RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Systemy zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych

System zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych, Fot. Sensus

System zdalnego odczytu urządzeń pomiarowych, Fot. Sensus

Zdalny odczyt urządzeń mierzących zużycie mediów komunalnych staje się standardem. Producenci i dostawcy wody i ciepła oraz gazu i energii elektrycznej w rozliczeniach z odbiorcami oraz administratorzy naliczający opłaty mieszkańcom stosują urządzenia wykorzystujące przewodową i bezprzewodową technologię odczytu. Prognozy wskazują na stały wzrost zapotrzebowania na urządzenia i usługi tego typu. Rozwój elektroniki i informatyki umożliwia dostawcom oferowanie coraz bardziej funkcjonalnych urządzeń pomiarowych i systemów odczytu. Z czasem wiedza o zużyciu mediów będzie dostępna nie tylko na ekranach komputerów dostawców i administratorów, ale także ich klientów.

Zobacz także

Apator Powogaz SA Dlaczego w nowoczesnych obiektach warto instalować wodomierze ultradźwiękowe?

Dlaczego w nowoczesnych obiektach warto instalować wodomierze ultradźwiękowe? Dlaczego w nowoczesnych obiektach warto instalować wodomierze ultradźwiękowe?

Prosta instalacja, łatwe projektowanie i niezawodność to tylko niektóre zalety stosowania ultradźwiękowych wodomierzy Ultrimis. Urządzenie tego typu sprawdzi się zarówno w budownictwie mieszkaniowym,...

Prosta instalacja, łatwe projektowanie i niezawodność to tylko niektóre zalety stosowania ultradźwiękowych wodomierzy Ultrimis. Urządzenie tego typu sprawdzi się zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i w zastosowaniu przemysłowym. Co więcej, wodomierz ultradźwiękowy gwarantuje inwestorom uzyskanie oszczędności.

EWE ARMATURA POLSKA SP. Z O.O. Studzienka wodomierzowa Ewe FLEXORIPP

Studzienka wodomierzowa Ewe FLEXORIPP Studzienka wodomierzowa Ewe FLEXORIPP

Studzienki wodomierzowe z czarnego PE dostępne w ofercie firmy EWE Armaturen polietylenu zostały udoskonalone pod względem materiałowym i użytkowym. Zwiększono możliwości zastosowań studzienki oraz ułatwiono...

Studzienki wodomierzowe z czarnego PE dostępne w ofercie firmy EWE Armaturen polietylenu zostały udoskonalone pod względem materiałowym i użytkowym. Zwiększono możliwości zastosowań studzienki oraz ułatwiono jej montaż i użytkowanie.

Itron Polska Sp. z o.o. Zdalny odczyt wodomierzy

Zdalny odczyt wodomierzy Zdalny odczyt wodomierzy

Budownictwo wielolokalowe z utrudnionym dostępem do liczników Podstawowym problemem przy odczycie wodomierzy zamontowanych u lokatorów w budynkach wielorodzinnych jest brak dostępu do nich. Dotyczy...

Budownictwo wielolokalowe z utrudnionym dostępem do liczników Podstawowym problemem przy odczycie wodomierzy zamontowanych u lokatorów w budynkach wielorodzinnych jest brak dostępu do nich. Dotyczy to praktycznie wszystkich budynków wielorodzinnych wybudowanych w latach osiemdziesiątych i wcześniej. Nawet po wejściu do mieszkania odczyt kilku wodomierzy w trudno dostępnych miejscach jest czasami nie lada wyczynem. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie odczytu radiowego.

Zdalny odczyt urządzeń pomiarowych zwiększa efektywność pracy, obniża jej koszty i podnosi jakość usług rozliczeniowych i dostaw mediów. Pomimo konieczności poniesienia wydatków inwestycyjnych systemy te są powszechnie wdrażane. O sukcesie zdalnego odczytu pomiarów zużycia mediów komunalnych zdecydowały m.in.:

  • szybki i bezbłędny odczyt w dowolnym momencie bez potrzeby angażowania użytkowników i konieczności wchodzenia na ich teren (studzienki) lub do pomieszczeń (piwnice, mieszkania),
  • mniejsze koszty odczytu (redukcja ilości i kosztów pracy inkasentów),
  • możliwość monitorowania pracy instalacji i funkcjonowania urządzeń pomiarowych oraz sygnalizacja stanów awaryjnych i nieautoryzowanych ingerencji (kradzieży),
  • możliwość zbierania danych w dowolnie wybranych i zaprogramowanych okresach rozliczeniowych, ich przetwarzania i analizowania.

Dzięki możliwości pozyskiwania informacji o pracy sieci i urządzeń pomiarowych w czasie rzeczywistym dostawcy mediów dostali do rąk potężne narzędzie pozwalające planować dostawy oraz szybko i trafnie, adekwatnie do zdarzenia reagować na stany awaryjne. Wprawdzie inwestycje w systemy zdalnego odczytu kosztują, lecz redukcja kosztów związanych z tradycyjnym odczytem jest na tyle wysoka, że inwestycja szybko się zwraca. Oferowanych jest wiele rozwiązań zdalnego odczytu, niektóre przeznaczone są do współpracy tylko z konkretnymi urządzeniami danego producenta, a inne mogą pracować z wieloma urządzeniami.

Dzięki rozwojowi elektroniki i niskim cenom elementów systemów w ostatnim czasie technologie zdalnego odczytu rozwijały się w bardzo szybkim tempie. Wydaje się, że dziś systemy odczytu oferują wszystko to, czego można od nich oczekiwać i co da się wykorzystać w praktyce, ale ich producenci z pewnością nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i będą je rozbudowywać o nowe funkcje. W jakim kierunku będą się rozwijać technologie zdalnego odczytu?

Specyfika mediów i stopnia skupienia lub rozproszenia odbiorców powodują, że stosowane są i będą różne technologie. W nowych budynkach wiele będzie zależeć od tego, czy będą one wyposażone w technologie tzw. inteligentnego budynku (BMS – Building Management Systems), gdzie w jeden system połączone są instalacje oświetlenia, ogrzewania i wentylacji, ochrony oraz monitorowania pracy urządzeń, w tym mierzących zużycie mediów. Nadzór prowadzony jest w czasie rzeczywistym, przy dwustronnej komunikacji. Ale nowe budynki to zaledwie ok. 1–2% rocznie z ogólnej liczby istniejących i niewiele z nich korzysta z technologii automatyki budynkowej, np. ze standardu LonWorks czy EIB.

Cena takich instalacji powoduje, że nie są to rozwiązania stosowane powszechnie. Natomiast okablowanie specjalne, zwłaszcza M-Bus, to metoda tania i zapewniająca najmniej błędów przy odczycie. Sieć tego typu jest bardzo prosta w instalacji – moduły komunikacyjne w licznikach łączone są równolegle przy wykorzystaniu pary przewodów, a więc analogicznie jak odbiorniki w sieciach niskiego napięcia.

Z kolei systemy odczytu bezprzewodowego mogą być stosowane w budynkach starych, modernizowanych i w nowym budownictwie. Obsługują pojedyncze urządzenia pomiarowe lub całe opomiarowanie danego lokalu czy budynku, a dwukierunkowa komunikacja daje też możliwość zarządzania mediami.

Także dostawcy energii elektrycznej mają do dyspozycji technologie zdalnego odczytu energii elektrycznej, ale dotychczas nie były one powszechnie wykorzystywane. Transmisja PLC (ang. Power Line Communication) wykorzystuje przewody instalacji i sieci energetycznej niskiego napięcia i służy głównie do odczytu liczników energii elektrycznej. Do sieci są podłączane różne odbiorniki, także powodujące zakłócenia. Urządzenia transmisyjne PLC muszą sobie radzić z wysokim poziomem zakłóceń i w efekcie powoduje to stosunkowo niską prędkość transmisji danych i konieczność stosowania wzmacniaczy (repetytorów) sygnału.

Zanim zasięg GSM stał się powszechny, technologia ta miała tę przewagę, że przewody energii elektrycznej doprowadzone były do każdego budynku. O ile nie nastąpi skok w jakości i szybkości przesyłanego sygnału, technologia PLC będzie stosowana praktycznie tylko do odczytu liczników energii elektrycznej, tym bardziej że te instalacje znajdują się w gestii zakładów energetycznych.

Prognozy specjalistów wskazują, że w ramach rozliczeń we wspólnotach administratorzy będą wykorzystywać zarówno technologie przewodowe z elementami łączności bezprzewodowej, jak i technologie radiowe. Systemy odczytu urządzeń pomiarowych stale ewoluują. Firmy wzbogacają te technologie o nowe funkcje i możliwości. Stopniowo także technologie bezprzewodowe umożliwią pełny monitoring urządzeń i dwukierunkową komunikację w czasie rzeczywistym nie tylko dostawcom mediów, ale też administratorom i poszczególnym lokatorom.

Korzyści, jakie ma z tego tytułu dostawca mediów, są oczywiste. Natomiast zarządca budynku, który może w czasie rzeczywistym kontrolować zużycie np. wody i ciepła przez poszczególne lokale i mieszkania, dostaje narzędzie dostarczające natychmiastowych informacji o wszelkich stanach odbiegających od normy: przepływach wstecznych, wyciekach czy innych awariach. Tym samym może minimalizować ryzyko strat spowodowanych np. przez zalanie mieszkania, ale ma też skuteczne narzędzie do dokumentowania nieautoryzowanych ingerencji w urządzenia pomiarowe.

Już sama świadomość lokatorów i najemców lokali, że to narzędzie działa, spowoduje marginalizację takich prób. Produkowane są już systemy niepodatne na ingerencję w dane modułów znajdujących się w urządzeniach pomiarowych, nawet ich całkowite zniszczenie nie wiąże się z utratą danych, gdyż są one gromadzone na bieżąco nie tylko w samym urządzeniu, ale też w modułach nadawczo-odbiorczych i na serwerach. Z czasem mieszkańcy i najemcy lokali będą mogli na bieżąco śledzić i kontrolować ilość zużywanego ciepła na ogrzewanie, ciepłej i zimnej wody, gazu i energii elektrycznej.

Wiedza ta z pewnością skłoni ich do szukania oszczędności w wydatkach na te media. Przywykliśmy do elektronicznego pieniądza, do tego, że praktycznie nie chodzimy do banku i wiele czynności bankowych wykonujemy z pomocą internetu – również coraz częściej bezprzewodowego. Z technicznego punktu widzenia dostęp lokatorów do aktualnych wskazań i historii zużycia nie jest już niczym nadzwyczajnym.

Odczyt przewodowy

W Europie standardem w odczycie przewodowym jest M-Bus uzupełniany sukcesywnie elementami odczytu radiowego. Wymogi techniczne dla tego systemu są zawarte w normie PN EN 1434-3 [5]. Sieć M-Bus charakteryzuje się tym, że liczniki wysyłają stan swojego liczydła tylko w odpowiedzi na polecenie pochodzące z koncentratora danych. Początkowo magistrala M-Bus miała służyć tylko do odczytu ciepłomierzy, na odległość nawet do kilku kilometrów. Jednak prostota i uniwersalność tego rozwiązania  skłoniły do zastosowania go również do odczytu zużycia innych mediów: wody, gazu i energii elektrycznej.

Ta technologia stosowana jest z reguły w nowych budynkach, zwłaszcza tam, gdzie montowane są ciepłomierze mieszkaniowe z wyjściami impulsowymi. Producenci często wyposażają ciepłomierze w wejścia umożliwiające podłączenie dodatkowych urządzeń nadających impulsy – wodomierzy ciepłej i zimnej wody. W ten sposób, odczytując przelicznik ciepłomierza informujący o zużyciu ciepła na ogrzewanie, można także uzyskać dane o zużyciu zimnej wody i c.w.u.

System magistrali M-Bus umożliwia zdalny odczyt danych z liczników mierzących zużycie mediów łącznie z aktualnymi parametrami, bez potrzeby wchodzenia do pomieszczeń, w których są one zamontowane. Dane gromadzone są w formacie umożliwiającym ich dalsze wykorzystanie, na przykład przez programy komputerowe do sporządzania rachunków za media.

Podstawowymi elementami składowymi systemu M-Bus są: jednostka centralna, ciepłomierze z kartą M-Bus podłączane bezpośrednio do magistrali systemu oraz współpracujące z nimi wodomierze z elektronicznym wyjściem impulsowym. Ważnym elementem jest centrala komputerowa zarządzająca magistralą i umożliwiająca eksport danych. Newralgicznym elementem jest koncentrator danych, z uwagi na ograniczoną liczbę obsługiwanych urządzeń pomiarowych oraz odległość od nich. Jednak producenci stale zwiększają tę liczbę, początkowo było to kilkaset, a obecnie parę tysięcy.

Sygnały od urządzeń pomiarowych mogą być przesyłane przewodami sieci Ethernet, tj. lokalnej sieci komputerowej stosowanej powszechnie w nowych budynkach. Do transmisji danych z urządzeń pomiarowych wykorzystuje się m.in. złącza RS 232. Kolejnym rozwiązaniem jest wykorzystanie systemu tzw. budynku inteligentnego. Sygnał może też być przesyłany za pomocą sieci telewizji kablowej. Stopniowo technologie przewodowe rozbudowywane są o funkcje i elementy łączności radiowej, wzbogacana jest też komunikacja dwustronna.

Systemy oferowane w tej technologii dają spore możliwości rozbudowy sieci poprzez łączenie wielu urządzeń zbiorczych M-Bus lub współpracę z protokołami KNX, LON, MOD-Bus, PROFI-Bus itp. M-Bus może być też sterowany oraz monitorowany systemami typu SCADA, tj. nadzorującymi przebieg procesu technologicznego lub produkcyjnego. Ich głównymi funkcjami są: zbieranie aktualnych danych (pomiarów), ich wizualizacja, sterowanie procesem, alarmowanie oraz archiwizacja danych.

System bezprzewodowy

Na rynku oferowanych jest wiele rozwiązań bezprzewodowego odczytu urządzeń pomiarowych. Pomimo wielu istotnych różnic wykorzystują one podobne elementy: moduły radiowe oraz koncentratory danych. Moduł umożliwia włączenie do systemu odczytu urządzeń pomiarowych z wyjściem impulsowym (wodomierzy, ciepłomierzy, gazomierzy). Zlicza impulsy, przechowuje i transmituje dane w zakodowanych pakietach do koncentratora danych lub bezpośrednio do komputera.

Moduły zasilane są bateriami o żywotności nawet dwóch okresów legalizacyjnych dla wodomierzy i ciepłomierzy. Producenci oferują moduły w formie nakładek lub wbudowane w urządzenia pomiarowe. Moduły radiowe mogą komunikować się dwukierunkowo, czyli są jednocześnie nadajnikami i odbiornikami, i pracują w zakresie częstotliwości SRD (ang. Short Range Devices) 433 i 868 MHz oraz 2,4 GHz. Emitowana przez nadajnik moc nie przekracza kilkudziesięciu miliwatów.

Na terenie Unii Europejskiej nie jest wymagane zezwolenie na wykorzystanie tych nadajników. Zasięgi tych urządzeń nie przekraczają kilkuset metrów w terenie otwartym oraz kilkudziesięciu metrów wewnątrz budynków. Te odległości determinują architekturę systemów w przestrzeni. Liczniki grupowane są po kilkadziesiąt urządzeń i łączność z nimi jest możliwa za pośrednictwem koncentratora danych.

Koncentrator montowany jest poza lokalami w częściach wspólnych budynku, w miejscach dostępnych dla obsługi. Rejestruje on dane z urządzeń pomiarowych w poszczególnych mieszkaniach (ciepłomierzy, wodomierzy, liczników ciepłej wody i podzielników kosztów). W pamięci koncentratora (de facto mikrokomputera) znajduje się lista numerów seryjnych liczników w podsieci i gdy system nadrzędny wyda polecenie, proces odczytu liczników przebiega automatycznie (np. 1 odczyt na dobę). Umożliwia to centrum operacyjnemu kontaktowanie się z koncentratorem np. tylko raz w miesiącu, a on przekazuje dane z odczytu każdego dnia, gdyż np. codziennie lub kilka razy dziennie kontaktował się z licznikami i dane te ma w swojej pamięci.

Pojemność koncentratorów też jest ograniczona, choć stale się zwiększa. Początkowo wystarczała na obsłużenie kilkudziesięciu urządzeń, obecnie nawet ponad tysiąca. Urządzenia te mogą być obsługiwane bezpośrednio za pomocą przenośnego komputera (PSION) lub łączności radiowej. Zasilane są z sieci elektrycznej i akumulatorów. Aby koncentratory mogły zwiększyć swój zasięg, mogą się łączyć drogą radiową z dodatkowymi modułami wzmacniającymi wyposażonymi w anteny zewnętrzne.

Te zbierają dane z wielu koncentratorów i przekazują je do centralnego koncentratora danych oddalonego nawet o 2 km i gromadzącego dane z paru tysięcy urządzeń pomiarowych, gdzie są odczytywane stacjonarnie lub za pomocą urządzenia przenośnego. Technicznie możliwe jest też wykorzystanie w koncentratorach modemów radiowych o dużym zasięgu, np. 20–40 km, ale jest to rozwiązanie drogie, gdyż wymaga kosztownej sieci radiowej, i stosowane jest sporadycznie.

Oferowany jest już także system  odczytu, który dane z urządzeń pomiarowych przekazuje bez pośrednictwa koncentratorów do przenośnego komputera znajdującego się u przechodzącego inkasenta lub w jadącym przez ulicę lub osiedle samochodzie.

Zasięg transmisji również wynosi kilkadziesiąt metrów. Dane z komputera mogą trafiać następnie do dowolnego systemu. Moduł radiowy na urządzeniu pomiarowym ma komunikację dwustronną i wysyła dane po wywołaniu go przez komputer inkasenta lub znajdujący się w samochodzie.Innym rozwiązaniem jest wyposażenie modułu radiowego nadawczo-odbiorczego w kartę GPRS (technologia stosowana w sieciach telefonii komórkowej GSM do pakietowego przesyłania danych). Tym samym dane mogą trafiać w dowolne miejsce, w liczbie tylu odczytów tygodniowo lub nawet na dobę, ile jest wymagane dla danego systemu i specyfiki odbiorców mediów. Taki sposób radiowej komunikacji z urządzeniami pomiarowymi daje ogromne możliwości obróbki danych i monitorowania stanu instalacji i pracy urządzeń pomiarowych.

W systemie tym praktycznie nie ma ograniczeń liczby odczytywanych urządzeń i nie wymaga on ponoszenia kosztów w razie jego rozbudowy, oczywiście poza kosztem samych urządzeń pomiarowych z modułami GPRS. Ceny kart i łączności GPRS są coraz niższe i tym samym technologia ta, wykorzystująca istniejącą sieć telefonii komórkowej pokrywającą praktycznie cały kraj, ma przed sobą duże możliwości rozwoju.

Metody zbierania danych

Zagadnienie zdalnego odczytu można rozpatrywać również z punktu widzenia sposobu zbierania danych przez dostawców mediów. Jednym z nich jest wspomniany już tzw. system inkasencki. Praca inkasenta nie polega na odczytywaniu wskazań każdego wodomierza czy gazomierza, ale na podejściu do budynku lub przejściu wzdłuż ulicy z przenośnym komputerem, który wysyła sygnał do urządzeń pomiarowych, a te odpowiadają, przekazując pakiety danych. Taki odczyt może być sekwencyjny, licznik po liczniku, lub grupowy, tj. jednoczesny z kilku urządzeń pomiarowych. Trwa kilka sekund, po czym należy przejść do następnego punktu.

Odczyt prowadzony jest też za pomocą samochodów wyposażonych w urządzenia z zewnętrznymi antenami. Mocny dzięki antenom sygnał wzbudza moduły radiowe na urządzeniach pomiarowych, a te odpowiadają pakietami danych. Przeważnie do zebrania danych wystarcza, by samochód wolno przejechał przez ulicę bez zatrzymywania się. Stacjonarne systemy odczytu danych wykorzystują koncentratory z odpowiednimi wyjściami do połączeń przewodowych z dostawcą oraz przez modemy komunikacyjne lub karty telefonii komórkowej. Każdy z tych sposobów na swoje zalety.

Wydawać by się mogło, że system inkasencki powinien ustąpić miejsca innym, np. z uwagi na koszt pracy inkasentów. Będzie on jednak nadal stosowany, gdyż w przypadku wielu dostawców mediów inkasent pełni też funkcję konserwatora, wykonującego potrzebne naprawy lub usuwającego nieprawidłowości w działaniu instalacji na terenach objętych odczytem.

Literatura

  1. Boryna B., Zdalny odczyt zużycia mediów, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2006.
  2. Joniec W., Pomiary mediów, „Rynek Instalacyjny” nr 4/2006.
  3. Luberadzki J., Systemy zdalnego odczytu w indywidualnych rozliczeniach ciepła i wody, „Rynek Instalacyjny” nr 6/2007.
  4. Ciejka W., Systemy radiowe odczytu wodomierzy – ewolucyjna rewolucja, „Polski Instalator” nr 9/2009.
  5. PN-EN 1434-3:2009 Ciepłomierze. Część 3: Wymiana danych i interfejsy (oryg.)
  6. Materiały firm: Antap, Apator PoWoGaz, BMeters, ista, Itron, Minol, Sensus, Mirometr.

Komentarze

Powiązane

dr inż. Piotr Jadwiszczak, dr inż. Wojciech Cepiński Nowoczesne systemy instalacyjne w przyłączach gazowych

Nowoczesne systemy instalacyjne w przyłączach gazowych Nowoczesne systemy instalacyjne w przyłączach gazowych

Autor artykułu przedstawił przegląd nowoczesnych rozwiązań technologicznych związanych z problematyką przyłączy gazowych. Poznajemy w nim kilka ważnych elementów składowych oraz techniki wykonawcze, które...

Autor artykułu przedstawił przegląd nowoczesnych rozwiązań technologicznych związanych z problematyką przyłączy gazowych. Poznajemy w nim kilka ważnych elementów składowych oraz techniki wykonawcze, które skracają czas wykonywania przyłączy oraz zwiększają bezpieczeństwo dostaw gazu.

dr inż. Piotr Jadwiszczak, dr inż. Wojciech Cepiński Nowoczesne systemy instalacyjne w instalacjach gazowych

Nowoczesne systemy instalacyjne w instalacjach gazowych Nowoczesne systemy instalacyjne w instalacjach gazowych

W artykule można znaleźć odpowiedzi na kwestie czym jest instalacja gazowa i jak ją należałoby projektować, a także informacje o zmianach w instalacjach gazowych jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich...

W artykule można znaleźć odpowiedzi na kwestie czym jest instalacja gazowa i jak ją należałoby projektować, a także informacje o zmianach w instalacjach gazowych jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich 50. lat. A ponadto autorzy piszą o nowoczesnych przewodach instalacji gazowych, technologiach połączeń, zabezpieczeniach przepływu gazu, bezpiecznikach termicznych i urządzeniach sygnalizacyjno-odcinających, gniazdach gazowych oraz monozłączach gazomierzy.

Super Euro FPGS w ofercie przyłączy gazowych Grupy Armatura

Super Euro FPGS w ofercie przyłączy gazowych Grupy Armatura Super Euro FPGS w ofercie przyłączy gazowych Grupy Armatura

Elastyczny przewód stalowy Super Euro FPGS to nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie przyłączy gazowych proponowane przez Grupę Armatura. Materiały, z których został wykonany, a także jego specyficzna struktura...

Elastyczny przewód stalowy Super Euro FPGS to nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie przyłączy gazowych proponowane przez Grupę Armatura. Materiały, z których został wykonany, a także jego specyficzna struktura zapewniają najwyższą jakość, bezpieczne użytkowanie i wygodę w utrzymaniu.

Andrzej Koleński Polimeryzacja instalacji gazowych

Polimeryzacja instalacji gazowych Polimeryzacja instalacji gazowych

Z wykonywanych w Polsce okresowych kontroli wynika, że znaczna część budynków ma ograniczoną szczelność instalacji, która wymaga pilnej naprawy lub zamknięcia dopływu gazu. W większości są to mające kilkadziesiąt...

Z wykonywanych w Polsce okresowych kontroli wynika, że znaczna część budynków ma ograniczoną szczelność instalacji, która wymaga pilnej naprawy lub zamknięcia dopływu gazu. W większości są to mające kilkadziesiąt lat instalacje skręcane lub częściowo spawane.

Testo Sp. z o.o. Analizator spalin testo 330 LL

Analizator spalin testo 330 LL Analizator spalin testo 330 LL

Analizator spalin testo 330 LL z rozszerzonym menu pomiarowym umożliwia przeprowadzenie szybkiej i łatwej analizy systemu grzewczego.

Analizator spalin testo 330 LL z rozszerzonym menu pomiarowym umożliwia przeprowadzenie szybkiej i łatwej analizy systemu grzewczego.

Jacek Kowalski Ogrzewanie powietrzne hali przemysłowej

Ogrzewanie powietrzne hali przemysłowej Ogrzewanie powietrzne hali przemysłowej

W artykule przedstawiono projekt ogrzewania hali przemysłowej, w której zastosowano gazowe nagrzewnice powietrza oraz tzw. destratyfikatory, których zadaniem jest wtłaczanie powietrza ciepłego z górnej...

W artykule przedstawiono projekt ogrzewania hali przemysłowej, w której zastosowano gazowe nagrzewnice powietrza oraz tzw. destratyfikatory, których zadaniem jest wtłaczanie powietrza ciepłego z górnej do dolnej strefy hali. Urządzenia te nie są jeszcze często stosowane. W celu popularyzacji tych rozwiązań poniżej omówiono projekt autorstwa mgr. inż. Krzysztofa Kotlarskiego z firmy PROBAD-BIS z Warszawy.

dr inż. Grzegorz Czerski Gazowe przepływowe ogrzewacze wody z zamkniętą komorą spalania

Gazowe przepływowe ogrzewacze wody z zamkniętą komorą spalania Gazowe przepływowe ogrzewacze wody z zamkniętą komorą spalania

Do przygotowania c.w.u. powszechnie stosuje się w Polsce urządzenia gazowe. Mimo że coraz częściej wykorzystywane są do tego celu również kotły dwufunkcyjne, to jednak gazowe przepływowe ogrzewacze wody...

Do przygotowania c.w.u. powszechnie stosuje się w Polsce urządzenia gazowe. Mimo że coraz częściej wykorzystywane są do tego celu również kotły dwufunkcyjne, to jednak gazowe przepływowe ogrzewacze wody wciąż są najpopularniejsze. Od niedawna oferowane są ogrzewacze z zamkniętą komorą spalania. Stosowanie tych urządzeń eliminuje możliwość pojawienia się w pomieszczeniu produktów spalania mogących zawierać toksyczny tlenek węgla, a ich dodatkowym atutem jest wyższa efektywność energetyczna.

mgr inż. Józef Dopke Zużycie gazu ziemnego w gospodarstwach domowych

Zużycie gazu ziemnego w gospodarstwach domowych Zużycie gazu ziemnego w gospodarstwach domowych

Od kilku miesięcy w prasie i na stronach internetowych odbiorcy gazu ziemnego skarżą się na wysokie rachunki. Reklamują wielkość jego zużycia w listopadzie, grudniu 2007 r. a także styczniu, lutym i marcu...

Od kilku miesięcy w prasie i na stronach internetowych odbiorcy gazu ziemnego skarżą się na wysokie rachunki. Reklamują wielkość jego zużycia w listopadzie, grudniu 2007 r. a także styczniu, lutym i marcu tego roku. Twierdzą, że rachunki są zawyżone ze względu na gorszą jakość dostarczanego gazu. Czy rzeczywiście mają podstawy do reklamacji?

Bezpieczna instalacja gazowa z zaworami kulowymi Grupy Armatura

Bezpieczna instalacja gazowa z zaworami kulowymi Grupy Armatura Bezpieczna instalacja gazowa z zaworami kulowymi Grupy Armatura

Zawór gazowy jest jednym z najistotniejszych elementów sieci instalacyjnej. Od jego niezawodności i szczelności zależy prawidłowy przepływ gazu. Ma on także kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa danego...

Zawór gazowy jest jednym z najistotniejszych elementów sieci instalacyjnej. Od jego niezawodności i szczelności zależy prawidłowy przepływ gazu. Ma on także kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa danego obiektu, gdyż pozwala na szybkie odcięcie gazu w sytuacji awaryjnej. Decydując się na wybór tak ważnego akcesorium montażowego, należy brać pod uwagę tylko produkty najwyższej jakości.

dr inż. Wioletta Zając-Wstawska Złączki zaprasowywane do instalacji gazowych

Złączki zaprasowywane do instalacji gazowych Złączki zaprasowywane do instalacji gazowych

Historia stosowania złączek zaprasowywanych ma swój początek w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku. Pierwsze złącza tego typu zaczęto wykorzystywać w instalacjach sanitarnych ciepłej i zimnej wody....

Historia stosowania złączek zaprasowywanych ma swój początek w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku. Pierwsze złącza tego typu zaczęto wykorzystywać w instalacjach sanitarnych ciepłej i zimnej wody. Możliwość uzyskania dokładnego, szczelnego i wytrzymałego połączenia wpłynęła na dynamiczny rozwój tego rozwiązania również w innych instalacjach, także gazowych.

opr. red. Jak uwzględnić zmiany klimatyczne w projektowaniu instalacji c.o. z pompami ciepła

Jak uwzględnić zmiany klimatyczne w projektowaniu instalacji c.o. z pompami ciepła Jak uwzględnić zmiany klimatyczne w projektowaniu instalacji c.o. z pompami ciepła

Skutki globalnego ocieplenia odczuwamy na wielu płaszczyznach. Powinny mieć one odzwierciedlenie również w zmianach zasad i standardów projektowania systemów stosowanych do ogrzewania budynków. Choć zimowa...

Skutki globalnego ocieplenia odczuwamy na wielu płaszczyznach. Powinny mieć one odzwierciedlenie również w zmianach zasad i standardów projektowania systemów stosowanych do ogrzewania budynków. Choć zimowa temperatura zewnętrzna wyraźnie rośnie, od kilkudziesięciu lat projektowe temperatury zewnętrzne i znormalizowane rozkłady temperatur zewnętrznych wykorzystywane w obliczeniach inżynierskich pozostają niezmienne.

Szperacz Dasz cynk?

Dasz cynk? Dasz cynk?

W zasadzie, pytanie powinno brzmieć: "Dasz ocynk?" Czy rury i połączenia ocynkowane są dopuszczalne przy wykonywaniu instalacji grzewczych i c.w.u.?

W zasadzie, pytanie powinno brzmieć: "Dasz ocynk?" Czy rury i połączenia ocynkowane są dopuszczalne przy wykonywaniu instalacji grzewczych i c.w.u.?

Szperacz Od szczegółu do błędu

Od szczegółu do błędu Od szczegółu do błędu

Zdjęcie przedstawia fragment instalacji grzewczej, której pierwsze zdjęcia zaprezentowałem tydzień temu, pisząc o niestaranności wykonania. Sami zauważyliście, że w tej realizacji jest wiele nieprawidłowości....

Zdjęcie przedstawia fragment instalacji grzewczej, której pierwsze zdjęcia zaprezentowałem tydzień temu, pisząc o niestaranności wykonania. Sami zauważyliście, że w tej realizacji jest wiele nieprawidłowości. O jednej z nich teraz opowie Krzysztof, który jest autorem zdjęć i dokonywał odbioru instalacji.

Szperacz Wentylacja czy kanalizacja

Wentylacja czy kanalizacja Wentylacja czy kanalizacja

Znacie takie powiedzenie: "Bogu, co boskie, cesarzowi, co cesarskie"?

Znacie takie powiedzenie: "Bogu, co boskie, cesarzowi, co cesarskie"?

Szperacz Diabeł tkwi w szczegółach

Diabeł tkwi w szczegółach Diabeł tkwi w szczegółach

Dzisiaj o "magii" ostatniego muśnięcia, czyli o wykończeniu. Czy według Was, klienci zwracają uwagę na to, czy wykonujecie instalacje z dbałością o detale?

Dzisiaj o "magii" ostatniego muśnięcia, czyli o wykończeniu. Czy według Was, klienci zwracają uwagę na to, czy wykonujecie instalacje z dbałością o detale?

Szperacz W obiegu

W obiegu W obiegu

Czy każdy instalator wie, jak montować pompę obiegową? Wydawałoby się, że tak. Ale...

Czy każdy instalator wie, jak montować pompę obiegową? Wydawałoby się, że tak. Ale...

Szperacz Do wycięcia

Do wycięcia Do wycięcia

Wrócił nasz dawno nie widziany Obserwator Mariusz. A z nim różnorakie historie o dziwacznie wykonanych instalacjach.

Wrócił nasz dawno nie widziany Obserwator Mariusz. A z nim różnorakie historie o dziwacznie wykonanych instalacjach.

Szperacz Zawory - tak. Ale gdzie?

Zawory - tak. Ale gdzie? Zawory - tak. Ale gdzie?

Uwaga konkurs! W galerii znajduje się kilka zdjęć, na których przedstawiono niestandardowe sposoby montażu zaworów w instalacjach grzewczych.

Uwaga konkurs! W galerii znajduje się kilka zdjęć, na których przedstawiono niestandardowe sposoby montażu zaworów w instalacjach grzewczych.

Szperacz Porcja humoru spod znaku Monthy Pythona

Porcja humoru spod znaku Monthy Pythona Porcja humoru spod znaku Monthy Pythona

Aby nie przeciążać Was zbyt mocno przed najbliższym weekendem (oby wbrew prognozom pogoda się utrzymała!), podrzucam porcję zdjęć "rozweselających" :)

Aby nie przeciążać Was zbyt mocno przed najbliższym weekendem (oby wbrew prognozom pogoda się utrzymała!), podrzucam porcję zdjęć "rozweselających" :)

Szperacz Dobić wodę. c.o. jest możliwe

Dobić wodę. c.o. jest możliwe Dobić wodę. c.o. jest możliwe

Trochę przeciągnąłem swoją nieobecność - wybaczcie. Mam nadzieję, że nie podłożę się zbytnio jakością zdjęć. Są tylko minimalnie nieostre :) Temat za to ciekawy.

Trochę przeciągnąłem swoją nieobecność - wybaczcie. Mam nadzieję, że nie podłożę się zbytnio jakością zdjęć. Są tylko minimalnie nieostre :) Temat za to ciekawy.

Szperacz Pomieszanie z poplątaniem

Pomieszanie z poplątaniem Pomieszanie z poplątaniem

Ten materiał w zasadzie należało pokazać Wam w Prima Aprilis. Ciekawe, ilu z Was zastanawiałoby się, czy to nie fotomontaż :)

Ten materiał w zasadzie należało pokazać Wam w Prima Aprilis. Ciekawe, ilu z Was zastanawiałoby się, czy to nie fotomontaż :)

Szperacz Niebezpieczna kolizja

Niebezpieczna kolizja Niebezpieczna kolizja

Redakcja RI news Szkolenie techniczne Caleffi w Krakowie

Szkolenie techniczne Caleffi w Krakowie Szkolenie techniczne Caleffi w Krakowie

W Krakowie odbędzie się szkolenie organizowane przez firmę Caleffi, gdzie Doradcy Techniczni z wykorzystaniem najnowszych technik będą prowadzić prezentacje oraz szkolenia z zakresu właściwości użytkowych,...

W Krakowie odbędzie się szkolenie organizowane przez firmę Caleffi, gdzie Doradcy Techniczni z wykorzystaniem najnowszych technik będą prowadzić prezentacje oraz szkolenia z zakresu właściwości użytkowych, oraz możliwości stosowania produktów Caleffi w instalacjach grzewczych i wody użytkowej.

Katarzyna Cesluk Kamery termowizyjne i mierniki przenośne w pracy instalatora

Kamery termowizyjne i mierniki przenośne w pracy instalatora Kamery termowizyjne i mierniki przenośne w pracy instalatora

Praca instalatora wymaga korzystania z odpowiednich narzędzi. Są wśród nich zarówno narzędzia z codziennego warsztatu, jak i dające szerokie możliwości diagnostyczne kamery termowizyjne oraz elementy ochrony...

Praca instalatora wymaga korzystania z odpowiednich narzędzi. Są wśród nich zarówno narzędzia z codziennego warsztatu, jak i dające szerokie możliwości diagnostyczne kamery termowizyjne oraz elementy ochrony osobistej, takie jak przenośne mierniki gazów, głównie toksycznych i wybuchowych.

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.