RynekInstalacyjny.pl

Fancoile – uniwersalne urządzenia HVAC

Wizualizacja fancoila w pokoju
fot. pixabay

Wizualizacja fancoila w pokoju


fot. pixabay

Okres wakacyjny to dobra okazja do analizy nie tylko kwestii technicznych, ale i drogi, jaką przeszły technologie będące dziś standardem w chłodzeniu i ogrzewaniu budynków. W upały doceniamy przyjemny chłód napływający z nawiewnika w przestrzeni sufitu podwieszanego, gdzie znajduje się najbardziej uniwersalna jednostka HVAC – fancoil. Ale czy wiemy, że do popularności tych urządzeń przyczynił się producent powozów, który potrafił dostrzec, co daje ludziom komfort i poczucie bezpieczeństwa? Kierunek doskonalenia urządzeń do chłodzenia nie zmienił się – komfort stawiany jest na pierwszym miejscu, tuż za nim efektywność i, coraz częściej, ekologiczność rozwiązań.

Zobacz także

FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR Sprawdź, jak prześcigniesz konkurencję dzięki SYSTEMOWI FLOWAIR

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami...

Jeżeli na co dzień zarządzasz zespołem, z pewnością wiesz, że warunki panujące w pomieszczeniach bezpośrednio przekładają się na jakość i wydajność pracy. To samo dotyczy logistyki i zarządzania towarami – musisz o nie zadbać, aby podczas składowania nie straciły swoich właściwości.

LG ELECTRONICS POLSKA SP. Z O.O Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022

Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022 Nowoczesne klimatyzatory pokojowe w ofercie LG Electronics na rok 2022

W roku 2022 firma LG Electronics przygotowała dla swoich Klientów wiele nowości w segmencie klimatyzatorów pokojowych typu RAC. Niemal wszystkie ich modele zostały odświeżone o dodatkowe funkcjonalności....

W roku 2022 firma LG Electronics przygotowała dla swoich Klientów wiele nowości w segmencie klimatyzatorów pokojowych typu RAC. Niemal wszystkie ich modele zostały odświeżone o dodatkowe funkcjonalności. Pojawiły się także nowe urządzenia, takie jak jednostka Artcool Beige – w stylowym, beżowym kolorze.

Orole.pl Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią

Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią Osuszanie powietrza w domu, czyli jak radzić sobie z wilgocią na oknach i pleśnią

Gdy na zewnątrz występują niskie temperatury, w budynkach mogą pojawić się problemy z poziomem wilgotności.Woda zbiera się na oknach, pranie nie wysycha po rozwieszeniu, pojawiają się pierwsze oznaki pleśni...

Gdy na zewnątrz występują niskie temperatury, w budynkach mogą pojawić się problemy z poziomem wilgotności.Woda zbiera się na oknach, pranie nie wysycha po rozwieszeniu, pojawiają się pierwsze oznaki pleśni w postaci zapachu i czarnych kropek w rogach pomieszczeń.

U progu powszechnej klimatyzacji

Ojcem nowoczesnej klimatyzacji jest bez wątpienia Willis Carrier. Jednak pomimo skonstruowania nowoczesnej sprężarki jego produkty nie stałyby się tak popularne, gdyby nie obsesja na punkcie bezpieczeństwa pewnego producenta wozów konnych – Williama Crapo Duranta.

Gdy w 1886 roku Durant zachwycony komfortem jazdy powozem z zawieszeniem sprężynowym podejmuje decyzję o odkupieniu patentu i praw produkcyjnych do tego rozwiązania, nikt nie przypuszcza, że trzydzieści lat później ten sam człowiek przyczyni się do gwałtownego rozwoju gałęzi przemysłu, którą dzisiaj potocznie kojarzymy ze słowem „klimatyzator”.

Główną zaletą Duranta była niebywała umiejętność przekonywania klientów. Ponieważ prawa do produkcji nowego zawieszenia kupił za pieniądze pożyczone od świeżo poznanego partnera biznesowego, musiał ruszyć w trasę promocyjną z jednym, zmontowanym w domowych warunkach powozem. Z pierwszej podróży wrócił z zamówieniami na 600 sztuk, a w pierwszym roku działalności jego nowa firma Flint Road-Cart Company sprzedała ich już 4000. W XX wiek Durant wszedł jako potentat na rynku spacerowych wozów konnych, z dezaprobatą przyglądający się pierwszym samochodom – nie widzi w nich konkurencji, ale niebezpieczne i głośne maszyny otoczone chmurami spalin. Ponieważ jednak legislacje dotyczące norm bezpieczeństwa dla pojazdów silnikowych, mimo nacisków społecznych, wciąż nie powstają, a rośnie zapotrzebowanie rynkowe, Durant sam postanawia zmienić reguły młodego rynku samochodowego.

Potęga masowej produkcji

W 1904 roku Durant jest już milionerem. Kupuje zadłużoną manufakturę samochodową Buick Motor Company i włącza ją do portfolio swego koncernu powozów, funkcjonującego od kilku lat pod nazwą Durant-Dort Carriage Company. Dzięki zbudowanemu na potrzeby powozów systemowi franczyz dealerskich w 1905 roku Buick jest najlepiej sprzedającym się autem w Stanach Zjednoczonych – przebija popularnością taniego Oldsmobile’a i produkcje pierwszej wytwórni Forda, obecnie funkcjonującej pod nazwą Cadillac. Zamówienia spływają w tysiącach i dopiero wprowadzony przez Forda w 1908 roku system pracy taśmowej spowoduje dalszy rozwój biznesu Duranta, który w tym samym roku założy General Motors – firmę, do której obok Buicka dokupi fabrykę Oldsmobile’a, a w kolejnych latach marki Pontiac i Chevrolet. Powstaje koncern, który może dywersyfikować produkcję, a Durant lubi inwestować w różne usprawnienia.

Dlatego gdy w 1918 roku Alfred Mellowes z Nathanielem B. Walesem z firmy Guardian Refrigerator Company mają problemy finansowe ze względu na zbyt małą produkcję opatentowanej przez nich dwa lata wcześniej pierwszej elektrycznej lodówki, Durant kupuje ich firmę, zmienia jej nazwę na Frigidaire i przenosi produkcję do hal montażowych General Motors. W 1928 roku inżynierowie z GM, Thomas Midgley, Albert Henne i Robert McNary, uzyskują przełomową substancję – niepalny, syntetyczny czynnik chłodniczy CFC, którego warianty rozwinie następnie firma DuPont, nadając całej grupie związków chemicznych wspólną nazwę handlową: freony.

Wpływ freonu na górne warstwy atmosfery jest jeszcze nieznany, ale można przyjąć 1928 rok za moment, w którym urządzenia chłodnicze przestały zagrażać życiu ich użytkowników. Rok później z taśmy montażowej Frigidaire zjeżdża milionowa lodówka oraz pierwszy klimatyzator pokojowy do użytku domowego – model AC, popularyzujący tym skrótem zwrot „air conditioning” oraz wprowadzający obecne dziś na całym świecie oznaczenie kontrolek klimatyzacji samochodowej, którą równolegle do produkcji urządzeń domowych Frigidaire pod nadzorem Duranta wprowadza do pojazdów grupy GM. Konstrukcja, za której projektem stoi inżynier Frank Faust, z miejsca staje się jednym z flagowych produktów. W 1931 roku firma idzie dalej i wprowadza na rynek kompletne systemy klimatyzacji domowej – pierwsze modele typu „split” z kompresorem i skraplaczem na zewnątrz budynków.

W kierunku prostej konstrukcji

Frigidaire jest jedną z niewielu firm, które zwiększają sprzedaż w czasie wielkiego kryzysu lat 30. XX wieku. W latach 40., mimo przestawienia produkcji z cywilnej na zbrojeniową, jej klimatyzatory chłodzą m.in. podziemne bunkry londyńskiego sztabu Winstona Churchilla, a krajobraz Ameryki Płn. przecinają pociągi z klimatyzowanymi przedziałami, których sercem są sprężarki z domowego oddziału General Motors. Wojna się kończy i produktem pierwszej potrzeby dla Frigidaire stają się automatyczne pralki.

Na rynku klimatyzacji wybija się na prowadzenie patent z 1931 roku (Robert Sherman musiał czekać piętnaście lat, żeby móc zrealizować swój pomysł na ulepszenie konstrukcji Frigidaire) – klimatyzator okienny, który nie dość, że chłodzi i ogrzewa powietrze według potrzeb, to również filtruje je i osusza lub nawilża. Całość zamknięta jest w jednolitej obudowie do montażu pod oknem i wyposażona w innowacyjne rozwiązanie – wbudowaną prostą, intuicyjną automatykę – pokłosie wojennego boomu technologicznego.

W ciągu kolejnych piętnastu lat wynalazek Shermana pojawi się praktycznie w każdym domu i hotelu na Florydzie oraz w setkach tysięcy innych domów w Stanach Zjednoczonych i poza ich granicami. Żeby jednak do tego doszło, musi spaść cena tego urządzenia. Doprowadzi do tego Henry Galson, inżynier, który stwierdzi, że w praktyce wystarczą podstawowe funkcje przygotowania powietrza, np. bez nawilżania. Urządzenie będzie wówczas niewielkie, a w zależności od potrzeb będzie mogło pracować nie tylko na powietrzu pierwotnym dostarczanym z zewnątrz kanałem podokiennym, ale też na powietrzu obiegowym. Ponadto ciepłą wodę będzie można podłączyć z systemu grzewczego budynku.

W ten sposób w 1947 roku powstaje koncepcja pierwszego klimakonwektora do montażu ściennego, a Galson uruchamia linie produkcyjne własnego pomysłu dla kilkunastu producentów. Jeszcze w tym samym roku tylko w Stanach Zjednoczonych sprzedanych zostanie 43 tys. jednostek tego typu.

Fancoile dzisiaj

Dzisiejsze klimakonwektory, zwane z angielska fancoilami, są urządzeniami wywodzącymi się wprost z konstrukcji H. Galsona. Podstawowy model składa się z wymiennika ciepła i wentylatora. Wymiennik ciepła może być wodny – wówczas należy do urządzenia dostarczyć wcześniej przygotowaną wodę o odpowiedniej temperaturze – lodową z chillera lub ciepłą z jednostki grzewczej, może też działać jako parownik w instalacji typu split z zewnętrznym skraplaczem czynnika chłodniczego – te ostatnie w zasadzie zaliczamy dziś do systemów klimatyzacji i nazywamy potocznie klimatyzatorami. Wentylator wspomaga przepływ powietrza przez wymiennik, dzięki czemu do pomieszczenia napływa schłodzone (lub podgrzane) powietrze i następuje szybkie jego wymieszanie z powietrzem wewnętrznym. Wentylator, w zależności od konstrukcji obudowy FCU (Fan Coil Unit), może dostarczać powietrze z zewnątrz, wykorzystywać powietrze obiegowe z pomieszczenia lub mieszać oba źródła w zaplanowanych wcześniej proporcjach. Sposób wykorzystania takiego urządzenia zależy wyłącznie od wyobraźni producenta i projektanta instalacji, a wygląd obudowy – od gustów użytkowników.

Obecnie, mówiąc fancoil czy klimakonwektor, mamy na myśli urządzenie, w którym następuje wymiana ciepła pomiędzy wodą i powietrzem. Możemy wyróżnić jednostki dwururowe, używane zazwyczaj tylko do chłodzenia – w instalacji czynnikiem chłodniczym jest woda lodowa (lub czasem po prostu zimna woda) albo czterorurowe – z osobnym obiegiem na potrzeby grzewcze i osobnym dla chłodzenia. Z kolei pod względem sposobu montażu można wyróżnić dwa kolejne warianty: montaż kanałowy (w zabudowie, np. pod stropem podwieszanym) oraz swobodny – naścienny lub rzadziej – podsufitowy. Należy pamiętać, że generalna zasada działania i budowa głównej części, czyli modułu wymiennika ciepła i wentylatora, są dla wszystkich sposobów montażu wspólne. Różnice, które czasem można dostrzec również w parametrach pracy jednostek kanałowych i naściennych, wynikają jedynie z dodatkowych elementów obudowy determinujących taką, a nie inną funkcjonalność.

Uniwersalność to największa zaleta fancoili. Część producentów odchodzi obecnie od projektowania oddzielnie różnych wersji urządzeń – dużo bardziej opłaca się skonstruowanie uniwersalnego modelu, który może być skalowany do różnych wielkości, różniących się wydajnością powietrza czy mocą chłodniczą i cieplną. Pozostałe elementy, takie jak obudowa do montażu naściennego, montaż z podłączeniem wody z prawej lub lewej strony czy różne warianty instalacji podwieszanych i kanałowych, to jedynie kwestia odpowiedniego wyposażenia dodatkowego.

Główne zalety i różnice w porównaniu z belkami

Teoretycznie klimakonwektory mogą osiągać dowolne rozmiary i moce. Jednak w praktyce ograniczenia związane z hałasem wentylatorów czy masą urządzeń powodują, że rzadko które modele oferują moc chłodniczą powyżej 10 kW. To i tak ilość kilkukrotnie przewyższająca możliwości pracujących na wyższych temperaturach wody ziębniczej belek chłodzących – zastosowanie wentylatora sprawia, że konwekcyjny ruch powietrza jest całkowicie nieistotny, dlatego pod wymiennikiem może być zainstalowana taca do odbioru skroplin. Wentylator sprawia też, że w wersji kanałowej można zastosować praktycznie dowolny nawiewnik czy kratkę wentylacyjną, a w przypadku konieczności rearanżacji przestrzeni i postawienia np. ściany działowej wystarczy przenieść nawiewnik w inne miejsce w odległości 1–2 m od urządzenia, bez pracochłonnego przerabiania instalacji – to rozwiązanie wręcz stworzone dla dużych powierzchni biurowych przeznaczonych na wynajem długoterminowy.

Podobnie jak w innych urządzeniach, również w fancoilach producenci ciągle dopracowują sposoby oszczędzania energii. O ile standardem są już wentylatory EC i zaawansowana automatyka, warto również wspomnieć o zmianach w konstrukcji wymienników, które mają na celu zmniejszenie oporów przepływu powietrza, a dzięki temu zwiększenie dostępnego sprężu jednostki i obniżenie zarówno zużycia energii, jak i hałasu.

Patrząc w przyszłość

Fancoile towarzyszą nowoczesnym budynkom w zasadzie od początku ich mariażu z systemami klimatyzacji. Nic nie wskazuje, żeby w najbliższej przyszłości cokolwiek miało je zastąpić. Jednak projektując instalację i wybierając dziś jednostkę dla danych inwestycji, należy pamiętać, że trzeba będzie ją wymienić. Warto zatem pytać producentów o ich plany produkcyjne – część z nich prowadzi politykę „retrofit”, dzięki której najnowsza jednostka będzie mogła bez problemu zastąpić starszą. Unikamy dzięki temu zbędnych przeróbek instalacji, a stare urządzenia mogą trafić do recyklingu. Łatwość, z jaką można przeprowadzić takie wymiany, to również jedna z unikalnych zalet tych wszechobecnych urządzeń.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!

Komentarze

Powiązane

Mariusz Jędrzejewski, Sebastian Brzoza Regulacja i równoważenie w instalacjach grzewczych i chłodniczych (cz. 2). Systemy HVAC – aplikacje rekomendowane i niezalecane

Regulacja i równoważenie w instalacjach grzewczych i chłodniczych (cz. 2). Systemy HVAC – aplikacje rekomendowane i niezalecane Regulacja i równoważenie w instalacjach grzewczych i chłodniczych (cz. 2). Systemy HVAC – aplikacje rekomendowane i niezalecane

Dobór właściwego rozwiązania ma podstawowe znaczenie dla poprawności działania instalacji, co przekłada się bezpośrednio na zadowolenie inwestora lub użytkownika. Ma także ogromny wpływ na ilość czasu...

Dobór właściwego rozwiązania ma podstawowe znaczenie dla poprawności działania instalacji, co przekłada się bezpośrednio na zadowolenie inwestora lub użytkownika. Ma także ogromny wpływ na ilość czasu poświęcanego na proces projektowania, uruchamiania i oddawania instalacji do użytku. W tej części artykułu (cz. 1 – „RI” nr 6/2009) przedstawiono zalecane i niezalecane rozwiązania projektowe mające zastosowanie w systemach HVAC.

dr inż. Kazimierz Wojtas Zastosowanie chłodzenia naturalnego w systemach klimatyzacji budynków

Zastosowanie chłodzenia naturalnego w systemach klimatyzacji budynków Zastosowanie chłodzenia naturalnego w systemach klimatyzacji budynków

Wdrażanie europejskiej dyrektywy EPBD to tylko jeden z elementów strategii mającej wywrzeć odpowiedni nacisk na projektantów i inwestorów, by stosowali energooszczędne rozwiązania w technice instalacyjnej...

Wdrażanie europejskiej dyrektywy EPBD to tylko jeden z elementów strategii mającej wywrzeć odpowiedni nacisk na projektantów i inwestorów, by stosowali energooszczędne rozwiązania w technice instalacyjnej i budowlanej. Gdzie szukać oszczędności energii? Zdaniem autora głównie w dobrej, obiektywnej edukacji inżynierów – późniejszych projektantów – przez ośrodki akademickie o profilu politechnicznym oraz w aktywnej działalności szkoleniowej prowadzonej przez niezależne ośrodki i stowarzyszenia, połączonej...

Jerzy Kosieradzki Klimatyzatory

Klimatyzatory Klimatyzatory

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

Nawet parę upalnych dni sprawia, że rośnie zainteresowanie urządzeniami, które są w stanie trochę nas ochłodzić. Należą do nich klimatyzatory.

praca zbiorowa Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie

Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie Projekt wentylacji mechanicznej i klimatyzacji budynku Poczty w Warszawie

Projekt klimatyzacji i wentylacji budynku biurowo-usługowego siedziby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej zlokalizowanego przy ul. Chmielnej róg Żelaznej w Warszawie Projekt, który postanowiliśmy przedstawić...

Projekt klimatyzacji i wentylacji budynku biurowo-usługowego siedziby Dyrekcji Generalnej Poczty Polskiej zlokalizowanego przy ul. Chmielnej róg Żelaznej w Warszawie Projekt, który postanowiliśmy przedstawić naszym Czytelnikom, jest ciekawym rozwiązaniem architektonicznym, ale także bardzo interesującym ujęciem roli klimatyzacji w budynkach biurowo-usługowych. Klimatyzowane atrium, z którego można pobrać świeże powietrze poprzez otwarcie okna w pokoju, to rozwiązanie warte poznania. Mimo że realizacja...

dr inż. Anna Charkowska Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych Przyczyny i źródła zanieczyszczeń instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach...

Artykuł, będący pierwszą z cyklu publikacji o problemach związanych ze stanem higienicznym instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych, jest powrotem do prezentowanych wcześniej przez autorkę na łamach „Rynku Instalacyjnego” zagadnień związanych z czystością i czyszczeniem instalacji. Przedstawione zostaną najnowsze informacje na ten temat, wynikające m.in. z pojawienia się w lipcu 2008 r. wersji roboczej normy europejskiej dotyczącej czystości instalacji.

Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1) Wymiarowanie instalacji o dwuetapowym uzdatnianiu powietrza (cz. 1)

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza...

Klimakonwektory wentylatorowe jako indywidualne urządzenia klimatyzacyjne (cz. 1) W poprzednim artykule („RI” nr 12/2008 i 1–2/2009) przedstawiono metodę wymiarowania instalacji o stałym wydatku powietrza nawiewanego. Systemy te powinny być wykorzystywane w obiektach, w których występują pojedyncze pomieszczenia o dużej kubaturze lub strefy o zbliżonych zyskach ciepła i wilgoci.

Jarema Chmielarski Izolacje instalacji wody lodowej

Izolacje instalacji wody lodowej Izolacje instalacji wody lodowej

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego...

W artykule przedstawiono zasady doboru izolacji do instalacji wody lodowej ze szczególnym uwzględnieniem współczynnika przejmowania ciepła na powierzchni zewnętrznej izolacji h [W/m2K] i konieczności należytego zwiększenia grubości izolacji w razie braku swobodnej cyrkulacji powietrza. Dobór minimalnej grubości izolacji ze względu na zapobieganie kondensacji pary wodnej uzupełniony jest informacją nt. optymalnej grubości izolacji z punktu widzenia oszczędności energii. W dalszej części omówione zostały...

Jerzy Kosieradzki Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne

Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne Jak projektować klimatyzację? Uwagi praktyczne

W jednym z artykułów poświęconych klimatyzacji zapytałem projektantów tych instalacji, dlaczego przy obecnym poziomie wiedzy i szerokim wyborze bardzo dobrych urządzeń w wielu dużych centrach handlowych...

W jednym z artykułów poświęconych klimatyzacji zapytałem projektantów tych instalacji, dlaczego przy obecnym poziomie wiedzy i szerokim wyborze bardzo dobrych urządzeń w wielu dużych centrach handlowych mamy uczucie dyskomfortu, gdyż temperatura jest wysoka przy nadmiernej wilgotności. Zawinił zły projekt, wykonanie czy eksploatacja?

Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji wody ziębniczej (cz. 2.)

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono...

W pierwszej części artykułu (RI 6/08, s. 92.) zaprezentowano wytyczne dotyczące prawidłowego wymiarowania elementów istotnych w odniesieniu do bezpieczeństwa funkcjonowania systemów wody ziębniczej. Omówiono zagadnienia związane z doborem wzbiorczych naczyń przeponowych i zbiorników buforowych oraz celowości ich zastosowania w systemie z pośrednim odparowaniem czynnika chłodniczego. W drugiej i ostatniej części artykułu zostaną przedstawione aspekty związane z doborem zaworów bezpieczeństwa, filtrów...

dr inż. Anna Charkowska Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1) Filtracja i oczyszczanie powietrza (cz. 1)

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte...

W pierwszej części artykułu podano najważniejsze definicje oraz normy dotyczące filtracji powietrza, zamieszczono także aktualną klasyfikację filtrów powietrza. W kolejnych częściach cyklu zostaną zawarte informacje o materiałach stosowanych obecnie do wykonania filtrów powietrza, a także o budowie filtrów powietrza oraz podstawowe wymagania dotyczące odbioru instalacji zawierających filtry powietrza.

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 2.)

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 51.) opublikowano pierwszą część artykułu, w której zawarto zagadnienia prawne, a także kwestie dotyczące zanieczyszczeń oraz kontroli czystości instalacji...

W poprzednim numerze Rynku Instalacyjnego (3/08, s. 51.) opublikowano pierwszą część artykułu, w której zawarto zagadnienia prawne, a także kwestie dotyczące zanieczyszczeń oraz kontroli czystości instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. W drugiej i ostatniej części opisano metody czyszczenia oraz rozwiązania dotyczące eksploatacji i konserwacji tych systemów. W artykule zachowano ciągłość numeracji rysunków oraz tabel.

dr inż. Anna Charkowska Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.) Czyste instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne (cz. 1.)

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają...

Zanieczyszczenia ze środowiska zewnętrznego poprzez instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne przenikają do wnętrza budynków. Wiele z nich zatrzymywanych jest przez filtry powietrza, a pozostałe osiadają we wnętrzu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych lub są przenoszone do pomieszczeń. Osiadłe w instalacjach zanieczyszczenia stałe, namnażające się drobnoustroje świadczą o stanie higienicznym instalacji, który wpływa na czystość oraz jakość powietrza nawiewanego do wentylowanych lub klimatyzowanych...

dr inż. Bogdan Nowak Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251 Kryteria środowiska wewnętrznego wg PN-EN 15251

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego,...

Na wniosek Komitetu Technicznego nr 279 Polskiego Komitetu Normalizacji w sierpniu 2007 r. normie europejskiej EN 15251:2007 [1] został nadany status Polskiej Normy. Omawia ona własności środowiska wewnętrznego, które uwzględniane są przy projektowaniu instalacji oraz podczas oceny efektywności energetycznej budynków wynikającej z dyrektywy EPBD (energy performance of buildings directive) [2].

Bartłomiej Adamski Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.) Wymiarowanie instalacji freonowych (cz. 2.)

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich...

W niniejszym artykule przedstawione są dodatkowe informacje na temat projektowania rurociągów instalacji chłodniczych. Po obliczeniu średnic rurociągów instalacji chłodniczej i ustaleniu ich odpowiednich długości oraz po narysowaniu podstawowego schematu ich przebiegu należy przemyśleć szczegóły rozwiązania instalacji. Dodatkowe informacje zamieszczone poniżej przydadzą się podczas tej fazy projektowania...

Dariusz Ryżkowski Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC Czynniki chłodnicze w klimatyzacji i chłodnictwie – wycofanie HCFC

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie...

Cztery lata temu, kiedy zaczęła obowiązywać ustawa o substancjach zubożających warstwę ozonową [1], oparta zresztą na unijnym rozporządzeniu (WE) nr 2037/2000 [2], w większości omówień i wystąpień prawie w ogóle nie zwracano uwagi na punkty mówiące o szczególnych, przyszłościowych zakazach zawartych w tych regulacjach i skupiano się na rozwiązywaniu bieżących problemów związanych z funkcjonowaniem branży chłodnictwa i klimatyzacji w zmienionej rzeczywistości. Czas jest jednak nieubłagany i wspomniane...

Waldemar Joniec Klimatyzatory – etykiety i przeglądy

Klimatyzatory – etykiety i przeglądy Klimatyzatory – etykiety i przeglądy

Energii elektrycznej zaczyna brakować latem, nie zimą. W dużych miastach podczas upałów sieć energetyczna jest niestabilna. Wpływ na to mają m.in. właśnie klimatyzatory. Ich sprzedaż wzrasta z roku na...

Energii elektrycznej zaczyna brakować latem, nie zimą. W dużych miastach podczas upałów sieć energetyczna jest niestabilna. Wpływ na to mają m.in. właśnie klimatyzatory. Ich sprzedaż wzrasta z roku na rok. Na rynku konkuruje kilka wiodących marek, a czołowi producenci wprowadzają do oferty coraz nowocześniejsze rozwiązania.

dr inż. Anna Charkowska Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach – propozycja pierwszej normy europejskiej

Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach – propozycja pierwszej normy europejskiej Klimatyzacja i wentylacja w szpitalach – propozycja pierwszej normy europejskiej

W sierpniu 2009 r. pojawiła się od dawna oczekiwana pierwsza norma europejska dotycząca klimatyzacji i wentylacji w szpitalach. Jest to na razie wersja robocza normy, a więc z całą pewnością niektóre z...

W sierpniu 2009 r. pojawiła się od dawna oczekiwana pierwsza norma europejska dotycząca klimatyzacji i wentylacji w szpitalach. Jest to na razie wersja robocza normy, a więc z całą pewnością niektóre z zawartych w niej zapisów mogą zostać zmienione, ale warto się z nią zapoznać, by zorientować się, jakie zmiany w projektowaniu nas czekają. Zarówno dla projektantów korzystających do tej pory z krajowych wytycznych projektowania szpitali ogólnych z 1984 r., jak i dla osób opierających swoje projekty...

Redakcja RI Zasady doboru klimatyzatorów

Zasady doboru klimatyzatorów Zasady doboru klimatyzatorów

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników. Zdarza się, że instalatorzy...

Przed wyborem klimatyzatora należy przede wszystkim jak najdokładniej ustalić wielkość zapotrzebowania pomieszczenia lub obiektu na moc chłodniczą, a także oczekiwania użytkowników. Zdarza się, że instalatorzy montują urządzenia bez obliczania zapotrzebowania na moc, opierając się na analogiach lub niepewnych szacunkach.

Redakcja RI Etykiety dla klimatyzatorów

Etykiety dla klimatyzatorów Etykiety dla klimatyzatorów

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą...

Współczesne klimatyzatory osiągają tak wysoką efektywność, że konieczna była zmiana ich klasyfikacji energetycznej. Nowe systemy etykietowania obowiązują od stycznia 2013 r. Zmiany te nie tylko dają precyzyjniejszą wiedzę o urządzeniach, mają też przynieść oszczędności energii elektrycznej rzędu 11 TWh rocznie do 2020 r.

Waldemar Joniec Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania

Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania Zasady doboru klimatyzatorów, trendy i nowoczesne rozwiązania

Od klimatyzatorów oczekuje się obecnie chłodzenia i osuszania powietrza latem, a w okresach przejściowych dogrzewania. Klimatyzator powinien też oczyszczać powietrze. Warto zatem wybierać spośród najlepszych...

Od klimatyzatorów oczekuje się obecnie chłodzenia i osuszania powietrza latem, a w okresach przejściowych dogrzewania. Klimatyzator powinien też oczyszczać powietrze. Warto zatem wybierać spośród najlepszych rozwiązań, gwarantujących energooszczędną eksploatację oraz najwyższy komfort temperatury i wilgotności.

dr inż. Piotr Jadwiszczak Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP

Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP Nowe wymagania, jakim powinny odpowiadać budynki. Możliwość spełnienia wymagań EP

Nowelizacja warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], zmienia wymagania odnośnie do energooszczędności budynków. Zaplanowano stopniowe zaostrzanie wymagań dotyczących...

Nowelizacja warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie [1], zmienia wymagania odnośnie do energooszczędności budynków. Zaplanowano stopniowe zaostrzanie wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej przegród budowlanych i zapotrzebowania na nieodnawialną energią pierwotną (w 2014, 2017 i 2012 r.) [2] oraz energooszczędności wentylacji i klimatyzacji [3].

Michał Dobrzyński Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro

Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro Czynniki chłodnicze – legislacja dziś i jutro

Minęło już 10 lat od uchwalenia ustawy określającej zasady stosowania freonów CFC i HCFC w Polsce [1]. Niebawem minie 8 lat od opublikowania unijnego rozporządzenia nr 842/2006 o F-gazach regulującego...

Minęło już 10 lat od uchwalenia ustawy określającej zasady stosowania freonów CFC i HCFC w Polsce [1]. Niebawem minie 8 lat od opublikowania unijnego rozporządzenia nr 842/2006 o F-gazach regulującego wykorzystanie czynników z grupy HFC [2] oraz 5 lat od wydania „nowego” unijnego rozporządzenia nr 1005/2009 w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową [3]. Za kilka miesięcy – z nowym rokiem – zakończy się kariera R22 w Europie.

dr inż. Kazimierz Wojtas Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków

Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków Średniosezonowy wskaźnik efektywności agregatu ziębniczego w kontekście zapotrzebowania na energię do chłodzenia budynków

W artykule podano sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej źródła zimna, jakim jest agregat ziębniczy napędzany energią elektryczną (SEER, ESEER itp.), w kontekście wykorzystania...

W artykule podano sposób wyznaczania wartości sezonowego wskaźnika efektywności energetycznej źródła zimna, jakim jest agregat ziębniczy napędzany energią elektryczną (SEER, ESEER itp.), w kontekście wykorzystania go do obliczeń zapotrzebowania na energię niezbędną do chłodzenia budynków. Niniejsze opracowanie należy traktować komplementarnie z artykułem komentującym procedurę obliczeniową zawartą w nowej wersji rozporządzenia w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku,...

Redakcja RI Klimatyzatory - rynek i perspektywy

Klimatyzatory - rynek i perspektywy Klimatyzatory - rynek i perspektywy

Ostatnie lata przyniosły spore zmiany na polskim rynku klimatyzacji. Są na nim obecne główne marki światowe oraz wiele mniejszych firm. Do niedawna w Polsce pomieszczenia chłodzone były w biurowcach, ale...

Ostatnie lata przyniosły spore zmiany na polskim rynku klimatyzacji. Są na nim obecne główne marki światowe oraz wiele mniejszych firm. Do niedawna w Polsce pomieszczenia chłodzone były w biurowcach, ale wraz ze wzrostem poziomu życia rosną też nasze oczekiwania wobec komfortu w innych budynkach. Rynek klimatyzacji i wentylacji napędzały inwestycje w galerie i mniejsze obiekty handlowe oraz biurowe.

Copyright © 2004-2019 Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa, nr KRS: 0000537655. Wszelkie prawa, w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i zamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Zasadach korzystania z serwisu.
Portal Budowlany - rynekinstalacyjny.pl

Ta witryna wykorzystuje pliki cookies do przechowywania informacji na Twoim komputerze. Pliki cookies stosujemy w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień przeglądarki dotyczących cookies. Nim Państwo zaczną korzystać z naszego serwisu prosimy o zapoznanie się z naszą polityką prywatności oraz Informacją o Cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności oraz Informacji o Cookies. Administratorem Państwa danych osobowych jest Grupa MEDIUM Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.K., nr KRS: 0000537655, z siedzibą w 04-112 Warszawa, ul. Karczewska 18, tel. +48 22 810-21-24, właściciel strony www.rynekinstalacyjny.pl. Twoje Dane Osobowe będą chronione zgodnie z wytycznymi polityki prywatności www.rynekinstalacyjny.pl oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r i z Ustawą o ochronie danych osobowych Dz.U. 2018 poz. 1000 z dnia 10 maja 2018r.