Czyste przewody wentylacyjne to nie tylko komfort użytkowników. Fot. Danduct
Dlaczego należy czyścic przewody wentylacyjne? Odpowiedź jest prosta – jeśli zainstalowałeś system wentylacji, a nie dbasz odpowiednio o jego konserwację, to system wentylacji przestaje być korzyścią dla budynku, a staje się jego problemem.
Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki...
Choć główną funkcją klimatyzatora jest chłodzenie powietrza w upalne okresy roku, panuje błędne przekonanie, że na schłodzeniu mieszkania kończy się funkcja systemu klimatyzacji. Tymczasem nowoczesne jednostki nie ograniczają się jedynie do pojedynczych zadań.
Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia...
Emisja pyłów powstających w procesach technologicznych jest jednym z poważniejszych problemów stwarzających zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Głównymi źródłami pyłów są procesy cięcia materiałów, transportowania, szlifowania i polerowania. Pyły są nie tylko zagrożeniem zdrowotnym, ale również mogą być przyczyną wybuchu.
Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy...
Skuteczny odciąg zanieczyszczonego powietrza to problem wielu zakładów produkcyjnych. Źle wykonana wentylacja miejscowa w miejscu obróbki materiałów może powodować gromadzenie się pyłu na stanowisku pracy oraz w jego okolicach, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania tzw. obłoku pyłowego, a niewielkie zaiskrzenie mechaniczne lub otwarty ogień mogą spowodować wybuch.
Aby poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, bardzo ważne jest czyszczenie i konserwacja wnętrza kanału wentylacyjnego, a nie tylko wymiana filtrów powietrza. Znane normy w USA, Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji zalecają przeprowadzanie kontroli kanałów co najmniej raz na 2 lata. Jeśli w systemie kanałów znajdują się zanieczyszczenia, istnieje znacznie większe ryzyko rozwoju bakterii w kanałach. Zabrudzony system wentylacyjny będzie stwarzał ryzyko przenoszenia bakterii z pomieszczenia do pomieszczenia, co zwiększa zachorowalność osób pracujących lub mieszkających w budynku. Typowymi objawami mogą być alergie, bóle głowy, zmęczenie, zawroty głowy, kichanie, podrażnienie oczu itp.
Jeżeli w pomieszczeniach znajdują się zakurzone płaskie powierzchnie, istnieje również wysokie ryzyko, że kurz zostanie wciągnięty i dostanie się do systemu kanałów.
W czystym systemie kanałów znacznie łatwiej jest kontrolować parametry powietrza. Większość systemów działa automatycznie, i po jakimś czasie nagromadzone wewnątrz kanałów zanieczyszczenia będą zwiększać opór, a automatyka centrali lub wentylatora będzie zwiększać przepływ powietrza, aby utrzymać zadane parametry nawiewanego powietrza. Spowoduje to zwiększenie zużycia energii oraz zaburzy dystrybucję powietrza do poszczególnych pomieszczeń.
Tak więc czysty system wentylacyjny to nie tylko komfort użytkowników, ale również oszczędność energii.
Fot. Danduct
Należy również nadmienić, ze ryzyko wzniecenia pożaru wzrasta znacząco w zanieczyszczonym systemie kanałów. Bardzo istotnym czynnikiem jest fakt że pożar będzie się zdecydowanie szybciej i łatwiej rozprzestrzeniał, jeśli w systemie kanałów znajdują się zanieczyszczenia. Przemieszczanie zanieczyszczeń w systemie kanałów zwiększa możliwość przenoszenia ognia z pomieszczenia do pomieszczenia. Nawet w przypadku zastosowania klap przeciwpożarowych może się okazać, że wokół klapy nazbiera się sporo zanieczyszczeń i istnieje prawdopodobieństwo, że brud zablokuje klapę i nie będzie ona działać prawidłowo.
Korzystaj z czystego systemu wentylacji
Bakterie nie mogą rozwijać się w czystym przewodzie,
„Świeże powietrze” jest czyste,
Kontroluj temperaturę,
Kontroluj wilgotność,
Oszczędzaj na kosztach energii.
Fot. Danduct
Oszczędzaj energię z czystym systemem wentylacji
Przy trwającym obecnie europejskim kryzysie energetycznym dobrym pomysłem jest oszczędzanie energii, a jej zużycie można ograniczyć odpowiednio dbając i systematycznie czyszcząc swój system wentylacyjny. Beneficjentem mogą być właściciele pojedynczych gospodarstw domowych, jak i większych obiektów komercyjnych typu biura, sklepy, hale produkcyjne i magazynowe. System wentylacyjny często działa automatycznie i z biegiem lat w systemie kanałów gromadzi się kurz, powodując zwiększone zużycie energii i dyskomfort użytkowników.
Przy europejskim kryzysie energetycznym dobrym pomysłem będzie oszczędzanie energii poprzez czyszczenie systemu wentylacyjnego. Fot. Danduct
Badanie czystych i brudnych systemów wentylacyjnych pokazuje, że system zużywa 10-30% więcej energii po 8 latach, jeśli kanały nie były czyszczone.
Inne badanie pokazuje, że kurz zgromadzony w systemie kanałów wywiewnych może zwiększyć wydatek energii o 5% rocznie.
REHVA (Federacja Europejskich Stowarzyszeń HVAC) wykonała test przepływu powietrza i i udowodniła, ze centrala wentylacyjna musi zużyć więcej energii, aby uzyskać taki sam przepływ powietrza, gdy kanał instalacji wentylacyjnej jest zanieczyszczony.
Zaniedbując systemu wentylacji, otrzymujesz również wentylację, która nie zapewnia prawidłowego przepływu powietrza, nie wymienia powietrza w pomieszczeniu, co może wpłynąć na stężenie bakterii w pomieszczeniu i skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia.
Źródło: REHVA, Federacja Europejskich Stowarzyszeń HVAC
Przy obniżonej wymianie powietrza nie usuwamy zużytego powietrza w projektowanym zakresie, co skutkuje złą jakością powietrza w pomieszczeniach (IAQ – Indoor Air Quality). Kiedy mówimy o IAQ, odnosimy się również do syndromu chorego budynku (SBS – Sick Building Syndrome) i objawów, których możemy doświadczyć, jeśli przebywamy wiele godzin w budynku o słabej jakości powietrza. Zwiększa to znacznie możliwość wystąpienia takich objawów jak bóle głowy, alergie, zmęczenie, zawroty głowy, kichanie, podrażnienie oczu itp.
Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań...
Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań szaf klimatyzacji precyzyjnej – wydajnego, niezawodnego i ciągłego odprowadzania zysków ciepła – doszedł też wymóg energooszczędnej pracy.
Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą...
Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą część roku wysoka temperatura powietrza zewnętrznego sprawia, że poszukiwane są także ekonomiczne rozwiązania chłodnicze. Te sprężarkowe są skuteczne, ale zwykle energochłonne. Można jednak wspomóc – a w pewnych warunkach nawet zastąpić – ich działanie, stosując systemy chłodzenia wyparnego.
Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym...
Dom jest miejscem, w którym oprócz pracy spędzamy najwięcej czasu w ciągu doby, dlatego niezwykle ważną kwestią jest jakość powietrza, jakim oddychają domownicy. Zanieczyszczenie pyłami PM10 i PM2,5, w tym pochodzącymi z własnych urządzeń grzewczych, jest niebezpieczne, ponieważ znacząco obniża jakość powietrza i prowadzi do niekorzystnych skutków zdrowotnych. W celu zredukowania ilości zanieczyszczeń pyłowych w domach jednorodzinnych można zastosować oczyszczacz powietrza lub wentylację mechaniczną...
Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań...
Wymóg stosowania odzysku ciepła w systemach wentylacji mieszkań wielorodzinnych wymaga innych rozwiązań technicznych niż do tej pory. Konieczne jest zatem szukanie nowych, innowacyjnych, kompaktowych rozwiązań systemów łączących wentylację, ogrzewanie i chłodzenie.
Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia...
Systemy bezpośredniego chłodzenia budynków lub poszczególnych pomieszczeń w budynkach (systemy zdecentralizowane) są w Polsce coraz częściej stosowane. Wśród nich jest system VRF (VRV), który wyróżnia się wysoką efektywnością energetyczną, łatwością prowadzenia przewodów czynnika chłodniczego oraz elastycznym współdziałaniem z systemami BMS. Systemy takie są jednak droższe inwestycyjnie i mają pewne ograniczenia stosowania spowodowane głównie warunkami bezpieczeństwa użytkowników.
Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS,...
Systemy HVAC stają się coraz częściej elementami centralnych systemów zarządzania budynkiem (Building Management Systems). Producenci wyposażają urządzenia w rozwiązania umożliwiające ich integrację z BMS, przybywa też instalacji łączących niezależne systemy regulacji i sterowania.
Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego...
Wybranie odpowiedniego rozwiązania grzewczo-wentylacyjnego do obiektu może wydawać się skomplikowane. Rozpiętość ofert producentów, a także ilość komunikatów marketingowych, która do nas dociera każdego dnia jest bardzo duża. Jak nie pogubić się w tym natłoku i jednocześnie wybrać rozwiązanie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb? Czy przy wyborze kierować się samymi parametrami produktów czy może warto zwrócić uwagę na coś jeszcze? Na te i inne nurtujące Was pytania odpowiada FLOWAIR i jego program...
Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi...
Rośnie zapotrzebowanie na miejsca postojowe dla samochodów osobowych w budynkach mieszkalnych i handlowych. Na drogich i atrakcyjnych terenach powstają budynki wielokondygnacyjne z wielopoziomowymi podziemnymi parkingami. Z czasem będą w nich parkować samochody z różnym napędem – z silnikami spalinowymi z zapłonem iskrowym, wysokoprężnymi, silnikami na LPG i CNG oraz ogniwami paliwowymi, akumulatorami elektrycznymi, a może nawet napędzane wodorem. Projektując garaż i jego wentylację, warto uwzględniać...
Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji...
Wentylacja mechaniczna staje się nieodzowna z uwagi na wysoką szczelność budynków. Z kolei wymagania przepisów budowlanych dotyczące energoefektywności budynków sprzyjają stosowaniu mechanicznej wentylacji regulowanej i odzysku energii z powietrza wywiewanego z budynków, a także korzystaniu z energii gruntu.
W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a...
W systemach regulacji automatycznej instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych obok podstawowych obwodów regulacji, jakimi są temperatura i wilgotność, istotne znaczenie mają obwody odzysku ciepła, a także regulacja ciśnienia i strumienia powietrza. Jednym z warunków prawidłowej pracy instalacji jest uzyskanie wymaganych strumieni powietrza we wszystkich jej przewodach i urządzeniach przy możliwie niskim zużyciu energii.
Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących...
Za prawidłową wilgotność w pomieszczeniach powinien odpowiadać sprawnie działający system wentylacji. Jednak w sytuacjach tymczasowych czy awaryjnych konieczne jest zastosowanie dodatkowych urządzeń służących do szybkiego osuszania pomieszczeń.
W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie,...
W powietrzu wewnętrznym, którym oddychamy w pomieszczeniach, nie brakuje patogenów – m.in. zarodników grzybów, bakterii i wirusów. W dobie pandemii choroby COVID-19, kiedy cały świat szuka odpowiedzi na pytanie, jak radzić sobie z rozprzestrzenianiem powodującego ją wirusa SARS-CoV-2, ze zdwojoną siłą powraca dyskusja o znaczeniu prawidłowej wentylacji, klimatyzacji i uzdatniania powietrza wewnętrznego dla czystości mikrobiologicznej pomieszczeń.
Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami...
Parkingi i zamknięte garaże są w nowych budynkach standardem, a różne rodzaje silników i stosowanych do nich paliw powodują konieczność wyposażania tych miejsc w systemy wentylacji wraz z instalacjami do detekcji gazów szkodliwych i wybuchowych. Sercem tych systemów są sensory użyte w detektorach. Do detekcji trującego CO oraz wybuchowych LPG i CNG można stosować różne sensory. Standardem są proste w obsłudze systemy działające automatycznie z detektorami progowymi sygnalizującymi przekroczenie stężeń...
Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza...
Stan epidemii powoduje, że mieszkańcy, użytkownicy i zarządcy budynków zwracają coraz większą uwagę na jakość powietrza wewnętrznego. Na rynku dostępne są rozwiązania zarówno do bieżącej higienizacji powietrza w pomieszczeniu, jak i do dezynfekcji pomieszczeń po pobycie w nich osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.
Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań,...
Wprowadzone przez WT 2021 ograniczenia dotyczące zużycia nieodnawialnej energii pierwotnej nakładają na strony zaangażowane w proces budowalny obowiązek poszukiwania nowych, bardziej ekologicznych rozwiązań, umożliwiających redukcję zużycia energii przez budynki i ich wpływu na środowisko. Bez nowego spojrzenia na zagadnienia związane z systemami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i chłodzenia powietrza w obiektach nie jest możliwy dalszy rozwój segmentu instalacji HVAC w budynkach mieszkalnych,...
Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas...
Jakość powietrza to jeden z kluczowych czynników wpływających na zdrowie i dobre samopoczucie. Dużo mówi się o kwestii zanieczyszczeń na zewnątrz, jednak to, czym oddychamy w domu czy szkole, ma na nas największy wpływ. Z badań wynika, że w wielu budynkach wielorodzinnych i placówkach edukacyjnych jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Dlatego programy ODDECH DLA SPÓŁDZIELNI i ODDECH DLA SZKÓŁ skupiają się na rozwiązaniu problemu jakości powietrza wewnętrznego i efektywności energetycznej...
Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie...
Nowe wymagania w zakresie efektywności energetycznej budynków wpływają pośrednio również na wymagania dotyczące wentylacji, w tym nowych i remontowanych budynków wielorodzinnych. Możliwe jest zastosowanie różnych rozwiązań, jednak dostarczenie wymaganego strumienia powietrza wentylacyjnego do mieszkań wiąże się nie tylko z kwestiami technicznymi, ale i uwarunkowaniami społeczno-ekonomicznymi.
Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk...
Chłodzenie budynków jest procesem wymagającym. Z jednej strony konieczne jest zapewnienie warunków odpowiednich dla procesów technologicznych oraz osób pracujących w tych budynkach, z drugiej – mocny nacisk kładzie się na ekonomikę stosowanych urządzeń i instalacji. Inwestorzy i projektanci budynków produkcyjnych, magazynowych czy centrów danych poszukują więc rozwiązań technicznych spełniających obydwa te wymagania.
Spełnienie wymagań WT 2021 w budynkach wielorodzinnych jest możliwe przy zastosowaniu dostępnych rozwiązań materiałowych i technicznych, ale ich wybór wymaga od projektantów dokładnej analizy. Jak wynika...
Spełnienie wymagań WT 2021 w budynkach wielorodzinnych jest możliwe przy zastosowaniu dostępnych rozwiązań materiałowych i technicznych, ale ich wybór wymaga od projektantów dokładnej analizy. Jak wynika z symulacji, poprawa wyłącznie izolacyjności cieplnej nie spowoduje znaczącego obniżenia wskaźnika EP budynku. Potrzebna jest także analiza możliwych do zastosowania systemów wentylacji z uwzględnieniem potrzebnej energii pomocniczej.
Znaczna energochłonność systemów chłodzenia centrów danych jest postrzegana jako cena ich niezawodności i pewności działania w niemal każdych okolicznościach zewnętrznych. Dążeniom do zmniejszania ilości...
Znaczna energochłonność systemów chłodzenia centrów danych jest postrzegana jako cena ich niezawodności i pewności działania w niemal każdych okolicznościach zewnętrznych. Dążeniom do zmniejszania ilości zużywanej na chłodzenie energii zawsze towarzyszy pytanie, czy można tego dokonać bez wpływu na najważniejsze funkcjonalności klimatyzacji centrów danych? Na to pytanie od lat próbują odpowiedzieć praktycy, niezależne instytucje, naukowcy, a nawet ekolodzy.
Eliminacja przyczyn dwóch ogromnych problemów cywilizacyjnych – smogu i pandemii choroby COVID-19 – jest trudna i długotrwała. Dlatego utrzymuje się zwiększone zapotrzebowanie na skuteczne i niedrogie...
Eliminacja przyczyn dwóch ogromnych problemów cywilizacyjnych – smogu i pandemii choroby COVID-19 – jest trudna i długotrwała. Dlatego utrzymuje się zwiększone zapotrzebowanie na skuteczne i niedrogie rozwiązania techniczne do oczyszczania powietrza w budynkach. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń efektywnie wykorzystujących zarówno sprawdzone, jak i innowacyjne zdobycze techniki.
Projektowanie układów chłodniczych i pomp ciepła zależy m.in. od postępu technicznego w dziedzinie konstrukcji ich elementów składowych i systemów sterowania oraz ograniczeń prawnych i normatywnych. Duża...
Projektowanie układów chłodniczych i pomp ciepła zależy m.in. od postępu technicznego w dziedzinie konstrukcji ich elementów składowych i systemów sterowania oraz ograniczeń prawnych i normatywnych. Duża liczba ogniw w instalacjach różniących się budową i właściwościami oraz synergia zachodzących w nich procesów cieplno-przepływowych przebiegających w warunkach wysokiego ciśnienia i zmiennej temperatury wymagają zwrócenia uwagi na niezawodność i trwałość projektowanych instalacji.
Panasonic, światowy lider w dziedzinie rozwiązań klimatyzacyjnych, we współpracy z redakcją Globenergia, serdecznie zaprasza na ekskluzywny webinar, który odbędzie się już 16 października 2024 r. o godzinie...
Panasonic, światowy lider w dziedzinie rozwiązań klimatyzacyjnych, we współpracy z redakcją Globenergia, serdecznie zaprasza na ekskluzywny webinar, który odbędzie się już 16 października 2024 r. o godzinie 10:00. Podczas wydarzenia, Paulina Szczepanek, ekspertka Panasonic, omówi najważniejsze czynniki wpływające na wydajność systemów klimatyzacyjnych VRF i PACi, co pozwoli uczestnikom lepiej zrozumieć, jak optymalizować działanie tych urządzeń.
Politechnika Rzeszowska uruchomiła nową Strefę Relaksu „Rusztowanie”, zlokalizowaną w budynku Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Przestrzeń ta została zaprojektowana przez studentów...
Politechnika Rzeszowska uruchomiła nową Strefę Relaksu „Rusztowanie”, zlokalizowaną w budynku Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Przestrzeń ta została zaprojektowana przez studentów i ma służyć zarówno do pracy, jak i odpoczynku.
Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza...
Evoplus Lite to nowoczesna, energooszczędna pompa obiegowa, zaprojektowana z myślą o spełnieniu wysokich wymagań instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych. Ta wszechstronna i wydajna pompa idealnie sprawdza się zarówno wielorodzinnych budynkach mieszkalnych, szkołach, szpitalach czy ośrodkach sportowych, oferując niezawodność, trwałość oraz prostotę obsługi, która ułatwia pracę instalatora.
Planujesz zakup osuszacza powietrza, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zanim podejmiesz decyzję, warto zadać sobie kilka kluczowych pytań, które pomogą dopasować urządzenie do Twoich potrzeb. Przeczytaj...
Planujesz zakup osuszacza powietrza, ale nie wiesz, od czego zacząć? Zanim podejmiesz decyzję, warto zadać sobie kilka kluczowych pytań, które pomogą dopasować urządzenie do Twoich potrzeb. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jakie aspekty wziąć pod uwagę – od celu użycia, przez wydajność i poziom hałasu, po zużycie energii i konserwację urządzenia. Niezależnie od tego, czy potrzebujesz osuszacza do domu, po zalaniu, czy na budowę, znajdziesz tu odpowiedzi, które ułatwią wybór najlepszego rozwiązania.
Toaleta przenośna na terenie placu budowy to rozwiązanie, które pozwala zapewnić pracownikom odpowiednie warunki sanitarne, zgodne z obowiązującymi w naszym kraju przepisami z zakresu BHP. Dlaczego warto...
Toaleta przenośna na terenie placu budowy to rozwiązanie, które pozwala zapewnić pracownikom odpowiednie warunki sanitarne, zgodne z obowiązującymi w naszym kraju przepisami z zakresu BHP. Dlaczego warto zastosować przenośne toalety WC na budowie? O czym warto pamiętać, wybierając konkretny model? Zapraszamy do lektury!
Klimatyzacja domu i mieszkania to nie tylko komfort, ale często konieczność. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy prozaiczne urządzenia, takie jak klimatyzatory, mogą szkodzić środowisku. Czy klimatyzator...
Klimatyzacja domu i mieszkania to nie tylko komfort, ale często konieczność. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy prozaiczne urządzenia, takie jak klimatyzatory, mogą szkodzić środowisku. Czy klimatyzator musi być wrogiem środowiska? Obalmy ten mit i pokażmy, że nowoczesne systemy klimatyzacji mogą być częścią zrównoważonego stylu życia.
Kotły spalające biomasę to jeden z ekologicznych sposobów ogrzewania, który jest świetnym rozwiązaniem w przypadku wymiany źródła ciepła z urządzeń spalających węgiel. Mówimy tutaj oczywiście o kotłach...
Kotły spalające biomasę to jeden z ekologicznych sposobów ogrzewania, który jest świetnym rozwiązaniem w przypadku wymiany źródła ciepła z urządzeń spalających węgiel. Mówimy tutaj oczywiście o kotłach peletowych oraz zgazowujących drewno. Układy modernizowane są systemami najczęściej wysoko/średnio parametrowymi, gdzie odbiornikami ciepła są istniejące grzejniki.
Z radością zapraszamy na kolejną odsłonę „Webinarowej Środy”, organizowanej przez Panasonic we współpracy z redakcją GlobEnergia, która odbędzie się już 2 października o godzinie 10:00. Prelegentami będą...
Z radością zapraszamy na kolejną odsłonę „Webinarowej Środy”, organizowanej przez Panasonic we współpracy z redakcją GlobEnergia, która odbędzie się już 2 października o godzinie 10:00. Prelegentami będą eksperci z firmy Panasonic – Michał Stojanowski i Piotr Pisiak.
Kupując 5 kompletów urządzeń serii Wings, otrzymasz 700 zł w bonach Pluxee!
Kupując 5 kompletów urządzeń serii Wings, otrzymasz 700 zł w bonach Pluxee!
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.