RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Organiczne obiegi Rankine’a szansą na wykorzystanie ciepła odpadowego i poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw

Obszar zastosowań urządzeń ORC w zależności od generowanej mocy elektrycznej oraz temperatury źródła ciepła (OTEC – Ocean Thermal Energy Conversion)
Rys. redakcja RI

Obszar zastosowań urządzeń ORC w zależności od generowanej mocy elektrycznej oraz temperatury źródła ciepła (OTEC – Ocean Thermal Energy Conversion)


Rys. redakcja RI

Obiegi ORC dają możliwość efektywnego wykorzystania do produkcji energii elektrycznej źródeł ciepła w zakresie temperatur 90–350°C i tym samym umożliwiają spożytkowanie ciepła odpadowego. Na potrzeby ciepłownictwa mogą mieć zastosowanie urządzenia ORC pracujące w kogeneracji, dla których temperatura skraplania czynnika roboczego jest wystarczająca wysoka (ok. 80–90°C), by zasilać lokalną sieć ciepłowniczą. Rozważając zastosowanie układu ORC, należy dokonać analizy ekonomicznej rozwiązania, uwzględniając dostępne wsparcie inwestycji z programu NFOŚiGW „Energia Plus”.

Zobacz także

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

ADEY Innovation SAS ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego ADEY – optymalna ochrona systemu grzewczego

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie...

ADEY jest wiodącym producentem filtrów magnetycznych oraz środków chemicznych stosowanych w systemach grzewczych do ich ochrony i poprawy efektywności pracy. Produkty ADEY przyczyniają się jednocześnie do ochrony środowiska naturalnego, z dużym naciskiem na poprawę jakości powietrza (umożliwiają obniżenie emisji CO2 o ok. 250 kg rocznie z pojedynczego gospodarstwa domowego).

Alfa Laval Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej Efektywna wymiana ciepła to kwestia nowoczesnych rozwiązań w wymienniku ciepła a nie tylko powierzchni grzewczej

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży...

Światowe zapotrzebowanie na energię nie staje się coraz mniejsze – wręcz przeciwnie. W nadchodzących latach coraz trudniej będzie utrzymać konkurencyjność, ponieważ firmy na każdym rynku i w każdej branży poszukują nowych sposobów maksymalizacji wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów energii i udoskonaleniu swojego wizerunku w zakresie ochrony środowiska. Wyzwania te będą złożone i wieloaspektowe.

W artykule:

• Rynek urządzeń realizujących organiczny obieg Rankine’a
• Zasada działania organicznego obiegu Rankine’a
• Czynniki robocze stosowane w urządzeniach ORC
• Producenci urządzeń ORC

Organiczne obiegi Rankine’a (Organic Rankine Cycles, ORC) coraz częściej wykorzystywane są do wytwarzania energii elektrycznej ze źródeł ciepła o temperaturze w zakresie 90–350°C (rys. 1). Jako czynniki robocze stosuje się w nich różne związki organiczne, które są w stanie odparować w temperaturach odpowiadających temperaturze źródła ciepła. Przy stosunkowo niskich temperaturach źródeł ciepła (poniżej 300°C) wykorzystanie klasycznych obiegów termodynamicznych działających w oparciu o parę wodną (jako czynnik roboczy) jest mniej efektywne i zwykle nieopłacalne.

Organiczne obiegi Rankine’a doskonale nadają się do odzysku ciepła odpadowego zarówno przy niewielkich mocach cieplnych (kilkunastu–kilkudziesięciu kW), jak i przy mocach rzędu MW. Należy podkreślić, że dostępne są już komercyjnie produkowane urządzenia o konstrukcji modułowej, które można indywidualnie dopasować do potrzeb konkretnego źródła ciepła. Wydajność urządzeń ORC może być zmieniana w dość szerokim zakresie obciążeń (30–120% mocy nominalnej), co jest istotne zwłaszcza przy źródle ciepła o zmiennej wydajności, np. dobowej lub wynikającej z cyklu technologicznego. Ponadto są to często urządzenia bezobsługowe, których trwałość producenci deklarują na nawet 25 lat. Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest bezpośredni odzysk ciepła ze spalin lub gorących oparów, które kierowane są do wymiennika ciepła urządzenia ORC (do parownika). Możliwe jest również zastosowanie do odzysku ciepła odpadowego systemu pośredniego, w którym czynnik pośredniczący (zwykle olej termalny) odbiera ciepło np. ze spalin i przekazuje je do czynnika roboczego obiegu ORC.

Szerokie pole zastosowań urządzeń ORC stanowią układy kogeneracyjne, produkujące jednocześnie energię cieplną i elektryczną, zarówno na potrzeby odbiorców indywidualnych (gospodarstw domowych, gospodarstw rolnych), jak i grup odbiorców, przedsiębiorców, instytucji (szkoły, urzędy, szpitale, hotele, sanatoria). Kogeneracyjne układy ORC wpisują się również w ideę energetyki rozproszonej, gdzie ciepło wytwarzane jest w procesie spalania np. biomasy, a energia elektryczna produkowana w generatorze elektrycznym napędzanym mikroturbiną rozprężającą pary gorącego czynnika roboczego obiegu ORC.

Urządzenia ORC mogą być również wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej z ciepła pozyskiwanego ze źródeł odnawialnych, takich jak energia geotermalna czy słoneczna.

Rynek urządzeń realizujących organiczny obieg Rankine’a

Łączna moc elektryczna wytwarzana w układach ORC na świecie sięga ponad 2750 MWe, a produkowana jest już w ponad 563 siłowniach (dane ze stycznia 2016 [1]). Moc elektryczna planowanych urządzeń to ok. 530 MWe (75 planowanych siłowni ORC) [1]. Większość z tych urządzeń (76,5%) jako źródło ciepła wykorzystuje energię geotermalną (rys. 2). Biomasa stanowi ponad 10% źródeł ciepła dla ORC, natomiast odzysk ciepła ze spalin to łącznie ponad 12% źródeł ciepła. Udział energii słonecznej jest znikomy (poniżej 0,1%) ze względu na wysokie koszty inwestycyjne instalacji z kolektorami skupiającymi, jak również możliwość zastosowania taniejących układów bezpośredniej konwersji energii słonecznej w energię elektryczną, opartych na coraz sprawniejszych panelach fotowoltaicznych.

Udział w rynku urządzeń ORC

Rys. 2. Udział w rynku urządzeń ORC dla różnych rodzajów źródeł ciepła (na podst. danych zawartych w [1])

Duży potencjał zastosowań urządzeń ORC stanowią odpadowe źródła ciepła. Szczegółowy udział poszczególnych źródeł ciepła odpadowego w produkcji energii elektrycznej w urządzeniach ORC ilustruje rys. 3. Na rynku dominują urządzenia średniej mocy (rzędu kilkudziesięciu kWe), w których odzyskuje się ciepło ze spalin silników Diesla (ICE – Internal Combastion Engines) i turbin gazowych (o temperaturze ok. 300°C), a nawet ciepło z wody chłodzącej te urządzenia (o temperaturze ok. 90°C). Zarówno silniki spalinowe, jak i turbiny gazowe osiągają sprawności cieplne rzędu 30–50%, tak więc sporą część energii spalanego paliwa stanowi ciepło odpadowe. Zastosowanie układów ORC pozwala na zwiększenie ilości produkowanej energii elektrycznej o ok. 8% w przypadku turbin gazowych, natomiast dla silników spalinowych można uzyskać dodatkowo nawet 15% energii elektrycznej. Osiągane czasy zwrotu nakładów inwestycyjnych są w tym przypadku relatywnie najkrótsze i wynoszą ok. 3 lata. 

Podział zainstalowanych urządzeń ORC

Rys. 3. Podział zainstalowanych urządzeń ORC ze względu na rodzaj odpadowego źródła ciepła (na podst. danych zawartych w [1])

Dynamicznie rozwija się również branża termicznego przetwarzania odpadów w energię cieplną i elektryczną (WtE – Waste to Energy). Problem przetwarzania odpadów będzie narastał zwłaszcza w krajach rozwiniętych, dlatego wdrażane są technologie ich przetwarzania oparte na procesach spalania, gazyfikacji, pirolizy. We wszystkich tych procesach powstają duże ilości ciepła odpadowego, które można wykorzystać w urządzeniach ORC. 

Znaczący potencjał do zastosowania urządzeń ORC stanowi również energochłonny przemysł, jak hutnictwo metali, cementownie, huty szkła, przemysł petrochemiczny i chemiczny. Pewien potencjał daje także przetwarzanie odpadów biologicznych w biogazowniach (odpady z produkcji rolnej, osady ściekowe, bioodpady komunalne). Zarówno spalanie biogazu, jak i ewentualnie gazu wysypiskowego w silnikach i turbinach może być połączone z odzyskiem ciepła odpadowego i wykorzystaniem go w urządzeniach ORC.

Zasada działania organicznego obiegu Rankine’a

Organiczny obieg Rankine’a realizowany jest w układzie zamkniętym, w którym krąży organiczny czynnik roboczy. Schemat technologiczny podstawowego cyklu Rankine’a przedstawiono na rys. 4. Czynnik roboczy odparowuje w wymienniku ciepła – parowniku (5), pobierając tym samym ciepło ze źródła ciepła. Następnie pary czynnika przepływają do turbiny (1) (lub innego typu maszyny ekspansyjnej, np. rozprężarki śrubowej, tłokowej, łopatkowej, spiralnej). Rozprężając się, czynnik roboczy obniża swoje ciśnienie, wywołując obrót wału maszyny, i tym samym napędza generator prądu elektrycznego (2). Po rozprężeniu para czynnika roboczego przepływa do skraplacza (3), gdzie oddając ciepło, ulega skropleniu. Chłodzenie skraplacza odbywa się najczęściej za pomocą wody chłodzącej, która z kolei oddaje ciepło do otoczenia. Możliwe jest również powietrzne chłodzenie skraplacza. Skroplony czynnik roboczy obiegu zasysany jest przez pompę obiegową (4), która go spręża do ciśnienia odpowiedniego dla parownika (5), i w ten sposób obieg zostaje zamknięty.

Schemat technologiczny

Rys. 4. Schemat technologiczny obiegu Rankine’a: 1 – turbina, 2 – generator prądu elektrycznego, 3 – skraplacz, 4 – pompa, 5 – parownik

Należy zauważyć, że sprawność cieplna omawianego obiegu zależy w dużym stopniu zarówno od temperatury źródła ciepła, jak i temperatury czynnika chłodzącego skraplacz, która powinna być jak najniższa. Wprowadzenie dodatkowego wymiennika ciepła – rekuperatora ciepła – pozwala na nieznaczne zwiększenie sprawności obiegu (o ok. 1–2%) i jednocześnie zapewnia podwyższenie temperatury cieczy doprowadzanej do parownika (niektóre źródła ciepła wymagają nieprzekraczania pewnej minimalnej temperatury odbioru ciepła). Schemat technologiczny obiegu ORC z rekuperatorem ciepła przedstawiono na rys. 5.

Schemat technologiczny

Rys. 5. Schemat technologiczny obiegu Rankine’a z rekuperacją ciepła: 1 – turbina, 2 – generator prądu elektrycznego, 3 – skraplacz, 4 – pompa, 5 – parownik, 6 – rekuperator ciepła

Zastosowanie rekuperatora jest możliwe w przypadku, kiedy po rozprężeniu para czynnika roboczego jest przegrzana (takie warunki są spełnione dla czynników roboczych określanych mianem suchych lub izentropowych – stanowią one większość stosowanych w praktyce czynników). Rekuperacja ciepła pozwala nie tylko na wstępne podgrzanie cieczy przepływającej do parownika, ale umożliwia również zmniejszenie obciążenia chłodniczego urządzenia ORC i tym samym zmniejszenie rozmiarów skraplacza.

Najdroższym elementem obiegu ORC jest maszyna ekspansyjna, której koszt może przekraczać nawet 60% ceny całego układu. Rodzaj zastosowanej maszyny rozprężającej pary czynnika roboczego zależy przede wszystkim od mocy źródła ciepła, a tym samym od mocy elektrycznej generowanej w ORC. Rodzaje maszyn ekspansyjnych w zależności od mocy siłowni zestawiono na rys. 6.

W przypadku urządzeń o mocy rzędu kilkudziesięciu kWe czy MWe stosowane są turbiny o przepływie pary promieniowym, osiowo-promieniowym (Eulera) lub osiowym. Dla czynników organicznych spadek entalpii pary przy rozprężaniu jest dużo mniejszy niż zmiana entalpii pary wodnej, a ciśnienie na wlocie zwykle nie przekracza 30 barów. Dzięki temu w obiegach ORC wystarczające mogą być nawet turbiny jednostopniowe. W przypadku większości czynników roboczych para na wylocie jest przegrzana, tak więc łopatki turbiny nie ulegają tak szybko erozji. Istotnym ograniczeniem zastosowania turbin pracujących z czynnikami organicznymi jest stosunkowo niska prędkość dźwięku na wylocie, po której osiągnięciu obniża się sprawność urządzenia. Turbiny osiowe są stosowane zwłaszcza dla czynników o dużej masie molowej. Natomiast turbiny promieniowe są przeznaczone dla większych stopni rozprężania niż turbiny osiowe i zapewniają większy spadek entalpii na pojedynczym stopniu rozprężania. Ich ważną zaletą jest również efektywne działanie nawet przy częściowym obciążeniu. 

Rodzaje maszyn ekspansyjnych

Rys. 6. Rodzaje maszyn ekspansyjnych stosowanych w urządzeniach ORC w zależności od generowanej mocy elektrycznej [2]

W przypadku układów ORC o mniejszej mocy (rzędu kilkunastu kWe) stosowanie turbin do rozprężania par czynnika roboczego staje się problematyczne, ponieważ dramatycznie wzrasta ich prędkość obrotowa, co utrudnia bezpośrednie podłączenie generatora prądu. Istnieją jednak na rynku prototypowe urządzenia (tzw. mikroturbiny), które wymagają zastosowania wysokoobrotowych generatorów (powyżej 20 000 obr/min). Zamiast turbin stosuje się więc maszyny objętościowe tłokowe lub rozprężarki rotacyjne ślimakowe, śrubowe i łopatkowe. Większość tych urządzeń to wciąż jednak prototypy, chociaż rozprężarki śrubowe można spotkać w niektórych komercyjnie dostępnych urządzeniach ORC.

Istotnym aspektem przy ocenie jakości urządzenia ORC jest również ilość energii elektrycznej, jaką zużywa pompa obiegowa. Moc pompy zależy od strumienia masy pompowanego czynnika, jak również od wytwarzanej różnicy ciśnień. Oba te parametry są ściśle powiązane z rodzajem czynnika roboczego, a tym samym z temperaturą źródła ciepła. Ogólnie można stwierdzić, że im niższa temperatura krytyczna czynnika roboczego, tym więcej energii zużyje pompa. Określa to liczbowo wskaźnik BWR (Back Work Ratio), zdefiniowany jako stosunek mocy pompy do mocy generowanej w turbinie. W przypadku obiegów parowych BWR jest bardzo niski i zwykle nie przekracza 0,4%, natomiast dla czynników organicznych wskaźnik ten jest wielokrotnie wyższy [3]. Dla wysokotemperaturowych urządzeń ORC (temperatura źródła ciepła powyżej 250°C), gdzie zastosowano jako czynnik roboczy np. toluen, BWR wynosi 2–3%. W przypadku urządzeń ORC niskotemperaturowych (temperatura źródła ciepła ok. 100°C), gdzie zastosowano freon R134a, BWR może przekroczyć 10%.

Podstawowym parametrem wykorzystywanym do porównywania różnych urządzeń ORC jest sprawność termiczna wyliczana w oparciu o I zasadę termodynamiki oraz sprawność egzergetyczna wyliczana w oparciu o II zasadę termodynamiki:

gdzie: 

iexp – zmiana entalpii czynnika roboczego przy przepływie przez maszynę ekspansyjną;

ipom – zmiana entalpii czynnika roboczego przy przepływie przez pompę obiegową;

iev – zmiana entalpii czynnika roboczego w parowniku;

Tev – temperatura parowania, K;

Tcon – temperatura skraplania, K.

Oczywiście sprawność termiczna jest og­ra­niczona wartością sprawności idealnego obiegu Carnota odpowiadającego zadanym temperaturom parowania i skraplania. W rzeczywistych obiegach będą występowały straty związane z nieodwracalnością procesów wymiany ciepła, rozprężania i sprężania czynnika roboczego, jak również straty energii (ciśnienia) przy przepływie czynnika w rurociągach i wymiennikach ciepła. 

W przypadku wysokotemperaturowych obiegów ORC (temperatura parowania ok. 300°C) sprawności termiczne zbliżają się do 20%. Optymalizując parametry obiegu, budowę turbiny czy dobór rekuperatora ciepła oraz pompy obiegowej, można uzyskać sprawności termiczne na poziomie 24%. W obiegach niskotemperaturowych (temperatura parowania w przedziale 90–150°C) sprawności termiczne zwykle wahają się w zakresie 6–10%.

Czynniki robocze stosowane w urządzeniach ORC

W rozpatrywanych obiegach Rankine’a stosuje się bardzo różne czynniki robocze, takie jak różnego rodzaju freony (HCFC, HFC), siloksany, alkohole, aldehydy, etery, wodorofluoroetery (HFE), aminy. Czynnik roboczy powinien być dopasowany do temperatury źródła ciepła, które zasila urządzenie ORC. Zwykle dąży się do tego, aby temperatura odparowania czynnika roboczego była nieznacznie niższa od jego temperatury krytycznej (w typowo stosowanych obecnie obiegach podkrytycznych). W ramach innowacji wprowadzane są również urządzenia ORC działające w warunkach nadkrytycznych. Przykładowe czynniki robocze dla różnych temperatur źródeł ciepła i zastosowań zestawiono w tabeli 1.

Czynniki robocze

Tabela 1. Czynniki robocze stosowane w urządzeniach ORC dla różnych temperatur źródeł ciepła

Wybór czynnika roboczego ma kluczowe znaczenie dla osiąganej sprawności urządzenia. Ilustruje to rys. 7, na którym przedstawiono zmiany sprawności układu ORC w zależności od temperatury parowania dla kilku wybranych czynników (dla temperatury skraplania 35°C, wg danych w [4]). Dla każdego czynnika roboczego można również określić optymalną temperaturę odparowania, tak aby uzyskać maksymalną sprawność termiczną obiegu. Można także optymalizować dobór czynnika roboczego pod kątem innych parametrów, takich jak: maksymalna sprawność egzergetyczna, maksymalna moc turbiny, minimalny wskaźnik BWR (stosunek mocy pompy do mocy turbiny).

Sprawność termiczna układu ORC

Rys. 7. Sprawność termiczna układu ORC w zależności od temperatury parowania (dla różnych czynników roboczych) [4]

Wybór czynnika roboczego wpływa nie tylko na sprawność termiczną obiegu, ale również na ilość odzyskanej energii, typ i wielkość maszyny ekspansyjnej, wielkość wymienników ciepła (parownik, skraplacz), obecność rekuperatora ciepła, moc do napędu pompy obiegowej.

W tabeli 2 przedstawiono wyliczenia (na podstawie [5]) podstawowych parametrów obiegu ORC dla wybranych czynników roboczych zastosowanych dla przykładowych źródeł ciepła. Uwzględniono źródła ciepła niskotemperaturowe, jak np. energia geotermalna, energia słoneczna niskotemperaturowa (temperatura parowania/skraplania: 80/20°C lub 120/30°C), średniotemperaturowe ciepło odpadowe (temperatura parowania/skraplania: 170/30°C) oraz wysokotemperaturowe źródła ciepła odpadowego, np. spaliny z silnika, turbiny gazowej bądź ze spalania biomasy (temperatura parowania/skraplania: 250/40°C lub 280/90°C – możliwa kogeneracja). Obliczenia prowadzono alternatywnie dla dwóch czynników roboczych dla danego obiegu.

 Parametry wybranych obiegów

Tabela 2. Parametry wybranych obiegów ORC (wg [5])

Analizując parametry obiegów ORC zestawione w tabeli 2, można zauważyć oczywisty wzrost sprawności termicznej wraz ze wzrostem temperatury parowania czynników roboczych. Dla większości rozpatrywanych par czynników roboczych sprawności te są porównywalne i dlatego chcąc wybrać konkretny czynnik, warto się przyjrzeć pozostałym parametrom. Wielkości takie, jak ciśnienie parowania (na wlocie do ekspandera), stopień rozprężania oraz gęstość czynnika po rozprężeniu, bezpośrednio wpływają na konstrukcję i wielkość maszyny ekspansyjnej. Przykładowo trudny (a nawet niemożliwy) byłby dobór turbiny jednostopniowej przy stopniu rozprężania 210 czy 572 (jak to ma miejsce w przypadku obiegu o parametrach 250/40°C). 

Z punktu widzenia sprawności obiegu wskazane byłyby jak najniższe wartości wskaźnika BWR (są one znacznie większe dla obiegów niskotemperaturowych). Z kolei niskie wartości gęstości czynnika po rozprężeniu uzyskiwane w obiegach wysokotemperaturowych skutkują zwiększonymi rozmiarami zarówno maszyny rozprężającej, jak i skraplacza oraz rekuperatora ciepła.

Dobierając czynnik roboczy dla obiegu ORC, uwzględnia się również takie parametry, jak: palność, toksyczność, lepkość (wpływa na opory przepływu i procesy wymiany ciepła w wymiennikach), wpływ na warstwę ozonową (wskaźnik ODP = 0), wpływ na efekt cieplarniany (wskaźnik GWP powinien być jak najniższy; niektóre freony, jak np. R245fa, będą wycofywane w ciągu najbliższych 10 lat), ciśnienie skraplania odpowiadające temperaturze chłodzenia (powinno być zbliżone do ciśnienia otoczenia).

Producenci urządzeń ORC

Rynek urządzeń ORC jest zdominowany przez trzy firmy: Ormat (USA), Turboden i Exergy (Włochy) – rys. 8.

Światowi producenci

Rys. 8. Światowi producenci urządzeń ORC [1]

Firma Ormat specjalizuje się w dużych instalacjach ORC (50–140 MWe) zasilanych z geotermalnych źródeł energii (o temperaturach w zakresie 130–190°C). Firma Turboden produkuje urządzenia ORC o mocach jednostkowych turbin w zakresie 0,3–20 MWe, przeznaczone dla systemów, w których wykorzystuje się ciepło z biomasy (307 instalacji na całym świecie o łącznej mocy 413 MWe), ciepło odpadowe (WHR, 34 instalacje o łącznej mocy 78 MWe), ciepło geotermalne (16 instalacji o łącznej mocy 98 MWe) oraz ciepło z przetwarzania odpadów (WtE, 16 instalacji o łącznej mocy 32 MWe). Firma Exergy oferuje instalacje ORC w szerokim zakresie mocy (od 100 kWe do 50 MWe) oraz temperatur źródeł ciepła (90–350°C). Są one przeznaczone głównie dla źródeł ciepła geotermalnych (25 instalacji o łącznej mocy 400 MWe) oraz do odzysku ciepła średnio- i wysokotemperaturowego (21 instalacji o łącznej mocy 32 MWe). W tabeli 3 zestawiono informacje dotyczące wybranych producentów urządzeń ORC.

Zestawienie parametrów urządzeń ORC

Tabela 3. Zestawienie parametrów urządzeń ORC wybranych producentów (na podst. zamieszczonych przez nich danych)

Możliwości zastosowań urządzeń ORC

W Polsce instalacje, w których pojawiają się organiczne obiegi Rankine’a, są jeszcze mało rozpowszechnione. Jedynym źródłem ciepła dla kilkunastu istniejących siłowni ORC jest spalanie biomasy. Łączna moc zainstalowana wynosi ok. 13 MWe [1]. W obiektach tych obiegi ORC stanowią element większego systemu, w którym ciepło wykorzystywane jest do celów przemysłowych lub komunalnych. Jeżeli chodzi o zastosowanie obiegów ORC w systemach wykorzystujących ciepło geotermalne, instalacje takie są cały czas jeszcze w planach, a istniejące instalacje geotermalne (6) zaopatrują w ciepło lokalne sieci ciepłownicze. Temperatura wód geotermalnych użytkowanych w tych instalacjach jest jednak zbyt niska jak na wymagania technologii ORC, gdzie potrzeba źródła ciepła o temperaturze przynajmniej 120°C.

Jak wspomniano wcześniej, wciąż niewykorzystywane jest ciepło odpadowe w przemyśle, a zwłaszcza w jego energochłonnych gałęziach, jak hutnictwo, przemysł chemiczny, petrochemiczny, szklarski, papierniczy. Kolejnym obszarem, gdzie mogą znaleźć zastosowanie urządzenia ORC, jest gospodarka związana z zagospodarowaniem odpadów. Pozostaje oczywiście do dyspozycji wiele rozproszonych źródeł ciepła odpadowego w postaci silników spalinowych dużej mocy czy turbin gazowych. Kogeneracyjne układy gazowe znajdują powoli zastosowanie w energetyce rozproszonej, jednak jest to wciąż niszowe rozwiązanie i o odzysku ciepła ze spalin w wersji z ORC nikt jeszcze nie myśli.

Dużą barierą w przypadku instalacji wyposażonych w ORC jest niezmiennie cena tych urządzeń i koszty inwestycyjne całej instalacji. Każdorazowo konieczna jest analiza opłacalności ekonomicznej takiego przedsięwzięcia. W pracy [6] rozpatrywano trzy różne warianty zastosowania ORC:

  • wariant 1: przedsiębiorstwo inwestuje w układ ORC do odzysku ciepła odpadowego i wytworzoną energię elektryczną zużywa na potrzeby własne;
  • wariant 2: przedsiębiorstwo inwestuje w układ ORC do odzysku ciepła odpadowego i wytworzoną energię elektryczną sprzedaje do sieci elektroenergetycznej;
  • wariant 3: siłownia ORC zasilana ze źródła energii odnawialnej (np. biomasa, energia słoneczna lub geotermalna) sprzedaje wytworzony prąd do sieci elektroenergetycznej (z uwzględnieniem ewentualnych preferencyjnych taryf dla wytwórców energii z OZE).

Rozważania przedstawiono dla czterech wybranych krajów unijnych: Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji oraz Włoch. Mają one nieco inne ceny energii elektrycznej oraz warunki subsydiowania energetyki odnawialnej. Ważnym aspektem prowadzonej analizy była również wielkość układu ORC wyrażona jego mocą elektryczną (2–200 kWe). Ma to istotne znaczenie, ponieważ jednostkowe koszty inwestycyjne urządzeń ORC (wyrażone np. w euro/kWe mocy wytworzonej lub w euro/kWh energii wytworzonej) są znacznie wyższe w przypadku urządzeń o małej mocy. Szacuje się te koszty bardzo różnie, jak wynika z danych przedstawionych na rys. 9 (wg [3]). W pracy [6] wyliczono, że aby zapewnić konkurencyjność ORC względem innych metod wytwarzania energii elektrycznej (z wiatru, paneli fotowoltaicznych, w hydroelektrowniach, w turbinach gazowych i silnikach spalinowych), jednostkowy koszt inwestycyjny urządzenia ORC nie powinien przekraczać 3500 euro/kWe dla ORC o mocach w zakresie 5–10 kWe oraz 2500 euro/kW w przypadku urządzeń o mocach 10–100 kW. 

Z obliczeń zamieszczonych w pracy [6] wynika, że oczekiwany trzyletni okres zwrotu nakładów inwestycyjnych (wyłącznie na urządzenie ORC) został osiągnięty w Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech tylko w wariancie pierwszym i trzecim. Wariant drugi okazał się nieopłacalny w każdym z rozpatrywanych państw. W przypadku Francji opłacalne były warianty 1 i 3, ale tylko dla urządzeń większych niż 60 kWe. Jest to związane ze znacznie niższymi cenami energii elektrycznej we Francji, jak również z brakiem subsydiów dla producentów energii elektrycznej przy mocach poniżej 100 kWe. 

Podsumowując, opłacalność inwestycji w urządzenie ORC zależy od wielu parametrów, takich jak:

  • wielkość urządzenia (moc nominalna),
  • rodzaj źródła ciepła,
  • cena energii elektrycznej,
  • sposób subsydiowania prosumentów,
  • wsparcie inwestycji wykorzystujących odnawialne źródła energii,
  • wsparcie inwestycji wykorzystujących kogenerację,
  • uwarunkowania prawne i obowiązki nakładane na wytwórców energii.

Możliwości dofinansowania inwestycji w urządzenia ORC

W ramach programu priorytetowego „Energia Plus” realizowanego przez NFOŚiGW przedsiębiorcy mogą uzyskać wsparcie dla przedsięwzięć w zakresie [7]:

  • ograniczenia lub uniknięcia szkodliwych emisji do atmosfery (zarówno związanych ze źródłami spalania paliw, jak i z pozostałej działalności przemysłowej),
  • zmniejszenia zużycia surowców pierwotnych,
  • przedsięwzięć mających na celu poprawę efektywności energetycznej,
  • nowych źródeł ciepła i energii elektrycznej,
  • modernizacji/rozbudowy sieci ciepłowniczej,
  • energetycznego wykorzystania zasobów geotermalnych.

Program oferuje różne formy finansowego wsparcia inwestycji, takie jak pożyczki na zasadach preferencyjnych (z możliwością częściowego umorzenia), pożyczki na zasadach rynkowych oraz dotacje. Należy podkreślić, że dotacje te, a więc bezzwrotne wsparcie, oferowane są wyłącznie dla przedsięwzięć wykorzystujących do produkcji energii elektrycznej technologie ORC zastosowane w ramach budowy lub modernizacji ciepłowni, elektrociepłowni, a także elektrowni geotermalnej. Poziom dotacji może wynieść do 50% wartości inwestycji.

W tym miejscu należy podkreślić, że układy kogeneracyjne ORC spełniają wymagania programu „Energia Plus” w zakresie przedsięwzięć mających na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie zużycia surowców pierwotnych dzięki lepszemu wykorzystaniu energii spalanych paliw. Należy dobierać urządzenia ORC pracujące w kogeneracji (CHP), dla których temperatura skraplania czynnika roboczego jest wystarczająca wysoka (ok. 80–90°C), aby zasilić w ciepło np. lokalną sieć ciepłowniczą, względnie inne odbiorniki ciepła (np. zasobniki ciepłej wody). W przypadku wykorzystania ciepła odpadowego jako źródła ciepła dla urządzenia ORC (np. gorących spalin) również poprawiamy efektywność energetyczną danego procesu technologicznego, co wpisuje się w strategię omawianego programu.

Przy okazji można przypomnieć, że zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii [8] do tzw. mikroinstalacji zalicza się urządzenia o mocy elektrycznej nieprzekraczającej 40 kW oraz mocy cieplnej do 120 kW. Spełnienie tego kryterium upraszcza formalności związane z procesem inwestycyjnym, a także późniejszą eksploatację instalacji. W przypadku mikroinstalacji w postaci urządzenia ORC nie jest wymagane prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania energii, są też przewidziane pewne ułatwienia związane ze sprzedażą wyprodukowanej energii elektrycznej oraz jej wprowadzeniem do sieci elektroenergetycznej.

Jednostkowe koszty inwestycji w ORC

Rys. 9. Jednostkowe koszty inwestycji w ORC w zależności od nominalnej mocy elektrycznej wg [3]: znaczniki wypełnione to koszt systemu ORC, a znaczniki puste to koszt samego modułu ORC

Podsumowanie

Organiczne obiegi Rankine’a dają możliwość efektywnego wykorzystania źródeł ciepła w zakresie temperatur 90–350°C do produkcji prądu i tym samym umożliwiają spożytkowanie ciepła odpadowego, które w przeciwnym wypadku rozpraszane byłoby w otoczeniu. Dostępne są urządzenia ORC zarówno o niewielkiej mocy (rzędu kilku–kilkudziesięciu kWe), przystosowane dla małych mocy cieplnych, jak i większe moduły, o mocach jednostkowych ponad 10 MWe, przeznaczone dla źródeł ciepła o dużej mocy cieplnej. Dzięki ich stosunkowo prostej budowie poszczególne moduły ORC można łączyć, uzyskując pożądane parametry instalacji. Do niewątpliwych zalet urządzeń ORC (w porównaniu do tradycyjnych parowych obiegów Rankine’a) można zaliczyć:

  • większą trwałość turbiny ze względu na brak fazy ciekłej po rozprężeniu par czynnika roboczego – łopatki turbin nie ulegają w związku z tym erozji ani korozji;
  • urządzenie ORC jest często tańsze niż odpowiadające mu mocą urządzenie parowe (zwłaszcza dla mocy poniżej 2 MWe) – wynika to z faktu, że czynniki organiczne odparowują przy dużo niższym ciśnieniu niż para wodna;
  • rozruch i zatrzymanie urządzenia ORC jest dużo prostszy i szybszy niż w przypadku układów z parą wodną;
  • urządzenia ORC są również bardziej niezawodne i trwałe w porównaniu z układami parowymi (pracują przy niższych ciśnieniach, brak erozji łopatek turbiny) – ich trwałość ocenia się na ponad 20 lat, a są nawet takie, które pracują ponad 30 lat;
  • urządzenia ORC (zwłaszcza te o niewielkiej mocy nominalnej) mają zwykle budowę modułową i są praktycznie bezobsługowe, zaopatrzone we własny, zdalnie sterowany układ regulacji;
  • urządzenia ORC można efektywnie regulować w szerokim zakresie mocy generowanej (działają efektywnie przy częściowym obciążeniu nawet na poziomie 10% nominalnego obciążenia; można je również przeciążać do 120% mocy nominalnej);
  • dzięki odpowiednio dobranemu czynnikowi roboczemu możliwe jest odzyskanie dużej części dostępnego ciepła, jak również (alternatywnie) utrzymywanie pożądanej temperatury źródła ciepła.

Z kolei do wad technologii ORC można zaliczyć relatywnie wysoki koszt konwersji energii cieplnej w elektryczną, zwłaszcza dla mocy elektrycznych przekraczających 2 MWe. Również sprawność termiczna tego procesu nie jest zbyt wysoka i sięga maksymalnie 24% (przy temperaturach parowania rzędu 300°C). Jednak w przypadku zastosowania kogeneracyjnego układu ORC sprawność całkowita urządzenia przekracza 90%. 

Rozważając zastosowanie układu ORC, należy dokonać analizy ekonomicznej rozwiązania, uwzględniając dostępne wsparcie inwestycji z programu NFOŚiGW „Energia Plus”.

Literatura

  1. Tertiere T., Astolfi M., A world overview of the Organic Rankine cycle market, „Energy Procedia” 129, 2017.
  2. Quoilin S., Declaye S., Legros A., Guillaume L., Lemort V., Working fluid selection and operating maps for Organic Rankine Cycle expansion machines, Proceedings of the International compressor and engineering conference, Pardue, 2012.
  3. Quoilin S., Van Den Broek M., Declaye S., Dewallef P., Lemort V., Techno-economic survey of Organic Rankine Cycle (ORC) systems, „Renevable and Sustainable Energy Reviews” 22, 2013.
  4. Ma Z., Wu J., Zhang Y., Performance optimization of organic Rankine cycles for waste heat recovery for a large diesel engine, „Archives of Thermodynamics” 39, 2018.
  5. Quoilin S., Lemort V., Expansion machine and fluid selection for the organic Rankine cycle, 7th Int. Conf. on Heat Transfer, Fluid Mechanics and Thermodynamics (HEFAT), 2010.
  6. Tocci L., Pal T., Pesmazoglou I., Franchetti B., Small scale organic Rankine cycle (ORC): a techno-economic review, „Energies” 10, 2017.
  7. Program priorytetowy „Energia Plus”, http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/energia-plus-i-cieplownictwo-powiatowe--pilotaz/energia-plus/ (dostęp: 2.04.2019).
  8. Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (DzU 2015, poz. 478, z późn. zm.).

Galeria zdjęć

Tytuł
przejdź do galerii

Komentarze

Powiązane

dr inż. Anna Bryszewska-Mazurek, dr inż. Wojciech Mazurek, mgr inż. Tymoteusz Świeboda, mgr inż. Grzegorz Napolski Wykorzystanie układów ORC do odzysku ciepła

Wykorzystanie układów ORC do odzysku ciepła Wykorzystanie układów ORC do odzysku ciepła

Energia elektryczna produkowana jest zwykle w obiegach cieplnych opartych na cyklu termodynamicznym Rankine’a, gdzie czynnikiem roboczym jest para wodna. W organicznych obiegach Rankine’a (ORC) parę wodną...

Energia elektryczna produkowana jest zwykle w obiegach cieplnych opartych na cyklu termodynamicznym Rankine’a, gdzie czynnikiem roboczym jest para wodna. W organicznych obiegach Rankine’a (ORC) parę wodną zastępują czynniki organiczne, które odparowują przy stosunkowo niskiej temperaturze (i ciśnieniu). Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie w obiegach ORC źródeł ciepła o niskiej i średniej temperaturze.

Paweł Ślęzak Pompa ciepła z kominkiem i klimatyzacją

Pompa ciepła z kominkiem i klimatyzacją Pompa ciepła z kominkiem i klimatyzacją

W ostatnich 20 latach bardzo rozwinęła się technika budowy układów sprężarkowych, a od około 5 lat możliwości zastosowania pomp ciepła i ich wydajności są znacząco większe. Dostępność nowych układów automatyki...

W ostatnich 20 latach bardzo rozwinęła się technika budowy układów sprężarkowych, a od około 5 lat możliwości zastosowania pomp ciepła i ich wydajności są znacząco większe. Dostępność nowych układów automatyki i sterowania oraz urządzeń do łączności (komputerów, tabletów i smartfonów) pozwala na jeszcze łatwiejszą obsługę systemu grzewczego i wentylacyjnego przez użytkownika. Rozwój techniki sprawił, że firmy wykonawcze już dziś mogą realizować nawet bardzo nietypowe instalacje z pompami ciepła.

Waldemar Joniec Montaż rekuperatora w remontowanym domu

Montaż rekuperatora w remontowanym domu Montaż rekuperatora w remontowanym domu

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze...

O konieczności oszczędzania energii cieplnej dziś już chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stare budynki poddajemy termomodernizacji, wymieniamy w nich okna i remontujemy instalację c.o. Warto jeszcze zainwestować w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

dr inż. Antoni Jakóbczak Wilgotność powietrza i recyrkulacja w wentylacji

Wilgotność powietrza i recyrkulacja w wentylacji Wilgotność powietrza i recyrkulacja w wentylacji

Rekuperatory wentylacyjne są bardziej zagrożone szronieniem, gdy zostaną zastosowane w instalacji wentylacyjnej pomieszczeń suchych, o wilgotności powietrza do 30, a nawet 40%, niż pomieszczeń o wilgotności...

Rekuperatory wentylacyjne są bardziej zagrożone szronieniem, gdy zostaną zastosowane w instalacji wentylacyjnej pomieszczeń suchych, o wilgotności powietrza do 30, a nawet 40%, niż pomieszczeń o wilgotności 60% [1, 2]. A większość pomieszczeń, w których stosuje się wentylację mechaniczną, to pomieszczenia suche. Dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń rekreacyjnych i innych przeznaczonych do pracy lekkiej.

Maciej Kosowski Kominek w domu z rekuperatorem

Kominek w domu z rekuperatorem Kominek w domu z rekuperatorem

„Energooszczędność przede wszystkim” – jest to hasło coraz bardziej popularne wśród inwestorów indywidualnych. Tanim, dodatkowym źródłem ciepła jest kominek, a znaczne obniżenie kosztów ogrzewania można...

„Energooszczędność przede wszystkim” – jest to hasło coraz bardziej popularne wśród inwestorów indywidualnych. Tanim, dodatkowym źródłem ciepła jest kominek, a znaczne obniżenie kosztów ogrzewania można uzyskać dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Ale jak pogodzić obie te instalacje tak, aby ich użytkowanie nie stanowiło problemu?

Jerzy Kosieradzki Odzysk ciepła − możliwości i zasady

Odzysk ciepła − możliwości i zasady Odzysk ciepła − możliwości i zasady

Wzrost wymagań dotyczących jakości powietrza w zakładach przemysłowych jest przyczyną zwiększenia ilości energii koniecznej do przygotowania powietrza wentylacyjnego. W większości procesów technologicznych...

Wzrost wymagań dotyczących jakości powietrza w zakładach przemysłowych jest przyczyną zwiększenia ilości energii koniecznej do przygotowania powietrza wentylacyjnego. W większości procesów technologicznych stosowanie recyrkulacji jest niemożliwe ze względu na występujące zanieczyszczenia powietrza i całe powietrze nawiewane pobierane jest z zewnątrz. Problem oszczędności energii cieplnej zużywanej przez urządzenia centralnego ogrzewania został częściowo rozwiązany poprzez zwiększenie izolacyjności...

Jerzy Kosieradzki Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna Biblioteki Publicznej w Warszawie

Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna Biblioteki Publicznej w Warszawie Instalacja wentylacyjna i klimatyzacyjna Biblioteki Publicznej w Warszawie

Odpowiednia wentylacja czy klimatyzacja pomieszczeń użytkowych nie tylko gwarantuje komfort przebywania w tych pomieszczeniach, ale wpływa również na właściwą pracę znajdujących się w nich urządzeń (np....

Odpowiednia wentylacja czy klimatyzacja pomieszczeń użytkowych nie tylko gwarantuje komfort przebywania w tych pomieszczeniach, ale wpływa również na właściwą pracę znajdujących się w nich urządzeń (np. w serwerowniach) lub zapewnia wymagane parametry powietrza, np. do przechowywania dzieł sztuki czy księgozbiorów. W artykule przedstawiono projekt instalacji wentylacyjnej i klimatyzacyjnej wykonany dla budynku Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy przez firmę PROBAD-BIS, w którym dodatkowo uwzględniono...

Materiały PR Systemy dystrybucji powietrza

Systemy dystrybucji powietrza Systemy dystrybucji powietrza

System dystrybucji powietrza to element całościowego systemu komfortowej wentylacji, montowanego zgodnie z wymaganiami klienta. System wentylacji obejmuje centralną jednostkę wentylacyjną, innowacyjny...

System dystrybucji powietrza to element całościowego systemu komfortowej wentylacji, montowanego zgodnie z wymaganiami klienta. System wentylacji obejmuje centralną jednostkę wentylacyjną, innowacyjny system dystrybucji powietrza oraz wymiennik gruntowy.

Materiały PR Wszystkie źródła ciepła łączcie się

Wszystkie źródła ciepła łączcie się Wszystkie źródła ciepła łączcie się

Rosnące ceny gazu, oleju czy energii elektrycznej powodują, że coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie kilku źródeł ciepła do ogrzania domu.

Rosnące ceny gazu, oleju czy energii elektrycznej powodują, że coraz więcej osób decyduje się na zamontowanie kilku źródeł ciepła do ogrzania domu.

Jerzy Kosieradzki Odzysk ciepła – regeneratory

Odzysk ciepła – regeneratory Odzysk ciepła – regeneratory

W odróżnieniu od rekuperacyjnych wymienników ciepła, w których ciepło ze strumienia powietrza cieplejszego przenika do strumienia chłodniejszego przez nieruchome ścianki rozdzielające te strumienie, wymienniki...

W odróżnieniu od rekuperacyjnych wymienników ciepła, w których ciepło ze strumienia powietrza cieplejszego przenika do strumienia chłodniejszego przez nieruchome ścianki rozdzielające te strumienie, wymienniki regeneracyjne wyposażone są w wirniki stykające się kolejno z obydwoma strumieniami powietrza.

mgr inż. Krzysztof Drab Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych Systemy kontrolowanej wentylacji pomieszczeń mieszkalnych

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie...

Do utrzymania zdrowego klimatu w pomieszczeniach konieczna jest kontrolowana wentylacja mechaniczna. Osiągnięta poprzez izolację cieplną budynku oszczędność energii prowadzi dzięki kontrolowanej wymianie powietrza z odzyskiem ciepła do dalszej poprawy bilansu energetycznego.

dr inż. Paweł Sulik Dom energooszczędny

Dom energooszczędny Dom energooszczędny

Powszechne przekonanie, że koszt eksploatacji dobrze ocieplonego domu jest znacznie niższy niż porównywalnego kubaturą i bryłą, ale gorzej izolowanego termicznie budynku jest jak najbardziej uzasadnione.

Powszechne przekonanie, że koszt eksploatacji dobrze ocieplonego domu jest znacznie niższy niż porównywalnego kubaturą i bryłą, ale gorzej izolowanego termicznie budynku jest jak najbardziej uzasadnione.

dr inż. Bogdan Nowak, dr inż. Grzegorz Bartnicki Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło Przyłącze ciepłownicze - modernizacja czy zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych...

Zamiar ograniczania kosztów ponoszonych na ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowanie ciepłej wody użytkowej powoduje, że zarządca lub właściciel budynku co pewien czas powinien przeprowadzić analizę różnych wariantów zaopatrzenia w ciepło i ewentualnie podjąć decyzję o korekcie dotychczasowych warunków eksploatacji systemu. Wśród rozważanych przypadków mogą znaleźć się bardzo radykalne takie jak zmiana sposobu zaopatrzenia w ciepło [1], ale również rozwiązania sprowadzające się wyłącznie do wymiany...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą? Jak poprawić zakładową sieć ciepłowniczą?

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów,...

Funkcjonowanie sieci ciepłowniczych na terenie zakładów zawsze przysparzało sporo problemów. Wiele sieci od samego początku nie funkcjonuje optymalnie. Nie wynika to jednak tylko z błędów projektantów, ale głównie z warunków, w jakich takie sieci są tworzone. Zła praca systemu ciepłowniczego może wynikać ze złego bilansu cieplnego całego układu, z nieprawidłowej regulacji, z wadliwych przepływów (zły rozdział ciśnienia), a do tego najczęściej dochodzi jeszcze nieprawidłowa eksploatacja. Autor omawia...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców....

Artykuł jest kontynuacją publikacji o tej tematyce, ale stanowi odrębną całość. Określono w nim parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowniach zależące od warunków dostawy ciepła do poszczególnych odbiorców. Należy wziąć pod uwagę rodzaj kotłów (stało- lub zmiennoprzepływowych) oraz wahania przepływu wody sieciowej i powodowane przez to wahania ciśnień piezometrycznych. Skupiono się na ciepłowniach z kotłami wodnorurkowymi, które są najczęściej stosowane w Polsce (typu WR i WLM). Szczegółowo przeanalizowano...

dr inż. Ryszard Śnieżyk Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach Rola przepompowni w obniżaniu parametrów pracy pomp obiegowych w ciepłowniach

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania...

W artykule przedstawiono najważniejsze przesłanki decydujące o wpływie przepompowni wody sieciowej na parametry pracy pomp obiegowych w ciepłowni. Podano zasady stosowania przepompowni oraz sposoby sterowania pompami. Określono również obniżenie mocy elektrycznej napędu pomp obiegowych uzyskiwane dzięki wprowadzeniu przepompowni w systemach ciepłowniczych. W zależności od konkretnego systemu ciepłowniczego zmniejszenie mocy może wynosić od 10 do 20%.

Jerzy Kosieradzki Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Biomasa jako paliwo (cz. 1) Biomasa jako paliwo (cz. 1)

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych...

Dyskusję o zaletach i wadach biomasy jako paliwa powinniśmy zacząć od definicji, czym jest biomasa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 4 sierpnia 2003 r. w sprawie standardów emisyjnych z instalacji [1] paliwem jest również biomasa, rozumiana jako produkty składające się w całości lub w części z substancji roślinnych pochodzących z rolnictwa lub leśnictwa używane w celu odzyskania zawartej w nich energii, a zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 9 grudnia 2004...

prof. dr hab. inż. Witold M. Lewandowski, mgr inż. Weronika Lewandowska-Iwaniak, dr Anna Melcer Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego Nowe możliwości energooszczędnego budownictwa pasywnego

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko...

W artykule opisano materiały budowlane zawierające substancje podlegające przemianom fazowym (PCM – Phase Change Material). Stała temperatura przemiany fazowej pozwala stabilizować temperaturę nie tylko poszczególnych pomieszczeń, ale również całych budynków, w których materiały te zostały zastosowane.

dr inż. Grzegorz Bartnicki, dr inż. Bogdan Nowak Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego Minimalna średnica przyłącza ciepłowniczego

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy...

W kolejnych artykułach poruszaliśmy różne zagadnienia dotyczące efektywności energetycznej systemów zaopatrzenia w ciepło. Obecnie omówiony zostanie problem wynikający z niedostosowania średnic przyłączy ciepłowniczych do mocy zamówionej odbiorców końcowych. W efekcie ciągłej poprawy ochrony cieplnej budynków, ich potrzeby maleją – nie zawsze to jednak wpływa na historycznie ukształtowane zasady dotyczące projektowania.

prof. dr hab. inż. Stanisław Nawrat Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla Wykorzystanie metanu z podziemnych kopalń węgla

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów...

Od wielu lat w polskich kopalniach węgla kamiennego następuje stopniowy rozwój odmetanowania podziemnego i gospodarczego wykorzystania ujętego metanu w instalacjach ciepłowniczo-energetycznych. Wiele samorządów gminnych rozpoczęło prace w celu wykorzystania metanu (po wtłoczeniu do sieci gazowych) w ogrzewaniu kompleksów budynków.

prof. dr hab. inż. Waldemar Jędral Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie? Odnawialne źródła energii – tak, ale jakie?

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków...

Unia Europejska, wspierana przez agendy ONZ i organizacje ekologiczne z całego świata, toczy heroiczny bój z globalnym ociepleniem i jego domniemanym głównym sprawcą – CO2, nie bacząc na głosy sceptyków kwestionujących sens tej walki [1–3]. Komisja Europejska dąży do podwyższenia przyjętego celu redukcyjnego emisji CO2 z 20 do 30% w 2020 r. i 80% w 2050 r., głównie poprzez intensywny rozwój OZE. Miałyby one zastąpić zwalczane coraz mocniej elektrownie węglowe i jądrowe, których udział w światowej...

prof. dr hab. inż. Janusz Skorek Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy Uwarunkowania budowy gazowych układów kogeneracyjnych małej mocy

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział...

W ostatnich dwóch dekadach obserwuje się w Polsce wyraźny przyrost liczby i mocy zainstalowanej układów energetyki gazowej, zwłaszcza kogeneracyjnych. W tej grupie coraz bardziej znaczący staje się udział układów CHP małej mocy wpisujących się w obszar energetyki rozproszonej.

Adam Pytlik, Jiří Koníček, Radek Dvořák Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji Produkcja energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

W artykule opisano system kogeneracji czeskiej spółki Green Gas DPB wykorzystujący gaz kopalniany z czynnych oraz zamkniętych kopalń węgla kamiennego, funkcjonujący w Ostrawsko-Karwińskim Zagłębiu Węglowym.

dr inż. arch. Marta Skiba Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście? Energetyczny audyt miejski. Czy można skutecznie zarządzać zużyciem energii w mieście?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

Jak przeprowadzić audyt energetyczny w mieście i sprawić, aby energia była w nim efektywnie użytkowana?

Najnowsze produkty i technologie

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki Klimatyzacja Hisense RAC – nowe ulotki

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

Nowa odsłona ulotek klimatyzacji Hisense!

HOMEKONCEPT Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź! Etapy budowy domu – o czym trzeba pamiętać? Sprawdź!

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru...

Budowa domu to złożony proces, który wymaga nie tylko zaangażowania finansowego, ale także dokładnego planowania i przestrzegania określonych etapów. Proces ten obejmuje szereg kroków, począwszy od wyboru terenu, poprzez projektowanie, realizację prac budowlanych, aż po prace wykończeniowe. W poniższym artykule przedstawimy kompleksowy przegląd poszczególnych etapów budowy domu, podkreślając ich znaczenie i wpływ na ostateczny kształt oraz funkcjonalność budynku. Zapraszamy do lektury!

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. news Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic Nowa generacja komercyjnych rozwiązań grzewczo-chłodzących firmy Panasonic

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Panasonic Heating & Cooling Solutions jest zaangażowany w dostarczanie najwyższej jakości rozwiązań grzewczych i chłodzących do zastosowań komercyjnych, zapewniających maksymalną wydajność.

Euroterm Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl Dodatkowe zyski od Euroterm24.pl

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców...

Każdy fachowiec, gdy myśli o hydraulice, kotłach i łazienkach, prawdopodobnie widzi rury, zawory i narzędzia – codziennie towarzyszące jego pracy. W tym gorącym sezonie Euroterm24.pl wspiera fachowców w tej rutynie, przygotowując specjalną ofertę handlową z rozgrzewającymi nagrodami za zakupy. To akcja, która sprawi, że praca każdego instalatora będzie prosta, łatwa i… przyniesie dodatkowe zyski.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór” Schiessl Polska rusza z kampanią video o klimatyzatorach i pompach ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów,...

Branża HVAC&R z pewnością nie widziała jeszcze takiego contentu! Schiessl Polska startuje z kampanią video, dotyczącą klimatyzatorów i pomp ciepła Hisense – „Hisense – Twój naturalny wybór”. Seria filmów, przybliżająca urządzenia, będzie cennym źródłem wiedzy zarówno dla instalatorów z branży HVAC&R, jak i użytkowników końcowych.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. news Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV Kup 6 klimatyzatorów Hisense i wygraj TV

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Kupuj Hisense i wygrywaj TV!

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.