RynekInstalacyjny.pl

Zaawansowane wyszukiwanie

Techniki adiabatyczne w klimatyzacji, chłodzeniu i nawilżaniu pomieszczeń

Techniki adiabatyczne w klimatyzacji, chłodzeniu i nawilżaniu pomieszczeń, fot. Ekonair

Techniki adiabatyczne w klimatyzacji, chłodzeniu i nawilżaniu pomieszczeń, fot. Ekonair

Rosnące zapotrzebowanie na chłodzenie w obiektach komercyjnych i przemysłowych jest wyzwaniem tym większym, im wyższe i mniej stabilne są ceny energii. Rozwiązaniem wspomagającym lub częściowo zastępującym tradycyjne chłodzenie są urządzenia wykorzystujące chłodzenie adiabatyczne – z przemianą ciepła jawnego w utajone w procesie odparowania wody z dużej powierzchni, cechujące się bardzo niskim zużyciem energii.

Zobacz także

Panasonic Marketing Europe GmbH Sp. z o.o. Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli Energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze dla hoteli

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie...

Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie rozwiązań architektoniczno-budowlanych, które zmniejszają potrzeby cieplne budynku oraz likwidują mostki termiczne. Stosuje się też systemy instalacyjne, które zapewniają odpowiedni komfort cieplny, zmniejszają koszty eksploatacyjne budynku oraz podnoszą prestiż ekologiczny obiektu. Jakie rozwiązania...

Alfako Sp. z o.o. Zredukuj straty ciepła dzięki kurtynom powietrznym Alfa-Therm

Zredukuj straty ciepła dzięki kurtynom powietrznym Alfa-Therm Zredukuj straty ciepła dzięki kurtynom powietrznym Alfa-Therm

Nasza firma od lat zajmuje się przygotowaniem rozwiązań mających na celu zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego magazynów, warsztatów, centrów logistycznych oraz hal produkcyjnych. Doświadczenie,...

Nasza firma od lat zajmuje się przygotowaniem rozwiązań mających na celu zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego magazynów, warsztatów, centrów logistycznych oraz hal produkcyjnych. Doświadczenie, jakie zbudowaliśmy przez ten czas, pozwala nam odpowiednio reagować na bieżącą sytuację i oczekiwania klientów.

PRO-VENT SYSTEMY WENTYLACYJNE Komfortowa wentylacja dla budynku z czystym powietrzem

Komfortowa wentylacja dla budynku z czystym powietrzem Komfortowa wentylacja dla budynku z czystym powietrzem

Komfortowa wentylacja pozwala ograniczyć koszty ogrzewania, a latem naturalnie i zdrowo schłodzić powietrze. Co więcej, pomaga zapobiegać uczuciu duszności w okresie upałów, a zimą dowilżać suche powietrze...

Komfortowa wentylacja pozwala ograniczyć koszty ogrzewania, a latem naturalnie i zdrowo schłodzić powietrze. Co więcej, pomaga zapobiegać uczuciu duszności w okresie upałów, a zimą dowilżać suche powietrze w budynku. Dobrze, jeśli działa także prozdrowotnie, redukując stężenie bakterii i grzybów w powietrzu wentylacyjnym.

W artykule:

• Parametry chłodzenia adiabatycznego

Rozwiązania techniczne

Jakość wody do chłodzenia

Procesy chłodzenia z zastosowaniem urządzeń opartych na sprężarkach są energochłonne, dlatego jako rozwiązania alternatywne lub wspomagające stosuje się układy chłodzenia adiabatycznego, w których wykorzystywane jest zjawisko konwersji ciepła jawnego na utajone w procesie odparowania wody. Do odparowania każdego kilograma wody z powietrza pobierane jest 2257 kJ energii, co powoduje obniżenie jego temperatury. Producenci układów adiabatycznych szacują, że w porównaniu do systemów sprężarkowych oszczędności energii elektrycznej – wynikające z ograniczenia czasu pracy sprężarek czy zaworów – sięgają 80–90% (energia w układach adiabatycznych potrzebna jest do wentylatorów nadających kierunek przepływu powietrza oraz do przygotowania wody do odparowania). Układy, w których jako chłodnica wstępna stosowana jest chłodnica adiabatyczna z panelami ewaporacyjnymi, mają wydajność chłodniczą nawet o 40% wyższą niż standardowe [1].

Chłodzenie adiabatyczne wymaga uzyskania jak największej powierzchni wymiany ciepła między wodą a chłodzonym powietrzem. Dlatego chłodzenie i nawilżanie powietrza zachodzi najczęściej albo podczas odparowania zatomizowanych kropli wody w powietrzu w pomieszczeniu, albo (częściej) podczas przepływu powietrza przez panele (maty) ewaporacyjne. Dużą powierzchnię parowania uzyskuje się np. poprzez pokrycie mat o znacznej powierzchni czynnej cienką warstwą wody lub „zatomizowanie” wody – rozbicie jej na drobne krople o wymiarach rzędu 10 μm i napięciu powierzchniowym niższym niż otaczające powierzchnie. Do tych celów potrzeba stosunkowo niewielkich nakładów energii – jeden z producentów szacuje, że zużycie energii na rozbicie wody na cząstki o odpowiedniej wielkości wynosi od 4 do 8 W na każdy l/h użytej wody. Aby zoptymalizować proces chłodzenia adiabatycznego, można nim sterować w oparciu np. o temperaturę wylotową powietrza chłodzonego i wody, dzięki czemu zużycie wody i energii jest zminimalizowane.

Parametry chłodzenia adiabatycznego

Sprawność procesu zależy od temperatury i wilgotności powietrza wlotowego oraz od osiąganej temperatury powietrza wylotowego [2]:

gdzie:

tts1 – temperatura termometru suchego powietrza wlotowego, °C;

ttm1 – temperatura termometru mokrego powietrza wlotowego, °C;

ttm2 – temperatura termometru suchego powietrza wylotowego, °C.

Zobacz także: Chłodzenie adiabatyczne w systemach HVAC

Faktyczna wartość temperatury i różnicy między temperaturą zewnętrzną i wewnętrzną zależy także od rzeczywistych warunków pogodowych. Parametry powietrza zewnętrznego optymalne dla chłodzenia adiabatycznego to RH < 30% i temperatura ok. 30°C, natomiast RH = 50% traktowane jest jako górna granica opłacalności stosowania tego rodzaju chłodzenia. Zależność temperatury wylotowej (temperatury w pomieszczeniu) od temperatury i wilgotności powietrza zewnętrznego podawana jest przez producentów w formie wykresów lub tabel. Ograniczeniem procesu chłodzenia adiabatycznego jest minimalna temperatura, którą może osiągnąć chłodzone powietrze – dla chłodzenia bezpośredniego jest to temperatura termometru mokrego, a dla chłodzenia pośredniego temperatura punktu rosy, przy której następuje wykroplenie pary wodnej z powietrza.

Rozwiązania techniczne

Urządzenia przeznaczone do chłodzenia bezpośredniego (ang. direct evaporative cooling, DEC), czyli zapewniające odparowanie wody bezpośrednio do chłodzonego powietrza (a więc nawilżające i chłodzące powietrze), są popularne w zastosowaniach przemysłowych dzięki wysokiej efektywności (ich sprawność wynosi nawet 85–95%) i łatwości montażu, także w już istniejących budynkach. Szerokie zastosowanie znajdują chłodnice adiabatyczne (klimatyzatory ewaporacyjne) stosowane w urządzeniach mobilnych oraz jako rozwiązanie uzupełniające dla tradycyjnego chłodzenia sprężarkowego – chłodnice tzw. mokre, zapewniające chłodzenie wstępne w rooftopach (jednostkach dachowych) lub w chłodniach wentylatorowych (dry coolerach). W sprzyjających warunkach pogodowych udział chłodzenia ewaporacyjnego w całkowitym procesie chłodzenia może nawet przekroczyć 80%.

W chłodnicach adiabatycznych stosowane są najczęściej panele (maty) ewaporacyjne z materiałów higroskopijnych o dużej powierzchni czynnej, takich jak celuloza, wiskoza czy włókna polimerowe. Przez tak przygotowane panele przepływa krzyżowo (prostopadle do kierunku wody) chłodzone powietrze, któremu kierunek nadaje wentylator promieniowy lub osiowy. Po panelach od góry spływa woda, tworząc na powierzchni czynnej warstwę o niewielkiej objętości, ale znacznej powierzchni. Wydatek wody zależy od wydajności chłodniczej urządzenia oraz od warunków (wilgotności i temperatury powietrza) panujących na zewnątrz i oczekiwanych wewnątrz klimatyzowanych pomieszczeń.

W rooftopach chłodnica adiabatyczna może obniżać temperaturę powietrza zewnętrznego, które pełni funkcję powietrza pomocniczego kierowanego na wymiennik przeponowy – układ chłodzenia sprężarkowego pomimo wysokich zysków ciepła może wówczas pracować z obciążeniem częściowym. Przy częściowych zyskach ciepła wykorzystywany jest free cooling (bez pracy sprężarkowego układu chłodzenia) – powietrze schłodzone w chłodnicy adiabatycznej ma już odpowiednio niską temperaturę, zatem omija wymiennik przeponowy i jest kierowane bezpośrednio do pomieszczenia.

Ograniczeniem chłodzenia bezpośredniego jest ryzyko uzyskania w pomieszczeniu zbyt wysokiej wilgotności względnej, np. powyżej 60%, jeśli chłodnica adiabatyczna chłodzi powietrze obiegowe kierowane bezpośrednio do pomieszczeń.

W przypadku chłodzenia pośredniego (ang. indirect evaporative cooling, IEC) strumień powietrza chłodzony i nawilżany adiabatycznie jest strumieniem pośrednim (chłodziwem). Chłodzenie powietrza kierowanego do pomieszczeń następuje pośrednio poprzez wymienniki powietrze/powietrze, dzięki czemu obniżenie temperatury nie wiąże się ze wzrostem wilgotności. Sprawność pośredniego chłodzenia adiabatycznego jest jednak niższa niż bezpośredniego [2]. Jed­nym z najbardziej efektywnych obiegów chłodzenia adiabatycznego jest obieg Maisotsenki (M-obieg) – jego sprawność całkowita jest wyższa niż 105% [3]. Powietrze po wejściu do wymiennika jest dzielone na dwa strumienie: główny, schładzany w kanałach suchych bez zmiany wilgotności względnej oraz pomocniczy, który przez otwory w ściance kanału suchego kierowany jest do kanału mokrego z materiałem porowatym, gdzie jest chłodzony adiabatycznie. Strumień pomocniczy, schładzany zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio, przepływa krzyżowo w stosunku do strumienia głów­nego, co powoduje jego schładzanie bez kontaktu tych dwóch strumieni. Urządzenia oparte na M-obiegu są bardzo popularne w Ameryce i stopniowo zaczynają się pojawiać także na rynku polskim, m.in. za sprawą badań prowadzonych na Politechnice Wrocławskiej [4].

Pośrednie chłodzenie adiabatyczne stosowane jest coraz częściej – także w Polsce – w profesjonalnych centrach danych. W polskich warunkach klimatycznych pełni ono funkcję systemu wspomagającego, zarówno dla free coolingu (w tej roli może być efektywnie wykorzystywane przez ok. 2 miesiące w roku), jak i systemu sprężarkowego [5].

Adiabatyczne chłodzenie pośrednie sprawdzi się także w mniejszych obiektach – mieszkalnych, usługowych czy komercyjnych – z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła (ale bez wymiany wilgoci). Chłodnica z panelami ewaporacyjnymi montowana jest na kanale wywiewnym przed wymiennikiem, powodując adiabatyczne schładzanie strugi powietrza do temperatury termometru mokrego. W wymienniku, który pracuje wówczas jako wymiennik chłodny, schłodzone powietrze ochładza strugę powietrza zewnętrznego bez zmiany jego wilgotności. Skuteczność chłodzenia zależy od przepływu powietrza przez rekuperator, od temperatury powietrza zewnętrznego oraz od wilgotności względnej powietrza wywiewanego – im niższa jest wilgotność względna w pomieszczeniach, tym większa skuteczność chłodzenia. Chłodnica kanałowa wyposażona jest w sterownik, który reguluje jej pracę zależnie od wilgotności względnej i temperatury w kanale za chłodnicą oraz zapobiega kondensacji i tworzeniu zastoisk wody, co stanowi ochronę przed bakteriami Legionella.

Jakość wody do chłodzenia

Norma brytyjska wydana przez Health Security Executive [6] podaje podstawowe wymagania dla jakości wody stosowanej w procesach chłodzenia adiabatycznego, szczególnie w odniesieniu do zastosowań wymagających recyrkulacji wody. Rozwiązania techniczne wymienione i opisane w rekomendacjach to wieże chłodnicze otwarte i zamknięte oraz skraplacze i chłodnice adiabatyczne.

Ponieważ do zasilania systemów chłodzenia adiabatycznego stosuje się przede wszystkim wodę wodociągową, możliwe jest wprowadzenie wraz z tą wodą niewielkiej (niepowodującej szkodliwego oddziaływania na zdrowie) ilości bakterii Legionella pneumofila [6]. W procesie ochrony systemów nawilżania adiabatycznego przed Legionellą ważne jest, by zapobiegać jej niekontrolowanemu rozwojowi. Pod kątem jakości wody ważna jest nie tylko całkowita zawartość bakterii tlenowych, ale też składników odpowiedzialnych za powstawanie kamienia kotłowego i biofilmu oraz substancji organicznych – ich obecność nie tylko sprzyja rozwojowi Legionelli, ale też zapewnia im doskonałe i bezpieczne warunki bytowania, utrudniając pełne usunięcie w przypadku dezynfekcji. Produkty korozji i substancje organiczne stanowią doskonałą pożywkę dla tych bakterii, a biofilm – osłonę przed wpływem środków dezynfekcyjnych. Całkowita liczba bakterii w wodzie chłodzącej nie powinna przekraczać 104 jtk/ml, a zawartość bakterii Legionella – 100 jtk/l. Woda powinna mieć także określoną twardość – składniki wpływające na ten parametr wody są także składnikami nierozpuszczalnych osadów składających się na kamień kotłowy. Poza zmiękczaniem i ewentualnie dezynfekcją promieniami UV woda zwykle nie wymaga dodatkowego uzdatniania. Producenci urządzeń adiabatycznych zalecają także, by do zmiękczania i dezynfekcji nie stosować metod chemicznych, ponieważ produkty uboczne reakcji mogą powodować powstawania osadów na matach – zaleca się uzdatnienie wody za pomocą odwróconej osmozy.

Profilaktyka obejmuje także prawidłowy projekt technologiczny rozwiązania chłodzącego, eliminujący powstawanie zastoisk i innych warunków sprzyjających rozwojowi tej bakterii, oraz prawidłową eksploatację. Zbiornik na wodę powinien mieć małą objętość (poniżej średniego godzinowego zapotrzebowania na wodę), a na tacy skroplin należy zapewnić temperaturę poniżej 20°C. Tacę skroplin i inne miejsca potencjalnej kolonizacji bakterii można pokryć powłokami bakteriostatycznymi. Przed matami ewaporacyjnymi można również zastosować opatentowane filtry wodne, usuwające mikroorganizmy z wody. Maty powinny być zawsze zalane (podczas wysychania wody może się wytrącić osad), w czym pomaga utrzymanie minimalnej wielkości przepływu i ciśnienia (np. 3 bar) wody doprowadzanej do paneli. Obie wartości wskazywane są w dokumentacji producenta. Do stagnacji wody może dojść podczas dłuższych przerw w pracy instalacji, dlatego w takich sytuacjach zbiornik należy opróżniać z wody, np. poprzez zastosowanie automatycznych zaworów elektromagnetycznych, otwierających się po określonym czasie przestoju. Ważne jest także cykliczne płukanie zbiorników i tac ociekowych.

Literatura

1. Pandelidis Demis, Pacak Anna, Nawilżanie powietrza a zużycie energii, „Rynek Instalacyjny” 5/2018, www.rynekinstalacyjny.pl

2. Górka Andrzej, Gorzeński Radosław, Bezpośrednie chłodzenie wyparne budynków, „Rynek Instalacyjny” 7–8/2014, www.rynekinstalacyjny.pl

3. Rogdakis Emmanuel, Tertipis Dimitros, Maisotsenko cycle: technology overview and energy-saving potential in cooling systems, „Energy and Emission Control Technologies” 3, 2015, p. 15–22, https://doi.org/10.2147/EECT.S62995

4. Pandelidis Demis, Modelowanie procesów wymiany ciepła i masy w wymienniku z M-obiegiem stosowanym w instalacjach klimatyzacyjnych, rozprawa doktorska, Politechnika Wrocławska, Wrocław 2016

5. Sposób działania i korzyści z chłodzenia adiabatycznego, https://www.beyond.pl/newsy/aktualnosci/sposob-dzialania-korzysci-chlodzenia-adiabatycznego (dostęp: 10.03.2023)

6. Health Safety Executive, HSG274. Legionnaires’ disease: Technical guidance. Part 1: The control of legionella bacteria in evaporative cooling systems, London 2013

7. Materiały techniczne firm: Alfa Laval, ASK, Balticold, Carel, Colt, Condair, EETS, Klingenburg, Mark, Secespol, Swegon

Komentarze

Powiązane

Redakcja RI Czym są kurtyny powietrzne

Czym są kurtyny powietrzne Czym są kurtyny powietrzne

Straty ciepła przez częste otwieranie drzwi lub bram, to jeden z głównych źródeł ubytku ciepła w obiektach takich, jak hale przemysłowe, a także sklepy, czy obiekty użyteczności publicznej.

Straty ciepła przez częste otwieranie drzwi lub bram, to jeden z głównych źródeł ubytku ciepła w obiektach takich, jak hale przemysłowe, a także sklepy, czy obiekty użyteczności publicznej.

dr inż. Anna Charkowska, mgr inż. Andrzej Różycki, mgr inż. Radosław Lenarski Projekt wytycznych projektowania, wykonania, odbiorów i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji obiektów służby zdrowia – cz. 2

Projekt wytycznych projektowania, wykonania, odbiorów i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji obiektów służby zdrowia – cz. 2 Projekt wytycznych projektowania, wykonania, odbiorów i eksploatacji systemów wentylacji i klimatyzacji obiektów służby zdrowia – cz. 2

W pierwszej części artykułu (Rynek Instalacyjny 7–8/2016) omówiono założenia dla klasyfikacji pomieszczeń przyjętej w projekcie „Wytycznych…” oraz opisano wymagania względem czystości powietrza w pomieszczeniach...

W pierwszej części artykułu (Rynek Instalacyjny 7–8/2016) omówiono założenia dla klasyfikacji pomieszczeń przyjętej w projekcie „Wytycznych…” oraz opisano wymagania względem czystości powietrza w pomieszczeniach poszczególnych klas. Poniżej scharakteryzowano zagadnienia dotyczące procesu inwestycyjnego, odbiorowego oraz eksploatacyjnego.

dr inż. Magorzata Basińska, dr Michał Michałkiewicz, dr inż. Radosław Górzeński Stan systemu wentylacyjnego w budynku edukacyjnym i jego wpływ na jakość powietrza – analiza przypadku

Stan systemu wentylacyjnego w budynku edukacyjnym i jego wpływ na jakość powietrza – analiza przypadku Stan systemu wentylacyjnego w budynku edukacyjnym i jego wpływ na jakość powietrza – analiza przypadku

W analizowanym obiekcie pomimo modernizacji instalacja wentylacji naturalnej nie spełniła swojej funkcji. Poprawa układu wywiewnego bez prawidłowego doprowadzenia odpowiedniej ilości świeżego powietrza...

W analizowanym obiekcie pomimo modernizacji instalacja wentylacji naturalnej nie spełniła swojej funkcji. Poprawa układu wywiewnego bez prawidłowego doprowadzenia odpowiedniej ilości świeżego powietrza zewnętrznego nie skutkuje polepszeniem jakości powietrza wewnętrznego. W obiektach szkolnych o zakresie prac modernizacyjnych decydują często ograniczone środki inwestycyjne, a w trakcie eksploatacji wentylacja pomieszczeń jest nierzadko świadomie ograniczana w celu obniżenia kosztów ogrzewania budynku.

Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji do odzysku ciepła przegrzania i skraplania ze sprężarkowych agregatów chłodniczych

Wymiarowanie instalacji do odzysku ciepła przegrzania i skraplania ze sprężarkowych agregatów chłodniczych Wymiarowanie instalacji do odzysku ciepła przegrzania i skraplania ze sprężarkowych agregatów chłodniczych

Wymiarowanie instalacji do odzysku ciepła przegrzania i skraplania ze sprężarkowych agregatów chłodniczych, Bartłomiej Adamski

Wymiarowanie instalacji do odzysku ciepła przegrzania i skraplania ze sprężarkowych agregatów chłodniczych, Bartłomiej Adamski

dr inż. Kazimierz Wojtas Wymagania i zasady nowej klasyfikacji filtrów w systemach wentylacji budynków

Wymagania i zasady nowej klasyfikacji filtrów w systemach wentylacji budynków Wymagania i zasady nowej klasyfikacji filtrów w systemach wentylacji budynków

Z punktu widzenia energii i kosztów filtracja powietrza jest w wentylacji zjawiskiem niekorzystnym, gdyż każdy, szczególnie zabrudzony filtr generuje zwiększone zużycie energii oraz zwiększa koszty inwestycyjne...

Z punktu widzenia energii i kosztów filtracja powietrza jest w wentylacji zjawiskiem niekorzystnym, gdyż każdy, szczególnie zabrudzony filtr generuje zwiększone zużycie energii oraz zwiększa koszty inwestycyjne i eksploatacyjne. Jest to konsekwencją konieczności zastosowania wentylacji mechanicznej, której rozwój wspierany jest przez budownictwo energooszczędne, przede wszystkim potrzebę hermetyzacji budynków i kontrolowania wentylacji z odzyskiem ciepła.

dr inż. Kazimierz Wojtas Konsekwencje wprowadzenia nowej klasyfikacji filtrów dla wentylacji wg normy EN-ISO 16890

Konsekwencje wprowadzenia nowej klasyfikacji filtrów dla wentylacji wg normy EN-ISO 16890 Konsekwencje wprowadzenia nowej klasyfikacji filtrów dla wentylacji wg normy EN-ISO 16890

Nowa norma EN-ISO 16890 wprowadza m.in. 30 klas filtrów w miejsce obecnych 5 i zmienia zasady ich doboru w systemach wentylacji mechanicznej. Nie ma niestety prostej metody przeliczania dotychczasowych...

Nowa norma EN-ISO 16890 wprowadza m.in. 30 klas filtrów w miejsce obecnych 5 i zmienia zasady ich doboru w systemach wentylacji mechanicznej. Nie ma niestety prostej metody przeliczania dotychczasowych klas na nowe. Z tego powodu przed producentami urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych stoi m.in. zadanie sformułowania całkowicie nowych wymagań w zakresie ochrony powierzchni wymienników ciepła przed ich zanieczyszczeniem w trakcie eksploatacji. W artykule zawarto propozycję prostego wskaźnika...

mgr inż. Krzysztof Kegler Koszty instalacji wentylacyjnej z materiałów kompozytowych w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych

Koszty instalacji wentylacyjnej z materiałów kompozytowych w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych Koszty instalacji wentylacyjnej z materiałów kompozytowych w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych

Wysokie wymagania akustyczne niektórych obiektów wymagają zastosowania w instalacji wentylacyjnej specjalnych rozwiązań, zarówno w zakresie przygotowania, jak i dystrybucji powietrza. Cichą pracę instalacji...

Wysokie wymagania akustyczne niektórych obiektów wymagają zastosowania w instalacji wentylacyjnej specjalnych rozwiązań, zarówno w zakresie przygotowania, jak i dystrybucji powietrza. Cichą pracę instalacji uzyskuje się m.in. dzięki zastosowaniu kompozytowych przewodów wentylacyjnych oraz odpowiednich nawiewników.

mgr inż. Monika Wysocka, inż. Maciej Załuska, dr hab. inż. Katarzyna Gładyszewska-Fiedoruk, prof. PB Analiza podstawowych parametrów jakości powietrza wewnętrznego w klubie fitness

Analiza podstawowych parametrów jakości powietrza wewnętrznego w klubie fitness Analiza podstawowych parametrów jakości powietrza wewnętrznego w klubie fitness

Troska o zdrowie oraz kondycję fizyczną sprawia, że coraz więcej osób aktywnie spędza czas na siłowniach czy w klubach fitness. W budynkach przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji należy zwrócić...

Troska o zdrowie oraz kondycję fizyczną sprawia, że coraz więcej osób aktywnie spędza czas na siłowniach czy w klubach fitness. W budynkach przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji należy zwrócić szczególną uwagę na parametry powietrza wewnętrznego oraz właściwy mikroklimat, które są czynnikami odpowiadającymi za dobre samopoczucie i komfort trenujących osób.

dr inż. Piotr Kowalski, dr inż. Dariusz Kwiecień Nawilżanie adiabatyczne – alternatywny sposób chłodzenia powietrza

Nawilżanie adiabatyczne – alternatywny sposób chłodzenia powietrza Nawilżanie adiabatyczne – alternatywny sposób chłodzenia powietrza

Nawilżanie adiabatyczne wykorzystywane do ochładzania powietrza wentylującego lub bezpośrednio powietrza wewnętrznego może być atrakcyjną alternatywą lub uzupełnieniem uzdatniania powietrza w pomieszczeniach...

Nawilżanie adiabatyczne wykorzystywane do ochładzania powietrza wentylującego lub bezpośrednio powietrza wewnętrznego może być atrakcyjną alternatywą lub uzupełnieniem uzdatniania powietrza w pomieszczeniach przemysłowych, w których do zapewnienia odpowiednich warunków technologicznych wymagane jest utrzymanie stosunkowo wysokiej zawartości wilgoci w powietrzu lub wilgotności względnej.

dr inż. Bogusław Maludziński, dr inż. Kazimierz Wojtas Nawilżanie adiabatyczne w klimatyzacji hal przemysłowych – studium przypadku

Nawilżanie adiabatyczne w klimatyzacji hal przemysłowych – studium przypadku Nawilżanie adiabatyczne w klimatyzacji hal przemysłowych – studium przypadku

Niektóre procesy prowadzone w halach przemysłowych wymagają precyzyjnej stabilizacji parametrów powietrza wewnętrznego, w tym jego oczyszczania i uzdatniania. Pochłania to znaczne ilości energii, zwłaszcza...

Niektóre procesy prowadzone w halach przemysłowych wymagają precyzyjnej stabilizacji parametrów powietrza wewnętrznego, w tym jego oczyszczania i uzdatniania. Pochłania to znaczne ilości energii, zwłaszcza na chłodzenie i nawilżanie powietrza. Od wielu lat głównym sposobem nawilżania wykorzystywanym w klimatyzacji (nie tylko przemysłowej) jest nawilżanie parą. Dostępne są też nowe rozwiązania, jak np. nawilżacze adiabatyczne z dyszami wysokociśnieniowymi, które pozwalają nie tylko na nawilżanie,...

Joanna Ryńska Systemy wodno-powietrzne w klimatyzacji – belki chłodzące i klimakonwektory

Systemy wodno-powietrzne w klimatyzacji – belki chłodzące i klimakonwektory Systemy wodno-powietrzne w klimatyzacji – belki chłodzące i klimakonwektory

W artykule o belkach chłodzących i klimakonwektorach, czyli urządzeniach zapewniających komfort, ciszę i pozytywne wrażenia estetyczne oraz dających przy tym możliwości elastycznej aranżacji wnętrz i coraz...

W artykule o belkach chłodzących i klimakonwektorach, czyli urządzeniach zapewniających komfort, ciszę i pozytywne wrażenia estetyczne oraz dających przy tym możliwości elastycznej aranżacji wnętrz i coraz większy potencjał energooszczędności.

Joanna Ryńska Systemy chłodzenia centrów danych

Systemy chłodzenia centrów danych Systemy chłodzenia centrów danych

Centra danych zmieniają się – przetwarzane są w nich coraz większe ilości danych, co bezpośrednio przekłada się na wymagania względem stosowanych instalacji (w tym klimatyzacji), zarówno pod względem technicznym,...

Centra danych zmieniają się – przetwarzane są w nich coraz większe ilości danych, co bezpośrednio przekłada się na wymagania względem stosowanych instalacji (w tym klimatyzacji), zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym. Ich jednoczesne spełnienie nie jest łatwym zadaniem – parametry techniczne muszą iść w parze ze skutecznością i niezawodnością.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Stosowanie lamp bakteriobójczych w salach operacyjnych szpitali

Stosowanie lamp bakteriobójczych w salach operacyjnych szpitali Stosowanie lamp bakteriobójczych w salach operacyjnych szpitali

W artykule omówiono wpływ stosowania lamp bakteriobójczych UVC na czystość mikrobiologiczną powietrza sal operacyjnych szpitali, w których stosowane są instalacje klimatyzacji-wentylacji. Biorąc pod uwagę,...

W artykule omówiono wpływ stosowania lamp bakteriobójczych UVC na czystość mikrobiologiczną powietrza sal operacyjnych szpitali, w których stosowane są instalacje klimatyzacji-wentylacji. Biorąc pod uwagę, że obecnie każda sala operacyjna w szpitalu powinna być wyposażona w instalację klimatyzacji-wentylacji zapewniającą właściwą jakość powietrza w pomieszczeniu, pojawia się często pytanie użytkowników o sens stosowania w tych salach lamp bakteriobójczych.

Marcin Gasiński Wymagania obliczeniowe dla instalacji wentylacyjnych

Wymagania obliczeniowe dla instalacji wentylacyjnych Wymagania obliczeniowe dla instalacji wentylacyjnych

Konieczna jest pilna zmiana rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku, tak żeby można było poprawnie powiązać ze sobą treść rozporządzenia i norm lub opracować...

Konieczna jest pilna zmiana rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku, tak żeby można było poprawnie powiązać ze sobą treść rozporządzenia i norm lub opracować nową metodę obliczeń, niepowiązaną bezpośrednio z normami.

dr inż. Marcin Malicki Przykład zastosowania chłodziarki absorpcyjnej w przemyśle mleczarskim

Przykład zastosowania chłodziarki absorpcyjnej w przemyśle mleczarskim Przykład zastosowania chłodziarki absorpcyjnej  w przemyśle mleczarskim

Instalacje mleczarskie zużywają znaczące ilości ciepła i chłodu, a media muszą zostać do nich dostarczone w sposób niezawodny i ekonomiczny. Powszechnie stosowane rozwiązania opierają się na sprężarkowych...

Instalacje mleczarskie zużywają znaczące ilości ciepła i chłodu, a media muszą zostać do nich dostarczone w sposób niezawodny i ekonomiczny. Powszechnie stosowane rozwiązania opierają się na sprężarkowych agregatach chłodniczych z parownikami zanurzonymi w zbiorniku wody lodowej. Taka konstrukcja umożliwia z jednej strony zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa dzięki buforowaniu przygotowanej wody zimnej, a z drugiej wiąże się ze znaczącymi kosztami eksploatacyjnymi układu ze względu na niekorzystne...

mgr inż. Tomasz Kułakowski, mgr inż. Kamil Różycki, inż. Dominik Stępień Poprawa efektywności energetycznej budynków biurowych i użyteczności publicznej poprzez optymalizację pracy automatyki budynkowej

Poprawa efektywności energetycznej budynków biurowych i użyteczności publicznej poprzez optymalizację pracy automatyki budynkowej Poprawa efektywności energetycznej budynków biurowych i użyteczności publicznej poprzez optymalizację pracy automatyki budynkowej

Połączenie systemów budynku w jeden układ umożliwia zapewnienie komfortu w wybranych pomieszczeniach w określonym czasie i wpływa na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Samo posiadanie systemu BMS nie...

Połączenie systemów budynku w jeden układ umożliwia zapewnienie komfortu w wybranych pomieszczeniach w określonym czasie i wpływa na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Samo posiadanie systemu BMS nie jest wystarczające – powinien on zostać zoptymalizowany oraz dopasowany do profilu i sposobu użytkowania budynku. Wnikliwy commissioning lub audyt energetyczny pozwala na wychwycenie nie tylko niesprawnych elementów, ale i całych systemów zaprojektowanych lub zaprogramowanych nieoptymalnie, których...

inż. Anna Ludwiczak, dr inż. Katarzyna Ratajczak Wentylacja placówek dydaktyczno-edukacyjnych - Przegląd wybranych polskich i zagranicznych wymagań dotyczących strumienia powietrza i stężenia CO2

Wentylacja placówek dydaktyczno-edukacyjnych - Przegląd wybranych polskich i zagranicznych wymagań dotyczących strumienia powietrza i stężenia CO2 Wentylacja placówek  dydaktyczno-edukacyjnych - Przegląd wybranych polskich i zagranicznych wymagań dotyczących strumienia powietrza i stężenia CO2

Utrzymanie odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniach szkolnych i przedszkolnych uznaje się za czynnik wpływający na poprawę wyników nauczania uczniów. W trakcie projektowania instalacji wentylacyjnej...

Utrzymanie odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniach szkolnych i przedszkolnych uznaje się za czynnik wpływający na poprawę wyników nauczania uczniów. W trakcie projektowania instalacji wentylacyjnej istotne jest przestrzeganie wymagań określonych w normach i przepisach, ale również zwrócenie uwagi na dobre praktyki, w tym przyjęte w innych krajach.

Joanna Ryńska Kurtyny powietrza

Kurtyny powietrza Kurtyny powietrza

Według szacunków Euroventu kurtyny powietrzne stosuje się dziś zaledwie w 20% budynków niemieszkalnych w Unii Europejskiej. Inwestorzy i użytkownicy dążą jednak do poprawy energoefektywności i energooszczędności...

Według szacunków Euroventu kurtyny powietrzne stosuje się dziś zaledwie w 20% budynków niemieszkalnych w Unii Europejskiej. Inwestorzy i użytkownicy dążą jednak do poprawy energoefektywności i energooszczędności obiektów, dzięki czemu rozwiązania zmniejszające zużycie energii, takie jak kurtyny, będą stosowane coraz chętniej.

Redakcja RI Sprawna wentylacja i odzysk ciepła oraz chłodu

Sprawna wentylacja i odzysk ciepła oraz chłodu Sprawna wentylacja i odzysk ciepła oraz chłodu

Wentylacja budynków mieszkalnych wpływa na poziom komfortu i samopoczucie mieszkańców. Kwestie te zyskują coraz większe znaczenie dla inwestorów i projektantów i tym samym rośnie jakość samych urządzeń...

Wentylacja budynków mieszkalnych wpływa na poziom komfortu i samopoczucie mieszkańców. Kwestie te zyskują coraz większe znaczenie dla inwestorów i projektantów i tym samym rośnie jakość samych urządzeń wentylacyjnych oraz dokładność i jakość wykonania instalacji.

mgr inż. Krzysztof Kaiser Wentylacja szkolnych sal gimnastycznych

Wentylacja szkolnych sal gimnastycznych Wentylacja szkolnych sal gimnastycznych

Jednym z obowiązków szkół publicznych jest konieczność zapewnienia uczniom miejsca i warunków do realizacji zajęć wychowania fizycznego. Miejscami takimi są szkolne boiska sportowe i sale gimnastyczne....

Jednym z obowiązków szkół publicznych jest konieczność zapewnienia uczniom miejsca i warunków do realizacji zajęć wychowania fizycznego. Miejscami takimi są szkolne boiska sportowe i sale gimnastyczne. W artykule omówiono wentylację małych, szkolnych sal gimnastycznych, problemy z nią związane i sposoby ich rozwiązywania.

Brawent Komu zlecić czyszczenie instalacji przemysłowych?

Komu zlecić czyszczenie instalacji przemysłowych? Komu zlecić czyszczenie instalacji przemysłowych?

Czyszczenie instalacji przemysłowych to usługa, którą należy zlecić odpowiednim specjalistom. Od stanu kanałów wentylacyjnych zależy nie tylko bezpieczeństwo pracowników, lecz także posiadanego mienia....

Czyszczenie instalacji przemysłowych to usługa, którą należy zlecić odpowiednim specjalistom. Od stanu kanałów wentylacyjnych zależy nie tylko bezpieczeństwo pracowników, lecz także posiadanego mienia. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze firmy, by być zadowolonym z wykonanej usługi? Czytajcie dalej, by się tego dowiedzieć.

Redakcja RI Co daje wymiennik ciepła i chłodu?

Co daje wymiennik ciepła i chłodu? Co daje wymiennik ciepła i chłodu?

Jak wydajnie i efektywnie odzyskiwać ciepło – pytanie, które często zadają sobie projektanci instalacji. Problem jest skomplikowany, ale istnieje dobre rozwiązanie – wymienniki ciepła. Mimo prostej konstrukcji...

Jak wydajnie i efektywnie odzyskiwać ciepło – pytanie, które często zadają sobie projektanci instalacji. Problem jest skomplikowany, ale istnieje dobre rozwiązanie – wymienniki ciepła. Mimo prostej konstrukcji są wydajne i sprawnie przekazują energię. Co więcej, znajdują zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu, ogrzewnictwa i chłodnictwa.

Michał Majewski Inspekcja i czyszczenie instalacji wentylacyjnych okiem eksperta

Inspekcja i czyszczenie instalacji wentylacyjnych okiem eksperta Inspekcja i czyszczenie  instalacji wentylacyjnych okiem eksperta

Bez prawidłowo działającej wentylacji nie może funkcjonować żaden budynek – bez względu na to, czy jest to dom jednorodzinny, blok mieszkalny, biuro, restauracja, przychodnia, szpital czy zakład przemysłowy....

Bez prawidłowo działającej wentylacji nie może funkcjonować żaden budynek – bez względu na to, czy jest to dom jednorodzinny, blok mieszkalny, biuro, restauracja, przychodnia, szpital czy zakład przemysłowy. Poprawne wykonanie instalacji to element niezbędny dla jej prawidłowego funkcjonowania, tak samo jak późniejsza eksploatacja, uwzględniająca nie tylko serwis urządzeń, ale i kontrolę stanu czystości, a w razie potrzeby czyszczenie.

Waldemar Joniec Klapy przeciwpożarowe – wymagania i zadania

Klapy przeciwpożarowe – wymagania i zadania Klapy przeciwpożarowe – wymagania i zadania

Klapy przeciwpożarowe – wymagania i zadania

Klapy przeciwpożarowe – wymagania i zadania

Wybrane dla Ciebie

100% wydajności grzewczej w bardzo niskiej temperaturze »

100% wydajności grzewczej w bardzo niskiej temperaturze » 100% wydajności grzewczej w bardzo niskiej temperaturze »

Dołącz do grona elektro - wykonawców »

Dołącz do grona elektro - wykonawców » Dołącz do grona elektro - wykonawców  »

Bezpłatny audyt fotowoltaiki »

Bezpłatny audyt fotowoltaiki » Bezpłatny audyt fotowoltaiki  »

Czego nie może zabraknąć w elektro narzędziach »

Czego nie może zabraknąć w elektro narzędziach » Czego nie może zabraknąć w elektro narzędziach  »

Czego może brakować w kominie?

Czego może brakować w kominie? Czego może brakować w kominie?

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych » Jak zminimalizować stratę energii w układach wentylacyjnych »

Co zrobić by zatrzymać ciepło w domu »

Co zrobić by zatrzymać ciepło w domu » Co zrobić by zatrzymać ciepło w domu  »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem » Od czego zacząć, gdy chcesz zabezpieczyć hale przemysłowe przed pożarem »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” »

Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV” » Weź udział w Sympozjum „Razem dla OZE- szanse rozwoju branży PV”  »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości » Które pompy ściekowe mogą być stosowane na dużej głębokości »

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe »

Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe » Jak poprawnie zaizolować instalacje przemysłowe  »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego » Jakich elementów potrzebujesz do projektu fotowoltaicznego »

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii »

Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii » Jakie urządzenia pomogą w kontrolowaniu przepływu energii  »

Zostań Instalatorem HVAC »

Zostań Instalatorem HVAC » Zostań Instalatorem HVAC  »

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. »

Jak skutecznie oczyścić instalację C.O. » Jak skutecznie oczyścić instalację C.O.  »

Uzyskaj zwrot z programu czyste powietrze »

Uzyskaj zwrot z programu czyste powietrze » Uzyskaj zwrot z programu czyste powietrze  »

Czy wiesz, jak utrzymać ciśnienie w wodociągu?

Czy wiesz, jak utrzymać ciśnienie w wodociągu? Czy wiesz, jak utrzymać ciśnienie w  wodociągu?

Jaki grzejnik wybrać? Stalowy czy aluminiowy?

Jaki grzejnik wybrać? Stalowy czy aluminiowy? Jaki grzejnik wybrać? Stalowy czy aluminiowy?

Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji »

Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji » Jak szybko i sprawnie pozyskać elementy do systemu klimatyzacji  »

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie »

Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie » Jak ogrzać dom ekologicznie i oszczędnie  »

Poznaj sposób na usprawnienie opomiarowania budynku »

Poznaj sposób na usprawnienie opomiarowania budynku » Poznaj sposób na usprawnienie opomiarowania budynku »

Steruj urządzeniami z jednego miejsca

Steruj urządzeniami z jednego miejsca Steruj urządzeniami z jednego miejsca

Pompa ciepła w nowym domu, czy to się opłaca

Pompa ciepła w nowym domu, czy to się opłaca Pompa ciepła w nowym domu, czy to się opłaca

Najnowsze produkty i technologie

Kanlux SA news Polska Fabryka Kanlux

Polska Fabryka Kanlux Polska Fabryka Kanlux

Podczas realizacji inwestycji budowlanej ważnych jest wiele czynników. Jednym z nich jest terminowość i szybkość dostarczenia niezbędnych komponentów. Nie bez znaczenia jest też spełnienie (specyficznych...

Podczas realizacji inwestycji budowlanej ważnych jest wiele czynników. Jednym z nich jest terminowość i szybkość dostarczenia niezbędnych komponentów. Nie bez znaczenia jest też spełnienie (specyficznych często) wymogów projektu. Oczywiście liczy się też niezawodność, i bezawaryjność dostarczonych produktów.

IZOMIX sp. z o.o. IZOMIX SP. Z O.O. – firma stawiająca na intensywny rozwój, jakość i zadowolenie klienta!

IZOMIX SP. Z O.O. – firma stawiająca na intensywny rozwój, jakość i zadowolenie klienta! IZOMIX SP. Z O.O. – firma stawiająca na intensywny rozwój, jakość i zadowolenie klienta!

Izolacja rurociągów przemysłowych, izolacje na statkach, montaż płaszczy blaszanych czy przemysłowe instalacje chłodnicze i wentylacyjne to tylko część zagadnień, którymi zajmują się monterzy izolacji...

Izolacja rurociągów przemysłowych, izolacje na statkach, montaż płaszczy blaszanych czy przemysłowe instalacje chłodnicze i wentylacyjne to tylko część zagadnień, którymi zajmują się monterzy izolacji przemysłowych oraz blacharze. Wysokiej jakości materiały i możliwość skorzystania z fachowych porad zapewni im sklep IZOMIX.

KFA Armatura Obalamy mity o grzejniku aluminiowym

Obalamy mity o grzejniku aluminiowym Obalamy mity o grzejniku aluminiowym

Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, to wciąż wokół nich krąży wiele mitów...

Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, to wciąż wokół nich krąży wiele mitów oraz fałszywych przekonań. Postanowiliśmy więc obalić niektóre z nich i podzielić się wiedzą, podając kilka niezaprzeczalnych faktów.

SCHIESSL POLSKA Sp. z o.o. Świeże powietrze wolne od wirusów z klimatyzatorem Hisense Fresh Master

Świeże powietrze wolne od wirusów z klimatyzatorem Hisense Fresh Master Świeże powietrze wolne od wirusów z klimatyzatorem Hisense Fresh Master

Każdy chce, aby jego dom był bezpiecznym i zdrowym miejscem, w którym będzie czuć się bezpieczny – chroniony przed różnymi zagrożeniami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. To poczucie komfortu jest...

Każdy chce, aby jego dom był bezpiecznym i zdrowym miejscem, w którym będzie czuć się bezpieczny – chroniony przed różnymi zagrożeniami pochodzącymi ze środowiska zewnętrznego. To poczucie komfortu jest związane z jakością powietrza, którym oddychasz. Dlatego tak ważne jest, aby każdego dnia zapewniać sobie i swojej rodzinie czyste i świeże powietrze. Tu z pomocą przychodzi innowacyjny i inteligentny klimatyzator Hisense Fresh Master.

BMETERS POLSKA sp. z o.o. news HYDROCAL M4 RADIO

HYDROCAL M4 RADIO HYDROCAL M4 RADIO

HYDROCAL M4 RADIO to ciepłomierz kompaktowy typu combo do pomiaru energii ciepła i chłodu. W standardzie ma wbudowany moduł radiowy WMBUS i LoRAWAN, oraz interfejs NFC służący do konfiguracji.

HYDROCAL M4 RADIO to ciepłomierz kompaktowy typu combo do pomiaru energii ciepła i chłodu. W standardzie ma wbudowany moduł radiowy WMBUS i LoRAWAN, oraz interfejs NFC służący do konfiguracji.

Kanlux SA news TEKNO – oszczędność czasu, łatwość montażu

TEKNO – oszczędność czasu, łatwość montażu TEKNO – oszczędność czasu, łatwość montażu

MOWION to marka osprzętu elektroinstalacyjnego stworzona przez Kanlux. Oferujemy w niej rozwiązania nie tylko do wnętrz, ale również zewnętrzne. Do tych zadań przeznaczyliśmy serię TEKNO.

MOWION to marka osprzętu elektroinstalacyjnego stworzona przez Kanlux. Oferujemy w niej rozwiązania nie tylko do wnętrz, ale również zewnętrzne. Do tych zadań przeznaczyliśmy serię TEKNO.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.