościami realizacyjnymi i nie zawsze możliwy jest kompromis.

Kazimierz Zakrzewski Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie Rury z miedzi i stopów miedzi stosowane w chłodnictwie

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu...

Miedź to naturalny materiał o doskonałych własnościach fizycznych. Miedź jest trwała, niezawodna, odporna na wysokie i niskie temperatury oraz korozję. Jest w 100% antydyfuzyjna dla gazów. Dzięki temu instalacje z miedzi i jej stopów są szeroko stosowane w klimatyzacji i chłodnictwie.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.