RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Ciepłownictwo systemowe w drodze do generacji 5G

Ciepłownictwo systemowe w drodze do generacji 5G; fot. unsplash

Ciepłownictwo systemowe w drodze do generacji 5G; fot. unsplash

Przyszłością ciepłownictwa są systemy hybrydowe, za pośrednictwem których można będzie przesyłać energię ze źródeł wysoko- i niskotemperaturowych, wytwarzać ją z różnych nośników energii, zwłaszcza odnawialnej oraz w ramach kogeneracji, i wykorzystywać energię odpadową z procesów przemysłowych i komunalnych. Sieć ciepłownicza ma być coraz mocniej skoordynowana z siecią energetyczną. Ma to być inteligentny system łączący oddzielne dotychczas branże. Niezbędnymi warunkami do osiągnięcia tego celu są m.in.: niskie zapotrzebowanie budynków na energię do ogrzewania i parametry przesyłu oraz małe straty ciepła na każdym etapie. Z kolei ewentualny kryzys będący efektem wojny rozpętanej przez Rosję może być podobnym impulsem dla rozwoju energetyki i ciepłownictwa jak kryzys naftowy w 1973 roku.

Zobacz także

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

ADEY Innovation SAS ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie...

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego, z dużym naciskiem na poprawę jakości powietrza (umożliwiają obniżenie emisji CO2 o ok. 250 kg rocznie z pojedynczego gospodarstwa domowego).

Alfa Laval Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży...

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży poszukują nowych sposobów maksymalizacji wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii i udoskonaleniu swojego wizerunku w zakresie ochrony środowiska. Wyzwania te będą złożone i wieloaspektowe.

Polskie sieci ciepłownicze projektowane były przy założeniu, że temperatura na zasilaniu w warunkach projektowych wynosić będzie 150°C. Wprowadzenie technologii preizolowanych przewodów ciepłowniczych spowodowało korektę warunków pracy sieci i zmniejszenie strat, a tym samym możliwość obniżenia temperatury zasilania o ok. 30°C. Także docieplanie budynków, wymiana węzłów cieplnych i zmiany klimatyczne sprawiają, że uzasadnione jest dalsze obniżanie temperatury zasilania, o kolejne 20–30°C. Coraz więcej sieci w Polsce w praktyce pracuje często na parametrach zasilania 90°C.

Ważnym elementem modernizacji ciepłownictwa jest także integracja z energetyką. Ciepło ma powstawać w wysokosprawnej kogeneracji z coraz większym udziałem energii odnawialnej. Zwykłe ciepłownie będą stopniowo wypierane przez elektrociepłownie bazujące na gazie, OZE i odpadach.
Plany rozwoju ciepłownictwa w Europie przewidują kilka generacji rozwoju. Obecnie europejskie ciepłownictwo jest na etapie wdrażania 4. generacji i pilotażu 5. , ale mówi się już o generacji 6. Polskie ciepłownictwo sieciowe w dużych aglomeracjach osiągnęło w praktyce 3. etap i przygotowuje się do 4. Nieodłącznym elementem każdej generacji jest decentralizacja – podział na mikrosieci, obniżenie mocy wytwarzania ciepła i wiele źródeł energii oraz jak najmniejsze straty na przesyle. Ciepłownictwo przygotowuje się również do sytuacji, w której nowe budynki będą miały coraz mniejsze zapotrzebowanie na energię, a istniejące zostaną zmodernizowane. W efekcie tych działań za 20–30 lat sieci będą pracować najefektywniej na parametrach zasilania ok. 50°C.

Ciepłownictwo 4. generacji (4G) to pojęcie wprowadzone w 2014 roku. Zakłada ono dostarczanie ciepła i chłodu do budynków niskoenergetycznych oraz cyfryzację systemów ciepłowniczych i odbiorników ciepła – węzłów ciepłowniczych, tak aby w inteligentny sposób mogły one automatycznie zarządzać i optymalizować wykorzystanie energii [1, 2]. Ciepło ma być dostarczane w temperaturze wyjściowej poniżej 70°C. Takie plany powszechnego wdrożenia opierają się na rozwiązaniach sprawdzonych i już działających z powodzeniem w krajach skandynawskich.

Zmiany w ciepłownictwie sieciowym na tym etapie wymuszane są z jednej strony przez coraz większy udział energii odnawialnej, odpadowej i z odzysku, a z drugiej przez coraz lepsze technologie transportu ciepła, w tym m.in. rury preizolowane oraz nowoczesne węzły, a także spadek zapotrzebowania nowych i modernizowanych budynków na ciepło o wysokiej temperaturze. W budynkach takich do celów ogrzewania z powodzeniem wystarczają już temperatury nawet poniżej 50°C. To efekt m.in. dobrej izolacji termicznej budynków, eliminacji mostków termicznych, kontrolowanej wentylacji oraz odpowiedniej regulacji temperatury wewnętrznej. Z tych pozornie drobnych działań w budynkach powstaje bardzo duży potencjał oszczędnego i efektywnego energetyczne korzystania z ciepła sieciowego. Wdrożenie ciepłownictwa 4G to także konieczność współpracy i integracji energetycznej miejskich przedsiębiorstw ciepłowniczych, wodno-kanalizacyjnych, gospodarujących odpadami komunalnymi, elektroenergetycznych, a nawet komunikacyjnych. Wiele zależy od tej współpracy, a jak pokazuje doświadczenie, największe sukcesy w tej dziedzinie osiągają miasta w krajach z mocnym samorządem.

Przyjmuje się, że sieć ciepłownicza 4G będzie korzystać z węzłów pozwalających pozyskiwać ciepło z OZE i odpadowe. Na tym etapie energia z paliw kopalnych ma wynosić maks. 70%, z OZE 15% (kolektory słoneczne, pompy ciepła, PV, wiatraki), z ciepła odpadowego 10%, a z przetwarzania odpadów 5%. Sieć ma pracować na parametrach 70/30°C, natomiast instalacje w budynkach na zasilaniu z inteligentnego węzła mają mieć 55, a na powrocie 35°C. Wdrażane ma być centralne chłodzenie (adsorpcyjne i absorpcyjne) z jak największym wykorzystaniem OZE, pracujące na zasilaniu nie 6°C, ale co najmniej 12°C [4]. Powstaną duże centralne magazyny ciepła i małe w rozproszeniu [1, 2]. Magazynowanie ciepła w dużych, dobrze izolowanych podziemnych zbiornikach umożliwi pozyskiwanie zwłaszcza energii słonecznej w okresie letnim i jej zużywanie w sezonie grzewczym [4].

Ciepłownictwo 5. generacji to hybrydyzacja wytwarzania ciepła i dalsza decentralizacja, aż do momentu rezygnacji ze źródła centralnego oraz rozbudowa mikrosieci, tak aby poradzić sobie ze zmiennością produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Wymaga to także coraz większego potencjału magazynowania ciepła nie tylko w wodzie, ale też innych materiałach, w tym w PCM, a nawet magazynowania energii elektrycznej. Na tym etapie paliwa kopalne stanowią maks. 50%, OZE 30%, ciepło odpadowe 15%, a 5% pochodzi z przetworzenia odpadów. Parametry sieci zostaną obniżone do 45/25°C, a instalacje będą pracować z 40°C na zasilaniu i 30°C na powrocie. Chłodzenie ma pochodzić z OZE [1, 2]. Praca węzłów cieplnych i mieszkaniowych będzie elementem technologii smart building, z pełną interakcją między mieszkańcami i ich poczuciem komfortu a systemami ogrzewania i wentylacji. Etap ten będzie wymagał także zmian polegających na wprowadzaniu odbiorników ciepła (grzejników), które będą mogły pracować na tak niskich temperaturach.

Ciepłownictwo 6. generacji to sieci autonomiczne z budynkami plusenergetycznymi wytwarzającymi energię ze źródeł odnawialnych. To również etap tworzenia lokalnych mikrosieci współpracujących w ramach większych systemów lokalnych. Jego założeniem jest maksymalne korzystanie z energii odnawialnej, co w praktyce oznacza elektryfikację ogrzewania oraz całkowitą integrację z systemem energetycznym.

Czytaj też: Wymagania energetyczne dla budynków wielorodzinnych a rozwiązania konwencjonalne

W Niemczech wdrażane jest obecnie ciepłownictwo 4. generacji i powstaje wiele projektów współpracy ciepła systemowego ze źródłami odnawialnymi i magazynami ciepła. Inwestycje takie objęte są programami wsparcia finansowego. O ile magazyny ciepła o temperaturze ponad 100°C byłyby nieracjonalne, te o temperaturze 50–40°C, wykorzystujące najnowsze materiały temoizolacyjne i zmiennofazowe, dają dobre wyniki energetyczne.

Z kolei w Kopenhadze testowana jest współpraca sieci ciepłowniczej z odnawialnymi źródłami energii i jej wpływ na zasilanie budynków niskoenergetycznych w ciepło oraz optymalizacja parametrów działania dzięki cyfryzacji i analizie danych oraz samouczeniu się systemu. Ciepło pozyskiwane jest m.in. z urządzeń chłodzących wykorzystywanych przez markety [3].

Także w polskich ciepłowniach prowadzone są prace nad wdrażaniem elementów sieci 4. generacji i dostępne są środki na badania i wdrożenia technologii. Liczne przykłady realizacji sieci nowej generacji w naszym kraju podaje m.in. magazyn „Ciepło Systemowe” [7]. Budowę sieci ciepłowniczej 5G w Polsce zainicjowała w lipcu 2020 roku Szczecińska Energetyka Cieplna. Sieć o temperaturze 50/28°C będzie wykorzystywała ciepło odpadowe, magazyny ciepła i chłodu oraz instalacje OZE. Pierwszy odcinek systemu o długości 750 m zasili w ciepło i chłód Morskie Centrum Nauki – latem będzie dostarczać czynnik o temperaturze 15°C, a zimą ciepło niskotemperaturowe o temperaturze 50°C [6].

Ciekawe są wyniki duńskiego projektu FLEXYNETS [5] prowadzonego w ramach ciepłownictwa 5. generacji, w ramach którego badano pracę systemów ciepłowniczych i chłodniczych działających w temperaturach „neutralnych”, czyli w zakresie 15–30°C. Parametry takie oznaczają znaczne ograniczenie strat ciepła oraz gromadzenie ciepła odpadowego o niskiej temperaturze i ciepła odnawialnego na długości i pojemności całego rurociągu. Rozwiązanie to pozwala każdemu użytkownikowi nie tylko pobierać energię z sieci, ale także dostarczać ją z własnego układu chłodzenia pomieszczeń i urządzeń chłodniczych – jest to możliwe dzięki rewersyjnym pompom ciepła. Co więcej, pompy te zasilane są z odnawialnej energii lokalnej oraz sieciowej, także z PV i wiatru. Innym ważnym atutem tej sieci jest jej „doładowywanie” w systemie energetycznym – każdy nadmiar energii elektrycznej pompy ciepła mogą zrzucić do sieci. W ramach opisywanego programu dowiedziono, że koszty eksploatacji tego systemu są niższe niż w przypadku korzystania z konwencjonalnego systemu ciepłowniczego i chłodzenia pomieszczeń za pośrednictwem odrębnych jednostek.

Czytaj też: Nowe regulacje w zakresie efektywności energetycznej

Rury preizolowane jako niezbędny element ewolucji ciepłownictwa

Na wyższych etapach ewolucji ciepłownictwa coraz większą rolę odgrywać będą prosumenci oraz sieci, a zwłaszcza materiały, z których te ostatnie będą wykonywane. Na początku w kanałach ciepłowniczych stosowano tradycyjne ciepłociągi. Od lat 90. mamy w Polsce do dyspozycji rury preizolowane, a ich parametry energetyczne ciągle ewoluują. Coraz wyższa jakość izolacji zmniejsza straty na przesyle. Co więcej, można je układać bezpośrednio w gruncie i szybko oraz taniej modernizować system ciepłowniczy.

Rury preizolowane dostarczane są na plac budowy jako gotowe układy. Dla małych średnic w zakresie DN 32–100 stosuje się m.in. rury samokompensujące, z falistą (giętką) rurą przewodową. Mogą być one wykonywane ze stali nierdzewnej (AISI 304 lub 316L) i wyposażone w dodatkową folię z tworzywa pomiędzy warstwą izolacji termicznej a płaszczem osłonowym. Dla końcówek sieci niskotemperaturowych 4. i 5. generacji oferowane są także rury preizolowane z wytrzymałych tworzyw.

Rury przewodowe w większych średnicach dla sieci 4. i 5. generacji wykonywane są jako stalowe bez szwu, w sztangach o długości 6, 12 i 16 m. Ich powierzchnia zewnętrzna jest śrutowana, aby uzyskać dużą przyczepność pianki poliuretanowej. Wszystkie rury i kształtki muszą mieć końce wolne od izolacji i płaszcza osłonowego, przygotowane do łączenia. Rury przewodowe o średnicach nominalnych DN ≤ 250 wykonuje się także jako podwójne, czyli w jednym rdzeniu izolacji w płaszczu osłonowym umieszczane są dwie rury przewodowe.

Do izolacji termicznej rur preizolowanych używana jest najczęściej pianka poliuretanowa (PUR), rzadziej poliizocyjanurowa (PIR). W warstwie izolacji umieszcza się przewody alarmowe, które przekazują sygnał w razie wzrostu wilgotności lub przerwania przewodu alarmowego, co wskazuje na uszkodzenie i daje możliwość szybkiej interwencji. Dokładność lokalizacji wycieku jest bardzo wysoka i wynosi ok. 1 m na 1 km rury. Płaszcze osłonowe wykonywane są z tworzyw – głównie polietylenu wysokiej gęstości lub blachy aluminiowej albo stalowej, nawijanych w technologii spiro. Oferta rur prefabrykowanych obejmuje armaturę i kształtki preizolowane oraz odpowiednie systemy łączenia.

Wraz z rozwojem technologii produkcji izolacji termicznych zmieniły się wymagania normowe [10] w zakresie maksymalnej dopuszczalnej wartości współczynnika przewodzenia ciepła PUR. W 2005 roku było to 0,033 W/(mK), a obecnie 0,029 W/(mK) [11]. Lepszą izolacyjność termiczną uzyskuje się m.in. dzięki zmianom w technologii spieniania PUR.

Istnieje także związek między technologią produkcji rur preizolowanych a ich przewodnością cieplną. Stosowane są następujące technologie:

  • metoda „rura w rurze” – w obszar między rurą przewodową a płaszczem osłonowym wtryskiwana jest pianka (grubość izolacji warunkowana jest średnicą płaszcza osłonowego);
  • metoda półciągła – PUR spieniany jest w formie stalowej założonej na rurę przewodową (możliwe zastosowanie dowolnej grubości izolacji), a po zdjęciu formy na warstwę gotowej izolacji nawijany jest płaszcz osłonowy;
  • metoda ciągła (conti) – formowanie izolacji z barierą antydyfuzyjną i wytłaczanie płaszcza osłonowego odbywa się jednocześnie.

Systemy „rura w rurze” mają współczynniki przewodzenia ciepła od 0,0275 do 0,029 W/(mK), natomiast w metodzie ciągłej i półciągłej osiąga się do 0,024 do 0,026 W/(mK) [12]. Ważnym parametrem eksploatacyjnym rur preizolowanych jest także podatność na starzenie [13, 14]. Wpływ ma na to dyfuzja tlenu i azotu z powietrza do wnętrza warstwy izolacyjnej oraz gazów wypełniających pory pianki po spienieniu – na zewnątrz warstwy izolacji. W celu zapobiegania tym zjawiskom stosuje się bariery antydyfuzyjne z cienkiej warstwy EVOH. Zapewnia to zachowanie parametrów sieci ciepłowniczej przez cały okres eksploatacji – w generacji 4. i 5.

Literatura

  1. Turski Michał, Sekret Robert, Konieczność reorganizacji systemów ciepłowniczych w świetle zmian zachodzących w sektorze budowlano-instalacyjnym, „Rynek Energii” 8/2015
  2. Bartnicki Grzegorz, Klimczak Marcin, Koncepcja stopniowego wprowadzania założeń ciepłownictwa IV generacji do miejskich systemów ciepłowniczych, „Instal” 6/2018
  3. https://magazyncieplasystemowego.pl/cieplownictwo/cieplownictwo-przyszlosci/
  4. https://www.grundfos.com/pl/learn/ecademy/all-courses/grundfos-district-energy/the-4th-generation-the-future-of-district-energy
  5. https://cordis.europa.eu/article/id/300715-fifth-generation-district-heating-systems-come-with-a-cooling-bonus/pl
  6. https://magazyncieplasystemowego.pl/wiadomosci-z-firm/szczecin/pierwsza-w-polsce-siec-cieplownicza-5-generacji/
  7. https://magazyncieplasystemowego.pl/cieplownictwo/sieci-coraz-nowszej-generacji/
  8. PN-EN 15632-3 Sieci ciepłownicze. System preizolowanych rur giętkich
  9. Matusiak Artur, Szafran Jacek, Piana PUR jako materiał izolacyjny w budownictwie, „Inżynier Budownictwa”, https://inzynierbudownictwa.pl/piana-pur-jako-material-izolacyjny-w-budownictwie/
  10. PN-EN 253:2020 Sieci ciepłownicze. System pojedynczych rur zespolonych do wodnych sieci ciepłowniczych układanych bezpośrednio w gruncie. Fabrycznie wykonany zespół rurowy ze stalowej rury przewodowej, izolacji cieplnej z poliuretanu i osłony z polietylenu
  11. Iwko Ireneusz, Ograniczanie strat w sieciach ciepłowniczych w aspekcie stosowania rur preizolowanych, „Inżynier Budownictwa”, https://inzynierbudownictwa.pl/ograniczanie-strat-w-sieciach-cieplowniczych-w-aspekcie-stosowania-rur-preizolowanych/
  12. Kręcielewska Ewa, Menard Damien, Współczynnik przewodzenia ciepła izolacji w rurach preizolowanych po naturalnym i sztucznym starzeniu, materiały X Konferencji Technicznej Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, Warszawa 2014
  13. Kotwas Robert, Naturalne starzenie się izolacji rurociągów ciepłowniczych. Porównanie zmian izolacyjności termicznej wełny mineralnej i pianek poliuretanowych, „Instal” 10/2016
  14. PN-EN 13941:2006 Projektowanie i budowa sieci ciepłowniczych z systemu preizolowanych rur zespolonych
  15. Ryńska Joanna, Rury preizolowane w komunalnych sieciach ciepłowniczych – wybrane zagadnienia, „Rynek Instalacyjny” 7–8/2021
  16. Materiały techniczne: Alpex, Brugg, Heatpex, Ingremio, Infracorr, Logstor, Radpol, Rehau, Synco, Termotech, ZPU Jońca

 

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI URE zapowiada ustępstwa dla ciepłowników

URE zapowiada ustępstwa dla ciepłowników URE zapowiada ustępstwa dla ciepłowników

Jak podaje Rzeczpospolita, w związku z szybko rosnącymi cenami uprawnień do emisji dwutlenku węgla Urząd Regulacji Energetyki zapowiedział zamiany w modelu kształtowania taryf firm ciepłowniczych.

Jak podaje Rzeczpospolita, w związku z szybko rosnącymi cenami uprawnień do emisji dwutlenku węgla Urząd Regulacji Energetyki zapowiedział zamiany w modelu kształtowania taryf firm ciepłowniczych.

Redakcja RI Modernizacja ciepłownictwa do 2030 roku

Modernizacja ciepłownictwa do 2030 roku Modernizacja ciepłownictwa do 2030 roku

Z raportu Forum Energii wynika, że istnieją możliwości efektywnej transformacji ciepłownictwa do 2030 roku, jednak rząd powinien działać już teraz. Różne warunki, w jakich funkcjonują systemy ciepłowniczy...

Z raportu Forum Energii wynika, że istnieją możliwości efektywnej transformacji ciepłownictwa do 2030 roku, jednak rząd powinien działać już teraz. Różne warunki, w jakich funkcjonują systemy ciepłowniczy i wiele dostępnych technologii, powodują, że nie ma jednego, prostego rozwiązania dla ciepłownictwa.

Waldemar Joniec Układy hybrydowe w ogrzewaniu budynków

Układy hybrydowe w ogrzewaniu budynków Układy hybrydowe w ogrzewaniu budynków

W inteligentnych budynkach ważnym aspektem są i będą technologie ogrzewania oraz przygotowania c.w.u. Zapowiadana elektryfikacja ogrzewania budynków i stosowanie hybrydowych systemów ogrzewania mogą być...

W inteligentnych budynkach ważnym aspektem są i będą technologie ogrzewania oraz przygotowania c.w.u. Zapowiadana elektryfikacja ogrzewania budynków i stosowanie hybrydowych systemów ogrzewania mogą być realizowane na różne sposoby. Na rynku europejskim dostępne są i znane hybrydowe pompy ciepła współpracujące z gazowymi kotłami kondensacyjnymi, łączone w celu optymalizacji kosztów eksploatacyjnych. W Szwecji od wielu lat łączy się pompy ciepła z systemem ciepłowniczym. Produkcja ciepła powiązana...

jr Energooszczędne pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Energooszczędne pompy obiegowe i cyrkulacyjne Energooszczędne pompy obiegowe i cyrkulacyjne

Dzisiejsze pompy cyrkulacyjne i obiegowe wyposażone są w wiele rozwiązań energooszczędnych oraz regulacyjnych. Jeśli urządzenie zostanie prawidłowo dobrane i przygotowane do pracy z konkretną instalacją,...

Dzisiejsze pompy cyrkulacyjne i obiegowe wyposażone są w wiele rozwiązań energooszczędnych oraz regulacyjnych. Jeśli urządzenie zostanie prawidłowo dobrane i przygotowane do pracy z konkretną instalacją, może zapewnić nie tylko wysoki poziom komfortu, ale i oszczędności energii.

Waldemar Joniec Perspektywy dla polskiego ciepłownictwa

Perspektywy dla polskiego ciepłownictwa Perspektywy dla polskiego ciepłownictwa

Konieczna jest dyskusja o modernizacji ciepłownictwa w celu wypracowania wizji jego rozwoju do roku 2030, przygotowania planu działań, a także uruchomienia mechanizmów i źródeł ich finansowania. W wyniku...

Konieczna jest dyskusja o modernizacji ciepłownictwa w celu wypracowania wizji jego rozwoju do roku 2030, przygotowania planu działań, a także uruchomienia mechanizmów i źródeł ich finansowania. W wyniku wieloletnich zaniechań za 10 lat funkcjonowanie systemów ciepłowniczych będzie zagrożone, jeśli nie zostaną one dostosowane do norm środowiskowych. Konieczne zatem będzie m.in. takie planowanie inwestycji, żeby wykorzystać źródła odnawialne i integrować ciepłownictwo z energetyką.

Marcin Klimczak , mgr inż. Daria Sztuka Analiza pracy sieci ciepłowniczej po termomodernizacji odbiorów ciepła

Analiza pracy sieci ciepłowniczej po termomodernizacji odbiorów ciepła Analiza pracy sieci ciepłowniczej po termomodernizacji odbiorów ciepła

Z perspektywy firmy ciepłowniczej jako dostawcy ciepła termomodernizacja oznacza przede wszystkim zmniejszenie przychodów z jego sprzedaży. W latach 2001–2010 m.in. ze względu na intensywną modernizację...

Z perspektywy firmy ciepłowniczej jako dostawcy ciepła termomodernizacja oznacza przede wszystkim zmniejszenie przychodów z jego sprzedaży. W latach 2001–2010 m.in. ze względu na intensywną modernizację budynków zużycie ciepła sieciowego w Polsce zmniejszyło się o 18%. A jak termomodernizacja wpływa na wielkość strat ciepła w sieciach?

dr inż. Jan Wrona Wybrane aspekty projektowania urządzeń pracujących w obiegu Stirlinga

Wybrane aspekty projektowania urządzeń pracujących w obiegu Stirlinga Wybrane aspekty projektowania urządzeń pracujących w obiegu Stirlinga

Produkowane obecnie urządzenia Stirlinga mogą być alternatywą dla stosowanych powszechnie silników cieplnych ze spalaniem wewnętrznym oraz chłodziarek realizujących obieg Lindego.

Produkowane obecnie urządzenia Stirlinga mogą być alternatywą dla stosowanych powszechnie silników cieplnych ze spalaniem wewnętrznym oraz chłodziarek realizujących obieg Lindego.

dr inż. Henryk Karcz, mgr inż. Wojciech Komorowski, mgr inż. Marcin Kantorek, dr inż. Piotr Dziugan, prof. dr hab. inż. Krzysztof Wierzbicki Spalanie odpadów komunalnych w kotłach rusztowych (cz. 2)

Spalanie odpadów komunalnych w kotłach rusztowych (cz. 2) Spalanie odpadów komunalnych w kotłach rusztowych (cz. 2)

W artykule (poprzednia część w RI 11/2011) przeanalizowano proces jednoczesnego spalania odpadów komunalnych o różnych strukturach morfologicznych w tym samym kotle rusztowym. Wykazano, że rozwiązanie...

W artykule (poprzednia część w RI 11/2011) przeanalizowano proces jednoczesnego spalania odpadów komunalnych o różnych strukturach morfologicznych w tym samym kotle rusztowym. Wykazano, że rozwiązanie to znacznie obniża sprawność spalania kotła, ma też istotne wady ekologiczne.

Waldemar Joniec Wymienniki płytowe

Wymienniki płytowe Wymienniki płytowe

Wymienniki płytowe składają się z wielu cienkich metalowych płyt połączonych razem za pomocą ramy ściągającej lub lutowania. Wewnętrzna konfiguracja kanałów wymiennika powoduje, że po jednej stronie płyty...

Wymienniki płytowe składają się z wielu cienkich metalowych płyt połączonych razem za pomocą ramy ściągającej lub lutowania. Wewnętrzna konfiguracja kanałów wymiennika powoduje, że po jednej stronie płyty płynie gorący płyn, a po drugiej – w przeciwprądzie – płyn zimny. Każda płyta wymiennika ma specjalne wytłoczenia, które zwiększają turbulencje obu płynów, co podwyższa wartość współczynników przenikania ciepła.

dr inż. Ryszard Śnieżyk O pompowaniu w ciepłowniach

O pompowaniu w ciepłowniach O pompowaniu w ciepłowniach

Celem cyklu artykułów jest przedstawienie najistotniejszych warunków pracy pomp w miejskich ciepłowniach wodnych. Takich obiektów w Polsce jest bardzo wiele i w większości wymagają modernizacji. Przeprowadzono...

Celem cyklu artykułów jest przedstawienie najistotniejszych warunków pracy pomp w miejskich ciepłowniach wodnych. Takich obiektów w Polsce jest bardzo wiele i w większości wymagają modernizacji. Przeprowadzono modernizację wielu układów hydraulicznych w ciepłowniach, ale wyniki tych działań budzą wątpliwości.

dr inż. Bogdan Nowak, dr inż. Grzegorz Bartnicki Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych...

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych wariantów zaopatrzenia w ciepło i ewentualnie podjąć decyzję o korekcie dotychczasowych warunków eksploatacji systemu. Wśród rozważanych przypadków mogą znaleźć się bardzo radykalne takie jak zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło [1], ale również rozwiązania sprowadzające się wyłącznie do wymiany...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą? Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów,...

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów, ale głównie z warunków, w jakich takie sieci są tworzone. Zła praca systemu ciepłowniczego może wynikać ze złego bilansu cieplnego całego układu, z nieprawidłowej regulacji, z wadliwych przepływów (zły rozdział ciśnienia), a do tego najczęściej dochodzi jeszcze nieprawidłowa eksploatacja. Autor omawia...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców....

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców. Należy wziąć pod uwagę rodzaj kotłów (stało- lub zmiennoprzepływowych) oraz wahania przepływu wody sieciowej i powodowane przez to wahania ciśnień piezometrycznych. Skupiono się na ciepłowniach z kotłami wodnorurkowymi, które są najczęściej stosowane w Polsce (typu WR i WLM). Szczegółowo przeanalizowano...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania pompami. Określono również obniżenie mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych uzyskiwane dzięki wprowadzeniu przepompowni w systemach ciepłowniczych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

Jerzy Kosieradzki Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Biomasa jako paliwo (cz. 1) Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych...

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji [1] paliwem jest również biomasa, rozumiana jako produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa używane w celu odzyskania zawartej w nich energii, a zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak, dr Anna Melcer Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko...

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale również całych budynków, w których materiały te zostały zastosowane.

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy...

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy ciepłowniczych do mocy zamówionej odbiorców końcowych. W efekcie ciągłej poprawy ochrony cieplnej budynków, ich potrzeby maleją – nie zawsze to jednak wpływa na historycznie ukształtowane zasady dotyczące projektowania.

prof. dr hab. inż. Stanisław Nawrat Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów...

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów gminnych rozpoczęło prace w celu wykorzystania metanu (po wtłoczeniu do sieci gazowych) w ogrzewaniu kompleksów budynków.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków...

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej...

prof. dr hab. inż. Janusz Skorek Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział...

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział układów CHP małej mocy wpisujących się w obszar energetyki rozproszonej.

Adam Pytlik, Jiří Koníček, Radek Dvořák Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

dr inż. arch. Marta Skiba Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście? Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

dr Artur Miros Preizolowane rury giętkie – badania własności

Preizolowane rury giętkie – badania własności Preizolowane rury giętkie – badania własności

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

Autor omawia zmiany procedur badawczych określania przewodności cieplnej rur preizolowanych oraz nowe wytyczne kontroli ich jakości i wprowadzania na rynek.

mgr inż. Katarzyna Rybka Wymienniki ciepła

Wymienniki ciepła Wymienniki ciepła

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji...

Wysoka efektywność działania systemu grzewczego lub chłodniczego to cel, do którego każdy projektant czy instalator powinien dążyć. Wymiennik ciepła jest urządzeniem, bez którego znaczna większość instalacji różnego rodzaju, w tym wodnych, nie miałaby prawa działać. Mimo że są to dość proste w obsłudze urządzenia, nawet pozornie nieistotne szczegóły i niedociągnięcia wpływają na spadek ich efektywności.

Wybrane dla Ciebie

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła » Poznaj mechanizm, który gwarantuje cichą pracę pompy ciepła »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się » Łatwy montaż systemów podtynkowych? Przekonaj się »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? » Czy wiesz, co skutecznie zadba o instalacje CO? »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody » Jesteś Instalatorem? Nie czekaj, odbieraj nagrody »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła » Czego jeszcze nie wiesz o pompach ciepła »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji » Zdradzamy skuteczne sposoby chłodzenia instalacji »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? » Czy wiesz, jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego? »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Dobierz odpowiedni zawór do instalacji » Dobierz odpowiedni zawór do instalacji »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Sposób na oszczędne ogrzewanie domu » Sposób na oszczędne ogrzewanie domu »

Jakie korzyści dla instalatora »

Jakie korzyści dla instalatora » Jakie korzyści dla instalatora »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu » Firmy zdradzają sposób na inteligentne ogrzewanie domu »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji » Zobacz jak profesjonaliści pomagają sobie w projektowaniu instalacji »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki » Przeprowadź bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin » Poznaj skuteczne metody odprowadzania spalin »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? » Czy istnieją naturalne czynniki chłodzące? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? » Jakie rozdzielacze do ogrzewania podłogowego poleciłby ekspert? »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych » Poznaj metody na prawidłową wentylację pomieszczeń przemysłowych »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce » Zapoznaj się z tematem: przyszłość paliw gazowych w gospodarce »

Dołącz do grona super instalatorów »

Dołącz do grona super instalatorów » Dołącz do grona super instalatorów »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie » Która pompa zapewni stałe ciśnienie wody w kranie »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu » Podpowiadamy, jaki grzejnik zainstalować w pomieszczeniu »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej » Pobierz tabelę z parametrami armatury ogrodowej »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji » Poznaj, nowe rozwiązania w projektowaniu instalacji »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności » Które płyty styropianowe mają najwyższy wskaźnik energooszczędności »

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.