Zrównoważone budownictwo – czyli efektywność i niezależność energetyczna budynków, wysoka jakość środowiska wewnętrznego i zeroemisyjność, a także rozsądne gospodarowanie dostępnymi zasobami naturalnymi – coraz częściej korzysta z rozwiązań instalacyjnych umożliwiających wszechstronne wykorzystanie OZE. Stosunkowo proste technicznie układy, jakimi są powietrzne gruntowe wymienniki ciepła, wspomagają pracę wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i przyczyniają się do obniżenia zużycia energii i zwiększenia komfortu użytkowania budynków.
Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie...
Podczas projektowania obiektów hotelarskich coraz ważniejsze dla architektów oraz projektantów branżowych stają się kwestie związane z racjonalnym zużyciem energii. Efekt ten jest osiągany poprzez zastosowanie rozwiązań architektoniczno-budowlanych, które zmniejszają potrzeby cieplne budynku oraz likwidują mostki termiczne. Stosuje się też systemy instalacyjne, które zapewniają odpowiedni komfort cieplny, zmniejszają koszty eksploatacyjne budynku oraz podnoszą prestiż ekologiczny obiektu. Jakie rozwiązania...
Nasza firma od lat zajmuje się przygotowaniem rozwiązań mających na celu zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego magazynów, warsztatów, centrów logistycznych oraz hal produkcyjnych. Doświadczenie,...
Nasza firma od lat zajmuje się przygotowaniem rozwiązań mających na celu zapewnienie odpowiedniego komfortu cieplnego magazynów, warsztatów, centrów logistycznych oraz hal produkcyjnych. Doświadczenie, jakie zbudowaliśmy przez ten czas, pozwala nam odpowiednio reagować na bieżącą sytuację i oczekiwania klientów.
Komfortowa wentylacja pozwala ograniczyć koszty ogrzewania, a latem naturalnie i zdrowo schłodzić powietrze. Co więcej, pomaga zapobiegać uczuciu duszności w okresie upałów, a zimą dowilżać suche powietrze...
Komfortowa wentylacja pozwala ograniczyć koszty ogrzewania, a latem naturalnie i zdrowo schłodzić powietrze. Co więcej, pomaga zapobiegać uczuciu duszności w okresie upałów, a zimą dowilżać suche powietrze w budynku. Dobrze, jeśli działa także prozdrowotnie, redukując stężenie bakterii i grzybów w powietrzu wentylacyjnym.
W procesie projektowania i wznoszenia budynków dążymy do uzyskania coraz wyższego standardu energetycznego przy jednoczesnym zachowaniu jak najlepszej jakości środowiska wewnętrznego. Oba te trendy obserwować można chociażby w przygotowywanej właśnie w UE gruntownej nowelizacji dyrektywy 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków [1, 2]. Wraz z nowym standardem budynków bezemisyjnych zyskuje także na znaczeniu jakość środowiska wewnętrznego i rośnie zainteresowanie systemami instalacyjnymi, które pozwalają na osiągnięcie wysokich parametrów w obu tych aspektach. Ważnym czynnikiem wpływającym na decyzje inwestorów, a zatem działania projektantów i wykonawców, jest też dążenie do uzyskiwania jak największych oszczędności ekonomicznych bez udziału paliw kopalnych oraz zrównoważonego korzystania z zasobów środowiska. Przełożenie tych trendów na praktykę oznacza nie tylko boom na pompy ciepła, ale także zwiększone zainteresowanie wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz systemami z nią współpracującymi i zwiększającymi efektywność jej pracy – jonizatorami, filtrami antysmogowymi czy gruntowymi wymiennikami ciepła (GWC).
Gruntowe wymienniki ciepła wykorzystują energię wierzchnich warstw gruntu (zwykle ok. 1,5–2 m głębokości) do wstępnego przygotowania powietrza wentylacyjnego. Terenowa czerpnia powietrza kieruje je do specjalnie przygotowanego złoża gruntowego ( „magazynu energii”), w którym zastosowano rozwiązania techniczne umożliwiające nadanie strumieniowi powietrza odpowiedniej prędkości i kierunku, tak by przed jego napływem do budynku nastąpiła możliwie efektywna wymiana ciepła między gruntem a powietrzem wentylacyjnym (poprzez ogrzewanie lub chłodzenie – zależnie od pory roku).
GWC znajdują zastosowanie w różnych rodzajach obiektów wyposażonych w systemy wentylacji mechanicznej – w budynkach jedno- i wielorodzinnych, obiektach użyteczności publicznej (np. halach sportowo-widowiskowych) oraz halach przemysłowych i innych obiektach kubaturowych. Mogą być wykonywane na specjalnie do tego przeznaczonym terenie obok budynku, ale także pod podjazdem lub tarasem, a nawet pod budynkiem w obrębie ścian fundamentowych.
Działanie gruntowych wymienników ciepła
Najbardziej stabilnie i wydajnie pod względem energetycznym (szczególnie latem, dzięki wyeliminowaniu wpływu nasłonecznienia) GWC pracowałby na głębokości 4–5 m, gdzie temperatura gruntu pozostaje niemal niezmienna, a jej wahania w ciągu roku są nieznaczne i w niewielkim stopniu zależą od warunków atmosferycznych [3]. Wymienniki wykonuje się jednak zwykle na mniejszych głębokościach, od 0,7 m (wymienniki płytowe) do 2 m (wymienniki rurowe) – dokładne wytyczne dotyczące głębokości posadowienia zależą od rodzaju wymiennika i innych czynników związanych z działką. Kompensację wpływu warunków zewnętrznych stanowi zastosowanie nad wymiennikiem warstwy izolacji termicznej, np. styropianu o grubości 12 cm. Wielu producentów traktuje izolację termiczną nad GWC jako element systemu i jasno określa swoje wymagania co do rodzaju, grubości i parametrów izolacji.
Grunt na głębokości posadowienia GWC (najczęściej 1–2 m) stanowi magazyn energii pochodzącej ze słońca. W ciągu roku temperatura gruntu na tej głębokości waha się od 5 do 14°C [3] i jest zwykle wyższa od temperatury powietrza zewnętrznego zimą i niższa od temperatury powietrza zewnętrznego latem. Przejście strugi powietrza zewnętrznego przez wymiennik gruntowy pozwala wstępnie przygotować – ogrzać lub schłodzić – powietrze wentylacyjne, co oznacza mniejsze nakłady energetyczne na jego przygotowanie w budynku. Badania gruntowych wymienników ciepła pokazują, że temperatura powietrza za wymiennikiem gruntowym zimą może być maksymalnie o ok. 20 K wyższa niż temperatura powietrza zewnętrznego, a latem – o 16–18 K niższa [3, 4]. Zimą GWC przyczyniają się do zwiększania całkowitej sprawności centrali wentylacyjnej nie tylko dzięki możliwości pracy z wysoką sprawnością temperaturową – w przypadku central z wymiennikami płytowymi istotnym czynnikiem jest także zapobieganie zamarzaniu (szronieniu) wymiennika, co eliminuje konieczność stosowania nagrzewnicy wstępnej. Natomiast latem zastosowanie GWC umożliwia obniżenie zapotrzebowania budynku na chłód, co ogranicza czas pracy chłodnicy w centrali wentylacyjnej (jeśli jest stosowana) oraz ilość energii elektrycznej zużywanej na chłodzenie powietrza przez rewersyjne pompy ciepła, klimatyzatory czy klimakonwektory albo belki chłodzące.
Badania różnych rodzajów wymienników gruntowych, prowadzone zarówno przez producentów, jak i ośrodki naukowe, potwierdzają także, że rozwiązania te stabilizują temperaturę powietrza przy jej dobowych zmianach [5].
Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (wersja przekształcona) (Dz.Urz. L 153 z 18.06.2010)
COM(2021) 802 final. Wniosek: Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (wersja przekształcona), 2021/0426(COD)
Lipska Barbara, Gruntowe wymienniki ciepła stosowane w wentylacji i klimatyzacji, „Inżynier Budownictwa” 3/2022
WSSE Opole, Sprawozdanie z badań nr 59/DW/10, Opole 2010
Instytut Podstaw Inżynierii Środowiska PAN, Sprawozdanie z badań C2-8I0l20 18NP-E (etap 1), Zabrze 2018
Instytut Fizyki Jądrowej PAN, Wyniki pomiarów stężenia radonu (Rn-222) w domu z instalacją wentylacji mechanicznej współpracującej z bezprzewodowym gruntowym wymiennikiem ciepła typu SALUTAIRE, Częstochowa 2018
PN-81/B-03020 Grunty budowlane. Posadowienie bezpośrednie budowli. Obliczenia statyczne i projektowanie
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. DzU 2022, poz. 1225)
PN-EN 779:2012 Przeciwpyłowe filtry powietrza do wentylacji ogólnej. Określanie parametrów filtracyjnych
PN-EN ISO 16890-1:2017-01 Przeciwpyłowe filtry powietrza do wentylacji ogólnej. Część 1: Specyfikacje techniczne, wymagania i system klasyfikacji określony na podstawie skuteczności filtracji cząstek pyłu (ePM)
Nawilżanie adiabatyczne wykorzystywane do ochładzania powietrza wentylującego lub bezpośrednio powietrza wewnętrznego może być atrakcyjną alternatywą lub uzupełnieniem uzdatniania powietrza w pomieszczeniach...
Nawilżanie adiabatyczne wykorzystywane do ochładzania powietrza wentylującego lub bezpośrednio powietrza wewnętrznego może być atrakcyjną alternatywą lub uzupełnieniem uzdatniania powietrza w pomieszczeniach przemysłowych, w których do zapewnienia odpowiednich warunków technologicznych wymagane jest utrzymanie stosunkowo wysokiej zawartości wilgoci w powietrzu lub wilgotności względnej.
Niektóre procesy prowadzone w halach przemysłowych wymagają precyzyjnej stabilizacji parametrów powietrza wewnętrznego, w tym jego oczyszczania i uzdatniania. Pochłania to znaczne ilości energii, zwłaszcza...
Niektóre procesy prowadzone w halach przemysłowych wymagają precyzyjnej stabilizacji parametrów powietrza wewnętrznego, w tym jego oczyszczania i uzdatniania. Pochłania to znaczne ilości energii, zwłaszcza na chłodzenie i nawilżanie powietrza.
Od wielu lat głównym sposobem nawilżania wykorzystywanym w klimatyzacji (nie tylko przemysłowej) jest nawilżanie parą.
Dostępne są też nowe rozwiązania, jak np. nawilżacze adiabatyczne z dyszami wysokociśnieniowymi, które pozwalają nie tylko na nawilżanie,...
W artykule o belkach chłodzących i klimakonwektorach, czyli urządzeniach zapewniających komfort, ciszę i pozytywne wrażenia estetyczne oraz dających przy tym możliwości elastycznej aranżacji wnętrz i coraz...
W artykule o belkach chłodzących i klimakonwektorach, czyli urządzeniach zapewniających komfort, ciszę i pozytywne wrażenia estetyczne oraz dających przy tym możliwości elastycznej aranżacji wnętrz i coraz większy potencjał energooszczędności.
Centra danych zmieniają się – przetwarzane są w nich coraz większe ilości danych, co bezpośrednio przekłada się na wymagania względem stosowanych instalacji (w tym klimatyzacji), zarówno pod względem technicznym,...
Centra danych zmieniają się – przetwarzane są w nich coraz większe ilości danych, co bezpośrednio przekłada się na wymagania względem stosowanych instalacji (w tym klimatyzacji), zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym. Ich jednoczesne spełnienie nie jest łatwym zadaniem – parametry techniczne muszą iść w parze ze skutecznością i niezawodnością.
W artykule omówiono wpływ stosowania lamp bakteriobójczych UVC na czystość mikrobiologiczną powietrza sal operacyjnych szpitali, w których stosowane są instalacje klimatyzacji-wentylacji. Biorąc pod uwagę,...
W artykule omówiono wpływ stosowania lamp bakteriobójczych UVC na czystość mikrobiologiczną powietrza sal operacyjnych szpitali, w których stosowane są instalacje klimatyzacji-wentylacji. Biorąc pod uwagę, że obecnie każda sala operacyjna w szpitalu powinna być wyposażona w instalację klimatyzacji-wentylacji zapewniającą właściwą jakość powietrza w pomieszczeniu, pojawia się często pytanie użytkowników o sens stosowania w tych salach lamp bakteriobójczych.
Konieczna jest pilna zmiana rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku, tak żeby można było poprawnie powiązać ze sobą treść rozporządzenia i norm lub opracować...
Konieczna jest pilna zmiana rozporządzenia w sprawie metodologii wyznaczania charakterystyki energetycznej budynku, tak żeby można było poprawnie powiązać ze sobą treść rozporządzenia i norm lub opracować nową metodę obliczeń, niepowiązaną bezpośrednio z normami.
Instalacje mleczarskie zużywają znaczące ilości ciepła i chłodu, a media muszą zostać do nich dostarczone w sposób niezawodny i ekonomiczny. Powszechnie stosowane rozwiązania opierają się na sprężarkowych...
Instalacje mleczarskie zużywają znaczące ilości ciepła i chłodu, a media muszą zostać do nich dostarczone w sposób niezawodny i ekonomiczny. Powszechnie stosowane rozwiązania opierają się na sprężarkowych agregatach chłodniczych z parownikami zanurzonymi w zbiorniku wody lodowej. Taka konstrukcja umożliwia z jednej strony zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa dzięki buforowaniu przygotowanej wody zimnej, a z drugiej wiąże się ze znaczącymi kosztami eksploatacyjnymi układu ze względu na niekorzystne...
Połączenie systemów budynku w jeden układ umożliwia zapewnienie komfortu w wybranych pomieszczeniach w określonym czasie i wpływa na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Samo posiadanie systemu BMS nie...
Połączenie systemów budynku w jeden układ umożliwia zapewnienie komfortu w wybranych pomieszczeniach w określonym czasie i wpływa na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Samo posiadanie systemu BMS nie jest wystarczające – powinien on zostać zoptymalizowany oraz dopasowany do profilu i sposobu użytkowania budynku. Wnikliwy commissioning lub audyt energetyczny pozwala na wychwycenie nie tylko niesprawnych elementów, ale i całych systemów zaprojektowanych lub zaprogramowanych nieoptymalnie, których...
Utrzymanie odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniach szkolnych i przedszkolnych uznaje się za czynnik wpływający na poprawę wyników nauczania uczniów. W trakcie projektowania instalacji wentylacyjnej...
Utrzymanie odpowiedniej jakości powietrza w pomieszczeniach szkolnych i przedszkolnych uznaje się za czynnik wpływający na poprawę wyników nauczania uczniów. W trakcie projektowania instalacji wentylacyjnej istotne jest przestrzeganie wymagań określonych w normach i przepisach, ale również zwrócenie uwagi na dobre praktyki, w tym przyjęte w innych krajach.
Według szacunków Euroventu kurtyny powietrzne stosuje się dziś zaledwie w 20% budynków niemieszkalnych w Unii Europejskiej. Inwestorzy i użytkownicy dążą jednak do poprawy energoefektywności i energooszczędności...
Według szacunków Euroventu kurtyny powietrzne stosuje się dziś zaledwie w 20% budynków niemieszkalnych w Unii Europejskiej. Inwestorzy i użytkownicy dążą jednak do poprawy energoefektywności i energooszczędności obiektów, dzięki czemu rozwiązania zmniejszające zużycie energii, takie jak kurtyny, będą stosowane coraz chętniej.
Wentylacja budynków mieszkalnych wpływa na poziom komfortu i samopoczucie mieszkańców. Kwestie te zyskują coraz większe znaczenie dla inwestorów i projektantów i tym samym rośnie jakość samych urządzeń...
Wentylacja budynków mieszkalnych wpływa na poziom komfortu i samopoczucie mieszkańców. Kwestie te zyskują coraz większe znaczenie dla inwestorów i projektantów i tym samym rośnie jakość samych urządzeń wentylacyjnych oraz dokładność i jakość wykonania instalacji.
Jednym z obowiązków szkół publicznych jest konieczność zapewnienia uczniom miejsca i warunków do realizacji zajęć wychowania fizycznego. Miejscami takimi są szkolne boiska sportowe i sale gimnastyczne....
Jednym z obowiązków szkół publicznych jest konieczność zapewnienia uczniom miejsca i warunków do realizacji zajęć wychowania fizycznego. Miejscami takimi są szkolne boiska sportowe i sale gimnastyczne. W artykule omówiono wentylację małych, szkolnych sal gimnastycznych, problemy z nią związane i sposoby ich rozwiązywania.
Czyszczenie instalacji przemysłowych to usługa, którą należy zlecić odpowiednim specjalistom. Od stanu kanałów wentylacyjnych zależy nie tylko bezpieczeństwo pracowników, lecz także posiadanego mienia....
Czyszczenie instalacji przemysłowych to usługa, którą należy zlecić odpowiednim specjalistom. Od stanu kanałów wentylacyjnych zależy nie tylko bezpieczeństwo pracowników, lecz także posiadanego mienia. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze firmy, by być zadowolonym z wykonanej usługi? Czytajcie dalej, by się tego dowiedzieć.
Jak wydajnie i efektywnie odzyskiwać ciepło – pytanie, które często zadają sobie projektanci instalacji. Problem jest skomplikowany, ale istnieje dobre rozwiązanie – wymienniki ciepła. Mimo prostej konstrukcji...
Jak wydajnie i efektywnie odzyskiwać ciepło – pytanie, które często zadają sobie projektanci instalacji. Problem jest skomplikowany, ale istnieje dobre rozwiązanie – wymienniki ciepła. Mimo prostej konstrukcji są wydajne i sprawnie przekazują energię. Co więcej, znajdują zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu, ogrzewnictwa i chłodnictwa.
Bez prawidłowo działającej wentylacji nie może funkcjonować żaden budynek – bez względu na to, czy jest to dom jednorodzinny, blok mieszkalny, biuro, restauracja, przychodnia, szpital czy zakład przemysłowy....
Bez prawidłowo działającej wentylacji nie może funkcjonować żaden budynek – bez względu na to, czy jest to dom jednorodzinny, blok mieszkalny, biuro, restauracja, przychodnia, szpital czy zakład przemysłowy. Poprawne wykonanie instalacji to element niezbędny dla jej prawidłowego funkcjonowania, tak samo jak późniejsza eksploatacja, uwzględniająca nie tylko serwis urządzeń, ale i kontrolę stanu czystości, a w razie potrzeby czyszczenie.
Systemy wentylacji pożarowej w budynkach wielokondygnacyjnych mają za zadanie powstrzymanie rozprzestrzeniania się dymu w budynku i zapewnienie bezpieczeństwa – ewakuacji i działania zespołów ratowniczo-gaśniczych....
Systemy wentylacji pożarowej w budynkach wielokondygnacyjnych mają za zadanie powstrzymanie rozprzestrzeniania się dymu w budynku i zapewnienie bezpieczeństwa – ewakuacji i działania zespołów ratowniczo-gaśniczych. Wymaga to stosowania dla danego budynku rozwiązań technicznych zgodnych z opracowanym dla niego scenariuszem pożarowym. Liczy się rzeczywista efektywność zastosowanych systemów.
W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych...
W przypadku budynków niskoenergetycznych o dużych przeszkleniach nasłonecznienie może mieć różnorakie skutki energetyczne oraz wpływ na komfort temperaturowy i oświetleniowy. Zastosowanie nawet najlepszych okien i żaluzji bez odpowiedniego algorytmu sterowania nimi oraz oświetleniem nie gwarantuje zysków energetycznych i utrzymania komfortu. Wypadkowa efektywność energetyczna tego typu rozwiązań jest trudna do określenia bez przeprowadzenia badań symulacyjnych. Dlatego warto je wykonać na etapie...
Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów...
Firma WiPlast to wiodący producent i dystrybutor artykułów wodno-kanalizacyjnych, którego oferta obejmuje rury kanalizacyjne PVC-PP, rury ciśnieniowe PVC-u i PEHD oraz bogaty wybór kształtek i elementów łączeniowych. Dzięki doświadczeniu i zaawansowanemu procesowi technologicznemu oferowane przez firmę produkty są najwyższej jakości, mają podwyższoną trwałość oraz precyzyjne wykonanie.
Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z...
Każdego roku we wrześniu do intensywnej pracy ruszają zastępy przedszkolaków, uczniów i nauczycieli. Wszyscy oni powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy, nauki, zabawy i rozwoju – a jednym z podstawowych wskazań higienicznych jest odpowiednia jakość powietrza w salach i klasach. Tymczasem jej zapewnienie to ogromne wyzwanie.
Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku...
Jedynie kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych znacząco ogranicza energochłonność i tym samym niską emisję oraz zwiększa komfort cieplny przy mniejszych kosztach użytkowania. Ocieplenie budynku i wymiana stolarki pociągają za sobą zmiany w systemie wentylacji. W obecnie termomodernizowanych budynkach jednorodzinnych należy odchodzić od wentylacji grawitacyjnej na rzecz wentylacji hybrydowej lub mechanicznej. Zastosowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła w...
Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań...
Choć wymagania dotyczące temperatury i wilgotności w centrach danych zostały w ostatnich latach znacznie złagodzone, to nie zmalało znaczenie stosowanych w nich systemów chłodniczych. Do typowych zadań szaf klimatyzacji precyzyjnej – wydajnego, niezawodnego i ciągłego odprowadzania zysków ciepła – doszedł też wymóg energooszczędnej pracy.
Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą...
Rozpatrując kwestię zapewnienia właściwych warunków cieplno-wilgotnościowych w obiektach przemysłowych, inwestorzy i zarządcy skupiają się najczęściej na ogrzewaniu budynków. Jednak przez coraz większą część roku wysoka temperatura powietrza zewnętrznego sprawia, że poszukiwane są także ekonomiczne rozwiązania chłodnicze. Te sprężarkowe są skuteczne, ale zwykle energochłonne. Można jednak wspomóc – a w pewnych warunkach nawet zastąpić – ich działanie, stosując systemy chłodzenia wyparnego.
W chłodnych miesiącach roku, komfort cieplny w domu staje się jednym z najważniejszych aspektów naszego codziennego życia. Wybór właściwego systemu grzewczego nie jest jednak łatwą decyzją. Dlatego w tym...
W chłodnych miesiącach roku, komfort cieplny w domu staje się jednym z najważniejszych aspektów naszego codziennego życia. Wybór właściwego systemu grzewczego nie jest jednak łatwą decyzją. Dlatego w tym artykule zastanowimy się, jakie są obecnie dostępne opcje, jakie są ich zalety i wady, a także na co zwrócić uwagę przy wyborze systemu grzewczego.
Obawa przed nadmiernymi stratami ciepła w sezonie grzewczym często popycha ludzi do niezbyt mądrych decyzji jak zatykanie kratek wentylacyjnych czy zaklejanie nawiewników. Przez takie postępowanie odcinają...
Obawa przed nadmiernymi stratami ciepła w sezonie grzewczym często popycha ludzi do niezbyt mądrych decyzji jak zatykanie kratek wentylacyjnych czy zaklejanie nawiewników. Przez takie postępowanie odcinają się całkowicie od dopływu świeżego powietrza, co nie tylko przyczynia się do nieprawidłowego funkcjonowania wentylacji, ale też w dalszej perspektywie wpłynie na pogorszenie się stanu zdrowia mieszkańców przesadnie uszczelnionego domu. W niniejszym tekście przedstawimy, dlaczego wentylacja jest...
Elastyczny dobór zaworu pod wymagany przepływ zgodnie z prawidłowym Kvs, niski przeciek wewnętrzny, niski moment obrotowy. To tylko kilka zalet nowej generacji zaworów ARV, które są już dobrze znane i...
Elastyczny dobór zaworu pod wymagany przepływ zgodnie z prawidłowym Kvs, niski przeciek wewnętrzny, niski moment obrotowy. To tylko kilka zalet nowej generacji zaworów ARV, które są już dobrze znane i cenione przez rzesze instalatorów w całej Polsce.
Klimatyzator ANDE Jupiter +UV to urządzenie idealne na upały. Wyposażony we wszystkie funkcje, które zadowolą najbardziej wymagających. To najczęściej wybierany klimatyzator spośród urządzeń ANDE.
Klimatyzator ANDE Jupiter +UV to urządzenie idealne na upały. Wyposażony we wszystkie funkcje, które zadowolą najbardziej wymagających. To najczęściej wybierany klimatyzator spośród urządzeń ANDE.
Brink to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na rynku europejskim.
Centrale rekuperacyjne Brink są stale rozwijane technologicznie, co znajduje...
Brink to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła na rynku europejskim.
Centrale rekuperacyjne Brink są stale rozwijane technologicznie, co znajduje odzwierciedlenie w kolejnych, coraz doskonalszych produktach. Liczne certyfikaty potwierdzają wysoką jakość i parametry tych urządzeń, a szeroki asortyment oraz zakres wydajności pozwalają zastosować je w budynkach nowych lub modernizowanych, o małych i dużych kubaturach.
Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.