RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Układy hydrauliczne w klimatyzacji – stały czy zmienny przepływ?

Powietrze, Rys. redakcja RI

Powietrze, Rys. redakcja RI

Autor zawarł w artykule spostrzeżenia dotyczące systemów stało- i zmiennoprzepływowych i poddał ocenie opinię, że wszystkie systemy zmiennoprzepływowe będą przynosić oszczędności energetyczne.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Energooszczędny i inteligentny system klimatyzacji w ratuszu Warszawa-Ursynów

Energooszczędny i inteligentny system klimatyzacji w ratuszu Warszawa-Ursynów Energooszczędny i inteligentny system klimatyzacji w ratuszu Warszawa-Ursynów

Efektem rozbudowy i modernizacji ursynowskiego ratusza jest montaż nowoczesnego i efektywnego energetycznie systemu klimatyzacji, który zapewnia komfortową i cichą pracę. Zastosowany system VRF firmy Panasonic...

Efektem rozbudowy i modernizacji ursynowskiego ratusza jest montaż nowoczesnego i efektywnego energetycznie systemu klimatyzacji, który zapewnia komfortową i cichą pracę. Zastosowany system VRF firmy Panasonic spełnił wszystkie wymagania inwestora dotyczące energooszczędności, wysokiej wydajności, elastyczności działania i efektywności. Składająca się z 250 pomieszczeń siedziba Urzędu Dzielnicy Warszawa-Ursynów to obecnie największy budynek w Polsce, w którym zainstalowano nowoczesny system VRF.

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

LG ELECTRONICS POLSKA SP. Z O.O Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022

Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022 Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022

W roku 2022 firma LG Electronics przygotowała dla swoich Klientów wiele nowości w segmencie klimatyzatorów pokojowych typu RAC. Niemal wszystkie ich modele zostały odświeżone o dodatkowe funkcjonalności....

W roku 2022 firma LG Electronics przygotowała dla swoich Klientów wiele nowości w segmencie klimatyzatorów pokojowych typu RAC. Niemal wszystkie ich modele zostały odświeżone o dodatkowe funkcjonalności. Pojawiły się także nowe urządzenia, takie jak jednostka Artcool Beige – w stylowym, beżowym kolorze.

W artykule:

  • Uproszczony podział instalacji hydraulicznych
  • Efektywność energetyczna systemu agregat chłodniczy – układ pompowy
  • Wpływ zmiennego obciążenia chłodniczego na pracę instalacji hydraulicznej stałoprzepływowej i mieszanej
  • Wpływ zmiennego obciążenia systemu na pracę instalacji zmiennoprzepływowej
  • Wybór optymalnego układu hydraulicznego
  • Podsumowanie
System stałoprzepływowy

Rys. 1. System stałoprzepływowy: obciążenie 100%, po lewej regulacja agregatu od temperatury cieczy na zasilaniu, po prawej od temperatury powrotu cieczy z instalacji; rys. archiwum autora (B. Adamski)

Uproszczony podział instalacji hydraulicznych

Na potrzeby artykułu można dokonać podziału instalacji hydraulicznych pomiędzy źródłem chłodu a odbiornikami chłodu na:

  • systemy stałoprzepływowe,
  • systemy zmiennoprzepływowe,
  • systemy mieszane.

Systemy stałoprzepływowe to systemy, w których przykładowo źródłem chłodu jest agregat chłodniczy, a przepływ wody w instalacji zapewnia pompa pracująca ze stałą prędkością obrotową. Pompa stałego wydatku może być częścią modułu hydraulicznego agregatu chłodniczego, może też być umieszczona poza obrysem agregatu chłodniczego i sterowana np. z układu automatyki agregatu.

System stałoprzepływowy

Rys. 2. System stałoprzepływowy: obciążenie 75%, po lewej regulacja agregatu od temperatury cieczy na zasilaniu, po prawej od powrotu; rys. archiwum autora (B. Adamski)

Odbiorniki chłodu są wyposażone w zawory regulacyjne trójdrogowe, które w zależności od zapotrzebowania na moc chłodniczą kierują przepływ cieczy raz na wymiennik chłodzenia, raz na obejście wymiennika, zapewniając niezależnie od położenia zaworu stały przepływ w instalacji hydraulicznej. Jest to najprostszy, najczęściej stosowany układ hydrauliczny.

Systemy zmiennoprzepływowe to takie, które mają pompę zmiennego wydatku wpiętą bezpośrednio do instalacji łączącej agregat i odbiornik chłodu. Odbiorniki chłodu wyposażone są w elementy regulacyjne w postaci zaworów dwudrogowych (przelotowych) – zmiana stopnia otwarcia zaworu powoduje zmianę przepływu w instalacji hydraulicznej.

Systemy takie podlegają ograniczeniom związanym z utrzymaniem minimalnego przepływu agregatu chłodniczego przez parowacz.

System stałoprzepływowy

Rys. 3. System stałoprzepływowy: obciążenie 50%, po lewej regulacja agregatu od temperatury cieczy na zasilaniu, po prawej od powrotu; rys. archiwum autora (B. Adamski)

Systemy mieszane to systemy, w których występuje odseparowanie źródła chłodu od odbiorników chłodu. Takim elementem separującym może być zbiornik buforowy w układzie sprzęgła hydraulicznego, jak też wymiennik pośredniczący czy też przewód obejściowy.

Najpopularniejszy jest układ, w którym w obiegu agregatu pracuje pompa stałego wydatku, a w obiegu odbiorników chłodu pompa zmiennego wydatku. Zmiana przepływu w obiegu odbiorników chłodu nie jest obarczona ograniczeniem przepływu cieczy w obiegu agregatu chłodniczego z uwagi na zastosowanie sprzęgła lub wymiennika pośredniczącego.

System stałoprzepływowy

Rys. 4. System stałoprzepływowy: obciążenie 25%, po lewej regulacja agregatu od temperatury cieczy na zasilaniu, po prawej od powrotu; rys. archiwum autora (B. Adamski)

Efektywność energetyczna systemu agregat chłodniczy – układ pompowy

Analizując zmniejszone zużycie energii elektrycznej przez pompy zmiennego wydatku, nie można pomijać jego wpływu na agregat chłodniczy. Zdaniem autora, żeby system był efektywny energetycznie nie tylko na papierze, ale i w rzeczywistości, należy każdorazowo dokonywać weryfikacji całego układu agregat–układ pompowy oraz przydatności jego zastosowania dla określonego profilu obciążenia obiektu w czasie.

Z analiz katalogów producentów wynika, że układy pompowe ze zmiennym wydatkiem zawsze będą przynosić oszczędności energetyczne. Oczywiście tak będzie, gdy będziemy analizowali tylko pracę samej pompy i wpływ zmiennej prędkości obrotowej na pobór mocy przez silnik elektryczny zasilający pompę.

Efektywność agregatów chłodniczych jest obecnie wyrażana za pomocą wskaźników efektywności energetycznej dla warunków pełnego obciążenia cieplnego (typowy wskaźnik to EER) oraz dla warunków zmniejszonego obciążenia (wskaźniki ESEER oraz IPLV).

System mieszany

Rys. 5. System mieszany: obciążenie 100%, po lewej regulacja agregatu od temperatury cieczy na zasilaniu, po prawej od powrotu; rys. archiwum autora (B. Adamski)

Jeżeli profil obiektu cechuje się zmiennym obciążeniem chłodniczym w czasie (budynki biurowe itp.), mogą wówczas pojawić się korzyści wynikające z zastosowania systemów zmiennoprzepływowych. Dla takich systemów przeznaczone są agregaty chłodnicze o zwiększonych wskaźnikach efektywności energetycznej ESEER.

W przypadku obiektów cechujących się stałym obciążeniem chłodniczym w czasie (serwerownie, obiekty typu data center itp.) systemy zmiennoprzepływowe mogą nie przynosić spodziewanych rezultatów ekonomicznych. Dla takich obiektów korzystniejsze jest zastosowanie agregatów o wysokich wskaźnikach EER. Agregaty o najwyższych wartościach EER powinny być rozpatrywane i weryfikowane w pierwszej kolejności.

Dla obiektów o zmiennym profilu obciążenia chłodniczego, zarówno dobowym, jak i sezonowym, warto przeanalizować rodzaj regulacji zastosowanego agregatu chłodniczego (regulacja od temperatury zasilania lub od temperatury powrotu). Nowoczesne agregaty chłodnicze cechuje możliwość wyboru obu opcji regulacji i może być ona dowolnie zmieniona przez użytkownika bądź autoryzowany serwis.

System mieszany

Rys. 6. System mieszany: obciążenie 75%, po lewej regulacja agregatu od temperatury cieczy na zasilaniu, po prawej od powrotu; rys. archiwum autora (B. Adamski)

Wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności dotrzymania stałej temperatury wody na wyjściu z agregatu chłodniczego, dla zmniejszonych obciążeń chłodniczych zastosowanie regulacji układu sprężarkowego od temperatury cieczy powracającej z instalacji przynosi oszczędności energetyczne; niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z systemem stałoprzepływowym, czy też mieszanym.

Zastosowanie regulacji agregatu od temperatury cieczy na powrocie z instalacji powoduje, że dla mniejszych obciążeń temperatura cieczy w instalacji i na parowaczu w agregacie będzie oscylowała wokół temperatury cieczy na powrocie, a nie na wyjściu z agregatu. Wyższa temperatura wody na parowaczu przyniesie wyższe efektywności energetyczne sprężarkowego układu chłodniczego agregatu.

Przykładowo, gdy przyjęte parametry cieczy w instalacji (stałoprzepływowej i mieszanej) wynoszą 12/7°C, a obciążenie systemu 50%, przy regulacji od powrotu cieczy temperatura wody w instalacji będzie wynosiła 12/9,5°C. Takie same parametry będą występowały na parowaczu w agregacie. Przy takich samych warunkach pracy, ale przy regulacji za pomocą temperatury na wyjściu cieczy z agregatu temperatura wody w instalacji i na parowaczu wynosić będzie 7/9,5°C.

System mieszany

Rys. 7. System mieszany: obciążenie 50%, po lewej regulacja agregatu od temperatury cieczy na zasilaniu, po prawej od powrotu; rys. archiwum autora (B. Adamski)

Dużo niższe parametry cieczy na parowaczu przy zastosowaniu regulacji agregatu od temperatury wyjściowej cieczy z parowacza przełożą się na niższą efektywność układu sprężarkowego.

Warto mieć na uwadze, że wszystkie agregaty chłodnicze sprężarkowe dostępne na rynku, nawet te przeznaczone tylko dla systemów zmiennoprzepływowych, wymagają zachowania minimalnego przepływu przez parowacz agregatu chłodniczego.

Minimalna wartość przepływu jest określona przez producenta indywidualnie dla każdej wielkości agregatu w typoszeregu. Dla większości przypadków wartość minimalnego przepływu nie powinna być mniejsza niż 60% przepływu dla warunków nominalnych i Dt równej 5 K na parowaczu.

W artykule omówione zostały zagadnienia dotyczące pojedynczego agregatu chłodniczego współpracującego z danym rozwiązaniem układu hydraulicznego i typem układu pompowego. Dla niektórych przypadków stosuje się kilka agregatów chłodniczych pracujących z jedną instalacją hydrauliczną. Często w momencie zmniejszonego obciążenia chłodniczego wyłączane są kolejno agregaty chłodnicze i przypisane im indywidualne układy pompowe.

System mieszany: obciążenie 25%

Rys. 8. System mieszany: obciążenie 25%, po lewej regulacja agregatu od temperatury cieczy na zasilaniu, po prawej od powrotu; rys. archiwum autora (B. Adamski)

Autor chciałby zwrócić uwagę, że czasami zastosowanie agregatów chłodniczych wielosprężarkowych o wysokich wskaźnikach ESEER może przynieść więcej oszczędności energetycznych przy zastosowaniu wszystkich załączonych agregatów i pracujących ze zmniejszonym obciążeniem oraz utrzymywanym stałym przepływem niż wyłączanie kolejnych agregatów chłodniczych i przypisanych im układów pompowych.

Za każdym razem należy szczegółowo weryfikować wpływ zmiany obciążenia chłodniczego na pracę i pobór energii elektrycznej przez układ pompowy i przede wszystkim zwracać uwagę na efektywność agregatu chłodniczego. Taka analiza powinna dotyczyć pełnego zakresu zmian obciążenia chłodniczego budynku.

Wpływ zmiennego obciążenia chłodniczego na pracę instalacji hydraulicznej stałoprzepływowej i mieszanej

W zależności od obciążenia chłodniczego w instalacji hydraulicznej dla każdego z opisanych powyżej systemów będą następowały zmiany temperatury cieczy krążącej w instalacji albo jej ilości przepływającej przez tę instalację. Na rys. 1.rys. 2.rys. 3. i rys. 4. zilustrowano charakterystyczne parametry pracy uprzednio wymienionych rozwiązań instalacji hydraulicznych w zależności od obciążenia systemu. Pozwala to na usystematyzowanie przez projektantów wiedzy, jak zachowuje się dany system dla zmiennych warunków obciążenia.

algorytm regulacji agregatu chłodniczego a temperatura cieczy

Rys. 9. Wpływ zastosowanego algorytmu regulacji agregatu chłodniczego na profil temperatury cieczy na parowaczu dla różnych obciążeń systemów stałoprzepływowego i mieszanego z rys. 1–8. Po lewej regulacja od temperatury wyjściowej cieczy z parowacza agregatu, po prawej regulacja od powrotu cieczy z instalacji; rys. archiwum autora (B. Adamski)

Na rys. 1., rys. 2., rys. 3. i rys. 4. przedstawiono system stałoprzepływowy i zmiany temperatury wody dla różnych warunków obciążenia chłodniczego. Na każdym z nich przeanalizowano pracę z obciążeniem 100, 75, 50 i 25%. Analiza ta jest prowadzona w dwóch aspektach dla układu sterowania sprężarkami agregatu, tj. od temperatury zasilania i powrotu cieczy z instalacji na parowacz agregatu chłodniczego.

Pod rysunkami przedstawiono korzyści wynikające z regulacji od temperatury cieczy na powrocie z instalacji w postaci konkretnych wskaźników efektywności energetycznej EER dla każdego z przyjętych obciążeń.

Dla identycznych obciążeń chłodniczych dokonano próby weryfikacji w przypadku alternatywnego systemu hydraulicznego – mieszanego, będącego połączeniem systemu stało- i zmiennoprzepływowego (rys. 5., rys. 6., rys. 7., rys. 8. i rys. 9.). W obiegu pierwotnym agregatu przyjęto pompę stałego wydatku, a w obiegu wtórnym pompę zmiennego wydatku.

Pomiędzy obydwie pompy wpięto przewód obejściowy, przez który przepływa nadmiar cieczy przy zredukowanym przepływie przez odbiorniki chłodu w obiegu wtórnym. Analiza dotyczy również przyjętych uprzednio obciążeń chłodniczych: 100, 75, 50 oraz 25%.

Na rysunkach zilustrowano wpływ rodzaju regulacji dla każdego z obciążeń chłodniczych. Korzyści przedstawiono w postaci wskaźników EER.

Można zauważyć, że zastosowanie regulacji od temperatury powrotu z instalacji ma wpływ na zwiększenie wskaźników efektywności energetycznej EER agregatów chłodniczych dla obu analizowanych systemów stałoprzepływowych oraz mieszanych.

Wartości EER przedstawiono w tab. 1.

W obu analizowanych systemach (stałoprzepływowym i mieszanym) zastosowanie rodzaju regulacji od temperatury cieczy powracającej z instalacji przynosi jednakowy wzrost efektywności energetycznej agregatu chłodniczego.

rodzaj regulacji a efektywność agregatu chłodniczego

Tabela 1. Wpływ rodzaju regulacji na efektywność agregatu chłodniczego. Korzyści są takie same dla systemu stałoprzepływowego i mieszanego. W systemie mieszanym dodatkowo można uzyskać oszczędności związane ze zmniejszonym zużyciem energii elektrycznej przez pompę przy zmiennych obciążeniach

Przy zastosowaniu pompy zmiennego wydatku w systemie mieszanym do korzyści wynikających ze wzrostu EER agregatu chłodniczego można dodać korzyści związane ze zredukowanym poborem mocy przez układ pompowy w obiegu wtórnym.

Jeśli zastosuje się formułę Euroventu na określenie wskaźnika ESEER agregatu chłodniczego, można wyliczyć wartości wskaźnika ESEER agregatów chłodniczych dla obu rodzajów regulacji (tab. 1).

Różnicę w stosunku do wytycznych Euroventu przy obliczaniu wartości wskaźnika ESEER dla regulacji od temperatury powrotu z instalacji będzie stanowił tylko jeden wyjątek, a mianowicie brak dotrzymania stałej temperatury wody na wyjściu z agregatu chłodniczego przy zmniejszonym obciążeniu chłodniczym systemu.

Dla warunków Euroventu przy badaniu agregatów chłodniczych i obliczaniu na ich podstawie wartości wskaźników ESEER utrzymywana jest stała temperatura wody na wyjściu, równa 7°C.

Wpływ zmiennego obciążenia systemu na pracę instalacji zmiennoprzepływowej

Przed przystąpieniem do analizy tego rodzaju instalacji hydraulicznej należy dokonać podsumowania cech dotyczących agregatów chłodniczych. Wpięcie bezpośrednie pompy zmiennego wydatku w parowacz agregatu chłodniczego pozwoli na regulację przepływu przez parowacz agregatu chłodniczego, ale podlega pewnym ograniczeniom. Musi zostać zapewniony minimalny przepływ cieczy przez parowacz agregatu chłodniczego.

W praktyce zakres zmian przepływów cieczy przez parowacz odpowiada zakresowi spadkowi temperatury cieczy na parowaczu Δt od 3 do 10 K. Im większe „delta t" cieczy na parowaczu, tym mniejszy przepływ, czyli minimalne przepływy odpowiadają maksymalnej cieczy na parowaczu.

Jeżeli system tradycyjny oparty jest na założeniu Δt wody na parowaczu i w instalacji równej 5 K, oznacza to, że dopuszczalny zakres regulacji przepływu przez parowacz wyniesie ok. 60–100%.

Przy zastosowaniu zatem Δt wody w systemie równej 10 K występuje brak możliwości regulacji przepływu cieczy na parowaczu w agregacie w dół. Przy występowaniu na obiekcie obciążeń chłodniczych poniżej ok. 60% konieczne jest zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń.

Dla przykładu można posłużyć się danymi technicznymi agregatu chłodniczego typ WSAT-XSC3-E 240.4 SC. Jego przepływ znamionowy dla warunków nominalnych Euroventu (czysta woda bez domieszek glikolu 12/7°C, Δt = 5 K, powietrze zewnętrzne 35°C) wynosi 32,4 l/s.

Dla tego agregatu zakres dopuszczalnych przepływów na parowaczu odczytany z biuletynu technicznego producenta to od 16,4 do 44 l/s. W tym wypadku zakres dopuszczalnych przepływów wynosi 50–100%. Przy mniejszym przepływie może nastąpić awaryjne wyłączenie agregatu chłodniczego.

Można zatem wykorzystać pompę zmiennego wydatku w obiegu pierwotnym agregatu chłodniczego, ale należy zastosować zabezpieczenie w postaci przewodu obejściowego (lub zbiornika buforowego w konfiguracji sprzęgła hydraulicznego). Mamy w takim przypadku do czynienia z dwoma układami pompowymi zmiennego wydatku, przy czym układ pompowy po stronie wtórnej agregatu chłodniczego (za przewodem obejściowym) może być regulowany w pełnym zakresie zmian obciążeń chłodniczych, a ten w układzie pierwotnym agregatu w zakresie dopuszczalnych zmian przepływów przez parowacz agregatu.

Przy zmniejszającym się obciążeniu instalacji, np. od 100 do 60% (rys. 10.), układ pompowy po stronie pierwotnej będzie obniżał swój przepływ wraz ze zmianą przepływu układu pompowego po stronie wtórnej (jest to możliwe poprzez regulację przepływu w obiegu pierwotnym od stałej Δt wody na parowaczu).

Przy mniejszych obciążeniach po stronie wtórnej układ pompowy może zmniejszać przepływ do wartości niższych niż wyznaczona powyżej wartość graniczna 60% (uwaga na zakres możliwości regulacyjnych falownika), a po stronie pierwotnej układ pompowy dalej będzie utrzymywał przepływ minimalny równy 60% przepływu nominalnego.

Na rys. 10. przedstawiono przypadek, w którym obciążenie systemu obniża się do wartości 40%, a układ pompowy w obiegu pierwotnym agregatu redukuje swój przepływ do wartości minimalnej, tj. np. 60%, a pompy zmiennego wydatku po stronie wtórnej pracują z przepływem stanowiącym 40% przepływu znamionowego.

System zmiennoprzepływowy

Rys. 10. System zmiennoprzepływowy z pompami zmiennego wydatku w obiegu pierwotnym i wtórnym; rys. archiwum autora (B. Adamski)

Rys. 10. ilustruje przypadek, w którym agregat o przepływie znamionowym 24,7 l/s pracuje dla obciążenia 40%. W przewodzie obejściowym występuje przepływ stanowiący różnicę pomiędzy przepływem w obiegu pierwotnym i wtórnym. Należy tu zwrócić uwagę na fakt, że zmiana przepływu po stronie pierwotnej o 40% redukuje pobór mocy przez układ pompowy aż o 78%.

Wnioski są zatem następujące:

  • W systemie zmiennoprzepływowym (rys. 10.) w pełnym zakresie zmian obciążeń będą utrzymywane stałe i takie same jak określone dla warunków pełnego obciążenia parametry pracy instalacji;
  • Jeśli system ma pracować dla parametrów 12/7°C, to niezależnie od zmian obciążenia (np. 50%) parametry na parowaczu i w instalacji będą takie same. W systemie stałoprzepływowym i mieszanym przy regulacji od powrotu będą one wynosiły 12/9,5°C (korzystniejsze od zmiennoprzepływowego), a przy regulacji od zasilania 7/9,5°C (mniej korzystne od zmiennoprzepływowego).

Drugi ważny wniosek: w systemie zmiennoprzepływowym dla zmniejszonych obciążeń przepływ przez parowacz agregatu będzie mniejszy niż dla pełnego obciążenia, co wpłynie na zmniejszone współczynniki wymiany ciepła na parowaczu. (rys. 11.)

system stałoprzepływowy

Rys. 11. Porównanie profili temperatury cieczy na parowaczu dla systemu stałoprzepływowego z regulacją od temperatury wody na wylocie z parowacza i wlocie do parowacza oraz zmiennoprzepływowego dla obciążenia 50%; rys. [Adamski B., Systemy stało- czy zmiennoprzepływowe. Cz. 1, „Chłodnictwo i Klimatyzacja” nr 4/2014. oraz Cz. 2, „Chłodnictwo i Klimatyzacja” nr 7/2014.] Źródło: archiwum autora (B. Adamski)

Wybór optymalnego układu hydraulicznego

Analizując dwa pierwsze omawiane rozwiązania, można zauważyć, że pod względem energetycznym system mieszany będzie korzystniejszy od stałoprzepływowego.

Praktycznie te same możliwości wpływu rodzaju regulacji od temperatury cieczy na parowacz agregatu chłodniczego na system hydrauliczny oraz dalsza redukcja poboru mocy przez układ pompowy w obiegu wtórnym przemawiają na korzyść systemu mieszanego. Decyzja, czy system mieszany zostanie ostatecznie zastosowany, wymaga przeanalizowania wszystkich dodatkowych kosztów inwestycyjnych związanych z jego zastosowaniem (zawory dwudrogowe przy odbiornikach chłodu, zawory równoważące, falownik przy pompie zmiennego wydatku w obiegu wtórnym itp.).

Dzieląc nadwyżkę kosztów inwestycyjnych związanych z zastosowaniem systemu mieszanego przez różnicę kosztów sezonowych w poborze energii elektrycznej dla obu systemów, uzyskamy prosty czas zwrotu kosztów inwestycyjnych. Jeśli wynik nie jest satysfakcjonujący, wyborem optymalnym będzie system mieszany.

Autor nie dokonuje tutaj szczegółowej analizy, którą może przeprowadzić projektant w oparciu o wybrane przez niego rozwiązania. Przedmiotem analizy jest weryfikacja pod względem oszczędności energetycznych różnych rozwiązań systemów hydraulicznych, zatem jeśli analiza kosztów inwestycyjnych systemu mieszanego będzie satysfakcjonująca, to zdaniem autora warto ten system wybrać.

Jeśli jednak autor miałby dokonać wyboru ze względów energetycznych pomiędzy systemem mieszanym i zmiennoprzepływowym (z rys. 10.), posłużyłby się wnioskami ze swoich uprzednich publikacji [1, 2], przytoczonymi pokrótce poniżej.

Należy zauważyć, że zastosowanie systemu zmiennoprzepływowego będzie powodowało w pełnym zakresie obciążeń utrzymanie stałej Δt wody na parowaczu niezależnie od zmian obciążenia systemu. Nie mamy tutaj korzyści wynikającej ze zwiększonej efektywności energetycznej agregatu, jaka występuje np. dla systemu mieszanego regulowanego od temperatury cieczy powracającej z instalacji w warunkach zmniejszonego obciążenia chłodniczego systemu. Dodatkowo efektywność agregatu w systemie zmiennoprzepływowym zmniejszy się, bo przepływ będzie mniejszy niż dla obciążenia 100% (mniejsze współczynniki wymiany ciepła).

Dokonując porównania obu systemów, można zauważyć, że:

  • w systemie mieszanym z agregatem chłodniczym regulowanym od temperatury wody na powrocie z instalacji przy zmniejszonych obciążeniach profil temperatury na parowaczu (odpowiednio 12/7; 12/8,25; 12/9,5; 12/10,75°C dla obciążeń 100, 75, 50, 25%) jest bardziej korzystny niż dla systemu zmiennoprzepływowego (12/7°C dla każdego z obciążeń 100, 75, 50, 25%) i agregat cechować się będzie wyższymi wskaźnikami efektywności energetycznej w systemie mieszanym;
  • w systemie mieszanym regulowanym od temperatury wody na wyjściu z agregatu chłodniczego profil temperatury na parowaczu dla zmniejszonych obciążeń systemu (odpowiednio 12/7; 10,75/7; 9,5/7; 8,25/7°C dla obciążeń 100, 75, 50, 25%) będzie bardziej korzystny dla systemu zmiennoprzepływowego i agregaty w tym systemie powinny się cechować wyższą efektywnością energetyczną. Należy uwzględnić dodatkowo wpływ zmniejszonego przepływu na współczynniki wymiany ciepła w systemie zmiennoprzepływowym.

Niestety w momencie powstania tego artykułu nie jest możliwe dokładne przedstawienie szczegółowych analiz, które rozwiązanie – system hydrauliczny mieszany czy zmiennoprzepływowy – będzie jednoznacznie korzystniejsze, gdyż producenci agregatów chłodniczych nie publikują szczegółowych danych z osiągami swoich urządzeń dla zmniejszonych przepływów cieczy przez parowacz. Utrudnia to dokładne porównanie systemów hydraulicznych mieszanych i zmiennoprzepływowych. Jednak opisane powyżej rozwiązania regulacji agregatów chłodniczych powinny być zawsze brane pod uwagę obok kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych różnych układów pompowych.

Podsumowanie

W artykule omówiono i porównano różne rozwiązania układów hydraulicznych, które są najczęściej stosowane w projektach systemów klimatyzacyjnych. Niestety brak szczegółowych danych w dokumentach technicznych na temat osiągów agregatów chłodniczych dla warunków zmniejszonych przepływów przez parowacz uniemożliwia dokładniejsze analizy systemów mieszanych oraz zmiennoprzepływowych. Podawanie takich danych w dokumentach technicznych urządzeń umożliwiłoby projektantom dokonywanie szerszych analiz różnych układów hydraulicznych w klimatyzacji i przyczyniłoby się do zwiększenia efektywności energetycznej tych systemów i redukcji zużycia energii.

  • Zastosowany sposób regulacji agregatu ma zdecydowany wpływ również na koszty eksploatacyjne systemu. Brak uwzględnienia w analizach porównawczych systemów mieszanych i stałoprzepływowych z systemami zmiennoprzepływowymi jest sporym niedopatrzeniem.
  • Niewątpliwie osobnych rozważań wymagają rozwiązania, w których instalację hydrauliczną stanowi układ stałoprzepływowy zwymiarowany już dla początkowych założeń maksymalnej Dt cieczy w instalacji, np. równej 10 K. Zagadnienia te będą tematem kolejnych artykułów.

Literatura

  1. Adamski B., Systemy stało- czy zmiennoprzepływowe. Cz. 1, „Chłodnictwo i Klimatyzacja” nr 4/2014.
  2. Adamski B., Systemy stało- czy zmiennoprzepływowe. Cz. 2, „Chłodnictwo i Klimatyzacja” nr 7/2014.

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami DAB NgPanel: innowacyjne rozwiązanie w zarządzaniu pompami

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków...

Pompy zatapialne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu wodą zanieczyszczoną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Skuteczne sterowanie ich pracą jest niezwykle istotne dla utrzymania optymalnych warunków oraz minimalizacji ryzyka awarii. Elektroniczny panel sterujący DAB NGPanel, w połączeniu z zaawansowanym systemem zarządzania DAB Virtual Cockpit, oferuje zupełnie nowy wymiar kontroli i komfortu w obsłudze kluczowych elementów instalacji.

DAB PUMPS POLAND Sp. z o.o. news NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi NgPanel: elektroniczny panel sterująco-zabezpieczający do zarządzania pompami napełniającymi i opróżniającymi

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo...

W dzisiejszych czasach, zarządzanie infrastrukturą hydrauliczną w budynkach mieszkalnych i komercyjnych wymaga zaawansowanych rozwiązań, które zapewniają nie tylko efektywną pracę, ale także bezpieczeństwo i łatwość obsługi. W odpowiedzi na te potrzeby, DAB wprowadza na rynek innowacyjne rozwiązanie w postaci NgPanel – elektronicznego panelu sterująco-zabezpieczającego, stworzonego z myślą o zarządzaniu pompami zatapialnymi w pompowniach.

Flamco news Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu Aalberts hydronic flow control na Targach Instalacje w Poznaniu

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu....

Aalberts hydronic flow control, wiodący dostawca innowacyjnych rozwiązań dla branży HVAC, z radością ogłasza swój udział w Targach Instalacje, które odbędą się w dniach 23-25 kwietnia 2024 roku w Poznaniu. Stoisko firmy będzie zlokalizowane w strefie stowarzyszenia OSFIS, gdzie prezentowane będą najnowsze produkty marek Flamco i Comap, a także należącej do grupy marki Sentinel.

HOMEKONCEPT Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady! Budowa domu – odkryj najważniejsze wskazówki i porady!

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu...

Budowa domu jest marzeniem wielu z nas. To proces pełen wyzwań, ale równocześnie dający ogromną satysfakcję. Aby jednak przejść przez niego pomyślnie, niezbędne jest zrozumienie każdego etapu – od zakupu działki, przez projektowanie, po finalne prace wykończeniowe. Przyjrzyjmy się bliżej, jak wygląda budowa domu krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Nowy cennik klimatyzatorów Hisense! Nowy cennik klimatyzatorów Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

Jeszcze niższe ceny na klimatyzatory Hisense!

EVER Sp. z o.o. UPSy dla średnich i dużych firm

UPSy dla średnich i dużych firm UPSy dla średnich i dużych firm

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania...

W dobie zastosowań coraz bardziej zaawansowanych procesów technologicznych istotne jest zapewnienie niezawodności zasilania elektrycznego. Jednym ze sposobów na to jest wykorzystanie systemów zasilania gwarantowanego z podwójnym przetwarzaniem energii (UPS-y wykonane w topologii on-line). W przypadku zaniku lub nieprawidłowości napięcia sieciowego, zasilacz UPS oprócz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń umożliwia dostarczenie energii do odbiorników (przy wykorzystaniu energii...

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

dr inż. Bogdan Nowak Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251 Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego,...

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego, które uwzględniane są przy projektowaniu instalacji oraz podczas oceny efektywności energetycznej budynków wynikającej z dyrektywy EPBD (energy performance of buildings directive) [2].

Dariusz Ryżkowski Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie...

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie w ogóle nie zwracano uwagi na punkty mówiące o szczególnych, przyszłościowych zakazach zawartych w tych regulacjach i skupiano się na rozwiązywaniu bieżących problemów związanych z funkcjonowaniem branży chłodnictwa i klimatyzacji w zmienionej rzeczywistości. Czas jest jednak nieubłagany i wspomniane...

Waldemar Joniec Klimatyzatory – etykiety i przeglądy

Klimatyzatory – etykiety i przeglądy Klimatyzatory – etykiety i przeglądy

Energii elektrycznej zaczyna brakować latem, nie zimą. W dużych miastach podczas upałów sieć energetyczna jest niestabilna. Wpływ na to mają m.in. właśnie klimatyzatory. Ich sprzedaż wzrasta z roku na...

Energii elektrycznej zaczyna brakować latem, nie zimą. W dużych miastach podczas upałów sieć energetyczna jest niestabilna. Wpływ na to mają m.in. właśnie klimatyzatory. Ich sprzedaż wzrasta z roku na rok. Na rynku konkuruje kilka wiodących marek, a czołowi producenci wprowadzają do oferty coraz nowocześniejsze rozwiązania.

Jerzy Kosieradzki Klimatyzatory

Klimatyzatory Klimatyzatory

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

Redakcja RI Zasady doboru klimatyzatorów

Zasady doboru klimatyzatorów Zasady doboru klimatyzatorów

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników. Zdarza się, że instalatorzy...

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników. Zdarza się, że instalatorzy montują urządzenia bez obliczania zapotrzebowania na moc, opierając się na analogiach lub niepewnych szacunkach.

Waldemar Joniec Nowe etykiety dla klimatyzatorów

Nowe etykiety dla klimatyzatorów Nowe etykiety dla klimatyzatorów

Współczesne klimatyzatory osiągają wysoką efektywność energetyczną, która znacznie przekracza poziomy ustanowione kilka lat temu dyrektywą 2002/31/WE. Konieczne stało się więc wprowadzenie nowych systemów...

Współczesne klimatyzatory osiągają wysoką efektywność energetyczną, która znacznie przekracza poziomy ustanowione kilka lat temu dyrektywą 2002/31/WE. Konieczne stało się więc wprowadzenie nowych systemów ich etykietowania.

dr inż. Jarosław Müller, prof. PK, mgr inż. Krzysztof Pszczoła Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV)

Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV) Klimatyzacja pomieszczeń biurowych z wentylacją indywidualną (PV)

Systemy klimatyzacyjne generują znaczące koszty eksploatacyjne budynków biurowych. Wciąż prowadzone są prace nad redukcją tych kosztów bez zmniejszania komfortu w pomieszczeniach. Jednym z rozwiązań może...

Systemy klimatyzacyjne generują znaczące koszty eksploatacyjne budynków biurowych. Wciąż prowadzone są prace nad redukcją tych kosztów bez zmniejszania komfortu w pomieszczeniach. Jednym z rozwiązań może być wentylacja indywidualna, pozwalająca utrzymywać komfort tylko w bezpośredniej bliskości użytkownika.

Redakcja RI Etykiety dla klimatyzatorów

Etykiety dla klimatyzatorów Etykiety dla klimatyzatorów

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą...

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą wiedzę o urządzeniach, mają też przynieść oszczędności energii elektrycznej rzędu 11 TWh rocznie do 2020 r.

Waldemar Joniec Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania

Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania

Od klimatyzatorów oczekuje się obecnie chłodzenia i osuszania powietrza latem, a w okresach przejściowych dogrzewania. Klimatyzator powinien też oczyszczać powietrze. Warto zatem wybierać spośród najlepszych...

Od klimatyzatorów oczekuje się obecnie chłodzenia i osuszania powietrza latem, a w okresach przejściowych dogrzewania. Klimatyzator powinien też oczyszczać powietrze. Warto zatem wybierać spośród najlepszych rozwiązań, gwarantujących energooszczędną eksploatację oraz najwyższy komfort temperatury i wilgotności.

dr inż. Kazimierz Wojtas Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej

Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą w energooszczędnych budynkach użyteczności publicznej

Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu. Systemy chłodzenia...

Przy projektowaniu systemów chłodzenia budynków należy uwzględnić nie tylko koszty inwestycyjne, ale również eksploatacyjne, a także efektywność pracy urządzeń wchodzących w skład systemu. Systemy chłodzenia z cieczą pośredniczącą, zwane potocznie systemami „wody lodowej”, mogą pozostać nadal efektywną alternatywą w stosunku do systemów ze zmiennym przepływem czynnika ziębniczego („multisplit”) pod warunkiem zachowania podstawowych zasad na etapach projektowania, realizacji i eksploatacji systemu.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP

Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP

Nowelizacja warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], zmienia wymagania odnośnie do energooszczędności budynków. Zaplanowano stopniowe zaostrzanie wymagań dotyczących...

Nowelizacja warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], zmienia wymagania odnośnie do energooszczędności budynków. Zaplanowano stopniowe zaostrzanie wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej przegród budowlanych i zapotrzebowania na nieodnawialną energią pierwotną (w 2014, 2017 i 2012 r.) [2] oraz energooszczędności wentylacji i klimatyzacji [3].

Michał Dobrzyński Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro

Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro

Minęło już 10 lat od uchwalenia ustawy określającej zasady stosowania freonów CFC i HCFC w Polsce [1]. Niebawem minie 8 lat od opublikowania unijnego rozporządzenia nr 842/2006 o F-gazach regulującego...

Minęło już 10 lat od uchwalenia ustawy określającej zasady stosowania freonów CFC i HCFC w Polsce [1]. Niebawem minie 8 lat od opublikowania unijnego rozporządzenia nr 842/2006 o F-gazach regulującego wykorzystanie czynników z grupy HFC [2] oraz 5 lat od wydania „nowego” unijnego rozporządzenia nr 1005/2009 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową [3]. Za kilka miesięcy – z nowym rokiem – zakończy się kariera R22 w Europie.

dr inż. Kazimierz Wojtas Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków

Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków

W artykule podano sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej źródła zimna, jakim jest agregat ziębniczy napędzany energią elektryczną (SEER, ESEER itp.), w kontekście wykorzystania...

W artykule podano sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej źródła zimna, jakim jest agregat ziębniczy napędzany energią elektryczną (SEER, ESEER itp.), w kontekście wykorzystania go do obliczeń zapotrzebowania na energię niezbędną do chłodzenia budynków. Niniejsze opracowanie należy traktować komplementarnie z artykułem komentującym procedurę obliczeniową zawartą w nowej wersji rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku,...

Najnowsze produkty i technologie

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video na klimatyzatory i pompy ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG Wielka WYPRZEDAŻ pomp ciepła marki LG

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

WYPRZEDAŻ - okazyjne ceny na pompy ciepła LG!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290 Otwarte webinarium na temat chillerów z pompą ciepła na czynnik R290

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie...

Firma Panasonic wraca z dawką eksperckiej wiedzy w ramach cyklu „Webinarowa Środa”, który jest współorganizowany wraz z redakcją GlobEnergia. Najbliższe spotkanie na temat chillerów z pompą ciepła odbędzie się w środę, 17 kwietnia o godzinie 10:00.

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę? Sauna na wymiar – dlaczego warto zainwestować w prywatną saunę?

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko...

Marzysz o własnym kąciku relaksu, gdzie stres i zmęczenie dnia codziennego rozpływają się w ciepłej atmosferze? Sauna na wymiar to klucz do stworzenia takiego miejsca w zaciszu własnego domu. Nie tylko oferuje prywatność i możliwość pełnej personalizacji, ale również staje się stylowym elementem, który dodaje charakteru i wartości Twojej nieruchomości.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.